Nieuws uit lJmuiden/ Velsen, Beverwijk en Omstreken Landelijk Polotournooi een prachtig succes! De dierenarts aan den slag BUBBELTJE EN KNOR Van alle zijden werd V.Z.V. lof toegezwaaid. Prettige ontvangst. Reeds Zaterdag spanning. Ken merkende „familiebijeenkomst". Leerzame excursies. Belangstelling was Zondag nog grooter dan vorig jaar. Zeer sportief verloop. Knappe organisatie. Utrecht na strafworpen winnaar. UTRECHT NA STRAFWORPEN WINNAAR. „Alle lof voor V. Z. V.!" was kort sam gevat. het oordeel van allen, die Zaterdag Zondag het landelijke waterpolotournooi In De Hcerendulnen hebben bijgewoond. De Velser Zwemvereenlging heeft een prachtig succes be haald, dat ongetwijfeld vele vruchten zal afwer pen. Ze heeft niet alleen aan spelers en officials maar vooral aan de vele helangstellenden urer bezorgd, waarover nog dikwijls met veel genoegen zal worden gesproken. Bijzonder knap was de organisatie verzorgd, hetgeen opnieuw bewees, dat. V.Z.V. terecht een vooraanstaande plaats Inneemt. Reeds nu was de belangstelling grooter dan de eerste maal, hoewel de omstandigheden niet, steeds gunstig waren. Daarom zijn wij er van overtuigd, dat de vereeniging het volgende jaaj, wanneer ze weer een dergelijk tournool doet plaats hebben, nog meer op de aandacht beslag zal leggen. Bergen werk zijn er verzet <xn het welslagen mogelijk te maken, zoodat alle werkers en werksters woorden van lof toekomen. Ze heb ben vele bezwaren moeten overwinnen, maar hadden er de moeite voor over, omdat zij inza gen, dat deze gelegenheid geschikt was om een krachtige propaganda voor de zwemsport in het algemeen en het waterpolo in het bijzonder te maken. Wanneer zij nu op hun arbeid terugzien zul len zij alleszins voldaan zijn. PRETTIGE ONTVANGST. Hoe goeod was de ontvangst verzorgd. Direct kregen spelers en officals een uitstekenden in druk van den vlotten gang van zaken van V.Z.V Toen zij zich Zaterdagavond naar De Heeren duinen begaven verwachtten zij dan ook iels goeds en hierin zagen zij zich niet: beschaamd De belangstelling van de zijde van het publiek was bevredigend, het zwembad bood een aange naam beeld door de vele vlaggen, de belang stellenden waren keurig op tribunes etc. ge plaatst, er was microfoonreportage en ook ver der klopte de organisatie als fen bus. Dezelfde factoren werden door het -publiek ge waardeerd. Bovendien kan dit het spel Er was een krachtige, sportieve stimulans, zoo dat de spelers zich volkomen gaven. Aan spaiy- ning was er dan ook allerminst gebrek. Toen de wedstrijden achter den rug richtten spelers en officials hun schreden naar ne Griffioen le IJmuiden Oost, waar zij met hu.- LJleegouders" kennis maakten. Het was for mldabel wat de familie Swier had gespresteerd om allen g'elegenheid te geven den inwendigen mensch te versterken. Terecht bracht de heer P. Borst, de energieke voorzitter van V.Z.V. hartelijk dank voor. V. Z. V. I GEHULDIGD. Bij zijn inleidende woorden, die kort maai krachtig waren, heeft de heer Borst tevens het eerste zevental der vereeniging, dat ongeslagen kampioen is geworden, gehuldigd. Evenals bij zijn openingswoord in De Heerenduinen bracht hij dank aan allen, die hun aandeel hebben bij gedragen, als de directie van De Heerenduinen, de Nederlanlschen Zwem- en Reddingbond, de kringen daarvan, degenen, die de excursies mo gelijk maakten, de heer J. J. E. van Baarrel var de Haarlemsche Courant, etc. Als blijvend blijk van waardeering bood hij, ook aan het kam- pioenszevental en alle spelers van dit tournool een fraai wandbordje aan. Hierna trad de heer G. J. Voogd, voorzitter van den kring Haarlem, naar voren, die met hel kampioenschap gelukwensclite en de hoop uitte, dat V.Z.V. 3 volgend jaar hooger zal wor den geplaatst. Het verdient veel lof, dat in dezen tijd een landelijk tournooi is georganiseerd, al dus spreker; er wordt immers een groot finan cieel risico genomen, maar V.ZiV. Is nu eenmaal zeer actief. Ze doet ook voor den kring goed. „W'j Haarlemmers wenschen", zoi sloot hö, „dat V.Z.V. nog jarenlang jlergeiyke belangrijke toumooien zal mogen organiseeren" De heer W. de Vries zelde namens den kring Amsterdam en de overige kringen, dat men dankbaar is. De ontvangst was zeer prettig. „We verbeiden dan ook steeds met ongeduld de ultnoodiging. om naar IJmuiden te komen; moge u nog vele jaren deze wedstrijden verzorgen." De kennismaking van de spelers met de gast vrouwen en -heeren bleek van een zeer aangena- men aard te zijn. In dit verband mogen wij laatstgenoemden wel veler dank overbrengen Deze hadden het niet gemakkélijk, maar voorbeel dig hebben zU zich, dikwijls dank zij hun zelf opoffering, geweerd. EXCURSIES. Zondagmorgen werden er twee excursies naar keuze gemaakt. De meeste gasten gingen naar het crematorium, de overigen bezochten de ter reinen van den tunnelbouw. De indrukken wa ren zeer goed en leerzaam. Ook dit deel,van het programma was een succes. 