Panko Gemeenschappelijke demonstratie van Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten. De taak van de NS. B. SPORT EN SPEL ZWEMMEN Waterratten jubileert. (1922 23 Juli 1942) In Juli 1922 kwamen eenige leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade, die uitsluitend het reddend zwemmen beoefenden, op de ge dachte, ook een vereenlging te stichten, welke zich in het bijzonder op wedstrijdzwcmmen en polospelen zou toeleggen. 23 Juli d.a.v. werd de oprichtingsvergadering gehouden van de Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Wa terratten", zoodat dezer dagen D.W.R. twintig jaar bestaat. De vereenlging kan op een goed verleden terug zien. waarin de leden fraaie resultaten geboekt hebben en den naam van hun cl.ub hebben hoog gehouden. D.W.R. is er immers in geslaagd de hoogste afdeellng in de waterpolocompetltte te bereiken, in de eerste jaren werden kampioen schappen behaald en steeds heeft de club er voor gezorgd, dat zwemmers van naam naar Haarlem kwamen, om aan wedstrijden deel te nemen. Het eerste bestuur bestond uit de heeren D. Haase, voorzitter, A. Wapstra, secretaris-penning meester. A. H. de Bruyn Jr., J. Kemper en W. Dijkstra, commissarissen. Aan het zwemmen werd veel aandacht besteed en steeds trokken D.W.R - leden er bp uit, om prijzen te winnen. Het eerste kampioenschap werd 16 Augustus 1925 behaald In het nummer 4 maal 50 meter wtsselslagestafette, met de heeren A. Liezenberg (rug), C- H. Vrugt (school), A. H. de Bruyn Jr. (zij) en S. van der Meer (vrije slag). Het volgende Jaar werd de zelfde ploeg kampioen. In 1927 werden twee kam pioenschappen behaald en wel door C. H. Vrugt (100 meter school) en A. Liezenberg (200 meter rug). Daarna werden de zwemprestaties minder, doch het polo ontwikkelde zich in den loop der Jaren en zoowel de dames als heeren bereikten de eerste klas. Hel Volendam uit d'ouden tijd Houdt stand, ondanks de jaren; Het gaat met, Volendam precies Als met De Gruyter's waren. in 1 min. 52.5 sec.: Meisjes: 1. Mr. Bruch- school in 1 min. 47 sec.; 2. Linnausschool in 1 min. 48 sec.; 3. Nassauschool in 1 mn. 50 sec. Groep Opleidingsscholen Jongens 1 Prins Henarikschool in 1 min. 24.2 sec.: 2. Eerste Doopsgezinde School in 1 min. 30 sec. 3. Tweede Centrale School in 1 min. 31.7. Meisjes: 1. Eerste Centrale School in 1 min. 42 sec.: 2. Tweede Centrale School in 1 min. 43 sec.; 3. Montessorischool in 1 min. 44 sec. Na afloop reikte de voorzitter, de heer Beets, de prijzen uit. De winnaars kregen dit jaar fraaie persoonlijke diploma's, ont worpen en uitgevoerd door den heer Brou wer, leeraar schoonschrijven M.O. te Haar lem. TENNIS HET „DUINWIJCK"-TOURNOOI ZEILEN De tegenwoordige voorzitter, de heer G. Voogd. (arch. H. C.). De Waterratten is door vier voorzitters geleid, Van de oprichting tot 192B vervulde de heer D, Haase de functie, de heer H. G. Jager volgde hem op tot 1931, daarna was de heer D. w. Nleman voorzitter, wijlen de heer D. E. van Leersum van 1934 tot zijn dood in het jaar 1936 en sedert 1937 bekleedt de heer G. Voogd het voorzitterschap. Aan deze heeren heeft D.W.R. veel te danken, doch ook a#h de velen, die langen of korten tijd in het bestuur hebben zitting gehad. Thans is het'als volgt samengesteld: G. Voogd, voorzit ter, J. H. v. d. Booren, secretaris, C. M. H. van den Broek, penningmeester, S. T. de Vries, twee de voorzitter, B. Bergman,tweede secretaris, M. Thuis en H. Handgraaf, commissarissen. Het bestuur zorgde er voor, dat Arne Borg (1937). Ragnhild Hveger en Inge Soerensen (1939) medewerking verleenden aan zwemfeesten en verder kwamen naar Haarlem zwemmers van de S.C.U.fL, Parijs. Nage Sint Gilles Brussel, Ghent SwimnUng Club (1927), Ujpesti Torna Egyesulet, Boedapest, Sheffield Bath Amateur Swimming Club (1938) en in Zandvoort het poloteam van de jp..Z.C., Antwerpen (1938). Dan organiseerde D, W.R. in Juni 1937 den waterpolowedstrtjd Neder land—Duitschland en In dén zomer de Nederland- sche zwemkafhpioenschappen, nadat eerst hel initiatief genomen was in Haarlem een Sport week te houden, a Eenmaal slaagde één lid er in een Nederlandsch record te verbeteren en wel A. Liezenberg, die 17 Juli 1927 in het steenen bad aan de Houtvaart de 200 meter rugslag in 3 min. 9.6 sec. zwom. De vereenlging leed in 1936 een groot verlies door het overlijden van den heer D. E. van Leer sum; steeds werkte deze in alle stilte ln het be lang der vereenlging en stond een ieder met raad en daad bij. Uit dankbaarheid werd besloten jaarlijks een tournooi te organlseeren met ais Inzet de „In memoriam D. E. van Leersumprijs Wat de toekomst zal brengen, ls moeilijk te voorspellen, doch de tegenwoordige bestuursleden zijn voornemens hun krachten te blijven geven in het belang van de zwem- en polosport. Zon dag 2 Augustus zal het jubileum gevierd worden met een nationaal zwemfeest in de inrichting aan de Houtvaart; een ontmoeting D.W.R.