Flitsen uit Van Drimmelen's bewogen leven. Vacantie? Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken frauduleuze slachters Turnvereen. Santpoort tot steun bereid. BUBBELTJE EN KNOR Oome Jan's koelbloedigheid en.... vrijgevigheid! Van een cokesboot, die smokkelwaar aan boord had Jan van Drimmelen zit weer genoegelijk te vertellen. Het is rustig in z'n huis aan de De Ruijterstraat. Zooeven heeft hij een kopje koffiesurrogaat ingeschonken en dat ging hem niet slecht af, zoodat we er met 'enoegen gebruik van hebben gemaakt. Nu leeft hij zijn onafscheidelijk sigaartje aan gestoken, de hond is weggestuurd, wij heb- len ons notitieboekje te voorschijn gehaald. Oom Jan blaast groote rookwol ken weg. Dan vraagt hij of hij al van het gebro ken glas heeft ver teld. Nee, zeggen we, daar waren Varf Drimmelen vertelt! (12) -+ we nog niet aan toe. Best, antwoordt hij dan gaan we vanavond daarmee beginnen. Ik moest onder water een tjalk dichtma- ken. Het was een houten boot, die lek was geworden. We hadden een schot gemaakt en dat moest nu aan de onderkant worden bespijkerd. Het karweitje viel niet mee. Ik was in de Zuiderzee bezig en daar is het beneden door de modder altijd schemerig. Je slaat soms meer op het hout dan op de spijkers, ja daar kan een duiker niet voor Omdat het zicht slecht was, zat ik ihet mijn hoofd nogal dicht bij de spijkers. En toen gebeurde hetIk sloeg het glas van mijn „kop" stuk. Nou zal je wel begrijpen dat dit geen kleinigheid is. Een paar maal zijn .duikers daardoor verdronken. Geluk kig wist ik direct wat me te doen stond. Ik hield mijn han<j stijf voor de opening ge klemd. Met de andere hand seinde ik: op Zoo kwam ik nog behouden boven. Toch had ik een berg water binnen gekregen Mijn pak stond tot mijn middel vol water Jan van Drimmelen vertelt het zoo heei eenvoudig. Maar men moet eens na gaan, in welk een groot gevaar hij verkeer de. Hij behoefde zich niet te „klarenom dat hij buiten boord zat, het is waar. Doch hoe spoedig verliest men in een dergelijke situatie zijn tegenwoordigheid van geest. En dan helpt er geen moedertje-lief meer aan: spoedig krijgt men zooveel water bin nen en er ontsnapt in korten tijd zooveel lucht, dat "men stikt. Van Drimmelen heeft zich altijd door tegenwoordigheid van geest gekenmetkt. Daar kunnen de menschen, die veel niet hem omgingen, heel wat van vertellen. Het was verbluffend, hoe koelbloedig hij bij de grootste gevaren bleef. Dikwijls leek hel of hij geen voorzichtigheid wilde kennen. Het was niet alleen om zijn kunde en er varing, maar ook om zijn verbazingwek- kenden moed, dat hem zulke belangrijke opdrachten werden gegeven. Maar daar vertellén we later nog wel een en ander Van. DE KASTELEIN ONDER WATER Oome Jan schiet in den lach. We kijken hem aan. „Bliksies!" zegt hij, „dat is ook wat geweest. Daar hebben de menschen heel wat' qver gesproken Ik ben een keer kastelein onder water geweest. We zijn nieuwsgierig. Kastelein onder waterWe weten, dat Jan van Drim melen er altijd voor zorgde bij zijn werk volkomen „fit" te zijn. Wanneer hij moest duiken liet hij de drank staan. Zeker, van tijd tot tijd nam hij er wèl eens één en ook wel meer als hij zijn vrijen tijd- zoek bracht. Maar dat zal niemand hem kwalijk hebben genomen Kastelein onder waterMen trekke geen verkeerde conclusie. Het ging om een cokesbootje, dat op de .Haaksgronden was gebleven. De reddingboot had de opvaren den aan den wal gebracht. Daar verspreid de zich het gerucht, dat het scheepje cone trabande aan boord had: drank Jan van Drinimelen was 111 dien tijd te IJmuiden bij Zur Mühlen werkzaam. Hij kreeg de op dracht een onderzoek in te stellen. Het was drommels koud toen hij naar het bootje dook, maar dit weerhield hem niet. Hij ging naar het ruim en alles wal hij daar aanraakte was cokes. Tevens merkte hij'echter op, dat de lading schuin afliep. „Als* er smokkelwaar is* dan moet het Jusschen de cokes of tegen de buiten helling in het ruim zijn verborgen", zoo dacht hij. Hij werkte zijn beenen onder het luik op de bergruimte. Het was natuurlijk donker zoodat hij onmogelijk kon nagaan, waar hij zich het be^je kon neerlaten. Dat was ech ter voor Oome Jan geen bezwaar. Op goed geluk liet hij zich zakken. Bom, daar stond