I EN NET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK 1 GÉBÉ STADSNIEUWS Dopspoeder ^t> MET VACANTIE Opticien Vink FEUILLETON door FRANZ YVENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. Ta de heeren waren den volgender avond precies op tijd. Het waren vier mannen en een van hen met pikzwart haar een bleek gelaat en een snorretje, stelde zich voor als Borowslatv. Daar ze koffen- bü zich hadden en naar hun zeggen, nog dienzelfden nacht wilden vertrekken, kwam •r geen oogenblik wantrouwen bij" mij op, hoewel de vreemdeling mij daar niets van gezegd had en evenmin dat Borowslaw zoo n l-oot gezelschap zou meebrengen. Ik was blij dat we op den weg naar de kamei memand tegenkwamen en ik was geheel vervuld door de komende schaakpartij tegen den Europeeschen kampioen," Maar als schaker moest je Borowslaw toch zeker van gezicht gekend hebben?" vroeg de commissaris verbaasd. Potters schudde het hoofd. Ik had hem nooit gezien, maar ik bestu deerde altijd zijn aanvals- en verdedigings- jtellingen. Daar is hij inderdaad een mees ter in. Eenmaal hedït zijn portret in ons schaakblad gestaan, maar dat is al lang geleden. Ik dacht er geen oogenblik aan. dat de man met het zwarte snorretje en het bleeke'gezicht iemand anders dan Boroslaw ^"je wist natuurlijk, dat de echter Borow slaw op dat tijdstip in Rotterdam was?" „Ik wist het niet", fluisterde Potters „Eerst later hoorde ik, dat hij op dat oogen blik in Berlijn was en een tournee maakte Dat komt, omdat ik lezer ben van een schaakblad. dat dikwijls telaat komt. Hao ik dat blad eerder gelezen, dan zou dil geval mij niet overkomen zijn, maar ah iemand mij dien avond verteld had, dai deze man Borowslaw niet was, dan zou ik hem zeker voor gek verklaard hebben. Ik had alles in orde gemaakt. Het schaak bord had ik al op een tafeltje gezet en de figuren opgesteld, maar dat was niet noo- dig geweest, want de schaakmeester wild< met zijn eigen spel spelen, dat hij had meegebracht. Hij zei, dat ik de uitdager was en hij dus de keus van het spel had. Het spel begon en reeds na de eerste zet ten had het mij duidelijk moeten zijn. Zoo als mijn tegenstander speelde, zoo speelde feen schaakkampioen, maar 'n beginneling lat werd mij echter pas later Büidelijk, om dat ik zoo verblind was in mijn geluk, dat ik achter deze stumperige speelmethod- niets anders zag, dan een truc van den meester, om mij na een succesvol begin der te hardere klappen te kunnen toebrengen Na een paar zetten kon ik het zwarte paard slaan, dat ongedekt vooruit was ge gaan, Geruimen tijd hield ik hem goed ir het oog, want ik vermoedde, dat hij mij met zijn truc in een val wilde lokken en ik zocjit naar een oplossing, zonder die te kun nen vinden. Mijnheer ik had mij vergist. De kere! was een stumper en een van de ergste soort, maar eerst later werd mij dat duide lijk en ook, hoe ik bedrogen was. Maar oj. dat oogenblik speelde ik uite»st voorzichtig. We speelden niet lang. want de valschc Borowslaw maakte zooveel fouten, dat ik mü verbaasde, waarom hij de partij, die voor hem absoluut verloren was, niet op gaf. Hemeltjelief, wanneer mijn jongste zoon zulk een spel geleverd had. dan zou ik z'n huid hebben volgescholden. De groote Borowslaw speelde als een kind en weldra' kon ik hem mat zetten. „Ditmaal heb ik het je buitengewoon ge makkelijk gemaakt, om je niet zenuwachtig te maken", zei hij lachend en hij wilde re vanche. Als verliezer speelde hij nu met de witte stukken en terwijl we de figuren weer opstelden,' bemerkte ik, dat twee van de heeren, die tot nu toe zwijgend hadder toegezien, verdwenen waren. Ik schiok hevig. „Waar zijn de anderen gebleven?" vroeg ik. De eenig achtergebleven man, die Bo rowslaw begeleidde er. die zoo goed Hol- landsch sprak dat ik hem ook voor een Hollander hield, zei dat ze even weg waren gegaan naar het toilet. „Als ze hier den weg niet weten, zullen ze het niet gemakkelijk vindm', zei ik en ik stond op om hen achterna tc gaan en den weg te wijzen. Bovendien is het streng verboden, dat vreemdelingen zonder gelei de in het gebouw rondloopen, maar op da* oogenblik vielen de twee anderen mij eens klaps aan zoodat ze mij overweldigd had den, vooy ik mij kon verdedigen. Ze bon den mij vast en stopten een doek in mijn mond om mij het schreeuwen te beletten paarna wierpen ze me als een zak in een hoek van de Kamer. Toen ging de deur van het laboratorium open en de twee andere terels verschenen weer. Ik herkende ze lan hun kleeding, want hun oogen waren öu bedekt met