lüli M. REM s.o.s. INST.PONT HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK De medische verzorging van den Nederlandschen arbeider. Kindervacantie STENO-TYPEN Firma M. C. Hoole FEUILLETON door FBANZ WENDELMUTH Geautoriseerd® Nederlandsche bewerking door B. L.~ VENZELAAR. 65 „Maar om alles ter wereld, mijnheer Wildschut", zei hij met een uitdrukking van twijfel m zijn oogen. „waarom maakte commissaris Peeters zich dan zoo druk. toen ik hem zei. dat ik het zwarte schaakstuk in mijn broekzak had. En waarom gaf hij mij bevel, als mijn leven mii lief was. het ding in den grond te graven en wel een meter diep. Bovendien moest Treslong er een hek omheen laten zetten, dat verhinde ren moest, dat iemand dichter dan drie meter bij het begraven schaakstuk kon ko men? Gelooft uviel hij plotseling woe dend uit, „dat een normaal denkend mensch iets van dezen heksenketel begrijpt?" Inspecteur Wildschut lachte en van Stol berg wist niet, of hij uitgelachen werd, of dat de inspecteur een anderen grond voor zijn vroolijkheid had. Maar toen begon ook eensklaps de kleine Chinees op onbeschaam de wijze te grinniken. „Het is mogelijk, dat de commissaris een beetje overdreven heeft", zei Wildschut eindelijk, „dat moet je hem maar niet kwa lijk nemen, van Stolberg. Hij deed het voor je eigen bestwil en hij was bezorgd, dat er nog meer vreeselijke dingen zouden ge beuren. Kun je je niet indenken, waarom dat raadselachtige, dat geheimzinnige schaakstuk zoo voorzichtig behandeld moet worden?" „Neen!" zei van Stolberg woedend. „Er is geen mensch ter wereld, die zulk een on zin begrijpen kan". .Niet?.... Let dan goed op!" Wildschut hield den rechercheur het zwarte pagrd onder zijn neus en draaide voorzichtig het bovenste gedeelte er af. „Zie je, Stolberg.dit schaakstuk is niet hol en daarom is het voor ons waardeloos. Zooals je weet, zijn er in een schaakspel twee witte en twee zwarte paarden. Welnu, in een van deze twee paarden huist een doodelijk geheim". „Hm," mompelde de rechercheur on- geloovig. „Heel aardig voorgesteld, maar waarin bestaat dan dat doodelijke geheim? Misschien een hei»sche machine?Een bom? De inspecteur werd nu werkelijk ernstig. ,Neen!" zei hij kortaf. „Geen helsche ma chine; geen dynamiet: geen bommen, maar.... RADIUM!...." HOOFDSTUK XXIV. „Radium?" riepen Treslong en van Stolberg als uit één mond en staarden Wildschut wezenloos aan. De inspecteur knikte kort. ..Dat goedje, dat zoo verschrikkelijk duur is?" vroeg de rechercheur ongeloovig. „Ja", antwoordde Wildschut, „het door ons gezochte schaakstuk heeft een inhoud van meer dan een kwart millioen gulden radium. Dit radium, dat onlangs door het St. Anthoniusziekenhuis werd aangekocht, moest dienen voor geneeskundige doelein den. U weet waarschijnlijk wel. dat het St. Anthoniusgesticht een der beroemdste in richtingen is van de wereld voor lupus en huidziekten? En wat het radium en zijn oorsprong betreft kan ik u mededeelen, dat dit element in zeer kleine hoeveelheden voor komt in pekblende, een mineraal, dat ge vonden wordt in Joachimsthal in Bohemen. Het werd pas in 1898 voor het eerst ontdekt door een zekeren M. P. Curie en zijn vrouw. Het woord „radium" is afgeleid van het Latijnsche „radius" en is een stof, die licht geeft in het dufster." Van Stolberg en Treslong knikten zwij gend. Na deze korte uiteenzetting volgden de handelingen van inspecteur Wildschut zich met buitengewone snelheid en regel maat op. De gevangene moest zich ondanks zijn heftig protest ontkleeden. werd daarna in een andere cé! gebracht en daar van ge vangen iskleeding voorzien. Terwij! Van Stolberg zich bezig hieH met het nauwkeu rig «doorzoeken van de cel, nam Treslong de kleeren van den gevangene en bracht ze in de dienstwoning. Maar hoe lang en hoe zorgvuldig ze ook zochten, een schaakfiguur vonden ze niet. maar inplaats daarvan vond Treslong in een zak van de pantalon een groote revolver met een langen loop, welke de arrestant bij het eerste vluchtige onderzoek in het hotel ergens verstopt moest hebben, „Een aardig dingetje", merkte Wild schut op. „Weet