AKKERTJE STADSNIEUWS Groot succes voor het „Hulpwerk beeldende kunst". Tentoonstelling vangt aan met yuim 900 inzendingen. De tentoonstelling „Hulpwerk beeldende kunst", die gehouden zal worden onder auspiciën van den Nederlandschen volks- dienst en .georganiseerd wordt door het departement van volksvoorlichting en kun sten, in samenwerking met de Nederland sche kuituurkamer, is een daverend succes geworden. Men heeft 1889 kunstwerken in gezonden. waarvan er 930 geweigerd zijn. Hieruit blijkt, dat men niet bevreesd is ge weest, dat men materiaal te kort zou komen en tevens, dat men het heeft aangedurfd een behoorlijken maatstaf aan te leggen. De tentoonstelling zal dus aanvangen met 959 kunstwerken. Wat dit getal zeggen wi! en welke medewerking hiervoor wordt ver- eischt, zal men begrijpen, wanneer men be denkt. dat op de expositie der „Berlijnsche kunstwerken", die in het kader van hetgeen Duitschland op deze wijze naar voren bracht, wel de grootste tentoonstelling is, die een afdeeling van het Duitsche rijk ver zorgde, ruim 600 werken werden tentoon gesteld. Bovendien heeft de leiding der tentoon stelling nog een reserve van 200 schilderijen ter beschikking, die niet zijn opgehangen met het oog op de plaatsruimte. De ten toonstelling is echter mede gewijd aan-den verkoop; zoodra men nu plaatsruimte heeft verkregen, komen ook deze resteerende 200 werken onder de oogen van het publiek. De Nederlanasche kuituurkamer is er steeds op uit geweest, den menschen, die zich bij naar moeten aansluiten, te wijzen op het feit, dat zij bestaat ter wille van de kuituurwerkers, en deze dat is uit een zoo groote medewerking toch wel onweer legbaar gebleken hebben begrepen, waarom net gaat. In Uw huisapotheek en in Uw zak. steeds bij de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. De Nederhndsche Pijnstiller Opgaven nieuwsbladen en tijdschriften. Het departement van volksvoorlichting en kunsten, afdeeling perswezen, vestigt, ter voorkoming van ingrijpende maatrege len ten aanzien van de betrokken bedrijven, nogmaals de aandacht op de bij zijn schrij ven no. 1037 p.w. opgelegde verplichting aan de leiders van grafische bedrijven en copieerinrichtingen om uiterlijk vóór of op 22 Juli 1942 aan de afdeeling perswezen van het departement onder inzending van een exemplaar der betrokken nieuwsbladen en tijdschriften een schriftelijke opgave in te dienen van alle nieuwsbladen en tijd schriften, welke door hen worden gedrukt en/of uitgegeven. Onder „nieuwsbladen" en „tijdschriften" worden verstaan: drukwerken, welke met tusschenruimten van ten hoogste drie maanden in voortdurende opeenvolging verschijnen, zonder dat de verkrijging daar van tot een bepaalden kring van personen beperkt is. Onder „drukwerken" worden verstaan- alle voor verspreiding besfShxie vermenig vuldigingen van geschriften of illustraties, welke op een voor massavermenigvuldiging geeigenae wijze zijn vervaardigd. Behalve de dagbladen, moeten dus alle nieuwsbladen en tijdschriften van welken vorm of welke verschijningswijze ook, dus weekbladen, 14-daagsche bladen, drie- maandelijksche bladen, geïllustreerde bla den, kerk-, school-, sport- of vereenigings- bladen, dus ieder blad zonder eenige uit zondering, onder bovenbedoelde opgave worden begrepen. De de Ruyter-tentoonstelling te Amsterdam. Thans gesloten. De „De Ruyter"-tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, die door het departement van volksvoorlichting en kun sten was georganiseerd, té vorige week ge sloten. Het bezoek is zeer bevredigend geweest en de belangstelling was van dien aard, dat de duur der tentoonstelling met een week moest worden verlengd. Bijna 6.000 per sonen hebben de tentoonstelling bezocht. Zij hebben genoten van het interessante historische materiaal, dat nier bijeenge bracht was. Het geheel vormde een prachtige illustra tie bij de lessen over onze vaderlandsche Seschiedenis en bij de behandeling van een er beslissende episoden in ons nationaal bestaan en van de hoofdfiguur daaruit, den grootsten zeeheld aller tijden. De Amsterdamsche scholen hebben dan ook zeen terecht een dankbaar gebruik ge maakt wn