Haarlemsche Courant Afweerfront der bolsjewisten ten Westen van den Don wankelt. Snelle Duitsche formaties Belangrijke stellingen bezet bij El Alamem. Het einde van een Amerikaanschen kruiser. 1 287e Jaargang No. 160 x x Abonnement p. week 0,28, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3>~ elke tn.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1300 m.m. 12 cent p. m.m.^ennemes Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cental m.m. tfltf.: Grafische Bedrijven Damtate. Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDEWTXS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Vrijdag 10 Juli 1942 Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat M, Bijkantoor: Soetida- pleln 37. Tel. Directie 13012. Hoofdredactie 15054. Redactie KM*. Administratie 10724. 14*25, Soendapleln 12230. Postgiro 134SM. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau iJmulden: Kennemerlaan 1*2, Telefoon (437. achtervolgen den in wanorde wegvluchtenden vijand. Bolsjewisten verloren in twee weken 980 vliegtuigen. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De doorbraak in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front heeft het bolsjewis tische afweerfront ten Westen van den Doji over een breedte van meer dan 500 K.M. aan het wankelen gebracht. Over deze ge- heele oppervlakte zijn Duitsche en verbon den troepen in beweging. Snelle formaties en vooruitgeschoven jkfdeelingcn der infan terie achtervolgen den wanordelijk weg vluchtenden vijand scherp. Sterke forma ties van de luchtmacht mengden zich door voortdurende aanvallen in de -gevechten te land en sloegen overdag en des nachts de terugtrekkende vijandelijke colonnes uiteen. In het gebied ten Noorden en Noordwes ten van Orel hebben de Duitsche troepen hi hevige gevechten, die vier dagen duur den, met schitterende ondersteuning door de luchtmacht, den ter ontlasting van zijn Zuidelijke front aanvallenden vijand afge slagen en hem zware verliezen toegebracht. Tot dusverre werden in totaal 289 vijande lijke pantserwagens vernietigd. In het achterwaartsche gebied ten zuiden van Rzjef werden de ingesloten vijandelijke strijdgroepen van alle zijden aangevallen en meer en meer opeengedrongen. Aan het Wolchoffront mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen op een öruggehoofd. De vijand leed hierbij zware verliezen en verloor 17 pantserwagens. Na luchtaanvallen op Moermansk ont stonden in het stads- en havengebied ver scheidene uitgestrekte branden. Gisteren overdag werden 75 bolsjewistische vliegtui gen neergeschoten. -Twee eigen vliegtuigen worden vermist. .In de periode van 23 Juni tot 6 Juli ver loor de bolsjewistische luchtmacht 980 vliegtuigen. Daarvan werden 837 in lucht gevechten, 99 door de luchtdoelartillerie en 2 door formaties van het leger verniétigd* De overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 89 eigen vlieg tuigen verloren. In Egypte werd de vijand in 't Zuidelijke deel van de El-Alameinstelling door een plaatselijken aanval teruggeworpen. 'Op Malta plaatsten Duitsche en Italiaan- fiche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen overdag en des nachts bomvoltreffers op. vliegveldinstallaties. 'In luchtgevechten werden 11 Britsche vliegtuigen neergescho ten. De Britsche luchtmacht viel m den afge- loopen nacht enkele plaatsen in het Noord- west-Duitsche kustgebied aan. De burger bevolking, vooral in de stad Wilhelmshaven, leed verliezen. Drie der aanvallende bom menwerpers werden jieergeschoten. Zes koopvaarders bij de Engel - 6che kust vernietigd. Aan de Engelsche kust viel een flot tielje motortorpedobooten onder bevel van den chef van de flottielje, luitenant ter zee le klasse Feldt, een Britsch convooi aan en bracht 6 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 19.000 brt., waar onder twee tankschepen, tot zinken. Een ander schip werd door torpedo treffers beschadigd en is waarschijn lijk gezonken. In de Duitsche Bocht werden door een heden, ressorteerende onder de marine- artillerie, de havenbeschermings- en