Haarlemsche Courant Bolsjewisten over een breed front achtervolgd. De Duitsche aanvalstaktiek in het Oosten. Bekendmaking bij El Alamein. Een onthulling van het Hamb. Fremdenblatt Hevige gevechten Verordening van den Rijks commissaris. 287e Jaargang No. 163 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiün 3—15 m.m. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement J500 m.m. S cent p. m.m. Uitg.: Grafische Bedrijven Damlate. Nieuwsblad voor Noord-Holland Dinsdag 11 'Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat #3. Bijkantoor: soenda- plein 37. Tel. Directie 13012, Hoofdredactie 15054, Redactie 10M0, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134358. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Verschijnt dagelijks behalve op en feestdagen. Kennemer Editie Bureau IJmuIden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Luchtmacht bestookt havens aan de Kaukasuskust. Bij Woronesj 111 sovjet tanks vernietigd. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front wordt de vijand over een breed front achtervolgd. Sterke luchtstrijdkrachten ondersteunden de achtervolgingsgevechten en vernietig den bij aanvallen overdag en 's nachts nog meer overgangen over Don en Do- 'netz. Aan de kust van den Kaukasus plaat sten gevechtsvliegtuigen voltreffers van zwaar kaliber op twee drijvende dok ken in de haven van Noworossijsk. Ten Noorden en Noordwesten van Woronesj werden gisteren bij de af weer van vijandelijke ontlastingsaan- vallen honderd elf Sowjettanks kapot geschoten. Zooals in een extra-bericht is bekend gemaakt, heeft in het gebied ten Zuid westen van Rzjef de op 2 Juli begonnen omvattende aanval der Duitsche troepen, doeltreffend gesteund door formaties van het luchtwapen, na een doorbraak door het vijandelijke systeem van stellingen, in zware boschgevechten geleid tot insluiting en vernietiging van verscheidene divisies infanterie, divisies cavallerie en een tank brigade. In dezen slag van 11 dagen wer den ruim 30.000 gevangenen binnenge bracht, 218 tanks, 591 kanonnen en 1301 machinegeweren en granaatwerpers, bene vens groote hoeveelheden andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buitge maakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den tegenstander zijn zwaar. De aan tallen gevangenen en de buit nemen nog toe. Aan het Wolchoffront is een krachtige vijandelijke aanval op een bruggehoofd af geslagen. Een groen vijandelijke strijd krachten. die op dén Westelijken oever van de Wolchof was geland, werd vernietigd. In de Finsche Golf hebben mijnenvegers een Sowjet-duikboot in den grond geboord. In het hooge Noorden hebben duikbom menwerpers de haveninstallaties van Rosta bij Moermansk gebombardeerd. Ver scheiden branden werden waargenomen. 'In Egypte werden opnieuw Britsche aan vallen in de omgeving van El Alamein "met groote verliezen afgeslagen. Formaties der Duitsche en Italiaanse!)»* luchtmacht zetten de vernielingen van Britsche luchtbascs op Malta voort. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag in de haven Brixham een Britsch bewaken in gs- vaartuig tot zinken gebracht. Bovendien werd een groote vrachtboot door bommen zwaar beschadigd. Chaos onder de Bolsjewisten In militaire kringen le Berlijn verklaart men. dat de achtervolging der bolsjewisti sche troepen in de Zuidelijke zone van het Oostelijke front thans plaats vindt over een breed front en wel in het gebied, waar de zwarte aarde der Oekraine overgaat in <3e stepüe. Deze achtervolging wordt ge- kenmei-kt door het inhalen en overvleuge len der Sowiettroepen. maar ook door nieuwe doorbraken, daardoor een chaos onder de bolsjewisten ontstaat. Men kan zeggen, aldus werd verklaard, dat de bols jewisten op het Zuidelijke front het bevel over de troepen niet meer in de hand heb ben. Voor Timosjenko is hierdoor naar het oordeel van leden van den Duitschen ge- neralen staf een catastrofe ontstaan, welker strategische gevolgen men moet afwachten. In aanvulling op het weermachtbcricht wordt medegedeeld, dat zich ten Zuidwes ten van Rzjef. evenals in het Nporden van het Wolchof-front, een haard van binnen gedrongen bolsjewisten had gevormd, die een belangrijke factor in de vijandelijke berekeningen beteekende. Gedurende den winter is Bzïef door de Duitsche troepen