Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en'Omstreken Wanneer krijgt IJmuiden EEN SPORTDAG? Driemaal Kampioen! BUBBELTJE EN KNOR :N Er is 'zeker veel te bereiken. Propagandistische waarde moet niet worden onderschat. Uit talrijke plaatsen kompn lterlehton over plannen om tot het orKnniscercn van «potdRiceii over te gaan. Wat de directe onKCving betreft kunnen we herinneren aan de besluiten om (dergelijke gebeurte nissen ln Beverwijk en in Santpoort te doen plants hebben. Het Ls eigenaardig, dat tjmuiden nog steeds niets van zich laat booren. Toch meenen «ij, dat ook hier ze ker iets goeds kan «orden tot stand ge bracht. Dat er behoefte aan is zal velen dui delijk zijn. We kunnen bovendien een v raag tijdens de onlangs gehouden jaarvergndc- rifig van de voet tv» 1 vereen iging Stormvo gels memoreeren. Tijdens deze bijeenkomst Irt-rd de aandacht gevestigd op do propa gandistische «aarde, die hijvoorbeeld een aevenkampdag heeft. Er werd geantwoord, dat bet plan zeker een ernstige overweging «aard is- Het zal niet zoo lang meer duren voor de voetbalcompetitie weer op. veler belang stelling beslag zal leggen. Tevens hebben de clubs verplichtingen inzake het uitko men in tournooien, welke ln de laatste we ken van Augustus zullen worden gehouden, De resteerende tijd ie dus kort. zooda.t er haast moet worden gemaakt, waarin er althans dezen zomer nog een sportdag zal worden voorbereid. Zal het eindelijk zoover komen? Eerlijk gezegd: niet. als er niet spoedig' een ken tering kan worden opgemerkt. Toch willen we de mogelijkheden eens bezien, waarbij we natuurlijk sober moeten blijven. Laten we eerst echter de voordeelen be handelen. Reeds een intieme sportdag, ge organiseerd door en voor één vereeniging heeft veel waarde. Zoo duidelijk blijkt tel kens weer, dat er geregeld afwisseling moet zijn. wil men. zijn leden houden. Zeker, de „kern" zal ook bij een rustigen, gelijken gang van zaken, trouw Mijven. doch de, overige leden, .die toch ook onontbeerlijk -zijn, heb ben een stimulans noodlg. Het is daarom, dat bijvoorbeeld de vo&t'balivereenlgrlngen steeds meer doen; we denken aan het hou den van „contactavonden", lezingen e.d. Het gevolg is niet alleen, dat de leden meer aan hun vereenigingen worden venbonden, niaar tevens, dat zij hun kennis uitbreiden, waarvan de voordeelen al na kórten tijd tot uiting komen. Terrasvogels en O. I. V. heb ben dit onderwonden. Een sportdag werkt in dezelfde richting. Hij vormt als het ware het appèl voor den grooten strijd. Wat anders riet eenvoudig is gelukt nu: afle leden zijn bijeen. Zij iee- ren eikaar beter kennen en waardeeren. Van bijzondere waarde is een sportdag (ook als hij door en voor één vereenlglng wordt georganiseerd) wanneer de club er ln slaagt veel publiek en daarbij talrijke jongeren trekken. Door de omstandighe den zullen de gelederen moeten worden verstorkt. Welnu, wanneer de Jongeren zoo'n sportdag bijwonen kunnen zij een duidelijk beeld verkrijgen van hetgeen er in de eeniging leeft. Ia.er eet» prettige geest op te merken dan zullen zij eerder dan anders liet geval Ls er toe overgaan agch bij de elub aan te sluiten. Men onderschatte dezen fac tor niet. Xog altijd zijn er hnlten verecnl- gingsverband talrijke krachten, die elke club graag zou hebben. Waarom wordt dan biet geprobeerd (op stlmnlecrende wij-ze!) hun lid te maken? B© ouderén onder de toeschouwers zullen weliicht werden aangemoedigd om de «eniging te steunen. Op welke manier zij dit doen kunnen we buiten beschouwing la ten, Het publiek moet véél meer met dc plaatselijke vereemigingen gaan mededeven „Brillé" heeft de noodzaak laatst nog ln dit blad getoond. Het doet dit echter niet uit •igen beweging; het heeft een opwekking noodig. Ziehier enkele voordeelen, die aan het houden van een sportdag zijn verbonden, Er zijn er meer, maar het zou te ver voe ren. als we alle punten belichtten. Wat de financiën betreft kunnen we nog even con stafeeren, dat de betrekkelijk geringe) kosten ongetwijfeld door de toegangsprij-j «en zullen worden gedekt. Bij het onder oogen zien van de moge lijkheden willen we nog een stap verder gaan. Wat denken de IJmuidenaren van een aan énkele takken van sport gewljden dag? Men heeft ln dit blad ons krachtig plei dooi voor de oprichting van een specifieke IJmuidensche athletiekvereeniging wel ge volgd. Tijdens zoo'n sportdag nu (niet voet hal natuurlijk als hoofdschotel) zouden dan "ook athletieknummers kunnen worden werkt, de toestemming d^r bevoegde instan ties voorbehouden. Tevens zou honkbal kunnen worden gedemonstreerd, een zomer