Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Onheil ter nauwernood afgewend. De spelers onder de loupe. Op athletiekgebied -in onze gemeente veel te bereiken. Ingrijpende maatregelen tegen boeren, die de voedselvoorziening tegenwerken. BUBBELTJE EN KNOR I Duiker raakt onder water onder groote ijzeren plaat. Eerst na twee uur zwoegen gered. Kijk 'ris, meneer, als ik alles ga ver tellen wat ik heb meegemaakt, bliksies dan heb ik wei een jaar werk. Daarom praat ik alleen maar van-spannende ge beurtenissen, begrijpt u? Laat me 'ns effe piekeren. Hoe zat dat ook weer met öie Ijzeren plaat.... Ja, Jan van Drimmelen is niet gauw uit gepraat. Heel wat avondjes hebben we nu al bij Jiem doorgebracht. In zijn rustige woning aan De Ruijterstraat zaten we tegenover hem, luisterend naar zijn boeiende be levenissen, die meestal alleen door het ge-tiktak van de klok wer den begeleid. De tro'uwe 'hond van Oome Jan zat steeds weer, aandachtig luisterend, in den hoek van de kamer op een stoel. Hij keek naar den verteller met een blik, die over zijn trouw alles zei. Soms spitste hij zijn ooren. Dat was als Van Drimmelen aan het span nendste gedeelte van zijn relaas was ge komen. Want Oom Jan kan met zooveel .geestdrift vertellen! Zijn oogen leven dan, zijn handen maken verduidelijkende geba ren, rechtop zit hij- in zijn stoel. Zoo is het ook nu. Tik-tak, knarst de klok. Dat ls al jaren geleje gebeurd, zegt Oome Jan. We moesten bij Terschelling een boot laten springen. Daarbij gebruikten we dynamiet. Ik had een lange buitenboord plaat afgeschoten. De stukken sloeg ik met kettingen aan, waarna ze konden worden opgehaald. Zoo had ik ook een lange plaat aange- "W chef zei: Jan, die plaat is te lang om op te hieuwen, maak d'r onderaan nog een tweede ketting aan vast. Ik ging weer naar beneje. Ik stond onder de plaat en wou net seinen om de tweede ketting, toen er iete gebeurde, dat ik hee- lemaai niet had verwacht. De ketting, die ik do eerste maal al had vastgemaakt, brak! Of ik schrok? Dat wil ik gelooven. Ik kreeg de „volle" plaat op me. Gelukkig was-die in het midden wat bol. De plaat lag dus niet vlak op m'n lijf, gelukkig maar. want dan zou ik in een paar minuten een lijk zijn geweest. Aan mijn luchtslang had ik niets; ook mijn signaallijn kon ik niet gebruiken, om op te klimmen en me te bevrijden. Daar was de ruimte, waarin ik zat, te klein voor. Ik was nog zoo blij als een kind, dat ik de slagen van de lucht pomp geregeld kon hooren! Toch dacht ik: Jan, je bent er geweest.... Want wat moest ik dóen? Seinen? Mijn lyn stond net zoo vast als mijn luchtslang. Maar wat dan? Nou moet je onder water altijd vrijmoedig blijven. Als je jezelf be nauwd maakt, ben je in een tijd van tien minuten weg. Na den eersten schrik her stelde ik me al gauw. Nog altijd hoorde ik de slagen van de luchtpomp. Dat was mijn behoud. Voorover lag ik op den grond. Er was maar één weg: in het zand klauwen om een doorgang te krygen. Ik had al leen m'n handen ter beschikking. Maar d'r zat niks anders op. Ik groef het zand voor me weg. Het was geweldig moeilijk. Hoe hard ik ook werkte, ik schoot maar niet op. Ik moest me heele- maal onder de plaat uit zwoegen. Tel kens moest ik stoppen, want m'n oogen deden zeer. Ik zweette bar en het water liep in m'n oogen. Dat deed bliksies zeer en ik kon d'r natuurlijk niet bij komen. Maar ik moest doorzetten: het ging om mijn leven! Ik wroette verder, m'n vingers werden stijf, ik werd doo- delijk vermoeid. Maar waarachtig: ik schoot op. Twee uur lang had ik ge klauwd, toen ik vrij kwam. 't Was net op het nippertje. Ik moest nog een tijd wachten om bij te komen. Het eerstte wat ik deed, toen ik weer een beetje pittig was. was de signaallijn vrijma ken. Daarna deed ik hetzelfde met mjjn luchtslang. Nefl. Christenvrouwenbond. De maandelyksche bijeenkomst van de afdeeiing IJmuiden van den N.C/V .B. vond ditmaal plaats m het Vereemgmgsgebouw aan de Kalverstraat. Het eerste gedeelte was buna uitsluitend gewijd aan de samenstelling van het win- terprogramma, waarna mevr. H. de Kort Paddinge die aandacht vroeg voor: Bidden en bijbellezen. Deze titel, aldus spreekster, is der toehoorders niet vreemd, integendeel zelfs zeer bekend. Men zou zich afvragen: wat is er dan nog over te zeggen? Oppervlakkig gezien niet veel, toch is het van het grootste belang hóe wij bid den. Uit sleur, enkel om te vragen? Bid den is: leve n met God. Wij laten vaak menschen, die met ons spreken willen te leurgesteld heengaan, God doet dat nooit. Hoe weten wij, zoo vervolgde mevr. de Kort, wat een gebed is? Dat leert de Bijbel en daarom behooren bijbellezen en bidden heel dicht bij elkaar. Wie goed wil bijbel lezen zal dit biddend moeten