Haarlemsche Courant Duitschers veroveren Bataisk ten Z. van Rostof Nieuwe vorderingen m Don-gebied. 287e Jaargang No. 175 x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—IS n.m. -f 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prj|s. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 315 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. pltf.» Grafische Bedrijven Damlate. Wn<L Hoofdredacteur! 3. V. BATJDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsdag 28 Juli 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10SOO. Administratie 10721, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 131958. Directie PH. A, MEES P. W. PEEREBOOM. In de bocht van den Don bereiken de Duitsche troepen over een breed front de rivier. Zware luchtaanvallen op Wolga-verkeer en industriecentrum Stalingrad. Aanval op woonwijken van In Egypte 1400Britsche Hamburg. krijgsgevangeneji. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Ten Zuiden van Rostof Is de krachtig versterkte en taai verdedigde stad B a- t a i s k na een strijd van twee dagen door Duitsche troepen stormenderhand genomen. Eskaders, gevechtstoestellen, jachtkruisers en slagtoestellen baanden hierbij de infanterie een weg. Verder naar het Oosten rukten snelle formaties ver naar het Zuiden op. In de groote bocht van den Don hebben Duit sche en Roemeensche divisies infanterie m nauwe samenwerking met formaties tanks en het luchtwapen den vijand teruggewor pen en den Don over een breed front be- Ten Noordwesten van K a 1 a t s j staan formaties tanks en snelle troepen in zwaren strijd met bolsjewistische tanks en strijd krachten der infanterie, die wanhopig het heuvelterrein ten Westen van de rivier trachten te houden. Zware luchtaanvallen zijn gericht op het ravitailleeringsverkeer van den vijand, op de Wo 1 g a en °P spoorwegdoelen ten Noord- Westen van S t a 1 i n g r a ld'. Aanvallen op het bruggehoofd W oro- nesj zijn opnieuw bloedig afgeslagen. In den 'slag ten Noord-Westen van de stad werden de bolsjewieken na vernietiging van ingesloten gevechtstroepen voorbij hun uit gangsstellingen naar het Noorden terugge slagen. Bij deze zware af weer gevechten zijn se dert 10 Juli alleen in den sector van één legercorps 751 vijandelijke tanks vernie- tigd. In den Centralen sector werden by een "plaatselijke aanvalsactie verscheidene vijandelijke bataljons ingesloten. Duitsche formaties jagers hebben Zondag tegenover 3 verloren eigen toestellen 120 bolsjewisti sche vliegtuigen vernield. Bovendien brach ten Italiaansche jagers drie vijandelijke vliegtuigen ten val. In Egypte is in het Zuidelijke deel van de stelling van El Alamein een vij andelijke aanval afgeslagen. Het aantal der in den afweerslag sedert 22 Juli vernietigde Britsche tanks is gestegen tot 146 en het aantal gevangenen tot 1400. Op vliegvelden van het eiland Malt# werden door bomtreffers ver scheidene Britsche vliegtuigen op den grond vernield. In den strijd tegen Groot-Brittan ni£ heb ben gevechtsvliegtuigen Zondag voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuid kust van Engeland en in de. Midlands gebombardeerd. In het Kanaalgebied en „Was het niet wat te /vroeg, Delano, om voor Mac Arthur een gedenkteeken op te richten? Hij heeft toch nog niets veroverd?" uNeem me niet kwalijk, Australië!" (Stapf-Pax Holland-m) De verovering van Bataisk. De in het weermachtbericht bekend gemaakte verovering van Bataisk noemt men in militaire kringen te Berlijn het bewijs, dat thans de ongeveer 7 km breede Donidelta is overwonnen. Naar men in Berlijn verneemt omtrent de ge vechten aan den benedenloop van den Don, betreft het daarbij allereerst de vorming van bruggehoofden, zoodat vooreerst nog niets kan worden gezegd over verdere operaties naar het Zuiden. Stand en beteekenis van den duikbootoorlog. Interview met admiraal Fricke. De