—Neder landsch zevental (dames) staat op het program ma. Voor leden staan nog andere bijeenkomsten op het programma. JAARUJKSCHE SCHOtENESTAFETTES De Vereeniging van Leeraren en Onder wijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland, afdeeling Haarlem, organiseerde Zaterdagmiddag in de gemeentelijke zwem inrichting aan de Houtvaart de jaarlijkscne scholen-estafeltes. die verleden week moes ten worden uitgesteld. Hoewel door de in middels ingegane vacantie verscheidene ploegen op het appèl ontbraken, is er toch een spannende striid geleverd om de beide diploma's. Het z.g. Leeraren-diploma, dat in de plaats is gekomen van het reeds defini tief gewonnen H.O.Z.-diploma, werd ge wonnen door de meisjesploeg van de Eerste Centrale School, die in 1 min. 42 sec. als eerste aantikte. Met een voorsprong van ruim zes seconden op de ploeg van de Eer ste Doopsgezinde School legde het viertal jongens van de Prins Henarikschool m 1 min. 24.2 sec. beslag op het dr. W. E. Me- rensdiploma. In de groep lagere scholen ging de strijd hoofdzakelijk tusschen de ploegen van de Mr. Bruchschool en de Linnaeusschool. Ztjowel bij de meisjes als bij de jongens was de Mr. Bruchschool de snelste en won de Linnaeusschool den twee- deDePvereenigingsestafette vijf maal 50 M borstcrawl adspiranten werd gewonnen door H.V.G.B. in den fraaien tijd van 2 mm. 44.4 sec. (nog geen 33 sec. als gemiddelde tijd!). Het scnoolzwemfeest werd voorts opgeluisterd met een demonstratie zwem slagen door F. de Geest, T. Kloots en Ida Smit van H.P.C. en Cor Koot van H.V.G.B Tot slot gaf de Haarlemsche Reddingsbri gade een amusante en leerzame demonstra tie reddend zwemmen. De gedetailleerde uitslag was: Groep Lagere scholen: Jongens: 1. Mr. Bruchschool n 1 min. 41.5 sec.; 2. Linnaeus school in 1 min. 52.2 Sfec.; 3. Lorentzschöbl Zondagmiddag te circa 5 uur kon het „Duin wij ck"-tournooi te Bloemendaal beëindigd wor den. Ondanks de vele moeilijkheden o.a. hei ballenvraagstuk! kunnen wij zeggen, dat dit tournooi uitstekend geslaagd ls: het aantal deel nemers en de belangstelling was zeer groot en de partijen zijn steeds zonder haperingen ver- loopen. De meest succesvolle speler was Koekebacker. In het heerenenkelspel, afd. A. kwam hij in het bezit van den wisselbeker; in het heerendubbel spel, afd. A, werd hij samen met Mica winnaar, zoo ook in 't gemengddubbelspel, afd. A, samen met mevr. Möiler. Schouten toonde zich de sterkste speler in het heerenenkelspel, afd. B. Ir het heerendubbelspel, afd. B, legden De Kuype; en De Hartog beslag op de prijzen. Mej. Bijl sloeg mej. Lindner en won zoodoende het da mesenkelspel, afd. A. In het damesdubbelspel afd. B, kwamen de dames v. d. Berg en De Graaf gemakkelijk aan de prijzen, door dat de tegen partij niet was opgekomen. Tenslotte wist De Kuyper samen met mevr. Paul hog het gemengd- dubbelspel, afd. B. te winnen. De prijzen werden met een korte toespraak door den heer Weyers uitgereikt. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel, Afd. A: Heringa—Kramer 46, 4, 61. Halve eindstrijd: Heringa—Roosen (niet opge komen); Teterirfg—Koekebacker 9—U, 4—6. Eindstrijd: Koekebackei^-Heringa 5—7, 6—3, 6—2. Heerenenkelspel. Afd. B: v. d. Knaap—De Weerdt 2—6, 9—6; Koehorst—Josseaub 6—2, 7—5. Halve eindstrijd: De Weerdt—Schouten 6—4, 7—5: Koehorst—Zandman 5—7, 2—6. Eindstrijd: Schouten—Zandman 6—4. 6—0. Heerendubbelspel. Afd. A: v. Teterlng en Ge- heniau—Limburg en Roosen 6—2, 6—8, 6—4; Dc Weerdt en Kampman—Luikmga en Nleland 1—6, 6—3, 6—4; Lamboer en Cramer—Mica en Koeke backer 0—6, 36. Halve eindstrijd: Vis en v. *Kempen—Teterlng en Geheniau 3—6, 4—6; De Weerdt en Kampman- Mica en Koekebacker 46. 46. Eindstrijd: Teterlng en Geheniau—Mica en Koe kebacker 4—6. 4—6. Heeren8ubbelsp»I. Afd. B: Boeree cn Prosee- Vander en Hulsman 3—6, 3—6. Halve eindstrijd: Kampman en Seignette- oBeree en Prosee 3—6, 3—8: De Kuyper en Den Hartog—Boesveld en v. Gelderen 6—4. 6—2, Eindstrijd: De Kuljper eri De Hartog—Kamp man en Seignette 64. 64. Damesenkelspel. Afd. A: Halve eindstrijd: Mej, Bijl—mej. Henning 6—2, 7—5; mej. Llndner- mej. De Weerdt 6—2, 64. Eindstrijd. Mej. Bijlmej. Lindner 64. 61 Damesdubbelspel. Afd. B: Halve eindstrijd Mej. v. d. Berg en mej. De Graaf—mej. Kaplein en mej. Faast 5—7, 6—3. 