doen. Als Christenvrouwen moeten wij den bijbel beter leeren verstaan, daarom mogen wij elkander onderrichten, helpen verduidelij ken. Niet uit beter weten, maar doorgeven wat God laat zien. Niemand heeft zoo ern stig aan bijbelstudie gedaan als Christus. De moeilijkheden van het persoonlijk leven, bezien in het licht van Gods woord, hierop geeft de Heilige Geest het ant woord. Geestelijk verstand krijgen wij dpbr biddend lezen, wanthierdpor wordt ons gewone verstand verlicht. De mensch leert* zichzelf in den Bijbel kennen, zooals hij is, iri al zijn innerlijken nood. Niet „even" lezen, doch overdenken, dan 'ontdekt men dc boodschap voor het eigen leven. Dus tijd nemen om te luiste ren. Als de mensch bidt spreekt hij tot God, als de mensch bijbelleest, spreekt God tot hem. Het is geen plicht of vorm, doch naar mate men verstaat, wordt het een blijd schap. Onze onrust verdwijnt, ons jagen en overbodige krachtsinspanning even eens. Met groote belangstelling werd het ge sprokene aangehoord. I Mevrouw Falck, die het praesidium bij afwezigheid van mevr. Nauta waarnam, dankte spreekster met een enkel woord. De Chr. Vr. Bond te IJmuiden mag met Voldoening op dit seizoen terugzien. ONTSPANNING VOOR DE JEUGD. Al maakt ze dan geen groote reizen, toch gaat de schooljeugd nog graag uit. Nadat ce w en 7e klas reeds.eerder waren geweest, g'-ng deze week de vijfcle klas der Emma- sehool er 's middags te voet op uit. De wan deling langs den Duin en Kruidbergerweg was een genot, evenals het bezoek aan de Ruïne van Bred erode en het Tinholthuis. De kinderen kregen e"" fleschje limonade en keelden opgewekt weder huiswaarts. GRATIA PLATO NAAR KROMMENIE Alhoewel er verscheidene moeilijkheden moesten worden overwonnen, heeft de Gym nastiekvereniging Gratia Plato besloten onv Zondag te Krommenie deel te nemer aan de wedstrijden in rhytmische oefenin gen Een groep van negen dames zal den naam van Gratia Plato hooghouden. Dit maal berust de leiding bij mej. A. van Os- «rthun te Haarlem. Ze hebben me opgehaald, de mannen op de bergingsboot, die niet beter wisten dan dat het met me was gebeurd. Dien dag ben jk niet meer onder water geweest. M'n kop, m'n kop, ik kon het niet „har den"! Jan van Drimmelen stopt een eind sigaar in z'n mond. We willen hem een vuurtje geven, maar hij weigert het. Als-ie niet brandt gaat-ie langer mee, zegt hij knip- oogend. Dan vertelt hij al weer. Met diezelfde boot 'heb ik nog een grap meegemaakt. Een paar dagen later sloeg ik een stuk ijzer vast, om «e laten ophalen. Terwijl ik bezig was er een ketting onderdoor te doen, viel er een ander stuk ijzer op me. De scherpe kant daarvan haalde m'n manchet open. Een manchet, dat is een ding, dat over ie hand en je pols wordt getrokken. Om m klem te zetten gaan er zoo noodig nog ringen om heen. Nou was m'n linker manchet kapot! Ik voelde, dat het water door de opening in mijn duikerspak liep. De lucht ging er dus uit en hard ook. Ik had goed mijn positieven by elkaar: ik greep m'n linkerpols met m'n hand stevig vast en kneep zoo hard moge lijk. Toch liep er natuurlijk nog water in mijn pak. Gelukkig was het daar bij Ter schelling niet diep; er stond dertig voet water. Maar toen ik boven was, was mijn duikerspak, toch halfvol. Het was een ge luk, dat mijn slang en signaallijn nergens achter het ijzer zaten, anders was ik op de koffie gekomen! v. B. KLAAGLIED Ik scheur weer een kalenderblaadje af. Vol vreugde handel ik zoo alle dagen En eiken keer vraag ik me even af: Hoe lang moet ik mijn zorgen nu nog dragen? De dag snelt voort in hefoegin der week, Maar spoedig gaan de dagen langer duren. En al probeer je.'t met een pènnestreek De data leg je heusch niet in de luren! 0 tijd, ga sneller! zucht ik menigmaal. Maar niemand, die mijn wenschen wil verhooren. Het klinkt mïsschieri ook wel wat te banaal, Want Vader Tijd laat zich door niemand storen. Het is nu Vrijdag, redding is nabij Omdat de nood net hoogst is, dat verzet je. Want morgen voel ik me weer heerlijk blij Dan rook ik weer een pittig sigaretje! POLYHYMNIA ACTIEF. Indien de weersomstandigheden mede werken, zal het Gemengd Koor Polyhym nia onder leiding van onzen bekenden plaatsgenoot, den heer Jan Beider, Zondag deelnemen aan het tuinconcert, dat te Ber gen gegeven zal worden. Zooals we reeds mededeelden, zullen ver scheidene zanggezelschappen medewerken. Naast de Koorvereeniging Bergen. Zang en Vriendschap te Castricum an het Dubbel- kwartet Sempre Crescendo te IJmuiden zal het Mannenkoor The Racing Zangers te Haarlem zich laten hooren. C. M. V. KLEINE KRACHT. Men heeft besloten om gedurende de va- cantieperiode het vereenigingswerk der C.M.V. Kleine Kracht te staken. De gebrui kelijke samenkomsten der drie groepen zul len Maandag 24 Augustus weer beginnen. HET LANDELIJK WATERPOLO-TOURNOOI. Vijf internationaals in actie. Natuurlijk vraagt men zich af, welke spelers naar IJmuiden komen, en nog meer hoe de prestaties van deze spelers zijn. Welnu, we zul len het verlangen bevredigen en een korte sa menvatting geven van eiken speler. HAARLEM. Allereerst de leden van de Haarlemschë ploeg, welke ongetwijfeld de favorietenclub der Umul- denaren zal zijn. Vrugt: doelverdediger, speelt in H.P.C. I, is nog jong en speelde éénmaal in het doel van het Nederlandsch jeugdzevental, heeft voorts eer goede stijl. A. Braam: de bekende H. P. C.