Haarlemsche Courant De Duitsche troepen trekken over den Don De Duce was in N. Afrika 287e Jaargang No. 174 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,41, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlgn 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr|)s. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 315 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. ültg.: <Sraflsche Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur! J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 27 Juli 1942 Bureau* Haarlem: Groote Houtstraat J3. Bijkantoor: Soenda- plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134358. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Kennemer Editie Bureau Umnldeni Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Nowojerkask ten Oosten van Rostof veroverd. Hongaren weren tegenaanvallen bij Woronesj doeltreffend af. Vijf schepen op de Wolga tot zinken gebracht. Bommen op haven van Middlesborough Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag het volgende bekend: In de omgeving van Rostof wordt het gevechtsterrein gezuiverd van ver spreide groepen van den vijand. Ten Oosten van Rostof werd in zware ge vechten in de huizen de stad Nowos- jerkask in stormaanval genomen. De strijd om den overgang over den Don is bii en ten Oosten van Rostof over een breed front ontbrand, In de groote bocht ten Westen van Stalin grad naderen de Duitsche en verbon den troepen de rivierbedding. Ten Noorden en ten Noordwesten van Woronesj heeft de vijand met sterke strijdkrachten aan infanterie en tanks zijn pogingen om door ons front heen te breken voortgezet. De slag duurt voort. Alle in spanning van den vijand mislukte in zware gevechten als gevolg van den taaien tegen stand der Duitsche troepen onder zware bloedige verliezen voor den tegenstander; 103 Sovjettanks werden vernietigd. Aan de Wo 1 c h o f en voor Leningrad werden verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In Egypte heeft de vijand zijn ver- geefsche aanvallen, die veel verliezen op leverden, niet herhaald. In het gebied der Middellandsche Zee hebben Duitsche jagers 10 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Op *M a 11 a hebben gevechtsvliegtuigen installaties van het vliegveld Lucca in brand gebombardeerd. Het weermachtbericht van Zondag luidt: „Ten Zuiden en ten Oosten van Rostof werd in hevige gevechten de overgang over den Don veroverd. De pogingen van den vijand om een geordend en samenhangend afweerfront op den Zuidelijken oever van den Don op te richten, zijn mislukt. Een Sovjet-duikboot werd door de luchtmacht in de monding van den Don tot zinken gebracht. Op de Wolga wierpen gevechtsvliegtuigen bij aan vallen overdag en 's nachts twee tank schepen met een gezamenlijken inhoud van 6000 ton in brand en brachten drie met ravitailleeringsgoederen geladen groote sleepschepen tot zinken. In de groote bocht van den Den zijn Duitsche en Roemeensche troepen in ge vecht met vijandelijke infanterie- -en pant serstrijdkrachten. Zij hebben met hun voor hoeden den Don bereikt. Op het gebied van Woronesj misluk ten ook Zaterdag alle aanvallen van de bolsjewisten door den schitterenden strijd lust van onze troepen. Ten Noordwesten van Woronesj werden omvangrijke troepen Ook voor Port Said Duitsch marinesucces Nieuwe successen voor de As in Egypte Van 29 Juni, den dag der verovering van Mersa Matroe, tot 20 Juli heeft de Duce in het Marmarische operatiegebied ver toefd. Hjj heeft dagelijks besprekingen ge voerd met het opperbevel in Noord-Afrika. Op zfin reis bezichtigde dé Duce troepen, vliegvelden, vlootsteunpunten, Italiaansche en Duitsche lazaretten, ravitailleerings- en op leidingsstations en Italiaansche kolonisten dorpen. Hij rèikte den piloten van het vijfde luchteskader dapperheidsonderscheidingen uit. Het onverwachte verschijnen van den Duce wekte groote geestdrift onder de troepen, die zich na hun bliksemsnellen opmarsch van 700 K.M. gereed maken om opnieuw georga niseerd en van nieuwe uitrusting voorzien tezamen met de Duitsche troepen de tweede phase van den slag in 'te gaan. Op den terugweg verbleef de Duce eenige uren in Athene, waar hij op het vliegveld door den commandant van het Italiaansche 11de leger en door minister Chigi werd ont vangen. Na het plechtige bezoek aan de Akropolis begaf de Duce zich naar de grena diers van de Italiaansche bezettingsregimen ten waar hij geestdriftig werd ontvangen. In het gebouw van de Italiaansche legatie