Nieuws uit IJmuiden, Velsen/ Beverwijk en Omstreken Er" In hef mijnengebied aan den slag. „De Kennemers" in jaarvergadering bijeen BUBBELTJE EN KNOR .Waarom toont Velsen weinig animo voor Verantwoordelijkheidsbesef noodzakelijk Onderhoud met dr. J. Mac Daniël Naarmate er meer aandacht voor de lichamelijke opvoeding en een geleidelijke verbetering der sportprestaties kunnen worden geconstateerd, heeft de medische sportkeuring op ondubbelzinnige wijze haar nut bewezen. In hét geheele land treft men vele van deze bureaux aan en ook in Ken - nemerland bestaat sinds enkele maanden een dergelijke instelling. Teneinde hierom trent enkele nadere bijzonderheden te ver nemen, brachten wij dezer dagen een be- zoek aan dokter J. MacDaniel te Drie huis, die een reeks aardige gegevens mede deelde. Na den normalen, dagelrjkschen arbeid dient de lichamelijke ontwikkeling en de sportbeoefening als ontspanning te worden beschouwd. Niet zelden echter blijkt het tegendeel het geval te zijn.. Niemand zal bijvoorbeeld kunnen ontkennen, dat een kranige sportprestatie slechts met grootr inspanning kan worden verricht', In' di: verband komt de practische waarde der medische sportkeuring eerst recht tot uiting, Het is geenszins overbodig, dat de lichame lijke gesteldheid der betrokkenen door des kundigen wordt onderzocht. Aanvankelijk zou men geneigd zijn om zich slechts een maal aan deze inspectie te onderwerpen Evenals de hatyur is echter ook het men- schelijk organisme aan veranderingen blootgesteld, zoodat slechts bij een regel matige herkeuring doeltreffende controle verkregen wordt. Ziehier .in een beknopt overzicht de belangrijke taak, welke de medische sportkeuring vervult. 4Jls „wacht" behoedt zij de liefhebbers voor nadeelige invloeden, want de gezondheid moet onder alle omstandigheden bevorderd worden. Indien echter aan dezen eisch niet wordt, voldaan, zouden de gevolgen (alhoewel efl mooie resultaten bereikt worden) wel eens zeer onaangenaam kunnen zijn. Over het algemeen begint men de waarde der medische sportkeuring te beseffen en dit is een zeer bemoedigend verschijnsel. De sport zal op deze wijze beter tot haar recht kunnen komen. Hoe staat het echter met het Bureau Ken- nemerland voor Medische Sportkeuring? Vanzelfsprekend werd het antwoord op deze vraag door velen met eeijige spanning tegemoet gezien.. Dokter MacDaniel moest hierbij tot zijn leedwezen vaststellen, dat Beverwijk sinds het korte bestaan van het bureau gunstig bil Velsen afsteekt. Het aantal keuringen in het aardbeienstedeke is bevredigend en velen benutten de geboden gelegenheid In hun verwachtingen voor onze gemeente werden de initiatiefnemers belaas eenigs- zins teleurgesteld. Dokter MacDaniel is van meening dat er een zekere onbekendheid cn schuchterheid bestaan, waaraan een ein de zal/moeten komen. Daarom mag de ver antwoordelijkheid der vereenigingsbesturen onder geen beding worden onderschat. Z zijn het immers, die hun leden tegen even- tueele nadeelige invloeden dienen te be schermen. Een verzuim van deze unieke gelegenheid kan de vereeniging nimmer eenig voordeel opleveren. Weliswaar zijn verscheidene sportliefheb bers van Stormvogels, Terrasvogels, als mede enkele, leden der Kanoclub IJmuiden worden onderzocht, doch overigens bestaat er nog slechts weinig animo. Gelukkig ontbreken ook de vereenigin- gen, die de werkzaamheden van dit bureau ten volle ondersteunen, niet. Zoo heeft de R.K. Zwemclub IJmuidèn-Oost zelfs' het voornemen om de leden te verplichten zich aan een medische keuring te onderwerpen. Een dergelijke actie behoort, in Velsen evenwel nog tot de uitzonderingen. Voor de sportliefhebbers beteekent het bureau Kennemerland een voorrëcht. De kosten zijn gering. De liefhebbers van lichamelijke ontwikkeling behooren dus meer besef te toonen voor hun eigen belang. Men heeft de volledige medewerking van het hoofd van het gemeentebestuur, en dr. L. S. Limborgh-Meyer. directeur van den Geneeskundigen Dienst, verleent zijn on- misbaren steun. Het gebouw vah dezen dienst kon gratis worden gebezigd. Het zijn voorgj. de jongeren, die de me dische sportkeuring bij de zwemsport en het voetballen niet kunnen ontberen-. In de. periode van hun groei is het onderzoek zelfs beslist noodzakelijk. Door den hoofd- Uitreiking distributiebescheiden. Oud IJmuiden en IJmuiden West, De uitreiking van de nieuwe distributie bescheiden aan de inw'oners van IJmuiden- Oost is Maandag beëindigd. Van heden tot en met Zaterdag komen de inwoners van Oud- IJmuiden en IJmuiden-West aan de beurt. Zij moeten zich ook ditmaal in het Patronaats gebouw te IJmuiden