- aanvoerder en oudste speler in de ploeg, speelde in zijn jongere jaren In het Nederlandsch zeven tal en oogstte daarin verschillende successen, zeer tactisch en heeft nog een aardige snelheid, het zevental, reeds zeer bedreven ln het „dek ken" van midvoors en zal zijn mannetje wel staan. P. Swler: midvoor van V.Z.V., speelt nu in het Haarlemsch zevental links achter, zal,zich op deze plaats wel redden, is de eenige deelne mende plaatsgenoot ln-dlt tournooi, trainde ge- -ulmen tijd mee bij het Nederlandsch zevental. V. v. d. Bogaerde: linksvoor In D.W.R., is zeer snel en bewegelijk, zijn tegenspelers krijgen moeilijk vat op hem, kan soms snel weg flltsi en is goed ingesteld op het samenspel met J. Kol- lerle: midvoor, speelde verschillende malen in Nederlandsche B-ploegen en was gerulmen tijd bij de training, heelt een zeer hard schot en is een der beste midvoors van het tournooi. F. de Geest: is de „coming man", midvoor bij H.P.C.,; rechtsvoór ln het Haarlemscfi zevental, heeft een zeer hard schot en een groote snelheid. Is soms nog Iets te loom in zijn spel, maar wordt zeker een zeer goed polospeler. AMSTERDAM. J. Claessen: in doel, is een onbekende, keept ln 't Y en doet het niet onverdienstelijk, maakt zijn debuut ln een vertegenwoordigend Amsterdamsch zevental en veel zal van hem af hangen. J. Schopman: linksachter, komt ook 't Y. speelt zeer mooi en is uiterst fair, doet ons In vele opzichten aag R. den Hamer denken. H. Kohier: midachter, ook van 't Y. heeft zijn sporen reeds dikwerf verdiend, maakte reeds in 1927 deel uit van de „Vliegende Hollanders", wier groote roep door geheel Duitschland ging, is de ziel van de ploeg. H. Smitshuizen: rechts achter, speelt in A.Z.. maakte geruimen tijd deel uit van de Nederlandsche trainingsploeg. is be hoorlijk snel eg groeit hard. H. Mayer: rechtsvoor lid van "t Y, speler van het Nederlandsch zeven tal, deed pl.m. 30 maal in een interlandwed strijd mee, zwemt snel, ls tactisch en schiet hard. v. Rootselaar: linksvoor en lid van 't Y, be kend om zijn flitsende schoten, is goalgetter in 't Y, speelde 16 maal in het Nederlandsch zeven tal mee en is nog heden speler van 't zevental. H. Koster: lid van de Meeuwen en midvoor, speelde vroeger Üi het Y en heeft reeds meerdere plaatsen als alleen midvoor bezet, schiet hard maar is niet zoo sneL DEN HAAG. Ydens: doelverdediger van Poelmeer, was de laatste maal reserve-keeper van het Neder landsch zevental, is lang en trekt hiervan profijt bij zijn keepen, maakt een rustigen indruk. R. den Hamer: links-achter en aanvoerder van het Nederlandsch zevental, werd twee jaar terug als Nederlandsch derde polospeler genoemd, hetgeen, beteekende, dat hij op dat oogenblik de beste was r de twee anderen hem reeds vroeger waren rgegaan. van zyn spel zal men kunnen genie ten.H. Herklots: een oude rot. midachter, bij ont stentenis van H. Jjtam neemt hij dtens pjalats in, is een waardige plaatsvervanger. C. Braasem: een speler uit Nederlandsch Jeugdzevental, en rechts-achter, zijn gewone plaats is in de voor hoede, we zullen moeten afwachten hoe hij het als achterspeler doet. F. Ruimschotel: linksvoor, komt ook al van de Nederlandsche jeugdtraining, is zeer snel en bekend om zijn listige boogballe- tjes. D. Otlen: midvoor, schiet ontzettend hard en is zeer gevaarlijk, heeft daarentegen geen al te groote snelheid. Smol: rechtsvoor is een onbe kende en van hem zullen we moeten afwachten hoe of hij het doet, speelt voor 't eerst in het Haagsche zevental. UTRECHT. Flotman: doelverdediger, is zeker de beste doelman van het tournooi, heeft een prachtige stijl en speelde reeds éénmaal in een officieus Nederlandsch zevental. O verhagen: rechtsachter, speelde 14 maal in het Nederlandsch zevental en is bekend om zijn flitsen naar voren, js een ge vaarlljke tegenstander, waar men terdege reke ntng mee moet houden. Hutveld: linksachte: vertoont dezelfde allures, komt uit de jeugd training en zal het nog wel verder brengen. Bergers: midachter, ls weer een ,oude rot, hij speelde nooit ln het Nederlandsch zevental, maar