je wat dit is? Dit is een Engelsche politierevolver!" „Aha," bromde de veldwachter, „mis schïen interesseert het u, te hooren, dat de doode man in het huis van den visscher Ruys in de duinen van Vlieland, volgens de bevindingen van den politiedokter, met 'n kogel uit een Engelsche politierevolver werd vermoord?" „Heb je daarvoor een bewijs?" vroeg de inspecteur. Treslong knikte. „De politiedokter Voorst heeft den kogel in zijn bezit." „Mooi dat zal Trevor een bescheiden aantal jaartjes kosten, want als .al zijn misdaden aan het licht zijn gekomen, dan zal men er zeker wel voor zorgen, dat hij in geen geval binnen een paar jaar weer op de geplaagde menschheid wordt losge laten. De kerel moet aanstonds hier ge bracht worden. Ik wil probeeren, of ik hem niet aan het sprekèn kan krijgen. Ik zal hem mijn tanden laten zien en hij zal en moet vertellen, waar hij het kostbare schaakstuk verborgen heeft." Treslong verdween en een paar minuten later werd de gevangene door den Leeu warder politieman en gevolgd door Tres long in de kamer gébracht. Op zijn gezicht lag een vastberaden uitdrukking en er kwam een brutale gloed in zijn oogen, toen hij plaats nam op den stoel, dien Wildschut hem toeschoof. „Je zal zelf moeten inzien, dat je het spel verloren hebt, Trevor," begon de in specteur het verhoor. „Wil je mij zeggen, waar je het gevaarlijke schaakstuk ver borgen hebt?" Een kort, spottend lachje was het ant woord. Trevor wierp Wildschut een blik vol haat toe. (Wordt vervolgd Te Moskou, Londen en Washington steeds rrooter aandrang: Maisky spreekt energiek met Churchill. Volgens een bericht uit Londen is de Sovjet-ambassadeur Maisky, Dinsdagmid dag bij Churchill verschenen. Na een on derhoud, dat geruimen tijd duurde, Hiel-: den de chefs der generale staven onder voorzitterschap van Churchill een speciale! bijeenkomst, welke gevolgd werd door een bijeenkomst van het oorlogskabinet. In het middelpunt der besprekingen stond de vor ming van een tweede front op het Euro- peesche vasteland. In kringen van de Sovjet-ambassade te Londen wordt verklaard, dat Maisky „bui tengewoon energiek" gesproken heeft en de aandacht heeft gevestigd op de groote op winding, die door de werkeloosheid der Wes telijke mogendheden bij Sovjetbevolking en Sovjetleger ontstaan. De Britsche berichtendienst meldt in een bericht uit Washington, dat de diplomatieke druk der Sovjet-Unie tot vorming van een „tweede fronf.' met de toenemende uitbrei ding van den Duitschen opmarsch ook daar steeds toeneemt. In Washington wordt ech ter verklaard, dat de vorming van een „tweede front" gepaard gaat met groot risico. Moskou wil geen rekening houden met dit risico, maar eischt, dat het door de Anglo-Amerikanen genomen wordt. De New-York Daily News stelt de vraag: „Waèrop wachten de Engelschen toen een tweede front Engelschen toe! eigenlijk?" Het is duidelijk, dat een tweede front een bloedbad beteekent. Maar Hitier behaalt ook geen overwinningen zonder offers. Men moet tot bloediger verliezen bereid zijn en onmiddellijk op losslaan. Als de geallieerden de gelegenheid tot het vormen van een tweede front thans voorbij laten gaan, staan hun kansen zeer slecht." D.AJD. Met het oog op den werkelijken stand der militaire gebeurtenissen, wekt het te Berlijn geen verwondering dat in Enge land en Amerika stemmen opgaan die pro beeren een eigenaardige vendaring te ge ven van de beloften, die Londen en Washington aan de Sovjet-Unie gedaan hebben. Het Amerikaansche weekblad „Life" schrijft bijv. dat Roosevelt aan Mo- lotof slechts verklaard heeft dat de vorming van een tweede front „zeer dringend" is Moskou zou aan deze woorden van Roose velt een verkeerden uitleg gegeven heb ben. De bolsjewistische eischen betreffende een spoedige gewapende hulp zijn dus ge baseerd op een belofte, die een andere Se- teekenis heeft, dan Moskou veronderstelt. Door middel van een juridisch handigheidje willen de Vereenigde Staten, aldus de mee ning van Duitsche politici, zich aan de ver plichting van een tweede front-vorming onttrekken. Te Berlijn, waar met groote belangstel ling van alle Engelsche en Amerikaffhsche persstemmen kennisgenomen wordt, is men van meening dat Londen en Washington door de zware slagen der Duitsche weer macht in het Oosten beginnen te ontwaken uit hun illusoire droomen. 