CECONS IN VEENENDAAL... STADSNIEUWS Interessante aspecten van de beroemde bijenmarkt. Een kijkje op de Bijenmarkt te Veenendaal. Inzet: De 76-jarige marktmeester J. van Kessel vierde zijn gouden jubileum en werd door de imkers gelukgewenscht. (Pax Holland-De Haan-c) Dinsfdag is in Veenendaal. deze „oase in de Geldersche Valleü.", weer de beroemde iaarlijksche bijenmarkt van den Ned. Im- kersbond gehouden, die niet alleen uniek is in ons land, doch in heel Europa. Millioe- nenvoudig gonsden de nijvere diertjes over het terre:n.ze waren op de tafels van café „De Bijenkorf" en zelfs op de rim pelige wangen van den „baas" oftewel den marktmeester, den heer J. van Kessel. die precies een halve eeuw hier den scepter zwaait. En tusschen de lange riien korven en kasten liepen weer de boertjes uit Bra bant en uit het Geldersche, het gezicht ver sluierd door bijenkappen en ijverig debat- teerend over prijze, boekweit, zwermen en andere gebruikelijke problematiek Indien er een plaats een graadmeter is voor den toestand van onze nationale bijenteelt, zoo is het wel hier in Veenendaal de kleinere voorjaarsmarkten in Tilburg, Kesteren, Tiel en Amersfoort vormen fei telijk slechts een „inleiding". Ondanks den strengen winter nu biedt het totaal-aspect geen ongunstig beeld, al zal men nog moeten afwachten, hoe het weer wordt en wat de heidebloesem dit jaar doet.- Karakteristiek was in eerste in stantie een vrij redelijke aanvoer voor de huidige omstandigheden. Verschenen er in normale dagen ongeveer 30004000 korven - in het vorig jaar liep dit aantal ongeveer terug tot 500, doch thans is weer een stij ging te constateeren töt 780. Buitendien wa ren er 24 kasten en 20 boogkorven op het appèl. Dit oploopen houdt nauw verband met de hooge prijzen, die momenteel ge maakt worden, n.L varieerend van 13 25. Nu er redelijke verdiensten zijn en er in den handel leven zit. wil men de ver- voersmoeilijkheden wel trotseeren.mak kelijk was het overigens in geen geval om zijn bijenstal Veilig naar Veenendaal te transporteeren. Arriveerden de imkers an ders altijd 's avonds ditmaal kwamen zij in de grauwe ochtendschemering en begon nen met de voorbereidende werkzaamhe den. Typisch was,'dat iedereen bijen kociht deskundige of leek. Nu het immers met de boter minder is geworden, redeneert men: dan maar honing op het brood. En wil men nog een zuiverder en smakelijker natuurproduct hebben? Indien men dus deze markt met die van Vorig jaar vergelijkt, zijn' er wel enkele verschilpunten, doch ook thans mochten de pij-prookende heiboertjes niet klagen. De markt was nog net op tijd om nog te profi- teeren van de honigrijke boekweit, zoodat ze met hun gekochte korven naar de ge schikte streken kunnen trekken. In andere jaren vindt men echter den traditioneelen 2en Dinsdag in Juli wel wat laat en wordt hierover gemopperd, al staan aan de andere zijde de verkoopers, die dk markt niet gaarne zouden vervroegen, met het oog op de nazwermen, die in de eerste dagen van Juli nog zeer jong en niet „rijp" zijn. Ei; blijven altijd dus twee partijen ten aanzien van dit zeer speciale probleem, dat alleen dan een oplossing kent. wanneer de natuur de kansen gunstig uitbalanceert. Hoe komt het overigens, dat Veenendaal de historisch-gegroeide plaats voor onze nationale bijenmarkt is geworden? De heer Van Kessel heeft ons dat verteld, terwijl we ons kopje koffie omroerden, waarin natuurlijk een bij dreefwie naar deze markt toegaat, ontmoet deze nijvere diertjes ook in ongewenschte kleine situ aties. Vroeger gingen de menschen van den heikant naar de bloeiende Betuwe, waar ook de klaver lokte, maar die afstand was te groot voor één nacht. Veenendaal was dan zoo'n beetje het „middenpunt", waar men de bijen even uit liet vliegen en gele genheid kreeg tot uitblazen hier ont- BENOEMING VAN SOCIALE VOOR MANNEN IN DE BEDRIJVEN HEEFT VLOT VERLOOP. De centrale persdienst van het^ N.A.F. meldt: De benoeming van sociale voormannen in de bedrijven, volgens decreet van den Rijkscommissaris heeft een vlot verloop. Reeds zijn honderden voormannen hun be langrijke taak aangevangen, onder instem ming van de zijde der bedrijven. Hierdoor zal het in steeds grooter omvang mogelijk zijn de verbondenheid van allen, die in ae bedrijven werken te versterken, door het verwerkelijken van bedriyfsvrede en de bevordering van alle welzijn. Eveneens blijkt, dat de groei van de werkgevers naar het N.A.F. toeneemt, door de vele aan jagen aan het N.A.F. Om bedrijfsbijeen- icomsten te organiseeren. Hierin ligt een aanwijzing, dat het doel:-een getuigenis te geven aangaande de wordende eenheid in het bedrijfsleven en tevens eenheid van alle werkers in de afzonderlijke bedrijven, te bewerken, meer en meer naar waarde wordt geschat. Binnenland. AGENDA DONDERDAG IC JULI. G«m. Concertzaal: H.O.V. „La Damnation de Fauet". 7.30 uur. Frans Hals Theater: „De Postmeester", toegang boven 18 Jaar. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Groot Alarm", toegang boven 18 Jaar. 2. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De eed van Stephan Rakitin", toegang boven IS Jaar. 2.30, 6.30 cn 8.45 uur. Luxor Theater: „Robert Koch", toegang boven 14 Jaar. 2.30, 6.30 en $.45 uur. Movlac Theater: „Onder gele vlag'", toe gang boven 18 Jaar, 2. 4. 7 en 9 uur. VRIJDAG 17 JULI. Stadsschouwburg: ,,'n ZomVravondcaba- ret" door V.O.C.L.-tooneel, "7.30 uur. Bioscopen: Middag- cn avondvoorstel lingen, nieuw programma. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort Nieuws- cn reoortage voor Vclscn en omgeving J. J. E. van Baarscl. IJmuiden. Advertenties D. A. J. Spek, Haarlem. moette men ook andere imkers en dan werd er wel eens een volk verhandeld Zoo begon het in miniatuur. Op den duur groeide deze pleisterplaats uit tot een offi- cieele markt, die steeds aan omvang toe nam en de merkwaardigste markt werd van Nederland, waar het beeld van bonte be drijvigheid zich ieder jaar herhaalt. Ook ditmaal werden door een jury voor het „beste van het beste" weer verschillende kleinere geldprijzen toegekend en de be kende bordjes le prijs, 2e prijs ontbraken voor de korven niet. Zoo manifesteerden zich hier weer de oude ups and downs, welke uiteindelijk het verheuglijke feit be wijzen, dat er in de Veenendaalsche bijen- markt ondanks, den oorlog nog steeds leven zit Betaling achterstallige contributie. De persdienst van het N.A.F. meldt: door den overgang van de werkloozenkassen van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties naar de werkloozenkas van het N.A.F. mochten overeenkomstig de voorschriften van de werkloosheidsverzekering, de leden van de N.V.V.-kassen, die op 27 Juni j.l. contributieschuld hadden, niet met rechten naar de werkloozenkas van het N.A.F. wor den overgeschreven. Achteraf is gebleken, dat door verschil lende oorzaken, buiten de schuld van be trokkenen achterstand in de contributie betaling is ontstaan, waardoor de rechten op de werkloozenkas zijn komen te verval len. Dit is voor het N.A.F. aanleiding ge weest zich met het departement van Sociale Zaken in verbinding te stellen, waarbij het volgende is beslist: Den leden van de bij het N.V.V. aange sloten organisaties, die per 27 Juni 1942 wegens contributieschuld zijn afgevoerd, zal nog tot en met 31 Juli a.s. gelegenheid worden gegeven hun achtersallige contri butie, voor zoover deze per 27 Juni j.l. de zes weken niet te boven ging. aan hun oude organisaties te voldoen. Daarna kan alsnog per 29 Juni overschrijving met, rechten naar het N.A.F. plaats vinden. Betaling van den contributieachterstand kan geschieden per postwissel of door giro storting op rekening van de hoofdbesturen der oude organisaties. Arbeids. grijpt deze gelegenheid aan om uw rechten op de werk loozenkas te behouden. Sluikhandelpraktijken in Overijseh Groote partijen goederen in beslag genomen De dienst van de prijsbeheersching in Overijssel heeft den laatsten tijd een bui tengewoon omvangriike zaak, waarbij in totaal een 50-tal sluikhandelaars was be trokken, tot klaarheid gebracht. Toén twee- ambtenaren van den dienst van Zwolle naar Enschede reisden, troffen ze in den trein twee bekende sluikhandelaars. Toen de betrokkenen in Enschede den trein ver lieten, werden ze aangehouden. Het bleek dat ze o.m. in het bezit waren van een aan tal damesschoenen. Daar ze niet wilden mededeelen, waar ze die schoenen vandaan hadden gehaald, werden ze ingesloten. Na eenigen tijd deelden ze echter mede, dat men de schoenen had gekocht van een ma- nufacturier uit Lemelerveld. Deze laatste yertelde, dat hij de schoenen had betrokken van iemand uit Heino, die ze op zijn beurt van een handelaar uit Raalte had. De ver- kooper in Raalte bleek de grootste schoen- winkelier ter plaatse te zijn, die voor het publiek nooit schoenen had, zoodat eenige honderden van zijn klanten, die na veel moeite bonnen van den distributiediensl hadden gekregen, geen schoeisel konden krijgen. De schoenen, waarvan hij groote partijen in voorraad had, "verkocht nij in den zwarten handel. Drie van de koopers, allen uit Enschede afkomstig, werden even eens in arrest gesteld. Alle schoenen, die de Raaltensche winkelier nog in voorraad had. werden in beslag genomen, in totaal onge veer 900 paar. Deze schoenen werden door bemiddeling van den burgemeester van Raalte aan ingezetenen, die in het bezit van bonnen waren, verkocht. Door deze aanhouding kwam men een nieuwg zaak op het spoor. De mannen ble ken zich n.l. ook bezig te houden met sluik handel in sterken drank, waarvan een hoe veelheid in beslag werd genomen. Vervolgens kwam men door dezelfde zaak aan de weet, dat een kruidenier in Raalte in het groot knoeide. De zolder van zijn woning bleek vol met artikelen te zit ten. die tegen fabelachtige prijzen werden verkocht. Daar werden duizenden sigaren, een groote partij peulvruchten, vele fles- schen slaolie, zeep, busjes gecondenseerde melk, enz. in beslag genomen. De sigaren bleken ongebanderrolleerd te