sport, die, blijkens het werk van de Straw berries. ook hier wel belangstelling trekt, Hoeveel kan er op dit gebied nog worden bereikt! En zou een gymnastiekdemonsfra- tle niet bijzonder aantrekkelijk zijn? Dat n op één sportdag, een IJmulderischen sportdaghet klinkt misschien wa vreemd, maar het is mogelijk. Er is meer dan ooit behoefte aan sport- La,ten wij dit toch niet voorbijzien! Wanneer de tijd te kort wordt geacht om nog een grrootsclien sportdag, nis ldervoren beschreien, te prganlsecrcn, dau rest dc ge legenheid een lnUeiuen te houden. Rn acht men de resteerende periode niet lang ge noeg, laat men dan In ieder geval let© voor de jeugd doen plaats hebben, een Zeven- i|Mlag bijvoorlx»eld. Wie de jeugd heeft heeft de toekomst! Met belangstelling zien we de meenlngen ran de opsturen en leden tegemoet. Het is verstandig. als we gezamenlijk eens zijden onder de loupe nemen! Loterijbriefjes lagen op straat. Lijst der gevonden voorwerpen. In het tijdvak van 2 tot en met 9 Juli werd bij de politie aangifte van de volgen de gevonden voorwerpen gedaan: eenige sleutels, een dameshandschoen (van stof), een bankbiljet van 2.50. een celluloid broche, enkele portemonnaies. een kinder sokje, een vulpen, een vulpotlood in étiii, een bril, een witte zakdoek, een lederen zakje met een zakdoek, een ceintuur, een kussen, een wittelinnen zak („Jeanne F.R.I.S.), een zwempak, een paar lage heerenschoenen, een driewielig kinder fietsje, een kindérschoentje, een handsik kel en vijf loterijbriefjes (De Toekomst 25 92 65-). Aan het hoofdbureau van politie, Tibe- riusplein 1, zijn eiken werkdag van elf tot twaalf en van vier tot vijf uur ijllichtingen te bekomen, 's Zateudagsmiddags uitge zonderd. Telefonisch worden er geen ge gevens medegedeeld. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Juni werden aan de kantorenvan de Rijkspostspaarbank achtereenvolgens de volgende bedragen ingelegd en terugbetaald: Beverwijk 53177.56 en 54234,03. IJmuiden 63850,01 en 38997,50. IJmuiden Oost 9574,79 en 9961.20. Santpoort Dorp 13496,64 en 18475,56. Santpoort Station f 12043,20 en 11510,81. Velsen Dorp 8740,79 en 5551,61. Velsen Nrd. 4230,19 en 4861.01. De volgende aantallen nieuwe boekjes werden uitgegeven: Beverwijk 81, IJmui den 62, IJmuiden Oost 38, Santpoort Dorp 7, Santpoort Station 7, Velson Dorp 6 en Velsen Noord 9. RIJWIELEN UIT PAKHUIS ONTVREEMD. In den nacht van Woensdag op Donderdag ls n een pakhuis aan de Neptunusstraat ingebro ken. Er werden twee rijwielen ontvreemd. De eigenaar van het pakhuis N., wonende ln de Bloemstraat heeft aangifte bij de politie gedaan. J. DE VRIES. In ons blad van Zaterdag werd bij het artikel over athletiek door een abuis ter drukkerij een verkeerde foto geplaatst. Volgens het onderschrift zpu dit de heer Jan de Vries, se cretaris voor het district Noord- Holland van de Ne- derlandsche Ath letiek Unie zijn. Hierbij gaat de goede foto van den heer De Vries. KLACHTEM.IED. „Lieve menschen, wat een hitte! Pff. Ik kóók. Hou dat maar uit". Buurman moet wel vurig vitten: De natuur heeft 't veer verbruid ,,'k Smóór zoomaar, dat is geen leven! Pff. Mijn tong hangt op mijn schoen. Kwam de regen nu maar even. Ach, hoe goed zou het me doen! Wat een warmte! Niet te dragen! Blijft de zon nu óltijd daar? Waarom moet men mij zoo plagen? Régende het nu toch maar „Lieve mensehen. wat een regen! Bah. Ik drijf! Hou dat maar uit." Buurman kan er heusch niet legen: De natuur heeft 't weer verbruid ,,'k Zwem zoomaar, dat is geen leven! Brr. Wat lekt m'n linkerschoen. Kwam de zon nu toch maar even. Ach, hoe goed zou het me doen! Wat een regen! Niet te dragen! Blijft de regen altijd daar? Waarom moet men mij zoo plagen? Bah. Scheen nu de zon toch maar 2oo is buurman, zoo zijn velen. Mensehheid, 'k wil (hoezeer 't me smart) Je niet met 'n verwijt vervelen. Wantehik klaag nét zoo hard! Openbare les. Muziekschool Van Dokkum. Herman C. van Dokkum leidt sinds een aan tal maanden een muziekschool, waar in piano- en accordeonspel onderwezen wordt. De eerste openbare les van dit instituut, waar met animo en ernst gestudeerd wordt, werd Zater dagmiddag imde zaal der dansschool Van Dok kum gegeven voor een aantal belangstellende ouders der leerlingen. Met een pittigen marsch maakte het gezel schap zijn entrée; het samenspel klonk uitste kend en er werd muzikaal spel ten beste ge geven. Een gevarieerd programma, dat in tempo afgewerkt werd (18 nummers vergden Wz uur), gaf gelegenheid voor vrijwel alle leerlingen, om een eigen werkje ten gehoore te brengen. Ik wil den heer Van Dokkum voor de