Haarlemsche Courant Achtervolging van terugtrekkende bolsjewisten in den Zuidelijken Sector Geweldige veldslag aan het Oostelijk front. De strijd in Egypte. Kennemer Editie Bureau IJmutden: Kennemerlaan 102, Telefoon $437. Poging der Sovjets, een Finsch eiland te veroveren, mislukt Timosjenko heeft waarschijnlijk reeds het overzicht over het slagveld verloren. KORT NIEUWS 287e Jaargang No. 161 x x Abonnement p. week 0,26, p.,maand 1,1$, p. kwartaal 3,42, franco p. post $.75, losse nummers 6 cent. Adver^ent^n 3—is m.m- 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1S00 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie $—1$ m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. cent p. m.m. tdtp.: Grafische Bedrijven Damlate. Zaterdag 11 Juli 1942 Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelUks behalve bp Zon- en feestdagen- Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat W, BUkantoor: aoenda* plein 37. Tel.*blreetfe 13082. Hoofdredactie ISOM, Redactie lMtt. Administratie 1072*. t«2S. Soendapleln 1223*. Postgtro Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Laatste drie schepen van het convooi in de Noordelijke IJszee tot zinken gebracht Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: 1 „In den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front wordt de achtervolging van den tcrugtrekkenden vijand door de Duitsche en verbonden troepen over een breed front voortgezet. Plaatselijke tegenstand werd gebroken. Door pantserwagens gesteunde ontlastingsaanvallen van den vijand ten Noordwesten van Woronesj stortten onder tware verliezen ineen. Sterke formaties gevechts- en slagvlieg tuigen steunden den afweer van de vijande lijke ontlastingsaanvallen en bestookten met groot succes de terugtrekkende Sowjet-Rus- sfsche colonnes, die zich bij enkele vernielde overgangen tot groote groepen opeen- hoopten. Ten Noorden en Noordwesten van Orel hernieuwde de vijand zijn aanvallen met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten. Zij werden in hevige gevechten afgeslagen. Plaatselijke bressen werden gedicht en in een tegenaanval opgeheven. Het aantal der in succesvolle samenwerking van leger en luchtmacht in deze gevechten vernietigde pantserwagens is tot 390 gestegen. In het achterwaartsche gebied ten Zuid westen van Rzjef mislukten uitvalspogingen van de ingesloten bolsjewistische strijd krachten. Door jagers en luchtdoelartillerie werden gisteren overdag 78 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. Vijf eigen vlieg tuigen-zijn niet teruggekeerd. De overblijfselen van het groote Engelsch- Amerikaansche convooi In de Noordelijke IJszee werden gisteren opnieuw door ge vechtsvliegtuigen en duikbooten aangeval len. Van het convooi, dat nog uit drie sche pen met drie torpedojagers en twee bewa kingsvaartuigen bestond, werden alle drie schepen tot zinken gebracht, waarvan twee door duikbooten. De luchtaanvallen op vliegtuigsteunpun ten op het eiland Malta werden overdag en des nachts met succes voortgezet. In lucht gevechten werden 6 vijandelijke jachtvlieg tuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Aan de Zuidkust van Engeland brachten lichte gevechtsvliegtuigen gisteren vroeg van het tevoren reeds door Duitsche motor- torpedobooten aangevallen Britsehe konvooi een koopvaardijschip van 3000 brt. alsmede een tamelijk groot bewakingsvaartuig tot zinken en beschadigden een ander koop vaardijschip van middelbare grootte. In het Kanaal heeft een mijnenveger in den nacht van 9 tot 10 Juli een BritsChe motorkanonneerboot na een hevig gevecht op korten afstand door rammen tot zinken gebracht. In de Duitsche Bocht schoten convooi- vaartuigen en marine-artillerie 3 Britsehe gevechtsvliegtuigen neer. Naar Ket opperbevel der weermacht over de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk«ront voorts mededeelt, hebben de achtervolgde bolsjewisten weliswaar hier en daar tegenstand geboden, doch die werd snel gebroken. De punten van nieuwe Duitsche. aanvalswiggen bereikten op ver scheidene plaatsen de Don en wierpen den vijand over de rivier. Ten Oosten van de Don liet het luchtwapen den vijand niet tot rust komen. In den sector Woronesj steunde het luchtwapen niet alleen de Duitsche leger- formaties bij het uiteenslaan van vijandelijke ontlastingsaanvallen. maar ook bij de voort zetting van den opmarsch naar het