rivier flottieljes sedert het begin van den oorlog 400 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Bij de operaties van de luchtmacht tegen het groote Engelsch-Amerikaansche convooi in de Noordelijke IJszee hebben le luite nant Behnke, luitenant Hennemann en on derofficier Braun zich door zeer dappèr op treden onderscheiden. Luitenant Henne mann vond bij de vernietiging van den zwaren Amerikaanschen kruiser den hel dendood. De bolsjewistische bewering dat het Duitsche slagschip Tirpitz torpedotref- fers heeft gekregen, is geheel verzonnen. Het slagschip is noch beschadigd, noch aan gevallen geworden." Veertien Sowjet-duikbooten ve'rnietigd. In een extra Fins«m legerbericht wordt gemeld: In de twee laatste weken heeft de Sowjetvloot in het Oostelijk deel van de Finsche golf een bijzonder levendige acti viteit ontplooid. De vijand heeft zonder rekening te houden met verliezen, verder getracht met zijn duikbooten door te bre ken naar de Oostzee, maar dit is slechts aan eenige eenheden gelukt. Finsche en Duitsche zeestrijdkrachten evenals het Fin sche luchtwapen hebben in den genoemden tijd in totaal 7 duikbooten tot zinken ge bracht, waarvan zes door zeestrijdkrachten en een door het luchtwapen in den grond werden geboord. Met de grootste waar schijnlijkheid is voorts nog een duikboot tot zinken gebracht en ziin er op zijn minst vijf zwaar beschadigd. Deze getallen omvatten niet de verliezen, die het Duit sche vliegtuigwapen en de Duitsche kust- artillerie den vijand hebben toegebracht. Tot 8 Juli wedden dus in de Finsche golf in totaal 14 vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht, waarbij nog 12 gevallen komen, waarin de bodems waarschijnlijk in den grond zijn geboord. Bij een nieuwen pantseraanval op 7 Juli des avonds werden verscheidene vijande lijke pantserwagens van het modernste type kapotgeschoten, zoodat de aanval begon te haperen en de overige pantserwagen: rechtsomkeert maakten. De luchtmacht mengde zich in de ge vechten in het gebied van Orel rrtCt sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers, toen de bolsjewisten met behulp van talrijke pantserwagens trachten een rivier over te steken. Door het optre den van de Duitsche luchtmacht werden de aanvalsbewegingen der bolsjewisten deels reeds in de kiem gesmoord. Engelsche persstemmen. De Daily Express schrijft, dat de Duit sche weermacht Dinsdag wellicht haai grootste strategische overwinning in de Sowjet-Unie heeft behaald. De Duitschers hebben posities bereikt, die wanneer zij geconsolideerd worden, invloed kunnen hebben op den loop van den oorlog. Het Duitsche succes toont aan, dat het roode leger nog steeds gebrek aan wapens heeft. De Duitsche verbindingen naar het front zijn beter dan die der Sowjettroepen, die beperkt blijven tot één hoofdspoorweg. De bedreiging van den Kaukasus neemt met den dag toe. De diplomatieke medewerker van de Times schrijft: De terugtocht der Sow jets bij Woronesj beteekent meer dan een ter- reinverlies. De Duitschers melden reeds, dat zij zeer belangrijke spoorlijnen in be zit genomen hebben. Saradjogloe kabinetsformateur in Turkije. Het bureau van den president der Turk- sche republiek heeft medegedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken, Sarad jogloe, belast is met de vorming van een kabinet. De nieuwe Turksdie premier, Sarad jogloe, is in 1887 in Oedemisch in de pro vincie Izmir geboren. Na de school in Oedemisch en Izmir te hebben doorloopen deed Saradjogloe eindexamen op de hooge school voor politiek in Istanboel. Vervol gens studeerde hij aan de universiteit te Genève en aan de hoogeschool voor politiek aldaar, waar hij eveneens zijn diploma haalde. Na in Turkije te zijnteruggekeerd werd hij secretai-is van het districtsBestuur van Izmir, Gedurende korten tijd was hij ook leeraar in de wiskunde aan het lyceum van Izmir, waarna hij belast werd met de directie van de politieke school van Izmir. Saradjogloe heeft deelgenomen aan deiï Turkschen onafhankelijkheidsoorlog. Later werd hij afgevaardigde van Izmir. In