Haarlemsche Courant Worosjilowgrad aan den Donetz genomen. Fransche schepen zullen zoo noodig eskader te Alexandrië gaan helpen. 287e Jaargang No. 167 x Abonnement p. week 0.2S, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,41, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Vltg.: Grafische Bedreven Damlate. Zaterdag 18 Juli 1942 Wnfl. Hoofdredacteur] J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt daselUks behalve op zon- en feestdagen. Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat #3, Bijkantoor: Soendae plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie isosi, Redaeüe 104M, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134JU. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. In een extra-bericht werd de verovering van het belang rijkste industriecentrum ddor Duitsche troepen bekend gemaakt. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt in een extra-bericht mede: „Na dagenlangen, hevigen strijd is vandaag (Vrijdag - Red.) de grootste en belangrijkste stad van het industriegebied langs den Donetz, Worosjilowgrad, stormenderhand door de Duitsche infanterie genomen. Groote deelen der stad staan in vlammen." Over de inneming van Worosjilowgrad door Duitsche troepen verneemt het D.N.B. nog het volgende: De thans door de Duitsche troepen bezette stad Worosjilowgrad ligt in het Donetzbek- ken, in dat deel der Oekraïne, waarin d< aanwezigheid van steenkolen, ijzer en man- gaanerts een snelle industrialiseering heeft begunstigd. Nog in 1928 telde de stad slechts 45.000 inwoners .Toentertijd heette de stad nog Loegansk. In den loop van het tweede vijfjaarplan en als gevolg van het geforceerde oprichten van de bewapeningsindustrie steeg het aantal inwoners tot 220.000, waarna stad den naam Worosjilowgrad kreeg, naar den bolsjewistischen commissaris die hier ge boren werd. Gedurende- twee vijfjaarplannen produ ceerde de stad hoofdzakelijk staal en wape nen voor de Zwarte-Zeevloot en de vestingen in het Zuiden. De Völkischer Beobachter schrijft, dat het geen wonder is, dat de bolsjewisten deze plaats met de grootste hardnekkigheid verde digd hebben, ook toen dat in het geheel geen zin meer had. Het is een oude ervaring in dezen veldtocht, dat de bolsjewisten pun ten, welke zij politiek of economisch bijzon der belangrijk achten, fanatiek verdedigen zonder acht te slaan op de tactische situatie of op de offers. De Deutsche Allgemeine Zeitung merkt op, dat de Times, vóór dit nieuwe Duitsche suc ces bekend kon zijn, had geschreven, dat de bolsjewisten het door de Duitsche troepen bedreigde terrein niet met dezelfde gemoeds rust kunnen opgeven als het vorige jaar. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermacht-bericht luidt: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front achtervolgen snelle forma ties ten Oosten van de Donetz den vijand In de richting van den Beneden-Don. De spoorlijn van het Donetzgebied naar Sta lingrad is overschreden. Tusschen deze snelle formaties in den rug en in de diepe flank van den vijand frontaal oprukkende formaties infanterie be- vinden' zich talrijke vijandelijke divisies, die sterk gemengd en veelal uit elkaar geslagen probeeren te ontkomen in Oostelijke richting. Al deze pogingen zijn tot dusver mislukt on der zware bloedige verliezen voor den tegen stander. De luchtmacht heeft in voortdurende aan vallen den opmarsch der snelle formaties ondersteund en overal, waar de bolsjewieken begonnen te wijken, een geordenden terug tocht verhinderd. Overdag en 's nachts wer den in aanvallen van groote hoogte, "scheer- en duikaanvallen marcheerende colonnes, verkeersinstallaties en etappeverbindingen bestreden. Aan de groote operaties in den Zuide lijken sector nemen de verbonden troe pen in groote mate deel. Sinds 29 Juni strijdt een Hongaarsch leger aan Duit sche zijde. Sinds de eerste Julidagen strij den een Italiaansch leger, waartoe ook het sedert Augustus 1941 aan het Ooste lijk front optredende Italiaansche expedi tiecorps behoort, een Roemeensch leger corps, dat zich reeds in den slag bij Char- kof heeft onderscheiden, benevens een Kroatische formatie tegen de legers van Timosjenko. By een verrassenden aanval heeft een snelle formatie een Sovjetvliegveld genomen. Hier- bij