Haarlemsche Courant Bolsjewisten ten Westen van de Don verslagen Weer hevige gevechten bij El Alamein Het zomerseizoen '42 aan de Noordzeekust. 287e Jaargang No. 162 X X Abonnement p. week p. maand 1.15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlln 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 24 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m Oftf.: Grafische Bedrijven Damlate. Maandag 13 Juli 1942 Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAÜDEWTNB. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt flegeliJks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groot* Houtstraat *3. Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13«fe Hoofdredactie 15054. Redactie 10500, Administratie 10724, 14525. Soendapleln 12230. Postgiro 134555* Directie PH. A. MEES - P W. PEEREBOOM. inrean IJmulden: Kennemertaan 102, Telefoon 5437. Er werden bijna 89000 krijgsgevangenen gemaakt. De oorlogsbuit bedraagt ruim 1000 tanks en 1688 kanonnen, benevens een onoverzienbare hoeveelheid andere wapens. Duitsche duikbooten vernietigden sedert 1 Juli 34 schepen van totaal 225.900 b.r.t. Het opperbevel der weermacht maakt bekend Zooals in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche en verbonden troepen, schitterend gesteund door liet luchtwapen, in den loop van de aanvalsoperaties ten Westen van de Don van 28 Juni tot 9 Juli den, vijand vernietigend verslagen. Na de verovering van Woronesj op 7 Juli werd ten Zuiden daarvan de Don over een breedte van 350 K.M. bereikt. Verscheidene bruggehoofden werden over de rivier gewonnen. Tusschen dit front aan de Don en de vroeger bedreigde, thans 300 K.M. achterwaarts gelegen steden Charkow en Kocrsk bevindt zich geen noemenswaardige vijand meer. Volgens de tot dusver beschikbare berichten werden in den loop van deze gevechten 88.689 gevangenen binnengebracht, 1007 tanks en 1688 kanonnen, benevens een on overzienbare hoeveelheid andere wapens en oorlogstuig van allerlei'aard werden buitgemaakt of vernietigd. 540 Vliegtuigen werden neergeschoten. De aantallen ge vangenen en buit nemen voortdurend toe. De bij den afweer van vijandelijke aanval len in het gebied ten Noorden en Noordwesten van Orel vernietigde 390 tanks zijn niet opgenomen in deze getallen. De rustelooze achtervolging van den vijand wordt voortgezet. Het luchtwapen heeft overdag havenin stallaties aan de Kaukasische kust en aan de Zee van Azof met bommen bestookt en zijn vernietigende aanvallen .op achteruil trekkende vijandelijke colonnes, rivierover- gangen en ravitailleeringsverbindingen voortgezet.' Ten Noorden en Noordwesten van Orel heeft de vijand na de zware verliezen der laatste dagen slechts met vrij zwakke strijd krachten aangevallen. De aanvallen wer den afgeslagen. Eigen tegenaanvallen had den succes. De in het gebied ten Zuidwesten van Rzjef ingesloten vijandelijke strijdkrachten zijn verder opeengedrongen. Hun weerstands kracht is in hoofdzaak gebroken. Pogingen om uit te breken van afzonderlijke vijan delijke groepen bleven zonder succes^ Leningrad beschoten. Aan het Wolchoffront mislukten door tanks gesteunde plaatselijke aanvallen der bolsjewieken, voor een deel in verbitterde gevechten van man tegen man. Plaatsen, waar hier en daar de vijand was binnenge drongen, werden in tegenaanvallen gezui verd en daarbij werden 19 vijandelijke tanks vernietigd. De zwaarste artillerie van het leger heeft met succes voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad be schoten. In de Finsche Qolf hebben formaties van de Finsche weermacht in zware gevechten van twee dagen een vijandelijken aanval op het eiland Someri verijdeld. Aan dit'succes hebben lichte Duitsche zeestrijdkrachten deel genomen. Zij verdreven in artillerie gevechten bolsjewistische geschutdragers en transportschepen, zetten stoottroepen aan land en maakten een aantal gevangenen. In het hooge Noorden heeft het lucht wapen vijandelijke infanterie en artillerie stellingen op het Visschersschiereiland ge bombardeerd. Op de Noordelijke IJszee werden twee vijandelijke koopvaarders met een totaalinhoud van 13.000 brt. een torpe- dobootjager en een bewakingsvaartuig door bom treffers vernietigd. Bovendien bracht 't luchtwapen in de Kolabaai een vijandelij ken koopvaarder van 6000 brt. tot zinken. Het Sovjet-luchtwapen heeft gisteren 94 vliegtuigen verloren. 