Haarlemsche Courant Achtervolgingsgevechten bij den Don in vollen gang. Voedselschaarschte niet de schuld van de boeren Dr. Seyss Inquart 287e Jaargang No. 169 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr(js. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 315 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Clts.: Grafische Bedrijven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsdag 21 Juli 1912 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat S3. Bijkantoor: Soenda- plein 37. TeL Directie 13052, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14525, Soendapleln 12230. Postgiro 134955. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Kennemer Editie Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. 2500ste overwinning. Ook in het Westen activiteit in de lucht. Wegens de enorme verliezen steeds meer Sou jet-troepen uit het Verre Oosten naar het front. Leningrad beschoten, bommen op Moskou's omgeving. Zondag 81 Soicjet- vliegtuigen neergeschoten. Jachteskader Udet behaalde heeft°de commentator Tahoa HoaLo.m. ver-^ klaard, dat de Duitschers ook na drie jaar oorlog de grootste militaire macht vormen. Wat de productie der Ver. Staten betreft, heeft Halifax verklaard, dat zij „tamelijk goed" is. De Sovjet-Unie verkeert in het grootste gevaar. Ook voor het midden Oos ten bestaat gevaar en in het Verre Oosten heeft de vijand het initiatief. Vooral is er Ïebrek aan schepen. In tegenstelling met luitschland kunnen de Geallieerde naties de oorlogstooneelen slechts overzee berei ken. Ernstige berichten kpmen ook uit Mos kou. Het verlies van Worosjilofgrad is een militaire en een economische slag voor de bolsjewisten. Na drie weken van den Duit- schen opmarsch zijn nog geen aanwijzingen voorhanden voor een vermindering van den Duitschen druk. De commentator besloot na deze opsomming van geenszins bemoe digende berichten met de woorden: „Of schoon het beeld duister is, is het toch niet zwart." Na den val van Worosjilofgrad. De A.N.P.-correspondent meldt: Nu de Duitsche en verbonden troepen het Donetz-bekken grootendeels in hun bezit hebben, kan gezegd worden, dat zij bij een verder oprukken in Zuid-Oostelijke rich ting de voornaamste hindernissen achter den rug hebben. Wel liggen in deze richting nog eenige versterkte steden, doch deze behoe ven niet zooveel moeilijkheden op te leveren als het gebied, dat de troepen van de Spil de laatste dagen in hun macht hebben weten te brengen en dat door den aard van het terrein als een waar bolwerk voor de ver dedigers kon worden beschouwd. Reeds in de afgeloopen weken was het tempo van den opmarsch belangrijk sneller dan het vorige jaar, toen toch ook reeds geweldige prestaties werden volbracht, wan neer men de enorme afstanden in het oog houdt. Thans strekken de operaties zich over nog weer grootere afstanden uit, zoo zelfs, dat men niet meer met kilometers, doch met lengtegraden rekent. De verovering van Worosjilowgrad be- teekent voor.de bolsjewisten een niet te vervangen verlies. Deze belangrijke indus triestand in het centrum van het gebied, dat met het Roergebied vergeleken kan worden. Van hier lcwam een aanzienlijk deel van het door de bolsjewisten gebruikte oorlogs materiaal Het was de wapensmidse, die in de eerste plaats werkte voor de Zwarte- - Zeehavens en de in het Zuiden gelegen vestingen, doch ook de bij Leningrad en Moskou strijdende bolsjewistische legers ontvingen een-groot deel hunner wapens uit het Dcmetzgebied. De zoo buitengewoon rijke productie van dit gebied is niet te vervangen door die van achter den Oeral gelegen industrie centra, want zelfs al zou deze voldoende zijn, dan blijft er todh altijd nog de moeilijkheid van het vervoer, gezien het feit, dat de Oost- en Westverbinding reeds enorm overbelast is. Het is derhalve duidelijk, dat den bolsje wisten een nieuwe zware slag is toegebracht, waarvan de gevolgen vérstrekkend zijn. Door welke meesterlijke operaties dit resul taat is bereikt, blijkt uit hetgeen_ thans be kend is gewerden. De van de linie Koersk- Charkof opgerukte snelle troepen zijn na 'het bereiken van den Don naar het Zuiden gezwenkt, waar zij tot diep in de linies der bolsjewisten doordrongen en dezen den terugtocht in Oostelijke richting afsneden. Tegelijkertijd is de infanterie van het Westen uit een frontalen opmarsch begon