zijn: ze waren tegen een zeer hoogen prijs in Steenwijk gekocht bij eenige fabrikanten. De sigaren werden weer geruild tegen rogge, waardoor men in Olst terecht kwam Voorts kwam men er door in het bezit van eieren, welke tegen fantastische prijzen van de hand gingen. Ze werden o.a. in Amster dam voor 50 cent per stuk verkocht. Een man uit Olst hield zich hiermede bezig; hij had zich bovendien schuldig gemaakt aan het opkoopen van bonnen. De leveranciers van de sigaren en siga- rillos, waarvan er 14.000 in beslag waren genomen, hadden een fabriek in Steenwijk. Daar trof men in de droogkamer nog 7900 sigaren aan, welke door den winkelier in Olst reeds waren gekocht. De ambtenaren uit Enschede, die de zaak in Steenwijk onderzochten, ontdekten in een W.C. de geheime boekhouding der fabriek, welke uitwees, dat er ongeveer 200.000 sigaren ongebanderolleerd in den sluikhandel waren verkocht. In een woning van de firmanten, de gebrs. B., werden nog 17.000 sigaren en 1000 K.G. ruwe tabak ontdekt. Als een lawine rolde deze zaak voort. Een handelaar uit Deventer liep nog tegen de lamp, evenals een kleine manufacturier, die kans had gezien in zeven maanden tijds 12.000 extra te verdienen in den „handel" in mantels. Deze laatste kocht hij van een klcedingzaak in Rotterdam, aan het perso neel waarvan hij op zijn beurt weer vel leverde. Nog steeds wordt het onderzoek m deze enorm uitgebreide zaak voortgezet. Ongedisciplineerde houding van het publiek op spoorwegstations. Het is een bekend verschijnsel op de Xederlandschc stations, dat het publiek bij het binnenrijden van den trein plotseling opeenhoopt bij de in- cn uitgangsportieren, teneinde zich een plaatsje in het rijtuig te verzekeren. Hoe ongedisciplineerd zulks geschiedt blijkt steeds veer en ongeacht de maat regelen van het treinpersoneel schijnt hier aan .geen einde te komen. Reeds verschil lende ongelukken kwameu hierbij voor. Thans bericht het A. N. P. ons weer, dat gistermiddag omstreeks 6 uur de 21-jarige mej. A. R. uit Rotterdam door het opdrin gen van het'publiek op het perron van het station Hollandsche Spoor, tusschen een binnenkomenden trein en het perron ge raakte. Zij werd door den G. G. D. in ern- stigen toestand met een bekkenfractuur naar het R.K. ziekenhuis Westeinde ver voerd. Wanneer komt hieraan een einde Rembrandt-herdenking in de Westerkerk te Amsterdam. Namens het dep. van Volksvoorlichting werd een krans gelegd. Het vorige jaar heeft de secretaris generaal van liet departementv van volksvoorlichting cn kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, in zijn groote rede ter herdenking van den grooten schilder Rembrandt, aangekondigd, dat deze her denking niet aan één jaar gebonden zou zijn. Rembrandt zag hij als het symbool van de cultuur schragende mannen van het. Xederlandschc leven. Daarom achtte hij het zoowel ten op zichte van dezen groote onder de Ne derlandsehe schilders als tegenover de cultuur van ons land verplicht, hem jaarlijks In de gedachten van het volk to brengen. In het kader van deze ontwikkeling vond ook dit jaar in de Westerkerk te Amsterdam een herdenking plaats, waarbij de leider an de afd. beeldende kiinsten van het dept. de heer E. Gerdes. een krans legde bij het grafteeken van Rembrandt. De plechtigheid werd bijgewoond door den wethouder van onderwijs in de gemeente Amsterdam, dr. J. Smit, ir. J. Gratama, lid van den kultuurraad en enkele belang stellenden, onder wie de heer J. F. Schul- tinlc. Nadat.de heer Gerdes, als vertegenwoor diger van het dept.een fraaien krans had gehangen onder het bekende schild, dat nu nog een 'armelijk herinnerlngsteeken is van Neerlands grootsten schilder, herdacht hij in een korte rede den blijden" levensmoed an Rembrandt. Rembrandt, die zijn beidt echtgenooten verloor, van grooten rijkdom erviel tot diepe armoede, na een tijd van uiterlijke waardeering op durend misbe grip stiet, vertoont een levensmoed en een blijde ontvankelijkheid voor al wat het hem bood, die wij als voorbeeld mogen nemen voor de oplossing der moei lijkheden, die ons het leven van heden bieden. Sterk spreekt Rembrandts levens- isie uit het portret, waar men den ouden schilder ziet met zijn kleinkind. Er zijn weinig portretten, die zoo van blijheid door tintelt zijn. Na een korte pauze van stille herdenking speelde de organist het ..Wilt heden nu treden" waarmede de plechtigheid was afgeloopen. Een bedrogen winkelier stond op den lioek Brutale oplichting in Amsterdam. Een week geleden werd in de omgeving van de Stadhouderskade te Amsterdam eer. inbraak gepleegd in een tapijtenzaak, waarbij een aantal Perzische kleeden werd gestolen. Gisteren fcwam er een man bii den benadeelden winkelier, die een prach tig verhaal deed, waaruit moest blijken, dat hij wel wist, waar de ontvreemde ta- Dijteh waren gebleven. Als de winkelier hem maar f500 wilde geven, zouden ze nog denzelfden dag worden teruggebracht Dat vond de winkelier wel wat veel, maar tenslotte kwam men overeen, dat de man voorloopig f 150 ..voorschot" zou krijgen en de resteerende f350 bii de teruabezorsing. De winkelier vertrouwde het zaakje toch maar half en voor alle zekerheid gin? hii mee op stap. Alles ging goed. totdat men nabij het opgegeven adres kwffm .Wacht u nu om den hoek. dan ga ik naar binnen, ivant anders krijgen ze argwaan °n loopt alles mis" Aldus werd den winke lier in 7Ün oor gefluisterd en dus wachtte hij en blééf wachten, totdat hij er ten slotte genoeg van kreeg en eens om der hoek en od het bewuste adres ging kiiken waar natuurliik geen man en geen tapnter waren te vinden, doch waar-men van nieh- wist. Een ervaring rijker, maar f 150 arm er loog de winkelier voor de tweede maal aar rvolitie fier Rri'ttfll. 