werden 50 vliegtuigen buitgemaakt of ver nield. B(j een luchtaanval op de haven P o t i aan de kust van den Kaukasus werd een zwa de Sovjetkruiser door een bom van het zwaar ste kaliber getroffen. De vijand heeft weer tevergeefs met zware verliezen aanvallen gedaan op het brugge- hoofd Woronesj. In den Middensector hebben eigen aanvallen en ondernemingen van storm troepen tot plaatselijke successen geleid. Na zuivering van het onoverzichtelijke borfch- terrein ten Zuid-Westen van R z j ef is het aantal gevangenen en de hoeveelheid buit in vergelijking met het extra-berich- van 13 Juli uitgebreid tot meer dan 40.000 gevangenen, 220 tanks. 738 stukken ge schut van allerlei slag benevens 1660 ma chinegeweren en granaatwerpers. In het hooge Noorden werd de spoorlijn van Moermansk op verscheiden plaat sen door bommen voor geruimen tijd ver sperd. In Egypte heeft de vijand van de stel ling El Alamein uit opnieuw aanvallen ge daan. De Britsche pantserstrijdkrachten werden in een tegenaanval tot hun uit gangsstelling teruggeworpen. In Midden-Engeland1 is Donderdag een wapenfabriek in scheervlucht aange vallen, waarbij verscheiden hallen werden beschadigd of in brand geraakten. Enkele Britsche bommenwerpers hebben in den voornacht storingsaanvallen op het Noord-Duitsche kustgebied ondernomen. Twee der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Zooals is bekend gemaakt in een extra- bericht, hebben Duitsche duikbooten aan de Westkust van Afrika een krachtig be veiligd Britsch konvooi aangevallen en daarvan 6 koopvaarders van 39.500 ton in totaal tot zinken gebracht. Andere booten hebben op den Atlanti- schen Oceaan bij den Mississippi en bij het Panamakanaal 10 schepen van 68.500 ton en in de Noordelijke IJszee een transport schip van 7000 ton tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand op ver uiteen gelegen oorlogstooneelen. waar onze onder zeeërs opereeren, 17 vaartuigen met 115.000 ton van zijn kostbare scheepsruimte ver loren. Over den aanval op Engeland verneemt het D.N.B. nog: Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben Donderdag verkenningsvluch ten gehouden boven de Britsche wateren en de Britsche kust. Bommen van zwaar kaliber werden geworpen op een vliegtuig fabriek in Leamington in midden-Engeland en veroorzaakten zeer zware schade aan de montageloodsen. Britsche vliegtuigen zijn Donderdag naar België en Noord-Frankrijk gevlogen. Zij werden echter door het Duitsche afweer geschut en door jagers gedwongen terug te keeen, voor zij hun aanvalsbedoelingen ten Uitvoer hadden kunnen leggen. De waarde van de Oekraïne. D.A.D. Naarmate de Duitsche op marsch in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front sneller vordert, begint de vraag in hoeverre het den Duitschers en hun bondgenooten zal gelukken de moge lijkheden van het Oekrainsche mijnbouw- en industriegebied te benutten aan actua liteit te winnen. Te Berlijn wordt ten aan zien hiervan het volgende verklaard: Tot dusver is een exploitatie op grootere schaal door verschillende belangrijke om standigheden verhinderd. 1. In den herfst en in den afgeloopen winter liep het front in hoofdzaak ten Wes ten van den Donetz, zoodat steenkoolont- girning in dit gebied nagenoeg was uitge sloten. 2. De bolsjewisten hebben bij hun terug tocht uit de Oekraine een groot deel van de beste fabrieksarbeiders en mijnwerkers geëvacueerd, zoodat Duitschland zich t.aj de vraag naar geschikte arbeidskrachten in deze gebieden voor een bijna onoplos baar probleem ziet geplaatst. 3. De verkeersmiddelen van het land, die onder de oorlogshandelingen zwaar hebben geleden, moeten natuurlijk in eerste in stantie worden gebruikt voor de ravitail leering van de weermacht. 