de eerste Turksche nationale vergadering. In de daarop volgende jaren was hij achter eenvolgens minister van financiën, van onderwijs en van justitie. In 1930 werd hij minister van buitenlandsche zaken, welke functie hij tot heden toe bekleed heeft. FRANSOH EILAND DOOR ENGELSGHEN BEZET Volgens een officieel bericht uit Lon den hebben Britsche strijdkrachten op 2 Juli het Fransche eiland Mayotta in het Kanaal van Mozambique bezet. Zuivering van het terrein bij Woronesj. Naar het opperbevel van de weermacht voorts mededeelt, wordt op het oogenblik het door de Duitsche aanvalsoperaties in het gebied KoerskWoronesj gewonnen terrem van verstrooide bolsjewisten ge zuiverd. In het gebied van Orel werd op 7 Juli tijdens de aanhoudende zware ge vechten de vijand, die met pantserwagens in een plaats was binnengedrongen, door de Duitsche troepen in een snellen tegen aanval teruggeworpen en werd een an deren aanval, die gesteund werd door 20 pantserwagens, met doeltreffenden steun van duikbommenwerpers bloedig afgesla gen. Ook op andere plaatsen in dezen sec tor van het front zette de vijand zijn aan vallen öp de Duitsche stellingen, gepaard met hevig artillerievuur, waarbij tevens vlammenwerpers en pantserwagens in den strijd werden geworpen, tevergeefs voort. Bij deze gevechten werden 48 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Na de Verovering van Sebastopol. Duitsche troepen in de stad. (SS. p.k. Hoffmann-Stapf-Pax Holland-c) Twee vijandelijke duikbooten in Middellandsche Zee tot zinken gebracht. Het 772ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt.: „In de zone van El Alamein hebben Ita- liaansche en Duitsche gepantserde afdee- lingen na met succes bekroonde gevechten vijandelijke groepen gedwongen, zich met verliezen terug te trekken, en eenige be langrijke stellingen bezet. Groote afdee- lingen der luchtmacht hebben centra der achterwaartsche Britsche linies aangevallen en den vijand aanzienlijke verliezen toe gebracht. Acht toestellen der Britsche lucht macht ziin na gevechten met jagers der Spil neergestort. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers hebben talrijke aanvallen ondernomen op de vliegvelden Micabba en Luca op Malta. Boven het eiland werden bij gevechten 10 vijandelijke toestellen vernield. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In de Middellandsche Zee hebben lichte vlootstrijdkrachten en zeeverkennings- vliegtuigen, die een konvooi begeleidden twee vijandelijke duikbooten ontdekt, die achtereenvolgens tot zinken werden ge bracht door de torpedoboot Pegaso, onder bevel van korvetten-kapitein Francesco Acton." Reuter meldt, dat men in Egypte nieuwe voorzorgsmaatregelen neemt, om op elke Verboden zones voor <!e Argentijnsche scheepvaart. Het regeeringsdecreet over de uitbrei ding der voor de Argentijnsche scheepvaart verboden zones' is thans gepubliceerd. Ar gentijnsche schepen mogen thans ook niet meer uitloopen naar havens in Denemar ken en aan ue Oostkust van Canada en de Vereenigde Staten. Bouw van schepen in de V.S. Wegens het tonnagegebrek worden vol gens een bericht uit Washington door het ministerie van handel en de Reconstruction Finance Corporation plannen uitgewerkt voor den bouw van kleine schepen van hout. Deze zullen worden gebruikt voor de kustvaart en eventueel op de route naar West-Indië voor het transport van suiker, koffie, enz. Doodsverachting van Duitsche vliegers. Over den ondergang van den Amerikaan schen kruiser in de Noordelijke IJszee heeft de Amerikaansche zeeman William Forcet, die door een Duitsch reddingsvlieg- werd gered en in gevangenschap ge- de, als ooggetuige het volgende mee gedeeld Onze vrachtboot voer m het convooi aan bakboord achter den Amerikaanschen krui ser. Ik stond aan het scheepskanon en moest uitkijken naar duibooten. De aan vallende Duitsche gevechtsvliegtuigen had den de gelederen van onze schepen al sterk gedund en ook wij hadden reeds te lijdeh gehad van den ononderbroken aanval. Onder bescherming van den Amerikaan schen kruiser achtten wij ons