HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK Duizenden liters melk komen in verkeerde handen! DAMIAATJES door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking 'door B. L. VENZELAAR. ,,k ga voor een paar dagen op reis zei Wildschut, „maar voor ik vertrek, moet ik nog het een en ander met u bespreken, dominee. Het is goed, dat ook mijnheer Homan hier aanwezig is, dat bespaart mij veel tijd. Straks wil ik ook nog even een' bezoek brengen bij dokter Roobol. maar nu heeft hij toch geen tijd voor mij, op het spreekuur." Mulder bood den bezoeker een stoel aan en ging zelf tegenover hem en Piet Homan zitten. „Ik zou graag iets van u vernemen over den man. wiens lijk in Februari van dit jaar aanspoelde aan het strand* Zooals ik ge hoord heb, is hij op het zeemanskerkhof begraven, nietwaar?'* De dominee knikte bevestigend. „Ja, hij had in het geheel geen papie ren bij zich. waaruit zijn identiteit kon worden vastgesteld". ,Ook, niet het een of andere voorwerp met zijn initialen? Een zakdoek of iets der- ge.K alleen een zilveren sigaretten koker, waarin gegraveerd was: Aan mijn lieven Tem van zijn Jeanne. „Hii heette dus Tom? Dat is al heel veel waard. Mag ik vragen, dominee, of u den aoode zoudt herkennen van een foto, die ik u zal laten zien?" Mulder dacht na. „Eerlijk gezegd", antwoordde hij na een poosje, „zal dat moeilijk zijn. Maar toch meen ik mij te herinneren, dat er iets aan het lijk was, dat mijn aandacht trok. Wat was dat ook weer? O ja, het viel mij op, dat de man een halfrond litteeken boven zijn rechteroog had." De inspecteur kniktg. en haalde een por tefeuille tevoorschijn. Even zocht hij tus- schen de foto's, welke commissaris Peeters hem ter beschikking gesteld had en liet toen het portret van een man zien. „Herkent u hem?" Ook Piet Homan had zich nieuwsgierig over de tafel gebogen. Terwijl de predikant aarzelend zijn hoofd schudde, riep de jon geman uit: „Dat is de man, dien ik aan het strand ontmoette en die zich uitgaf voor politie beambte." „Dat klopt!" zei de bezoeker. „Hij is de man, die gisteren in hotel De Lindeboom gearresteerd werd. Hij zal nu wel in Am sterdam zijn aangekomen. Maar Wildschut zocht opnieuw tusschen de foto's: „Wat zegt u van deze opname?" Mulder bekeek het portret en de inspec teur zag aan zijn gelaatsuitdrukking, dat de man hem niet vreemd voorkwam. „Weet u wie dat »s?" vroeg de predikant. „Hij heet Robert Sand en is eveneens een slachtoffer van de ramp met de Brabant. Hij dreef op een reddingsgordel in zee dicht bi) de kust van Vlieland en werd door den ouden Jacob Ruys opgenomen en verpleegd Ik ging er een paar maal heen, om den schipbreukeling moed in te spreken en toen vernam ik, dat hij in het geheel geen fami lie of verwanten in de wereld bezat, aan wie ik bericht kon sturen. De ongelukkige kerel stierf weinig weken later in de wo ning van Ruys aan longontsteking, die hij in het koude water had opgedaan." Wildschut werd eensklaps nadenkend. Zwijgend keken Mulder en Homan toe hoe hij zijn hoofd schudde. Daarna steunde hij het gezicht in zijn handen en keek droome- rig voor zich uit. Na een poosje richtte hij zich op en keek den dominee aan. „Langzamerhand begint de zaak een beetje duidelijker voor mij te worden. Maar ik moet nog meer weten. Hier heb ik nog een foto. Kent u dezen persoon wellicht ook nog?" Mulder wierp slechts even een blik op het beeld, maar toen sprong hii op en hief zijn handen boven het hoofd. ,Maar, dat is immers, neen, er is geen twijfel mogelijk, dat is de Zweed, die een paar weken geleden op Texel was en die met zijn fototoestel op zoek was naar oude, antieke voorwerpen, welke vroeger veel gebruiktwerden in de kerk, maar sindsdien vervangen zijn door moderne din gen. Ik liet hem in de kerk op Vlieland veel bewonderenswaardige dingen zien. Maar plotseling was hij verdwenen. Het pension, waar hij zijn intrek genomen had, deed' aangifte van zijn verdwijning, maar toen hij niet te vinden was. nam men aan, dat hij bij het baden in zee door den stroom was meegevoerd en verdronken." ,Maar dat was niet het geval", zei Wild schut ernstig. „Deze man is de doode, die mijnheer Homan in de kast in zijn woning gevonden heeft. Het verbaast mij 'alleen, dat u hem niet herkend hebt." .Natuurlijk!' riep de jongeman en greep naar zijn hoofd. „Nu u het zegt, herken ik hem weer. Dat hooge voorhoofd en de krul lende, blonde haren. Ja, dat is de man, dien ik in de kast vond." j.Vreeselijk", mompelde de predikant, ter wijl hij over z'n geheele lichaam sidderde. „Mag ik een vraag stellen, inspecteur? Deze foto's, die u ons laat zien. zijn immers politieopnamen? Moet ik nu aannemen, dat die vier mannen allen misdadigers zijn?" „Helaas is dat zoo. De Zweed had in wer kelijkheid in het geheel geen belangstelling voor antiquiteiten, maar hij zocht naar het kostbare schaakstuk, waarvan hii door be richten in de kranten vernomen had, dat het zich hier ergens moest bevinden. De kranten hadden namelijk vermeld, dat een der overlevenden van de Brabant aan de kust van Vlieland was aangedreven en de Zweed, die Adamson heette, vermoedde da delijk, dat de schipbreukeling Robert Sand was en dat hij het waardevolle zwarte