4. Voor de inneming vari Sebastopol kon men geen profijt trekken van de havens aan de Zwarte Zee. Het succesvol verloop der operaties in het Oosten voor de Duitsche troepen doet deze hindernissen steeds meer verdwijnen. Wat de energiebronnen van de Oekraine en daarmede de industrieele productiemoge lijkheden van dit gebied voor Europa kun nen gaan beteekenen, moge blijken uit het feit dat de steenkoolproductie var; het Donetzgebied in 1939 81 millioen ton be droeg. Hiervan kwam bijna 90 voor re kening van de Oekraine. terwijl de overige; 10% gedolven werd in het meer Oost waarts gelegen Donetzgebied. Bijna 2/3 van alle in de Sovjet-Unie geproduceerde steen kool kwam uit het Donetzbekken. Op den rechter Donetzoever, benevene in de Wes telijke Oekraine zijn bruinkoolvoorraden voorhanden welke in de toekomst een jaar- lijk'sche productie van vele millioenen ton nen doen verwachten. Zoowel als huisbrand als voor de energie-opwekking zal de bruin kool groote beteekenis krijgen. Voorts be vat de bodem er aardolie en aardgas. De groote veenlagen in de Oekraine ieveren thans reeds meer dan 2.4 millioen ton turf per jaar. Met hpt herstel van het groote water- krach twerk van Dnjeprostrpi, dal. de..Rus-, sen het vorig jaar bij hun terugtocht hen- ben verwoest, zal nog wel eenige tijd zijn gemoeid. Het. Duitsch-Roemeensch bestuu in deze gebieden heeft er in de eerste plaat voor gezorgd, dat het mangaanerts van Ni kopol in den grootst mogelijken omvang wordt geëxploiteerd. De hier aanwezige voorraden, welke bij lange na niet in die mate van den oorlog hebben geleden als de meer Oostwaarts gelegen steenkoolmijnen of zelfs de ijzermijnen van Kriwoirog, zijn ruimschoots voldoende om de verbonden Europeesche staten van het noodige man gaan te voorzien. Turksch oordeel Radio-Ankara heeft een uitzending van de Moskousche radio geciteerd, volgens welke de Prawda zich beklaagt over he: gebrek aan energie achter 't front, alsmede over het feit, dat de leden der partij de hun toegewezen taak niet vervullen en dat dc arbeiders in de fabrieken, havens en bij dc spoorwegen slecht werken. Radio-Ankara merkt naar aanleiding hier van op, dat het artikel van de Prawda den indruk wekt, dat de "inspanningen van dc bevolking zijn verminderd. Ten aanzien van den toestand aan het Oostelijk front merkt Radio-Ankara op, da' de Sovjet-strijdkrachten in het Zuiden zich alleen nog door een wonder aan de omsin- gelipg kunnen onttrekken. Bovendien word' de positie bij Woronesj voor de Sovjets met den dag slechter en het zal hun niet geluk ken een nieuwe verdedigingslinie op te richten. In de Daily Mail schrijft de Britsche mili taire publicist Liddel Hart. dat het Sovjet commando zich geplaatst ziet tegenover een crisis, die men slechts kan vergelijken mei die van den vorigen herfst. Het is den Sovjettroepen in den afgeloopen winter ni«' jelukt, de sterke hoeksteenen van het Duit sche froht in te drukken. De Duitscher daarentegen beschikken over uitstekende verbindingen. Doordat thans ook hun voor naamste spoorweg is afgesneden, is den Sovjettroepen een vernietigende slag toe gebracht. Bij een afwegen der krachter komt men tot het resultaat, dat de Sovjet troepen waarschijnlijk een numerieke meerderheid hebben.dbch de Duitschers be zitten beter materiaal en een veel grootere handigheid in de oorlogvoering. Ook hun etappedienst werkt veel beter. Als men dit all.es in het oo» houdt en bedenkt, dat de winter- en lente-offensieven der Sovjet- Unie groote mislukkingen zijn geweest, dan moet men tot de conclusie komen dat Duitschland zijn aanval met uitstekende kansen onderneemt. Drama in de Egeïsche Zee. Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat «en postboot de opvarende van een Grieksch motorvaartuig aan land heeft ge bracht in een Grieksche haven. Ver van de kust waren deze menschen gewond en uitge hongerd, in een sloep gevonden. De kapitein van het vaartuig vertelde, dat zijn schip in de Egeische Zee door een duikboot, die hij duidelijk als een Engelsche herkende, zonder waarschuwing beschoten was. Hij riep naar de duikboot, dat er vrouwen en kinderen aan boord waren, doch het schieten duurde voort en in enkele seconden werden 14 mannen, •rouwen en kinderen gedood. De overleven den begaven zich in de sloep, waarna de Engelsche duikboot het motorvaartuig tot zinken bracht en verdween, zonder zich te bekommeren om de menschen in de sloep. Buitenland Klein Nederlandsch stoomschip getorpedeerd. Volgens berichten uit Washington heeft het Amerikaansche departement van marine me degedeeld, dat verscheidene weken geleden een klein Nederlandsch koopvaardijschip eenige honderden mijlen uit de Noordkust van Zuid-Amerika getorpedeerd is. De overleven den zijn in een haven aan de Oostkust der Vereenigde Staten aaa land gebracht. Duitschland wint op alle fronten. 