7 eigen vliegtuigen worden vermist. Hevige strijd In Egypte In Egypte zijn hevige gevechten in het gebied van El Alamein aan den gang. Krachtige Britsche aanvallen op het cen trum en 't Noordelijke deel van 't Duitsch- Italiaansehe front werden afgeslagen. In den Zuidelijken sector is de vijand door een verrassenden aanval van Duitsche en Ita- liaansche troepen teruggeworpen. Sterkt luchtstrijdkrachten steunden de operaties aan het geheele front, vielen opslagplaatsen van materiaal en concentraties auto's aan en schoten in luchtgevechten 33 Britsche vliegtuigen neer. Luchtaanvallen op vlieg velden van het eiland Malta deden nieuwe vernielingen ontstaan. Begeleidende jagers schoten 12 Britsche vliegtuigen neer. In den tijd van 27 Juni tot 9 Juli heeft het Britsche luchtwapen ,223 vliegtuigen verloren. Daarvan werden 27 door een heden van de Duitsche marine neergescho ten. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 54 eigen vliegtuigen verloren. Wijkende vijand verder achtervolgd. Het opperbevel der weermacht deelde Zondag mede: „In de Zuidelijke zone van het Oostelijke front rukten snelle formaties en bewege lijke afdeelingen der infanteriedivisies in rustelooze achtervolging achter den wijken den vijand op. Plaatselijke tegenstand werd overal gebroken. In Rostof en in verschei dene Kaukasushavens werden voor den oorlog belangrijke installaties gebombar deerd. Vijandelijke ontlastingsaanvallen ten Noordwesten van Woronesj bleven ook gis teren zonder resultaat. Daarbij werden in samenwerking met de luchtmacht 63 vijan delijke pantserwagens vernietigd. In het gebied ten Noorden en ten Noord- Westen van Orel herhaalde de vijand zijn aanvallen met vrij sterke infanterie- en pantserafdeelingen. Na harde gevechten werden zij met doeltreffenden steun van de luchtmacht afgeslagen. Aan het Wolchof front mislukten vijandelijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand. De Sovjet luchtmacht heeft gisteren 74 vliegtuigen verloren. Zes Duitscne vliegtuigen worden vermist. In Egypte duren de hevige gevechten in de stelling van El Alamein voort. Afdeelin- ?,en gevechtsvliegtuigen en Sluka's bestook- en de Britsche stellingen en gemotoriseer de troepen met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Zij brachten den vijand groote schade toe. Bij luchtgevechten werden door Duitsche en Italiaansche,vlie gers 14 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Op Malta zijn steunpunten der Britsche luchtmacht gebombardeerd. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen twee torpedoboot- jagers die deel uitmaakten van een vijande lijke vlootformatie tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht voor den oorlog belangrijke doelen aan de Engelsche Oostkust met zware bommen be stookt. In het Zuidelijke deel van 't Kanaal van St. George werd bij een aanval op een vijandelijk konvooi een vrachtschip door bom treffers beschadigd. Na een vruchteloozen storingsaanval op de stad Flensburg in de avonduren van gis teren vlogen in den afgeloopen nacht eenige Britsche bommenwerpers het gebied van Dantzig binnen. Door brisant- en nrand- bommen ontstonden in woonwijken der stad Dantzig materieele den talrijke kinderen den dood. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neerge schoten. w eer 18 koopvaarders tot zinken gebracht Zooals in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten op den Atlan- tischen Oceaan en in de Amerikaansche kustwateren 18 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 116.000 ton tot zinken gebracht. Een ander, schip van 7000 ton werd door torpedotreffers be schadigd. Drie zeiltransportschepen werden door artillerievuur tot .zinken gebracht. Daarmede heeft de Duitsche duikboolvloot op de oorlogstooneelen van AtlaJitischen Oceaan Noordelijke IJszee en Middelland- sche Zee sedert 1 Juli 34 schepen met een gezamenlijken inhoud van 225.900 ton tot zinken gebracht en het vijandelijke ravltail- ieeringsverkeer naar alle fronten wederom zwaar getroffen." Naar-het opperbevel van de weermacht voorts mededeelt, is in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijke front de scherpe ach tervolging van den wanordelijk terugtrek- kenden vijand door de Duitsche en verbon den troepen tijdens een hooge zomersche temperatuur voortgezet. Waar de vijand trachtte in haastig gegraven veldstellingcn de achterhoede te laten vechten om zoo den terugtocht te dekken, werd het verzet van de bolsjewieken in energieke aanvallen ge broken. Bij een dergelijk gevecht werd een bolsjewistisch regiment in de pan gehakt en werden 600 gevangenen gemaakt. In groote haast trekt de vijand terug over de door de Duitsche bommen overal vernielde wegen, waarop verscheidene colonnes naast