deze gelegenheid om het school onderwijs, aan He hand van het aanwezige materiaal, te verlevendigen. Vermoedelijk zal de tentoonstelling ook nog naar andere plaatsen in ons land wor den overgebracht SOCIALE WETTEN VAN TOEPASSING OP IN HET BEDRIJF WERKENDE INWONENDE KINDEREN. BIJ besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is bepaald, dat met ingang van 1 October a.s. voor de toepassing van de ongevaltenwet. de land en tulnbouw- ongevaUenwet, de ziektewet en de invaliditeits wet. 16-Jarlge en oudere inwonende eigen, aan getrouwde of stiefkinderen van den werkgever, die in diens onderneming werkzaam zijn, be schouwd worden als werkman, onderscheidenlijk arbeider, in den zin van vorengenoemde wetten. AGENDA WOENSDAG 22 JIJLI. Luxor Theater: „Pygmalion", 2.30, 6.45 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Frans Hals Theater: „Bruidegom in angst", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toeg. 18 jaar. Palace: „De getrouwde verloofde", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Rembrandt: „Dijk in gevaar", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Moviac: „De gelaarsde kat", 10, 12, 2, 4, 7 en 9 uur. -» DONDERDAG 23 JULI: Groote Kerk: Orgelbespeling 3-4 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V. 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem (afw.). Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Over- meer. Heemstede (afw.). Buitenland: J C. var» der Laag, Heemstede Haagsch Redacteur: B Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuidea. Adver tenties: d. A. J. Spek. Haarlem. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. - In de zesde zitting van de Algemeene Synode kwam in behandeling het verslag over den arbeid onder de Prot. Nederlan ders in Duitschland, waar twee Evangelis ten hun arbeid voortzetten te Duisburg Ruhrort en omgeving. Nieuw was de arbeici te Keulen. Ook te Kleef werd het werk voortgezet. De geestelijke verzorging van Nederlanders in Duitschland en N.-Frank- rijk op grootere schaal kon niet worden ter hand genomen. Hierop volgde het jaarverslag van den Herv. schippersraad, ingesteld door de Sy node van 1933, voorzitter prof. dr. De Vrijer Normaal verscheen het maandblad „De Vuurtoren Immanuel". De abonnementen stegen met 41 Te Amsterdam ligt he: internaatschip „De Beatrix" voor schippers kinderen. De predikant van den schippers- raad, ds. Emous kon zijn arbeid voortzet ten. Een aanvullend subsidie werd toege kend voor een hulpprediker voor de post Maasbracht. Ter tafel kwam het jaarverslag der com missie voor de diaconale armenzorg onder voorzitterschap^-an prof. ar. H. Wagen voort te Utrecnt. De commissie werkte sa men met de federatie van diaconieën over de diaconale zorg der kerk met haar vragen Besluiten van practischen en principieelen aard werden genomen. De werkzaamheden van het diaconaal advies- en verificatie bureau namen gestadig in omvang toe. De heer Brouwer bracht namens de com missie voor de persoonlijke kerkvisitatie rapport uit over de verslagen dier kerkvisi tatie in onderscheidene gemeenten in N.- Hollarid wat aanleiding gaf tot een uitvoe rige bespreking. De heer Vlieg rapporteerde namens de commissie voor de schriftelijke kerkvisita tie over de verslagen der twee-jaarlijksche schriftelijke kerkvisitatie. Verschillende kerkeraden in Noord-Holland die in ge breke bleven de tabellen in te zenden, zul len door de besturen worden aangemaand deze alsnog in te zenden, daar anders tuchtmaatregelen zullen volgen. Niet aangemeld bij de Ned. Kultuurkamer. Toestemming geweigerd voor expositie. Nadat Zaterdag in Den Haag op een ten toonstelling werk. in beslag moest worden genomen van Aihilders, die hadden nage laten zich te melden voor de Nederlandsche Kultuurkamer, heeft het departement van Volksvoorlichting en Kunsten thans zijn toestemming geweigerd voor een expositie van moderne Limburgsche schilders. Een kunsthandel had eveneens werk van eenige schilders willen exposeeren, die hun plicht ten opzichte van de Nederlandsche kuituur kamer nog niet hadden vervuld. Sigarenfabrikant op zoek naar zijn sigaren. Zij waren van een speciaal