Haarlemsche Courant Havens van den Kaukasus gebombardeerd. Verhouding Vichy-Washington zeer verscherpt. Felle Britsche aanvallen in Egypte afgeslagen. 287e Jaargang No. 166 x x Abonnement p. week f ji,2«, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, Iranco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. Ultg.: Grafische Bedrijven Damlate. Vrijdag 17 Juli 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWVNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat W, BUkantoor: soend** plein 37. Tel. Directie 13032. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134SSS. Directie PH. A. MEES P. W- PEEREBOOM. Burean IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Nieuwe aanvallen op Rostof. In den Zuidelijken sector duurt de achtervolging zonder onderbreking voort. Tegenaanvallen der bolsjewisten bij Woroncsj afgeslagen. Sowjet-pers slaat alarm. Het opperbevel^ler Duitsche weermacht deelt mede: In den z\i i d e 1 ij k e n sector van het Oostelijk front worden de achtervolgings gevechten rusteloos voortgezet. Ingesloten en afgesneden groepen van den vijand trachten vergeefs naar het Oosten door te breken. De verliezen van den tegenstander en de binnengebrachte buit zijn tot dusver niet te overzien. Sterke formaties van het luchtwapen hebben de achterwaartsche verbindingen van de bolsjewieken aange vallen en tah'ijke colonnes uiteengedreven. Gevechtsvliegtuigen hebben Rostof en verscheidene havens aan de K a u- kasische kust gebombardeerd. In voor den oorlog belangrijke installaties der stad Rostof ontstonden verschei dene groote branden. Een vrachtschip werd door voltreffers tot zinken ge bracht. Tegen het bruggehoofd Woro- nesj heeft de vijand zijn sterke tank- aanvallen voortgezet. In samenwerking met het luchtwapen zijn alle aanvallen in harde gevechten bloedig afgeslagen. Aan de rest van 't Oostelijk front slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. IndeFinscheGolf hebben eenheden van de Duitsche marine twee bolsjewisti sche duikbooten tot zinken gebracht. In Egypte werden met sterke strijd krachten uitgevoerde aanvallen van den vijand in den centralen sector van de stel ling El Alamein afgeslagen. In den loop van de verbitterde gevechten werden in tegen aanval 1200 gevangenen gemaakt en een aantal tanks en vrachtauto's vernietigd. In het Westen van de Middellandsche Zee is een Britsche kruiser door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen en met treffers van bommen beschadigd. Bij aan vallen van Britsche jagers op de kusten van de bezette gebieden in het Westen ge lukte het in den loop van Woensdag zes Vijandelijke vliegtuigen te doen neerstorten. Naar het opperbevel voorts meldt, heb- roen Duitsche vliegtuigen Woensdagochtend het schakelstation Moermasji ten Zuiden van Moermansk aangevallen, dat reeds vroeger blijvend was beschadigd. Het ont staan van verscheiden branden werd hier waargenomen door de bemanningen. Russische bladen over den toestand. ernst van het oogenblik met een nog nooit voorgekomen dringendheid duidelijk ge maakt aan de Sovjet-bevolking. Zoo heeft de Prawda een drie regelige slagzin afge- 4 drukt luidende: Mannen van het Roode Leger! Ernstig gevaar dreigt, de natie doet een beroep op u, brengt uw slagen nog har der toe dan tot dusverre". Ilja Ehrenburg schrijft in de Roode Ster: „De vijand dringt op naar Stalingrad. Gij allen weet, wat dat beteekent. Soldaten, boèren, arbeiders allen moeten thans alles wat zij hebben in een geweldige inspanning geven voor het bevechten van dé ovèrwin- ning. De Isvestia schrijft: „De slag op leven en dood is begonnen. Herinnert u de. leus van Lenin: overwinning of dood". Tass geeft de volgende bijzonderheden: Op deze eindelooze prachtige graanvel den is er thans niets meer wat de tanks kan stuiten, behalve de bolsjewistische sol daten, die ten aanzien van motorvoertuigen en vliegtuigen numeriek inferieur zijn en achter zich slechts spaarzame spoorwegver bindingen hebben. Aan den anderen kant van het Don-front bij Woronesj hebben de ^Duitschers reeds genoeg troepen over de rivier gekregen om het loonend te achten aan te stormen op de rechtstreeksche spoor wegverbinding tusschen Moskou en Stalin grad. Dat is het gevaar van dit oogenblik en het heeft geen doel het te loochenen. Het gaat niet om 'de bedreiging van Moskou of van de voornaamste massa van het bols jewistische leger te velde. Het gaat veel eer om het vreeselijke gevaar van de olievoorziening van Moskou en een groot deel van den graantoevoer en '"voor de verbinding met de Zwarte Zee-vloot en Iran. Daarbij is nog niet eens