De medische verzorging van den Nederlandschen arbeider. HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK W:i=i;i«xy,mru ii oprispingen neipr Dopspoeder LUVINE VERF /im ei teqmf Instituut „Erasmus" CHO-CO-LA van Victoria! Hoe werkt de geneeskundige dienst van het rijksarbeidsbureau. Bij ziekte in de familie kan een arbeider uit het buitenland worden teruggeroepen. Nu een voortdurend groóter aantal lieden in rechtstreeksche aanraking komt met den geneeskundigen dienst van het Rijks arbeidsbureau, heeft het A.N.P. zich tot het hoofd van dezen dienst, den arts J. K. Th. Koch gewend, met het verzoek het een en ander te willen vertellen omtrent den op zet en de werkwijze van de aan zijn leiding toevertrouwde instelling. De taak van mijn dienst aldus dokter Koch is van tweeledig karakter. Eener-. zijds bestaat zij in het uitbrengen van ad-; vies over zaken van medischen aard, die op de arbeidsbemiddeling betrekking hebben, terwijl zij anderzijds gericht is op het ge ven van leiding aan en het doen verrich ten van het geneeskundig onderzoek van arbeiders, dat ten behoeve van de Geweste lijke Arbeidsbureaux geschiedt. Dit onder zoek is opgedragen aan artsen, die aan alle Gewestelijke Arbeidsbureaux voor dit doel zijn verbonden, doch niet in ambtelijk dienstverband staan. Deze keuringsartsen zijn ook bestemd om mede te werken als medisch adviseur bij het psychotechnisch onderzoek en de voorlichting inzake de be roepskeuze. Voorts houdt mijn dienst zich bezig met het verzamelen van gegevens om trent den gezondheidstoestand der ge keurde arbeiders, die, naarmate het FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 04 „Als ik een raad mag geven", zei Wild schut, terwijl ze langzaam met den arres tant in hun midden de trap afgingen, „dan plaats je vannacht een post voor de deur van zijn cel. De kerel is van alle markten thuis en de gevangenis op Texel is niet voor zulke klanten gebouwld. Het is het beste, dat u hem morgenvroeg overbrengt naar het vasteland. Niet naar Harlingen, maar naar Den Helder, omdat het vandaar naar Amsterdam dichterbij is. Iemand kan zich telefonisch met Amsterdam in verbinding stellen, opdat ze met een gevangeniswagen naar Den Helder komen, maar eerst zullén we nog een poosje met Trevor praten". De kleine gevangenis in Den Burg be- vatte slechts vier cellen. Ze bevond zich in den achtertuin van Treslong's woning en was alleen te bereiken via de woonkamer van den veldwachter en dan door een deur aan de achterzijde van het huis door den tuin. Hier werd de gevangene ingesloten en de zwijgzame agent uit Leeuwarden als post'voor de deur geplaatst. Het was geheel volgens het verlangen van Hans Wildschut, dat de rechercheur nog maals naar het hotel ging, de kamer van Trevor aan een grondig onderzoek onder wierp en de 'bagage van den arrestant bij elkaar pakte. Met een zwaren koffer be laden keerde hij naar het huis van Tres long terug. „Wel, iets van beteekenis gevonden?" informeerde de inspecteur. Van Stolberg schudde het hoofd. „Niets, dat de moeite waard is, maar. ik heb alles meegebracht, wat ik vinden kon. Er is absoluut niets achtergebleven". „Dan moet de koffer grondig onderzocht worden!" De eerstvolgende minuten waren acht handen bezig, de eigendommen van den mis dadiger aan een onderzoek te onderwerpen, totdat er ten slotte niets meer in den kof fer aanwezig was. i „Niets!" stelde van Stolberg verdrietig vast. „Dan moet de gevangene zelf nogmaals teddege gevisiteerd worden". Hij wendde zich tot Treslong. „Beveel hem, dat hij zich tot op zijn hemd uitkleedt en geef hem gevangeniskléeding. Dan breng je alles, wat hij bezit hierheen. Breng hem dan in een andere cel en doorzoek de zijne alvorens je hem er in terugbrengt". De veldwachter krabde zich onrustig aan ziin kin. Hij wendde zich tot inspecteur Wildschut, dien hij op dit oogenblik huizen hoog boven den rechercheur verheven aohtte. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar waar zoekt u eigenlijk naar?" „Naar het geheimzinnige zwarte schaak stuk!" antwoordde Wildschut en wierp Yen een blik van verstandhouding toe. „Naar hetmaar waarom hebt u dat niet dadelijk gezegd? Dat ding hebben we immers allang? Ik heb het op bevel van mijnheer van Stolberg. „In uw tuin begraven, nietwaar?" lachte de inspecteur. „Ja, dat klopt, van Stolberg meende „Ik heb heelemaal niets gemeend!" viel de rechercheur woedend uit, „maar ik heb alleen het bevel van den hoofdcommissaris doorgegeven". „Van commissaris Peeters uit Amster dam?" wilde Wildschut weten. „Ja. ik had een telefonisch onderhoud met hem". „Aha, ik begrijp het, mijnheer van Stolberg, maar ook de commissaris kon niet weten, dat het gevonden schaakfiguur niet datgene is, waarnaar wij zoeken". „Niet het goede?" riep Treslong, terwijl hij met schrik dacht aan het nuttelooze werk, dat hij gedaan had. „Maar dan had ik dat ellendige ding niet in den tuin hoeven te graven". „Dat karwei, had je je in elk geval kun nen besparen, Treslong", glimlachte Wild schut, „maar idat kon jij natuurlijk ook niet weten. Je behoeft je daar niet ongerust of moeilijk voor te maken. Mijn kleine Yen heeft het ding op mijn order weer opge graven". De veldwachter keek hem ver-bluft aan en Jieep naar zijn voorhoofd. In zijn hersens raaiden de gedachten in het rond als een tol. Daar was geen touw meer aan vast te knoopen. daar kon geen mensch meer uit wijs worden. Maar ook de rechercheur voelde zich al lesbehalve op zijn gemak. Die inspecteur scheen meer van het zaakje te weten, dan aij los wilde laten. (Wordt vervolgd.) Burgerlijke Stand HAARLEM, 18 Juli Bevallen: 16 Juli: R. Abrahamse-Beekman, d. L. W. A. van der Helm-Kenter, d. 17 Juli: G. Baars-Rosies, d. J. Visser-Kamminga, d. P W. van de Laar-Boesmans, z. 18 Juli: E M. M. van 't Hof-Witteveen, z. M. M. Stoot- man-Pcnnekamp, d. E. Warmerdam- Poet, z J. W. Esscnberg-van der Veldt, z. Overleden: D. de Kok-van der Wal, 64 j. Adr. Loosjesstraat. J. W., 3 mz. v. J. W Quadvlieg, Brouwersplein. Q Selis, 30 j., Ha- zepaterslaan. Ondertrouwd 18 Juli: G. Vermeren en H. Lohman. keuringswerk zicli uitbreidt, in belang toeneemt, daar zij het allengs mogelijk zal maken een diepgaand inzicht te ver schaffen in den wcrkelijken gezond heidstoestand van heel arbeidend Ne derland. Voör het oogenblik ligt het zwaartepunt van de werkzaamheden van den genees kundigen dienst echter bij de keuring van arbeiders. Het ligt in de bedoeling op den duur te geraken tot een gene^kundig on derzoek van alle werkenden, doch thans bepalen de bemoeienissen van de keurings artsen zich in hoofdzaak tot het onderzoe ken van arbeiders, die zich bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux laten inschrij ven of voor het verrichten van bepaalde werkzaamheden worden aangewezen, het zij bij voorbeeld, hier te lande bii dè werk verruiming, hetzij buiten onze landsgren zen. Per maand worden 20 a 30.000 keu ringen verricht. Daaraan, zoo vervolgde dokter Koch, zijn uiteraard heel wat werkzaamheden verbon den. Van groote beteekenis achten wij hierbij dé medewerking van >den huisarts of eventueel van den behandelenden spe cialist van den betrokken arbeider. Op diens voorlichting zal steeds grooten priis worden gesteld. Immers, het is ten zeerste in het belang van den arbeider, dat de keuringsarts, bij het vellen van zijn oor deel, over zoo uitgebreid mógelijke gege vens beschikt betreffende den te keuren persoon en diens omstandigheden. Intus- schen moet het, ter vermijding van misver stand, goed duidelijk worden gemaakt, dat de medische beoordeeling van de arbeids geschiktheid of van de geschiktheid om op reis -te gaan ten slotte uitsluitend berust bij den keurenden geneesheer van het Ge- twee", waarbij Kas de Graaf een verruk kelijken explicateur ten beste gaf. „Pen sion Lentekroon" en een vijftal flitsjes, drie- minuten-drama's, niet gloednieuw, maar geestig genoeg, om er terecht de zaal mee te winnen. Wim Paauw had de regie van het geheel. Zijn aandeel in het succes, onverholen ge uit in het applaus van een volle zaal. is moeilijk vast te stellen. Een groot deel daarvan ontving mr. M. C. Wijt, die als conférencier op pakkende wijze, pittig en vlot. de vele nummers van het programma aankondigde. M. SYBR. KOOPS. DE NIEUWE UITREIKING Op Donderdag 23. Vrijdag 2-1 en Zaterdag 25 Juli a s. zal dc uitreiking van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de negende periode de puntenkaarten voor serviesgoed, de nieuw aardappelgaarten (negende periode) en de zeep kaarten voor kinderen te Badhoevedorp plaa hebben. Het uitreikingslokaal is gevestigd in het gebouw „Van Ouds de Waterwolf aan