's-GRAVFNHAGF.. 15 -Tuli. Fen der laatste nachten heeft de Brit bii ziin aan- alsvlncihten ook weer enkele homm°n or Nederlarv^sch gebied laten vallen. Zooalc «ewonnliik is hii dit lukraak uitwerpen slechts civiele schade, ontstaan. Helaas ziin burgers gedood en twee gewond. Mis van Willem Andriessen. Eerste uitvoering in St. Jans Kathedraal. Eenige tientallen jaren geleden heeft Willem Andriessen een mis is es kl. t. ge- iponeerd, welke evenwel nooit In de kerk is uitgevoerd, wijl zij geen kerkelijke goed keuring heeft verworven. Daar deze mis thans is goedgekeurd, zal ij binnenkort door hot kathedrale koor an de St. Jan te 's-Hertogenbosch voor hel eerst worden uitgevoerd. Chr. Lyceum boekt atbleti ek.su ecessen. Ieder Jaar nemen de leerlingen van het Chf. Lyceum te Haarlem een belangrijke plaats in bij de sclioolwedstrijden. Ook dit Jaar werd de fi nale bereikt van de wedstrijden, welke de Cen trale commissie voor schoolathletiek organiseert De eindstrijden werden Woensdag In Zwolle ge houden. De meisjes van het Chr. Lyceum be zetten de tweede plaats in de meerkamp met 23.5 punt: eerste werd de Gem. H.B.S. uit Dordrecht. Dan behaalden de meisjes den eersten prijs m het nummer 5 maal 80 meter estafette in 54.3 sec. De Jongens van het Chr. Lyceum werden in de meerkamp derde met 43 p.; eerste was Rijks H B S. te'Zwolle en tweede 4e Gem. H.B.S. te Rotterdam. Elswoulslaan en Duinvlietspad afgesloten. De burgemeester van Bloemendaal heeft in opdracht van de Wehrmachtskommar- dantur bekend gemaakt, dat de Elswouts- laan en het Duinvlietspad voor alle verkeer zijn afgesloten. Het betreden van dit afge sloten gebied is streng verboden. Over* treders worden in hechtenis genomen Vooral na zonsondergang is het levensge vaarlijk het verbod te overtreden.- HOOFDAKTE EXAMENS. HAARLEM 15 Juli 1942. Gecxamineerd 8 mannelijke candidaten. Ge- Maagd voor de akte H. P. v. Marrum. K. Schulz. A. W v. Kessel en J. J. Wiwel. Geslaagd voor gedeelte B de heer S. Peet en K. Krul. Afgewezen twee candidaten. NIEUWE BURGEMEESTER VAN NAARDEN. PMHffrl MOtO) De heer M. J. G. J. van Leeuwen, plaats vervangend provinciaal leider van den Nederlandschen Volksdienst in Noordhol land, is benoemd tot burgemeester der gemeente Naarden. De nieuwe burgemeester is heden te 's-Gravenhage beëedigd. Zonierteiitooiistelling in het Frans Hals Museum. Werken van meesters uit de Haagsche School. I- Verleden jaar heeft men" in het Frans Hals Museum een verzameling werken van meesters uit de Romantische School geex- poseerd en thans is in dezelfde zaal een collectie schilderijen, teekeningen en aQua- rellen van schilders uit'de Haagsche School bijeengebracht. De heer Gratama heeft Zaterdagmiddag in zijn openingsrede herinnerd aan het feit, dat de Haagsche impressionisten in "de tweede helft van de vorige eeuw nieuw le ven in onze schilderkunst gebracht hebben. Dit jonge kunstenaarsgeslacht keerde zich af van de romantische kunst, omdat haar latere beoefenaars langzamerhand in een al te gemaniereerden stijl waren gaan wer ken. De jeugdige schilders uit die jaren ble ven niet als hun oudere vakgenooten pre cieuze salonstukjes penseelen in het atelier, maar zij trokken de vrije natuur in. Zij zochten het ruime veld op, gingen naar bosch, strand of zee en schilderden boeren en visschers bij het dagelijksch werk en in hun huiselijk leven. Met groote inspanning gelukte het dezen jongen mannen ondanks feilen tegenstand van het conservatieve pu bliek en van oude, eigenzinnige kunstpoten taten, een frisschen geest in onze kunst te brengen en haar weer naar een hooger plan te voeren. Men weet dat hun werk niet voor niets is geweest. De kunst van de grootmeesters uit de Haagsche School kenmerkt zich idoor een fijne natuurlijkheid. Door dit zuivere, echt HollandsChe karakter verwierf zij zich een wereldvermaardheid. Deze kunstenaars schilderden bij voor keur hun landschappen en figuren in het zachte, grijze licht. Zij waren stemming- schilders. Zij gaven den indruk of impres sie van hun onderwerpen weer. Daarom werden zij impressionisten genoemd. Zij moesten plotseling getroffen worden door een verrassend licht of een teere kleuren combinatie en in zulke momenten hebben zij hun schoonste werken