Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken „Het leven is hard" zegt Jan van Drimmelen. Aantrekkelijk Programma Onze voetbalclubs in het afgeloopen seizoen. BUBBELTJE EN KNOR Toen een aak op de Waal in korten tijd verging.. De schippersdochter, die nooit werd gevonden. Jan van Drimmelen heeft zooveel mee gemaaktHet ruige leven hardde hem en dat moest ook wel, want anders zou hij nooit in staat zijn geweest de gevaarlijke opdrachten, waarvan hij zich met succes kweet, uit te voeren. Zijn jeugd ging al spoedig verloren. Het duurde niet lang voor hij het tikje onverschilligheid kreeg, dat iedereen kenmerkt, die zijn bestaan aan de zee heeft verbonden. En toch.... de bolster mocht ruw zijn, de pit was blank. Jan van Drimmelen. de onversaagde denker, die geen gevoel scheen te kennen als hij een levensgevaarlijk karwei moest opknappen, toonde vaak, dat hij een goed hart heeft. Gevoel? Hij loopt er niet mee te koop. Maar het volgende verhaal zegt voldoende. Er was een groote Duitsche aak op de Waal gezonken. Oome Jan werd te hulp geroepen. Het water van de Waal is nooit stil, zoodat hij er met volledig bergingsmateriaal en een duikmachine heen ging. Voor hij zijn eerste duik nam kwamen de schipper van de gezonken boot en diens vrouw naar hem toe. „Zeg duiker", zeiden ze, „kijk, voordat je de kas gaat onderzoeken, eens of je onze dochter'ook ziet. 't Was een braaf meiske van twintig jaar en ze moet nog in de ach- terkajuit zijn Van Drimmelen keek hen getroffen aan. Het leed had deze menschen hard ge- kasteid. Over het verlies van hun schip spraken ze niet, al was het een_ gróót verlies, dat zij hadden geleden. Het andere verlies was oneindig droeviger. Het was niet te hèrstellen. Een brave dochter van twintig jaar was verdronken...,. Het bestaan van deze menschen leek zoo rustig. Welk gevaar loopt een aak? Maar het noodlot let niet op schijn, het had zich voltrokken, droeviger dan men ooit had vermoedHet gezicht van Jan van Drimmelen werd hard. Vele lijken had hij al naar boven gehaald. Lijken van schip breukelingen. Lijken uit tjalken. Lijken uit botters, uit zeebooten, uitHij was on bewogen gebleven. Maar hier stond hij midden in net leed. „Duiker", zei de man, „je bent niet ge- komme om m'n dochter op te hale. Maar probeer het, wil je?" „Duiker", zuchtte de vrouw, t was toen zoo'n goed kind". „We benne in aanvaring ..geweest," ver telde -de schipper. „We werden gegrepen door een sleepboot. Ik en m'n knecht wa ren d'r direct bij om m'n kinderen aan de sleepboot over te geven. Dat moest gauw gebeuren, want de aak liep dadelijk vol water. M'n oudste dochter wou niet meteen overstappen. Ze had braaf gespaard, weet je, en ze wilde daarom eerst haar spaarpot halen. Kom terug! riep ik. Vooruit, kom terug! Maar ze luisterde niet naar me. Ze ging de kajuit in.... Even later nam de aak een verkeerden slag enzonk on middellijk. Ze^ zou net weer naar boven komen. De deuren van de ka.iuit had ze al .geopend. Maar 't water stroomde de roef binnen. Ik hoorde haar roepen! Help mij, vader! schreeuwde ze. Het binnen- stroomende water drukte haar weg. De ijzeren deur sloeg dicht. „Ik ben nog overboord gesprongen, toen m'n dochter riep. Ik kon d'r toch niet laten verdrinken! Ik zag haar drijven en zwom d'r naar toe. Ik greep het beet en voelde, dat ik het haar van m'n hond vasthield- M'n dochter zag ik niet meer „Ik zal m'n best doen", zei Jan van Drimmelen. Meer niet, doch 't was genoeg. «„De mannen trokken me m'n duikerspak an", vertelt hij. „Ik liet me zakken en ïocht de roef op. 't Was zoo donker as de nacht. Toch kwam ik bij de deur van de roef. Het ding zat zoo vast» as een muur. Ik moet er in! dacht ik. Daarom seinde ik om een „akertouw". Dat maakte ik an de deur vast en toen gaf ik op: trekken! Eerst wou-ie niet los, maar toen ze het touw boven om de stoomwinch zetten, ging het beter. Waarachtig, de deur werd open gerukt. Op m'n knieën kruipende ging ik de roef in. Ik voelde een bed, dat stijf tegen het dek an- hing. Om te zien of het meisje er niet op lag, trok ik het bed naar beneje. Ik kon het lijk echter niet vinden. In het donker kroop ik verder. Ik voelde een opening en een koperen leuning. Daar was een trap, die naar beneje ging. Met een wilde ik naar omlaag,, maar dat kon niet, want m'n slang en signaallijn zaten me in den weg. Ik dacht: naar beneje moet ik! Toen greep ik m'n slang en signaallijn en haalde ze zoo'n vijf meter naar me toe. Met twee halve steken maakte ik ze an de koperen leuning vast". Zeker, lezer, alles lijkt zoo heel ge makkelijk, omdat Oome Jan het sober ver telt. Maar de situatie was bijzonder ge vaarlijk, want als er onraad zou zijn, zou