paard bij zich had." (Wordt vervolgd.) BRIEVEN UIT EN OVER DE HAARLEMMERMEER. Een zeer aanbevelenswaardig boekje. Het Yvirus. De Bevelander resistent? Verschil va noptrcden b(j verschillende rassen. De krinkel en het grofmozaiek. Yvirus bij de Bevelander, Groote en kleine poters bij de Bevelander. Hoeveel te selecteeren voor eigen pootgoed? De meest aanbeve lenswaardige maat. Volgens de bekende Rassenlijst voor Landbouw gewassen, uitgegeven door het Instituut voor Plantenveredeling een boekje dat langzamer hand voor ieder landbouwer, die op de hoogte van zijn HJd wil blijven onmisbaar werd is de Bevelander goed resistent {weerstandbiedend) tegen Yvirus. De naam is uitvloeisel van het po- >gen de verschillende viri (meervoud van virus) bij de aardappel door letters aan te duiden. Het voor enkele jaren ten onzent onbekende virus dat toen zeer heftig bij de Eersteling optrad, kreeg de naam van Yvirus. Bij de Eersteling verwekt het heftige „krinkel"verschijnselen en daarom heeft men het ook wel en die naam leeft m boekjes over plantenziekten nog hardnekkig voort„krinkel" bij- Eersteling genoemd. Nu is echter „krinkel" een zelfstandige virusziekte, heel goed van andere te onderscheiden. Alleen ten opzichte van zeer sterke topbont, het zooge naamde „zwaar mozaiek" heerscht nog al eens verwarring, zoodat de een van „krinkel" spreekt als de ander 't geval als grof mozaiek betitelt. Karakteristiek voor krinkel Is het kort blijven van bladstelen en nerven. Daardoor krijgt het blad een sterk hobbelig karakter, wordt min of meer gekroesd, terwijl nerven sterk opvallen. Meestal bolt de bladrand daarbij naar beneden om. Spreidt men het geheele samengestelde blad op de vlakke hand uit, en tracht men het plat te drukken dan ziet men dat de verschillende j blaadjes elkaar zeer sterk bedekken. Ontegen zeggelijk vindt men dit krinkeltype veetal bij 't Yvirus terug maar verder openbaart het zich bij de verschillende variëteiten sterk verschil lend, zoodat het vrijwel onmogelijk is er een algemeen karakteristiek van te geven. Een ding heeft het intusschen bij alle -veraiëteiten gemeen, n.l. dat het 't meest gevreesde virus is en dan ook bij de keuring te velde met 16 wordt verme nigvuldigd een wijze van doen waarop ik terug kom als we de vaststelling van het „ziektegetal" bespreken. Bij de Bevelander, die langzamerhand de aardappel van de Meer schijnt te worden, komt dit jaar het Yvirus ondanks het loffelijk getuigenis van de straks genoemde Rassenlijst. meer voor dan ons lief is. De kenmerken zijn bij dit ras zeer typeerend en niet moeilijk te onder kennen. Behalve het straks geschetste sterke krinkeltype in de top van de plant verraadt het Yvirus zich bij de Bevelander door het totaal af sterven en afvallen van het onderste blad, zoo dat er een „palmvorm" ontstaat. Een lang leven ls deze „palm" intusschen in den regel niet be schoren. Meestal zakt de plant vrij spoedig in een, waarna de stengels nog een tijdlang een kruipend bestaan leiden om ten slotte af te ster ven. Dat levert nu 't grootste gevaar als er van het niet geselecteerde gewas poters worden ge vormd, want vaak vofmen de aangetaste plan voor 't afsterven nog wel enkele poters al zijn ze dan ook klein. Nu is het lang niet onver schillig welke poters men bij de Bevelander af gezien van het al of niet besmet zijn, neemt en het verdient alle aanbeveling hieraan volle aandacht te schenken. Groote poters toch leveren bij dit ras veel kriel, kleine poters daarentegen veel „bonken". Men ziet dat men de specifieke kenmerken van een ras al heel goed moet ken nen, wil men met voordeel de teelt ter hand ne men. De verbouw van aardappels ls de laatste jaren in de Meer sterk toegenomen en het laat zich aanzien dat deze toename nog wel eenige jaren zal doorgaan. Een noodzakelijk gevolg daarvan is dat velen aardappels gaan verbouwen, die daaraan vroeger zelfs niet dachten en die dus geheel vreemd tegen dezen verbouw staan Daarom leek het mij zeer gewenscht eens wat meer aandacht aan de Bevelander te besteden. In een der vorige brieven drong ik er op aan voor de eigen teelt, met het oog op de te ver wachten schaarschte van goedgekeurd pootgoed. een bepaald gedeelte streng te selecteeren en voor 20 Juli te rooien. Als regel wordt daarbij aangenomen dat men 1/10 moet nemen van de oppervlakte, die men een volgend jaar wenscht uit te poten. Wie dus in 1943 vijf h.a. aard appels denkt te verbouwen zou dit jaar Vi h.a. op de aangeduide wijze moeten behandelen. Hoewel de berekening niet strijk en zet opgaat is ze in 't algemeen te volgen. Daarbij moet dan echter de geheele opbrengst ook als poter worden benut. Groote aardappels worden daarbij ge sneden. Met het oog op een gelijkmatige op komst en vooral van een gelijkmatig gewas moet dit pootgoed natuurlijk wel worden gesorteerd, zoodat poters van ongeveer gelijke grootte bij el kaar komen. Wie nu het bovenstaande met aan dacht las, voelt dadelijk dat de aanbevolen me thode die te oordeeler\ naar de prijzen dis reeds nu af en toe voor goedgekeurd pootgoed worden genoemd zeker alle aanbeveling ver dient, toch bij de Bevelander zijn bezwaren heeft. Immers de groote zoowel als de kleine poters