hardnekkig verdedigd en de bolsjewisten zijn er niet in geslaagd dit stadje aan der Wolga te bezetten. Daardoor heeft het Duitsche opperbevel het uitgangspunt voor de thans met zooveel succes beëindigde operaties geschapen. JDe elfdaagsche slag in dit gebied verdient niet alleen de aandacht om de zware verliezen van de Sowiettroe- Den, maar ook om het feit. dat de tactische bedoelingen dei- bolsjewisten verijdeld zijn Berlijn zeer optimistisch De militaire situatie op het Oostelijk front woiüt in Duitsche militaire krin gen met een opvallend optimisme be oordeeld: het tempo en de resultaten van den laatsten veldtocht worden zelfs vergeleken met de groote beslissingen, die twee jaar geleden tijdens den veld tocht in Frankrijk vielen. Wanneer men bedenkt^ dat de officieelc Duitsche mi litaire sprekers tijdens het volbrengen van bepaalde militaire operaties steeids zeer terughoudend zijn, kan men vei lig aannemen dat de successen bijzon der groot zijn. Uit het feit, dat in het Duitsche leger- bericht op het oogenblik nog minder plaats namen genoemd worden aan bij vroegere gelegenheden, kan, naar in de Wilhelm strasse te verstaan gegeven werd. geconclu deerd worden, dat de opmarsch zich zoo snel ontwikkelt, dat elke plaatsaanduiding -momenteel achterblijft bij den werkelijken stand van zaken. Bovendien is reeds komen vast te staan, dat de bolsjewistische leger leiding het overzicht van het slagveld kwijt is. Uit den aard der zaak voelt het Duit sche opperbevel er weinig voor om tien vij and door het noemen van plaatsnamen waardevolle inlichtingen te verschaffen. Het Duitsche opperbevel bepaalt zich dan ook tot de mededeling, dat de achter volging over een breed front wordt voort gezet. Deze achtervolging heeft de Duitsche troepen reeds zoo diep in het vijandelijke gebied doen binnendringen, dat aan de Sov jettroepen elke gelegenheid tot terugtrek ken ontnomen is. Op grond van de inlich tingen. die in de Wilhelmstrasse verstrekt werden, kan met reden verondersteld wor den. dat de operaties niet alleen in de breedte, maar ook in de diepte alle ver wachtingen van het internationale publiek overtreffen. Het probleem van het bolsje wistische Zuidelijke front, waarvan de in eenstorting ontzettende gevolgen zal heb ben, voor de ravitailleering van het No«5r- delijke front en voor het in standhouden van de verbindingen tusschen Noord en Zuid is thans hoogst actueel. Het succes der Duitsche troepen wordt te Berlijn mede zoo hoog aangeslagen, omdat de bolsjewisten in dezen sector een Duitsch offensief konden verwachten, zoodat het verrassingsmoment dezen keer totaal ont brak. Met het oog op dreigende gevaren had Timosjenko bovendien groote hoeveel heden oorlogsmateriaal in dit gebied ge concentreerd. In tusschen heeft Moskou groote tegen aanvallen doen ondernemen bij Orel en Wo ronesj, doch deze aanvallen hebben totaal geen invloed gehad op de voortzetting van het Duitsche offensief. Opvallend is, dat" volgens de verklaring van Duitsche mili taire deskundigen de bolsjewistische aan vallen niet meer zoo krachtig zijn als eenige dagen geleden. Dit is deels aan de groote verliezen, die de aanvallers leden, deels aan de moeilijkheden, die Timosjenko in het Zuiden heeft, te wijten. Het Duitsche succes ten Zuiden van Rshew moet, naar in de Wilhelmstrasse ver luidt, gezien worden als een belangrijk on derdeel der frontcorrecties. Het is het slot van een operatie .tegen bolsjewisten, die gedurende den winter de Duitsche stellin gen binnengedrongen waren. Het tweede front. Over de jongste hulpkreten van de bol sjewisten naar de onmiddellijke vorming van een tweede front schrijft de Boston Herald: „De eisch der Sovjets is eigenlijk practisch reeds vervuld. Dit tweede front is reeds in volle actie, n.l. in Egypte. Dit tweede front in Noord-Afrika laat volgens het standpunt der geallieerden, nog te wen- schen over, want de ravitailleeringslinies naar Noord-Afrika zijn voor de Spilmo- gqndheden „te gunstig" en voor de gealli eerden te „slecht". Het is werkelijk zeer twijfelachtig, zoo schrijft hot blad, of dit tweede front kan bewerkstelligen, dat Duit sche strijdkrachten hiervoor worden vrij gemaakt, hetgeen toch noodig is, om de Sovjets te kunnen redden. Toch mag men de hoop koesteren, zoo meent de „Boston Herald", dat