de duiker de van boven gegeven semen niet doorkrijgen. Hij knoopte den lijn en de slang- desondanks vast, omdat ze niet los konden blijven wegens denstroom. Ook dat zou een groot risico met zich heb ben gebracht. Jan van Drimmelen vertelt verder: „Zie-zoo, dacht ik, daar heb ik allebei geen last van. Ik ben weer gaan zoeken, toen ik beneje was. Eerst moest ik kruipen. Ik vond een schoen en stopte-die in mijn zak. Ik hgd altijd een broek varuzeildoek an met twee groote zakken: die droeg ik over m'n duikerspak om de slijtage te ver minderen. Ik zocht den geheelen grond af en vond weer iets: een ring. die ik ook bij me stak. Ik ging staan en voelde langs de wanden van de kajuit. Daar had ik wat te pakken. Een bedstede! Het bed zat ook al tegen het dek an; dat wordt door het water opge drukt, zie je. Direct trok ik^het weg. Weer kon ik het lijk niet vindenIk was woe dend. Alles was tevergeefs geweest. Ik rukte de gordijntjes van het bed af. Waar om? Dan kon de schipper later nooit zeg- ten: die duiker is er niet in geweest, die urfde zeker niet. Ik ben de trap weer op gegaan, ik heb m'n slang en signaallijn losgemaakt, ik 'seinde: op! Boven stonden de vader en de moeder op me te wachten. Ik vertelde hun alles wat ik had onder vonden, ik haalde mijn zakken leeg: een schoen, gordijntjes, een ring.... De moe der viel direct van d'r zelve. Qp gordijn tjes had haar dochter zelf gemaakt daags tevoren opgehangen, de schoen had ze an, toen de aak zonk en de ring was haar gouden verlovingsring Toen ben ik de aak gaan onderzoeken. De boot was in vieren gebroken. Het luik boven de roef was er af. Nu werd ver moed, dat het lijk door dat gat uit de roef is gedreven en op den bodem van de Waal is terechtgekomen. Daar ligt veel „reis- werk". Het lijk zal daaraan vast zijn blij ven zitten. Het wrak is later met dyna miet stukgeschoten, maar het meisje is nooit meer gevonden. „Tja", zucht Jan van Drimmelen, „het leven is hard". v. B, Allen Present. De belangstelling voor Allen Pressent is den laatsten tijd zoo toegenomen, dat er gevolg aan het voornemen, om een derde groep te vormen, kon worden gegeven. De spelers hiervan zijn tijdens den Maandag gehouden clubavond in de zaal v. d. d. Lem reeds in actie gekomen. Het resultaat van den tweeden avond der eer§te rende was in de afdeeling A als volgt (resp. gesp., gew., verl., pnt. en doorm): Schiebroek 12 10 2 10 8 Glas 12 9 3 9 6 1. Linden 12 8 4 8 8 Bohm 1/2 8 4 8 6 Siewertsen 12 7 5 7 5 De Lange 12 6 S 6 7 Mertens 12 6 6 6 7 Warnaar 12 6 6 6 7 Rademaker 12 6 6 6 2 Moot 12 5 7 5 4 Zwanenburg 12 5 7 5 4 Oostveen 12 5 7 S 2 Stiemer 12 5 7 5 2 Hout 12 4 8 4 7 Verduin 12 3 9 3 6 d. Does 12 3 9 3 5 In de nieuwe groep waren de uitslagen resp. gesp., oogen en doorm.: S. Jonker Jr. 6 5816 Otte Posthuma Nierop Moos Webbe Overzier Vuren De Boer Agenda IJmuiden. WOENSDAG 22 JULI. RËX: Mirandofina. 8 uur. DE PONT: La Habanera, 8 uur. OUD-KATH. VER. GEBOUW: Bijen komst D.G.S., 7,30 uur. DONDERDAG 23 JULI. BIOSCOPEN: Zie Woensdag. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178. 4377, 555o. POLITIE. Willemsplein 5400. BRANDWEER 5242. E. H. B. O., A. P. Bakker 5455. E. H. B. O.. Velsen 4989 LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145 ANTONIUS ZIEKENHUIS. 4444. IJMUIDER APOTHEEK 4229. KENNEMER .APOTHEEK 4204. 5706 5612 5610 5163 4844 4703 4310 3640 Marktprijzen. IJmuiden, 21 Jul. Tarbot 12.20, tong 11.909.90. beide per K.G.; kleine schol 2e srt. 225220; pufschol le srt. 176152; id. 2e srt. 98—72; pufschar le srt. 7270; id. 2e srt. 4228; horsmakreel 130, alles per 50 K.G. Besommingen: trawler Sch. 161 15M 878: loggers: Sch. X97 1258; Sch.73 1430; Sch.245 '92; Sch.30 1246; Sch.332 455. SCHEVENINGEN 21 Juli. Met versche visch waren heden aan de markt de motorloggers SCH 2S0, H. Ouwehand f380, SCH 110, G. Groen f611, SCH 47, J. van Beelen, f393, SCH 280, H. Messemaker f705; de motorgphokker SCH 76, W. Rog f1752 besomming. De prijzen waren: MiddelscHol f158, kleinschol f 86—f 122, schar f 77,40—f 79,60 alles per kist van 40 kg. Visscherijschool. Naar wij vernemen wordt de Gemeentelijke Visscherijschool voorloopig naar Velsen Noord verplaatst. De leerlingen zullen in de openbare lagere school no. 7 worden onder gebracht. Alle mogelijke moeite zal worden gedaan om het onderwijs, waarvan reeds zoo- velen de vruchten hebben geplukt, ook daar zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn. nieuwe cursussen zullen 1 September begin nen. Er zij de aandacht op gevestigjj, dat er zich, op^ nader'aan te geven uren, weer leer lingen kunnen aanmelden, ook degenen, die het diploma van de Nijverheidsschool hebben behaald en verder willen