6—2; mej. Kuiper en mej. Leiiveld—mej. Kromhout en mej. Kuyten 6—1, 6—1. Eindstrijd: Mej. v. d. Berg en mej. De Graaf— mej. Kuiper en mej. Leiiveld (niet opgekomen). Gemengddubbelspel. Afd. A: Eindstrijd: Möi ler en Koekebacker—Commandeur en Postema —6, 61. Gemengddubbelspel. Afd. B: Eindstrijd: Snoek en FormenoyPaul en De Kuyper 57, 9—7, 26. De Kaagweek 194-2. Friezen leiden in den HollandFriesland wedstrijd. rat de weinige Friezen die dit jaar op de Kaag aanwezig zijn zich duchtig geweerd hebben, blijkt uit de resultaten die de Holland Friesland wedstrijd voor regenbogen tot nu toe heeft op geleverd; met een voorsprong van tien punten op hun Hollandsche tegenstanders is de over winning practisch reeds In Fricsche handen. Ook de Friesche valkenzeilers hebben zich doen gelden. Zaterdag waren het lr, Zuiderbaan en Gevcke die op de eerste prijzen beslag legden. Zondag echter konden zij den zwaar weer specia list Rllman er niet onder krijgen; terwijl ook de strijd der A 2 valken door een Hollander, v. d. Arend, gewonnen werd. Het schitterende zeilweer van Maandag stelde de zeilers in staat hun schade van Zondag in te halen. Het enthousiasme was blijkbaar zóó groot dat de Olympia-jollen A 2 niet konden wachten en tot 2 maal toe te vroeg startten. Dat werd de heeren op den starttoren te erg en de zeilers kregen te hooren dat ze morgenochtend nog maar eens moesten probeeren het betcr^ te doen. Het slechte voorbeeld van hun A 2 broe ders scheen tot navolging aan te moedigen. Ook de B klasse viel op door slecht starten en eerst nadat ze allen eenmaal teruggeroepen waren ging het Iets beter. Als uitzondering vermelden wij spcleaal den Zaanschen A 2 zeiler J. Vis, die op viel door z'n voorbeeldige starts. UITSLAGEN ZATERDAG: 45 M.f klasse: l. Zenith II st. H. W. Nljman. Vrijbuiterklasse: 1. Graaf de Lumey st. B. B. Grootenboer. Regenboogklasse A 1: 1. Dolfijn st. K. Vrolijk. Regenboogklasse A 2: 1. -Eelko st. W. Bergsma. 16 M2. Eenheidsklasse A 1: 1. Arendsjong st. A. Arendse. 16 M.2 Eenheidsklasse A 2: 1. Ibis st. P. U. v. d. Wildt. 16 M.2 Eenheidsklasse A 3: 1. Roerdomp III st. J. Brunt, a 16 M.2 Toerklasse: 1. Argus II st. J. W. Swaï t. 12 M.2 klasse At I. Wilgenhoek st. Louwerse. 12 M.2 klasse B: 1. Einepiek st. H. A. Rade makers. Valkenklasse A 1: 1. Whippet st. ir. H. Zuiderbaan. idem A: 1. Sylnocht st. H. Geveke. Idem B: 1. Oranje stvr. mej. J. H. B. de Wilde. Drakcnklasse A 1: l. Claes Compaen st. E. G. v. d. Stadt. Idem A 2: Brasemermeer st. H. T. W. Nathan. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Oppafisertje st. H. W. Stumpe. Idem zonder bijzeilen: 1. Windekind st. G. C. Sleverts. Regenboogwedstrijd Holland Friesland: 1. Kik ker st. S. de Wit (Holland). Olympiajollen A 1: 1. Zomerweelde A. J. H. H. de Jong. Idem A 2: 1. Daphida st. P. H. B. Borgerhoff Mulder. Idem B: l. Paraat st. K. M. Kant. 12 voetsjoüen A 1: 1. Fra Diavolo st. J. R. de Hoog. Idem A 2: 1. Reward st. H. H. Warburg. Idem B 1. Punch st. W. Smelt. Idem C: l. Van Kinsbergen st. v. Bek. UITSLAGEN ZONDAG: 45 M.2 klasse: L Zenith II. Vrijbuitersklasse: 1. Sam Cornellsse st. H. J. Schippers. Regenboogklasse A I: l. Eelko. Idem A 2: 1. Jan van Gent. 16 M.2 Eenheidsklasse A 1: 1. Arendsjong. Idem A 2: 1. Vivat. Idem A 3: 1. Algri. Idem Toerklasse: 1. Argus II. 12 M.2 klasse A: 1. Dinges. Idem B: 1. Tarantella III. Valkenklasse A 1: 1. Goesting st. W.-Hitman. Idem A 2: l. Emoe st. G. v. d. Arend. Idem B: 3. Oranje. Drakenklasse A 1: 1. Ran st. P. H. Keegstra. Idem A 2: 1. Sapitau. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Kampersteur. Idem zonder bijzeilen: l. Norremeer. Regepboogwedstrijd Holland Friesland: 1. Dol fijn st. K. Vrolijk. ATHLETIEK nieuwelingen tweede. In de R. 2 S. klassen werd hij met J. Stoelman eveneens tweede. In de R. 4 S. werden de Trekvogels na harden strijd drie. De estafette over 4 x 200 M. werd door de Trekvogels met ruim verschil 'gewonnen vóór de Viking en de H.K.V. In het totaali klassement werd de Trek vogels derde. WIELRENNEN Thijs van Oers start in Haarlem Tachtig renners in de beroepsklas ingeschreven. Deb elangstelling voor de wielerronde van Haarlem op 26 Juli neemt steeds toe en voor de beroepsklasse schreven niet minder dan 82 renners in, hetgeen een record beteekent voor een wedstrijd. Meestal bedraagt het aan tal renners in deze klasse ongeveer zestig, doch dan worden twee of meer ronden per dag gehouden. Thijs van Oers, de twee en veertig jarige veteraan, die weer op de fiets is gesprongen, zal ook van de partij zijn en het is te .ver wachten, dat hij een belangrijke rol zal ver vullen. In Hilversum heeft hij den afgeloopen Zondag uitstekend gereden tegen Schulte. Het aantal amateurs bedraagt 150, doch allen zul len niet kunnen starten. Een seltctie moet worden toegepast. Verder ontvingen de organisatoren nog ver scheidene prijzen, o.a van een Rotterdam- sche liefhe,bber, die een fraai schilderij aan bood voor den nieuweling van „De Kam pioen", die de beste prestatie levert. Uitreiking distributiebescheiden. Morgen restant letter B. Voor de uitreiking van distributiebeschei den, welke zooals men weet voor de geheele stad in de Vleeschhal, ingang Groote Markt geschiedt, ls het morgen Woensdag de beurt aan het, restant van de letter B vanaf Boer. WEERMACHTSCONCERT OP DE GROOTE