13 jaar, van 13 tot en met 15 jaar en van 16 jaar en ouder. Hierdoor is het mogelijk, dat alle scholen kunnen deelnemen, zonde dat hét verschil in leeftijd storend op de prestaties van de kinderen werkt. De eerste groep zwemt uitsluitend 25 M.- nummers, de tweede groep 50 M.-nummers en de derde groep van boven de 16 jaar komt alleen op de 100 M. uit. Zoo is het mogelijk dat er practisch een goede ver houding bestaat tusschen lagere en middel bare scholen. Voor'iedere school tellen de tijden van de drie best geplaatste zwemmers(sters) op elk nummer. Wanneer op een nummer de bezetting onvoldoende is, dan telt voor de niet bezette plaats de slechtste tijd van den nog voor de puntentelling in aanmerking komenden zwemmer(ster) plus een straf- punt. Zoo krijgen wij dus voor alle scholen, ook die welke niet op alle nummers deelnemen, een totale puntentelling. De school, welke in de telling de beste plaats (het laagste aantal punten) heeft, is voor een jaar kampioen. Zoo was vorig jaar school 4 aan den Wijk aan Zeeërweg, hoofd, de heer Bremerkamp, kampioen van de 17 deelnemende scholen. Deze heeft dus dit jaar haar kampioens titel te verdedigen. Wij stellen ons voor dat er weer groote belangstelling zoowel bij de ouders als bij de scholen zal zijn. Wij rekenen er op, dal deze ver boven die voor het tournooi van het vorig jaar uit zal gaan. Rest ons nog te vermelden dat het zwem bad De Heerènduinen gratis voor deze wedstrijden beschikbaar is gesteld, dal zwemmers en begeleiders gratis toegang hebben en dat de bezoekers zich tegen betaling van den gewonen toegangsprijs op het terras mogen ophouden. BEVERWIJK Beverwijk leert zwemmen! Hoe werkt de geneeskundige dienst van het rijksarbeidsbureau. IJMUfDEN SCHOOLZWEMTOURNOOI IN DE HEERENDUINEN Ditmaal vijfhonderd deelnemers Vele scholieren verbeiden met spanning den dag van het groote schoolrwemtournool V.Z.V. heeft he' in 1941 voor het eerst ge organiseerd en het is dezelfde actieve ver- eeniging. die het Dinsdag te twee uur op nieuw en op denzelfden voet in De Heeren duinen doet plaats hebben. Naar wij ver nemen. is het aantal inschrijvingen dc vijf honderd reeds genaderd, hetgeen wel be wijst in welk een behoefte het evenemen' voorziet. „Iedere Nederlander zwemmer" is een devies, dat steeds meer de aandacht trekt Lettende op de waarheid van het gezegde: „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst mag ongetwijfeld worden vastgesteld, dat V.Z.V. door het organiseeren van dit tour nooi een uitstekend werk verricht. Het ligt in de bedoeling het tournooi elk jaar om streeks eind Juni of begin Juli te houden even gelijkmatig als de schoolvoetbalwed- strijden. die steeds in de Paaschvacantie plaats hebben. De heer P. Borst, de energieke voorzitter van V.Z.V., was zoo bereidwillig ons vele Jan la irarfallan in drie Zaterdagmiddag is voor den eersten keei in dit seizoen in zwembad „Adrichem" voor het diploma gezwommen, waarvoor vooral van de zijde der ouders groote belangstel ling bestond. De examenproef b'estond uit 100 M. borstzwemmen, 50 M. rugzwemmen. sprong van 1 M. plank en 1 minuut water trappen. Alle candidaten, 34 in getal, be haalden het diploma, dat door den heer J. J. de Wildt werd uitgereikt. Hij sprak hier bij den wensch uit, dat de geslaagden van £et diploma veel plezier zouden beleven, Tïoch knoopte hieraan tevens de waarschu wing vast om nu niet te denken, dat je ei bent. Oefenen moet ook in den komenden tijd het parool zijn om zich steeds beter te bekwamen in de edele zwemkunst. Ten slotte bracht hij nog dank aan de instruc- trice, mevr. Groen. De geslaagden zijn: Dames: N. Rutten, J. Kok, T. Davidson. T. Bakker, P. G. Spring in 't Veld, R. v. Eek M. Stam, J. Rutten, C. Temmes, J. Heijnes, C. Kuys, B. Groen, A. Oosterom, T. Bruins. R. Groen, N. Versteegen, M. Thorbecke, H