studeeren. Nu het onderwijs elders wordt gegeven kan er op worden gewezen, dat de gelegenheid voor jongelui te Velsen Noord, Beverwijk, Heemskerk etc. bijzonder geschikt is om zich aan te melden. De afstand kan nu geen be zwaar meer zijn. GESLAAGD. De heer J. Bodewitz, leerling van de Ge meentelijke Visscherijschool, is te 's Graven- hage voor het stuurmansdiploma kleine han delsvaart geslaagd. SUCCES VAN EEN PLAATSGENOOTE. Zaterdag vond te Nijkerk een zwemfestijn plaats, waaraan een prestatietocht verbon den was. Aan deze 2 K.M. tocht namen 93 dames en 165 heeren deel. Onze^plaatsge- noote To Stet was één der damw die het verzilverde insigne wisten te bemachtigen. De deelnemers waren allen zonder uitzon dering vol lof "over de goede organisatie. Gezien'het aantal^deelnemenden uit andere kleine zwemcentra, kunnen wij niet anders dan onze verwondering uitspreken over het feit, dat onze plaats die, behalve To Stet, toch meerdere goede zwemkrachten telt, zoo poover vertegenwoordigd was. Een der gelijke gelegenheid kan voor velen een aan sporing worden hun beste krachten in te zetten. ACHT JAAR... „Een achtjarig meisje te Arnhem vermoord" Afstootend is het dit te lezen. Ja zeker, we hebben er méér van gehoord, Maar steeds zal 't afschuwelijk wezen. Een achtjarig meisje, een opgewekt kind, Een menschje, dat houdt van het leven. Nog is het zoo gaarne een elk goedgezind. Zoo graag wil 't vertrouwen gaan geven. Dan komt er een vent, die haar kindzijn misbruikt, Een kerel, die opvoeder zijn moet. Hy grijpt naar het leven dat pas is ontluikt Ach, denkt'u, dat 't hem even pijn doet? „Een achtjarig meisje te Arnhem vennoord" Het staat tusschen vele berichten Van dpod en verderf, en we lezen weer voort, Alsof we een dagtaak verrichten. Maar is onze kranfr straks terzijde gelegd, dan moeten we telkens weer denken Aan 't kleine bericht, dat zoo héél veel toch zegt, Al kan het geen levensmoed schenken Kanonvuur spuwt dood, wild knalt bommengeweld Men leest en blijft soms onbewogen. |Iaar dit nietig menschje, dat schijnbaar niet telt, Staat iedereen telkens voor oogen. 't Kan zijn, dat de lust om 1? wreken ontbreekt. Maar, moordenaar, als je geweten straks spreekt Agenten toonden zwemprestaties. Bevredigend resultaat. In het Zuiderparkbad te Amsterdam zijn dezer dagen de wedstrijden om de Neder- landsche Politie-zwemkampioenschappen ge-; houden. De Politiesportvereeniging Velsen, die geregeld van activiteit blijk geeft, besloot enkele leden te laten deelnemen, namelijk G. J. Timmerman, J. Timmerman, N. v. d. Bos en P. Lansaat. Van den heer W. Ritman. den voorzitter van de P.S.V., vernemen wij. dat het resultaat zeer bevredigend mag worden genoemd. Op den honderd meter rugslag slaagde G. J. Timmerman er in den derden prijs te be halen. Bij het popduiken kwam v. d. Bos in actie, die op den vierden prijs beslag legde. Een bijzondere belangstelling ging uit naar de drie maal vijftig meter wisselslag-estafette. De politie alhier werd vijfde achter Amster dam, Rotterdam, 's Gravenhage en Arnhem. Ten slotte gelukte het v. d. Bos op den vijftig meter schoolslag voor nieuwelingen den ze venden prijs te behalen. De Politiesportvereenigirtg Velsen ziet- re den tot tevredenheid in het feit, dat de agenten uit onze gemeente tegen confraters van vele vereenigingen in ons land slag heb ben moeten leveren. OVERTREDING ART. 251 BIS. Een inwoonster van IJmuiden is in arrest gesteld wegens overtreding van artikel 251 bis van het Wetboek van Strafrecht. Zij bleek zich meer dan eens aan dit feit schuldig te hebben gemaakt. Wat V.Z.V. sportlievend IJmuiden biedt! voor publiek en spelers samengesteld Leerzame excursies. - Aardige herinneringsbordjes. - Propaganda-etalages. Nog slechts enkele dagen resten ons voor het groote landelijke Waterpolotournooi van de Velser Zwcmvereeniglng op de belangstel ling van geheel sportlievend IJmuiden beslag legt. Er is bij V. Z. V. hard gewerkt om de organisatie zoo goed mogelijk te verzorgen en dit was noodlg, want de tydsomstandighe- den brachten de noodzaak talrijke moeilijk heden te overwinnen. Nu het resultaat van het voorbereidend offensief bekend is mag echter dadelijk worden gezegd, dat de arbeid Pluvius' medewerking voorbehouden wel met een succes moet worden bekroond. Er is een byzonder aantrekkelijk programma samengesteld, dat ongetwufeld by allen, of men nu uit IJn)uiden of uit Utrecht, uit Rot terdam of Haarlem, uit 's Gravenhage of uit Amsterdam komt, uitstekend In den smaak zal vallen. Wat gaat er nu zooal gebeuren? We hebben al veel over het tournooi geschreven, maar met het bekendmaken van uitvoerige gegevens over de wedstrijden zélf en alles, wat daaraan is ver bonden, hebben wij gewacht, tot de. plannen vrij- wel volledig waren uitgewerkt. Dat is nu het geval, zoodat we veler nieuwsgierigheid kunnen bevredigen. Het staat thans vjst, dat inderdaad de beste spelers in ons land naar IJmuiden zullen komen Zooals men weet hebben de vooraanstaande krin gen van den landelijken bond de uitnoodiging ontvangen om evenals verleden jaar een keur- ploeg van de krachten in deze districten te zen den. Het is verheugend, dat van alle kringen een gunstig bericht is ontvangen. Het is definitief, dat er zal worden deelgenomen door Utrechi. 