soort. Een sigarenfabrikant in Amsterdam had verleden week een zending van 2000 stuks van dit rookmateriaal ter verzending mee gegeven aan een expeditie-onderneming. Groot was zijn teleurstelling, toen hij na eenigen tijd de boodschap kreeg, dat de sigaren haar bestemming niet hadden be reikt, doch onderweg waren gestolen. Er volgde aangifte bij de politie, doch de fabrikant begon tezelfder tijd ook een onderzoek naar de verdwenen rookertjes. Deze waren van een speciaal soort en dus moest het hem wel direct opvallen, als hij ze ergens zag. De man had geluk, want na eenige dagen ontdekte hij een zijner siga ren ui een café in de binnenstad en toen hii den kastelein vroeg, of deze hem mis schien wat van die soort kon leveren, volgde het antwoord, dat er nog wel een partijtje in voorraad was. Daarop toog de fabrikant naar de politie/ die een kijkje in het café nam en daar alle gestolen sigaren aantrof. Ook de dief was nu spoedig achterhaald. Het was een vriend van den expeditieknecht, die de sigaren had vervoerd. Samen hadden zij den dief stal op touw gezet, samen verdwenen zc nu ook achter slo| en grendel. Een jaar geleden. Het is nu alweer meer dan een jaar ge leden. dat de Duitsche soldaten in Lemberg de slachtoffers vonden van de joodsche Kremlinmachthebbers. Het bloedoad van Lemberg vervulde de wereld met afschuw. Duizenden mannen uit alle beschaafde lan den van Europa grepen naar de wapenen, om de Sovjets, de bedrijvers van deze misdaden, te vernietigen en hun volkeren deze gruweldaden te besparen. Hieronder waren ook duizenden Nederlandsche man nen, dezelfde waarvoor ons fonds nu zorgt, Aan deze mannen, deze dappere Neder landsche strijders wórden geregeld pakket ten uit het vaderland gezonden. Landge noot, een Lemberg té ons volk bespaard gebleven, dank zij de strijders in het Oos ten. Geeft blijk van uw dankbaarheid door ons fonds te steunen. Stuurt een flinke bijdrage, het gironummer is 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koniöginnegracht 22 te 's-Graven- hage. INLEVERINGSBESLDIT INLANDSCHE TABAK. Verschenen is een Toesluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherlj waarbij tabak wordt aangewezen als crisisproduct in den zin van de landbouwcrisis- wet. Naast verplichtingen voor de telers van tabak tot het verstrekken van inlichtingen over tabak beteelde oppervlakte enz. op verlangen van den productiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt en om de geteelde tabak, voor zoover daarvan geen ontheffing is verleend, ter beschikking van deze productiecommissaris te houden is in dit besluit de verplichting opgeno men voor lederen teler om de hoeveelheid tabak, welke hij voorhanden of in voorraad heeft bij een door den productiecommissaris aan te wijzen orgaan o^ichaam in te leveren, indien en voor zoover zulks door den commissaris wordt vei langd. Deze levering kan gevorderd worden zoowel bij algemeene bekendmaking als door afgifte van een schriftelijken last. Voor de ingeleverde tabak zal een vergoeding worden toegekend, berekend op basis van een nader door den secretaris-generaal in overleg met den gemachtigde voor de prijzen vast te stel len prijs. Dit besluit treedt Dinsdag 21 Juli in werking. De OUBBEL-JUS van HELDERMAN Voorziet in vele nooden; Hen maakt ze zelfs al ijv'rig na, Hoewel dat is verboden. f Inbreker verschool zich onder stroo. In den laten avond van Zaterdag j.l. (het liep tegen middernacht) hoorden eenige nachtwakers in de Boerensteeg te Amster dam een alarminstallatie werken. Zij waar schuwden de politie en spoedig bleek, dat het geluid uit het perceel van een tabaks firma kwam. Jntusschen was ook de om geving afgezet en begon men met het door zoeken van het bewuste pand, waar welis waar een gat in het dak werd gevonden, doch geen inbreker te zien was. Na zorgvuldig speuren kwam ten slotte in een twee huizen verder gelegen paarden stal een man te voorschijn, d,ie zich daar onder het stroo had verborgen. Hoewel de man die de poging tot in braak toegaf beweerde, dat nij nog niet in de tabaksopslagplaats was doorgedron gen, worden daaruit toch 35 pakjes shag vermist. De politie vermoedt dan ook, dat de man nog medeplichtigen heeft gehad, die nog tijdig hebben weten te ontkomen. M.U.L.O.