Oost vervoegen. Zooals men zal weten ontvangt men/de levensmid delenkaarten voor de negende periode, pun- tenkaarten voor serviesgoed, nieuwe aard- appellcaarten en extra zeepbonneri voor kin deren tot en met zeven jaar. De juiste data voor de uitreiking zijn op de thans in gebruik zijnde bonkaarten voor de achtste periode aangegeven. Het Patronaatsgebouw is van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur geopend. Voorbeeld ter navolging. Verleden jaar werd aan het personeel van de firma Wed. S .Ir Groen, behalve een week vacantie een week extra salaris toegekend., Ook ditmaal' werd hiervoor aan het RijkS- college v. bemiddelaars toestemming gevraagd welke intusschen is gegeven. Intussclien inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding bij het Lager- en Middelbaar onderwijs worden reeds plannen voorbereid, zoodat een kentering ten goede te verwachten is 1 Dokter MacDaniel merkte tenslotte nog op. dat het Bureau een intensieve propa ganda zal gaan voeren. Vol goeden moed ziet men de toekomst tegemoet. De medi sche sportkeuring is er en ondanks de te rughoudendheid, welke zich nog doet gel den, zal men zijn werkzaamheden weldra op breeder basis voortzetten. VAARWEL Zeg, aardbei, je gaat me verlaten. Je ziet er al afgemat uit. Je naam klinkt niet meer door de straten, Ik maak je in winkels slechts buit. Nog altijd kan ik je niet missen. Al smaak je me niet meer zoo goed, Ik blijf me er van vergewissen, Hoe goed je de menschheid steeds doet. Hoe vaak heb ik van je genoten? Ik weet het waarachtig niet meer. Ik was wekenlang onverdroten Al smullend met jou in de weer. Mijn boterham gaf je meer „leven" En dikwijls was jij ook nog „toe". Veel vreugde heb jij me gegeven. Neen, jij verdient zeker geen roe. Er komen nu donkere dagen. Waarin ik weer kaas prefereer. Maar niets zal me kunnen behagen Als jij, dat verklaar rk steeds weer. Da^-aardbei! Mijn wenk vergezelt je. Ik stop met de pen. niet met 't hart. Want iets in me treurt en vertelt me: Jouw plaats blijft'toóh altijd apart! Duiker redt kostbare lading van katoenboot onder zeer gevaarlijke omstandigheden. Hoe een zware brandkast werd geborgen. IN OORLOCSTIJD Vandaag begint Jan van Drimmelen met het ophalen van een reeks herinne ringen aan zijn werkzaamheden gedu rende het tijdvak 19141918. Onder zeer gevaarlijke omstandigheden stelde hij pogingen in h,et werk om de kost bare ladingen van door mijnexplosies gezonken scheden te bergen. Dikwijls was zijn leven' maar weinig waard. Spannende avonturen heeft hij mede gemaakt! Je moet naar het Mijnengebied bij Ter schelling, JahT Van Drimmelen keek zijn chef nieuwsgierig aan. Hij wilde er toch eerst wel eens meer van weten. Bang was hij niet, voor den drommel niet, maar dui ken in het mijnengebied, onder water wer ken onder zeer gevaarlijke omstandigheden en nog wel in oorlogstijd, daar past geen waaghalzerij bij. Daarvoor moet een duiker niet alleen ervaren en koelbloedig zijn, maar ook verantwoordelijkheidsgevoel be zitten. Welnu, daar ontbrak het bij Jan van Drimmelen niet aan. En als steeds tyrok het avontuur hem. Allright! zei hij dus. Naar Terschelling! Hoeveel verhalen werden hem gedaan van de rijke lading, die de gezonken boot aan boord had. Nog nooit was er voor zoo'n kapitaal in een schip vervoerd. Der tigduizend balen ka toen had de boot geladen en elke baal ver tegenwoordigde een waarde van minstens tweehonderd gulden! Oome Jan lachte. Het was een kolfje naar zijn hand. Toen het schip in het mijnengebied on klaar was geraakt, waren de sleepbooten direct uitgevaren. Geen wonder, want er was heel wat te verdienen, wanneer de boot binnen werd gebracht! Zij waagden zich echter niét in de beruchte wateren, waar al zoo tdikwijls een vaartuig door eep mijn naar den kelder was gejaagd. Daarom werd er een klein sleepbootje van Terschel ling gecharterd, dat maar weinig diepgang Dit zou het schip buiten het mijnen gebied brengen, waarna de groote sleep booten van Terschelling te hulp zouden komen. Zacht-aan stoomend voer het kleine bootje het gevreesde gebied binnen. De bemanning was wit om den neus, want men kon zien hoe de mijnen onder het vaattuig door dre ven. Voortdurend was het leven van de op- varnden weinig waard. De rijke buit lokte echter en daardoor hielden zij vol. Langzaam vorderde men. De spanning werd heviger. Geregeld keken de mannen naar de vlet,''die achter de sleepboot lag. Bij een. ongeluk zou deze de eenige kans op redding geven, aangezien niemand in het mijnengebied zou durven komen. Eindelijk was de katoenboot bereikt. Er werd vastgemaakt en toen zette men