Haarlemsche Courant Duitsch aanvalsfront in het Zuiden verbreed. Aanvallen der Spiltroepen aan het Egyptisch front. 287e Jaargang No. 164 Abonnement p. week #,2t, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers S cent. Advertentiën 3—15 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.o Editie 3—15 m-m. 1,20. Abonnement 1S00 r Ultj.: Grafische BedrUven Damlate. p. m.m. Kennemer ..m. s cent p. m.m. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAITDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Woensdag 15 Juli 194-2 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 13, BUkantoor: Soendaa plein 37. Tel. Directie 13*82. Hoofdredactie 15*54. Redacüe ÏOSOO, Administratie 10724, 14525, Soendapleln 12230. Postgiro 13435S. nirectie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Duitsche tankformaties sluiten den vijand bij Woronesj in. 4 pLuchtactiviteit in het Westen. Het opperbevel" der weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Ooste lijk front is het Duitsche aanvalsfront ver breed in Zuidelijke richting. Taai verdedig de vijandelijke stellingen werden doorbro ken. Bij de achtervolging van den vijand stormden snelle troepen ver voorwaarts te midden van de bewegingen van den vijand en verpletterden colonnes van alle wapens, die zich op den terugtocht bevonden. Voort durende luchtaanvallen waren met vernie tigende uitwerking op den wijkenden vijand gericht. Ten Noordwesten van Woronesj sloten tankformaties een groep vijandelijke strijd krachten in snellen opmarsch in. In den middensector werden tal van plaatselijke aanvallen van den vijand afge slagen en Sovjetconcentraties verpletterd. Bij zuiveringsacties in de voormalige om singeling aan de Wolchof werd de opperbe velhebber van 't tweede Sovjet-stormleger. luitenant-generaal Wlassof, uit zijn schuil plaats te voorschijn gehaald. In Egypte slechts plaatselijke gevechts activiteit rondom El Alamein. In luchtge vechten en door luchtafweergeschut ver loren de Britten 12 vliegtuigen. Aan de kust van Palestina plaatste een Duitsche duikboot twee torpedotreffers op een tankboot, die in een krachtig beveiligd convooi voer. Op Malta werden de luchtbases door luchtformaties Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen doorloopend bestreden. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen een Britsch be- wakingsvaartuig tot zinken gebracht. Aan de Kanaalkust werden gisteren vier vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht verscheidene plaatsen in het Rijn-Westfaalsche gebied aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen. Voor namelijk in woonwijken in de stad Duis burg ontstond schade aan gebouwen. Vijf i der aanvallende toestellen werden omlaag gehaald. De overwinning bij Rzjef. Naar het opperbevel der weermacht over de nieuwe overwinning der Duitsche troe pen in het gebied van Rzjef nader mede deelt, is door de vernietiging van een grooie vijandelijke groep strijdkrachten weer een zuivering van het grondgebied tot stand gebracht. Tijdens den zwaren wmterslag hadden de bolsjewieken door massaal ge bruik van menschen en tanks in dit ge- vechtsgebied vol oerwouden en moerassen indeuking van het front tot stand kunnen iiauat u>- was namen de Duitsche troepen den strijd op tegen de geïnfiltreerde bolsjewieken, die in maandenlange plaatselijke aanvallen ruim 45.000 man aan dooden en gewonden verloren. Op 2 Juli begon de omsingelende Duitsche aanval, die op 5 Juli leidde tot een doorbraak door het zwaar versterkte vijandelijke stellingensysteem en tot de omsingeling van de bolsjewistische groep sBijdkrachten en tenslotte tot versplinte- nng en vernietiging van de ingesloten vijandelijke formaties. In den loop van zeer zware boschgevechten werden van de Duit sche infanterie de zwaarste prestaties ge- eischt. Onder de bergen van bolsjewisti sche gesneuvelden werden behalve talrijke hooge commissarissen en officieren, ook de chef van den generalen staf en de eerste officier van den generalen staf van het 39e Sovjetleger gevonden. De zuiveringsacties worden nog voortgezet, zoodat een verdere stijging van het aantal gesneuvelden en van de buit verwacht kan worden. Duitsche jagers, die tijdens den slag van 11 dagen ruim honderd bolsjewistische vliegtuigen neerschoten, maakten de lucht boven het. omsingelingsfront vrij van vijanden en schiepen daarmede de