een beschermingsbril. f Een blik door de geopende deur verried mii onmiddellijk, het doel van die maske rade. Voor de groote gepantserde kast ston den de geopende koffers van de mannen en daarnaast, een zuurstofapparaat, v,-aar- mede ze de deur van de kast geopend had den. zonder dat ik door het schaakspel het geringste ervan bemerkt had. De bandieten spraken met elkaar in een taal, welke ik niet verstond, maar alles was zoo duidelijk, dat er geen verklaring voor noodig was. Maar nu gebeurde er iets, wat ik niet begreep. Het schaakspel van Eo- rowslaw was slechts een voorwendsel ge weest. Ze zochten alle vier met den moed der wanhoop naar een schaakstuk, dat dooi de korte worsteling op den grond gevallen was. Ondanks mijn hulpeloosheid kon ik alles goed zien. De kerels zochten als razen- den naar de schaakstukken en tenslotte hadden ze alle figuren gevonden op een na. Alleen het zwarte paard ontbrak nog, maar eindelijk vonden ze dit ook. Het ding lag letterlijk onder mij, zoover was het Wegge rold en bij het zoeken, draaide de kerel mij helaas op mijn andere zijde, zoodat ik van dat oogenblik af niet meer kon zien -.vat ze deden. In elk geval gingen ze allen in het laboratorium en bleven geruimen tiid bin nen. Wat ze daar uitvoerden en hoelang ze wegbleven, weet ik niet, want door den wurgenden knevel in mijn mond had ik alle gevoel voor tyd verloren. (Wordt vervolgd.) Verandering van spijs doet eten GÉBÉ surrogaten munten uit door volwaardig heid en smakelijkheid. Kies daarom GÉBË ter aanvulling van llw rantsoenen. U dient er L'w gezondheid mee. want stelt Uw maag tevrêe ilWAIWÊfi 12 - mm 16658 HURBMOORO Deviezenvergunning voor stortingen bij het Ned. Clearing Instituut. Bij beschikking van het deviezeninsti- tuut van 26 Augustus 1941 is bepaald, dat voor iedere storting bij het Nederlandsch clearinginstituut een vergunning is ver- eischt. Voor België werd daarop echter een uit zondering gemaakt in dier voegg, dat geen vergunning werd vereischt voor stortingen bij het Ned. clearinginstituut ter voldoe ning van schulden naar België; behalve voor zoover betreft stortingen wegens be talingen, welke een overmaking van kapi taalbedragen naar België ten doel hebben dan wel zoodanige overmaking in zich sluiten. Thans heeft het deviezeninstituut be kend gemaakt, dat. deze uitzonderingsbe paling voor België met ingang van 3 Aug a.s. wordt ingetrokken, zoodat na dezen datum ook voor alle stortingen ten aanzien van België een vergunning vereischt zal lijn. Diefstal van vet. Het werd tegen steeds hooger prijs verkocht. De politie heeft een 20-jarigen Haarlem mer bekeurd, die ruim 32 K.G. ongesmolten rundvet had gestolen en dit vet voor 13 per K.G. aan een slager had verkocht, die het op zyn beurt weer voor 17.per K.G. van de hand deed. De slager en de kooper kregen eveneens een proces-verbaal Voorts is door de recherche een 20-jarige slagersknecht aangehouden, die in het Slachthuis vet had gestolen. Hij heeft be kend dat reeds meermalen gedaan tc heb ben. Hij verkocht het vet aan een anderen slagersknecht, die wegens heling is aange houden. V AUTOBANDEN GESTOLEN. De Haarlemsche recherche heeft twee jongens van 18 en 16 jaar aangehouden, die van ëen vrachtauto twee wielen gedemon teerd en de banden verkocht hadden. De banden konden nog worden opgespoord, en zijn in beslag genomen. GROENTEHANDELAARS BEKEURD WEGENS PRIJSOPDRIJVING. Wederom is een groentehandelaar bekeurd, omdat hy zijn waren niet behoorlijk had geprijsd. Bovendien kreeg hij nog een pro ces-verbaal wegens het verkoopgn van aardbeien tegen te hoogen prijs, n.l. tegen 35 cent per y2 K.G., terwijl de prijs maar 28 cent mag bedragen. Voorts is bekeurd een 24-jarige groen- tenhandelaar, die wortelen 'voor 25 cent per bos en kropsla voor 8 cent per krop ver kocht, terwijl de vastgestelde prijs voor wortelen 17 cent per bos en kropsla-6 cent per krop bedraagt. MELK ZONDER BON EN TE DUUR VERKOCHT. De Haarlemsche politie heeft 'n 16-jarigen wasscheriiknecht bekeurd, die 10 fles- schen volle koemelk voor 20 cent per liter en zonder bonnen had verkocht. Verkooper zoowel als kooper kregen een proces-ver baal terzake het koopen en verkoopen van melk zonder bonnen en tegen te hoo«en prijs. De 10 flesschen melk zijn in beslag genomen. DE VACANTIES. De Haarlemsche Opleidingsscholen heb- hen Zaterdag vacantie gekregen. Zaterdag 26 Juli begint het zomerverlof van de ze- venklassige en voorbereidende scholen. De vacanties voor de Haarlemsche Scho len duren tot en met 