Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken! Mot°rgroePKennemeriand. WATERPOLO te IJMUIDEN. VACANTIE-PERIKELEN j i De Volksdienst brengt duizenden stadskinderen naar buiten. 't Neusje van de zalm Interessant verleden. De eerste competitiestrijd in Nederland. De schellende scheidsrechter. „Voetbal te water". V.Z.V. in actie! Hoogtepunten en toe komstmogelijkheden. Unieke wedstrijden op 25 en 26 Juli. De V.Z. V-pololeider PUM SWIER, aan het woord. Wait was het waterpolo vroeger en wat Is dit tihans? Het grootste verschil ligt in de manier, waarop men het. overigens pre cies hetzelfde- gebleven spel, speelt. Natuur lijk zijn er in den loop der tijden verschil lende wijzlgilngen in de spelregels gekomen, wijzigingen, die noodzakelijk waren om het zich "meer ontwikkelende spel te blijven vol_ gen. Wamt het verschil in vroeger en thans is slechts de ontwikkeling. Laten we daar om eens kijken hoe het b.v. 41 jaar geleden bij den vliereersten waterpolo-wedstrljd toeging. De eerste polo-wedstrijd der competitie had tussohen HVG-B en RZC uit Rotterdam plaats. Daarvoor waren ook al eens wed strijden gespeeld, doch dit was meer een „baJ-spel" in 't water. Het beste lijkt ons een stukje uit de Oprechte Haajrlemsohe Courant te ctteeren, die over den wedstrijd HVGBRZC in 1900 o.m. het volgende echreef: „Voetbalspel te water was het wonder, dat er vooral een ontzaggelijke belangstel ling getoond werd door het jongere pu bliek? De Hollandsche jongen der twintig ste eeuw kan geen keitje zien of het wordt in zijn oog een voetbal en hij waagt er een ,.virije trap" mee. de politieverordeningen ten spijt en op gevaar af naar de openbare speelplaatsen gezonden te worden. Op en onder water Is het spel nog eens zoo span nend en oorverdóovend wanen de juich kreten. toen de Rotterdammers met een verpletterende nederlaag (60) verslagen werden. Nieuwe fanfares en triomfgeschal van „Orpheus" alsof het gold het oogenblik weer te geven, waarop die held der oud heid door razende bacchanten werd vaneen gereten...." Men was dus toen enthousiast en dat em thruisiasme werd steeds grooter. In die eer ste wedstrijden werd zeer weinig gezwom men. Het leek haast een plaatsspel. En hoe is dat nu? De snelste ploeg heeft de beste kans op goede resultaten. Er zijn nog die ,,0'ude rotten" die met hun groote dosis tactiek vee'l van hun snelheidsgemis goed naken, doch langzaam wordt het plaatsspel een zwem-plaatespel miet als gevolg een verfraaiing van het waterpolo. Dat Is dus het groote verschil tusschen vroeger en thans. Natuurlijk is au lies nieit in eens ge gaan. Langzaam klo.m het op. De oorlog 39J 4-—1'9IS bracht ons in contact met de Bel gische pil o eg en. Zij werdien in onze coimipe- titie opgenomen en het buitenlandsche spel type had een goeden invloed op ons spel, Het spelpeil klom op met het internatio nale waterpolo. De eenste interland-ontmoe_ ting was gespeeld en in een schrijven aan den hond stond over den. scheidsrechter o.m. het volgende: ,.De scheidsrechter wierp de bal in het water, spirak zeer plechtig ..go" (waarom in "t Engelsoh, er was geen Brit bij?) en be moeide zich verder absoluut met niets, tot dat de bail dooi- het doel van een der par- tijeiy gegaan was, wafirna de scheidsrechter kranig met een schel klingelde." De eerste wedstrijd werd 3 de Belgen verloren, zoo ook de tweede Imet 2-0). In den beginne ging het zeer slecht totdat eindelijk, in 1912. een verbetering intrad. Er werd meer geoefend en meer