voorwaarde voor de succesvolle Duitsche luchtaanvallen op de ingesloten bolsjewistische divisies. Naar 't opperbevel der weermacht voorts mededeelt, hebben Duitsche gevechtstoe stellen in den centralen sector van het Oostelijk front een verlaadstation ten Zuid oosten van Toela aangevallen. Bommen ontploften op goederentreinen en veroor zaakten zware schade. Andere Duitsche toestellen bombardeerden een vliegveld ten Noordwesten van Moskou. Treffers werden Geplaatst op hangars en stilstaande vlieg- mgen. De bolsjewieken hebben Maandag acht én vijftig vliegtuigen verloren. Daarvan werden 43 tijdens luchtgevechten neerge schoten en de rest op den grond vernield. Acht eigen vliegtuigen keerden niet op hun basis terug. Londen pessimistisch. De spreker voor de Londensche radio heeft gisteren over den militairen toestand verklaard: „Voor zoover zij betrekking hebben op de Sovjets, zijn de berichten vandaag slecht. Zij zijn slechter dan gisteren en kunnen morgen nog slechter worden. De bolsjewie ken kunnen zich niet meer veroorloven, Films over de opleiding der Nederlandsehe vrijwilligers. In het filmjournaal „Holland-Nieuws'' zullen de volgende weken opnamen te zien zijn van de opleiding der Germaansche vrijwilligers uit Nederland. Uit deze opnamen blijkt, dat onze mannen onder de beste omstandigheden tot goede soldaten wonden opgeleid. De verblijven liggen in een mooie omgeving, die een ach tergrond geeft voor den tijd der opleiding, welke steeds als mooiste indruk in het le ven van ieder afzonderlijk een prettige her innering zal vormen. Er is alle mogelijke gelegenheid om op al lerlei manieren den vrijen tijd door te brengen en dit vormt aan het slot van den dag een compensatie voor tie zware uren van den dienst. De sportopleiding vormt een essentieel onderdeel van de algemeene op leiding. Zij voedt den betrokkene stelsel matig op tot moed en hardheid. Bij de sportopnamen kan men in het bijzonder een heele reeks kranige Nederlandsehe sportmenschen herkennen. Een grondige op leiding in de behandeling van alle moderne wapens geeft den vrijwilliger alle militaire bekwaamheden, die aan het front noodig zijn. Voor het lichamelijke welzijn wordt uitstekend gezorgd. Duidelijk ziet men in de films, hoe de vrijwilligers door gespe cialiseerde geneesheeren medisch verzorgd worden, alsook* een werkelijk uitstekende kost genieten. Voor vele Nederlanders zal het bijzonlfer belangwekkend zijn. in de films eigen ver wanten of bekenden te herkennen. Het film journaal za! de komende weken dan ook be ilist de moeite waard zijn. gebied te verliezen. Iedere vierkante kilo meter vermindert het opmarschgebied van Timosjenko. De Duitschers zijn vandaag even slagvaardig als een week geleden. De Duitsche aanval is dit jaar zwaarder dan verleden jaar. Men moet verwachten, dat ook de Russische verliezen zwaar zullen zijn." De Londensche Daily Sketch publiceert een voor de tegenwoordige positie van het bolsjewistische leger zeer kenmerkend stemmingsbeeld uit de Sovjet-Unie. ,,De geheele rest van de Sovjet-Unie, welke na de succesvolle aanvallen van de Duitschers nog over is, zoo wordt in dit bericht uit Moskou gezegd, is onder den indruk van de jongste militaire successen van de Duitschers aan den Don. De stem ming krijgt langzamerhand een «jramatisch karakter. Men ziet alleen nog maar som bere gezichten en overal heeft men den zelfden indruk, n.l. dat de Sovjet-Unie in het grootste gevaar verkeert. Strijd tegen de inflatie in de V.S. Amerikanen moeten meer belasting betalen. De regeering van de Vereenigde Staten heeft een nieuw plan in onderzoek ter be strijding van het inflatiegevaar. Volgens dit plan zouden in die takken van industrie, waarin de loonen weliswaar niet beneden den normalen standaard liggen, maar het inkomen binnen een jaar met minstens 13 procent is gedaald, compensatieuitkeeringen moeten plaats vinden door afgifte van „war-bons". De vrees bestaat, dat de mees te arbeiders deze oorlogsobligaties spoedig weer zullen liquideeren. In verband met de inflationistische ten- denzen heeft voorts de minister van handel der V. S., Jesse Jones, verklaard, dat het Amerikaansche volk onvoorwaardelijk meer belasting moet betalen en voor groo- tere bedragen op de oorlogsleeningen moet inschrijven, wanneer men een catastrophale inflatie wil vermijden. Voorts wordt uit Buenos Aires gemeld, dat de Vereenigde