115.000 ton tot zinken gebracht. Voor de kusten van Afrika en Midden-Amerika en in de Noordelijke IJszee. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt in een extra-bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben aanx de Westkust van Afrika een krachtig beveiligd Britsch convooi aangevallen en daarvan 6 koopvaarders van 39.500 t. in totaal tot zinken gebracht. Andere booten hebben op den Atlanti- schen Oceaan bij den Mississippi en bij 't Panamakanaal 10 schepen van 68.500 t. en in de Noordelijke IJszee een transportschip van 7000 t. tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand op ver uiteen gelegen oorlogstooneelen, waar onze onder zeeërs opereeren, 17 vaartuigen met 115.000 t. van zijn kostbare scheepsruimte verloren Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Nadat een groot aantal overlevenden aan land was gegaan is het verlies van verscheidene En gelsche of Amerikaansche koopvaarders in ;het Westen van den Atlantischen Oceaan bekend geworden. Onder de door het Ame rikaansche ministerie van marine bekend gemaakte, in den grond geboorde vracht schepen bevinden zich ook een 15.000 ton metend Britsch koopvaardijschip, een vrachtschip van een convooi. een Ameri kaansche koopvaarder van gemiddelde ton nage, een Engelsch schip en twee zeilsche pen. Bovendien heeft het Amerikaansche ministerie van marine medegedeeld, dat door Duitsche duikbooten wederom twee vrachtschepen bij de Antillen en in de Golf van Mexico, benevens een derde aan de Noordkust van Zuid-Amerika. vernietigd zijn. De Britsche admiraliteit deelt mede. dat 761 van de 762 leden der bemanning van den kruiser „Neptune" omgekomen zijn. toen de boot in December in den grond werd geboord in de Middellandsche Zee. De eenige overlevende, een matroos, be vindt zich op dit oogenblik in krijgsgevan genschap. „Toestand op de werven schandelijk' Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de arbeïdèrsafgevaardigde Shin- well, een uitstekend kenner van den scheepsbouw, gisteren in de geheime bijeenkomst van het Lagerhuis ver klaard, dat de toestanden op de groote Britsche werven eenvoudig schande lijk zijn. De regeering werkt met geflatteerde cÜt fers en tracht den voor het meerendeel ar- geloozen parlementsleden een scheef beeld van den toestand te geven. Zij is er echter niet in geslaagd een productiecijfer te be reiken, dat ook maar eenigszjns bevredigend is. Desorganisatie en wanorde hebben1 een chaotischen toestand geschapen, aldus Shin- well, en vertragen het tempo van den scheepsbouw. Duitsche duikbooten brengen tienmaal zooveel schepen tot ïinken als er m Engeland gebouwd worden. De groote reeders en scheepsbouwers ■enken slechts aan hun particuliere winsten tijdens en na den oorlog en daardoor wordt de tenuitvoerlegging van het scheepsbouw- programma geremd op een wijze, waarvan men zich geen voorstelling kan maken. De regeermg durft het publiek de ware cijfers betreffende scheepsbouw en scheepsverlie- zen niet mede te deelen. Shin well werd herhaalde malen onderbro ken door opgewonden conservatieve afge vaardigden, vooral door degenen, die rela ties met de groote reederijen onderhouden. De ondergan van een leger aan den Don. - De Sovjets konden den reddenden Ooste- lijken kant van den Don niet meer bereiken. Vernietigend werd het leger hier aan den oever der rivier verslagen. (Hoffmann-Stapf-p.k. Bauer-Pax Holland-c) „Cripps verdeelt Europa" Onder het opschrift „Cripps verdeelt Earopa" publiceert de Völkischer Beobach ter een bericht Van zijn correspondent in Lissabon over het interview, dat sir Staf ford Cripps den hoofdredacteur van het blad World Review heeft verleend en waarin hij „ongeveer de lijn" van de toe komstige bolsjewistische grenzen heeft aangegeven zooals hij die zich voorstelt. Volgens deze lijn zouden Estland, Letland en Litauen bij de Sowjet-Unie moeten wor den ingelijfd, want het is volgehs Cripps een fout geweest deze staten van de Sow jet-Unie af te scheiden en te gebruiken als veiligheidsgordel tegen de uitbreiding van het bolsjewisme. Op vragen naar de voornemens van Mos kou in de buitenlandsche politiek na den oorlog, antwoordde Cripps, dat de bolsje wieken weliswaar niet