Haarlemsche Courant Doorbraak tusschen Charkof en Koersk sterk vergroot. Vijandelijke aanval aan het Egyptische front afgeslagen. Duitsche successen in de Noordelijke IJszee. 287e Jaargang No. 159 x Abonnement p. week 0,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent- Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Ultg.: Grafische Bedrijven Damlate. Nieuwsblad voor Noord-Holland Donderdag 9 Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat »3, Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel. Directie 13052. Hoofdredactie 15054, Redactie lom. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Postgiro I3t»i«- DirecUe PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Vijandelijke aanvallen bij Woronesj en Orel afgeslagen. Dover door verdragend geschut beschoten. Het opperbevel van de weermacht maak te gistermiddag bekend: „De doorbraak van de Duitsche en ver bonden troepen vanuit het gebied tusschen Charkof en Koersk werd naar het Zuiden sterk vergroot. Vijandelijke tegenaanvallen ten Noord-Westen van Woronesj mislukten. In den strijd met ingesloten en uiteenge jaagde troepen werden talrijke gevangenen en een groote buit gemaakt. Ten Noorden en Noord-Westen van Orel duren de aanvallen van den vijand voort. Zij werden in hevige gevechten en gesteund door sterke formaties gevechtsvliegtuigen afgeslagen. Alleen in den sector van een legercorps werden hierbij in de laatste drie dagen 75 vijandelijke pantserwagens ver nietigd. In het achterwaartsche frontgebied ten Zuiden van Rzjef werden sterke vijande lijke groepen op een groot gebied ingeslo ten. 20 bolsjewistische pantserwagens wer den buitgemaakt. In den Noordelijken sector van het Oos telijke front viel de vijand op enkele plaat sen tevergeefs aan. In het hooge Noorden werden vijandelijke vliegtuig- en vloot- steunpunten in het gebied van de Kola baai gebombardeerd. In het zeegebied ten Noorden van het schiereiland Kanin werd een vijandelijk bewakingsvaartuig door bomtreffers tot zinken gebracht. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben formaties gevechtsvliegtuigen en duikbooten een Engelsch-Amerikaansch convooi in de Noordelijke IJszee aangeval len en voor het grootste deel vernietigd. Het convooi bestond uit 38 koopvaardijschepen, was geladen met vliegtuigen, pantserwagens, munitie en levensmiddelen met "bestemming Archangelsk en werd door zware, vijande lijke zeestrijdkrachten, torpedojagers en korvetten zeer krachtig beschermd. In nauwe samenwerking tusschen marine en luchtmacht werden door gevechtsvliegtui gen 1 zware Amerikaansche kruiser en 19 koopvaardijschepen met een gezamenlijken irthoud van 122.000 b.r.t., door duikbooten 9 schepen met een gezamenlijken inhou'd van 70.400 b.r.t tot zinken gebracht. Bij de achtervolging van de overblijfselen van het convooi slaagden duikbooten er in nog 4 schepen met een gezamenlijken inhoud van 24.700 b.r.t. tot zinken te brengen. Zoo doende werden van dit convooi 32 vijande lijke schepen met een totalen inhoud van 217.100 b.r.t. vernietigd. Door zeereddings- vliegluigen werd een vrij groot aantal Ame rikaansche zeelieden gered en gevangen ge nomen. In Egypte lelden de Britten bij een ver- geefschen aanval op den Zuidelijken vleu gel van het Duitsch-Italiaansche front zware verliezen. Op Malta werden overdag en 's nachts vliegvelden en vlootsteunpunten gebombar deerd. In luchtgevechten verloor de vijand 14 vliegtuigen. Aan de Kanaalkust bestookten batterijen verdragend geschut van het leger voor den oorlog belangrijke doelen in het gebied van Dover. Voor de Engelsche Zuidkust brachten lichte gevechtsvliegtuigen overdag 1 vijan delijk schip van ongeveer 10.000 b.r.t tot zinken. Een ander schip van dezelfde afme tingen werd door bommen zwaar bescha digd. Formaties gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht opnieuw het haven- en industriegebied van Middles- borough. Uitgestrekte branden en groote vernielingen werden waargenomen. De strijd in het Dongebied. Naar het opperbevel der weermacht mededeelt, is op 7 Juli de veroverde stad Woronesj door de Duitsche troepen van uit eengedreven resten der bolsjewieken gezui verd. Ten Noorden van de stad zijn bij het afweren van vijandelijke tankaanvallen 15 zware tanks der bolsjewieken vernield. In een anderen sector van het Dongebidi zijn de Duitsche troepen bij rustelooze achter volging van den terugwijkenden vijand ver der opgerukt naar het Zuid-Oosten. Tal rijke heuvelstellingen en plaatsen werden ingenomen en het verzet van den vijand ge broken. In de bocht van den Don werd de wijkende vijand, die met veren