betrekkelijk veilig. Onophoudelijk donderden de salvo's van zijn verdragende en luchtafweer- kanonnen, gericht op de aanvallende vlieg tuigen. In vermetele duikvluchten wierpen de Duitsche vliegers bommen op het doel én veroorzaakten brand op onze schepen met hun waardevolle lading. De dekhuizen van den kruiser waren reeds uiteengereten door Duitsche bommen. Toen beleefde ik iets, dat mij het bloed in de aderen'deed stollen. Een groepje Duitsche gevechtsvliegtuigen ging in schccr- lucht tot den aanval over en stortte zich" rechtstreeks op het oorlogsschip. Drie vlieg tuigen boorden zich in het dek daarvan. Uit de geweldige ontploffing die den kruiser uiteenreet, bleek dat de munitiekamers aren getroffen. Uiteengebarsten zonk hij binnen enkele oogenblikken onder hevige ontploffingen in een dichte rookwolk voor mijn oogen in de golven weg. Het geheel ging veel gauwer dan ik het kan vertellen. De aanval der Duitsche gevechtsvliegers vol doodsverachting, die de vernietiging van den Amerikaanschen kruiser met nun leven «betaalden, maakte op ons een ver pletterenden indruk. Honderden matrozen verdronken. Onder de weinigen, die door de Duitsche reddingsvliegtuigen werden opgenomen, was ook ik. Ik zal deze er varing nooit vergeten." Een andere geredde, de Noorsche stuur man Jonny Knudsen, die door de Ameri kanen voor deze onderneming was aange monsterd, vertelde „Wij waren net Bereneiland al gepas seerd en hoopten nu de gevreesde Duitsche „bommenpoort" achter den rug te hebben. De weersomstandigheden, die ten deele zeer ongunstig waren, schenen ons tegen lucht aanvallen te beveiligen. Wij waren derhalve volslagen verrast, toen plotseling uit het laaghangende wol kendek JDui/sche gevechtsvliegtuigen op ons afschoteh en ons^met bómmen en schietwapens aanvielen. Nog vóór wij onze luchtdoelartillerie schietvaardig hadden, waren al de eerste branden op onze sche pen uitgebroken. De oorlogsvaartuigen van ons escorte openden nu een wild, ononderbroken sper vuur, waardoor de Duitsche vliegers echter telkens weer heenbraken. Tegen den Duït- schen strijdlust waren wij eenvoudig machteloos. Het convooi voer ver uiteen, maar het eene schip na het andere werd herhaaldelijk door bommen getroffen en de brandende vrachtbooten met haar kost bare lading tanks, vliegtuigen en munitie lichtten als laaiende fakkels eri kleurden den nevel bloedrood. Mijn schip had de eerste dagen vón den aanval slechts zeer geringe bommenschade opgeloopen en wij meenden reeds, dat we gered waren. Toen naderde een torpedo van een Duitsche duikboot, die de lading munitie trof en het schip uiteenreet, zoodat het binnen enkele minuten zonk. Slechts weinigen hebben het leven er af gebracht. Ik werd door een Duitsch reddingsvliegtuig opgevischt en zoodoende in veiligheid gebracht." gebeurtelijkheid te zijn voorbereid. Zoo wordt door een decreet den huiseigenaren bevolen binnen 14 dagen schuilplaatsen op te richten. Een ander decreet geeft den gouverneurs en den ondergouverneurs van ae gebieden, waar geen vertegenwoordiger van den militairen gouverneur is. volmacht om de veiligheid en openbare orde te hand haven. Ook zijn nieuwe maatregelen ge troffen om de beveiliging vap. de spoor weginstallaties uit te breiden. Merkwaardige dagorder van Timosjenko. Voortaan defensieve strategie.- Een Erjgelsch persagentschap heeft eên dagorder 'van maarschalk Timosjenko ge publiceerd, waarin o.m. het volgende ge zegd wordt: „Gij hebt twee faken te volbrengen: ten eerste den vijand de grootst mogelijke ver liezen aan materiaal en menschen toe te brengen en vervolgens de operaties zoo uit te voeren, dat omsingelingen vermeden worden. Deze taken zijn belangrijker dan de verdediging van eiken duim gronds, vooral wanneer dit gepaard moet gaan met! groote verliezen. Onder alle omstandighe den moet het front in stand gehouden wor den en de verbinding met de troepen in de naburige sectoren onderhouden worden. De commandanten der troepen moeten, niet lettend op hun verliezen, qnder «een voor waarde streven naar het behoud van him