HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK af\ v.Empelen PETRIE Co. STADSNIEUWS Verplichte aangifte van rijwielen. MeesToxopeus een kwart eeuw bij deN.Z.H.R.M. Victoria Wafer DAMIAATJES Schoolboeken FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 69 De commissaris keek hem getroffen aan. „Ben je dan al zoover?" ,Ik geloof, dat ik zoo ongeveer alles weet, wat ik weten moet, behalve het voor naamste, de plaats waar Trevor het ra dium verstopt heeft. Maar zoowaar ik Hans Wildschut heet, zal ik ook dat te weten komen". „Vertel op!sprak de commissaris on geduldig. „Uit de woorden, welke de kerel heeft losgelaten, kan ik mij geen juist beeld van de zaak vormen". Wildschut dacht een oogenblik nauwkeu- .ig na, voordat hij begon: „Ik had aange nomen, dat de geestelijke ontwerper van den grooten diefstal niemand anders zijn kon. dan Robert Sand. Hoe ik daartoe gekomen ben? Heel eenvoudig. Robert Sand was een Hollander en kende uiteraard het beste de plaatselijke verhoudingen en gewoonten, maar waar en op welke wijze hij in kennis gekomen is met de andere bandieten, kan ik niet beoondeelen". „Dat is niet zoo moeilijk te raden!" viel de commissaris hem in de rede. .Waar an ders dan in Londen, de stad der misda digers? En bovendien kan ik je nog iets vertellen, wat je misschien niet weet. Ro bert Sand heeft vroeger in de grootste ra- diumfabriek ter wereld gewerkt. Dat was in België, daar moet hij er kennis van hebben gekregen, dat de directie van het St. Anthoriiusziekenhuis een bepaalde hoe veelheid radium besteld had". Wildschut knikte levendig. „Prachtig! Dat zijn dingen, die je door anderen verteld moeten worden. Dus. Robert Sand was de man met het initiatief. Tom Barner de man met het doorzettings vermogen. George Trevor degene, die het beste voor den schaakkampioen Borowslaw kQn doorgaan en de Zweed was wellicht de man, die het geheel organiseerde". „Ja, zoo moet het zijn", antwoordde Pee lers. „Adamson was de man, die Willem Potters opzocht en hem in zijn zwakke zijde wist aan te tasten. Ti%vor moest nu in enkele dagen de geheimen van het schaakspel lee- xren en daartoe gingen ze herhaaldelijk naar het kroegje van Don-Emil. de Tuin van Vênus. De zaak met Willem Potters was een uitkomst gebleken voor de vier mannen, maar ik geloof, dat ze toch ook anders voor een inbraak niet zouden zijn teruggedeinsd. Daar zouden echter omvangrijke voorberei dingen voor noodig geweest zijn, want ze wisten natuurlijk niet, in welk gedeelte van het gebouw zich het laboratorium be vond, waar het radium was opgeborgen. Oorspronkelijk hadden ze het plan. dat een van hen met een voorgewende ziekte in St. Anthonius zou worden opgenomen. Deze zou dan zoogezegid den kat uit den boom kijken en de situatie bepalen. Maar toen het hun gelukte den ouden oppasser over te halen, was al die omslag natuurlijk niet noodig en ze wisten van Potters op geraf fineerde manier alles te weten te komen". „Het radium", ging Wildschut voort bevond zich in een rAuursafe in het la boratorium en was daar in een stalen kast met wanden van vier centimeter dikte op geborgen. Hoewel Robert Sand heel goed Kon weten, hoe gevaarlijk het goedje is, zijn ze er verduiveld lichtzinnig mee omge sprongen. Misschien heeft hij de anderen er wel voorgewaarschuwd, maar ze hebben het niet willen gelooven, of in elk geval zijn waarschuwing voor overdreven gehou den. Voordat ze op dien bewuster! avond naar het ziekenhuis gingen, om met den ouden Potters te schaken, holden ze eerst een van de zwarte paarden uit. Daarin zou de kostbare stof verborgen worden. Weliswaar hebben ze in de holte van het schaakstuk een soort stalen mantel gemaakt, maar die was veel te dun om de gevaarlijke radium- ttralen af te schermen. Toen nu Potters in het spel verdiept was, scheen de gelegenheid gunstig. Tom Barner sloop met een van ziin collega's het labo ratorium binnen en daar maakten ze met een zuurstoftoestel, dat ze blijkbaar in de koffers hadden meegebracht, de safe open, zonder dat Potters in de kamer ernaast iets vermoedde. Barner was met zijn werk bijna ;ereed, toen de oude de mannen miste en len na wilde gaan. Hij werd brutaal en zonder vorm van proces neergeslagen en alleen het toeval, dat door de korte worste ling de schaakstukken over den grond rol den, is de oorzaak, dat we weten, dat de schurken het radium in een schaakstuk verborgen hadden. (Wordt vervolad.) 'J.uinaanleq. JautoudecPiaud Bloemwerk Tel. 28080 HEEMSTEDE HONKBAL ZORGT SCHOTEN WEER VOOR EEN VERRASSING? De beide negentallen van Schoten en V.V.G.A die verleden week voor een verrassing zorgden door Haarlem en AJax winstpunten te otnemen. Komen ook a.s. Zondag weer tegen de kam- pioensear.didaten In het veld. Haarlem krijgt Zondagmorgen V.V.G.A. op bezoek cn kan de overwinning behalen. Moeilijker krijgt AJax het tegen Schoten. De Haarlemsche ploeg kan tot grootsche prestaties in staat geacht worden, als de homogeniteit van de ploeg in het begin niet door een tegenslag verloren gaat. H.H.C. speelt Zaterdagmiddag in Haarlem te gen Blauw Wit. terwijl E.D.O. Zaterdagmiddag tonder Schijvenaar naar Quick zal moeten gaan. Het volledig programma op de Haarlemsche velden is: Zaterdag: 1ste kl.: H H.C.