de rivier probeerde over te steken, door achtervolgende tanks aangevallen, van den oever verdrongen en op een zeer kleine oppervlakte opeengeperst. Hierbij leden de bolsjewieken de zwaarste verliezen. Ook deze gevechten werden doel treffend gesteund door formaties der Duit sche luchtmacht. Andere aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen waren gericht op spoorwegidoe- len. Zes treinen met munitie werden door voltreffers vernietigd, terwijl vijf andere treinen door versperring van de spoorbaan als gevolg van ontspoorde, brandende wa gons hun bestemming niet konden be reken. Duitsche jagers beveiligden het lucht ruim boven het gevechtsgebied en schoten in gevechten 35 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Voorts hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen herhaalde aanvallen in den Noordelij ken sector van het Oostelijk front verricht op vijandelijke stellingen ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer. Bolsjewistische infan terie, ij ie zich in de diepte verschanst had aan den rand van onbegaanbare moerasge bieden en in de nabijheid van versterkte hofsteden, leed bij deze luchtaanvallen zware, bloedige verliezen. Concentraties van bolsjewieken vlak achter het vijandelijke front waren voortdurend blootgesteld aan de bomaanvallen der Duitsche vliegtuigen. Het Sovjet-blad Prawda noemt de be richten over de ontwikkeling aan het front bh Koersk niet zeer optimistisch. De Sov jettroepen hebben herhaaldelijk tegenaan vallen ondernomen om het Duitsche offen sief tot staan te brengen, maar in eenige sectoren hebben de Duitschers successen kunnen behalen. Het blad noemt den alge- meenen toestand „zeer dreigend". Ook Radio-Moskou heeft verklaard, dat de toestand steeds kritieker wordt voor de Sovjet-troepen. De Duitsche luchtmacht maakt den weg vrij voor de tanks. De voorbereidende actie der artillerie is dé meest intensieve aan het Sovjetfront sinds het begin der vijandelijkheden. De gewezen Moskovische corresponded van de Daily Mail. Negly Farson, behandelt de jongste Duitsche successen aan het Oos telijk front in een artikel, waarin hij schrijft, dat de inneming van Woronesj van ingrijpende beteekenis is voor de Sovjet- Unie, want daardoor is de voornaamste spoorwegverbinding van Moskou naar het Zuiden versperd. Het gïoote gevaar ligt hierin, dat ae Noordelijke legers nu vol komen gescheiden zijn van de troepen in het Zuiden. Ook de val van Sebastopol is voor de Russen van grooter beteekenis dan men in Engeland over het algemeen aanneemt. Daar hoort men dat de Russische Zwarte Zeevloot zich na den val van Sebastopol kan terugtrekken naar Noworosijsk of Ba- toem om deze beide havens te gebruiken als basis. Doch wie met de plaatselijke om standigheden bekend is, aldus Farson, acht deze redeneering niet steekhoudend. Deze beide havens aan de Zwarte Zee bezitten namelijk slechts uiterst kleine herstellings- werven en geen haveninstallaties, die zich leenen tot uitbreiding, zoodat zij geschikt zouden zijn als vlootbasis. De Russische Zwarte-Zeevloot heeft dus thans geen steunpunten meer en dat is te bedenkelijker, daar de belangrijkste Zwarte Zeehavens Oaessa, Nikolajef en Sebastopol zich in handen der Duitschers bevinden. Ook na de bezetting van de stad Woronesj hebben de Duitsche troepen de achtervolging an den verslagen vijand voortgezet. Dit is een feit, waaraan in Berlijnsche militaire kringen bijzondere beteekenis gehecht wordt omdat thans vaststa&t, dat de militaire ope raties in dezen sector nog geenszins afgeslo ten zijn. Daar bovendien in welingelichte kringen verklaard wordt, dat de Sovjet troepen in dezen sector nog slechts plaat elijken weerstand bieden en over de ri vier den Don twee breede bruggehoofden gevormd zijn, worden uit dit frontgedeelte nog belangrijke successen verwacht. Met bijzondere belangstelling is te Ber lijn kennis genomen van het feit, dat En- elsche en Sovjet-Russische persagentschap pen in hun beoordeeling van de situatie op het Oostelijk front reeds een opvallend pessimisme aan den dag leggen. De leger- krant „Roode Ster" noemt den toestand ronduit „zeer ernstig" en in een fronöbe- richt van het Tassburea.u wordt toegegeven, dat de Sovjet-troepen teruggetrokken zijn. In een militaire beschouwing consta teert de Engelsche pers, dat Timosjenko, meer de Duitschers hun terreinwinst kunnen consolideeren of vergrooten, zich onder alle jonistamdigheden moet tei-ugfrek ken op den benedenloop van den Don en op de Wolga. Wanneer Timosjenko, aldus de .Daily Maid", zich op de Wolga mioet terug trekken, dan zyn de Soyjet-ilegors, die