Hachelijke situatie onder water Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken DIT WEEK EINDE! Tuinfeest van In Veilige Haven vermaakte velen De boottocht van Van Leer's Personeel- vereeniging. BUBBELTJE EN KNOR Duiker in rtiim van gezonken schip opgesloten! En toch: weer naar beneden Jan van Drimmelen tuurt voor zich, in gedachten verzonken. Zoo juist heeft hij nog even herinnerd aan zijn benauwd avontuur op de Haaksgronden, waar hij de lading van een groote passagiers- en vrachtboot, de „Serbia", moest bergen. Daar geraakte hij in hennep verward en slechts na veel moei te kon hij weer naar boven worden gehaald. Ik heb met diezelfde boot nog heel wat meegemaakt, zegt hij. Hij strijkt zijn hand over zijn voorhoofd en piekert nog een oogenblik, om alles weer goed te weten. Dan vertelt hij en in spanning luiste ren we. Zijn sober relaas bewijst op nieuw hoe gevaar lijk het duiken kan zijn Ik moest weer naar de Serbia, de boot, die door den storm was gebroken. We waren er met ziin tweeën aan het werlc en wisten alles te bergen. Het schip, een Duit- sche boot was het, had een kostbare lading, zoodat we voor een groote waarde naar boven hebben gebracht. Het is te veel om alles op te noemen. Wanneer het goed weer was gingen we er met vaartuigen en duikmateriaal naar toe. We zochten natuurlijk vooral in de ruimen, waarbij we een teekening van den kapitein gebruikten. Meestal, als ik onder water was, hield ik mijn oogen maar dicht. Ik kon toch niks zien en wist maar al te goed, dat ik het daglicht niet kon verdra gen, wanneer ik werd opgehaald; dan moest ik altijd even mijn oogen sluiten als ik nog een meter onder water was. Op een goeien keer zei mn chet: Jan, er moeten ook nog een duizend kisten gutta percha in de boot zitten. Er liggen een paar honderd bamboestokken voor, maar mis schien behoef je die niet eerst weg te bren gen. Kijk maar 'ns goed. Nou, dat deed ik en al gauw zag ik, dat daar geen sprake van was. De stokken moesten weg, wilden we de kisten bergen. Ik vroeg dus een „hakertouw" om een bos bamboestokken aan te slaan. Toen de£e werd opgeheschen werd ik even meegetroK- ken, omdat mijn luchtslang tusschen de stokken was geraakt. Maar deze schoot weer los. De tweede keer gebeurde het weer. maar nu hield ik me vast. En zoo ging het steeds door. Het vlotte niet naarmiin zin en daarom besloot is maar een flinke bos op te geven, dan zou ik tenminste gauw van alles af zijn. Wel twintig bossen sloeg ik In het -haker touw". Op! seinde ik en meteen dacht ik: nou zullen we grappen beleven. Omdat ik dus gewaarschuwd was hield ik de lucht slang in mijn eene hand om te voelen of ze niet vast liep. Onder water hoor je niks anders dan de slagen van de pomp. Zoo was het ook nu. maar het blééf niet zoo. Ik schrok geweldig, toen ik een geknetter hoor de. Voor ik wist was er gebeurde hoorde ik zelfs de slagen van de pomp niet meer Direct greep ik de signaallijn en de slang. Ik trok me er naar toe. Bliksem, het was mis. Als alles goed was gegaan hadden ze me moeten seinen, dat de vracht boven was gekomen. Ik trok me hooger op en stootte mijn hoofd. Was was dat Ik voélde en stelde vast, dat het een balk was, die ter versterking in de boot was aangebracht. Verder voelde ik, ik had iets beet, nóg iets raakte ik aanHet waren allemaal lange bamboestokken. De vracht was In het ruim vastgeklemd. Ik zat opgesloten En ik kreeg geen lucht meer, de slang zat klem tegen de balk Gelukkig had Ik even tevoren mijn fontein dichtgedraaid, zoodat er geen lucht uit kon gaan. Ik moest een strijd op leven en dood leve ren. Het hielp niet of ik mezelf al toeriep, dat ik kalm moest blijven. Het was ontzet tend In mijn doodsangst greep ik de bam boestokken beet. Ik trok me op. langzaam, met veel moeite, maar het ging toch. Hoe hooger ik kwam des te „dunner" werd het water. Miin oogen had ik geopend en daar zag ik waarachtig, dat mijn slang en lijn zich tusschen dekstokken bevonden. Ik pakte onmiddellijk de lijn beet en seinde naar boven: Vieren Ze begrepen me gelukkig. Ze lieten de vracht direct los. En toen seinde ik: Op! Op! Op!Mijn laatste krachten begaven me Ze haalden me -naar boven. Ik was om trent „weg". Met en vlet werd ik gehol pen. Men bracht me op het trapje. ,Ze ver wijderden mijn kap en mijn loocïen. Ze ga ven me wat te drinken, een beetje lauwe koffie. Wat is er aan de hand vroeg m'n chef. Ik kon niks zeggen.Wel een half uur lang heb ik stil op de boot gezeten- Eindelijk kwam ik weer wat bij. Hoe gaat het nou vroegen ze. Ik had een geweldige koppijn, maar vertelde toch wat er was gebeurd.Ze keken er braaf van op hun neus Men kan zich wel voorstellen hoe de situatie op de bergingsboot was. Men ziet Van Drimmelen zitten en rondom hem de helpers. Ze vermoedden, dat hij onder wa ter reeds om het leven