Haarlemsche Courant w Systematische tegenstand der Sovjets bij Rostof ineengestort. Kennemer Editie m VRIJSTELLING RIJWIELVORDERING 287c Jaargang No. 171 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 4 cent. Advertentien 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr()s. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1504 m.m. 5 cent p. m.m. tlltf.: Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur! J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Donderdag 23 Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 53, BUkantoor: Soendaa plein 37. Tel. Directie 13052. Hoofdredactie 15054, Redactie 10400, Administratie 10724, 14325. Soendapleln 12230. Postgiro 134558. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Burean IJmoideni Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Duitschers overschrijden benedenloop van den Don. Italiaansche formaties bezetten Krassnij-Lutsch. Aan de Nederlandsche kust vijf Britsche toestellen neergeschoten. De systematische tegenstand van den vijand in het gebied van Rostof is ineengestort. Duitsche en verbonden troepen staan voor de versterkte brug- gehoofdstelling, die in een halve cirkel om de stad is aangelegd. Ten Oosten van de Donetz is de benedenloop van den Don in een breed fr'ynt overschre den. Italiaansche formaties zijn erin ge slaagd binnen het bestek van de ach tervolgingsgevechten in de Donetz- bocht op 19 Juli het belangrijke kolen bakken Krassnij-Lutsch in han den te krijgen. Daarbü werden talrijke gevangenen gemaakt Qn een aanzien-» lijke buit binnengebracht. In de groote Don-bocht biedt een zwakkere vijand slechts geringe tegenstand. Ten Noorden en Noordwesten van W o- ronesj zijn aanvallen van den vijand in zware gevechten afgeweerd. Daarbij zijn 25 tanks vernield. In het gebied achter het front in den centralen sector is de vernieti ging van nieuwe vijandelijke groepen ge ëindigd. Ten Zuiden van hetllmenmeer en voor een bruggehoofd aan den Wol- chof zijn verscheidene vijandelijke aan vallen met zware bloedige verliezen ineen gestort. Hierbij vernietigde de bezetting van het bruggehoofd 31 tanks, voor eên groot deel in gevechten op korten afstand. In het hooge. Noorden zijn vijan delijke batterijen op het visschérsschier- ln Kanaal 4 Britsche oorlogsbodems vernietigd. Artillerie-duels in O.-Afrika. Duitsche bommenwerpers in actie In Egypte massa-arrestaties. Besprekingen in Palestina. Het Italiaansche weermachtberieht luidt als volgt: Levendige gevechten der artillerie en be drijvigheid van verkenningsafdeelingen aan het Egyptische front, waar talrijke lucht gevechten geëindigd zijn ten gunste van de vliegers der Spil. Zeven Hurricanes en twee Curtiss-machines zijn neergeschoten door Duitsche jagers twee Spitfires door Ita liaansche jagers. Twee andere Britsche ma chines zijn neergehaald door luchtafweer geschut 'tijdens een mislukten aanval op Tdbroek. Formaties bommenwerpers heb ben de bases op Malta aangevallen. Een Spitfire werd boven het eiland rteergescho- ten. Een verkenningsvliegtuig van de Ko ninklijke Italiaansche marine, die boven het Westen van de Middellandsche zee werd op gevangen door drie vijandelijke jagers, schoot er één neer en keerde terug op zijn basis, met de vier leden der bemanning ge wond, na zijn taak ten uitvoer te hebben gelegd. Van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld: In den nacht van 20 op 21 Juli heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen een succesvollen aanval ondernomén op het Britsche vliegveld Alam el Mireibet in Egypte. De aan den Noordelijken en Zuidelijken rand van het vliegveld ont ploffende bommen hebben talrijke Branden veroorzaakt. De laatste dagen hebben de Duitsche Stu ka's veel succes gehad aan het front van El Alamein bij het bestoken van Britsche pantserformaties. Volgens de tot dusver ont vangen bdriohten zijn in drie dagen 30 Brit sche pantserwagens door de Stuka's ver nield. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche minister Huil op Dinsdag gehouden persconferentie op '?en hem gestelde vraag over de Amerikaan sche courantenberichten, volgens welke Transche schepen ravitailleering voor de troepen van generaal-veldmaarschalk Rom mel naar Noord-Afrika hebben gebracht, verklaard, dat hij hierover geen enkele in lichting had. De Duitsche bladen publiceeren een be richt van het Londensche blad „People" uit Cairo, volgens hetwelk na de jongste over winningen van Rommel in Noord-Afrika 2.000 Égyptenaren door de Britsche mili taire autoriteiten zijn gearresteerd. Deze maatregel heeft men om militaire veilig heidsredenen genomen. Ook wordt dras tisch opgetreden tegen hen, die geruchten verspreiden of de verdenking op zich laden, den Spilmogendheden gunstig gezind te zijn. De Britsche hooge commissaris in Pales tina heeft een joodsche delegatie ontvangen en met haar over de verdediging van Pa lestina gesproken. Hij beloofde den joden dat met hun eischen en belangen door de Britsche militaire autoriteiten zooveel mo gelijk rekening zal worden gehouden. De oorlogsverslaggever Lutz Koch schrijft: Auchinleck gebruikt de laatste reserves waarover hij beschikt, om deze snel nog langs begaanbare wegen in de diepe stel lingen van El Alamein in den strijd te brengen. Evenals bij Bir Hacheim Gazaia Tobroek en Mersa Matroe wemelen deze stellingen weer van mijnversperringen kilometer lange prikkeldraadversperringen ingebouwd geschut en pantserafweerkanon- nen. De soldaten, die thans reeds weken lang 'n aanval meemaken, zooals de wereld maar zelden en de woestijn nog nooit heeft gekend, moeten thans ook nog de beproe vingen van den stellingoorlog doorstaan die ieder uur de uiterste inspanning van dc zenuwen eischt. Maar al te graag zouden zij bij de mi trailleur of bij het pantserafweergeschut een slaapje doen, doch het heilige moeten van den soldaat noodzaakt de baardige mannen van maarschalk Rommel hun plich4 te doen. Dag aan dag stuurt Auchinleck steeds weer op andere plaatsen zijn dikke pantserwagens op de Duitsche en Italiaan sche linies af. Een enkele maal kunnen zij een paar kilometer doordringen om vervol gens door onze batterijen door direct vuur tot stilstand gebracht of door onze pantser wagens in gevechten gewikkeld te worden, die groote verliezen voor hen opleveren. Rammels afweer is elastisch geworden. eiland door duikbommenwerpers met ver woestend effect bestreden." In den tijd van 8 tot 20 Juli heeft het bolsjewistische luchtwapen 829 vlieg tuigen verloren, waarvan 640 in lucht gevechten, 62 door luchtafweergeschut en 9 door formaties van het leger. De overige werden op den grond vernield. In dienzelfden tijd gingen aan het Oos telijk front 70 eigen vliegtuigen ver loren. Na militair vruchtelooze storingsaanval- len overdag van eenige Britsche bommen werpers op West-Duitsch gebied, heeft de vijand Dinsdagnacht vooral op de stad en omgeving van Duisburg en de stad M r s een vrij groot aantal brisant- en brandbommen neergeworpen. De burgerbe volking leed verliezen. Zes van de aanval lende bommenwerpers werden neergescho ten. In den loop van het zeegevecht in het Kanaal zijn door ónze lichte zeestrijdkrach ten behalve het vijandelijke leidende schip nog 6 Britsche motortorpedobooten in den strijd op korten afstand in brand gescho ten, waarvan 4 ten onder gingen. Een Brit sche motorkanonneerboot is door een Duit sche duikbootjager door rammen in den grond geboord. De vlag van de boot werd buitgemaakt, Verscheidene gevangenen zijn binnengebracht. De onder leiding van kor- vettenkapitein Wunderlich ter beveiliging van een convooi opgetreden formatie is na uitvoering van haar taak zonder verliezen in haar haven van bestemming binnenge- loopen. Aan de Nederlandsche kust heeft marine-artillerie 5 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het jachtcskader no. 54 heeft sedert het begin van den oorlog 2500 vliegtuigen neergeschoten. Naar aanleiding van de wedergeboorte van het kerkelijke leven in de Oekraïne wijdt de pers aldaar steeds weer uitvoerige beschouwingen aan den terugkeer van de religieuze vrijheid. Zoo schrijft de krant ,Podobanyn": „Nu„ op het oogenblik, dat het bolsjewis me op zijn laatste beenen loopt en de gebie den van de Oekraine voor altijd van dien vloek zijn bevrijd, worden de kerken, met steun van de Duitsche overheid, weer her steld en toegewezen aan hen, dïè hun oude 'bestemming op waardige wijze tot haar recht laten komen. In Podolië worden reeds 473 kerken weer op de normale wijze ge bruikt: daar heeft de regelmatige viering der godsdienstoefeningen haar beslag ge kregen. Talrijke geestelijken hebben hun herderlijke taak weer op zich genomen. Binnenkort zullen nog 120 kerken zijn her steld, zoodat zij weer dienst kunnen doen. Sven Hedin is verbaasd. „Duitschland moet dezen oorlog win nen en zal dezen oorlog winnen", ver klaarde de wereldberoemde Zweed- sche ontdekkingsreiziger Sven Hedin in een gesprek met een medewerker van de „Deutsche Allgemeine Zeitung". „Ik heb nooit kunnen begrijpen", zoo zeide hij, „dat het meerendeel der menschen van Europa