rekening ge houden met het gevaar voor Stalingrad het naburige industrieele gebied. Het heeft geen doel zich het feit te ver- heelen dat het Duitsche pantserwapen met zijn schitterende organisatie voor de levering van benzine weer een die- pen doorbraak tot stand heeft gebrfffchj. Megerle over de vernietiging van het Britsche Rijk Het kon met, niet tegen Europa behouden blijven. Onder het opschrift „Zelfvernietiging van het Britsche Rijk" wijidt Karl Megerle in de Berliner Börsenzeitung een artikel aan de sombere positie van het Empire. In 1866, aldus Megerle, schreef de Engelsch- man Stanley Jevons nog: „op het oogen blik zijn alle vijf de wereldrijken onze vrijwillige tnbuabelen". Thans, bijna 80 jaar later, is Churchill tevreden, als Enge land dezen oorlog maar overleeft. Zoo grondig is de politieke wereldpositiê van Engeland reeds veranderd en langzaam dringt het tot het bewustzijn van het En- gelsche volle door dat de oorlog verloren kan worden. Reeds na den eersten wereldoorlog is de Empiregeest in Engeland verloren gegaan. De Engelsche jeugd was niet meer bereid, de leege ruimten in het Wereldrijk op te vullen en te ontwikkelen. Daar komt bij, dat Engeland in dezen oorlog zoo arm aan politieke en militaire mannen van den eer sten rang is. Hier vindt men ook het geheim van Churchills positie. Zijn persoonlijkheid is reeds op de weegschaal van den oorlog gewogen en te licht bevonden. Maar hij is nog op dezelfde plaats, doordat er niemand is, die hem kan aflossen, doordat uit gebrek aan persoonlijkheid niemand het waagt hem weg te sturen. De Britsche wereldpositie is echter ook niet meer te redden door den oorlog te overleven, zoo vervolgt Megerle, omdat de krachten, die men te hulp heeft geroepen, vooral de Vereenigde Staten en de Sow- iet-Unie, den Engelschen al lang over het loofd zijn gegroeid. In geval van een overwinning zou Engeland ze niet meer onder controle hebben. Londen zal dus de vroegere rol de leiding van het Europee- sche evenwicht en het behoud van zijn Rijk over de geheele wereld nooit meer kun nen spelen. Het Engelsche Wereldrijk kon slechts behouden blijven met Europa, maar nooit tegen Europa. Thans is de beslissing reeds gevallen. De weg naar het herstel van den vroegeren toestand wordt Enge land niet alleen versperd door de mogend heden van het Pact van Drie, maar ook door de Vereenigde Staten. United rf-ess meldt uit Moskou, dat het den volken, der Sovjet-Unie steeds duide lijker wordt, dat de geheele unie steeds meer in gevaar komt door den onophoude- lijken druk der Duitsche legermassa's. De Prawda stelt den eisch dat eindelijk een tweede front moet worden gevormd en wel onverwijld. Tot slot verklaart het bureau, dat van alle Sovjetfronten buiten gewóón-ernstige berichten over de situatie binnenkomen. Alexandrow, lid van de centrale commis, sie van de Communistische Partij, heeft via de radio een dringend beroep gedaan op de geallieerden ter oprichting van een tweede front in Europa. De Sovjet-Unie, zoo heeft hij verklaard, wordt door Engeland en de V. S. niet geholpen In de mate van de „reus- i achtige middelen" waarover deze beide landen beschikken. Een Spaansch journalist ziet Sebastopol. De correspondent van 't bekende Spaan- sche blad „Ya Pombo Angulo" heeft de ver overde vesting Sebastopol bezocht. Het meeste heeft hem de vesting Maxim Gorki getrÖffen, de enorme kolos uit staal en be ton en hij schildert zijn bezoek met de volgende woorden: Rondom ons- niets dan kazematten, machinegeweernesten, loopgraven en bun kers. Plotseling komt, half verscholen ach ter een heuvel, het vestingwerk Maxim Gorki in het zicht, beschermd door ontel bare bunkers, kilometers prikkeldraad, loopgraven en veldstellingen. Een massieve klomp is deze vesting, met betomvanden van meer dan vijf meter dikte, vijf ver diepingen hoog, dè pantserkoepels van staal veertig centimeter dik. Tien meter lang zijn de dreigende loopen van het geschut een loop staart machteloos naar den hemel, een anaer stuk geschut ligt veert'g meter van den koepel, weggeslingerd door een ont zaggelijke explosie. Nog stijgt uit de puin- hoopen rook omhoog. Rondom is de aarde gekorven en omgewoeld, vei kooide boomen, vliegtuigen, enorme oeto:ibrokk°n gebro ken geweren en talrijke uitrustingsstukken liggen verspreid in het terrein. De vesting zelf is opengescheurd, ver splinterd, ineengedrukt. De koepeltorens zijn opengebarsten. Het lijkt of een reuzen- hand de vesting heeft gebeukt, de aarde heeft omgewoeld, de heuvels vergruizeld. Onder het moordend spervuur van de zware Duitsche artillerie heeft een bataljon