propaganda gemaakt en langzaam werd de eport in ons land nieej» algemeen. In 192S bereikte de naam „waterpolo' ook IJmuklen. Het spelpeil «van het Neder landsche waterpolo ging steeds voornit en de Velsenaren namen het over. zij keken bier en daar en in 1930 waagden zij het voor de eerste maal aan de competitie der 3de klasse van den kring Haarlem deel te nemen. Er werd dat jaar een tamelijk slecht resultaat beliaald, doch het volgend jaar ging het heter en van dat oogenblik tot he den is YZV in liaar resp. afdeelingen bijna Meeds eerste geweest. Een lijstje daarom trent vindt U hieronder. Eigenaardig Is het wel. dat bij een grootere activiteit van het Nederlandsclie waterpolo tevens het eenigingspolo in actie steeg. Wat zijn echter de hoogtepunten van het Nederlandsche waterpolo en welke van YZV? Laten wij die van Nederland eerst eens nemen. Het begon in 1927, toen een tour-ploeg Duiitschland rond trok onder den naam ven „Vliegende Hollanders". Dc resultaten waren fantastisch. In „8-Uhr Aben-dbilatt" stond een teekening, waarop de doeiveirdediger met een verschrikt gezicht naast het doel ligt. Aerwijl de bal tegen de paal komt en daarin een deuk maakt. Hier mee heefit mien de gnoote kricht van "het toenmalige zevental willen demonstraaren. Be Xederlandsche Jeugd kwam naar voren en versloeg het Franse he jeugdzevental. Bit was in 1 933. In 1934 kwam het Hon- gaa.nsche jeugdzevental op bezoek. Het won overtuigend.- doch in Nederland werd de training nu intensief aangepakt. Het mooiste resultaat, dat Nederland -heeft behaald, is echter geweest in 19 38 toen het derde der wereld wterd achter Hongarije eri Duitsch- land. En hoe ging h<jt met VZV? Zij werd, zoo- a's uit onderstaand lijstje blijkt, bijna re gelmatig" kampioen. Eenmaal had zij als trainer P. v. d. Velden, den oud-internatio naal. Hij brac hit het spelpeil zeker op een hoogeir plan. Het mooiste resultaat, dat VZV behaalde, was zeker de 2de plaats van haar Jeugd-ze\ ent* 1, in een tournooi, waaraan de beste Nederlandsche jeugdploegen deelna men. Zij kon beschouwd worden als tweede van Nederland en de pers sprak goed woor den over deze ploeg, die bestond uit de Volgende spelers: J. Wevers, Ch. Moeken, Puim Swier. J. Verwer, P. Gottmer. P. Duinker. K. Wijker. Een ander mooi resultaat was het v. Leer. ium-tournooi in 1940 toen VZV HPC vr- (!oeg en DWR een voorsprong had. welki door een ongelukkige beslissing van dei scheidsrechter in een nederlaag eindigde Be resultaten van VZV zijn: 1930: laatst Ie klas Haarlem, 1931: kampioen 3de klas Haarlem, 1932: kampioen 2de klas Haarlem, 1933: kampioen 1ste klas Haar lem, Hierna ging men naar den „grooten" Bond en daarin speelt men nu nog. De vol gende re® uitaten werden bereikt: 1934: kamihpioen 3de klas. Niet gepromoveerd, 1935: kampioen 3de klas, gepromoveerd. 1936: kampioen 2de klas. niet gepromoveerd 1937: kampioen 2de klas niet gepromo veerd. 19 38: 2de plaats 2de klas, 1939 (nood- competitie): 1ste plaats. 