het tweede front in Afrika de Sovjets aan den Don toch „een beetje" ont last heeft. De „Daily Herald" keert zich tegen enkele Britsche militaire deskundigen, die het doel matig achten, aldus het blad. de Duitsche successen aan het Oostelijk front te klei neeren. Het argument, dat terreinwinst in Rusland den oorlog niet beslist, houdt vol gens het blad geen steek, want men kan zijn tegenstander ook den ruggegraat breken, zonder hem daarbij terstond te dooden. De Duitsche opmarsch aan het Oostelijk front dreigt het geheele Russische transport te verlammen of heeft dit wellicht reeds ge daan. De Londensche correspondent van de Goeteborgs Handels och Sjoefahrtstidning meldt, dat de belangstelling van het Engel- sche publiek zich de laatste dagen van hel Egyptische front heeft afgewend en gericht op Hitiers offensief aan het Oostelijke front. Men twyfelt er niet aan. dat de Duitschers over den Don zijn getrokken. De Sovjet tegenslag, zoo zegt men, heeft een groote vertraging in het transport van het Noor den naar het Zuiden tot gevolg. De legers van Timosjenko zullen vrijwel uitsluitend op eigen voorraden aangewezen zijn. Men moet toegeven, dat de Duitsche troepen nog een stap dichter bij den Kaukasus zijn gekomen en, nu cje Duitschers de Krim heb ben gezuiverd, is ide weg voor landingsope raties ten Zuiden van Rostof open. Het feit, dat de spoorweg over Woronesj is af gesneden. draagt bij tot de isoleering van de Sovjettroepen, die den weg naar de Kaspische Zee moeten dekken. Een recht- streeksche Duitsche aanval op de Kaspische Zee, zoo zegt men, is niet uitgesloten. „3Iotpölk", het nieuwe systeem. De groote verrassing van het Duitsche offensief aan den Don is de nieuwe taktiek geweest, waarmede zich momenteel de militaire deskundigen van alle 1 ancien bezig houden. De Berlijnsche correspondent van de „ïfeue Zürcher Zeitung" heeft in het eerste stadium van het offensief een in teressant artikel gewijd aan de wijzigingen, welke in de Duitsche strategie aangebracht zijn. Ongetwijfeld is de Duitsche aaflvals- methode momenteel in velerlei opzichten anders dan tijdens de groote operaties van den vorigen zomer en herfst. Ook in de of- ficieele Duitsche commentaren op het weer- machtbericht is de laatste dagen bij herhaling over een nieuwe methode ge sproken. Bovendien werd verklaard dat men in Duitsche militaire kringen met de resultaten der nieuwe strategie buiten gewoon tevreden is en dat vooral de groote offensieve actie aan den Don aan' alle ver wachtingen voldaan heeft. Het Duitsche offensief, aldus de corres pondent van de „Neue Zürcher Zeitung" voltrok zich dezen keer niet via het be kende systeem van snelle pantsereenheden maar door middel van een breed en massief front, dat, de strategische doelen over de geheele breedte wist te bereiken. De pant serwagens werden volgens nieuwe strate gische begrippen in den strijd gebracht. In Berlijn wordt het nieuwe systeem „Motpölk" genoemd, waarmede men te kennen wil geven, dat de pantserlegers in een rechthoek of vierkant opruk ken. In dezqf) rechthoek of vierkant bevinden zich de gemotoriseerde infan terie, de artillerie, het luchtdoelgeschut en zelfs de „vliegende werkplaatsen". Tevens wordt proviand, munitig, ben zine, olie en materiaal meegenomen, waardoor de oprukkende colonnes zich gedurende eenigen tijd zelf kunnen be helpen. Het woord „Motpölk" wil dus zooveel zeggen als een geconcentreerde opmarsch van gemotoriseerde strijd krachten van allerlei soort. Het leger van generaal-veldmaarschalk Von Bock. dat eind Juni bij den Oskol en den Donetz in beweging kwam. scheen aanvankelijk te opereeren volgens de re gels der vroegere taktiek. Sooedig bleek echter dat de offensieve regimenten ter stond, nadat de vijand uit zijn stellingen verdreven was, teruggenomen worden, om den „Motpölk". die als een zware wals over een breedte van 300 km in ongekend snel tempo den Don wist te bereiken, door te laten. Wanneer bleek dat in het achter land nog vrij sterke weerstand geboden werd. dan werden uit den „Pölk" een heden achtergelaten die deze weerstands nesten omsingelden en vernietigden. Bij den Don werd weer infanterie voor uit gezonden om een bruggehoofd over de rivier te.vormen. Zoodra zij haar taak vol bracht had. sloegen de pioniers brus<?en. waarover de