ls toch de ziel en spil van de ploeg, aldus een goede kracht, ln den mauer: linksvoor, is —hoe wel geen uitblinker een goed speler, speelt soms echter even te bang en laat zijn man een enkele maal wel eens gaan. Memelink: midvoor. heeft zich de laatste jaren goed opgewerkt, was ln 't begin minder goed. maar redt zich nu best en is een tegenstander, waar rekening mee ge houden dient te worden, v. Manen: rechtsvoor, is weinig bekend, speelde reeds eerder ln het Utrechtsch zevental, maar is niet direct de ge vaarlijke man. ROTTERDAM. J. Tordoir: doelverdediger. is goed zonder meer, heeft soms buien en kan dan zoowel buitenge woon goed als slecht zijn. hopen, dat hij een bul van dé eerste soort zal hebben! G. Schadd: Jinks- achter, is een bewegelijk speler, die fel op zijn man zit. speelde eenigen tijd ln Amsterdam, maar ging daarna weer naar Rotterdam terug. v. Maze len: rechtsachter, is onbekend, speelt voor eerste maal ln Rotterdam mee en is een volko men open vraag. A. Verhoeff: midachter. ..oude rot", aanvoerder en ook hier weer de ziel der ploeg, zeer tactisch en kan zeker zijn man netje staan. K. Hoving: linksvoor, oud-Suro- peesch kampioen 100 M borstcrawl, zijn snelheid is dus wel „safe", geen groot speler maar door snelheid toch nog gevaarlijk. A. Snoek: midvoor. is links en een gevreesde tegenstander, speelde al eerder in het Rotterdamsch zevental, .Is niet snel. maar als midvoor gevaarlijk. T. v. Dom melen: rechtsvoor is bekend om zijn harde schot enzijn iets te harde spel. is zeer gevaarlijk maar brengt nog ai eens een oogenblikje op den kant door. Het valt ons op. dat in iedere ploeg een oude speler zit. BIJ vier ploegen zijn voerder, hetgeen duldt op de groote kracht welke men van het tactisch inzicht verwacht. Geven we tot slot nog een klein globaal overzicht van de spelers in wat zij presteerden. In het Nederlandsch zevental: H Maver. Am sterdam: 11. Rootselaar. Amsterdam: H. Kohier, Amsterdam, A. J. Braam. Haarlem; J. Kollerle, Haarlem; Overhagen. Utrecht; R. de® Hamer, Den Haag; H. Ydens, Den Haag. Nederlandsche training of Nederlandsche B- ploeg: Smitshuizen, Amsterdam; Swler, Haar lem; Vrught. Haarlem; Heetveld, Utrecht; Flot man, Utrecht: In den Mauer, Utrecht; Braasem, Ha""11338' Rulmschote1, Den Haag; Otter. Den Hier valt het op. dat niet één Rotterdammer ls genoemd. Toch is Rotterdam niet als zwakste te kenmerken. Van de 35 spelers zijn er dus 17. welke of in het Nederlandsch zevental hebben ge speeld of althans er ln zeer nauwe aanraking mee zijn geweest. Dit ls zeker een waarborg voor de goede sport, die ons te wachten staat! Rex FILMNIEUWS Werk van Theo Lingen. „Eens op 9n nacht Shakespeare mag zich met nadruk hebben afgevraagd wat een naam beteekent, wan neer ce filmvereerders van Theo Lingen hooren weten zij, dat zij een genoegelyk avondje kifnnen hebben. Want zoo droog als het typische gezicht van den film-huis- knecht-bij-uitstek blijft, zoo nat zijn de oog hoeken van de toeschouwers. De vergelij king is wat overdre ven. maar duidelijk. In het Rex Thea ter krijgt men in de nieuwe bioscoopweek een du'bbele schotel „Lingen", want Theo speelt niet alleen mee, maai#hij is ook de verantwoordelijke voor de regie. Welnu, voorspelt dit niet reeds vele komische ver wikkelingen, waaruit soms logische en dan weer fantastische dingen voortvloeien? De film heet „Eens op 'n nacht", een ietwat ondeugende titel. Pretenties heeft de rol prent natuurlijk niet, doch dit weet men van te voren. Het is als steeds een luchtig niemandalletje, waarvoor men de schou ders kan ophalen, maar dat men ook ter ontspanning kan gebruiken. De liefde speelt een voorname rol. Het begint met Marien (Irene von Meyendorff) die van dr. Johannes Petersen (Hans Brau- sewetter) houdt, welk gevoel wederkeerig is. De verliefden zijn echter schuchter (dat bestaat dus ook op de film nog) en daardoor gaat het niet naar Amors zin. Als de doctor door Marien wordt uitgenoodigd om bij haar te soupeeren, wil hij alleen komen als haar nichtje Julia (Lili Murati) eveneens présent is. Dat vindt Marien goed en de doctor gaat op reis met zijn auto, waarmee hij echter Sech krijgt. Marien wacht en wacht en huilt ?r afwisseling. Het nichtje is kordater en belt een zekeren Johannes Petersen op. Diens huisknecht komt aan de telefoon en laat de poppetjes dansen, omdat hij het doet voorkomen, dat zijn patroon een ware Don Juan is. Marien en Julia gaan er heen en dan wordt vastgesteld, dat de opgebelde Peter sen een neef van den doctor (Karl Ludwig Diehl) is. Dan volgen dwaze verwikkelingen, die we maar met rust zullen laten, opdat het publiek er volkomen van kan genieten. Behalve de reeds genoemden treedt Lucie English op. J. J. E. VAN BAARSEL. MEVR. DE WED. J. C. A. WEERTS t Dezer dagen is op hoogen leeftijd over leden mevr. de wed. J. C. A. Weerts van St. Filipsland, geboren jonkvr. Druyvestein, de weduwe van onzen vroegereh burge meester, naar wien de Burgemeester Weerts- straat te Velsen-Noord is genoemd. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Zondagmorgen om tien uur zal ds. Johs. Bronsgeest in de Nederlandsche Hervormde Kerk de H. Doop bedienen. Hiervoor kan men Zaleragavond om zeven uur aangifte bij de pastorie doen. JAN DE VRIES AAN-HET WOORD: Sterke wil en geestdrift echter noodzakelijk Het is een verheugend feit. dat er, na de diverse artikelen, welke in de Haarlemsche Courant verschenen, zich diverse sportlief hebbers (sters) meldden, welke interesse betoonden voor de oprichting van een spe cifieke athletiekvereeniging in IJmuiden. Nog meer verheugend vond ik het artikel van den heer A. W. Volmer, secretaris van T.V.S., welke, nietegenstaande T.V.S. een athletiekafdeeling rijk is, zich toch voor een aparte athletiekvereeniging uitsprak. Insiders weten, dat het bestuur van het District Noordholland geen voorstander was van het nieuwe instituut „gemengde sport- vereenigingen tegen een lagere contributie". Het betreffende voorstel werd echter op de laatste jaarvergadering van de N.A.U aangenomen, dus moet men als goed sports man, niettegenstaande men er niet voor was, een en ander een £oede kans geven en er hard aan medewerken. JAN DE VRIES, dc bekende secretaris van het district Noordholland der Nederlandsche Athletiek Unie, aan wiens oordeel veel waarde wordt ge hecht, schreef voor ons blad dit artikel, waarin hy zijn ziens wyze over de mo gelijkheden op athletiekgebied in onze gemeente uit eenzet. (Foto archief H.C.) Nu kan men als bestuurslid tevreden zijn met een gemengde sportvereeniging in een kleine plaats, in een gemeente als Velsen is er toch zeer zeker plaats voor een goede specifieke athletfekvereeniging. Stemmen gingen er op, om de nog jonge vereeniging „Suomi" als „de" athletiekver eeniging van Velsen te beschouwen en zoo veel mogelijk propaganda te maken, om de enthousiasten naar deze vereeniging te brengen. Een prachtig plan, doch al spoedig kwamen de bezwaren. De pont en nog eens de pont. Ik kan het my voorstellen, dat er groote bezwaren zijn, om van de Zuidzijde naar de Noordzijde te gaan, om athletiek te gaan beoefenen, «Joch of dit bezwaai; nu .wel zoo groot is Dan heb ik toch groote bewondering voor de menschen, welke athletiejc wilden be oefenen, in Beverwijk. Velsen, IJmuiden en Santpoort geen geschikte gelegenheid von den en.naar de H.A.V. „Haartem" trok ken, meerdere malen per week, weer of geen weer. Nu is het waar, de H.A.V. „Haarlem" was en is een vereeniging, waar de training en de verzorging goed, zelfs zeer goed is. zoo dat men zich kon voorstellen, dat er men schen uit onze omgeving zich tot deze ver eeniging voelden aangetrokken. Dat menschen als Brijs om iemaqgl van den laatsten tijd te noemen naar Haarlem gingen, is volkomen logisch. Maar met één goede crack redt men de athletieksport in een bepaalde omgeving - niet. Het bestuur van de H.A.V. „Haarlem", hoezeer zij ook uit clubmenschen zal bestaan, acht ik spor tief genoeg om on*, de gelegenheid te ge ven, in het belang van de athletiek zelve, waarvoor „Haarlem" toch zelf jarenlang ge streden heeftj-oofc in Velsen/IJmuiden onze mooie sport opgang te doen vinden. Iedere groote vereeniging is begonnen als „een jongetje van nul dagen", waarom zou dan ook een vereeniging in Velsen niet kunnen opgroeien als een hechte athletiek vereeniging, naar wij hopen eenmaal even stérk en goed geleid als een vereeniging „Haarlem". Wij waardeeren de wilskracht van men schen, welke iets voor hun sport over heb ben, daarom laat ons probeeren in Velsen iets te bereiken. Liefst in een groote ver eeniging, gaat dit niet aan, dan een goede vereeniging aan weerszijden van het „ka naal", gaat dit ook niet, dan een goed ge leide onderafic'eeling van een reeds bestaande sportvereeniging in IJmuiden. JAN DE VRIES. Secretaris district Noordholland Nederl. Athletiek Unie. Belangrijke gift voor D.C.IJ. Het heeft de Damclub IJmuiden nooit aan een gezonde financieele basis ont broken. Talrijke donateurs hebben steeds de vereeniging gesteund. Men denke er slechts aan, dat D. C. IJ, in 1934, voor het organiseeren van haar grootsch zes- daagsch Internationaal tournooi een be roep op sportlievénd Velsen deed. en de IJmuidenaren spontaan f 1000 bijeen brachten. Gewoonlijk pleegt de damclub 's zomers haar poorten te sluiten. Op verzoek van enkele donateurs werd het Zomertournooi georganiseerd, waarvoor de heer Herman Wichman den f raaien beker en nog enkele