Haarlemsche Courant Tegenstand der bolsjewisten in bocht van den Don gebroken. Oase Siwah door de Astroepen bezet Volkstuinders behoeven geen aardappelen en groenten in te leveren. Rijwielvordering 287c Jaargang No. 173 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr(Js. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 315 m.m. J 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Oltg.! Grafische Bedrijven Oamlate. Wnd. Hoofdredacteur) 9. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Eon- en feestdagen. Kennemer Editie Zaterdag 25 Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administratie 10724. 11825. Soendaplein 12230. Postgiro 13495». Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau Um uiden: Kennemerlaan 102, Telefoon 1437. Vijandelijke aanvallen aan Wolchofront en bij Leningrad ineengestort. Duitsche aanvallen op Midden en 0. Engeland Het qpperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Zooals in een extrabericht is bekend gemaakte zijn troepen van het Duit sche leger, de Waffen-S.S. en Slowaak- sohe formaties met voortreffelijken steun van de luchtmacht door de krach tig versterkte, diepe defensiestellingen van Rostof over het geheele front heen gebroken en hebben na harde gevech ten de als verkeers- en havencentrum belangrijke stad stormenderhand geno- men. De zuivering der stad van de res ten van den vijand is nog aan den gang. In de groote bocht van den Don heb ben divisies infanterie en snelle forma ties den tegenstand gebroken van pas aangevoerde bolsjewistische troepen; 69 tanks en 29 kanonnen werden hierbij vernietigd. Ten Noord-Westen van Woronesj zijn vrij sterke vijandelijke aanvallen in tegen aanval afgeslagen. Formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers heb ben ingegrepen in de gevechten op den grond en den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Aan het front van de W o 1 - chof en voor Leningrad zijn nieuwe vijandelijke aanvallen ineengestort. Troe penconcentraties werden door artillerie vuur uiteengedreven. Aan het IJszee- front heeft het luchtwapen ligplaatsen voor duikbooten en militaire installaties van de oorlogshaven Poljarnoje met goed effect be stookt. De bolsjewieken hebben Donderdag 83 vliegtuigen verloren. 7 eigen toestellen worden vermist. In Egypte duren de felle gevechten in de stelling El Alamein voort. De oase Si wah is door Italiaansche troepen bezet. For maties van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen hebben -opnieuw met bijzonder succes ingegrepen in de gevechtshandelin gen. Tijdens luchtgevechten boven de woestijn, door afweergeschut en bii aanval len op het eiland Malta zijn 18 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen bij aanvallen overdag en des nachts voltreffers van bommen geplaatst op fabrieken van de vliegtuigindustrie, op vliegvelden en op andere voor den oorlog belangrijke installaties in Midden- en Oost-Enge- land. Aan de kust van het bezette Westelijke gebied heeft de vijand Donderdag negen vliegtuigen verloren. Een Britsche storings- aanval overdag op een plaats in het West- Duitsche grensgebied en aanvallen van den vijand in den nacht van "Donderdag op Vrij dag, vooral op de stad Duisburg, heb ben verliezen onder de burgerbevolking doen ontstaan. Er ontstonden branden en vernie lingen, hoofdzakelijk in woonwijken en openbare gebouwen. Naohtjagers en afweergeschut brachten zes der aanvallende bommenwerpers ten val. Eenige Sovjet-bommenwerpers hebben om middernacht vergeefsche storingsaan- vallen gedaan op Oost-Pruisisch gebied. Hierbij verloor de vijand een vliegtuig. In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B.: De inneming van de stad Rostof. door Duitsche en Slowaaksche troepen moet wor den beschouwd als een der Voorloopige voor naamste gebeurtenissen van het groote Duitsche offensief aan