1940-1941 (nood- competitie): 1ste plaats. Thans staat VZV eer bovenaan in een afdeeling van bijna allemaal 1ste klassers. Zij wordt zeker kampioen. Misschien volgt een keuze-pro motie naar de hoofdiklasse. n wat is <le toekomst van het water polo? Deze is zeker zeer goed, Het water polo heeft langzaam het zwemmen van het eerste plan verdrongen. Men gaat nu liever naar een waterpolo-wedstrijd dan naar een emwedstrijd. Toch is zwemmen de grond slag voor het waterpolo en zal het dus ook altijd zeer belangrijk blijven. Het water polo wacht nog een groote toekomst, vooral na den oorlog als liet internationaal contact eer tot stand komt. Tot zoolang zijn wed strijden als het Vijf kringen-tournooi te IJmuiden zeker het beste van wat er op liet oogenblik te zien is. Men verzuiine dus niet dit groote nationale tournooi, waaraan Xe- derland's beste waterpolospelers meedoen. :aan zien. Moge VZV uit deze wedstrijden dc noodige leering trekken. Toen ik haar leerde kennen Werd ik niet direct bekoord. Ik moest nog aan haar wennen, ^A1 had ik van haar gehoord. Maar tja, mijn man-zijn wilde Dat ik aandacht aan haar schonk. Begrijp hoe zwaar ik 't tilde. Dat de eerbied voor me slonk. Ik kwam wat schuchter tot haar Met rood hoofid en kloppend hart. Het ging niet naar mijn zin, maar Koppig droeg ik deze smart. Het moest er nu van komen, Ik was nu toch oud genoeg, Ik had het voorgenomen. Ook al om wat men mij vroeg. Toeft ik haar eenmaal kende Kreeg ik steeds meer schik in haar. Na korten tijd verwende Zij mij blij; een groot gevaar Bedreigde mij wel even Maar tooh hield ik moedig stand. Dit nieuwe in mijn leven Had ik reeds mijn hart verpand. De liefde voor haar groeide En onmisbaar werd ze dus. Wanneer ik me vermoeide Gaf ze me steun en dan werd 't knus. Helaas zie ik haar minder. Nu ik dolveel van haar hou' Maar ondanks dezen hinder. Sigaret, blijf ik je trouw! De Moerberg schreef 700 gezinnen, in. Uitbreiding speelruimte gewenscht. Het bestuur der speeltuinvereeniging De Moerberg heeft eer van zijn werk. Onge veer een maand geleden werd het terrein aan de Cornells Drebbelstraat voor -het jonge volkje opengesteld en niemand had durven verwachten, dat de toeloop zoo groot zou zijn. In de registers der vereeniging konden in deze korte periode reeds ruim zevenhonderd gezinnen worden ingeschreven. De stijging houdt nog steeds aan en zoo konden er alleen Zaterdag reeds dertien nieuwe leden worden geboekt. De behoefte aan uitbreiding der speel ruimte is dringend noodzakelijk en daarom werkt het bestuur nog steeds om dit doel te bereiken. Het terrein nabij de Hadley- straat zou hiervoor uitstekend benut kun nen worden. Het is te hopen, dat er spoedig een gun stige beslissing wordt genomen. Uitbetaling vacantiebonnen. Aanvankelijk was medegedeeld, dat de uitbetaling van de vacantiebonnen voor de bouwbedrijven, die in het Patronaalsgebouw zijn ingeleverd, Zaterdag 1 Augustus zou plaats hebben. Hierin is een wijziging ge komen, waarvan de belanghebbenden goede nota dienen te nemen. Degenen, wier na men met de letters van A tot en met K be ginnen, moeten zich Dinsdag 28 Juli van zeven tot tien uur in het Patronaatsgebouw vervoegen, terwijl degenen, wier namen met de letters van L tot en met Z beginnen, den daarop volgenden dag op denzelfden tijd in dezelfde zaal terecht kunnen, aangezien een ordelijk verloop noodzakelijk is. BOOTTOCHT MONDORGELCLUB. De leden van de bekende mondorgelclub der speeltuinvereeniging In Veilige Haven zullen Zondig 2 Augustus een boottocht mede maken. Onder meer zullen zij een bezoek aan Volendam en Marken brengen, zoodat er een prettige dag wacht. Er zullen omstreeks veertig jongens en meisjes deel nemen. H. van Croonenburg ten grave gedragen. Zeer velen hadden zich Maandagmiddag naar de Bijzondere Begraafplaats begeven, teneinde de teraardebestelling van het stof felijk overschot van den heer H. van Croo nenburg bij te wonen, welke op noodlottige wijze het leven verloor. De overledene werd op zijn