—Blauw Wit 4 uur. Ov. klasse: H.C.K.-D.O.S. 4 uur; R.C.H.—Hil versum 4 uur. 3de klasse: Beverwijk 1—Schoten 4 3.30 uur; Schoten 3—H.F.C. Haarlem 3 3 30 uur; Kenne- taerland 1—T.H.B. 2 2.45 uur; H.F.C. Haarlem 4— H.C.K. 3 3,30 uur; StrawberriesE.D.O. 6 3.30 uur. Zondag: 1ste kl. Haarlem—V.V.G.A. 10 uur. Ov. klasse: E.D.O. 2—Zeeburgia 10 uur; 2 A: H.C.K. 2 10.00 uur; 2 C: E.H.S.—Haar lem 3 10 uur; 2 D: Schoten 2-Z.R.C. 10 uur; 3d° Klasse: Havenmeeuwen—Zandvoortmeeuwen 10 H.H.C. 6—H.C.K. 4 10 uur; H.H.C. 4—Half weg 2.15 uur. Ged. Oude öracht 82 Haarlem EFFECTEN COUPONS LIPS' SAFE-Inrichting Verordening van den burgemeester. De burgemeester van Haarlem, ter waar neming van de taak van den Raad dier gemeente, heeft overwogen, dat bij de op vordering van rijwielen ten dienste der Duitsche weermacht is gebleken, dat een nauwkeurig overzicht der hier nog be schikbare rijwielen noodig is om van over heidswege die verplichte inlevering op de voorgeschreven wijze ten uitvoer te .kun nen leggen en de daaruit voortvloeiende lasten zoo rechtvaardig mogelijk over de burgerij te verdeelen. Hij heeft daarom vastgesteld de navol gende verordening inzake de aangifte van rijwielen. 1. Ieder ingezetene, die by het m wer king treden dezer verordening in het bezit is van of de beschikking heeft over een al of niet bruikbaar heeren- of damesrijwiel of belangrijke deelen daarvan, is verplicht hiervan zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 29 Juli 1942 schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester, onder ver melding van den aard der voorwerpen en van de plaats, waar deze zich bevinden. Hem wordt van gemeentewege van die aangifte een ontvangstbewijs verstrekt. Bovenbedoelde verplichte aangifte heeft geen betrekking op nieuwe voorwerpen, welke deel uitmaken van den handelsvoor raad van een winkelier of grossier in rij wielen en/of rijwielonderdeelen en geldt niet voor: a. personen voorzien van een Ausweis van den Rijkscommissaris ten bewijze, dat zij bij het Rijkscommissariaat werk zaam zijn: b. personen voorzien van een Ausweis van den Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid, den Befehlshaber der Ordnungspolizei of den Befehls haber der Sicherheitspolizei ten be wijze, dat zü bil de Duitsche politie- instanties werkzaam zijn; personen behoorende tot de Neder landsche politie. Niet-nakoming van de verplichting ge noemd in artikel 1 wordt gestraft met hechtenis van len hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, alsmede verbeurdverklaring van de voorwerpen waarmede de overtreding is gepleegd, voor zoover zij den veroordeelde toebehooren. Deze verordening is onmiddellijk in werking getreden. GEVONDEN VOORWERPEN. ril, de Jonge, Nic. v. d. Laanstraat 4: bank biljet, De Graaf, Ged. Oude Gracht 3D; horloge (heeren). L. Kuntze, Nieuwe Raamstraat 9 rd.; halsband, J. Th. Stoeltje. Bataviastraat 63; hond, H. Everst, Haitsma Mulierstraat 7; jasje. M. Hika, Middenweg 118; jas. C. Burggraaf. Thorbecke- straat 50; mutsje. G. Koning. Brandstiaat 10; portemonnaie, J. Edskes, Zaanenlaan 31; trom mel. C. v. d. Nouwland. Monnnesteeg 8; vulpot lood, R. v. d. Berg, Zijlweg 78. HEEMSTEDE DAMMEN EN SCHAKEN. In het R.K. Verenigingsgebouw te Heemstede vond de prijsuitreiking plaats van de diverse door de Dam- en Schaak club St. Bavo gehouden wedstrijden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan dezer club. Met eenige toepasselijke woorden reikte de voorzitter, behalve de kampioensprij- zen nog een 40-tal prijzen uit aan de di verse winnaars van de wedstrijden om het kampioenschap van Heemstede. Wat den damtitel betreft, werd winnaar de heer J. B. Sluiter, 2. J. W. van Darte len. 3. B. H. Stevens. Schaken: 1. G. Boot, 2. J. v. d. Weiden, 3. D. Draijer. Hierna gaf de kampioen, de heer J. B. Sluiter een simultaanseance, waaraan door 27 spelers, meerendeels geoefenden, werd deelgenomen. Het resultaat was: 16 gewonnen, 10 re mise en één partij verloren tegen H. Wil- lemsen. DIEFSTAL VAN BOTER. Bij de politie te Heemstede is aangifte gedaan van diefstal van 15 pakjes room boter van een melkwagen die eenige oogen- blikken onbeheerd stond voor een perceel aan de Havenstraat. DIEFSTAL VAN ZEEP. Gistermorgen ontdekte de eigenaar van de zeepfabriek aan de Lombokstraat te Heemstede dat een deur der fabriek was geforceerd. Bij onderzoek bleek dat er circa 45 kg. scheerzeep was verdwenen, pe politie stelt een onderzoek in. AERDENHOUT PERSONALIA. De Bisschop van Haarlem heeft tot ka- Selaan te Aerdenhout benoemd den heer Th. J. Drost. (Verbeterd bericht). MARKTBERICHT. Hoofddorp, 23 Juli 1942. Granen en zaden. Heden werd ter markt aangevoerd: witte tarwe f 13,60; roode tarwe f 13,60; rogge f 13,10; Chevalier gerst f 12,25; win- tergerst f 11.85; haver f9,87; duiveboonen f 14.87; paardeboonen f 14.37, bruine boo- nen f21,37; groene erwten f 14.37; hale erwten f 14.87; koolzaad f 18.57. Alles per 100 kg. Honderd