moeten hier worden vermeden, om de grootst bruikbare opbrengst te krijgen. Een potermaat van 3545 zal hier de meeste aanbeveling ver dienen, wat intusschen m.i. niet enkel voor de Bevelander geldt. In 't algemeen verdient een kleine poter nimmer aanbeveling. Nog dit voor jaar moest worden geadviseerd een perceel van 3 h.a. op te geven omdat de stand een ook matige opbrengst vrijwel buiten sloot. Er waren pote-s gebruikt van 25 28 m.m. en mede door de lang durige droogte was de opkomst bedroevend. Tot overmaat van ramp vroor een belangrijk per centage af. Beteekent afvriezen van de jonge aardappels altijd een schadepost, in normale ge vallen— mits het niet te laat plaats heeft her stelt het gewas zich vaak boven verwachting. Hier waren echter de keline potertjes, die boven dien te diep waren gelegd, met het boven de grond brengen van de spruiten vrij wel uitgeput en was misgewas vrijwel zeker. Het feit dat soms Op 27 Juli hopen A. van Putten en J. van TuttenVan Andel te Zwanenburg, hun vijf en vijftigjarige echtvereeniging te vieren. (familiefoto) deze potermaat een goed resultaat geeft bij Bevelander hoorde ik daarvan nooit maakt een afraden van deze potertjes ook bij een A gewas niet overbodig. Ook het snijden van pootgoed moet m l. wor den ontraden en is alleen toelaatbaar als een soort noodmaatregel wanneer goede poters van de aanbevolen maat niet te krijgen zijn. Wel worden er met^gesneden pootgoed vaak uitne mende resultaten verkregen, maar niet leder ras verdraagt. In elk geval omet er gesneden worden heeft het snijden meestal slechte gevolgen en ik meen dat ook de Bevelander het minder goed veddraagt. In elk geval moet er gesneden worden in de lengte. De topoogen van de knol toch ge ven steeds de beste spruiten. Elke regel kent nu eenmaal zyn uitzonderingen en zoo zag ik eens een zeer hooge opbrengst bij het uitsluitend ge bruik van de neveleinden der poters. Hier wa ren de groote aardappels in drieën gesneden: eerst overdwars en dan de topeinden nog eens overlangs. De verbouwer was zoo verstandig de eerste deelen bij elkaar te poten omdat hij zelf wat huiverig was voor de gevolgen. Die vrees bleek hier volkomen ongegrond, maarop grond van veler ervaring meen ik te moeten spreken van een uitzondering, die den regel Be vestigt. LAATSTE NIEUWS Het probleem der zwarte adspirant-officierén in Amerika. Overal in de Vereenigde Staten ziet men aanplakbiljetten, waarop negers zijn afge beeld, die als een eenvoudig soldaat op wacht staan, of in heldhaftige houding aan den stuurknuppel van een vliegtuig zitten. Ofschoon de negers in het expeditieleger. dat de V. S. tijdens den vorigen oorlog naar Frankrijk zonden, een groote rol hebben ge speeld, telde het Noord-Amerikaansche le ger in 1 940 nog slechts 3 negerregimenten. Begin 1941 werd aangekondigd, dat het per centage negers in het leger van Amerika zou worden gelijkgesteld, met het percen tage, dat de negers onder de blanke bevol king uitmaken. Op die manier zou het Ame- rikaansche leger voor 10 pet. uit negers moeten bestaan, wat naar Amerikaansche schatting overeenkomt, met 275.000 man. Dit besluit bracht weer de kwestie op het tapijt, of negers tot den rang van officier kunnen opklimmen. Roosevelt besliste be vredigend en benoemde op demonstratieve wijze den neger Benjamin Davis tot briga de-generaal en diens zoon tot kapitein. Dit was voor de Amerikaansche militaire aca demie te West Point nog geen reden om zich daarbij neer te leggen. De negers, diie hier hun entree deden, werden onderworpen aan de .z.g. zwijgkuur. Deze bestaat hierin, dat een blanke cadet weigert tot een zwarte ca det het woord te richten of hem te antwoor den. Slechts In weinig gevallen bleken de zenuwen der zwarte cadetten tegen deze boycot opgewassen. Te Tuskegee (Alabama) is een vliegerschool voor toekomstige zwar te officieren opgericht. Op 1200 zwarte ca detten in een van de opleidingsscholen hebben slechts 15 negers het tot den rang van officier gebracht. DLt is ongetwijfeld zeer weinig, maar voor Amerka van groote beteekenis, omdat de ban thans gebroken Ls. Verliezen der Amerikaansche strijdkrachten. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het Amerikaansche bureau voor de oorloos- inlichtingen bekend gemaakt, dat de strijd krachten der V. S. tot dusver 44.143 man hebben verloren. Daarvan zijn 4801 man om het leven gekomen en 3218 gewond. In totaal worden 36.124 man vermist. In deze fetallen zijn de verliezen opgenomen van e marine, het leger, de marinesoldaten, de kustwapens en de Philippiinsche een heden. Bovendien bevirfflen zien 1022 ma rineofficieren en manschappen in gevan genschap, van %vie 301 behooren tot het marinepersoneel en 721 tot de zeesoldaten. Generaal Ritchie gerehabiliteerd Generaal Ritchie, die het commando in Afrika moest prijsgeven, is in het Westend van Londen door Britsche reporters in ge zelschap van zijn vrouw ontdekt. Het per soneel nad opdracht gekregen elk verzoek om een interview van de hand te wyzen. Een persfotograaf is er niettemin in ge slaagd Ritchie te verrassen, toen hij het ministerie van Oorlog binnenstapte, om een bezoek bij Grigg af te leggen. Een Lon- densch blad beweert, dat Ritchie