hij al weer. En. direct was het „raak". Hij zag een groot aantal kisten, die hem verdacht voor kwamen. Een sloeg hij aan de hïtak èn direct werd de kist opgehaald. Nieuwsgie rig ging ook Jan van Drimmelen naar boven. Wat is dat? vroeg hij. Allemaal ouwe klare en cognac! riep men hem toe. Zijn „glas werd afgedaan. Hij kon ruiken dat de mannen op de bergingsboot al een stevigen proef hadden genomen, 't Bleek „goed spul" te zijn. „Allright! Draai dicht, ik ga weerv naar beneden, de heele rommel moet er uit!" Een uur of anderhalf is Oome Jan onder Water geweest, toen ging hjj wat rusten. De duiker lacht weer. Sfj heeft nog steeds, schik in het geval. Dan vertelt hij verder: „Ik zeg boven: heb je nou al wat gehad jongens? Nou, dat hadden ze. Maar den volgenden dag was er een andere kommies, 't Was weer bar koud. Toen ik een poos had gewerkt, ging ik naar boven en direct vroeg ik: Nou, jongens, heeft het gesmaakt?" „Nee, Jan", zeiden ze. „Nee?" zeg ik. „Waarom niet?" Daar gaan de karret jes En weer hebben de zwijntjesjagers in onze gemeente van hun activiteit blijk gegeven: •twee fietsen, die onbeheerd stonden, worden vermist. De eene is eigendom van den IJmui- denaar B., de andere behoort aan den Bever- wijker G. Er werd aangifte bij de politie ge daan. Het zou werkelijk vervelend worden als wij nog eons' een waarschuwing gaven. We hebben dit al vaak gedaan en al is het aantal rijwieldiefstallen verminderd nog steeds blijkt men niet voorzichtig genoeg Ie zijn. De prac- tijk toont, hoeveel onaangenaamheden men zichzelf door de nalatigheid bezorgt. Feest Kinderket-k. Het bestuur der kinderkerk IJmuiden- Oost heeft den kinderen Woensdag een pret- tigen middag bezorgd in de Julianaschool te IJmuiden-Oost. Jammer was het. dat we gens de beperkte zaalruimte ouders, voog den en geleiders niet mochten wortien toe gelaten. De kinderen werden bezig gehouden door middel van de poppenkast met Katrijn en Jan Klaassen. Er werd hartelijk gelachen. Tevens kon den nog versnaperingen worden rondge deeld. Het bestuur komt een woord van lof toe. voor het feest, dat het in deze moeilijke tijdsomstandigheden den kinderen toch nog een leuken middag heeft kunnen bezorgen. Opgetogen ging de jeugd huiswaarts. ,,'t Mag niet van meneer!" Daar bedoel den ze den kommies mee. „Dat wordt heelemaal wat moois. Met die kou hebben jullie toch wel wat noodig! Wacht maar even Kijk, de kommies had tegen hen gezegd dat de kisten niet mochten worden aange sproken, wanneer ze heel bóven kwamen Waren ze kapot, tja. dan was er geen be zwaar tegen, dat men een glaasje nam. Moeten we nog uitvoerig weergeven, hoe het kwam, dat er vele beschadigde kisten boven kwamen, toen. Oome Jan eenmaal weer aan het werk was? Hij heeft er veel moeite voor over gehad, want net valt niet mee onder water een stevig dichtgespijker de kist open te maken en dan nog de schijn te wekken, dat dit niet opzettelijk is ge beurdv. B. ons ijmuiden! Ik houd van jou, IJmuiden, En toch weet ik niet waarom. Maar wat het wil beduiden Voel ik als ik tót je kom. Dan voel ik, da: ik „thuis" ben, Al ken ik de réden niet, Zoomin als ik mezelf ken; Het is niet om je vischiucht. Dat ik zooveel van je houd: Ik weet hoe gauw ik vóórtvlucht Door de puflucht. Klinkt het boud? Die kan ik niet verdragen (Ik wil niet oneerlijk zijn). Ze is een van de plagen. Die teveel zijn voor m'n brein. Het is niet om de menschen. Dat ik jou. IJmuiden, min. Ik wil ze niet.verwensohen (Wat is 't eind, als 'k zóó begin?), Maar algemeen bekeken Zijn ze heusch niet „beter" dan Die in de and're streken. (Ik ben óók zoo, daar niet van!) Ik houd niet van je straten. Ze zijn leelijk om te zien. Zou het soms iemand baten Als ik idit verzweeg? Misschien. Ik houd niet vari je huizen, Want ze zijn toch zoo gewoon. Als je 't zoo uit wil pluizen Is wel ondank 's werelds loon! En toch, steeds zal je blijven Wat je altijd voor me was. (Ik mag niet overdrijven, Dat komt immers niet te pas). Maai-.wéér is, wat ik steeds weet, Als ik tot je wederkeer. Vooral als 'k gratis visch eet Min 'k IJmuiden des .te meer! Georg Alexander en Johannes Riemann ii Thalia-theater wordt vertoond. O, die Mannen! Lach, dan ben je rijk! De waarheid van deze woorden behoeft niet direct te worden ontkend. Allemaal hebben we van tijd tot tijd ontspanning noodig. De rimpels moeten eens even van ons voorhoofd ver dwijnen, de mond dient zoo nu en dan min der stroef gesloten te zijn, we moeten de zorgen bij wijle eens weglachen. Daarom de film „O, die 3Iannen!", welke in het (Foto F.D.F.