het front in de Sov jet-Unie. Als resultaat van den val van Rostof kan worden geconstateerd, dat thans ook het gebied van den mond van den Don in Duitsche handen is gekomen en dat daar mede de Duitsche Zuidelijke vleugel uit gangsstellingen heeft gekregen voor nieuwe froote operatiemogelijkheden. Tevens heb ben de bolsjewisten met Rostof een zeer belangrijke handels- en industrieplaats de finitief verloren, voor ide herovering waar van zijn, zooals bekend, in den afgeloopen winter buitengewoon sterke strijdkrachten in den strijd hadden geworpen. De Moskousche zender heeft zich met een hartstochtelijken oproep gericht tot de be volking der Sovjet-Unie en verklaard, dat de Sovjet-Unie in gevaar verkeert. De Duitschers dringen steeds dieper het land binnen. De burgers der Sovjet-Unie worden opgeroepen met him lichaam een bolwerk tegen de Duitschers te vormen. De Berlijnsohe avondbladen publiceeren met opschriften over de geheele pagina het bericht van de verovering van Rostof en vooreien het van commentaar. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst er op, dat ot>k de sterke verdedigingsstel- 'lingen, die de bolsjewisten de laatste maan den daar hadden aangelegd id'en aanvals- storm van Duitschers en bondgenooten niet konden remmen. De „Berliner Lokalanzeiger" verklaart, dat niet het bezit van de in meerdere of mindere mate vernielde stad van belang is. doch het bezit van het gebied, waar zich als in een brandglas zoo vele beslissende dra den der militaire, politieke en economische macht van de Sovjet-Unie vereenigen. Het convooi in dc IJszee. De Amerikaansche officier ter koop vaardij Vernon Frank, di^ bij den onder gang van het Engelsch-Amerikaansehe con vooi in de Noordelijke IJszee door Duitsche reddingsvliegtuigen gered is. heeft ver klaard, dat kostbare materialen verloren zijn gegaan. De schepen hadden onder meer meel, vleesch in blik, tin, aluminium, sta len platen en.ontplofbare stoffen aan boord, evenals pantserwagens van het modernste type, vracht- en personenauto's, machine pistolen, geweren en wapens en munitie van allerlei aaud. Bijzonder kostbaar waren Felle gevechten in de woestijn Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In hét gebied van El Alamein zijn de levendige gevechten voortgezet. De vijand leed nieuwe verliezen. Het aantal ge vangenen is gestegen tot ongeveer 1000. rt)nze formaties hebben reeds op 20 Juli de o^se Siwah in het Westen van het Egyp tische gebied bereikt en bezet. Bij de lelie gevechten van 22 Juli heeft het derde ba- taillon van het 61ste regiment infanterie Trento zich onderscheiden, dat dapper aan de zjjde van formaties van het Duitsche Afrikacorps heeft gestreden, Bij de acties der laatste dagen heeft zich de aan het hoofd van het door hem aangevoerde 65ste regiment infanterie strijdende kol. Gerardo Vaiarini bijzonder onderscheiden. Donderdag levendige activiteit van het luchtwapen. Er werden talrijke luchtge vechten geleverd tusschen de jagerforma ties der tegenstanders. Drie Spitfires en drie Curtiss-toestellen werden door Duit sche vliegtuigen neergeschoten. De vijand, die zonder succes storingsaanvallen tracht te te ondernemen tegen zekere centra ach ter ons front, verloor boven Benghasi zes toestellen. Twee werden neergehaald door onze jagers, twee door batterijen afweer geschut en twee door geschut der Duitsche eenheden. Eenige met valschermen neer- gesprongen leden der bemanningen wer den gevangen genomen. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis terugge keerd, Boven Malta zijn de operaties der bommenwerpers der Spilmogendheden met succes voortgezet. Vier Engelsche vliegtui gen werden door Duitsche jagers, twee door onze jagers neergeschoten. De beteekenis van Rostof. Rostof, dat door de Duitsche troepen genomen is, telt 520.000 inwoners, voor het meerendeel industrie-arbeiders. In den Tsarentijd bedroeg het aantai in- wqners 200.0Ö0. Doordat de stad. in weerwil van de groote bevolkingstoeneming, niet uitge breid werd, biedt zij den aanblik van 'n smerige, van menschen wemelende ne derzetting, waarin houten gebouwen 'n overheerschende rol spelen. De opeenhooping van menschen is een gevolg van de geweldige industrialisatie en de beteekenis van de stad als ver keersknooppunt en overlaadstation. Er zijn fabrieken voor landbouwgereed schappen met 27.000 arbeiders, een ta baksfabriek met 5000 werklieden, loco- motiefwerkplaatsen. automontagefabrie- ken. munitie- en geschutfabsieken en talrijke andere bedrijven, die voor de oorlogseconomie van belang zijn. Ook zijn er fabrieken voor levensmiddelen. Met Rostof heeft de Sovjet-Unie de brug tusschen Kaukasus en Donetsbek ken verloren. Zij hebben de sleutelposi tie verloren, wadrover de grondstoffen van den Kaukasus naar de industrie centra van Oekraine en centraal-Rus- land gebracht werden. eenige duizenden vaten zware olie. die naar den bodem der zee verhuisden. Reeds be gin Maart was te Philadelphia met het laden begonnen. Eind Maart was het convooi naar IJsland vertrokken. Kaart van Pelt Na Rostof's val zijn nieuwe mogelijkheden voor een groot offensief geopend, dat zich tegen den Kaukasus zal richten. Terug tot de geheime diplomatie Open brief aan de lezers van „Time". Het Amerikaansche tijdschrift „Time" heeft den 6en Juli een open brief van de uitgeverij aan de lezers gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd Uitgeverij en redactie hebben zich in de 20 jaren van het bestaan alle moeite gege ven om de lezers goed en zakelijk over alles in te lichten. In deze uren, waarin de Ver- eenigde Staten verschrikkelijke crises mee maken, is het een probleem geworden om dit principe trouw te blijven. Het is thans een probleemgeworden den lezers de waarheid mede te deelen zonder dat dit tot nadeel van den Staat strekt. Het blad publiceert t volgens uittreksels uit de Amerikaansche censuurbepalingen. Het is de Amerikaansche pers, zoo schrijft „Time", verboden, berichten te publiceeren over scheepsbewegingen, ook over „de laat ste beweging naar dep bodem van de zee" Tevens wordt er aan herinnerd, dat de Ame rikaansche openbare meening niet wordt in gelicht over den geheelen omvang van de door de vijandelijke duikbooten veroorzaakte scheepsrampen. Ook daden van sabotage mo gen niet meer in de kolommen der Ameri kaansche pers worden behandeld, terwijl geruchten niet mogen worden verspreid in een vorm, waardoor de lezer ze misschien als vaststaande feiten zou kunnen aannemen. Verder mag geen enkele Amerikaansche krant voorbarige berichten over diplomatieke onderhandelingen en besprekingen publi ceeren. Het blad komt tot de slotsom: „Deze censuurbepalingen beteekenen praktisch, dat de militaire censuur een politieke geworden is, die het de regeering mogelijk maakt be langrijke politieke overeenkomsten achter den rug van de Amerikaansche openbare meening om te sluiten. Men is aldus de „Time" in de V. S. teruggekeerd tot de methoden der ge heime diplomatie. Britsch vliegtuig schiet op Franscli knaapje. Een nieuwe aanslag op de 'Fransche burger bevolking door Engelsche vliegtuigen heeft groote verontwaardiging onder de bevolking gewekt. Britsche vliegtuigen hebben een 13- jarigen schooljongen beschoten. Het knaapje vluchtte over straat om zich in veiligheid te stellen, doch hij werd door een kogel getrof fen en stierf korten tijd later. In den afgeloopen nacht is te Vichy' voor de eerste maal de luchtafweer itj werking getreden, toen een Engelsch vliegtuig op ge ringe hoogte over de stad vloog. Het werd terstond door de lichte en zware batterijen luchtdoelgeschut rondom Vichy onder fel kruisvuur genomen en nam de wijk. Zweedsche gezant ontslagen. De Zweedsche regeering heeft den gezant