ont ving de Duce den Duitschen gezant te Athene, von Altenbrug, den chef der Grieksche regee ring, generaal Tsolakogloe, den Griekschen minister van economische zaken en den bur gemeester van Athene, Op 20 Juli des avonds landde de Duce op het vliegveld van Guidonia, nadat hij 20 dagen lang ruim 6000 K.M. per vliegtuig had afge legd over zeeën en woestijnen. Het Italiaansche weermachtbericht van Za terdag luidt als volgt: Hier en daar bedrijvigheid der artillerie aan het Egyptische front. In den Zuidelijken sec tor werden aanvallen van gepantserde vijan delijke strijdkrachten afgeslagen en enkele pantserauto's onbruikbaar gemaakt. Tien Britsche vliegtuigen zijn door Duit sche jagers neergeschoten en 2 door Italiaan sche tijdens levendige luchtgevechten. De divisie Pavia heeft zich onderscheiden door haar moedige houding tijdens de gevech ten van de laatste dagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben Tobroek gebombardeerd, waardoor beperkte materieele schade werd veroorzaakt. Enkele Libysche burgers werden gedood of gewond. In het Oosten der Middellandsche Zee heeft een onderzeeër onder bevel van luitenant ter zee tweede klasse Sergio Puccini een schip van 5000 ton getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Een andere duikboot heeft een trans portschip met troepen getorpedeerd en in den grond geboord. Vier Britsche torpedovliegtuigcn zijn ver nietigd bij een aanval op een Italiaansch con- vooi. waarbij een vrachtboot licht beschadigd werd. Een deel der vliegers werd gevangen genomen. Het weermachtbericht van Zondag luidt: Aan het Egyptische front werden vijande lijke troepen en autocolonnes doeltreffend door onze artillerie bestookt. Formaties van de Spil hebben de activiteit van de Britsche luchtmacht doeltreffend verhinderd. Drie Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. .Tijdens de jongste hevige gevechten heeft zich ook het derde bataljon van het 62ste re giment infanterie van de divisie Trento on derscheiden. Het bataljon verni^de 16 vij andelijke tanks. Italiaansche en Duitsche vliegtuigformaties hebben de steunpunten op Malta aangevallen. Een Hurricane werd door Duitsche jagers neergeschoten. Twee van onze vliegtuigen zijn aiet teruggekeerd. concentraties van den vijand door een ge- concentreerden aanval van formaties in fanterie pantserwagehs en de luchtmacht uiteengeslagen. Tegenaanvallen van den vijand leverden geen succes op. Alleen in een sector van een divisie wer den Zaterdag overdag 48 vijandelijke pant- serwagens vernietigd. Aan het overige Oostelijke front slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Op Malta werden in de installaties van de vliegvelden Lucca en Half ar nieuwe vernielingen aangericht. Voor Port Said werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. Aan de Oostkust van Engeland be stookte de luchtmacht Zaterdagnacht bij goed zicht op den grond de haven van Middlesborough met een groot aantal brand en brisantbommen. Na hevige ontploffingen ontstonden uitgestrekte branden. Nadat enkele Britsche vliegtuigen over dag in het Rijn-Main-gebied lukraak bom- merj hadden neergeworpefi, viel de Brit sche luchtmacht Zaterdagnacht West- Duitschland aan, vooral Duisburg, Homberg en Mörs. De burgerbevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken ontstond deels aanzienlijke schade aan gebouwen. Door nachtjagers en luchtdoelartillerie werden 11 der aanvallende bommenwerper.* neergeschoten. Sovjet-bommenwerpers ondernamen sto- ringsaanvallen zonder eenige uitwerking op O o s t-P r u i s i s c h gebied. De bolsjewis tische luchtmacht verloor op 24 en 25 Julf 128 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen wor den vermist. Hongaren in den strijd. Het D.N.B. verneemt: De Hongaarsche Honvedtroepen hebben tijdens de afgeloo pen week over de geheele breedte van hun frontstellingen aan den Don de, verdediging van deze rivier ten Zuiden van Woronesj georganiseerd. Pogingen van kleine een heden om de rivier over te steken, werden verijdeld. Hongaarsche artillerie heeft de verdediging van het naburige Duitsche bruggehoofd gesteund. Bezettingstroepen der Honveds hebben met succes een uitge strekt boschgebied van gewapende benden gezuiverd. De val van Rostof. Hoe Engelsche militaire kringen na den val van Rostof den nieuwen toestand aan het Zuidelijke front beoordeelen blijkt uit een artikel van Liddie Hart in Svenska Dagbladet. Daarin wordt o.m. gezegd, dat het verlies aan goederen en grondstoffen ernstiger