-EXAMENS HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: v. Eggelte. A. J. dc Bondt. H- Bokelman, A. J. Kring, Ti Breeuwer, van den Brom. allen Haarlem. H. van Don selaar, Santpoort. K. J. Frenay, Velsen, H. J. Oostenrijk, H. A. Otter, M. Lahaise, Heemstede Goos, J. v. Meurs, A. Worst, Ch. Kerkhoven A. R. Blok, IJmuiden. M. Ch. van Zuilen. Bloe- mendaal. Geslaagd voor diploma B: A. Kok, Velsen. HOOFDACTE-EXAMENS. Geslaagd voor.de geheele acte: J. C. Willemse, J. Rook, J. Meyer. D. C. Broersma en B. M. van Schrigenstein Lantman. Geslaagd voor gedeelte B: mej. A. M. E. Tho- meer en de heeren J. Siraasheyn. J. K. Paddens, A. J. M. Smeddes en P. W. A. M. Franke. Af gewezen 3 candidate»». EXAMEN HANDENARBEID. Geëxamineerd 14 vrouw, candidaten. Geslaagd: J. Jonkhof. Nieuwer-Amstel, N. de Jage-, Zaandam, L. M. J. Vijn, G. van Weerde, C. M. Schorn, G. Nooitgedagt, J E. v. d. Linde, E. M. Laag. A. v; d. Laag en M. de Bray, allen te Amsterdam. HAARLpMSOHE GELD- EX EFFEOTEX- HAXDEL voorzitter van de bedrijfsgroep ef fectenhandel en de voorzitter vaal de be drijfsgroep handelsbanken hebben medege deeld, dat het bestuur van de Vereeniging voor den Haarlemschen Geld- en Effecten handel, afdeeling Haarlem van de Vereeni ging voor den Effectenhandel als volgt it samengesteld: J. J. Thöne, voorzitter. Th. O. J. M. Smit. le plaatsverv. voorzitter, jhr. B. G. van Styrum 2e plaateverv. voor zitter, tevens secretaris. Raad van Bijstand mr. Th. J. M. A. Westenvoudt, en Jhr. F. Ted tag van Berkhout. PERSONALIA Te Amsterdam zijn geslaagd voor de aote NA Nijverheidsonderwijs de heeren M. P. E. Sauleun, P. J. Voorneveld en E. Wijk huizen. allen te Haarlem en M. C. Poebema, Overveen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De Doopsgezinde Gemeente te Haarlem heeft tot jeugdpredikant benoemd prop. E. Frater Smid te Overveen. GEVONDEN VOORWERPEN. Autoped, v. d. Berg, Caninefatenstraat 48; bril in étui. A. v. Huistede, Orchideënlaan 1. Heem stede; bril, J. Snoek, Ged. Raamgracht 6; rozen krans, M. Meijboom, Vooruitgangstraat 108; hor loge, Kuijpers, Raamvest 33; hond, H. de Vries, Nieuwe Kerksplein 34; horloge, A. C. Hildebrand, Van Zeggelenstraat 156; jasje, W. Mets, Spaarn- hovenstraat 92; loopband, A. Velthiuzen. Golt- zlusstraat 16; lorgnet, Bureau van Politie, Sme- destraat 9; muts, C. Klein. Nijlstraat 36; porte- monnaie. Bureau van Politie, Smedestraat 9; ring, v. d. Broek, Zomerluststraat 8 boven; regenjas, J. Fennenbroek. Gen. Bothastraat 23; taschje, Bureau van Politie, Smedestraat 9; tasch. L. J Jonkers, Kritzingerstraat 43; zeiltje A. Tlggelaar Gen. de la Reijstraat 59. SCHILDER WED STRIJD. De burgemeester van Voorburg heeft on langs een wedstrijd uitgeschreven op het gebied der schilderkunst. De onderwerpen moesten worden gekozen uit het gebied der gemeente. De eerste prijs verwierf de heer Ch. J. Kemper te Overschie. Het schilderij van den heer Joh. Petri te Haarlem „Win ter" verwierf een eervolle Vermelding. Uitreiking distributiebeschei den. Donderdag E. en G. Voor de uitreiking van distributiebeschei den, welke thans voor de geheele stad ge schiedt in de Vleeschhal, ingang Groote Markt, is het morgen Donderdag de beurt aan de letters E. en G. EXAMENS Het getuigschrift voor huishoudkundige werd uitgereikt aan: M. Hyner, F. M. H. By. M. Smits, H. de Vries, te Haai-lem, N. Brlh^e Bosgoed te Bloemendaal, W G. Engeldhart tb Driehuis, W. Fournier te IJmuiden, J. Pieters, C. Kat, E. Steenmetzer, L. Teriet te Heemstede, A. Kruys- hoop te Aerdenhout, E. Ludwig te Velsen, T. van der Sleen te Vijfhuizen. Het voorloopig getuigschrift, dat zij de *n- jarige opleiding voor huishoudkundige gevolgd hebben verkregen: E. W. Donker te Bloemen daal en A. van Deth te Santpoort. Het getuigschrift voor Hulp in do Huishouding verkregen: L. Apell, I. Boot. M. van Emmerik. A. Mes. A. J. Opdam, E. Scherf, M. M. Stoelman M. Th. Vrieze, A. M. C. Zuurendonk, A. D. de Best, H. P. Bakker. S. J. M. Hoogendoorn. H. Houtkamp. A. de Rek. M. Zuyderduyn. L. W. Landman te