den Sloterweg en is geopend van 10 uur v.m. tot 3 uur n.ir 25 Juli a.s. wordt slechts des voormiddags van 10 uur tot 12,— uur uitgereikt. westelijk Arbeidsbureau, bij wiens beslis sing uiteraard de hem door huisarts of spe cialist verstrekte aanwijzingen ernstig in overweging zullen worden genomen. De huisarts of specialist onthoude zich evenwel van het geven van een beoordeeling van de arbeidsgeschiktheid van den patiënt of het doen van mededeelingen hieromtrent aan den belanghebbende, zulks ter voorkoming van- verwachtingen, die later soms niét in vervulling zouden kunnen blijken te gaan. Dit alles betreft de arbeiders, die tewerk; worden gesteld, maar heeft uw dienst nu ook wat te maken met het terugroepen van reeds uitgezonden arbeiders, wanneer ge zinsleden ernstig ziek zijn? Daar wilde ik juist op komen. Maakt u het toch vooral goed duide lijk, dat alleen in geval van ziekte van een der familieleden, waarbij levens gevaar dreigt, een arbeider uit het bui tenland kan wordeti teruggeroepen. Ook plotseling noodzakelijk geworden ope raties wegens levensgevaarlijke ziekte kunnen grond tot terugroeping opleve ren. Natuurlijk kunnen evenbedoelde omstandigheden eveneens aanleiding vormen om aan den arbeider te vergun nen zjjn vertrek uit den gezinskring uit te stellen. Een naar waarheid ge trouwe verklaring van den huisarts is hiervoor onontbeerlijk, terwijl de ge neeskundige dienst van de organen der arbeidsbemiddeling uiteraard te allen tijde gerechtigd is tot het oefenen van controle. Zoo kan de keuringsarts het zieke familielid, wiens toestand, naar men verneemt, aanleiding tot terugroe ping geeft, bij zich op het Gewestelijk Arbeidsbureau ontbieden voor een na der onderzoek. Laat de toestand van het betrokken fa milielid zulks niet toe, dan kan de keurings arts, indien hij zulks noodig oordeelt, een pnderzoek. ten huize van de(n) patiënt(e) instellen. Een en ander hangt natuurlijk nauw samen met ide door den huisarts 'of den specialist te verstrekken inlichtingen, die nauwelijks uitvoerig genoeg kunnen zijn. Overigens moet men begrijpen, dat zenuwachtigheid of gedruktheid van de huisvrouw alleen nimmer voldoende grond kunnen opleveren tot terugroeping van een arbeider of tot uitstel van uitzending. U noemde zooeven „ziekten met dreigend levensgevaar" als criterium, maar hoe staat u dan tegenover bevallingen? Hiervoor zijn eveneens duidelijke richt lijnen getrokken. Indien de bevalling wordt verwacht binnen.twee drie weken vóór de eerste uitzending naar het buitenland, kan uitstel worden verleend tot tien dagen na de bevalling. Is de man echter reeds in het buitenland werkzaam, dan kan terugroeping alleen plaats hebben, indien de huisarts op goede gronden verklaart, dat complicaties van levensgevaarlijken aard zijn te ver wachten. En de met verlof zijnde arbeider, die hier ziek wordt? Die kan op dezen grond alleen verlenging van verlof krijgen, wanneer zijn ziekte hem niet in staat stelt te reizen, de ziekte door' de reis wordt verergerd of wel gevaar op levert voor 's mans omgeving, b.v: bij ge slachtsziekten, besmettelijke ziekten, huid aandoeningen, enz. Samenvattend aldus besloot dokter Koch zijn mededeelingen kan de juiste venhouding aldus worden geteekend, dat in al deze aangelegenheden het eindoordeel uitsluitend berust bij den keuringsarts. Gaat het óm ziekte van een familielid van een uitgezonden of uit te zenden arbeider, dan kan de keuringsarts, naar eigen inzicht, zijn oordeel uitsluitend gronden op het overge legde attest, of wel nog eerst een persoon lijk onderzoek instellen. Ten aanzien van den arbeider zelf is natuurlijk een persoon lijk onderzoek van den betrokkene steeds noodzakelijk. Dit geschiedt op de Geweste lijke Arbeidsbureaux in daarvoor speciaaal ingerichte lokalen. Heeft de keuringsarts zijn beslissing genomen? dan wordt de ver dere behandeling der aangelegenheid door het betrokken Gewestelijk Arbeidsbureau verricht, dat trouwens de natuurlijke vraagbaak vormt van ieder, die met deze zaken te idoen heeft. PREDIKBEURTEN KON DAG 19 JULI HAARLEM. X. H. Kerk. Groote Kerk, Ds. P. C. Vermeulen. 10: Ds. I. P. van der Waal. 7: Ds.-iJ. Emmert. Nieuwe Kerk, 10.30: Ds. H. S. J. Kalf, van Gouda (voor E. Beker). Oosterkerk. 10: Dr. E E rumen. Bed. H. Av. Noorderkerk. 