te Teheran en Bagdad. A. W. H. von Hei- denstam met ingang van 1 Augustus ont slagen en zijn volmacht als gezant inge trokken. Tegen het communisme in de Y.S. De leider van het "bureau voor de inlich tingen in Washington, Elmor Davis, heeft last gegeven een onderzoek in te stellen om na te gaan of op zijn bureaux communisten w ken. Hij verklaarde van zins te zijn zijn bu reaux van communisten en meeloopers te zuiveren, aangezien de communisten hebben bewezen, dat zij zich in de eerste plaats ge bonden voelen aan een buitenland6che regee ring en niet aan de regeering der Vereenigde Staten. Egyptisch leger doet Roode Zee-zone ontruimen. Commentaar van Berlijn. De Egyptische autoriteiten zijn met de ge deeltelijke ontruiming van de Roode Zee zone begonnen. Voorloopig worden door deze maatregel alleen vreemdelingen en onlangs daarheen getrokken Egyptenaren getroffen. De oorspronkelijke bevolkijig in deze zone, alsmede regeeringsambtenaren en employé's met hun gezinnen, de werklieden in dienst van de Egyptische en Britsche strijdkrachten, voorts de monniken van de Koptische kloos ters aan de Roode Zee mogen voorloopig nog blijven. De achterbliivenden moeten zich bij de bevoegde autoriteiten melden, waar zij een persoonsbewijs krijgen. In politieke kringen te Berlijn is dit be richt bevestigd. Aan Duitsehe zijde ziet men in dergelijke maatregelen een aanwijzing, dat de Egyptenar.en besloten zijn hun land niet volkomen te laten verwoesten. Algemeen huldigt men in Berlijn de mee ning, dat de Egyptenaren met opzet een zekere terughoudendheid toone^i om hun innerlijke houding met betrekking tot de gebeurtenis sen,. die zich thans op hun grondgebied af spelen, niet thans reeds openlijk te laten blijken. Dienstplicht voor Britten in den vreemde. De tekst van de wet, waarbij alle Brit sche onderdanen in vreemde landen ver plicht worddh tot militairen dienst, is thans verschenen. De wet zondert de burgers van de Dominions, Indië. New-Foundland en Zuid-Rhodesia uit. De toestand op de Aleoeten. Een welingelicht Amerikaansch waar nemer van marinezaken te Londen heeft den toestand op de Aleoeten, waar de strijd tusschen Amerikaansche vliegtuigen en duikbooten en Japansche zeestriidkrachten nog steeds gaande is. „onheilspellend" ge noemd. Met de bezetting van de Westelijke Aleoeten hebben de Japanners een geslaag de poging gedaan om de Ver. Staten te ver hinderen gebruik te maken van Kamsjatka. Wat de toekomst ook moge brengen. Ame rika is niet voornemens er bij toe te zien, dat de Japanners van het eene eiland der Aleoeten optrekken naar het andere. De historie herleeft. Per antieken Vcluwsehen boerenwagen worden op het oogenblik van uit Epe uitstapjes georganiseerd naar een der mooiste plekjes van ons land. het Nationale Park „De Hooge Velnwe". Het gezelschap stijgt in. (Pax Holl.-De Haan-c) Mits zij zich laten inschrijven bij de L.C.O. Ook de bonnen behoeven niet te worden ingeleverd. De volkstuinders zijn op grond van de „bodemproductiebeschikking 1942 volkstui nen" verplicht hun volkstuin te laten in schrijven bij de landbouw crisis organisatie in de provincie, waarin de tuin ligt. Velen hebben aan deze verplichting echter nog niet voldaan onder meer uit vrees, dat zij eerlang de in hun tuin geteelde producten zouden moeten inleveren. Van officieele zijde hebben wij thans de verzekering ontvangen, dat deze vrees te eenenmale ongegrond is. De registratie heeft uitsluitend ten doel statistische ge gevens omtrent het volkstuinwezen in ons land te verzamelen en tevens om den grond slag te leggen voor de noodzakelijke orde ning van het gebruik van cultuurgronden door volkstuinders. Van inlevering der producten is geen sprake. De groenten peulvruchten en het fruit, geteeld in den volkstuin, behoeven niet te worden ingeleverd. Ten aanzien van de aardappelen is in de kringen van