Haarlem. J. Bakker te Heemstede. G. Baljet, H. M. Mos te Aerdenhout, W. Sedets te Bentveld. M. van der Horst. E. Oosterhoff te Overveen, S. Huges te Vogelenzang. A. Eggers, J. Jansen te Zandvoort. M. Kinders. L. de Rot te IJmuiden, H. Verbeek te Santpoort. C. van Essen. A. Paré te Beverwijk. G. van El. A. Walraven te Hillegom, C. de Wreede te Ltsse. Het getuigschrift voor kinderverzorging en kinderopvoeding werd uitgereikt aan: M. C. Bak kenhoven, A. Kemp, M. Kreeft. J. C. de Meyere H. Polak. G. E. Stolp, T. H. Zondervan, E. Zwit ser. G. scharpff. M. M. Wielart, J. G. Schmid». H. Dijkstra, J. Teves, te Heemstede. J. D. Wes- terdijk te Bentveld. M. Gertenbach te Zand voort, C. Schoone, M. Visser te Santpoort. M Sieuwertsen, J. van 't Veer. C. Visser te IJmui den, W. van der Heyden te Halfweg, G. H. Smith. Den Helder, met twee leerlingen wordt het examen voortgezet. Het getuigschrift costuumnaaien werd uitge reikt aan: H. J. Lubbers. G. OverdeLinden. J. A van de Pol, A. Smal, G. Troost, N. G. van der Veen, H. de Vries, J. M. van Wateringen te Haarlem. J. J. Koster te IJmuiden. Voor de acte Ns. (staatsacte, kunstnaaldwer ken teekenen) slaagden: M. Bolland te Haarlem. H. C. van Beek, Santjoort, B. Kamp te Driehuis, C. A. M. Verduyn te Lisse. Voor het getuigschrift Hulp der Moeder van wege de Vereeniging Tesselschade uitgereikt slaagden: A. van den Bos,, J. Yff, T. Maassen, Blok, G. Brouwer, M. Paschier, te Haarlem, van der Heide, M. Porck, M. Fuldner, te IJmui den, A. Koning te Zandvoort, G. Fluiter ♦- Heemskerk, C. Gevers te Hoofddorp. GOUDEN ECHTPAAR. Op Dinsdag 4 Augustus hopen Cornells Klaver en Helena Zwart den dag te her denken waarop zij vijftig jaar geleden ui den echt werden verbonden. Beide oudjes genieten nog een goede ge zondheid. Zii wonen Van Wassenaarstraat 14 Haarlem. De bruidsdagen zijn heden in gegaan. FAILLISSEMENTEN De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren het faillissement uitgesproken van: F. A. G. Speet, thans zonder beroep, wonende te Haarlem. Iordensstraat 33. Curator Mr. F. vac Blerkom te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: M. L. Smits, wed. Th. Klauwers, kleerbleekenj Middenvaart firma Wed. B. Klauwers, wonende te Santpoort. Curator Mr. J. van Ysendoorn. thans te Rotterdam. P. H. B. M. Klauwers, handelende onder den naam Kleerbleekenj Middenvaart firma B. Klau wers. wonende te Santpoort. Curator Mr. J. van Ysendoorn, thans te Rotterdam. BEëEDIGD. Als advocaat en procureur werd gisteren door de Haarlemsche Rechtbank beëedlgd mej. Mr. M van Beek, wonende te Haarlem. ORGELBESPELING H-et programma van de Orgel bespeling welke Donderdagmiddag van 3-4 uur in de Groote- of 9*. Bavokepk door George Ro bert. 1 S'tadsorganist wordt gegeven, luidt: 1. Wir gleuuben all' an ednen Gott, J. S, Bach. 2. Sonate III J- S. Bach. Andante, Adagio, Vivace. 3. Variaties op Fa. 107. C. F. Hendriks. 4. Triptiek. Jac. Bonset a. Vertwijfeling, b. Overpeinzing, c. Be moediging. 5. Allegro vivace ult de lste sym.ph.onle. L. Vieme. 6. Choral I H. Andriessen. PERSONALIA. Te Den Haag is geslaagd voor het exa men boekhouden M.O. de heer A. Gillissen te Haarlem. DE VORDERING VAN HONDEN. Evenals in enkele andere steden, zijn onlangs ook in Haarlem honden gevorderd. Op grond van inlichtingen, welke door de Ortskommandantur te Haarlem met groote stelligheid zijn verschaft, kan het maandblad „Dierenbeschermingmede- deelen, dat de gevorderde honden uitslui tend hier te lande dienst zullen doen voor bewaking van gebouwen. Voor eiken hond is een soldaat aangewezen, die verantwoor ding draagt voor goede verzorging, ligging, voeding en verpleging. wielri3den Tocli een lour tie France? Ook Nederlanders rijden mee. Thans schijnt het vast te staan, dat er van 10 tot 27 September een soort ronde van Frankrijk zal worden verrëden onder de benaming „la France par etapes". De organisatie berust in handen van het blad „La France Socialiste", dat oorspronkelijk alleen een wedstrijd door het bezette Frankrijk wilde houden. Op bijzondere wenseh van staatshoofd Pétain en regee- ringschef Laval zal échter een gedeelte van de rondrit ook door