Noord- Oosten. Veertien goederentreinen werden door bommen van Duitsche vliegtuigen tot ont sporing gebracht en talrijke met oorlogs materiaal geladen treinen in brand geworpen. Tevergeefs trachtten de bolsjewieken met krachtige vliegerformaties de aanvallen van het Duitsche luchtwapen en het oprukken der legerformaties te verhinderen. De Duitsche jagers wisten de lucht in de geheele gevechts sector vrij te maken en brachten daarbij 52 bolsjewistische vliegtuigen ten val. Strijd om Finsch eiland Het Finsche hoofdkwartier heeft een extra- bericht uitgegeven met den volgenden Inhoud: In den nacht van 7 op 8 Juli heeft de vijand met belangrijke strijdkrachten een ver overingspoging ondernomen op het ten Noor den van Suursaari gelegen eiland Somerin- saari. Bjjna twee dagen is om het bezit van het eiland te land, ter zee en in de lucht hevig gestreden. Dank zij de goede samenwerking tusschen onze zeestrijdkraebten en de lucht en kustdcfcnsics is de aanvalspoging uitge- loopen op een nederlaag voor den vjj^nd. Tijdens de gevechten zijn in totaal 16 vijan delijke wachtschepen en motortorpedobooten benevens een kanonneerboot van de Moskou klasse in den grond geboord. Daarvan ver nietigden de verdedigers van het eiland acht vaartuigen, de zeestrijdkrachten zeven en het luchtwapen één wachtschip en de kanon neerboot. Voorts zijn twee vijandelijke vaar tuigen beschadigd waarvan een duikboot. Ons luchtwapen heeft verder 'n tweemotorigen vijandelijken bommenwerper neergeschoten. Bovendien werden verscheidene vijandelijke vliegtuigen beschadigd en in brand geschoten. Van de vijandelijke soldaten die er in slaag den op het eiland Somerinsaari voet aan land te zetten, z.ijn 128 man gesneuveld: 143 man werden gevangen genomen, waarvan on geveer 10, die gered werden uit zinkende vij andelijke schepen. Bovendien gingen met de vernietigde vaartuigen verscheidene honder den manschaopen van den vijand onder Aan oorlogsmateriaal werden o.a. 150 machine pistolen buitgemaakt. Onze zeestrijdkrachten leden geen verlicz.en. Van de verdedigers var het eiland sneuvelden 15 man. 42 werden ge wond. Een van onze vliegtuigen moest een noodlanding mifken; de piloot werd echter door een van ottze wachtschepen gered. Een heden van de Duitsche zeestrijdkrachten heb ben op schitterende wijze aan den strijd deel genomen. Ernstige situatie voor de bolsjewisten Volgens te Berlijn ontvangen berichten heeft de Duitsche doorbraak aan het front van Koersk-Charkow het gevoel van het doodelïjke gevaar voor de Sowjet Unie in Moskou doen herleven en aanleiding gegeven tot een verdere mobilisatie van alle bolsje- wisftsche materieele en moreele hulpmiddelen voor den op handen zijnden beslissingsstrijd. De hoofdartikelen in de Moskousche dagbla den en voordrachten voor het publiek blijven nog het tflgemeene geloof aan de eindover winning weerspiegelen, maar waarschuwen voortdurend voor zelfgenoegzaamheid eischen hechtheid en onmiddellijk gebruik van alle bolsjewistische en geallieerde hulp middelen. De noodzakelijkheid van een twee de Eiyopeesche front wordt meer dan ooit in het licht gesteld. Omtrent de positie te velde wordt in Moskou gemeld, dat ten Westen van Woronesj en in de streek van Stary-Oskol de toestand voor de troepen van Timosjenko ernstig blijft. De Duitschers handhaven hun numerieke supe rioriteit en vallen bijna onophoudelijk Aangezien de Sowjet-troepen in verscheidene sectoren teruggetrokken zijn, zijn verschei dene bewoonde sectoren in handen van de Na de verovering van Sebastopol. Een foto van een der talrijke havenbekkens, waar de Duitsche stuka's hun doeltreffend werk verrichtten. Gezonken schepen en v%rnielde opslagplaatsen zijn er de bewijzen van. (Deutscher Verlag-Recla-p.k. Weizsacker-Pax Holland-c) aanvallers gekomen. De stad Stary-Oskol is opgegeven, aangezien de bocht in het Sowjet- front hier te zeer blootgesteld was aan flank- aanvallen. Het is den Duitschers gelukt, den sector, die in hun handen is op den Weste tijken oever van den Don iets te verbreeden en zij zijn langs de rivier in Noordelijke rich ting opgerukt en hebben verscheidene be woonde plaatsen bezet. In een sector is een tankslag geleverd, waaraan aan beide zijden 300 tanks hebben deelgenomen. De strijd duur de den geheelen nacht door. Vliegtuigen kon den niet ingrijpen, aangezien het onmogelijk was vriend van vijand te onderscheiden. Aan