stellingen, maar zij moeten, wanneer andere mogelijkheden overblijven, overgaan tot de elastische verdediging. Door tegen aanvallen van speciale commando'^ moet de vijand onder vuur gehouden worden." Deze dagorder noemt Berlijn om velerlei redenen interessant. In de eerste plaats blijkt, dat de Duitsche strategie der om singeling zeer effectief geweest is en dat Timosjenko deze gevaren thans wil ver mijden. Om <|e omsingeling te voorkomen laat hij het principe van het taaie vast houden aan ingenomen stellingen varen. In hoeverre hij de omsingelingsgevechten echter kan voorkomen, zal niet alleen af hangen van de taktïek der Sovjets, maar ook vaji de taktiek en de strategie van het Duitsche opperbevel. Met zijn dagorder heeft Timosjenko zich teruggetrokken op de defensieve strategie. Van de laatste uitspraak van Stalin, dat de Duitschers van het Russische grondge bied verdreven moeten worden, is niets meer te bespeuren. Daaruit blijkt, dat de militaire leiding der Sovjet-Unie heeft in- lezien, dat alle offensieve operaties tegen le Duitsche legers kansloos zijn. Zeer belangrijk acht Beryjn de passage uit de dagorder, waarin Timosjenko ver klaart. dat door de taktiek der elastische verdediging de groote verliezen aan men schen en materiaal voorkomen moeten worden. Dit wil zeggen, dat Timosjenko de1 hooge bloedige verliezen, de groote getallen van gevangenen en buitgemaakt materiaal welke in de Duitsche weermachtsberichten gestaan hebben, erkent. Tevens blijkt uit de dagorder, dat de bolsjewisten niet on beperkt over menschen en oorlogsmateriaal beschikken en dat thans de grens bereikt is, waarop de vijand liever grondgebied dan menschen en materiaal gaat prijsgeven. ip de superioriteit van het Sovjet- Russische oorlogs- en menschenmateriaal hebben de Engelschen en- de Amerikanen hun verwachtingen gesteld. Briefport voor Duitschland. MINIMUM TARIEF 10 CENT (T./M. 20 GRAM). 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. Nog steeds worden voor Duitschland bestemde brieven te laag gefrankeerd. Met nadruk wordt er nog eens op gewezen, dat het port voof brieven naar Duitschland tot en met 20 gram 10 cent bedraagt en niet 1V2 cent zoo als velen blijkbaar meenen. Duitsche eii Engelsche berichtgeving. Een artikel van dr. Goebbels. In het laatste nummer van het weekblad ,,Das Reich" heeft Rijksminister Dr. Goeb bels een artikel gewijd aan de Duitsche en Engelsche berichtenpolitiek, In dit artikel geeft hij eeclijk toe, dat men in Duitschland zoo nu en dan de eigen kansen te hoog aan geslagen heeft en die van den vijand onder schat heeft. Men heeft voor het bereiken var bepaalde doelen enkele malen meer tijd noo- dig gehad dan van te voren gedacht werd. Maar dit was uitzondering, want regel is. dat de militaire en politieke constellaties juist geanalyseerd werden. Dr. Goebbels verklaart voorts.' dat de Duit sche berichtgeving gedurende den oorlog zeer serieus en geloofwaardig is. Slechts eenmaal, aldus de Rijksminister, werd een verkeerde prognose gesteld en dat was In den laten herfst van het vorige jaéï- met betrekking tot het weerstandsvermogen, waarover de Sovjet-Unie nog zou beschikken. Doch zelfs was deze prognose nog juist voor het mo ment, waarop zij gesteld werd. Zij ging slechts niet in vervulling, omdat de winter abnormaal vroeg inviel. Men heeft zich van Duitsche zijde niet geschaamd om het Duit sche volk aan het einde van den winter op de hoogte te stellen met de critieke consequen ties, welke aan de omstelling der Duitsche legers op de winterveldtocht verbonden wa- Overigens heeft men er zich meestal van laten weerhouden om (toekomstige ontwikke lingen te voorspellen. Doelen en termijnen werden nimmer vastgelegd; wanneer zij ech ter bereikt waren, werden ze gepubliceerd. Wanneer wij zouden handelen als de Engel schen, aldus Dr. Goebbels, dan zou ons volk waarschijnlijk woedend worden en met recht. Een man als Churchill zou in Duitschland niet te handhaven zijn. Hij is nog nooit gelukkig geweest in zijn voorspellingen betreffende militaire of