vlotte afwerking van het repertoire een woord van lof niet onthouden; ik heb dat bij andere openbare lessen wel eens anders mee gemaakt! De jongste virtuoos van de school, Bennie Boer. sloeg een goed figuur met zijn solo. De zeven-jarige, vastbesloten het door hem inge studeerde er goed af te brengen. bleekK een Harmonicaspeler in den dop te zijn. Bertus Zweiphennig. zijn oudene mededinger? oogstte eveneens een hartelijk applausje met zijn „zec- studieV. Vaardig en goed maatvast was het spel der jeugdige pianiste Gerda Kroon, die al heel goed meekomt in het ensemble. Negen jaar is Gerda, die parmantig den refreinzang voor haar rekening neemt en in de partituur der orkestwerk)es terdege thuis bleek te zijn. In een. middelzwaren, vierhandigen marsch, die zij tezamen met haar leermeester voordroeg, bewees zij een dankbare leerlinge te zijn, die geen enkele maal haperde. Johan Zeegers en Herman van Dokkum be schikken over goed klinkende accordeons; hun tango-duo Ole Quapa was rhythmisch verzorgd en hun samenspel bestudeerd. Scharwenka's Poolsche dans en de bekende czardas van Monti voerde de heer Van Dok kum resp. als piano- en harmonicasolo uit Beide bravournummers slaagden in technisch opzicht heel goed en waren een interessante •(wisseling in het leerlingenprogramma. Een der ouders, de heer B. Boer. heeft na mens de aanwezigen den heer Van Dokkum woorden van groote waardeering toegesproken Hij wenschte hem geluk met het slagen van deze eerste openbare les, waarvan hij hoopte dat er nog vele zullen volgen. De heer Van Dokkum heeft bewezen, dat de opleiding der leerlingen van de school bij hem in goede handen is. woorden waarbij de verslaggevei tlch graag aansluit. J. VAN DER WEIJDEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is drie maal ln achter woningen in Velsen Noord staande schuurtjes, ingebroken, waarbij fietsen van de banden werden ontdaan. De onderhanden geno men rijwielen werden in de schuurtje» of in de nabijheid daarvan teruggevonden. GESLAAGD. J. Beenhakker is te Haarlem voor het M.U.L.O.-diloma A geslaagd. R.K. BEGRAFENISVERBEMGING. De R.K. Begrafenisvereeniging St. Joseph zal hedenavond half acht in het Patronaatsge bouw de jaarlijksche algemeene ledenverga dering houden. Vereen. Zwakzinnigenzorg. De Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg zal Donderdag de jaarlijksche algemeene leden vergadering houden. Onder meer znllen de jaarverslagen worden uitgebracht. De bijeen komst heeft in de school aan de Houtmanstraat plaats en begint te acht uur. Weer fietsen gestolen. Inbraak in pakhuis, De zwijntjesjagers zijn blijkbaar weer een nieuwe actie begonnen. Verleden week hebben wij medpgedeeld, dat er twee fietren, die en- beheerd stonden, werden ontvn|emd. Zater dagmorgen vernamen wij van ae politie, dat er opnieuw twee zijn gestolen. De dief had er veel moeite voor over. want hij pleegde daar toe 's nachts een inbraak in het pakhuis van den heer N. aan de Bik- en Arnoldkade. KENNEMER JAGERS. Tijdens den clubavond van de IJmuider Wandelsport vereeniging „De Kennemer Jagers" zal niet. zooals door een zetfout in ons blad van" Zaterdag werd gemeld, worden gedanst, maar gedamd. Bevolking in Mei. Op 1 Juni 49237 inwoners. Gedurende Mei is de bevolking met 43 •ermeerderd. Er vestigden zich 227 perso nen, waarbij 141 vrouwen, terwijl er 81 geboorten waren, waarbij 36 meisjes Daarentegen vertrokken er 240 personen (143 vrouwen) en er overleden 25 inwo ners (10 vrouwen). Per 1 Juli bestond de bevolking uit 49.237 personen. Marktprijzen. IJMUIDEN II .Tuil 1942. Tarbot per kg. f 9.70—f 9.40. tong per kg. f 12,40— f 8.10. Groote kabeljauw per stuk f 57—f 48, kleine kabeljauw per stuk f28—f27, muilen f 148f144, gullen f 178 per 10 stuks, zetschol f 265. kleine schol le soort f 250—f 236, 2e soort f 250—f 220. puf- schol le soort f 182—f 136, 2e soort f 102—f 72 poontjes f 110. groote bot f 195—f 183. kleine bot f 141—f 130, pufschar le soort f 73—f 52. 