's Gravenhage. Haarlem Amsterdam en Rotter dam. Chauvinistisch als we nu eenmaal zyn willen we natuurlijk ook een zevental van V. Z. V. in actie zien. Welnu, dat is mogeiyk het eerste heerenzevental, dat ernstig aanspraak op het kampioenschap maakt en daarom overal Je aandacht trekt, zal een vriendschappelyken wed strijd tegen Nereus spelen. Men slaat dus vei- scheidene vliegen in één klap, wanneer men het tournooi by woont. Het is prettig, dat de heer Jan de Vries, de be kende voorzitter van den Nederlandschen Zwem en Reddingbond (N.Z.R.B.). die een internatio nale reputatie heeft op te houden, zich spontaan toe bereid heeft verklaard medewer king te verleenen. Het is een waarborg voor een sportief verloop, dat hij als scheidsrechter zal optreden. Eens te meer bewust dit. dat er in landeiyke kringen veel waarde aan dit evenement wordt gehecht. De namen der andere scheids rechters spreken ook voor zichzelf, men kent hen waarschynlijk wel: A. J. Braam, voorzittei van de P. C., Th. J. de Kok, te 's Gravenhage, A. Verhoef, te Rotterdam en G. Voogd, voorzitter van De Waterratten. De leiding is ook by deze .heeren in goede handen. \Voor we den pololeider van V. Z. V. aan het woord laten over de wijze, waarop er zal worden gespeeld, willen we nog even de aandacht voor de „entourage" vragen. Wat de ontvangst va:i de deelnemers betreft kunnen wü mededeelen, dat de spelers Zaterdag aan het station zullen worden verwelkomd door de commissie van ont vangst, die tevens voor begeleiding naar het bad zorg draagt. De wedstrijden zullen in De Hee- Prestaties van Stormvogels en V.S.V. onder de loupe. (Van onzen voetbalmedewerker) Het gesloten seizoen, dat bedoeld is om de zomersporten gelegenheid te bieden haar vleugelen zoo wijd mogelijk uit te slaan, vormt een schoone gelegenheid de prestaties onzer voetbalclubs in 't achter ons liggende seizoen eens wat nader onder de loupe te nemen. Stormvogels bracht het slechts tot de achtste plaats. De blauwwitten behaalden slechts 15 punten uit 18 wedstrijden, 't Is inderdaad niet veel, dooh als \Ve bedenken, dat A.D.O. met 24 punten kampioen werd, dan volgt- daaruit, dat de clubs uit deze afdeeling - over 't geheel aan elkaar ge waagd waren, hetgeen nog nader geaccen tueerd wordt door het feit, dat Stormvo gels op eigen terrein den Hagenaars, toen dezen het kampioenschap voor 't grijpen hadden, een nederlaag wist toe te brengen. Even ver als de Vogels beneden A.D.O.'s puntenaantal bleven, even veel bleven zij boven'dat van de hekkensluitster D.O.S. Hieruit volgt weer, dat men in het kamp der Vogels weinig angsten voor de onderste plaats heeft uitgestaan. Dat de blauwhemden het niet verder ge bracht hebben dan de achtste plaats, kan doelman Kraak moeilijk verweten worden. Hy werd in 17 wedstrijden 37 maal gepas seerd zijn plaatsvervanger in de ontmoe ting tegen V.U.C. liet 5 goals door-welk aantal in een nóg flatteerender licht komt te staan, als we bedenken, dat hij over een minder backstel te beschikken had dan Hollenberg en Thijssen destijds, toen die HaakKoster voor zich hadden. Het zwakke punt van het elftal vormde de voorhoede en wel in 't bijzonder het binnentrio- Het is dan ook voor de Vogels te hopen, dat zij in 't komende seizoen over een sterker aanval te beschikken zullen hebben! En bedriegen de voorteekenen niet, dan zal dit ook inderdaad het geval zijn! V.S.V. stond nog één sport lager op de competitie-ladder dan haar zustervereeni- ging: met 13 punten bezette zij slechts de negende plaats. Met dit aantal bleef zij 14 punten onder dat van de kampioensclub Blauw-W:t, waaruit blijkt, dat V.S.V. dit jaar allerminst kampioensgegadigde is ge weest. Heel wat dichter benaderde V.S.V. het aantal punten van 't Gooi: slechts één punt behaalde de rood-witten meer en had 't Gooi een door haar ingediend protest gewonnen, dan was zelfs een beslissings wedstrijd noodzakelijk geweest met de groote kans, dat V.S.V. dien verloren had, daar de eindspurt der roodwitten al zeer zwak was. Dit, in combinatie met het feit, dat Haarlem en 't Gooi zich juist in dien eindspurt zoo goed weerden, was oorzaak, dat V.S.V. vrji onverwacht pretendent voor de onderste plaats werd. Zeer opvallend is 't groote aantal tegen- punten, dat V.S.V. moest noteeren en dat nog wel met krachten als De Vries en Poulus in de verdediging! Niet minder dan 55 goals werden in het V.S.V.