in het noorden staan, afgesneden van den belang rijken toegang tot. Jen Kaukasuson van oliebronnen van den K au kas us. Duitsche militaire deskundigen weigeren edit commentaar op deze combinaties, welke als interessante barometers voor de stem ming in het vijandelijk kamp beschouwd worden. Amerikaanlsche persstemmen. Ook de Amerikaansche bladen wijden hun aandacht bijna uitsluitend aan de ge beurtenissen aan het Oostelijk front. Uit alle commentaren spreekt de ontsteltenis over de kracht, waarmede de Duitsche aanval wordt ondernomen. De positie dei- bolsjewisten wordt zeer ernstig genoemd. De Baltimore Sun schrijft, dat het groote offensief, dat thans begonnen is, zich in hevigheid kan meten met dat van den vorigen zomer. De New York Herald Tri bune schrijft, dat de Duitsche troepen sla gen toebrengen, die gevaarlijker zijn dan ooit. De toestand is wellicht even critiek als ten tijde van de ineenstorting van Frankrijk. Op dit ernstige oogenblik zijn de Ver. Staten nog niet zoover, dat zij hün kracht in een aanval op een der oorlogs- tooneelen kunnen doen gelden. Engeland beschikt nog steeds niet over duikbommenwerpers. Naar aanleiding van de Britsche catastrofe Libye en Egypte hebben verscheidene La gerhuisleden er op gewezen, dat de Britsche luchtmacht nog steeds niet beschikt over duikbommenwerpers, hoewel de vreeselijke uitwerking der Duitsche Stuka-aanvallen sedert het voorjaar van 1940 bekend is. Dit ontbreken van duikbommenwerpers, zeiden zij, was een der 9orzaken van de militaire ineenstorting in Libyë. De minister voor de vliegtuigproductie, Llewelin, verklaarde dat de Engelsche regee ring sedert Juli 1940 verschillende malen duikbommenwerpers in de Vereenigde Staten besteld heeft in vrij groote aantallen. Dit antwoord van den minister verwekte groot opzien. Een afgevaardigde vroeg, of dit in verband met het feit dat men nog nooit van Britsche duikbommenwerpers gehoord heeft, beteekende, dat de Amerikaansche noch de Britsche vliegtuig industrie in staat is ge weest om iets van het slag van de Stu ka's te leveren. De minister weigerde hierop te antwoorden met een beroep op het mili taire geheim. Na den dood van dr. Savdam. De president van den Turkschen staat heeft den minister van binnenlandsche za ken. Fikri Tuezuer, voorloopig belast me< de leiding der regeering. Het stoffelijk overschot van den Turk schen minister-president, dr. Savdam, zal morgen te Ankara worden bijgezet. Hitier heeft in een telegram aan den pre sident der Turksche republiek, Ineunu, zijn deelneming betuigd. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft namens de regeering een telegram aan zijn Turkschen ambtsgenoot, Saradz- jogloe, gezonden. Ook de koning van Bulgarije heeft uiting gegeven aan zijn deelneming. De Bulgaar- sche pers brengt in door rouwrand om geven artikelen hulde aan den Turkschen staatsman, die veel heeft gedaan voor zijn 'and en de Bulgaarsch-Turksche vriend schap. Engelsch-A merikaansch convooi verloor reeds 32 van de 38 schepen G. C. A. Junge. Volgens de laatste opgave van het op penbevel der Duitsche weermacht heeft het Engelfich-Amerikaansche convooi, dat op weg was naar Moermanak, 32 van zijn 38 schepen verloren. Zelfs de bescherming door middel van slagschepen en viiegfcuigmoe- derschepen was niet voldoende om het con vooi voor een geweldige catastrofe te be hoeden. Er ligt in de actie der Duitsche wapens tegen de scheepvaart in de Noordelijke IJszee een opmerkelijke climax. Het eerste convooi, dat op weg was naar Moermansk. kwam tegen het einde van de maand Maart in contact met de Duitschers. Uit dit con- ooi werden, blijkens de weermachtsberich- ten van 23 en 31 Maart 3 schepen met een totalen Inhoud van 21.090 b.r.t. tot zinken gebracht. Het volgende convooi werd op 14 April aangevallen met gevolg, dat de geal lieerden wederom 3 schepen met een inhoud van 16.000 b.r.t. verloren. De strijd tegen het derde convooi leverde reeds aanzienlijke successen op, want op 4 Mei meldde het Duitsche opperbevel dat zeven schepen met een inhoud van 37.500 b.r.t. vernietigd waren. Medio Mei gingen schepen met een inhoud van 46.000 b.r.t. naar deh kelder en blijkens de weermaehts- berichten van 29 en 30 Mei werden uit het vijfde convooi 17 schepen met een inhoud van 120.000 h»r.t. vernietigd. Het zesde con vooi. dat dezer dagen onafgebroken aan de slagen van de Duitsche weermacht heeft blootgestaan, werd voor Amerika en En geland een groote schadepost, want niet minder dan 217.000 b.r.t. werden aan den toch reeds beperkten tonnagevoorraad onttrokken. De grootte der beteekenis van deze con- ooien kan slechts