nen, waardoor de bolsjewisten in de klem geraakten. Het schijnt, dat Timosjenko door- deze manoeuvre toch nog verrast is. gezien de wanorde, die in zijn troepen is ontstaan De strijd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Vijandelijke aanvalspogingen zijn afge slagen in den Noordelijken en centralen sector van onze stellingen aan het Egypti sche front. Eenige gepantserde strijdmidde len van den vijand werden vernield. Duit sche jagers hebben een krachtige formatie Hurricanes aangevallen en er 7 van neer geschoten. Slechts atmosferische omstan digheden beperkten de operaties tegen het eiland Malta, waar desondanks eenige be langrijke doelen werden getroffen Het' D.N.B. meldt: Aan het Egyptische front hebben Zon dag Duitsche duikbommenwerpers ten Zuiden en Zuid-Oosten van El Alamein Britsdie tankconcentratïes en colonnes vrachtauto's met goed effect bestookt. Ver scheidene tanks raakten in brand, terwijl een aanzienlijk aantal voertuigen van al lerlei aard door splinters beschadigd werd. Uit Donden wordt gemeld: Generaal majoor Lewis Brereton, die het opperbevel over de Amerikaansche lucht strijdkrachten op de Philippijnen en later in Indië heeft gevoerd, is benoemd tot com mandant van de Amerikaansche luchtstrijd-- krachten in het Midden-Oosten. Buitenland. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijk front zijn de achtervolgingsgevechten in Zuide lijke en Oostelijke richting weer in vollen gang, nu er een eind is gekomen aan den regenval. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen hebben vijandelijke colonnes ten Oosten van Rostof vernietigd, belangrijke etappe-verbindingen van den vijand bij den mond van den Don vernield en de achtervol gingsgevechten in de bocht van den Don doeltreffend gesteund. De vijancPheeft ook Zondag met sterke strijdkrachten het bruggehoofd Woronesj aangevallen. Allé pogingen tot herovering van de stad werden in zware gevechten af geslagen. ten deele in tegenaanvallen met succesvollen steun van de luchtmacht. Hierbij werden van 60 aanvallende tanks 36 vernietigd, In de omgeving van Moskou zijn over dag en 's nachts spoorwegdoelen met ver nietigende uitwerking aangevallen. Ten Zui den van het 11 m e n m*e e r mislukten plaat selijke aanvallen van den vijand. Bij deze gevechten werd een bolsjewistische groep vernietigd en 19 vijandelijke tanks werden kapotgeschoten. Het havengebied van Moer mans k werd Zondag met bijzonder succes gebom bardeerd. In haveninstallaties, autoparken en benzineopslagplaatsen ontstonden groote branden. Jachtvliegtuigen schoten hierbij boven de baai van Kola 17 vijandelijke vliegtuigen neer. In Noor d-A f r i k a wederzijdsche ge- yechtsbedrijvigheid van plaatselijke betee- kenis. Ten Noord-Oosten van Londen heeft een gevechtsvliegtuig overdag voltreffers geplaatst op een belangrijke wapenfabriek. In het. Duitsch-N ederlandsche grensgebied heeft een Britsch vliegtuig Zondag enkele bommen laten vallen op woonwijken. Plet vliegtuig werd neerge schoten. De Britsche luchtmacht heeft 's nachts met vrij zwakke strijdkrachten een aanval fedaan op enkele plaatsen aan de Duitsche iocht. Vooral de steden Bremenen O 1- denburg. De burgerbevolking leed ver liezen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de succesvolle afweergevechten op het bruggehoofd Woronesj heeft een Sile- zische divisie infanterie zich bijzonder on derscheiden. Het jachteskader Udet heeft zijn 2500ste overwinning in de luoht behaald. Het D.N.B. verneemt uit Berlijn: Aan het omsingelingsfront van Leningrad hebben op 19 Juli zware kanonnen van het Duitsohe.leger voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad en het nachtelijk scheepsverkeer in de baai van Kroonstad doeltreffend beschoten. Twee bolsjewistische overloopers hebben verklaard, dat de zware verliezen het Sov jetcommando dwingen steeds meer troepen van het Verre Oosten naar het front te bren gen. In het Verre Oosten, waar zij tot het voorjaar waren gebleven, hoorden zij van de verliezen. Hun geheele regiment werd uit Rabalof en Konstantinofka naar- Troisk gebracht en met houten geweren opnieuw geoefend, omdat de wapenen in het Verre Oosten moesten blijven. Aan het front was de verzorifing zeer slecht, hetgeen leidde tot zelfmoorden, hongerlijden en wrijving met de commissarissen, die dan met de wapens optraden. De