maal uitgevaren en in totaal 114 menschen gered. Een moedige redder met Nederlandsch bloed. Gisteren heeft Mees Toxopeus, schip- ger van de reddingboot „Insulinde" te 'ostmahorn den dag herdacht, waarop hij, 25 jaar geleden, in dienst van de Noord- Zuidhollandsche Reddingmaatschappij trad. Dit gedenkwaardige zilveren jubileum is niet onopgemerkt voorbijgegaan. De secre taris-penningmeester van de N.Z.H.R.M., de heer H. Th. de Booy, heeft den jubila ris namens de maatschappij toegesproken, hem zijn gelukwenschen aangeboden en als blijk van waardeering een zilveren blad met inscriptie aangeboden. Mees Toxopeus herdacht nog een tweede jubileum. HU is n.l. in de af geloopen 25 jaar precies honderd maal met de reddingboot van de N.Z.H.R.M. uitgevaren. In 24 gevallen kwam hU met geredden terug en in totaal ont rukte hU honderdveertien menschen aan den verdrinkingsdood, van die 114 waren 29 Nederlanders, 46 Duitschers, 18 Denen, 15 Finnen en 6 Zweden. Toxopeus is op 22 October 1886 gebo ren. Hij werd op 23 Juli 1917 schipper van de motorreddingboot „C. A. den Tex", ge- stationneerd op Rottumeroog. Van Augus tus 1922 tot Juni 1926 was hij schipper van de motorreddingboot „Hilda" en toen de „Insulinde" afgebouwd was, werd hij met het commando van dit schip belast. In Mei 1927 stelde de N.Z.H.R.M. de „Insulin de" in dienst. Mees Toxopeus heeft op het gebied van reddingen ter zee een internationalen naam en zijn verdiensten zijn door vele landen erkend. LAATSTE NIEUWS „De oorlog bracht Geallieerden nieuwe toppen van moed" Rede van Cordell Huil. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken. Cordell Huil. heeft in een radiorede tot het Amerikaansche volk o.a. gezegd, dat de Ver. Staten dezen oorlog slechts kunnen winnen, als men den vijand opzoekt en aanvalt. Geen natie kan tot bevredigenden voor uitgang-komen, als haar burgers worden beheerscht door voortdurende vrees voor inmenging van andere landen. Derhalve moet een internationale instelling in het aanzijn worden geroepen, die in de toe komst zoo noodig met geweld den vrede onder de volken in srand houdt! De Ver. Staten zullen in internationale samen werking een mechanisme vormen, dat de nationale bewapening van ieder volk be paalt. Tevens moet toezicht worden geoefend op de landen van het Driemogendhedenvcr- drag, totdat zij een bewijs hebben geleverd van hun bereidwilligheid en bekwaamheid om met andere naties in vrede te leven. Huil noemde een der grootste beletselen uit het verleden voor den mervschelijken vooruitgang het nationalisme. Overdreven beperkingen van handel moeten wor den afgeschaft en usances, die aan andere volken schade berokkenen en den handel afbrengen van zijn natuurlijken, economi- schen loop, moeten worden vermeden. Noch de overwinning der Geallieerden, noch een andere vorm van „planning" voor den naoorlogstijd is op zichzelf in staat een duizend jarigen welstand in het aanzijn te roepen. Wat de onmiddellijke toekomst aangaat, zoo zei Huil aan het slot van zijn rede, is het de belangrijkste taak der Vei1. Staten den oorlog definitief en zoo spoedig moge lijk tot een zegevierend einde te brengen Deze oorlog heeft de Geallieerden tot nieuwe toppen van moed, vastberadenheid en geestelijke kracht gebracht. De geest kracht zal den Ver. Staten de overwinning brengen. Huil beweerde ook. dat de Ver. Staten strijden, omdat ziwzijn aangevallen. Nader hand verklaarde ny evenwel, dat de Ver. Staten uit eigen beweging de offers van den oorlog op zich hebben genomen om Groot- Brittannië en zijn bondgenooten te helpen In verband met de nog altijd voortdurende nederlagen troostte Huil zijn toehoorder* met de „steeds toenemende uitbreiding" van leger, vloot en luchtmacht der Ver. Staten. De tentoonstelling van liedendaagsche Nederlandsche schilderkunst te Karlsruhe. E-oor pers en publiek bijzonder gunstig beoordeeld. De tentoonstelling van „Hedendaagsche Nederlandsche kunst", die in Mei te 's-Gra- venhage, en in Juni te Freiburg werd ge ëxposeerd, waar zü een groot succes is ge worden, werd Zaterdag in Karlsruhe ge opend in de fraaie orangerie van'de „Staat- liche Kunsthalle". In dit ruime gebouw werd zü ingericht door de directie van het museum en het stadsbestuur in samenwer king met de organiseerende instanties in Nederland. De heer Van Lokhorst, die het departe ment van volksvoorlichting en kunsten ver tegenwoordigde, herinnerde aan het roem rijke verleden van de Nederlandsche schi!