Vjgfl v.Empelen PETRIE Co. Verplichte aangifte van rijwielen. Ingrijpende maatregelen tegen boeren, die de voedselvoorziening tegenwerken. Victoria Water DAMIAATJES Schoolboeken FEUILLETON HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK door FKANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. Li. VENZELAAR. De commissaris keek hem getroffen aan. „Ben je dan al zoover?" ,Ik geloof, dat ik zoo ongeveer alles weet. wat ik weten moet, behalve het voor naamste, de plaats waar Trevor het ra dium verstopt heeft. Maar zoowaar ik Hans Wildschut heet, zal ik ook dat te weten k0IVertèl op!sprak de commissaris on geduldig. „Uit de woorden, welke de kerel heeft losgelaten, kan ik mij geen juist beeld van de zaak vormen". Wildschut dacht een oogenblik nauwkeu rig na, voordat hij begon: „Ik had aange nomen, dat de geestelijke ontwerper van den grooten diefstal niemand anders zijn kon. dan Robert Sand. Hoe ik daartoe gekomen ben? Heel eenvoudig. Robert Sand was een Hollander en kende uiteraard het beste de claatselijke verhoudingen en gewoonten, baar waar en op welke wijze hii in kennis a'ekomen is met de andere bandieten, kan Bc niet beoordeelen". „Dat is niet zoo moeilijk te raden' viel de "commissaris hem in de rede. .Waar an ders dan in Londen, de stad der misda digers? En bovendien kan ik je nog iets vertellen, wat je misschien niet weet. Ro bert Sand heeft vroeger in de grootste ra- diumfabriek ter wereld gewerkt. Dat was ;n België. daar moet hij er kennis van hebben gekregen, dat de directie van het St. Anthoniusziekenhuis een bepaalde hoe veelheid radium besteld had". Wildschut knikte levendig. „Prachtig! Dat zijn dingen, die ie door anderen verteld moeten worden. Dus. Robert Sand was de man met het initiatief. Tom Barner de man met het doorzettings vermogen. George Trevor degene, die het beste voor den schaakkampioen Borowslaw kon doorgaan en de Zweed was wellicht de man. die het geheel organiseerde". „Ja, zoo moet het zijn", antwoordde Pee- ters. „Adamson was de man. die Willem Potters opzocht en hem in zijn zwakke zijde wist aan te tasten. Trevor moest nu in enkele dagen de geheimen van .het schaakspel lee- ren en daartoe gingen ze herhaaldelijk naar het kroegje van Don-Emil, de Tuin van Venus. De zaak met Willem Potters was een uitkomst gebleken voor <fe vier mannen, maar ik geloof, dat ze toch ook anders voor een inbraak niet zouden zijn teruggedeinsd. Daar zouden echter omvangrijke voorberei dingen voor noodig geweest zijn, want ze wisten natuurlijk niet, in welk gedeelte van het gebouw zièh het laboratorium be vond, waar het radium was opgeboi-gen. Oorspronkelijk hadden ze het plan, dat een van nen met een voorgewende ziekte in St. Anthonius zou worden opgenomen. Deze zou dan zoogezegd den kat uit den boom kijken en de situatie bepalen. Maar toen het hun gelukte den ouden oppasser over te halen, was al die omslag natuurlijk niet noodig en ze wisten van Potters op geraf fineerde manier alles te weten te komen „Het. radium", ging Wildschut voort bevond zich in een muursafe m het la boratorium en was daar in een stalen kast met wanden van vier centimeter dikte op geborgen. Hoewel Robert Sand heel goed kon weten, hoe gevaarlijk het goedje is, zijn ze er verduiveld lichtzinnig mee omge sprongen. Misschien heeft hij de anderen er wel voorgewaarschuwd. maar ze hebben het niet willen gelooven, of in elk geval zijn waarschuwing voor overdreven gehou- den. Voordat ze op dieh bewusten avond naar het ziekenhuis gingen, om met den ouden Potters te schaken, holden ze eerst een van de zwarte paarden uit. Daarin zou de kostbare stof verborgen worden. Weliswaar hebben ze in de holte van het schaakstuk een soort stalen mantel gemaak't, piaar die was veel te dun om de gevaarlijke radium- stralen af te schermen. Toen nu Potters in het spel verdiept was, scheen de gelegenheid gunstig. Tom Barner sloop met een van. zijn collega's het labo ratorium binnen en daar maakten ze met een zuurstoftoestel, dat ze blijkbaar in de koffers hadden meegebracht, de safe ppen, zonder dat Potters in de kamer ernaast iets vermoedde. Barner was met zijn werk bijna gereed, toen de oude de mannen miste en hen na wilde gaan. Hij werd brutaal en zonder vorm van proces neergeslagen en alleen het toeval, dat door de korte worste ling de schaakstukken over den grond rol den. is de oorzaak, dat we weten, dat de schurken het radium in een schaakstuk verborgen hadden. (Wordt vervoljoa.) DIEFSTAL VAN BOTER. Bij de politie te Heemstede is aangifte fedaan van diefstal van 15 pakjes room- oter van een melkwagen die eenige oogen- blikken onbeheerd stond voor een perceel aan de Havenstraat. DIEFSTAL VAN ZEEP. Gistermorgen ontdekte de eigenaar van de zeepfabriek aan de Lombokstraat te Heemstede dat een deur der fabriek was geforceerd. BÜ onderzoek bleek dat er circa 45 kg. scheerzeep was verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. AERDENHOUT PERSONALIA. De Bisschop van Haarlem heeft tot