het onbezette ge bied gaan, hoewel de route echter verschil lend zal zijn van de vroegere tour de France van het blad „L'Auto" en slechts gedeeltelijk door hei Alpengebergte zal ioopen, terwijl de Pyreneeën-cols wel op het parcours zullen voorkomen. Definitief is de route echter nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk zal de wedstrijd in vijftien ritten worden verreden, waaronder enkele in twee halve ritten, waardoor met twee rustdagen meegerekend de tour achttien dagen zal duren. Er zal op Donderdag in Parijs worden gestart, terwijl op Zondag zal worden teruggekeerd. Het grootste verschil met de vorige tours zal echter zijn, dat de wedstrijd niet vol gens de landenplóeg-formule. doch vol gens de formule der rijwielmerken, zal worden verreden. Iedere ploeg zal onge veer 12 man sterk zijn en in iedere ploeg zullen eenige vreemdelingen rijden. Naast de club-ploeg van Esparaza, die, dank zij een Zuid-Franschen sportmecenas mee dingt, zullen ongeveer zeven of acht rij- wielmerkploegen rijden. Ongeveer 100 renners, waaronder een dertigtal vreem delingen, zullen aan den start verschijnen. Onder de mederijdende vreemdelingen bevinden zich waarschijnlijk tal van,Bel gische renners, die bij Fransche fabrieken zijn ingelijfd, en eenige Spaansche renners. Eenige in Frankrijk wonende Italiaansche rijders zullen hun land vertegenwoordigen, terwijl pogingen worden gedaan om Duitschland door Luxemburgsche renners te laten vertegenwoordigen. Ook Nederlanders zullen waarschijnlijk .van de partij zijn. Een goede kans om in de gewone ploegen van rijwielmerken of clubs te worden opgenomen, maken de Van Schendels en Van Nek bij het rijwielmerk ..France Sport", Lambrichts en Syen bij „Heluett", en misschien Pauwels en Dem- menie bij andere merken. cricket SPORT EN SPEL DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Hoeveelli. t/nv Anrdiippelen 37 A Aard. 1 1/4 lig. 25 Juli Beschuit 37 Besch, 75 gr. 25 Juli Bloem 343 t/m 346 Alsem. 100 gr. 8 Aug Boter 36 Bot/Vet 125 gr. 26 Juli Boter 2-35. 2-36 Reserve 125 gr. 12 Sept Boter 8-35. 3-36. Reserve 125 gr. 12 Sept Boter 4-36 Reserve 125 gr. 12 Sept Brnntlst. 01 t/m. 05 BV Brandst 1 eenh. 30 April '41 Brood 37A Brood 400 gr. 25 Juli B»-ood 37B Brood 50 gr. 25 Juli Chocolade 36. 37 Versn. 199 gr. 8 Aug, Cigarette» 37A Tabak 20 srt. 25 Juli ('igarillos 37 Tabak 10 st. 25 Ju!! Eenheids-zeep 335 Alg. 28 a 75 gr. 15 ■VUg, Ecnheldszcep L Zeen 28 a 7* gr. 15 -hg. Gort 341 Algem. 125 gr. 8 Aug. Havermout 340 Algem. 250 gr. 8 Aug. •Jan» 339 Algem. 500 gr. 8 Aug. Kaas 347 t/m. 351 Algem. 100 gr. 8 Aug. Koffiesur. 338 Algem. 250 gr. 5 Sept. Maizena 352 Algem. 100 gr. 8 Aug. Meel igem.) 342 Algem. 125 gr. 8 Aug. Melk 36 t/m. 39 A Melk 3>/Ï L. S Aug. Melk 36 t/ra. 39B Melk 1 3/4 L. 8 Aug. Petroleum 01 Petr. 2 L. 22 Aug. Peulvr. 340 Algem. 250 gr. 8 Aug. Rijst 4-33. 4-34 Reserve 250 gr. 8 Aug. Scheerzeep Textiel 50 gr. 31 Aug. Servies 1-30 t/m. 1-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. Servies 2-30 t/m. 2-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug. Servies 3-30 t/m. 3-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug, Servies 4-30 t/m. 4-32 Reserve 1 pnt. 8 Aug, Sigaren 37A Tabak 5 st. 25 Jull Suikerwerk 3 39- Versn. 100 gr. 8 Aug. Suiker 337 Algem. 1 kg. 8 Aug. Tabak 37A Tabak 25 gr. 25 Jull Toiletzeep L TO'lletz. 75 gr. 15 Aug, Vermicelli 352 Algem. 100 gr. 8 Aug, Vleesch 37 A Vleesch 100 gr. 25 Jull Vlecsch 37B Vleesch 2 5 gr. 25 Jull Wasch poeder 336 Algem. 250 gr. 15 Aug, Wasch poeder L Zeep 2 50 gr. 15 Aug, V.R.A. trok het eerst naar de wickets en scoor de 49 runs, waarvan L. Mulder 12 en P van der Harst 19. D. Bijleveid 7 v. 14 en L. Molijn 4 v V.R.A. speelde met 12 man. Rood en Wit scoorde het mooie totaal van 164 v. 8. W. Honig een uit stekende 53. W. Heijbroek 12. R. Wildschut 33. J. J. Peereboom 20. L. Molijn 14 en D. Bijleveid 16 n.o. T. van der Harst 4 v. 51. E. van Marken 2 v. 48 en P. van der Harst 1 v. 57. V. V. V.