bevolking, die feeds vaak hongersnood beleefd heeft, vreest het ergste voor den winter. Haar verbittering tegen de Sovjetregeering groeit voortdurend. De verliezen van het bolsjewistische lucht- wapen in den loop van Zondag zijn aanzien lijk gestegen. Volgens berichten uit de ver schillende sectoren hebben de bolsjewisten gisteren 81 toestellen verloren. Hiervan werden 68 tijdens luchtgevechten neerge schoten. Geallieerd commentaar. De wanhoop in de Ver. Staten over den kritieken toestand in de Sovjet-Unie blijkt uit een artikel in de New York Herald Tri bune. dat het voor het Amerikaansche volk, voor zijn militairen en zijn regeering on voorwaardelijk noodig is, dat zij inzien, hoe buitengewoon ernstig de toestand is, want „de kennelijke Russische ineenstorting be- teekent een catastrofe van ongekenden om- vang". Het blad schrijft, dat de moeilijk heden der Geallieerden sedert Molotofs be zoek aan de Ver. Staten grooter zijn gewor den ten gevolge van de scheepsverliezen, de nederlagen in Noord-Afrika en de enorme behoefte der Sovjet-Unie aan oorlogsmate riaal. Indien het niet bepaald noodig is. is het in het belang van de Sovjet-Unie noch in dat der Geallieerden, dat men een bloe dig avontuur zou riskeeren, dat in ver lammende mislukking zou kunnen eindigen. s- HÖNSTWlO-«.y V A w^CySlAW,iaNSK BJfL'OWODSK VyCS /J-OCGAHSKOJ De Duitschers zijn ten Oosten van de rivier de Don (Doner) verder naar het Zui den doorgedrongen en hebben ten Oosten van Rostof over een breed front den bene denloop van den Don bereikt. De kaart geeft dit gebied aan waarin ook de belangrijke industriestad Worosjilofgrad ligt( op de kaart nog met de oude benaming als Locgansk aangeduid) -die de Duitsche troepen op 18 Juli genomen hebben. De strijd wordt verwoed voortgezet op de acbtenvaartsclie beweging der Sovjettroe pen tusschen Worosjilofgrad ca Bostof. Britsclie bomaanval op lazaret in Noord-Afrika. Van militaire zijde wordt gemeld: Tijdens de gevechten om de stelling van El Alamein is Zondagnacht een Duitsche lazaret door Britsche bommenwerpers aan gevallen. Naast den kustweg. 11 K.M. ach ter de gevechtslinie van El Alamein, had den twee colonnes van het Roode Kruis hun verbandpost gevestigd. Tien groote Roode Kruisvlaggen gaven de plaats aan en boven iedere tent woei eveneens een Roode Kruisvlag. Tegen middernacht ver schenen Britsche bommenwerpers boven de verbandpost. Nadat zij zich door middel van lichtkogels hadden georiënteerd, wier pen zij hun bommen op de tenten met ge wonden. Deze aanval duurde 3V2 uur. De operatietenten werden vernield, dokters, hospitaalsoldaten, verpleegsters en gewon den door bomsplinters getroffen. Den lei der, die juist bezig was een zwaargewonden Brit te opereeren, werd de. linkerhand door bomsplinters afgereten. De verbandpost werd volkomen verwoest. De aanval eischtr falrijke dooden. Zoon van Koning Leopold geboren. Naar thans te Brussel officieel bekend is gemaakt, is den 18en Juli een zoon van Koning Leopold III geboren. Deze heeft de namen Alexander, Emmanuel, Henry, Al bert, Maria, Leopold gekregen. Roosevelt opperbevelhebber der Geallieerde strijdkrachten? Gedrang rondom zijn zetel. Naar de Britsche berichtendienst uit Vancouver meldt, zal Roosevelt binnen kort het opperbevel over alle strijd krachten der Geallieerden op zich ne men. Roosevelt, die als president reeds opperbevelhebber van alle Amerikaan sche troepen is. zal. naar in het bericht verder wordt gezegd, „met algemeene toestemming" zijn nieuwe ambt aan vaarden. De Scotsman meldt, dat Engelschen, die van een bezoek aan Washington zijn terug gekeerd. hun verwondering te kennen ge ven over den steeds toenemenden aandrang van menschen naar de Amerikaansche hoofdstad. Zij verklaren, dat te Washington na Pearl Harbour niet alleen de kosten van levens onderhoud stijgen, doch ook gebrek aan goede woningen heerscht. Om hieraan al- thans eenigszins tegemoet te komen, heef» de regeering alle bureaux, die niet onvoor waardelijk te Washington gevestigd behoe ven te zijn, reeds naar de omgeving ver plaatst. Deze verlichting is evenwel slechts van voorbijgaanden aard, want nog altijd trek ken de ministeries, die van belang zijn voor de oorlogvoering en zich dientengevolge uitermate sterk uitbreiden, werkkrachten naar Washington. t Nu verlangt Roosevelt, dat ook alle par- tculieren