afgemeten worden aan o offers, die Engeland en Amerika zich oor deze transporten getroosten. Dezen keer was werkelijk niets onbeproefd gelaten om de schepen veilig de haven van bestemimiing to doen bereiken. Duitsche 'militair© deskundigen hebben berekend, dat het laatste convooi wapenen aan boord had, voldoende om een leger van 5(1.000 man volledig uit te rusten. De suc cessen van de Duiitsche weermacht in de Noordelijke IJszee ondersteunen niet alleen de operaties op het oostelijk front, waar de vijand groote behoefte heeft aan goed ge construeerd oorlogsmateriaal, maar zij zijn tevens van beteekenis voor den strijd tegen de geallieerde scheepvaart in bet alge meen, want In de Noord-Europeesciho wate ren rusten thans vele speciale schepen, die berekend waren op liet transport van zwaar o or 1 ogsmafce ri kal ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD -DUrrSCHL AND. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht brand- en brisantbom men boven Noord-Duitsch kustgebied laten vallen. In Wesermünde en Wilhelmshaven ontstond eenige schade, vooral in woon wijken. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn drie der aanvallende bom menwerpers neergeschoten.' CONVOOI IN' DE IJSZEE OPNIEUW AANGEVALLEN ln de Noo.-de'ijke IJszee werden, naar het N. B. van militaire zijde Verneemt, de overblijfselen van het zwaar geteisterde Engelsch-Amtrikaaniche convooi dotr Duil- che gevechtsvliegtuigen opnieuw achter volgd. De voor een deel reeds beschadigde koopvaardijschepen werden opnieuw zwaar getroffen. Tengevolge van het slechte zicht konden de Duitsche vliegers alleen branden op de schepen constateeren. VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN ENGELAND v Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook gisteren, naar van militaire zijde verluidt, de gewapende verkenning boven het zeegebied van het Britsche eiland met goede uitwer king voortgezet. Verkenningsvliegtuigen na men waar. dat de aanval van gisterennacht op Middlesborough zware schade in deze stad heeft veroorzaakt. Groote rookwolken hangen nog boven dit aangevallen gebied. Alle vlieg tuigen zijn op hun steunpunten teruggekeerd. KLEIN NEDERLANDSCH SCHIP GETORPEDEERD Het Amerikaansche departement van mari ne heeft bekend gemaakt dat een kleine Ne- derlandsche koopvaarder die in dienst der Ver. Staten voer, in de nabijheid der Zuid-Ameri kaansche kust is getorpedeerd door een duik boot der Asmogencheaen. De overlevenden zijn in een havenstad aan land gebrv.nt /APANSCHE LUCHTAANVAL OP HORN Zestien Japansche bommenwerpers hebben het tusschen Australië en Nieuw Guinea ge legen eiland Hom en het daar aangelegde vliegveld aangevallen. CRITIEK OP ENGELSCHE RADIO- PROPAGANDA In het Engelsche Lagerhuis is een debat over de Engeisohe propaganda gehouden. Al gemeen verlangde men dat de voor het bui tenland bestemde berichten der B B C op waarheid berusten en in waardigen vorm ver spreid worden. De uitzendingen, aldus ver klaarden verscheidene afgevaardigden, mo gen niet op een goedkoop effect berekend zijn en in geen geval worden samengesteld volgens de tactiek van de B. B. C. Een lid zeide, dat de uitzendingen naar overzee een linksche strekking vertoonden. In zijn antwoord wees minister Brendan Bracken op het belang van de verspreiding der „ware feiten, hoe onaangenaam die ook zijn". Hij deelde mede, dat de voor de Sovjet-Unie bestemde voorlichtingsmissie onderweg getorpedeerd wak en haar geheele uitrusting had verloren. Men hoopt echter op een „bescheiden" resultaat van deze missie de Sovjet-Unie. Het hoofd van de Fransche regeering, Pierre Laval, heeft een .oproep gepubliceerd, waarin de arbeiders worden aangespoord vrijwillig naar Duitsch'and te ve:trekken om de krijgs gevangenen af te lossen. De jonge mannen, de vrijgeze'len. allen die sedert 1 September 1S39 de vreugde hebben beleefd thuis te kun nen blijven, moeten begrijpei. dat een tijde lijk verlaten van het vade.