Deutsche Allgemeine Zeitimg publi ceert een interview met den chef van den staf der zeeoorlogvoering, admiraal Fricke. Op de vraag, hoe de steile stijging van de curve der tot zinken gebrachte schepen bij den duikbootoorlogsedert "24 Januari 1942 te verklaren is, antwoordde Fricke: i,In het van maand tot maand toenemende aantal duikbooten, tezamen met een zorg vuldig afgewogen gebruik der krachten. Daarbij komt, dat het voornaamste opera tiegebied, de Amerikaansche wateren, een bijzonder rijk jachtgebied voor duikbooten vormt." Voorts wees admiraal Fricke er op, dat, om de in de vijandelijke scheepvaart gesla gen bressen op te vullen voortdurend sche pen moeten worden genomen uit de vaart op Engeland. Op den voorgrond staat de strijd tegen de vijandelijke koopvaardijtonnage. Daar naast gebruikt men de duikbooten, waar haar aanwezigheid en succes volgens den oorlogstoestand van het moment noodza kelijk lijkt. De toenemende stijging van de duikbootaantallen maakt het mogelijk in de verre wateren van de Barentszee- tot de Caraibische Zee en in het Oosten van de Middellandsche Zee beide taken tegelijker tijd met succes ten uitvoer te leggen. Omtrent de beteekenis van den duikboot oorlog voor de algemeene oorlogssituatie zeide admiraal Fricke: „De duikbootoorlog zet de „slag in de fabrieken", de laatste hoop van Roosevelt en Churchill, schaak mat. Ondanks toenemende afweer echter Zijn onze cijfers van tot zinken gebrachte schepen gestegen. Wanneer onze tegenstan ders meer koopvaarders bouwen, bouwen wij nog meer duikbooten. Wij zullen daar mede voortdurend meer schepen in den grond boren dan onze tegenstanders ver mogen te bouwen. Ik ben er van overtuigd, dat wjj stap voor stap het doel der verlam ming van het géheele vijandelijke oorlogs- appavaat dichter naderen én daarmede de zegevierende beslissing van den oorlog in het algemeen." aan de Duitsche bocht verloor de vijand tijdens luchtgevechten 6 toestellen. Na vruchtelooze storingsaanvallen over dag op West Duitsch gebied is in den naeht van 26 op 27 Juli de stad Hamburg en omgeving door het Britsche luchtwapen met brisant--en brandbommen bestookt. De bur- lerbevolking leed vrij' zware verliezen, iijna uitsluitend in woonwijken werden talrijke gebouwen vernield bn beschadigd. Nachtjag'ers, afweergeschut, marineartille- lie en patrouillebooten schoten 37 der aan vallende bommenwerpers neer.' De strijd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Een vijandelijke aanvalspoging op den Zuidelijken sector van het Egyptische front werd door de snelle reactie van onze deta chementen verijdeld. Er werden opnieuw krijgsgevangenen gemaakt. De luchtmacht ondersteunde de operaties te land en bom bardeerde herhaalde malen het vijandeliike achterland. Een Britsche aanval op Tobroek veroorzaakte lichte schade en maakte eenige slachtoffers. Een def hieraan deelnemende vijandelijke vliegtuigen wend door het luchtdoelgeschut van Tobroek vernietigd. Italiaansche en Duitsche jagers deden een aanval op formaties"Spitfires, die poogden bommenwerpers van de As te bestoken, welke terugkeerden van doeltreffende aan vallen cp de militaire installaties.van Malta. Duitsche jagers schoten in een luchtgevecht twee vijandelijke machines neer. Moskou geeft verlies van Rostof toe De Duitsche en verbonden troepen hebben den benedenloop van den Don overschreden en het belangrijke spoorwegknooppunt Atasik veroverd. Hiermede is de strijd in het Zuiden van het Russische front in een nieuwe phase getreden. Het opperbevel der weermacht deelt met betrekking tot de gevechten ten Zuiden van Rostof mede, dat Duitsche troepen een breede kazematstelling, die tot verdediging van den Don was aangelegd. ten Zuid-Oosten van Nowotsjerkask-Kriwjankaja hebben doorbro ken en de plaats Besorgenjewskaja, die doof de bolsjewieken hardnekkig werd verdedigd, zijn