Staten alle pogingen in het werk stellen om het voorrecht voor zich op te eischen, dat alle grondstoffen van de Zuid-Amerikaansche landen voor de be hoeftedekking van de V. S. gereserveerd worden. De V. S. oefenen thans druk uit om de rubberproductie van Bolivia te be machtigen. Naar uit La Paz wordt gemeld, is met Bolivia een overeenkomst afgeslo ten volgens welke Bolivia jaarlijks 1500 ton rubber aan de V. S. zou leveren. De prijs zou tot 45 dollarcents per Engelsch pond bedragen. De V. S. zouden zich gelijktijdig bereid verklaard hebben de uitbreiding van de rubberproductie in Bolivia te stimulee- ren, daar de overeengekomen leveranties natuurlijk zeer weinig te beteekenen heb ben in vergelijking met de behoeften der V. S. Krachtige actie der Duitsche luchtmacht. Reeds 100 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Aan het Egyptische front hebben aanval len van Italiaansche en Duitsche detache menten goede resultaten opgeleverd; tal rijke krijgsgevangenen werden binnen gebracht en de bevelvoering van een ba- taillon werd gevangen genomen. De activiteitin de lucht was gisteren ook intens: Duitsche jagers hebben negen Spitfires, onze jagers een viermotorig toestel van het type Liberator neergescho ten. Twee andere Britsche vliegtuigen vie len in zee, na te ziïn getroffen door het afweervuur van Tobroek, waar vijandelijke aanvallen eenige Arabieren doodden en beperkte schade aanrichtten. Het afweer vuur van Benghasi heeft een vijandelijk toestel getroffen en vernield, zoodat het totaal der neergeschoten vliegtuigen ge stegen is tot 100: Het. vliegveld La Venezia op Malta is aangevallen door formaties bommenwer pers der Spil. Tijdens deze acties heeft de Engelsche luchtmacht zeven toestellen ver loren. vijf werden neergeschoten door Ita liaansche jagers, twee door Duitsche jacht- toestellen. Zes onzer vliegtuigen keerden niet terug naar hun basis van de operaties der twee laatste dagen. Voorts wordt van Duitsche zijde ge meld: Toen de hevige zandstormen boven de Egyptische kust Maandag in den loop van den u°.g afnamen, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's Britsche ar tilleriestellingen en autoconcentraties in het Noordwesten van E! Alamein met vernie tigende uitwerking aangevallen. Zonder ophouden kwamen bommen van zwaar ka liber temidden van de vijandelijke batte rijen terecht, waardoor talrijke stukken geschut tot zwijgen werden gebracht. Ver scheidene opslagpiaatsen van munitie bij de artilleriestellingen vlogen na bomtreffers in de lucht*. Ook het rollende materiaal der Engelschen werd zwaar bescnadigd. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben waargenomen, dat na deze in golven onder nomen aanvallen dichte ïoc-kwolken boven het gevechtsgebied aan de Arabische Golf hingen. Voorts werden aanvallen van eenige Brit-: sciie gemotoriseerde afdeeiingen door nau we samenwerking tusschen Duitsche lucht macht en formaties van het pantserleger afgeslagen. Duitsche jagers hebben bjj vrije jacht en bij het escoiteeren 8 Britsche jagers van de typen Spitfire, Hurricane en Curtiss neergeschoten. De olievelden van den Kaukasus. Zij dekken voor tweederde deel de behoeften der Sovjets. In Washington wordt beweend, dat de Duitschers in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front Stalingrad (het vroegere Zarizin) willen bezetten om de overige bol sjewistische frontsectoren af te snijden van den olietoevoer uit den Kaukasus. De inter nationale pers. die uitvoerig op deze bewe ring van Washington ingaat, constateert eenstemmig dat, indien de Duitschers dit d®el inderdaad zouden bereiken, de positie van de Sovjet-Unie', hoogst critiek zou wor den. De Sovjet-Unie dekt haar behoefte aan minerale olie voor tweederde deel uit de olievelden van den Kaukasus. Gaan deze vfrloren, dan komt niet alleen de oorlogs machine, maar ook de landbouw in groote moeilijkheden. Alle agrarische machines van de Sovjet-Unie loopen op olie. Daar thans in de eerste plaats de militaire be hoeften gedekt moeten worden, zal de agra rische sector, die sterk gemechaniseerd is. verwaarloosd moeten worden. Reeds in den herfst van 1941 heeft Moskou aan de Ver eenigde Staten om levensmiddelen gevraagd. Men kan op grond der transportmoeilijk heden niet veronderstellen dat Washington in ruime mate aan het verlangen van de Sovjet-Unie tegemoet gekomen is. Bij een