Washington verlaten, voor zoover zij daar geen voor den oorlog belangrijk beroep uitoefenen of de federale hoofdstad slechts voor hun genoegen als woonplaats hebben uitgekozen. Men schat het aantal inwoners, dat zich na het uitbreken van den oorlog te Washington heeft gevestigd, op 250.000. Turksche journalisten te Berlijn. Dr. Dietrich over de positie der neutrale pers. Gisteren is op uitnoodiging van de Duit sche regeering een delegatie der Turksche pers onder leiding van den bekenden poli ticus en afgevaardigde Sadak en van den directeur-generaal der Turksche pers, Sar- per, te Berlijn aangekomen. De Duitsche perschef, dr. Dietrich, hield een toespraak, waarin hij onder meer zeide: In de harten van beide volken leeft de her innering aan' jaren van gemeenschappelij- ken strijd, maar ook het trotsche bewustzijn, dat beide uit eigen kracht tot nieuwen bloei zijn gekomen. Wij ontkennen niet, dat het tegenwoor dig voor de pers van een neutraal of niet- oorlogvoerend land moeilijk is, zich een oordeel over de feiren te vóihnen uit de be richten. Het is ongehoord, wat er in dezen oorlog aan valsche berichten op de mensch- heid wordt losgelaten door degenen, die op de slagvelden de eene nederlaag na de an dere lijden. Het record bij deze vermolmde berichtenpolitiek wordt ongetwijfeld geves tigd door het Sovjet-weemiachtbericht, dat het publiek consequent op grove wijze voor liegt. De ervaring heeft aangetoond, dat de Duitsche weermachtberichten historische documenten der waarheid zijn. Zij hebben het oorlogsgebeuren zonder eenige tenden tie of propaganda dagelijks juist en onom- stootelijk weergegeven. De leider der Turksche delegatie. Sadak. zeide, dat de delegatie beseft, dat zij een bezoek brengt aan een land. Jat midden in een oorlog is, wellicht in den grootsten oor log der geschiedenis. Daarom beschouwt zij het als haar voornaamste taak, inzicht te krijgen in de krachtsinspanning van een groot volk. Een band van vriendschap ver bindt het Duitsche en het Turksche volk. die nooit vijandig tegenover elkaar stonden, ook thans. De sterkste vesting ter wereld overwonnen. Slechts 25 dagen konden de Sovjets Sebas- topol houden en moesten zij de stad na ver bitterde gevechten aan de vereenigdc Duit sche en Roemeensche troepen overgeven. Taai en vertwijfeld verweerden zich de bolsjewisten in de reeds om haar rotsen tot de sterkste vestingen ter wereld bc- hoorende stad. Elk rotshol en elk huis moest afzonderlijk worden veroverd. In deze met beton versterkte rotsbunker was een gewel dig munitiedepot der sovjets ondergebracht dat zij echter voor den intocht der Duit schers in de lucht lieten vliegen en daar door het leven van tienduizenden sovjet burgers en sovjet-soldaten vernietigden. (Atl.-Holland-p.k. Augustin-Pax Holl.-c) „DE VIJAND BLIJFT ENGELAND". Parool van de Duitsche pers. Het Vansittardisme. (DaD) Berlijn 20 Juli. - Terwijl ieders aandacht hoofdzakelijk op dè beslissingen aan het Oostelijk front gericht is, geeft de Duitsche pers het parool: „de vijand blijft Engeland" uit. Alleen reeds het feit, dat van offcieele zijde juist op dit moment de aandacht van het Duitsche publiek op het andere front gericht wordt, is een interes sant politiek verschijnsel. De Duitsche bladen wijzen op de propa ganda van het z.g. Vansittardisme, dat zich, zooals bekend, op besliste wijze tegen de theorie van twee verschillende Duitsche Rijken keert. Vansittai'd keert zich tegen de meening dat er voor Engeland een Duitsch land bestaat, waarmede te onderhandelen is, nadat het nationaal-socialistisch militair Duitschland overwonnen zal zijn. In de Duitsche bladen wordt thans na tuurlijk de vraag gesteld, waarom de En- gelsche regeering juist op dit moment deze propaganda van den prominenten Engel schen staatsman geen moeilijkheden in den weg legt. Volgens de opinie v&n de Wil- helmstrasse hebben de nieuwe Duitsche successen in het Oosten en de ineenstorting der Engelsche verwachtingen betreffende het Noord-Afrikaansche oorlogstooneel het Engelsche volk uit zijn optimistische droo- men doen opschrikken en het Engelsche publiek voor de eerste maal duidelijk doen zen dat een vernietigende nederlaag van Groot-Brittannië niet tot de onmogelijk heden behoort. Op dit moment is in vele Engelsche leringen de vraag gesteld of een oorlog tegen Duitschland nu wel noodzake