binnengedrongen. De News Chronicle meldt, dat in de open bare meening der Sowjet-Unie een gevaar lijke verandering is gekomen. door de be drogen hoop op een tweede front. De Daily Express schrijft,'dat de toestand in het Dongebied de ernstigste is, dien de Sowjet-Unie in haar geheele bestaan heeft doorgemaakt. - In het door Moskou te middernacht uit gegeven communiqué wordt gezegd, dat de steden Nowosjerkgsk en Rostof „ontruimd" zijn. In bezet en onbezet Frankrijk joodsclie invloed vrijwel uitgeschakeld. Reeds kort nadat de strijd in het Westen ten nadeele van Frankrijk was verloopen, hield men zich in officieele kringen te Pa rijs bezig met het Joodsche vraagstuk. Spe ciaal op het gebied van handel en industrie wilde men den Joodschen invloed zoo al niet geheel uitschakelen, dan toch beperken. Alle Joodsche of onder Joodschen invloed staande fabrieken, winkels en andere on dernemingen moesten worden gemeld, zij werden onder arische leiding gesteld of ge liquideerd. Later breidden deze maatrege len zich ook over grondbezit en aandeelen uit. j In 7063 gevallen d.w.z. biina een vierde van het geheele Joodsche aandeel in den handel en industrie, van het door Duitsch- land bezette gebied, is de voorgenomen ariseering hiermede ten uitvoer gebracht. Daar de bepalingen ten aanzien vin het Joodsche vraagstuk in bezet Frankrijk auto matisch op het onbezette deel zijn overge gaan. ligt het voor de hand, dat men zich ook daar niet deze kwestie is gaan bezig houden, Staatssecr. Barquier de Pelletoix is daarbij belast met de uitvoering der maatregelen. Amerika's voorziening van O. Aziatische producten. Autarkische pogingen. Tusschen de Ver. Staten en Ecuador werd een rubberovereenkomst afgesloten, waar bij de Ver. Staten in de eerstvolgende vijf jaar alle in Ecuador gewonnen rubber zul len opkoopen. In nat kader van de Amerikaansche po gingen tot uitbreiding van den aanplant van rubber, kinabast, hennep en cocospal- m enïn. Centraal-Amerika werd door de Defensive Supplies Corp. met Costa Rica 'n overeenkomst afgesloten inzake den aan plant van hennep op een oppervlakte van 20.000 acres. De United Fruit Co. werkt aan een pro gram voor den aanplant van rubber en andere tropische producten in Centraal- Amerika. Voor zoover dit .thans te overzien valt is dit de eerste poging van groot for maat,welke door 'n particuliere onderneming wordt gedaan om de tot dusverre uit Oost- Azië ontvangen producten in de tropische gebieden van Amerika te winnen. Naar ver luidt is de maatschappij voornemens over te gaan tot den aanplant van rubber, hen nep, teakhout, kinabast, citroenboomen, het winnen van kurk, ricinus, enz. In 15 dagen van Madagascar naar Vichy. De Fransche commandant Gaudillière is gisteren te 18.30 uur na een luchtreis van 15 dagen, uit Tananariva op Madagascar te Vichy aangekomen. Sedert den Britschen overval op Diego Suarez had geen enkel toe stel de verbinding met Djibouti en Mada gascar tpt stand gebracht. Het vliegtuig, dat Marignane op 11 Juli verlaten had, deed eên korte tusschenlanding. te Tunis en kwam op 13 JuM te Djibouti aan. Denzelfden dag landde het te Tananariva. Op 23 Juli steeg de bemanning weer op en kwam denzelfden avond te Djibouti aan. Den volgenden dag ging de reis verder naar Tunis, waar men den 25sten landde. Deze tocht van meer dan 18.000 Km. heeft het mog.elijk gemaakt een nieuwe luchtver- binding met Djibouti en Madagascar tot stand te brengen. Het luchtverkeer tusschen Engeland en het Naburige Oosten. De Duitsche pers ontleent aan de Spaan- sche bladen, dat de Engelschen de renbaan van Gibraltar sedert geruimen tijd tot vlieg veld hebben ingericht. Men is bezig deze luchthaven in de richting vaji de Golf van Algeciras zooveel mogelijk uit te breiden, daar de transportvliegtuigen tusschen het nabije Oosten en Engeland, die hier moeten landen en