-Ufa) Thalia de film met den veelbelovenden titel O, die Mannen! ge maakt. Waarom het juist de mannen zijn is een vraag, die we niet willen beantwoorden, omdat we nu eenmaal niet neutraal kunnen zijn.... Regisseur Hubert Marischka heeft van de gegevenfe een dankbaar gebruik ge maakt. Hij heeft de verfilming van het tooneelspei Drei blaue Augen met kennis van zaken verzorgd. Bovendien zijn we gast van een stel knappe spelers, terwijl we ook door een muziekje worden ver rast. Als we nu niets meer verwachten dan een vermakelijke film. zonder pretentie natuurlijk, dan zullen we de rolprent zeker met genoegen volgen en opgeknapt Thalia weer verlaten. A De „druktemaker" van de film, Johannes Riemann, ontbreekt niet. Hii is hier Frank Rohland. een beroemde zanger, die niet voor de dames op de vlucht slaat. Als de heer Eberhard Reitinger. leider van het Linzer filiaal eener .groote houtmaatschap pij (Paul Hörbiger)met zijn vrouw Fran- zi (Jane Tilden) naar Zoppot komt. om met zijn directeur, dr. "Spindler (Georg Alexander), kennis te maken, is Frank di rect present om roet in het eten te gooien. Hij kent Franzi van vroeger en heeft er geen bezwaar tegen, dat zii hem nog een charmanten jongeman vindt. Eberhard is razend van jaloezie! U ziet, dat het begin reeds pakt, lezer In zijn hotel laat Eberhard z«n aetetasch met de stukken- voor de bespreking met zijn directeur, achteloos liggen. Frank maakt zich er meester van en denkt er al spoedig niet meer aaa. omdat hi) Lilly heeft leeren kennen, de l eve dochter van dr. Splindler (Susi Nicoletti): maar haar afstamming kent hii niet. Intusschen heeft Eberhard op het postkantoor de hoogste ruzie als hii op zoek naar zijn tasch is. Hii slaat iemand een blauw oog en. blijkt zijn directeur te hebben mishandeld. De verwikkelingen worden heviger! En het wordt steeds erger. Eberhard durft zap niet meer onder oogen van zijn baas te "komen, want dat zou zijn ontslag beteekenen. Hij laat daarom zijn baardje afscheren. Op een kwaden dag zocht dr. Sphndler, de groote directeur, hem op. Door een toe val'is Frank in diens vertrek en hii weet uitstekend voor Eberhard te spelen. Hu valt zelfs zoo in den smaak, dat hu wordt uitvenoodigd voor een zeereis. Tijdens de tocht van dr. Sobndlers lacht .gebeuren de zotste dingen. Frank is Eber hard, annex echtgenoot van diens vrouw, plus geliefde van Lilly, die óók present is. De echte Eberhard. jaloerscher dan ooit, moetEberhards boekhouder zijn. Lilly beschouwt Frank als een pseudo-blauw- baard. dr. Splindlers vrouw zoekt een lief desgeschiedenis achter diens blauwoog en dan nóg. Maar we vluchten uil het wespennest, waarin velen zich met plezier zullen willen begeven. J. J- E. VAN BAARSEL. Marktprijzen. IJMUIDEN Juli 1942. Tarbot f 8,20—18. tong f ll—f 6.80 per kg kleine kabeljauw f 28 per stuk. kl. schol le soort f 254 f 240. 2e soort I 240—f 170, middelschol f 288. puf- schol le soort f 162—f 122, 2e soort f 90—f 63, zet- schol f 300—f 278, muilen f 158. pieterman 1 285. poontjes f90, pufschar le soort f64f51. 2e soort f36—f21, horsmakreel f126f122, wijting £178— f 136. alles per 50 K G. Besommingen trawlers- KW 129 Ball 30 mnd f 2553, KW 158 Cornells IJsbrand Willem 25 mnd. f2154. VL 103 Voorbode 30 mnd. f2271 Kotter: IJM 221 f 4989. Loggers- VL 132 f2185. KW 15 f4092. KW 47 1785. KW 67 f 2301, KW 173 f 2400, KW 110 f 87. KW 97 f181. SCH 314 f 1990, SCH 223 f2350. SCH 30 f 2280, SCH 243 f 1415. SCH 35 f 14.124, SCH 246 f 2201, SCH 201 f 2096. Kustvissehers: TX 51 f 256. WRW 11 f 578. HD 22 f176, HD 80 f 378. HD 131 f 428. HD 180 f 816, UK 47 f 403. UK 441 f 440, UK 168 f230. UK 115 f415. UK 8 f 257. UK 172 f 421. UK 243 f 589. UK 161 f 53. UK - f 640. UK 202 f 1071. UK 97 f 278, UK 143 f 499, UK 45 f 772. UITSTAPJE CHR. SCHOOL.