-'and, ondei goede materieele voorwaarden ee.i zeer beperkt offer is tegenover den dierst di°n het land verwacht, of vergeleken by het zedelijk lij den dat onze krijgsgevangenen reeds twee jaren ondergaan". DE KOFFER KWAM De fam. M„ die enkele weiten vacan- tie in het Gooi zou doorbrengen, ver zond einde vorige week eer. grooten koffer met kleeren en enkele levens middelen per bode van Amsterdam naar Hilversum. Bij aankomst bleek echter tot haar grooten schrik, dat de koffer nog slechts wat waardelooze lompen en steenen bevatte. De kleeren o.m. japonnen, overhemden, een flinke hoetjeelheid ondergoed, sokken, kousenr lakens en sloopen en ook de bruine boonen en capuciinders waren verdwenen. De Hilversumsche politie stelt thans een uitgebreid onderzoek in. Familiefoto De krant, die zoo dikwijls melding maakt van allerlei jubilea, heeft thans een jubilaris in eigen kring. Het is de heer G. C. A. Junge. die Zaterdag a.s. het feit herdenkt, dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij de toenmalige uit geefster van de Oprechte Haarlemsche Courant, de fa. Joh. Enschedé. Bij zijn komst op het Klokhuisplein verdeelde de heer Junge aanvankelijk zijn werkzaamheden tusschen de administratie van de krant en de ai- deeling bankbiljettencontrole. Hij genoot zeer spoedig het volle vertrouwen van zijn werk gevers. hetgeen o.a. hieruit bleek, dat men hem gedurende enkele jaren belastte met het over brengen van nieuwe bankbiljetten naar de Ne- derlandsche Bank in Amsterdam De heer Junge werd weldra chef der adver- tentieafdeeling van de krant en toen later een afzonderlijke N.V. Oprechte Haarlemsche Cou rant werd gesticht, waarvan wijlen jhr. A. W. G. van Riemsdijk directeur werd. volgde de benoe ming van den heer Junge tot administrateur. En deze functie heeft hij tot dusverre steeds be kleed. De jubilaris heeft in de lange reeks van jaren, dat hij zijn beste krachten aan de Oprechte Haar lemsche Courant heeft gegeven, uiteraard veel zien veranderen. Velen kwamen en gingen, maar de heer Junge bleef trouw op zijn post. Voor h- personeel was hij niet alleen een voorbeeld va nauwgezette plichtsbetrachting, onkreukbare eerlijkheid, ijver en groote werklust, maar ook vaak een vaderlijke vriend, die medeleefde ieders persoonlijke belevenissen. Het jubileum, dat Zaterdag wordt herdacht, is tevens een afscheid, want na vijftig jaren is ook voor den heer Junge de tijd gekomen, om den officieelen band met de krant te verbreken. Het zal bij dit afscheid ongetwijfeld blijken, hoezeer men in breeden kring zijn persoon en zijn werk waardeert. BADHUIZEN „WITTE KRUIS". Het aantal baden in de maand Juni in de bad huizen van het „Witte Kruis" bedroeg: 1667 aan den Koudenhorn, 3302 aan het Leldscheplein, 5282 aan den Schotersingel, 4390 aan het Hofdijk plein en 5928 in de Van Egmondstraat. KORT NIEUWS Het Amerikaansche bureau voor defensie en transport heeft een nieuwe verordening uitgegeven, die het verkedr van goederen, bestemd voor latijnsch Amerika, aanzi^jlijk beperkt. Een in dienst van de geallieerden varend Grieksch schip is ten Westen van Madagascar getorpedeerd. Volgens een bericht van het Amerikaan sche ministerie van marine zijn in de Ca- raibische zee opnieuw 2 koopvaardijschepen door Duitsche duikbooten vernietigd. Het eene was een Engelsch schip en het andere een onder Engelsche vlag varend Noorsch schip. Roosevelt heeft bepaald, dat de in be slag genomen vermogens van Duitschers, Japanners en Italianen gelijkelijk worden verdeeld tusschen de commissie tot steun aan immigranten en de schatkist. De oorlogsraad voor de Stille Zuidzee heeft te Washington een bijeenkomst van anderhalf uur gehouden. Daarbij zijn hoofd zakelijk de situatie in Egypte en de gevol gen daarvan voor de operaties in andere landen behandeld. Naar de Britsche berichtendienst meld» wordt officieel bekend gemaakt, dat de scheepsverliezen der geallieerden ..zorg wekkend" worden. Op de vraag of het mogelijk zou zijn het personeel van het Britsche luchtwapen op Malta, dat al een jaar geen verlof heef- gekregen, af te lossen, heeft de minister voor luchtvaart, Sinclair, in het Engelsche Lagerhuis verklaard, op het oogenblik geen gevolg te kunnen geven aan dit verzoek. De Turksche consulaten in Egypte hebben^ aan hun staatsburgers, wier aanwezigheid niet onmisbaar is in Egypte, den raad gege ven naar Turkije terug te keeren. Een dui zendtal visa is bij de Egyptische autoriteiten aangevraagd. In het kader der maatregelen tegen de burgers der Spilmogendheaen heeft de re geering van Costa Rica, naar uit San José wordt gemeld, de arrestatie van alle Duit sche burgers bevolen. Het grootste gedeelte zou naar concentratiekampen worden over gebracht. De garnizoenen in Spaansch Marokko en op de Canarische eilanden zullen met 80.000 man in totaal versterkt worden. De eerste contingenten zijn reeds vertrokken. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft gewezen op de noodzakelijkheid van een verdere inkrimping van de benzine- en olie leveranties naar de Zuid-Amerikaansche lan den wegens gebrek aan tanktonnage. Hij drong er bij de Zuid-Amerikaansche sta- en bezuiniginsmaatregelen zouden doorvoe ren. Roosevelt heeft verklaard, dat wanneer de toestand erger zou worden, een beslagne ming van aile autobanden in het geheele land noodzakelijk zou kunnen worden. De vakvereeniging van Engelsche spoor wegarbeiders heeft in Blackpool haar jaar vergadering gehouden Men verklaarde zich op het congres bereid aan vrouwen de positie van mannen te geven. O.m. zouden vrouwen ook als „pakjesdraagsters" aangesteld worden. Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van oorlog, sir James Grigg, verklaard, dat het voorstel om een Joodsch leger te vormen, onuitvoerbaar is gebleken. Men verwacht dat de Zweedsche regee ring na afloop van haar onderzoek naar aan leiding van de jongste poging van een in de territoriale -wateren opereerervde Sovjetduik boot om een Zweedsch vrachtschip tot zin ken te brengen, nogmaals prote-s" zal aan- teekenen te Koeibisjef. Alle Zweedsche bla den publiceeren een foto van de scherven der torpedo, die de „Adagorthon" tot zinken bracht op 22 Juni. Deze scherven dragen een opschrift in Russirche letterteekens. In de buurtschap Dalerveen is de 43-jarige heer Lambers, eigenaar van een wasseherij, gisteren onder een waterreservoir geraakt doordat de balken, waarop het rustte, bra ken. Het slachtoffer werd ernstig gewond en overleed korten tijd later. De in prot. christelijke kringen bekende schrijfster Johanna Breevoort, pseudoniem voor mevrouw M. G Bakboven-Micheis, is te Rotterdam in den ouderdom van bijna 73 jaar overleden. Zij was voortgekomen uit beschei den kring en is van dienstmeisje geworden tot schrijfster. De begrafenis is hedenmiddag te Soest geschied. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: „Aan het. Egyptische front werd een hevige vijandelijke aanval onmiddellijk met gevoelige verliezen voor den vijand afgeslagen. Het aantal pantserwagens en gepantserde verkenningswagens, dat bii de acties der laatste dagen is vernietigd, be draagt 35. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Aan beide zijden intensieve acti viteit in de lucht. De luchtmacht der Spil- mogendheden mengde zich in de gevech ten te land en bestookte vijandelijke co lonnes met bommen en mitrailleurvuur, waardoor talrijke branden werden veroor zaakt. In verscheidene luchtgevechten wer den 9 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Formaties van de Italiaansche en Duit sche luchtmacht zetten het bombardement op de vliegtuig- en vlootsteunpunten Malta voort en vernielden 14 vliegtuigen van de Britsche luchtmacht. In het verloop van de operaties overdag keerden 3 van onze vliegtuigen niet terug: 2 der in dc afgeloopen dagen als vermist "opgegeven vliegtuigen zijn op hun steunpunten ,a ruggekeerd. De vijand wierp in den nacht van 7 op 8 Juli enkele bommen in de omgeving van Messina en Reggio Calabria. Er vielen geen slachtoffers. Ook schade werd niet aange richt. Een van de Britsche vliegtuigen, Wederzijdsche activiteit der luchtmacht. Nederlanders! Plicht en eer dwingen den man te strijden voor het behoud van zijn leven en voor een beveiligde toekomst van zijn gezin en zijn volk. Dat doel kan echter door nietsdoen en ijdcl gepraat nooit bereikt worden. Het feit, dat vele jonge Nederlanders metterdaad mede werken, heeft bewezen, dat ook zij wil len helpen bij den opbouw van het nieuwe Europa. Wilt gij u dan nog af zijdig houden, Nederlanders? Uw dap pere kameraden strijden aan het Ooste lijk front tegen het bolsjewisme en het Jodendom. Voor u allen bestaat dc gelegenheid, in de afdeelingen der Waffen-S.S. of van het Vrijwilligerslegioen Nederland mede te helpen aan dc vernietiging: van dezen wereldvijand. Strijdt ook gij mede voor een nieuw Europa, voor een betere toekomst van uw eigen land en volk. Aanmeldigen kunnen geschieden bij: Erganzungsamt der Waffen-S.S., Er- ganzungssteÏÏe Nordwest, I)en Ilaag, Stadhouderslaan 132. De eerstvolgende keuringen voor dc Waffen-S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland zijn vastgesteld als volgt: 10.7.42, 10.00 uur. Den Haag. Café Den Hout, Bezuidenhoutsclie weg. 11.7.42. 10.00 uur, Rotterdam. Deul- sches Haus. 16.00 uur. Tilburg, Werk- Iiedenvereeniging. Tuinstraat 68. 12.7.42. 10.00 uur, Den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.00 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 13.7.42. 10.00 u. Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61. 16.00 uur. Arnhem, Weberstraat 16b. 14.7.42. 10.00 uur, Hengelo, Deutsches Haus. 16.00 uur. Meppel, Hotel Wester beek. Woldstraat. 15.7.42. 10.00 uur. Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur, Leeu warden. Huize Schaaf, Breedstraat. 16.7J2. 10.00 uur, Amsterdam, School Iepem\*feg 13. 16.00 uur. Utrecht, ,Wehr- machtheim. Mariaplein. 