was gekomen. Vol spanning hadden ze op een sein gewacht. Telkens weer waren ze naar den man aan de signaallijn geloopen om te vragen of hij al iets had gevoeld. Neemoest hij telkens schreeuwen. De stemming werd bitter. Men sprak niet langer. Het leek een dooden- schip. Van Drimmelen. Hollands beste duiker, een kerel van stavast, waarvoor men respect moest hebben, een man, die vele menschen- levens had gered, die kostbare ladingen had geborgen, die naar de Lutine had gedoken en zoo tot ver in den vreemde de aandacht op zich vestigde. deze kranige moedige - duiker verkeerde in doodsgevaar. En men kon hem niet helpen! Er moest een wonder gebeuren: zoo vaak was Jan van Drimme len ternauwernood aan den dood ontsnapt. Het was méér gebeurd, dat hij lang weg bleef. dat er iets haperde. Maar dan was hij altijd rustig weer boven gekomen. Nu wachtte men tevergeefs. Tot. Ein delijk een sein. De man aan de signaallijn schreeuwde het schor. Van Drimmelen •leefde nog! Hij .had zich van den dopd weten te bevrijden. Daar kwam hij boven. Men zag den zwaren kop. de looden; hóóger- op kwam de duiker. Jan van Drimmelen was gered Gretig luisterden ze naar ziin relaas. Ze zagen het vóór zich gebeuren. Voorloopig zou hy er wel genoeg van hebben, dachten ze. Na zoo'n spannende gebeurtenis moest een mensch wel op zijn verhaal komen. Maar wat was er nou aan de hand Jan van Drimmelen stond op. Hij rekte zich uit. dan wees hü op ziin kon en de looden. Op die kop zei hij. We eaan wey naar beneje! Het waren onverschillige kerels, de Nieuwe- diepers, die hem hielpen. Oonervlakkie be zien leek het of ze »»«»*»n wvo"' ha Maar dit overromoelde hèn zelfs. Ze stonden er paf van Jan van Drimmelen ging weer naar beneden. HU werkte door. Er was hem voor de kisten met de kost bare lading een goede gratificatie beloofd. Hij heeft ze geborgen, maar geld heeft hij er nooit voor gezien. Paarden, die de haver verdienen. Jan van Drimmelen heeft meer bittere ervaringen opgedaan. Maar zij weerhielden hem niet opnieuw te duiken. Hard en dik wijls ondankbaar is zijn leven geweest. Hij werkte door Er was bij Nieuwediep een boot gestrand. Jan van Drimmelen werd te hulp geroepen, en hij stelde vast, dat het ruim en de ma chinekamer vol water waren. Er werd hem verteld, dat de tweede machinist nog bene den moest zijn. Oome Jan dook en had het Jijk direct gevonden. Hij-probeerde het naar zich toe te trekken, maar het bleek vast te zitten. Hij voelde langs het lichaam en merkte 'op, dat het ^och bijna geheel vrij was. Een deel van het ketelpak, dat de machinist droeg, was echter tusschen de machine geklemd. De duiker ging naar boven, waar hij zijn dolk (het onmisbare attribuut, dat hij steeds bij zich had) sleep. Het was namelijk zijn bedoeling de kleeren van den machinist los te snijden. En eenmaal weer beneden gekomen is hij daar een tijdlang mee bezig geweest. Het was zeer lastig, te meer, om dat hij alles in het donker moest doen. Maar het ging naar wensch. Een ander schip. Een kolenboot. Er moest onder water een gat worden dichtgemaakt, dat 'groot genoeg was óm er een paard en wagen door te laten rijden Dagenlang is Jan van Drimmelen in de weer geweest om een schot aan te brengen. Bij een proef na afloop van de karwei bleek de boot nog niet geheel vrij van lekken te zijn. Daarom voor zag Oome Jan de naden etc. van „werk" en oude kleedingstukken. Toen kon het water eindelijk worden leeggepompt. Weer 'n andere boot, Ook hierbij weerde Oome Jan zich kranig. Een lek diende aan het strand te worden „gestopt". Zoo heeft hii alleen al vier Duitsche sche pen onder handen gehad. Vele schepen van verscheidene nationaliteiten heeft hij verder nog behandeld. Jan van Drimmelen heeft een werkzaam leven achter zich! U wilt er meer van weten Oome Jan is nog niet uitgepraat. In volgende artikelen vindt mpn weer an dere spannende en ontroerende gebeurte nissen weergegeven. N v. B. De klok slaat tien uur. We kijken Jan van Drimmelen aan. En een vraag rust op onze lippen: Hoe was het mogelijk, dat hij tóch weer ging duiken Hij zegt het al Kijk 'ns. ik moest wel. Wanneer ik het niet had gedaan, zou ik nooit nicer naar beneden hebben durven Baan. Tien balen meel ontvreemd. Uit pakhuis van bakker. Een te IJmuiden wonende bakker deed dezer dagen een onaangename ontdekking. Tot zijn schrik stelde hij vast, dat onbevoegden een bezoek aan zijn pakhuis hadden gebracht. De Inbrekers gaven er blijk van niet tegen zware karweitjes op te zien, want ze ontvreemdden tien balen meel. De politie is van den dief stal in kennis gesteld en is nog met het on derzoek beeig. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN 18 Juli. Mei versche visch waren hedenochtend aan de markt de motorlog- gers SCH 47. J. van Belum met ?S81. SCH 280 H. Messemaker met 1582, SCH 280, Arie Ouwe- d met 1286. SCH 110. G. Groen met f 6N en 75 botters met tezamen 1 18.968 besomming. De prijzen waren: tarbot 19,30. griet 13.30—16. tong f 4.80— t 8.40. slips t 2—t 3, alles per kg., mid delschol 1140—f 200. kleinschol i 106—t 139, puf- schol 156—f8f. poon .f 124, bot f73,50— f150, hors- makreel f70—f 105. schar f42—f66, alles per kist an 40 kg. van bijzonder belang. De zwementhousiasten zijn druk in de weer En spreken thans over niets anders haast meer; Van 's morgens tot 's avonds zijn zij aan den slag En leggen zij werklust en moed aan den dag. Loopt alles nu straks wel naar wensch, dus gesmeerd? Steeds vragen ze dit. de ervaring toch leert! Er slaagt niets, dat minder goed voorbereid wordt. Reeds vroeg men zich af: !s de tijd niet tekort? Zoo werkt V.Z.V. voor het Polofestijn. We weten, dat dit iets bijzonders zal zijn En namen ons daarom al dadelijk voor: Met polo brengen we dit weekeinde door. Van heinde en verre komt men op bezoek, Er komen veel namen in 't zwemgastenboek! Reeds rept V.Z.V. van „nog beter dan best", Er is één devies in den tijd, die nog rest: Een ieder present bij het Kringentournooi! Natuurlijk: óók u!*Van bijzonder allooi Is immers dit weekeinde; eens slechts per jaar Gebeurt dit in 't land. Neemt uw kansen dus waar! Intusschen las u velerlei ia ons blad, Natuurlijk volgt er deze week nóg heel wat, Geeft dit al ujv aandacht, het komt u van pas. Per saldo was het dikwijls nieuws, wat u las. Als straks het tournooi te IJmuiden begint Raadt elk: wie zal 't zijn die den poloslag wint? Ach, ik vind 't, wat winnen aangaat, dan pas fijn Als u «oor de zwemsport gewonnen zult zijn, Tot Zaterdag bij het Vijfkringenfestijn. DUIZEND TEVREDEN KINDEREN. Krachtige propaganda voor het Speeltuinwerk Bravo, In Veilige Haven! Het is waarlijk geen eenvoudige opgave onder de tegen woordige omstandigheden een tuinfeest voor duizend kinderen en ruim honderd ouderen te organiseeren. Dat de speeltuin vereeniging te IJmnidcn-Oost er na maan denlange voorbereiding desondanks in ge slaagd is zoovelen gedurende enkele uren aangenaam bezig te houden, bewijst de aan wezigheid van een krachtig aanpassings- Iermogen. Woordep van lof voor den arbeid hn de bestuursleden en alle andere werk sters en werkers zijn daarom zeker gerecht vaardigd. Het was de eerste maal, dat we een be zoek aan dezen speeltuin brachten. Het is erg, dat te moeten zeggen en toch doen we het, omdat we «r spijt van hebben. We we ten nu eenmaal hoe het gaat: men hoort wel van de Vereeniging en schrijft er over. maar is niet in de gelegenheid er eens een kijkje te nemen, omdat andere gebeurte nissen de aandacht vergen. Zaterdag heb ben wij echter een middagje voor In Veilige Haven vrijgemaakt; eindelijk wilden we toch eens ons verzuim herstellen. En hoe prachtig was onze eerste indruk Temidden van stemmig groen, met flinke velden langszij en boomen met volle dracht in de verte als baken, wandelden we in de richting van het clubhuis, dat al spoedig de aandacht trekt. We waren nog niet bij het gebouwtje toen we reeds vroolijke klanken hoorden; er speelde waarachtig een piere ment, dat temidden van het natuurschoon wel een dankbare taak had. En daar werd onze belangstelling gewekt door larfëe slier ten vlaggetjes, door mooie vanen en een spandoek: „Steunt het Speeltuinwerk!" We hoorden blijde kinderstemmen, we zagen jongens en meisjes zich vermaken met glijbaan en schommels, met wipper en tonnen, op de glijbaan en in de zandbak, in den draaimolen en aan den zweefmolen. Ja. er was feest bij In Veilige Haven, alle tee kenen maakten het duidelijk. De eerste, die ons ontving, was natuur lijkOom Piet, de vrind van de geheele ■ijkv«... -«- -u I.V.H.-jeugd. Gemoedelijk pratend leidde hij ons rond. We maakten kennis met den voorzitter, den heer S. Kluft, en ook de secretaris bracht ons van bijzonderheden op de hoogte. De bestuursleden zullen het we' niet kwalijk hebben genomen, dat onze ge dachten soms elders vertoefden; bij die op gewekte kinderen, welke speelden, dat het. een lust was. Och, ze hebben het zoo noo- dig! Hun karakter krijgt thans zoo spoedig een deuk. Daarom móeten ze van de stra ten worden gehaald, waar ze maar katte- kwaad leeren en naar de natuur worden gebracht. Zon, frissche lucht en een zuivere stemming moeten ze hebben. Is het een wonder, dat we met genoegen dit vaststel den: „In Veilige Haven kent de noodzaak <en past zich telkens aan." Neemt u dit zomerfeest. Elk jaar wordt het vlak voor de vacanties gehouden. Dr organisatie was nu heel moeilijk en toch zette men door. Dat is verantwoordelijk heidsbesef. Heerlijk was het naar de kinderstemmen te luisteren. Feest? Ja, het was feest! Daar renden meisjes en jongens met blokjes heen en weer. zich geheel gevend, omdat vader en moeder stonden te kijken. De