geschilderd. Op deze tentoonstelling ziet men herhaal delijk, dat meesters als Weissenbruch. Mauve en Apol deze sublieme oogenblikken gekend hebben. Van zulke teere momenten getuigen ook de beide stadsgezichten van Jacob Maris, die treffen door het parelende licht. De sctyelpenvisscher van dezelfde meester geeft een uitnemend voorbeeld van den rustigen, edelen toon. die kenmerkend is voor de kunst der Haagsche meesters. Voor vandaag bepaal ik mij tot deze be knopte algemeene beschouwing van. de kunst der Hagenaars. In een volgend ar tikel hoop ik eenige werken uit deze verza meling wat uitvoeriger te behandelen. JAN D. VOSKUIL. Bedrijfsbijeenkoinsten te Haarlem. De heer Woudenberg over de doel stellingen van het Ned. Arbeidsfront. De leider van het Nederlandsehe Ar beidsfront, de heer H. J. Woudenberg, heeft gistermiddag in twee bedrijfsbijeenkom- sten te Haarlem een rede gehouden, waarin hij de doelstellingen van dit Arbeidsfront uiteen heeft gezet. De eerste bijeenkomst werd gehouden in de groote fraaie cantine van de fabriek der N.V. Holland-Nautic, waar bij het binnen treden van den heer Woudenberg het ge- heele personeel stond aangetreden en de bedrijfskapel een vlotte marsch ten ge- hoore bracht. Betriebsobmann Vorschel verwelkomde de Duitsche en Hollandsche gasten, waaronder zich de heeren Ufer, vertegenwoordiger van den Beauftragte van den Rijkscommissaris in Noordholland, Lüttgen, Kreisobmann van het Deutsche Arbeitsfront en Funckler, provinciaal lei der van het N.A.F. bevonden. De heer Lüttgen hield een korte inlei ding, waarin hij o.a. zeide, dat groote dingen op sociaal gebied alleen verwezen lijkt kunnen worden, wanneer daar een groote kracht achter staat'. Om deze kracht te vormen is via een overgangsvorm, het N.V-V., het Nederlandsch Arbeidsfront ge sticht. Daarna was het woord aan den heer Woudenberg, die o.a. zeide, dat de nieuwe gemeenschapsorganisatie lijnrecht tegen over de vroegere vakorganisaties staat, omdat deze laatsten gebaseerd waren op den klassenstrijd en de tegenstelling tus schen kapitaal en arbeid verscherpten. Thans is een wereldrevolutie aan den gang, waarbij ook ons land is betrokken. Neder land, waar 250 mensehen op een vierkante kilometer wonen, is thans een bezet land dat ook zijn koloniën verloren heeft. Dit heeft problemen gesohapen, die het ge- heele volk betreffen en die alleen door de Nederlandsehe werkers kunnen worden opgelost, indien deze hun lotsverbonden heid beseffen met hun kameraden in de bedrijfsgemeensohappen, waarin de tegen stelling tusschen werknemer en werkgever is Vervalleq. De arbeiders moeten besef fen, dat zij niet werken uitsluitend om loon te ontvangen, maar dat hun arbeid dienst baar is aan het geheele volk. Zij moeten zich kunnen verheffen boven de dagelijk- sche zorgen en leeren inzien, waarom het gaat in den huldigen wereldst-rijd. Wil het Nederlarfdsche volk als gelijkberechtigde een plaats innemen in het nieuwe Europa, dan zal het zijn lot in eigen hand moeten nemen, hetgeen speciaal geldt voor de ar beiders omdat op hen de volkskracht rust. Tenslotte wees spreker op de Nederland sehe jongens, die aan het Oostfront hun leven inzetten voor een nieuwe volkeren gemeenschap. gebaseerd op gemeenschap pelijk vergoten bloed. Een krachtig applaus volgde op deze rede. De bedrijfsbijeenkomst werd door een der sociale voormannen besloten met een opwekking, om zich bii het N.A.F. aan te sluiten. De heeren Woudenberg, Ufer. Lüttgen en Funckler begaven zich vervolgens naar de fabriek der N.V. v.h. gebr. Figee, waar zij door den directeur, den heer Van Re- nesse welkom werden geheeten. Voor het personeel, dat in een groote montagehal was bijeengekomen, sprak de heer Wou denberg een rede uit, waarvan de strekking geheel gelijk was aan die, welke hij bij de N.V. Holland-Nautic had gehouden. Hierbij was ook de burgemeester van Haarlem, de heer S. L, A. Plekker aanwezig. ETALEUR BESTAL ZIJN KENNISSEN De Haarlemsche recherche heeft een 19- jarigen etaleur aangehouden, die bij her haling geldbedragen heeft gestolen bij een kennis, bij wien hij op bezoek kwam wielrennen DE DISTRIBUTiEBONSlEN Ronde van Haarlem. Groote belangstelling bij de renners. „Meener, kan ik nog inschrijven voor dc Ronde- van Haarlem op 26 Juli", vroeg een nieuwel aan een bestuurslid „ik heb er wel een rijksdaal der voor over". Het bestuurslid keek bedenke lijk, want de lijst was al aardig gegroeid, maar hij wilde den jeugdigen renner niet teleurstellen en zijn antwoord was „natuurlijk mag je mee doen .maar hel geld behoef je met te betalen. „Drink dan een kogelfleschje voor mijn reke ning", merkte de Jongen vroolijk op. 