eventueele afsnijding van den olietoevoer zullen de graanoogsten, die in de tweede helft van Augustus en in de eerste helft van September rpoeten plaats hebben, slechts gedeeltelijk binnengehaald kunnen worden. BANDIETENBENDEN OP DEN BALKAN. Servische communisten, onder aanvoe ring van bolsjewistische agenten en ver sterkt door uiteengedreven restanten van het verslagen vroegere Zuid-Slavische le ger, voeren na de gevechtshandelingen op den Balkan een guerilla op eigen houtje. De meerderheid van deze georganiseerde benden bestaat uit beroepsbandieten en struikroovers, die zich in moeilijk toegan kelijke bergterreinen van het land, in een zame rotsdalen en holen verborgen hou den om van daar hun overvallen uit te voeven. Roovend, moordend en brandstich tend overvallen zij eenzame hofsteden en afgelegen dorpen en willen de bevolking dwingen zich bij hen aan te sluiten. De strijd tegen deze zich als „nationalen" ca- moufleerende misdadigers wordt sedert een jaar door Duitsche, Italiaansche en Kroa tische troepen met toenemend succes ge- voerti. Aan de zuivering van de riviergebie- den nemen ook de Duitsche en Hongaar- sche Donauflottieljes deel. Na de vernietiging van dj benden in Servië ligt het zwaartepunt van den ge- meenschappelijken strijd tegen deze horden thans in Bosnië. Talrijke groepen benden zijn reeds in hun brolengebieden ingesloten eh vernietigd. Oost-Bosnië is daarmede ge pacificeerd. De laatste dagen hebben de benden in West-Bosnië alleen reeds 2000 dooden verloren. Het moeilijke terrein, waar ook in normale tijden het bendewezen een bekend verschijnsel was, eischt per gebied zuiveringsacties, die systematisch en met succes vorderen. Reikt uw zwakkere volksgenooten de hand; wordt lid van den Nederlandschen Volksdiens t. Uitbreiding der Duitsche ijzer- en staalproductie. Oproep van den minister voor bewapening en munitie. Een oproep van den Duitschen minister voor bewapening en munitie aan de Duit sche bedrijfsleiders om door een veelom vattende inzamelingsactie van schroot voor de Duitsche ijzerproductie een reserve te vormen, die het mogelijk maakt de noodige overproductie aan ijzer en staal te waar borgen. wordt vandaag door alle Berlijn- sche bladen gepubliceerd. De Völkischer Beobachter wijst erop. dat deze oproep niet aldus moet worden uit gelegd. dat de normale schrootleveranties te wenschen over zouden laten, maar de bedoeling is uitbreiding van de .Duitsche ijzer- en staalproductie boven den huldi gen omvang. Ned. s.s. Polyphemus getorpedeerd. Het Portugeesche vrachtschip Mirandola heeft 15 overlevenden van het Nederland sehe schip Polyphemus, die opgepikt wa ren nabij New York, aan land gebracht. Onder hen bevonden zich ook eenige over levenden van het Engelsche vaartuig Nordland, dat eveneens was getorpedeerd, die door de Polyphemus waren opgepikt, welk schip vervolgens eveneens getorpe deerd werd. Na de torpedeering vroeg de commandant van de duikboot of de schip breukelingen levensmiddelen noodig had den, of gewonden bij zich hadden, die ver zorging behoefden. De overlevenden zelve maakten melding van deze daad van men- schelijkheid. Steun aan Gandhi's nieuwe actie. De uitvoerende commissie van het Voor- indische nationale congres heeft naar uit Wardha wordt gemeld, besloten den eisch van Gandhi terugtrekken van de Engel- schen uit de politieke macht in Indiè te steunen. Dit besluit, aldus wordt gezegd, is een middel tot het bereiken van de volledige politieke onafhankelijkheid van Indië. Toestand op Java vrijwel normaal. Met het oog op het feit, dat de toe stand op Java weer vrijwel normaal is, zullen de JapanSche militaire autoriteiten met ingang van heden het sedert 8 Maart bestaande verbod van openbare bijeen komsten en van het vormen van niet-poli- tieke vereenigmgen gedeeltelijk opheffen. De slachtoffers van de „Repulse". Volgens de Daily Telegraph heeft de Brit sche admiraliteit een lijst gepubliceerd met de leden van het Britsche marinepersoneel, die in December j.l. bij den ondergang der „Re pulse" zijn omgekomen: in totaal 433 man. onder wie 28 officieren. Aan boord waren 60 officieren en 1240 man. PRODUCTIE VAN SYNTHETISCHE RUBBER IN DE V.S. STAGNEERT. Volgens een bericht van he^New York- sche dagblad „Daily News" is door een onderzoek van een comité uit den Amerï- kaanschen senaat naar de vertraging van de productie van synthetische rubber