17.7.42. 10.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Appelweg. 18.7.42. 10.00 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bczuidcnhoutscheweg. Aangenomen worden mannen van 17 tot 40 jaar, ten minste 1.65 meter lang. voor den duur van den oorlog, voor twee of voor vier jaar. Voor onderhoud der familie, voor zoover het kostwinners be treft. wordt gezorgd. Bewijzen voor vrij vervoer van de plaats van inwoning naar de keuring kunnen worden aangevraagd bü de Er- ganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Vervocrbewijzen voor de terugreis worden bü de keuring, of men wordt goedgekeurd of niet, uit gereikt. Jubileum Groen van Prinstererschool. Herdenkingsbijeenkomst in dc Kloppcrsingelkerk. Gisteravond is in de Kloppersingelkerk een druk bezoohte samenkomst gehouden ter herdenking van het feit, dat op 1 Juni; 18S2 de „Groen van Prinstererschool" aan de Jansstraat als eerste gereformeerde schooi Sn Haarlem in gebruik werd genomen Onder de aanwezigen waren vertegenwoAr digers van de besturen van onderscheidene Chr. scholen in Haarlem. Schriftelijke go lukwenschen waren o.a. ingekomen, van het bestuur van de Noorderschoo! en van den heer G. Wolzak Hzn., den voorzitter van het bestuur der vereenlging „Groen Prinsterer", die door ongesteldheid hinderd was aanwezig fe zijn. De heer W. F. Jansen tweede voorzitter an het bestuur der echoolvereeniging. die de openingsrede uitsprak gaf daarin overzicht van de wording en van de ge schiedenis der school, alsmede van den groei an het gereformeerde schoolonderwijs te dezer stede. Spr. releveerde, dat de heer A. de Maker thans veertig jaar in het school bestuur zitting heeft. Prof. De. J. W. Geels uit Apeldoorn, sprak over het onderwerp „BjJ den mijlpaal". Spr. zeide als inscriptie op dezen mijlpaal te iilen plaatsen het woord uit de Klaaglie deren van Jeremia ,Uw trouw i.s groot". Want. dank zij de trouw van God. kwam er groei in het gereformeerde schoolonderwijs te dezer stede. Voortgaande gedacht spr. met groote waardeering het werk door den heer Kap pers aan de «chool verricht, hoe vooral een i aJs wijlen ds. W. Ringnalda een diienstelijk voorzitter van het schoolbestuur is geweest. Tweede spreker was Ds. J. W. Siertsema. uit Haarlem. Deze sprak over het onder werp Niet vergeten". Vergeten mag niet worden, zoo betoogde spreker. ,-U de welda den die God aan de schooi heeft bewezen: Vergeten mag ook niet worden de langdu rige strijd, dien de voorvechters van het Chr. onderwijs hebben gestreden eer dat de bevrediging op onderwijsgebied is gekomen. Daarbij werd herinnerd aan het optreden an Mr. Groen van Prlnaterer. uit wiens ge schriften spr. herhaaldelijk citeerde. In den loop van den avond bracht het Ge reformeerde Kerkkoor uit Heemstede, on der leiding van den heer N. J. Jansen ten gehoore .Komt nu met zang", van Valerius, een gedeelte uit Cantate 140 van Bach, en ang 273. De bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk zingen van Gezang 23 de verzen 1 en 6 en dankgebed. elke door de luchtdoelartillerie werd ge troffen, stortte bij San Ranieri brandend omlaag. Van de bemanning werd een offi cier en een onderofficier gered en ge- angen genomen. In Egypte doen zich. naar politieke kringen te Berlijn op grond van zekere in lichtingen aannemen, crisisverschijnselen voor. Zoo zijn er meeningsverschillen in den boezem der Wafdpartij en vallen tal rijke arrestatiemaatregelen enz. waar te nemen. Hieruit kan. naar de opvatting te Berlijn, geconstateerd worden, dat de nervositeit vrij groot is. De oorzaak hiervan valt niet moeilijk te raden. De Turksche consulaten in Egypte heb ben hun landslieden in Egypte, wier ver blijf aldaar niet volstrekt noodzakelijk is, aangeraden naar Turkije terug te keeren. Duizenden Turken hebben bii de Egypti sche autoriteiten reeds een visum aange- raagd- POLITIEK IN DE SPORT. Bs. Er Zijn Nederlanders wier gedach- tengang door deh loop der omstandigheden zoo ui stevigen deuk ontvangen heeft, cat menschen, wiens denk- en observatiever mogen normaal bleef, niet langer meer in staat zijn hen te volgen. Van de voorheen zoo hooggeroemde nuchterheid van ons volk is bij hen niet veel meer tc ontdekken, hun opvattingen zij vaak zooveer verwrongen, dat ze in werkelijkheid op 'n volkomen ont kenning van het eigen Nederlandsche be lang neer komen. Deze kring van uit het lood geslagenen loopt den geheelen dag met 'n N S.B -er op den neus. het is deze voor ingenomenheid, die aan hun optreden vaak een betreurenswaardig karakter 'geeft en tot onaangename consequenties leidt, waar door de verhoudingen noodeloos vertroebeld