laatsten tocht vergezeld door een deputatie van Werk spoor, bestaande uit tien personen. Ver schillende bloemstukken gaven uiting aan het medeleven. Aan de groeve sprak de heer J. C. Kneg- jes, montagewerker bij Werkspoor, een kort afscheidswoord. Hij wees op het tra gische van dit verscheiden. Namens alle collega's bracht hij een laatsten groet. Ds. G. F. Callenbach, Ned. Herv. predi kant, las vervolgens een Schriftgedeelte Spr. zeide, dat Van Croonenburg midden uit net leven werd weggenomen. Onwille keurig zou men zich kunnen afvragen Waar is God? Een dergelijke vraag kan op verschillende manieren gesteld worden. Er is echter een vast rustpunt. Jezus is ons voqrgegaan. en na het kruis komt de opstanding. Dit uit zicht geeft troost. Ds. Callenbach wees verder op het feit, dat de weduwe thans voor de tweede maal haar echtgenoot verloor. Haar leed is zeer groot, doch spr. wekte op om bij Jezus de rust te vinden. Een zwager van den overledene, de heer J. Heykoop, bracht daarna namens mevr. E. van Croonenburg-Engelhart dank voor de vele blijken van medeleven en de groote belangstelling. Mevr. B. Visser besloot met enkele woor den deze eenvoudige plechtigheid. Fraai werk van Plantsoenendienst. Iedereen, die zich nabij het Kennemer- plein ophoudt, wordt getroffen door het fraaie beeld van het plantsoen. De mannen van den Gemeentelijken Plantsoenendienst hebben hier wel blijk van hun vaardigheid gegeven. Wij aarzelen zelfs niet te zeggen, dat het resultaat mooier dan ooit tevoren is. Menigeen spreekt zijn voldoening over dit fraaie stukje natuurschoon uit, over dc bloemen en planten, over het vijvertje en al het andere, dat de aandacht trekt. Dit plantsoen mag niet door baldadigheid aan schoonheid inboeten! Het is, jammer te moeten vaststellen, 'dat de jeugd nog niet altijd voldoende ontzag toont, al komt het ons voor, dat het beter gaat dan voorheen wel het geval was. Laten de ouderen, die gaarne van de banken gebruik maken, daar hun belangstelling aan geven. Ook op de Kennemerbrug is goed werk verricht. Zoo langzamerhand kunnen we werkelijk van „hangende tuinen" gaan spreken. Degenen, die dit drukke punt pas- seeren, bewijzen door hun waardeerende opmerkingen, hoedde verzorging der bakken in hun smaak valt. Dick Renooy vertelt. In het gebouw v. d. Lem aan den Zee weg houdt de Motorgroep Kennemerlanr- Dinsdag 28 Juli haar gebruikelijken club avond. De bijeenkomst vangt om acht uur aan en hoewel er ditmaal geen feeststem ming zal heerschen. belooft het samenzijn niet minder gezellig te worden. De motorsportliefhebbers zullen zich na melijk kunnen verdiepen in de wederwaar digheden van het bekende lid Dick Renooy. Bij verscheidene buitenlandsche wedstrij den vertegenwoordigde hij ons land op waardige wijze en vanzelfsperekend zijn zijn herinneringen bijzonder interessant. De voorzitter, de heer R. Giesberts, ver wacht wederom een groote opkomst. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer J. Jans Jr. is voor het overgangsexamen van de derde naar de vierde klasse E. T. S. geslaagd. DS. J. B. G. OR^ES. G. Crocs, em. predikant der Chr, Geref. Kerk. die van 1921 tot 19 24 predikant was alhier, en dlê eenigen tijd in een der Haagsohe ziekenhuizen is verpleegd, is thans weer hersteld. Op 16 Augustus hoopt hij te IJmuiden te preeken. SANTPOORT O Lof voor 't fanfarecorps. We maakten onlangs melding van het fraaie succes van het fanfare-korps „Sant poort" op het Zaansch-Waterlandsch con cours. In de Zaanlander