Burger, R. Beentjes, W. Broeze, J. Zwart. B. Luvpen, E. Tervoort en M. Duin. Heeren: A. Dibbets, J. Smit, J. M. Deege naar, N. Rumping, A. Mak, A. Eenhoorn, P Burger, H. Peggenian, J. Hienkens en J Koek. ORGELCONCERT NED. HERV. KERK. Het programma van het orgelconcert, dal Dinsdagavond in de Ned. Herv. Kerk door Egbert Vos, organisfvan den kapel Nieuw- Vredenhof te Heemstede, wordt gegeven, luidt als volgt: 1. Partita sopra: Jesu meine Freude, J. G'. Walther; 2. Praeludium en Fuga c kl. t„ J. S. Bach; 3 a. Koraal-voorspel: Nun kommt der Heiden Heiland, J. S. Bach; b. Adagio uit Sonate III, J. S. Bach; 4. Prélude Fugue et Variation, César Franck; 5. Vier Intermezzi, H. Andriessen; 6. Improvisatie over „Halleluja, lof gezongen", Egbert Vos. Bij ziekte in de familie kan een arbeider uit het buitenland worden teruggeroepen. Nu een voortdurend grooter aantal lieden in rechtstreeksche aanraking komt met den geneeskundigen dienst van het Rijks arbeidsbureau, heeft het A.N.P. zich tot het hoofd van dezen dienst, «den arts.J. K. Th. Kooh gewend, met het verzoek het een en ander te willen vertellen omtrent den op zet en de werkwijze van de aan zijn leiding toevertrouwde instelling. De taak van mijn dienst aldus dokter Koch is van tweeledig karakter. Eener- zijds bestaat zij in het uitbrengen van ad vies over zaken van medischen aard. die op de arbeidsbemiddeling betrekking hebben, terwijl zii anderzijds gericht is op het ge ven van ieiding aan en het doen verrich ten van het geneeskundig onderzoek van arbeiders, dat ten behoeve van de Geweste lijke Arbeidsbureaux geschiedt. Dit onder zoek is opgedragen aan artsen, die aan alle Gewestelijke Arbeidsbureaux voor dit doel zijn verbonden, doch niet in ambtelijk dienstverband staan. Deze keuringsartsen zijn ook bestemd om mede te werken als medisch adviseur bij het psychotechnisch onderzoek en de voorlichting inzake de be roepskeuze. Voorts houdt mijn dienst zich bezig met het, verzamelen van gegevens om trent den gezondheidstoestand der ge keurde arbeiders, die. naarmate het keuringswerk zich uitbreidt, in belang toeneemt, daar zij het allengs mogelijk zal maken een diepgaand inzicht te ver schaffen iy den werkelijken gezond heidstoestand van heel arbeidend Ne derland. Voor het oogenblik ligt het zwaartepunt van de werkzaamheden van den genees kundigen dienst echter bij de keuring van arbeiders. Het ligt in de bedoeling op den duur te geraken tot een geneeskundig on derzoek van alle werkenden, doch thans bepalen de bemoeienissen van de keurings artsen zich in hoofdzaak tot het onderzoe ken van arbeiders, die zich bij de Ge westelijke Arbeidsbureaux laten inschrij ven of voor het verrichten van bepaalde werkzaamheden worden aangewezen, het zij bij voorbeeld, hier te lande bij de werk verruiming, hetzij buiten onze landsgren zen. Per maand worden 20 a 30.000 keu ringen verricht. Daaraan, zoo vervolgde dokter Koch. zijn uiteraard heel wat werkzaamheden verbon den. Van groote beteekenis achjen wij hierbij de medewerking van oen huisarts of eventueel van den behandelenden spe cialist van den betrokken arbeider. Op diens voorlichting zal steeds grooten prijs worden gesteld. Immers, het is ten zeerste in het belang van den arbeider, dat de keuringsarts, bij het vellen van zijn oor deel, over zoo uitgebreid mogelijke gege vens beschikt betreffende den te keuren persoon en diens omstandigheden. Intus- schen moet het, ter vermijding van misver stand, goed duidelijk worden gemaakt, dat de medische beoordeeling van de arbeids geschiktheid of van de geschiktheid om op reis te gaan ten slotte uitsluitend berust bij den keurenden geneesheer van het Ge westelijk Arbeidsbureau, bij wiens beslis sing uiteraard de hem door huisarts of spe cialist verstrekte aanwijzingen ernstig in overweging zullen worden genomen. De huisarts of specialist onthoude zich evenwel van het geven van een beoordeeling van de arbeidsgeschiktheid.van den patiënt of het doen van mecedeelingen hieromtrent aan den belanghebbende, zulks ter voorkoming van verwachtingen, die later soms niet in vervulling zouden kunnen blijken te