de opvallende terughoudendheid, welke de Duitsdie militaire instanties met betrekking tot de ontwikkeling van den slag in den Zuidelijken sector Van het Oostelijk front aan den dag leggen, worat te Berlijn groote beteekenis gehecht. Daar het Duit sche opperbevel zich beperkt tot de vrij algemeene verklaring, dat de terugtrek kende vijand achtervolgd wordt, wordt in de Wilhelmstrasse herinnerd aan het feit, dat officieele Duitsche instanties tijdens vroegere veldtochten juist op het moment, waarin zich groote beslissingen begonnen af te teekenen, zeer zwijgzaam werden. Daar de huidige terughoudendheid ongetwijfeld om strategische redenen in acht genomen wordt, kunnen uit dit feit enkele belang rijke conclusies getrokken worden, In de Wilhelmstrasse wordt er op gewe- ze'fi, dat alleen reeds de gejveldige om vang van het slagveld, dat een breedte van 500 km en een diepte van 250 km heeft, duidt op het aan den gang zijn van een ge weldigen slag. Het Duitsche opperbevel heeft blijkbaar den stelligen indruk, dat de vijandelijke legerleiding het overzicht van de ontwikkeling van den slag in de afzon derlijke frontsectoren gedeeltelijk of zelfs geheel verloren heeft en dat Timosjenko niet meer weet, of op bepaalde plaatsen nog eigen troepen staan cf wa3r zijn eigen be paalde troepenonderdeelen zich momenteel bevinden. Zoodra een vijandelijke legerlei ding het overzicht over het slagveld verlo ren heeft, is zij ook niet meer in staat haar troepen aan te voeren. Het Duitsche opper bevel heeft kunnen constateeren, dat de Sovjet-Russische troepen in geheel ver schillende richtingen vluchten. In Berlijn heersoht de meening, dat maar schalk Timosjenko, die aanvankelijk streef de naar de bescherming van den Kaukasus, zijn oorspronkelijk plan niet meer kan uit voeren. Reeds heeft hij de verbinding met het Noorden moeten prijsgeven. De achter- 'ing der verslagen Sovjettroepen is zoo snel, het front, dat in beweging gekomen is, zoo groot, de dynamiek van den Duit- schen aanval zoo superieur, dat de bolsje wisten hun strategische plannen onmogelijk meer kunnen uitvoeren. Dit geldt voor den leheelen Zuidelijke sector van Woronesj tot >talino. Juist voor de strategische plannen van Moskou bestond in Duitsche militaire krin gen een bijzondere belangstelling. Maar uit den vrij hevigen aanval, dien de bolsjewis ten ten Noodden en ten Noord-Westen van Orel, alsmede bij Woronesj ondernomen hebben, kan geen bepaald strategisch plan van Moskou gedistilleerd worden. Men heeft in Berlijn slechts den indruk, dat de Sov jet-legerleiding door een druk op de front lijn Orel-Woronesj streeft naar een ontlas ting van den tegen den Kaukasus gerichten Duitschen aam-al. Daar alle bolsjewistische aanvallen tot dusverre echter in het Duit sche vuur zijn blijven liggen, komen Duit sche militaire deskundigen tot de conclusie, dat Moskou reeds zal moeten constateeren. dat zijn strategische bedoelingen weinig succes beloven. Laatste deel van Oekramsch industriegebied bi gevaar, In de mededeeling van het Duitsche op perbevel. dat het Sowjetfront ten westen van den Don over een breedte van meer dan 500 Km. aan het wankelen gebracht is, zien Berlijnsche militaire deskundigen de eerste gevolgen van de Duitsche door braak in den zuidelijken sector, die, zoo als bekend, de vorige week heeft plaats gevonden. Daar sterke Duitsche troepen- onderdeelen in Zuidwestelijke richting een front gevormd hebben tusschen Donetz en Don, is het leger van Timosjenko, dat ziin stellingen ten Westen van den Don tracht te houden, in een acuut gevaar van om singeling geraakt. Overeenkomstig den dagorder van Timos jenko betreffende de elastische verdedi- van de Duitsche legers in wanorde op dc vlucht geslagen. Het gevolg van deze wan ordelijke vlucht is, dat dc Sowjets thans geen groote troepenverplaatsingen van den centralen naar den Zuidelijken sector meer kunnen doen uitvoeren. Daar de spoorlijn MoskouRos tof bij Woronesj door de Duitsohers bezet is, kan Timosjenko de transporten nog slechts leiden over de tweederangsch spoorlijn ten oosten van den Don. Tevens verkeert het laatste gedeelte van het Oekrainsche industriegebied in gevaar, hetgeen voor de toch reeds zoo aanzienlijk verzwakte Sowjet-Russische bewapenings- industrie een hoogst onaangenaam feit is. Ten aanzieil van den militairen toestand der bolsjewieken heeft een spreker voor den