koers in de richting van de groote sleepbooten. jOpnieuw werd dwars door het mijnengebied 'gevaren en nog beklemmender was de span ning geworden. De booten voeren als het ware met een slakkengang. Verscheidene malen dreven er mijnen onderdoor. Met verlangen zag een ieder dan ook het einde van den hachelijken tocht tegemoet. Een uur. was er gevaren. Er klonk een ontzettend lawaai. E* was een mijn tegen de katoenboot geslagen! Hoog spatte het water de lucht. in. Op de groote sleepbooten kon men het duidelijk zien. Toch bleef het schip nog drijven. Het werd verder getrok ken. Weer werd' het door een mijn getrof fen. Nög bleef het drijven! De spanning was bijna ni.et langer meer te doorstaan. Gelukkig was de sleep de groote sleepbooten dicht genaderd. Aan boord daarvan werd alles reeds in gereedheid ge bracht. De sleeptrossen werden klaarge maakt. De rijke buitenkans was voor bet grijpen. Even waren de gedachten afgeleid. Des te feller trof de slag: een vierde mijn kwam met het schip in aanraking, nu was er geen houden meer aan. Het schip ging naar de diepte. Aan boord van het sleepbootje werd di- recht de verbindingstros afgehakt, waarna het zoo spoedig mogelijk naar veiliger water voer. Oome Jan er bij. Er was nog maar één mogelijkheid om de lading te bergen: Jan van Drimmelen moest ----- V. jov ,,^.11 IclUllI.g tc UCifiCIl. Jdll VcllJ UL lUUIILJtll net extra salaris aan het personeel uitbetaald ,er aan te pas komen. Hij reisde naar Ter en als vanzelfsprekend bleek dit. een en -ander zeer op prijs te stellen. GESLAAGD. Onze plaatsgenQOten de heeren P. Vons, W. Mulder, L. Boon, W .Gutteling,t C. Kloos en w. Kramer zijn voor het practijkdiploma boekhouden van de Nederlandsche Associatie voor Practijkexamens geslaagd. De heer A. Hoogendijk en mej. A. Kramer slaagden resp. voor Dultsch en het Middenstandsdiploma. Agenda IJmuiden. Dinsdag 28 Juli Tnalia Kcllnerin 'Anna, 8 uur. Rex: Eens op 'n Nabht, 8 uur. De Pont: Quax, dc Brokkenpiloot, 8 uur. Zaal v. d, Lem: Bijeenkomst Motorgroep 8 u. Royal: Voortzetting Zomertournooi D. C. IJ. Woensdag 29 Juli: in Zie Dinsdag. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, Hoofdbureau 5178, 4377, 5555. Politie, Willemsplein 5400. Brandweer 5242. E >1- B. O., A. P. Bakker 5455 E. H. B. O., Velsen 4989. Luchtbescherming, hoofdpost 4145. Anlonius Ziekenhuis 4444. IJmuider Apotheek 4229. Kennemer Apotheek 4204. chelling en besloot, naar de diepte te gaan. Dit was bijzonder gevaarlijk. Het was waar lijk niet ondenkbaar, dat hij met een mijn in aanraking zou komen. We gaan! besliste hij echter. Zoo voer het sleepbootje met een blazer, die ongeveer 3\4 voet diep lag,' het mijnengebied binnen. Rustig liet de duiker zijn pak aantrekken. Wat zou er bij het neerlaten geschieden? Wat kon er op den bodem der zee gebeuren? Wat kwam er van hem terecht als de boot door een mijn werd getroffen, tenyijl hij onder 'wa ter was? De duiker vroe'g het zich niet af, Kalm ging'hij naar beneden. Het schip lag op een diepte van 85 voet. Daar was hét water zoo klaar, dat Van Drimmelen de geheele- boot voor zich zag. Duidelijk onderscheidde hij gaten, waar je met paard en wagen zoo door zou kunnen rijden. Eerst was hij op het bruggedek ge land, waar alles door elkaar was gesmeten De meeste hutte stonden open. .Hij begaf zich naar het dek en kroop naar de ver schansing. HU keek overt) oord eh zag het zand op den bodem. Jan, dat is wel vijftien voet dieper, maar ie moet er heen. zoo besliste hij. De dui ker maakte een -touw aan de reeling van de verschansing vast en liet zich zakken. Dadelijk stond hij voor een gat van wel vijf meter lengte en drie meter breedte. De balen katoen puilden er uit. Er lagen reeds pakken buitenboord. Direct sloeg hii er eenige aan, die fluks werden opgeheschen. Van Drimmelen liep verder. Hij zag een staaldraad, die langs het sChip hing. Pas op. Jan, dacht hij, dat is een dxaad. waar mijnen aan zyn bevestigd. Hij had er al genoeg van en keerde dus weer naar het gat terug. Zooals men weet, zijn de mijnen in zoo'n veld met staaldraadjes aan een dikke draad 'bevestigd, die beneden ten anker ligt; hier door blijven de mijnen op de gewenschte hoogtë drijven. Jan van Drimmelen was van meening, dat de draad door de katoen boot bij haar ondergang was meegesleept en er dus mijnen in de buurt moesten zijn. Later bleek, dat het de draad was, waar mede het sleepbootje het schip uit het mijnengebied had pogen te trekken. Maar men moet het weten De duiker kwam idus weer bij het gat. Als hij er door keek kon hij de lucht ontdekken. Toen hij weer even verder was gegaan zag hij