starten, vrij veel ruimte noodig hebben. Overigens beschikt men over zoo weinig plaats, dat de pogingën om hier een luchthaven van eenige beteekenis op te, richten, tot mislukking zijn gedoemd. Engeland blijft aangewezen op de tijd- roovende zeeroute rond Kaap de Goede Hoop en den gebrekkigen autoweg dwars door het Afrikaansche continent. De groote handicap voor de oorlogvoering in Egypte is>, voorts, dat de Engelschen in verband met de wankele positie in de Middelland sche Zee niet meer in staat zijn om jacht vliegtuigen met behulp van vliegkampsche pen van Gibraltar naar Alexandrië te brengen. De jachtvliegtuigen worden thans per schip naar de West-Afrikaansche kust getransporteerd en daar in speciaal inge richte fabrieken gemonteerd om vervolgens op eigen kracht in etappes naar den Soe dan te vliegen. Slechts bommenwerpers worden van Amerika en Engeland geheel door de lucht naar hqt front in het na burige Oosten gebracht. De oliemogelijkheden der continenten. In een beschouwing over de jongste ont wikkeling der olieindustrie der wereld komt het tijdschrift „Oei und Kohle" tot de conclusie, dat in Europa alle voorwaarden aanwezig zijn voor een olieindustrie op so lide basis met een groot prestatievermogen. Met betrekking tot de olieindustrie in het OosJ-Aziatische gebied wordt er op gewe zen, dat Japan momenteel reeds over zoo veel olie beschikt, dat het in staat is te voorzien in de behoefte. In tegenstelling hiermede hangt de toekomst van de Ameri kaansche olieindustrie van veel onzekere factoren af. Het tijdschrift wijst in dit ver band vooral op de problemen van productie en verbruik in de Ver. Staten, in welk ge bied aanzienlijke hoeveelheden olie per jaar moeten worden vervoerd. Volgens uit Rio de Janeiro ontvangen berichten bestaan er plannen voor samen werking tusschen de Vereenigde Staten en Brazilië wat betreft de exploitatie van pe- trolaumvelden in Brazilië. Generaal Marshall geallieerd opperbevelhebber Naar de zender New-York van zeer wel ingelichte zijde te Washington verneemt, zal generaal Marshall, commandant van het Amerikaansche landleger, benoemd worden tot opperbevelhebber van alle geallieerde troepen. De cultures op Sumatra. Op zeventig procent van alle rubber-, tabaV. cocos- en theeplantages op Sumatra werden de werkzaamheden hervat. Het Japansche militaire bestuur streeft naar 'n productiecapaciteit van 100 pCt der be bouwde oppervlakte, waarbij gebruik zal worden gemaakt van Chineesch kapitaal. De Chineesche Handelsbank, welke na^st de Yokobank en de Staatsvolksbank haar bedrijf in Medan wederom heeft voortgezet zou hierbij kunnen medewerken. Ook aanval op Hamburg nog geen „tweede front". De gisternacht plaats gehad hebbende aan vallen van Engelsche bommenwerpers op Hamburg werden te Berlijn matig gecom- menteerd. De Britsche mededeeling, dat deze aanval de grootste is geweest, sinds men met bombardementsvliegtuigen boven Duitsch ge bied is verschenen, wordt niet in overeen stemming geacht .net de feiten. Hoewel de cijfers van de neergeschoten Engelsche vlieg tuigen nog niet bekend zijn men schat, hun aantal op 40 pet. van het totaal deelt men mede dat de wijze, waarop deze aanval vten Britsche zijde Is weergegeven, een typisch staaltje kan worden genoemd van het feit. dat het z.g. tweedefront nog steeds geen tast bare werkelijkheid is geworden. 1 De Britsche minister van arbeid, Bevin. heeft zich in een Zondag uitgesproken rede voering gekeerd tegen de vermoedens om trent het „tweede front". In Berlijn zou men zijn verklaring „houdt op met het tweede front" niet aldus willen uitleggen, dat de Engelsche regeering de gedachten aan het tweede front thans heeft opgegeven, maar zou men in de uitlating van Bevin een tee- kèn willen zien, dat de overmatige agitatie met dit parool de Britsche rege^ring onaan genaam begint te worden. Zij wil zich waar schijnlijk ook. naar men hier vermoedt er tegen keerén, dat de openbare meening haar de wet vin de militaire actie voorschrift Vordering van Argentijnsch scbip door Washington. De Amerikaansche scheepvaartautoritei-r ten maken bekend, dat bet door torpedee ring beschadigde Argentijnsche schip Vic toria voor militaire doeleinden is gevor derd. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Argentijnsch en ambassadeur te Washington opdracht gegeven de. Argentijn sche vlag van het door de.V. S. in beslag genomen tankschip „Victoria" te verwijde ren. De Argentijnsche minister van buiten landsche zaken, Guinazu, heeft naar aanlei ding hiervan verklaard, dat de V. S. bij de in beslagneming zijn uitgegaan van een verdragsclausule, volgens welke de in de V. S. gebouwde tankschepen ieder oogen- blik door het Amerikaansche ministerie van marine teruggekocht kunnen worden. Zware Duitsche aanvallen richtten zich tegen de in het gebied tusschen Noord-Donetz en Don naar het Oosten vluchtende bolsjewistische colonnes. 350 beladen voertuigen kregen zule zware beschadigingen, dat zü hun vlucht niet konden voortzetten. (Mede deeling van het oppercommando der wermacht op 21.7/42) (Deutscher Verlag-Recla-p.k. Eckert-Pax Holland-c) Schandalen bij scheepsbouw in de Vereenigde Staten. De marinecommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft tijdens een onderzoek naar dë kosten van 't Amerikaansche vloot- bouwprogram vastgesteld, dat talrijke met idrachten bedachte firma's te hooge winsten geëischt hebben. De com missie heeft na bestudeering van 39.405 leverantiecontracten geconstateerd, dat de firma's gemiddeld een nettowinst van 8.1 geëischt hebben. Ten minste 5 van de leveranciers hebben niet in verhouding staande winsten, velen zelfs nettowinsten tot 1768 in den zak gestoken. (D.A.D.) De toestanden in den Ame- rikaansehen scheepsbouw en de record cijfers over den nieuwbouw op de werven der V.S. welke van Amerikaansche zijde met kwistige hand over de wereld worden uitgestrooid, komen in een eigenaardig licht te staan wanneer men kennis neemt van 'n schandaal, dat 't Amerikaansche tijdschrift „Saturday Evening Post" onthult. Daarin heet het, dat men den eigenaar van een scheepswerf te Niéuw Orleans, Higgins ge naamd, een opdracht-heeft ontnomen,welke betrekking had op den bouw van 200 z.g. liberty-schepen. In Maart van dit jaar had ■het marine-comité aan Higgins een crediet verleend van 385 millioen dollar, waar voor hij 200 van deze, 10.000 ton metende, schepen zou bouwen. Het eerste van deze vaartuigen zou, volgens het contract, in November van dit jaar gereed komen. Van dit tijdstip af had Higgins zich schriftelijk verplicht, maandelijks 24 schepen van sta pel te laten Joopen. Mondeling had hij zelfs een nieuw schip per dag beloofd. De Ameri kaansche pers had deswege in hem een nieuw scheepsbouwphenoneem begroet en In officieele riiededeelingen had het marine- comité zich in prijzenden zin over hem uitgelaten. Thans is echter aan het licht gekomen dat het terrein van deze yonder- werf in de nabijheid van Nieuw-Orleans slechts bestaat uit een „borrelend moeras" Het schandaal is openbaar geworden door dat het bureau voor den scheepsbouw aan Higgins het staal op den bouw van zijn scheepswerf weigerde, omdat daarmede tientallen nieuwe schepen op andere wer ven kunnen worden gebouwd. De buitenlandsche arbeiders in Duitscliland. De zorg voor de buitenlandsche arbeids krachten is door den algemeenen gevol machtigde voor het arbeidsgebruik, gaulei- ter Sauckel, opgedragen aan het Duitsche Arbeidsfront. Volgens een verordening van Sauckel moeten de verblijven voor de bui tenlandsche arbeiders in reinheid en hy giëne voorbeeldig zijn. Voor zoover dat mo gelijk is, zullen voor de afzonderlijke naties afzonderlijke kampen ingericht worden. In ieder geval echter zullen