24 Augustus a.s. PERSONALIA. Bij de te 's Gravenhage gehouden staats examens voor muziek slaagden voor het theoretisch gedeelte lager onderwijs, de heeren H. A. J. J. Oosterhout te Haarlem en A. Meiman te Sassonheim. beiden leer lingen der Toonkunst-Muziekschool tt Haarlem. ORGELBESPELING. In ce Groote- of St. Bavokerk te Haarlem zal op Dinsdag 14 Juli, des avonds van 89 uur een orgelconcert gegeven worden door den stadsorganist George Robert. Het pro gramma luidt als volgt: 1 Preludium en Fuga D gr.t., J. S. Bacih; 2. Dialogue. L. N. Clérambault; 3 Prière, C. Franck; 4 Scherzando. G Pierné; 5. Inter mezzo, Joh. Wagenaar; 6. Ie ged. Ve Sym- phonie, Ch. M. Widor. BEIAARDPROGRAMMA'S. Het beiaardprogramma, dat Woensdag avond van acht uur tot kwart voor negen door den stadsbeiaardier Jac Vermaak wordt uitgevoerd, luidt: 1. Sonatine van Gilson, 2a. Een kalemanden rok, 2b. Lied van de H. Barbara; 3. 't Is Stille van Van Hoof; 4. fntermezzo van Van Hoof; 5. Me nuet van Van Hoof; 6a. Diedie van den smid; 6b. Liedje van den beiaardier: Andante Cantabile van Deniin. Zaterdagavond wordt het volgende pro- •amma uitgevoerd: 1. Prelude en fuga van J. Fransen. 2. Issé (rondo) van Destou- ehes, 3. Wie gaat mee en De kabels los. 4. Giga van couperin, 5. Sonate van Van Hoey, ieiaardliedje en Fantasia «van Althuizen, 7. Andante van Bach. JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN. Donderdag 16 Juli a.s. hoopt de heer A. A. Schuring, Assistent Posterijen te Haar lem, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden werd aapgesteld tot brievenbestel ler te Zwolle. Na enkele jaren in voornoem de standplaats zijn dienst te hebben ver richt volgde overplaatsing naa"r bureel briefpost te Rotterdam. In 1929 volgde zijn bevordering tot assistent: in 1932 werd hij overgeplaatst naar Haarlem Postkantoor Bureel expeditie. De a.s. jubilaris is thans eenige jaren op het hoofdkantoor belast mei den loketdienst. Het publiek dat deze lo ketten geregeld bezoekt weet zeker zijn hulpvaardigheid op hoogen prijs te stellen. Door stipte rechtvaardigheid en goede be grippen van kameraadschap heeft hij zich vele vrienden verworven. Zeker zal het dezen nauwgezelten amblenaar op dien dag in zijn woning. Kweektuinstraat 18, niet aan blijken van belangstelling ontbreken. HANDELAARS IN DISTRIBUTIE- - BESCHEIDEN. Vier personen zijn door de Haarlemsche politie bekeurd, wegens het koopen en ver koopen. alsmede het ruilen van distributie bescheiden. De distributiebescheiden, (be staande uit 2 textielkaarten, 1 aardappel- kaart en 3 versnaperingenkaarten) zijn in beslaggenomen. TEXTIEL ZONDER PUNTEN VERHANDELD. De politie heeftproces-verbaal opge maakt tegen een 20-jarigen metaalslijper, wegéns het koopen en verkoopen van tex- tielgoederen zonder punten. Inbeslaggeno men zijn 2 stuks damesnachthemden, 1 paar dameskousen en 5 zakdoeken. Burgerlijke Stand HAARLEM IS Juli 1942. ONDERTROUWD- 10 Juli. C. A. Hogerheljde en E. A. Rusche; 11 Juli. T. A. Apeldoorn en M. S. van der Veldt; L. Weinberg en R. Berg. Bevallen: b Juli H. van Heems—Krikke, z.; 11 Juli. H. J. DavidseSpoor, z.: J. van den Haak —van Raaphorst, z.; J. M. C. SmoldersSpeel man. z.; 12 Juli. M. Grandla—de Jong; C. W. van der Vooren—Tijssen, z.; W. J. Rensenbrlnk— Vial. d.; IJ Juli. M. J. van Gennip—Selhorst. OVERLEDEN: 9. Ju'.!. G. J., 11 j.. 7. v. J. J. Peters. Timorstraat; 10 Juli. M. J. Zwollo-Han sen. 66 Raadhuisstraat: C., 6 nv. d. v. K van der Kruk. Kamperlaan; C. Neysel. 63 J Reijer Anslostraat; U Juli. A. J. M., 10 j., d. v. J. Been tjes. GasthulsvesiB. S. Veerman—Janssen. 69 Leidschevaart: 12 Juli. J. H. AndréeWalter Or^ M Mftaf straat. Oranjestraat; J. A. Krijnders, 32 J.( Olmen- straat 31, portcmonnaie: fi. Lat. Novaplein 1, kinderkousje. EXAMENS le H.B.S. B MET 5-J. CURSUS Bevorderd naar de 2e klasse. Theo Ade- ink, Henk v. Asperen, Piet v. d. Beeke (v.), Gja v.Gelderen, Herman Hpllenberg, Gerarc Heijmans (v.), Roel Hollander, Dienic Kraamwinkel, Koos Kruyt, Henk Mulder, Hem Nanninga (v.), Ben Paulis, Hans Ris- -eeuw5 Paula Rooscn, Henk Schoenmaken Kees Smal, Wim Souwer, Kees Spaans, Jo- pie van Steijn. Eltjo Tammes. Bert Velle- coop, Jan Vrieze (v.), Henny van Zon, Greet de Boer. Stansje Bons(v.), Nelly Boo. Casper Bijl, Jurjen Comello. Marijke Cosse, Herman Frese, Riet van der Goot, Paul Grondhoud (v.). Jan ten Hagen, Fientje Hazelhoff (v.), Dora de Heus (v:), Allard Hulst, Trude Kuipers, Edwin van Kuyk. Freddy Lammerts v. Éueren, Ben Leeftink. Hans Lettinga, Joop