iets, dat hij nooit meer zou vergeten: er kwamen groote scholen visch aan, geleid door een voorzwemmer, die door het gat in de huid en vervolgens door een gat in de luiken gingen, om ten slotte weer door eerstbedoelde opening te gaan. Het bleef zoo een kwartier lang. Later is Van Drimmelen weer aan dek gekomen. Hij onderzocht enkele hutten en vond in een daarvan een brandkast. Hij liet zich op zijn knieën vallen om te pro- beeren de kast open te krijgen. Hij draaide aan den knop, maar zag in, dat dit onbe gonnen werk was, omdat hij he,t nummer niet wist. De brandkast moest naar boven. Maar hoe? Van Drimmelen stelde vast, dat zij op rol letjes stond en met -banden was vastgemaakt. Deze maakte hij los en toen kon hij achter de kast kruipen. Zoo gelukte het hem haar weg te duwen; onder water is nu eenmaal alles licht. Bij de deur van de hut tilde hij de kast van achteren op, om haar vervolgens over .den kóp te gooien. Eindelijk lag het voorwerp op het dek. Hij zette het weer overeind. Intusschen was hij echter zoo ver van zijn landings plaats verwijderd, dat zijn signaallijn en zijn slang horizontaal lagen. Er was dus [ee'n kans om een „hakertouw" te krijgen. )e brandkast moest naar een betere plaats worden geduwd. Hij deed het. Het was een lastige karwei. Na eenigen tijd werd het water echter hel derder. Bij de brug liet hij de kast staan, hij vroeg een „hakertouw" en bevestigde dit om het vqorwerp. De kast kon worden opgehaald! „Stel je nou is voor, dat de brandkast er uit duvelt",' dacht Oome Jan. „Dan is alle moeite voor niets geweest!" Daarom ging hij er bij het ophalen aanbangen. „Wié weet wat er in zit", was z'n gr.Jachte! „als- ie valt, dan val ik maar mee.'-' Het gelukte de brandkast boven water te krijgen. Met een stoomlier werd het bij zonder zware ding aan dek van het ber gingsvaartuig geplaatst. „De kapitein van de katoenboot was nog in Terschelling en toen hij hoorde dat dé kast was opgehaald, fhaii hij me wbl willen zoenen. Zij gehéele hebben en houden was er in geborgen", vertelt Oome Jan. Later is hij weer naar beneden gegaan, om de balen katoen aan te slaan. Voor een kapitaal heeft hij weten te bergen. Een jaar lang is hij er aan den slag geweest! De balen werden vastgehouden door zes a zeven ijzeren .banden. Den eersten tijd sprongen er steeds enkele, daar de balen door het water opzwollen. Dat werd steeds erger. Toen een jaar na den ondergang van de katoenboot in de nabijheid een tweede schip van datzelfde kantoor verging, liet men de katoenboot, waar „het vet van af was" dn den steek. Het andere sohip, een wijnboot, eischte de aandacht op. Duizen den vaten zoete wijn van eerste kwaliteit, zure wijn en andere dranken, vormden de laiding! v. B. Kennemer Jagers naar Klem-Zwitserland. Gedurende het afgeloopen weekeinde heeft een groep bestaande uit dertig le den der Wandelsportvereeniging De Ken nemer Jagers een bezoek aan-Schoorl ge bracht. Zooals te verwachten was, voelde men zich te midden der fraaie natüur uit stekend op zijn gemak. Er konden onder leiding van den heer H. C. Smit verscheidene heerlijke wande lingen door het heuvelachtig terrein van Klein Zwitserland worden gemaakt. Bij het krieken van den morgen om vier uur was reeds een aantal leden present om tij dens een mooien tocht te genieten van het ontwaken der natuur. Ook de overigen hadden vroeg hun le gerstede verlaten. Om half achf was het geheele gezelschap reeds verdwenen. 's Avonds- om zes uur arriveerde men voldaan te IJmuiden.-Hét uitstapje viel bij een ieder in den smaak en stellig zal het actieve bestuur niet aarzelen om binnen kort nogmaals een dergelijk plan te ver wezenlijken. Onze bijen naar de bei. Het bestuur der afdeeling Velsen van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt heeft het voornemen om binnenkort den traditioneelen heidetocht te houden. In de eerste week van Augustus zal men name lijk een aantal bijenvolken naar de heide tusscheh Epe en Nunspeet vervoeren. Daar kunnen de honderdduizenden nijvere dier tjes hun kostbare honing verzamelen. Wanneer de heide is uitgebloeid (ongeveer September) zullen de kasten en korven weer worden opgehaald.1" Van den heer- H. Verwey vernamen wij, dat de deelname tot dusver nog gering was. istig ongeluk met goeden afloop. Jongen fietste in het Noordzeekanaal. Naar eerst thans bekend geworden is. heeft zich Zaterdagavond nabij de aanleg steiger van het "overzetveer van den heer Donkersloot een ernstig ongeval voorge daan, dat gelukkig geen slachtoffer heeft gekost. De 13-jarige K„ zoon van èen politie agent alhier, kwam van de zijde van de Hoogovens