stormenderhand het voorterrein genomen en vervolgens de beide pantsertorens on schadelijk gemaakt, terwijl stuka's onafge broken de bolsjewistische stellingen aan vielen. De bezettingprobeerde, toen zij zag, dat verdere verdediging nuttploos was, zelf de resten van de vesting op te blazen! Slechts veertig man van de vijfhonderd koppen sterke bezetting hebben den strijd overleefd. Hieronder bevonden zich de com mandant en enkele verpleegsters. De vesting zelf konden Avjj tengevolge van het mijnengevaar niet betreden. Overal waren waarschuwingsborden aangebracht om te verhinderen dat het monsterwerk ook. na den val nog slachtoffers zou eischen. Als een symbool van gruwzame tyrannie. brutaal, een enorme kolos zonder ziel, lag achter ons de vesting Maxim Gorki. Roosevelt's eisch inzake de Fransche oorlogsbodems te Alexandrië. De Fransdie minister-president Pierre Laval, heeft voor de binnen- en 'buitenlandsche pers een verklaring afgelegd over de onderhandelingen, welke gevoerd zijn over het te Alexan drië liggerfde Fransche eskader. „Als gevolg van het door g'eneraal-veld- maarsohalk Rommel op Egyptisch grondge bied ontketende offensief van Duitsdie en Italiaansche strijdkrachten heeft de Fran sche régeering zich op 26 Juni bezig gehou den met het lot van het Fransche eskader te Alexandrië. De Fransche admiraliteit heeft aan admiraal Godefroy. deh.comman dant van deze vloot, instructies'gezonden.' Het eskader moet. trachten, in geval de Britsche strijdkrachten Alex'andrië ontrui men, een Fransche haven te bereiken. Wan neer het het Fransche eskader onmogelijk wordt gemaakt de haven te verlaten, moet het onder Fransche vlag in Alexandrië blij ven en een afwachtende houding aannemen. Admiraal Godefroy heeft opdracht gekre gen om de Fransche schepen nooit in vreemde handen te laten vallen. Deze in structies, welke strikt in overeenstemming zijn met de clausules van het wapenstil- standsverdrag, zijn aan de wapenstilstands commissies te Wiesbaden en Turijn mede gedeeld. Op 1 Juli heeft de Fransche minister president aan den Amerikaanschen zaakge lastigde een memorandum overhandigd, waarin de Fransche regeering, nadat zij verklaard had. dat zij het Fransche eskader te Alexandrië met alle middelen wenscht te redden, het volgende uiteenzette: „Wanneer de Britsche strijdkrachten Alexandrië moeten ontruimen, zal de Fran sche regeering niet gedoogen, dat den Franschen schepen voor het vertrek der En- 'elschen moeilijkheden worden bereid. In lit geval zullen zij zich met alle middelen waarover zij beschikken, verdedigen. Ad miraal Godefroy heeft bevel gekregen te weigeren de Engelschen op hun terugtocht te volgen. Wanneer een aanslag zou worden gepleegd, zooals in Iran, dan zullen de con sequenties ernstig zijn. Op 2 Juli hébben het Duitsche opper bevel van de weermacht en de Italiaan sche regeertng erkend, dat de aan ad miraal Godefroy gegeven instructies in overeenstemming zijn met de voor waarden van den wapenstilstand en hebben zij de verplichting op zich ge nomen hun houding hiermede in over eenstemming te brengen. Op 3 Juli heeft de zaakgelastigde der Vpreenigde Staten aan den chef van de Fransche regeering een nota overhandigd, waarin verklaard werd: „De president der Vereenigde Staten koestert, den wensch, dat de Fransche oor logsschepen, die zich op het oogenblik te Alexandrië bevinden, onder geen beding in handen vallen van de Duitsche of Italiaan sche strijdkrachten. Hij heeft de Britsche regeering op de hoogte gesteld en stelt de Fransche regeering voor de Fransche sche pen onder de bescherming der Vereenigde Staten te plaatsen. Deze maatregel brengt de reis van de Fransche schepen naar een asylhaven voor den duur van den oorlog met zich mede. hetzij in de Vereenigde Staten, hetzij in een andere Amerikaansche republiek met de garantie, dat de Fransche schepen bij het einde van den oorlog aan Frankrijk zullen worden teruggegeven. Dit voorstel is in het belang van Frankrijk. Wanneer het aanbod der Vereenigde Staten door de Fransche regeering niet wordt aangenomen, pan zou de Britsche regeering natuurlijk volkomen het. reoht hebben den Franschen schepen het bevel te géven het Suezkanaal door te varen en wanneer dit bevel niet zou wor den opgevolgd tot vernieling van deze sche pen over te gaan om te vermijden, dat zij in handen van den vijand vallen. Pierre Laval heeft den Amerikaan schen zaakgelastigde geantwoord, dat deze nota onaanvaardbare uitdrukkin gen bevat en dat de Fransche regeering gelooft, dat zij niet het antwoord vormt op haar memorandum van 2 Juli. Dit heeft de Amerikaansche zaakgelastigde Tuck op 5 Juli toegegeven, doch tevens verklaard, dat president Roosevelt zijn standpunt handhaaft. Op 7 Juli heeft de Fransche regeering de Amerikaan sche regeering geantwoord en ver klaard, dat zij de voorstellen der Ver eenigde Staten formeel van de hand wijst als in strijd met de eer en het be lang van Frankrijk. Het Fransche eskader te Alexandrië. Over de Fransche vjoot in de haven van Alexandrië verneemt men nog de volgende bijzonderheden: Het slagschip „Lorraine" werd in 1919 gebouwd en in 1934 gemoderni seerd. Het heeft een water-verplaatsing van 23.000 ton en bezit acht stukken feschut van 34 cM., alsmede 14 stuk en gëschut mét een kaliber van 13.8 c.