het bolsjewistisohe gevaar, dat toch sedert ongeveer 25 jaar duide lijk zichtbaar is, niet hebben ingezien. Thans begrijp ik het echter nog minder dan ooit." Het gaat in dezen oorlog letterlijk om het bestaan, om het zijn of niet zijn van alle volken van dit werelddeel. Als deze oorlog niet door Duitschland en zijn bondgenooten gewonnen wordt, doch door de mogend heden. die een bondgenootschap hebben ge sloten met het bolsjewisme en bereid zijn de duizenden jaren oude Europeesche cul tuur op te offeren, dan zou de geheele we reldgeschiedenis en de geheele ontwikke ling van de menschheid haar zin verliezen. De Voorzienigheid kan niet het opklimmen gewild hebben van de menschheid tot de hooge cultuur en beschaving, in de glans waarvan zich alle volken, indien zij verstan dig waren, zouden kunnen zonnen, om al het in duizendefi jaren bereikte in bloed en modder, in de afgronddiepe, verderfelijke gruwelijkheid van het Moskousche bolsje wisme te laten verzinken. Daarom moet de groote strijd tot het einde toe worden ge streden, hoe verschrikkelijk hij ook is." Woronesj. Radio-Moskou heeft de Duitsche berichten omtrent de inneming van Woronesj verge zeld doen gaan van de medeieeling, dat hierbij een reeks Duitsche divisies volko men vernietigd zijn. Het opperbevel der weermacht merkt hierbij op, dat de mate van geloof, die men hieraan kan schenken, reeds blijkt uit het feit, dat de in dit verband als vernietigd opgegeven derde gemotoriseerde divisie in het geheel niet streed in dezen sector. Militaire instanties wijzen er nogmaals uitdrukkelijk op, dat de vijandelijke be richten over het zoogenaamde verlies van het Duitsche bruggehoofd allen grond mis sen. Woronesj bevindt zich nog steeds on miskenbaar in Duitsche handen. Volgens de meening van militaire kringen zijn de door de bolsjewisten 'met bloedige verliezen herhaaldelijk ondernomen aan- valspogingen, bij Woronesj. ten Zuiden van het Ilmenmeer en aan de Wolchof, blijkbaar bedoeld als ontlasting voor het zwaar be dreigde Zuidelijke front der bolsjewisten. Zij moeten ook de aandacht afleiden van de voor «de bolsjewieken catastrofale ontwik keling aldaar. Op den geheelen Zuidelijken vleugel hebben de Duitsche troepen de achtervol ging van den terugtrekkenden tegenstander in het gebied van beneden-Dontez en Don krachtig voortgezet. Nadat tot nu toe vooral gemotoriseerde strijdkrachten in dezen grooten slag waren gebruikt, wordt thans melding gemaakt van het feit. dat ook in- fanterie-atreelingen snel naar het Oosten opmarcheeren. De Duitsche troepen worden noch door hardnekkigen vijandelijken te genstand, noch door ravïtailleeringsmoei- lijkheden opgehouden. Met onverminderde stootkracht maken zij den terugtrekkenden tegenstander een ordelijken terugtocht on mogelijk. Terwijl de Duitsche luchtmacht in voortdurende aanvallen den geslagen vijand zeer zware verliezen toebrengt, staan Duit sche en verbonden troepen voor de stad Ros tof. De Duitsche luchtmacht doet zware aan vallen op militaire doelen in de stad. Aldus zijn de Duitsche aanvallen op den Zuide lijken vleugel thans geworden tot een be- slissenden strijd om de rivierovergangen in het gebied van den Beneden-Don. Naar aanleiding van het verlies van het Donetzbekken, het rijkste steenko- lengebied der Sovjet-Unie, is de Praw- da een actie tot uitbreiding van de turf- en houtindustrie begonnen, opdat d,e Sovjet-industrie aan den gang kan wor den gehouden. Het blad dringt er op aan. dat de auto riteiten haar uiterste best doen om deze plaatselijke brandstofvoorraden te ontgin nen en daardoor het overbelaste transport vrij te maken voor de metaalindustrie en de chemische industrie. Van de turfstekers hangt het af, aldus het blad, of de fabrie ken in den winter zullen werken of stil staan. De Britsche matroos: „Maak u maar niet bezorgd, kapitein. Dat hindert niets. U zuil zien, dat het oorlogsbericht er niet eens over spreekt." „Sannio Fascista" Benevento, 13-4-42 Holland-Pax Holland-m Nog alleen navicerts voor Geallieerde schepen. Weer 6 koopvaarders tot zinken gebracht. Dc Argentijnsche pers publiceert een mededeeling van het Britsche ministe rie voor den economischen oorlog, vol gens welke vanaf 1 Augustus navicerts alleen zullen worden verstrekt aan „geallieerde" schepen. Uit een bericht uit Londen blijkt, dat mén nu ook in Engelsche economische kringen steeds duidelijker het gevoel krijgt, dat met de tonnagecrisis, welke door de geheime debatten in het Lagerhuis is bevestigd, het verslag van het voornaamste hoofdstuk van den