snelle troepen van den „Pölk" verder naar het Oosten oprukten. Te Berlijn wordt toegegeven, aldus de correspondent, dat deze taktiek veel mee* pantserwagens en gemotoriseerde voertui gen vraagt dan de vroegere offensieven Gedurende den afgeloooen winter is de Duitsche bewapeningsindustrie er echter m geslaagd een,, voldoend aantal dezer zware wanens te fabriceeren. De beslissen de taktische voordeelen van de nieuwe methode ziet men in de mogelijkheid om Qlk oogenblik van richting te kunnen ver anderen. On grond van de ervaringen var den jongsten veldtocht naar den Don, i? men er in Duitsch»* militaire kringen van overtuigd dat de „Pölk"-formatie elke be dreiging op de flank uitschakelt Duitsche valschermjagers. De manschappen oefenen zich in de handelingen, welke zij tijdens het landen hebben uit te voeren. (Thansatlantic-Recla-p.k. Seeger-Pax Holland-c) |Dcn laatsten tijd heeft de vijand, met het oog op de hem bedreigende vernietigende nederlagen in het Oosten, in versterkte mate door radiouitzendingen en versprei jding van vlugschriften de bevolking van de door Duitschland bezette westelijke gebie den aangezet tot daden van sabotage. Ter waarschuwing van onbezonnen ele menten tegen dergelijke handelingen heb ik, ter beveiliging van de uitvoering van mijn militaire opdracht, een vrü groot aan tal Inwoners des lands als gijzelaars ge vangen doen zetten. Deze gijzelaars zullen bij daden van sabotage der bevolking aan gepakt worden. Zü staan borg met hun leven. De bevolking heeft het in de band om door een bezonnen optreden en door mede werking bü de verhindering van daden van sabotage v^n iederen aard de veilig heid van het leven harer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waarbor gen. De lijst met de namen der gijzelaars zal gepubliceerd worden. w.g. Wehrmachtsbcfehlshabcr in Niedcrland, Generaal der vliegers, FR. CHRISTIANSEN Luchtmacht der Spil bestookt achterwaart- sche linies der Britten. Engeland streefde reeds in 1935 naar een bondgenootschap met de Sovjets Onder het opschrift „Een onthulling" publiceert het Hamburger Fremdenblatt een artikel, waarin onder meer een diplo matiek document wordt bekend gemaakt, welles inhoud, zooals het blad verklaart, aantoont, „dat de Britsche samenwerking met de Sowjet-Unie het uitvloeisel van een jarenlang gevolgde politiek is". Het docu ment bestaat uit aanteekeningen van den toenmaligenFranschen ambassadeur te Londen, Corbin, die een onderhoud van Corbin met den permanenten onderstaats secretaris van het Foreign Office. Sir Ro bert Vansittart, weergeven. Ten bewijze van de echtheid publiceert het blad tevens het facsimile van het manuscript. De voorgeschiedenis wordt gevormd door de Engelsch-Fransche conferentie te Lon den op 3 Februari 1935. In het communiqué ovat die conferentie werd de wenschelijk- heid uitgesproken van een algemeene re geling der wapen vraagstukken, van een luchtpact en een, systeem van veiligheid met inbegrip van Duitschland. dat zou worden aangevuld door een Oostelijk pac? met de Sowjet-Unie naar 'het voorbeeld van het Westelijke pact van Locarno. Gorbin schreef: „Sir Robert Vansittart heeft mij gezegd er slechts voordeelen in te zien, dat de regeering der Sowjet-Unie officieel haar goedkeuring hecht aan de re geling, genoemd in het 'Eneelsch-Fransche communiqué van 3 Februari". Vansittart, zoo schreef Corbin verder, heeft den'avond tevoren bezoek van den Sowjetambassadeur gekregen en hem. daar de Sowjetambassadeur uiting gaf aan een zekere vrees ten aanzien van de int- verking der door de Britsche en Fransehe ministers genomen besluiten, gelegd, dat het Duitsche gevaar een gemeenschappelijk gevaar voor geheel Europa beteekent en het dus onverstandig zou zijn te denken dat Engeland onverschillig zou blijven toe zien bil een conflict tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie. Indit gesprek met den Sowjetambas sadeur 'Maiskv. aldus gchrh'ft bet Hom burger Fremdenblatt. onthult Vansittar' zich reeds in 1935 als de azeesMüke leHpr van een Britsche omsingelingsonlitjei-- ♦©een Duitschland met actieve medewer king van het bolsjewisme. Hef Britsehe bondgenootschon met d» Sowiet-Uni»>. da* *-eed<= begin 1935 van Engelsche znde ge suggereerd werd op een tijdstip dus, dat -ie Sowietambassadeur er nauwelijks aar