gerehabi liteerd zal worden en ^at hem 'n commando zal worden toevertrouwd. Ook generaal Alexander, wiens troepen op Birma door de Japanners werden verslagen, bevindt zich momenteel te Londen, waar hij door koning George in audiëntie is ontvangen. De bladen herinneren eraan, dat Alexan der een der laatste officieren was, die Duin kerken in de lente v?n 1940 verlieten, na dat hij in een motorboottocht langs de kust had vastgesteld, dat geen enkele Britsche soldaat was achtergebleven. Begaafde arbeiders worden ingenieur. Mogelijkheid in Duitsch Arbeidsfront. De leiding van den Reichsberufwettkampf van het Duitsche arbeidsfront organiseert ondanks verschillende moeilijkheden ook dit jaar selectiekampen, waardoor nieuwe begaafde krachten worden gevonden, die dan een verdere opleiding zullen genieten. De 12 v.an Januari tot April gehouden se lectiekampen telden 603 deelnemers en deel neemsters. In overeenstemming met de be hoeften van de oorlogseconomie waren vijf dezer kampen georiënteerd op ijzer-, me taal- en luchtvaartindustrie: 124 deelnemers zullen worden opgeleid tot ingenieur met vakschool diploma, 24 tot chemicus. 15 tot vliegtuigingenieur én 10 tot mijnopzichter. Deze cijfers en de ontwikkeling van andere talenten getuigen evenzeer van de capaci teiten der Duitsche arbeiders als van de waarde der selectiekampen, die het moge lijk maken, dat de leidende krachten, die voor* het Duitsche economische leven noodig zijn, uit alle lagen van hei werkende volk worden gewonnen. Zij, die het betalen kunnen drinken koffie met volle melk. Het arbeidersgezin wordt de dupe. Het lek op het platteland binnen kort gestopt. Melk is een van de belangrijkste voedings middelen in dezen tijd. Onmisbaar voor zui gelingen, voor oudere kinderen, voor jonge moeders, zieken en herstellenden. Schaarsch zijn de rantsoenen en voor volle melk komen slechts zjj in aanmerking, die dit voedsel niet kunnen ontberen. De inkrimping van onzen veestapel, de verminderde melkgift ten gevolge van het gebrek aan eiwitrijke veevoeders, hebben de beschikbare hoeveelheden nog meer doen verminderen en het is begrijpelijk, dat In de huidige omstandigheden met dit kostbare vocht gewoekerd moet worden. Taptemelk voor de volwassenen, volle melk voor kinderen en zieken, zoo moet het op het oogenblik zijn en niet anders. Dubbel droevig is het daarom, dat de zwarte handel ook op dit terrein welig tiert en dat dui zenden liters melk in verkeerde hadden terecht komen. Op het platteland neemt men het niet te nauw met de distributiebepalin gen, in de groote steden wordt een levendige handel gedreven in melkbonnen en helaas maken zich talrjjke slijters eveneens aan on geoorloofde practijken schuldig. Het is een oude geschiedenis, die toch al tijd weer nieuw blijft. Tn het eene huis, drie hoog, hoort de huisvrouw, dat zij op haar melkbonnen ditmaal niet alle melk kan krij gen, waar zij recht op heeft. Wij krijgen niet meer. zegt de melkboer schouderophalend. Maar twee portieken verder verkoopt hij met een knipoogje en voor een prijs van vijftig "cent per liter volle melk zonder bon. Honderden gezinnen, die het betalen kun nen, drinken koffie met volle melk en dui zenden andere gezinnen kunnen voor hun kinderen geen melk krijgen, meestal omdat een groot arbeidersgezin geen vier of vjjf gulden in de week voor melk kan betalen, maar ook omdat de slijter een gedeelte van dc volle melk clandestien heeft verkocht. Dit is een onhoudbare toestand, waar tot eiken prüs een einde aan gemaakt moet worden. Tegen die boeren, die slechts een gedeelte van de melk afleveren en de Test clandestien verkoopen, worden thans scherpe maatregelen getroffen. De veehouders zullen ten volle verantwoordelijk gesteld worden voor een be drijfsvoering, welke bij de beschikbare hoe veelheid veevoeder er op gericht is een zoo groot mogelijke melkproductie te verkrijgen Levert de veehouder minder melk per koe af dan normaal kan worden geacht, dan moet hij boven de verplichte veelevering een aan tal dieren extra afstaan. Het lek op het plat teland zal dus binnenkort gestopt zijn, Blijft over de nog steeds bestaande chaos in den melkhandel en het geknoei van talrijke slijters. Ook hier is een streng optreden ten zeerste gewenscht. wil men uiteindelijk tot een recht vaardige verdeeling van de beschikbare melkvoorraden komen. Het mag in dezen tijd niet voorkomen, dat eet» kinderloos gezin el- ken dag koffie met volle-melk drinkt en minder goed gesitueerde gezinnen geen melk voor hun kinderen kunnen krijgen. Extra-vacantie voor 3500 Tsjechische arbeiders. Dank zij de grootmoedige gift van den vermoorden plaatsvervangencen Reichspro- tektor Heydrich kunnen 3500 Tsjechische arbeiders en arbeidsters te bad Luhatscho- witz onder de zorgen van het Duitsche arbeidsfront een vacantie van geruimen tijd doorbrengen. In een prachtige omge ving en met goede verzorging leuren zij hier practisch socialisme kennen. De plaatsver vangende Reichsprotektor heeft juist tegen over de breede massa der Tsjechische bevol king een houding van vertrouwen aangeno men en het als zijn voornaamste taak be schouwd, haar levensstandaard te verbete ren. Toenemende rechteloosheid in Engeland. De