* De leerlingen van de drie hoogste klas sen der Chr School voor Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat. hebben Don derdag een prettigen dag gehad. Het schoolreisje per ..Alkmaar PackeC' naar Amsterdam bracht de klassen fi en 7 naar het Kolonaal Museum en vervolgen1 naar het Aquarium. De vijlde klasse bezocht Artis. Men had 't op horloges begrepen. Alle voorwerpen van waarde blijken een dankbare buit te zijn van de lieden, die het met de eerlijkheid niet zoo nauw nemen. Den laatsten tijd hoort men nogal eens. dat er.hor- loges worden ontvreemd. Thans hebben twee te IJmuiden werkende arbeiders er de politie van op de hoogte gesteld, dat zij elk een hor loge missen. Het onderzoek is nog gaande. JAARVERGADERING GEEL ZWART. De Supportersvereeniging „Geel-Zwart" zal, behoudens goedkeuring der betreffende autoriteiten, waarschijnlijk haar jaarver gadering op 6 Augustus houden. Deze vindt dan plaats in het clubgebouw van de V.V. .Kinheim". Centraal,-aan den Wijkerstrciat- weg. Succesvolle inval te Velsen-N In korten tijd driemaal vleesch van clandestiene slachtingen aangetroffen! Velscn-Noord begint er zoo langzamer hand aanspraak op te maken het domein van clandestiene slachters te zijn. Ondanks dc strenge bepalingen, die voor deze over tredingen van kracht zijn, blijkt men er niet voor terug te schrikken zich er aan schuldig te maken. In korten tijd heeft.de politic nu driemaal te Velsen Noord vleesch. dat van een frauduleuse slachting afkomstig was, aangetroffen. Daarbij zijn inwoners van onze gemeente gearresteerd. Uit verscheidene plaatsen komen vrij ge regeld berichten over dergelijke gevallen. De in het uitzicht gestelde strenge straffen doen wel hun invloed,, gelden, maar nog steeds is het niet gelukt een einde aan de overtredingen te maken. Dit is nu eenmaal niet zoo eenvoudig als men op het eerste ge zicht wel zou vermoeden. Onze gemeente neemt geen uitzonde ringspositie in. Want niet alleen te Velsen Noord, doch ook te IJmuiden is de politie aan het werk gezets Men zal zióh nog her inneren hoe korten tijd geleden een aantal personen werd gegrepen, die een vertrek van een fabriek als „abattoir" bezigden. Vele arrestaties werden daarbij verricht. Velsen Noord spant echter de l^roon. Dezer dagen had dc politie weer een ernstig vermoeden, dat er in een woning aan den Groote Hout- of Koningsweg vleesch was, dat waarschijnlijk van een frauduleuze slachting afkomstig zou zijn. Enkele recher cheurs kregen opdracht direct een onder zoek In te stellen. Zij deden een inval en vielen met hun neus in dc boter! Inderdaad troffen ze een hoeveelheid vleesch aan en bovendien kwamen ze tot de overtuiging, dat deze juist voor aflevering aan het pu bliek werd gereed gemaakt. Alle daarvoor noodlgc attributen waren voorhanden. De ptditiemannen zagen, een weegschaal, pak papier en een gehaktmolen, die meer zeiden dan woorden vermogen. De man en de vrouw, die het perceel be woonden, werden in arrest gesteld, tenvij! het vleesch in beslag werd genomen. De scholieren met vacantie. Oo£ in onze gemeente „spreiding". Meer dan eens heeft men kunnen lezen over de noodzaak bij de regeling der vacantles tot „spreiding over te gaar,. Er werd in dit opzicht veel aandacht aan de scholen geschon ken; het besluit werd genomen hierbij tot eer. logische verdeeling over te gaan. Ook in onze gemeente zijn de bepalingen van kracht. Hc-t is nu volledig bekend hoe de regeling voor de lagere openbare scholen is. Het is goed als de ouders zich hiervan nauwkeurig op de hoogte stellen. 4 De leerlingen van sohool 1 (de vroegere school A), die vroeger in de Kerkstraat was gevestigd, gaan van 13 Juli tot en met 10 Augustus met vacantie. tegelijk met de leer lingen van school 2 (voorheen school J) aan de Hadleystraat. Van 20 Juli tot en met 17 Augustus volgen de meisjes en jongens van school 3 (vroeger school H) aan den Wijk aan Zeeërweg en school 4 (vroeger school D) aan de Heidestraat. Daarna, van 27 Juli tot en met 24 Augustus, zijn de leerlingen van school-5 (voorheen school E) aan de Eksterlaan en van school 6 (de voormalige school K) aan de Pier- sonlaan aan de beurt. Tenslotte hebben dc scholieren van school 7 (voorheen school G) aan den Wijkerstraatweg te Velsen Noord en ol 8 (vroeger school F) aan de Burgemees- Enschedélaan te Santpoort van 3 tot er met 31 Augustus* vrij. Wat de bijzondere scholen betreft verne men wij, dat