10.30: Ds. Posthumus Meyes, van Hoogland. Ba ken essenkerk, Vrouwcsteeg. 94>5Ds. W. J. Elden. Kindenkerk. Stads Evangelisatie J. F. Snoeks. 5: De Waal Malefijt, Am sterdam. WaalSf.lie Kerk. 10.30: Ds. A. R de Jong. (Holl. dienst). Evang. Samenkoin- Zuiderstr. 15. 10 en 5: W. Dubbeldam, Evang. te R'dam. Opwekkingssameiikoni- sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: K. Ro zendal. den llaag. Vrije Evang, Genu 10 ei 5: Ds. P. van Vliet, van Amsterdam. 10 Kinderkerk. ^Christian Science Society. 10: in de Ned. taal; 11.15: in de Eng. taal. Deutsche Evang. Gem. Gottesdienst um 10.30 Uhr. Marinepfarrer Haake. Evang. Luth. Gem. 10.30: Ds. C. H. Brandt Ver. Doopsgcz. Gem. 10.30: Ds. J. IJntema Vrij» Herv. 10.30: Ds. J. Elkema, Zaandam Renu Ger. Gem. 10.30: Dr. W. R. M. Noord- boft. Ger. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds W. Meynhoudt, Vlissingen. 5: Ds. A. M. Boe.vinga. Zondag 38. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. J. W. Siertsema Zondag 38. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. W. Meynhout. Gjer. Kerk in H. V. 10 en 5: Ds. G. W. van Deth. 10: Kindenkerk In de voorzaal. Bapilsten-Gem. en 5: Ds. H. D. Hooghwlnkel, pred. te; Almelo. Gel. Gem. „Het Leger des Hells". iHeiligingsdienst, 7.30: Opwekkingssa- men kornet. Leider en Mevr. J. Jager. Pink stergemeente. 10 en 6: Openbare Samen komst. Vrije Katholieke Kerk. 10.30 zongen H. Mis. Herst. Apost. Zendbigsgem. Schouw.burgstraat. 10 en 5: Godsdienst oefening. Her§t. Apost. Zcndingsgeui. Jaco- bijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. X. H. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 10: Ds. Drost. H. Av. 6: Ds. Drost. Dankzegging. Be vest. Kerkeraadsle- den. Imananuëlkerk. 10: Ds. Hagen, hulp prediker. Gym.zaal Kon. Envmaschool. Raaf straat. 10: Ds. A. Snebhlage, em. pred. Le ger des Heils. 10: Healigingsdienst. 7.30: Openbare Heilsbijeenkomst. Leidsters: M. Frese en C. Esohazier. Noorderkajiel. 10.30 M. Sohals. 7: Dezelfde. Ger. Kerk. Noord- Schoterkerk. 10: Ds. A. M. Boeylnga. 5: Ds L. Hoorweg. Zond. 39. Chr. Oer. Kerk. 10 en 5: Ds. D Henstra •HEEMSTEDE. X. H. Kerk. Kerk op het Kerkplein. 10: Ds. J. C. van Dijk, te Bloe- iroendaal. Kapel Xieuv-Vrcdenliof10.30: Ds. A. Hagedoorn. Xed. Prot. Bond. 10.30: G. W. Melchior, Herv. po-ed. te A'dam. Ger. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. B. Wie- lenga. 5: Ds. A. Dondorp. Kerk Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. B. Wieleing-a. em. pred. van Amsterdam. AERDENHOUT. Rel. Kring. 10.30: Ds. Spliethoff, Evang. Luitli. pred. te Hirl. X. H. Wljkgebouw. 10.30: L. B. Rljnders, Caod. f. d. 1-1. Dienst. BI/OEMEN DA AL. X. H. Kerk. 10: Ds. C. M. Brlët, van Heemstede. Xed. Prot. Bond. 10.30: Ds. G. Westimiijse, Hv. Rotterdam. O VERVEEN. X. H. Kerk. 10: Ds. Ch. de Beus. H. Avondmaal. HAARLEM3IIERMEER. X. H. Kerk. Hoofddorp. 10 en 3: Ds. J. C. Saherda. Bad- hoevedorp. Immarvuëlkerk. 10: Ds. J. H Boerlijst. Bed. H. Doop. Wijkgeb. „Raho- bott" 10: J. W. van Voorst, godsdiensten- derwijzer te Amsterdam. Vijfhuizen. Eben Haëzer-kerk. 10: A. C. Brörens. Lijnden, Geloof- en Liefde-kerk. 10: P. van den Berg Xed. Prot. Bond. 10: Ds. P. van der Veer, Amsterdam. HALFWEG. 10: Ds H. O. Molenaar. Bed. H. Av. 7: Dezelfde. Dankz. H. Av. HILLEGOM. Herst. Apost. Zendingsgem. i: Godsdienstoefening. X". 11. Kerk. 10: Ds. J. de Wit, van Leiden Ds. L. I. Baas, van Hoogmade. Geref. Kerk. 10 en 5: Cajid. Drs. D. A. Attema, van Hilversum. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: D. E. du March ie van Voorthuizen van Driebergen BEXNEBROEK. X. H. Kerk. 10" C. D. Isfaël, caod. t. d. H. Dienst te Bemimel. LI'SSE. X. H. Kerk. 10: cand. P. H, de'Bres van Leiderdorp. 5: Ds. D. Kuilman van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. M. Matter, van Baaimbrugge. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. Ponstein. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. A. Verhage. Oud-Geref. Gem. 9.30 en Leesdiensl, SPAARXDAM. X. H. Kerk. 10: Ds. Lek- kerkerker, van Bennebroe'c. Evangelisatie 10: H. Wagter, van Beverwijk. ZAXDVOORT. X. H. Kerk. 10: Ds. D. Crommelin. Aerdenhout. Ger. Kerk in H? V. Ds. P. van der Vlcted. ,,'n Zomeravondcabaret." V.O.C.L.