Londenschen omroep vannacht gezegd: „Het is een leelijke situatie en onze bond- genooten verzwijgen dit feit niet." De spreker wees er op. dat in alle bolsjewis tische berichten een zeer ernstige noot vervat is, welke zeer herinnert aart de ernstige en meest gespannen momenten an het Duitsche offensief in den vorigen zomer. „De Russen trachten niet te ver zwijgen, dat zij staan tegenover een mili taire crisis van den eersten rang", zoo zeide de radiospreker. Convooi in IJszee vernietigd. Het opperbevel der weermacht deelt om trent de vernietiging van het groote En- gelsch-Amerikaansche convooi in de Noor delijke IJszee nog het volgende mede: Duitsche verkenningsvliegtuigen hadden waargenomen, dat drie zwaar beschadigde koopvaardijschepen in zinkehden toestand als wrakken ronddreven tusschen de ijs- schotsen, in het Noordelijk deel der Ba- rentszzee. Deze schepen waren reeds prijs gegeven door den vijand, want bewakings vaartuigen vielen in de omgeving niet te signaleeren. Drie koopvaarders van het convooi wer den ondanks de ongunstige weersomstan digheden in de Barentszzee opnieuw aan gehouden en terstond aangevallen. Ge vechtsvliegtuigen konden daarbij een zwaar geladen vrachtboot van 7000 ton en duik booten, twee transportvaartuigen vol tanks van 13.000 ton tezamen vernietigen. Nu deze drie laatste schepen van het Engelsch-Amerikaansche convooi, die ge zamenlijk 20.000 ton maten, vernietigd zijn, worden de verliezen der vijandelijke ra- vitailleeringsscheepvaart in de Noordelijke IJszee verhoogd tot 237.000 ton. L'volgL&i Door een zeer hardnekkige achter n onvermoeibare aanvallen hebben^ dë Duitsche vliegtuigen en duikbooten een nederlaag van ontzaglijken omvang toege bracht. Japansche successen in Cldua. De stad Tsingtien stormenderhand veroverd. Naar Domei van het front in Tsjkiang meldt, hebben Japansche strijdkrachten de stad Tsingtien stormenderhand veroverd. Voorts heeft de rechtervleugel der Japan ners Tsjinsitausji op 28 km ten ZW. van Lisjosi ingenomen. Voorts wordt gemeld, dat de Japansche linkervleugel was ge vorderd tot Lengtsjoean op 30 km ten ZW. van Liajoei. Nasx de Jomioeri Sjimboen meldt, is de onder bevel.van generaal Tsjang To-Kwai staande 11e divisie van Tsjoengking, die pas kort tevoren was samengesteld, bij Tlenhsintsjieh in Kiangsi door de Japan ners omsingeld en vrijwel geheel vernie tigd. Alle officieren kwamen daarbij om het leven, ook generaal Tsjang vond op de vlucht den dood. De Japansche troepen zetten hun opmarsch voort om het gros van het 58e leger van Tsjoengking aan te val len. JAPANSCHE SUCCESSEN IN TSJEKIANG De Japansche troepen in het Zuid-Oosten van Tsjekiang hebben de stad Tsmgtien, 50 kilometer ten Zuid-Oosten van Lisjoei, ging, zijn de Sowjettroepen onder den druk stormenderhand genomen. De nieuwe Turksche regeering. Slechts enkele wijzigingen. Het feit, dat de Turksche regeering nu geleid wordt door een minister van büi- tenlandsche zaken, Saradjogloe wordt in Duitsche politieke kringen met groote be langstelling opgenomen. Men herinnert er aan, dat de nieuwe Turksche minister president het Duitsch-Turksche vriend schapsverdrag heeft geteekend, waardoor de Duitsch-Turksche betrekkingen beves tigd en de solidariteit bekrachtigd is. In het kabinet-Sarajogloe is Behdsjer Oez benoemd tot minister van handel en Hatipogloe tot minister van landbouw. Overigens zijn er geen wijzigingen. De nieuwe premier zal de portefeuille van buitenlandsche zaken voorloopig zelf be houden, Algemeen neemt men aan, dat Menementsjogloe, directeur-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, minister van buitenlandsche zaken zal wor den. Daartoe moet hij echter eerst afge vaardigde worden, wat waarschijnlijk dezer dagen zal geschieden. Per specialen trein zijn gisteren de Duit sche ambassadeur Von Papen, de ambas sadeurs van Italië en Japan, de gezanten van Roemenië, Hongarije, Bulgarije en Zweden te Ankara aangekomen, om aan de begrafenisplechtigheden voor den over leden minister-president Refik Saydam deel te nemen. Kort tevoren was de spe ciale trein met het stoffelijk overschot van den overledene aangekomen. De met de Turksche Halve Maan gedekte kist werd naar het plein van het ministerie in de stad overgebracht. Achter de baar liepen de president van de Turksche republiek, Ismet Ineunoe. de voorzitter van de groote nationale verga dering, de