en wilde de helling afrijden naar de aanlegplaats van het veerbootje. Hij wilde, afstappen, doch bleef met zijn kleeding aan het rijwiel vastzitten en kon zich daarvan niet loswerken. Voor de oogen van zijn vader, die achter hem fietste, reed de jongen het Noordzeekanaal in. Zijn vader bedacht zich geen oogenblik, sprong gekleed te water en deed alle pogingen om zijn zoon te bevrijden. Juist naderde van de over zijde de mot'orvlet van den heer Donker sloot, welke bestuurd werd door den 18- jarige Nico van Geldorp, wonende in de Mahusstraat alhier, die het ongeluk ook zag gebeuren. Hij sprong eveneens gekleed te water en mocht het geluk "hebben den jongen uit zijn benarde positie onder water te bevrijden en hem van zijn rijwiel los te rukken. De drenkeling blijkt tot heden geen nadeelige gevolgen te hebben gehad van deze onderdompeling. Dank zy^het kranig optreden van den heer Nico van Qeldorp is dit ongeval goed afgeloopen. Nieuws van Strawberries. De honkbal wedstrijd E.D.O. 6Strawber ries is in eén 237 nederlaag voor de aard beien geëindigd. Door de vacanties ontbra ken" wederom enkele geroutineerde krach ten. In het begin ging de strijd tamelijk gelijk op; eerst behaalde E.D.O. 2 punten, die Strawberries echter al spoedig inhaalde. Vervolgens namen de tegenstanders weer 'n voorsprong en stelden toen voor. slechts 5 innings te spelen. Daar waren dé Aard beien echter niet voor te vinden; alfes of niets! Van den wedstrijd overspelen wilde E.D.O. niets weten, dus nebben onze plaats- genooten volle 9 innings afgemaakt. De bal werd erg glad en moeilijk te gooien, terwijl verder het terrein zóó glad werd bij het honkloopeo, dat men wel vanzelf slidings maakte, zij het dan ook op 't verkeerde oogenblik Het werpen was bij Strawberries niet zoo zuiver en zoo kwam E.D.O. door vier wijd nog al eens aan 'n puntje. Stada liet zich op de werpplaat vervangen door Brunink, ter wijl ook aanvoerder De Weers nog gegooid heeft. In 't veld waren de Aardbeien goed. We zagen enkele hooge ballen, die keurig door B. Vriends en Dick Lefering gevangen werden. Voor Woensdagavond is de wedstrijd StrawberriesE.H.S. 3 vastgesteld op het terrein aan den Vergierdeweg te Haarlem- Noord, begin half acht. De opstelling is; werper Stada, achter vanger Huiskes, eerste honk H. *Mantje tweede honk De Weers, derde honk G. Bleeker, korte stop D. Lefering, verrevel- ders: G. Janus, G. Bakkernes en G. Her man. Reserves zijn B. Vriends, H. Wensink, en De Haan. Woning, en gezinstelling. Binnen enkele dagen zal in onze gemeente met een woning- en gezinstelling worden begonnen. Deze heeft ten doel gegevens in het belang van de volkshuisvesting te ver zamelen. Het volledig opnemen van twaalf a dertienduizend woningen met haar bezet ting is op zichzelf reeds een heel werk. In ons blad van morgen volgen uitvoerige bijzonderheden. Training Stormvogels. Woensdag wordt begonnen. Woensdag en Donderdag zal de voetbal- vereeniging Stormvogels weer met haar training beginnen. De leiding is in handen van onzën bekenden plaatsgenoot den heer Arie v. d. Wint, bondsoefenmeester. Woensdagavond van half zeven tot half acht komen de adspiranten in dictie. Donderdag volgen de jongeren en de spelers der lagere elftallen van zeven tot acht uur en het eerste en tweede elftal van acht tot negen uur. Op iedereen wordt een beroep gedaan om serieus aan de training deel te nemen Welgeslaagd concert. 'Onder leiding van onzen bekenden plaatsgenoot den heer Jan Beider werd Zondag te Bergen een groot vocaal tuin- concert gegeven. Naast de lcoorvereeniging Bergen, Zang en Vriendschap te Castri- cum en De Racing Zangers te Haarlem, werkten hieraan medé Polyhymnia en Sempre Crescendo, alhier. De uitvoering werd door velen bijge woond en men kan mef voldoening op een welgeslaagd concert terug zien. Christenvrouwenbond. In de vacantieperiode zal de afdeeling IJmuiden van den Nederlandschen Chris tenvrouwenbond niet bijeenkomen. Voor het komende, seizoen heeft het ac tieve bestuur reeds verscheidene plaatsen in voorbereiding. Zoo overweegt men om begin September een excursie naar de St. Bavo te Haarlem te houden. Verder be staat het voornemen om een begroetings avond te organiseeren. FRYSKE TROU. De bekende vereeniging Fryske Trou heeft, besloten oin gedurende de maand Augustus haar werkzaamheden te staken. Wellicht zaJ men na de vacantieperiode een vernieuwde activiteit aan den dag leggen. DRANKWET. Bij den Burgemeester van Velsen, waar nemende de taak van Burgemeester en Wet houders, is ingekomen een verzoekschrift van Hendrik Adrianus Mensing, van beroep mineraalwaterfabrikant, wonende