Newsum, Bob Uhlen- broek, Lidy van Utenhove (v.), Johan Ver- auyn, Hans Winter. Piet Bakker. Rob van den Berg, Piet Bertoen, Joop Bienfait, Jan Both, Jaap Buys', Henk Dippel, Freddy Dijk man (v.), Guus van Gils, Dick Groot, Theo van der Heide, Jan Hulsebos, Rob Leffelaar, Huub Ouwerkerk, Jaap Portegies. Peter van der Ree (v.). Henri Rensenbrink, René Schreuder, Eric Stegwee, Jan Verkerk, Kees Wackwitz, Hessel Wagenmakers, Dick van Werven. Bevorderd naar de 3e klasse; Jan van Basten, Freda Broersma (v.), Jaap Burg hout, Henk Doing, Piet Dreyer, Willy Eek hof, Ellen Ex, Johan Fiedeldey, Sieds Hoog land, Jan Keg, Nico de Korte, Gerard van Kuijk, Tiny Ligtenberg, Theo van der Lugt, Volkert Mol, Wim Prins, Wim Reinalda, Willem Scheffer (v.), Dick van den Toorn, Rudi Vercruijsse, Arend van Weert, Carel Zijlstra, Henk Aronds, Johnny Batteram. Ge Blom, Sjaak Bonkenburg, Menno Bons (v.), Frans Brinck, Piet van Goor, Arie Hes- merg, Ina Koolbergen. Freddy Kreuger, Gerard Molenaar, Roelof de Nijs, Jan Peper (v.), Jaap van Rijn, Clary Stam, Frits Te- wes, Karei van der Toorren, Gerhard Troost Wout Wanrooy, Heini Winter, Jan Woud, Ati IJzer (v.), Annie van Zeeland, Rob ten Hage, Wim Bronkhorst, Kees de Dood, Jaap de Graaff, Klaas Halbertsma, Wim Heezi.us, Siebje Huisman (v.), Jan Jager, Rob Janse, Theo Jansen, Piet Kooman, Henny Kramer, Jacob Lagendijk. Bram Lugtenburg (v.), Duco Mees, Henk Merkelbaen, Jan Sërne (V.), Theo Sikkema (v.), Gerard Stap, Al fred Stütterheim, Mies Wijers. Bevorderde naar de 4e klass: Roef van der Boon, Han Boshoff, Mat Botman, Herman -Bouwer, Ben Hagels, Frits Haije, Cleem van der Heide, Willy van der Lin den, Frits Mijer, Constant Op de Coul. Freddi Petri, Hans Schleicher. Michiel Schreuder, Cor Schuitemaker, Jan Senft, Chris Smits, Hans Stroo, Ruurd van der Veer, Johan Vernout, Liesbeth de Vries, Loes Wessels, Joan Wevers. Jan Wijnveld, Ben IJzerdraat, Bert Beszelzen. Joop Bink horst. Alke Dijt. Ernst Graaff. Adri Jans sen, Bert Jonker, Jan Kraamwinkel. Fietie Kraamwinkel (v.). Piet Kranendonk (v.), Piet Lokman, Leo Molijn, Wouter Mouw. Jan Nieuwenhuijs, Loes du Rieu, Dick Roggeveen, Jan Sèijffert (v.). Hans Slende broek, Coby Souwer (v.). Kees Uijlenhoed (v.), Frits de Voogt, Hein Wernlk. Bevorderd naar de 4e klasse: Piet Bos (v.). Hans Burck, Sjoerd Dopheide, Ank v. Gogh, Wim Groot, Nantko Hazelhoff, Jan Holterman t. Hove, Jaap Hoogeboom, Ma- rietje Janssen. Doesje Joustra, Piet Koo nings, Plet Kwantes, Dick Landzaat. Henk Mommers. EmilePrager, Alan Reitsma, Han v. Steenbergen, lente Teunis. Wopke •van der Veen, Joan van der Wijst. Wim Zwaag. Bevorderd naar de 5e klasse: Fred Bas- »et (v.). Lud Baum. Nick Easton. Jaao Gal- iaard, Jo den Hartog (v.). George Hellen berg, Kees van der Heyde. Jacob Klerk. Kees Klerk, Lvdia van der Kort. Kees de Ridder (v.). Herman Scholten, Dick Smit. Jack Teding v. Berkhout. Tia van der Wal, Emile Vercruijsse. Frans van der Weide, Hetty de Wijs. Joop van Deurzen, John Easton, Henk Goosens, Ab Groustra, Gerrit Harmsen, Henk Hoogewooning. Elsie van Huizen, Hans Jensch, Jaap de Klerk (v.), Jan Kraft (v.), Jan van Manen. Bob Neb- beling. Bé van Ommen, Cor Post. (vt). Ries van Putten. Henk de Ronde, Henk Schreurs, Dolf Stuker. Trees Verbeek (v.V René de Vita (v.), Elly de Vries (v.>. Bob Barehdsen. Rob Beets, Henjo Bellaart (v.). Henny Boot. Bart Botman. Jan van Eden (v.), Helmut Feirabend. Marian Graaff. Louis Graven, Wim Jansen (v.). Addy Jonquière. Gé Krom, Hans Meyer (v.). Bob Potjer. Rob Prager, Leo van Rossen. Jan Schimmel (v.), Jan Fuhri Snethlage. Frits de Vries. (v.) is voorwaardelijk. HEEMSTEDE R. K. MULO-EXAMEN. Geslaagd voor diploma A: W. J. A. JCol, P. J. Kuiper. W. J. C. Pauwe, A. H. A. Augustinus, G. M. A. M. de Bruin, A. M. A. Cobelens, J. M. v. d. Does. R. J. Dubbe, S. M. Elferink. W. E. Tibbe, J. P. M. Rem merswaal. S. J. M. van Rooden, E. J. van Rooijen, G. J. M. Roozen, L. Schulte. J. M. Schumacher. Afgewezen 4 candidaten. Diploma B C. H. Heymans. P. A. Ko men, P. R. v. d. Hulst, M. J. Th. Schroote. Afgewezen 4 candidaten. BEWAKINGSDIENST BIJ DE VOLKSTUINTJES. De verschillende houders van de volks tuintjes aan de Hugo de Grootlaan, gelegen tusschen den Heerenweg en de Leidsche vaart hebben besloten om gezamenlijk dat gene te bewaken, wat zij door noesten ar beid hebben weten te telen. Mocht er iemand willen probeeren, groenten of aard appelen te stelen, dan kan hij op een warme ontvangst rekenen. De huurders zullen om beurt ae wacht