- dérkunst, dat ongetwijfeld voldoende ir Duitschland bekend was. Nog altijd hebber, de Nederlandsche schilders een goeder, naam. Het Duitsche volk, dat een strijd op leven en dood voert, wil gaarne weten, wa de Nederlandsche tijdgenooten hebben aan te bieden. Spr wees er op, dat de vele -ismen in Nederland geen groote kans kre gen, waarom wij ons gelukkig mogen prij zen. Een overzicht van het werk der Ne derlandsche schilders heeft het departe ment hier saamgebracht. Hierna was 't woord aan Karlsruhe's eer- HU is drager van de zilveren eere medaille Oranje-Nassau. de zilveren en gouden medailles van dc N.Z.H.R.M.. de gouden medaille toegekend door den koning van Zweden, de kleine zilve ren, dc groote zilveren en de gouden medaille, toegekend door de Duitsche Redding Maatschappij, de medaille van het Duitsche Roode Kruis, de zilveren medaille, toegekend door den Keizer van Duitschland. Voorts vereerde de Duitsche regeering Mees Toxopeus met een gouden horloge en een binocle. De belangrijke reddingen, onder leiding van Mees Toxopeus verricht, waren: in Januari 1918 de redding van een man van een Dultsch patrouillevaartuig op het Bor- kumer rif. in November 1928 werden zes man gered van het Zweedsche s.s. „Mal- mo", onder Ameland, in dezelfde maand redde hij vijf Duitsche loodsen van het Zweedsche s.s. „Hagfors" (Borkumer rif), in April 1932 werden twaalf man gered van het Duitsche s.s. „Nobis" (Bornrif). In Januari 1933 haalde de „Insulinde" veer tien man van het Finsche s.s. „Alexa" (Bornrif), in September 1935 bracht hij met zijn mannen twaalf leden der beman ning van het Duitsche s.s. „Bramom" (Bor kumer rif) en in December 1941 haalde de „Insulinde" negentien man van het Deen- sche s.s. „Kai", dat bewesten Schiermon nikoog in nood verkeerde. sten burgemeester, dr. Hussy. Het was hen een bijzonder genoegen deze tentoonstelling in zijn stad te kunnen openen, omdat zii bewees dat er ook in oorlogstijd een sterke wil was, het kultureele lven te blijven be vorderen. Groot-Duitschland en de Euro- peesche kultuurlanden eveneens zijn bereid de hoogste goederèn tegen de Joodsche- bolsjewistische vernietiging te verdedigen Zooals de Nederlandsche vrijwilligers schouder aan schouder met de zonen van het Duitsche volk tegen het bolsjewisme strijden, zoo willen ook de kultuurschep- pende Nederlanders zich in, de rijen scha ren van het gemeenschappelijke Europee- sche front. Na eenige oogenblikken in ge dachte bij den Fiihrer verwijld te hebber, en de kameraden, die voor de vrijheid van Europa gevallen zijn, te hebben herdacht, verklaarde dr. Hussy de tentoonstelling voor geopend. De expositie bevat ongeveer honderdtach tig inzendingen. Zoowel door de bezoekers als door de pers is de tentoonstelling bijzonder gunstig beoordeeld. Algemeen was men van oordcc' dat het tegenwoordige Nederlandsche schil dersgeslacht in zijn kunst de groote traditie Van zijn volk hooghoudt. „DE VIJAND BLIJFT ENGELAND". Parool van de Duitsche pers. Het Vansittardisme. (DaD) Berlijn 20 Juli. - Terwijl ieders aandacht hoofdzakelijk op de beslissingen aan het Oostelijk front gericht is, geeft de Duitsche pers het parool: „de vijand blijft Engeland" uit. Alleen reeds het feit, dat van offcieele zijde juist op dit moment de aandacht van het Duitsche publiek op het andere front gericht wordt, is een interes sant politiek verschijnsel. De Duitsche bladen wijzen op de propa ganda van het z.g. Vansittardisme, dat zich, zooals bekend, op besliste wijze tegen de theorie van twee verschillende Duitsche Rijken keert. Vansittard keert zich tegen de meening dat er voor Engeland een Duitsch land bestaat, waarmede te onderhandelen is, nadat het nationaal-sccialistisch militair Duitschland overwonnen zal zijn. In de Duitsche bladen wordt thans na tuurlijk de vraag gesteld, waarom de En- gelsche regeering juist op dit moment deze propaganda van' den prominenten Engel- schen staatsman geen moeilijkheden in den weg legt. Volgens de opinie van de W-il- helmstrasse hebben de nieuwe Duitsche successen in het Oosten en de ineenstorting der Engelsche verwachtingen betreffende het Noord-Afrikaansche oorlpgstooneel het Engelsche vofk uit zijn optimistische droo- men doen opschrikken en het Engelsche publiek voor de eerste maal duidelyk doen zen dat een vernietigende nederlaag var Groot-Brittanmë niet tot de onmogelijk heden behoort. Op dit moment is in vele Engelsche kringen de vraag gesteld of een oorlog tegen Duitschland nu wel noodzake lijk is en of er geen mogelijkheid bestaat om met het „andere" Duitschland vrede te sluiten. In deze vraag schuilt een algemeene critiek op de politiek van Churchill én op de wijze, waarop Engeland den oorlog voert. Het parool „de vijand blijft Engeland" is een tegenwicht voor de eischen van Moskou betreffende een tweede front. Bovendien is het een uiting van het groote vertrouwen, waarmede in Duitschland de ontwikkeling der militaire gebeurtenissen op het Ooste lijk front worden gadegeslagen. De Nederlandsche Volksdienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit u aan als lid. Burgerlijke Stand HAARLEM 24 Juli 1942. BEVALLEN: 2i Juli: D. M. A. BeeleirSteevers, z.; 23 Juli, N. BruinDuzee, z.; J. M. Antonisse— %'an der Meij. d.; E. H. Sanders—van der Veldt, d.: W. M. Hendriks—Nijssen. d.: A. M. Boekei— Peper, d J. M. Antonissevan der Meij. d.. 24 Juli, H. Beemstei boer—van Vliet, z.; CV van Wes terhoven—van Mourik. d.: J. van Dljck—Piug, z A. j. Balk—Langerak, d.; A. J. E. Witte—van Wijk. z. OVERLEDEN22 Juli. C. A. 23 m.. d. v. S. H Eskes. Slaoerdijkweg; 23 Juli: T. C. Hasslnc. 76 J„ Ursulastraat; S. van Gameren. 