editie van het „Dagblad voor Noord-Holland" lezen wij over ons korps de volgende vleiende be oordeeling: „Wim Meyns als dirigent van t fanfare korps „Santpoort" kwam daarmee weer uitstekend voor 'den dag. Zijn directie be wees weer, dat hij zijn plaats in alle opzich ten waard is. Een goed gehoor, aanvoelen van de rythmiek, zin voor nuanceering. trachten er iets meer uit te halen dan eer. blik in de partituur zou doen vermoeden, ziehier factoren, die niet anders voeren dan naar muzikale interpretaties. Te be treuren valt echter, dat hij met een keuze- werk kwam als de „Suite Pastorale" van Kousemaker, maar erkend dient, dat als men moeite had in deze temperatuur uit den slaap te blijven bij dit prulwerk, dit niet aan hem gelegen heeft. Zeker, er waren hier en daar oneffenheden, de piston vaak te bescheiden, het baswerk niet pittig, maar dit waren kennelijke „slippertjes", die aan 't geheel geen afbreuk deden. Het was de gelijk muzikaal werk en de wijze, waarop een en ander naar voren kwam, doet de ferechtvaardigde meening ontstaan, dat 't orps dezen jongen dirigent wel zeer in waarde mag houden". En dat de jury al evenzeer tevreden was over de prestaties onzer plaatsgenooten moge blijken uit het feit, dat zij eenslui dend van oordeel was, aat, wat het vrije nummer betreft, het korps voor zuiverheid 8, voor klankgehalte 9, voor dynamiek 9. voor techniek 9, voor samenspel 9, en voor opvatting en tempo 10 toekwam. Ter herinnering zij nog even vermeld, dat het korps met 105 punten (maximuiri 120 punten) een eersten prijs behaalde. HONKBALSPORT. Naar we vernemen, is men bij de R.K. S. V. Santpoort voornemens de honkbal - sport te gaan beoefenen. CHRISTENVROUWEN VERGADEREN. In de Hervormde Kapel zal de afdeeling Santpoort van den Neaerlandschen Chris tenvrouwenbond hedenavond om acht uur bijeenkomen. Mevrouw Groenevelt zal een causerie houden en heeft als onderwerp gekozen: Waartoe? Men rekent er op, dat allen tijdig aan wezig zullen zijn. CASTRICUM PAK *ET ROOKARTIKELEN ONTVREEMD. Een Castricummer expediteur heeft de politie er van in kennis gesteld, dat uit zijn auto een pak met rookartikelen is ont vreemd. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. Een inwoner van Bakkum heeft bij de po litie aangifte gedaan van diefstal van te velde staande aardappelen. De dader kon worden aangehouden en heeft een beken tenis afgelegd. De politie heeft proces-ver baal tegen hem opgemaakt. BEVERWIJK Veel belangstelling voor Beverwijk» Tooneel. (Overzicht van onzen kunstrecensent) Zooals wij reeds eerder vermeldden, ver heugde het tooneel te Beverwijk zich in eer. groote belangstelling en beklommen vele gezelschappen gedurende het afgeloopen seizoen dc planken. „Het Voetlicht" van v. Leer's personeels- vereeniging gaf een vroolijke en een ern stige uitvoering. „M'n schoonmoeder re geert" is een dolle, vry goedkoope klucht, die het publiek menig lachtsalvo ontlokte De groep bracht de opvoering er niet kwaad af; het serieuzere „Levensschadu- wen", een onwezenlijk werk (om het maar zacht te zeggen) gaf den werkenden kring veel werk, daar de karakteruitbeelding niet eenvoudig was. Ook hier viel de ernst, waarmede men werkte,weer te waardeeren Een derde uitvoering bracht twee één- acters. „Kunst na Arbeid" heeft een groote voorliefde voor dramatische kunst; als haar keuze in dit genre maar gelukkig was. zou het nog wel gaan, maar helaas laat dit dikwijls te wenschen over: „Zonsopgang" een waardeloos halve-stuivers-drama, was