te Bever wijk, om een sltjtvergunning, voor den koop van sterken drank in het klein, in de benedenverdieping van het perceel Konings plein no. 12 te IJmuiden. Vóór 11 Augustus kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij den burgemeester inbrengen. VELSEN Tegen diphterie en roodvonk. De Gemeentelijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst geeft heden eri Vrijdag ge legenheid tot kostelooze inenting tegen diph-_ terie en roodvonk. Hiervoor komen kinderen van één tot en met zes jaar In aanmerking. Een officieele mededëeling in ons blad van heden bevat uitvoerige gegevens. Sparta in actie. Aan den Kringiag van den Zaanschen Turnkring te Krommenie werd Zondag ook deelgenomen door de damesploeg van de Gymnastickverëeniging „Sparta". „D.O.S." uit Amsterdam behaalde den ?ersten prijs, uit een deelname van tien groepen in den provincialen wedstrijd. Ten gevolge van het feit, dat slechts in enkele weken de betreffende oefeningen moesten worren ingestudeerd, konden de ,.Sparta"-dames zich niet plaatsen, hoewel het gebodene een behoorlijke uitvoering had.. Desalniettemin konden zij veel leer rijks voor de toekomstige wedstrijden op doen. De verschillende Zaansche vereenigingen hebben de deelnemers des middags van een prachtige uitvoering doen genieten. PERSONALIA. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft den gemeenteambtenaar H. Schmitz te Velsen benoemd tot burgemees ter van Landsmeer. CASTRICUM WARME MAALTIJDEN Deze week werden door de centrale keu ken dagelijks 293 warme maaltijden bereid voor hen. die te werk zijn gesteld in de Provinciale duinterreinen. DIEFSTAL VELDVRUCHTEN. Uit den tuin van den heer L. werden de te velde staande tuinboonen ontvreemd. VRIJSTELLING INLEVERING HEEREN RIJWIELEN. De Burgemeester brengt ter openbare ken nis dat zij. die meenen in aanmerking te komen voor vrijstelling van yordering van heerenrijwielen, zich daarvoor vervoegen moeten aan de secretarie der gemeente, in gang politiebureau, tot het afhalen van een aanvrage. Verdere inlichtingen ook voor hen. waarvan een rijwiel in een andere gemeente dan Castricum is gevorderd, worden ter secre tarie verstrekt. GEVONDEN VOORWERPEN. Pet, eenige sleutels, portemonnaies met in houd, deeltjes hout, diadeem, vulpen, vul potlood, speelpop, wiegkussentje, broekriem, sjaaltje, rozenkrans, kindersokje, konijntjes,- tafzijdc, buskaart HABO, eenige zilverbon® kinderschoentje, dameshorloge, handschoenen, zak met beenkappen en flesch, alpinomuts, portefeuille met inhoud, broodkaart, cein tuur, kap, rijwiellamp, leefnet, zwarte hond, poesje, colliers, duimstok, muts, heerenregen jas, gymschoentjes, spoorstok, poppenlaken en jurk, zilveren doosje met rozenkrans, boód- schappentasch met flesch, kinderjasje, acte- tasch, zakspiegeltje. Inlichtingen bij de politie te Castricum. VEILING VAN MAANDAG. Bloemkool 5—14 ct. per stuk. Sla 2 ct. per stuk. Tuinboonen 7 ct. Capucijners 16 cent. Peulen 16 ct. Snijbiet 6 ct. Spinazie 10 ct. Ra barber 7 ct. pgr Kg. Frambozen 12 ct. -per doosjpRoode «bessen 30 ct. Zwarte bessen 42 ct. per Kg. Aardbeien Moulin Rouge 87 V2 ct. per slof, 35 ct. per Kg. Amazone 87V2 ct. per slof, 35 ct. per Kg. id. zonder dop 30 ct. per Kg. Wortelen 7 ct. per bos. Pieterselie 3V2 ct. per bos. Seldery 3 ct. per bos. Kervel ~*/2 ct. per bos. Andijvie 81/2 ct. per Kg. BEVERWIJK VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND EN „VRIJEE VEILING". Prijsnoteering van 27 Juli 1942. Spinazie per kg. 0—10; Postelein per kg. 14; Natuursla per krop IVj—2; Sla per kg. 7; Andij-: vie per kg. 8'/j; Rabarber per kg. 6; Selderij per bos 3; Peterselie per bos 33.A: Tomaten l, 2, 3. 4 per kg. 24; Doperwten Rijs per kg. 16; Witte Ca-' pucljners per kg. 16; Koolrabi 1 per st. 3; Peen z. lof gew. 1 per kg. 10; Tuinboonen per kg. 7; Aardbeien m. dop per kg. 35; Roode bessen per kg. 30; Witte bessen per kg. 30; Komkommers 1 per st. 11—13li; Idem 2 per st. 8; Idem 3 pet- stuk 5Mi; Frambozen per kg. 50; Vr. Aardappelen per kg. 5.60; Ramenas per kg. 13. A an den wandel Hoe heet de vogel, die daar zoo liefelijk zingt Ik weet het niet en pieker er niet lang over. Want ik luister naar den heerlijken zang, terwijl ik onder het statige 'geboomte wandel, een stevige, clandestien verkregen stok in de eene en m'n. beminde aan de an dere hand. Dit gezang was nog noodig om ons vacantieverblijf tot een lustoord tc maken, ik ben volkomen een ander mensch. Ik rook zelfs niet. En niet alleen om „een v O n k" etc., u weet er van. Hoe blij ben ik, dat mijn beenen stevig zijn. Natuurlijk zit er wel een venijnig