tanden op elkaar, de gezichten in een ernstige plooi, spanden de Kleuters zich in. Daar waren de jongens aan het zakloopen; vreemde spron gen en buitelingen maakten ze, maar ze kwamen toch op de eindstreep. Jongens en meisjes Waren aan het balwerpen, ook a een lastige karwei. Meisjes hielden zich met ringsteken op: op de glijbaan naar be neden komend moeten ze haar kunnen too- nen. En op weer een andere plaats zaten jongens en meisjes in den draaimolen, waa: ze een pluimstaart moesten „trekken". Nu. ze trokken zoo goed, dat bosjes haar soms neerdwarrelden Tusschen de bedrijven door kregen alle deelnemers (het waren er zoo omstreeks zeshonderd!) een ijsje en een koek, die ze zóó vlug verorberden, dat de andere kin deren en de ouders in verbazing geraakten De finale van het feest was heel aardig. Er was een tent opgesteld, waarin een leuk programma werd afgewerkt. De mond accordeonclub onder de goeda leiding van den heer P. v d. Braber, musiceerde en deed het zeker niet kwaad, zoodat er som; braaf werd medegezongen en steeds luid werd geklapt. Er waren ook vier danseres jes, die in stemmige dracht 'n fraai samen gestelde en uitstekend begeleide klompen dans uitvoerden. Verder kregen we solistjes te zien en te hooren en natuurlnk droeg Oom Piet (wiens poppenkast helaas ont brak).-het zijne tot het succes bij. In'VeiUge Haven mag trotsch zijn op dezen middag. Zij heeft reeds veler .steun, maar we hopen, dat het feest meer speel tuinvrienden in actie zal doen komen, want dit is noodig De medewerking kan zoo prettig ziin: ditmaal drukte een onbekende bi^oorbeeld een I.V.H.-man een rijksdaal dCT in de hand, een ander stelde prijzen beschikbaar en de E.H.B.O. was present. De kinderen, die zich het beste hebben geweerd, verdienen, dat hun namen even worden genoemd, want zij hebben zich uit stekend geweerd. De uitslagen waren: Blokjesrapen: jongens: 1. Chris Dekker: 2. Martin Sprong, 3. Herman v. d. Braber meisjes: 1. Annie Sietses, 2. Tini Noortman 3. Impïe v. d. Berg. Balwerpen: jongens: 1. Cor Jung. 2. Jan Smit. 3. Jan Groen; meisjes: 1. Leni Winkel. 2. Rietje Kramer, 3. Agatha Hartman. Puimstaarttrekken: jongens: 1. Bram Groenendijk, 2. Ton de Gelder, 3. Wim Noortman; meisjes: 1. Gré Perck. 2. Lientje Stangeberger, 3. Marianne Kloosterman. Zakloopen: 1. Teun v. d. Plas, 2. Henk Koning. 3. Teun Zwart. Ringsteken: 1. Corrie Hellings, 2. Rin? Pronk, 3. Rie Oortwijn. Winkeljuffrouw roofde huwelijksuitzet bijeen. Goederen ter waarde van duizenden guldens ontvreemd. Een in IJmuiden-Oost woneryle winkel juffrouw had reeds langen tijd het voorne men in het huwelijksbootje te e<appen. Zij onderschatte de moeilijkheden niet. maar wist een middel te vinden om deze te over_ winnen. In de zaak, waar zij werkte lagen noodige artikelen te kust en te keur. het veen kijkt men niet op een turfje, dacht de jongedame en zij eigende zich er en ander van toe. Zij kwam van kwaad tot erger en had tenslotte zooveel op haar geweten, dat zjj zich niet meer kon intoo- Van goederen ter waarde van dui zenden guldens -heeft zij zich meester ge maakt. Het trok veler belangstelling dat de over valauto van de politie voor haar woning ver scheen. Er werd een ware winkelultrusting uit haar huis gedragen, waarbij dames- en heerenondergoed, lakens vitrages, tanden borstels, landhuisstof. garens, zijde, haar kammen. stofdefcken. dweilen enz. Tot twee maal toe werd de overvalwagen volgeladen. Het onderzoek wees uit dait de winkeljuf frouw de goederen gedurende drie jaar liad ontvreemd. Bovendien bleek zij de wiinkel- .ssa te hebben geplunderd. Zij kocht voor het geld t+vee bontmantels en een aantal ar tikelen voor haar huwelijksuitzet, alsmede >I!edige keukenuitrusting. De dame. nu wel spijt van haar daad hebben en het huwelijksbootje zal nog wel eenigen tijd op de helling blijven.... D.G.S. hijeen. De Vereeniging van Jopge Oud-Katholie ken D.G.S. houdt Woensdagavond te half acht haar maandelijksche vergadering in het O.K. Vereenigingsgebouw. De gewone agenda wordt behandeld, mej. Zwemmer zal in de serie „10-minuten praatjes" spreken en de. heer C. v. d. Plas zal voorlezen. Hoe belangwekkend was de damwedstrijd tus schen Dukel en Van Dixhoorn, die gedurende veertien dagen de dammers in Kennemerland in spanning heeft gehouden. In zes partijen heb-, ben twee tegenstrijdige geheel uiteenloopende spelopvattingen huldigende meesters getracht hun voorkeurgenre, hun eigen wapens, te ge bruiken. Dit heeft den wedstrijd op een hoog peil ge- brapht. Er zijn mooie partijen met inhoud, met een goed doorgeveorde strategie, geweest. Ze ker, er is in sommige fragmenten ook minder sterk gespeeld, maar ons damspel is nu een maal te moeilijk, om het zonder fouten te be oefenen. Een t>elangri)k feit dient echter te worden op gemerkt; de beide