ka pelaan te Aerdenhout benoemd den heer J. Th. J. Drost. (Verbeterd bericht). MARKTBERICHT. Hoofddorp, 23 Juli 1942. Granen en zaden. Heden werd ter markt aangevoerd: witte tarwe f 13,60; roode tarwe f 13,60; rogge' f 13,10; Chevalier gerst f 12.25; win- tergerst f 11.85; haver f9,87; duiveboonen f 14.87: paardeboonen f 14.87, bruine boo- nen f21,37; groene erwten f 14.37; hale erwten f 14.87; koolzaad f 18.57. Alles per 100 kg. I J.aUtaaaieg Xuinondecfioud c Tel. 28080 - HEEMSTEDE Bloemwerk HEEMSTEDE DAMMEN EN SCHAKEN. In het R.K. Vereenigingsgebotw te Heemstede vond de prijsuitreiking plaats van de diverse door de Dam- en Schaak club St. Bavo gehouden wedstrijden ter ge legenheid van het 25-jarig'bestaan dezer club. Met eenige toepasselijke woorden reikte de voorzitter, behalve de kampioensprij- zen nog een 40-tal prijzen uit aan de di verse winnaars van de wedstrijden om het kampioenschap van Heemstede. Wat den damtitel betreft, werd winnaar de heer J. B. Sluiter, 2. J. W. van Darte len, 3. B. H. Stevens. Schaken: 1. G. Boot, 2. J. v. d. Weiden, 3. D. Draijer. Hierna gaf de kampioen, de heer J. a Sluiter een simultaanseance, waaraan door 27 spelers, meerend^els geoefenden, werd deelgenomen. Het resultaat was: 16 gewonnen, 10 re mise en één partij verloren tegen H. Wii- lemsen. LAATSTE NIEUWS In een kwartier vijf Britsche jagers neergeschoten. Actie boven de Midlands, Rijnland en Oost-Pruisen. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, hebben Britsche ja gers gisteren in den loop van den dag ver scheidene malen getracht de kust van de bezette gebieden in het Westen te naderen. Bij al deze pogingen werden zij door de succesvolle afwëer van jagers en lucht doelartillerie gehinderd en konden zij bij hun in scheervlucht uitgevoerde aanvallen met de boordwapens slechts onbeteekenende materieele schade aan militaire installaties aan de kust aanrichten. Twee Spitfires, die in scheervlucht een luchtafweerstelling in het gebied van' Boulogne aanvielen, werden door licht afweergeschut hevig beschoten. Hierbij werd een Spitfire door verscheidene voltreffers in brand geschoten, waarna het in zee stortte. Duitsche jagers bonden den strijd aan met een formatie Britsche jagers, die boven het febied van Lannion en Morlaix vloog. De ormatie werd uiteengeslagen. De afzonder lijke naar het Noord-Westen terugkeerende Britten werden tot ver boven zee achter volgd, waarna zij op vijftig meter boven zee in hevige luchtgevechten werden ge wikkeld. In een kwartier tijd werden vijf Britsche jagers van het type Whirlwind en Spitfire neergeschoten. Een andere Spitfire geraakte na voltreffers van de luchtdoelartillerie in een vrille en stortte brandend in zee. De Britten verloren dus bij hun vergeefsche aanvallen van jagers öp de Kanaalkust in den loop van gisteren 7 vliegtuigen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun steun punten terug. In den afgeloopen nacht hebben afzonder lijke Britsche bommenwerpers boven ver scheidene plaatsen in het Rijnlandsch-West- faalsche industriegebied brisant- en brand bommen laten valjer). Volgens de thans beschikbare gegevens is de ontstane schade vermoedelijk onbetee- kenend. Twee der aanvallers werden neer geschoten. In dezelfde periode ondernamen Sovjet- Russische vliegtuigen stoorvluchten boven Oost-Pruisisch kustgebied. Berichten om trent schade zijn nog niet ontvangen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog be langrijke installaties :n de Midlands succes vol met brisant- en brandbommen bestookt. Aanhoudende uitgestrekte branden werden veroorzaakt in de aangewezen doelen. Gas en gangsters. Te Berlijn is het opgevallen,-dat er de laatste weken in het geallieerde kamp tel kens sprake is van het gebruik van gifgas aan het front. In Duitsche kringen legt men een kennelijken afkeer aan den dag om op dit onderwerp in te gaan. Van militaire zijde herinnert men aan de verklaring, afge legd door het Duitsche hooGdkwartier. over de beschuldiging van Sovjetzijde, dat de Duitschers by de verovering van Kertsj gas hebben gebruikt. Uitdrukkelijk werd vast gesteld, dat er ten eerste van Duitsche zijde nooit gifgas is gebruikt en dat de Duitsche legerleiding ook niet overweegt dat w&pen toe te passen. In Berlijn legt men er den nadruk op. dat er vooral van Amerikaan- sche zijde zeer lichtzinnig op deze kwestie wordt ingegaan. Zoo heeft onlangs een Ame- rikaansehe generaal in het tijdschrift „News Week" als zijn meening ten beste gegeven, dat vooral aan het Russische front gasaan vallen belangrijke successen zouden kunnen opleveren. De generaal voert thans als ar gument yoor zijn bewering aan. dat acht Amerikaansche staten met bevredigend re sultaat gas hebben gebruikt in den strijd. 