vplkstuinders destijds bekend gemaakt, dat men voor de met aardappelen beteelde op pervlakte boven 200 vierkante meter een zeker aantal aardappeldistributiebonnen zou moeten afstaan. Dit voornemen heeft inderdaad bestaan, doch ook hiervan is afgezien. De volkstuinder behoeft derhalve van de in zijn tuin geteelde aardappelen niets in te leveren en evenmin bonnen af te staan, ten zij de L.C.O. beslist, dat de met aardappe len beteelde oppervlakte veel grooter is dan voor een redelijken wintervooraad van het gezin noodzakelijk is. Nu deze. voor den volkstuinhouder wel zeer gunstige beslissing, is gevallen, zal de registratie zeer vlot kunnen verloopen. meer waar zonder registratie het vervoer, zooals verder is omschreven, verboden zal zijn. Dc aanmelding door middel van een for mulier, dat bij den plaatselijken bureau houder van de L.C.O. verkrijgbaar is, I* thans nog mogelijk. Het ligt echter in de bedoeling-, deze ge legenheid tot aanmelding binnenkort te sluiten. Volkstuinders, die zirh nog niet bij de L.C.O. hebben aangemeld, zullen ver standig handelen door deze verplichting alsnog ten spoedigste na te komen, want aan hen, die niet aan den registratieplicht hebben voldaan, zullen met ingang van T Augustus geen vervoerbewijzen meer wor den verstrekt. Het gevolg hiervan zou zijn. dat zfl de op hun tuin geteelde aardappelen niet zullen mogen behouden, doch deze door de P.I.C. A. zullen worden gevorderd. De volkstuinders dienen er verder reke ning mede te houden, dat 2d] voor het ver voeren van de door hen geteelde aardap pelen in het bezit moeten zijn van een door den plaatselijken bureauhouder afgegeven vervoersbewijs. Dit vervoerbewijs zal slechts worden ver strekt aan hen, die in het bezit zijn van een bewijs van inschrijving bij de L.C.O. Het vervoeren van aardappelen door volkstuinders zonder een vervoerbewijs is dus verboden, tenzij het vervoer plaats heeft bipnen het consumptiegebied (dat is practisch het bebouwde gedeelte van de steden) en de hoeveelheid niet meer dan 7 K.G. bedraagt. Op welke wijze komt nu een volkstuinder in het bezit van het vervoerbewijs? Een Angelsaksisch gesprek: „Wien achl meer waard, Wavell of Mac Arthur?" „Wavell, Wavell, niemand die zoo hard weg loopt als hij". „Guerin Meschino Meschino". 26-4-42- Holland-Pax Holland-m- Maximuiurantsoenen gas en electriciteit. Er behoeft geen ongerustheid te bestaan. Het onlangs in de dagbladen opgenomen bericht betreffende de instellingen van maxi mum rantsoenen voor gas en electriciteit blijkt aanleiding te hebben gegeven tot noode looze ongerustheid bij het publiek. Er wordt derhalve op gewezen, dat deze maatregel niet beoogt den verbruiker van een normale hoeveelheid gas of electriciteit een verder gaande beperking op te leggen dan de bestaande van 75 pet. van zijn verbruik in 1939—1940. De bedoeling is dan ook uitsluitend te voorkomen, dat zij, die gedurende 1939—'40 een volgens de tegenwoordige normen abnor maal hoog verbruik hadden, ook thans nog zeer royaal met gas of electriciteit kunnen omspringen. Het is derhalve mogelijk, dat het maximum, hoewel zeer ruim gesteld, voor zulke verbruikers lager ligt dan 75 pet. van 1939—'40. Verbruikers, die voor eem maximum-rant- >en in aanmerking komen,1 zullen van het betrokken gas- of electriciteitsbedrijf bericht ontvangen. Maximum-rantsoenen worden eerst van kracht met ingang van de eerst volgende periode van ongeveer 60 dagen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij het vaststellen van de maximum-rantsoenen voor gezinnen tot vier (inwonende) personen reeds rekening zal zijn gehouden met de aan wezigheid van radiotoestel en electrisch strijk ijzer. Verbruikers, wier gezin bestaat uit 5 o: meer (inwonende) personen en voor wio een maximum-rantsoen is vastgesteld, kunnen, indien zij electrisch strijken, bij het electri citeitsbedrijf