-tooneel. De zomer is voor de oud-leerlingen van het Christelijk Lyceum geen beletsel ge weest, een avond te organiseeren, die deed denken aan het jaargetij, waarin de sneeuw vlokken om den schouwburg vliegen. 'n Zomeravondcabaret" hadden zij hun programma gedoopt, maar ongetwijfeld zouden zij in iedere gewenschte maand suc ces hebben gehad met zooveel bonts en vroolijks. Het cabaret is voor dilettanten, ook voor hen, die jaren lang tooneel hebben ge speeld, een riskante onderneming. Meer nog dan het langademige blijspel eischen de flitsende nummers van een cabaret-revue lotheid. geest en aanpassingsvermogen. Zelden hebben wij zoo'n programma door amateurs zien uitvoeren in het eenig juiste tempo en we willen ook niet beweren, dat dat gisteravond in den Stadsschouwburg het geval was. Men kan het V.O.C.L.-tooneel deze traagheid dus nauwelijks aanrekenen. Temeer niet, daar dit vrijwel de eenige zwakheid van zijn optreden was. Vëel bonts en vroolijks gaf het te zien, inderdaad en te hooren. Muziek uit de ken nelijk veel bespeelde harmonica's van Joyce Teves en Coen Alta, Spaansche dansen van Ramona Vera, die de techniek daarvan zeer wel beheerscht, doch wie men een SpaansoH temperament moeilijk kan toe kennen. Rudy Feenstra toonde zich een talentvol en beminnelijk piano-improvisateur. Paul Telchuis een verteller, die zijn publiek wist te boeien. En voorts waren ér talrijke een- actertjes: „Hallo!Amstelveen?" met kostelijk komisch spel van Loek van den Broek I7MUIDEN KNAAPJE DOOR AUTOBUS GEDOOD Het 3-jarig zoontje van den heer F. Z.. wonende in de Prins Hendrikstraat te IJmuiden. was gistermiddag op de tree plank van een autobus gaan zitten, zonder dat de chauffeur'dit bemerkte. Toen ae autobus zich in beweging zette viel het jongetje van de treeplank en werd door de achterwielen overreden.* Het kind was op slag dood. LISSE BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: A. van VeenSnaar, d.: M. Cig- gaar—dwe Kwaasteniet. d.; Th. Koot—Hartveld, z.; C. H. Ligtenberg—Mohlman, zoon: H. Nieu- wenhuis—de Jong. z.; J. Rietkerk—Passchier. z. ONDERTROUWD: H. B. Dijkers en M. Jonk heer; w. J. van Dam en M. Vos. GETROUWD: J. Kortekaas en J. A. Groenen dijk. GEVONDEN VOORWERPEN Kirtderschoentje, portemonnale, sleutelbos, kindermutsje, bon R. Inlichtingen p het politie bureau. PERSONALIA. MeJ. M. B. C. van Citterd alhier slaagde voor het eerste gedeelte van het examen Ned. Ge nootschap voor heilgymnastiek. Voor het examen Nijverheidsonderwijs Acte S. slaagde te Amsterdam mej. C. A. M. Ver- duyn alhier. BADHOEVEDORP SCHOOLVOEDING OP SCHOOL No. 1. Met ingang van een nader bekend te maken datum zullen thans ook de leerlingen van dt Openbare Lagere School no. 1 nabij De Lijn den te Badhoevedorp in de gelegenheid gesteld worden van gemeentewege warme maaltijden ie gebruiken. Er hebben' zich voor deze sehoolvoeding reeds 82 kinderen aangemeld. Waarschijnlijk zal dit aantal gedurende de wintermaanden nog aanzien lijk stijgen. Dat er zich zooveel schoolkinderen aangemeld hebben, is heel verklaarbaar, daar deze warme maaltijden gegeven worden zonder iSat de ouders hiervoor bonnen behoeven in te le veren, zoodat den leerlingen van deze school bo ven het normale rantsoen, dat zij thuis ontvan- egen, per dag nog één liter voeding extra ver strekt wordt. Aan de bereiding van deze schoolkindervoeding al de grootst mogelijke zorg besteed worden en de beste en voedzaamste grondstoffen zullen hiervoor gebruikt worden. Met deze sehoolvoeding zal waarschijnlijk na het filmdrama „Altijd met z'n de zomervacantie begonnen wordep. AALSMEER GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een paar klompsokken: twee regenjassen; een kwartiermuts N.A.D.; een Saar beenpijpen. Verloren: een portefeuil- een taoakskaart; twee portemonnaies; een bos sleutels. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester zal op Woensdag. 22 Juli 1942 geen spreekuur houden. ZEEPKAARTEN VOOR KINDEREN. Op Maandag. 