lijk is en of er geen mogelijkheid bestaat om met het „andere"'Duitschland vrede te sluiten. In deze vraag schuilt een algemeene critiek op de politiek van Churchill en op de wijze, waarop Engeland den oorlog voert. Het parool „de vijand blijft Engeland" is een tegenwicht voor de eiscnen van Moskou betreffende een tweede front. Bovendien is het een uiting van het groote vertrouwen, waarmede in Duitschland de ontwikkeling der militaire gebeurtenissen 'op het Ooste lijk front worden gadegeslagen. BOERENLEIDER ROSKAM: t De grondoorzaak van den sluikhandel en de duistere macht waardoor die sluik, handel woekert Is de geest, die er uitgaat van vele aan. gestelden van het huidige voedselapparaat en van de voedselvoorziening. Opening Landbouwhuis te Alkmaar. Bij de opening van het provinciale kan toor van den Nederlandschen landstand in Noordholland heeft de boerenleider Roskam hoofd van den Nederlandschen landstand, gisteren de volgende rede gehopden. Het leven van den boer wordt geadeld door arbeid en strijd. Tot arbeid en strijd zijn wij geroepen en hierin vindt de recht- laarde boer de vulling van zijn leven. De laxidstand is dan ook geen jrganisatie. die gekomen is om den boeren rust en vrede te geven Wij zijn gekomen, om de boeren er van te doordringen, dat alleen de dagelijksche strijd ons recht op een recht vaardig aandeel kan verschaffen van de goederen der aarde, want de goederen, die: wij telen, telen wij niet voor ons zelf. maar voor ons volk en groot zijn de machten in dat volk, die zich keeren tegen den boer en zijn recht. De liberaal-kapitalistische tijd is voor- *oea voorbij en daarover zal ieder vader- .ander, die zijr. hart op de rechte plaats draagt, zich verheugen. Dat wil niet zeg gen. dat de tijd, waarin wij nu leven zoo veel beter is en nog veel minder, dat onze tijd minder vol is van gevaren. De nieuwe orde, waarin de boeren leven zullen naar recht en eer en m de organische gebonden heid, die een waarborg zal zijn voor hun vrijheid, is nog niet gekomen. Wij arbeiden aan die toekomst maar leven in den tijd van overgang. On het oogenblik is er maar één wet, die ook het economische leven beheei-scht en die is: „de oorlog moet gewonnen worden". Deze oorlogseconomie drukt ook haar stem pel op het landbouwleven en de voedsel- voorzieningspolitiek wordt er door bepaald. Toen de landstand in het leven werd ge roepen waren er vele trouwe boeren en trouwe ambtenaren van het staatsapparaat, die hun plicht vex-stonden en eerlijk met ons mee hebben gewerkt aan den opbouw. Dat zijn zij. die ook op ons kunnen reke nen nu en in de toekomst. Er kwamen echter ook leiders voor van het staats apparaat, die hun eigen posïte willen hand haven, omdat zij daarin een post zien van waaruit zij onzen öpbouw 'kunnen tegen werken. De sluikhandel vreet voort als een kan ker. Het is schrikbarend, wat er de laatste maanden op dat gebied heeft plaats gehad in vele streken van ons land. Ik ben niet gekomen om mijn gedachten door woorden te verbergen, daarom zeg ik het, zooals ik het zie. De grondoorzaak van den sluikhandel en de duistere macht.waardoor die sli^ikhande woekert is de geest, die er uitgaat van vele aangestelden van het huidige voedselappa raat en van dc voedselvoorziening. Maanden lang heb ik gewaarschuwd, maar de heeren, die de mècnt hadden om in te grijpen, hebben het oogluikend toe gelaten. Het landbouwhuis. dat nu geopend word» zal het middelpunt zijn voor boerenstrijd in dit gewest, tegen de overblijfselen der oude machten. In hoogste instantie is dit het beslissende dat den ooer op zijn bedrijf recht word: gedaan. Niet in Deh Haag. en niet in Alk maar klopt het hart van den landstand maar het zwaartepunt van den landstand ligt by den boer op zijn erf en de heek opbouw is slechts dienstig om den boer op zijn erf te beschermen. In het vertrouwen, dat gij, mannen var. dit gewest, zult weten wat uw plicht is. verklaar ik dit landbouwhuis voor geopend Wavell! „Pst! Nu onzen grooten generaal niet storen. Hij organiseert op het oogenblik onze volgende nederlaag". (Teekening Balkie-HoÜand-Pax Holl.