de leerlingen van de Juliana van Stolbergschool en de Emmaschool dei Vereeni- ging voor Christelijk Volksonderwijs gedu rende de geheele maand Augustus vacantie hebben^an 13 Juli tot 24 Augustus hebben de leerlingen van de P. A. W. Cort v. d.' Linden- school vrij. Een .IJmuider Athlelickvereeniging Interessant betoog van A. W. Volmer. Celegenheid om aardige uitstapjes te maken. Komt, liefhebbers van natuurschoon en dorpsche aantrekkelijkheden! Trekt er op uit! Ja, we weten hoe moeilijk het tegen woordig is van een onbezorgde vacantie te genieten. De broodbonnetjes en de aardap pelrantsoenen kosten vele hoofdbrekens. De attracties zijn minder geworden, omdat ge niet kunt genieten van de zee, van die heer lijke, stoere golven en van het strand, het warme, koesterende, ontspannende strand Maar denkt toch niet, dat nü aan alle vreugde een einde is gekomen. Er is nog zooveel schoons, er is nog zooveel te genie ten, er is nog zooveel overgebleven, dat in staat is u een gezonde afleiding te geven Profiteert ervan, want ge hebt het zoo noodig De sleur van eiken dag houdt ons onaf gebroken omvat. Zorgen leggen beslag op onze gedachten en verbannen blijde gevoe lens. Dat kan zoo immers niet voortgaan! De zomer is in het land, óndanks alles. Hij duurt niet zoo heel lang. Straks meldt clc herfst zich weer, weldra heerscht de winter opnieuw. Daarom moeten we niet lang mèei wachten met onze plannen. Vacantie! Vroeger het iooverwoord. We kenlang spraken we er over en het maken van plannen gaf ons bijna evenveel vreug de als de verwezenlijking. In vele gevallen is dit nu niet meer zoo. Men is bang op het uitverkoren plekje geen plaats meer te- kunnen krijgen. Men vreest moeilijkheden ten opzichte van de voeding. En daarom besluit menigeen*om dit jaar maar thuis te blijven. Natuurlijk is dit verkeerd. De boog kan ■niet altijd gespannen zijn. Onze gedachten moeten een wijle worden afgeleid en daar om roept de natuur ons, de natuur, die weer rijk aan pracht is, die met open armen ge reed staat om een ieder hartelijk te ont vangen. Vergeet uw eigen gemeente en omgeving niet, liefhebbers van natuurschoon en dorp- sche sfeer. Gebruikt den vrijen tijd om in een sinds jaren bestaande leemte te voor zien. Vroeger hadt ge er in schijn geen gelegenheid voor. Reizen naar het buiten land eischten alle aandacht op. Uitstapjes naar verre streken van ons land volgden op het tweede plan. En de eigen gemeente Wat weet ge van uw gemeente en haar omgeving9 Hebt ge er kruistochten ge maakt om heerlijke plekjes te vinden, waai ge anderen wel eens over hebt hooren spre ken? Ofwas de moeite daarvoor te groot? VERGEET UW EIGEN GEMEENTE EN OMGEVING NIET Juist nu is de gelegenheid geschikt om er op uit te trekken. Als ge thuis blijft, grijpt dan de vacantie aan om uw verzuim in 'te halen. Neemt de fiets of gaat te voet. Het laatste verdient wellicht de meeste aan beveling. dok, al vanwege de banden- .sch'aarschle En wéar ge nu heen moet gaan? Kiest den eenen dag Driehuis en Sant poort. Gaat er heen zonder een vaste be stemming, des te meer bekoring blijkt alles te hebben. Ge zult* toch bij de Ruine van Brederode kómen, want van meet af aan zult ge op de richtingbordjes letten. En hoe zult ge van het natuurschoon genieten! Daar zijn lanen, waar ge niet uitgewandeld wilt geraken. Er zijn bosschen, die een heerlijke koelte verspreiden. Déar komt ge tot uzelf. Al bent ge dicht bij huis, u voelt zich „uit"! Verorbert uw twaalfuurtje te midden van het groen. Zoekt een rustig plekje op en rust Ge kunt ook den kant van Beverwijk op gaan. Ge komt door het eigenaardige Vel- sen-Noord, dat nog zoo duidelijk van an dere deelen der gemeente afwijkt, ge toeft in Beverwijk, het dorp met zyn moderne Breestraat, die het rustige leven daarachter camoufleert. En ge gaat verder, naar Uit geest, naar Castricum, naar Heemskerk Overal treft de dorpsche sfeer, de landelijke rus^ die aan geen oorlog 'doet denken. Het ls goed zich daar op te houden. Zoekt en ge zult er interessante plaatsen vinden. Houdt ge van hengelen? Akersloot ver wacht u! Wilt ge verder wandelen? Ge kunt haar Egmond aan Zee gaan en u in het duinteri-ein ophouden. En al moogt ge nigt in zee gaan, gc hoort haar stoer geluid. Het zal u doen