is dan het verlies der gebieden zelf. De Sovjet-Unie heeft de helft van zijn ijzererts en het voornaamste deel van zijn aluminium verloren. De levensmiddelen toestand wordt steeds moeilijker, aangezien door een eventueel afsnijden van den olie toevoer niet alleen het leger en het lucht- wapen der bolsjewieken maar ook de 500.000 tractoren in het onbezette deel van de Sovjet-Unie, t die voor den landbouw noodzakelijk zijn, buiten bedrijf zouden komen. De krachtsontplooiing van de bolsjewie ken bii Woronesj kan men niet al te be langrijk achten. In dit verband is ook de oorlog in Egypte voor de Geallieerden van. groote beteekenis, aangezien hij belang rijke geallieerde strijdkrachten bindt, die anders in de Sovjet-Unie gebruikt konden worden. De Londensche zondagsbladen noemen de positie der Sovjet-Unie „alarmeerend". De Daily Mail verklaart: Het geklets, dat de krijgskansen nu eens een keer moeten ne men ten gunste van de bolsjewieken, kan het 'gevaar niet verminderen. Reeds thans zijn de consequenties, welke voor de Ge allieerden voortvloeien uit de voortduren de Duitsche overwinningen, ontzaglijk. Derhalve worden de Russische hulpkreten aan het adres van de V. S. en Groot-Brit- tannië om ook levensmiddelen te ontvangen, steeds dringender. Bij de poging om tege moet te komen aan de gestegen leverings- eischen der Sovjet-Unie speelt de scheeps- ruimte een beslissende rol. De officieele Amerikaansche bevesti ging, dat de scheepsverliezen in de af geloopen week de hoogste waren sedert het uitbreken van den oorlog geeft een duidelijk beeld van de reusachtige ver liezen der Geallieerden op alle oceanen der wereld. De Moskousche correspondent van de Daily Telegraph schrijft in een militair overzicht, dat uit de gevechten aan den Don slechts een vaststaand feit blijkt, nameiijk dat de vijand hier ontzaglijk veel sterker is De kracht van de Duitsche luchtmacht overtreft alles, wat men daarvan tot dus ver heeft beleefd. Dat is te verbazingwek kender, daar bovendien ook aan het front in Egypte, in Duitschland zelf en in de bezette gebieden sterke Duitsche luchtstrijd krachten aanwezig znn. De bedrijvigheid der Duitschers in de lucht, gericht tegen de Russische spoorlij nen, wegen en bruggen over den Don ach ter Rostof is ongelooflijk groot. Spanje ideologisch geheel aan Berlijns zijde Artikel van Serrano Suner. In het tijdschrift Wille und Macht geeft de Spaanschc minister van bui- tenlandsche zaken. Serrano Suner. een uiteenzetting van de positie van Spanje in dezen oorlog. Hij somt de redenen op, waarom Spanje, al voert het geen oorlog, ondubbelzinnig aan de zijde van de mogendheden der Nieuwe Orde staan. Deze oorlog kent geen werkelooze toe schouwers, er is geen volk van historische persoonlijkheid, dat onverschillig kan zijn voor den afloop. Deze oorlog kan niet wor den beschouwd als de oorlog van Duitsch land; men heeft in Europa den indruk, dal alle volken wakker geschud zijn om deel te nemen aan een groote reorganisatie. Deze oorlog luidt een nieuw tijdperk in: een reorganisatie van cultuur, economisch le ven en politiek, een verandering der machtspositie. Indien, de oorlog van thans eenige ja ren later zou zijn uitgebroken, zou men gemakkelijk kunnen voorspellen, welke houding het bevrijde Spanje zou hebben aangenomen. Ideologisch maakt Spanje deel uit van het blpc der nationale revolu- tionnaire bewegingen. Historisch behoort het 'tot de volken, die hun recht eischen tegenover onrecht en berooving. Tijdens de slotzitting van de Spaansehen ministerraad, die werd gehouden onder voorzitterschap van generaal Franco, zijn vooi-namelijk militaire benoemingen be handeld. Italië—Japan—Italië door de luclit. Italiaansche topprestatie. Een Italiaansch Savoia Marchetti vlieg tuig voor lange afstandsvluchten is, naar officieel vvordi medegedeeld, van Rome naar Tokio en terug gevlogen, teneinde het Japansche volk de kameraadschappe lijke groeten van het Italiaansche volk te brengen. Het toestel werd bestuurd door den it. kol. Moscatelli. die 22 maal over den Atlantischen Oceaan is gevlogen. Het is na volgens program dc vlucht van 22.000 Km. te hebben voltooid, van Europa naar Azië en terug, op een vliegveld in midden-Italië geland. De bemanning werd na aankomst door den Duce begroet, die begeleid was door partij'- secretaris en door den onderstaatssecretaris in het ministerie van luchtvaart. Bovendien waren aanwezig de chef van de Japansche marinemissie en de Duitsche luchtvaart attaché. De lange-afstandsvlucht