-m. De kruisers „Tourville", „Du- quesne" en „Suffren" hebben een wa- terverplaatsing van 10.000 ton en zijn uitgerust met 8 stukken geschut van 20.3 cM. De kruiser „Duguaytrouin" heeft een waterverplaatsing van 7980 ton." De torpedojagers „Le Fortune", „Forbin" en „Basque" hebben elk een inhoud van 1379 ton. De duikboot „Pro- tée" heeft onder water een waterver plaatsing van 2060 ton. De correctheid en de nauwkeurigheid van het Duitsche en Italiaansche antwoord met betrekking tot de toepassing van de wapen stilstandsovereenkomsten geven de federale regeering der Vereenigde Staten niet het recht om een dergelijke beleedigende hou ding jegens de Fransche regeering aan te nemen. Bovendien stelt de Amerikaansche regeering door deiT eisch om de Fransche oorlogsschepen in éen Amerikaansche haven „een veilig asyl" te verleenen een eisch, welke overeenigbaar is met de verplichtin gen, welke voor Frankrijk voortvloeien uit het wapenstilstandsverdrag. In de Fransche antwoordnota wordt ver der o.m. verklaard: De Fransche regeering betreurt te moeten constateeren, dat president Roosevelt er niet voor terugschrikt van meet af aan de zware verantwoordelijkheid te deelen van hen, die met miskenning van de militaire eer een misdadige houding tegen een ont wapend eskader beramen. Op 11 Juli heeft de zaakgelastigde der Vereenigde Staten een nieuwe nota over handigd aan^president. Laval, waarin werd voorgesteld om de Fransche schepen van Alexandrië door het Suezkanaal naar Mar tinique over te brengen, waar zij vóór den duur van den oorlog op dezelfde voorwaar den als de Fransche oorlogsschepen in Fort de France gedemobiliseerd zouden worden. Op 13 Juli heeft de Fransche regeering op deze nieuwe nota geantwoord met een nota, waarin werd verklaard, dat het door president Roosevelt gedane voorstel niet aanvaard kon worden, daar het onveree- nigbaar is met de voorwaarden fvan den wapenstilstand. In de nota wordt verder verklaard, dat uitsluitend aan de Fransche regeering met haar eigen middelen en in het bijzonder door de keuze van de vlootbasis het recht toekomt deze schepen te beschermen en dat president Roosevelt den wil der Fran sche regeering om de Fransche vlag op alle oorlogsschepen te handhaven, niet zonder de Fransche natie te beleedigen, in twijfel kan trekken. Daarom hernieuwt de Fransche regeering haar eisch om haar oorlogsschepen uit Alexandrië naar de dichtstbijgelegen Fran sche haven te brengen, waarbij zij zich be roept op het recht, dat door president Roo sevelt niet doeltreffend kan worden bestre den. Wanneer president Roosevelt dit recht, ontkent en de ontwapende oorlogsschepen blootstelt aan een aanval der Britsche strijde krachten, dan neemt hij hierdoor een ver antwoordelijkheid op zich, welker uiterste consequentie door de Fransche regeering nogmaals met nadruk onder het oog wordt gebracht. Het Duitsch kapitaal in Frankrijk. De regeering te Vichy heeft bekend ge maakt, dat alle op 1 September 1939 in beslag genomen vermogens van Duitsche staasburgers volledig dienen te worden ge restitueerd in natura. Binnen twee jaren dienen alle loopende zaken met deze geheel te zijn afgewikkeld. (E.P.). BLIJDE GEBEURTENIS IN KON. HUIS VAN ITALIë. De jongste doohter van den Italiaanschen Koning. Prinses Maria, die gehuwd is "met Prins Louis van BourbonParma, Reeft het leven geschonken aan een tweede kind,; Het vlas is rijp en in den Haarlem mermeerpolder zijn de vlastrekkcrs hun arbeid begonnen. (Stevens-Pax Holland-c) 1200 krijgsgevangenen. Engelsche kruiser beschadigd Het Italiaansche weermachtberieht luidt als volg: In den centralen sector van 't Egyp tische front heeft de vijand onze stel lingen fel aangevallen. De aanvallen werden echter overal gestuit en wij hebben terstond tegenaanvallen onder nomen. Wij maakten ruim 1200 ge vangenen en vernielden een aanzienlijk aantal tanks. Het luchtwapen heeft met sterke formaties deelgenomen