gaan. Dit alles betreft de arbeiders, die tewerk worden gesteld, maar heeft uw dienst nu ook wat te maken met het terugroepen van reeds uitgezonden arbeiders, wanneer ge zinsleden ernstig ziek zijn? Daar wilde ik juist op komen. Maakt u het toch vooral goed duide lijk, dat alleen in geval van ziekte van een der familieleden, waarbU levens gevaar dreigt, een arbeider uit het bui tenland kan worden teruggeroepen. Ook plotseling noodzakelijk geworden ope raties wegens levensgevaarlijke ziekte kunnen grond tot terugroeping opleve ren. Natuurlijk kunnen evcnbcdoclde omstandigheden eveneens aanleiding vormen om aan den arbeider te vergun nen zijn vertrek uit den gezinskring uit te stellen. Een naar waarheid ge trouwe verklaring van den huisarts is hiervoor onontbeerlijk, terwijl de ge neeskundige dienst van de organen der arbeidsbemiddeling uiteraard te allen tijde gerechtigd is tot het oefenen van controle. Zoo kan de keuringsarts het zieke familielid, wiens toestand, naar men verneemt, aanleiding tot terugroe ping geeft, b« zich op het Gewestelijk Arbeidsbureau ontbieden voor een na der onderzoek. Laat de toestand van het betrokken fa milielid zulks niet toe. dan kan de keurings arts. indien hij zulks noodig oordeelt, een onderzoek ten huize van de(n) patiënt(e) instellen. Een en ander hangt natuurlijk nauw samen met de door den huisarts of den specialist te verstrekken inlichtingen, die Rauwelijks uitvoerig genoeg kunnen zijnWDverigens moet men begrijpen, dat zenuwachtigheid of gedruktheid van de huisvrouw alleen nimmer voldoende grond kunnen opleveren tot terugroeping van een arbeider of tot uitstel van uitzending. U noemde zooeven „ziekten mft dreigend levensgevaar" als criterium, maar hoe staat u dan tegenover bevallingen? Hiervoor zijn eveneens duidelijke richt lijnen getrokken. Indien de bevalling wordt verwacht binnen twee a drie weken vóór de eerste uitzending naar het buitenland, kan uitstel worden verleend tot tien dagen na de bevalling. Is de man echter reeds in het buitenland werkzaam, dan kan terugroeping alleen plaats hebben, indien de huisarts op goede gronden verklaart, dat complicaties van levensgevaarlijken aard zijn te ver wachten. En de met verlof zijnde arbeider, die hier ziek wordt? Die kan op dezen grond alleen verlenging van verlof krijgen, wanneer zijn ziekte hem niet in staat stelt te reizen, de ziekte door de reis wordt verergerd of wel gevaar op levert voor 's mans omgeving, b.v. bij ge slachtsziekten, besmettelijke ziekten, huid aandoeningen, enz. Samenvattend aldus besloot dokter Koch zijn mededeelingen kan de juiste verhouding aldus worden geteekend, dat in al deze aangelegenheden het eindoordeel uitsluitend berust bij den keuringsarts. Gaat het om ziekte van een familielid van een uitgezonden of uit te zenden arbeider, dan kan de keuringsarts, naar eigen inzicht, zijn oordeel uitsluitend gronden op het overge legde attest, of wel nog eerst een persoon lijk onderzoek instellen. Ten aanzien van den arbeider zelf is natuurlijk een persoon lijk onderzoek van den betrokkene steeds noodzakelijk. Dit geschiedt op de Geweste lijke Arbeidsbureaux in daarvoor speciaaal ingerichte lokalen. Heeft de keuringsarts zijn beslissing genomen, dan wordt de ver dere behandeling der aangelegenheid door het betrokken Gewestelijk Arbeidsbureau verricht, dat trouwens de natuurlijke vraagbaak vormt van ieder, die met deze zaken te doen heeft. LAND- EN TüINBOUWPRAATJE. Nu onkruid bestrijden. Onderwijl de gewassen in den moestuin in vollen groei geraken, begint ook het onkruid zich te doen gevoelen. En daarom is het juist nu de tijd de bestrijding krach tig ter hand te nemen, wat soms wel eens vergeten wordt. In het voorjaar, wanneer de gewassen nog klein zijn. ja, dan spreekt het vanzelf, dat hef onkruid verwijderd moet worden. Maar wanneer de gewassen hooger worden, dan bemerkt men het op groeiend onkruid niet zoo gauw. Doch het onkruid is veeleischend en het duurt niet lang, of het steekt boven de gewassen uit. Zoover moet men het echter niet laten ko men. Want wanneer het onkruid boven