oorlog begonnen is. Duitsche duikbooten hebben opnieuw zes vijandelijke schepen naar den bodem der zee gezonden. Vier Amerikaansche vrachtschepen gingen niet ver van de Ame rikaansche kust verloren: een op slechts ongeveer 80 zeemijlen afstand van de kust van Virginië. De Britsche walvischvaarder „Cocker" en de Britsche trawler „Kingston" werden het slachtoffer van duikbootaan- vallen in de Britsche wateren. Overleven den van de vier Amerikaansche vracht schepen, die tot zinken werden gebracht, zijn m havens aan de Amerikaansche oost kust aan land gebracht. Tachtig dagen van zeer duisteren aard. waarin alles erop aankomt, of de Russen volhouden of niet, liggen thans voor de ge allieerden, aldus heeft de minister voor de productie, Lyttelton, ter gelegenheid van de opening eener Engelsch-Sovjet-Russi- sche week in Aldershot verklaard. Britsche oorlogsschepen en convooien hebben, zoo verklaarde Lyttelton verder, in de IJszee door onafgebroken vijandelijke aanvallen soitsroeden moeten loopen om hun waar devolle vracht in Noord-Russische havens af te leveren. Hetzelfde geldt thans voor de Ver. Staten, want terwijl zich in de Sovjet- Unie en ook in Noord-Afrika veel ernstig? afspeelt, glijden de Duitsche duikbooten als schaduwen over den Atlantischen Oceaan en vallen steeds weer de uit Amerika naar Engeland leidende ravitailleeringswegen aan. Op de Stille Zuidzee, waar de Japan ners de Engelschen zoo aantasten, is het niet anders. Lyttelton besloot zijn rede mc te verklaren, dat op geen enkel tijdstip de strijd van Groot-Brittannië grooter en ern stiger geweest is dan thans. Het zou waan zin zijn te willen loochenen, dat deze 8C dagen tot den winter tot de gevaarlijkste behooren, die men ooit beleefd heeft. In 16 dagen 100.000 bezoekers. De groote „Duitsche kunsttentoonstelling 1942". die tc Berlijn in het „Huis der Duit sche Kunet" wordt gehouden, heeft van stonde af aan groote aantrekkingskracht uitgeoefend op net publiek. Het aantal be zoekers heeft na 16 dagen reeds de 100.000 overschreden, terwijl er een buitengewoon groote belangstelling bestaat om te koopen. ïn dienzelfden tijd heeft men ongeveer 300 kunstwerken gekocht, die een waarde ver-J tegenwoordigen van meer dan 2 millioen Rijk'smark. Mislukte Eugelsche luchtaanvallen in het Westen#* Dinsdag overdag heeft de Britsche lucht macht aanvallen pogen te doen op het be zette gebied in het Westen. Bij haar po gingen, troepentransporttreinen en mar- cheerende colonnes aan te vallen, werden de Britsche formaties door Duitsche jagers en afweergeschut verstrooid, zoodat zij haar doel niet konden bereiken. Daarbij werd een Britsche jager neergeschoten; twee toe stellen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij zeker verloren geacht kunnen worden. Woensdag trachtten Britscne jagers aan vallen in scheervlucht op Duitsóhe mili taire werken aan de Kanaalkust te doen. Door jagers en afweergeschut werden zij verdreven. Een Spitfire werd neergescho ten. Werkloosheid en emigratie. Niet meer noodig in het nieuwe Europa. De positie van de arbeidsmarkt in Duitschland wordt niet meer gekarak teriseerd door cijfers dangaande werk- loozen doch door open plaatken. Uit de aan het eind van iedere maand door de arbeidsbeurzen gepubliceerde getallen omtrent open plaatsen blijkt, dat sedert begin 1940 het aantal daarvan voort durend meer dan 1.5 millioen bedroeg en eind Maart voor het eerst de twee millioen heeft overschreden, ondanks het gebruik van 1.4 millioen krijgs gevangenen en 2.14 millioen buiten- landsche arbeidskrachten. In een artikel in het tijdschrift „Soziale Praxis" herinnert ministerial-direktor dr. Beisiegel van het ministerie van Arbeid er aan. dat in vroeger jaren zoowel in Duitsch land als ook in de andere Europeesche lan den talrijke werkwilligen door werkloos heid genoodzaakt werden zich buiten het vasteland een nieuw bestaan op te bouwen. Waardevol menschenmateriaal is aldus voor de Europeesche economie voor altijd verloren gegaan. Dergelijke emigraties uit het Europeesche economische gebied mogen in de toekomst niet meer voorkomen. Er bestaan alle vooruitzichten, dat na een zegevierende beëindiging van den oorlog in het vereenigd Europa de werkloosheid een overwonnen verschijnsel zal zijn. De 225 millioen personen, die in Europa een beroep uitoefenen, vormen een buiten gewoon belangrijke economische macht. Het is in de toekomst zaak hen stelselmatig in 1 firoductieven arbeid in te schakelen en nun amilieleden voldoende brood en levens mogelijkheid te geven. Dat is in