MARKT. Op 22 Juli zal een Wehrmachtsconcert jegeven worden onder leiding van Ober- musildeiter Lemberg op de Groote Markt te Haarlem. De uitvoering zal plaats vin den van 16 tot 17 uur. BEIAARDPROGRAMMA'S. Het beiaardprogramma, dat Woensdagavond •an 8 uur tot kwart voor negen wordt uitge roerd door den Stadsbeiaardier Jac. Vermaak luidt: Cecilia van A. Denijn, 2. Menuet van Lefèvere, 3a. Gekwetst ben ic, 3b. Daer staet -een clooster, 4. Rubcnsmarsch en beiaardlied van P. Benoit, 5. Fantasie van Staf Nees, 6. Ave Maria van Arcadelt, 7. Treurroarsch van Chopin. Het programma vtfor Zaterdagavond luidt: 1. Thema con varia van Staf Nees, 2. Me nuet van Baustetter, 3a. Lied der Vlamingen, Des winters als het regent, 3c. Ons lied van Van Tetterode, 3d. Kermislied, 4. Le lambourin van Rameau, 5. Fuga van Van Van der Gheyn, 6. Cecilia (marsch) van Han del. 7. Ases Tod van Grieg. HOOFDACTE-EXAMENS. Geslaagd voor de geheele akte: de heeren M. an Vuure, G. D. J. Bannink, G. Nijman, J. B. Lootsma en A. Wegman. Geslaagd voor gedeelte A: de heeren S. van den Berg, P. C. Neyens en R. van L'rk, Voor gedeelte B: mej. A. Pastoor en de heer L. Pool. Afgewezen zes candidaten. NEDERLANDSCHE POLITIE- KAMPI OENSCHAPPEN. Op het terrein van de voetbalvereenlglng „De Kanaries" te 's Hertogenbosch werden Zaterdag middag de nationale politie-athletiekkampioen- schappen gehouden, waarbij drie nieuwe Neder- landsche politierecords, werden gevestigd. G Veenstra uit Den Haag maakte bij het los hoog springen- buiten de wedstrijden om een sprong van 1.77 M„ H. Westerhof uit Amsterdam liep de 800 M. in 2 min. 6.6 sec., Louren uit Arnhem' maakte bij den hinkstapsprong een sprong van 1.77 M. De beide cracks op de 100 meter, Osendarp en Van Osta, kwamen in de finale tegenover elkan der te staan met vier andere sprinters, waarbij Osendarp met 1/10 sec. verschil als eerste over dc "streep ging. Op de 200 meter werd Van Osta t met 1 li sec. verschil voor Van Veen en het krijgsveld. Osendarp liep niet mee, omdat hij binnenkort in Berlijn uit moet komen en zich dus moet sparen. WIELRIJDEN Schulte niet in vorm. Maandagavond hadden op de wielerbaan Groe- newoud te Nijmegen de herkansingswedstrijde/i plaats van de Nederlandsche kampioenswedstrij den, Zaterdag en Zondag in Amsterdam gehou den. Het was de avond van de sprinters, waar onder vooral Derksen uitblonk, die Van Vliet versloeg. Schulte was niet op dreef en kon het geen enkele maal tot een eerste plaats brengen Hier volgen de uitslagen: revanche Nederland sche kampioen wedstrijden: Sprint a deuxtover 3 ronden in 3 series: 1. Van VUet won van v'. d. Vijver in 14?ï sec.; 2 Derksen won van v. d. Vijver in 14.2 sec.; 3. Derksen won van Van Vliet in den. schitterenden tijd 13 2/5 sec.; Van VUet werd door de betere tiek van Derksen totaal verslagen. Daarna -had er een omnium plaats tusschen Schulte en Pellenaers. De totaal uitslag werd: 1 Pellenaers 5 punten; 2. Schulte 4 punten. Pelle- naar was in alle opzichten de betere van Schulte. die er maar niet in kon komen. De wedstrijd persoonlijke achtervolging over 18 ronden (4 km.) werd gewonnen door Klink met 70 meter voorsprong op Boeyen in 5 min 32 sec. De persoonlijke achtervolging over 4 km. in 18 ronden werd gewonnen door v. d. Voort slechts eenige meters voorsprong op Groenewegen in den tijd van 5 min. 28 2/5 sec. De lange afstandwedstrijd over 100 ronden ieder 260 meter werd de wedstrijd voor de sprin ters daar Schulte er niet in slaagde zich var Van Vliet en Derks""en los te rijden. Winnaar werd Van Vliet in 31 min. 6 sec.; 2. Derksen; 3. Boeyen; Pellenaers en ook .Schulte bleven ver achter. Tenslotte werd gereden de koppelwedstrijd over .10 ronden met 4 klassementen. Pellenaers en v. d. Voont waren in dezen wedstrijd tactisch en ook technisch de besten. Zij wonnen met 5 pun ten in den tijd van 29 min. 38 sec, wat voor Nij megen een baanrecord beteekent. Nummer 2 werden Groenwegen en Klink met 0 punten en 1 ronde achterstand, 3 werden Derksen en Va.i Vliet met 15 punten en 2 rónden achterstand, 4. Schulte en Boeyen met 12 punten en 2 ronden achterstand. KANOSPORT AGENDA DINSDAG 21 JULI. Groote tferk: Orgelbespeling 8—9 uur. Luxor Theater: ..Pygmalion". 2.30. 6.45 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Frans Hals Theater: „Bruidegom m angst 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toeg. 18 jaar Palace: „De getrouwde verloofde 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Rembrandt: „Dijk in gevaar". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Moviac: „De gelaarsde kat". 10, 12 ,2, 4, 7 en 9 uur. WOENSDAG 22 JULI. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. STADSNIEUWS BIJ DEN 50STEN VERJAARDAG VAN BRUNO BREHM. Den 23sten dezer wordt dt> beroemde schrijver Bruno Brehm, die onlangs onder auspiciën der Ned.