's Middags te half drie traden allen weer in De Heerenduinen aan. Er was. zeer veel publiek en de stemming liet niets te wenschen over. Over de prestaties zal straks een onzer sportmede- werkers zijn nieuws zeggen. Aan het einde vooral was de spanning bijna niet te dragen. Utrecht is tenslotte door strafworpen winnaar geworden. Ruimschoots tevreden keerde het publiek huis waarts, vastbesloten volgende jaar bij het derde tournooi en binnenkort bij andere polowed Strijden opnieuw present te zijn. De wedstrijden. (Van e r sportmedewerkers). Br. over het geheel werd er goede polo- sport te zien gegeven, zoodat; het publiek ten volle met de wedstrijden meeleefde en zeker waar voor zijn geld kreeg, niet. in het minst door het feit, dat een tweetal wedstrijden door straf worpen beslist moest worden. HAARLEM EN UTRECHT In ons nummer van Zaterdag gaven wij een voorbeschouwing over het Polo-toürnooi der V Z. V. We schreven toen: „Waren vroeger, en zelfs nog verleden jaar, Den Haag en Amsterdam de sterkslen, dit jaar is zulks iets anders. Haarlem en Utrecht zijn sterker geworden en het is niet onwaarschijnlijk, dat één van hen voor de verras slng zal zorg dragèn." Welnu, beide laatstgenoemde zeventallen heb ben reeds den eersten dag voor een verrassing zorg gedragen. Haarlem, zorgde er zelfs vöor twee: Eerst door de wijze, waarop zij zich kans loos door Amsterdam liet slaan, daarna door haar sprekende, volkomen verdiende zege op Den Haag. De Utrechtsche verrassing betrof eveneens een zege op de Haagsche ploeg. De Utrechtenaren hadden In deze ontmoeting Vrouwe Fortuna iets meer op hun hand. Om te beginnen scoorde Den Haag in de eerste helft o.l. een doelpunt, toen Flotman een schot van Rulmschotel achter (ie lijn stopte, wat scheidrechter Braam ont ging en over de geldigheid van één der door Utrecht in de tweewe helft gemaakte doelpunten waren de geleerden het niet eens. Ook den tweeden dag zorgden deze vroegere ficutsiders" wepr voor een verrassing: Eerst speelden ze tegen elkaar gelijk, waarna bleek, dat Utrecht beter strafworpen kon nemen, daar na speelde Utrecht opnieuw gelijk tegen het. sterke "Rotterdamsche team, dat: daarvóór Am sterdam kansloos met 4—1 geklopt had. Door strafworp'» won Utrecht tenslotte het toupiooi, wat een uitstekende prestatie van de In den laagten wedstrijd geheel uit U.Z.C.'ers bestaande ploeg genoemd mag worden. UTRECHT—DEN HAAG (3—2). Het eerst kwamen Zaterdag Utrecht en Den Haag tegenover elkaar te liggen. De Utrechtena ren liepen hard van stapel, zoo zelfs, dat- in de eerste minuten paal en doelman Vlothuizen een doelpunt moesten voorkomen. Toen kwam Den Haag opzetten. De belde Rulm- «chotels verzetten heel wat werk. Een hard schot va.n F, Rulmschotel werd o.i. achter den paal gestopt. Door toedoen van Tissen nam Den Haag echter toch de leiding (0—1). In den Maur kreeg hierna een paar-mooie kan sen om gelijk te maken, doch hij weigerde hard nekkig Rust 0—1 De tweede helft verliep al zeer spannend. Al gauw moest Van der Voet het water uit en doei- puntte Memel^k uit den toegestanen strafworp LOF, LOF, LOF! Het grootsche toufnooi is geëindigd! We haasten ons, om voorzitter P. BORST te bereiken. Nóg heeft hij het druk. „Atten tie voor een blikser/l-interview, meneer Borst! Hoe zijn uw indrukken?" De voorzitter lacht gelukkig: „Zéér be vredigend, een sportief succes, bezoek grooter dan vorig jaar! Boven verwachting is hel gegaan. De sterkste heeft gewonnen Een prachtige propaganda!" De heer P. H. J. DOGGER, secretaris der technische commissie van den N. Z. R. B., en radio-verslaggever van den Nederland- schen Omroep, komt voorbij. Hij is direct bereid vlug iets le vertellen: „Mijn indruk is zeer goed. De organisatie was behoorlijk. Het spel toonde Zaterdag veel te veel fou ten. Het stond op een lager peil dan zoo even. De sterkte der ploegen liep niet veel uiteen: Den Haag was, gelet op de ver wachting, zwak. Het tournooi is een succes geworden. Tot volgend jaar, zeggen we!" De heer JAN DE VRIES, voorzitter van den N. Z. R. B., is moeilijk te bereikenHij heeft het ontzettend druk enmoet zijn trein nog halen. We draven met hem mee en vuren enkele vragen op hem af. „Eén sportief succes!" antwoordt hij. „Prettige sfeer.... veel sportiviteitgunstig ver loop...., goed georganiseerdwed strijden traagUtrecht, Rotterdam, Haarlem en Amsterdam verschilden niet veel in kracht. Druk redeneert de heer B. PLANGER. secretaris-co.mpetitieleider van den N. Z. R. B. Maar hij heeft wel even tijd voor den interviewer. „Verschillende 'ploegen hadden twee midvoors, als Haarlem ei Amsterdam. Dat is een mislukking ge worden. Het is te betreuren als men met zulke proeven blijft doorgaan. De ploegen ontliepen elkaar niet veel. Utrecht en Rot terdam waren het sterkste. Het voordeel van spelers uit één club of nagenoeg één club. De organisatie was prima. Alle lof voor VZV!" We zien den heer G. J. VOOGD, voorzit ter van den kring Haarlem, en klampen hem aan. „Het spel is veel gehandicapt door de kou van het water; daar hadden de spelers last vanHet spelpeil stak niet boven dat van een normalen hoofdklasse wedstrijd uit. Er was zeer weinig krachts verschil, dat bewijzen de uitslagen. Een prachtige propaganda is dit tourngoi! Het was als altijd bij VZV in uitstekende han- den!"t En wat de menschen zeiden, die we ver der nog hebben gesproken? Hun opmer kingen kunnen worden samengevat in deze woorden: „Alle hulde voor VZV, het was prachtig en het smaakt naar rtieer!" Ziedaar ook de meening van v. B. Nu volgde een uiterst spannend gedeelte, waar in vaak goed combinatie-Spel viel te