denken aan later als de tijd weer normaal is Wij willen u geen vaste richtlijnen geven. Het zou (om een leelijk woord te gebrui ken) op „surrogaat" gelijken, wanneer we plannen uitstippelden. Maar er ligt een groot terrein braak met mogelijkheden, die ge thans misschien nog onderschat. En we weten het zeker als ge er nu „noodge dwongen" op uit trekt, zult ge er later nog dikwijls heengaan. Ge moet van „zwerven houden, ge moet van de natuur houden Dan geniet ge, óók nu! En houdt ge van het water, er is in de omgeving gelegenheid om watersport te be oefenen. Ge kupt ook een prettige boot tocht op het Noordzeekanaal medemaken Liefhebbers van natuurschoon en dorp sche aantrekkelijkheden: plukt den dag! Een voorstander var het plan om een spe cifieke IJmuider athle- Het onlangs in ons blad verschenen ar tikel betreffende de atbletiekbeoefening le IJmuiden heeft de gemoederen van vele sportbeoefe naars in beroering gebracht. De heer Jan de Vries, secre taris voor het Dis trict Noord-Holland der Nederlandsehe Athletiek Unie mocht inzake zijn denkbeeld tot het vormen van een IJ- muidcnsche groep specifieke athletiek beoefenaars, reeds tiekvereeniging op te verscheidene bliiken richten is de heer A. van waardcering VOLMER. secretaris ontvangen, van dc Turnvereeni- Het plan is nog in ging Santpoort. zijn beginstadium, (Foto Archief H.C.) zoodat het wel inte ressant is te verne men, welk standpunt de turnvereenigingen (die de athletiek ais liefhebberij beoefenen), huldigen. Daartoe hadden wij een onderhoud met den heer A. W. Volmer, den secretaris der Turnvereeniging Santpoort, welSe volledig met het plan instemt! De heer Volmer liet uitkomen, dat de athletiekbeoefening door de turnvereeni gingen meer als een soort Liefhebberij be schouwd kan worden. Daar het turnen steeds zoo intensief mogelijk dient te ge schieden, kan en mag er aan de athletiek 'niet „teveel" aandacht worden besteed.. Het turnbeginsel verwaarloozen zou immers een geforceerden achteruitgang der oorspron kelijke vereeniging ten gevolge hebben. Neen, een dergelijke handelwijze van een turn-bestuur is onverantwoordelijk tegen over de turnliefhebberij. Daarentegen moet evenmin de propagan distische waarde worden vergeten van het werk, dat de turnvereenigingen. die de ath letiek inschakelden, hebben verricht. Zij wekten het enthousiasme op en legden te vens door hun voorbereidenden arbeid den grondslag voor de toekomstige athletiek- beófening. De rasechte liefhebbeis kregen tot nu toe echter niet de gelegenheid om op den voorgrond te treden, hun prestaties te toonen en hun vermogens te volle aan te wenden. Deze leemte maakte de behoefte groot, want in onze uitgestrekte gemeente met haar bijna vijftigduizend inwoners is buiten Suomi nog voldoende belangstelling voor deze sport. Mede door de scheiding van het Noordzee-kanaal levert een groote vereeni ging inzake de training verscheidene be zwaren op, welke zeer zeker door een IJ- muidensche athletiekvereeniging ondervan gen zouden kunnen warden zonder dat juomi hiervan ook maar eenigszins een na- deeligen' invloed zou ondervinden. Integen deel, het is zelfs een goede stimulans! Voor een mogelijke concurrentie of af- Motorgroep Kenjienjerland. De reunie-boottocht, waarover wij eerdpr bijzonderheden hebben medegedeeld, vormt voor Zondag het programma van de actieve motorgroep Kennemcrland. Zooals we hebben beilcht zullen er niet minder dan honderd da mes en hoeren uit onze gemeente en directe omgeving deelnemen. De boot, waarmede de tocht zal worden maakt, zal te Amsterdam gereed liggen, Op eigen gelegenheid gaan de leden daarheen. Nadrukkelijk vestigt het bestuur er de aan dacht op, dat er drie mogelijkheden zijn; het is goed als merr bijtijds een keuze doet. Dege nen, die per fiets naar de hoofdstad willen- rij den, dienen bij de Rijks H B S. bijeen te ko men; er wordt precies te kwart voor negen vertrokken, zoodat laatkomers in ieder geval achter het net zullen visschen. Men zorge dus voor op tijd te zijn. Een tweede groep reist met de Alkmaar Packet/ waarvoor eveneens te kwart voor ne gen uit Velsen wordt vertrokken. Dit verdient nog de voorkeur, aangezien men dan onder een aangename stemming bijeen kan zijn en direct een goed contact kan