elkan der terugstroomen, bomtrechters, vernie tigde tanks en brandende voertuigen in en op de wegen veroorzaakten steeds weer op stoppingen in de wanordelijk vluchtende bolsjewistische colonnes, zoodat talrijke ge vangenen en wapens, alsmede groote hoe veelheden oorlogstuig in handen vielen van de snelle Duitsche formaties die den vijand op de hielen blijven zitten. In het gebied ten Noordwesten van Wo ronesj ondernam de vijan<J opnieuw door tanks gésteunde tegenaanvallen, die in he vige gevechten ineenstortten. Bij deze ge vechten werden behalve de als vernietigd opaegeven 63 tanks, nog 27 tanks der bolsje wisten zwaar beschadigd. Fen - seerde divisie heeft van 6 tot 10 Juli 64 vijandelijke tanks vernietigd. De luchtmacht, heeft Haar met sterke strijdkrachten uitgevqerde aanvallen niet alleen gericht op het vijandelijke verzet voor de Duitsche bruggehoofden ten Oosten van de Don, doch ook op de ravi tail lee rings - wegen en spoorwegen in het achterwaart- sche vijandelijke gebied. Herhaaldelijk wer den colonnes geladen auto's door van ge ringe hoogte neergeworpen bommen uiteen geslagen. Op talrijke spoorlijnen werden door bomtreffers de rails en spoordijken vernield. Bij het uiteenslaan van twee ge pantserde treinen werden verscheidene wa gons van deze treinen door de kracht van de ontploffende bommen uit de rails geslin gerd en vlogen de midden in de treinen rijdende munitiewagons in de lucht. Andere formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden het stadsgebied van Rostof, waardoor drie bruggen over de Don ver scheidene malen werden getroffen en tal rijke zware branden ontstonden. Ook de havens aan de Zwarte Zee, alsmede een haven aan de-Zee van Azof werden op nieuw aangevallen. Hierbij werden de ha veninstallaties en pakhuizen in deze belang rijke omslagplaatsen zwaar getroffen. De Duitsche jagers beheerschten wederom het luchtgebied boven de strijdtoorteelen en schoten 36 vijandelijke vliegtuigen neer. Reeds In de eerste dagen na de inname van Sebastopol werd de burgerbevolking door de Duitsche bezetting aan den arbeid gezet bij het opruimingswerk. (Scherl-Fellinga-p.k. Horter-Pax Holl.-c.) Weer een Zweedsch schip getorpedeerd. Zweedsche diplomatieke stappen te Moskou. Naar de staf van de Zweedsche weermacht meedeelt, is het Zweedsche schip Lulea (5659 t.) Zaterdagmiddag in de Uxelsont ter hoog te van Vaestervik door een ondergedoken on derzeeër getorpedeerd. Het schip, dat in een Zweedsch konvooi voer, zonk terstond na de ontploffing. De escorteerende Zweedsche oorlogsschepen en vliegtuigen vielen de duikboot terstond met alle beschikbare middelen aan. Het Zweedsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft in antwoord op een Sovjet dementi, waarin de excessen van bolsjewis tische duikbooten in strijd met het volken recht tegen de Zweedsche koopvaardij in de Zweedsche territoriale wateren categorisch worden ontkend, verklaard dat beketid is. dat een aantal Sovjet-duikbooten half Juni de mijnversperring voor Kroonstadt heeft ge forceerd, waarbij enkele door mijnontplof- fingen zijn ondergegaan, terwijl andere kon den doorbreken. Van officieele Sovjet-Rus sische zijde is destijds bekendgemaakt, dat Sovjet-onderzeeërs in de Oostzee opereerden. Bij de torpedeering in Zweedsche territo riale wateren van de vrachtboot Ada Gorthon en bij de poging tot torpedeering van de Galeon, eveneens in de Zweedsche territoriale wateren zijn zooals uit het onderzoek is gebleken torpedo's met opschriften in het Russisch gebruikt. 'Deze en andere feilen, aldus de verklaring, bewijzen dat de neutraliteitsschendingen dooi* de Sovjet-duikbooten ziin gepleegd. Het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken acht het mogelijk, dat men te Moskou ten gevolge van gebrekkig contact met de betrokken onderzeeërs niet voldoende op de hoogte is van hun optreden in strijd met de neutraliteit van Zweden. Derhalve zijn, ten einde de feiten geheel op te helderen en her halingen te voorkomen diplomatieke onder handelingen gaande De militaire maatrege len ter bescherming van de Zweedsche scheep vaart zijn versterkt. FRANSCHE DUIKBOOT EN AVISO IN TOULON AANGEKOMEN. In Toulon zijn Zondag na een langen, ge vaarvollen tocht komende van Madagascar de Fransche duikboot „Gloriose" en het aviso „dTberville" aangekomen. Op hun tocht van Madagascar rondom Kaap de Goede Hoop naar de Middellandsche Zee zijn de beide schepen alleen in Dakar voor anker gegaan. In weerwil van de waak zaamheid der Britsche oorlogsschepen het hun gelukt den langen weg