—HAARLEM. V.V.V. batte eerst en scoorde het magere totaal van 30. H. Beeser 18. P. J. van Tiggelen 5 en P. van der Wal 2 v. 9. Haarlem scoorde in totaal 123 runs. waarvan P. J. van Tiggelen een kanslooze 68 en A. van Wal een uitstekende 31. Feldman 6 v. 25. Roo- denburg 3 v. 39. tennis Voortaan onze moedertaal bij tenniswedstrijden. Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche Lawntennisbond bepaald, dat voortaan bij alle wedstrijden, welke onder zijn lei ding gespeeld worden, o.a. dus ook alle tournooien de telling zal moeten geschieden met Nederlandsche termen, dus in de moe dertaal. Met deze nieuwe bepaling ten aanzien van het wedstrijdwezen heeft het bestuur van den Nederlandschen Lawntennïsbopö bewezen een gezond begrip te hebben ten aanzien van de juiste ontwikkeling van ons nationale sportleven. paardensport DE DRAVERIJ TE ZANDVOORT. Voor de kortebaandraverii, welke op Woensdag 29 Juli op een deel van het auto-circuit te Zandvoort verreden wordt, blijkt onder de eigenaars groote belanj stelling te bestaan, want thans staan reet 16 paarden ingeschreven. Hieronder zijn Anzolor en Beminde, beide van Jan de Vlieger, Zonnestraal, Welkom, Zora, Die nares, Absyrthus en Colombine S. De in schrijving is r*)g niet gesloten, zoodat bij dit reeds bevredigende aantal ongetwij feld nog meerdere paarden zullen komen, komen. De uitgeloofde prijzen bedragen f500. f 200, f 100 en f 50. De totalisator zal weer voor de noodige attractie zorgen. dammen VIJFJARIG BESTAAN DAMCLUB „KIJK UIT". Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan orga niseert de Haarlemsche Damclub „Kijk Uit" kwartet- en nederlaagwedstrijden, waaraan, bui ten de jubileerende vereeniging, zullen deelne men de Haarlemsche Damclub, Damclub „Oos terkwartier", Damvereeniglng „D. O. S." en Dam club „Het Noorden" (allen te Haarlem) en Dam club „Halfweg" te Halfweg. Donderdagavond a.s. vangen in het clublokaal der jubileerende vereeniging, gebouw R.K. Speel- tuinvereenlglng a. d. Rijksstraatweg te Haarlem Noord, de kwartet-wedstrijden aan. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1941/1942 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Voor de wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1941/1942 werden de volgende partyen speeld: Eerste klasse: P. H. Meure wint van I. Ris- seeuw; H. Berghuis remise met C. B. de Laat; A. Fasol wint van J. M. Rutgers. Zomerwedstrijden: K. Olij wint van G. van E: J. Holm wint van A. Blom; K. Oly wint van F. Akersloot: J. Holm remise met J. J. Zalm; C. B. de Laat remise met A. J. Oremus; A. J. Ver- woerdt wint van A. Blom; J. G. Kuntze wir.t van A. Smit; Chr. Gerritsen remise met J. H Meure; J. van Looij wint van G. J. Steenkisi D. Philippo remise met H. L. Philippo; I. Ris- seeuw remise met A. J. Oremus: A. Miedemi wint van Nico Blom; A. Miedema wint van P. L. Schrijnemakers; K. Oly wint van J. M. Rutgers. Links: De haven van Bardia, welke door de Duitsche en Italiaansche troepen werd Ingenomen. (Luce-Orbis-Holland-Pax Holland-c). Rechts: Na inname der Industrie stad Woronesch aan den Don. Zooals bijna overal, werd de Sovjet-tegenstand ook btl de inname van Woronesch gebroken. Stukgeschoten Sovjet-pantserwagens in de stra ten van deze belangrijke industrieplaats getuigen van de hevige gevechten, welke aan de inname voorafgingen. (Atlantic-Holland-p.k Gregor-P^v Hnlland-r) doobloopen in oe tpam flHOqé-f» ER KUNNEN WkN NOC GENOEG ttVS&ACIBJS BU Polreoon-André-P«* Hofland m Zeilen De Kaagweek 1942. Waardig slot van de wedstrijden. De laatste dag van de Kaagweek 1942 heeft niet bepaald sensationeele resultaten gebracht, alleen de H. J. C.-zeller J. v. d. Lee werd één by de Olympiajollen B. Dat er bij de start der Draken niet meer brok ken gemaakt zyn mag werkelijk een wonder genoemd worden, want deze schepen voeren voortdurend op elkaar in. Op de starttoren ii men de laatste dagen gewend geraakt aan nlit al te fraaie afvaarten. Er wordt, om aan deze verwaarloozing van de starts een einde te maken, dan ook overwogen om een bepaling in te voe ren dat hei-haaldeiyk sleght starten algeheele uitsluiting van een klasse ten gevolge kan heo- ben. Misschien brengt dit eenige verbetering en is alleen de dreiging al voldoende om de zeilen meer aandacht aan hun start te doen besteden. Uitslagen van Maandag en Dinsdag: UITSLAGEN MAANDAG: 45 M2 klasse: L Zenith II st. H. W. Nyman. Vrijbuitersklasse. 