spelers hebben geen blunders gemaakt. Wel zijn voor v. Dixhoorn de laats*» drie partijen verloren gegaan, doch dit Is niet eerder tot stand gekomen, dan na een serie krachtige zetten, waaraan in de gegeven omstan digheden, nu eenmaal niets was te doen. D« voornaamst^ les. die de wedstrijd ons leerde, is voor de theorie van ons spel van ingrijpend* beteekenls; de Hollandsche variant „kan als In leiding" van het vrije positiespel worden ge ipeeld. In de IJmulder dammerskringen was het be kend. djjt Dukel sinds geruimen tijd bezig wai een gunstige herziening van de „Hollandsche opening" voor te bereiden. De opgejiane stof ls voor het eerst in deze match toegepast en met succes. Ean bekwame, deskundige tegenstander als v. Dixhoorn werd In de eerste, derde, en vijf de partij (de partijen waarin Dukel met wit 33—28 18—23 39—33 12—18 31—27 17—21 37—31 21—26 4439 enz. spelegd, onbelangrijk voordeel behaal de) in het nadeel gedreven met een manoeuvre waarop de geheele studie berust. Met de 14e zet wordt plotseling van alle tot nog toe door de theorie aangegeven varianten afgeweken, en wordt 27—21 gespeeld. Met deze voortzetting wordt wel een nadeellg stuk op veld 16 geplaatst, maar bij verdere op bouw der positie blijkt, dat het nadeel ruim- scohots wordt vergoed door den gunstigen stand, eiken het overige materieel heeft veroverd. Vooral de derde partij, de mooiste, werd keu rig door Dukel gespeeld, al werd zij nog remise toen Dukel eenvoudig winst verzuimde in het eindspel. Daarom is de wedstrijd voor onze speltheorie an bijzondere waarde. De moderne wedstrijdspe- ler doet er dan ook goed aan. de Uitvoerige en overzichtelijke analyse van de derde partij, welke binnenkort zal verschijnen in hot officieel or gaan van den Nederlandschen Dambond, „Het Damspel", grondig te bestudeeren, om niet „ach- :r" te komen met de hedendaagsche theorieën. Wie de theorie grondig heeft bestudeerd kan haar verloochenen, indien verantwoord op het goede moment. De match behoort tot het verle den, maar de partijen met haar boeienden in houd zullen langen tijd belangstelling blijven trekken. Euvel, dat verholpen moet worden. Wat er bij de ponten ontbreekt. Enkele lezers hebben onze aandacht ge vestigd op een bedenkelijk euvel, dat naar hun meening en terecht! zoo spoedig mogelijk dient te worden verholpen. Het is geen ,feer" onderwerp, dat zij behandelen maar toch is het noodzakelijk, dat het on der oogen wordt gezien. Bij de ponten moeten eenige urinoirs komen, want de huidige toestand laat veel te wenschen over. Vóór de aanlegsteigers werden verplaatst waren aan weerskanten van het kanaal wel dergelijke inrichtingen. Zij werden echter afgebroken toen de ponten elders gingen aanleggen. Dat was te begrijpen, omdat zi in een slechten staat waren komen te ver- keexen. Velen dachten, dat er nieuwe uri noirs zouden wo|den gebouwd. Op een druk verkeerspunt als de nabijheid van de pon ten, waar men bovendien nogal eens moet wachten, bestaat er immers ontegenzegge lijk behoefte aan. Er werd evenwel niet in de noodzaak voorzien. En wat is het gevolg? Groote en kleine menschen gebruiken nu, zoowel 's avonds als overdag de wachtplaatsen als urinoirs Wij behoeven niet te verklaren, waarom dit ongewenscht is. Zooals men zal begrijpen is het niet gemakkelijk dit tegen te gaan. Daarom dringen wij aan op het plaatsen van urinoirs aan weerszijden van hel kanaal. Zij kunnen heel eenvoudig, met februik van weinig materiaal worden ge- ouwd en er is voldoende ruimte. In dit verband kunnen wij er aan herinneren, dat te Buitenhuizen, waar minder verkeer en ook minder ruimte is, wèl urinoirs staan. Bevrachtingsbesluit overtreden. En de remmen waren niet in orde. De politie stelde vast. dat een expediteur zich aan overtreding van het bevrachtings besluit schuldig maakte. Het bleek een zeke re A., wonende te Beverwijk, te zijn. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Bovendien wees een onderzoek uit, dat de remmen van zijn motorrijtuig ondeugdelijk waren. Ook hiervoor werd de Beverwijker bekeurd. De motorbrigade van de politie nam het motorrijtuig wegens laatstbedoelde over treding voorloopig in beslag. Met de „Friesland" naar Hoorn. Muziek, een modern minstreel en vroolijkheid. Marktprijzen. IJMUIDEN 18 Juli 1942. Tarbot f 12.16—f 11,70, tong f 12—f 8 per kg., kl, schol le soort f336. 2e soort f120f78, groote bot f 184, kleine bot f 120, pufsc+iar le soort f 84f 64. 2e soort f 36—20. horsmakreel f 132—f 128, alles per 50 kg. Besommingen trawlers: IJM 86 Rijnstroom 35 mnd. f 2546. ZK 68 Johannes 20 mnd. f 1493. KW Zes Gezusters 15 mnd. f 1150, KW 129 Ball 1 mnd. f 1034. SCH 161 Adriaan van der Zwan 15 mnd. f1116. Kotters: IJM 221 f 1877. IJM 222 f1694, IJM 244 f 349. Kustvlsschers: TX 4 f 146, TX 45 f418, KW 148 f473, KW 92 f128. KW 109 f900. HD 95 f339, HD 139 f522. HD f530. HD 64 f561. UK 141 f831. UK 77 f455. UK 119 f492. UK 9 f572, UK 75 f483, UK 80 f 733, UK 215 f517, UK 184 f571, UK 121 f 723, UK 143 f 2379. UK }6 f 1203. UK 94 f 404. Agenda IJmuiden. MAANDAG 20 JULI. THALIA: Pepijn de Korte. 