andere prijzen sqhonk. Dezer dagen kreeg de penningmeester van de damclub van iemand te IJmuiden. welke onbekend wenscht te bljjven, be richt dat op de girorekening der vereeni ging door hem f100 was gestort als bij drage in de kosten van het Zomertournooi. Het is een mooi gebaar! WEDSTRIJD TE KROMMENIE. Voor die a.s. Zondag: n Kironnnvenle tie houden wedstrijd itn vrije oefeningen Noordhollamdeohe vereenigrtopen hebben zich uiiit den Kenneime/r Turnkring opgegeven Ckratia-PtaitiO te IJmuiden en Sporta tie Velsen beiden mi©t dameopldegcn. In de Jury heeft uit den K. T. K. zitting de heer B, J. YVie- Ifljud Los. Agenda IJmuiden. VRIJDAG 24 JULI; Thalia: Kellnerin Anna, 8 uur. Rex: Eens op 'n nacht. 8 uur. De Pont: Quax, de Brokkenpiloot. 8 uur. Geref. Kerk: Afscheidsavond, T. van Popta. ZATERDAG 25 JULI. Bioscopen: Zie Vrijdag. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kenncmer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178. 4377 5555 POLITIE. Willemsplein 5400 BRANDWEER 5242 E.H B.O., A. P. Bakker 5455 E.H.B.O., Velsen 4989 LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145 ANTON IUSZI EK EN HUIS4444 IJMUIDER APOTHEEK 4229 KENNEMER APOTHEEK4204 Bevoegdheden van den secretaris-generaal De resultaten der achter ons liegende jaren toonen aan, dat het overgroote deel van de boeren de redelijkheid van de rege lingen ten aanzien van de verplichting tot aflevering van de melk aan de fabriek en van de inlevering van de andere producten als graan, peulvruchten en aardappelen, begrijpt en derhalve aan de voorschriften gevolg geeft. De ervaring heeft echter geleerd, dat ér altijd nog een aantal boeren is, dat zich van zijn verplichtingen ten aan zien van de voedselvoorziening niets aantrekt, maar er alleen op uit is zoo veel mogelijk winst op zijn producten te maken. Dit gebeurt dan door de pro ducten niet tegen den normalen 'prijs te leveren, maar door ze clandestien en tegen veel hoogeren prijs aan den han del of direct aan de consumenten te verkoopen. Al deze clandestien ver kochte waren worden onttrokken aan de ordelijke voedselvoorziening hier te lande en komen grootendeels alleen ten bate van hen, die daarvoor grof geld kunnen betalen. V.Z.V. 1 EN 4. KAMPIOEN Doelgemiddclde van het eerste: 37-6. Schreven wij gisteren nog, dat V.Z.V. ..op weg" was naar het kampioenschap van haar afdeeiing, thans is dit een voldongen feit. Want in een goeden wedstrijd wonnen dc Velsenaren met 51 van Dolfijn I. ter wijl A.Z., die de eenige rivaal voor V.Z.V. I zou zijn, haar kans verloor door van Dol fijn te verliezen. V.Z.V. I kampioen. Het was te voorzien, maar dat het zoo spoedig zou zijn» nog voor dat alle wedstrijden waren gespeeld, hadden we toch niet verwacht. Van deze plaats wenschen wij onze plaats- genooten dan ook hartelijk geluk. Het ls een mooie prestatie, temeer d3ar het ze vental in het geheel 37 goals maakte en er slechts 6 in eigen doel kreeg. Vele enthousiaste supporters, waaronder de jeugd sterk vertegenwoordigd was. heb ben den strijd in „De Heerenduinen" bijge woond. Beixie partijen kwamen met zes man uit en «in een snel tempo ging de bal van den eenen naar den anderen kant van het veld. Hoe uitstekend de midachter van Dolfijn Swier ook dekte, hij kon niet verhinderen, dat de bal na een fel duel in het net ver dween. Toen het eene doelpunt gemaakt was. volgde het tweede spoedig. Want nau welijks was men weer uitgezwommen. of Schoone kreeg den bal, waarna hij hem keurig naar Swier plaatste, die een ver rassenden, onhoudbaren doorslagbal achter den keeper van Dolfijn deponeerde. Hierna zette de voorhoede vjm Dolfijn alles op al les. Haar samenspel was soms prachtig. Zij kon echter niet tot een doelpunt komen, voordat Janus wegens een opmerking het water moest verlaten. Nauwelijks werd het spel weer met een gelijk aantal gespeeld, of het verplaatste zich voor Dolfijn's doel. Althans, na keurig samenspel tusschen den altijd volhardenden Gottmer en Schoone werd de voorsprong vergroot. Voordat het sqin tot „rust" werd gegeven werd het nog enkele momenten gevaarlijk voor het V.Z.V.