ontstaan. Wel kan men ook per trein gaan (vertrek te tien uur van het station Velsen-ÏJmuiden-Oost), maar dan loopt men de kans apart te moete» reizen En de fietsers zullen nu eenmaal aan de ban den de noodigo zorg moeten besteden. Het be stuur laat de leden echter de vrije hand. als men maar bijtijds naar Amsterdam vertrekt Wij zijn er van overtuigd, dat de motorlief hebbers van een prachtigen dag zullen ge nieten. Opstandig paard! Woensdagmiddag had in de Corvers- laan te Velsen-Noord een eigenaardig voorvaL plaats, hetgeen veroorzaakt werd door het paard van den heer K. Nagel, grossier in kruidenierswaren. Voor de zaak van den heer N. stond een met twee paarden bespannen wagen, welke zwaar geladen was met kratten gevulde flesschen. Bij het uitspannen van het paard van den heer N. bleek dit ten aanzien van zijn collega-trekkers geen goede bedoe lingen te hebben; althans het liep op deze dieren af en sloeg driftig met de achterpooten, waardoor één van de paar den verwondingen aan den voorpoot op liep. Het gevolg daarvan was dat ook deze paarden schichtig werden en schie lijk wilden draaien om aan de neigingen van den aanvaller te ontkomen. Hier door brak het stuurstel van den wagen. De paarden waren na het verwijderen van den wildzang spoedig rustig. Ten einde den voerman in de gelegenheid te stellen zijn reis te kunnen vervolgen, werd de vracht overgeladen op den wa gen van den heer N, Het gewonde paard werd vooi'loopig van diensten vrijgesteld en naar een rustiger plaats gebracht. De boosdoener was echter nog niet uitgeraasd. Ruim een uur later wist „Annic" (zoo heet het „lieve" beest) uit den stal te ontkomen zdoor een smalle steeg, waarin vaak kinderen on oUderen zich ophouder). Gelukkig bleven onge vallen uit. Eenmaal op straat ging het paard, toen men haar wilde pakken, aan den haal en verdween via Corvers- laan, Eendrachtstraat en Walravenstraat om een rondje te hollen. Een bediende van den heer N. wist „Annie" in de Princesjraat op te van gen, waarna zij in verzekerde bewaring werd gesteld. Een en ander had "natuur lijk de belangstelling van het publiek. Teekening Hessels (Pax Holland m.) breuk der turnvereenigingen zal geen sprake zijn. want de „uitblinkers" gevoe len zich toch niet in een turnvereeniging op hun gemak. De origineele athletcn moesten aich tot voor kort elders aansluiten en het is dan ook- te hopen, dat de initiatiefnemers weldra zullen slagen. Een treffend staaltje van de noodzakelijk heid eener IJmui-iensche Athletiekvereeni ging schuilt in het feit, dot de ploeg (vier man) ider Haarlemsche Athletiekvereeniging waarvan de Santpoortenaar en oud-T.V.S.- er J. Brijs deel uitmaakt. Zondag op de Amsterdamsche sintelbaan het Nederlandsch record verbeterde. De vier maal vijftien honderd meter werd namelijk in zeventien minuten en twee secondUen afgelegd. Voor betere prestatiemogelijkheden verliet Brijs T.V.S. en daar IJmuiden nog geen athletiek vereeniging kende, komt hij thans voor Haarlem uit. Hoe zou een dergelijke kracht echter onze plaatselijke gelederen (waarin hij eigenlijk thuis hoort!) kunnen verster ken Voorts wees de heer Volmer op de wen- schelijkheid van eerüge samenwerking, tus- schen de athletiekvereenigingen, die de athletiek als liefhebberij beoefenen. Door een dergelijk onderling contact kan er doel treffend worden gewerkt met de beste re sultaten. De heer Volmer besloot zUn belangrijk relaas met de welgemeende opmerking: -Men kan op den volledlgen steun van T.V.S. rekenen. Duidelijk kan men uit het voorgaande constateeren, dat zelfs in turnkringen war me gevoelens jegens het plan worden ge koesterd. Met eenige spanning ziet men dan. ook de resultaten der pogingen tege moet. Hoe Dukel won. (Van onzen dammedewerker). De vijfde partij van den damwedstrijd tuswhen Dukel en v. Dixhoorn was nu niet bepaald do mooiste. Evenals In tournoolspel moet mm voor al ln een match, voor 100 pet. met energie, met den wil om te winnen zijn beztelê. Is dit ook maar eenigszins niet het geval, dan kan dit het begin zijn van een inzinking. Dit ls nu met v. Dixhoorn in deze partij ge beurd. E enerzijds was hij onder den Indruk van de groote speelkracht van zijn tegenstander, ander zijds had het feit invloed dat hij slechts dén