houden bij de tuintjes. De hoofdinspecteur van politie heeft toegezegd, tusschen 12 en 4 uur 's nachts, als de wacht, binnen moet zijn, een oogje in het zeil te laten houden. HONDEN AAN DE LÏ.TX HOUDEN Heden is een nieuw artikel der Aigemeene Politieverordening der gemeente Heem stede in werking getreden, waarbij het ver boden is ln de gemeente od den openbaren weg, met uitsondering van het wandel bosch ..Groenendaal" honden te '.aten ver blijven. die niet op -de een of andere wijze worden vastgehouden, hetzij met een riem. ketting of eenig ander middel. Ook is het verboden een hond op het terrein van een ander of bij een ander in gebruik te laten verblijven, zonder toe stemming van den eigenaar of den "bruiker. Honden die aangetroffen worden, terwijl aan het bovenstaande niet is voldaan zullen worden opgevangen en. indien de eigenaar niet bekend is of zich niet bekend maakt, worden afgemaakt. EXAMENS R.-K. MULO Geslaagd voor diploma A: H. W. Turn hout, B. van Wees, J. W. J. van Staveren, A. J. de WUdt, C. D. Groen, J. J. Hamen- berg, H. T. Heerens, Q. H. M. Janssens. J. C. de Jong, C J. J. de Wit. N. F. Zwaneveld, T. Smakman. A. W. M. Wierex, W. F. Swart, C. W. Post. A. L. T. Kroon, A. T. M. Luyten. H. P. Mulder. T. A. Rustman H. P. J. Ste vens. Afgewezen 8 candidaten. RIJWIELDIEYTEN AANGEHOUDEN* De politie te Heemstede heeft twee jeug dige personen uit Heemstede aangeho-uden, die een rijwiel hadden ontvreemd, dat on beheerd stond voor een café. Zij hadden de banden van de wielen af genomen en het rijwiel ln het Heemsteed- eche Kanaal geworpen. Rijwiel en banden zijn Intusschen opgespoord. Tegen de da ders is proces-verbaal opgemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Teru gte bekomen by politiebureau: pak bezems, v. Leeuwen. Timorstraat 62; dis tributiebonnen. Ro£ Alb. Thijmlaan 48; hond, politiebureau; dameshandschoen Brouwer. Valkenburgerlaan 4; jasje, Ver- zijlberg. Sumatrastraat 34 c; konijn, S. J Buaé, Heerensingel 20. W. Verstraten. Voor weg 35 en mej. Schreuder, Eindenhout- straat 31, portcmonnaie: A. Fransen, Res Aardappel verbouw op gescheurd grasland. Medewerking van de Overheid. Het is van de grootste betcekenis. dat de oppervlakte bouwland opnieuw wordt uitge breid en eén groote oppervlakte grasland wordt gescheurd, vooral ook op niet te groo- ten afstand van steden en andere bevolkings centra. Vele landbouwers, die wel over ge- schikten grond beschikken zijn echter niet ii de gelegenheid om dit werk zelf te verrich ten, aangezien de noodige paarden, werktui gen en de noodzakelijke ervaring hun ont breken. Vooral moet hierbij worden gedacht aan de streken, waar men vrijwel uitsluitend veehouderij beoefent en waar akkerbouw en in het bijzonder aardappelverbouw minder bekend zijn. Evenals vorig jaar ligt het in de bedoeling van de overheid om in de provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland de gelegenheid open te stellen een gedeelte van hun land t e doen scheuren en wel door de geheele exploitatie met inbegrip van het scheuren, het verplegen en het oogsten van de produc ten te laten verrichten do or het bureau aardappeiverbouw. Als vergoeding voor het beschikbaar stellen den grond zal f 500 per HA. inclusief scheurpremie worden verstrekt, terwijl de landbouwer geen verdere kosten zal hebben. In uitzonderingsgevallen kan voor zeer goede kleigronden een vergoeding tot f 600 worden gegeven. Door het bureau aardappelverbouw zal wor den nagegaan, welke perceelen aanvaard kun nen worde», zonder dat hierop beroep moge lijk is. In de eerste plaats komen in aanmer king perceelen grasland, welke geschikt, zijn tot scheuren en verder gelegen zijn nabij be volkingscentra en verder dié, gelegen op niet te grooten afstand van verkeerswegen en wa terwegen. Opgave is mogelijk vóór 20 Augustus a.s. bij het bureau Aaardappelverbouw. Cronjé- straat 9, Arnhem. DE PRHJS VAN DE VROEGE AARDAPPELEN. De prijzen voor vroege aardapelen, welke ter hoogste aan-den consument in rekening mogen worden gebracht van 13 tot en met 18 Juli a s. ^jn, blijkens een mededeeling van het rijks- Bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd voor de sorteering 28 m.m. vierkantsmaat en op waarts f 0.09 per kg. en voor de sorteering van 15 tot 28 m.m. vierkantsmaat f 0,06 per kg. Deze prijzen mogen zoo noodig worden ver hoogd met f0.01 per kg. voor thuis bezorgen en f 0,01 oer kg. voor schrappen. Het wegen moet geschieden voor het schrappen GEEN SUIKER VOOR DEN INMAAK. Naar aanleiding van