2e soort f 41—f 26. horsmakreel f 132—f 130, wijting f 186— f 166. alles per 60 kg. Besommingen trawlers: KW 158 Cornells IJs brand Willem 40 mnd. f 4427, KW 1 De Zes Ge zusters 10 mnd. f 602, KW 129 Ball 15 mnd. f 1603. VL 130 Noord Holland 10 mnd. f971. VL 103 Voor bode 15 mnd. f1199. •Kotters: IJM 203 f 14.489, I.TM 244 f1116. Loggers: KW 59 f 1536, SCH 30 f 1443. SCH 332 f1186. SCH 243 f 859. SCH 247 f 733. SCH 245 f721 SCH 106 f215. SCH 223 f 1278. Besommingen'kustvisscherijTX 51 f436. WRW 11 f604. KW 160 f319. IJM 207 f178. IJM 318 f 359.i IJM 208 f 488. Heldlr 131 f 374. HD 22 f 309. HD 8.1 f537, HD 180 f 957. UK 97 f 322. UK 243 f215. UK 45 f 963. UK 190 f 579. UK 187 f 403. UK 8 f 507. UK 1 f 1023. UK 143 f696. UK 115 f 579. UK 47 f 398. UK i 622, UK 161 i 393. UK 172 f 505. UK 188 *581.' Drie fcetscn van banden ontdaan. Inbraken te Velsen-Noord. Er zijn personen, die meer waarde aan fietsbanden dan aan de rijwielen zelf hechten. Dat is dezer dagen te" Velsen- Noord gebleken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd aldaar driemaal in ach ter woningen staande schuurtjes ingebro ken. De dieven troffen er fietsen aan. waarvan ze zich de banden toeëigenden De rijwielen werden in de schuurtjes en in de nabijheid daarvan teruggevonden. Een en ander bewijst weer hoe noodzake lijk het is ook de schuurtjes steeds goed te sluiten! VELSEN GESLAAGD. A. Beenkcr is te Haarlem voor het M.U.L.O.-diploma A geslaagd. N. Scherpen- huizen, J. M. Martens en J. Mijs behaalden het M.U.L.O.-diploma 43. BEVERWIJK straatfilmpjes. Keuring van stieren. De burgemeester brengt, ter voldoening aan het bepaalde Ln artikel 9 van het „Stierenreglement Noordholland" de resul taten van de keuringen van stieren, waar van de hpuders in deze gemeente woon plaats heCben, ter openbare kennis. Wed. Molenaar, Santpoort, Iebeltje Roo sevelt, afgekeurd. K. v. Weelderen, Hof- geesterweg 25, Har.sa, geb. 24-12-40, goed gekeurd vobrloopig. J. F. Rutte, Hofgeester- weg 19, Adolf, geb. 5-5-41, goedgekeurd voorloopig. A. J. A. v. Maris, Hagelinger- weg 242 H, Jantje's Bravo, geb. '21-1-41. goedgekeurd voorloopig. H. D. Smit, Mid- denduinerweg 80, Betsy's Frans, geb. 16-3 -40, afgekeurd. J. v. d. Sluis, Driehuizer- kerkweg 11, Const. Frans, 20, geb. 27-3-40, goedgekeurd blijvend. Mid-Kenncmerlancltournooi. Belangrijke besprekingen. Zondagmorgen elf uur werd in hotel Te: Burg te Beverwijk een bijeenkomst gehou den voor afgevaardigden van de vereenigin gen, die aan het Mid-Kennemerland-tour- nooi deelnemen. Vertegenwoordigd waren: Alkmaarsche Boys, Beverwijk, D.E.M., De Kennemers, Kinheim, Stormvogels en Ter rasvogels; Santpoort had door omstandig heden verstek moeten laten gaan. De rege ling van heit tournooi, dat op de Zondagen 16, 23 en 30 Augustus zal worden gehou den, werd onder oogen gezien. In "zijn openingswoord heette de voorzit ter in het bijzonder Terrasvogels welkom, aangezien deze een nieuweling in dit milieu is. Spreker complimenteerde de vereeniging in verband niet de in het afgeloopen seizoen behaalde successen. Hoe moeten wij dit tournooi doen slagen Dat was de vraag, die de voorzitter daarna allereerst wilde behandelen. Met aandacht werd naar zijn uiteenzetting geluisterd. De afgevaardigde van Stormvogels noem de het een bezwaar, dat alle drie Zondagen voor dit tournooi worden gereserveerd, aangezien de vereeniging elders nog ver plichtingen heeft. Bovendien geeft de bond maar drie Zondagen gelegenheid om voor het begin van de competitie aan een tour nooi deel te nemen of vriendschappelijke wedstrijden te spelen. Een en ander werd overwogen. Besloten werd, dat Stormvogels indien zij in de finale komt, op een avond in de week kan spelen. Hierna had de loting plaats voor de 16 Augustus te spelen wedstrijden. Het resul taat was, dat het volgende programma werd vastgesteld: TerrasvogelsSantpoort, 2 uur. KinheimAlkmaarsche Boys, 3 uur. BeverwijkStormvogels, 4 uur. De KennemersD. E. M., 5 uur. Voor 23 Augustus is 't programma aldus: Alkmaarsche BoysBeverwijk. StormvogelsDe Kennemers (vermoede lijk den daarop volgenden Woensdag). DLE.M.Terrasvogels. SantpoortKinheim. Op 30 Augustus worden de finale en de verliezersronden om den derden en den ierden prijs gehouden. Alle wedstrijden zullen op het terrein van De Kennemers worden gespeeld. Zij zullen tweemaal een 'half uur duren. De supportervereenigingen van de deel nemende clubs zullen binnenkort afzonder lijk bijeenkomen. De heer J. van Egten bracht bij de rond vraag namens Terrasvogels dank aan de oïganiseerende commissie voer.- het feit, da: zij Terrasvogels gelegenheid heeft gegeven met bijna alle vereenigingen in de omge ving kennis te maken. Hij uitte den wensch, dat Terrasvogels na afloop van het tournooi reikhalzend naar het volgende zal uitzien Het bestuur van Terrasvogels zal op elke gewenschte wijze medewerken. De voorzitter herinnerde er nog aan, dat alle voorgaande tournooien een sportief karakter droegen. Men verlangt naar het volgende om te zien wat de niéuwe deel nemers, Santpoort en Terrasvogels zullen presteeren. Te een uur werd de vergadering gesloten Ds. A. A. WILDSCHUT. Dg. A. A. Wildschut te Rotterdam, die van 19321937 predikant is geweest bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, ontving thans ean beroep naar Groningen in de vacature die aldaar ontstond door het optreden van dr. H. v. Oyen als hoogleeraar aan de Univer siteit alaaar. CASTRICUM de eerste frambozen. Op ae tuinbouwvereeniging „Ons Be lang" werden de eerste frambozen aange voerd. 