-doel. Cor Visman redde de situatie door op meesterlijke wijze den bal voor het doel weg te werken. t Ook na de hervatting was de wedstrijd spannend. Beide keepers waren op dreef. Van de Broek kreeg verscheidene gevaar lijke schoten te verwerken, doeh het ge lukte hem steeds alle gevaar te keeren. Ook Janus zat de tegenpartij weer leelijk dwars. Menigmaal wist hy zich van den bal meester, te maken, om er dan snel en onversaagd tusschen uit te trekken. Dolfijn kon den voorsprong van V.Z.V. dan ook niet ver kleinen. terwijl Gottmer handig van een fout m de achterhoede van de Amsterdam mers profiteerde en Swier door een gewel dig schot, waaruit zijn balvaardigheid sprak, het vijfde en laatste doelpunt maakte. Hoewel V.Z.V. meer doelpunten had kunnen maken, mag er toch van een uit stekenden, vlotten wedstrijd gesproken wor den. Het medelevende publiek heeft hiermede reeds een voorproefjf gehad van de span nende wedstrijden, welke het Zaterdag en Zondag te wachten staat tijdens het Groote Nationale Tournooi. V.Z.V. 4 ook kampioen. V.Z.V. 4 is gisteravond eveneens kam pioen van haar afdeeiing geworden. Het ge zegde: de laatste loodjes wegen het zwaarst, was hier niet van toepassing. De laatste wedstrijd moest n.l. tegen Haarlem 4 wor den gespeeld. Daar deze club echter ver stek liet gaan, was de titel aan de Velse naren. Wij twijfelen er echter niet aan, of V.Z.V. 4 zou zeker de overwinning op Haar lem 4 behaald hebben, gezien haar goed spel in de geheele competitie. Bravo V.Z.V.' D.G.S. bijeen. De Vereeniging van Jonge Oud-Katholle, ken D. G. S., hield haar maandelijkschp ledenvergadering in het O. K. Vereenigings- gebouw. De bijeenkomst, welke goed was bezocht werd geopend door den voorzitter, den heer J. Wijker, die zich in het bijzonder richtte tot de jeugdige leden der gemeente, welke voor het eerst een D.G.S.-verj»adering bij woonden. Hij sprak de hoop uit, dat zij, in dien zij tot de vereeniging toetreden, ook inderdaad goede leden zullen zijn. Verder deelde de heer Wijker onder meer een en ander mede over net verloop van de spel- en kransavonden. In een geestig opgesteld verhaal bracht mej. J. Zwemmr in de serie „10-minuten- praatjes" verslag uit van een te Amersfoort gehouden Bondsdag van den Bond van Ver- eenigingen van Jonge Oud-Katholieken in Nederland, waarbij D.G.S., met haar ruim zestig deelnemende leden,- -zulk een goed figuur sloeg. Mej. M. Vis gaf verslag van een wandel tocht naar 't Heerenbosch. Inplaats van den heer C. v. d. Plas. dir verhinderd was, las de voorzitter „De Slim heidskampioen"- van Charivarius, een ver haal vol griezelige grappen, dat zeer in den smaak viel. Onder leiding van den heer K. Gouda werd de avond verder aangevuld met lie deren uit den J. O. K.-bundel. Het bestuur kon tot aller verheugen! mededeelen, dat niet minder dan veertien •lieuwe leden de gelederen van D.G.S. kwa men versterken. Hieruit blijkt tevens welk een goeden naam de vereeniging in kerke lijke kringen heeft verworven. Op de gebruikelijke wijze vormde he- Bondslied het besluit van deze gezellige vergadering. Teekenlng Hessels tFbx Holland m.) ƒd4>fc i» dit kevel ciofcurtoertt knor»^/ f Jullie jon(,cnj xoudenje' «ollen meten mei hel- «,'OU vilte i Urn hoofd-, OFfhT w'A» d-A-t oen ver. VAbiinc. voor bubholcje en ktoor-, w'jitr ontdekten Z'J nu 7 ül Het spreekt vanzelf dat, nu de voedsel positie steeds nijpender wordt, deze prac- tyken in het bijzonder met het oog op het minder draagkrachtige deel van ons volk krachtiger moeten worden bestreden. Door een voortdurende controle op deze bedrit ven kan vaak een overtreding, waaruit de frauduleuze handelingen blijken, worden geconstateerd. Deze overtredingen worden dan door den economischen rechter en den tuchtrechter bestraft. Het is echter vaak niet gemakkelijk deze overtredingen te constateeren, terwijl toch aan de hand van productie en leveringen als vaststaand aan genomen moet worden, dat het bedrijf niet aan zijn verplichtingen voldoet, maar pro ducten achterhoudt of clandestien verkoopt. Zoo komt liet voor dat een boer, in aan merking nemend het aantal koeien dat hij melkt, éecl te weinig melk aan de fabriek levert. Het kan zijn dat hij frauduleus bo ter of kaas maakt of melk aan consumen ten verkoopt en zoo dit geconstateerd wordt volgt bestraffing. Maar ook al wordt zoo'n boer niet op een strafbare handeling be trapt, het staat vast. dat hij zijn taak ten behoeve van de voedselvoorziening al zeer slecht vervult en dat er wel andere boeren zijn die uit dezelfde boerderij en dezelfde veestapel veel meer halen voor onze voed selvoorziening. Om in zulke gevallen af doende in te kunnen grijpen, zijn den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij by besluit van 23 Juli 1942 eenige bijzondere bevoegdhe den toegekend. Deze zijn, dat hij in geval len waarin men zijn verplichtingen tot in- of aflevering van producten niet nakomt, do inlevering van andere producten kan opleggen. Zoo kan b.v. aan een boer, die niet ge noeg melk aflevert, de verplichting worden opgelegd zijn veestapel geheel of gedeelte lijk in te leveren tegen een door den secre taris-generaal sast te stellen vergoeding. Het vee kan eran vei^ocht worden aan an dere boeren, die daarvan een voor de voed selvoorziening beter gebruik maken. In zeer ernstige gevallen n.l. indien men een