bewonde ren. Met een onverwacht ver schot gaf Mema- link Utrecht de leiding, doch direct hierop bracht Smol na een uitstekend opgezetten aanval d< partijen op gelijken voet (2—2). Na een dito aanval kreeg Tissen „de kans' m Den Haag de leiding te geven, doch hij schoot tegen Flotman aan. Uit een strafworp bracht Memelink Utrecht in veilige haven (3—-2). HAARLEM—AMSTERDAM (1—4). Hierna kwamen Haarlem en Amsterdam te water. Beide ploegen hadden gerulmen tijd noo- dig om er eenigszins in te komen, hoé de spelers zich ook inspanden. Vooral bij de Haarlemmers- ontdekten we weinig verband. Kollerie zag kans paar harde schoten te lossen, doch voorals nog kon hij de richting niet vinden. Toch wist hij na een door Van den Bogaerde genomen vrije worp den gelijkmaker te scoren, nadat Strijder Amsterdam de leiding had bezorgd. Kohier zorg de er voor, dat de rust mét 1—2 voor Amsterdam Inging. In de tweede helft leek het er aanvankelijk op, dat Haarlem zou ophalen. Vooral Braam was zeer actief. Toen Koster den bal uit een corner echter scherp ln den bovenhoek plaatste (1—3) liet Haarlem zich vrijwel overspelen. Vrugt stopte nog een paar kogels van Smitshuizen en Rootselaar, doch een schot van Koster was hem te machtig (14). DEN HAAG—HAARLEM (0—3). Geen wonder, dat men -na dit voor Haarlem teleurstellende einde in de ontmoeting Den Haag —Haarlem den mannen van Braam weinig kans gaf, temeer, daar Den Haag zieh-tegéh Utrecht zoo goed geweerd had, Het leek echter wel, of Haarlem een heel andei zevental in 't water bracht en toch was alleen v Bogaerde door Mauritz vervangen. In dezen wedstrijd was Swier echter veel beter op dreef dan tegen Amsterdam en Seubrlng was vrijwel niet te passeeren, al dient erkend, dat hij nog al n vrijen worp veroorzaakte. Bovendien voerde Braam z'n ploeg prachtig aan. Met de rust was de stand 0—1, door toedoen an Kollerie. Deze stand mocht iets geflatteerd heeten en hij zou dan ook zeker anders geluid hebben, als Vrugt zelf niet een kogel van Rulm schotel keurig had gestopt en een boogbal van denzelfden speler en een vliegend schot van Brasem niet door het houtwerk waren gestopt. Na de hervatting bracht De Geest aanstonds den stand op 0—2. Ondanks dezen tegenslag gaf Den Haag zich nog niet gewonnen, doch Smol was met een schot tegen den binnenkant van den paal al zeer onfortuinlijk, Na goed aangeven van Swier en een duel met d. Voet bracht Kollerie den stand op 0—3 toen gaf Den Haag zich gewonnen. Als tusschenwedstrijd speelde een V.Z.V.-ploeg :egen een combirtatie van vieV D.W.R.-spelers, ;en H.P.C.'er en twee Amsterdammers. De wed strijd eindigde met 3—2. Janus, Kramer en Gott- ler zorgden voor de V.Z.V.doelpunten. De tweede dag. Begonnen werd met HAARLEM-UTRECHT (2—2). De strijd was pas begonnen, toen Mauritz van zeer dichtbij den bal nog naast den paal werkte. Dit. beteekende echter slechts uitstel en geen af stel, want kort hierna benutte De Geest een door Kollerie genomen vrijen worp (1—0). Haarlem bleef nog even .in de meerderheid De Geest zwom eens alleen op FJotman af, doch deze stopte het, harde schot. Meteen trok Utrecht er tusschen uit en met een houdbaar schot pas seerde Overhagen Vrugt. Rust I—1. Het begin van de tweede helft was voor Haar lem, doch Bergers en lat en paal stonden een doelpunt in den weg. Toen Seubrlng een strafworp veroorzaakte, bracht Memelink den stand op 2—1. Verwoed viel Haarlem nu aan. Kollerie plaat ste uit een vrijen worp den bal naar De Geest, die geen fout maakte. Einde 2—2. Strafworpen moesten nu beslissen. Utrecht nam ze eerst en schoot ze alle 6 in het doel. De eerste 4 Haarlemmers deden hetzelfde, doch Seu brlng faalde, zoodat Utrecht in de finale kwam. AMSTERDAM—ROTTERDAM (1—4). Vervolgens stapten Amsterdam en Rotterdam te water. Aanstonds was Rotterdam gevaarlijker doch door minder juist plaatsen leverden deze eerste aanvallen geen resultaat op. Daartegenover had een aanval van Amsterdam succes: Een ach- terwaartsch schot van Van Rootselaar sloeg Tordofr voor Koster, die geen fout maakte (10). Ondanks hevige Rotterdamsche aanvallen Weef deze stand tot de rust gehandhaafd. De tweede helft begon met een hard schot van Koster (A.) tegen den paal. maar toen kwam Rotterdam los. Door een fout van Mustert maak te Van Dommelen gelijk (1—1). En toen was er geen houden meer aan. Keurig zwommen de Rotterdammers zich vrij. Zelfs Kohier vermocht hier niet/ tegen. Met twee schitterende schoten vooral het tweede doel punt was een „beauty" bracht Snoeks den stand op 1—3. Keurig samenspel tusschen Van Dommelen en Tordoir leidde tot het 4de doelpunt van de hand van eerstgenoemde (14). Juist, toen Amsterdam een tweeden goal scoorde, was er even te voren „time" gefloten. FINALE: UTRECHT—ROTTERDAM ((V—0) De finale bracht Utrecht en Rotterdam tegen over elkaar, nadat daarvoor de Haagsche ploeg een V.Z.V.