'warme maaltijden. Door de Centrale Keuken worden deze week dagelijks pl.m. 400 warme maaltijden bereid voor hen. die werkzaam zijn in Provinciale Duinterreinen. mulo-diploma. Bij de te Alkmaar gehouden Mulo examens voor diploma A slaagde onze plaatsgenooten E. H. Boot en C. J. Blei. dat mag niet. De politie heeft eenige personen bekeurd wegens het visschen ih het ..Duinmeertje" in het Provinciaal duinterrein. Ondank. Aardbeien links, aardbeien rechts, voor en achter je, overal aardbeien. Zoo ziet de Meerkade er uit, als de veilingen op volle toeren draaien en de karren met hun kos telijke vruchten bij tientallen tegelijk op de Meerkade loozen. De wagens lijken de emmers van een baggermolen. Nooit geen einde. Hier is het dan met recht, dat aan een boom zoo Vol geladenDe jeugd, de lieve Beverwijksche jeugd, huldigt dit standpunt en wanneer zij de kans krijgt zwerft zfj tusschen deze drukte rond en gapt hier een aardbeitje en daar nog een. Ze steken de hand in een slof en smullen op een stil plekje van de in pap geknepen aardbeien, als waren zij door de suikerpot en slagroom gehaald. Zand knerst tusschen hun tanden, maar aardbeien op deze ma nier verkregen zijn 100 keer lekkerder dan die je thuis netjes op een bordje krijgt. Maar er zijn echter mannen, die de aard beien beschermen en iedere bengel van het terrein der verleiding vandaan nouden, als Moeder de vrouw een blind paard verre van de porceleinkast. Een pittig klein kereltje trok zich echter van deze gevaarlijke dreiging blijkbaar niets aan. zocht zich staande bij een paard en wagen met zorg een aardbei uit. sloeg het roode vruchtvleesch genietend naar binnen en deed opnieuw een greep. Een klein vinnig mannetje had den snoeper in de kieren en gaf hem een draai om z'n ooren. die klonk als een klok. „Afblijve en opschiete Het ventje schi-eeuwt als een mager var ken en giit met lange uithalen tusschen tranen van verdriet door „Vadèrrr. vadèrrr." Vader biijkt de tuinder op den bok van den wagen. „Wat is er joh „Hij heeft megeslagen", snikt het ventje, „omdat ik aardbeien at" en een groezelig wijsvingertje wijst het loshan- dige mannetje aan. Vader van den bok af en geeft het man netje zonder tekst en uitleg ook een draai om zijn ooren en verklaart bloeddorstig „Van me kindere ken ie afblijve, begrepah en nou opged Het mannetje af. Ondanks is 's werelds loon. C.B. RIJKSPOSTSPAARBANK IN JUNI. Aan het plaatselijke kantoor van de Rijks postspaarbank werd gedurende de vorige maand 53.177,56 ingelegd en 54.234,03 terug betaald: SANTPOORT KERKBOLLENVEILING. De jaarlijksche kerkbollenveiling zal Maan dag 20 Juli te acht uur in de Parochiezaal wor den gehouden. JAARVERGADERING R.K.S.V. Dinsdagavond houdt de R.K.S.V. Sant- Soort haar algemeene jaarvergadering in et „Huis te Velsen". Er zal o.m. een be stuursverkiezing aan de orde komen. Af tredende bestuursleden zijn de heeren J. Nijssen. C. Molenkamp, N. Handgraaf, W. v. d. Heiden en C. Wessels. Te 8 uur wordt begonnen. Santpoort versus Terrasvogels. Wat vele voetballiefhebbers reeds lang gehoopt hebben, zal op 16 Augustus wer kelijkheid worden. Dan zal het eerste tref fen plaats vinden tusschen „Santpoort" en „Terrasvogels". Het betreft hier een ont moeting voor het Midden-Kennemerland- tournool en zij zal dus te Beverwijk ge speeld «orden. Desalniettemin verwachten we. dat honderden plaatsgenooten van dii eerste treffen getuigen zullen zijn. We spreken den wensch uit, dat dit eer ste contact zoozeer „naar meer" zal sma ken, dat jaarlijks ter plaatse twee vriend schappelijke ontmoetingen tusschen beide clubs gespeeld zullen worden f UITGEEST BEDANKT. Ds. J. Hanneman te Uitgeest heeft be dankt voor de toezegging ven beroep naar de Herv. gemeente te Barchem. GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN, Deze week zullen goedkoop vet bij M. Teeling. Middelweg 36 en goedkoope mar garine bij M. Tuinman. Westergeest 41 verkrijgbaar zijn. BEROEP AANGENOMEN. De heer J. van Dijk. candidaat tot den heiligen dienst te Rotterdam, heeft de toe zegging van beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Akersloot aangenomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Lucas Wilhelm, zoon van L. R. v. d. Kommes en A. L. E. van Teriung. Ondertrouwd: G. Salomon te Beverwijk er» J. A. H. Baars: J. Brasse te Beverwijk en E. H. Nijman. Overleden: Guurtje Meier, 22 Jaar. Krabbels uit Velsen Noord. (Van onzen Correspondent) Ieder, die zijn woonstede goed kent. ei at meer aandacht aan zijn omgevinr schenkt, valt het óp dat in de reeks van iaren, welke vergleden is, verschillende bouwstijlen zijn toegepast. Maar niet alleen de stijl van de wonin :en trekt de belangstelling. Ook het inwen dige van de huizen is aanmerkelijk ver beterd. Bouwde men tot vóór een kleine derti;. jaar nog huizen met de door ouderen zor gewaardeerde bedsteden, de laatste jaren is hierin een volkomen kentering gekomen Elke nieuwbouw wordt getoetst aan de be grippen van licht en lucht, terwijl boven dien het economisch gebruik voor de be woners tot groote hoogte wordt opgevoerd De gewijzigde bouwvormen komen wel duidelijkste to.t uiting daar, waar in den loop der jaren een drukke verkeersweg i ontstaan. Nemen wij b.v. den Wijkerstraat- weg. Hier vindt men huizen.'die vele jaren oud zijn. Dit is op zichzelf te verklaren ten ODzichte van de later gebouwde woningen Maar wij vinden er ook nog oude landhui zen, waarvan „Klein.Walden" 'n voorbeeld geeft. Een bezoek aan de Melklaan over tuigt ons dat daar wel heel oude één- raamswoningen staan, welke een buitenge woon schrille tegenstelling vormen met dc huizen, die daarnaast gelegen en bijna zon der uitzondering van eenzelfde model zijn Zelfs staat aan dezen weg nog een boerderij hoewel geheel ingesloten. De Smidt van' Gelderstraa'. kenmerkt zich geheel door huizen van éénzelfde bouwtrant, evenals het dorp benoorden den spoorlijn op „Wa tervliet en de woningcomplexen op „Schul pen". Het rpeest opvallend en karakteriseerend voor de leuze „licht en lucht" zijn de wo ningen op „de Meerweiden". Modern inge richt als ze zijn, verraden zij de steeds mee gevoelde behoefte aan eenvoud, gepaard aan een nuttig gebruik met groot effect Een heel verschil bij de huizen van vroege- ren datum, die ten aanzien van de tegen woordige woningen maar weinig praktische waarde meer hebben. Dit verduidelijkt te vens de vraag naar moderne huizen, waar door deze reeds lang voordat van bewoning sprake kan zijn, huurders of toekomstige eigenaren trekken. Met de jaren wordt steeds meer 7.o»g be steed aan de volksgezondheid en het is daar om begrijpelijk, dat de woningen van der. modernen tijd zich daarbij volkomen dienen aan te passen; dit blijkt groote waardeering bij de bewoners te vinden. W. M. U. L. O. EXAMENS. Voor de op 11 Juli j.l. gehouden M.U.L.O examens zijn geslaagd voor diploma A: E A. Opssier en C. M. van Vliet uit Beverwijk C. Honz uit Heemskerk: G. Trebert, F. J H. de Haan, D. T. Siebinga, A. van Rij en B. v. d. Haar uit Velsen. Voor diploma B is geslaagd E. Vroonland uit Velsen. Voetbalherinneringen. Weet ge 't nog? In het seizoen 1923—'24 kwamen de Storm- •ogels voor 't eerst ln het voetbal-Walhalla uit Hun optreden ln dit milieu van supervoetballers was gewoonweg een openbaring. Wees <le eerste ontmoeting, welke op 16 September plaats vont) en- met 41 gewonnen werd, nog geenszins op de grootsche plannen, welke de vogels hadden, om dat het in dit eerste treffen „slechts" tegen O S. ging. toen ln de tweede, derde en vierde 'ontmoeting'H. B. S., Sparta en U. V. V„ drie eerste klassers van naam. er resp. met 6—2. 2—1 en 6—1 aan moesten gelooven. toen richtten zich de oogen van heel voetballend Nederland op dat clubje uit IJmuiden. De namen van het aanvals-quintet Sprokkreef. Visser, Sint. Blinkhof. Oldenburg lagen op Ieders lippen en overal trok Stormvogels' optreden „volle zalen". Het eindresultaat was. dat Stormvogels met 31 an de 36 punten het kampioenschap harer af- deellng behaalde en in dat seizoen de eer waar dig werd gekeurd als sparring-partner van het Ned. Elftal op te treden. De resultaten, welke de blauw-wltten dit sel- iert wisten te behalen, luidden als vqlgt: Thuis: Haarlem 0—1; Quick 3—0; H.B.S. 6—2; Blauw Wit 1—6; Sparta 0—1; Excelsior 1—0; D.S. 4—1; U.V.V. 8—1; A.S.C. 3—0. Uit: Haarlem 1—2; Quick 1—3; H.B.S. Blauw Wit 1—2; Sparta 1—2; Excelsior 1—4; ~.S. 1—2; U.V.V. 0—4; .A.S.C. 1—5. In 1924—1925 werd de tweede plaats bezet, maar 1925—1926 wns het weer „raak". Zoo gemak kelijk als ln 1923—1924 ging het echter dltmaa niet. Tenslotte toch was de situatie zoo. da Stormvogels slechts dan kampioen zou zijn, als zij de drie haar nog resteerende uitwedstrijden tegen Blauw Wit, Sparta en 't Gooi zou winnen En de Vogels wónnen ze! Weet ge "t nog. supporter-uit-die-dagen. hoe we ln spanning zaten, toen de laatste