chef van den grooten generalen staf. maarschalk Tschakmak. de nieuwe premier Sarajogloe, afgevaardigden, de ge neraliteit en hooge staatsambtenaren. Sowjet-duikhooten schenden Zwccdsclie neutraliteit. In Stockholm is een nieuw geval van schending der Zweedsche neutraliteit door de Sovjet-Unie bekend geworden. Het te Stockholm thuisbehoorende schip Marga- reta van 1950 ton werd Donderdagavond ir de Zweedsche wateren bij Arkoesund door een torpedo getroffen, die van een afstand van ongeveer 100 meter door een bover water gekomen duikboot was afgeschoten Het schip zonk binnen een minuut. Veer tien leden van de uit achttien koppen be staande bemanning gingen met het schip de diepte in. Zweedsche oorlogsschepen en vliegtuigen werden naar de plaats des on- heils gezonden. Volgens berichten van de overlevenden was de vreemde duikboot on geveer zoo groot als de Zweedsche kust- duikbooten. Zij dook vlak bij de Margarets op, voer geen nationaliteitsvlag en vuurdn ook geen waarschuwingsschot af. Het schip werd, volgens de verklaringen van loodsen die alles van land af hebben kunnen volgen na de ontploffing van de torpedo letterlijk in twee stukken gereten. De duikboot ging na de torpedeering weer onder water. Valscliermtroepen tegen opstandige inboorlingen. Uit Londen wordt gemeld: bij een straf expeditie tegen een steunpunt in de rimboe van opstandige stammen zijn voor de eerste maal Britsehe valscherm troepen gebruikt. De Britsehe troepen treden «meedoogenloos op tegen de opstandelingen. Men meldt aan het agentschap Stefani, dat de sabotage-daden tegen de Britsehe verbindingswegen in het Nabije Oosten toe nemen. Zoo werden verscheidene convooien van het Engelsche leger langs den spoorweg van Bagdad naar Aleppo aangevallen. Mas sa-aanhoudingen hadden plaats, zonder dat deBritsehe autoriteiten er tot dusver ii slaagden de hand op de schuldigen te leg gen. Bovendien werden er 23.000 Engelsche politie-agenten naar Egypte. Palestina en Irak gezonden om over de veiligheid van de Britsehe troepen te waken. OPROEP VAN DEGRELLE. De Belgische pers publiceert een oproep van den Rexistenleider Degrelle, waarin o.m. gezegd wordt: ,KWij strijden, opdat wi morgen sterk kunnen zijn en op het oogen- blik van de overwinning ons levensdoel, de groote sociale revolutie, kunnen verwezen lijken. Wij willen dat gij, arbeiders, die het bloed en het hart van het vaderland zijn, een gelukkig en trotsch leven kimt leiden". In politieke kringen te Washington doet het gerucht de ronde, dat generaal Marshall benoemd zou worden tot opperbevelhebber van alle strijdkrachten der geallieerde naties. Onder het opschrift „Bandieten in de Oostzee" levert Svenska Dagbladet com mentaar op het tot zinken brengen vap Zweedsche schepen door Sovjetduikbooten Na wat thans gebeurd is. aldus het blad. kan de Zweedsche regeering het niet laten bij platonische diplomatieke stappen bij de Sovjetregeering. Zweedsche oorlogsschepen en vliegtuigen moeten met alle beschikbare middelen optreden tegen Sovjetduikbooten Alleen zoo kan Zweden zijn neutraliteit handhaven. Ook de Fransche arbeiders van het on bezette gebied melden zich in toenemende mate aan voor arbeid in de Duitsche in dustrie. In Nice, Marseille en andere groote steden zijn de aanmeldingsbureaux overvol Uit Marseille is kort geleden reeds een transport van 1000 arbeiders en arbeidsters naar Duitschland vertrokken. Tijdens de laatste zitting van het Iraan- sche parlement hebben de afgevaardigden aan de regeering gevraagd energieke maat regelen te treffen om den toestand dei- voedselvoorziening van het land te ver beteren, die van dag tot dag hachelijker wordt als gevolg van de bezetting der Sovjet-Russische en Britsehe troepen. - Tusschen de Sovjet-Unie en de Neder- landsche emigrantenregeering is, naar de Britsehe berichtendienst meldt, een over eenkomst onderteekend, welke het aan- knoopen van diplomatieke betrekkingen in houdt. De beide verdragsluitende partijen zijn overeengekomen zich wederkeerig te doen vertegenwoordigen door gezanten. Bij de nieuwe aanvalsgevechten in den sector Koersk-Charkow is ridderkruisdra-' ger kolonel Pochat, commandant van een egiment tanks, gesneuveld. Het Portugeesche passagiersschip „Car- valho Araujo" dat van de Azoren kwam en dat reeds in de nabijheid van de mon ding van de Taag voer, is door een Britsch controleschip aangehouden en naar Gibral