1 tegen gangsters. De vergelijking, die hier stilzwijgend wordt getrokken tusschen mis dadigers en eerlijke soldaten, wenscht men in Berlijn niet te kwalificeeren. Distributie k ii nstsehil dersbenoodigdlieclen Handelaren moeten zich aanmelden. In verband met de in voorbereiding zijn de distributie van artikelen, die door de in Nederland woonachtige kunstschilders ter vervaardiging van hun werken worden ge bezigd. verzoekt de Nederlandsche Kultuur kamer iederen handelaar, die in deze distri butie wenscht te worden ingeschakeld, hiervan, vóór 15 Augustus a.s., opgave te doen. Deze opgave dient onder duidelijke ver melding van naam. volledig adres en woon plaats. te worden gericht aan de Nederland sche Kultuurkamer, afdeeling sociale zaken bureau materialenvoorziening. 2e Van der Bcschstraat 44 te 's-Gravenhage. Ged. Oude Gracht 82. Haarlem EFFECTEN COUPONS LIPS' SAFE-Inrichting Verordening van den burgemeester. De burgemeester van Haarlem, ter waar neming van de taak van den Raad dier gemeente, heeft overwogen, dat bij de op vordering van rijwielen ten dienste aer Duitsche weermacht is gebleken, dat een nauwkeurig overzicht der hier nog be schikbare rijwielen noodig is om van over heidswege die verplichte inlevering op de voorgeschreven wijze ten uitvoer te kun nen leggen en de daaruit voortvloeiende lasten zoo rechtvaardig mogelijk over de burgerij te verdeelen. Hij heeft daarom vastgesteld de navol- w :nde verordening inzake de aangifte van rijwielen. 1. Iederringezetene, die bij het in wer king treden dezer verordening in het bezit is van of de beschikking heeft over een al of niet bruikbaar heeren- of damesrijwiel of belangrijke deelen daarvan, is verplicht hiervan zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 29 Juli 1942 schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester, onder ver melding van den aard der voorwerpen en van de plaats, waar deze zich bevinden. Hem wordt van gemeentewege van die aangifte een ontvangstbewijs verstrekt. Bovenbedoelde verplichte aangifte heeft geen betrekking op nieuwe voorwerpen, welke deel uitmaken van den handelsvoor raad van een winkelier of grossier in rij wielen en/of rijwielonderdeelen en geldt niet voor: a. personen voorzien van een Ausweis van den Rijkscommissaris ten bewijze, dat zij bij het Rijkscommissariaat werk zaam >zijn; b. personen voorzien van een Ausweis van den Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid, den Befehlshaber dei- Ordnungspolizei of den Befehls haber der Sicherheitsjjolizei ten be wijze, dat zii bii de Duitsche politie- instanties werkzaam zijn; c. personen behoorende tot de Neder landsche politie. Niet-pakoming van de verplichting ge noemd in artikel 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, alsmede verbeurdverklaring van le voorwerpen waarmede de overtreding is gepleegd, voor zoover zij den veroordeelde toebehooren. Deze verordening is onmiddellijk in werking getreden. Een bijénzwerm vernield. Proces-verbaal volgde. Een juffrouw.te Ede kwam bij de politie aangifte dogn van een eigenaardige vernie ling, n.l. van een bijenzwerm. Deze zwerm, toebehoorende aan aangeef- ster, was neergestreken op een frambozen- struik in den tuin der buren. Indien deze nu hadden willen medewerken, dan had de zwerm vrij gemakkelijk kunnen worden ge vangen. n.l. „geschept". De buurvrouw gaf daar echter geen gelegenheid voor. want voordat een ander er bij kon komen, had zij den zwerm al door middel van een tuin slang op de waterleiding bewerkt. Zij ont ving deswege een proces-verbaal wegens vernieling. HONKBAL ZORGT SCHOTEN WEER VOOR EEN VERRASSING? De belde negentallen van Schoten en V.V.G.A. die verleden week voor een verrassing zorgden door Haarlem en Ajax winstpunten te otnemen. komen ook a.s. Zondag weer tegen de knm- pioenscandidaten in het veld. Haarlem krijgt Zondagmorgen V.V.G.A. op bezoek en kan de overwinning behalen. Moeilijker krijgt Ajax het tegen Schoten. De Haarlemsche ploeg kan tot grootsche prestaties in staat geacht worden, als de homogeniteit van de ploeg in het begin niet door een tegenslag verloren gaat. H.H.C. speelt Zaterdagmiddag in Hiftrlem gen Blauw Wit. terwijl E.D.O. Zaterdagmiddag zonder Sehijvenaar naar Quick zal moeten gaan. Het volledig programma op de Haarlemsche velden is: s Zaterdag: 1ste kl.: H.H.C.—Blauw Wit 4 uur. Ov. klasse: H.C.K.—D.O.S. 4 uur: R.C.H.—Hil versum 4 uur. 3de klasse: Beverwijk 1Schoten 4 3.30 uur; Schoten 3H.F.C. Haarlem 3 3.30 uur; Kenne- merland 1T.H.B. 2 2.45 uur; H.F.C. Haarlem 4- H.C.K. 3 3.30 uur; Strawberries—E.D.O. 6 3.30 uur. Zondag: 1ste kl. Haarlem—V.V.G.A. 10 uur Ov. klasse: E.D.O. 2—Zeeburgia 10 uur; 2 A: T.H.B.H.C.K. 2 10.00 uur; 2 C: E.H.S.—Haar lem 3 10 uur; 2 D: Schoten 2—Z.R.C. 10 uur; 3d« klasse: Havenmeeuwen—Zandvoortmeeuwen U uur; H.H.C. 6—H.C.K. 4 10 uur; H.H.C. 4—Half weg 2.15 uur. De Nederlandsche Volksdienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk. sluit u aan als lid. Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen.) Verhooging minimum en maximum geldboeten. In het heden verschenen verordeningen blad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris waarbij het mini mumbedrag der geldboete wordt gebracht van vijftig cents op een gulden. Voorts wordt bepaald, dat waar in strafbepalingen een maximum van de geldboete is opgeno men. dit maximum wordt verdubbeld. Bevoegdheden van den secretaris-generaal De resultaten der achter ons liggende jaren toonen aan, dat het overgroote deel van de boeren de redelijkheid van de rege lingen ten aanzien van de verplichting tot aflevering van de melk aan de fabriek en van de inlevering van de andere producten als graan, peolvruchten en aardappelen, begrijpt en derhalve aan de voorschriften gevolg geeft. De ervaring: heeft echter geleerd. dat er altijd nog een aantal boeren ls, dat zich van zijn verplichtingen ten aan zien van de voedselvqprziening niets aantrekt, maar e.' alleen op uit is zoo veel mogelijk winst op zijn producten te maken. Dit gebeurt dan door de pro ducten niet tegen den normalen pry's te leveren, maar door ze clandestien en tegen veel hoogeren prUs aan den han del of direct aan de consumenten te verkoopen. Al deze clandestien ver kochte waren worden onttrokken aan de ordelijke voedselvoorziening hier te lande en komen grootendeels alleen ten bate van hen, die daarvoor grof geld kunnen betalen. Het spreekt vanzelf dat, nu de voedsel positie steeds nijpender wordt, deze prac- tijken in het bijzonder met het oog op het minder draagkrachtige deel van ons volk krachtiger moeten worden bestreden. Door een voortdurende controle op deze bedrij ven kan vaak een overtreding, waaruit de frauduleuze handelingen blijken, worden geconstateerd. Deze overtredingen worden dan door den economischen rechter en den tuchtrechter bestraft. Het is echter vaak niet gemakkelijk deze overtredingen te constateeren, terwijl toch aan de hand van productie en leveringen als vaststaand aan genomen moet worden, dat het bedrijf niet aan zijn verplichtingen voldoet, maar pro ducten achterhoudt of clandestien verkoopt. Zoo komt het voor dat een boer, in aan merking nemend het aantal koeien dat hij melkt, veel te weinig melk aan de fabriek levert. Het kan zyn dat hij frauduleus bo ter of kaas maakt of melk aan consumen ten verkoopt en zoo dit geconstateerd wordt volgt bestraffing. Maar ook al wordt zoo'n boer niet op een strafbare handeling be trapt, het staat vast, dat hij zijn taak ten behoeve van de voedselvoorziening al zeer slecht vervult en dat er wel andere boeren zijn die uit dezelfde boerderij en dezelfde veestapel veel meer halen voor onze voed selvoorziening. Om in zulke gevallen af doende in te kunnen grijpen, zijn den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij bij besluit van 23 Juli 1942 eenige bijzondere bevoegdhe den toegekend. Deze zijn, dat hij in geval len waarin men zijn verplichtingen tot in- of aflevering van producten niet nakomt, de inlevering van andere producten kan opleggen. Zoo kan b.v. aan een boer, die niet ge noeg melk aflevert, de verplichting worden opgelegd zijn veestapel geheel of gedeelte lijk in te leveren tegen een door den secre taris-generaal vast te stellen vergoeding. Conferenties aan den loopenden band'\ (D.a.D.) De groote activiteit, welke op het oogenblik in de diplomatie heerscht gaat te Berlijn niet onopgemerkt voorbij. Ook in neutrale landen heerscht de meé- ning dat de militaire ontwikkeling der laatste dagen in Engelsche en Amerikaan sche kringen zulk een groote onrust te weeg gebraoht heeft, dat Churchill onder den druk der berichten uit Moskou nieuwe conferenties tusschen de Engelsche en Amerikaansche regeering ingeleid heeft. Deze conferenties, die voor het meerendeel onder de leiding van Churchill staan, wor den als het ware „aan den loopenden band" gehouden- Uit de korte communiqué's en uit^e be richten van neutrale correspotRrenten blijkt dat men zich hoofdzakelijk bezig houdt „met de nieuwe situatie, welke ont staan is door de crisis, welke de Sowjet- legers thans in den zuidelijken sector door maken". Volgens de Wilhelmstrasse is de nervosi teit te Londen nog toegenomen door de alarmeerende berichten, welke de laatste dagen over de scheepsverliezen binnenloo- pen. Het scheepvaartbureau te Washington heeft gisteren bekend gemaakt dat de ge allieerde verliezen ter zee in de afgeloo pen week een recordcijfer bereikt hebben. Worosjilof verdediger van den Kaukasus. Radio-Moskou heeft gemeld dat maar schalk Worosjilof belast is met het commando van de Sowjet-Russische troepen voor de verdediging van den Kaukasus. Een nieuwe verdedigingslinie zou in alle haast worden gevormd tusschen Stalingrad en Astrakan. Burgerlijke Stand HAARLEM 23 Juli 1942. GEHUWD: 23 Juli. A. Koster en W. van der Linden: J. B. Snoeks en J. M. Koster; J. K. C Dlx en w. P. Zoetemeijer: W. de Redelijkheid en E. W. Huijboom. BEVALLEN: 22 Juli. C. Rlebeek—Nutj. z.; M B. Stamer—van der Mijle, z. OVERLEDEN: 21 Juii. S. Hertog. 64 J„ Voortlng- straat; 22 Jullfc A. J. Creemers. 