een toeslag aanvragèn Deze toe slag zai bedragen 8 kwh per periode van circa 60 dagen voor elk gezinslid boven het aantal van vier. In geen geval zal een maxi mum-rantsoen echter hooger zijn dan 75 pet. van het verbruik in 1939—'40. Hiertoe onderscheidt men drie groepen: a. volk6tuinders, dit^ bii een vereeniging zijn aangesloten: b. volkstuinders, die rechtstreeks van de gemeente een tuin hebben gepacht; c. de op zichzelf staande volkstuinders, niet behoorende tot de groepen a, of b. De volkstuinders, aangesloten bii een vereeniging van volkstuinders, wenden zich tot het secretariaat dier vereeniging onder overlegging van het bewijs van inschrij ving. Is de volkstuin nog niet geregistreerd, dan dient men hiervoor eerst zorg te dra gen. De secretaris vraagt de vervoerbewij zen aan by den plaatselijken bureauhouder en reikt deze na ontvangst aan de leden uit. De volkstuinders, die rechtstreeks van de gemeente hun tuin hebben gepacht, kunnen ter gemeentesecretarie, eveneens onder overlegging van hun bewijs van inschrij ving, het vervoerbewijs aanvragen. De ge meente vraagt voor hen de bewijzen aan en reikt deze na ontvangst aan de aanvra gers uit. Alle andere volkstuinders moeten het vervoerbewijs aanvragen bij den plaatse- lijken bureauhouder in hun woonplaats of district. Overlegging van het bewijs van registratie is noodzakelijk. De vervoerbewijzen zullen geldig zijn tun. 15 November a.s. De voorschriften omtrent het gebruik ervan zijn op de exemplaren afgedrukt, en moeten, op straffe van on geldigheid, nauwkeurig worden nagekomen. De houder? van particuliere tuinen, als- medé land- én tuinarbeiders, die perceel tjes in het bedrijf van hun werkgevers hebben betaeld. kunnen zich ter verkrijging van de benoodigde vervoerbewijzen wenden ott den P. B. H. in hun woonplaats of district. De in ons blad van gisteren voor komende mededeeling inzake de vorde ring van rijwielen, af te leveren aan het adres Wagenweg 8, is uitsluitend bestemd voor hen, die Donderdag hierover per post een schriftelijke mededeeling hebben ontvangen. De gelegenheid tot inlevering is open gesteld van 13 tot 17 uur. Onrust en critiek in Engeland. Maisky houdt voortdurend besprekingen. De Exchange Telegraph meldt, dat de Sowjetambassadeur te Londen, Maisky, de laatste dagen voortdurend bespre kingen heeft gevoerd met bijna alle leden van de Britsche regeering. De Sowjetregeering stelt er, naar Maisky verklaart, prys op. dat haar bondge nooten zich er van bewust zijn, hoe veel thans in Rusland op het spel staat. waarom Bs. Er gaat geen dag voorbij zonder dat op ons bureau epistels komen aanwaaien an naamlooze schrijvers. Zij zijn meesters in het schelden en weten dreigementen met virtuositeit neer te schrijven. Liegen is hun ook toevertrouwd, waarbij ze er zelfs niet voor terugschrikken van totaal gefantaseerde cijfers gebruik te maken, in .ie hoop waarschijnlijk, dat ik er in vliegen tal. Soms, een enkele keer, kan men op merken, dat er 'n schrijver bij is. die even héél even aanvoelt, dat datgene waartegen hij zoo te keer gaat, misschien wel eens de waarheid kon zijn. maar dan buigt hij ook onmiddellijk weer om, teneinde dat hem wonderbaarlijk vreemde, dat een verguisde tegenstander de waarheid zou kunnen hebben, angstvallig uit den weg te gaan. Meermalen komt het ook voor, dat de schrijver een zeldzaam onvermogen tot begrijpen ten toon spreidt, een onvermo gen dat we maar zullen wijten aan de ja renlange misleiding waaraan hij heeft blootgestaan. Zoo schrijft mij vandaag weer een onbe kende laten we hem gemakshalve: mijnheer Van Klaveren noemen „Wat U denkt te bereiken met dergelijk ge schrijf, is mij ee nraadsel. want werkelijk, mynheer, neemt U gerust van mij aan, dat er geen enkele Nederlander te vinden lis die dergelijken onzin slikt". Dezelfde heer Van Klaveren dreigt aan het slot