durfde denken is intusschen ge word ♦ot hef bestanddeel van een B**itsehe poli tiek dio. na' do nederlaag van Dmtschlan»' hof holsiewisme tot den oolitio-^gcnt* Engeland in F-urona w'lrle maken N'et de zoogenaamde vernedering der Westelijke mogendheden te Miinchen en ni°t <4p bezet ting van Praag heeft dus Engeland de ge dachte aan een tweeden omsinctiiriesoor- log teyen Duitschland gegeven "Hen man nen uit de omgeving, van Vansittart heef* die omsingeling Ms einddoel reeds in he* begin van 193a voor den geest gestaan Voor hen wordt dus slechts een streven vo eren bekroond, wanneer zi? ti->nns VoJ_ ■'nepiner kunnen hebben, dat de bolsiewls- *«n de bondtmnnoten van Engeland 7ti»- "eworden en 7>ch in het <rovs>7 vap "•en gealtieervio overwinning He door E"®"- 'and aangestelde •ooJtïobeerschers van '"roöa mogen geweien" tJPSWTRC xiroupv VTVTSTAT' De in Tsjekiang oprukkende Japansche troepen hebben Wentsjau bezet, de laat ste groote havenstad aan de kust van Tsjekiang. Duitsclie torpedeeringscijfers. Attlee erkent de juistheid. De Londensche correspondent van het Zweetische blad Dagposten meldt, dat het laatste debat in het Engelsche Lagerhuis een pikant naspel heeft gehad in de ..Army and Navyclub". Na de vergadering ontmoet te Attlee in deze club twee der agressiefste tegenstanders der regeering, de Lagerhuis leden Winterton en Lipson. Reeds bij het Lagerhuisdebat had Attlee duidelijke tee kenen van zenuwachtigheid getoond en dit werd er niet beter op. toen de beide heeren in de club de discussie over het zwijgen der admiraliteit ten aanzien van de scheepsver- liezen wilden voortzetten. Winterton zeide. dat dit zwijgen slechts kon beteekenen. dat de Duitsclie torpedeeringsciifers juist wa ren Daarop verklaarde Attlee zeer geprik keld: „Ja. dat is volkomen juist. De cijfers stemmen met de onze overeen en dat is 'juist het treurige." Het Italiaansche weermachtbericht luidt: De hevige gevechten in het gebied van El Alamein zijn voortgezet. De troepen van de Spilmogendheden sloegen nieuwe aanval len af en brachten' den tegenstander ver liezen aan mensehen en tanks toe. Het luchtwapen veroorzaakte in herhaalde acties van duikbommenwerpers branden in de achterwaartsche linies van den vijand en maakte een groot aantal vraqhtauto's onbruikbaar. Bij luchtgevechten werden twee Curtissvliegtuigen door Duitsche ja gers vernietigd. Beveiligingsschepen van een convooi op de Middéllandsche Zee ver ijdelden aanvalspogingen van Engelsche vliegtuigen en schoten een bommenwerper en twee torpedovliegtuigen neer. De sche pen leden geen schade. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is een Egyptische militaire vei-ordening onderteekend in Cairo, volgens welke den vluchtelingen uit door de Spil bezette lan den verboden wordt werkzaam te zijn in financieele. commercieele en industrieel? ondernemingen en in den landbouw. De werkgevers moeten dergeliiken vluchte lingen binnen 48 uur ontslaan. Voor zoover ouders of vrienden niet in staat zijn voor hen te zorgen, zullen zü in speciale kampen worden ondergebracht. JAVA'S BEVOLKING LEERT JAPANSCH Het gebrek aan talenkennis, in de eerste plaats van de Engelsche taal. is voor de Japansche soldaten in Nederlandsch-Indië en Birma, op Malakka en de Philippijnen, een groote handicap. De Japansche leger leiding is er te dien einde toe over gegaan in de bezette gebiedeji van Oost-Azië spoed-cursussen in de Japansche taal voor de inheemsche bevolking te geven. Deze cursussen vinden in vollen omvang reeds plaats op Java. Het lesrooster stelt den duur van zoo'n cursus op 30 dagen. Voorloopis \yorden deze cursussen, die behalve de grondslagen der Japansche taal ook een in leiding in de zeden, geschiedenis en cultuur van Japan omvatten, uitsluitend voor In- landsche onderwijzers gegeven. Tot dusver hebben zich 120 Javaansche onderwijzers voor het volgen van dezen cursus aange meld. Onderwijzers en leerlingen wonen voor den duur van den cursus tezamen Het onderricht duurt van 6 uur 's morgen* tot 11 uur 's avonds. Problemen der Russische bewapeningsindustrie. Eigen productie kan de verliezen niet dekken. 