-m) Morgen, 22 Juli, hoopt de RijKSCommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied. Rijksminister Dr. Seyss Inquart zijn ver jaardag te vieren. De loopbaan van Arthur Seyss Inquart heeft voor een goed deel in het teeken van den oorlog en daarmee in dat van den dienst aan zijn vaderland gestaan. De wereldoorlog vond den in het markt- dorp Stannern (in het Duitsche bevolkings eiland Iglau) jongen onderdaan van de Oos- tenrijksch-Hongaarsche Dubbelmonarchie als student in de rechten. Na zijn diensttijd als Keizerlijk jager aan het ïsonzo-front keerde hij, meeste- in de rechten geworden, naar Weenen terug en vestigde zich daar als advocaat Van den beginne af nam hij deel aan het politieke leven van zijn land. Hij had een be langrijk aandeel aan de oprichting van den Oosteni-ijksch-Duitschen volksbond, die een zoo nauw mogelijken band met het Duit sche Rijk ten doel had. Zijn groote politieke taak echter begon op 16 Februari 1938. toen hij tot Bonds- minister van Binnenlandsche Zaken en Vei ligheid benoemd werd. Toen Schuschnigg kort daarop een staatsgreep wilde onderne men, belastte Dr. Seyss-Inquart zich vast beraden met de leiding van het lot der Ost- mark. Hij nam de leiding der nieuwe Oos- tenrijksche regeering op zich en verzocht op 11 Maart 1938 in een telegram den Führer zoo spoedig mogelijk Duitsche troepen te zenden om orde en rust te herstellen. Op 15 Maart 1938 werd hij benoemd tot Rijks stadhouder van de Ostmark en op 1 Mei 1939, na de afwikkeling der aanhechting van de Ostmark. tot Rijksminister. Na den veldtocht tegen Polen benoemde de Führer hem tot plaatsvervanger van den gouver neur-generaal van het bezette gebied Polen. Na de capitulatie van Nederland werd Rijksminister Dr. Seyss-Inquart door den Führer bij decreet van 18 Mei 1940 benoemd tot Rijkscommissaris voor het bezette gebied in Nederland. Uit erkentelijkheid voor zijn succesvollen arbeid onderscheidde de Fühx-er hem op 19 September 1940 met het oorlogs- verdienstekruis le klasse: op 20 April 1941 bevorderde de Führer hem tot S.S.-Ober- gruppenführer. De Rijksminister heeft sedert zijn ambts aanvaarding in Den Haag groote belangstel ling voor de cultureele ontwikkeling dezer gewesten aan den dag gelegd en deze zoo krachtig mogelijk bevox-dex-d. Wijziging distributieregelings- beschikking. In de dlstributieregelingsbcschikking zijn eenige wijzigingen gebracht, waardoor o.m. de mogelijkheid wordt geopend te kunnen optreden tegen personen, die handelen in valsche of vervalschte bescheiden. Voorts wordt het aan handelaren verboden bonnen in omloop te brengen, welke bedoeld zijn als reclamemiddel, doch misleidend werken en gebruikt worden als werkelijke distri butiebescheiden. „Liefdadigheid of welvaart.' Ook een bijeenkomst in Haarlem. Als er liefdadigheid betracht wordt, dan houdt dit in. dat er menschen in onze sa menleving ziin. die voor de allernoodzake lijkste levensbehoeften hun hand moeten ophouden bij hen, die gedreven door mede lijden of barmhartigheid,, wat willen af staan. Dit wil dus zeggen, dat men er in zekeren zin in berust, dat er een afstand bestaat tusschen hen die geven en hen d:e ontvangen. Men kan zich ook op het stgndpunt stellen, dat allen recht hebben op een menschwaardig bestaan. Over de groote vraagstukken „Liefdadig beid of Welvaart" nu zal binnenkort in een aantal plaatsen van ons land door deskun dige sprekers het woord worden gevoerd. Dit zal zijn: op 24 dezer te Amsterdam (Concertgebouw en Bellevue), op 25 dezer te Arnhem (Musis Sacrum), te Nijmegen (De Vereeniging), te Hengelo (Concertge bouw). op 27 dezer te Groningen (Het Te huis). te Leeuwarden (De Harmonie), te Assen (Concertgebouw), op 28 dezer te Heerlen (Theater Royal), te Eindhoven (Philips Ontspanningsgebouw), te Roei-- mohd (Theater Royal), te Den Bosch (Ca sino), op 29 dezer te Utrecht (Stads schouwburg). op 30 dezer te Rotterdam (Odeon en Colosseum), te Gouda (De Schouwburg), op 31 dezer te Haarlem (Gem. Concertgebouw), te Breda (Concordia), te Leiden (Schuttershof). Den laatstipn dag van deze maand of den eersten Augustus zal ook in den Haag een bijeenkomst worden gehouden, waarin over het onderwerp „Liefdadigheid of Wei- aart" het woord zal worden gevoerd. KORT NIEUWS De Turksche president heeft den nieu wen Franschen ambassadeur te Ankara Gaston Bergery ontvangen. De Turksche minister-president en de minister van bui- tenlandscne zaken waren bij deze audiëntie gDe BritscK'e berichtendienst uit Washing ton meldt, heeft het Huis van Afgevaardig den. in het kader van de wet inzake ze? milliard oox-logsbelasting, een