aan de felle gevechten en de vijande lijke strijdkrachten evenals het vijan delijke luchtwapen aangevallen. Vier vliegtuigen werden door de jagers nn de vierde stormafdeeling neergescho ten, die daarmede sedert het begin van de huidige operaties in Noord-Afrika hun 132- ste luchtoverwinning behaalden. Bovendien brachten Duitsche vliegtuigen de Royal Air Force het verlies toe van een Curtiss en een' Spitfire. Britsche vliegtuigen hebben Benghasi gebombardeerd, eenige huizen beschadigd en ongeveer 10 Arabieren gedood of ge wond. Het afweergeschut vernielde een Engelseh vliegtuig. De luchthaven van Miccaba is wederom 'door onze Duitsche luehtformaties gebombardeerd, de installa ties werden herhaaldelijk getroffen. Van de operaties van den dag keerde een onzer vliegtuigen niet terug. In de Middellaqdsche Zee hebben Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen een Engelsohe kruiser aangevallen en beschadigd. In een beschouwing over de situatie in Noord-Afrika schrijft Gayda in de Gior- nale d'Italia, dat generaal Auchinleck aan zienlijke hoeveelheden materiaal en men- schen uit alle deelen van Egypte, Palesti na. Syrië en Irak en van de Amerikaan sche depóts aan den Indischen Oceaan en de Roode Zee heeft gerequireei-d. Dat dit noodig is, aldus Gayda, bewijst, dat het Britsche leger zeer verzwakt is. Voorts wijst hij er op, dat de Australi sche premier, Curtin, heeft toegegeven dat het grootste deel der versterkingen in Noord-Afrika wederom door Australische soldaten gevormd wordt. Zoo moet Austra lië nogmaals door zijn eigen menschen in den steek worden gelaten om Egypte te verdedigen. Bevestigd is. zoo vervolgt Gayda, dat bij El Alamein Nieuw-Zeelan- ders en Zuid-Afrikaners in het veld ge bracht zijn. Ook zijn er groote hoeveelhe den Amerikaansch oorlogsmateriaal in den strijd geworpen. Zoo worden door den slag in Noord-Afrika voortdurend Anglo-Ame- rikaansche strijdmachten gebonden, waar door de toegezegde hulp aan de Sowjet- Unie en Tsjoengking wordt onttrokken. Uit Cairo wordt gemeld: Onder voorzit terschap van Nahas Pasja is op het Egyp tische ministerie van binnenlandsche za ken een belangrijke bespreking gehouden, waaraan werd 'deelgenomen door de gou verneurs van de provinciën en de groote steden. De vraagstukken van openbare vei ligheid, politie, emigratie, be waiting van belangrijke gebouwen en instellingen wer den uitvoerig besproken, evenals de betrek kingen' tusschen de burgerbevolking en de Britsche troepen. Nahas Pasja verklaarde, dat er maatregelen zijn genomen om in alle provinciën het geregelde leven te doen weerkeeren. In een andere conferentie heeft de minister voor de voedselvoorzie ning meegedeeld, dat hij de voorziening in alle gebieden wil verzekeren. De regeering heeft besloten in elke provincie een groot voedselkamp ïp te richten voor, het geval het verkeer door ernstige gebeurtenissen belemmerd zou worden. Tegenaanvallen op Aleoeten zouden uitblijven. De Evening Standard meldt, dat Wash ington besloten heeft, voorloopig geen groote militaire operaties tot herovering van de door de Japanners bezette eilanden der Aleoetengroep te ondernemen en het te laten bij de bomaanvallen, welke nu en dan op ete Japansche scheepvaart worden gedaan. Het motief is volgens het Engel sche blad. dat het Amerikaansohe comman do op het oogenblik geen troepen aan een front van den tweeden rang wenscht te gebruiken. Veel gevaarlijker dan de bezet ting der beide eilaniden van de Aleoeten groep acht men de overwinningen der Spil- mogendheden in Egypte en in de Sowjet- Ume. De snelheid, waarmede de Duitschers hun operaties ten uitvoer gelegd hebben, heeft verrassing gewekt. Nieuwe deviezen voorschriften op Java. De Japansche militaire autoriteiten op Java hebben nieuwe deviezenvoorsohriften afgekondigd. Japansche staatsburgers mo gen hun salarissen of winsten, welke zij op Java genieten, op normale wijze naar Ja pan overmaken, terwijl een regeling in voorbereiding is met betrekking tot het overmaken van winsten van ondernemingen naar andere gebieden dan Japan, waarbij vanzelfsprekend het overmaken van win sten en gelden naar landen, waarmede Ja pan in oorlog verkeert, is uitgesloten. Het blijft verboden bankbiljetten uit Neder- landsch-Indische gebieden naar vijande lijke gebieden uit. te voeren. Het internatio nale betalingsverkeer met de niet-Japansche gebieden dient door middel van bank cheques, bankoverwijzingen of credietbrie-i veh te geschieden. (EfP.). Protestnota van Vichy aan liet Witte Huis. Amerikaansche vertegenwoordigers bij de Gaulle. Naar de Fransche staatssecretaris