20 Juli a.s. zullen op het kantoor van den Distributiedienst de zeep- kaarten voor kinderen uitgereikt worden, doch uitsluitend voor de letters A. B en C. Het uitreikingslokaal is slechts des voor middags tusschen 9,30 uur en 12,uur geopend. HILLEGOM LOOP DER BEVOLKING OVER HET EERSTE HALFJAAR 1942. De bevolking op 31 December 1941 be droeg 12176 zielen. De vermeerdering ge durende het eerste halfjaar -van 1941 be droeg door geboorten in de gemeente 148 en buiten de gemeente tot de bevolking be- hoorend 24, terwijl zich verder 220 perso nen vestigden, zoodat de totale vermeerde- ring 292 bedroeg. De vermindering bedroeg door vertrek 255 en door overlijden 43, to taal 298 zielen. Het totaal der bevolking op 30 Juni was 12270 zielen, zijnde 6138 man nelijke en 6132 vrouwelijke personen, GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 aiur n.m., de navolgende, als gevonden aangegeven voorwerpen: een bruine porte- monnaie en een witte ceintuur. Te bevra gen aan o.s. adressen: J. v. d. Stelt. Leid- schestraat 101, een wollen kous. H. van Haster, Van Meerbeekstraat 29, een bood schappen tasch; M. Huisman. Noorderlaan 22, portemonnaie, inh. een kwartje. A. Krie bel, Brouwerlaan 2, een witte hond. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina Johanna Maria, d. van H. P. Buckens cn J. P. van der Linden; Wilhel mina Johanna Htllegonda, d. van P. J. van Keu len en G. W. van den Ban; Karei, z. van C. van Bemmelen en A. M. Aangeenbrug; Johannes An- thonius Cornells, z. van J. A. C. van Llerop en J. A. Bakker. ONDERTROUWD: W. J. van der Reep en C. P. van Bake!; R. H. van Bakel en L. M. Buckens. GETROUWD: W. Chr. H. Kluen en J. P. Cor net; W. Aangeenbrug en N. J. Hartman. HALFWEG SCHOOLFEEST VAN DE O. L. S. ZWANENBURG. Ruim 300 kinderen van de Openbare Lagere School te Zwanenburg hebben gis teren een schoolfeest gehad, dat klonk als een klok. Des morgens werden op het sport terrein van de voetbalvereeniging ..Half weg" de verschillende spelen gedaan^ o.a. wasch ophangen, zakloopen, hmdernisloo- pen. balaribbelen, korfbalwerpen, draad in de naald steken, enz. Er werd met grooi enthousiasme gestreden om de eerste plaat sen. De kinderen werden getracteerd cp limonade, ijs, snoep en biscuit. De ouder commissie, met aan het hoofd de heer G. C. Bohlander, had in samenwerking met het personeel der school voor een prima orga nisatie zorggedragen, zoodat alle spelen om twaalf uur afgewerkt waren. Des middags gingen de kinderen naar de zaal van den heer Lodewikus •-te Zwanenburg, alwaar prof. Antonini op buitengewoon aardige wijze de leerlingen bezig hield. Het gooche len, het buikspreken en vooral de poppen kast viel zeer in den smaak. In een van de pauzes voerden enkele leerlingen van de hoogste klasse een aardig tooneelstukje op. De heer S. Stolp hoofd der school, dankte den heer J. Stolk die tot hoofd van een openbare school te Kats is benoemd, voor alles, wat hij voor het onderwijs gedaan had. Vele leerlingen boden den heer Stolk fraaie cadeaux aan. De scheidende onder wijzer bracht op gevoelige wijze zijn dank uit aan allen, die dezen laatsten dag te Zwanenburg voor hem tot een onvergete lijke hadden gemaakt. BLOEMENDAAL DRIE CONCERTEN IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Er is voor de muziekliefhebbers goed nieuws! Buiten de Qoncerten, die de Haar- lemsche Orkestvereèniging nog zal geven op de Woensdagen 22 Juli, 5, 12 en 19 Augustus e.k., volgen nog enkele zang- en muziekuitvoeringen op de Zaterdagen 25 Juli. 15 en 29 Augustus e.k., des avonds 8 uur, in de gemeentelijke muziektent in het Bloemendaalsche Bosch. Medewerking ver- leenen o.a. de Christelijke muziekvereeni- ging „Arti et Religione" uit Haarlem en een groot gemengd koor uit Bloemendaal. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: E. van Rlxel—Engels, z.; M. J. Mollema—van den Aard weg. d.; H. -M. Hage- meijer—Boot. d G. Veldt—de Vries, z.; C. J. van Duin—Llndhout, z. ONDERTROUWD: G. N. Enkelaar en L. M. Prinsen: B. T. Tuinhout en Chr. J. Schröder; H. J. ten Have en A. M. S. Wijtema; D. G. J. Kas- senberg en E. L. Tonnon. GETROUWD: H. J. WesseltRjk en T. J. de Rooi}: W. Spindel'.en S. van der Heide: A. J. van der Putten en J. E. Westerik: J. van de Linde en M. E S. Chr van Maren; J. C. Bakker en N. Har- tog; J. C. Heeck en J. H. de Ruiter; J. M. Hop man en A. J. A. Brouwer; J. P. Jasperse en M. E. Loerakker. OVERLEDEN: T. Middelkoop—Glas. 69 j., over leden te Haarlem: M. E. Neumann—Koch. 74 H. van Dokkum—Waalewijn. 78 j.: M. Rahaus— vroom. 