1. Graaf de Lumey st. B. B. Grootenboer. Regenboogklasse A l: I. Annemarie st. L. d« Wit. Idem A 2: l. Schelm st. T. v. Dyk. 16 M2 eenheidsklasse: 1. Vivat st. H. Prins. Idem A: 1. Squall st. W. J. de Jongh. Idem A 3: 1. Roerdomp II st. J. Brunt. 12 M2 klasse A: 1. Wilgenhoek st. J. H. Louwen* 12 M2 klasse B: 1. Eineplek st. H. A. Rademaken Valkenklasse A 1: Whippet st. J. H. Zuiderbaan Idem A 2: 1. Sylnocht st. H. Geveke. Drakenklasse A 1: 1. Claes Compaen st. E. 0. v. d. Stadt. Idem A 2: 1. De Vliegende Hollander st. A Warners. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Kamper Steur st. H. Cramer. Pampusklasse zonder bijzeilen:. 1. Albatros st, G. Lagendijk. 12 voetsjollen A i: 1. No Name st. mej. M. v, d. Stadt. Idem A 2: 1. Reward st. K. H. Warburg. Olympjajollen A l: l. Zomerweelde st. J. H. de Jong. Idem A 2: 1. Ree st. H. Recourt. Holland Friesland wedstrijd voor regenbogen: I. Kikker st. S. de Wit (I-Xolland); 2. Jan van Gent st. J. v. d. Zljpp (Friesland); totaal Holland 46J pnt., Friesland 58.1 pnt. UITSLAGEN DINSDAG: Olympiajollen A 1: 1 Zomerweelde J. H. de Jongh. 1 Idem A 2: 1. Gllpper D. Kachelland. Idem B: 1. Hurricane J. v. d. Lee. 12 voetsjollen A l: 1. Typeltje J. B. Wlellnga. Idem A 2: 1. Stella H. P. de Jong. Idem B: Daphnia R. Hoedemaker. Idem C: Henny G. Warners. zwemmen ZWEMFEEST D. W. R. Het aangekondigde zwemfeest van de jubilee rende vereeniging de Waterratten zal op Zondal 2 Augustus worden gehouden in de zweminrich ting aan de Kleverlaan. en niet in het Hout- vaartbad. radioprogramma DONDERDAG 23 JULI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuztek. 6.50 Ochtendgymnastlet 7.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.i5«Gramofoonmu- ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor d< huisvrouw. 9.20 Gerard van Krevelen en zijn or kest en solist (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.M Pianovoordracht. 11.00 Radio Vacantieschool. ll.M Zang, piano en grafofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. 0. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Klaas van Beeck en zijn orkest en gramofoonmuziek. 14." Het groote Omroeporkest. 15.00 Zang en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Zondag 22 van den Heidelbergschen Catechismus" en Gewyde mu ziek (opn.). 16.30 Ensemble Willy Kok. 17.15 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Bertus van Dlnteren en zijn orkest. 18 09 Causerie over kaatsen. 18.15 Bertus van Dlnteren en zijn orkest. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten 18.55 B. N. O. De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.05 Gramofponmuziek. 19.15 Omroep* symponte-orkest en solist. 20.15 Componsitensple- gel. 20,30 Omroepsymphonie-orkest. 21.15 Zant en piano. 21.45 B. N. CJ. Nieuwsberichten. 22.W Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding m«! de studio beschikken. 22.1524.00 Zie Hilversum 1. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gewijde muzlel (gr.). 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10 40 Voor de vrouw. II.00 Sylvestre Trio. 12.00 De Melodisten en so liste. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelyke berich ten. 13.00 Landstandkwartier. 13.15 Gramofoon muziek. 13.45 Voordracht. 14.00 Orkest Malando. soliste en gramofoonmuziek. 15.00 voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Amuse- mentsoikest (opn.). 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 „Varia", gevarieerd programma. 18.30 „Mid den-Amerika", lezing. 18 45 Gramofoonmuziek 19.00 Hier W. A 19.15 Gramofoonmuziek 19 30 B- N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. O. Wat Neder land schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 29" Otto Hendriks en zijn orkest. A!s intermezro: Reportage. 21 00 ..Brandende kwesties", eauseri* 21.15 Orgelconcert en zang. 21.45 B. N. O. Nieuw» berichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.Ü vlw'lrtlne 7? IS94 00 7io TTilvorcum T.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10