Marion tijdens een ontvangst van de pers heeft medegedeeld, heeft de Fransche regeering op 13 Juli de Amerikaansche regeering een proteJlnota overhandigd tegen het besluit van Roosevelt om twee militaire Ameri kaansche deskundigen te benoemen als ver tegenwoordigers van de Ver. Staten bij het nationale Comité de Gaulle. In de protest- nota wordt gezegd, dat de Ver. Staten nog steeds normale diplomatieke betrekkingen met Frankrijk onderhouden en dat het der halve ontoelaatbaar is, dat- de Amerikaan sche Tegeering tegelijkertijd betrekkingen onderhoudt met de Gaullistische rebellen. De argumenten, die Roosevelt voor zijn be sluit heeft aangevoerd zün in de protest nota van Lava! gekarakteriseerd als voor wendsel, dat gericht is tegen de souvereini- teit van Frankrijk. Roosevelt heeft gear gumenteerd, dat het opnemen van contact tusschen de Amerikaansche regeering en de beweging van De Gaulle het veilig stel len van de Fransche gebieden ten doel heeft. De verdediging van het Fransche gebied, aldus Laval's protestnota. is echter uitslui tend een zaak van de Fransche regeering. „DIERLIJKHEID TEGEN DAPPERHEID." Dr. GÖbbels over de Russische mentaliteit. De houding der bolsjewisten bij Sebastopols verdediging. In „Das Reich" houdt dr. GÖbbels zie bezig met de gevolgen van de Russische mentaliteit en de Russische psyche voor de gevechtskwaliteiten van den Sovjetsoldaat. De Duitsche soldaat, aldus dr. GÖbbels, heeft het bolsjewisme gedurende den veld tocht in het Oosten leeren kennen en geen der Duitsche soldaten zal" uit het Oosten als communist terugkeeren. Het bolsjewisme is ontsluierd en vormt voor de Duitschers geen geestelijk gevaar meer. Met verwijzing naar den strijd bij Sebastopol, verklaart dr. GÖbbels, dat de Sovjetweermacht den Spil- troepen vaak een tegenstand hebben gebo den, zooals zij die op hun vroegere veld tochten niet ontmoetten. De bolsjewistische weermacht vecht soms met een stompzinnige, bijna dierlijke hard nekkigheid en legt daarbij menigmaal een doodsverachting aan den dag, die meer dan opmerkelijk is. In hun geheele geschiedenis hebben de Russen zich onderscheiden door een bijzonder taaie wijze. van verdediging, terwijl ?ij van den aanval nooit veel te recht brachten. Hun geheele volkskarakter sluit zeer goed aan by een defensieven oor log. Zij zijn gewend aan een hard leven vol ontberingen, waaraan zij dan ook niet al te zeer zijn gehecht. Het individu is in het openbare den ken ongeveer zooveel waard als bij voorbeeld een rijwiel. Er is een soort primitieve taaiheid, welke men teveel eer zou aandoen, wanneer men haar dapperheid noemde, want dapperheid is een soort vergeestelijkte moed. De taaiheid waarmede de bolsjewisten voor Sebastopol hun kazematten ver dedigden, was meer een dierlijke drift en niets zal onjuister zijn dan de mee ning, dat hier sprake is van een ge volg van de bolsjewistische wereld beschouwing of opvoeding. Het bolsjewisme berust op het meest ge raffineerde gebruikmaken van de Slavi sche volksziel. Slechts in Rusland was dit huiveringwekkende experiment mogelijk. Het was de bolsjewistische propaganda in groote trekken gelukt, de massa van Rus sische arme boeren door een hermetische afsluiting van de buitenwereld en een eeuwige herhaling van haar phrasen wijs te maken, dat deze toestand het paradijs op aarde was. In een dergelijk systeem heeft de politieke commissaris een functie uit te oefenen, die wij ons niet kunnen voorstel len, aldus dr. Göbbels. Een nationaal intel lect, dat dit systeem zou kunnen bestrijden, bestaat niet meer. Het geheele land is door trokken van een spionnagesysteem, dat de kinderen misbruikt om hun eigen ouders uit te hooren. De willooze massa kan dus nog slechts gehoorzamen, en in haar lot schikken met een fatalisme, dat in de Rus sische psyche een goeden voedingsbodem vindt. Bij de vuurproef echtèr, moet dit systeem steeds weer wijken voor den supe rieuren geest van den mannelijken strijde* Indien de vijand/in het Oosten is versla gen, aldus Göbbels, is er geen bedreiging meer, waarvoor wij ook maar een oogen blik zouden moeten terugschrikken. Duitsch land is ten strijde getrokken tegen een wereldmacht, die zijn nationale leven, be dreigt. De Duitsche soldaat voert dezen oor log als een strijd om zijn heiligste goederen. Het is geen Duitsche gewoonte zijn tegen stander te onderschatten. Maar "wij blijven er van overtuigd, dat ook hier het hooger staande ras over het lagerstaande zal zege vieren. Wij weten, dat Europa verloren zou zijn. indien het niet door de Spilmogend- heden beschermd werd. De aanslag van het Oosten op