71 j.; H. C. van Dijk. 16 uur; W. Zwem mer. 82 j. HAARLEMMERMEER NIEUWE WETHOUDER VAN SOCIALE, ZAKEN. De burgemeester heeft den heer H. Koning op diens verzoek eervol ontslag verleend als wethouder van Sociale Zaken onder dank betuiging voor de aan de gemeente bewe zen diensten. Met ingang van 17 Juli is door den bur- iemeester benoemd tot wethouder van iociale Zaken de heer L. J. E. Cloosterhuïs te Badhoevedorp. De heer Cloosterhuis, die op 20 Novem ber 1903 te Tilburg is geboren, was onge veer tien jaar in Ned.-Indië werkzaam bij een petroleummaatschappij. In November 1936 vestigde hij zich in Badhoevedorp. Hij is sinds 1934 lid van de N. S. B. DRIEHUIS GESLAAGD. Bij de examens van de R.K. Vereeniging ter bevordering van Industrie- en Huishoudonderwijr St. Anna zijn geslaagd: voor costumlère (dag school): C. Brakenhof, W. Molenaar, R. Hille- brink en R. Uitendaal; voor lingerie (avond school): G. van Berkel, H. van Duijn, G. Martens. R. vah Schagen, T. Uitendaal en N. Werning; voor lingerie (dagschool): T. Rumplng. A. Bra kenhof. G. Flo ris. J. Droogh, A. Bourgonje. A. Groenewoud. A. Werring. R. Hillebrink, T. Pee- len en T. van Dorp. HEEMSTEDE J. H. ELDERING OVERLEDEN. In den ouderdom van 81 jaar is in Huize Bavo te Heemstede overleden de heer Ja cob Hendrik Eldering, een vroeger bekend bloembollenkweeker. die zich de laatste ja ren geheel uit het vak teruggetrokken had. Naar het Weekblad vooi>Bloembollencultuur meldt, had hij voor den vorigen wereldoor log een belangrijken buitenlandsohen han del, welke echter in 1914 werd lamgelegd. In 1916 verkocht hij zijn bedrijf. Later heeft zijn zoon de fa. H. C. Eldering en Zoon voortgezet. BOSCH EN BOVENSCHOOL, Afd. L.O. Ondanks de moeilijke omstandigheden gedurende den afgeloopen winter wist deze school goede resultaten te bereiken. De leerlingen, die met gunstig advies toe latingsexamen voor de Middelbare School deden, slaagden allen. Voor het Christelijk Lyceum slaagden: Bob André de la Porte, Arie van Haeringen, Lieske Hoos, Catbrien Mastenbroek, Willy Woud. Herman Norde- inan, Arie Dondorp, Job de Ruiter, Abelia Mennes en TruUske Veen. Voor de le H.B.S. B slaagden: Paul An- kringa, John Vis en Martin Voss. Ook op het gebied der zwemsport waren mooie successen te boeken. Op het jaar- lijksche zwemfeest der Heemsteedsche scholen verkreeg de afd. L.O. der Bosch en Hovenschool het hoogste aantal punten en verwierf hiermede den zilveren wissel beker. Een drietal leerlingen behaalde een eerste prijs. 'BetceAé acun. dus |3i djLzLnsiArighA dz\ 'l Afdjz&Uvug De gevallen schaden, in de op 30 Juni 1942 algesloten vierde periode, kunnen ruimschoots uit de beschikbare middelen worden voldaan. Daarom wordt ook thans geen omslag geheven, terwyi de reserves wederom zijn versterkt. De ver-waarborgde som bedraagt momenteel f 1.350.000.000 en het aantal deelnemers 95.000 Algem. Onderl. Waarborg Genootschap Amsterdam. Singel 202/S-Tel. 35636-32213 MAAGZUUR I |„4- ■J GASSEN I van llr.O.DUBOIS. Qriq.verpoll, i.1.25.bij Apolh.enDroq. generaal van de pepartementen van financiën en van Justitie, no. -206 1941. betreffende de circulatie in niet-geautorlseerde betaalmiddelen. De door de tusschenkomst dezer bedrijven te koopen goederen, met uitzondering van brand stoffen, mogen uitsluitend gebruiksgoederen ztjn en de vergunninghouder mag niet tevens handel drijven in die soorten goederen, tot het koopen waarvan hij gelegenheid verschaft. Verboden it de contante verkoop van bonnen of zegels, ter wijl de afrekening van detaillisten met de kassen dient te geschieden uiterlijk aan het einde der kalenderweek. volgende op de thans wekelijks verplicht gestelde mogelijkheid tot aanbieding der waardebewijzen. De wlnkelierskorting is bepaald op ten hoogste 9 procent. De vergunninghouder is verplicht de aanwijzingen van den secretaris-generaal voor noemd te volgen ten aanzien van het Inrichten van zijn administratie en desgevraagd daarvan onverwijld Inzage te verleenen en alle gewenscht geachte inlichtingen te verstrekken. Ten aanzien van het verleenen van voorschotten en credietcn blijven, ook wat betreft de aan credietnemors In rekening te brengen rente en kosten, de bepa lingen van de geldschieterswet onverminderd van kracht. DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. Het HOOFD van den Distributiedienst maakt bekend, dat «van 20 Juli tot 8 Augustus dc uitrei king zal plaats hebben van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de negende periode. De uitreiking zal