Engelsche regeering heeft in het La gerhuis bekendgemaakt, dat zy van plan was de wet toe te passen, die haar toelaat zonder vorm van proces iederen persoon aan te houden en bp te sluiten, die verdacht wordt van staatsvijandige activiteit te ont plooien. Talrijke leden hebben hun verontwaar diging te kennen gegeven over een derge- lijken aanslag op de traditioneele democra tische begjnsele'n. Het nieuwe decreet geeft den minister v?n binnenlandsche zaken alle volmachten in deze kwestie en machtigt hem zelfs iederen uitleg te weigeren aan het parle ment, ook indien bewezen is. dat een aan houding niet gerechtvaardigd was. Tijdens de debatten werd er op gewezen, dat deze maatregel al is toegepast, nog voor hij aan de goedkeuring van het parlement onderworpen werd. Soekarno sprak te Batavia. Oproep tot samenwerking met Japan. De bekende Indonesische volksleider Ir Soekarno heeft onlangs te Batavia voor een druk bezochte vergadering gesproken, aldus meldt de Nitsji Nitsji uit Batavia. Als leider van de nationale Indonesische partij heeft hij zijn landgenooten opgewekt om met Japan samen te werken en aldus tot de welvaart van Oost-Azië bij te dragen. Het Japansche blad voegt hier nog aan toe, dat Soekarno door vele inheemschen als de „Gandhi vari Indonesië" vereerd wordt en een belangrijke rol gespeeld heeft in de Indonesische vrijheidsbeweging. Soe karno is onlangs te Batavia uit Zuid-Su- matra teruggekeerd, waar hij door de Ja pansche troepen uit de verbanning in vrijheid werd gesteld. De positie van Rostof De Moskousche correspondent van Ex change Telegraph schrijft, dat men te Mos kou rekening houdt met de mogelijkheid, dat Timosjenko Rostof zonder strijd zal op geven om zijn troepen naar het Zuiden te rug te trekken. De toestand der bij Rostof geconcentreerde Sovjettroepen is acuut ge worden, na de ontruiming van Worosjilow- grad. Timosjenko, aldus dit bericht, is vast besloten zijn tactiek van terugtrekken vol te houden om zijn legers intact te houden voor de verdediging van den Kaukasus. Burgerlijke Stand Bevallen: 20 Juli: H. L. J. VossGlase- napp. d.; 21 Juli: P. Offermanvan Ko- ningsbrugge, d.; E. KoolhaasPortengen, d.; IJ. BultmanAntemides, d.; 22 Juli: L. StathiBrandenburg, d.; H. G. van Duin Fockens, z.; J. C. ZwemmerHoolwerf, z.; E. H. DocterMeissner, z.; T. van Dam Braun, z. Overleden: 19 Juli: J. van der Meervan Duuren, 81 j„ Gasthuisvest; 18 Juli: A. J., 3 j., d. van C. Jongbloed, Gasthuisvest; 19 Juli: J. Rebel, 79 j„ Lorentzplein; 21 Juli: M. W. UijtenwijkThijssen, Badhuisstraat. Gehuwd, 22 Juli: H. Jongert en J. C. de Wit; H. F. Scholte en A. C. Serné; J. W. T„ van Weezenbeek en G. J. Sint; J. Slebe en A. Roosloot; P. Meijer en W. Kabel; "H. S. Horeman en E. Weisz; D. Westerveld en E. H. Kroes; C. C. Romijn en C. J. van Bakel; K. A. Hollink en A. de Jong; D. F. J. van Someren en A. Kaptein; W. van Duijn en C. G. Taling; A. J. van Troost en C. O. de Grundt; H. G. Nikken en M. J. Kruijff; P. van Keulen en A. E. Langeveld; M. M. van Dijke en M. van Es; A. van Rossum en M. A. van Oers; G. Vermeren en H. Lohman: Ondertrouwd. 21 Juli: C. Maschhaupt en M. A. de Niis. 22 Juli: R: G. Wit en F. Ho- vestad; A. Óvermeer en A. Heidstra: H. J. Alma en W. H. V. Heerens; J. Voulon en M. M. Stam; J. G. C. Captijn en A. A. A. Janssen; G. Walman en I. C. Heioemeijer: A. Deen en H. W. van As: A Weijers en J. M. Hagen; F. M. van Mierlo en A. van Kampen; A. van den Heuvel en B. v. Hoorn: G. D. Kalsbeek en M. J. Martin: C. L. Krom en J. A. Pelt; J. de Graaff en C. van den Aakster; A. E. Cohen en H. Koster: P. G. Maas en C. W. Lubbers; G. J. J. Horn en J. Bestenbreur; P. L. Dullaart en B. E. M. van Emmerik; W. L. Buijs en T. L. Schön- feld; W. B. A. Rabener en M. Kraak; H. J. P. van Blanken en J. E. Schildwacht; B. R. Oudkerk en B. Kogel: J. A. v. Hakkum en G. Huijsmans; J. G. Vaars en H. A. Boot; A. Verhoeff en H. Gonlag; J. C. Hellendoorn en J. Seljee; A. Speelman en J. Alma: C. de Heer en W. H. Klerk; S. R. de Groot en W. Rosbergen. Verduisteren van 21.49 tot 5.45 u. 23 Juli: zon op 5.45, onder 21.47 uur maan onder 1.53, op 17.07 uur 24 Juli: zon op 5.46, onder 21.46 uur maan onder 2.30, op 18.22 uur Marktprijzen. PURMEREND Dinsdag Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 13 partijen, wegende 27.000 K.G. Handel vlug 40" 52—56. 20 4- 39.50—43.50. Kaasmarkt, gewicht 500. Handel vlug. 1 Klein» Boeren 40 x f 54 per 50 K.G. 1 Goudsche volvet f62,50 per 50 K.G. Runderen, totaal 737 stuks. Vette koeien 313 voor de levering. Gelde koeien 242 390—475 per stuk. matig. Melkkoeien 110 450—620 per stuk. matig. Stieren 7 voor de levering. Graskalveren 65 100—275 per stuk. matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 3S7 voor de levering. Nuchtere kalveren voor de fokkerij 357 35—50 per stuk. Vette varkens voor de slacht 4 voor d levering. Biggen 466 25—40 per stuk, matig. Schapen 317 50—85 per stuk. matig. Lammeren 677 24—28 per stuk. matig. Kipeleren 1.37 per K.G. Oude kip pen en hanen (wit en rood) 8090 per K.G. Oude kippen en hanen (blauw) 80—90 per K.G. Konij nen fl per stuk. Eenden 600 90 per KG. Jonge hanen (Wit en rood) 90 per K.G. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLISTEN- PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Bekendmaking No. 23/1942. 2||n de grossiersprijzen per 100 eenheden, ac andere de detaillistenprijzen per eenheid. 10.- 9.— kg. 0,12 kg. Kropsla: st. 3.50 st. 0.06 st.; II wan 1.7 tot 2 kg. p. 10 st. 3.— st. 0,05 st. Snij- (dunsel) on stoofsla 10,— kg. 0.13 kg. Andijvie 11.50 kg. 0.15 kg. Postelein 18.— kg. 0,24 kg. Peterselie, kervel 5,— bos 0.07 bos. Bosselderij 4,50 bos 0.07 bos. Spinazie: blad 13.50 kg. 0,18 kg.: struik 12,50 kg. 0,16 kg. Kpolrabl: I boven 7 cm doorsnee 6.— st. 0,08 St.; II van 47 cm., doorsnee 5.50 st. 0.08 st.. Bospeen (0.06 kg. peen' per bos) 10.— bos 0,10 bos. Peen zonder lof: I van 20—50 gram gewasschen 13.— kg. 0,17 kg.; n van 51—200 gram gewasschen 11,— kg. 0,14 kg. Komkommers Ia minstens 850 gr. p. st. 17.— st. 0.22 St.; Ib 700—850 gr. p. st. 14.— st. 0.18 St.; n 600—700 gr. p. st. 11.— st. 0.14 St.; Ill 500— 600 8,— st. 0,10 st. Komkommerstek 10,50 kg. 0.14 kg. Holl. bloemkool: Ia boven 27 cm. over den kop gemeten 18.— st. 0,24 st.: Ib 22—27 cm. over den kop gemeten 15.— st. 0,20 st.; II 18—22 cm. over den kop gemeten 11.— st. 0.14 st.; Ill 12—18 cm. over den kop gemeten 7,50 st. 0,10 St. Boonen (stok) 35.— kg. 0,45 kg. witte stamboonen zonder draad 29,50 kg. 0,38 kg. Overige soorten 28.— kg. 0,33 kg. Peulen 19.50 kg. 0.25 kg. Bosuien 8.— kg. 0.10 kg. Boskroten (tenminste 0,3 kg., afgesneden kroten per bos) 6.— bos 0,08 hos. Kroten 10,— kg. 0.13 kg. Doperwten: rijs- en krombek 19,50 kg. 0,25 kg.; overige soorten 15.50 kg. 0,20 kg. Tuin- boonen 10,— kg. 0,13 kg. Tomaten I. n, III en IV 28,— kg. 0,35 kg. Tomaten bonken 22,— kg. 0,28 kg. Tomaten kriel 15,50 kg. 0.20 kg. Rabarber: Paragon 10,— kg. 0,13 kg Andere soorten 9,— kg. 0.12 kg. Bosprcl 8.— bos 0,10 bos. Sntjblet 9.— kg. 0,11 kg. Aubergines 41.50 st. 0.51 st. Pepers 157,— kg. 1,87 kg. Paprika 30.50 st. 0.39 st. Augur- ken: Soort I 31.50 kg. 0.40 kg.; II 21.— kg. 0,27 kg ni 13,— kg. 0,17 kg.; IV 10,— kg. 0,13 kg.; V 5.50 kg. 0,08 kg. 1 en n stippel 13,— kg. 0,17 kg. Ill en IV stippel 5,50 kg. 0,08 kg. FRUIT. Aardbeien 44.— kg. 0.56 kg. Druiven; Groep I. Gros Collman, Golden Champion, Mus- caat, West-Frisla, Leopold 105,— kg. 1,26 kg. Groep II. Overige soorten 100,— kg. 1,20 kg. Ap pelen: Yellow Trasparant IA 41,— kg. 0,53 kg. A 29.50 kg. 0,38 kg. B 18,50 kg. 0,24 kg. Meloenen: suiker en kleine groene ananas 52,— kg. 0.63 kg.; overige soorten 40.50 kg. 0,50 kg. Perziken: 13 boven 7 cm. doorsnee 44,— st. 0,54 St.; Ib van 6—7 cm. doorsnee 22,— st. 0,27 St.; II van 56 em. doorsnee 14,50 st. 0,19 St.; Ill van 4—5 cm. door snee 7,50 st. 0.M st.; IV beneden 4 cm. doorsnee 62,50 kg. 0,78 kg. Rijpe Kruisbessen 22,— kg. 0,28 kg. Kersen: Groep I. Vroege Duitsche kersen, Markies of Pater van Mansfeld. Hedelflnger Rie- senkirsche A 65,— kg. 0.81 kg. B 48.50 kg. 0.80 kg. C 15,50 kg. 0.20 kg. Groep TI. Blanzer, Glim mer of Betuwsche Wijnkers. Klerk of Beierlan- der A 59,50 kg. 0.75 kg. B 43.— kg. 0,53 kg, C 15,50 kg. 0.20 kg. Groep IIT. Melkers of Volgers Meikers. Abessede Mouland of Bastaarddikkc, garreau, Knapkers (Knappers) A 48,50 kg. 0.60 kg. B 37,50 kg. 0.47 kg. C 15.50 kg. 0,20 kg. Groep IV. Overige soorten A 32.— kg. 0.40 kg. B 26,50 kg. 0,33 kg. C 15.50 kg. 0.20 kg. Pruimen (glas): Kw. I boven 50 m.m. doorsnee 21,— st. 0.28 at.; Kw. II boven 40—50 m.m. doorsnee 13,50 st. 0.17 st.; Kw TH boven 35—40 m.m. doorsnee 8.— st. 0.10 St.; Kw IV minder dan 35 m.m. doorsnee 68.— kg. 0.35 kg. Aalbessen: le kw. Prolific en Holl. roode bes 37.50 kg. n.49 kg. Overige soorten en kwaliteiten 29.— kg. 0.37 kg. Frambozen 59.— kg. 0,75 kg. Boschbessen 80,— kg. 1.— kg. Vroege aardappelen: I boven 28 m.m. kg. 0,09 kg. II kriel boven 15—28 m.m. kg. 0.06 kg. Voor het snijden van kool mag 3 cent per kg. berekend worden, met dien verstande, dat do kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 cent per kg. of p. bos bereknd worden, met dien ver stande. dat de wortelen vóór het schrappen ge wogen worden. Voor bezorging van groenten en fruit mag door detaillisten 1 cent per kg. in rekening gebracht worden boven den wcrkcltjkcn verkoopprijs. Voor de afwijkende qualltelt van bovenge noemde producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prijzen berekend worden, welke ln een redelijke verhouding staan tot de hierboven ge publiceerde maximumprijzen, wclko gelden voor de beste kwaliteit. Bij Inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maximumprijzen moeten do verkoopprijzen dienovereenkomstig worden ver laagd. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per m.m. 8 et. Niet voorultbet. p. m.m. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per nun6 ct. Niet voorultbet. p. mm. 8 ct. minimum 6 m.m. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruitbet. p. m.m. 12 ct. minimum 6 mm. max. 30 man. Personeel gevraagd Voor Huishouding NETTE WERKSTER gevr. foor 1 dag per week. Uloemen- daalscheweg 23" A. Overveen. Met 1 Sept. NETTE TU LP gevraagd voor dag of dag en nacht in klein gezin van 2 per sonen, zelfstandig kunnende ko ken en werken. Aanmeldingen: Wagenweg 96, na 7 uur 'sav. Rusthuis „Casa Bonita". Den Raag vraagt voor spoedige in diensttreding een VERZORG STER en een BESCH. MEISJE ier opleiding. Aanmelden: v. Boeitelaerlaan 27. Tel. 35.65.42 MEISJE, van 9 tot 4. Gijs- brecht van Aemstelstr. 