-Nereus-comblnatie met 4—2 had ge klopt. De finalisten wogen prachtig tegen elkander op, Jammer was het, dat een groot deel van den wedstrijd twee zestallen elkaar bekampten, daar Tordoir en Heetveld wegens „verzwemmen" het water waren gezonden. Hoe Snoeks en Memelink,- de goals-getters van beide ploegen ook hun best deden, ze hadden het tegen Bergers en Verhoef zoo lastig, dat ze vrijwel geen kans kregen, al' dient erkend, dat vooral Memelink een paar maal bepaald pech had. Na de rust zat het Snoeks tegen, toen harde „linksche" tegen den paal kwam. Tegen het einde zwom Bergers op, doch zijn listige boogbal ging Juist naast. Einde 0—0. Van de eerste" zes strafworpen benutten beide zeventallen er drie. In dc tweede ronde was Utrecht fortuinlijker. Zij schoot ze alle 6 langs Tordoir, terwijl de eerste ïan van Rotterdam reeds faalde. Met 1 gewonnen wedstrijd en 2 gelijke spelen won Utrecht dus het tournooi, dat in alle opzich ten, dank z(] de voortreffelijke organisatie en de uitstekende rechtspraak een zeer vlot verloop had. D.C.IJ. naar jubileumtournooi. De bekende Amsterdamsche hoofdklasse-ver- eeniging Gezellig Samenzijn zal m Augustus baar 35-jarig bestaan herdenken. Zij heeft, ge meend, dat dit zevende lustrum niet onopge merkt voorbij moet gaan. Hoewel feestelijkheden achterwege zullen blij ven. heeft het bestuur toch een groot aantal wed^rijden en tournooien georganiseerd. Damclub IJmuiden Is uitgenoodigd deel te men. Zoo zal een klein meestertournooi worden gehouden, waarin de bekende meesters J. H. Vos en W. Rustenburg ex-kampioen van-Neder land, zullen spelen. Mogelijk zullen de iJmuider njeesters Dukel, Suyk en Ligthart uitkomen In elk geval zal D. C. IJ. 30 Augustus met een groot, aantal spelers, als training voor de petitie der hoofdklasse, aan groepswedstrijden deelnemen. Ook D.G.S. maakt een boottocht. De Vereeniging van Jonge Oud-Katho lieken D.G.S. zal Zondag 2 Augustus een boottocht naar Amsterdam houden en een bezoek aan Artis brengen. Het ligt in de be doeling, dat de rondgang door den dieren tuin in combinatie met de zusterverenigin gen Van Neercassel te Amersfoort, O.I.O.S. te Utrecht, Vita Nuova te Hilversum en Van Heussen te Amsterdam zal geschieden.1 Na aankomst met de boot van de Allernaar Packet zal D.G.S. den kerkdienst bijwonen in de Oud-Kath. Kerk aan de Brouwers gracht, om daarna met de andere vereni gingen samen te komen voor den verderen middag. Naar het zich liet aanzien, bestaat nu reeds groote belangstelling voor den tocht. Zomertournooi D.C.IJ. Tweede ronde demi-finale. (Van onzen dam-medewerker) Dinsdagavond zal in het clubgebouw van D.C.IJ. de tweede ronde worden gespeeld van de demi-finale van het zomertournooi. Het programma luidt aldus: Groep A: B. DukelH. v. d. Heijde en J. BalF. Basstra. Groep B: K. de JongF. Dukel en JonkerT. Postma. Voor de verliezersronde is het volgende programma samengesteld: A. SchagenJ. v. Straten en D. OttJ. Waal. Indien Dukel er ip slaagt zijn overwin- ngenreeks voort te zetten en dus ook v. d. Heijde aan zijn zegekar te binden, dan heeft hii zich als eerste in de finale ge plaatst. Bal moet van Basstra winnen wil hij nog kans behouden om zich te plaatsen, Indien Jonker remise behaalt heeft ook deze speler zich geplaatst. Een spannende partij staat den belangstellenden te wach- Postzegelvereeniging met vacantie. Het bestuur der postzegelvereeniging IJmuiden en Omstreken heeft het voorne men om de leden gedurende Juli en Augustus niet meer bijeen te laten komen. Na de vacantieperioae zal getracht wpr- den het werk normaal te hervatten. Indien de tijdsomstandigheden dit toelaten zal er tegen September weer vergaderd worden. Handelsavondschool. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat het onderwijs der Handelsavondschool Maandag 14 September zal worden hervat. Het dierenasyl aan den IJmuiderstraat- weg van de afdeeling Velsen en omstreken der Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren mag zich nog steeds in veler belangstelling verheugen. Duidelijk komt geregeld tot uiting, dat het in een groote behoefte voorziet. De aandacht richt zich er onder meer op het werk van den dierenarts, den heer J. Jongkind, dat van bijzondere waarde blijkt te zijn. Het is een uitstekende gedachte geweest de zittingen van den arts in het aysl te doen plaats hebben. Deze heeft hier im mers ae beschikking over een flinke ruim te en ook verder zijn er verscheidene voor- deelen op te noemen. Voor het publiek is het van Belang, dat het tijdens een bezoek tevens een goede gelegenheid heeft om een behoorlijken indruk te krijgen van het geen in de inrichting de belangstelling pleegt te trekken. Gewoonlijk komt men hier niet toe door gebrek aan tijd of om andere redenen, maar nu men er toch is kan men eens overal een kijkje gaan ne men. Zonder twijfel zal de indruk bevre digend zijn, om niet van „verrassend" te spreken. Het is niet nöoriig ook op deze plaats nog eens de aandacht te vestigen op dé waarde, die het onderzoeken van dieren door een deskundige heeft. De practijk be wijst dikwijls genoeg, dat dit reeds door velen wordt ingezien. Wanneer dit nood zakelijk is aarzelen zij dan ook niet naar het asyl te gaan, waar men hen met raad en vooral metterdaad bijstaat. De zittingen zijn geregeld Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van half twaalf tot twaalf uur. Het is gewenscht alleen op deze tijden te komen, tenzij er natuurlijk een afzonderlijke afspraak is gemaakt. Wat deed „Zwakzinnigenzorg" in 1940 en 1941? Het bestuur wist vele moeilijkheden te overwinnen. Den laats ten tijd liet het bestuur der Vereeni- giqg voor Zwakzinnigenzorg in de