geschieden tegen overlegging van de distributiestamkaart en het daarbij be- hoorende inlegvel voor hen, wier familienaam aanvangt met de letters A en C Maandag 20 Juli t/m Boen Restant B vanaf Boer E en G Um. Kra Restant K vanaf Kre e (met uitzondering v. Sch O. T. U. X. IJ cn 2 Dinsdag 2! Juli Woensdag 22 Juli Donderdag 23 Juli Vrijdag 24 Juli Zaterdag 2S Juli Maandag 27 JuU Dinsdag 28 Juli Woensdag 29 JuU M Donderdag 30 Julf :h) Vrijdag 31 Juli Zaterdag 1 Augustus Maandag 3 Augustus Dinsdag 4 Augustus Woensdag 5 Aug. Donderdag 6 Aug. Vrijdag 7 Augustus DE UITREIKING HEEFT VOOR DE GEHEELE STAD PLAATS IN DE VOORMALIGE VLEESCH- HAL. INGANG GROOTE MARKT. Kantooruren van 8.3012.30 en van 14.00—17.30 u. 's Zaterdag van 8.30—13 uur. Voor SPAARNDAM geschiedt^le uitreiking In iet Dienstgebouw van de Cemeer.te-secrctarie aldaar uitsluitend op Dinsdig 28 en Woensdag 29 Juli van 3—12 en van 13.80 tot 17.— uur. Voor houders van stamkaarten met inlegveUen, die geboren zijn tusschen 12 Juli en to Augustus OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. WEIDE CONTRACTEN RUNDVEE 1942. Den weiders wordt medegedeeld, dat ter ver vanging van die runderen, welke op weidecon- tract waren geplaatst en inmiddels zijn of bin nenkort zullen worden geleverd, opnieuw weide- contraeten kunnen worden afgesloten voor run deren uitsluitend van de vrije markt. Op deze wijze zal het vrijgekomen weideland rendabel kunnen blijven. Het bovenstaande houd: derhalve in, dat niet meer weldecontracten zul len worden afgegeven, dan het oorspronkelijke aantal afgesloten contracten. Aanvragen ten spoedigste te richten tot de Landbouw-Crisis- Organlsatle, Afdeeling Veehouderij te Alkmaar. Ingeschreven als Persbericht No. 84. SPAAR- EN BETAALZEGELKASBEDRIJVEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt, met verwijzing naar zijn besluit betreffende de uitoefening van het spaar- en betaalzegelkas- bedrijf, in de Staatscourant van 17 Juli 1942 be kend, dat de vergunninghouder maatregelen dient te nemen, dat de door hem uitgegeven waardebe wijzen niet overdraagbaar zijn, waardoor deze dan verder niet beschouwd worden als hulpgelo In den i i van het besluit van de secretarissen-hand worden gehouden. de bonkaarten in ontvangst worden genomen. PUNTENKAARTEN VOOR SERVIESGOED. Bij iedere bonkaart voor voedingsmiddelen zal ongeacht den leeftijd tevens een EV-kaart voor serviesgoed worden uitgereikt. AARDAPPELKA-ARTEN. Tevens zullen de nieuwe aardappelkaarlen ge merkt EW worden uitgereikt. Mefc« bonkaart K 106 of 1. 106 ontvangt men twee aardappel- kaarten. Met bonkaart K 206 of L 206 drie anrd- appelkaarten; met bonkaart K 306 of L 306 twee aardappelkaarlen en met bonkaart K 406 of L 406 één aardappelkaart. Houders van L.inleg vellen ontvangen bovendien, ongeacht den leef tijd een toeslagkaart voor aardappelen. ZEEP VOOR KINDEREN.# Gelijktijdig zullen de extra zeepkaarten voor kinderen worden verstrekt. Kinderen, geboren na 1 Augustus 1940 ontvangen 3 bonnen voor een- heldszeep, drie bonnen voor waschpoeder en drie bonnen voor toiletzeep. Kinderen, geboren na 1 Augustus 1934, doch Uitreiking van vorengenoemde distributiebe scheiden zal slechts geschieden aan personen, dlo in het Bevolkingsregister van deze gemeente zijn opgenomen. Dit voorschrift geldt niet ten aan zien van schippers, woonwagenbewoners, vaste bevolking van kostscholen, gestichten e. d., gede tacheerde marechaussee en tijdelijk hier vertoe vende» wegens oorlogsomstandigheden. Uitreiking van kaarten aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar is niet toegestaan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat men verplicht is dc kaarten op den vastgesteldon da tum te halen, aangezien men op andere dagen niet geholpen kan worden. Hieraan zal met de meeste gestrengheid de £EN LROOU.CT VAN 06 VEIUV.INÊFABRICICEN Florastraat 13 (bij Florapark) Haarlem, Tfclefoon 19953 School voor Individueel Gymnasium- en H.B.S.-onderwijs Spreekuren: Dinsdag en Vrijdag 1—2 en na telef. afspr. flinke tube 25 c». Zeer groote tube 371/2 ct. P.V. PRODENTA Zóó lekker, dat U het langzaam en voorzichtig uit gaat spreken: (haast „proevend"!) Cho- co-la van Victoria. Héél veel is er jammer genoeg niet, maar wat er is, dat mag er zijn!

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 7