de gewassen uitgroeit, dan schiet het spoedig in het zaad en volgt na korten tijd een tweede generatie. Daarom moet elk beschikbaar oogenblikje benut worden om het onkruid tusschen de gewassen weg te wieden. Dit gaat echter niet altijd even gemakkelijk. Sommige on kruidsoorten, zooals kw-èekgras en perzik- kruid, over het algemeen de langlevende soorten, hebben lange diepwortelende wor telstokken en zijn haast niet uit te trekken. Andere, zooals muur. hebben vezelige wor tels. welke ver in het rond groeien, terwijl de dunne stengeltjes bii het uittrekken spoedig afbreken. Bi: al deze onkruiden moet men erop bedacht zijn, ze tusschen duim en wijsvinger zoo diep mogelijk in den grond vast te pakken en zoo met wortel en al uit te trekken. Staan deze onkruiden dicht tegen de kuituurgewassen aan. dan is het gevaar groot, dat deze tegelijk met het onkruid worden uitgetrokken of losra ken. In zoo'n geval moet het wegnemen dus voorzichtig gebeuren en doet men goed de planten daarna weer iets aan te drukken. Vooral slaboontjes en bruine boonen kun nen licht beschadigen. Er is nog een andere reden, waarom wij het onkruid nu goed onderhanden nemen. Onkruid toch onttrekt veel voedsel en vocht aan den bodem en met beide moet men thans zuinig zijn. Dit bemerkt men het beste, wanneer men een hoekje grondig van onkruid gezuiverd heeft. Reeds na enkele dagen is het zichtbaar, hoe krach tiger de gewassen zich op de onkruidvrije ruimte ontwikkelen. En men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de voedselvoor ziening door grondige onkruidbestriiding ten zeerste gebaat is. Marktprijzen. IJMUIDEN 20 Juli 1942 Tarbot f12.10—f 12, tong f 13.40—f7, belden per kg., kleine schol le soort f356. idem 2e soort f30<* f 274. puischól le soort f 188—f 150, idem 2e soort f112—f92, groote bot X210, kleine bot f 150, puf- schar le soort f 82—f 52, idem 2e soort f 37—f 20, horsmakreel f 132, alles per 50 kg. Trawlers: IJM 86 Rijnstroom 15 mnd. f 1096. VL 103 Voorbode 25 mnd. f1757, ZK 68 Johannes 15 mnd. f1071, KW 129 Bali 10 mnd. f 589, KW 1 Dc Zes Gezusters 10 mnd. f 665. Kotters: I.TM 221 f875, IJM 222 f665. Loggers: KW 52 f 1495, SCH 343 f443, SCH 246 f 594. Kustvlsschers: TX 45 f 426. IJM 310 f428. HU 139 f 758. HD 5 f 866. HD 64 f774. URK 215 f611. URK 184 f 752, ÜRK 30 f 1125. URK 119 f 814. URK 16 f945, URK 77 f 880, URK 9 f 669. URK 94 f937. URK 141 f 1495. URK 194 f266. URK 121 f 1564. URK 75 f 1039. URK 104 f1537. URK 34 f570. URK 46 f 494. Burgerlijke Stand HAARLEM, 18 Juli Bevallen: 16 Juli- R. Abrahamse-Beekman, d. L. W. A. van der Helm-Kenter, d 17 Juli: G. Baars-Rosies, d. J. Visser-Kamminga, d. P. W. van de Laar-Boesmans, z. 18 Juli: E. M. M. van 't Hof-Witteveen, z. M. M. Stoot- man-Pennekamp, d E. Warmerdam- Poet. z. J. W. Essenberg-van der Veldt, z. Overleden: D. de Kok-van der Wal, 64 j., Adr. Loosjesstraat. J. W., 3 m.. z. v. J. W. Quadvlieg, Brouwersplein. Q Selis, 30 j„ Ha- zepaterslaan. Ondertrouwd 18 Juli: G. Vermeren en H. Lohman. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. VERPLICHTE ARBITRAGE IN HET LAND BOUWBEDRIJF IN HET ZUIDELIJK DEEL VAN NOORD-HOLLAND, NIEUWER-AMSTEL EN DE ZEEVANGDORPEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, da* het noodzakelijk is gebleken den landbouwers werkgevers, die als georganiseerden zijn aange sloten bij de Landbouw-Crisis-Organisaties voor Noord-Holland, voor zoover zij een bedrijf ex- ploiteeren in. a. het Zuidelijk deel van Noord- Holland (Haarlemmermeer, Houtrak en IJpolder?» b. Nieuwer-Amstelc. de Zeevangdorpen (Broek in Waterland. Ilpendam. Oosthuizen. Marken, Warder. KwacMjk, Middelie, Edam, Monniken, dam, Katwoude), volgens artikel 2, lid 3 der Crisis-Oiganisaticbeschikking 1939 de verplichting op te leggen arbitrage te aanvaarden ten aanzien van de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden voor 1942/43 voor de bij hen werkzame of werk zaam te stallen landarbeiders. In deze arbitrages is tot arbiter benoemd Mr. H. Bijleveld te Amsterdam, die zitting zal hou- den: voor a. op Vrijdag 24 Juli a.s. te 10.30 uur in