-doel geschoten, het grootste aantal van de ge- heele afdeeling!! Als merkwaardigheid moet hierbij worden aangeteelcend, dat er wedstrijden waren, waarvan van drievier den van den speeltijd moet getuigd worden, dat er voor de tegenpartij bijna geen door komen aan was, maar dan volgde de in zinking. Een andere merkwaardigheid was het, dat de voorhoede, hoewel haar 5 plaatsen voor het grootste deel zwak bezet waren, toch nog 39 goals scoorde (Wordt vervolgd). rendulnen te zeven uur beginnen en na afloop zullen alle deelnemers nog even byeenkomen voor het aanwyzen van de slaapgelegenheden. V. z. V. heeft zich ln dit opzicht bijzonder moe ten inspannen, maar ze deed het werk graag en kwam dan ook tot een bevredigend resultaat. 's Zondagsmorgens wacht wéér iets bijzonders. Terecht ziet de vereeniging" in, dat deze gele genheid geschikt is om de „vreemdelingen" eens nader met onze gemeente kennis te laten maken Daarom zullen er twee leerzame excursies wor den georganiseerd; de deelnemers kunnen een keuze maken. By de gastvrouwen (een schoone naam, maar zy hebben dan ook een schoone taak!) zal de maaltyd worden gebruikt, waarna het tournooi weer alle aandacht opeischt. WANDBORDJES Verleden Jaar had V. Z. V. veel succes met het verstrekken van wandbordjes als biyvende her inneringen. Ook ditmaal zal daartoe worden overgegaan. De bordjes zijn aardig uitgevoerd, zy zijn van de emblemen van V. Z. V. en de kringen voorzien. Zonder twijfel vormen zy een benydenswaardig bezit. Tenslotte willen wy nog belangstelling voor de propaganda-étalage vragen, die velen al zul len hebben opgemerkt. De heer Visman heeft de etalage van zyn Naaimachinehuis aan den Wijk aan Zeeërweg no. 4 ter beschikking gesteld en deze mogelijkheid is door V. Z: V. dankbaar gebruikt. Direct wordt de aandacht getrokken door de zorg, die aan het uitgestalde js gewijd. We zillen er niets van vertellen, omdat het beter i, dat de lezer zelf een kijkje gaat nemen! Van den heer Pum Swier, pololeider van Z. V.. vernemen wij nog het volgende: technische commissie voor dit tournooi heeft schema gemaakt, zooals zij dacht, dat het tour nooi gespeeld moet worden en dit ter goedkeu ring aan de P. C. van den N. Z. R. B. voorgelegd. Zaterdag ontmoeten Utrecht en Den Haag elkaar om zeven uur. Als tweede wedstrijd staat Haar lem—Amsterdam op het programma. Zoo mer. zlet%Un er dus al dadelijk twee zeer interessante ontmoetingen. Wie zullen de winnaars en wie verliezers zUn? Het i» moeiiyk te zeggen. Daarna volgt er een half uur rust. lp welken tyd V. Z. Z. l een wedstrijd zal spelen tegen Nereus. Daar- on tometen de twee verliezers der eerste twee wedstryden elkaar. De winnaar hiervan plaatst zich voor den volgenden dag. De verliezer is de finitief uitgeschakeld. Zondag volgt het tweede deel. De ploeg van Rotterdam, welke voor Zaterdag was vrijgéloot. speelt zijn eersten wedstrijd tegen den winnaar van den eersten wedstrijd van Zaterdagavond. Daarna spelen de winnaars van de laatste twee wedstryden tegen elkaar. De beide winnaars hiervan komen in de finale. Door dit systeem verkrijgt men het voordeel, dat de spanning steeds stijgende is, immers de clou wordt hier tot het laatst bewaard. De win naar van den laatsten wedstrijd is kampioen. Wel ls er ook een andere maniet1 om het tournooi te spelen en dat is de halve competitie, waarin dus alle ploegen elkaar eenmaal ontmoeten. Dit systeem is zeker zuiverder, maar het groote voordeel, nameiyk de clou voor het laatste, valt hlerby. Van den heer'J. W. Schachtschabel Jr. vernemen wU nader, dat et twee maal zes minu ten wordt gespeeld. De ln bijgaand programma het eerst genoemde zeventallen spelen met witte mutsen en beginnen aan de. westzijde van de Heerenduinen (boschkant). In verband met de tijdsomstandigheden komt Rotterdam, dat Zater dag heeft vrijgeloot, eerst Zondag naar IJmuiden. Mocht een wedstrijd in gelyk spel eindigen dan dienen er strafworpen te worden genomen, door beide partyen zes en wel door eik der veldspelers één tot de beslissing is bereikt. Iedere kring wordt vertegenwoordigd door acht spelers en één leider. Elk zevental zorgt voor eigen mutsen en er mag worden gespeeld in driehoek met zwem broek. HET PROGRAMMA Ziehier het programma voor beide dagen (3 is scheidsrechter en T tijdopnemer): Zaterdag: 7 uur: 1. Utrecht—Den Haag (S.: A. J. Braam T.: J. W Schachtschabel Jr.). 