ko men vast te staan, dat tot dusverre nog geen enkele van de Amerikaansche onder nemingen, die hiervoor credieten van de regeering hebben ontvangen, met den bouw van een rubberfabriek is begonnen. Ook de vertegenwoordiger van de Shell heeft moeten erkennen, dat deze onderneming zelfs nog niet in onderhandelingen is ge treden over het verkrijgen van de benoo- digde bouwmaterialen, hoewel zij hier voor van staatswege reeds een bedrag van 14 millioen dollar heeft ontvangen. Niette min heeft de maatschappij bij het Ameri kaansche bureau voor de oorlogsproductfe een herverzekering gesloten van 20 millioen dollar, voor het geval de nieuwe onder neming zou mislukken. Zij heeft berekend, dat de bouw van een fabriek voor de pro ductie van synthetische rubber op zijn minst 18 maanden zou duren. Intusschen schijnt zich het vraagstuk van de produc tie van synthetische rubber steeds meer tot een groot schandaal te ontwikkelen in de Ver. Staten, waaraan zoowel de olie maatschappijen als het landbouwblok in het parlement en de branderijen deelne men. Voorloopig schijnen de discussies nog beperkt te blijven over de vraag, of de synthetische rubber vervaardigd zal moe ten worden uit olie of uit alcohol en zoo dit laatste het geval is, of dan graan of suikeralcohol gebruikt zal worden. Psychologische fronten Minister Göbbels over den toestand. Minister Göbbels heeft op de werkzitting der leiders van de Rijkspropagandabureaux op 13 en 14 Juli een uitvoerig overzicht van den militairen en politieken toestand ge geven. Hij legde er tien nadruk op. dat de vijandelijke propagandaleugens over de vernietiging van de Duitsche weerkracht ineengestort zy'n en in toenemende mate plaats m^ken voor pessimisme aan vjjan- delijken kant. Dit pessimisme wordt nog versterkt door de Britsche nederlagen in Noord-Afrika en vooral door de stijgende scheepsverliezen, welke een voor Engeland en de Vereenigde Staten catastrofalen om vang hebben aangenomen. Met het oog op deze voor hen zoo ongunstige militaire ont wikkeling nemen de Geallieerden steeds meer hun toevlucht tot getallenbluf en tot de oprichting van nieuwe „psychologische fronten". Aan het einde van zijn uiteenzetting ver klaarde Dr. Göbbels met nadruk, dat de toestand een zeer groot vertrouwen in de verdere ontwikkeling vergunt. Overwinnen tot eiken prijs is en blijft het parool. De debatten in het Lagerhuis over de scheepsverliezen. Churchill zal er niet bij zijn. De Evening Standard meldt, dat Churchill niet zal deelnemen aan de beatten in het Lagerhuis over het scheepvaartprobleem. De minister voor de oorlogstransporten. Leather, die de meest competente woord voerder der regeering zou zijn, kan ..natuur lijk" ook niet aan de debatten deelnemen, doch zal deze alleen vanaf de tribune in het Lagerhuis volgen. De voornaamste woordvoerder der regee ring zal zijn de parlementaire onderstaats secretaris Sir Arthur Salter. De debatten in het Lagerhuis over de productie van oorlogsmateriaal werden over schaduwd door het bewustzijn, dat de ver eenigde naties in de kritieks te phaze van den oorlog staan, aldus Robert Johnson in een commentaar voor de Londensche radio. Na gewezen te hebben op de door den minister voor de productie Lyttleton nage streefde nauwere aaneensluiting van de industrie met de militaire behoeften ver klaarde Johnson, dat het voornaamste doel van deze samenwerking juist het besparen van scheepsruimte is, want achter de slagen Harderwijk op den tweesprong: j)£ SCHOUDERS ER ONDER Een stervend visschersdorp of een moderne badplaats? Als de Zuidoostpolder gereed komt... In een behaaglijk zonlicht ligt Harder wijk. de poort der Overveluwe en een won derlijk schouwspel brengt relief in de oude Visscherspoort, die als een vergeten steenen heerscher uitkijkt op het wijde strand. Ginds waaien bij tie haven de wimpeltjes der binnengeloopen visschersvloot en als een sluitstuk van de boulevard met zijn wit- gepleisterden stadsmuur, waarachter een molen zijn wieken tegen het blauw laat sil- houetteeren, rijst het heldere scheeps- lichaam van de boot der HollandVeluwe- lijn op. die tal van dooreen-krioelende toe risten aan land gezet heeft. Aldus een korte close-up van het ruim 700 jaren oude „Harderwich", dat thans op een wonderlijken tweesprong van zijn aeschie- denis gaat komen. Want gestaag gaat het millioenenwerk der Zuiderzeedrooglegging ▼oortde gemalen daveren en reeds staat de Zuid-Oostpolder op de kaart, die verschillende kustplaatsen het grauwe, schier onafzienbare water zal ontnemen, om er groen, sappig land voor terug te geven. En vooral dan komen er te Harderwijk interessante problemen, de vloot zal zin loos worden en in de netten zullen gaten vallen. Maar in dit plaatsje sluimeren groote mogelijkheden, die ook anderen ge zien hebben en waarom in het verleden heel wat gevochten isverschillende keeren zijn energieke doch tevergeefsche po gingen gedaan om dit unieke stadje, welks heele bouw en ligging eigenlijk voorbestemd is tot badplaats, in te schakelen in de „pa rels" onzer kust Maar burgemeester Vos heeft ons gezegd, dat Harderwijk in de toekomst wel zijn geluk zal grijpen: het moet een belangrijke badplaats worden met een ruime jacht haven, een bloeiend hotelwezen en een druk bezocht strand. Langs de kust blijft immers een waterstrook van 2 kilometer en dat Is ruimschoots voldoende om een suggestie van de zee te scheppen. Harderwijk, de oude Hanze-plaats, destijds door Graaf Otto van Gelre tot stad verheven, staat dus aan den vooravond van een geheel nieuw hoofd stuk. Het zal stellig vreemd zijn. wanneer men hier geen vloot meer heeft, want deze behoorde immers tot de „ziel" van het voor malige vestingstadje en vormde tevens de voortzetting van een roemruchte traditie. En hoewel de historie de Harderwijkers leerde, de smart van het offeren met be grip te ondergaan verdween ook niet de beroemde 17e eeuwsche Universiteit, waar Boerhaave en Linnaeus doceerden, gevolgd door de Munt, die hier eens gevestigd was? het afscheid zal zwaar zijn. Maar men heeft zich ook aangepast aan het feit, dat de befaamde positie van de haringvangst door den afsluitdijk verloren ging de beroem de Harderwijker zandbank, waaraan men volgens den volksmond den grooten buit verdankte, omdat hier de haring zoo mak kelijk met een buik overheen kon glijden om het kuit af te schuiven, verloor hiermede ook haar legendarische beteeken is. Harderwijk hoeft echter niet te wanho pen allerminst. Er zal natuurlijk een wat stroeve „overgangsperiode" zijn, maar de strandcommissie zal niet stilzitten. Er zal alle aandacht aan besteed worden om Har derwijk nog meer dan tot nog toe tot een toeristencentrum te maken, waarbij de bos- schen van Ermelo als attractief element noj een handje zullen heipén. We hebben he Harderwijker strand eens bekeken en ons verwonderd, dat hier slechts een paar ver dwaalde badhokjes staan er is een nietig begin en men vermoedt dadelijk, wanneer het oog over het breede groene vlak van de daarvoor gelegen stadsweiden oftewel „De Wellen" glijdt, welke mogelijkheden hier zijn. De man, die in het verleden steeds geijverd heeft om Harderwijk groot te ma ken als badplaats, is de Hartierwijksche fa brikant Den Herder: de bestaande kleine haven en dit miniatuur-strand, dat 's Zon dags gesloten is, zijn de eenige vruchten van zijn verwoede actie. Er was toen veel tegen werking en toen ettelijke jaren geleden de kogel door de kerk scheen, omdat men het uit de haven gebaggerde zand op het strand gespoten had en een thans weer verdwenen paviljoen had laten bouwen, verschenen er groote borden: .Verboden te zonnebaden". Er werd zelfs een scheidingslijn van paaltjes gebouwd, die 100 meter de zee inliep óm aldus een bad voor mannen en een voor vrouwen te scheppen. En het gevolg was. dat de menschen er weinig voor voelden om in hun colbertje te zitten zweeten op het strand en naar elders trokken. De ontkie mende mogelijkheden waren- gedoemd te sterven. Maar het laatste woord is over dit probleem nog niet gesproken: nog draagt de zee zijn grauwen golfslag van een verren einder aan, maar reeds teekenen zich de contouren van een nieuw Harderwijk af. Aan de Don. Schutters van een Duitsche pantserdivisie trekken over een brug, welke de sovjets provisorisch over den Don'hadden geslagen. P. B. Z.