den wensch hebben naar het Westen op te dringen, zij moeten echter natuurlijk een strategische grens krijgen, die zij kunnen verdedigen en zul len derhalve wel geneigd zijn de grens te erkennen, die zij in Juni 1946 hadden. Dit is echter, naar Cripps verklaarde, slechts ongeveer de lijn. want natuurlijk moet men den Sowjets zekere bases in Finland toe staan, voorts ook Bessarabië. dat niet tot Roemenië, maar tot de Sowjet-Unie be hoort. Omtrent de annexatie van de Boekowina zal wellicht nog onderhandeld moeten wor den, maar, zooals Cripps zeide, het zou beter zijn ook de Boekowina aan Moskou te laten, „opdat er geen verdere twist over'' zal zijn. Aan den anderen kant streven de bolsjewieken na den oorlog naar Cripps meent te weten niet slechts naar de ves tiging van een sterk Polen, maar ook naar een sterk Groot-Brittannië, opdat deze te zamen met de Sowjet-Unie Tüuropa zullen kunnen beheerschen. Wat Duitschland be treft, wenscht Moskou, naar Cripps verder uiteenzette, geen groote deelen van het land in te lijven, maar het in kleine staten te verdeelen. Op de vraag naar de mogelijkheid van een vereenigd Europa antwoordde Cjripps. i doen vallen. dat de aaneensluiting van Europa nauwe lijks mogelijk is en dat het beter is een aantal kleinere aaneensluitingen tot stand te brengen, zooals bijv. een Balkanfedera tie en een aaneensluiting van Polen met het vroegere gebied van Tsjechoslowakije. Engeland van zijn kant zou bereid zijn deel te nemen aan de leiding van Europa. Voor het nieuwe Europa kunnen'dan Engeland en de Ver. Staten kapitaal in den vorm van fabrieken, machines en fabrieksinstallaties naar de Sowjet-Unie verkoopen en de Ver eenigde Staten zouden in staat zijn hun leen- en pachtsysteem uit te breiden tot de Sowjet-Unie. ja tot geheel Europa. Ten aanzien van dit toekomstbeeld van Europa nv" -kt de Völkischer Beobachter op, dat Europa, om het kort te zeggen, in machtspolitiek opzicht door de Sowjets beheerscht zou worden, tegelijkertijd echter ook een uitbuitingsobject zou vormen voor het Joodsch-Angloamerikaansche kapita lisme. Als politieagenten voor Europa zou den de bolsjewieken, de Polen en de Brit ten fun^eeren. Lichte aardbeving in Wiirttemberg. Vrijdagmiddag om 12.27 uur werd in den gouw Wiirttemberg-HohenzoHern een aard beving gevoeld. Terwijl de schokken in Wiirt temberg nauwelijks gevoeld zijn, werden zij in het Zuidelijke deel van den gouw sterker gevoeld. In Hechingen bijvoorbeeld werden ongeveer op hetzelfde tijdstip twee-vrij hevige aardschokken waargenomen. Twintig minuten later werden nog eens twee aardschokken ge voeld, die echter minder sterk waren. Ook in Ebingen werden Vrijdagmiddag twee aard schokken met een onderlinge tijdsruimte van twintig minuten gevoeld. De eerste, verreweg de hevigste schok ging gepaard met een hevig onderaardsch gerommel. Opzienbarende verklaring van Ambassadeur de Brinon. in Berlijn wordt Lavai's standpunt toegejuicht. De bijzondere gemachtigde voor het be zette Frankrijk, ambassadeur De Brinon, heeft ten overstaan van Fransche persver tegenwoordigers o.a. verklaard, dat men omtrent het Fransche eskader te Alexan drië zeer binnenkort een Fransche mededee- ling aan de V.S. kan verwachten. Anderzijds zal Frankrijk ongetwijfeld weldra worden gesteld voor een Engelsch- Amerikaansche ultimatum. De vloot te Alexandrië, aldus De Brinon, heeft van de Fransche regeering bevel ge kregen zich te verdedigen en het is zelfs mogelijk, dat haar door andere Fransche schepen hulp zal worden verleend. Het standpunt der Fransche regeering inzake de interventie der V.S. heeft in Duit sdie politieke kringen belangstelling ge wekt. Het rustige, ondubbelzinnige antwoord van Laval op de al te doorzichtige Britsch- Amerikaansche pogingen tot afpersing wordt hier gewaardeerd, waarbij men den nadruk legt op de correcte houding der re geering te Vichy jegens de wapenstilstands voorwaarden en op het feit, dat de Ameri kaansche minister van buitenlandsche za ken, Cordell Hull, die nog onlangs Ameri kaansche inmenging in deze kwestie had ontkend, dus thans door de mededeeling der Fransche rëgeering is'betrapt op een fla grante leugen. De strijd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt* als volgt: Gepantserde vijandelijke