43 i Craijenesterlaan: G. Witlzer, 36 j., 2e Hooge - woerddwarsstraat; H. de Gier, 33 j„ Harmen- Jansweg. ONDERTROUWD: 24 Juli. J. F. Schijf en E. C M. Benard. GEHUWD: 24 Juli, W. L. Buijs en T. L Schönfeld. In een kwartier vijf Britsche jagers neergeschoten. Actie boven de Midlands, Rijnland en Oost-Pruisen. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, hebben Britsche ja gers gisteren in den loop van den cag ver scheidene malen getracht de kust van de bezette gebieden in het Westen te naderen. Bij al deze pogingen werden zij door de succesvolle afweer van jagers en lucht doelartillerie gehinderd en konden zij bij hun in scheervlucht uitgevoerde aanvallen met de boordwapens slechts onbeteekenende materieele schade aan militaire installaties aan de kust aanrichten. Twee Spitfires, die in scheervlucht een luchtafweerstelling in het gebied van Boulogne aanvielen, werden' door licht afweergeschut hevig beschoten. Hierbij werd een Spitfire door verscheidene voltreffers in brand geschoten, waarna het in zee stortte. Duitsche jagers bonden den strijd aan met een formatie Britsche jagers, die boven het gebied van Lannion en Morlaix vloog. De formatie werd uiteengeslagen. De afzonder lijke naar het Noord-Westen terugkeerende Britten werden tot ver boven zee achter volgd. waarna zij op vijftig meter boven zee in hevige luchtgevechten werden ge wikkeld. In een kwartier tijd werden vijf Britsche jagers van het type Whirlwind en Spitfire neergeschoten. Een andere Spitfire geraakte na voltreffers van de luchtdoelartillerie in een vrille en stortte brandend in zee. De Britten verloren dus bij hun vergeefsche aanvallen van jagers op de Kanaalkust in den loop van gisteren 7 vliegtuigen. Alle Duitsche vliegtuigen keenden op hun steun punten terug. In den afgeloopen nacht, hebben afzonder lijke Britsche bommenwerpers boven ver scheidene plaatsen in het Rijnlandsch-West- faalsche industriegebied brisant- en brand bommen laten vallen. Volgens de thans beschikbare gegevens is de ontstane schade vermoedelijk onbetee- kenend. Twee der aanvallers werden neer geschoten. In dezelfde periode ondernamen Sovjet- Russische vliegtuigen stoorvluchten boven Oost-Pruisisch kustgebied. Berichten om trent schade zijn nog niet ontvangen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog be langrijke installaties in de Midlands succes vol met brisant- en brandbommen bestookt. Aanhoudende uitgestrekte brajiden werden veroorzaakt in de aangewezen doelen. Gas en gangsters. Te Berlijn is het opgevallen, dat er de laatste weken Ln het geallieerde kamp tel kens sprake is van het gebruik van gifgas aan het front. In Duitsche kringen legt men een kennelijken afkeer aan den dag om op dit onderwerp in te gaan. Van militaire zijde herinnert men aan de verklaring, afge legd door het Duitsche hoofdkwartier, over de beschuldiging van Sovjetzijde, dat de Duitschers bij de verovering van Kertsj gas hebben gebruikt. Uitdrukkelijk werd vast gesteld. dat er ten eerste van Duitsche zijde nooit gifgas is gebruikt en dat de Duitsche legerleiding ook niet overweegt dat wapen toe te passen. In Berlijn legt men or den nadruk op, dat er vooral van Amerikaan sche zijde zeer lichtzinnig op deze kwestie wordt ingegaan. Zoo heeft onlangs een Ame rikaansche generaal in het tijdschrift „News Week" als zijn meening ten beste gegeven, dat vooral aan het Russische front gasaan vallen belangrijke successen zoilden kunnen opleveren. De generaal voert thans als ar gument voor zijn bewering aan. dat acht Amerikaansche staten met bevredigend re sultaat gas hebben gebruikt in den strijd tegen gangsters. De vergelijking, die hier stilzwijgend wordt getrokken tusschen mis dadigers en eerlijke soldaten, wenscht men in Berlijn niet te kwalificeeren. Distributie !<i*nstscbiIdersbenoofii<rdheden Handelaren moeten zich aanmelden. In verband met de in voorbereiding zijn de distributie van artikelen, die door de in Nederland woonachtige kunstschilders ter vervaardiging van hun werken worden ge bezigd, verzoekt de Nederlandsche Kultuur kamer iederen handelaar, die in deze distri butie wenscht te worden ingeschakeld, hiervan, vóór 15 Augustus a.s., opgave te doen. Deze opgave dient onder duidelijke ver melding van naam. volledig adres en woon plaats. te worden gericht aan de Nederland sche Kultuurkamer, afdeeling sociale zaken bureau materialenvoorziening, 2e Van den Boschstraat 44 te 's-Gravenhage. Een bijenzwerm vernield. Een juffrouw te Ede kwam bü de politie aangifte doen van een eigenaardige vernie ling, n.l. van een bijenzwerm. Deze zwerm, toebëhoorende aan aangeef- ster, was neergestreken op een frambozen- struik in den tuin der buren. Indien deze nu hadden willen medewerken, dan had de zwerm vrij gemakkelijk kunnen worden ge vangen, n.l. „geschept". De buurvrouw gaf daar echter geen gelegenheid voor. want voordat een ander er bii kon komen, had zy den zwerm al door middel van een tuin slang op de waterleiding bewerkt. Zij ont ving deswege een proces-verbaal wegens vernieling. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN voor de Provincie Noord-Holland. AANWIJZINGEN IN VERBAND MET DE SCHEURPLICHT 1942/1943 IN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Teneinde gebrulksgerechtlgden op de hoogte te houden van hetgeen te gebeuren staat Inzake het opnieuw scheuren van grasland volgen hier onder eenige richtlijnen welke in acht moeten worden genomen. Iedere graslandgebruiker, die in aanmerking kan komen voor een op te leggen scheurpllcht ontvangt daarvan bericht voor 1 September. Dit bericht is tevens de aanslag voor de te scheuren oppervlakte. Gezien de benoodigde op pervlakte bouwland dient er op te worden ge rekend dat nagRioeg een zelfde oppervlakte moet worden gescheurd als bij de vorige scheur pllcht. Ontheffing van scheuren wordt niet zonde' meer gegeven op grond van het feit, dat verle den Jaar het land was afgekeurd of om anden- reden vrijstelling was verleend. Overdracht van scheurpllcht zal slechts bij uit zondering worden toegestaan. Wil men dit toch VERHOOGT UW GEZONDHEID. probeeren dan dient daarbij hot volgende in acht te worden genomen: Indien het lar.d geschikt is voor scheuren even als de bedrijfsomstandigheden, dan behoeft men niet op toestemming tc rekenen. Indien men toch een overdracht wil verzoeken, dan moet dit geschieden binnen 14 dagen nadat men zijn aanslig voor scheuren heeft ontvangen. Bij het verzoek tot overdracht moet tevens worden aangegeven waar het land ligt waarop eventueel zal worden overgedragen. Overdrachten worden alleen toegestaan binnen de provincie Noord-Holland. Tevens dient een verklaring te worden overge legd dat diegene, welke eventueel zal overne men daarmede accoord gaat. Al deze bescheiden moeten worden ingediend bij den Plaatselijken Bureauhouder van de Landbouw-Crisls-Organlsatie van het district waar verzoeker staat ingeschreven. Diegenen welke van plan zijn toegestane over drachten te acceptecrer. moeten opgave doen aan mijn kantoor. Voordam 5. Alkmaar. Daarbij dienen zij op le geven dc oppervlakte land welke zij eventueel beschikbaar hebben voor het aanvaarden van overdrachten alsmede de kadastrale nummers van de door hen bedoel de perceelen. v. Na schriftelijke opgave van bovenbedoeld land zal tot keuring worden overgegaan; de uitslag van keuring ontvangt men tijdig. Opgaven als hterbedoeld kunnen reeds nu worden ingestuurd. Het heeft geen zin verzoeken om spoedige keuring van voor scheuren bedooldo perceelen aan te vragen. Er zal gelegenheid tot het instellen van beroep worden gegeven. Hierover zal binnenkort nader worden gepubliceerd. DE PRODUCTIECOMMTSSARIS VOOH NOORD-HOLLAND. De Grondkamer Noord-Holland maakt bekend, dat —ingevolge art. 1 van het Reglement voor da Grondkamers elke Maandag vanaf 9 uur voor middag zitting zal worden gehouden aan het Bureau van de Grondkamer. Parklaan 13. Haarlem. De spreekuren blijven als voorheen vastgesteld op Woensdag en Vrijdag tusschen 10 cn 12 uur voormiddag. DE GRONDKAMER NOORD-HOLLAND. STROOREGELING OOGST 1942. Op een enkele uitzondering na heeft nu elke veehouder (houder van koeien, paarden, geiten en varkens) en elke teler van stroogcWnssen een formulier ontvangen, waarop hij een toewijzing eigen gebruik uit oogst 1942 en/of een aankoop- verguhning voor stroo kan aanvragen. Deze aanvragen moesten vóór 15 Juli 1942 bij den Plaatselljken Bureauhoud^r worden inge diend. Dengenen, die dit nog niet hebben gedaan wordt nogmaals met klem aangeraden het for mulier behoorlijk Ingevuld en onderteekend aan den Bureauhouder terug te zenden, daar anders de aanvragen niet meer in behandeling genomen kunnen worden. Aangevraagd kan worden voor koelen van 1 Jaar en ouder, die per 1 December 1941 op het bedrijf mochten worden opgehouden en voor paarden van 1 Jaar en ouder, die per 15 Juni 1942 op de bedrijven aanwezig waren, 400 kg. stgpo per stuk. Voor Rellen en varkens, die nu op de bedrijven aanwezig zijn, kan 100 kg. worden gevraagd, mits daarnaast geen koeien of paarden worden gehouden. Voor paarden, die werkzaam zijn ln transport ondernemingen e. d. (dus geen landbouwpaar- den) en in het algemeen het geheele Jaar door op stal staan, kan 33 kg. per weck worden aan gevraagd. Een toewijzing eigen gebruik kan worden ge vraagd voor grootvee (koeien en paarden van t jaar en ouder, zooals hierboven vermeid) a 800 kg per stuk voor kleine gemengde bedrijven op de zandgronden en eoo kg. per stuk voor-de an dere bedrijven. Bovendien nog 1000 kg. per H.A. ln te kullen aardappelen, bieten en peen. Een aanvrager, die meer dan 20 V. bouwland of 12)4 Are of meer stroogewas per stuk grootvee heeft, komt niet ln aanmerking voor een aan koopvergunning. Als handelaar moet gekozen worden een erken de detailliste in de naaste omgeving. Is geVn detaillist aanwezig, dan mag een erkende groot- of landhandelaar ln de naaste omgeving worden gekozen. De handel van boer tot boer ts slechts toege staan. wanneer de onderlinge afstand van de bedrijfsgebouwen van den boer producent en den boer'consument niet meer dan 10 K M. bedraagt, terwij! het vervoer met het eigen vervoermiddel van den producent of den consument moet ge schieden. De boer.'producent moet