1-Iet bewapening-spotentieel der bolsjewis ten ls tegen de eischen van den oorlog niet meeiv opgewassen. Dit Duitsche oordeel wordt bevestigd niet slechts doordat, clanks de daaraan \erbonden gevaren, tel kens weer gepoogd wordt convooien met Engelsch en Aonerikaansch oorlogstuig naar de Sovjet-Russische IJsz-eehaven te bren gen. maar ook door de uitlatingen in de Soyjetpers. Men aiet hierin te Berlijn een duidelijk bewijs, dat de verliezen aan ma teriaal, welke de Sovjet-Russische troepen in de omsingelingsslagen van dit en het vo rige jaar hebben geleden, niet meer door de eigen productie kunnen worden goedge maakt. Molotofs reis naar Londen ei. Washington had geen ander doel dan den bondgenooten de netelige situatie va*i zijn land te «uithuilen. Van de in het afgeloopen jaar onder den druk van den Duitschen op marsch ontruimde wapenfabrieken kon slechts een deel der machine-installaties in veiligheid \yorden gebracht. De rest moest men achterlaten of ging tijdens het ver- Voer verloren. Voor don opbouw en de inrichting der wapenfabrieken aan de overzijde van den Oeral ontbraken in vele gevallen de noo- dige arbeiders daar deze ofwel waren gemo biliseerd ofwel in hun haardsteden waren achtergebleven. Er gingen maanden ©v heen. voordat de productie weer eenigszins op gang was gebracht. Het beschieten en bombardeeren van belangrijke oorlogsin stallatles in Leningrad en Moskou berok kent het productie-apparaat eveneens een enorme schade. Ook andqpe, in kleinere in dustriecentra gelogen fabrieken, zijn veelal zwaar beschadigd. Do plaatsen der gemobiliseerde arbeids krachten zijn ingenomen door vrouwen en kinderen, die eerst moeten worden geschoold Hot spreekt vanzelf dat hun prestaties niet kunnen tippen aan die van de vroegere vakarbeiders. Telkens opnieuw wordt in de radio en in de pers van de Sovjet Unie de eisch gesteld, dat de arbeiders meer moeten prestoeren. Men heeft dit trachten to be reiken door verlenging van den arbeidstijd, doch. wellicht tengevolge van de onvoi- dende voeding, tevergeefs. Hoewel sommige fabrieken hun productie met 10. 15 ja zelfs 20 pet. per maand hebben opgevoerd, is dit met het oog op de' behoeften nog lang niet voldoende. Onlangs heeft de „Prawda" in een ar tikel, waarin het blad zidh tot dc fabrieks arbeiders richtte, verklaard dat zij tien maal zooveel moesten presteeren als vroe ger, indien het front alles wil krijgen wat het noodig heeft. In dit appèl wordt vol mondig toegegeven wat men overigen* reedi wist dat n.l. dc Sovjet-Unie n'ei genoeg kan produceeren en haar oorlogs machine op volle toeren t© doen ioapen. Verordening van den Rijkscommissari: voor de bezette Nederlandsche gebieden tot afweer van handelingen tegen de bezetten de macht. Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (rgbl. i s. 778) verorden ik: Art. 1. l.Wie opzettelijk een opdracht tot bewaking niet of niet voldoende uitvoert, die hem ter bescherming tegen daden van sabotage is gegeven door den Wehrmachts- befehlshaber in Nederland of een door hem aangewezen instantie, door den General- Kommissar für das Sicherheitswesen und Höhere SS- und Polizei fuehrer, of een door hem aangewezen instantie, of krachtens machtiging van een dezer - instanties door een Nederlandsche instantie, wordt met den dood, in minder ernstige gevallen met rijheidsstraf gestraft. 2. Indien de daad door nalatigheid is be gaan. dan is de straf gevangenis of hech tenis. Indien ingevolge der nalatigheid schade is ontstaan, wordt gestraft volgens alinea 1. Art. 2. 1. Wie in geloofwaardigen vorm kennis krijgt van een misdrijf tegen de be zettende macht of van het voornemen tot zulk een misdrijf, en nalaat een instantie der Duitsche politie of der Duitsche weer macht terstond daarvan te verwittigen, wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd in het geval het mis drijf is volvoerd. 2. In minder ernstige gevallen kan tot gevangenisstraf worden veroordeeld. 3. Indien geen poging tot het misdrijf is gedaan, kan worden afgezien van straf. Artikel 3. 1) Wie een persoon, van wien hij weet of de omstandigheden in aanmerking ge nomen moet aannemen, dat deze deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettend® macht, of een dergelijk misdrijf in den zin heeft, niet terstond aangeeft bij een instantie der Duitsche politie of der Duitsche weermacht, of wie een dergelijk iemand verbergt, bij zich opneemt of ondersteunt, wondt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt be dreigd, ingeval het misdrijf is volvoerd. 