wedstrijd tegen 't Gooi gespeeld moest worden? Weet ge 't nog. hoe honderden per trein, fiets, auto en motorfiets naar Hilversum mede trokken om de blauw-witte jongens ln hun zwaren strijd aan te moedigen? En weet ge 't nog. hoe onuitspre kelijk gelukkig wo ons gevoelden toen scheids rechter Mutters enkele seconden vóór het einde Stormvogels leidde met 2—1 op aanvoerdei Koster afstapte, hem de hand drukte en alzoo de eerste was. die de Vogels complimenteerde mei hun tweede eerste-klas-kampioênschap? Er zijn van die oogenbiikken, die men mo- ienten pleegt te noemen. Dit was er één van... Om nooit te vergeten Het derde kampioenschap behaalde de Storm vogels In 1932—1933. We gelooven niet, dat we voor tegenspraak behoeven te vreezen. als we beweren, dat wel niemand in het Stormvogels- kamp bij den start aan een nieuw kampioen schap zal hebben gedacht: Daarvoor telde het elftal te veel nieuwe gezichten, die zeker nog at routine moesten opdoen. Hoe verbaasd keken •e dan ook elkander aan, toen in den eersten wedstrijd Hilversum ln eigen huls met 9—1 werd geklopt en Hermes een week daarna in Rotter dam met 5—er aan moest gelooven. De oorzaak van een en ander moest gezoem worden in het feit. dat Stormvogels in Ketting een prima aanvalsleider had gekregen, dte er voor zorgde, dat De Waard Jr. en Schoorl kon den uitblinken. Bovendien bleek Prins op de spilplaats, waar hij Tol moest vervangen, een prima kracht en toonde De Waard Sr. zich een dito doelverdedlger. Ongetwijfeld zou Stormvogels weer met vlag en wimpel kampioen zijn geworden, ware het niet, dat Ketting na den thuiswedstrijd tegen AJax weet ge 't nog, supporter, hoe de roem ruchte Arr.sterdamsche club in dezen wedstrijd werd „ingemaakt"? In een sanatorium ter ver pleging moest worden opgenomen. Toen kwam het kampioenschap zelfs nog even in gevaar en vooral, toen de uitwedstrijd tegen K.F.C. ln een fiksche nederlaag eindigde, vreesde menigeen het ergste. De Vogels zetten echter na deze nederlaag nog eens „alles op alles" en het slot was. dat voor de derde maal de kampioensvlag kon worden gehesehen! Wanneer voor den vierden keer. Stormvogels? Gratis uitdeeling van inbeslag- genoinen hamstervoorraden. Zaterdagmiddag had vanwege den Nei Volksdiertst te Amersfoort een uitdeeling plaats van door den burgemeester in beslag genomen hamstervoorraden. Deze uitdee ling geschiedde onder leiding van de olaat- sehike leidster van den N.V.D. mevrouw Boelenbrenck. Per buurtschap waren tien gezinnen opgeroepen, in hoofdzaak groote gezinnen en van ouden van dagen. Zeventig gezinnen ontvingen gratis, tegen inlevering van de daarvoor benoodigde distributie bonnen een rantsoen erwten, boonen, zeep, zeeppoeder, jam, koffiesurrogaat, maizena, lucifers, stilfsel. Het was de eerste uitdee ling. welke door den N.V.D. plaats had en dat deze bij de betrokken gezinnen in goede aarde viel, spreekt vanzelf. Voor baby's werd havermout en rijst verstrekt. Teckenlng Hessels fPax Holland i ik jolln lvt«n brcnacd 0m ho Vach (mfi y+t of ju Hie in het Ii'a^tuic, dado~ Open ramen. In de verte moet een orgel staan. Het ge luid van het blijkbaar kloeke pierement ovor- reft het lawaai van mijn schrijfmachine. „Vannacht, als de bloemen droomen" speelt het orgel Rommelende tromslagen zorg«n er- /oor, dat het geachte 'publiek in de juiste stemming komt. In de nabijheid is een tiqimerman bezig. Hij geeft zoo n slag of tien en wacht dan even. misschien om te genieten van dc op den extra-sigarettenbon ontvangen weidaden. Met nieuwen moed timmert hij verder en ditmaal ls het gerommel van mijn schrijf machine onverstaanbaar. Ik wacht, tot hij op ijn duim slaat, maar dit blijft uit. Je hebt menschen, die een ander geen pleziertje gunnen. F,r spelen kinderen. „Het Vclser bootje is vergaan" zingen zij en even later dreunen ze het heele verhaal van-wie-dan-en-dan-gc- boren-is af. De timmerman wil een record breken en doet hooren en zien vergaan. Het orgei gooit rog ee:i extra rantsoen klanken temidden van het lawaai. In de buurt sleept iemand met een ledi kant Dat is een gezellig gehoor, vooral wan neer een muur wordt geraakt. Dan kreunt de man. die &an he« ongeluk schuldig was; ik zal het maar kreunen noemen, want dit is een nette krant. Twee buurvrouwen hebben niets te doen en dooden den ti.iJ. met een babbel over ditjes en datjes Ze hebben schelle stemmen en ont wikkelen een verbazingwekkend geluid als zij in het vuur van haar betoog zijn. Het orgel jammert, de timmerman slaat of zijn leven er van af hangt, dc kinderen draaien het elfde vers van het Lied der Ge boorten af. het ledikant heeft nu den sjouwer persoonlijk geraakt, de buurvrouwen zijn tot de climax gekomen. Daar tusschendoor krast mijn schrijfmachine. Het is gezellig met open ramen te werken. Vooral als je het bijzonder druk hebt en droge gegevens moet behandelen. Nu kijft een buurvrouw tegen haar kind, dat een eerste klas lastpost moet zijrv-... O zalige Mookerhei Zou daar een geschikt plaatsje voor een kpantenkantoor zijn? Bekendmaking aan familie leden en vrienden van in Nederl.