afdeelingen, die in de omgeving van El Alamein een aanval deden, zijn op hun beurt aangevallen en te ruggeslagen tot hun uitgangsstellingen,! waarby zij een tiental pantserauto's verlo ren. Een actie, waartoe meer naar het Zui den een poging werd gedaan met behulp van pantserauto's, werd geheel tot staan gebracht door het nauwkeurige vuur van onze artillerie. De luchtmacht van de As nam doeltreffend aan de gevechten deel door met mitrailleurs en granaten motor voertuigen in vooruitgeschoven stellingen en achter de vijandelijke linies aan te val len. In luchtgevechten werden 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De luchtdoel- artillerie te Tobroek heeft tijdens een aan val, waarbij geringe schade werd veroor zaakt. een vijandelijk vliegtuig getroffen, dat brandend neerstortte. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers hebben herhaal- delijk^tal van bommen op de vliegvelden „Energieke aciie indien noodzakelijk". Officieus Britsch antwoord aan Gandhi. Exchange Telegraph meldt uit Londen: Omtrent de resolutie .van het dagelijksch bestuur der Indische Congrespartij wordt thans van bevoegde regeeringszijde te Lon den verklaard, dat Engeland er niet aan vienkt, zijn machtspositie in Indië tijdens den oorlog op te geven. Zoowel in White Hall als te New Delhi beseft men, dat het besluit der Congres partij mogelijkerwijs nieuwe moeilijkheden zal brengen. Maar Groot-Brittannië zou zich schuldig maken aan verzaking van zijn verplichtingen jegens Indië. indien het aan de uitnoodiging van Gandhi gehoor zou geven. Onomwonden wordt te Londen be toogd, dat men niet zou terugschrikken voor een energieke actie, voor het geval deze op zekeren dag noodzakelijk blijkt. Tekort aan schrijfmachines in de Vereenigde Staten. Als gevolg van de uitbreiding van het officieele bestuursapparaat is plotseling in de Vereenigde Staten een groot tekort aan schrijfmachines ontstaan, welk tekort al leen reeds voor de nieuwe regèerings- bureaux te Washington geraamd wordt op 400.000 stuks. Bovendien zijn er nog 450.000 machines noodig voor het Amerikaansche leger. Daar de reserves aan schrijfmachi nes bij de fabrieken en in den handel zoo goed als geheel uitgeput zijn en de fabrie ken reeds geruimen lijd omgeschakeld zijn op oorlogsproductie, kunnen geen nieuwe machines meer beschikbaar worden ge steld. Donald Nelson, de leider van de War Production Board, zag zich dan ook ge noodzaakt een oproep te richten tot het Amerikaansche bedrijfsleven om alle machines, welke gemist kunnen worden, ter beschikking van de officieele bureaux te stellen. Nelson verlangde van de in dustrie 200.000 machines, welke bestemd zouden zijn voor het legér en de marine. De regeering zal de gebruikte schrijfma chines betalen op de Dasis van den prijs voor nieuwe machines van Februari 1941. (E. P.) In de omgeving van Limmen rijn de arbeiders druk'aan het werk met het rooien der bloembollen. Tusschen de bolleu staat ,4e twettie teelt" de citroenboonen. (Polygoon-Kuiper-Pax Holland-c) KORT NIEUWS De gevolmachtigde van Roosevelt voor de leen- en pachtwet, Stett-inius, is in En geland aangekomen. Hij is, naar Reuter meldt, door Rooseveld gemachtigd, in zijn plaats ,de pacht- en leendocumenten te tee kenen. om een tijdverlies van 24 uur, dat ontstaan zou, wanneer zij eerst naar het Witte Huis zouden w.orden gezonden, te vermijden. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, is luitenant-generaal Ritchie, de vroegere bevelhebber van het achtste leger in Libye, naar Engeland teruggekeerd. Ujt Gibraltar wordt gemeld, dat de werkzaamheden in arsenalen aldaar door voortdurende desertie van arbeiders bijna tot stilstand zijn gekomen. De militaire gouverneur van Gibraltar heeft bevolen, lat de arbeiders, die weigeren overuren te maken, moeten worden gearresteerd en veroordeeld tot dwangarbeid. Men verneemt aat de Britsche auto riteiten ten gevolge van den opstand van zekere volksstammen in Syrië verplicht waren hun garnizoenen te versterken en afdeelingen van de infanterie naar de meest kwetsbare plaatsen te zenden. Er werden bijzondere maatregelen getrof fen om de Britsdie verbindingslijnen tus schen Irak en Syrië, die vooral aan sabotage blootstaan, te bewaken. Volgens een bericht van Associated