politieke ontwikkelingen. Zijn voorspellingen over Polen. Noorwegen, Hol land, België, Frankrijk. Joego-Slavië. Grie kenland. Kreta, de Sovjet-Unie, Oost-Azië en Noord-Afrika waren er steeds naast. Volgens de Engelsche opinie leven wij weliswaar on der een dictatuur, maar deze z.g. dictatuur heeft toch nog wel zooveel zelfcontrole, dat het Duitsche volk een mislukkeling van het formaat van Churchill binnen 24 uur uit zijn ambt zou ontzetten. Het Engelsche volk lei den is een gemakkelijke taak. want dit volk heeft geen bijzonder diepe politieke inzichten. Wanneer een beroep gedaan wordt op het nationale instinct, is het pleit in Engeland reeds beslecht..Het Duitsche volk is daaren tegen veel moeilijker te behandelen. Het is Intelligent en oplettend. Wanneer wiibij vergissing eens iets gezegd hebben, dqton- juist is, dan wordt dat ons jarenlang voor gehouden." Amerikaansche expert waarschuwt tegen invasie in Europa. In een radiotoespraak heeft de Ameri kaansche luchtvaartexpert, Majoor Severs- ky zich uitgesproken tegen een inval op het Europeesche vasteland. Seversky, aan wiens meeningen het Amerikaansche publiek groote waarde hecht, verklaarde, dat voor een invasie duizenden schepen noodig zouden zijn en dat de troepen trans portschepen een gemakkelijk doel voor de Duitsche luchtmacht zouden vormen. Een invasie is daardoor tot mislukken gedoemd. Seversky verklaarde zich voorstander van fabrieken en verkeerscentra. Dit noemde een groot luchtoffensief tegen de Duitsche hij de beste hulp voor de Sowjet-Unie. Het bureau voor de oorlogsproductie der Vereenigde Staten heeft zich gedwongen gezien over te gaan tot een reeks nieuwe maatregelen teneinde het hoofd te- bieden aan het voortdurend ernstig wordende ge brek aan materaal. Met ingang van 15 Juli kunnen vervangingsdeelen van auto's slechts gekocht worden tegen inlevering van de versleten deelen. Ook zijn de staats- reserves aan voor den ooi^og belangrijke grondstoffen voor de bewapeningsindustrie vrijgegeven. De Britsche berichtendienst meldt uit New York, dat de Amerikaansche regee ring besloten heeft den Gaullisten de meest volledige erkenning le verleenen. Deze maatregel zoo wordt in het bericht gezegd, is weliswaar niet gelijkwaardig aan een diplomatieke erkenning van De Gaulle, doch kan als „belangrijke stap in die rich ting" beschouwd worden. Tegenstemmende Lagerhuis- leden worden berispt. De politieke correspondent van de Eve ning Standard meldt, dat alle Lagerhuis- leden, die bij de jongste stemming over dc motie van wantrouwen tegen Churchill hebben gestemd, door hun respectievelijke partijbesturen zuljen worden geroepen om hierover rekenschap af te leggen. Men gaat daarbij zelfs zoover, om ook stappen te on dernemen tegen die Lagerhuisleden, die zich bij de stemming over de motie van wantrouwen van stemming hebben onthou den. Op zijn minst genomen zal geen van hen er zonder een berisping afkomen. WAT NOODIG IS. Bs. Wij hebben gister gelegenheid gehad om te wijzen op den funesten geest, die in groote kringen van ons volk gevaren -is en er toe leidt, dat op velerlei gebieden split- sing en haat heerschen. Deze geest is er niet van vandaag of giéteren. Iedereen weet. dat reeds lang voor den oorlog een ophitsing campagne werd geboerd, waardoor ten slotte alle partijen tegen één, de N.S.B. kwamen te staan. Het was een campagne waarvoor veel geld werd beschikbaar ge ld, zooals later bleek:- van Joodschc- i Plu KORI NIEUWS De cursisten van de Landbouwwinterschool te Hoofddorp hebben heden tot besluit een aantal practische zomerlessen ontvangen: o.a. werd een bezoek aan de model boerderij „Weercstciju" te HUlegom gebracht. De dierenarts dr. Eikelenboora toont de leerlingen den bouw van een fokstier. (Foto Stevens) De leider van het Engelsche Lagerhuis, Sir Stafford Cripps, heeft het Lagerhuis medegedeeld, dat de debatten over de scheepvaart in geheime zitting zijn vast gesteld op den derden dag van de volgende zittingsperiode. Het gebrék aan steenkool in Brazilië heeft zoo rampspoedige vormen aangeno men, dat