ongehinderd af te leggen. De beide Fransche schepen werden in de haven van Toulon door de manschappen van de aldaar voor anker liggende Fransche oorlogsschepen en door de bevolking met groot enthousiasme ont vangen. AMERIKAANSCHE SOLDATEN IN CANADA. In de Canadeesche staatscourant is een verordening verschenen, waarbij toestem ming wordt gegeven voor de legering van onderdeelen der Amerikaansdie weermacht in Canada. Italiaansche vloot bekeerscht de Middellandsche Zee. noewel zij volgens Churchills beweringen vernietigd is Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat de Italiaansche vloot veel meer aan den strijd heeft deelgenomen dan men gewoonlijk aanneemt. In het eerste oorlogsjaar hebbgn de slagschepen een ge middelden afstand van 9880 zeemijl afgelegd (de Vittorio Veneto 15.073 mijl), de kruisers gemiddels 20.450 zeemijl en de torpedojagers gemiddeld 39 200 zeemijl. Naar aanleiding van de door Churchill steeds heghaalde bewering, dat bij de „over winning van Tarente" de geheele Italiaansche vloot vernietigd werd, kan verklaard worden, dat daarbij drie slagschepen, maar geen an dere schepen getroffen werden. Twee dezer slagschepen waren na vier maanden, het derde na achttien maanden weer in dienst. Van de Engelsche schepen daarentegen, die in de Soedabaai en te Alexandrië door de Italianen werden getroffen, is de kruiser York gezonken: vlag en stuurrad bevinden zich in het Italiaansche ministerie van ma rine. Het slagschip Valiant ligt na zes maan den nog in het droogdok en voor het herstel van de Queen Elizabeth z^j nog geruime tijd noodig zijn. Zeer verhelderend is een vergelijking van eenige verliescijfers aan weerszijden. Sedert het begin van den oorlog verloor Engeland volgens de mededeelingen van de Britsche admiraliteit in de Middellandsche Zee 11 kruisers, Italië verloor er slechts 7 van de 19, die in 1940 in dienst waren. Daarvan zijn er drie in den nacht van 28 Maart 1941 loren gegaan door de groote numerieke mi derheid van den vijand en door het ontbreken van speciale apparaten, waarover Italië toen nog niet beschikte. Over de nieuwe gereed schappen kan natuurlijk geen mededeeling worden gedaan. Men kan slechts zeggen, dat hun aantal niet gering is en dat de Italiaan sche vloot de Middellandsche Zee blijft be- heerschen. Britsche bommen op Dantzig. Engelsche vliegers schonden Zweedsche neutraliteit. Naar het opperbevel der weermacht mede deelt, hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag Britsche bommènwerpers met schen ding van de Zweedsche neutraliteit eenige steden aan de Oostzeekust aangevallen. Na dat de Engelsehen over Zuid-Zweden en De nemarken hadden gevlogen, kozen zij hoofdzaak de stad Dantzig als doel, waarbij zij hun bommen wederom niet op oorlogs- economische doelen, maar op cultuurmonu menten en woonwijken lieten vallen. Zoo ontstond in Dantzig schade aan huizen, waar bij ook eenige burgers het slachtoffer wer den. Het Diaconessenziekenhuis met het vrouwen- en kinderhuis, dat duidelijk het Roode-Kruisteeken droeg, werd getroffen. Drie Britsche bommenwerpers welden neer geschoten, een vierde toestel werd bij Flens burg neergehaald. De afdeeling luchtmacht van den Zweed- schen defensiestaf deelt mede, dat Zaterdag avond tien uit Westelijke richting naderen de Britsche vliegtuigen het gebied van Go thenburg binnenvlogen. Zweedsche jacht vliegtuigen, die opstegen, konden tengevolge van de weersgesteldheid niet met de Engel sche vliegtuigen in contact komen. Een an dere groep Engelsche vliegtuigen vloog Za terdagavond over de Westkust van Skanen. Deze toestellen werden op verscheidene plaatsen door Zweedsch luchtdoelgeschut be schoten. Anti-Engelsche beweging onder Gandhi's leiding. Besluit van het bestuur der Congrespartij. Als resultaat der vergadering van het dagelüksch bestuur van het Indische Natio nale Congres, dat meer dan 70 pCt. der ge heele Hindoeïstische en Mohammedaansche bevolking van Indië vertegenwoordigt, is besloten over te gaan tot een anti-Engel- sche beweging in het geheele land onder leiding van Gandhi. De eerste stappen tot verwezenlijking van dit plan zullen m October, als het Congres zijn jaarlijksche conferentie houdt, worden ondernomen, indien de Engelschen tevoren nog niet tot een vergelijk met het Congres zjjn gekomen. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat het dagelijkseh bestuur der Congrespartii een motie heeft aangenomen voor de toekom stige oriënteering van de partij. Deze motie eischt algeheele schadever goeding voor alle door de regeering gere- quireerde goederen en stelt voor geen ac cijns meer te heffen van het aan de kust of in het binnenland gewonnen zout. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond om 21 uur spreekt Max Blok zijl via den zender Hilversum 2, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Engeland overleeft alle veldslagen, behalve den laatsten". Te Laren werd een valsche Jan Steen verkocht. De B.N.O. had reeds gewaarschuwd. In verband met het bericht over een valschen Jan Steen, afkomstig van een vei- ng te Laren, schrijft de B.N.O. het vol gende: De Telegraaf berichtte op sensationeele wjjze over een valschen Jan Steen, cie op 25 Juni op het landgoed „Dennenoord" te Laren geveild werd, en die ongeveer twaalf duizend gulden opbracht. Een des- kandige te Utrecht, de heer Swillens, hèeft dit schilderij herkend als een werk, dat ip 1939 duidelijk en voluit gesigneerd was „Jacob Toorenvliet", waaruit dus volgt, dat de eigenaar „Jan Steen" op het te Laren* verkochte schilderij vervalscht is. Als een Jacob Toorenvliet werd dit schil derij in 1939 voor f 350 verkocht, zoodat de huidige bezitter eeh strop heeft van ruim 11 mille. De B.N.O. heeft in een zijner nieuws berichtenuitzendingen van 21 Juni j.lS ernstig gewaarschuwd tegen de veiling op „Dennenoord" te Laren. De stuk ken, die daar verkocht zouden wor den, werden door ons „van zeer twij felachtige kwaliteit'' genoemd. Wij lie ten toen uitkomen, speciaal in ver band met. de aangekondigde veiling, dat er weinig menschen zijn, die zooveel verstand van schilderijen hebben, dat zij bij aankoop van kostbare werken op eigén oordeel kunnen vertrouwen. Die zouden dus verstandiger doen. van veilingen weg te blijven of zich in ieder geval door een werkelijk deskun dige te laten raden, opdat zii er niet, zooals te Laren ongetwijfeld het geval zou zijn, voor hoogen prijs in zouden vliegen. 9 In verband met de publicatie in „De Telegraaf" kunnen wij nu wel zeggen, dat de Jan Steen, waarover thans zooveel op hef wordt gemaakt, niet het eenige valsche schilderij van deze veiling was. Er waren er heel wat meer. Vandaag zagen wij te Amsterdam nog een te Laren geveilde „Jan van Goyen", die als Van Goyen uiterst dubieus i6 en er o-i. niets mee te maken heeft. „De Telegraaf" meent, dat een veiling houder niet aansprakelijk Is voor de be schrijvingen in den catalogus. Dat gaat slechts op, zoolang hij te goeder trouw is. doch een veilinghouder, die. zooals hier in Nederland gebruikelijk is, ongeveer 25 procent dat is dus een kwart van de opbrengst toucheert, dient ervoor te zor gen. dat de beschrijvingen zoo deskundig mogelijk geschieden en bij gerezen twijfel aangaande de echtheid van een stuk dit uit de veiling te nemen. De veilinghouder te Laren kreeg op zijn verzoek een afschrift van de uitzending van den B.N.O.. waarin tegen zijn veiling gewaarschuwd werd, vóór dat de verkooping der schilderijen plaats vond. doch hij reageerde hier niet op. La ten we dus hopen voor den man. dat hij te goeder trouw was, en dat hij door botte ondeskundigheid een verkooping cloor liet gaan, waardoor thans verscheidenen in den lande hoogst ernstig gedupeerd moeten zijn. Anders zal hij zeker de gevolgen moeten dragen. Het spreekt echter vanzelf, dat de afdeeling kunsthandel van de Ne- derlandsche Kultuurkamer straks een zoo ondeskundigen veilinghouder niet meer in de gelegenheid zal stellen publieke kunst- verkoopingpn te organiseeren. Bekendmaking aan familie en vrienden van in Ned.-Indië geïnterneerden. Naar aanleiding van de in de bladen van 11 Juli geplaatste bekendmaking aan familieleden en vrienden van in Neder- landsch-Indië geïnterneerden, verzoekt het commissariaat voor Indische Zaken van de N.S.B., Zeestraat 76, Den Haag. er nog eens met nadruk op te wijzen dat de geplaatste bekendmaking uitsluitend betrekking heefi op de aanvankelijk in Nedcrlandsch-Indië geïnterneerden, en later naar Britsch-Indië vervoerde leden van of sympathiseerenden met de N.S.B. Zij betreft dus niet de krijgs gevangenen in het algemeen. Op verzoeken om inlichtingen betreffen de krijgsgevangenen kan het genoemde commissariaat dus geen uitsluitsel geven. Oekraïne provisiekamer van Europa. Het is het streven der Duitsche bestuurs organen in de Oekraine dit land weer te maken tot de korenschuur van Europa. De reeds bekende resultaten hebben aange toond, dat de aanvankelijk gekoesterde ver wachtingen, de bijzondere omstandigheden in aanmerking genomen, overal zijn over troffen. Ook de pluimveehouderij in de Oekraine vertoont nieuwen bloei en men heef: reeds