binnen de afzon derlijke kampen afgescheiden verblijven ingericht worden. Voorts wordt in hoog- mate rekening gehouden met de nationale gewoonten der buitenlandsche arbeiders en arbeidsters. Boek van Duce m het Duitsch vertaald. Het tragische feit, dat Bruno Mussolini in Augustus 1941 tijdens een proefvlucht met een nieuw vliegtuig doodelijk is verongelukt, was voor den Duce aanleiding de herinne ringen aan zijn zoon samen te vatten in een boek, dat onder den titel: „Ik spreek met Bruno" is verschenen. Naar Stefani thans meedeelt, zal hiervan binnenkort een Duitsche vertaling het licht zien. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft zich bereid verklaard een voorwoord te schrijven KORT NIEUWS Een belangrijke standaardiseering _van de civiele verbruiksartikelen wordt in Enge land ingevoerd. Terwijl eenheidscostuums al steeds meer op de markt komen, wordt in het najaar de productie van standaardmeube len ter hand genomen. Voorts zullen ge standaardiseerd worden: lippenstiften, pot- looden, vulpenhouders, glasartikelen, keuken gerei, textielgoederen, klokken, ringen, enz. De reorgisatie van dé Japansche pers zal er op neerkomen, dat in Japan zelf in totaal nog ongeveer 60 politieke dagbladen zullen verschijnen. Het aantal provinciale bla den zal met in totaal 43 in de meerderheid zijn, aangezien in elke prefectuur, 43 in totaal, slechts één blad zal verschijnen, terwijl de rest der bladen verdeeld wordt over de be langrijkste steden. De War Communication Board in de Ver. St. heeft alle particuliex-e telefoonge sprekken naar alle landen buiten het Weste lijk halfrond, met uitzondering van Engeland, verboden. Het verbod laat slechts uitzonde ringen toe, voor zoover die in het belang van de Vereenigde Staten zijn. De Board heeft het Amerikaansch-Australische radio- telefonische verkeer voor andere dan staats- gesprekken met ingang van eind Augustus gestaakt. Het Amerikaansche ministerie van oor log deelt mede, dat onder de Amerikaansche irbepen als gevolg van inentingen tegen de gele koorts levensgevaarlijke ziekten zijn uit gebroken. Tot dusverre zijn 28.000 ziekte gevallen bekend, waarvan een deel met doo- delijken afloop Op 30 April heeft Anne B. Harkema te Groningen, met gevaar voor eigen leven, twee hollende paarden tot stilstand gebracht. He denmorgen is hem ten stadhuizc door den burgemeester het blijk van waardeering uit gereikt dat het Carnegie Heldenfonds aan; Harkema voor zijn moedig optreden hèeft toegekend. Mogelijkheden voor Nederlanders in het Oostland. Een waardeerende beschouwing: in de Duitsche pers. De ..Völteischer 'Beoba,ohiber" wijdit een artikel .aan de economische mogelijkheden in" het Oostland en gewaagt in da't verband van de belangstelling, die hiervoor van Ne- derltandische zijde bestaat. Het blad wijst oip het verschil icn ontwik keling tusschen Litauen. Letland en Est land eenerzyds en Wlt-Roethenlë ander zijds. Terwijl Wit-Roeohenië twintig jaar lang de Sovjet-heerschappij heefit moeten arduinenhebben As drie genoemde Oost- ze estaten zich economisch vrijer kunnen ontwikkelen. In de toekomst zuilen deze ge bieden kunnen deeien In de nieuwe waar- doering, diie de land'bonwprodiuofcen in het naftnonaol-soclajltst'ische economische leven .genieten. Gebieden waar levensmiddelen ge- •onnen worden zuilen In de toekomst pre cies diezelfde beteekenis hebben als in ka pitalistische tijden de streken, waar goud gewonnen werd. Zoo, aldus schrijft de V. B. dan verder, schijnen ook de Nederlanders te denken, die weten te rekenen en die tn de geschiedenis h;un ondernemingsgeest bewezen hebben. Het doigbladbericht, dat'van de reis van een Nederlandsche deputatie door het Oost- land ^melding maakte, was zoo verrassend, dat hét niet in vergetelheid zaïl zijn geraakt: Toen wij op uiiitnoodiging van het Rijksmt nisteriie voor de bezette gebieden