leven en cultuur van Europa zal mislukken, omdat wij tegenover het domme geweld de vastbeslotenheid van een offen sieven tegenstand plaatsen, die zijn kracht put uit het intellect der leiding en uit de gedisciplineerde vitaliteit der jonge rassen. Invrijheidsstelling Fransche krijgsgevangenen op bijzondere wijze. Jacques Bénoist Méchin, staatssecretaris bij het hoofd van de regeering, president van het centraal comité van het „Légion Tricolore" heeft een bezoek gebracht aan 2'5 Fransche legioensoldaten, die gewond zijn aan het Oostelijk front en op het oogenblik ter verpleging opgenomen in het Foch-hospitaal te Suresnes. Te dezer gelegenheid heeft de minister aangekondigd, dat volgens een beslissing van de Duitsche overheden, alle gewonden van het „Légion Tricolore" de invrijheid stelling mochten vragen van leden van hun familie in den eersten graad, vader, broeder of zoon, die krijgsgevangenen zijn. Een naamlijst werd reeds naar Duitschland ge stuurd, waar deze invrijheidstelling thans plaats heeft. ZWEEDSCH PROTEST IN LONDEN. Uit Londen wordt gemeld, dat de Zweed- sche regeering haar gezant in Londen op dracht heeft gegeven te protesteeren tegen het vliegen, van Britsohe vliegtuigen over Zweedsch gebied. WAAR HET OM GAAT. Bs. Het is ons bekend, dat in zeer groote Nationaal-Socialistische kringen de opvatting gehuldigd wordt, dat zoo spoedig mogelijk door alles wat in hel verleden en in het heden het Nederlandsche volk ge scheiden houdt, een streep moet worden gehaald, om dan samen alle krachten in te spannen en land en volk de plaats in de Europeesche samenwerking te bezorgen die ons toekomt. Het spreekt vanzelf, dat deze opvatting geen vrykaart beteekenen kan voor de velen die van meening zijn, dat tegen Nationaal-Soci^listen alles geoor loofd is, en dat iedere grens van mensche- lijkheid en fatsoen dan ophoudt te bestaan; wie zich thans overgeeft aan laakbare han delingen moet er rekening mee houden, dat hem vroeg of laat de rekening hiervoor zal worden gepresenteerd. De situatie van. Ne derland en de gescheidenheid van het Ne derlandsche volk eischen echter, dat in 't belang van het land een mate van tege moetkoming wordt betoond, die het moge lijk maakt met vei-eende krachten aan den opbouw te gaan. Deze wetenschap en deze overtuiging maakten het ons mogelijk reeds bij herhaling in het hoofdartikel een lans te breken voor toenadering en samenwer king. Het schijnt echter, dat er gelegenheid is om ook de beste bedoelingen verkeerd uit te leggen of' verkeerd te begrijpen. Er bestaan elementen die zelf zoó weinig ruim van geest zijn, dat zij eenvoudig niet kunnen begrijpen, dat er volksgenooten zijn voor wie werkelijk het belang van het land vooropstaat. Deze Nederlanders begint nen dan dadelijk met de veronderstelling dat die andere 'n dergelijke houding slechts aanneemt, omdat hij zwak in z'n schoenen staat, angst heeft, van twee walletjes eten wil, of misschien van z'n overtuiging een koopmanszaak wenscht te maken'; Anonieme schrijvers hebben ons dezer dagen duidelijk gemaakt, dat zij de zaak zóó verstaan. Nu is het niet onze gewoonte om ons omtrent dit soort menschen bij zonder druk te maken (wij beschouwen hen n.l. min of meer als schoothondjes, die óók zoo venijnig kunnen uitschieten wanneer er 'n wagen langs rijdt), maar 't lijkt ons toch dienstig de zaak nog eens zuiver te stellen, omdat liet niet uilgeslo ten is, dat ook bij anderen een verkeerd begrip zou ontstaan. De samenwerking die wy bedoelen kan uiteraard geen andere zijn dan een samen werking op Nationaal-Sociallst-ischen grondslag, na de overwinning van Duitsch land. Het is begrijpelijk, dat wij na den oorlog alieen met volksgenooten die voor uit willen in het belang van Nederland, werkzaam kunnen zijn. Een andere moge lijkheid bestaat voor ons niet. Wij zijn n.l. de overtuiging toegedaan, dat alleen dón van samenwerking sprake zal kunnen zijn, omdat alieen indien Duitschland wint, nog een Nederland blijft bestaan, waarin samenwerking- mogelijk is. Mocht Duitsch land den oorlog verliezen, dan krijgen wij hier Sovjet-Nederland en daarin heeft het geen zin. zoomin voor ons als voor de Nederlanders die wij hier bedoelen, om nog over samenwerking te praten. Zij zul len dan, even als wij, voorzoover zij niet uitgemoord werden, ae gevangenissen be volken of zich op transport naar Siberië .bevinden. Door Engeland's verraad aan Europa is de situatie nu eenmaal zóó geworden en daar is geen ontkomen aan. Het verdrag met Sovjet-Rusland omtrent een twintig jarig militair bondgenootschap is niet this te verstaan. In de geheime