-v. Eysden-p.k. Dieck-Pax Holland-c. te land en in de fabrieken staat de slag ter zee. „Wij weten niet, wat op de zeeën ge beurt", zoo zeide de commentator, doch ze kere feiten zijn bekend geworden aan den kleinen man in Engeland. Op het oogen- blik winnen de vereenigde naties den oor log ter zee niet Wij kunnen slechts hopen, dat de vereenigde naties stand houden, doch het is mogeljjk, dat zelfs dit den vereenig- den naties op het oogenblik niet gelukt. De scheepsverliezen vormen thans een groot probleem voor de productie. Het probleem, dat de Vereenigde naties op het oogenblik moeten oplossen is niet, hoe zij in dit of het volgende jaar de overwinning behalen, doch hoe zij zich bij den tegenwoordigen storm loop voor den ondergang kunnen behoeden. JAPANSCH SUCCESSEN IN CHINA. Naar Domei meldt hebben Japansche af deeiingen bij de gevechten in Kiangsi den spoorweg tusschen de provinciën Tsjekiang en Kiangsi bezet. Zij voeren thans strijd tegen de 65ste en 147ste divisie van Ts.ioengking, die zich hebben genesteld in het bergachtige gebied in het Noord-Oosten van Kiangsi, op 30 kilometer ten Zuid-Oos ten van Jangajang. De Japanners hebben het gros der troepen van Tsjoengking ver nietigd en de rest naar het Oosten terugge drongen. Zij hebben Sjwangtsjang bezet en daar de laatste resten der beide Tsjoengki- neesche divisies vernietigd. Bs. In dezen tijd blijkt meer dan ooit voorheen hoe de meeste menschen niet in staat zijn onder den indruk van het groote historische gebeuren uit te komen en zich zelf te zün. Dat Is per saldo niet zoo ver wonderlijk, want wij leven in een grooten tyd. waarin geschiedenis wordt gemaakt en net zou onredelijk zijn te vergen, dat ieder van ons steeds in staat was alles te verwerken en er zich als waarnemer boven te plaatsen. Toch is het zaak, dat wij zoo veel mogelijk probeeren onze nuchterheid te bewaren en te voorkomen, dat wij te veel beïnvloed worden door datgene wat wij hebben leeren zien als tegenslagen, omdat wij ons nu eenmaal door 'n jarenlange één zijdige instelling een ander beeld van den toestand gevormd hadden. Het leven krijgt pas waarde wanneer men in staat is de verschillende gebeurtenissen op hun wer kelijke waarde te toetsen en onze instelling er tegenover te wijzigen naarmate de toe standen zich gewijzigd hebben. Doen wij dat niet, dan verstart onze visie op 't leven en de dingen van het leven, dan ontstaat er een achterstand en dan is er groote kans, dat wij reactionair worden in den ongun- stigsten zin van 't woord. Door ons op deze wijze al te veel over te geven aan den in druk van het wereldgebeuren, vormen wjj een mentaliteit die slechts heil ziet in den terugblik: die zou willen beginnen waar men destijds geëindigd is en die 'n wereld revolutie als wij thans beleven maar liefst zou overslaan. Dit is wel de grootste fout die men tegenover zich zelf en tegenover de gemeenschap maken kan. Een wereld revolutie laat zich niet overslaan. Een ge beuren als waarvan wij thans ooggetuigen zijn, kan men niet meer uitschakelen, om daarna te doen alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Wie voor zich zelf en voor zijn volksgenooten nog het recht van spreken wil verwerven, zal moeten getuigen, dat hij niet voor niets in dezen tijd geleefd heeft en dat hij terdege in staat was de balans op te maken en zijn gevolgtrekkingen daarop te baseeren. Dat alles kan slechts indien wij van ons af weten te zetten het pessimisme dat op zoovelen verlammend werkt en in dien we in onze visie op het gebeuren eer lijk willen zijn. Het kost niet zooveel moeite om eerlijk tegenover de gebeurte nissen te zijn, zaak is slechts dat wij ons losmaken van datgene wat onze bewegin gen belemmert, van het oude dat afgedaan had toen de wereldrevolutie begon en dat wij nu slechts als ballast met ons mee dragen. Nederland kan nog een mooie toekomst tegemoet gaan, ondanks alles wat wij ver loren hebben, ondanks verarming en twee dracht van het oogenblik. Noodig is echter verheldering van het inzicht en bereidheid om ons uit de moeilijkheden te werken. Deze arbeid kan een aanvang nemen zoo dra wij uit ons leven bannen alles wat be lemmert. Geen volksgenoot is daarvan uit gezonderd; het land heeft recht op de medewerking van allen. Wie zich overtui gen wil dat het nu de tijd is met zich zelf in dat opzicht in het reine te komen, denke eens na over de vraag wat er gebeuren moet na den oorlog, indien ons volk niet tot het inzicht komt, dat samenwerking cn verdraagzaamheid vóór alles noodzakelijk zijn. Wie eerlijk het antwoord weet te geven zette zijn schouders onder de groote taak. Er is werk voor allen; het vaderland roept! KORT NIEUWS Bij Lissabon, in Alapraia, is een spelonk ontdekt, die in praehistorische tijden als begraafplaats dienst heeft gedaan. De vond sten. die men er deed, blijken