-Indië geïnterneerden. Zij, die Nederlandsch-Indië familie leden of vrienden hebben van wie zij weten of vermoeden kunnen dat zii geïnterneerd zijn, kunnen hen met groote kans van wel slagen bereiken door hun brieven als volgt te adresseeren; Internierte Sendung Gebührenfrei Internee mail Postage free To mr(naam en voornamen) Netherlands subject internment camp Ramgarh province of Bihar British India. Afzender:(naam en volledig adres duidelijk invullen). Over alles wat de familie-omstandighe den van den geïnterneerde of van den schrijver zelf betreft kan veilig geschreven worden. Zoo ook over de zaken en de finan ciën van den geadresseerde, mits in zoo danige algemeene termen dat dit voor de censuur aanvaardbaar is. Echter is het beslist noodzakelijk alles te vermijden wat de politiek betrolt en er ook overigens aan te denken dat alle brie ven aan een zeer strenge censuur onder worpen 2ijn. Daarom moet ook het schrift zoo duide lijk mogelijk zijn. Heeft men niet veel te schrijven, dan verdient het de voorkeur dit op een briefkaart te doen. waarvan de cen suur gemakkelijker en vlugger gaat. Met het oog op de onzekerheid der postverbin dingen is net raadzaam, bijvoorbeeld om de veertien dagen, copieën van brieven na te zenden. Tenslotte dit: de brief of briefkaart moet geopend (in niet gesloten enveloppe) en zonder geleidebrief ingesloten worden in een gefrankeerde enveloppe en geadres seerd aan het Nederlandsche Roode Kruis. Bezuidenhoutseheweg 33. den Haag. dat voor de verdere verzending zorg draagt. Een opgave van de met zekerheid in In- dië geïnterneerden het staat echter vast dat later nog vele anderen geïnterneerd worden is afgedrukt in de eerelüst. op genomen in het nummer van ..Volk en Va derland". van 13 Maart 1942. Zij. die niat of niet meer in staat zijn dit nummer fe aadplegen kunnen desgewenscht van de bedoelde opgave een afdruk vorkrijgen door zich daartoe te wenden tot hef com missariaat voor Tndische zaken van do N.S. B.. Zeestraat 76, den Haag. dat zich ook oor eventueele verder gewenschte infor maties omtrent deze aangelegenheid »aarne beschikbaar stelt Vorkoop van crpoenten en fruit door telers aan consumenten. Het vervoer van groenten cn fruit. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning In oorlogstijd deelt mede, dat ten aan zien van den verkoop van groenten en fruit door telers aan consumenten is bepaald, dat telers van groenten en fruit van heden af slechts eenmaal per dag en per consument, uitsluitend aan consumenten, woonachtig binnen de gemeente, waar het bedrijf van den teler Is gelegen, ten hoogste ZV-i K.G. groenten en'of fruit mogen verkoopen. Deze verkoop-mag slechts plaats hebben op het bedrijf van den teler rechtstreeks aan den consument. Deze regeling geldt niet voor Amsterdam, Rotterdam. 's-Gravenhage. Utrecht, Haar lem en de Gooigemeenten, waar iedere verkoop door telers aan consumenten reeds verboden was en thans ook verboden blijft. De verkoop van kersen in den boomgaard, in de z.g. kerseneetgelegenheden blijft voor verbruik ter plaatse toegestaan. Ten aanzien van het vervoer ls bepaald, dat het vervoeren van groenten en fruit door consumenten alleen is toegestaan bin nen de gemeente hunner inwoning, terw ijl het vervoeren van groenten en fruit door ronsumenten van de eene gemeente naar de andere gemeente thans voor het geheele land is verboden. Voor het vervoeren van groenten en fruit door telers, volkstuinders, handelaars en verwerkers van de eene gemeente naar de andere gelden bepaalde regels, waarvan op iedere veiling kennis kan worden genomen. Verkoop van groenten en fruit - AGENDA MAANDAG 13 JULI Thalia: O, de Mannen!, 8 uur. Rex: Was ik maar nooit getrouwd 8 uur. De Pont: Truxa. 8 uur. DINSDAG 14 JULI. Bioscopen: Zie Maandag. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau5178, 4377 5555 Politie, Willemsplein 5400 Brandweer 5242 E. H. B. O.. A. P. Bakker5455 E. H. B. O.. Velsen4989 Lvichtbe.scherming. hoofdpost 4145 Antonius Ziekenhuis 4444 IJmuider Apotheek 4229 Kennemer Apotheek 4204

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3