gemeente Vel sen slechts zeer weinig van zich hooren. Dit be hoeft niemand te verwonderen, want het werk geniet In onze omgeving reeds een ruime be kendheld. Het bestuur verricht z(Jn taak op voor beeldige wijze en velen steunen het streven door den aankoop der zelf vervaardigde artikelen. Het nuttig vereenigingswerk kan normaal wor den voortgezet en er was dus geen enkele aan leiding om uitvoerige mededeelingen te doen. Dezer dagen bereikte ons evenwel een keurig verzorgd boekje, waarin de Jaarverslagen over de Jaren '40 en '41 voorkomen. DuldelUk blijkt, dat de tijdsomstandigheden het streven van zwakzin nigenzorg belemmerden. Het Is te danken aan de taaie volharding van het bestuur dat er nog zooveel succes kon worden gewerkt. Zoo stelt de heer A. ten Broeke, als secretaris vast, dat men zich steeds bezighield met de vraag: Hoe kan de vereeniging haar nuttig werk voort zetten, terwijl vele materialen, die voorheen ver werkt werden, niet meer of in zeer beperkte mate in den handel zijn? Dit probleem diende geenszins te worden onderschat, doch dank zij de activiteit van het bestuur, alsmede van den direc teur en den werkmeester der inrichting kan men met voldoening op de afgeloopen vereenigings- jaren terugzien Met groote dankbaarheid wordt in het verslag gewag gemaakt van den kracht dadigen steun. Zoo verleende het bestuur der provincie Noord-Holland over 1940 f 200 en over 1941 f 175 subsidie, terwijl het bestuur der ge meente Velsen een Jaarlijksche tegemoetkoming van f3000 uitkeerde. Ook in de toekomst hoopt men hiervan te kunnen proflteeren. Over de me dewerking der leden toont de heer Ten Broeke zich uiterst tevreden. Behoudens een enkele uit zondering bleven allen trouw aan het parool om arbeid te geven aan hen, die verstandelijk arm zijn of door lichaamsgebreken in de gewone ar- beidswereld ntat terecht kunnen. Dit streven is een belangrijke stimulans om het ledental op peil te houden en de vervaardigde artikelen met ?n matige winst te verkoopen. Men had meer dan eens het voornemen om een grootschen propaganda-avond te organiseeren De uitvoering bleek evenwel onmogelijk. Tijdens de bestuurverkiezingen werden de pe- •lodiek aftredenden bij declamatie herkozen. Geregeld hadden de financiën, de productie en ie verkoop de volle aandacht van het bestuur. De heer Ten Broeke komt tot de conclusie, dat het verleden een leerschool voor de vereeniging is geweest; de toekomst moet echter nog „be werkt worden". Het verslag besluit met uitingen van waardee ring aan allen die het werk steunden. Verder geeft de heer A. P. Stolk, de directeur belangwekkende gegevens over het vereentgings- jaar 1940 weer. Er konden veertien personen ge plaatst worden, waaronder twee blinden. Aan vankelijk zag de toekomst er donker uit; zoowel de prijzen als de materiaalschaarschte Heten zich gelden. Het vinden van andere werkzaamheden viel geducht tegen. In verband met een en ander was men genood zaakt om vervgngingsstoffen te gebruiken. Het aanmaken van biezen vloermatten werd hand genomen en voor het borstelwerk werd grootendeels espartogras getrokken. Er kon voor f 460Q, wox-den verkocht, waarvan f728 a loon moest worden betaald. In het afgeloopen jaar werden twaalf personen ln de Inrichting opgenomen. Hoewel men zich moest aanpassen kon het werk normaal voori- gang vinden. De heer Stolk deelt mede, dat hoe wel het aantal werkuren belangrijk ingekrom pen is, de hoeveelheid vervaardigde artikelen de verwachtingen verre overtreft. De lange lijst vermeldt onder anderen: 95 vloermatten, I2f gaaijesstoelmatten, 84 biezenstoelmatten, 28 voet bankjes, 2757 boenders, 1682 bezems, 612 stoffers, 194 lange stoffers, 97 zwabbers, 187 vaatkwasten, 583 kopjeskwasten, 199 closetboenders, 148 mat tenkloppers, 561 panboenders, 53 luiwagens, 37 raagbollen, 72 manden, 42 rultenwisschers. ja wat niet al. Er Is dus hard gewerkt. De verkoop onderging weer een belangrijke stijging. De opbrengst hiervan bedroeg f 5900, waarvan f910 aan venlloon werd betaald. De te- werkgestelden ontvingen f 1800 ventloon. Voor de toekomst der inrichting toont de heer stolk (de onzekerheid en de toenemende vraagstukken ten spijt) zich vol vertrouwen. Verder bewijzen de uitstekend verzorgde reke ningen van verantwoording over de beide ver- eenigingsjaren, dat de financiën op voorbeel dige wijze door den heer E. H. de Boer worden beheerd. De heer H. Groeneveld hanteert nog steeds de voorzittershamer en het zal een ieder duldelUk z()n, dat de vereeniging voor Zwakzinnigenzorg onder zijn leiding veilig door dc branding van dezen tijd kan worden geloodst. Tal van mlsdeel- den kunnen en moeten nog geholpen worden en het wakkere bestuur blijft zijn streven getrouw. Men is paraat, ook voor de toekomst! Bevorderden Nijverheidsschool Van den cursus 19411942 zijn aan de Nijverheidsschool bevorderd: Afd. Machinebankwerken: A. B. Sintenie. A. Pauw, J. Klein, J. C. v. Leeuwen, P. C, de Waal, G. de Willigen, S. Verhagen, C, Vogel (voorw.), A. de Weyze, P. Hekman. J. Wolterman, J. Wijker, A. M. Meenderinck W. Nassette, S. v. d. Wint, A. Noteboom. G. M. J. de Vries, T. Scholder, J. Slijkhuis, H. J. B. Weenink, H. Wijker, W. Luntz, F. W. Otjie, L. D. Alphen, G. IJfi, A. P. Eyman