59. H.N flinke jonge werkster gevr. voor 1 dag per week. Aan- m.: Korte Kleverlaan 30. Bl'daal. Wordt gevr. een smids- aaxkomel1ng of loopjongen. Fa. X. Wildschut. Voorweg 59. H'stcde. Gevr. EEN MEISJE of werk ster voor enkele halve dagen p.w. Aanm. Santpoorterstr. 58. Haar lem. Jong echtpaar vraagt NET Dagmeisje van t uur Aanm. tusschen 7.30-^8.30 epoorplein 2 (hit. Lcldsuhsvaart H'stede. HELP IN DE HUISH. v. d. en n. of voor den dag. Aanm.- Overboschlaan 13, H'stede. Tel. SI 20. Gevr. FL. DIENSTBODE v. d. of d. en n. of fl. werkster. V.g.g.v. Goede kost en goed loon. Geen inkelwerk. Slagerij K. Fedder. Raadhuisstr. 94, H'stede. FLINK NET MEISJE gevr. met 1 Aug. v. d. en n. Aanm.: 8 —9 'sav., Spaarne 62. Gevr. voor ongev. 5 ochtenden per week een NETTE WERK STER. Pr. Hendriklaan 142. Overveen. NETTE WERKSTER gevr. oor Donderdags van half 2 tot half 7. Aanmelden: Javalaan lb. Heemstede. Tusschen 6 en 7. Rijkswerkman. 60 j., z. k zoekt HUISHOUDSTER. Br. no. 4922. Dame alleen vraagt H. I. D. H. Werktijd te bespreken. Aan meld.: 's avonds van 7—-9' uur, Wouwermanstr. 69. 2 X b. X ET METS.IE gevr. v. morgen- ur. of j werkster 2 A 3 ocht. p.w in kl. gez. Mevr.- Bekking, W. Daniëlsl. 8, Santp. St. NET MEISJE gevr. v. d. mor genuren. Niet ben. 16 j. Aanm.: tussch. 7 en 8 uur. Parallelweg 4 7, Zandvoort. NET DAGMEISJE gevr. v. 9-3 uur. in gez. v. 2 pers. niet ben. 18 jaar. Job. Verhuist!. 10, Hst. FLINK DAGMEISJE gevr. v. 9-5 uur. Aanm. Dr. D. Bakker- laan 8-2. Bl'daal. Gevr. in klein gezin te H'stede een nette JU EER. of MEISJE dat zelfstandig de huishouding kan waarnemen, fiuisel. verk. Goede beh. Br. 4944. NET MEISJE gevr. v. d. en n. zelfst. k. werken. Aanm. mevr. Stijl. Kinderhiutesingel 14. NETTE HUISHOUDSTER ge vraagd, bov. 50 j. P.G. die de geh. huish. waar kan nemen bij man all. Br. 4064. Voor spoedig gevr. een KEU RIG MEISJE In gezin met één kind. Aanm. Duindoornlaan 16, Haarlem. Achter Lorenitzka.de. MEISJE GEVR. van 9 tot 3 uur, ongev. 16 jaar, goed loon en goede behandeling, alleen zij gel. te reflect., die van strikte eerlijk heid kunnen getuigen. Beunder. Kl. Houtstraat 41. HULP IN DE HUISHOUDING gevraagd ven 9-5 uur. Zondags vrij. Br. 4953 Gevr. net DAGMEISJE goed loon. Aanmelden na 7 uur. Jan v. Galenstraat 26. FL. BURGERMEISJE gevr. 85.30. goede behandeling. Wilhelminapark 37. Een flink HUISNAAISTER gevr. voor nieuw- en veronder werk. Br. 4948 Gevr. een R.-K. DAGMEISJE van 9-4 uur. Zond. vrij. Adres: Mevr. Zeggers. Binnenweg 154. Heemstede. Mevr. Kluijver. Teylerplein 4 7 v ra act voor direct NET MEISJE v. g. 'g. v. vaji S.15-5 uur. FLINK MEISJE gevr. in gez. m. 3 k., van 8.30-s uur, hulp v. werkster. Mevr. Boer. van Dort- straat 82 rood. Voor Bedrijf Heerenkapper vraagt LEER LING. Kloosterstraat 121. JONGEN gevr. voor Bloem- kweekerij en Winkel. Leeftijd 14—15 jaar. J. M. Barnhoorn. Zljlweg 7. Overveen. Pelterijenfabr. vraagt AANK. NAAISTERS en leerlingen. 3 we ken vacantie per jaar. loon vol gens wettelijke loonregeling. Br 4933. Bekwame of aank. KAPSTER, gevr. Maison Henri, Hazepaters- laan 16. TULPENPRLSTERS gevr. bij Roozen van. Dealen, Heutvaart 30A, Haarlem. VERKOOPSTER gevr. in groote zaak van huish. art., glas. porcelein en aardewerk. Bij voor keur met vakkennis. Uilv. br onder no. 4930. Bekwame KAPSTER gevr Br. no. 4929. EENIGE NETTE JONGENS EN MEISJJjjS gevr., voor de boek binderij. Binderij „Snijder". Lange Poellaan 34. BAKKERS HATiFWAS en broodbezorger gevr. V.g.g.v. Br 4927. G_evr. v. dir. een aank. LAK- SPUITER, onder IS jaar. Adres te vern. bur. van dit blad. Gevr. prima PARAPLU-NAAI STER voor thuiswerk. Hoog loon. Br. 4962 Personeel aangeboden Voor Huishouding B.z.a. NETTE WERKSTER oor Di.. Do.. Vr. Br. 4938. MEISJE. 23 j., zoekt werk voor „Woensdag en Vrijdag. Br. B.z.a. NETTE WERKSTER. Dinsdag h"«?le dag. Zaterd. 's morgens. Br. 4936. BESCH. M.. 21 j. b.z.a. voor hulp i.d. huish. v. geh. dag. Br 4935. Mej. Moser, Raamvest 47. tel. 11684 vr. en biedt aan v. teratJ en Aug. VR OUWEL. HUIS PERS.. ook hee'.e en halve dagen. Prima MAXTELHANDWERK STER vraagt thuiswerk, Br. 4958 Biedt zich aan een nette HUIS HOUDSTER. Br. 4 9 57. B. z. a. NET MEISJE voor dag ep nacht. Br. 4956 Voor Bedrijf LAMPEKAPWERKSTER b. z.a. voor het opnieuw overtrek ken en moderniseeren. Spec. V. part. Br. 4939. B.z.a. NET PERSOON, voor concierSewerk, incasso, schoon houden van kantoren of iets derg., bek. m, centr. verw. Br. 494 0. Jongeman, 22 J„ vrij van ar beid in Duitschland. zoekt een betrekking als lERIvOOl'ER in heerenmodezaak. Br. 4959 Huizen gevraagd Voor spoedig GEVRAAGD: benedenhuis, bovenhulsje of on- gem. <f§ gest. kamers met gebr. van keuken voor oude dame. jonge moeder en baby. Br. 4961 Prov. Ambl zoekt VRIJ HUIS. bov. of benJis. of 2 kam. m. vrije keuk. tot f 32. Br. 4941. Huizen aangeboden WIE RUILT WONING J. Luy- ckenstr. (H.