kans gezien in de afgeloopen maanden voor de voorziening van Europa 35 millioen eieren te exporteeren. De pluimveestand, chade en schade aan die onder het oorlogsgeweld had geleden, gebouwen. In een vernield ziekenhuis von- wordt overal aangevuld. In den Zuidelijken sector werden de Britten tot een belangrijken terugtocht gedwongen Het 775ste communiqué van het Italiaan schc hoofdkwartier luidt: „Herhaalde vijandelijke aanvallen in den kustsector der stelling van El Alamein leid den tot hevige gevechten, die nog voort duren. De door tanks gesteunde vijandelijke druk werd bedwongen. Twaalf aware tanks werden daarbij vernield. De luchtmacht had een levendig aandeel in de gevechten door de vijandelijke troepen met brisantbommen en machinegeweervuur te bestoken. Veertien Britsche vliegtuigen werden door de jacht vliegtuigen der Spilmogcndheden neergescho ten. De bombardementen op het eiland Malta werden voortgezet. Duitsch-Italiaansche af deelingen troffen de installaties van Halfar, La Venezia en Micabba en sehoten zee Brit sche vliegtuigen neer. Britsche vliegtuigen hebben eenige bommen laten vallen in de omgeving van Caltanisetta Er is geen schade gemeld In het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag werd medegedeeld: Hevige gevechten zijn opnieuw ontbrand in de zóne van El Alamein. Krachtige aan vallen van den vijand werden duidelijk ge broken in het centrum van den pas en ge stuit in het Noorden, waar de worsteling bij zonder verbeten was. In den Zuidelijken sector hebben de Spiltroepen. die bij verras sing aanvielen, den vijand gedwongen tot een belangrijken terugtocht. De Italiaansche en Duitsche luchtmacht heeft op breede schaal de operaties op den grond gesteund. Onze vijftigste aanvalsafdeehng heeft de vijande lijke ravitaüleeringslinies vlak achter het front aangevallen. Zij bombardeerde en be schoot met de boordwapens materiaalopslag- punten terug." plaatsen en concentraties vradbtauto's, waar bij explosies en branden ontstonden. In tal' rijke luchtgevechten werddft de Engelsche luchtmacht, die 33 toestellen verloor, harde slagen toegebracht; 17 vliegtuigen werden door Italiaansche jagers van de eerste vierde stormafdeeling en 16 door Duitsche jagers neergeschoten. De vliegvelden van Malja werden overdag en des nachts door formaties bommenwerpers aangevallen, die zware treffers plaatsten op de installaties. De begeleidende jagers scho ten 12 Engelsche vliegtuigen neer. Van da acties van den dag keerden 3 onzer vlieg tuigen niet terug. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht .mededeelt, hebben Duitsche gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers aan het Egyptische front vijandelijke autoconcentra ties, alsmede artillerie- en veldstellingen in het gebied van El Alamein gebombardeerd. Tevergeefs trachtten Britsche batterijen lucht doelgeschut de aanvallende Duitsche vlieg tuigen van hun doelen verwijderd te houden Bommen van zwaar kaliber ontploften midden in de autoconcentraties en veroorzaakten branden en ontploffingen in de met munitie en oorlogsmateriaal geladen voertuigen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten voorts in scheeraanvallen vijande lijke gemotoriseerde strijdkrachten met bom men en namen de getroffen doelen doeltref fend onder vuur met de boordwapens. Duit sche jagers vergezelden de gevechtsvliegtui gen en schoten in hevige luchtgevechten 7 Britsche jagers boven de woestijn neer. Twee eigen vliegtuigen keerden niet op hun steun- Het vóórlaatste stadium. 3s. Wanneer wij zeggen, dat het in Egypte rommelt, dan is dat op dit oogen- blik niet enkel meer een woordspeling op de hoogst precaire militaire positie waarin Engeland zich op cat front bevindt; het rommelt in Egypte ook op ander gebied. De 3ritten beproefden ook daar het bekende sy steem der looze beloften toe te passen om het volk in den oorlog te krijgen, als het onverhoopt misliep zou de verschroeide aarde uitkómst gevenDe Egyptenaren, die bij ervaring weten wat Engelsche be loften beteekenen. bleken volkomen afwij zend te staan en toen gebeurde wat altud gebeurt, als Engeland z'n zin niet krijgt. De geheime dienst kwam in actie. Sterfgeval len met verdachten achtergrond tóeden zich voor. Arrestaties en verdwijningen waren aan de orde, maar ook dergelijke paarden middelen helpen weinig als een geheel volk tégen is en zoo komt het. dat Engeland thans met Egypte het vóórlaatste stadium is inge gaan. Uit de Egyptische hoofdstad wordt mel ding gemaakt van een audiëntie met dra matisch verloop van den Britschen