J. P. Schelvis, H. Leutcher, M. A. Huider, G. M. Burger, K. L. v. Doesburg, J. Massee (voorw.), F. Kippersluis, P. M. de Witte, J, P. A. Huybens, A. Meburg, A. J. de Wit, H. J. de Wit, H. J. v. d. Weg, N. J. Rijke, A. G. M. de Jonj#L H. v. Willigen, G. S. Tervoort, J. Menger, M. L. v. Strien, H. J. D. Buis, H. Schriever, J. A. Hühl, J. J. Pirovano (voorw.), J.. G. Buis, A. Terbraak, J. Buis, C. v. d. Sluis. J. Dekker, D. Zonneveld, A. W. Cuperus, J. Schik, M. C. J. Kok, P. Stangenberger. J. H, Jammar, J, de Haas, J. W. Bekker, J. Hofland, B. K. P. Adrichem N. Post, A. W. G. Schoehuis, J. H. P. de Jong, B. v. Riessen, A. Boersma, S. Ettema, J. A. Hoogerwerf, N. Rijke, J. den Hollan der, D. Koper, C. W. H. de Rooy, P. F. v. Dalfsen, E. J. Bierenbroodspot, H. Kok, G. Krab, H. G. Blikslager, A. N. Akkerman. J. v. Slooten. Niet bevorderd 17. Afd. Electrotechniek: M. J. de Groot, J. Markerink, P. Swager. R. Kok, E. Beider, H. v. d. Bosch, J. H. Koek, H. D. Dubbis, A. Schröduer, C. J. Schelvis, H. Chr. Eist. H. Oosterwaal, B. Stuur, W. v. Langen, J. Kuyken, P. G, Pilanen, M. Nyenhuis, J. Th. v. d. Outenaar, J. C. Verkerk, J. P. Zwart, C. J. Harmeyer, Th. Fraay, T. de Vries, J. Broekhof, C. B. Schuit, D. J. Buys- man, K. Mooy, G. D. J. Roet, M. Blom, S. J. Haver, J. J. M. Verlinder, J. Kuiper, M. J. de Boer, D, Klaassen, M. H. Aardenburg. J. Posthuma, W. Oorthuysen, P. Griekspoor. Niet bevorderd: 15. Afd. Timmeren: H. W. N. Voets, P. Vel- lekoop, N. P. Pieters, W. J. v. Buuren, P. J. v. Roon, J. Jansen, H. G. Molenaar, J. Kunnen, J. J. Bax, W. Früdiger, L. Mei- nema, J. Sanders, N. v. d. Wel, W. Bouma. A. Meyer, N. Dekker, G. Overes, G. Schip per (voorw.), H. Wuis, P. N. v. Eerden, H. Ruigvoorn, A. Th. Vermey, L. Wolzak, P. v. Oosten, A. Droppert, C. Winkel, J. A. Bor- gart, M. Dick. J. Villerius, C. Berghuis (voorw.), W. J. Meys, S. A. Bakker. A. Servaas, J. Weber, M. de Dunnen, A. Visser. Niet bevorderd: 6. Afd. Motorrijtuig- en rijw.herstellen: A. H. Rijnders, J. C. Oldenburg (voorw.). G. Beek, A. de Velde, L. Bouwens. H. L, v. d. Plas, G. Jongejan, Ph. Prins, J. E. Mors, J. Smakman, J. N. v. Someren, F. Heere mans, J. W. J-, v. Scherpenzeel. Niet be vorderd: 7. GRATIAPLATO. De gymnastiekvereniging Gratia Plato mag zich in een toenemende belangstelling verheugen. Zoo lieten zich verschillende nieuwe leden inschrijven. Verder kan nog worden medegedeeld, dat het bestuur overweegt om gedurende de vacantieperiode het turnen te staken. Waar schijnlijk zullen de aspiranten normaal blij ven. oefenen. De Moerberg overbevolkt. Sinds kort kunnen dc bewoners van de Comelis Drebbelstraat genieten van het gezellige geroezemoes van honder den kinderstemmen. Achter de daar staande groote schutting heerscht na melijk een levendige drukte en ieder een zal moeten vaststellen, dat het b£- stuur der Speeltuinvereenlglng De Moerberg eer van zyn werk heeft. Nog slechts een maand geleden «aren de voorbereidingen in vollen gang en niemand had durven verwachten, dat de toeloop zoo enorm zou zijn. Wij brachten dezer dagen een bezoek aan het terrein, waar wij den populairen opzichter. Oom Henk, aantroffen. Nauwe lijks konden.wij enkele oogenblikken met den actieven kindervriend babbelen, want ae tallooze jongeren kunnen hem onmoge lijk meer missen. De heer H. Arends kwijt zich op uitste kende wijze van zijn taak en hij verstaat de kunst om de orde onder zijn jonge volkjg te behouden. Zijn aanwezigheid is eigenlijk op tal van plaatsen tegelijk ver- eischt en het zal een ieder duidelijk zijn, dat een dergelijk beroep niet altijd even gemakkelijk is, integendeel. Doch aan de wakende oogen van Oom Henk ontgaat niets. Zelf is hij voortdurend druk in de weer; men ziet hem steeds de jongeren bij de verscheidene werktuigen helpen. Met voldoening vertelde Oom Henk, dat de inventaris van den speeltuin belangrijk kon worden uitgebreid. Zoo is er nu een familieschommel, welke een ware attrac tie blijkt te zijn. Voorts zijn er nieuwe rek stokken en ringen, en zelfs een turnladder ontbreekt niet. Op fie behendigheidsfrial toont de jeugd haar evenwichtstoeren. Teneinde de veiligheid te bevorderen, heeft Oom Henk practisdhe maatregelen genomen. Zoo werden op verscheidene plaatsen houten hekken geplaatst, waar door de jongeren niet onverhoeds met de werktuigen in aanraking kunnen komen. Niemand waagt zich binnen deze a scheidingen en dit zal ongetwijfeld voor de' huismoeders een geruststelling zijn. Voorts slaagde Oom Henk erin om het verantwoordelijkheidsgevoel der jongeren aan te kweeken. Verscheidene oudere jongens hebben opdracht om de orde bij de werktuigen te handhaven. Alles functionneert normaal, doch de ruimtenood wordt steeds grooter. Het zal niemand verwonderetf, dat de jeugd van ruim zevenhonderd ge zinnen onmogelijk op een oppervlakte van zevenhonderd vierkante meter kan spelen. Een spoedige oplossing is dringend noodzakelijk en het gedeelte van het terrein aan de Hadleystraat zou uitstekend voor dit doel gebezigd kunnen worden. Het gemeentebestuur toonde reeds zijn instemming met het plan. Het is te hopen, dat men niet zal aarzelen om met spoed de noodige stappen te doen. Het bestuur der Speeltuinvereniging De Moerberg verliest geenszins den moed Men weet de belangen der jeugd op de juiste wijze te behartigen. Er bestaan zelfs plannen voor een win tercampagne, zoodat wellicht te zijner tijd het clubwerk hei-vat zal kunnen worden. Marktprijzen. IJMUIDEN 25 Juli 1942 Tarbot f 12.50. tong f 12.