de eerste laats de taak van elk land afzonderlijk, chter mag geen enkele staat een eigen leven leiden: de overtollige krachten moe ten gebruikt worden in de landen waar daar gebrek aan is. Een dergelijk geordend gebruik van te missen arbeidskrachten irengt voor allen, die daaraan deel hebben, slechts voordeelen. Dat blijkt reeds thans uit het door den oorlog noodzakelijk ge worden gebruik van buitenlandsche arbeids krachten in Duitschland. Dit gebruik van deze arbeidskrachten zal er in zeer sterke mate toe nebben bijgedragen, dat de werk loosheid, die in 1941 in 15 Europeesche lan den nog ongeveer 2.5 millioen oedroeg, dit jaar verder aanzienlijk kon worden ver minderd. Prijsbeheerschingsdilemma in de Vereenigde Staten Al of niet loonsverhooging? Het Amerikaansche bureau voor de con trole op de prijzen heeft bekend gemaakt, dat de voortdurende opwaartsche beweging der prijzen voor landbouwproducten het maximumprijspeil van den gevolmachtigde voor de prijsbepaling sterk benadeelt. De prijsstijgingen bedroegen voor landbouw- froducten in de V.S. sedert einde 1939 op April van dit jaar 71 procent. Het dilemma in de prijs- en loonpolitiek van Washington blijkt uit de talrijke ver gunningen tot prijsverhooging, welke het prijscontrolebureau de laatste weken heeft moeten toestaan. Dit bleek onlangs verder uit de reeds gemelde toestemming door Henderson gegeven, tot een bepaalde loons verhooging bij een aantal staalfabrieken. Hoewel deze loonsverhooging meer dan de helft beneden de gevraagde verhooging blijft, zag Henderson zich toch verplicht zijn toestemming tot de verhooging te ver- leenen, ten einde het inkomen der arbei ders eenigszins in overeenstemming te brengen met de gestegen kosten van le vensonderhoud. Henderson heeft zich bij deze gelegenheid uitgesproken voor een prijspolitiek om de loonen te verhoogen, wanneer bewezen kan worden, dat de stij ging der kosten van levensonderhoud se dert 1941 niet door overeenkomstige loons- verhoogingen werd gecompenseerd. Door het innemen van dit standpunt stelt Hen derson zich tot op zekere hoogte tegen over Roosevelt, die opnieuw verklaard heeft, dat hij zich ter voorkoming van het gevaar van inflatie wederom tot het Con gres zal wenden. In dit verband wordt ook gesproken van een interventie van Roose velt met het oog op de genoemde loonsver hooging in de staalindustrie. Men ver wacht, dat Roosevelt aan het Congres zal verzoeken een wet aan te nemen, waarbij de loonen worden beperkt. Volgens het be treffende wetsvoorstel is eeri dergelijke loonbeperking het voornaamste middel ter bestrijding van een ontwikkeling tot prijs opdrijving, aangezien elke loonsverhooging zich wederom moet uiten in een stijging der kosten van levensonderhoud. Dr. Frank over de positie van het Recht. Gouverneur-generaal dr. Frank, voorzit ter der Duitsche academie van het Recht, heeft gesproken over het onderwerp „De Rijksgedachte en de Nieuwe Orde in Europa". Frank begon zijn rede met te wijzen op den geweldigen strijd, die in de wijde vlak ten van het Oosten wordt gevoerd. De Duit sche overwinning beteekent de definitieve pacificatie van het Europeesche continent. Dan zal Europa een echte gemeenschap worden, die het nooit is geweest, daar aan het oude volkenrecht het laatste element ontbrak, een uitvoerend orgaan. Duitsch land en Italië zijn besloten deze taak op zich te nemen. Vervolgens betoogde Frank, dat ten on rechte wel wordt aangenomen, dat rechts orde en rechtsoefening onvereenigbaar zijn met een autoritaire staatsleiding. Ook de nieuwe staat heeft behoefte aan een rechts orde en aan juristen. Het is een oude. oer- Duitsche opvatting, dat de rechter onaf hankelijk moet zijn. Uiteraard moet daar onder niet een soort politieke onafhanke lijkheid worden verstaan. Deze echt-Duit- sche rechtsopvatting moet en zal na de Duitsche overwinning ook uitstralen in de wereld en vooral over Europa. De bewindsman eindigde met de woor den: Mogen over de graven der gesneuvel den heen rijk. recht en Fiihrer onafscheide lijk verbonden zijn. Japansch visschersgilde op de Philippijnen. Domei meldt uit Manilla, dat het mili taire bestuur een gilde van Japansche vis- schers heeft opgericht ten einde het vis- scherijbedrijf in het vischrijke water rond de Philippijnen te bevorderen. Voorts wordt gemeld, dat dank zij de hulp van het militaire bestuur reeds 93 fabrieken in Manilla weer in werking zijq gesteld. KORT NIEUWS De B.B.C. heeft aan alle leiders van dansorkesten en muziekuitgevers van En geland een circulaire gericht, waarin de maatschappij haar toekomstige houding te- Senover de dansmuziek uiteenzet. Volgens e circulaire bestaat er een algemeen ver langen naar „mannelijker, robuster muziek, in'de programma's der B.B.C." Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Amerikaansche Congres Dinsdag een wet goedgekeurd, welke voor ziet in de vorming van een vrouwencorps bij de Amerikaansche marine. Leahy chef van Roosevelts staf. Litwinof roept opnieuw om een tweede front. Roosevelt heeft Leahy benoemd tot zijn stafchef, zoo meldt de Britsche be richtendienst. In politieke kringen te Tsjoengkmg, al dus wordt vandaar gemeld, is de grootste belangstelling gewekt door het feit, dat de buitengewone gemachtigde van Roosevelt, dr. Curie, daar opnieuw is aangekomen. Gisteren heeft hij zijn eerste onderhoud gehad met Tsiiang Kai-Sjek, wien hij een persoonlijken brief van Roosevelt overhan digde. De Vöikischer Beobachter merkt naar aanleiding van de benoeming van admiraal Leahy op, dat Roosevelt hierdoor waar schijnlijk aan de critiek op zijn militair dilettantisme het zwijgen heeft wilSn op leggen. De Sovjet-ambassadeur Litwmof heeft, naar United Press meldt, te Washington op nieuw aangedrongen op de vorming van een tweede front in Europa, waarbij hij den toestand der Sovjet-Unie vergeleek met, dien der Geallieerden na Duinkerken. D.A.D.) Het Duitsche offensief in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front heeft inderdaad na 25 dagen tot successen geleid, die een vergelijking met de succes sen tijdens den veldtocht tegen Frankrijk toelaten. Voor deze vergelijking is des te eerder reden omdat, door de geweldige uit gestrektheid van het Russische gebied, de prestaties van de Duitsche troepen dikwijls niet op hun juiste waarde geschat worden. Binnen 25 dagen brachten de Duitsche legers', ondanks hardnekkigen vijandelijken weerstand, die niet alleen, zooals in Frank rijk, zijn hoogtepunt bereikte in de vesting werken, maar vrijwel in het geheele gebied te constateeren was, een landstreek onder hun controle, welke 400 K.M. diep en 600 K.M. lang is. De afstand van de Duitsch- Fransche grens tot Calais of Boulogne be draagt 330 K.M. en de afstand van de Fransch-Belgische grens tot Lyon bedraagt ongeveer 500 K.M. Tijdens de laatste 25 dagen hebben de Duitsche troepen grootere afstanden afgelegd dan gedurende den veld tocht in Frankrijk, die 46 dagen duurde, terwijl het gebied, dat in het Oosten sedert het begin van het nieuwe offensief bezet werd, grooter is dan het Fransche bezette gebied. Tekort aan vleesch en vet in de Vereenigde Staten. Gebruik van katoen voor civiele doeleinden verboden. Naar Associated Press meldt uit Washing ton, is in de Ver. Staten het gebruik van katoen voor niet-militaire doeleinden ver boden. Het Amerikaansche bureau voor oorlogs productie heeft bekend gemaakt, dat de papierleverantie aan de krantenbedrijven moet worden beperkt. De Canadeesche re geering heeft medegedeeld, dat de papier- uitvoer naar de V. S. niet in den huidigen omvang kan worden gehandhaafd. In enkele streken der Ver. Staten is ge brek aan vleesch ontstaan. Dit wordt toe geschreven aan de ontzaglijke vraag naar rundvleesch en het ontbreken van voldoen de transportgelegenheid. In het jaar 1937. dat zeer goed als een gemiddeld jaar be schouwd kan worden wat de vetvoorziening van de Vereenigde Staten betreft, stond den Ver. Staten 4.35 millioen ton vet ter be schikking. Hiervan waren 3.19 millioen ton of rond 73 procent van binnenlandsche her komst.-Van-de resteerende 1.16 millioen tón kwam niet minder dan 59 procent uit lan den, die thans in oorlog zijn met de V. S of waartoe de V. S. geen toegang mee; 'hebben. Deze landen zijn dus als leveran ciers van de V.S. afgevallen. Een vierde gedeelte van de totale olie- en vetverzor- ging "van de V. S. is hiermede dus ongedekt. Hoe ernstig deze situatie ook van officieel? zijde wordt beoordeeld, blijkt hieruit, da* het Amerikaansche ministerie van land bouw reeds voordat de V.S. actief aan den oorlog deelnamen, voor het financieele jaai 1941/1942 met een tekort aan vet rekende van 18 procent. Evacuatie van Europeanen uit Sjanghai. Naar de woordvoerder van het Japan sche consulaat-generaal te Sjanghai me dedeelt, zal de evacuatié van 1800 Engel schen en andere onderdanen van Europee sche vijandelijke mogendheden geschieden op 3" en 16 Augustus. Op 2 Augustus komt in Sjanghai de „Tatoeta Maroe" aan met vijandelijke onderdanen uit Japan en Mandsjoekwo. Er zullen dan nog meer aan boord genomen worden. De