het Gemeentehuis te Haarlem; voor b. op Vrijdag 24 Juli a.s. te 12 uur in het Gemeentehuis te Am sterdam; voor c. op Zaterdag 25 Juli a.s. te 15.00 uur in het Gemeentehuis te Amsterdam. Op bovenvermelde zittingen zullen de betref, fende landbouwerswerkgevers*in de gelegenheid woraen gesteld hun standpunt mondeling uiteen te zetten 'of te doen uiteenzetten. Voor zoovar betrokkenen er prijs op stellen van te voren een schriftelijke toelichting in te dienen wordt hun verzocht deze ten spoedigste in te zenden aaa het Secretariaat van de Rijksbemiddelaars. Be- zuidenhoutscheweg 87, "s Gravenhage. Ingeschreven als Persbericht No. 1112. L en V- TABAKSBONNENINLEVERING DOOR DETAILLISTEN. 18 Juli. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat detaillisten de ter verkrijging van 1 rantsoenen sigaretten aangewezen bonnen „Tabak R 5" en „Sigaretten R 5" in het tijdvak van 20 tot en met 24 Juli a.s. bij de plaatselijke distri. butiedlensten moeten inleveren ter verkrijging van toewijzingen voor sigaretten. De bonnen „Tabak R 5" en „Sigaretten R 5' dienen gescheiden te worden gehouden van on> derscheiden!ijk de bonnen „Tabak 36 A" en „Sign, retten 36 A". In verband hiermede moeten de bonnen ,,R S" van de tabakskaart en „R 5" van de sigarettenkaart elk op afzonderlijke opplak- vellen worden geplakt; wel moeten zij echter met hetzelfde ontvangstbewijs MD 201 A worden ingeleverd. De bonnen „Tabak R 5" moeten mei een minimum van 20 stuks, d. i. 40 rantsoenen worden ingeleverd, de bonnen „Sigaretten R 5'1 met een minimum van 5 stuks. d.i. 10 rantsoe nen. Beide bonnen moeten in veelvouden van stuks, d.i. 10 rantsoenen worden ingeleverd. In dien het niet mogelijk is een veelvoud van K rantsoenen te bereiken, mogen de bonnen „Taba< R 5" 2 rantsoenen) worden aangevuld met bon nen „Tabak 36 A" 1 rantsoen). In zoodanig geval mogen de bonnen „Sigaretten R 5" j rantsoenen) worden aangevuld met boenen „Siga retten 36 A" 1 rantsoen). De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat bij inlevering van vleeschbonnen door detail listen bij den plaatselijken distributiedienst d« bonnen „Vleeseh 34 B" en „Vleesch 36 B" die een waaide van een vierde rantsoen vertegenwoor digen. met de bönnen „Vleesch 37 B" die een waarde van een half rantsoen hebben, op het- zelfde opplakvel mogen voorkomen. De bonnen „37 B" mogen echter daarbij niet tusschen d» bonnerf „34 B" en „36 B" voorkomen, doch mos ten worden gesorteerd en gescheiden van de aik dere bonnen worden opgeplakt. HET AANPLANTEN VAN VRUCHTBOOMEN, De productiecommissaris voor den tuinboun en de ooftteelt te 's Gravenhage maakt bekend, dat het aanplanten van vruchtboomen In land. en tuinbouwbedrijven slechts is toegestaan al men in het bezit is van een daartoe strekkend vergunning van de Nederlandsche Groenten- Fruitcentrale. Deze vergunning kan worden aangevraagd bij de afdeeling tuinbouw van de Landbouw-crisis* organisatie in de provincie, waarin het bednjl waarvoor de aanplant is bestemd, is gelegen. Het ter vervanging en aanvulling aanplanten van vruchtboomen in bestaande boomgaarden kan zonder vergunning plaats vinden. Heden overleed in het Antonius Ziekenhuis na een langdurig lijden in den ouderdom van bijna 53 jaar onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Wilhelmina Kemp- Van Zelf W. KEMP B. KEiMP—GOUDA WILLY en JOPIE LJmuiden-O., 18 Juli 1942 De Ruyterstraat 44 Vermist bruin gabard. overjas. Tegen fctóooning terug te bezorgen bij DrS-A. DE GROOT; Santpoort. P. C. DE WEERDT arts AFWEZIG Praktijk wordt waargenomen door Dr. Boosman, Dr. Hek man, Dr. Oosterwijk. Oude recepten kunnen her haald worden in de apotheek van Dr. Oosterwijk. Jo Jo's, Tooverdoosjes, Piepers, Kleppers, Knikkers. Tollen, Kikkers f 0.10, Puzzles, Strandemmertjes, Strandvormpjes, Leesboeken, Kleurboeken, Prentenboeken, Teekenboeken. Knipplaten, Springtouw 0.56 Kalverstr. 14. IJm.-O., Tel. 5162 bijzonderheden te vertellen. 