8 uur. REX: Mirandolina, 8 uur. DE PONT; La Habanera. 8 uur. ZAAL v. d. LEM: Bijeenkomst Allen Pre sent, 8 uur. DINSDAG 21 JULI. BIOSCOPEN: Zie Maandag. ROYAL: Voortzetting Zomerdamtournooi D.C.IJ. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178. 4877 5555. POLITIE, Wtllemsplein 5400. BRANDWEER 5242. E. H. B. O.. A. P. Bakker 5455. E. H. B. O.. Velsen 4989. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. hoofd post 4145. ANTONIUS ZIEKENHUIS 4444. IJMUIDER APOTHEEK 4229.' KENNEMER APOTHEEK 4204. land" weer opgezocht worden. Uitgeleide gedaan door pe Hoornsche bevolking cn onder het gezang van het onsterfelijke lied „Wij moeten elkander groeten" wendde de „Friesland" om 5 uur ziin steven weer naar het IJselmeer. dat minder woelig was dan 's morgens. Hoe de stemming aan boord was? Prima! „Daar bij die molen". „We gaan nog niet naar huis" en nog meer van deze schoone liederen schalden over het IJselmeer. Zelfs werd nog een promenade gemaakt op het feestelijk gepavoisecrde schip, waar ser pentine en snippers dankbare artikelen waren in handen van de jeugd. Radema ker en De Reuver es. waren onvermoeid in het produceerertSvan muzikale klanken en hielden de stemming tot aan het einde toe er uitstekend in. Vermoeid, maar voldaan werd Velsen weer bereikt. De organisatie van dezen boottocht heeft het bestuur vele moeiten en hoofdbrekens gekost, maar het welslagen en de tevreden heid van de deelnemers, zal ongetwijfeld voor de leiding van Van Leer's Personeel- vereeniging een stimulans ziin om ook in de toekomst aan haar leden ontspanning te bieden. Het wordt gewaardeerd, deze ont spanning na den' arbeid. En is waardee ring niet het mooiste blijk van dank, dat er^Destaat. Ga zoo door bestuur van Van Leer's Personeelvereeniging! Aan nieuwe plannen wordt reeds gewerkt, mogen zij slagen als de boottocht. Tenslotte vermelden wij nog de uitslagen van de onderlinge wedstrijden: Touwtrekken neeren: 1. H. Slaman, 2. Veldman. Hindernisloopcn voor dame en heer: 1. d. Kooy en mej. Docter; 2. Pronk en mej. Sonius; 3. Van Rijn en mej. v. Rijn. Touwtrekken HM-14 jaar: 1. Henk Tromp: 2. Nellie Hoolwerf. Eierrapen 610 jaar: 1. Wim Docter; 2. Tinus Pirovano; 3. Anton de Vos. De voorzitter, de heer Rijsenbri], reikte met een toepasselijk woordje de prijzen uit. B. BEVERWIJK De diphteriegevallen. Een uiteenzetting van dr. Grosfeld. Zooals wij Zaterdag reeds berichtten zijn er in onze gemeente eenige gevallen van dipkterie geconstateerd, waarvan tot nu twee met doodelijken afloop. De districts-school- arts voor Midden-Kennemerland, dr. J. C. M. Grosfeld, deelt ons naar aanleiding hiervan nog het volgende mede: Ter vermijding van een te groote ongerust heid, zooals van een onverantwoorde zorge loosheid diene deze korte uiteenzetting. Want diphterie is een ernstige ziekte. Allen weten wel, dat het om een besmette lijke ziekte gaat. De smetstof, die wij kennen als de diphteriebacil, leeft in de keel van het patiëntje. Door uithoesting wordt de smet stof in de omgeving verbreid en kan dan den gezonde besmetten. Van diens werstandsver- mogen hangt het nu maar af, of de nieuw be smette ziek wordt of niet, terwijl het aantal en de aanvalskracht der birsiengedrongen bacillen daarbij ook een rol spelen. Bij de besmetting worden het eerst de amandelen in de keel getroffen. Het kind is hangerig, ■oelt zich niet lekker en klaagt over keelpijn. Ziek zijn met keelpijn kan door velerlei oor zaken ontstaan, maar in een tijd als deze. wanneer er diphterie heerscht, is het van het allergrootste belang om dan overwijld den dokter te waarschuwen. Immers deze bezit tegen diphterie een machtig middel, dat des te zekerder helpt naarmate het eerder wordt toegepast. Tijdig inroepen van geneeskundige hulp en snelle herkenning' van den waren aard der ziekte is hier dus dringend ge- wenscht. Daarmee kap beslist worden over het leven van het patiëntje, terwijl tevena maatregelen tegen onnoodige verspreiding ge troffen kunnen worden. Zoo zullen de broer tjes en zusjes de school niet mogen bezoe ken. Pas wanneer de dokter het besmettings gevaar geweken acht, mogen de kinderen naar de school terug. De school zelf speelt niet zoo'n voorname rol als wel gedacht wordt. Het is dan ook niet noodig om bij een dlphterie-epidemie van beperkten omvang, zooals we thans meema ken, tot sehoolsluiting over te gaan. De diphterie begint dus met keelpijn. De smetstof, welke ir. de keel voortwoekert, heeft twee zeer gevaarlijke eigenschappen. Ten eerste vormt zij velten of