7.30 uur: 2. Haarlem—Amsterdam (S.: J. de Vries, T.: P. Borst). 8 uur: Opvullingswedstrijd V. Z. V.—Nereus (S.: G. Voogd, T.: W. de Vries). 8.30 uur: Verliezer l—Verliezer 2 (S.: T.: C. Janus). Zondag: 2.30 uur: 4. Winnaar 3Winnaar 1 of 2 (waar tegen nog niet ls gespeeld). (S.: T.: P. Duinker). 3 uur: 5. Rotterdam—Winnaar 1 of 2 (andere dan ln wedstrijd 4). (S.: T.: P. Visman). 3.30 uur: Opvullingswedslrijd V. Z. V./Nereus- comblnatie—verliezer 3. (S.: T.: G. L. Vriend). 4 uur: 6. Winnaar 4Winnaar 5. finale (S.vJ de Vries, T.: C. Janus). t RIJWIELEN STONDEN ONBEHEERD. De politie heeft tegen vijf personen pro ces-verbaal opgemaakt aangezien zij hun rij wielen onbeheerd aan den openbaren weg hadden achtergelaten. De fietsen waren bo vendien niet afgesloten. Schoolzwemwedstrijdeii in De Heerenduinen. Vijfhonderd scholieren kopje onder. Het ligt in de bedoeling ieder jaar opnieuw deze wedstrijden te organisee- ren, Ongeveer in deze termen ein digde ons verslag van het vorig jaar, cn V.Z.V. heeft woord gehouden, het is niet bij woorden gebleven, want met terdaad heeft men zich hiervan kun nen overtuigen. Het was ook ditmaal weer een lieve lust te bemerken hoe groot de ambitie was voor deze gele genheid. Zoo om ende bij 500 inschrij vingen waren er binnengekomen, van af de 6e en 7e klasse der lagere scho len tot H.B.S. en U.L.O. toe. Al vele malen hebben regelen, waarin de lof der zwemsport, als zijnde de ge zondste sport, die men ooit kan beoefe nen, weid bezongen, deze kolommen ge sierd. Nochtans kan men niet genoeg hier van gewag maken en het is daarom des te meer toe te juichen, dat juist de jeugd zoo'n groot enthousiasme aan den dag legt. Waneer elke leerling, die de zwemkunst machtig is, zich had doen inschrijven, dan zouden er middagen noodig geweest zijn om het programma af te werken, We zou den zoo zeggen, het was dan nu ook een keurtroep die aan den start verecheen. Be langstelling van de zijde der medescholieren was bij dit festijn-groot, helaas konden we dit niet zeggen waar het ouders betreft. De heer P. Borst, voorzitter der V.Z.V opende officieel met het uitspreken van woorden van dank aan het gemeente bestuur en aan de hoofden van scholen, terwijl spreker tevens den heer J. Roo- sen, rijksconsulent voor Lich. Opvoeding in de inspectie Alkmaar, dankte voor zyn aanwezigheid. Het is misschien goed, aldus de heer Borst, in principe al een datum vast te stel len voor het volgend jaar, en dit zou dan zoo mogelijk tegen einde Juni zijn, dit in verband met vacanties van het voort gezet- en middelbaar onderwijs. Na enkele technische uiteenzettingen verschenen de deelneemsters voor het eer ste nummer, 25 M. schoolslag meisjes, aan den start. Het „jirry klaar" werd bevesti gend beantwoord, het fluitsignaal van den heer P. Vissink verscheurde de stilte, volgd door een plons van vijf meisjes Juliana van Stoibergschool. In behoorlijk, vlot tempo volgden de verschillende num mers elkaar op, naarmate de spanning toe nam luidruchtiger aangevuurd door de toeschouwers. Jeugd is nu eenmaal rumoerig en her haaldelijk klonk, dan ook het: „even stil te" van den starter. Ja jongens, het is te begrijpen dat Je meeleeft in een zoo belangrijk gebeuren, het gaat per saldo erom welke school over de snelste zwemmers beschikt. Het doet je jongenshart pijn als je klasgenoóten, waar van je dacht dat ze z;oo prima waren, blij ken het loodje te mopten leggen en al je stembanden span je om ze te stimuleeren: ja juffrouw, we motte nou eenmaal winner. (Reactie van m'n jeugdige ach terbuurman). Maar alle gekheid ter zijde: het viel voor de heeren Borst en Vissink lang niet mee zich verstaanbaar te ma ken, en een klein beetje zelfbeheersching van jullie kant. jongens, zou hier niet mis plaatst geweest zijn. Hilariteit verwekte het toen de eenlge deelnemer der Da Costaschool alleen moest starten en zwemmen. Een rythmisch: hup hup.hupbegeleidde zijn be wegingen. Het programma leidde van 25 M. school slag langs klippen van 3 x 25 M. estafette, 50 M. schoolslag, .100 M. borstcrawl naar de 3 x 50 M. oorstcrawl estafette ouderen dan 16 jaar. Dat met het vorderen der nummers de spanning steeg, behoeft geen betoog. Eén meisje werd in 50 M. schoolslag gediskwalificeerd wegens verkeerde slag. Heel jammer, want slag en snelheid waren beide op zichzelf goed. Een leuk moment was het toen in de 50 M. vrije slag estafette drie jongens- Êloegen het aflegden tegen een meisjestrio. en daverend applaus was haar belooning. Zoo snelde ongemerkt de tijd voort voor de jeugdige medewerkenden te vlug, doch den heeren van VJZ.V., die den ganschen middag hun beste krachten gaven om in goede orde alles te doen geschieden zal