zoo danige overtreding van de voedselvoorzie ningsbepalingen begaat ofwel zijn bedrijf zoo slecht voert, dat men niet langer tot deelne ming aan de verzorging van de voedselvoor ziening kan worden toegelaten, kan door den secretaris-generaal aan dezulken het gebruik van bon gronden of bedrijfsgebouwen geheel worden ontzegd, en aan andere personen of instellingen worden toegekend. Indien dus b.v. een boer slechts een gering deel van zijn oogst inlevert of zijn land zoo slecht verzorgt, dat het maar weinig opbrengt, dan kan hem het gebruik van zijn land en boerderij worden ontnomen, ten einde dit aan anderen, wier bedrijfsvoering voor de voedselvoorziening meer nut heeft, over te dragen. De aan den secretaris-generaal thans gege ven bevoegdheden zijn ingrijpend. Men kan er echter op rekenen, dat er zonder aarzelen gebruik van gemaakt zal worden en wel in het bijzonder ten aanzien van hen, die ondanks alle gegeven waarschuwingen zijn blijven voortgnan met hun knoeierijen en daarmede aan de voedselvoorziening reeds groote scha de hebben toegebracht. BEVERWIJK Een nieuw waterschap. Ter gemeente-secretarie liggen gedu rende een maand ter inzage de stukken be treffende de oprichting van een waterschap, genaamd „Polder de Buitenlanden onder Beverwijk". Dit waterschap omvat de gron den, gelegen tusschen de Wykervaart of Pijp, de Havenstraat, Pruimen/dijk, St. Aag- tendyk en de Ringsloot. Eventueele bezwaren kunnen vóór 23 Augustus schriftelijk bij den burgemees ter worden ingediend. Leerlingen namen afscheid. Bijeenkomst in de Chr. school. Donderdagmiddag is in de school voor Chr. Nationaal Onderwijs aan de Meeren- steinstraat de traditioneele openbare les ge houden, waarvoor veel belangstelling be stond. 's Avonds werd in het schoolgebouw afscheid genomen van de leerlingen, die do school gingen verlaten. Hierbij waren o.m. vele ouders, het onderwijzend personeel en het schoolbestuur tegenwoordig. Het hoofd der school, de heer A. C. v. d. Giessen, merkte in zijn toespraak tot de scheidende leerlingen op, dat zij voor een groote verandering m hun leven staan. Het is één van de mijlpalen als de schoot wordt verlaten en het leven wordt ingegaan. Hij hoopte echter, dat waarheen hun weg ook leidde, zy nimmer hun schoolperiode zouden vergeten en ook niet hetgeen, wat zij daar geleerd hebben. In deze school ls een grond slag gelegd, waarop verder gebouwd moot worden. Bovenal wenschte spr., dat zij in hun verdere leven veel zouden nebben aan datgene, wat uit den Bijbel geleerd is, want daaruit leert men hoe geleefd moet worden. In het verdere leven moet men altijd vragen naar God's wil. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. Dingier Sr., memoreerde, dat sinds het bestaan van de school nog nooit zooveel leerlingen (36) tegelijk de school hebben verlaten. Hij.wees er op, dat dit ongetwy-%. feld het hoofd, dat voor de laatste maal hier tegenwoordig is in deze functie, tot vrgygde moet stemmen. Dank bracht hij dan ook aan het onderwijzend personeel voor het vele werk. Met den wensch, dat het onder wijzend personeel de vruchten van zijn ar beid bij het opgroeien der kinderen zou zien, eindigde- spr. zyn toespraak. Vervol gens reikte hij de getuigschriften en de bijbels aan de volgende leerlingen uit: H. v. d. Gast, K. Brinkman, H. v. d. Berg, M. Klingeier, P. Tabak. E. v. d. Weg, J. Harberts, C. Lis, F. Snel, H. Visser, P. Ploeger. J. Passchier, H. v. d. Berg, K. v. d. Boor, J. Bosch, J. Koopmans, J. Six. W. Steenbakker. A. Wernke. A. Zuiderduin, W. Brinkman,J. Schakelaar. A. v. d. Zwaan. J. Bax, A. v. d. Linden. G. Tibboel, J. Dekker, J. Henning. M. Zeilmaker. C. Kröder, A. Romijn, A. Mosk. L. v. Diepen. Namens de ouders bracht de heer Tibboel het onderwijzend personeel en het school bestuur dank. Ten slotte werden de leerlingen nog op een ijsje getracteerd. zoodat het nog op een „koel" afscheid uitliep. GESLAAGD. Te Haarlem ziin geslaagd voor het examen M.U.-L.O. B: A. Kok te Velsen-N.; en R. Rettig te Beverwijk; leerlingen vart de Duinwijkschool voor Chr. U.L.Ö. te Bever wijk, hoofd dc heer R. de Vries. DRIEHUIS VRIJZINNIG HERVORMDEN. Prof. dr. G. A. v. ri. Bcrgh >v. Eysinga te Blocmendaa! leidt Zondagmorgen om half elf in hot gebouw aan de Tolsduinerlaan de godsdienstoefening der Vereeniging voor Vrijzinnig Hervormden. VELSEN v PERSONALIA. Voor het examen Fransche Handelseor- cspondentie van de Nederlandsche Ver eeniging tot Bevordering der Handelsweten schappen, van de Vereeniging van Leeraren in Handelscorrespondentie. Boekhouden en Stenografie en voor de Nederlandsche As sociatie voor Praktijkexamens, slaagde d« heer Tj. Feenstra, te Velsen-Noord.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3