er wel geheel naast. „Uw wil geschiede" is qua compositie veel beter, Henk Bakker heeft in verschillende groote scènes goed en boeiend drama geschreven. Het werd jammer genoeg, wat slap gespeeld. „Een ontaarde vader'een grove klucht uit an- nodazumal, besloot K. n. A.'s seizoen; op de slotvoorstellng mangelde het aan tempo,' waardoor er climax aan den avond ontbrak. Beter bracht „Nieuw Leven" het er af. met haar uitstekend geslaagde voorstelling van An toon Coolen's „Kinderen van ons volk", een uitvoering met kwaliteiten. Het was een waardige viering van het zevende lustrum. „Hanengevecht" was een goede tweede; de keuze der stukken wordt door de leiding van dit ensemble meestal ter dege overwogen en de zorg, aan de uitvoe ringen besteed, maakt, dat „Nieuw Leven' vrijwel steeds goed voor den dag komt. „Afrekening" beantwoordde aan dit com pliment niet geheel en al; het tendenz-werk was langdradig door het uitrafelen var. allerlei familiekwesties, het werd echter goed gespeeld; het succes, dat de uitvoering oogstte, kwam nJ. op rekening van het levenslustige spel van Oma (mevr. M Schelvis-Jansen). De RJC. tooneelvereeniging „K. D. O. gaf voor een uitverkocht nuis een tempo volle opvoering van „De gouden slagboom" een goed geschreven tooneelspel. gebaseerd op den roman „Het dolle geld". We zijn bij K. D. O. niet verwend qua keuze van wer ken, zoodat deze opvoering, die een ver zorgd cachet had, een extra vermelding verdient. „Het Gouden kalf" sloot zich bij de .eerste voorstelling volkomen aan; een met veel kennis van zaken geschreven blij spel, dat aan de groep speelsters en spelers gelegenheid geeft zich in tal van aardige tooneeltjes van hun meest komische zijde te laten zien. De tooneelgroep „Hoogovenstaten" kwam met een aardig, frisch en modern blijspel (meer echter een comedie) van Jan Fabri- cius: „Op 't kantje af", dat excelleerde dooi een goeae rolkennis. Het acteeren ging de dames en heeren nog wat links af, doordat de routine velen nog ontbrak. Een aller aardigste uitzondering maakte mej. Jo Steenbergen, wier spel boven dat der an deren uitstak. De gerenommeerde Duitsche klucht ,In het Gouden Haantje" zagen we als tweede uitvoering van dit ensemble, een voorstel ling die hopeloos tekort schoot waar het de zeer ouderwetsche opvatting der regie be trof. En dat viel te betreuren want „In het Gouden Haantje" is, mits in tempo gespeeld en met kennis van zaken geregisseerd, zulk een geschikt spel voor een ecnt-vroolijken avond. De Hoogoventooneelvereeniging „Tavido" gaf eveneens „Het gouden kalf" ten beste. Het was een in velerlei opzichten geslaagde uitvoering, die excelleerde in décors en grime en waarbij spelers en speelsters juist op elkaar afgestemd bleken te zijn. Een avond, die in een geheel ander tee ken stond, was die, welke gegeven werd door de congregaties van de R.K. parochie van St. Agatha, welker leden het bekende middeleeuwsche mirakelspel „Mariken van Nieumeghen" ten tooneele voerden. Groote zorg was besteed aan décors, costumes er. kap werk; daarmee werd de devotie, die van het spel uitging nog geaccentueerd. De titelrol wérd door mej. A. Bakker gezegd, die met haar welluidende, donkere contre- altstem en duidelijke articulatie van Ma riken een groote zeggingskracht deed uit gaan. Haar tegenwoordigheid droeg het spel. Het beste wat tooneelspelend Beverwijk in het afgesloten seizoen te zien gaf, heb ben we voor het laatst bewaard: de tot in de puntjes verzorgde uitstekende