ambassa deur Sir Miles Lampson, bij koning Faroek. Aan het bericht ontleenen wij de volgende bijzonderheden: „De ambassadeur was in gezelschap van den opperbevelhebber der Britsche strijd krachten in Egypte, generaal Stone, aan het hof versohenen om den koning een ultima tum te overhandigen. Daarin werd geëischt, dat het Egyptische leger terstond zou deel nemen aan een oorlog. In geval van een weigerachtig antwoord werd de koning be dreigd met verbanning, waarvoor men reeds een kasteel in gereedheid had gebracht. Evenals bij de ambtsaanvaarding van Nahasj Pasja werd de Britsdie eisch ook ditmaal ondersteund door de opstelling van Britsche tanks en troepen ronidom het Ab- din-paleis. De situatie dreigde kritiek te worden, toen een Egyptische officier als afgezant \Tm den generalen staf verscheen en in opdracht daarvan verklaarde, dat Egvpte zich binnen het uur in oorlogstoestand met Engeland zou bevinden, als het beleg van hét konink lijk paleis niet werd opgeheven. Daarop trokken de Engelschen zien terug." De Britten zitten in Egypte '/oor .een uiterst zwaren militairen strijd, de déWcle kan ieder oogenblik volgen: het behoeft derhalve niemand te verwonderen, dat En geland thans eieren voor zijn geld kiest. Voorlopig althans, want het is volkomen Engelsch de zaak daarbij niet te laten en zoo spoedig mogelijk een nieuwen zet te doen, die het Egyptische volk tóch in de el lende trekken moet. Met dat al kan men echter rustig conclu- deeren. dat de situatie in Egypte het vóór laatste statóium heeft bereikt. Wanneer En geland met politiek gekonkel, actie van den geheimen dienst, dreigementen en gewapend forceeren niet in staat bliikt een voor het imperium gunstige constellatie te verkrij gen, dan is het vóórlaatste stadium ingetre den en rest nog slechts één uitweg. Deze uitweg beteekent het noodlot van een volk, omdat de volkswil in bloed gesmoord wordt en de Britten zegevierend terugtrekken over de puinhoopen van het land. De Egyptenaren, die generaal Rommel in ~*e nabijheid weten, zullen (dat mag men gerust .aannemen) hun uiterste best doen om het zoover niet te laten komen. Het laatste stadium kon wel eens anders zijn dan men het zich voorstelt, n.l. zóó, dat de Britten, van twee ziiden tegelijk er uitge slagen, in i,jltemoo afmarcheeron om straks weer de ..zegen" van hun beloften aan een aader volk te brengen Hoe staat het met de badplaatsen? Wij lezen in Het Vaderland De ovcrhcidsbepalingen ten aanzien van de kuststrook zullen dit seizoen het strandleven ten eenenmale verhinderen. Voor de badplaatsen beteekent dit na tuurlijk een niet te miskennen streep door dc rekening. Het pleit voor den ondernemingsgeest van hen, die in de zomermaanden aan de kust hun kostje voor het geheele jaar moeten verdienen, dat desondanks dc badplaatsen niet totaal van vreemdelingen verstoken zullen zijn. Overal tenminste probeert men van de situatie te- maken, wat er maar ecnigszins van te maken valt. In het begin van dit jaar koesterde men •n de badplaatsen goede verwachtingen van het inmiddels begonnen seizoen. Er zijn hotelhouders, die in Januari en Februari al boekingen binnen kregen voor de zomer- vacantie. Klaarblijkelijk bestond er toen een tamelijk verbreide vrees, dat het dezen zomer met de logiesruimte niet al te best gesteld zou zijn. Op het moment, dat de bewuste overheidsbepalir.gen uitgevaardigd werden, waren er dan ook hotel- en pen- sionbedrjjven. die een belangrijk gedeelte van hun kamers reeds gereserveerd had den. Yar. de velen, die maanden geleden al kamers hadden besteld, heeft het gros de aangegane overeenkomsten verbroken on der het motief, dat een vacantieverblijf aan zee in de gegeven omstandigheden geen zin heeft. Een motief, dat op het eer ste gezicht wel begrijpelijk is. Een badplaats zonder strand is nu een maal zoo iets als brood zonder boter! Maar met Bat al zaten de onderne mers in de badnlaatsen met de gebak ken» peren, om het maar eens populair te zeggen. Er, zijn er. die door de een zijdige contractbreuk zóó openliik wer den getroffen dat ze aanvankelijk in allen ernst aan procedeeren hebben ge dacht. Bij nadere overweging evenwel hebben ze daar, vooral met het oog op de toekomst, van afgezien. Daaren tegen hebben ze de afschrijvers monde ling of schriftelijk gewezen op het oppervlakkige in hun redeneering, met het verheugende resultaat, dat menig een op ziin afschrijving is teruggeko men. Ontegenzeggelijk heeft dit den onderne mers een hart onder den riem gestoken. Zij hebben er de kracht uit gepift om. waar mogelijk, hun