de autoriteiten voor de volgende twaalf maanden een beperking van het gas verbruik met 80 pCt. hebben moeten op leggen. Uit Albi wordt het overlijden van den Franschen maarschalk Franchet d'Esperey gemeld. De maarschalk, die 86 jaar oud was, leefde teruggetrokken op zijn kasteel te Amancet in het departement Tarne. De Engelsche levensmiddelenprijzen zijn volgens den index van Financial News sinds het uitbreken van den oorlog mét 59.2 pCt. gestegen. In werkelijkheid zijn de prijzen echter veel sterker gestegen, daar de regee ring reeds zeer groote sommen heeft moe ten gebruiken om de prijzen op het huidige peil te houden. Door de Duitsche scheermesindustrie zullen m de toekomst nog slechts twee soor ten mesjes vervaardigd worden, waarvan de prijs vier resp. zes pfennig zal bedragen. Dit beteekent een aanmerkelijke prijsver laging. EXAMENS RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP. Het einddiploma van de RIJkstuinbouwschooS te Boskoop met aanteekening voor handelscor respondentie in de achter hun naam aangege ven talen behaalden: D Bai-mes fFransch Duitsch. Engelsch) te Aerdenhout, R. Heytman! Bloemendaal. W. M. Breemer (Duitsch. Engelsch) te Haarlem. R. de Smeth (Engelsch) en H. A. Spandaw, Heemstede, F. Verkerk, Sar.tooort Bevorderd zijn o.a. van dc eerste naar de veede klasse: H. Koopman, Bloemendaal. J. j. os, W. V. d. Brugghciv M. Hol term an ten Hove t R. van Oosterzee. Haarlem. A. F. Schouwe naars en F. L. de Smeth, Heemstede. ;tel<_,-wKt -Tutocratische zijde; twee partijen die alles te verliezen hadden bii een eventueel ontwaken van ons volk in Nationaal-Socia- listisehen zin. Toen de verhoudingen.steeds meer gespannen werden ontstond bii de meerderheid een opvatting, die ongeveer hier op neerkwam, dat alle beperkingen welke tot dan toe als redelijk en' mensche- lïjk hadden gegolden wegvielen en tegen de N.SJB. alles, absoluut alles geoorloofd was. Zooiets dus als vogelvrij verklaring van den tegenstander. De oorlog heeft een. eind ge maakt aan de perscampagnes en den open baren politieken strijd in dezen zin, maar de nawerking van het gift, dat ons volk inge spoten was, bleef en fluistercampagnes kwa men in de plaats. Een andere factor, die het noodlot van ons volk mag worden genoemd is: de Londensche zender. Deze centrale en gewetenlooze ophitsing en leugen voert iederen dag weer aan de luisteraars een por tie toe die er op gericht is de haatgolf tc verstevigen. De ongelukkigen die luisteren geraken steeds verder van den goeden weg •af en nemen in zich op een haat tegen het eigen volle, die vroeg of laat noodlottig wor den moet. Noodlottig worden moet. hoe de uitslag van den oorlog ook zal zijn. want on der alle omstandigheden heeft Nederland noodig, dat de partijen elkaar begrijpen en respecteeren en dat men de handen in> elkaar slaat om er van te maken wat er van te maken valt. Welke afgronddiepte het moreele peil der uitzendingen van de*\ Brandaris hebben bereikt, wordt geïllu streerd door een uitlating van den omroe per op 3 Juli j.l. Deze (Joodsche) omroe per zeide toen letterlijk het volgende: „De R.A.F. heeft boven Nederland een bom laten vallen, die op de juiste plaats is neergekomen. 6 Hollandsche Quislings, die N.S.B.-ers. die de Duitschers zoo goed kunnen flikflooien, zijn bij dezen aanval der RA.F. gedood. Zoo komt loontje om zijn boontje. Het bericht stond in de Tele graaf van 5 Juni. Het blad brengt een mooi verhaal van de begrafenis me: Duitsch- Nederlandsche Nazi-aföeelingen. De namen werden afgeroepen en een koor gaf ant woord. Daarop werd het stoffelijk over schot met auto's haar de verschillende woonplaatsen gebracht. Deze Quislings hebben geluk gehad, want later krijgen de anderen geen begrafenis meer. Hun zal het gaan zooals een aange- spoelden N.S.B.