tar opgebracht. Het Zweedsche schip „Saturnus" heef in de Caribische Zee 36 overlevenden van een tot zinken gebracht Sovjetschip aan boord genomen. Een Britsch vliegtuig, dat op het vlieg veld van Gibraltar was geland, geraakte ir brand, waardoor de lading bommen to* ontploffing kwam. De leden van de beman ning kwamen om. Het vliegtuig van den opperbevelheb ber der Amerikaansche Stille Zuidzee vloot, admiraal Mimitz is verongelukt. De marine leiding te Washington zou hebben mede gedeeld. dat Mimitz zwaar gewond en twee vliegers omgekomen zijn. Het ongeluk is aan de Westkust der Ver. Staten geschied. Met tanks en auto's geladen schip tot zinken gebracht. Het,773ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het Egyptische front wederzijdsch artillerievuur. Eenige aanvallen van lichte pantserwagens op onze achterwaartsche li nies. Eenige auto's werden vernield of on bruik baar gemaakt, andere werden door onzs vliegtuigen met machinegeweervuur bestookt en in brand gezet. Italiaansche en Duitsche jagers hebben twee Britsehe vliegtuigen neergehaald m Noord-Afrika en zes boven Malta, waar he: vliegveld Micabba opnieuw gebombardeerd werd. Een onzer vliegtuigen is niet terug gekeerd. In rffet Oostelijk deel der Middellandsche Zee is een vijandelijk koopvaardijschip var 5000 ton, dat deel uitmaakte van een be schermd konvooi en tanks en auto's ver voerde. door een onger torpedovliegtuigen aangevallen en tot zinken gebracht. Italiaansche verliezen Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht heeft de verliezen in de maand Juni medegedeeld, met inbegrip van de verliezen, die niet op vroeger gepubliceerde lijsten voorkomen, doch die thans bevestigd zijn. Van het leger en de vrijwillige militie zijn, volgens deze opgaven, in Noord-Afrika 849 man gesneuveld, 1399 gewond en 868 vermist. In Rusland (negende lijst) vielen 60 man en werden 186 man gewond. Op den Balkan 466 gesneuvelden en 496 gewonden Van de marine sneuvelden 30 man en wei den 245 man gewond. 826 man worden ver mist. Van dc luchtmacht sneuvelden 35 man, 70 werden gewond en 178 worden vermist. Egyptische sympathie voor Spiltroepen Hoe de Britten hun moeilijke positie in Egypte zelf beoordeelen, blijkt uit een rapport, dat naar het schijnt door een Brit- schen geheimen agent is gericht aan den voorzitter van de Kamer van Koophandel in Cairo, kolonel Gray. Hierin wordt o.m gezegd: „Verstoring van den ravitaillee- ringsweg van Rommel lijkt mij langs mili tairen weg onuitvoerbaar. Met daden van sabotage echter kunnen de Duitschers niet ernstig gestuit worden. Onder de bevolking zijn slechts moeilijk helpers te vinden, aan gezien men voor de Spiltroepen in Egypte een verholen maar toch onlogenbare sym pathie gevoelt. Hier schijnt de vroègere Britsehe politiek zich te^vreken. Resolutie van Gandhi bij het Congres. Aansporing tot burgerlijke ongehoorzaam heid en lijdelijk verzet. Gandhi zou de arbeidscommissie van het Congres een besluit hebben voorgelegd, zoo meldt de Britsehe berichtendienst, dat het Congres er toe moet brengen een be weging van burgerlijke ongehoorzaamheid en lijdelijk verzet te beginnen, evenals in 1921. Het besluit zegt. dat de terugtocht van de Britsehe macht uit Indië de eenige weg is, waarlangs Inki ië zijn onafhankelijkheid kan verwerven. Voorts vestigt het besluit, dat door de Britsehe politie in Indië het Congres zich niet langer verplicht voelt, de politiek eener ondersteuning der Britsehe oorlogsinspanning in Indië voort te zetten. Om de bevolking van Indië haar rechten en vrijheden te geven, moet het congres een massale veldtoch van burgerlijke onge hoorzaamheid beginnen. MUITERIJ OP ENGELSCH SCHIP IN GIBRALTAR. Tc Gibraltar is aan boord van een En- gclsch koopvaardijschip muiterij uitgebro ken. Deze werd veroorzaakt door het per soneel van de machinekamer, dat weigerde aan boord te blijven wanneer niet de ge- varentoelage onmiddellijk werd verhoogd Daar enkele leden der bemanning voor dé officieren partij kozen terwijl het grootste deel het personeel van de machinekamer ondersteunde, ontstond een hevig messen gevecht. waarbij de eerste machinist levens gevaarlijk werd gewond en verscheidene leden der bemanning evengens letsel op liepen. De politie verrichtte verscheidene arrestaties. De vetpositie van Nederland. Er moeten meer oliezaden worden verbouwd. De Nederlar.dsche bevolking is