van zijn brief, dat hij als het weer zoover is, dat hij de wapens kan opnemen, mij nader spreken zal. Wat is dat toch voor een mentaliteit zou ik willen vragen? Uit de naamlooze brieven die mij eiken dag weer bereiken, moet ik concludeeren, dat de Nederlanders wel degelijk mijn hoofdartikelen lezen, hoe anders ware het te verklaren, dat zy er zoo tegen fulmi- neeren? Of zy'n die anonieme schrijvers misschien toch geen Nederlanders? Daarop zou kunnen wijzen de verklaring van dezen schrijver: „dat de werkelijke feiten ons door middel van den Londenschen zen der bij monde van een Nederlander (geen jood zooals U wil beweren) worden mede gedeeld"; de heer Vap Klaveren be schouwd derhalve de Joden óók niet als Nederlanders, voor die tip zijn wc hem dankbaar, ja wij worden het tenslotte wel eens! En nu de vraag wat ik denk te bereiken? Kijk, wanneer zekere Nederlanders na den oorlog het voor het zeggen hebben, dan zal ik, naar uit hun niet onderteekende brieven blijkt; gehangen worden, doodge schoten worden; dan wordt mijn gezin ver morzeld en dan zal men mij alles aandoen waarvoor men een moedermoordenaar nog te goed acht. Zegt dat den heer Van Klaveren niets? Het feit, dat ik er zooveel gruwelen op waag moet toch wel tot zijn licht ontvlam bare verbeelding spreken? Zoo'n behande ling waagt iemand niet. wanneer hij geen onverbeterlijk optimist is. Inderdaad ik ben een optimist. Ik zie de toekomst, ondanks alles zonnig in. zóó zonnig, dat niets mijn vertrouwen kan wegnemen, dat eenmaal Nederland, dat nu alles verloren heeft, weer 'n waardige plaats in de rij der Europee- sche volken kan innemen. Daarvoor zal veel geofferd en gearbeid moeten worden, maar ik twijfel er niet aan, of ons volk is daartoe bereid. Ik ben zóó zonnig optimist, dat geen dreigement mij dit geloof ontnemen kan. En daarom waag ik wat. Of eigenlijk: waag ik niets, want de kans. dat de ano nieme schrijvers het nog ooit voor het zeg gen krijgen is gelijk aan nihil. Ofwél wint de „grootste generaal aller tijden" Timo- schcnko en. dan kan ook-de intellectueel Van Klaveren tegen den muur gaan staan, ofwel wirmen de Duitschers het en dan zal het Nederlandsche volk Zich zelf wel terug vinden. Want ook in dat vertrouwen ben ik zoo zonnig optimist. Het karakter van den Nederlander is nu eenmaal zoo. dat hij sterk is in zijn liefde en zijn trouw, maar ook in zijn haat. Ik mag dat wel, ik ben van 't zelfde sop overgoten. Al die anonieme schrijvers mogen misleid ziin in hun opvattingen, mogen misschien url misplaatst eigen belang op het verkeer de paard wedden, maar zij zijn in zooverre oprecht, dat zij het meenen met hun liefde, hun trouw en nun haat. Eens zal het oogen blik komen waarop ook hun oogen open gaan (moéten opengaan) en dan zal er geen volk zijn. dat fanatieker in het nieuwe op gaat. Dat oogenblik is niet zoo ver af meer. dat Voelen de anonieme schrijvers ook wel, zij het instinctmatig. Wat ik denk te bereiken? Dat ons volk zich alsnog bezint en aan zijn toekomst gaat werken en in die liefde en die trouw ben ik ook oprecht. Dat dit optimisme gerechtvaardigd is. blijkt hieruit wel. dat men ondanks alles leest. Dat men leest daarvan zijn trouwens ook de Van Klaverens overtuigd) het blijkt uit de scherpte waarmede zij reageeren. Slechts wanneer de Van Klaverens even veel optimisme ten toon kunnen spreiden, dat ook zij het risico nemen onder eigen naam te schrijven (risico is er trouwens niet want de Bolsjewieken winnen het. naar hun overtuiging, zoo zeker als wat) zouden ze niet langer in de vreAe moeten leven, dat zij de contröle over hun kudde aan 't ver liezen zijn. Waarom' Daarom! De Londensche correspondent van de New York Times schrijft, dat het Engel sche volk nu aan de grens van zijn ge duld is gekomen. Tot dusver heeft het En gelsche volk gewoonlijk de schuld voor het uitblijven van