Italië-Japan-Italië heeft voor het grootste deel geleid over vij andelijk gebied. Het vliegtuig had tijdens zijn vlucht geen radio-installaties tot zijn beschik king, zoodat de bemanning geen weerberich ten kon ontvangen. Ondanks de moeilijkhe den, die hieruit voortvloeiden, werd het tra ject volgens het plan afgelegd. Naar Stefani meldt, was de vlucht van het Savoia Marchetti-vliegtuig van Rome naar Tokio en terug, behalve als bijzondere pres tatie, tevens gedacht als een proef, daar het •nemen bestaat eventueel een vliegdienst tusschen Rome en Tokio te openen. Finsche soldaten .genieten van den zomer. De onderkomens zijn van tafels en banken in de openlucht voorzien en in terrassen veranderd en hier brengt men de vrije v uren door. (Suomen-Holl.-p.k. Yslander-Pax Holl.-e) Japansche bommen op Australische stad. Landingstroepen bedreigen Port-Moresby. Voor het eerst sedert* het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië is-de Australi sche Oostkust en wei de stad Townsville door Japansche vliegtuigen gebombar deerd, zoo meldt het hoofdkwartier van de geallieerden in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan. Het hoofdkwartier der Geallieerden in Australië meldt dat het vliegveld van Port Moresby op Nieuw-Guinea door 18 Japansche bombardementsvliegtuigen onder escorte van 16 jachttoestellen is aangevallen. Alle pogingen, welke de Geallieei'den tot dusverre hebben ondernomen om de Japan sche landingstnanoeüvre op de Noordelijke kust van Papoea, welke een van de tot nu toe gevaarlijkste bedreigingen vormt voor het garnizoen der Geallieerden in Port Moresby, te belemmeren of te verijdelen, 'zijn mislukt, zoo schrijft de Daily Telegraph. Geen enkele an de luchtaanvallen der Geallieerden heeft e Japansche troepentransportschepen omkeeren kunnen dwingen. Ook was de Ja pansche luchtafweer voor'en na de landingen onverwacht hevig, geheel afgezien van het feit, dat de landingsoperaties zelf In korten tijd werden uitgevoerd. Van de plaats waap de Japanners aan land zijn gegaan, leidt een betrekkelijk goede weg naar Port Moresby. Naar de Japansche marinecorrespondenten melden, is onlangs een Japansche mijnlegger teruggekeerd, die in de Straat van Malakka binnen» vier uur tijds twee vijandelijke duik- booten met. dieptebommen tot zinken had ge bracht. Beide duikbooten, die slechts drie kilometer van elkander verwijderd waren, met luisterapparaten waargenomen. Dikke zwarte olievlekken getuigden van het succes van de aanvallen. De Amerikaansche nieuwsdienst meldt, dat bij den Japanschen luchtaanval op Port Mo resby. welke plaats vond op 17 en 18 Juli, het 4500 ton metende Britsche s.s Madchui vernietigd is. In 180 dagen. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Sedert 24 Januari hebben alleen Duitsche duikbooten 616 schepen met een inhoud van 3.843.200 brt. in den grond geboord. Binnen elke 24 uur zon ken in deze 180 dagen minstens drie schepen naar den bodem van den Atlan tischen Oceaan,, de Noordzee, de Mid dellandsche Zee of de Amerikaansche wateren. Elk van deze schepen had een gemiddelde tonnage van 6500 brt. Van de 616 schepen waren er 453, met een inhoud van 2.517700 brt. transport schepen en 163, met een inhoud van 1.325.500 brt.. tankschepen. Bij de cata strophe van het groote convooi op de Noordelijke IJszee, waarbij 38 schepen met ruim.230.000 brt. en 350.000 ton oor logsmateriaal voor de bolsjewieken in den grond werden geboord. ging de volledige uitrusting voor een leger van minstens 50.000 man verloren met inbe grip van de voor den gemotorisegrden - oorlog noodige benzine. De in de zes maanden alleen door de Duitsche duikbooten in den grond ge boorde schepen zouden rond 4.5 millioen ton oorlogstuig en benzine naar de fronten in Europa, Afrika en Azië heb-, ben kunnen vervoeren. 13 Britsche toestellen boven Hamburg en Westfalen neergeschoten. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht het stadsgebied van Hamburg met brisant- brandbommen aangevallen. Door talrijke afzonderlijke branden ontstond in de woon wijken schade aan de civiele eigendommen Ook moet op slachtoffers onder de bevolking gerekend worden. Volgens de voorloopige berichten zijn 18 der aanvallende bommen werpers omlaag gehaald. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, zijn de verliezen, door de Britsche luchtmacht bij haar in den nacht van Zater dag op Zondag op het industriegebied van Rijnland-Westfalen ondernomen aanval ge leden, gestegen tot 13 bommenwerpers. Met groote waarschijnlijkheid kan gezegd worden, dat drie Britsche vliegtuigen door Duitsche nachtjagers zijn neergeschoten. Naar het opperbevel der weermacht mede deelt, hebben afdeelingen Engelsche jagers Zondag verscheidene aanvallen op de kust van het bezette gebied in het westen gedaan. Boven het Kanaal ontmoetten zij Duitsche jagers, die hen tot den terugkeer dwongen. Bij talrijke korte luchtgevechten werden vijf Britsche jagers door Duitsche jagers van de typen Focke-Wulf en Messerschmit neerge schoten. De Engelsche luchtmacht tracht in toe nemende mate niet slechts de grootste steden, maar ook het platteland met bommen te be stoken. Naar van officieele zijde te Berlijn wordt vastgesteld, geschiedt zulks met de bedoeling den oogst en daarmede de voedsel voorziening schade toe te brengen. De Rijks- luchtvaartminister Rijksmaarschalk Goering heeft derhalve speciale voorzorgsmaatregelen hét platteland aangekondigd. Daar men in elk huis en elke boerderij niet over vol doende krachten beschikt om bij eventueele luchtaanvallen het gevaar in den kiem te smoren, zijn de plaatselijke lëiders der lucht bescherming gemachtigd een aantal huizen samen te voegen tot „plattelands-luchtbe- schermings-groepen". Elke groep zal een ge schoolden leider hebben en ten minste uit een brandblusch- en een bergingstroep bestaan. Liggen de woningen van een kolonie of de bijgebouwen van een boerenbedrijf te ver uiteen om met kans op slagen een dergelijke groep te vormen, dan worden de maatrege- het kader Van de zelfbescherming ge nomen. Grootere bedrijven dienen zich zelf te kun nen beschermen. In de eerste plaats moet ei voor worden zorggedragen voor observatie posten en een wachttroep, teneinde er zeker van te zij'n, dat ook des nachts onverwijld alarm wordt gemaakt, dient er een permanente wacht in het leven te worden geroepen. Alles moet steeds gereed staan voor het géval van een vijandelijke actie. Stettinius en het Engelsche menu. De gemachtigde voor de leen- en pachtwet i Engeland, Stettinius. bezocht een Britsch restaurant en verklaarde, terwijl hij het menu bestudeerde, dat Amerika gaarne bereid is meer levensmiddelen naar Engeland te stu ren. De eenige moeilijkheid is de transport kwestie. Hij voegde hieraan toe, dat over wogen wordt, hoe Amerika aan Engeland meer hulp kan verschaffen Het Engelsche ministerie voor dë voedsel voorziening heeft bevel gegeven tot stilleg ging van een groot aantal bedrijven der le vensmiddelenindustrie. Ongeveer 30 pet. van het aantal bedrijven in elke branche zal ge sloten moeten worden. In de chocolade en suikerwerkindustrie bedraagt het percentage zelfs 35 pet. Van 22 kaasfabrieken worden ef 17 en van 33 margarinefabrleken 13 gesloten. Tegelijkertijd wordt bekend gemaakt, dat de suikertoewijzing aan de biscuitfabrieken met 40 pet. en de vettoewijzing met verder 20 pet. wordt verminderd. John Glnbb—Lawrence II. Naar de Italiaansche bladen berichten, voe ren de Engelschen momenteel in de Arabische landen een intensieve actie voor het werven van Arabische vrijwilligers, waarmede zij kennelijk de sterkgedunde rangen van hun eigen strijdkrachten in het Naburige Oosten willen aanvullen. Van Engelsche zijde wordt hierbij hoog opgegeven van de veijdiensten van Majoor John Glubb, dien men reeds den bijnaam van „Lawrence II" heeft gegeven en die zijn activiteit momenteel uitsluitend in Syrië ontplooit. Deze „mobilisatie van de Arabieren" draagt een vrijwillig karakter, hetgeen echter niet wegneemt, dat er op de bewoners der Arabische landen zoo noodig druk wordt uitgeoefend. KORT NIEUWS Volgens een bericht van de Evening Standard uit Midlands (Ontario) ziin al daar op een werf vier op stapel staande vrij groote vrachtbooten vernietigd door een grooten brand. Het vuur tastte ook werven in de nabijheid aan. waar schepen in aan bouw meer of minder ernstig werden be schadigd. De Engelsche minister van arbeid heeft in het Lagerhuis verklaard, dat het aantal ongevallen in de oorlogsindustrie geweldig is gestegen tengevolge van het gebrek aan ondervinding bij net personeel. Ongeveer 23.000 bedrijven der Engelsche textielindustrie zullen om redenen der grondstofvoorziening en besparing van ma chines en werkkrachten binnenkort worden gesloten. Hierdoor zullen nog slechts onge veer 2000 van de het meest rationeel wer kende ondernemingen blijven bestaan. Naar radio Delhi meldt, heeft de kapt. van politie der Noord-Westeliike provincie van Indië verklaard, dat hij bij de Britsche regeering versterking heeft gevraagd voor de grenspolitie. Er zullen 7000 man politie en 135.000 geweren geleverd worden. Snippers. De idistributie-politie te Tilburg heeft 500 kg leder in beslag genomen. De eige naar, zekere C., had dezen voorraad niet opgegeven aan het Rijksbureau voor Huiden en Leder, doch wilde het leer gebruiken voor sluikhandelpraktnken. De Fransche jeugdbeweging, de Com pagnons de France, heeft te Randan haar tweeden verjaardag gevierd. Maarschalk Pétain bracht een bezoek aan de 7000 leden die te Randan biieen waren. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Malta gisteren zijn 2800ste luchtaan val beleefd. Volgens berichten uit Melbourne heerscht momenteel in Australië een kangoeroeplaag, die groote schade aan de gewassen dreigt aan te richten. Groote kudden kangoeroe's springen over de graanvelden en vernielen den oogst .De boeren hebben reeds militaire hulp ingeroepen. Omheining der akkers heeft weinig resultaat, daar de dieren over vrij hooge hindernissen kunnen springen. De Japansche opperbevelhebber heeft bepaald, dat voortaan het Japansch en het Tagalog, een inheemsche taal, op de Philip- pijnen de officieele talen zullen zijn. Voor- loopig Is het gebruik van Engelsch nog toe gestaan. Een strop voor de klanten. In den afgeloopen nacht zijn ongewensch- te bezoekers, na een kelderraam verbroken te hebben, een reinigingsbedrijf voor klee- ding in de Marco Polostraat binnengedron gen. Alle kleedingstukken, die daar vajj de verschillende klanten aanwezig waren, naar schatting ter waarde van pl.m. 1500, heb- hen zij meegenomen. Zweedsche protesten tegen Sowjet-luchtaanvallen. De Zweedsche pers protesteert in scherpe bewoordingen tegen de Russische bomaan vallen van Vrijdag op het Zweedsche eiland Oland. „Wij hebben genoeg van dergelijke, moeilijk te begrijpen „vergissingen", schrijft Stockholms Tidningen. Góteborgs Morgenpost uit het vermoeden, dat de Russische duikbootaanvallen en de bomaanval op Oland weloverwogen provoca ties zijn om met het oog op de catastro- phale ontwikkeling van den strijd in Zuid- Rusland zoo spoedig mogelijk in Europa en wel het liefst in Scandinavië met alle geweld een tweede front te doen ontstaan. Derhalve moet Zweden op zijn hoede zijn, aldus het blad, daar het in de toekomst zware belastingsproeven kan verwachten. Nederlandsche Kultuurkamer. Een nieuwe regeling der auteursrechten. Tot voor kort heerschte op het terrein der auteursrechten een ongewenschte ver deeldheid, doordat het voormalige BUMA auteursrechtencontracten afsloot, zoowel met een aantal landelijke en provinciale organisaties van muziekverenigingen als met dilettantsorkesten afzonderlijk. Daarenboven is gebleken, dat verschei dene harmonie- en fanfaregezelschappen aan de contróle van het voormalige BÜMA ontsnapten en in het geheel geen auteurs rechten betaalden, hetgeen ten nadeele was van de componisten. De Nederlandsche kuituurkamer heeft ook aan het auteursrechtenvraagstuk haar aandacht geschonken en in overleg met de vakgroep volksmuziek van het muziekgilde en het Nederlandsch auteursrechtenbureau is een collectief contract ontworpen, dat afgesloten is met den Nederlandschen bond van dilettantenorkesten, geldende voor jaar en ingaande 1 Juli 1942. Hierdoor zijn de auteursrechten-ver plichtingen van alle dilettanten-orkesten uniform geregeld en wel op een basis van 2 procent van het jaarlijksch budget der vereenigingen, met een minimum van f 6 per jaar. Daarvoor kunnen de muziekvereenigin gen zooveel uitvoeringen per jaar geven als zij wenschen. Slechts dienen zij de uit te voeren programma's tijdig aan het N. A. B. in te zenden. Maken zij muziek in opdracht van derden (bij sportuitvoeringen of bij medewerking aan door anderen georganiseerde feesten), dan moeten de auteursrechten rechtstreeks met het N. A, B. worden geregeld door de organisatoren. Met het nieuwe collectieve contract voor de auteursrechten is een voor de volks muziek belangrijk probleem radicaal op gelost in het voordeel der muziekvereeni gingen en in dat der auteurs. Een practisch resultaat van den arbeid van de Nederlandsche kuituurkamer, die in de kringen der betrokkenen, naar reeds is gebleken, zeer wordt gewaardeerd. Het 25-jari" bestaan van den Ned. Zwem- en Reddingshond. Er wordt een gedenkboek samengesteld. De heer A. J. Meijerink schrijft ons: Het .georganiseerd zwemmend redden" van den voormaligen ,,Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen", nu gefuseerd met den Ned. Zwembond. zal