belasting goedgekeurd van 90 pCt. op abnormale winsten. Tevens werd de vennootschaps belasting wederom met 45 pCt. verhoogd. De nieuw-Zeelandsche minister-presi dent Fraser en de Amerikaansche- gezan' van Nieuw-Zeeland, zijn in Australië aar gekomen, om deel te nemen aan een aanta ittingen van het Australische kabinet. Uit New-York wordt gemeld: 239 La- tijnsch-Amerikaansche firma's en 97 fir ma's in Spanje. Portugal, Zwitserland Zweden. Turkije, Irak en Iran zijn door de Amerikaansche regeering op de zwarte Ris: geplaatst. De Argentijnsche regeering heeft me: ingang van 15 Augustus a.s. de vervaardi ging van rubber-artikelen, op enkele uit zonderingen na, verboden. In Sjanghai is een cholera-epidemie uit gebroken. Het aantal zieken bedroeg op 19 Juli 157. Volgens deskundigen zaj het aan tal van het vorige jaar. 900, dit ""aar over schreden worden, aangezien de epidemie een jaar vroeger dan de laatste jaren h?» geval was, is uitgebroken. Het Japansche blad „Hotschi Schimbun" meldt uit Batavia, dat verschillende be drijfstakken op Java op verregaande wijze door ongeveer 600.000 Chïneezen worden beheersent. Met behulp van de Japansche gilden zou thans voor ae inlandsche bevol king van Java wederom de concurrentie mogelijk gemaakt worden. Vooral in den kleinhandel en in de kustscheepvaart zou den zich groote mogelijkheden voor dr Javanen voordoen. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, wordt voortaan in Engeland de verspil line en vernietiging van lompen gestraft. Uit de O.L.Vr. kerk aan de Ossemarkt te Zwolle is gisternacht een kostbaar al taartapijt gestolen, Waarschijnlijk hebben de dieven een raampje stukgeslagen en ver volgens het kleed op de een of andere wijze naar buiten getrokken. Het tapijt vertegen woordigt een materieele waarde van on geveer 1500. De politie heeft de zaak in onderzoek. De nationale bibliotheek zal in verband met de jaarlijksche schoonmaak van 27 Juli tot en met 8 Augustus voor het publiek gesloten zijn. DE LANDSTAND MARCHEERT. Wij waren gister getuige van een simpele maar veelzeggende gebeurtenis. In Alkmaar is het Provinciale kantoor van den Nederlandschen Landstand in Noord holland geopend. Het was geen plechtigheid zooals wij die in den ouden democratischen tijd gesteld, dat dan zoo iets mogelijk geweest ware zouden hebben gekregen. Hier kwamen stoere en wilskrachtige boe ren bijeen, die precies weten wat zij willon en zonder veel woorden doen wat nood zakelijk is voor den boerenstand. De Boe renleider Roskam teekendc de situatie door vast te stellen, dat het leven van den boer geadeld wordt door arbeid en strijd; de rust wordt den boer niet geschonken en zij begeeren 'naar ook niet. De Landstand is geen organisatie om de boeren rust cn vrede te geven. Wij zijn gekomen, aldus spr.. om ae boeren ervan te doordringen, dat alleen de dagelijksche strijd ons recht op een rechtvaardig aandeél kan verschaf fen van de goederen der aarde, want de goederen die wy telen, telen wy niet voor ons zelf, maar voor ons volk en groot zijn de machten in dat volk, die zich kee ren tegen den boer en zijn recht. De tijd, dat de internationale wereld macht vanuit Donden en New-York ons hoerendom liet zuchten onder de macht van grootkapitaal en wereldtrust is voorbij. Dat was de tijd, dat de boerenhoeven met schuld wei-den overladen, toen de vruchten van'onzen arbeid niet werden gewaardeerd en toen de boer werd geëxploiteei-d als uitbuitingsobject voor kapitalistische be langen. Van de volksgenooten. die nog met verlangen uitzien, dat die tiid terug komen zal zeg ik: „God zü hun ziel geyadig, want dat ze nooit weer de leiding zullen ver krijgen over ons hoerendom, daar zullen wij voor zorgen." Het Germaansche boerenbloed, ook het bloed van onze Nederlandsche jongens, tegen de machten van de hel, zal niet voor niets vergoten worden." Deze boerenleider stelde scherp cn klaar vast waar het om gaat. toen hij zeide, dat deze actie niet uit liefhebberij wordt ge voerd, wel om te voorkomen, dat ons volk tegen den winter honger zou moeten lijden. Er zijn inderdaad in onze gemeenschap tal van elementen wien het onverschillig blijft als het volk in ellende ondergaat; mits zij er slechts persoonlijk voordeel mee behalen. Het zijn deze volksgenooten, die zwarte handel dry ven en anderen die door het betalen van hooge