'De wedstrijden zijn verdeeld ~onT „"W. u-r* groepen, nJ. voor de kinderen tot ea met zonder dop 30 ct. pfc K.G. CASTRICUM VERGADERING. Dinsdagavond 8 uur komen de plaatse lijke melkslijters in vergadering bijeen in Hotel Heerema. FRUITVEILING VAN VRIJDAG. Kruisbessen 15 ct. per K.G. Frambozen 12 ct. per doosje. Aardbeien: Moulin Rouge 87Vz ct. per slof en 35 ct. per K.G. Ama zone 87V2 ct. per slof en 35 ct. per K.G. H. O. V. VOLKS-CONCERT. Het volks-concert dat op Donderdag 23 Juli a.s. te 7.30 uur door de HaarlemSche Orkestvereniging wordt gegeven, staat onder leiding van den gastdingent ,J. van der Waart. Het concert wordt geopend met de 2de Symphonie Op. 18 van Léon Orthel. Dit is voor Noord-Holland een eerste uitvoe ring. Daarna vervolgt de solist van dézen avond, Marinus Flipse, piano, met orkest- begeleid terts vai van Beethoven. Na de pauze wordt de 5de Symphonie in e. kl. terts (Aus der Neuen Welt) van A. Dvorak uitgevoerd. M.U.L.O.-EXAMENS HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: G. Noteboom', E. Siegerlst. W. J. Schön. S. Fröhlking en R. L Meyer, allen te Haarlem. J. P. Zorge, N. van Keulen. Heemstede. J. A. de Korte. J. de, Groot A. E. Drijver, M. Farco en Cta. M. Klein.JJJmui- den. A. A. Gorter, Velsen. Afgewezen 13 candi- datop, KOFFIE GENOT doot suVtogaat van den KOFFIE vakman KAHREL niiiiiinii.niiiniiiiiiiin •.iiiiiiiiiiimiiiiiiuiimir; Op verzoek van Anna Maria Holt, Velsen, P. J. Troelstraweg 5 is opgeroepen haar vader Johannes Lambcrtus Holt, woon- en verblijfplaats onbe kend, ter zitting Kantongerecht Haarlem, Jansstraat 46 d.d. 24 Juli 1942 v.m. 9.30, naar aanlei ding van verzoek tot huwelijks- tusschenkomst. Deurwaarder C. H. ERBRINK VERLOREN gouden dames armbandhorloge. Tegen belooning terug te be zorg©# bij P. A. DE BOER, Wij-, kerstraatweg 43. Velsen-N. I STENO, clubles 3.60 p. m. TYPEN, aanv. elke week. IN AANSLUITING OP M.U.L.O., H.B.S., CYMN. Voor jongens: Steno-typist; Correspondent, Boekhouder- corresp. Voor meisjes: Steno-Typiste; Secr. (alg. of part.). Dagles. Prosp. gratis - Oude Gracht 71 Te koop „Buffel" radio comb. m. plateiyek en pick-up. Old fin. gepol. Geen opk. Aanb. Pelsstr 36. Velsen-N. na 6 uur. TREKKERS Personeel gevraagd NET DIENSTMEISJE gevr.. v. S—4 u. m. vollen kost. Sta tionsweg 57, Velsen. Personeel aangeboden B. z. a. NETTE WERK STEK. Kanaalstraat 164. IJmuiden Diversen te koop Te koop aangeb. z. g. a. n. ACCORDEON. 12 bassen. m koffer. Adres te vern. bur. van dit blad Te koop aangeb. MAH.H. THEEMEI"BEL en pitr. wieg m toebeh. Kerkerinklaan 69, Sant poort. JONGE KONIJNEN te koop Schaepmanlaan 11, Driehuis. Na 7 uur. STUDIE VIOOL te koop mei stok en kist 60. Adres Boekh Xauta. Velsen. Te koop PR. RADIO in pr eikenh. kast (korte en lange golf). Zeer bill. Hyacinthenstr 62, Santpoort. Diversen SPOED. Gevr. d kapster 1 of 2 ongem. kamers m. gebr. v. k. Omg. halte Zeeweg. Br. m. prijsopg. bur. v. d. b' no T 381. Net meisje vr. een LEUKE VRIENDIN P.G. pl.m. 23 tot 25 i. Br. no. T 382 bur. v.d. blad WIE RUILT 2 gebr. buiten banden 2S x 1»/S voor 2 buitenb. 26 x 1 3/8? Stations Koffiehuis. IJmuiden. Welke soorten brood bakt Funkei 1. Roggebrood (wit en zwart) 2. Geldersch roggebrood (zeer voedzaam) 3. Gestoomd roggebrood (rond model) 4. Volkorenbrood (zuiver graan) 5. Roggestoeten (rogge* en tarweblóem) VRAAGT HET UW BAKKER LET OP DEN NAAM Ik betaal U f 2b.— t.m. 250.— voor Uw oude naaimachine, merk of defect geen bezwaar. Kleermakers- of industrie machines met of zonder motor speciaal verhoogde prijzen. Dus alleen naar Tel. 19021, Rijksstraatweg 250 t.o. Haarlem-terrein en Schagchelstraat 36, Centrum. „Alweer een handdoek kapot uil de wasch 1" Het is niet de schuld van de was- scherij Mevrouw. De fout ligt bij Uw man, die zijn scheermesje met dien handdoek heeft afgedroogd. Een klein sneedje in het weefsel wordt in de wasch onvermijdelijk een gat. Zooiets mag in deze tijden niet voorkomen, want de inhoud van Uw linnenkast is thans moeilijk aan te vullen. Daarom is het zaak alles wat scherp is, ook gewone tafelmessen, met een specialen doek en steeds met den scherpen kant naar buiten af te drogen. OapjfUjp«aJjr.-H«juJel N<p

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4