successen geschoven op gebrek aan uitrusting en vijandelijke supe rioriteit in de lucht. Tevens werd het volk te kennen gegeven, dat de Amerikaansche hulp in een geheel nieuwe phase zou komen. Op deze wijzigingerf itwde situatie heeft het Engelsche volk nu jarenlang gewacht. Thans eischt het volk, dat men het mee deelt, wat in den afgeloopen tijd is gedaan. Den eenvoudigen man in Engeland is de gedachte niet volkomen vreemd mèer, dat Groot-Brittannië den oorlog kan verliezen. Het Engelsche volk is Churchill met bloed, zweet en tranen gevolgd, maar er is geen wijziging in de situatie gekomen. De Daily News uit New York oefent opzienbarende critiek op Roosevelt Churchill in een artikel, waarin o.a. wordt §ezegd: Churchill noch Roosevelt hebben ewijs van eenig strategisch of tactisch ge nie geleverd. Integendeel, reeds in den vo- rigen oorlog be\yees Churchill, dat hij niet de eigenschappen van een Marlborough bezit. In Engeland eischt een voortdurend groo- ter aantal personen, dat Churchill niet de beslissing mag hebben in zuiver militaire aangelegenheden. Deze critiek komt ook tot uiting in de Ver. Staten. Men behoeft zich niet te verbazen, als zoowél Churchill als Roosevelt worden gedwongen een maar schalk te benoemen voor de voortzetting van den veldtocht. Volgens den Britschen berichtendienst heeft S;r Stafford Cripps in het Lagerhuis medegedeeld, dat het parlement, te zijner tijd verdaagd zal worden en met vacantie gaan. Een Labour-afgevaardigde verlangde te weten, hoe het mogelijk was. dat het huis op reces zou gaan by de onrust, die in het land en in de pers bestaat met betrek king tot de militaire plannen der regeering. Hij voegde er aan toe. dat „Cripps zich er rekenschap van moest geven, dat overal demonstraties worden gehouden, dat de ar beiders overal onrustig zijn en dat de pro paganda in de bladen dagelijks verder gaat". Bommen op Zweedsch gebied. Onder zware koppen publiceeren de Zweedsche ochtendbladen het bericht dat twee vreemde vliegtuigen, blijkbaar En gelsch of - Sovjet-Russisch, in den afgeloo pen nacht bommen hebben laten vallen boven Oeland bij Borgholm. Het Zweedsche persbureau meldt, dat door de geweldige ontploffingen der bri santbommen alle huizen te Borgholm tril den. De bommen hebben evenwel geen schade aangericht, doch zijn in een bosch terechtgekomen. Hoogere belastingen in 4e V.S. Het AmerikaansAc Huis van Afgevaardig den heeft Woensdag een crediet van 975 millioen dollar aangenomen, om het depar tement van marine toe te laten den aanbouw van nieuwe kustbases te bekostigen. Het Huls heeft het voorstel goedgekeurd, waarbij de belasting op oorlogswinsten wordt verhoogd tot 90 pet. Men verwacht dat door deze verhooging een bedrag van 6 milliard dollar zal worden ontvangen. Voorts besloot het Huis de vennootschapsbelasting met een verdere 45 pet te verhoogem De aangenomen voorstellen gaan thans naar den Senaat De nieuwe voorstellen van Roosevelt tot bestrijding van het inflatiegevaar, zouden voornamelijk twee hoofdpunten bevatten, n.l. controle over de loonen en subsidies voor de stabiiisiatic der prijzen. Volgens de statistiek van het Amerikaan sche Labor Committee zijn in Amerika in Juni door stakingen 254.653 werkdagen ver loren gegaan of 117.353 meer dan in Mei. Het aantal stakingen in Juni bedroeg 192 en dat der stakers 84.775. Zand in plaats van boter. Een melkboer in de binnenstad te Amsterdnm. die gisteren van een handelaar een vat boter zoo dacht hij althans had ontvangen, kwam bQ het openmaken tot de teleurstellende ontdelu king, dat het lnplaats van dit kostelijke smeet» sel, slechts zand hevatte. *Jï!Lme(lkl?0<fS haast,e 7lch- hiervan aangifte btj St-SS'. <!"0* he' "HUM. dat ook dj handelaai bedrogen is en de verwisseling reeds itwatn? 8 <1' v6^r het va* hl zijn txtzlf

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1