-Duitsche Kuituurge meenschap een tournee door Nederland maakte, waarbij hij ook te Haarlem uit zijn werken voordroeg, 50 jaar. Meer dan schnjver is hij vechter voor de gedachte van een groot-Duitsch rijk. Brehm was in den wereldoorlog officier en de martiale trekken, die hem een pa- trouillelooper of een soldaat, *die n?et zijn Daard een geheel vormde, veel meer de den waardeeren dan een „pennelikker" öf een „inktvermorser", beheerschen nog steeds zijn werken. Tallooze schrijvers zijn oogestaah na den wereldoorlog, die een zelfde ontwikkeling hebben doorgemaakt als Bruno Brehm, doch zij zijn nooit be kend geworden. Brehm echter schreef, om dat hij niet anders kon: zijn auteurschap was een oorzaak van innerlijke aandrift, die hem deed schrijven ondanks zichzelf. EXAMENS HANDELSKENNIS L.O. 's GRAVENHAGE, 20 Juli. Geslaagd: J. T. Hage, L. G. Haggenberg en.G. Hoogen- raad, allen te Den Haag, F. CPv. d. Grint te Amsterdam, H. W. v. d. Hulst te L i s s e, J. L. v. d. Zwan te IJsselmonde, E. A. Hummelen te Den Haag. F. H. Th. Pe ters te Venraai, J. H. Ch. Persoon te Weert, J. H. L. Philippens, J. Th. Schelfhout te Ulvenhout, A. J. C. van Reijen te Etten, H. van 't Sant te Almen (Gld.), L. Pennings te Berlicum (N.-Br.). REDE VAN DEN DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: De direeteur-generaaLvan den landbou^. de heer G. J. Ruiter, noudt morgenavond van 19.0519.30 uur. over den zender Hil versum 1 een belangvijké rede over de. po sitie van den landbouw en de voedselvoor ziening. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Iloevedli. l/ni. Aardappelen 37A Aard. 1/4 k^. 2 5 Juli Beschuit 37 Bosch. 75 sr. 25 Juli Bloem 34 3 t/m. 346 Algem. 100 gr. 8 Aug. Boter 36 Bot/Vel 125 gr. 26 Juli Boter 2-35. 2-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Boter 3-33. 3-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Boter 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sept. Brandst. 01 t/m. 05 BV Brandst. 1 eenh. 30 April '43 Brood 37A Brood 400 gr. 25 Juli Brood 37B Brood 50 gr. 25 Juli Chocolade 36. 37 Versn. 100 gr. 8 Aug. Cigrtretten 37A Tabak 20 st. 25 Juli Cigurillos 37 Tabak 10 st. 25 Juli Eenheidszeep 335 Alg. 2S a 7 5 gr. 15 Aug. L Zeep 28 a 75 gr. 15 Aug. Eenheldszccp Gort Havermout Jam 341 Algem. 125 gr. 8 Aug. 340 Algem. 250 gr. 8 Aug. 339 Algem. 500 gr. 8 Aug. Kaas 347 t/m. 351 Algem. 100 gr. 8 Aug. Koi'fiesur. 338 Algem. 250 gr. 5 Sopt. Maïzena 352 Algem, 100 gr. 8 Aug. Meel (gem.)' 312 Algem. 125 gr. 8 Aug, Melk 36 t/m. 39A Melk 3i/2 L. 8 Aug. Melk 36 t/m. 39B Melk 1 3/4 L. S Aug. Petroleum 01 Petr. 2 L. 22 Aug. Peulvr. 340 Algem. 250 gr. S Au; Rijst 4-33, 4-34 Reserve Scheerzeep U Textiel Servies 1-30 t/m. 150 gr. 8 Aqg. 50 gr. 31 Aug. Servies 2-30 t/m. 1-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. Reserve 1 pnt. 8 Aug. 3-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. Servies 4-30 -.t/m. 4-32 Reserve 37A Tabak 3. 39 Versn. 337 Algem, Sigaren Suikerwerk 3 Suiker Tabak Toiletzeep Vermicelli Vleesch Vleesch Wasch poeder Waschpoeder 1 pnt. 8 Aug. 5 st. 25 Juli 100 gr. 8 Aug. 1 kg. 8 Aug.. 25 gr. 25 Juli gr. 15 Aug. 37A Tabak L Todletz. 352 Algem. 37A Vleesch 100 gr. 25 Juli 37B Vleesch 25 gr. 25 Ju'.l 336 Algem. 250 gr. 15 Aug. L Zeep 250 gr. 15 Aug. *11» „Wat'n mensch toch kan veranderen hè? Vroeger had ik heel geen fedusie j in die Pankof En nu heb ik uit me eigen nieuwe Panko k receptee uitgevonden/ VkVerte! Uwes d'r'n vol- gende keer wel méér van" Ingrijpende maatregelen tegen den sluikhandel aangekondigd PE| A-PRODUCTEN W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derk6. Haarlem (afw.). Cbef van Dienst en Stad: R Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. O ver meer. Heemstede (afw.). Buitenland: J C. van der Laae. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Ba'arsel. IJhiuiden. Adver tenties: D. A, J. Spek, Haarlem, In de rit over 100 k.m. voor heroepsrenners en onafhankelijken op Zondag 2« Juli in de omge ving van de Delftlaan in Haarlem-Noord zullen drie Haarlemmers deelnemen cn wel Cor de Best, Teun Ooms en Gerard Peters. Allen zijn lid va» H.S.V. „De Kampioen", welke de Ronde van Haarlem organiseert cn zU zijn voornemens een goed figuur le slaan, nu ccn wedstrijd in eige'i omgeving gehouden wordt. ZU zUn In training en dezer dagen trof de fotograaf het drietal aan, toen zij op de kaart het traject bestudeerden. (Foto Steven: WEDSTRIJDEN IN NOORDHOLLANDSCH KANAAL. Haarlemsche successen. Gp het Noordhollandsch Kanaal Bij 't Schouw vonden Zondag de kanowedstrijden plaats, georganiseerd door de Amsterdam- sche Kanovereeniging „Viking". De wind stond recht in de baan, zoodat goede re cordtijden onmogelijk gemaakt werdén. Ondanks dat. zijn de wedstrijden zeer in teressant geworden. In vrijwel alle num mers heerschte tot het laatste toe groote