het eind een zucht van verlichting ontlokt hebben, naast het groote gevoel van vol doening. Want inderdaad mogen zij, die deze wedstrijden in elkaar hebben gezet van voldoening spreken. Het spreekt van zelf dat niet zoo maar één,- twee, drie de uitslagen kunnen worden bekend gemaakt, dit kost uren van ingespannen werk, doch we garandeeren onze jeugdige lezers, wier harten natuurlijk vol verwachting klop pen, dat ze zoo spoedig mogelijk zullen worden gepubliceerd. Eb dan.... jongens en meisjes, weer een heel jaar voor den boeg om te trainen. Span je in en doe je best! Van zijn kostganger moet men het hebben. Een IJmuidensche kamerverhuurster kwam dezer dagen tot de allerminst aangename ontdekking, dat zij een bankbiljet van vijf en twintig gulden vermiste. Ze stelde vast, dat het briefje uit haar portefeuille moest zijn ontvreemd. Het bleek voor haar bijzonder moeilijk te zijn te ontdekken, wie zich aan den diefstal schuldig kon hebben gemaakt, zoodat zij zich met dg politie in verbinding stelde^ Deze legde de noodige voortvarendheid aan den dag en kreeg argwaan tegen een kost ganger van de bamerverhuurster. Uit de ge gevens kon zij opmaken, dat dit de dader was. De man werd ingesloten. Wat presteert V.Z.V.? Donderdag wedstrijd in De Heerenduinen. Donderdag krijgt de Velser Zwemvereeni- ging kans haar reeks overwinningen op polo- gebied voort te zetten. Er worden althans vier competitie-wedstrijden in De Heeren duinen gehouden Het eerste zevental komt uit tegen Dolfijn I. Deze wedstrijd zal waar schijnlijk wel een succes voor VZV opleve ren. V.Z.V. 3 speelt tegen Watertrappers I en V.Z.V. 4 tegen Haarlem 4. Voorts bestaat het plan om het tweede dameszevental tegen Haarlem II (dames) te laten uitkomen. Het tweede heerenzevental gaat op bezoek bij H.V.G.B. 2 te Haarlem. Deze wedstrijd begint om half acht, terwijl de thuiswed strijden om zeven uur aanvangen. Zes groentenhandelaren bekeurd. Opnieuw is de politie tegen een aantal groentenhandelaren in actie gekomen. Za terdag hebben wij medegedeeld, dat er te IJmuiden en IJmuiden Oost een controle werd gehouden, waarbij werd vastgesteld, dat vele winkeliers hun waren niet hadden geprijsd en een te hoogen prijs berekenden. Totaal werden er elf personen bekeurd. Thans vernemen wij, dat de politie te Sant poort en Velsen Noord een onderzoek heeft ingesteld. Ditmaal kregen zes personen een bekeuring, wederom wegens het verzulrflen van het verplichte aanduiden der prijzen en prijsopdrijving. Teekenlng Hessels (Pax Holland r Op reis! Pff! Klaagt de trein en Ik geel' hem ge lijk, want aan'den lijve heb ik ondervon den hoe zwaar m'n koffer ls. Hy troont nu breeduit, branie-achtig, naast kisten visch en een kinderwagen in de goederen wagon. De trein zal er een zware trek aan hebben, ook aan ons. die nog even met een ambtenaar van het station IJmuiden coa- fereeren. Gelukkig zijn de ambtenaren hier allesbehalve„ambtenaren", zoodat we geen tijd verhezen. In de coupe, waar we by een raampje van de vermoeienissen uitrusten, is dc rook te snijden. Een vette walm hangt, het niet beschikbaar stellen van een extra rant soen rookartikelen ten spijt, boven onze hooiden. Daar is maar één middel tegen: zelf rooken. Dus steek ik een s-garct op en m'n beminde ondergaat een zelfde lot, onder de plechtige belofte, dat ze voortaan een sigarettenkaart zal nemen. We boomen met mede-passagiers over isscherij en peultjes enf hoe je de naden .an witte zomerschoenen kunt laten ver dwijnen. Is meneer van de krant? vraagt iemand, die me al eenigen tijd bespiedde. Ik kuch en zeg: vacantleganger, ben ik, meneer! De reis duurt lang, want Velsen is rijker aan stationnetjes dan aan koffiedik, maar daar komt Haarlem toch in zicht. Wc stap pen over en moeten nu staan, hetgeen niet erg is, omdat we de beenen toch al wilden strekken. M'n beminde presenteert me bonbons en de opmerking, dat ze de zak doeken waaratje toch nog heeft vergeten. Dat is gelukkig niet erg, want in zoo'n heer lijken Hollandschen zomer ben je niet ver kouden. We stappen nog eens over en reizen een uurtje. Dan pakken we een pijnlijk gie rend trammetje en in een boemelgang laten we IJmuiden nog verder achter ons. Ik betaal een paar dubbeltjes, die later „plakken" blijken te zijn. De conducteur lacht pijnlijk en ik lach nog pijnlijker, want zoo'n tramman gunt je nu nooit eens een extra-tje. We komen aan het eindpunt. Verder moeten we lóópen. Ik zeul den zwaren koi- fer op m'n nek, die maandenlang hoog stens een boord torste. Leuk he, zoo eens echt vrij te zijn! jubelt mijn beminde. Ik zeg niet veel, maar wat ik zeg, is raak, want mijn schouderbladen schroeien, alsof ze van een brandmerk zijn