keer. In detweede partij, eenig offensief had kunnen verkrijgen, ten derde dacht hij tevre'. aan den van de vijfde partij, v. Dixhoorn la Immers geen speler, om zoo maar twee partijen achter elkaar te verliezen. Het moet gezegd worden, dat de valstrik, die Dukel in een betrekkelijk contactiooze positie wist te verbergen, zóó dat v. Dixhoorn hiervan tóch het slachtoffer werd. een prachtig staaltje damtechnlek is. De opening was gelijk aan de derde partij, dus Hollandsch. Een aanval van Dukel met de lange rechtervleugel wist v. Dix hoorn keurig af te slaan, en doordat het ma teriaal na deze schermutselingen al vrij gedund was, verkregen de spelers met de 40-zet dc vol gende positie: Zwart, v. Dixhoorn: 3. 11. 13. 15. 18, 19. 20, .24 en 25. Wit. Dukel: 28. 29. 33. 35, 38, 39. 43, 45 48 en 40. Hier speelde Duke! listig 45—40, zijn tegen stander onwetend latend van het gevaar, dat nu met 29—23 dreigde. Als volgt verliep hot spel: 41 45—40 11—17 42. 29—23 17—21 43. 23x14 20x9 44. 40—34 2—8? Het beste was 13—19, hoewel met 28—23 een mooi spelverloop ontstaat. 45. 28—23 21—27 46. 48—42 18—21 47. 42—37 21—28 48. 23—19 en zwart verliest, schijf 24. Van de 40e tot en met de 48e zet .heeft Zwart geen gelegenheid gehad schijf 24 voldoende voor ver lies te beschermen. Een mooi staaltje damspel! Het rostcerend eindspel ging al spoedig voor Zwart verloren. Maandagavond wordt tc IJmuiden de zesde en laatste party gespeeld. Strawberries weert zicli. Zaterdagmiddag speelt het Strawberries negental een wedstrijd tegen H. H. C.* 6 aan den Verspronckweg te Haarlem, aanvang 2.45 uur. Deze ontmoeting geldt als een thuiswedstrijd, doch wordt te Haarlem ge speeld, omdat Strawberries sinds 1 Juli zonder velden is. De opstelling van de Aardbeien js aldus: werper De Weers, achtervanger H. Huiskes, eerste honk H. Branink, tweede honk A. van Veen, derde honk G. Biecker, korte stop G. van Malsen, verre velders Weanick, Vriends en J. Brunink. Reserves zijn: L. Ebeling, G. Janus en G. Bakkernes. De eerste ontmoeting in dit seizoente gen H. H. C. 6 werd door de Strawberries met 448 gewonnen. Weer diefstal uit woning. Enkele dagen geleden hebben wij er do aandacht op gevestigd, dat men onder geen enkele omstandigheid zijn woning onaf- geslojen dient achter te laten. Duidelijk is immers gebleken, dat er gevaar voor dief stallen bestaat. Zooals wij reods hebben bericht werd Zaterdagmiddag in een per ceel aan den Engelmundusweg te IJmui- den-Oost ingebroken, waarbij een horloge en distributiebescheiden werden ont vreemd. Denzelfden middag bracht een onbevoegde een bezoek aan een woning ln de President Steijnstraat te Oud-IJmuiden, waar hij zich van levensmiddelen meester maakte. In beide gevallen vertoefden de bewoners elders. Gistermorgen vernamen wij van de poli tie, da; opnieuw een dergelijke diefstal Ls gepleegd, ditmaal in een huis aan de Bik en Arnoldkade te Oud-IJmuiden. Hierbij werd een portemonnaie met inhoud ont vreemd. De bewoonster hield zich elders op. Men zij op zijn hoede! VIIJJE EVANGELISATIE. Voor de Vrije Evangelisatie zal Zondag avond half acht de heer J. Sevensma t« Amsterdam voorgaan. GESLAAGD. Aan de Technische IToogesdhool te Delft slaagde voor het tweede gedeelte van het propaedeutisch examen vbor civiel ingfe- nieur de heer J, Dalhuysen, alhier. R.K. Zweinclub De populaire zwemleeraar G. Frost, die onlangs als eerste instructeur bij het Sport- fondsenbad te Amsterdam werd aangesteld, blijft voorlo&pig als adviseur aan dc R.K. Zwemclub IJmuiden-Oost verbonden. Door de leden zal dit natuurlijk ten zeerste wor den gewaardeerd. Agenda IJ mui den VRIJDAG 10 JUU Thalla: O, di© 'mannen, 8 uur. Rex: M'as ik m«uir .nooit getrouwd. 8 uu* De Pont: Truxa. 8 uur. ZATERDAG 11 JULI Bioscopen: Zie Vrijdag. Lokaal Kalvers:raat: Openbare los H. van Dokkum Jr., 3 uur. DIENST DEK APOTHKKHS Avond- cn nachtdie nut: Kcnn'-aior Apo theek, Wijk aan Zeeërwes:. BELANGRIJKE TKIJIXiOW 1MMJJIS Politie, hoofdbureau ...517S. -1377. 56S5 Podltl», tVillenxspieln 5 400 Brandweer E. H. B. O. (A. P. BukStor) 54 55 K. H. B. O. (Velsen) 43so Luchtbcwchemiinff. (hoofdpost) 4MS Antonius Ziekenhuis 4444 IJïWilder Apotheek 1229 Kennemer Apotheek

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3