spij kertje in mijn eene schoen, maar kan dit mijn echte vreugde bederven Neen, mijn gewaarwordingen zijn zoo groOtsch, ik leef zoo bij rozegeur en maneschijn, dat ik maar weinig aandacht aan het ijzeren pijnigings- •middël schenk. Nu zie ik de vogel, die steeds hooger gaat. Ik gevoel de lust om ook zelf te zingen en waarachtig ik ben toch uit, waarom zou ik het laten Daarom zing lk, eerst nog wat schuw, dan vrijer en tenslotte uit volle borst. Gelukkig, ik kèn nog zingen. Brave men- schen, waarom doe ik dat toch niet meer I Je longen worden er sterk door en boven dien kun je niet tegelijk rooken, zoodat je op den koop toe je sigaretten spaart. Welke liedjes ik al wandelend ten gehoore breng Ochr doet het er iets toe Erg hbogstaand- zijn de melodietjes niet, maar ze zijn zoo echt geschikt om in de vrije natuur te zingen. Het tippelen is een genot. Helaas zingt m'n beminde niet mee. Dat is jammer, want wie niet zingt gebruikt zijn mond voor een andel doel. duspraat zij. Over de bon nen. Over ae kleeren. Over blaren. Over de buren in IJmuiden. OverZwijg toch eens, zeg ik bevelend. En dan is de hond losge laten, het zij zonder bijbedoeling gezegd, Ze hapt, alsof ze zooeven de „pillen" van onze gastvrouwe heeft laten staan. Verdwenen i» mijn goede stemming, chut-nog-an-toe Ach, ik luister niet eens. Is dit een om geving om te mopperen. Waaratje een mensch moet toch eens vrij van zorgen zijn. Ik wandel nonchalant verder. Dan is het opeens stil. Dat deugt niet. Ik kijk met argujaan zijwaarts en schrik. Ik heb m'n beminde verloren Ze is achterop geraakt. Met een ongelukkig gezicht zit ze in het gras, een schoen in heur zachte handen. Het lieve leven begint weer en het is erger dan ik aanvankelijk nog meende té mogen denken: Haar hak is los geraakt. Ze kijkt me met een blik van trouw aan (nu ze me noodig heeft) en beweegt haar handen tot een uitdrukking die zooveel wil •zeggen als: Jij bent aan het woord. Maar ik zit met mijn handen in mijn haar, plaatsruimte voorbehouden. Krantenman ben ik van mijn stiel en geen schoenmaker, al wil je allebei zoo graag den spijker op .zijn kop slaan. Ik pieker en het gezang van het vogelenheir stoort me nu. Dan heb ik een oplossing. Ik roep geen: Eureka, maar Blik- sies (hoe kom ik aan dat woord Waar voor heb ik een stok in mijn handen Ik zet. de schoen omgekeerd op mijn knie, al valt dat niet mee. De hak zet ik daar weer op en dan laat 11c mijn stok er enkele malen op nederdalen. En of het helpt 1 De hak zit na korten tijd muurvast. We wandelen weerEigenaardig Is het, dat ik nog meer geniet dan bij het begin. Ik ben trotsch op mezelf,' zooals wij mannen altijd zijn, wanneer we niet slecht geknut seld hebben. En lk zing weer, van „Wij gaan met debeenenwagen, naar de bosschen en de hei! en van „I-k heb mijn tuintje volgeplant met suikerbieten" en andere liedjes, die ik in Thalia van Tholen en Van Lier ,en van Teun Klomp en zijn Makker heb gehoord. Er schiet ook een oud liedje in mijn ge dachten. Het is van Dirk Witte, die het zoo knap kon zeggen. „Mensch durf te leven 1 heet het. Ja, mensch durf te leven. Ga naar j buiten ARGUS. Een goed jaar. Geen athletiekafdeeling. De jaarverslagen en drie jubilarissen. In het Kennemer Theater hield de voet- balvereeniging „De Kennemers" Maandag avond, onder voorzitterschap van den heer M. Lindner haar jaarvergadering, welke zeer druk bezocht was. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat in het afgeloopen jaar weer veel in de vereeniging en daarbuiten gepasseerd is. Soms is hiervan eenige invloed gebleken op het vereenigingsleven, doch over het al gemeen is het vereenlgingspeil in alle op zichten hetzelfde gebleven, eerder zelfs nog iets gestegen. Ook in de toekomst en vooral in deze moeilijke jaren moeten de leden als één man streven naar het groote doel; de vef-eeniging»op den top te krijgen. Bij een terugblik op het afgeloopen sei zoen, aldus spr., mag men niet ontevreden zijn over de verrichtingen der elftallen. Het eerste elftal kon nog steeds niet het spel peil van vorige jaren bereikert. maar het bestuur en de elftalcommissie zijn de over tuiging toegedaan, dat met de opgestelde jonge krachten in het nieuwe seizoen zeker meer te bereiken zal zijn. Het tweede elf tal -heeft met wisselende kansen gestreden en zelfs geruimen tijd kampioenskansen ge had. Hoofdzakelijk bereikten de spelers de goede resultaten door hun enthousiasme, dat weldadig aandeed. Na alle andere elf tallen dé revue gepasseerd te laten hebben, merkte spr. op, dat het met de adspiranten uitstekend gaat. De uitstekende resultaten van de jongens zijn te