69 J„ Jan Steer, straat. ONDERTROUWD: 22 Juli. tJ. H. Rooijers en M Overmars: 23 Juli. J. Brandse cn A. Hoogeveen. A. E. Plessius en A. F. Akersloot; H. Duljn en H. A. Dekker; M. C. van der Goes en T. G. van Amstel: H. Polak en L. N. Bisschop van Tuinen; W. J. Wolterink en J. M. Blom: P. Boks en J. W. M. Rouwenhorst. Het vee kan dan verkocht worden aan an dere boeren, die daarvan een voor de voed selvoorziening beter gebruik maken. In zeer ernstige gevallen n.L indien men een zoo-, danige overtreding van de voedselvoorzie ningsbepalingen begaat ofwel zijn bedrijf zoo slecht voert, dat men niet langer tot deelne ming aan de verzorging van de voedselvoor ziening kan worden toegelaten, kan door den secretaris-generaal aan dezulken het gebruik van bun gronden of bedrijfsgebouwen geheel worden ontzegd, en aan andere personen of instellingen worden toegekend Indien dus b.v. een boer slechts een gering deel Van sijn oogst Inlevert of zijn land zoo slecht verzorgt, dat het maar weinig opbrengt, dan kan hem het gebruik van zijn land en boerderij worden ontnomen, ten einde dit aan anderen, wier bedrijfsvoering voor de voedselvoorziening meer nut heeft, over te dragen. De aan den secretaris-generaal thans gege ven bevoegdbeden zijn Ingrijpend. Men kan er echter op rekenen, dat er zonder aarzelen gebrnik van gemaakt zal worden en wel ln het bijzonder ten aanzien van hen. die ondanks alle gegeven waarschuwingen zjjn blijven Voortgaan met hun knoeierijen en daarmede aan de voedselvoorziening reeds groote scha de hebben toegebracht. Beschikkingsverbod metalen. Verplichting tot aangifte en bevoegdheid tot verbeurdverklaring. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende een beschikkingsverbod, een ver plichting tot aangifte, alsmede de bevoegd heid tot verbeurdverklaring van metalen voorwerpen (metaalverordening). Hierbij \fordt o.m. bepaald: Metalen voorwerpen in den zin van deze verordening zijn: 1. gedenkteekenen: 2 kerk klokken: 3 gedeelten en toebehooren van gebouwen: 4 walsen; 5 melkbussen; 6 bier leidingen en brouwerijketels; 7 beöriifs- en inrichtingsbestanddeelen van alcoholfabrie- ken; 8 bedrijfs- en inrichtingsbestanddeelen van café's, bedrijven, welke maaltijden ver strekken. alsmede huisvestingsbedrijven: 9 bedrijfs- en inrichtingsbestanddeelen van wasscherijen; 10 lettermetaal; 11 muziek - matrijzen; 12 onderdeelen van buiten bedrijf gestelde benzinelaadstations: 13 electrische geleidingen, voor zoover deze zich niet bin nen gebouwen bevinden, indien deze voor werpen geheel of voor een overwegend deel uit koper, lood. tin. nikkel of uit legeerin gen daarvan bestaan. Het is verboden zonder vergunning van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) pf van een door dezen aangewezen instantie over metalen voorwerpen te beschikken Hetzelfde geldt eveneens ten aanzien van het beschikken, waartoe iemand op grond van een vóór het in werking treden van deze verordening aangegane rechtshandeling is verplicht. Rechtshandelingen, welke in strijd met het in het eerste lid vervatte verbod wor den aangegaan, ziin nietig. Met rechtshan delingen worden beschikkingen, welke bii wijze van executie of beslaglegging ge schieden, gelijkgesteld. De eigenaar of houder van metalen voor werpen moet deze binnen een door den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) te bepalen termijn bij de „Rüstungsinspektion". afdee ling nijverheid, Carel van Bylandtlaan 30 te rs-Gravenhage, aangeven. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken) kan door middel van een tot den eigenaar of houder gerichte beschikking metalen .voorwerpen ten gunste van het rijk der Nederlanden verbeurdverklaren. De eigenaar of houder van metalen voor werpen, aan wien een besehikikng in dezen zin is medegedeeld, is gehouden de metalen voorwerpen aan de in de beschikking ge noemde instantie en op den aldaar bepaal den tijd in te leveren. Hij ontvangt, indien hij zulks verlangt, van het rijk der Neder landen de metaalwaarde der ingeleverde voorwerpen vergoed. In bijzondere geval len kan hem op verzoek een hoogere ver goeding worden uitgekeerd. Hij die opzettelijk of docr schuld in strijd handelt met deze voorschriften wordt go- straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbe perkt bedrag of met een dezer straffen. Naast de straf kunnen de metalen voor werpen, waarop de strafbare handeling be trekking heeft, worden verbeurdverklaard. De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommissaris voor het belette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor financiën en economische zaken). Deze verordening treedt heden in wer king. Zij wordt aangehaald als „metaal- verordening". VERHOOGT UW GEZONDHEID. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEEL1NGEN voor de Provincie Noord-Holland. AANWIJZINGEN IN VERBAND MET DE SCHEURPLICHT 1942.1943 IN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Teneinde gebrullcsgerechtigden op de hoogte te houden van hetgeen te gebeuVen staat inzake het opnieuw scheuren van grasland volgen hier onder eenige richtlijnen welke ln acht moeten worden genomen. Iedere graslandgebruiker, die ln aanmerking kan komen voor een op te leggen scheurpllch» ontvangt daarvan bericht voor 1 September. Dit bericht ls tevens de aanslag voor de te scheuren oppervlakte. Gezien de benoodlgde op pervlakte bouwland dient er op te worden ge- rekentl dat nagenoeg een zelfde oppervlakte moet worden gescteurd als bij de vorige scheur- plicht. Ontheffing van scheuren wordt niet ronde; meer gegeven op grond van het feit. dat verle den Jaar het land was afgekeurd of om andere reden vrijstelling was verleend. Overdracht van scheurpllcht zal slechts bij uit zondering worden toegestaan. Wil men dit toch probeeren dan dient daarbij het volgende ln acht te worden genomen: Indien het land geschikt ls voor scheuren even als de bedrijfsomstandigheden, dan behoeft men niet op toestemming te rekenen. Indien men toch een overdracht wil verzoeken, dan moet dit geschieden binnen 14 dagen nadat men zijn aanslag voor scheuren heeft ontvangen. Bij het verzoek tot overdracht moet tevens worden aangegeven waar het land ligt waarop eventueel zal worden overgedragen. Overdrachten worden alleen toegestaan binnen de provincie Noord-Holland. Tevens dient een verklaring tc worden overge legd dat diegene, welke eventueel zal overne men daarmede accoord gaat. Al deze bescheiden moeten worden Ingediend bij den Plaatselijken Bureauhouder van de Landbouw-C.-isls-Organlsatle van het district waar verzoeker staat ingeschreven. Diegenen welke van plan zijn toegestane over drachten te accepteeren moeten opgave doen aan mijn kantoor. Voordam 5. Alkmaar. Daarbij dienen zij op te geven de oppervlakte land welke zij eventueel beschikbaar hebben voor het aanvaarden van overdrachten alsmede de kadastrale nummers van de door hen bedoel de perceelen. Na schriftelijke opgave van bovenbedoeld land zal tot keuring worden overgegaan; de uitslag van keuring ontvangt men •tijdig. Opgaven als hlerbedoeld kunnen reeds nu worden Ingestuurd. Het heeft geen zin verzoeken om spoedige keuring van voor scheuren bedoelde perceelen aan te vragen. Er zal gelegenheid tot het Instellen van beroep worden gegeven. Hierover zal binnenkort nader worden gepubliceerd. DE PRODUCTIECOMMISSARIS VOOK NOORD-HOLLAND. De Grondkamer Noord-Holland maakt bekend, dat —ingevolge art. t van het Reglement voor do Grondkamers elke Maandag vanaf 9 uur voor middag zitting zal worden gehouden aan het Bureau van de Grondkamer. Parklaan 13, Haarlem. De spreekuren blijven als voorheen vastgesteld op Woensdag en Vrijdag tusschen 10 en 12 uur voormiddag. DE GRONDKAMER NOORD-HOLLAND. STROOREGELING OOGST 1942. Op een enkele uitzondering na heeft nu elke veehouder (houder van koelen, pahrden. gelten en varkens) en elke teler van stroogewassen een formulier ontvangen, waarop htj een toewijzing eigen gebruik uit oogst'1942 en/of een aankoop vergunning voor stroo kan aanvragen. Deze aanvragen moesten vóór 15 Juli 1942 bij den Plaatselijken Bureauhouder worden inge diend. Dengenen, die dit nog niet hebben gedaan wordt nogmaals met klem aangeraden het for mulier behoorlijk ingevuld en ondertoekend aan den Bureauhouder terug te zenden, daar andera de aanvragen niet meer ln behandeling genomen kunnen worden. Aangevraagd kan worden voor koelen van 1 Jaar en ouder, die per 1 December 1941 op het bedrijf mochten worden opgehouden en voor paarden van 1 Jaar en ouder, die per 15 Jun! 1942 op de bedrijven aanwezig waren. 400 kg. stroo pet* stuk. Voor geiten en varkens, die nu op de bedrijven aanwezig zijn, kan 100 kg. worden gevraagd, mits daarnaast geen koelen of paarden worden gehouden. Voor paarden, die werkzaam zijn ln transport ondernemingen e. d. (dus geen landbouwpaar- den) en ln het algemeen hct.geheele Jaar door op stal staan, kan 35 kg. per week worden aan gevraagd. Een toewijzing eigen gebruik kan worden ge raagd voor grootvee (koeien en paarden van t Jaar en' ouder, zooals hierboven vermeld) h 800 kg. per stuk voor kleine gemengde bedrijven op de zandgronden en A Goo kg. per stuk voor de an dere bedrijven. Bovendien nog 1000 kg. per H.A. ln te kuilen aardappelen, bleten en peen. Een aanvrager, die meer dan 20 bouwland of 12% Are of meer stroogewas per stuk grootvee heeft, komt niet ln aanmerking voor een aan koopvergunning. Als handelaar moet gekozen worden een erken de detallllste Jn .de naaste omgeving. Is geen detaillist aanwezig, dan mag een erkende groot- of landhandelaar ln de naaste omgeving worden gekozen. De handel van boer tot boer ls slechts toege staan. wanneer de onderlinge afstand van de bedrijfsgebouwen van den boer/producent en den boer/consument nleV meer dan 10 K.M. bedraagt, terwijl het vefrvoer met het eigen vervoermiddel van den producent of den consument moet ge schieden. De boer/producent moet hot aanvraag formulier mede onderteekenen. Uit het bovenstaande blijkt, dat dus alléén een veehouder of een teler van stroogewassen van het aanvraagformulier gebruik kunnen maken. Andere consumenten dienen voorloopig