membranen, die in de keel, in het strottenhoofd en in de luchtpijpen een ware hindernis voor de adem haling kunnen gaan vormen. Het kind wordt benauwd, hijgt naar lucht en niet zelden sterft het den verstikkingsdood. Ten tweede vormt de besmettingsstof een vergift, dat het lichaam overal binnendringt en het patiëntje door en door ziek maakt. Enkele organen, vooral het hart en de zenu wen zijn voor dat vergift gevoelig, met alle ernstige gevolgen van dien, zooals hartlijden en verlammingen. De verlammingen kunnen nog weken na de eigenlijke ziekte ontstaan. Er is dus alle reden om de diphterie te vreezen. Het is zaak om thans bij een kind, dat ziek is en over keelpijn klaagt, den dokter te roepen. Maar we kunnen meer doen. Er is een goed middel om het weerstandsvermogen tegen de diphterie te verhoogen. Dat middel bezitten in de onvatbaarmaking .(immunisattc). Daarbij wordt een geringe hoeveelheid diphteriegif ander de huid ingespoten. Het lichaam verweert zich daartegen door een overmaat van tegengif te produceeren, welke Reeds om half zeven werd vertrokken. Via gedurende enkele jaren in het lichaam ach- de hoofdstad ging men naar Muiden. Aldaar terblijft. En juist die overmaat van tegengif wet;d door allen het Muiderslot bezichtigd. beschermt tegen eventueele besmetting. Sinds Hier zagen de leerlingen wat zij in de ge- verscheidene jaren worden de schoolkinderen schiedenislessen hadden gehoord. Voor alles 0p deze wijze tegen diphterie (en ook tegen hadden zij groote belangstelling. Nadat de roodvonk) onvatbaar gemaakt. Reeds 2 3 Reparateur" dienst had gedaan werd over weken na de volledige inspuitingen (d. i. 3 Het is goed acht uur. Het schrille ge luid van een stoomfluit verscheurt de stilte van het nog slapende Velsen en over stemt het geroezemoes op den Alkmaar Packetsteiger. Het is de stoomfluit van de „Friesland die voor dez^i dag gecharterd is door Van Leer's Personeelvereeniging. De trossen gaan los, de traditioneele te- laatkomers klauteren nog aan boord en dan slaat bruisend het schroefwater op. De boottocht van Van Leer's Personeel vereeniging is begonnen. Niet minder dan ruim 600 deelemers zijn aan boord van den „Friesland", een bewijs, dat net ijverige bestuur van de Personeelvereeniging voor den tweeden keer een goeden greep heeft gedaan met het organiseeren van dezen tocht, die ditmaal Hoorn tot- bestemming heeft. De ponten waren nauwelijks gepasseerd, toen de eerste klanken van het Rozian dansorkest o. 1. v. den heer Rademaker een orkestje bestaande uit leden van de vereeniging reeds over het Noordzee kanaal klonken. De stemming liet hier al "lauw niets meer te wenschen, want on- lanks het yroege uur werden de popu laire wijsjes uit volle borst meegezongen Ook waren de gebr. De Reuver present. Wat zij produceerden, werd gretig gecon sumeerd. Er was echter nog meer op de .Friesland", dat zorgde voor een opgewekte stemming. De bekende humorist Leo Peelen trok van kajuit tot kajuit van „ons schip". Hier tracteerde hü op eenige kos telijke moppen en daar weer op eenige levensliedjes. We zijn buiten. Amsterdam was spoedig bereikt. Op het anders zoo drukke IJ heerschte thans de Zondagsrust. Het sohutten was zoo ge beurd, maar toen bekroop velen de vrees, hoe het „buiten" zou zün. Het is echter erg meegevallen, want geen zeezieke of liever gezegd meerziekte hebben we gezien. Het varen zit de leden van de Personeelver eeniging na den tweeden keer blijkbaar al in het bloed. Het IJselmeer bood een prach tige schouwspel. Rumoerig en wild was de oppervlakte. Zachtjes deinend kliefde de „Friesland" de baren, waarop het zonnetje af en toe zilveren plekken tooverde. Dank zij dus de stevige constitutie van de deelnemersmagen verliep de overtocht naar Hoorn even opgewekt als het minder wilde gedeelte naar Amsterdam. In Hoorn. Dit oude plaatsje werd in het middag uur bereikt en door de goede zorgen van het bestuur werden de deelnemers in verschillende café's ondergebracht. Zoo'n zeereisje maakt hongerig Hoorn heeft kunnen zien hoeveel de 600 man Verorberde. Maar wat moest er toen fedaan worden om allen bezig te houden? ijdens den tocht had het bestuur echter al de inschrijving geopend voor eenige onderlinge wedstrijden. Hiervoor" trok een groote groep deelnemers(sters) naar het zwembad van Hoorn, waar niet alleen ge zwommen maar ook op een flinke weide gespeeld kon worden. En daar was het. waar het bestuur aan de lün trok en wel op een geweldige manier. Het is echter geen critiek lezer, want het gebeurde bij het touwtrekken voor heeren. De hinder- niswedstrüd voor paren koppelde met recht de paartjes aan elkaar. Deze uitvinding van voorzitter Rijsenbrü verwekte lachstor- men aan den oever van het IJselmeer. Er waren deelnemers, die niet verder konden van het lachen. Ook de jeugd werd niet