In het oosten door het Oostland reisden, hoorden wij steeds weer van do bezoeken- van deze! Nederland ere en v^n de talrijke problemen, ■die met. hen bespraken waren. "Voor dien oor. log zullen debe gebieden er nauwelijks van belbben durven diPoomen. dat door de Ne derlanders menschen, machines en econo mische goederen voor de ontwikkeling van hun economische kira.cht besohikbaar den worden gesteld, zooals in het algemeen gesproken de projecten in hun geheel een leeken zijn van den ommekeer In het econo mische willen. De geschiedenis hoeft geleerd, hoe zegenrijk ten tijde van de Hanze het verkeer tusschen Nederland en da ge bieden aan de Oostzee was. Deze oude economische mogelijkheden openen zich weder door de overwinning van het Duitsche rijk, De voordeden van de politiek dergroote ruimte (Grossran- migkeit) bieden zich zoowel voor Neder land alsook voor de gebieden aan de Oostzee en het nut voor geheel Europa bestaat hierin, dat economische krach ten aan den eenen met mogelijkheden aan den anderen kant samengebracht worden, die, gescheiden, beiden braak hadden gelegen. Een sprookje rondom een koppigen Overijsselschen boer Het N.A.F. bracht uitkomst voor den armen knecht Er was eens een knecht, die drie jaren lang een boer trouw gediend had. In dezen geest beginnen de meeste oude sprookjes. Maar de geschiedenis van dezen boer en zijn knecht is om den drommel geen oud sprookje. Het speelde zich onlangs af in Overijsel, waar het, evenals op meerdere plaatsen in Nederland, oeroud, gebruik is, dat de boer zijn volk op 1 Mei voor een jaar in dienst neemt. Zoo deed ook deze boer. Begin April van dit jaar kwam hij met zijn knecht overeen, dat op 1 Mei 1942 het vierde dienstjaar zou ingaan. ür die boer nu naderhand een goedkoo- pere kracht had kunnen krijgen en daar door spijt had gekregen van- de overeen komst, is onbekend, maar in April nog bleek er plotseling niets meer aan den knecht te deugen. Volgens den boer dan. wel te ver staan. De knecht zou de bevelen van den boer niet goed opgevolgd hebben, ruw met de paarden en het paardentuig omgegaan zijn, kortoVn. er zou een complete booze geest in den knecht gevaren zijn. De boer. hiervoor blijkbaar beducht, zegde den knecht aan. den dienst op 1 Mei te verlaten. Daar stond nu ónze knecht. Ware het ver haal een sprookje geweest, dan zou de ont- rechte knecht zich waarschijnlijk tot een goede fee of iets dergelijks gewend hebben. Edoch, het gebeurde speelde zich in dezen nuchteren tijd af.- Daarom stapte onze knecht regelrecht naar het Provinciaal Bu reau van het N.A.F. te Zwolle, waar zijn klachten een willig oor vonden. De afdeeling Rechtsbescherming van dit kantoor stelde zich prompt in verbinding met den boer,- om te trachten de zaak op minnelijke wijze te schikken, doch de boer bleek niet voor rede vatbaar. Wie niet hoo- ren wil moet voelen, dus bracht het N.A.F. de zaak voor den kantonrechter, die ten slotte besliste, dat de boer aan den knecht nog over een tijdvak loon moet uitbetalen. Een echt sprookje zou hiermede afgeloo- pen zijn geweest, of hoogstens nog een: „en de knecht leefde nog lang en gelukkig" tot slót hebben gehad. Het slót, van dit moderne sprookje is echter pas een begin. Want door dezen gang van zaken zijn de oogen én van den knecht èn van den boer geopend voor het feit, dat in het N.AJF. een nieuwe gees tesgesteldheid belichaamd is, die niet duldt, dat de zwakkere party zonder grond wordt afgescheept door de sterkere. Een geestes gesteldheid, welke zich alom baan breekt en gericht is op een volksgemeenschap, waar in de eene volksgenoot zich te allen tijde ook bekommert om de levensrechten van den anderen volksgenoot! OOK DaN NOG! Bs. Een vaak bereden stokpaardje be staal; daarin, dat men voorspellingen om trent de toekomst doet. Geliefkoosd, ja met teederheid gestreeld, wordt dan vooral de