nog te wÉichtcn met het aanvragen van stroo. T.z.t. kun- zij, b.v. tuinders bU hun P.B.H. stroo aan vragen voor het afdekken van aardappelen, bie ten en peen, waarvoor zij een aan koop vergun ning model R zullen ontvangen. Hiervoor is vastgesteld 50 kg. per 1000 kg. ln te kullen produet. Strooaanvragen van tuinders voor andere doeleinden moeten ingediend worden bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ln Nederland te 's Gravenhage. De veehouders, die een bevestiging aankoop vergunning van den P.B.H. ontvangen hebben dienen onmiddellijk met hun leverancier over liet afleveren van het stroo overleg te plegen. De kosten bedragen per toewijzing 30 cent en moeten met den leverancier worden verrekend. De telers, die een toewijzing eigen gebruik hebben aangevraagd al of niet met een aanvul lende aankoopvergunning, moeten hun toewij zing voor den 25en Juli 1942 bij den P.B.H. afha len tegen betaling van 30 cent per toewijzing. Nadere verklaringen zullen zoo spoedig moge lijk volgen. OPZET- EN WEIDECONTRACTEN RUNDEREN 1942. Indien een rund op opzctcontract nog niet ge heel slachtrijp ls, kan de veehouder, die voor deze koe een lastgeving tot tevcrinft ontvangt een koe uit eigen bedrijf op welJecontract die In betere conditie ls, leveren. Inplaats van de op- zetkoe, waarbij dan het weldecontract bij de le vering op de markt dient te worden aangeboden. De opzetkoe kan dan Iets langer aangehouden worden. Ten aanzien van reeds geleverde of binnenkort te leveren koelen met opzetcontract geldt, dat ook deze kunnen vervangen worden door een koe op een nieuw af te sluiten weldecontract. Deze runderen kunnen uitsluitend betrokken worden van de vrije markt. Met betrekking tot de conditie van de welde- contractrunderen ls bepaald, dat de welde- "tontractkoe. welke 1n de beste conditio verkeert het eerste kan worden geleverd. In deze gevallen «.lent de veehouder vla den erkenden marktveehandelaar den marktadmlni- strateur hierop attent te maken, opdat men ont- kome aan do boetebepalingen, wegens te late levering. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSAR1S VOOR NOORD-HOLLAND. DISTRIBUTIE DIENST HEEM STEDE—BEN N EBROKK NA UITREIKING PETROLEUM EN VASTE BRANDSTOKKEN-KAARTEN VOOR KOOK- DOELEINDEN. Het Hoofd van den DIstrlbutledlenst Heem stede—Bcnncbrock deelt mede: Personen, die niet voor 15 Mel J.L ln staat waren een aanvraag voor een petroleum- of brandstoffenkaart voor kookdöelelndin ln te dienen, kunnen zich. onder medeneming van de DlstrlbutlcsUmkaart van het Hoofd van het zezln, alsnog wenden tot den Dlstributledlenst. Bijkantoor Binnenweg 160. te Heemstede, op alle werkdagen tusschen 9 en 12 uur. uitgezonderd des Zaterdags. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per m.m. 8 ct. Niet vooruitbet. p. m.m. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per m.m6 ct. Niet vooruitbet. p. m.m. 8 ct. minifnum 6 m.m. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruitbet. p. m.m. 12 ct. minimum 6 m.m. max. 50 m.m Personeel gevraagd Voor Huishouding 3 Aug. gevr. NIH MEISJE! zelfst. k. k. en werken. Te bevr. t. 6 en 7 uur mevr. Daudey Kruisstraat 31. Holl. od. deutscl; ALLEIN MaDCHEN m. Kochkenntn. l deutsche Familie p. 1.9 gesuoht Angoh u. Nr. 5303 DAGMEISJE -ovr \an 8 30— 3 uur Zijlstraat 7 3. NETDAGMEISJE gevraagd van 8.30-5 uur Heemstoeiische Dreef 151, MEISJE gevr. van 9 tot 3. Yr Z. tot 5 uur. of werkster v 3 a 4 ocht. p. w. Jansen. Raam- singel 20 NET MEISJE gevraagd, bo- 16 laar. 8.30—7 30 in Pas torie. Kmderhuisslngel 78. Hrl. NET MEISJE gevraagd. Me- rouw Rekkers. Kostverloren- traat no. 106. Zandvoort. Weg. teleurst. zoo spoedig mogelijk een NET DAGMEISJE gevr. Mevr. Oud. Middenlaan 13 bij do Blauwe Brug. Gevr. ERVAREN HÜISH Hl'LP v. d. en n. of voor den dag. Aanm. Overboschlaan 13. Heemstede, tel. 18120 Gevr. In gez. v. 2 pers. een MEISJE van 9—5 uur of een werkster 4 dagen van 92. Bld - straatweg 9, Santpoort St. HUT/P IN DE HUISHOUDING gevraagd, N.H.. bij bejaard eclitp. zonder kinderen, van 9-3 uur. Zondags vrij. Gaelstraat 4 DAGMEISJF. gevraagd. Hoog loon. Heussensstraat 18. Haarl. Gevraagd een NAAISTER be kend met nieuw en verstelwerk Br. Ge- 5288 NET MEISJE var ln kl. gezin, Vrijd en Zond. vrij. Herfstiaan 6 tram halte Meer ep Bosch, I-Teemstedr Gevr. een NET BURGER MEISJE v. d. en n„ bij dame al leen. Adr. bur. van dit blad Gevr. te Haarlem per 15 Aug in klein gezin NET MEISJE- AIiLEEN v. d. en n. (Neder- landsch). zelfst. werken en eenv koken, v. g. g. v. Br. no. 5 287 Gevraagd voor direct -JONG >LEISJE voor bezighouden van 3 kinderen van 3-4-5 jaar, van 9-5 uur. Mevr. J. de Wit, Kenau- park 7. FLINKE DIENSTBODE ge aagd wegens a.s. huwelijk Intern, klein gezin, eenigsz. be kend met koken. Aanmelden Heemst. Dreef 183. mevr. Flo rijn. tel. 28137. Gevr. FL. DAGMEISJE van 4 u. Zond. en 1 middag p. w rrij, of werkster 4 a 5 ochtenden p. w. Na 7 u. of tel. afspr. 18707 Willem de Zwijgerl. 