aan het strand gelegen in richtingen te verplaatsen naar meer land inwaarts gelegen objecten. Over het alge meen is de toestand nu zóó, dat men in de badplaatsen klaar is de gasten te ontvan gen, al is uiteraard de logiesruimte niet zoo groot als in normale tijden en al zqllen ie bezoekers zich hier en daar wel eens beperkingen moeten opleggen. In'n en Bosch. We hadden het zoo juist over een „op pervlakkige motiveering". Hebben we daar iets te veel mee gezegd? We gelooven het niet. Hei is immers een feit dat m den regel het strand niet de eenige attractie van onze badplaatsen is, dat er van de duinen, de bosschen en de mooje wandelgelegen heden eveneens een groote bekoring kan uitgaan. Zijn de badplaatsen zonder strand goed beschouwd, nu wel zoovee! ininder dan het gemiddelde vacantieoord b.v. op de Veluwe? Kan er in de omgeving van de badplaatsen niet even aangenaam ge wandeld of ge-zonnebaad worden en valt er voor den waren natuurliefhebber niet evenveel te genieten? Het-zijn vragen, die. naar de meerling van de ondernemers in de badplaatsen, be vestigend moeten worden beantwoord. Den bezoekers worden andere attracties voor gehouden, attracties, die nog talrijk genoeg zijn, zooais uit het volgende blijkt. Om dan met de badplaatsen in Noord- Holland te beginnen. Bergen kan be schikken over het uitgestrekte duinterrein van de provinciale waterleiding: het pro pageert m het. bijzonder ook wandeltoch- ,ten in de begroeide staatsdumen. die tot Schoorl reiken. Bergen ts ook de eenige badplaats, die althans een gedeelte van den boulevard nog voor haar bezoekers heeft openstaan. Wij k aan Zee. Cas- tricum en Egmond bevelen eveneens het maken van voetreizen door duin en bosch niet warmte aan. In Zand voort zijn verscheidene café's van den boulevard naar het dorp overgebracht Er is d- s voldoende moge lijkheid tot vertier en ook aan logiesruimte hoewel kleiner dan vroeger natuurlijk is voorloopig nog geen gebrek te verwach ten. Het terrein van de Amsterdamsche waterleiding is als steeds ter beschikking van de bezoekers, die bovendien wande lingen in alle richtingen kunnen maken in een duingebied van omstreeks 150 hec tare. In het midden van dit gebied is een zortnebad gesticht, waar een aantal con sumptieten thouders hun aan het strand gesloten bedrijven nieuw leven hopen in te blazen. Veel aantrekkingskracht kati er voor de wandelaars dan nog uitgaan van plaatsen in de omgeving, zooals Bentveld en Aerdenhout. Overwogen wordt voorts de badplaats een bijzondere attractie te verleenen in den vorm van wielerwedstrij den. harddraverijen en windhondenrennen. Naar Zuid-Holland afzakkende ervaren we, dat Noordwijk nog achttien hotels en pensions telt met Je zamen een 600 bedden. Voor het maken van wandelingen èn als speelgelegenheid voor de kinderen is een groot duinterrein beschikbaar: daar naast is het terrein van de maatschappij Huis ter Duin van aceomodatie voor zonne baden voorzien. De tennisbanen en de golflinks ziin open en bieden dus mogelijk heid tot sportieve ontspanning. Te Kat- w ij k kan men zich aangenaam verpoozen in het duingebied ten Noorden van de plaats. Een uitstekende badgelegenheid bestaat er tusschen de buiten- en binnen- sluis. Het genoemde duinterrein lokt sterk - aan tot zonnebaden. De pensionruimte in Katwijk is zeer beperkt, doch er ziin nog tal van vacantiehuisjes te huur. Van alle badplaatsen hebben de over heidsmaatregelen Scheven ingen re latief het zwaarst getroffen. Het luxe ka rakter van deze badplaats maakt, dat er moeilijk Iets anders voor geïmproviseerd kan worden. Zonder het mondaine strand leven is Seheveningen eigenlijk niet denk baar. Waarmee overigens nog niet gezeal wil zijn. dat de vacantiegangers de plaats nu maar moeten mijden Integendeel, ook daar bestaat er. ondanks het vele. dat r.oode gemist moet worden, ontspannings- feleeenhelri in voldoende mate. Landin waarts kan men lanes gebaande wegen door de duinen wandelen: hier en daar iin voorts duinn-nnen vrii voor het nemen an zonnebaden. En wie de natuur mint, kan in deze maanden ziin of haar hart op halen in de Schevenlngsche bosehies en meer nog in de bosschen van Wassenaar, aldus het Vaderland. Al bii al bliikt uit dit beknopte overzicht- wel, dat de badplaatsen er zich toe heb ben gezet om een eventueel vacantiever blijf zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Wie er wat meer van wil weten, wende zich voor nadere inlichtingen tot de plaat selijke vereenigingen voor vreemdelingen verkeer.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1