rest ver trekt op 16 Augustus met de „Kamakoera Maroe". Beide schepen züllen naar Lou- rengo Marques varen. De diplornatenschepen As am a Maroe en de Conté Verde zullen volgens een be richt van de Jomioeri Sjimboen op 22 Juli in Lourengo Marques aankomen. Eerst dan geschiedt de uitwisseling met de Japan sche diplomaten, die reeds met de Grips- holm in Lourengo Marques zijn aangeko men. Tot op dat oogenblik mogen de di plomaten het schip niet verlaten. LEERLINGEN VAN DUITSCHEN RADIOCURSUS BIJEEN. De leerlingen, die in het afgeloopen sei zoen den radiocursus Duitsche taal van den Nederlandschen Omroep hebben gevolgd, waren gisteravond in dc gelegenheid, ken nis te maken met hun leeraar. den heer Rügner, met wien zij tevoren slechts door den aether in contact hadden gestaan. Deze kennismaking geschiedde in een gezellige bijeenkomst, welke de Nederlandsche Om roep in de tuinzaal van het Concertgebouw had georganiseerd en die geopend werd door den propagandaleider van een omroep, die hoopte, dat de cursus de leerlingen niet al leen nader tot de Duitsche taal. doch ook nader tot het Duitsche volk en de Duitsche cultuur had gebracht. Daarna verscheen de heer Rügner op het podium, door een har telijk applaus begroet, en onderhield zich eenigen tijd met zijn leerlingen, beantwoord de vragen en gaf nog eenige nuttfge wenken. Het verdere deel van den avond werd gevuld door het vertoonen van eenige zeer interessante films over de alpenwegen in de Ostmark en over sportbeoefening met het Rhönrad en door het optreden van leerlin gen der kleinkunst-cursus. welke eenigen tijd geleden door de Nederlandsche Om roep is gesticht. Daar was de conferencier Frans Vroolijk, die zijn naam eer aandeed en zijn toehorders weldra in een vroolijke stemming wist te brengen met origineele grappen en aardige liedjes, daar was de charmante Thea Tulleken, die een Duitsch en een Limburgseh liedje voordroeg. Bi zonder gewaardeerd werden Fred Mengers voordrachten en liedjes. Vooral met „De Wilgen" van Adama van Soheltema en het beroemde gedicht „Aan Betsie" van Piet Paaltjens had hij veel suc ces. Henk Fortuin liet zijn fraai stemgeluid bewonderen in „De Zingende mijnwerker" van Hullebroeck en in het bekende lied van Hans Albers: „Ich hab eine kleine Philo sophic", waarna Ben Steggerda tot besluit eenige aardige liedjes met guitaarbegelei- ding liet hooren, o.a. het oud'-Vlaamsche „Karlijntje" van Lambrechts en het Afrï- kaansche „Mamma, 'k wil 'n man hè". Het vas alles kleinkunst, welke op bizonder hoog peil stond. Alles bijeen een avond, waaraan de leer lingen van den Duitschen radio-taalcursus nog lang prettige herinneringen zullen be waren. LIEGEN, LIEGEN MAAR. Bs. Wie in den oorlog overwinningen boekt, kan zonder bezwaar voor de waar heid uitkomen. Slechts de partij die verliest moet haar verlies om psychologische redev nen zooveel mogelijk verzwijgen voor het eigen volk, verzwijgen of verkleinen voor de buitenwereld. Ziedaar een feit, waarvan niemand die gezond redeneert, de juistheid ontkennen kan. Tenslotte staat slechts de partij die altijd de waarheid kan zeggen vrij en onbevangen tegenover het publiek; zij kan de leugens en verdraaiingen van den tegenstander signaleeren waar die zich voordoen. Nu kan men wel het standpunt innemen: ik geloof slechts datgene wat mij aangenaam is, omdat ik het zóo en niet an ders wil, maar dat is vroom zelfbedrog, dat op een groote ontgoocheling uitloopen moet. Neemt nu een geheel volk een dergelijk standpunt in. dan ontstaat een mentaliteit, die weinig minder dan catastrophaal belooft te worden. Dat is op dit oogenblik met de meerderheid der democratisch geregeerde volken het geval, maar toegegeven dient aan ook te worden, dat de man die voor liegt, die zijn volk en zijn bondgenooten noodgedwongen om den tuin leidt, liegt met virtuositeit; men zou haast van genialiteit kunnen spreken. Zoo kunnen wjj thans het standpunt signaleeren, dat Churchill inneemt ten aan zien van het volledig gekelderde IJszee- convooi. „Ik zal pas nadere mededeelingen doen, zoodra het convooi zijn bestemming bereikt heeft", zegt hij. Deze afleidings manoeuvre suggereert, dat hij om tactische redenen zwijgt. Intusschen blijft hij voor mededeelingen gevrijwaard, want het con vooi, dat op den bodem der IJszee ligt, zal nimmer zijn bestemming bereiken. Hoezeer men echter te Londen in verwarring ge raakt is, blijkt wel uit de omstandigheid, dat Churchill gedwongen was het Lager huisdebat over scheepsruimte-aangelegen- heden met gesloten deuren te houden. Een