87. Overv DIENSTBODE v. d, of d. en n. gevr. Mevr, Sluyk. Bispinck laan 56. Bloémendaal NET DAGMEISJE gevr.. tot 5, Zondag- en Woensdagmid dag vrij. goed loon. Zandvoor- terweg 8. Bentveld., tel. 27 378. Gevraagd DAGMEISJE of WERKSTER. enkele dagen» in de week. Soendastraat 10. H\- Mevr. v. Ogtrop. Merellaan (tramhalte Bentveld) zoekt zoo spoedig mog. net betrouwbaar OCHTENDMEISJE van 9—? u voor lichte huisel. besigh. Juffr en meisje aanwezig. Goed loon Tramkosten vergoed. Tel. 26853 Voor direct gezocht te Heem stede FLINKE DIENSTBOD! in gezin met 4 kinderen, v. g. g v. Werkster aanwez. Br. no. 5315 Gevr. MEISJE van 8.30—5 u Velserstraat 2. FLINK MEISJE v. halve d of werkster v. 3 oeht. gevr. bij dame alleen. Lindenlaan 54a Overveen. Gevr. per 1 Aug. 2 KAMER- WERKMEISJES voor d. en n Hotel „Iepenhove". Bl'daal. In kl. gezin (2 per? te Heem stede wordt voor direct NET DAGMEISJE gevraagd. Zeer be hoorlijk loon. Adr. Jac. v. Ruys- daellaan 5. .tel. 16520 Gevr. in'klein gezin (m. twee sclioolg. kinderen) NET ZELF ST. MEISJE voor den dag of voor d. en n.. boven 20 jaar Oranje Nassnulaan 117, Overv. telef. 18310. Goed loon. Voor Bedrijf Instituut vraagt MASSEUSE. Br. no. 5304. H.FL KAPPERS. Zoo sp. m gevr. bed. voor Heerensalon. F Tupker. Zijlstraat 73 NETTE JONGENS gevr. voor lichte werkzaamh. Leeftijd 15 t en m. 17 jr. Adres te vern. bur AANKOMENDE VERKOOP STER gevraagd. Gr. Houtstr. 46 Nette NrF.IS.TES gevr. Wassche- rij .de Rijzende Zon", Brou- ersstr. 1-3 Haarlem MANGELSTERS en strijk sters gevr. Stoomwasseherr ..Edelweiss". Z B. Spaarne 30 AANK. MEISJES en LEER LIXGKN gevr. Keyser. Lorentz- pleln 25. H.H. KAPPERS. Nette hee renkapper gevr. voor vast of v noodhulp. Kapsalons Beenken Zandvoortsóhelaan 13 5. Heemst Personeel aangeboden Voor Huishouding B. z. a. FLINKE WERK STER. Br. no. 5291 bur. B. z. a. HUISKX,. 21 J., vooi Bl.d. of Aerdenh. Br. no. 5286 VERPLEEGSTER biedt zich aan voor de ochtenduren. Br no. 5285 bur. van dit blad ERVAREN JUFFR. v. d hulsh., 31 j.. G.G.. heeft enkele d. vrij. Bekend met naaien en verplegen. Ook In rusth. Br. no 5284 bur. van dit blad NET MEISJE uit prov.stad 25 j.. zoekt goede betrekking. Br met uitv. inl. no. 5278 JUFFR.. 2 8 j„ R.K.. in het bezit van Hoofdacte fröbel, zag zich gaarne gepl. bij kinderen Br. no. 5328 bur. v. d. blad NET MEISJE zoekt voor en kele weken (tot eind Augustu? 1942) een dagbetrekking. Br. aan mej. N. van Bruggen. Xag- tegaalstraat 40, Haarlem N. Bekwame COSTUUMX.VAI- STER 'b. z. a.. voor aan huis en huiswerk. Br. no. 5325 Dame, oud 57 jaar. biedt zich aan als HUISHOUDSTER bij Heer. pl.m. 60 jaar. P.G.. in Haarlem of omgeving Loon geen vercischte. Br. no. 5275 Meisje vraagt STOPWERK aan huis. Br. no. 5324 Om vacantle nuttig te maken willen 2 MEISJES 5 mfdd, p. w kinderen bezig h. en opp. Verg "0 cent p. kind en middag. Br B. z. a. NET IiAXDSMEISJE d. en n., v. g. g. v. Goede be- hand. en goed loon. Melchior Treublaan 9. Heemstede Huizen gevraagd WO N IN GR UIL Zoeken vrij of benedenhuis m. tuin in of om- tr. Hrl. Huur 30 a 35 gld. p. m. tegen modern bovenhuis ln cen trum Hrlm. Br. no. 5152 Te koop <tf te huur gevr. te Heemstede een WONING. Br met omschrijving aan N. Flink Bosboom Tou8saintlaan 26, Hil versum. Gevraagd HUISJE vóór Sept. f 30 a f 32.50 p. m. Hrl. of omstr. Br. no. 5243 bur. van dit bind Huizen aangeboden RUIL aangeboden vrij boven huis te Rijswijk (vlak bij Den Haag) met fraai uitzicht, tegen huis te Haarlem of omstreken Brieven aan E. Ketting, Jozef Israëlslaan 80. Rijswijk (Z.H.) Kamers gevraagd Dame, b. b. h. h., vraagt pei 1 of 15 Aug. In besch rustig mi lieu GOED GEMEUB. KAMER met modern comfort, liefst om gev. station Haarlem of Haarl - Noord. Br. met prljsopg. no. 5155 Gevr. ZIT-SLAAPKAMER «ln gebr. v. keuken. 4oor jong echt paar. Br.-Timorstr. 71, H.Nrd Dame. b. b. h. h„ zoekt GEM ZIT-SLAAPK. m. of z. pens. in II.N. Br. no. 5245 bur. v.d. blno Te huur gevr. per 1 Aug. I GR. OF GR. EN KL. KAMER gem. of gestoff., met of gebruik v. keuken. Br. no. 5159 Per 1 Aug. of later te huur aangeb. te Bl'daal gest. groote ZIT-SLAAPK AM ER nan dame b. b. h. h„ k. éSi w. water, gas. electra en zoo noodig gebruik v keuken. Br. no. 5156 bur. v.d. bl. INKOOP VAN Bockhandel H. DE VRIES Jacobijnestraat 3, Ged. Oude Gracht 27. To huur gevraagd gestof feerde kamers. 2 kamers, keuken of gebr. v. keuken, liefst met klein kamertje. Haarlem of onjgevihg. Br. no. 5160 Juffr. vr. p. 1 Sopt. etage liefst ben., gostoff. of ongem.. goede stand. Br. no. 5158 ONGEMEUB. KAMER gevr. voor Juffr. alleen met keuken of gebruik van keuken. Br. no. 5157 Kamers aangeboden Aangeb GK. GESTOFFEERDE SLAAPK. met v. wascht. Jan Gij- zenk. H.-N. Br 5246 Aang. Gest. zonn Z.-SL.K. of m. kl. k. v H of D. b.b.hh. z. p. omg. Hout-Kl. Houtw Br. 5247. Gr. gemeub ZIT- EN SLAAPK. met kl. zlt-slaapk. te huur 7.eer geschikt voor 2 vrienden, met pr. pension. Lindenlaan v.h. Juliana» laan Overveen. Telef. 21656

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 11