opvoering Bovenste rij van links naar rechts: VVoronesch door de Duitsche troepen bezet. In- I Gregor-Pax Holland c). Dc uit Woronesch gevluchte bevolking keert weer terug lantegie marcheert door ck- straten der stad, om welker bezit heftig werd gestreden. I na de inname van deze belangrijke industriestad aan den Donjioor Duitsche troepen. fantegic marcheert om de achtervolging van den verslagen vijand voort te zetten. (Scherl-Fellinga-p.k. (Hoffman-Stapf-p.k. Gregor-Pax Holland-c) Voor den slag. Ik pak mijn koffer in. Dat is niet zoo geimKkclyk als ik had gedacht. Het ding is propvol en ter stichting en leermg wil ik nog enkele boeken en tijdschriften mee nemen. Er ligt een llink stapeltje naast me. Als ik er naar kijk frons ik mijn voorhoofd. Een uur later. De koffer puilt uit. M n oocKcn liggen er nog naast. Hoe moet dat? ik besluit ze dan maar thuis te laten: een schoon overnemd is toch belangrijker dan een spannend ot liefdevol verhaal. Vroeger deed je 's morgens zoo noodig zelf de vvasch als je met vacantie was. Begin daar nu maar eens mee. Nu moet de koffer dicht. Ik probee» d;t wonder tot stand te brengen. Er is zelfs geen kans. Ik mopper en beweeg mijn han den door m'n spaarzame haren. Ga d'r op zitten, zegt mijn collega en ik ben zoo kin derlijk om zijn raad op te volgen. De kof fer siuit bijna. Alleen raken er enkele boor den klem die ik aan textielpunten zoo arme iq de prullenbak deponeer. Er Kraakt nog iets. Ontzet zoek ik naar de reden: waarachtig, mijn scheerspiegel is Kapot cn de kwast is kaal geworden. Heerlijk, die vacantie, brom ik nijdig. Mijn hoofd is rood ais een aardbei, die een oaa in menie heeft gedaan. Een van mijn vingers ontlokt vriendelijke woorden, om dat het vleesch tusschen de randen van aen koffer is geraakt. Mijn brilleglazen zijn oeslagen. ornaat ik transpiréér. De koffer moet dicht. Er helpt geen m.oe- Jertjelief aan. Ik ga er op staan. Knap! hoor ik, dat is mijn vulpen, die uit mijn vest zakje was gevallen en onder mijn zwaar ueschoeide voeten is gekomen. Maar de Koffer is nu toch dicht! Hoera, juich ik. Ik maak de sloten vast. „Laat nu de kat maar komen!" Spijt heb ik van mijn heldenmoed, waar achtig, 't is mis. Ik ontdek, dat mijn distri- outieoescheiden al m de koffer zijn; daar iRft mijn beminde bij wijze van voor- i^smaatregel voor gezorga. M'n zorgen worden grooter. Warempel er moeten toch nog bonnen van worden gebruikt! Ik moet toch rooken, ik moet eten ik moet drinken, deze twee dagen, voor ik naar mijn vacan- tieoord ga. Ik doe den koffer weer open. Ik zoek. Ik begrijp nu niet meer, hoe de koffer ooit dicht was te krijgen. Een kleine winkel inventaris haal ik er uit. Waar zijn die bon nen nu? Ik zoek vergeefs. De heele koffer neb ik al nagekeken, maar de bonnen zijn verdwenen. Weet je zeker, ctet je de bonnen in den Koffer hebt gedaan? vraag ik mijn beminde. Maar natuurlijk, beste kerel, zegt ze zelfbewust. Ofze zouden in mijn tasch moeten zijn. Natuurlijk zijn ze daarin. En ik ga mijn koffer weer pakken. „We gaan naar buiten, waar de vogeltjes flui ten!" zingt iemand voor de radio. O, was ik maar reeds buiten i&GUS. Agenda IJmuiden. DINSDAG 21 JULI. THALIA: Pepijn de Korte, 8 uur. REX: Miranaolina, 8 uur. DE PONT: La Habanera. 8 uur. ROYAL: Voortzetting Zomertournooi E>. C. IJ. WOENSDAG 22 JULI. BIOSCOPEN: Zie Dinsdag. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek. Wijk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau. 5178. 