voor di vetvoorziening thans vrijwel geheel aan gewezen op de grondstof melk. Niettegen staande de geheele of gedeeltelijke ontroo- ming gaat de productie van boter achteruit. Verstrekkende maatregelen zijn daarom noodig. Zoo zal (en behoeve van den oogst 1943 nog ongeveer 75.000 H.A. grasland moeten worden gescheurd, om daarop olie zaden te telen. In de plaats van het systeem der vrijwillige scheuring-, zooals hei vorigs, jaar is toegepast, komt thans de verplichtr scheuring en wel in hoofdzaak in die ge bieden, waar toen het leeuwenaandeel is gescheurd. Men kan de verplichting tot scheuren n.l. niet leggen op grond, die zich er niet toe leent. Het vetrantsoen kan voor 1943'44 slecht dan op een dragelijk peil worden gehouden, Indien de Nederlandsche boer zien m sterkere mate dan voorheen gaat toeleggen op de teelt van oliezaden. Ten einde risico zooveel mogelijk te beperken zullen dwin gende maatregelen voor deze teelt worden genomen, het zal niet aan het vrije initiatief van iederen boer worden overgelaten de benoodigde oppervlakte te verbouwen. Vastgesteld is, dat voor de noodzakelijke ■etopbrepgst nog een belangrijke opper vlakte met oliezaden zal moeten worden bebouwd: 50.000 H./L koolzaadland me- een vetopbrengst van 800 K.G. per H.A. geeft 40^000.000 K.G. vet of per 9.000.001' inwoners ongeveer 4 K.G. per jaar, d.i. 75 gram per week. Vergeleken met de op brengst aan vet van grasland via de kof is de opbrengst aan vet in K.G. per H,A. koolzaadland ongeveer het vijf- tot zes voudige. Daarbij wordt nog 75.000.000 K.G raapkoek verkregen. Voor het melkvee is dit uiterst belangrijk: het zal een gunsti- gen invloed uitoefenen op de inelkgift in den winter 1943/44. Terugleverings- en boetesysteem Om de teelt aannemelijk te maken, zal aan de verbouwers een hoeveelheid olie worden teruggeleverd. De daarvoor opge stelde schaal is zoo ingericht, dat het ook voor kleine bouwers, die niet onder de dwingende bepalingen vallen, van belang is aan den verbouw mede te doen. Voor iedere Are. die minder wordt ver bouwd. dan men verplicht is; zal een be langrijke boete verschuldigd zijn. onver minderd den plicht om in het voorjaar 1943 een oppervlakte blauwmaanzaad te verbou wen op klei- en zavelgronden van anderhalf maal de verplichte oppervlakte koolzaad resp. raapzaad. Er zal voldoende zaad van diverse rassen aanwezig zijn. Hoe moeilijk het ook in sommige geval len zal zijn aan de maatregelen gevolg te gevan, de Nederlandsche boer dient dit offer te brengen om mede te werfcen aan de voedselvoorziening van zijn eigen volk. Hij was een „kennis" uit de gevangenis. Maar verdween met 1080. Een Amsterdammer, die een maand ge leden uit de strafgevangenis te Utrecht was ontslagen, had daar kennis gemaakt met een 43-jarigen man. Zoo goed was men in el- kaars smaak gevallen, dat deze laatste inmiddels ook vrijgelaten eenige dagen geleden bij zijn vroegeren lotgenoot op be zoek kwam en bleef logeeren. De „kennis" ■was er echter de man niet naar om op an- dermanszak te teren en reeds spoedig had hij een middel gevonden, om de genoten gastvrijheid te beloonen. Het ameublement an zijn gastheer vertoonde sterk de sporen an een langdurig gebruik en daarom zou de „kennis" eens zorgen, dat de spullen er weer piekfijn uit kwamen 4e zien. Als de ander hem wat geld gaf bijv. een 80. dan zou hij de stoelen opnieuw beklee- den. Hij kreeg het gevraagde, doch nog was de stof niet gekocltt, toen de man te rugkwam met de bodschap, dat hij in Venlo een goed zaakje wist, waarmee een bom duiten viel te verdienen. Alleen, er was een beetje geld voor noodig, duizend gulden. Zooveel bezat de gastheer niet, maar diens vrouw wist raad: een buurvrouw was collectrice van de staatsloterij en die wilde haar misschien wel het bedrag leenen. Welke fantastische verhalen daarbij te pas zijn gekomen, is tot nu toe onbekend, maar het slot was. dat er inderdaad duizend gul len op tafel kwamen, die de „kennis" zoo snel mogelijk inpikte, om vervolgens met de noorderzon :e vertrekken. Na eenige dagen tevergeefs op ziin terujj- keer te hebben gewacht, begon dc familie te bedenken, dat de man wellicht niet ge heel ten onrechte reeds eenigen tijd staats- logies genoten had en waarschuwde de po litie. Deze slaagde er In den onvoordeeligen gast in Utrecht te achterhalen. Van de 1080 was intusschen nog slechts één gul den overgebleven Sluiting