't is een bewijs, hoe groot de belangstelling r de ronde wordt uit het kamp der renners, die uit hel geheele land naar Haarlem komen. Nog nooit meldden zich zooveel deelnemers aan als op dezen keer. De inschrijving 'voor de be roepsrenners is nog niet gesloten, maar bedraagt reeds zestig; een zelfde aantal vormt de groep dej- nieuwelingen cn va* de amateurs meldden zich 235. Het bestuur van de H.S.V. „De Kampioen" heeft er voor gezorgd, dat talloozen in het bezit zullen komen van een prijs. Voor de beroepsren ners zijn hooge geldprijzen beschikbaar, voor de amateurs twintig cn voor de nieuwelingen twaalf. In de étalage van de firma Mathol in dc Groote Houtstraat zijn de prijzen ten toon gesteld, zoodat het Haailemsche publiek reeds een voor proefje kan krijgen in den vorm van deze expositie. Artikel Aard. bon 36A De wielerkampioenschappen van Nederland op de baan zullen Zaterdag en Zondag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden ge houden. In tegenstelling met vorige Jaren zullen deze;, keer niet alle finales op den laatsten dag wor den verreden. Het aantal inschrijvingen voor alle onderdee- len ls grooter dan verleden jaar. Voor de achter volging zullen niet minder dan 32 (v. j. 17) ren- uitkomen, waardoor waarschijnlijk bijzon dere maatregelen noodig zullen zijn om op tijd gereed te komen.' De sprint voor amateurs telt 32 (v. j. 28) deelnemers, die voor onafhankelijker, 9 (v. j. 8) en die voor professionals 25 (v. j. 14). Voor het nummer over den langen afstand heb ben zich 55 gegadigden gemeld. Alle kopstukken uit de Nederlandsehe wielerwereld hebben inge schreven. Alleen Faanhof ontbreekt bij de ama teursprinters. De voornaamste inschrijvers zijn- sprint amateurs: C. Bijster, P. Duyns, Chr Kropsman, M. V. - Boheemen en H. Hoek. Sprint onafhankelijken: A: Kremers, C. de Best. B. van Rijn, J. Pronk en J. Lust. Sprint profes sionals: A. van Vliet, J. Derks&n, J. v. d. Vijvr' d. Voort. B. Remkes, H. Lakeman. Boeyen, P. Evers, L. Motké. D. Groenewegen, A. V. Amsterdam en J. Braspennlnx. Ook de ve teraan M. v. Oers waagt zijn kans. Aan de ach tervolging neemt G. Peters deel en aan het lange afstandnummer o.a. De Best en Peters. De wedstrijden worden ook dit jaar in coöpe ratief verband gereden, hetgeen wil zeggen, dat de prijzen voor profs en onafhankelijken wor den betaald uit de ontvangsten. Hoe meer pu bliek er komt, des te meer kunnen de renners verdienen. - zwemmen D.W.R. twinlig jaar. Uitgebreid programma samengesteld. Donderdag 23 Juli is het twintig jaar geleden, dat de Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten" werd opgericht. Een feestcommis sie is samengesteld, die een uitgebreid program ma zal uitwerken. De viering is bepaald in Sep tember, doch op den oprichtingsdatum zullen de leden ook bijeen komen. Per fiets wordt naar de uitspanning bij het Brouwerskolkje gereden waarna een gezellig samenzijn volgt. Van het zwemfeest, dat 2 Augustus in de in richting aan de Houtvaart gegeven wordt, zullen alle liefhebbers kunnen genieten. Het bestuur werkt aan een nationaal programma, waaraan vele bekende zwemsters en zwemmers uit den lande zullen deelnemen. waterpolo H. V. G. B. 3—A. Z. 3 2—3 Te Halfweg is voor de competitie de wedstrijd H.V.G.B. 3A;Z. 3 gespeeld en door de Am sterdammers met 3—2 gewonnen. SELECTIE-WEDSTRIJD VIJFKAMP-TOURNOOT. Ten effide den Kring Haarlem op het groote Vijfkamptournooi, dat Zaterdag 25 en Zondag 26 Juli door de Velser Zwemvereeniging wordt georganiseerd, zoo sterk mogelijk te doen ver tegenwoordigen, werd er gisteren een selectie wedstrijd In De Heefenduinen te IJmuiden ge houden. Opvallend was, dat voor dezen wedstrijd niet minder dan acht H.P.C.'ers, vijf leden var D.W.R. en slechts één lid van V.Z.V. waren ge kozen, hoewel V.Z.V. toch ook over goede krach ten geschikt. Wij noemen G. Janus en C. Vis- man. Wegens ziekte en werkzaamheden waren echter verscheidene Haarlemmers niet komen opdagen. Men was genoodzaakt nog twee V.Z. V.'ers te laten meespelen om tenminste met tien menschen te kunnen uitkomen. De eene partij (zwart) bestond uit Kollerie (D.W.R.), Kloois (H.P.C.), De Geest. Maurits en Leyenaar, allen H.P.C.'ers, de andere uit Hoogland (H.P.C.). L. ten Bergen (D.W.R.). Eldering. Visman (V.Z.V.) en Swier (V.Z.V.). Het was jammer, dat beide keepers afwezig waren, zoodat Leyenaar en Hoogland en later Geels als zoodanig fungeerden Het was een zeer eenzijdige strijd, waarin eerstgenoemd vijftal verreweg de meerdere was Het regende doelpunten aan een kant. C. Vis- i wist de eer nog te redden. Over het alge- n werd ér niet serieus genoeg gespeeld en slecht geplaast, terwijl Eldering, midachter. heelemaal niet zwom en rustig zijn tegenstander liet gaan. Friets de Geest was de eenige behoor lijke speler. Het lijkt ons voor de keuze-com missie dan ook een moeilijke taak om na een der gelijken wedstrijd de beste krachten te kiezen. Het was buitengewoon Jammer, -dat beide ze-1 entallen niet compleet waren. Volgende week Woensdag wordt in Haacjei nog een proefwedstrijd gehouden, zoodat de spe lers zich nog eens kunnen voorbereiden. cricket HET PROGRAMMA VOOR 19 JULI. Hetgtoricketprogramma voor Zondag 19 Juli luidt Hs volgt: Eerste klasse: HCC—PW (18 Juli); Hermes DVSPW; HCC 2—ACC; Haarlem—Quick (N.); VOC—Excelsior: RooS en Wit—VRA; HBS—HCC. Tweede klasse: Sparta—CVH; LCC—Quick (H.); Kampong—HCC 3. Derde klasse Noord: CVH 2—Ajax (A); VRA 3 -Haarlem 2; ACC 3—Kampong 2; UD—SCHC 2. PERSONALIA I Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor adjunct-commies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is geslaagd A. F. Grootenboer te Haarlem eii J. G. Olsthoorn ie IJmuiden. Bij den belastingdienst is ingaande 1 Juli j.i verplaatst de ambtenaresse le klasse der ïeglstra- tie en domeinen W. C. Davidsè van Middelburg naar Haarlem, de bevolen verplaatsing van den ambtenaar A. A. J. van Etten van Geertruiden- berg naar Haarlemmermeer is onbepaald uitge steld; die van den ambtenaar A. J. Gelling van Haarlem naar Alkmaar tot X Augustus e. k. VEREBNIGING „DE NATUUR" De vereenlging tot bevordering der aquarium- en lerrariumkunde „De Natuur" te Haarlem houdt morgenavond een bijeenkomst bij Brlnk- mann, Groote Markt, ter viering van het zestien jarig bestaan, waarbij de oprichter, de heer W. Dentz, aanwezig zal zijn. EXAMENS MULO-DIPLOMA. Geslaagd zijn voor MULO-diploma A: H. P. Aangeenbrug. Haarlem. J. S. Goedhart, Bloomen- daal, J. M. Wolfaj-d, G. E. de Ruiter. Heem stede, A. C. Reuyl, Zandvoort, A. Mulder. Uli- geest, C. J. van Honk en H. Groot, Velsen en voor diploma B: J. Timmer, D. van der Veen, A. G. Korvinus. J. H. Nagtegaal, F. J. Wijkhui zen. H. T. Taconts, N. Hunsche, C. G. Steen bakker. allen Haarlem, A. E. P. Stolk. Haarlem- ïermeer, J. Krul. W. P. Kuyk, L. Roelofs, G t Frederiks. Velsen. (Door een misverstand worden deze namen eerst heden gepubliceerd). Te Haarlem zijn geslaagd voor het MULO- diploma a: G. Hermann. W. .Post. Heemstede. N. Hacquebord, N. Jonkhof, A. C. Leising, J. C. Mantje. F. W. van der Heijden. M. Koning. Haarlem. V. Lubbers, Beverwijk, A. Paap. M Paap, Zandvoort. E. J. Smits. Hoofddorp, H van Kampen, Haarlemmermeer, E. C. J. Nieu- wenhuis. Aerdenhout. afgewezen acht candidaten Dinsdag zijn alsnog geslaagd mej. J. C. Frijn. Haarlem en A. H. van Millingen. Voor MULO-diploma b slaagden: Th. Stoeltje en M. P. Polderman, beiden Haarlem: fgewezen vier candidaten. STAD PERSONALIA Bij de te 's Gravenhage gehouden staatsexamen: voor muziek slaagden vooi* orgel (lager onder wijs) mej. K, C. Nederkoorn. voor viool (lager onderwijs) de heer J. M. Hesberg en voor plano (lager onderwijs) de heer F. W. Riphagen, al len te Haarlem. Bij de te 's Gravenhage gehouden staats- xamens voor muziek slaagde voor het theore tisch gedeelte lager onderwijs mej. A. van Lin schooten te Haarlem (Verbeterde opgaaf). Kaart liocvcelh. t/m. Aard. 1 1/4 kg. 18 Juli besch. 7 5 gr. 18 Juli 5, 3-36 i 5, 2-36 4-36 1 05 BV 36a 36b R i Boter Boter 3-3 Boter 2-; Boter Brandst. 01 t/in Brood Brood Chocolade CigiUillos Uigare! len Ciga rctlcn Cigarette» Gort 341 Havermout (pculvr.) 340 •lam 339 Kaas 347 t/m. "351 Kofficsurr. 33S Maïzena (verin.) 3 52 Meel (gem.) 342 Melk 36a t/m.- 39a Melk 36b t/m 394> Petroleum ol Peulvr. (Haver mout) 34 0 Rijst 4-33. 4-34 Scheerzeep U Servies 30. 31. 32 Sigaren 36a Suiker 337 Suikerwerk 3Sen3D Tabak 36a Toiletzeep L Vermicelli 352 Vlecsch Vleesch Waselipoedcr Zeep Zeep Algl i bot./vet brandst. brood brood versnap. tabak >abak Tabak Cigarctt. alg. alg. Alg. als. alg, alg. melk melk petr. 100 gr. S Aug. 125 gr. 26 Juli 125 gr. 12 Sept. 125 gr. 12 Sept. 125 gr. 12 Sept. 1 ecrih. 30 Apr. '43 400 gr. 18 Juli 50 gr. 18 Juli 100 gr. 8 Aug. 10 st. 18 Juli 20 st. 18 Juli 40.st. 18 .Tuli 40 st. 18 Juli 125 gr. 8 Aug. 250 gr. S Aug. 500 gr. 8 Aug. 100 gr. 8 Aug. 250 gr. 5 Sept. 1 00 gr. 18 Juli 125 gr. 8 Aug. 3 1/2L. 8 Aug. 1 3/4 L. 8 Aug. 2 L. 22 Aug. 36A 36B 336' alg. 250 gr. reserve 500 gr. Textiel 50 gr. Reserve 1 pnt. tabak 5 st. alg. 1 kg. yersnap.100 gr. tabak 25 gr, toiletzeep75 gr. Alg. 100 gr. vleesch 100 gr. vleesch alg. zeep 5 gr. 8 Aug. S Aug. 31 Aug. 8 Aug. 18 Juli 8 Aug. 8 Aug. 18 Juli 15 Aug. 8 Aug. 18 Jul! 18 Juli 15 Aug. 15 Aug. 15 Aug. dammen YME DE JONG DAMKAMPIOEN. Na een bijzonder enerveerenden strijd, welke gedurende eenige maanden Sn het brandpunt der belangstelling van de Haarlemsche damspelers stond, is thans de beslissing inzake het persoonlijk hoofdklasse damkampioenschap 1942 van Haarlem gevallen. Oorspronkelijk zag 't er naar uit. dat de titel houder. de Haarlemsche meester P. J. van Dar telen. ook dit jaar wederom onbedreigd als over winnaar uit het strijdperk zou treden. Echter Yme de Jong'speelde tegen den geroutlneerden meester de partij van zijn leven en won onver- •wacht. doch volkomen verdiend. Wim de Jong heefe het in hem gestelde ver trouwen niet beschaamd en prachtig tegenstand geboden aan de energieke pogingen van den titelhouder om deze laatste kans tot het uiterste te benutten. Remise was het resultaat van deze emotievolle partij, waardoor eindelijk na e lange reeks van jaren met de traditie gebroken werd, dat de Haarlemsche kampioenstitel ge wonnen wordt door P. J. van Dartelen of J. B. Sluiter Jr. (in vroeger