-er, die „Heil Hitier!" nep, nadat men kunstmatige ademhaling op hem had toegepast. De omstanders riepen „Hou zeel" en gooiden hem weer in het water. Dat wordt het lot van de andere Holland sche Quislings." Hier wordt aangezet tot moord en dood slag Wie er dergelijke opvattingen op na houdt, ziet oók niet op tegen een politieke moord en zou na den oorlog, gesteld dat hü er de kans toe kreeg, gaarne voor zijn ver antwoording nemen, dat het Nederlandsche volk een handeling beging, die eeuwig in de geschiedenis als een schanddaad aan- geteekend bleef. Hier is een tegenstander aan het woord, die geen oogenblik over weegt, of de Nederlanders, die Ln dezen tijd het risico aandurven voor hun afwijkende meening uit te komen, daarmede misschien ook eerbare bedoelingen zouden kunnen hebben, maar'eenvoudig voor eigen rechter speelt. Nederland zal er in de toekomst als Europa van Bolsjewisme en democratie be vrijd is wél bij varen, wanneer alle volks- genooten, ook de N.S.B.'ers, deze gruwzame' periode zoo spoedig mogelijk vergeten,'als- een nachtmerrie uit hun leven bannen en in broederlijke samenwerking aan den arbeid gaan. Wij hebben reeds vaak van de gelegenheid gebruik gemaakt om de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid van samenwerking en wededzijdsch begrijpen en zullen Cat blij ven doen, want men kan het niet genoeg onder de oogen van ons volk brengen. Door niet meer naar de Brandaris te luis teren ware intussche» reeds een groote stap in de goede richting gezet Twee mannen op sokken met een koe. Een politiepatrouille welke gisternacht een controlerit langs den Amstelveensche- weg te Amsterdam maakte, zag daar twee mannen op sokken loopen. die een koe meevoerden en bovendien ieder een fiets bij zich hadden^ Juist stonden, zij op het punt, net erf van "een boerderij op te gaan, toen zij de politiemannen opmerkten, waarna zij de koe en de fietsen in den steek lieten en ijlings op de vlucht sloegen. Het gelukte de politie niet. de mannen, die hun weg door tuinen en weilanden ko zen, te achterhalen. De achtergelaten rij wielen en de koe werden in beslag geno men en spoedig bleek, dat deze laatste uit een weiland in de nabijheid was gestolen. Wijl vermoed werd. dat het de bedoeling was geweest, de koe clandestien te slachten in de boerderij waar de politie de dieven verraste, werd de bewoner, die waarschijnlijk meer van de zaak af weet. gearresteerd. De opsporing van de beide dieven wordt nog voortgezet. Schenking aan 't Rijksmuseum voor natuurlijke historie. De heer J. J. de Vos tot Nederveen Cap- pel te Wassenaar. heeft aan den staat der Nederlanden"ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Rijksmuseum van natuur lijke historie te Leiden, een drietal verza melingen van kevers. Allereerst een affectie van exotische kevers, omvattenddlBiim 19.000 exempla ren, waaronder veleTlfrikaansche en Ame rikaansche soorten, verder een collectie van exotische kevers, behoorende tot de groep lamellicorma, omvattende ruim 5000 exemplaren en ten slotte een collectie Europeesche, niet Nederlandsche kevers, omvattende ruim 9700 exemplaren. De onderdeden van deze schenking zijn zeer rijk aan soorten en bevatten vgel, wat tot nu toe in het Rijksmuseum van natuurlijke historie ontbrak. Het geheel vormt een zeer te waardeeren aanwinst. De secretaris- gej|eraal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft deze schenk ihg dan ook gaarne aan vaard en den schenker deswege zijn bii- zonderen dank betuigd. OPROEP VAN DE POLITIE. De commissaris van politie in de 2e sec tie te Amsterdam, bureau Marnixstraat 148. verzoekt den volgenden personen, zich aan zqn bureau schriftelijk of in per soon bekend te maken: le. De dame. die een anoniemen brief schreef, gedateerd 2 December 1939. over een donkerblauwe auto. en dezen onder- onderteekende met mevr. X.; 2e. Degene, die destijds een anoniemen orief sqhreef j z. een perceel aan de Prin- sengracht te Amsterdam en naar aanlei- dmg daarvan een oproep verwachtte in het Noord-Hollandsen dagblad: dames, die omstreeks Mei 1939 gesolliciteerd hebben oD een kantoor- betrekkmg en daartoe ontboden zijn in een xantoorkamer van gebouw Candida. N.Z. Voorburgwal, waar zij hebben gesproken met een heer, zich noemende Akkerman.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1