van groote waarde te zijn. De grot is een van de groot ste van dezen aard onder de tot dusver bekende. De tijd, waarin men ervan gebruik maakte om den dooden de laatste rustplaat* te geven, kan men ongeveer stellen op 2500 jaar v. Chr., d.w.z. in het bronzen tijdperk Naar uit Washington gemeldwordt, heeft minister Huil verklaard, dat de schaarschte aan tankschepen zich steeds meer doet gevoelen. De toestand is zoo ernstig, dat m de streken, waar de benzine door tankschepen moet worden aangevoerd, een groot gebrek aan die brandstof heerscht Naar Reuter meldt, wordt in de officieele aanwijzingen voor de in Engeland dienende Amerikaansche infanteristen onder meer gezegd: „Ge wordt Jjeter betaald dan de tommy. Wrijft hem dit niet onder den neus. Speelt een eerlijk spel met hem. Hij kan een vriend in den nood zijn. Oefent geen critiek en weest beleefd. Het zou een mili taire domheid zijn, zijn bondgenooten te critiseeren." Naar uit Hamburg wordt gemeld heb ben de Zwitsersche koopvaardijschepen opdracht gekregen, wegens met de ver scherping van de oorlogvoering, de haven van New York niet meer aan te doen. In verband hiermede zullen zij in den ver volge op Baltimore varen. Volkomen onverwacht zijn er in Zwit serland twee vleeschlooze weken aange kondigd. De verontwaardiging over dit be sluit is van dien aard, dat Prof. Flückeger, die verantwoordelijk is voor de vleesch- voorziening, zich genoodzaakt heeft gezien zijn ontslag te nemen. De communistische partij van Californië was bij het hooggerechtshof in beroep ge gaan tegen een verordening van de staats*, autoriteiten, volgens welke zij niet mepr aan de verkiezingen mocht deelnemen. Door de beslissing van het hooggerechtshof heeft de partij weer het recht gekregen aan de verkiezingen deel te nemen. De Engelsche militaire autoriteiten in Egypte hebben 17 vooraanstaande Egypti sche persoonlijkheden aangehouden De regeering van Chili heeft aan alle officieren van de Chileensohe land-, zee- en luchtstrijdkrachten, die zich op het oogenblik in de V. S. bevinden, waar zij van commissies van aankoop deel uitma ken, bevolen onmiddellijk naar Chili terug te keeren. De Engelsche luitenant-generaal- vlieger Sir Charles Bennett, die onlangs uit Australië in Engeland is teruggekeerd, is afgetreden. De bezetting van het eiland Mayotte in het kanaal van Mozambique door de Engelschen wordt thans in Vichv beves tigd. De Fransche regeering heeft tegen dezen nieuwen aanval geprotesteerd. De van de andere Comoren-eilanden Aujuan en Moheli ontvangen berichten ziin normaal. In Schotland heerscht een pokken epidemie. die reeds een reeks slachtoffers heeft geëischt. Sluikhandel in Noordholland. Duizenden kilogrammen graan en aardappelen frauduleus verkocht. De gang van zaken bij een handelsver tegenwoordiger in zaai- en pootgoed in een Noord-Hollandsche plaats kon niet in orde zijn. De centrale crisis contróle dienst ver moedde, dat er frpyde gepleegd was met partijen zaaizaad en stelde een diepgaand en uitgebreid onderzoek in. Dat onderzoek leverde het resultaat op, dat kon worden vastgesteld, dat ongeveer 50.000 kilogram graan verdwenen was. De veronderstelling, dat de sluikhandel zich er meester van heeft gemaakt, ligt voor de hand. De C.C.C. D- heeft de geheele, omvangrijke, zaak uit gezocht en daarbij vastgesteld, dat de de- inquent met gefingeerde bestellingen heeft gewerkt. Tegen een tiental betrokkenen Is inmiddels procesverbaal opgemaakt. Daarmeqe was slechts één phase in den sluikhandel van den vertegenwoordiger aan het daglicht gebracht. Het bleek, dat de man zich ook met een aardappelaffaire heeft beziggehouden. Ook deze zaak is door den C.C.C.D. uitgeplozen. Procesverbaal is opgemaakt wegens het aankoopen van 38.790 kilogram en het verkoopen van 81.015 kilogram pootaardappelen, terwijl deze hoeveelheden niet in de administratie verwerkt waren. Niet minder dan 54.523 kilogram pootaardappelen konden in be slag worden genomen. Tegen vijf telers is opgetreden wegens het afleveren van poot aardappelen aan den handelaar. Een tweede handelaar, die ook bij de zaak betrokken was, ontkwam evenmin aan ontdekking. Mi kilogram pootaard appelen. terwijl in een derde geval een tekort aan peulvruchten en zaaigranen van 9.000 kilogram en van 17.500 kilogram* pootaardappelen moest worden vastgesteld.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 13