vele daaromtrent gestelde vragen, déelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mede dat het niet mogelijk is dit jaar een extra hoeveelheid suiker voor den inmaak be schikbaar te stellen. DIEFSTAL VAN KOREN EN MEEL DOOR SPOORWEGBEAMBTEN. De politie te Kerkrade arresteerde zes spoorwegbeambten, wegens diefstal van koren en meel uit geplombeerde wagons en uit geplombeerde zakken. De wagons waren verzonden uit Roer mond en stonden op het stationsemplace ment Spekholzerheide. Allen hebben be- k<Bij' huiszoeking werd koren en meel ge vonden, benevens plombeertangetjes en loodjes Een der gearresteerden heeft meer dan twintig dienstjaren bu de Neder landsche Spoorwegen. VERLENGING KAASBONNEN. 's-GRAVENHAGE. 13 Juli. De secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt oekend. dat de geldigheidsduur van de met .,322 alge meen" tot en met „326 algemeen" gemerkte bonnen, welke gedurende het tijdvak van 12 Juni tot en met 11 Juli j.l. recht gaven op het koopen van kaas, is verlengd tot en met 18 Juli a.s. Wij rukken op. Ja landgenoot, ook wij rukken op tegen het bolsjewisme, want ook Nederland is vertegfcwoordigd. En eervol vertegenwoor digd. aan het Oostfront. Daarvoor hebben die dappere kerels gezorgd, die zich meld den als vrijwilliger voor den strijd tegen de Sovjets. Velen begrijpen het niet. Velen beseffen niet. hoe dankbaar wij deze Neder landsche mannen moeten zijn. deze strijder? voor de toekomst van ons land en volk Maar er zijn ook velen, die weten, dat hel hun plicht is voor onze frontsoldaten te doen wat mogelijk is. Zij zijn het, die ons verzorgingsfonds steunen, die het ons mo gelijk maken steeds meer pakketten me: sigaren, sigaretten, tabak, boeken, tijd schriften en nuttige gebruiksvoorwerpen tc zenden. Landgenoot dit fonds steunen ook uw plicht Het gironummer is 432100 t.n Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22 te 's-Gra- venhage. GEVONDEN 'VOORWERPEN. Bak, Pennlk, Tcsselschadeplein 4; étui, v. d Zwei. Middenlaan 4"; Jasje, De Ruig. Dunckler- straat 20: kano. v. Heerden, Beeksteeg 21 A: muts. De Bruijr.e, Harmer.Jansweg 14: portemon- nale met inh., Stuy. Assendelverstraat 1 B; por- temonnaie met fnh.. Boer. Diepenbrockstraat 55: portemonnaie met inh.. Cordes, Kritzingerstraat 18; portemonnaie met inh.. Bureau van Politie Smedestraat 9; slot met sleutel, Zandee. Mars straat 07; vulpenhouder, v. Kessel, Ruljchaver- atraat 10. Geen gereedschap; wees niet boos; U ontbood hem juist op den dag, dat hij zijn pakje J.G. kreeg. ].G. Shag voor pijp en sigaretde genotvolste belegging van Uw rookersjraart. J.G. NOQ STEEDS DE BESTEl N V. Tobolitobr MAAGZUUR iv Ril SLECHTE UQI ■"I SPUSVERTEERING VOO De O. DUBOIS. Orïg. verpak.M.2J, óy Apoth.en Drog. Binnenkort nieuwe bonkaarten Wat de dlstributiedienst zal uitreiken. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en visscherii maakt bekend, dat door den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkings register is opgenomen, op nader te bepalen tijdstippen gedurende het 'tijdvak van 20 Juli tot en met 8 Augustus a.s. tegen over legging van de distributiestamkaart er tegen in ontvangst neming van een bon van het inlegvel dier kaart, een „bonkaart voedingsmiddelen 9e periode 1942* bene vens een aardapbelkaart zal worden uit- g'ereikt. De diensten zullen uitreiken: aan hou ders van een inlegvel KI of LI een bon kaart K 106 of L 106 en twee aardappel- kaarten EW. Aan houders van een inleg vel K2 of L2 een bonkaart K 206 of L 206 en drie aardappelkaarten EW. Aan houder? van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K 306 of L 306,en twee aardappelkaarten EW. Aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 406 of L 406 en één aardappelkaart EW. In een aantal gemeenten dient men ter verkriiging van een aardaDpelkaart een formulier MD 32 in te vullen. De plaat selijke distributiediensten zullen hierover nadere mededeel in gen doen. Zij. die geboren ziin tusschen 12 .Tuli en 10 Augustus van de jaren 1921. 