prijzen den zwarten handel mogelyk 'maken. Zij zijn de para sieten, die de levenssappen van het volk wegzuigen. Vóór den oorlog at men in Londen Hol- landsche boter, Hollandsch spek, Holland- sche eieren, goedkooper dan hier in Holland mogelijk was, terwijl onze werkloozen, de arbeider en de kleine man in het algemeen margarine mocht eten, of van zijn zuur verkregen geld meer moest offeren dan de Londenaar. De man met de gevulde geld beurs had van dezejji toestand geen hinder, merkte het zelfs met op.... En thans is het weer dezelfde die gedupeerd wordt, want het is dezelfde geldbuidel die zich royaal opent en enorme hoeveelheden aan een rechtvaardige verdeeling onttrekt. De Boerenleider die het beter dan wie ook weten kan. zegt met striemende woor den: „De sluikhandel schrijdt voort als een kanker. Het is schrikbarend wat er de laatste maanden op dat gebied heeft plaats gehad in vele streken van ons land. Ik ben niet gekomen om mijn gedachten door woorden te verbergen, daarom zeg Ik het zooals ik het zie. De grondoorzaak van den sluikhandel en de duistere macht, waardoor die sluik handel woekert, is de geest, die er uit gaat van vele ondergeschikten van het huidige voedselapparaat en van de voed selvoorziening. Maandenlang heb ik gewaarschuwd, maar de heeren die de macht hadden om in te grijpen, hebben het oogluikend toe gelaten. De Landstand is nu eenmaal geen organi satie, die gekomen is om dit. langer gelei delijk aan te zien en wy zullen doorzetten ook." De boerenstrijd moet nu in hoofdzaak gaan tegen de overblijfselen der oude mach ten. maar de Landstand zal ook aan de toe komst der boeren werken. Deze boeren strij den met een onverzettelijken wil om te over winnen en dat zullen zij ook. Wie. zooals wij getuige was van de klare, oprechte, eer lijke wijze waarop zij zich inzetten, moet wel de overtuiging met zich meedragen, dat dit gezinde sterke deel van ons volk in zich vereenigt voorwaarden die noodig zijn om onze door en door zieke volksgemeenschap eder gezond te maken. De Landstand wil uitsluitend het goede, wie het goede heeft moot wel overwinnen, al spannen ook alle machten van hel en duisternis samen. Spoorwegongeluk te 's Hertogenbosch. Groote materieele schade. Gistermorgen te ongeveer tien over acht is op het station der spoorwegep te 's Her togenbosch een electrische trein uit de richting Utrecht op een stilstaanden perso nentrein. welke uit -Eindhoven gekomen was, gereden. De botsing was vrij hevig, zoodat groote materieele schade werd aangericht Slechts drie personen werden hierbij gewond, ivaarvan een ernstig. De zwaargewonde, een aassagier uit Helmond afkomstig, is naar het Groot-Ziekengasthuis te 's Hertogen bosch vervoerd, doch verkeert thans buiten levensgevaar. Ook een der lichtgewonden is ter observatie naar het ziekenhuis ver voerd. De derde gewonde kon. na verbon den te zijn. den terugtocht aanvaarden. Het onderzoek is nog in vollen gang. Afschuwelijke moord op achtjarig meisje te Arnhem. Meegelokt en daarna geworgd. Op den weg langs het Hazegrietje te Arn hem, even buiten de stad. is gisteravond door een voorbijganger een vreeselljke ont dekking gedaan. Op den berm van dezen weg. die in een volkrijke omgeving ligt. zag hij het lijk van een meisje liggen. Het meisje bleek te zijn het achtjarig dochtertje van ae familie van Braak, wo nende aan den Klarendalscheweg. Zij was gistermiddag omstreeks zes uur de deur uitgegaan om by kennissen in de buurt te gaan spelen. Een uurtje later is zij daar weggegaan en sindsdien heeft men haar niet meer gezien. Vermoedelijk heeft een onverlaat haar meegelokt. Het meisje is, na aangerand te zijn, waarschijnlijk door worging om het leven gebracht. De politie is terstond een uitgebreid onderzoek be- jonnen. Het lijk is per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar heden de sectie zal worden uitgevoerd. Gisteravond is het vijfjarig zoontje van den schipper Kersten, van het schip „De twee gebroeders", van een meeipaal geval len en te water geraakt. Pogingen, die in het werk werden gesteld om het kind te redden, hadden geen resultaat, evenmin als de toepassing van zuurstof, toen het jon getje eenigen tijd later door den vader aan den wal werd gebracht. Het tragische on geval speelde zich af onder dc oogen der ouders.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1