jaren als „Dritte im Bunde" door J. W. van Dartelen). Yme de Jong (lid van Damclub ..Oosterkwar tier") is een zoon van den bekenden Haarlem- schen hoofdklasse-speler Aebe de Jong en 's thans 23 jaren oud. Hij leerde het damspel van zijn vader en vervolmaakte zijne studies in Damclu,b „Oosterkwartier", van welke vereeni- ging hij ln 1935 lid werd en vele malen, het club kampioenschap behaalde. korfbal H. K. C. OOSTERKWAItTIER Adspiranten-zévenkanip. In het kader van de speeltuingodgchte zal Oostenkwartier dit jaar voor haar adepiran- tcn een zevenkamp organiseeren op Zondag 19 Juli. Alle adspiranten nemen deel en zijn ondergebracht in drie groepen A, B en C, zulks naar leeftijd en capaciteiten. De zevenkamp omvat onderdeden welke Ln betrekking staan tot de korfbalsport n.L snoldoelen. strafworpen, afstanddoelen, ver gooien, verspringen, hoogspringen en hard- loopen. Dc adspirnntcn uit de A afdoelingen (jon gens en meisjes) zullen elkaar bekampen om het adspirainten-kamipioenscliap 19-4>2/43 der vereeniglng. hockey COMPE'tlTIE-INDEELING SEIZOEN 1942—1943. De competities voor het seizoen 1942—1943 zijn voorloopig als volgt samengesteld: ie klasse: H.H.U.C., H.O.C.. T.O.G.O., H.D.M., B.M.H.C., Amsterdam, Gooi, Hilversum, Laren. Promotieklasse A: H.D.M. II. H.H.IJ.C. II. Lei den, Strawberries, S.O.S., Rijswijk, Victoria, B.M.H.C. II, Zandvoort. 2e klasse B: T.O.G.O. II. Groen Geel. H.O.C. II, H.B.S.. H.L.C., H.O.C. III. Leiden II. Kieviten. 2e klasse C: T.C.H. '25, Ijsvogels, Amsterdam III, Amsterdam IV, Pinokkio, B.M.H.C. III, F.A.H.C. I, V.V.V. 3e klasse C: L.S.V., Leiden IH. H.D.S.. H.O.C. IV, Alliance I, Alliance II, H.B.S. II, H.H.IJ.C. V. 3e klasse D: B.M.H.C. IV. B.M.H.C. V. Alk maar II. Alkmaar III, Strawberries, II, Amster dam VI, Hurley, Zandvoort II. 4e klasse E: C.H.C., Hermes, Strawberries III, Alkmaar. IV. H.B.S. III, B.M.H.C. VI, B.M.H.C. VII, Alliance in. SPORT-ALLERLEI Zondag a,s. begint te Rotterdam de finale van den extra meesterwedstrljd 1942 van den Neder landschen Dambond. In deze finale komen uit J. II. Ansems te Rotterdam, W. v. d. Kraan te Dordrecht. M. van Oostrom te Deventer en F. J. Vos te Hilversum. De waterpolowedstrijd D.W.R. IIV.Z.V. II is in een 3—1 "overwinning voor de Haarlemmers Verduisteren van 21.56 tot 5.37 u. 17 Juli: zon op 5.37, onder 21.54 uur maan op 9.50, onder 23.41 uur 18 Juli: zon op 5.38, onder 21.53 uur maan op 10.58, onder 0.06 uur (d.a.v.) radioprogramma VRIJDAG 17 JULI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoon muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoon muziek. 8.00 B. N. o. Nieuwsberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9.15' Voor de huisvrouw. 9.20 Con certgebouworkest (opn.). 10.00 Groot Amusements orkest en gramofoonmuziek. (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Orkest Malando cn solist. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.10 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12J0 Almanak. 12.45 B.l N. O. Nieuws- cn zakelijke berichten. 13.00 Frans Wou ters en zijn orkest. 13.40 Gramofoonmuziek. 14.00 Gooisch Strijkorkest, soliste en gramofoonmuziek 16.00 Bijbellezing. 16.20 Viool, plano en gramofoon muziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Zoo wordt je winkelmeisje, causerie. 17 45 Zang met pianobegeleiding. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N. O. Binnenlandsch zakelijk praatje 19.05 Duitsche taalcursus. 19.30 Ernst van 't Hoff en zijn orkesf. 20.00 Gramofoon muziek. 20.15 Vrijdagavondcabaret. 21.00 Gramo foonmuziek. 21.25 Het wékelijksch sportpraatje. 21 45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon muziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Orgelconcert En.). 8.35 Omroep-Opera-Orkest en solisten n.) 9 45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenw^- dlng. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 R»« portage 11.00 Orgelconcert. 11.30 Zang met piano, begeleiding. 11.55 Gramofoonmuziek. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuw»- en zakelijke berichten. 13.00 Causerie. Stoppel- gewassen-Verbouw in Gelderland. 15.00 Voor de vrouw, 15.45 Ensemble Willy Kok en gramofoon muziek. 17.00 Als je verre reizen doet. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17.ap Bertus van Dinteren en zijn orkest. 18.15 Boek bespreking. 18.30 Film en Operette (opn.). 19-00 Musette-Orkest en soliste (opn.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O.: De Jordanèr ver telt over sociale noode'n. 19,50 Spiegel van den dag. 20.00 B. N O. Engelsehe uitzending: „Hol lands Political aspects". (Radio-Centrales: Gra mofoonmuziek). 20-15 Zang met planobegeleiding, en pianospel (opn.). 20 50 Utrcchtsch StedelijK Orkest (opn,). 21.00 Landmans lust. 21.30 Gramo foonmuziek 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Leidende staatslieden schrijven. 22.lt Avondwijding. 22.15—24.00 Hilversum L

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14