het aanvraag formulier mede onderteekenen. Uit het bovenstaande blijkt, dat dus alléén een veehouder of een teler van stroogewassen van het aanvraagformulier gebruik kunnen maken. Andere consumenten dienen voorloopig nog te wachten met het aanvragen van stroo. T z.t. kun nen zij, b.v. tuinders bij hun P.B.H. stroo aan vragen voor het afdekken van aardappelen, bie ten en peen. waarvoor zij een aankoopvergun ning model R zullen ontvangen. Hiervoor is vastgesteld 50 kg. per 1000 kg. in te kullen product. Strooaanvragen van tuinders voor andere doeleinden moeten ingediend worden bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ln Nederland te 's Gravenhage. De veehouders, die een bevestiging aankoop- vergunning van den P.B.H. ontvangen hebben dienen onmiddellijk met hun leverancier over het afleveren van het stroo overleg tc plegen. De kosten bedragen per toewijzing 30 cent en moeten met den leverancier worden verrekend. De telers, die een toewijzing eigen gebruik hebben aangevraagd al of niet met een aanvul lende aankoopvergunning, moeten hun toewij zing noot den 25en Juli 1942 bij den P B H. afha len regen betaling van 30 cent per toewijzing. Nadere verklaringen zullen zoo «poedlg moge lijk volgen. OPZET- EN WEIDE CONTRACTEN RUNDEREN 1942. Indien een rund op opzetcontract nog niet ge heel slachtrijp is, kan de veehouder, die voor deze koe een lastgeving tot levering ontvangt een koe uit eigen bedrijf op '.vei-*econtract die ln betere conditie is. leveren. Inplaats van de Óp- zetkoe, waarbij dan het weidecontract bij de le vering op de markt dient te worden aangeboden. De opzetkoe kan dan iets langer aangehouden worden. Ten aanzien van reeds geleverde of binnenkort te leveren koeien met opzetcontract geldt, dat ook deze kunnen vervangen worden door een koe op een nltuw af te sluiten weidecontract. Deze runderen kunnen uitsluitend betrokken worden van de vrije markt. Met betrekking tot de conditie van de weide- contractrunderen ls bepaald, dat de welde- eontractkoe, welke ln de beste conditie verkeert het eerste kan worden geleverd. In deze gevallen clent de veehouder vla den erkenden marktveehandelaar den marktadmlnt- strateur hierop attent te maken, opdat men ont- kome aan de boetebepalingen, wegons te late levering. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. DISTRIBITIEDIENST HEEMSTEDE— BENNEBROEK NA UITREIKING PETROLEUM EN VASTE BRANDSTOFFEXKAARTEN VOOR KOOK- DOELEINDEN. Het Hoofd van den Dlstributledlcnst Heem stedeBennebroek deelt mede: Personen, die niet voot 15 Mei J.l. tn staat waren een aanvraag voor een petroleum- of brandstoffenkaart voor :ookdoeleinden in te dienen, kunnen zich, onder medeneming van de Distribullextamknart van het Hoofd van het gezin, alsnog wenden tot den Dlstrlbutiedlenst, Bijkantoor Binnenweg 160, te Heemstede, op alle werkdagen tusschAi 9 en 12 uur, uitgezonderd des Zaterdags. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per m.m. 8 ct. Niet voorultbet. p. m.m. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per m.m6 ct. Niet vooruitbet. p. m.m. 8 ct minimum 8 m.m. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf, Vooruitbet. p. m.m. 12 ct. minimum 6 m.m. max. 30 m.m. Personeel gevraagd Voor Huishouding 3 Aug. gevr. NET MEISJE, ïelfst. k. k. en werken. Te bevr. t 6 en 7 -uur mevr. Daudey Kruisstraat 31. HolL od. deutsch. ALLEIN M&DCHEX m. Kochkenntn. f «léutsche Familie p. 1.9 gesucht Angeb. u. Nr. .7303 DAGMEISJE gevr. van S.30 3 Uur. Zijlstraat 7 3. -IET DAGMEISJE gevraagd van 8.3.0-5 uur Heemsteedache MEISJE gevr. van 9 tot 3. Vr 7. tot 5 uur, of werkster v 4 ocht. p. w. Jansen, Raam- singel 20. NET MEISJE gevraagd, bo ven 16 jaar. S.30—7.30 in Pas torie. Kinderhuissingel 78, Hrl. NET MEISJE gevraagd. Me- rouw Rekkers. Kostverloren- straat no. 106. Zandvoort. Weg. teleurst. zoo spoedig mogelijk een NET DAGMEIS»JE ■r. Mevr. Oud, Middenlaan 13 bij de Blauwe Brug. Gevr. ERVAREN HUISH HULP v. d. cn n. of voor den dag. Aannt. Overboschlaan 13, Heemstede, tol. 18120. Gevr. in gez. v. 2 pers. een MEISJE van 9—5 uur of oen erkster 4 dagen van 9—2. Bld.- straatweg 9, ^Santpoort St. HULP IX DE HUISHOUDING gevraagd. X.H.. bij bejaard echtp. zonder kinderen, van 9-3 uur. Zondags vrij. Gaelstraat 4 DAGMEISJE gevraagd. Hoog loon. Heussensstraat 18. Haarl. Gevraagd een NAAISTER be kend met nieuw en verstelwerk Br. no. 5288 Gevr. een NET MEISJE vat 0 tot 3 uur. In kl. gezin. Vrijd en Zond. vrij. Herfstlaan 6 tram halte Meer en Bosch. Heemstcd' Gevr. een NET BURGER MEISJE v. d. c«-,n., bij dame al leen. Adr, bur. ^an git blad Gevr. te Haarlem per 15 Aug in klein gezin NET MEISJE- ALLEEN v. d. en n. (Neder landsch). zelfst. werken en eenv koken, v. g. g. v. Br. no. 5287 Gevraagd voor direct JONG MEISJE voor bezighouden van 3 kinderen van 3-4-5 jaar, van 9-5 uur. Mevr. J. de Wit. Kenau - park 7. FLINKE DIENSTBODE ge raagd wegens a.s. huwelijk Intern, klein gezin, eenigsz. be kend met koken. Aanmelden Heemst. Dreef 183, mevr. Flo- Ijn, tel. 28137. Gevr. FL. DAGMEISJE van 4 u. Zond. en 1 middag p. w ■rij. of werkster 4 a 5 ochtenden w. Na 7 u. of tel. afspr. 