Press uit Rio de Janeiro heeft president Vargas drie hooge ambtenaren van hun func tie ontheven, n.l. den minister van justitie, den commissaris van politie van het federale district, alsmede den directeur van het bureau voor de pers en propaganda. Wat betreft den commissaris van politie Müller was reeds eenige dagen het gerucht in omloop, dat hij wegens een z.g. sympathie voor de Spilmogendheden in ongenade was gevallen. Van de ongeveer 8000 personen tellende Bi. :he kolonie in Sjanghai hebben bijna 5000 Engel- schen geweigerd gebruik te maken van de gele genheid om naar het Engelsche moederland terug :c keeren. De Engelschen. die er de voorkeur aan geven in %jar.ghai tc blijven verklaren, dai hun contact met het vaderland zeer los is ge worden en dat zij niet aangetrokken worden door het lot. dat hen in Engeland wacht. Drie Zweedsche schepen, die onder leiding van het Roode Kruis transporten levensmiddelen naar Griekenland zullen brengen, zijn gisteren uit de Zweedsche territoriale wateren vertrok ken. Onder bescherming van de oorlogvoerende mogendheden zullen deze Zweedsche schepen In een buitenlandsche haven graan laden naar Grieksche havens te vervoeren. Met de mintsterraadzittlngen van gisteren en de benoeming van Saradjogloe tot plaatsver vangend voorzitter van de republikeinsche volks partij is het kabinet-SaradJogloe in functie ge treden. De regeering zal in de komende weken haar bedrijvigheid in de eerste plaats op econo mische ravitalleeringsproblemen en den land bouw concentreeren. Naar verluidt, heeft de Sovjet-regeering tegen den verdediger van den Turkschen beklaag de Abdoerrhaman Sayman in het proces wegens den aanslag op Von Papen. Sjakir Ziva. die in middels van de balie is verwijderd, een aanklacht ingediend wegens beleediging van de Sovjet-Unie. Aardappelen op bon 37 A Rantsoen weer 21/2 K.G. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voor de distributieperiode van 19 tot en met 25 Juli a.s. het aardappel rantsoen wederom is vastgesteld op 2/ kg. In verband hiermede heeft gedurende het tijdvak van Zondag 19 tot en met Zater dag 25 Juli a-s. elke der met 37A genum merde bonnen van de aardappelkaart recht op het koopen van 11/4 kg. aardappelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op Zaterdag 18 Juli 1942 geer. aardappelen, op genoemden bon mogen worden gekocht of verkocht, doch dat dit eerst mag geschie den op Maandag 20 Juli a.s. BIJLTJESDAG. Bs. De Londensche emigranten-zender suggereert eiken dag weer, via zün Jood- schen omroeper, de Nederlands'che bevol king tot moord op de eigen volksgenooten. Het is een laaghartige methode die op veiligen afstand zonder bezwaar kan be dreven worden. Immers, de redeneering die zij er op nahouden, is al bijster een voudig." Als de Duitschers winnen, dan is onze kans op terugkeer voorgoed ver keken, wat weerhoudt ons dan thans om vijanden aan onze vijanden te bezorgen? De eenvoudige man zoowel als de kuituur bolsjewiek slikt graag wat wij hem voor liegen, de eerste omdat hij niet beter weet, de tweede omdat het in zjjn kraam te pas komt; laat ons dus maar liegen, er blijft altijd wel wat van hangen, laat ons maar stoken, vroeg of laat levert dat stellig wat op! En als wij wèl terugkeeren kun nen, samen met onze bondgenooten? Wel dan kan het ook geen kwaad wanneer al diegenen, wier oogen te ver zijn open gegaan, door de menigte worden afge maakt. Wij zijn dan van gevaarlijke vijanden af en anderen dragen de verant woording. Mochten er onnoozelen zijn die zóólang niet kunnen wachten, óók goed, waar er zoovelen zijn komt het op eenige zieltjes niet aan. Zij zijn er trouwens blij mee, want het zijn dezelfden die op de daken met een zakdoek gaan wuiven, terwijl de Britsche bommen uit stratosfeerhoogte dood en verderf onder hun landgenooten zaaienZiedaar het uitgangspunt der emigranten. Een man die er zulk een redeneering op nahoudt, is bijv. het gewezen Nederland- sche kamerlid Dr. Gerard Boon, die zich tijdens het bombardement te Rotterdam bevond. In een rede te Toronto (veiliger was nauwelijks denkbaar) heeft hij thans over „bijltjesdag'' gesproken. „In ieder huis in Nederland, aldus dr. Boon, is er een wapen, dat op den dag der vri.iheid zal neerkomen op het hoofd van een