danken aan het on vermoeide werk van de jeugdleiders. De vereeniging is hun dan ook veel dank ver schuldigd voor het vele werk, dat moeilijk is en veel tact vergt. In de komende weken moet echter bij alle leden het parool zijn: trainen. Bezoekt de uren trouw en jullie dienen daarmee je vereeniging. Zij, die niet komen trainen, zullen voorloopig niet in de hoogere elftal len opgesteld worden. Noodgedwongen heeft het béstuur dezen maatregel moeten nemen, om hét moeilijke werk van de elftalcommis sie in het komende seizoen te verlichten. Vervolgens memoreerde de voorzitter het overlijden van de twee vooraanstaande en verdienstelijke leden, n.l. de heeren K. Huis man, eere-ïid en voorzitter van de Suppor tersvereniging en W, Duiveman, oud le- elftalspeler en elftalcommissielid. Hun na gedachtenis zal voor altijid *in hooge eere blijven. Nadat spr. de leden had opgewekt aan den Sportdag op Zondag 9 Augustus deel te ne men. besloot, hij zijn openingswoord met den wensch, dat. het seizoen 19421943 voor „De Kennemers" zeer succesvol zou zijn. Medegedeeld werd. dat het gemeentelijk Sportpark opnieuw voor een seizoen inge huurd was tegen een minimumhuur van 1000. De condities waren verder gelijk aan die van vorig jaar. Teekenlng Hcssels (Pax Holland m De secretaris, de heer H. M. Janssen, had het grootste gedeelte van zijn uitgebreid jaarverslag gewijd aan de prestaties van de elftallen, die hii één .voor één behandelde. De dertien elftallen, waarmee aan de com petitie werd deelgenorrten, behaalden het volgende totaalresultaat: Gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—-t. 213 85 44 84 214 553—560 Het ledental bleef vrijwel gelijk en schom melde om de 300, w.o. een 60-tal adspiran ten. Het aantal donateurs blijft voor een vereeniging als ,De Kennemers" eohter te klein, n.l. 150. Hij richtte daarom een aan- iporing tot de vergadering donateurs te vinnen. De samenwerking met de Bonden en de supportersvereniging „RoodZwart" liet niets te wenschen over. De pogingen om een athletiekafdeeling aan de vereeniging te verbinden slaagden niet, omdat er onder dc leden tc weinig animo bestond. Hoofdzakelijk was dit het gevolg van het fet, dat Beverwijk cn om geving reeds eenige specifieke athletiekver- eenigingen telt. Het financieele overzicht van den heer P. van Essen gaf een uitstekend beeld van den toestand der vereeniging, welke nog kern gezond is. Het -iinancieeie resultaat was nog beter dan dat van het yorige jaar. Het b^zit steeg dan ook «weer. Vooral de ontvangsten aan contributie waren goed. Op voorstel van de kascommissie werd den penningmeester onider dankzegging dé charge verleend. Bij de bestuursverkiezing wei-den de pe riodiek aftredende bestuursleden H. van Dorp en W. Klaassen met groote meerder heid van stemmen herkozen. In de kascommissie werden benoemd de heeren H. J. Romunde en M. Berghuis. Op voorstel van het bestuur werd de elf talcommissie van 5 op 6 leden gebracht, waaraan nog een bestuurslid werd toege voegd. De verkiezing van deze commissie had tot resultaat, dat de heeren E. Tromp en P. Boerkoel werden herkozen en dat de heeren J. G. Spruit, M. Brethouwer. D. Honig en S. Zwaan werden gekozen. De heer G. W. Brugman zag zich niet herbe noemd. Het voorstel om artikel 37 van het regle ment betreffende het boekjaar te wij zigen, werd aangenomen. Het voorstel van éen der leden, om de deelnemers aan den Sportdag te verplichten aan alle nummers deel te nemen, werd aangehouden. De „Commissie van Vier", die de organisatie van dezen dag heeft, zal het voorstel nog nader overwegen. Na afloop der vergadering had de huldi ging "plaats van de heeren I* van Essen. H. M. Janssen en C. Verhorst, die 20 jaar deid. uitmaakten van het bestuur. De voorzittef van „RoodZwart", de heer G. Roemer, sprak de jubilarissen toe en zeide daarbij, dat zij in de afgeloopen jaren enorm veei voor de vereeniging gedaan hebben. Dit on vermoeide werken heeft men kunnen mer ken aan den groei en den bloei der ver eeniging.' Spr. hoopte ten slotte, dat zij nog vele jaren de belangen van „De Kennemers" zouden dienen. De jubilarissen ontvingen ieder een bloemenmand. Ook de heer M. Linder feliciteerde het drietal met bet jubileum en stelde hun ver diensten voor de vereeniging in het licht. De heer Janssen dankte mede namens zijn medebestuurders voor de hartelijke woor den en, voor de-bloemen. SANTPOORT HULPPREDIKER. Tot hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente :s benoemd de heer Adr. Visser, cand. t. d. Heiligen Dienst, voorganger dqj- Evangelisatt».

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3