-N t 6.25 p. w. voor woning omgeving Vlaamsche weg. Br. 4820. Kamers gevraagd Dame zoekt ONGEM. KAMER of étage. Br. met prijsopgaaf 4821. Eenv. Dame zoekt Z.SJpK. m. st. en kookgel Br m. pr.opg 4822. Bejaarde dame vr. GEST. ZIT- EN SLK. bij Dame all. of kl. gez. P.G. of zitslk. in kl. rusthuis m p. teg. 1 Sept. Hrl-Z. of centr. Br. m. pr.opg. 4823. Jong echtpaar zoekt ETAGE gestoff. of ongestoff., goeden stand. Br. 4824. Gevr. d Juffr. ZITSLAAPK. m. keukengebr. of kookgel. Br. 4825 Gevraagd VRIJE ETAGE of drie ruime kamers, met vrije keu ken en bergruimte, gestoffeerd op goeden stand voor rustig gezin (drie volw. personen) Ljffst Haar lem. Br. 4826. Gevr KAMF.R M. PENSION f 60 p. maand. Br 4827. Kamers aangeboden Te huur half Aug. of 1 Sept op nette st. v. Dame of Wed.- all bij Wed all. 2 GEST. OF GEM. KAMERS m keuken of gebr. v. keuken. Br. 4828. Aangeb APPARTEMENTEN gunstig gelegen centr. verw., stroomend water per 1 Sept., tel. 16118. Frederikspark 4. Te huur in centrum Z1T-SL.K. met v wascht en slaapk. met v. w.t. in centrum. Wolstraat 12. Heemstede. Te huur op eersten st. 2 GEST. KAMERS met gebr. keuken - str. w., en sl.gelegenheid voor bejaard echtp., heer of dame. Br. 4831. Agb. gr. fr. ONGEM. KAMER m. gebr. v. k. Zomerkade 53 rood. Rusthuis op goeden stand heeft RUIME KAMER met serre vrij. Rufm uitzicht Br. 4833. Agb. gem. ZIT-SLAAPKAMER m. str. water, stook- en kookgel. Te bez. na 6 uur Bilderdijkstr. 9 zw Kost- en Inwoning Weduwnaar gepens. zoekt KOSTHUIS bij gepens. weduwe, heef* eigen bed Br. 4836. Huisraad gevraagd Te koop gevr. VLOERKLEED. salonkastje, oud hangklokje, over gordijnen. siervazen. Br. met prijs 4837. Huisraad aangeboden Te k. 2 p. EIK. LED. m. springb. 1 p. d.sch. m. 40, haarlint, buffet. Maerten v. Heemskerkstr. 9. Te koop KOEKOEKKLOK slaat en roept; groote luxe Spaan- sche sierpop en binnenband. Kam persingel 26 Aang. 2 eiken BUREAUX. Wa genwég 9, Haarlem. Tel. 19662. Nieuwe KOOKKACHEL te koop "f 25 Dammers, Schagchelstr- 42 rd Aangeb. zwaar old fin. HUIS- EN SLAAPK.AMETJBL. comp m bed. groene velours, o k. Br. 4854 Te koop 24 a 25 M2. LUXE MATTING. Bronsteeweg 19, Heem stede. Te koop WIT LED. m. spir. en prima kap. matras en zw. mah. kastje. Sumatrastr. 15, Haarlem. Te koop ONTBIJTSERVIES. Br. 4852. Muziekinstrumenten Prima PIANO -(zwart) te koop aangeb. z.g.a.n. Prijs f 850. na 7 uur. Bloemend.weg 233, Overveen, tel. 24939. - MUZIEKINSTRUMENT te ver koopen? Gaat naar een vakman, die het naar waarde weet te taxee- ren, en wij betalen de hoogste waarde, onthoudt ons adres. Mu- ziekh. Joh. Kiekens. Smedestr. 27. Beste LUIDSPREKER agb. van radiocentr f 15. Gasthuisstr. 5 zw. KOFFERGRAMOPHOON aan geb., weinig gebruikt. Const. Huy- gensstr. 10, Haarlem-Noord. Te koop pracht RADJA inge bouwd met stationn.scbaal f 150 Adres bur. v. d. bl. Te koop een prima modern RADIOTOESTEL. Van Marum- str. 3 rd., na 8 uur. Te koop pracht PH. RADIO, ing. luidspr. en namenschaal, bill, prijs. K. v. Manderstraat 55. Te koop AMF.RIK. RADIO. Te bevr. na 7 u. Wijde Geldeloozepad 29 rood, Hrl. Goede DUITSCHE PIANO te koop. Billijken prijs. Mamixstraat 84. H.-N. Rijwielen Auto's Te k. MATCHLESS 500 C.C., zijkl. in prima st. Br. 4847. Diversen VERLORENgouden ring m. groene langwerpige steen. Eer lijke vinder flinke belooning. Vor- spronckweg 165. Wie kan KINDJE VAN 4 MAANDEN verzorgen voor f 3 a f 4 per week. liefst bij jonge nette menschen. Br. 4963. Sportief meisje. 24 j., z. AAN- SL. BIJ CLUBJE om vac. (2e en 3e week Aug.) bij boeren of dgl. door te brengen. Br. 4850. IN RUIL gevr. 1 p. Heeren schoenen 43 voor mooie D.sch. 39- 40, tevens te k Damesmantel o.k 44-46, Japon o.k. 42-44. Na 6 uur Korte Houtstraat 21 rood. GUMMI LAARZEN en tennis schoenen niet plakken maar vul- caniseeren. Gierstraat 78 rood, in gang Doelstraat. Diversen te koop gevr. GEVRAAGD: stalen 2-deurs bureaukost, stalen typetafel cn pl.m. 25 M.2 vloerbedekking (matting) Br. 4860. TE KOOP GEVR.: mooi gaaf vloorkl. 2 50 x 350 M. en oude mantel, brwtn of boigo. Br. 4S61 JACirrnOXB te koop gevr. voor goede verzorging en behan deling wordt Ingestaan. Br. -5S64 Te koop gevr.: LIGSTOEL m. Pullman kussens in pr. staat Br. 4882 Gevr. J. CAPE pl.m. 6 a 7 J. en trainingspakken In pr. staat. Am- sterda mach e vaart 234. Te koop gevr. SCHILDE RIJEN uit ïse of 19e (y*uw of Haassche School. Br. Kir.dor- huiflvcpt 19. Tel. 12167. WIJ KOOPEV UW BOEKEN, op elk gebied, t>ok voor geheele Bibliotheken te ontbieden. Shiuf even een kaartje. Oude en anti quarische bockhandel Faber, Ko ninginneweg 8. G E VRAAG Dbaby-u ttzet en luiers of gedeelte, k. 'ledikant en k.wagen. Br. 4 867 GEVRAAGD: bankschroef en verfspultrevoivcT. Br. 4859 Diversen te koop Te koop: zwart LAKENSOH PAK. Br. 4 876 Te koop: zwart JAQUET EN VEST. ruime maat. Admv g D. Brands, Armlijn str. 7. TE KOOP: smoking 48-49 met hemd 14 1/2 boord en dns. Na 6 uur. Adres bur. v. d. blad. TE KOOP: J stofzuiger Pre mier Duplex, 1 2-plte gasstel 1. z. ïT- at. g. o, k. Vooruitgangstraat 107 rood. Te koop KONIJNEN MET HOKKEN. Zijl weg 267. Haarlem. Na 7 uur. AANGEB.: 1 p. dames zw. seh. m. 37, pumps en Nacther Hollan der. Duvenvoordestraat 2 8. Na 6 uur. AANGEB.: wringer, bok. elett- tleken kous. Blansert. Allanetr. 68

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 15