1928 er 1938 dienen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen, hun inlegvellen te ruilen. Zelfvei;zorgers voor aardappelen, brood en vleesch en kinderen van melkveehou ders, zullen ^jndevscheidenliik geen aard- apnel-, brooa-, vleesch- of melkkaarten ontvangen. Daarenboven zullen de diensten tegelur ■net de reeds genoemde bonkaarten aan houders van L-inlegvellen ongeacht hun 'eeftiid één toe«lagkaariie voor aardappe len uitreiken. Zij. die evenwel geen aard- sppelkaart EW ontvangen, zullen ook geer toe=!agkaartie ontvangen. Voorts zullen de diensten eedtirende bovengenoemd Hidvak aan kinderen, die na 1 Augustus 1940 geboren zün. een zeeo- kaart ET uitreiken, welke drie bonner "oor eenheidszeeo en 3 bonnen voor wa-rh- noeder bevat, benevens een zeeokaart EU ■velke 3 bonnen voor toiletzeep bevat. Kin deren, die geboren ziin na 1 Augustus 1934 doch vóór 2 Augustus 1940 zullen een •eenkaart ET ontvangen, v De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bii het in ontvangptnemen der kaarten dient te cont*oleeren of men alle bescheiden, waarop mep recht heeft heeft ontvangen, aangezien latere reclame? uiteraard niet in behandeling kunnen wor den genomen. De distributiediensten zullen voor deze controle de noodige gelegenheid geven. RiikMteunrpeelinjr armenwet. De persdienst van het N A F. meldt: Bi' de herziening van de rijkssteunregeling, welke onlangs met terugwerkende kracht van 23 Mei j.l. af is ingevoerd, ziin deze steunnormen als absoluut minimum aange merkt. Naar aanleiding hiervan heeft het Neder landsche Arbeidsfront zich tot het depar tement van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek den steun krachtens de armenwet in overeenstemming te brengen met het neil van de rijkssteunregeling. In verband hiermede heeft genoemd departement op 3 Juli j.l. een circulaire aan de burgemeesters gezonden, waarin al? wensch van het departement van binnen- landsche zaken te kennen wordt gegeven, dat de z.g. armlastigen gesteund zullen worden overeenkomstig de riikssteuntarie- ven en dat eveneens voor kinderen onde' len 14-jarigen leeftijd kosteloos melk zal •vorden verstrekt, zooals dit voor de kin deren van de gesteunden volgens de rijks steunregeling thans geschiedt. VROEDVROUWT-v KRTTriFV F.F.N EXTRA RANTSOEN ZFEP. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheeo- vaart maakt bekend, dat vroedvrouwen die in aanmerking wenschen te komen voor oen extra rantsoen zeen. zich met. ingan" ■■an 1 Augustus a.?, met hun diploma tot den plaatseliiken distributiedienst kunnen wenden, welke van genoemden datum af Der periode van 3 maanden 3 rantsoen- bonnen voor toiletzeep uitreiken. Engelsche bommen op Deenscli gebied. Engelsche bommenwerpers, die Zaterdag middag over Zuid-Jutland vlogen, hebben woonhuizen der stad Tondern bommen geworpen. Daarbij werden verscheidene woonhuizen beschadigd. Vier personen werden daarbij gedood, verscheidene zwaar gewond. Een locomotief werd tijdens den rit in de nabijheid der stad Docstrup ge troffen. De machinist werd gedood, de sto ker zwaar gewond. Een Engelsche bommen werper werd neèrgeschoten. Twee inzitten den kwamen om het leven. Bij aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag werd nog een Engelsche machine neergeschoten, die brandend in- zee stortte. ENGELSCH LUXE-SCHIP VAN 14.443 TON GETORPEDEERD. Naar de Secoio heden meldt, is de Engel sche luxe-boot Avila Star op 300 K.M. van de Azoren getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Een Portugeesch oorlogsschip redde 110 schipbreukelingen. Het Portugeesche schip, dat de SOS- signalen van den Brit opving, begaf zich met volle kracht naar de plek des onheils en zag <je Avila Star nog in de golven ver zinken. Onder de geredden bevinden zich ook schipbreukelingen van een ander vaar tuig. die door de Avila Star waren gered. Het Engelsche schip behoorde aan de Blue Star Line en deed voor den oorlog dienst op de route naar Zuid-Amerika. Het had een waterverplaatsing van 14.443 ton. TELEGRAAFVERKEER JAPAN— NED.-INDIE HERSTELD De Japansche minister van verkeer heeft medegedeeld, dat de telegraafverbinding met Hongkong en Java hersteld is en dat een geregeld telegraafverkeer met de Ma- leische staten, met Sumatra en Noord- Borneo binnenkort mogelijk is. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN STROOREGEI.ING OOGST 1942. De Provinciale Inkoopcentralc van Akkerbouw producten voor Noord-Holland te Alkmaar maakt bekend, dat aan alle telers van stroogewassen en houders van koeien, paarden, gelten en varken*, formulieren model A, zijn toegezonden, die vóór 15 Juli 1942 bU den Plaatselijkcn Bureauhoudcr moeten worden ingeleverd. Op deze formulieren moet een toewijzing voor eigen gebruik en'of een aankoopvergunning voor stroo worden aan gevraagd. Dengenen, die bovengenoemd aanvraagformu lier nog niét hebben ontvangen en meenen hier voor ln aanmerking te komen, wordt in hun eigen belang aangeraden, zich onmiddellijk met liun Plaatselijken Bureauhoudcr in verbinding te stellen, opdat de aanvraagformulieren behoor lijk Ingevuld en onöertcekend vóór 15 Juli 1942 weer bij den Plaatselijken Bureauhouder teru; zijn. INLEVERING EIEREN. De Voedseleommissarls voor Noord-Holiand maakt bekend, dat onder de eieren-verzamelaars navolgende veranderingen hebben plaats gevonden. le. De gemeenten Langedljk, KoedUk Oudorp n Sint Pancras, ressorteerende onder J. Rente naar te Oudkarspel, zijn overgenomen door A. Groen. Middenweg C. 33 te Heer-Hugowaard. 