clausules van dit verdrag belooft Engeland aan de bolsje wieken de heerschappij over Scandinavië, Oost- en Midden-Europa, de Oostzee en de Zwarte Zee, alsmede het overwicht in Europa door steunpunten en garnizoenen. Engeland stelt hier Moscou aan als de politieagent van Europa en geeft Stalin daarmede wat Adolf Hitler hem reeds in 1940 geweigerd had. Bij een overwinning van de bolsjewisten zal geen macht ter wereld ook de Britsche niet den op- marsch over Duitschland naar Frankrijk en Spanje tegenhouden en dan kan ook Nederland het noodlot niet meer ontgaan. Samenwerking willen wij gaarne. Wij zijn hartstochtelijke voorstanders van samenwerking, omdat wij in ons diepste binnenste de overtuiging meedragen, dat de deplorabele toestand van ons land de uiterste krachten van allen vergt; maar men vergisse zich niet: wy willen geen terugkeer naar de democratische (wan)- orde. De wereldrevolutie kan er niet voor niets geweest zijn. Rectificatie. In ons artikel van gisteren staat: Men vraagt zich af. als men leest mei hoeveel nadruk in Engeland en Frank rijk naar een „tweede front" geroepen wordt, enz. Men zal uit den verderen tekst begrepen hebben, dat bedoeld was: Ame rika; Frankrijk heeft er schoon genoeg van en bedankt hartelijk voor 'n tweede front. KORT NIEUWS Naar uit Gibraltar wordt gemeld, heb ben daar talrijke scheepsbouwarbeiders wegens slechte behandeling en ontoelaat bare arbeidstoestanden het werk neerge legd. Deze arbeiders werden gearresteerd en als deserteur door de rechtbank ver oordeeld tot dwangarbeid. Volgens een Reuterberïcht uit Washington het diplomatenschip Drottningholm Woens dagmiddag met omstreeks 800 onderdanen der Asmogendheden aan boord van New York naar Gothenburg vertrokken, De eerstvolgende twee zittingen van het Britsche parlement zullen gewijd zijn aan de industrieele oorlogsproductie. De toe stand der handelsscheepvaart zal tijdens 'n geheime zitting onderzocht worden. In de Amerikaansche oorlogsindustrie heerscht een gebrek aan arbeidskrachten. De bevoegde instanties hebben gewezen op de noodzakelijkheid in de eerste twee jaren 13 millioen arbeiders aan te werven. De vroegere president der Argentijn- sche republiek Roberto Ortiz, is Woens dagochtend in den leeftijd van 56 iaar over leden. Ortiz, die in 1938 het presidentschap aanvaardde, is naar men zich herinneren zal, een maand geleden afgetreden wegens een ongeneeslijke oogziekte. .Vjer nieuwe staatssecretarissen voor de ministeries van Justitie, Bïnnenlandsche Zaken, Ravitailleerine en Landbouw zijn benoemd. Het betreft hier de oplossing van de sedert geruimen tijd bestaande perso- neele kwesties, die o.m. ontstaan zijn door 'de benoeming van den minister voor de propaganda Stephantal en door den dood Bengyef minister voor de ravitailleering Afgezien van eenige onbelangrijke Inciden ts iÏu °"1'ezette1 Frankrijk Is de 14e Juli in Frankrijk rustig verloopen. De Portugeesche regeering heeft een decreet gepubliceerd, dat de vervoersmaatschapnijen verplicht zijn ten minste de helft der auto's të ver bouwen voor gasgeneratoren. Deze maatregel la een geyo g van de benzïneschaarschte en gaat terstond in. F,en Uvec,de groep Spaansche vrijwillige oor- logsvllegers, is enkele dagen geleden vertrokken naar het Oostelijk front. Dit Is een keurtroep der Spaansche luchtmacht. De naam. EscadrlUa Azul (blauwe escadrille), heeft bijzondere bet«* Kenis cn is nauw verbonden met de ontwikkelinf der Spaansche luchtmacht. In den burgeroorlog deed de Escadrille Azul reeds van zich spreken N"h.et.,bewind te Tstee»gking heeft ge- merkt, dat de ravitaillcerlngsweg naar Xndte via Tibet van weinig practisch nut ls als gevolg van terrelnmoellljkheden, stelt het koortsachtige po gingen In het werk om een anderen verkeersweg naar Indië tot stand te brengen en wel via Chl- neesch Turkestan. De Parijsche Jaarbeurs, die in de eerste helft van September zou worden gehouden, is om technische redenen uitgesteld. In plaats hiervan zal in October in de Jaarbeursgebouwen een ten toonstelling plaats vinden van ambachts- en landbouwwerktuigen. Volgens mededeellngen uit Londen heeft de president van de organisatie der Engelsche spoor wegen verklaard, dat een permanente fusie van de spoorwegmaatschappijen onder nationale con- tröle in voorbereiding ls. Er blijkt zelfs een ten dens te zijn die op een algeheele nationalisatie van de Engelsche spoorwegen aandringt. Te Son is het 3-jarig kind van de familie Verkuylen in een teil met water gevallen' en voor hulp kon worden geboden, jammer lijk verdronken.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1