met 16 Sep tember een tijdvak van 25 jaar afsluiten. Het hoofdbestuur van den Ned. Zwem en Reddingshond heeft den wensch uit gesproken dat de hoofdcommissie Zwem mend Redden dit feit zal herdenken, ge zien de groote daling van het aantal ver dronkenen in de laatste 25 jaren. Haarlem heeft reeds het herdenkings jaar ingeluid met een tentoonstelling van verkleinde redddingsmiddelen in Heenk's IJzermagazijn. die groote belangstelling trok. Nu zal een dergelijke tentoonstelling plaats vinden in Amsterdam; de V.V.V. „Amsterdam" heeft, haar etelages ook wel willend afgestaan. Zij wordt gehouden van 8 tot 19 Augustus, Rokin 5, Amsterdam C. Aan de heeren J. W. van Gemen te Am sterdam en A. J. Meijerink te Haarlenr mede-oprichters van den Bond, is verzocht een Gedenkboek samen te stellen. Op 2 Augustus worden in Utrecht kam pioenswedstrijden georganiseerd en op 15 en 16 Augustus te Amsterdam, wedstrij den zwemmend redden. Tot slot zal een receptie op 12 September in Amsterdam gehouden worden; vodr de regeling draagt de Amsterdamsche Brigade zorg. Dat er aanleiding is de feiten te her denken bewijzen enkele cijfers. In de jaren 1903 tot 1910. het tijdvak waarin de eerste reddingsbrigade voor drenkelingen in ons land werd opgericht, verdronken gemiddeld elk jaar 939 man nen, vrouwen, jongens en meisjes; dat aan tal van bijna duizend is nu teruggeloopen, weer over zeven jaar, van 1935 tot en met 1941 tot gemiddeld 605. Vooral de jaren 1940 en 1941 met de verplichte verduiste ring waren zeer ongunstig, met hooge ver- drinkingscijfers. Nemen we nu nog m aan merking dat in die 30 jaren het aantal in woners van Nederland is toegenomen met meer dan 2.500.000 zielen, dan spreekt de daling van het aantal verdronkenen, dui delijke taal. Het „Leert zwemmen voor u zelf en voor uw medemensch" blijft het parool van elk lid van den Zwem- en Reddings hond. „EEN WEG NAAR SAMENWERKING 's-Gravenhage. 27 Juli. Hedenavond van 21.tot 21.15 spreekt Max Blokzijl via Hilversum II in zijn politiek weekpraatj over „Een weg naar samenwerking". Gestadig groeit het verdedigingswerk in het Westen. Fundeeringen voor het geschut verrijzen in en uit den grond. (Atlantic-Holl.-p.k. Gentsch-Pax Holl.-c) ONGELOOFLIJly MAAR MISSCHIEN TOCH WAAR Bs. In ons blad van heden staat een bericht, dat op velen 'n pijnlijken indruk maken moet. Het is voor hun schier onge looflijk. Zij doen er dan ook goed aan deze krant zoo spoedig mogelijk van zich af te schuiven met een verachtelijk gebaar; zoo iets van „dat is de grootste onwaarheid die ik ooit in dit leugenblad gelezen heb"! Wy bedoelen het bericht, waarbij gemeld wordt, dat de Duce de Middellandsche Zee over gestoken is en een bezoek aan Noord-Afrika bracht. Het liegen van den geroutineerd lei der der beste geruchtencentrale is nog een kleinigheid, vergeleken bij deze opscheppe rij. Het alle zeeën beheerschende Albion zou 'n dergelijke reis toegelaten hebben, kom nou! Men kan hen van alles probeeren op de mouw te spelden, dat Rostov gevallen is, en. desnoods, dat de Oase Siwahi door de astroepen bezet werd, goed, maar vraag niet, dat zij gelooven zullen, dat Engeland niet langer alle zeeën beheerseht.Stel je toch eens voor. De Duce. de man die voor hun part alles kan doen, behalve dat ééne: zich persoonlijk in het hol van den vijand wa gen, zou het er op riskeeren dat hij gevan gen genomen wordt; deze man zou. neen; uitgesloten! Men denke eens .pan het om gekeerde. Churchill steekt den grooten plas over (dat kan want Engeland beheerseht alle zeeën) dn begeeft zich, laten we zeggen: per vliegtuig, dwars over bezet Frankrijk naar Egypte. De vergelijking gaat wat mank, van wege afstand en doelmatigheid, maar geen enkele vergelijking gaat precies op. Chur chill dus heeft maling aan Duitsche jagers en afweergeschut en steekt kalm over bezet Frankrijk. Het is te dol om te gelooven en er is geen sterveling in Engeland, die dót risico zou willen aanvaarden: gesteld dat Churchill zelf er den moed toe bezat. Dus, Maar, als de Duce zich nu toch eens werkelijk over de Middellandsche Zee naar Noord-Afrika begeven hadja, dan is er maar één mogelijkheid, n.l. deze. dat Engeland tóch niet alle zeeën beheerseht. Het is een enge dachte en daarom moet dat bericht wel gelogen* zijn. Trouwens, wie verderop in dit blad kijkt vindt nog meer vreemd nieuws: Zoo, bij voorbeeld, het bericht, dat een Italiaansch Savoia Marchetti-vliegtuig van Rome naar Tokio en terug is gevlogen, om het Japan sche volk de kameraadschappelijke