2e. De gemeenten Monnikendam, Katwoude, Broek ln Waterland. Amsterdam genoorden het n Marken, ressorteerende onder C. Koomen te Amsterdam, zijn overgenomen door de N.V. G. Lukken, Eierhandel, Kerkbuurt 142 te Oost- De gemeenten Aalsmeer, Uithoorn, Nieuwer Amstel en Ouder Amster. ressorteerende onder r. Tilburg te Diemen. zijn overgenomen doot J. v. "t Kruis. Dorpstraat 30 te Uithoorn. 4e. Voor de gemeente Terschelling Is als eleren- erzamelaar aangesteld J. EUs. Landerum 13 te Terschelling. Voorts wordt er nogmaals nadrukkelijk op ge wezen. dat georganiseerde- en ongeorganiseerde pluimveehouders, die nog geen eierenleverings- kaart hebben ontvangen, deze alsnog onverwijld onder opgave van volledig adres cn aantal kip pen moeten aanvragen bij het Bureau van den Provincialen Voedseleommissarls voor Noord- Holland. Afd. Pluimvee tc Alkmaar. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de taillisten gedurende het 'tijdvak van Maandag 13 tot en met Vrijdag 17 Juli a.s. de nog ln hun bezit zijnde restantbonnen der aardappelkaarten met de nummers 31 A. 31 B en 32 A, tezamen met de bonnen 34 4 erl eventueele restantbonnen 33 A bij de plaatselijke distributiediensten die nen in te leveren. Er mogen voor ten hoogste 9 rantsoenen restantbonnen van ieder der num mers 31 A. 31 B en 32 A cn 33 A worden inge leverd. In verband hiermede dient men er rekening mede te houden, dat een A-bon een waarde van half rantsoen en een B-bon een waarde van een vijfde rantsoen vertegenwoordigt. Indien het estant der B-bonnen geen heel rantsoen vormt. :al afronding naar boven tot een heel rantsoen plaats vinden. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN Bericht No. lis. Voor zoogenaamd gemengd meel mag den ver bruiker ten hoogste worden gevraagd: in verpakkingen van 500 gram netto, f 0,1714 per 500 gram. onverpakt f 0.15 per 500 gram onverpakt f 0,0714 per 250 gram Het vragen van hoogere prijzen ls strafbaar. PROVINCIALE PUBLICATIE HET SCHEUREN VAN GRASLAND IN PK PROVINCIES UTRECHT, NOORD-HOLLAND EN ZUID-HOLLAND. De gelegenheid wordt geboden om graslanden, welke tot scheuren zijn geschikt cn gelegen zijn ln de provincies Utrecht. Noord-Holland en Zuid- Holland aan te bieden aan het Bureau Aard appelverbouw, Cronjéstraat 9 te Arnhem. A'.s Vergoeding voor het gebruik van gronden van X September 1942 tot het einde van 1943 zal met in begrip van de scheurpremie een vergoeding worden betaald van f 500—f 600 per ha. De perceelen kunnen worden opgegeven aan het Bureau Aardappelverbouw te Arnhem, het welk* voor toezending van inschrijvingsformulie ren zorg draagt. De opgaven dienen vóór 20 Augustus a.s, bij het Bureau Aardappelverbouw te zijn ingediend. Het aannemen van perceelen blijft geheel ter beoordeeling van het Bureau Aardappelverbouw, zonder dat hierop beroep mogelijk Is. van HOLLAND naar FRIESLAND, 8R0NIN8EN, DRENTE, OVERIJSELan TWENTE of omgekaerd? Reilt don met de Salonbooten der leederij Koppe N.V. Amiterdam-lemmer v.v. met aansluiting Ned. Tromw. Mij. Amsterdam.Kampen-Zwolle v.v. Amsterdam Meppel v.v. lage tarieven enkele reit. Zeer gaedkeepe rataurkaarten (5 dagen geldig). Vraagt volledige gratis dienstregeling met tarieven. REEDERIJ KOPPE N.V. OE RUYTERKADE, STEIGER 5. AMSTEROAU. TEL 44400 (4 LIJNEN) Bijziende personen zijn veelal ge makkelijk fce veranderen in per sonen die veel verder zien. Ben bezoek aan den oogarts en daarna aan en het wonder ls gebeurd. Wie eerst een beperkten gezichtskring had, is daarna iemand geworden die over een ruimen blik beschikt. Spckstraat Numero EEN bij de Groote Markt Voor reparaties ook: ACACIA LAAN 2 Bloemendaal en PEGASUS- STRAAT 75, Haarlem-Noord. FLINKE TUBE 25 cl. ZEER GROOTE TUBE 371/2cl. N.V. PftODENTA Welke soorten brood baktFunkei 1. Roggebrood (wit en zwart) 2. Geldersch roggebrood (zeer voedzaam) 3. Gestoomd roggebrood (rond model) 4. Volkorenbrood (zuiver graan) 5. Roggestoetèn (rogge- en tarwebloem) VRAAGT HET UW BAKKER LET OP DEN NAAM

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 15