Duitscher of een verrader. Ieder heeft een bijzonderen vijand op het oog. Op dien dag zullen alle Nederlanders op staan en dan zullen de veroveraars worden uitgeroeid. De Nederlanders moeten ont zaglijke ontberingen en ellende doorstaan, maar bijltjesdag zal komen en dan zal het er in ons vaderland weer heel anders uit zien. Ondanks de Gestapo wordt in onze ker ken nog altoos voor onze Koningin gebe den. Een aantal predikanten en geestelijken is naar concentratiëkampen overgebracht. Deze gebeden blijven echter, daar de Nazi's bezwaarlijk, alle kerken kunnen sKilten." Men zal moeten toegeven, dat zelfs Mar cus van Blankenstein het hem niet verbe teren zou. Maar wie zijn gezond verstand gebruikt zal óók begrijpen, dat deze hitspartijen ge volgen hebben. De Duitsche overheid heeft hét zekere voor het onzekere genomen en g(jzeimaatregelen getroffen. Ook wij vinden het betreurenswaardig, dat zooiets noodig was, want het zijn onschuldige volksgenoo ten. en zeker niet de slechtsten. die er voor moeten boeten, maar van den anderen kant is het ons ook duidelijk, dat men de schuld in deze moet zoeken daar waar ze werke lijk ligt. n.l. bij de hitsers. Zoolang het nog bij de gijzeling blijft zal het kwaad tot zijn minimum gereduceerd zijn, maar er is ook kans. dat de actie vandaag of morgen een of anderen stakkerd aandrijft tot een mis daad en dan worden de bezette Nederland- sche gebieden ondergedompeld in een zee van bloed en tranen. Dat laatste., dat is het juist wat men in Londen wil. Tusschen het Nederlandsche volk en het Nationaal-Socialisme mag geen sfeer van vertrouwen ontstaan, men mag niet begrij pen, noch waardeeren, want dan heeft de emigranten-kliek haar spel uitgespeeld; dan kan zij haar matten wel voorgoed oprollen. Dan maar gestookt, dan maar haat in het volk gebracht. Op veiligen afstand. Het is te hopen, dat ons volle verstandiger is dan waarvoor de emigranten het bekijken. Buitengewoon crediet voor Spaansche weermacht. Ondubbelzinnige rede van generaal Franco. Dc Spaanschc Staatscourant publiceert een wet. onderteekend door generaal Fran co. uaarin voor uitbreiding van vloot- en luchtmacht een buitengewoon crediet van 324 millioen pesetas wordt verleend. Onder voorzitterschap van generaal Fran co is Vrijdagavond ter gelegenheid van den zesden verjaardag van de nationale revolutie, welke In Mellila begon, in het senaatspaleisj te Madrid de Nationale Raad van de Phalanx bijeengekomen. Aan de plechtige zitting na men alle leden der regeering en vertegen woordigers van de weermacht, partij en de politiek deel. De partijminister ias een wet voor over dc oprichting en bijeenroeping van de Cortes (wetgevende vergadering). Vervolgens verklaarde generaal Franco in een rede, dat wat betreft de economische moeilijkheden van Spanje in de naaste toe- komstf zekere verbeteringen zijn te verwach ten. Met betrekking tot het van de bolsjewisten dreigem#» gevaar zeide generaal Franco, dat dtye millioen mannen in Spanje onmiddellijk onder de wapens zouden zijn om het hoofd te bieden aan dezen vijand, wanneer Spanje's grenzen door hem bedreigd zouden worden. Anderhalf millioen van deze-mannen*hebben reeds tijdens Spanje's vrijheidsstrijd een harde militaire school óoorloopen. De %-ciligheid van Spanje is gewaarborgd. Het fundament is reeds zes jaar geleden ge legd, Wanneer het echter noodig zou zijn. dan zal Spanje met dezelfde energie ten strijde trekken tegen de vijanden van de openbare veiligheid ais destijds. Het staats hoofd besloot zijn rede met een eerbetuiging aan de gesneuvelde helden in den Spaanschen "rijheidsstrijd. GEEN LEVENSMIDDELENPAKKETTEN UIT DE V. S. MEER NAAR ENGELAND. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft Churchill de Ver. Staten verzocht teneinde scheepsruimte te besparen, alle onnoodige zendingen naar Engeland te staken, o.a. levensmiddelenpakketten, daar ook de geringste scheepsruimte noodig is voor belangrijker dingen. De dagelijksche officieele verliezenlijst van dc Amerikaansche admiraliteit meldt Donderdag, dat twee Amerikaansche, een Engelsch en een voor Engeland varend Noorsch schip door duikbooten op den At lantischen Oceraan en de Caraibische Zet tot zinken zijn gebracht.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1