vergeten, want met verschillende spelletjes werd ook zij bezig gehouden. Van Leer's vereeniging schijnt zelfs kippen te bezitten, want het jonge volkje moest eieren rapen. Het waren echter surrogaat-eieren, die met de producente de kip niets te ma ken hadden. Anderen maakten weer van de gelegen heid gebruik om Hoorn te bezichtigen, wat zeker de moeite waard is. Tallooze fraaie oude bouwwerken, geveltjes en bij zonderheden bezit dit oude stadje met zijn scheeve huizen en straten met blauwsteenen stoepen, haar oude wallen en het typische havenhoofd. De Hoornsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer verdient een woord van waardeering voor de wijze, waarop zij haar gasten ontving en de medewerking, welke zij verleende bij de voorbereiding van dit uitstapje. De terugreis. De uren vlogen als 't ware om en veel te vroeg naar ieders zin moest de „Fries- Fietstocht school 7. Ondanks de moeilijke omstandigheden kon een tweédaagsch uitstapje voor de leerlingen van de 6de en 7de klasse van school 7 wor den voorbereid en uitgevoerd. Een flinke schare kinderen heeft een prachtige rijwiel- tocht naar Laren gemaakt. Het initiatief is uitgegaan van den heer H. Slabbekoorn, onderwijzer. Een tweedaagsche fietsreis was nieuw voor school 7 en er is een flinke dosis moed en veel voorbereidend werk noodig geweest om deze te kunnen doen slagen. De tocht i s ge- Naarder», met zün mooie omgeving naar La ren gereden, waar men 's middags in Utt Kamphuis „Altijd Bereij*' aankwam. Ver volgens maakten de Velsenaars een wande ling paar Laren. Na het avondeten, dat zich goed "liet smaken, werden op de wijde heide spelen uitgevoerd en anderen genoten van de natuur en het ruime uitzicht. De avond werd verder geposeerd met zang en een lekker kopje thee. Vermoeid zochten de leerlingen en geleiders de legersteden op, doch zij waren toch niet zóó moe, dat de laat ste eerst om haH twaalf dacht te gaan rusten Den volgenden morgen was het om 7 uur uit de v.eeren, waarna corvecdienst. Een flink bord pap en de noodige boterhammen gaven weer kracht voor den terugtocht, welke dooi de Loosdrechtsche plassen voerde Het natuur schoon van de fraaie omgeving bracht allen in groote bewondering. De broodmaaltijd werd in de open lucht en onder veel vroolijk heid genuttigd. In Amsterdam bleek, dat men verkeersregels goed kent en in acht neemt. Evenals op de heenreis was „Gerrit" niet voor een kleintje veiyaard; hij hielp velen, die met een lekken band te kampen hadden weer aan den rol. In de beste stemming luid zingend werd de tweede dag bij de pont besloten, doch niet voor de belofte was ge daan het volgend jaar wederom zulk een heerlijke reis te maken. Teekerüng Hessels (Pax Holland (if u*d heeft besloten; jvllie niekt,dkn doodstraf, z»c,t,en jolhe hei weltdan levenslange ops lol lino w dat i» klemtc/v Ahei'd .knor. Ik geloop idak V"j cUn no o, bokerO <^evanO|On konnon S ^5 »'n hei vlie^tvici tereihfcj gekomen omdat «Aj-- ^OmdAi EU maal met 2 weken tusschenpoos) kan men op een volledige onvatbaarheid rekenen. Zooals altijd komt wel eens een enkele mislukking voor, maar de cijfers bewijzen zóózeer het groote nut van deze methode, dat zij dringend moet worden aangeraden. De diphterie is echter het gevaarlijkst voor de nog niet schoolgaande kinderen, zoodat deze juist de bescherming het meest van noode hebben. Deze week, n.l Vrijdag a s. zal er gelegenheid gegeven worden om de kleine nog niet schoolgaande kinderen van 1 tot 7 jaar te laten Inenten. Daarvan gebruik te maken, zij in dezen tijd dringend aanbevolen. Wanneer men zoo handelt, dus bij een ver dacht geval tijdig den dokter waarschuwen en de gezonde kinderen zooveel mogelijk la ten inenten, dan behoeft men terecht de diphterie veel minder te vreczen. ORG F.rxX>NOKRT Op het gebruikelijke twee-wekelljksebf» orgelconcert. dat Dinsdag 21 J-ul! In de Xed. Herv. kerk gegeven zal worden, zal ditmaal als gast-organist de heer Kgbort Vos, organist der kapel Nieuw Vredenhof to Heemstede fungeeren. Hü zal het volgende programma uitvoe ren: Partita sopra: Jesu meine Freude. J. G. Welthcr: PraeludJum en fuga in c-klein van J. S. Bach alsmede het koraal-voorspel „Nun konvm' der Heiden Heiland" van den_ zelfden componist: César Franckte Prflude. fugue et variation: vier intermezzi van Hendrik Andriessen en een improvisatie over „Halleluja, lofgezongen". CASTRICUM SCHOUW Van weg de Caatrlcumsoho Polder zal Woensdag 5 Augustus schouw worden ge— houden over wateringen gelegen aan da Mooi. Bosch Bo-uw er Dtlanden Binne»- en Buitendijks. SANTPOORT K ER KBOLLEN VEILING. De kerkbollenveiling, die hedenavond ln da Parochiezaal wordt gehouden, zal te acht uur beginnen. Het is de elfde maal, dat hier een dergelijke veiling plaats heeft.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3