Jnurnalisteiikamp 1942. In het kasteel de Cannenburgh te Vaas- sen is Donderdagavond het Joumalisten- kamp 1942 officieel gesloten. Aan den sluitingsmaaltijd zaten behalve de deelnemers van de vierde kampwerk en afgevaardigden van de drie voorafgaande kampweken, mede aan de Secretaris- Generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten, Prof. Dr. T. Goedewaagen, en de heeren W. Dittmar. persoonlijk Pressereferent van den Rijks commissaris, P. J. van Megchelen, voorzitter van het Verbond van Ned. Journalisten, Max Blokzijl, hoofd van de afd. Perswezen van genoemd departement, Mr. J. Huyts, leider en J. Laerbuch, zakelijk leider van het Persgilde, eenigen met hun dames. Na hel openingswoord van den tafel president, den heer J. Raatgever, tevens leider van het journalistenkamp 1942, ver tolkte de heer Dittmar, die tot de inleiders van dit kamp behoorde, met enkele woorden zijn indrukken door te kennen te geven, dat hij getroffen en verheugd was door den geest van harmonie, welke onder dc deel nemers had geheerscht. Prof.__Dr Goedewaagen. vervolgens het woord voerend, legde er den nadruk on, dat het Journalistenkairm on de Cannenburgh geen doel op zichzelf is. maar einddoel, n.l. de vorming van een journalistenstand als een door de geheele volksgemeenschap erkend onderdeel der samenleving. Vooral rraat het om de vorming ooleiding. zoowel in techni.schen als in politieken ziir van den Nederlandschen journalist Verder ligt erin ongesloten een gerechtvaardigde honoree- ng van datgene, wa» de journalist aan de olksgemeenschar» biidraagt. Snr. wees vervolgens on den moreelen kant van ^fet ^urnalistieke beroem dat de journalist niet meer als vroeger min of meer toe vallig ziin vak- uitoefent, maar dat hii zich •ohero en duidelijk bewust is van de be- •oeDseer. welke ook van zün vak de grond slag vormt. Ten slotte stelde snr in het ;eht. dat het devies van den Ned. Arbeids- lieest ..Trk dien", ook voor den journalist eldt. Na het officieele gedeelte van den avond, bleef men nog geruimen tijd in een gezellig -menziin biieen. Nieuwe menoefpiirvmi politie te tleem«te*le_ De heer E. W. Woud uit Rotterdam benoemd. Met ingang van 15 Juli a.s. is benoemd tot inspecteur van politie te Heemstede de heer E, W. Woud. thans inspecteur van po litie te Rotterdam. De heer Woud genpot zijn opleiding bij de politie te Bloemendaal en na het behalen van het Inspecteurs diploma, werd hij in 1939 benoemd tot ad junct-inspecteur van politie te Rotterdam. In 1940 werd hij bevorderd tot inspecteur "an politie 2e klasse. In Rotterdam werkte hij aan verschillen de takken van dienst. Rechercheur van diefstal verdacht. Rookwaren en textiel verdwenen uit politiebureau te Heemstede. Eenige weken geleden werd aan het po litiebureau te Heemstede ontdekt, dat van een afgesloten kamer eenige goederen, rook waren en textiel, ter waarde van circa 30, die terzake overtreding van de prijsvoor- schriften' in beslag waren genomen, ver dwenen waren. Na een nauwgezet onderzoek is voor eenige dagen als verdacht van diefotal dezer goederen aangehouden de rechercheur F. v. E., die echter hardnekkig ontkent dit feit te hebben gepleegd. In overleg met den officier van justitie te Haarlem is de betrokkene voorloopig op vrije voeten gesteld. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. DE HEER J. FOlAlRATNE OVERLEDEN. Te Amsterdam Is in den ouderdom van 74 Jaar overleden de heer J. Foudralne, oud-technisch directeur van de Hollandsche Lloyd. De over ledene. die ln 1868 ln Utrecht geboren Is. ontving zijn technische opleiding In het bijzonder la Vllssingen. Op verschillende bedrijven was hij werkzaam, waarna hij geplaatst werd als machi nist aan boord van het s-s. „Dubbeldam" der Holland Amerika Lijn. HIJ maakte snel promotie en behaalde de verschillende diploma's van de koopvaardij. Kort. na de stichting van de Hol landsche Lloyd werd de heer Foudralne hoofd inspecteur. chef van den technlschen dienst en in die functie kon hij zich ten volle ontplooien In 1920 werd hi) benoemd tot technisch directeur. Toen in 1930 de firma Wm. H. MUller het bedrijf overnam, trad de heer Foudralne vrijwillig af, doch htj bleef nog als technisch adviseur oo- treden. Dinsdagmiddag na aankomst van trein 14.47 zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld wordt® verascht.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1