2) Artikel 2, alinea 2 én 3, gelden even eens. Artikel 4. De strafbare handelingen volgens de arti kelen 1 tot 3 zijn misdrijven in den zin van artikel 2, tweede alinea, der verordening 52/1940. betreffende de Duitsche rech terlijke macht voor'strafzaken, in de versie der bekendmaking nr. 72/1942. Artikel 5. Indien een functionaris der Nederlandsche politie of een lid van een formatie, die on dergeschikt is aan de instructie en bevelen der Nederlandsche politie, een strafbare handeling tegen de bezettende macht pleegt dan is voor zijn berechting de biiitengewone rechterlijke macht voor leden der S S. en voor leden der politieformaties in bijzonde ren dienst, uitsluitend bevoegd, voor zoover deze bevoegdheid niet volgt uit artikel 1 öer verordening 12/1940 over de bevoegd heid van den (Duitschen) krijgsraad van 8 Juni 1940. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. DEN HAAG. 13 Juli 1942. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Duitschland wint op alle fronten. Nieuwe Duitsche successen' aan het Oostelijk front. Bolsjewistische divisies en een tankbrigade ten Z.W. van Rzjef vernietigd. Het opperbevel der weermacht maak te hedenmiddag in een extra-bericht bekend: In het gebied ten Zuid-Westen van Rzjef heeft de op 2 Juli begonnen om vattende aanval der Duitsche troepen, doeltreffend gesteund door formaties van het luchtwapen, na een doorbraak door het vüandelijke systeem van stel lingen. in zware boschgevechten geleid tot insluiting en vernietiging van ver scheidene divisies infanterie, divisies ca vallerie en een tankbrigade. In dezen slag van 11 dagen werden ruim 30.000 gevangenen binnengebracht, 218 tanks. 591 kanonnen en 1301 machinegeweren en granaatwerpers, benevens groote hoeveelheden andere wapens en oor logstuig van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den tegenstander zijn zwaar. De aan tallen gevangenen en de buit nemen nog toe. EEN GOEDE RAAD. os. Wie i.aar den Londenschen zender luistert, hoort nieuws naar z'n hart. De (Joodsche) omroeper vertelt van groote Engelsche en bolsjewistische overwin ningen, waarover men nog nergens eerder iets las; die men ook niet :ezen zal. omdat in strijd ziin met de waarheid De emi grantenzender is gewild, hij geeft eiken dag weer het nieuws waar men al lang zit om te springen, want het vervult de teerste wenschdroomen van allen die by de verdwijning der oude (wan)orde iets te verliezen hebben en van de misleide volks- genooten wier oogen tot nog toe potdicht gesloten bleven. De Londensche zender doet echter nog iets anders. Van daaruit wordt een stemming gekweekt, die weinig minder dan mfsdadig is. Het kan trouwens niet anders. Wie eiken dag hoort over de schitterende overwinningen van ••pJ7'e Tommies" en „onze bondgenooten. ae bols jewieken" moet ten slotte wel in een hoera- stemming verkeeren. die hem ieder oogen blik de binnenkomst der geallieerden doet verwachten. Deze arme bedrogenen worden bovendien nog opgehitst en verkeeren daardoor doorloopend in overprikkelden toestand. Dit uit zich o m. in het schrijven van anonieme brieven, die een goede graad meter in dit opzicht zijn. De toestand was reeds zoo tijdens de periode vaji betrekke lijke gelijkmatigheid, welke wc gedurende de wintermaanden hebben medegemaakt. Thans echter is het Duitsche offensief los gekomen. lederen dag weer worden groote Duitsche overwinningen in hot Oosten ge meld en blijkt uit de vernietiging van enorme hoeveelheden scheepsruim te hoe zeer de eindoverwinning in zicht komt, daarom wordt men zich te Londen ook telkens sterker bewust van de hopelooze positie waarin men verkeert; maar daarom stelt men ook steeds vertwijfelder pogingen in het werk om zich te handhaven. Ket verbond met de Bolsjewisten bewijst hoe zeer men op dit oogenblik alle realiteits begrip en zelfstandigheid verloren heeft. Onder den indruk van dezen hopeloozen toestand gaat men steeds verder. Als tegenwicht voor de militaire nederlagen probeert men den overwinnaar nog zoo veel mogelijk afbreuk te doen door de be volking van de bezette gebieden tot moord en sabotage op te hitsen. Deze actie kan in wezen echter geert nuttig effect bereiken. De Duitsche macht ls groot genoeg om deze speldeprikken want dat zijn het zonder lethel