andere leugen vormden de berichten over het beloop van het front bij Woronesj. De publicatie van een simpele schets was echter voldoende om duidelijk te maken, dat hier zonder blikken of blozen gelogen was en dat men loog omdat men in groote moeilijkheden zit. Leugens in de oorlogsberichtgeving zijn al tij d het zekere leenteeken van moeilijk heden en déze partij zit in moeilijkheden, waaruit zij zioh niet meer vrijmaken kan. Alle geschreeuw om een tweede front, iedere voorstelling die met de waarheid in strijd is en elke ophitsing van burgers, zijn symptomen, van de naderende crisis. Het kan niet anders of het voorbeeld van de Ge allieerde berichtgeving moet ook inwerken op dat deel van onze bevolking, dat zweert bij den ouden (immers voor hen zoo voor- deeligen) toestand. Daarom liegt men óók graag in die kringen. Liegen, liegen, het is de eenige uitweg, want de waarheid is onaangenaam, omdat zij een deplorabelen toestand blootlegt. Liegen is ook voor- deelig, want het vertegenwoordigt een unieke manier om den vijand afbreuk te doen en vijand zijn al diegenen die een nieuwe orde willen «brengen daar waar oude wanorde alles tot in de grondvesten bedorven heeft. Het zijn deze menschen.die thans, zonder dat zij er om kleuren, het gerucht verspreiden, dat de N.S.B.'ers hun fiets niet moeten afstaan, op grond van hun lidmaatschap der partij, maar het zijn ook deze die zelf een arsenaal van trucs aanwenden om de eigen fiets te behouden. Liegen maar! Van hoog tot laag, van Churchill tot Janssen. Op een andere ma nier is het niet meer te redden: daarom zullen zij nog liegend ondergaan. van de 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Door het departement van binnenlandsche zaken wordt bekend gemaakt: 1. Van dc inlevering van lieercnrijwielen zijn vrijgesteld: a. Personen, voorzien van een Auswels van den Rijkscommissaris ten bewijze, dat zij bh het Rijkscommissariaat werkzaam zijn. b. Personen, voorzien van een Auswels van den Commissaris-Generaal voor de qpenbare veiligheid, den Befehls- habcr der Ordnungspolizci of den bc- fehlshabcr der Sichcrheitspolizei ten bewijze dat zij bij Duitsche politie- instanties werkzaam zijn. c. Leden van dc Nederlandsche politie, de brandweer of den luchtbescher mingsdienst. d. Personen met opsporingsbevoegdheid. e. Zij, die in het bezit zijn van 'n ambts rijwiel. f. Zij, die in den landbouw werkzaam zijn. g. Handwerkslieden, waaronder worden verstaan fabrieksarbeiders, mijnarbei ders en overige handarbeiders. h. Personen, die het rijwiel voor de uit oefening van hun beroep ter beoordec- ling van den burgemeester, volstrekt noodig hebben. 2. Personen, behoorendc tot een der on der 1 sub r t./m. h genoemde categorieën kunnen, teneinde hun rijwiel ongehinderd te kunnen gebruiken, zich op een nader door den burgemecste* van hun woonplaats be kend te maken plaats en tijd vervoegen. In dien zü deugdelijk kunnen aantooncn, dat zij inderdaad daarop aanspraak kunnen ma ken. zal hun een schriftelijk bewüs van vrij stelling worden uitgereikt, dat bü gebruik making van het rijwiel desgevraagd ver toond moet worden. 3. Personen, die deugdelijk kunnen aan- toonen dat hun rijwiel in beslag genomen is en behooren tot een der onder 1 genoemde categorieën kunnen zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats be kend te maken plaats en tüd vervoegen ten einde zoo mogelijk in het bezit tc worden gesteld van het eigen rijwiel dan wel van een ander ter beschikking staand rijwiel, 4. Een nadere bekendmaking betreffen de dc vergoeding van in beslag genomen rtf- ■vielen is binnenkort tc verwachten. 5. Aan de burgemeesters worden nog nadere aanwijzingen verstrekt. 600.000 brtin de maand Juli Blijkens het jongste extra-bericht hebben Duitsche duikbooten in 4 dagen tijds wederom 104.000 brt. aan vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Het totaal van de tonnage, dat in de eerste drie weken van Juli voor de Geallieerden verloren is ge- gaam, is hiermede tot boven de 600.000 brt. gestegen. Dat er, ondanks alle verklaringen, die het tegendeel wil len doen gelooven, in de afweer der Geallieerden tegen het Duitsche duik bootwapen geen vooruitgang te be speuren is, doch eerder het tegen deel, blijkt o.a. wel uit boven vermelde hoeveelheid. „NA HET KEGELEN IN MAKASSAR". 's GRAVENHAGE, 23 Juli. Heden avond om 21 uur spreekt Max Blokzijl, via :öen zender Hilversum 2, in de serie bran dende kwesties over het onderwerp: Na het kegelen in Makassar.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1