18707 Willem de Zwijrrerl. 87. Overv DIENSTBODE v. d. of d. en gevr. Mevr. Sluyk. Blsplnck- laan 56. Bloemendaal NET DAGMEISJE gevr.. L» tot 5, Zondag- en Woensdagmid dag vrij. goed loon. Zandvoor- terweg 8. Bentveld, tel. 27378. Gevraagd DAGMEISJE of WERKSTER. enkele dagen in de week. Soendastraat 10. H'st. Mevr. v. Ogtrop, Merellaan 17 (tramhalte Bentveld) zoekt zoo spoedig mog. net betrouwbaai OCHTENDMEISJE van 9—2 u voor lichte hulsel, bezigh. Juffr en meisje aanwezig. Goed loon Tramkosten vergoed. Tel. 2.6853 Voor direct gezocht te Heem stede FLINKE DIENSTBODE gezin met 4 kinderen, v. g. g Werkster aanwez. Br. no. 5315 Gevr. MEISJE van 8.30—5 u Velserstraat 2. FLINK MEISJE v. halve d of werkster v. 3 ocht. gevr. bij dame alleen. Lindenlaan 54n. Overveen. Gefrr. per 1 Aug. 2 KAMER- WERKMEISJES voor d. en n Hotel „Iepenhové". Bl'daal. In kl. gezin (2 pers.) te Heem stede wordt voor direct .NET DAGMEISJE gevraagd. Zeer be hoorlijk loon. Adr. Jac. v. Ruys- d Rel laan 5, tel. 16520 Gevr. in klein gezin (m. twee schoolg. kinderen) NET ZELF ST. MEISJE voor den dag of voor d. en n., boven 20 Jaar Oranje Nassaulaan 117, Overv telef. 18310 Goed loon. Voor Bedrijf Instituut vraagt MASSEUSE Br. no. 530+. H.H. KAPPERS. Zoo sp. m gevr. bed. voor Heerensalon. F Tupker, Zijlstraat 7 3 NETTE JONGENS gevr, voor lichte werkzaamh. Leeftijd 15 t en m. 17 jr. Adres te vern. bur AANKOMENDE YERKOOP- STER gevraagd. Gr. Houtstr. 46 Nette MEISJES'gevr. Wassche rij „de Rijzende Zon". Brou- ersstr. 1-3 Haarlem - MANGELSTERS en strijk sters gevr. Stoomwasscheri- ..Edelweiss". Z.B. Spaarne 30. AANK. MEISJES en LEER LINGEN gevr. Keyser. Lorentz- plein 25. H.n. KAPPERS. Nette hee renkapper gevr. voor vast of v noodhulp. Kapsalons Beenken Zandvoortschelaan 155. Heemst Personeel aangeboden Voor Huishouding B. z. a. FLINKE WERK STER. Br. no. 5291 bur. B. z. a. HUISKX., 21 J.. voo- Bl.d-. of Aerdenh. Br. no. 528G VERPLEEGSTER biedt zich aan voor de ochtenduren. Br 5285 bur. van dit blad ERVAREN JUFFR. v d huish., 31 j.. G.G., heeft enkele d. vrij. Bekend met naaien en verplegen. Ook in rusth. Br no 5284 bur. van dit blad NET MEISJE uit prov.stnd 35 j., zoekt goede betrekking. Br met uitv. inl. no. 5278 JUFFR.. 28 j.. R.K., in het bezit van Hoofdacte fröbel, zag zich gaarne gepl. bij kinderen Br. no. 532S bur. y. d, blad NET MEISJE zoekt voor en e weken (tot eind Augustus 1942) een dagbetrekking. Br aan mej. N. van Bruggen. Nag- tegaalstraat 40. Haarlem N. Bekwame COSTUUMXAAI- STER b. z. a.. voor aan huis en huiswerk. Br. no. 5325 Dame. oud 57 jaar. biedt zich aan als HUISHOUDSTER bij Heer, pl.m. 60 Jaar, P.O.. in. Haarlem of omgeving Loon een verelschte. Br, no. 5275 Meisje vraagt STOPWERK aan huis. Br. no. 5324 Om vacantle nuttig te maken willen 2 ^nilsjES 5 midd. p. w kinderen bezig h. en opp. Verg 50 cent p. kind en middag. Br no. 532* B. z a. NET LANDS MEI S-II v. d. en n.. v. g. g. v. Goede be- hand. en goed loon. Melchloi Treublnan 9. Heemstede Huizen gevraagd WON INGRUIL Zoeken vrij of benedenhuis m. tuin ln of om- tr. Hrl. Huur 30 a 35 gld. p. m tegen modern bovenhuis in cen trum Hrlm. Br. no. 5152 Te koop of te huur gevr, te Heemstcd t- een WONING. Br met omschrijving aan N. Klink Bosboom Toussaintlaaa 26, Hil versum, Gevraagd HUISJE vóór Sept f 30 a f 32.50 p. m. Hrl. of omstc Br. no. 5243 bur. van dit blad Huizen aangeboden RUIL aangeboden vrij Jtoven- huis te Rijswijk (vlak bij Den Haag) met fraai uitzicht, tegen huis te Haarlem of omstreken Brieven aan E. Ketting. Jozef Israëlslaan 80. Rijswijk (Z II.) Kamers gevraagd Dame, b. b. h. h„ viaagt pei 1 of 15 Aug. in besch rustig mi lieu GOED GEMEUB. KAMER met modern comfort, liefst om gev. station Haarlem of Haarl. Noord. Br. met prijsopg. no. 5155 Gevr. ZIT-SIiAAI'KAMER m gebr. x\ keuken, door Jong echt paar. Br. Tlmorstr. 71, H.Nrd, Dame. b. b. h. h„ zoekt GEM ZIT-SI, APK. m. of z. pens. in H.N. Br. no. 5245 bur. v.d. blad Te huur gevr. per 1 Aug. l GR. OF GR. EN KI>. KAMER gem. of gestoff., met of gebruik v. keuken. Br. no. 5159 Per 1 Aug. of later te huur aangeb. te Bl'daal gest. groote ZIT-SLAAPKAMER aan dame b. b. h. h., k. en w water, gas electra en zoo noodig gebruik v. keuken. Br. no. 6156 bur. y.tj. bl. INKOOP VAN Bockhandel H. DE VRIES Jacobyncstraat 3. Ged. Oude Gracht 27. Te huur gevraagd GESTOF FEERDE KAMERS, 2 kamers, keuken of gebr. v. keuken, liefst met klein kamertje. Haarlem of omgeving. Br. no. 5160 Juffr. vr. p. 1 Sept. ETAGE liefst ben„ gestoff. of ongem., goede stand. Rr. no. 5168 OXGEMEUB. KAMER gevr. voor Juffr. alleen met keuken of gebruik van keuken. Br. no. 5157 Kamers aangeboden Aangeb GR GESTOFTEERDE SLAAPK. met v. waschr Jan Gij— zenk H.-N. Br 5246 Aang Gest, zonn Z.-SL.K. of m kl. k v H. of D. b.b.hh. z. p. omg. Hout-Kl. Houtw Br 5247. Gr. gemeub ZIT- EN SLAAPK met kl. zit-slaapk. tc huur Zeer geschikt voor 2 vrienden, met pr. pension. Lindenlaan v.h. .Juliana* laan Overveen. lelct 216óa,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 15