te doorstaan. Men zal niette min goed doen - in de kringen waar men zoo graag naar -Londen luistert, te besef fen, dat geen mogendheid kan toestaan, dat burgers zich met de oorlogvoering be moeien. Wie aan de ophitsing van den Joodschen omroeper gevolg geeft, bereikt niets afdoends, verbeurt zijn eigen leven, het leven van de gijzelaars en drhagt er de schuld van, indien maatregelen worden getroffen, die zijn medeburgers in erge mate belemmeren. In dit verband vestigen wij de aandacht op de bekendmaking der verordening van den Rijkscommissaris. Zij zal in alle gestrengheid worden uitgevoerd. Het leven - van duizend gijzelaars berust thans in handen van het Nederlandsche volk en de Nederlandsche bestuursinstan- ties. Nogmaals en met nadruk wijzen wij er op. dat men goed doet door niet meer naar den emigranten-zender te luisteren. Wie Nederland oprecht dienen wil, kan zulks het beste doen door aan dezen wenk ge hoor te geven. Met dezen raad willen wij uitsluitend en volkomen eerlijk het belang van het Ne derlandsche vQlk- bevorderen; want zelfs wie trots alles van een Engelsche over winning overtuigd blijft, zal moeten toe geven, dat, terwijl het leger van Nederland binnen de week den strijd moest opgeven, ongewapende en ongeoefende burgers voor een bij voorbaat verloren taak staan, in dien zij zich in den oorlog gaan mengen. Sabotage en sluipmoord heboen dan ook maar het effect, dat ze het diepst in eigen vleesch snijden. Het Duitsche Rijk^pecht (hans voor zijn bestaan en voor de Joekomst van Europa. Het is een strijd op leven en dood en iedere poging om dezen strijd te hinderen, zal met ijzeren vuist onderdrukt worden. SPREEKUUR ORTSKOMM AN DA NT. Den Ingezetenen van Haarlem wordt ter kennis gebracht dat het spreekuur van den Orts-Kommandant (Hotel den Hout) ook wat betreft de aanmelding vrijwilligers voor de Duitsche weermacht vont- bet publiek alleen in dc maand Juli gehouden wordt des voormiddags 9-10 uur. Britsche bommenwerpers boven Duitschland. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen uitgeworpen boven West-Duitsch gebied. Oorlogseconomische schade ontstond niet, maar verscheidene burgers werden ge kwetst. Volgens tot dusver bekende gege vens zijn twee der aanvallende toestellen neergeschoten. Turkscbe ambassadeur bij Hitier. De Führer heeft Maandag in zijn hoofd kwartier in tegenwoordigheid van den mi nister van buitenlandsche zaken Von Rib- bentrop, den van zijn post vertrekkenden Turkschen ambassadeur te Berlijn, Gerede, ontvangen. NIEUWE SYNTHETISCHE PRODUCTEN IN DUITSCHLAND. De ontwikkeling der synthetische product- ten in Duitschland heeft er toe geleid, dai deze steeds meer ingang vinden bii de in- dustrie. Volgens raming van experts staan de Duitsche industrie thans reeds circa 100.000 nieuwe synthetische producten ter beschikking. De jjekendste hiervan zijn de talrijke roestvrije staalsoorten en de syn thetische rubber. Reeds in de laatste voor oorlogsjaren werd door de electrotechniek m steeds grootere mate gebruik gemaakt van allerlei soorten aluminiumlcgeeringen, terwijl het kunsthars gebruikt werd voor allerlei kleurennuances en hiervan zelfs een glashelder product werd gemaakt. Ook op alle vooroorlogsche jaarbeurzen, vooral op de technische Messe te Leipzig, trokken de verschillende soorten artikelen, vervaardigd van kunstleer, ne aandacht. Een ander naar verhouding nog iong synthetisch product van bijzondere beieekenis is het homogeen hout. dat uit geperst houtafval door middel van een bindmiddel wordt vervaardigd, hetgeen practisch neerkomt op het gieten van hout. Bij al deze producten is gebleken, dat het hier niet gaat om vervangingsmate riaal maar om nieuwe bouwelementen. Dik wijls zijn zij technisch nog lang niet voor alle gebruiksmogelijkheden onderzocht. Er is hierdoor reeds een bijzondere behoefte ontstaan aan ingenieurs op dit gebied. De ingenieursschool te Halle heeft thans spe ciale leergangen voor deze studie ingesteld. EEN BURGERLIJK BESTUUR OP SUMATRA. Het militaire bestuur op Sumatra, dat sedert Maart van dit jaar bestaat, zal vol gens berichten uit Singapore worden gewij- z'gd in een burgerlijk bestuur Te dien einde is Sumatra verdeeld in tien staten, elk 'met een gouverneur aan het hoofd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1