(40—f 8.20, belden per kg., kleine schol 2e soort f 400—f310, pufschol le soort f 244—f 200, idem 2e soort f 132—f 110, kleine bot f 176, pufsehar le soort f82—f68, idem 2e soort f 20—f 14, alles per 50 kg. Besommingen kunstvisschers: SL 19 f 948, FL 31 f21307, GO 1 f959, KW 12 f742, KW 143 f933, URK 185 f 1005, URK 105 f 1043, SCH 51 f677. SCH 115 f 389, SCH 52 f 524, SCH 31 f 507, SCH 71 f 540, SCH 88 f117, SCH 117 f607. SCH 83 f767, SCH 90 f 110, SCH 96 f695. IJMUIDEN 27 Juli 1942 Tarbot f 14. tong f 12,8%—f 12,30 belden per kg„ kleine schol 2e soort f312—f300, pufschol le soort f 266—f208, Idem 2e soort f130—f 108, kleine schar f 150—f 120, pufsehar le soort f 86—f 61, hors makreel f 148. alles pér 50 kg. Besommingen trawlers: ZK 68 Johannes 15 mnd. f 1734, VL 103 Voorbode 20 mnd. f 2024, I.TM 86 Rijnstroom 10 mnd. f 1339, SCH 161 Adrlaan Zwam 35 mnd. f 1908. Logger: IJM. 283. f 1139. SCHEVENINGEN 25 Juli. Met versche vlsoh aren hedenochtend aan de markt de motor- schokker SCH 74. W. Rog met f 2092 en 31 bot ters met tezamen f 12.000 besomming. De prijzen waren: Tarbot f15, griet f6—f7. slips f2,30— f 3.40, alles per kg., middelschol f 200f 320, klein schol f 140—f 198, schar f 69—f 81, alles per kist van 40 kg. FEDERATIEF MUZIEKCONCOURS. Het fanfare-corps „Uiterweg" heeft een groot nationaal federatief muziekconcours uitgeschre ven. Dit muziekconcours wordt in het tijdvak vac 25 Juli tot en met 2 Augustus te Aalsmeer ge houden. Ter gelegenheid van dit nationaal federatief muziek-coneours zal er tevens een lunapark op het gemeentelijk sportterrein gehouden worden. Dit lunapark zal geopend zijn op Woensdag 29 Juli. Donderdag 30 Juli en op Vrijdag 31 Juli a.s. van des namiddags twee uur tot zonsonder gang. BEVERWIJK 's Morgens Kukeleku!!! Ik weet niet goed, waar het op lijkt. Ik slaap nog half. Gapend strek ik mijn. hand uit om den wekker tot bedaren te brengen. Vreemd is dat: ik heb iets beet, dat ritselt. Beduusd zoek ik naar mijn bril, want daar moet ik het mijne van heb ben. Ik hèb mijn onmisbaar instrument en deponeer het op mijn neus. Dan zie hoor en ik schrik. Waar ben ik? Mogge. vent, zegt mijn beminde lief en teeder. Het dóet me goed. Nu weet ik weer, dat ik in het „huissie" ben, waar de kippen, zaliger gedachtenis, zoo graag rondwiegelen. Ik rek me uit en sta op. Au! zeg ik, als dat zeggenschap heeft, want m'n hoofd komt in aanraking met een spijker in een of andere balk en m'n hoofd biedt den minsten weerstand. Ik ben nooit gezellig, als ik me pas uit Morpheus' armen heb geworsteld. Nu hee- lemaal niet. Woedend stap ik naar buiten, waar een frissche lucht me begroet. Dat kikkert me op. Ik kijk naar de verte, waar veel boomen staan, netjes in Jiet gelid voor een kerkje, waarvan de spits in de wolken priemt. En ik haal diep adem, ik voel m'n longen zwellen, ik voel m'n bloed sneller gaan, ja klaarwakker ben ik nu! Beste menschen, wat is het hier goed. Hier hoor ik geen cocktail van ruzie-stem men en babygekraai bij de buren. Er raast geen paard en wagen voorbij. Alles is rus tig. Tenminste, zoolang mijn •beminde zwijgt. Maar daar is ze even sterk in, als een leerling-zwemmer in \Vaterpolo. Ze roept iets. Het interesseert me niet. Ze roept nog iets en ik versta „brood". Dat in teresseert me. Het zijn nog van die boterhammetjes, die Tante Jo zoo behoedzaipn heeft inge pakt. Ze zijn hard en zanderig en de stroop is er in gedroogd, 't kan ook kaas zijn, dat zie ik niet zoo gauw. Ik verslik me drie maal en kauw wat. Dan is het ontbijt ach ter den rug. Ontevreden ga ik weer naar buiten. Daar staat mijn gastvrouw, breed in haar ruig schort, de wasch te doen. Ze is de gezond heid in levenden lijve. Haar wangen zijn zoo rood als appeltjes en haar stevige ar men herinneren me er aan, dat ik wel eens 165 heb gewogen. Als ze me ziet, lacht haar heele gezieht. Ze is een kordaat, levenslus tig moedertje. Kijk eens hoe ze het achter huis in snelt. Ik pieker over den landelij- ken vrede en voel daardoor eerst niet, dat ze me iets in m'n hand stopt, 't Zijn ferme, handdikke boterhammen, „pillen noemde ik die toen ik jong was. Daar knapt een mensch van op. Ik voel direct behoefte om een wandeling te ma ken. Als ik m'n hoofd onder de pomp heb jehouden (wat deert het, dat m'n stadsche laardracht in discrediet raakt?) leef ik volop: zoo kiplekker ben ik maandenlang niet geweest. Heerlijke vacantie! Ja, heerlijk..,. Maar ik bedenk, dat vele kinderen in nauwe straten hun vrije dagen door brengen. Dat is niet prettig. Is het wel ge rechtvaardigd, dat ik hier nu van de honing snoep en zjj.... Dwaze wereld toch. ARGUS. D.E.M. won te Leiden. De athletiekafdeeling van de R.K. Sport- vereeniging „D. E. M." heeft Zondag op de te Leiden gehouden atletiekwedstrijden fraaie successen geboekt. Op vele nummers plaatsten de D.E.M.-athleten zich als eer sten. De totaal-uitslag luidde tenslotte D.E.M. 178 punten; Docos, Leiden 136 pun ten en „Holland" te Haarlem 123 punten. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. C. S. Mulder, Bogaard laan 9 en A. P. R. Lamm, Rustenburger straat 443, Amsterdam. Toek. adres: Wil- genhoflaan. H. Buys, Lemairestraat 1, Vel sen en J. v. d. Outenaar, Noorderwijkweg 65. Toek. adres: Lemairestraat 11. Getrouwd: B. W. Bakker en A, M. V. Fonteyn; G. Koch en J. J. R. Timmer: H. F. Smakman en J. M. Groen; J. L. M, We- demeyer en G. C. A. Admiraal. Geboorten: K. KippersluisBruin, z., Vondellaan 13; A. MetselaarGroothuizen, d., Wolff en Dekenstraat 31; J. BleekerDe Groot, d., Arendsweg 48; C. de Vries Kleyn, 2., Vondellaan 13; S. HaanVan Waard, z„ Berkenlaan 1; A. B. Gebhard Suyk, d., Zeestraat 62; M. M. C. de Swart Mercx, z.. Lindenlaan 6; C. H. v. d. Heul Louwe Kooymans, d„ Populierenlaan 101; H. C. DuykerKors, z.. Sir. v. Linschoten- straat 49: R. WeberKuipers, d.. Laan v. Kanaan 24; C. M. v. DomselaarKooy, d., Arendsweg 84. Overleden: S. C. Ygosse, echtgenoote van Beers, 56 Oostertuinen 67; A. J. Beentjes, 10 j., overleden te Haarlem: W. Steenwijk, 64 j., echtgenoot van H. P. Jan sen. Alkmaarscheweg 20; J. Steenbeek. 39 j echtgenoote van P. J. Comis, Str. v. Lin- schotenstraat 44. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdagavond zal dr. L. M. van Dis in het Vereenigingsgebouw voor de jonge lid maten van de Ned, Hervormde Kerk te Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin spre ken over „Wat verwacht de jeugd van de Kerk?" De wateronttrekking aan den boden). De werkzaamheden van de commissie in 1941. Verschenen is. het jaarverslag van de Com missie Inzake wateronttrekking aan den bo dem in Kennemerland. Een belangrijk deel van het verslag Is ge wijd aan den invloed van den tunnelbouw tc Velsen op den waterstand. Hierover wordt opgemerkt, dat de bij beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van Waterstaat ingestelde commissie, ter onder zoeking van de gevolgen van de diepe bron bemaling voor den bouw van den tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen, een plan ontwierp voor het hydrologisch bodemkundig, land-, tuin- en boschbouwkundig onderzoek. Op grond van de eerste gegevens, verkregen door middel van de reeds geplaatste waarne mingsmiddelen en aan de hand van een oriën- teerend bodemkundig onderzoek, verbonden met een opname van den landbouwkundigen en boschbouwkundigen toestand, werd nage gaan ln welke gedeelten de meeste kans op be ïnvloeding van de waterhuishouding in de bovenlagen bestaat en op welke punten ln verband daarmede en met .het grondgebruik Li Uitbreiding van de .waarnemingsmiddeien als nog gewenscht was te achten. De Gildenlaan en omgeving. De directie van Openbare Werken van de gemeente Velsen vroeg aan de Commissie advies inzake een adres van een 16-tal eige naars en gebruikers van tuingronden nabij de Gildenlaan en omgeving. In dit adres wer den klachten geuit over de verdroging der ge wassen. hetgeen geweten werd aan de water- onttrekking door een drietal vanwege de N.V. Vereenigde Papierfabrieken Van Gelder en Zonen gemaakte diepboringen. Na een onder zoek ter plaatse gaf de Commissie als haar meening te kennen, dat door de in de laat ste tientallen jaren in die streek uitgevoerde graafwerken, met name door den aanleg van het Noordzeekanaal en van de verschillende havens, waardoor het groote, zanderige en voor de watervoorziening der aangrenzende cultuurgronden zeer belangrijke infiltratie- gebied verdween, zoo groote veranderingen in de waterhuishouding der streek zijn ge bracht, dat er geen aanleiding is om bij het zoeken naar de oorzaak der klachten in het bijzonder aan trouwens weinig meer gebmürtt putten van de Papierfabriek te denken. Het onderzoek inzake de wateronttrekMn* door de drie nieuwe secundaire pompstations onder Bakkum waarvoor vergunning is ver leend, vond geregeld voortgang. Ten aanzien van'de vraag om vergunning voor de oprichting van een tweetal secundai re popipstations van het Provinciaal Water leidingbedrijf op aan de Provincie behooren- de terreinen onder Heemskerk werd overeen komstig het advies der Commissie, vergunning verleend voor een proeftijd van 6 jaren, on der voorwaarde, dat de inrichtingen moeten zijn voltooid en in werking gebracht binnen twee jaren na dagteekening van het besluit. Bij besluit van 22 Juli werd eveneens voor een proeftijd van fi Jaren vergunning verleend voor Hét oprichten van nog twee andere se cundaire pompstations van het P.W.N., thans op perceelen in het Oostelijk gedeelte der ge meente Castricum. Ditmaal waren op do krachtens artikel 7 der Hinderwet gehouden zitting geen reclamanten verschenen. Teekenlng Hessels (Pax Holland m Agenda IJmuiden. MAANDAG 27 JULI. Thalia: Keilnerin Anna, 8 u. Rex: Eens op 'n Nacht, 8 u. De Pont: Quax, de Brokkenpiloot, 8 u. Zaal v. d. Lem: Bijeenkomst Allen Present, 8 uur. DINSDAG 28 JULI. Bioscopen: Zie Maandag Royal: Voortzetting tournooi D.C.IJ. Zaal v. d. Lem: Bijeenkomst Motorgroep Kennemerland. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmulder Apotheek, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau 5178, 4377, 5555 Politie. Willemsplein5400 Brandweer 5242 E.H.B.O., A. P. Bakker 5455 E.H.B.O., Velsen 4939 Luchtbescherming.^fioofdpost 4145 Antonius Ziekenhuis 4444 IJmitider Apotheek 4229 Kennemer Apotheek 4204

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3