groeten van het Italiaansche volk te orengen. Weer zoo iets onmogelijks, want Engeland met z'n duizenden en nog eens duizenden vliegtui gen beheerseht met alleen alle zeeën, maar ook het luchtruim. Kom. kom, opscheppen is óók 'n vakLaten we eens een ver gelijking treffen. Óch, waarom zouden wij? Maar toch! als het hu eens wèl gebeurd was? Ja, daar heb je weer die enge ge dachte. En dan is er nog iets. De. gemachtigde voor de leen- en pachtwet in Engeland, Settinius, bezocht een Britsch restaurant en verklaarde, terwijl hij het menu bestudeer de, dat Amerika gaarne bereid is meer levensmiddelen naar Engeland te sturen. De eenige moeilijkheid is de transport kwestie. Hij voegde hieraan toe, dat over wogen wordt, hoe Amerika aan Engeland meer hulp kan verschaffen. Het Engelsche'ministerie voor de voedsel voorziening heeft bevel gegeven tot stilleg ging van een groot aantal bedrijven der levensmiddelenindustrie. Ongeveer 30 pCt. van het aantal bedrijven in elke branche zal gesloten moeten worden. In de chocolade en suikerwerkindustrie bedraagt het per centage zelfs 35 pCt., van 22 kaasfabrieken worden er 17 en van 33 margarinefabrieken 13 gesloten. Tegelijkertijd wordt bekend gemaakt, dat de suikertoewijzing aan de biscuitfabrieken met 40 pCt. en de vettoe wijzing met verder 20 pCt. wordt vermin derd. Wel, dat bericht moet ook gelogen zijn! Foei, het is niet meer om te lezen. Enge land, dat alle zeeën en het luchtruim be heerseht kan geen gebrek aan grond stoffen hebben. Of, zou toch de werkelijkhéid er mis schien, héél misschien, even anders uit zien Ja, dan wordt het hoog tijd, dat velen van ons eens aan de gedachte gaan wen nen. afstand te doen van vele verkeerde opvattingen en kleine bezwaren, om dat éene groote: de toekomst van Nederland te verzorgen en er van te maken wat er van te maken is; ook dan wanneer het eens minder mooi mocht uitvallen dan de strij ders van het oogehblik het zich voorstellen. Oefeningen in tegenwoordig heid van den Bevelhebber der Weermacht. Het bureau van den bevelhebber der weer macht in Nederland maakt bekend De bevelhebber der weermacht ln Neder land, de generaal der vliegers Fr. Christian sen, heeft in gezelschap van den chef van zijn generalen staf, generaal-majoor Drum, dezer dagen nieuwe verdedigingsinstallaties van het leger aan de Nederlandsche kust en zware artillerie der marine geïnspecteerd. Hij nam deel aan oefeningen der troepen in het achterland en woonde een oefening in de bestrijding van valschermtroepen bij onder leiding van den commandeerenden generaal en bevelhebber in de Luftgau Holland, gene raal vlieger Siburg. Laffe Britsche aanvallen op Nederlandsche burgers. Wederom zes slachtoffers. 's-Gravenhage, 25 Juli. Uit de vluchten der Britten blijkt steeds een zekere stelselloos heid, als zij boven Nederlandsch gebied ko men. Als zij eens, zooals enkele dagen ge leden, in het wolkendek naderbij sluipen en op zee visschersbooten onder vuur nemen, dan mogen zij dat gerust in het credit van het tweede front boeken. Meer dan lichtzinnig is het evenwel, als zij zich laten verleiden geen militaire doelen aan tc vallen, maar in plaats daarvan hun aan- •allen met bommen of schietwapens ie rich ten op burgers en hun vredige drf. Dat heeft de laatste dagen alleen al 6 dooden geëlscht erscheiden zwaar- en lichtgewonden. Werkloozenkas van het N.A.F. Naar aanleiding van een verzoekschrift van het Nederlandsche Arbeidsfront (N.A.F.) heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken zich in beginsel bereid verklaard, het reglement van een door het N.A.F. opgerichte werk loozenkas goed te keuren en ten behoeve van die werkloozenkas te rekenen van 28 Juni 1942 volgens het werkloosheidsbesluit 1917 subsidie te verleenen ten bedrage van 100 pet van de bijdragen der leden. Voorts heeft genoemde secretaris-generaal zich te vens in beginsel veTeenigd met den over gang van de werkloozenkassen der gesub sidieerde vereenigingen. aangesloten bil het Nederlandsch Verbond van Vakveree- nigiiigen in de werkloozenkas van het N.A.F., te rekenen van den zelfden datum. Het verleenen van recht op subsidie voor de werkloozenkas van het N.A.F. was eerst mogelijk na een wijziging van het werk loosheidsbesluit 1917, die inmiddels is aan gebracht. Onderhandelingen zijn nog gaande over de aan de subsidie-verleening en aan de goedkeuring van den overgang van de werkloozenkassen van het N.V.V. ta verbinden voorwaarden.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1