voorzien. Ik heb vacantie, maar maandenlang heb ik niet zoo hard gewerkt. Misschien vraag ik wel honderd procenlj toeslag, voor giftigen ar beid weet-u. Nu zijn we er! Gelukkig, want ik bon in staat ziekteverlof aan te vragen. A__TT_ ARGUS. Christenvrouwen vergaderen. Hedenavond om half acht houdt de afdee ling IJmuiden van den Nederlandschen Christenvrouwenbond een hulshoudclijek ver gadering in het Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. SANTPOORT Bij de Postzegelvereeniging. Dat de postzegelvereniging Santpoort be staat weten velen. Over den gang van zaken blijkt men echter nog dikwijls in het duister te tasten. Daarom hebben wij den secretaris, den heer W. Merten, gevraagd ons eens een en ander te vertellen. We maakten er uit op, dat de vereeniging zich van haar moeilijke taak volkomen bewust is en alles In het werk stelt om het juiste verzamelen aan te moedigen. In zijn jeugd gaat menigeen er toe over postzegels bijeen te brengen. Dikwijls gelukt het een aardige hoeveelheid te verzamelen, doch spoedig richt men zijn aandacht op iets anders, waardoor alle moeite vergeefsch is ge weest. De oorzaak kan eenvoudig worden aan geduid: de basis, waarop men ging werken, was verkeerd. De postzegelvereenipjng Sant poort geeft haar. leden dan ook steeds de volgende wenken: Bezint eer ge begint: zijt ge begonnen, toont dan een ernstigen wil. Verzamelt in verhouding tot uw fmancieele draagkracht; gaat ge daarboven dan is uw liefhebberij een kort leven beschoren. Be schouwt de philatelie als een levenstaak. Verzamelt niet uit winstbejag, want dan krijgt ge verlies. Verzamelt systematisch, dat wil zeggen: koopt niet eerst lukraak en dan in langen tijd niets. Uw eerste begin is het aanschaffen van een goed album. Uw „ge reedschapskist" moet in orde zijn: pincet, loupe en goede gomstrooken, evenals een goede catalogus, zijn onmisbare voorwerpen. Alleen nette en gave, daarbij lichtafgestera-v pelde zegels zijn het verzamelen waard. Deze wenken toonen reeds het juiste in zicht van de vereeniging. Haar beschrijving van het doel van het verzamelen zegt nog meer. Zij wendt zich tot een ieder, die be lang stelt in de ontwikkeling van het post wezen in het algemeen en de philatelie in het bijzonder, die zijn kennis wil verrijken op het gebied van aardrijkskunde en ge schiedenis, die oog heeft voor kunst en meer wil weten van de druktechniek vroeger en nu, en niet in de laatste plaats die het nut tige met het aangename wil vereenigen en naar vriendschap en ontspanning zoekt. De postzegelvereeniging Santpoort werd 2 December 1936 opgericht, op initiatief van den heer F. J, A. van den Eijnde Sr. Er moesten direct talrijke moeilijkheden worden overwonnen en eenmaal leken de bezwaren 'zelfs al te groot te zijn géworden. Er was echter een sterke wil en men beschikte over goede leiding, zoodat alles ten slotte terecht kwam, Er werd gebruik gemaakt van de sterk toenemende belangstelling voor het verzamelen van postzegels. Er is thans een flink ledental, hetgeen nie mand behoeft te verwonderen, wanneer op de activiteit wordt gelet. Elke maand wor den er twee bijeenkomsten gehouden, er worden kostelooze adviezen gegeven, er wordt voor rondzendingen gezorgd en ook het veilen heeft geregeld de aandacht, steeds worden er belangwekkende onderwerpen be handeld. er zijn prijsvragen en verlotingen en altijd kan er. weer een intieme gezellig heid worden opgemerkt De postzegelvereeniging Santpoort verdient veler steun. Degenen, die eens kennis met haar willen maken, kunnen Vrijdag haar ver gadering bijwonen. Deze wordt in het Jeugd huis der Nederlandsche Hervormde gemeente te Santpoort Dorp gehouden. DRIEHUIS EXCURSIE NAAR CREMATORIUM. Het crematorium, de urnentuinen etc. zul® len Zondag, na aankomst van den trein var» 1.45 uur door leden;en belangstellenden der afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding worden be zocht. VERBETERING. In ons blad van gisteren stond dat de heer J. J. W. Hoese te Westcrveld ge slaagd was aan de M.T.S. voor het eind examen. afd. electrotechniek. Dit moest zijn de heer J. J. W. Heese te Driehuis. CASTRICUM KANTONGERECHT. Onze plaatsgenoot N C. S. werd door den kantonrechter te Zaandam tot 5 boete of 3 dagen hechtenis veroordeeld, wegens over treding van het Spoorwegregiement. WARME MAALTIJDEN. Deze week worden door de Centrale Keuken dagelijks 307 warme maaltijden bereid voor hen, die werkzaam zijn in dc Provinciale Duinterreinen. BEVERWIJK HINDERWET. Het verzoek van de N.V. Stevens om vergunning tot het oprichten van een werk plaats voor metaalverwcrking aan de Baanstraat is ingewilligd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3