spanning. Bij de Dames Senioren trokken in de R. 1 S. klasse drie Haarlemsche dames mee van de K.V. „Trekvogels", die de eerste drie plaatsen bezetten, t.w.: de dames v. Ham burg, De Waal Malefijt en Den Boer. In de K. 1 klasse, 600 M. was mej. De Waal Malefijt favoriete, doch de Ned. kampioene mej. v. Hamburg was dezen dag niet te slaan. Met 2 bootlengten voorsprong ging ze als eerste door de finish, mej. De Waal Malefijt tweede en mej. den Boer vierde. In de Heeren K. 1 klasse 1000 M. werd W. v. d. Kroft van de Haarl. K.V. eerste. Hierin debuteerde J. v. d. Kroft van Trek vogels. Hij werd tweede, achter zijn broei* en liet alle cracks achter zich. In de RIS. wist W. v. d. Kroft zich weer als eerste te plaatsen, niet anders dan na feilen strijd met Braster van de Geuzen, die 25 M. voor de finish zich de eerste plaats zag ont gaan. Het verschil van 1/5 seconde duidt de spanning wel aan. J. v. d. Kroft werd vierae. Het kampioenskoppel BosseKuperus van de H.K.V. won de K. 2 klasse, doch verloor het R. 2 S. nummer kansloos. In de Dames Junioren klasse K. 1 werd mej. Nijssen van de H.K.V. eerste en in de R. 1 S. tweede. Hierdoor promoveert zij naar de Seniorenklasse, mei. Boer. H.K.V. werd in deze klassen tweede cn derde. SNIP EN SNAP VIEREN HUN EERSTE LUSTRUM. Dit seizoen viert René Slecswijk's Neder landsche Snip en Snap Revue haar perste lbstrum. Kosten noch moeite werden gespaard om deze revue, die tot titel draagt: „Tot uw dienst" tot een primus inter pares te ma ken: Willy Walden en Piet Muyselaar. Ge rard Walden, Berry Kievits, Lammy van den Hout, André Bakker, Frans Muriloff's „Dansende Lievelingen" en het groote re vue-orkest onder leiding van Charles Borg man waarborgen* een voorstelling met ge zond en beschaafd amusement. Dolle grap pen en schetsen vol humor worden afge wisseld door de dansen van de Mtiriloff's danseresjes. Het danspaar Gina en Barry brengt de nieuwste creaties op dansgebied. Het hoogtepunt van de voorstelling vormt de opvoering van een marionetten-theater, vervaardigd door Bert Brugman, waarin op kunstzinnige wijze alle „schlagers" der laatste jaren zijn opgenomen en uitgebeeld. Het „Martha Quintet", gezongen door Wil ly Walden, Piet Muyselaar, Gerald Walden. Lammy van den Hout en André Bakker met de variaties op dit thema hoopt de vo rige successen van het „Snip en Snap Quin tet" te overtreffen. De décors zijn vervaar digd door Joop Geesink. Bert van Eyck schreef de teksten. Morgen vindt men in een advertentie nadere bijzonderheden. NIEUWE BURGEMEESTER VAN NA ARDEN AANVAARDT ZIJN AMBT. De nieuwe burgemeester van Naarden. de heer M. J. G. J. van Leeuwen, uit Aer denhout, die, zooals gemeld, benoemd is tot burgemeester van Naarden, heeft Zater dag een eerste bezoek aan zijn gemeente gebracht. De heer Van Leeuwen werd op het raad huis ontvangen door den waarnemend bur gemeester, den heer H. Mayer. Na een be spreking heeft de burgemeester kennis ge maakt met het personeel van secretarie politie, electriciteitsbedrijf én gemeente werken. Gisteren heeft burgemeester Van Leeu wen het ambt in zijn nieuwe gemeente aanvaard. De officieele installatie zal waarschijnlijk op 17 Augustus geschieden. Het winnen van het geheele volk voor de nationaal-socialistische gemeenschap. DCMUUVDiUCH. ----- --- (Foto stevens). H. Mica, Trekvogels, werd in de R. 1 S.- hage. MOOI SUCCES VOOR DE POSTFANFARE. De Haarlemsche Postfanfare heeft Zon dag te Koog aan de Zaan een mooi succes behaald. Het corps, onder leiding van den heer K. H. Kerkhoff, verwierf in de afdee ling uitmuntendheid fanfare een eersten prijs. Zij was de eenige vereeniging in deze ifdeeling. die een dergelijk succes behaalde. M.U.L.O.-EXAMENS. HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: H. E. van der Meer, C. Ch. W. Nicolaï, F. Westerbeek, W. H Duif, A. F. Bosma Fr. F. Braunius en G. A. I. Rob. allen te Haarlem, A. A. Langbroek, M. van Nlerop, I de Waard. J. L. Peree, P. W. van der Pijl. D C. de Vries en L. Mossel, allen te IJmuiden. F. Mathiesen. Heemstede. Fr. van Houwelingen. Velsen. S. H. Muusse, Velsen-Driehuls, M. H. van Holland. Aerdenhout. A. S. J. Postuma. Bloemeo- daa, en W. van der Bend, Heemstede. IX DEX HOSPITAAL/TREIN. In den hospltaaltrein waar de gewonde strijders goed vefzorgd in hun helder witte, bedden liggen, schuifelt een verpleegster tusschen de bedden door. Het is eeh Hol- landsch meisje dat zich vrijwillig gemeld heeft om deze taak op zich te nemen. Dag in dag uit gaat het voort, van plaats tot plaats, altijd maar weer gewonden op nemen en verder transporteeren.,.. Zoo gaat het ook bij de Nederlandsche ambulance. Ook hier werken dag aan dag Nederlanders en vaak onder zeer moei lijke omstandigheden om gewonde sol daten te helpen. Dat ls een arbeid die uw steun verdient Steunt daarom zoo veel mogelijk de Ne derlandsche ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 87600 Nederlandsche Am bulance, Koninginegracht 22, 's-Graven- Wanneer de politieke leiders der N. S. D. A. P. en N. S. B. iederen Zondag, nu eens in deze. dan in gene plaats ln Nederland, elkander in groote schollngsdemonstraties ontmoeten, dan komt daarin de gemeenschappelijke doelstelling van hun strijd, vooral met het oog op de groote taken tot uitdrukking, die uit de groot Ger- maansche gemeenschap reeds thans, en vooral ln de toekomst, voortvloeien. De grootheid van die taak vormt de hechte en onverwoestbare basis van vastberaden nationaalsocialistischen wil. Op den voorgrond staat daarbij de beveiliging van de Europeesche ruimte tegen de vernielende krachten van het bolsjewisme en de beveiliging van het Westen tegen democratie en imperialis me. Onbegrijpelijk is het derhalve, dat er nog steeds vele menschen zijn, die de noodzakelijk heid van dezen gemeenschappelijken strijd voor geven niet te begrijpen of ook werkelijk niet begrijpen. Nadat des ochtends de plaatsvervan gende schollngsleider Kullmann en de vormings leider der N. S. B„ Van Genechten, gesproken hadden, over de idee van het natlonaalsocialisme, nam in de vergadering des middags het eerst de plaatsvervangende leider der N.S.B., Van Geelkerken, het woord. Als een roode draad liep de nadruk op de ge meenschappelijke strijd verplichting door de rede van den plaatsvervangenden leider Van Geel kerken. Zijn uiteenzettingen hadden in de eer ste plaats ten doel den functionarissen der N.S.B. den blik te verruimen voor de taken der toekomst en hun de voorwaaren aan te wijzen, die in het leven moeten worden geroepen voor het bereiken van het doel in Nederland: zelf opvoeding van den indlvldueelen strijder der N.S.B. door de nationaalsocialistische Idee en winnen van het geheele Nederlandsche volk voor de nationaalsocialistische gemeenschap In dit opzicht Is hier te lande nog veel te doen. Steeds dieper moet de verplichting tot dienst jegens het volksbewustzijn doordringen van de strUders der N.S.B. Nooit versagende overgave aan den eenmaal erkenden plicht, krachtig ge loof aan de nationaalsocialTstische idee en moe dig optreden tot verwezenlijking daarvan, zijn onbetwistbare voorwaarden. Het Nederlandsche volk is door den oorlog ontwaakt uit zijn vroegere politieke onverschil ligheid. Het staat niet slechts afwachtend tegen over politieke ontwikkelingen. Dit moet voor het natlonaalsocialisme gewonnen worden. lede: ividueel volksgenoot moet weten: wij wachter U. De taak is derhalve steeds nieuwe man- i te winnen, ze op te nemen in kameraad schap en laten mede marcheeren op den door ons als Juist gezicnen weg. Het parool luidt voor alle menschen in. Europa: de oorlog moet ge wonnen worden. Ieder Individu moet zich schikken onder deze noodzakelijkheid. Waarover echter debatteert men in Neder land? Wat gebeurt er met Nederland na den oorlog? Behouden wij onze diplomaten en wat ge beurt er met de geëmigreerde regeering? Op de eerste vraag kan gezegd worden: wij ationaalsoclalisten vragen niet, maar handelen 12.000 onzer kameraden staan met de Duitsche soldaten aan het Oostelijk front en strijden te gen het bolsjewisme. Wanneer deze strijd ten einde is, zal deze kwestie van den staatsvorm vanzelf opgelost worden. De Germaansche sta tenbond zal alle Germaansche strijders tegen het bolsjewisme omvatten. De plaats vat; de Neder landers wordt door onze kameraden bevochten. Als nationaalsociallst kan men er zich zeer over verheugen, dat het volk zich al met deze kwestie bezighoudt. Twee Jaar geleden deed het zulks niet. Dat is een bewijs, dat de Nederlanders geleidelUk Inzien, dat Duitsch land den oorlog wint en derhalve beginnen, zich met hun eigen lot bezig te houden. Om de Nederlanders te kunnen laten deelnemen aan den opbouw is Mussert met zijn man nen reeds in 193) in de bres gesprongen. De tweede vraag is gemakkelijker op te los sen en kunnen wij rustig aan de toekomst over laten. Ik beleef dag aan dag hoe zich voor deze posten mannen in scharen aanmelden en in mijn dienstvertrekken zitten en zich reeds thans aangemeld hebben voor deze taken. Wat echter het belangrijkste na den oorlog za: zijn, is. dat de kameraadschap tusschen de N.S.B en de N.S.D A.P. blijft bestaan zooais zij hede is en zooals wij te allen tijde naast elkande staan. Van Geelkerken besloot zijn uiteenzet tingen met de woorden: voor Volk en Vader land. Houzee! Rede Hauptdienstleiter Schraidr zenlijklng der zware taken, waarvoor deze oor log ons allen gesteld heeft. Wij moeten de groot- held van den tijd Inzien. Bezorgdheid over den afloop van den oorlog kennen wij niet, want de overwinning zal ons zijn. Wanneer eenmaal in Europa de strijd ten einde is, zullen alle volkeren in een vereenigd Europa naast, elkander staan. Het zuiden van Europa wordt