en verscherpt worden. Uit allerlei gebeurtenissen (wij willen ze liever niet opsommen om gevoeligheden te vermijden) is bekend hoe juist de sport, van welks beoefenaren men zou piogen ver wachten, dat ze over een ruimen geest beschikken, herhaaldelijk misbruikt wondt om andeven onaangenaam te zijn en split sing in ons volk te brengen. Dezer dagen nog is ons daarvan een voor beeld bekend geworden, dat op droevige wijze de mentaliteit teekent, die in zekere kringen heerscht. Dat was ter gelegenheid van het Eindenhout-tournooi, dat, zooals men weet, door Hughan gewonnen is. Toen bekend werd, dat deze prominente speler in zijn particuliere leven de Nationaal-So- eialistische overtuiging is toegedaan, ver klaarden vrijwel alle spelers va.n zijn klasse zich niet langer bereid nog met hem te spelen. Dat was: de sportdood meende men. óp deze wijze zou Hughan niet langer kun nen optreden. Dat de Nederlandsche sport daardoor gedupeerd werd deed minder ter zake en dat hierdoor vijandschap kwam op een terrein waar kameraadschap en sportie ve geest behoorden te heerschen was van geen belang. Men lette wel op: tegen Hughan spelen, daartoe was men zeker be reid, men wilde graag den N.S.B.-er in hem slaan, maar met hem een dubbel vormen, daartoe was niemand te vinden.... Het is maatgevend voor de verhoudingen in het leven van eiken dag. Velen zijn be reid datgene te zoeken wat strijd en ver deeldheid in ons volk brengen kan; samen werken.. ho. maar! Zij zijn zich in geen enkel opzicht bewust van den waren toe stand. waarin Nederland verkeert, loopen vooruit met het hoofd naar achteren ge keerd en zullen straks, wanneer zij met een pijnlijke gewaarwording of erger mis schien. ervaren moeten, dat men zóó niet vooruit komen kan, verbaasd zijn en de schuld aan anderen wijten. Het zijn deze mensehen. die slechts in staat blijken zich een beeld te vormen van een toekomst, die begint met het verleden en Zich baan breekt met bijltjes en stroppen; wat daaruit ont staan zou, als him verwachting verwezen lijkt werd en de Russische horden opmar cheerden, wat het worden moet indien Dui'rehland wint. daarover hoort men van die zijde niets. In het onderhavige geval heeft men van hoogerhand ingegrepen. Er zijn maatregelen getroffen en het is betreurenswaardig, dat naast de betrokken spelers, ook het publiek daarvan de dupe moet worden. Dat heeft men nu in Haarlem ondervonden. Het hee rendubbelspel mocht niet worden gespeeld en in andere plaatsen, zooals Hilversum. Den Haag, Den Bosch en Oosterbeek. waar eveneens een heerendubbelspel-toumooi voor de A-klasse wordt uitgeschreven, zal dit gedeelte niet worden verwerkt. Het geval staat wel in schrille tegenstel ling met het bericht in ons blad van heden, waaruit blijkt, dat de Duitsche Rijkssport leider Von Tschammer und Osten toestem ming gegeven heeft, om het engere grens verkeer, ten aanzien van het houden van sportwedstrijden tusschen Duitschland en Nederland, wederom als van ouds toe te laten. Hier wordt ons een veelzeggend voor beeld van goed inzicht geboden. Een voor beeld dat wij gemakkelijk op onze eigen situatie kunnen toepassen. jDien kant moet het uit! Samenwerking binnen het eigen volk moet even goed mogelijk zijn als herstel der sportbetrekkingen met het buitenland. Zoeken naar wat bir.dt en vereent in een 'erarmd Nederland blijkt een verdienste lijker taak, dan wat hier ten aanzien van Hughan ge-.chied is. Ziekenfondsbesluit. De centrale persdienst van het N. A. F. schrijft ons: Bij de uitvoering van het zie- kcnfondsenbesluit is gebleken, dat sommige werkgevers die niet in het bezit waren van coupons, coupons hebben gekocht van an dere werkgevers, die in het bezit waren •■an couponboekjes. Afgezien van het feit, dat deze werk gevers door het koopen van losse coupons in strUd met de wettelijke bepalingen han delen, benadeelen zij bovendien zichzelf. Immers by de afrekening met het uit voerende orgaan der ziektewet kan door bedoelde werkgevers geen schutblad van een couponboekje worden overgelegd, zoo dat verrekening van door middel der cou pons reeds betaalde bedragen niet kan plaats vinden en het volle premiebedrag dus nogmaals in rekening wordt gebracht, RADIO-CAUSERIE OVER HET NED. KUNSTHUIS. Morgenochtend van 10.40—11 uur zal onze medewerker Jan D. Voskuil voor den zender van Hilversum II een causerie hou den over het Ned. Kunsthuis te Amsterdam. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond om 21.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over het onder- Iwerp: „U zult ons nooit meekrijgen".

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 9