4377, 5555. POLITIE. Willemsplein 5400. BRANDWEER 5242. E. H. B O., A. P. Bakker 5455. E. H. B. O.. Velsen 4989 LUCHTBESCHERMING hoofdpost 4145. ANTONIUS ZIEKENHUIS 4444. IJMUIDER APOTHEEK 4229. KENNEMER APOTHEEK 4204. ~ïk Ük-l isn&Cljic ru van uiiks n«utr icc/its: Rusteloos wenteien de persen, waarop bij de I firma Enschedé tc Haarlem de Winterhulp-loten worden gedrukt voor de binnenkort aan te vangen Winterhulp-loterij 1942. (I. P. ea R. S.-v. Suchtelen-Pax Holland-c) 1 Sinds gisteren moeten de Haarlemmers hun distributiebescheiden afhalen in dc historische Yleeschhal op de Groote Markt. (Foto Peperkamp) -3 van Fabricius' „Sonna" door de Rederii- kerskamer „Kennemeriand" onder regie van Wim Paauw. Stuk voor stuk waren de acteurs en actrices personen aan de werke lijkheid ontleend: het spel leefde. Prachtige creaties vielen er te bewonderen: we den ken b.v. aan Niti (mej. J. Klein), aan Pra- wiro (A. van Eek), maar niet minder aan Sonna's vertolking^ (mevr. Hofland), aan die van mej. van Eek en anderen. De een heid der opvoering werd nergens gebroken; de sfeer werd voortreffelijk volgehouden. Het was een uitvoering, die bij allen die haar gezien hebben, nog lang in herinne ring zal blijven. A. J. VAN DER WEIJDEN. VEREENIG DE VEILINGEN „KEN NEMER LAND" EN „VRIJE VEILING". Prljsnoteerlng 20 Juli 19*2. Spinazie per K.G. 8—10; sla per 100 krop l'/j—3; Andy vie per KG. 9: Wortelen per bos 3; Raap stelen per K.G. 7; Radijs per bos 1.40; Selderij pes bos 3; Pieterselie per bos 31-1-Aardappelen (klei) per K.G. 6Vy, Tomaten per K.G. 28, Bloem kool II per stuk U; Komkommers I per stuk 11; Komkommers II per stuk 8; Perziken per stuk 12—20; Tuinboonen per K.G. 8; Capucljners witte per K.G. 16; Aardbeien per slof 88; Fram bozen per slof 90. Petroleum voor schippers. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat schippers, die per manent aan boord wonen en niet de be schikking hebben over een fornuis of ander kooktoestoel, waarop zij met vaste brand stoffen kunnen koken, in aanmerking kun nen komen, voor een halve EA-kaart (pe troleum), mits zii het vorige seizoen een halve O-kaart hebben ontvangen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat per sonen, die hun aanvraag voor een heele EA-kaart (voor petroleum) of een DZ- kaart (voor vaste brandstoffen) te laat hebben ingediend, uiterlijk tot 1 Augustus a.s. alsnog een aanvraag hiertoe kunnen indienen. Zij zullen hierbij echter overtui gend moeten kunnen aantoorien, dat zij vóór 15 Mei j.l. niet in staat waren hun aanvraag in te dienen. In al de bovengenoemde gevallen moet de volgende handelwijze gevolgd worden: de schipper wendt zich allereerst tot den bevrac'ntihgscommissaris of diens eigent, die in het grijze, respectievelijk bevrachtings boekje, een aanteekening stelt aangaande de wijze van wonen, dan wel een afzonder lijke verklaring hieromtrent afgeeft. Ver volgens begeeft de schipper zich naar den distributiedienst van de gemeente, waar hij tijdelijk vertoeft, alwaar op grond van bovenvermelde aanteekening respectievelijk verklaring, een aanvraagformulier wordt ingevuld. Na verloop van twee weken dient de schipper zich te wenden tot den distri butiedienst van de gemeente, waar hij op dat oogenblik ligplaats heeft en kan hij tegen overlegging van het grijze, respectie velijk bevraentingsboekje dan wel de af zonderlijke verklaring, de kaart in ont vangst nemen, indien de aanvrage inmid dels is goedgekeurd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3