door de fascistische idee, het noorden van Europa, de Germaansche landen, echter door de nationaalsocialistische idee gevormd. Hauptdiehstleiter Schmidt sprak vervolgens over de beveiliging van de levensmiddelen voorziening in Nederland en kondigde den ailerscherpsten strUd tegen den sluikhandel aan. HU riep de Duitsche en Nederlandsche nationaalsocialisten op de Nederlandsche en Duitsche politie met alle middelen te steunen bij de bestrijding van den sluikhandel. Wie zich vergrijpt tegen de bepalingen van de levensmiddelenvoorziening zal met de scherp ste middelen ter veranwoording worden ge roepen. Nationaalsocialisten moeten voorgaan in voor beeldige houding en zelfopvoeding. Spieker leg de er dèn nadruk op, dat hU Indertijd juist op grond van nationaalsocialistische fundamenteele gezindheid den RijkscommissaYis had voorgesteld, dat ook alle Duitschers in Nederland dezelfde rantsoenen zouden krijgen als de Nederlanders, ieder, die zich derhalve vergrijpt aan deze orde bepalingen. moet weten, dat hij met zijn leven speelt. Juist van de Duitschers eischte hij al» ambtsdrager van de nationaalsocialistische Duit sche arbeiderspartij voorbeeldig en met uiterste plichtsbetrachting de wetten in acht te nemen. Verduisteren van 21.49 tot 5.44 u. 22 Juli: zon op 5.44, onder 21.48 uur maan op 1.20, onder 15.51 uur 23 Juli: zon op 5.45, onder 21.47 uur maan op 1.53, onder 17.07 uur Hauptdienstleiter Schmidt stelde in vele op zichten de uiteenzettingen van Van Geelkerken in het licht. De Duitsche nationaal-socialisten wéten, dat de N.S.B. in het verleden heeft ipoe ten strijden tegen een ongehoord harden tegen stand van de omringende vijandelijke wereld Thans echter marcheeren de kameraden de. N.S.D.A.P. en N.S.B. zUde aan zijde. Het heefi wel zoo moeten zUn, dat de Duitsche legers ook door dit gebied tegen het imperialisme van het Westen strijdend moesten aantreden. Door deze daad werd de macht, die het nationaal-socis lisme in de Nederland stuitte, weggespoeld er vluchtte naar Engeland. Daardoor werd het natlonaalsocialisme in Nederland vrij en kwam op zijn beurt tot doorbraak. Wie na dezen strij-i thans nog gelooft de Duitsche en Nederlandsche nationaalsocialisten te kunnen scheiden, die zï! zich vergissen. Het heeft ook geen doel te luis teren naar stemmen, die ergens uit een verbor gen schuilhoek roepen. Slechts zij, die steeds weer komen op de nationaalsocialistische ge meenschapdemonstratie geven de parolen en too- nen den weg. Goed doet hij. die deze parolen volgt en zich daarop Instelt. Moge de kleine man zich verliezen ln bijzaken, wij nationaalsocialisten strijden voor onze groote idee, voor de verwe- fHet NATUUIf-geleermiddet Leege flesch met cbpsule inleveren RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 22 JULI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek 6.50 Ochtendgymnastiek. 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 715 Gramofoon- muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Orgelconcert en zang. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Zang en plano. 13.30 Gramofoonmuziek. 14.00 Om roeporkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelyke- en beursberichten.' 17.30 Eeft reportage van het Jeugdcongres te Flo rence. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.55 B. N O. Zakelijk praatje over den landbouw. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Twee violen. 19.45 Gramofoonmuziek. 20.00 Residentie-orkest en solist. 20.40 Luisterspel „Schoenenparade". 21.00 Residentie-orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. - 22.00 Gramofoonmu ziek. Vanaf 22 15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 22.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 'De Melodisten en soliste (opn.). 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met pianobegeleiding. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.'JU Orkest Malando en solist- 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelyhe berichten. 13 00 Landbouwreportage. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Gramo foonmuziek. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 1459 „Die verkaufte Braut". opera (gr.). 16.20 Voor dracht voor 2 piano's en gramofoonmuziek. 17.9» „Den tuin in". 17.15 B. N. O. Nieuws-, en zake lijke- en beursberichten. 17.30 Ensemble Willi Kok. 18.00 „Van papas ende tartouffles". beelden uit het leven van onzen dagelijkschen aardappel 18.35 Ensemble Willy Kok 18.45 Gramofoonmu ziek. 19.00 Praatvaêrs. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Brz- bantsch praatje. 19.50 Spiegel vn den dag. 20 W „Cabaitei der Jongeren". 21.00 Familie de Boer. 21.45 Theo Uden aMsman cn zijn dansoikest. 22-00 Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.1524.04 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6