stelling, dat Nederland, wanneer Duitsch- land den oorlog wint, niet vrij zal zijn en hoogstens een vazalstaat wordt. Laten we eerlijk zijn: ook wij hebben ons uiteraard de vraag gesteld hoe in de toekomst onze houding zou moeten zijn on der de verschillende omstandigheden. Al leen wie volkomen objectief tegenover dit vraagstuk durft te staan heeft het recht er over mee te praten en, omdat wij mee praten in deze op dit moment reeds plicht achtten, was het ook zaak vast te stellen hoe wij zouden hebben te handelen. In de allereerste plaats dan dienen we vast te leggen, dat wij onvoorwaardelijk ge loof hechten aan het door Hitler, ten aan zien van de toekomst van het Nederlandsche volk gegeven woord: daarmede is de zaak voor ons practisch afgedaan, hetgeen ons evenwel niet beletten mag ook het stand punt van hen, die 'n andere meening zijn roegedaan, op z'n verdiensten te waardeeren. Nemen wij dus eens aan, dat Nederland na den oorlog 'n vazalstaat van Duitschland wordt. Hebben wij dan het recht bij voor baat reeds bij de pakken neer te gaan zit ten? Moeten wij dan onze „sterkte" zoeken in een wanhopig en zinloos verzet, moeten wij dan ondergaan in een orgie van haat, van onwil en machteloosheid, of zou het wel licht toch meer in het belang van land en volk zijn, indien wij trachtten er van te 'maken wat er van te maken id? Waarin zou dat toekomstig „vazalschap" bestaan? het feit, dat wij ons het Nationaal-Socia- lisme eigen zullen moeten maken? Men kan van meening verschillen over de vraag waarin meer „vazalscRap" school: in de de mocratie, die ons de neerschappij van kapi talisme en plutocraten bracht, of in het stelsel, dat den arbeid zijn eerlijke plaats zal doen toekomen. Of bestaat 't „vazalschap" misschien in het feit, dat wij niet langer meer aan een zeker soort buitenlandsche politiek kunnen doen? Mogelijk ook ziet men „vazalschap" in de zekerheid dat straks de 1001 kerkelijke richtingen verplicht zul len zijn zich werkelijk op godsdienstig ter- rein te bewegen? Gesteld echter, dat velen, aan de oude (wan)orde-vastgeklonkenen zich onvrij zouden voelen, moet dat dan aanleiding zijn om de groote lijn volkomen over het hoofd te zien en onder te gaan in het kleine? Want de groote lijn zal, n& de overwin ning van Duitschland, ongetwijfeld deze zijn, dat het verarmde en overwonnen Ne derland er van maken moet wat er van tc maken valt. Hebben zij, die zoo schimpen en schelden op hen die iets verder kyicen dan hun neus lang is, ook gedacht aan de mogelijkheid, dat deze verguisde Nederlan ders het wel eens goed met hun vaderland voor konden hebben „Duitschland wint den oorlog niet!" zal men ons tegenwerpen „fn dus heeft heel deze redeneering geen zin". Men weet hoe wij daarover denken. Zeker, als Duitsch land niet wint (waarop al een heel matige kans is) dan heeft het geen zin in deze rich ting werkzaam te ziin, want dan gaat Europa onder in het bolsjewisme. Omdat er echter bij één mogelijkheid héélemaal geen uitkomst meer zou zijn, heeft men o.i. niet het recht de andere bijvoorbaat uit te schakelen, of zich te verliezen in bijkom stigheden. t Dat Nederland na den oorlog-nog aan een gevaar het hoofd zal moeten bieden, staat voor ons wel vast, maar wij zien dit gevaar van een geheel andere zijde opdoemen: n.l. van die zijde die zich thans het hevigst roert tegen alles wat Nationaal-Socialist is en steeds den mond vol heeft over „vazal staat". Wij bedoelen de grpote massa van Engelschgezinden. dat soort Nederlanders, dat zich van hun Nederlanderschap alleen bewust is als er persoonlijke belangen mee gemoeid zijn en overigens vroolijk meedoet aan alles wat de mode van het ocgenblik voorschrijft. Het zijn deze Nederlanders die na den oorlog even gemakkelijk Duitsoh- gezind zullen worden als zij thans Engelsch- gezind zijn, die zonder met de oogen te knipperen de huig naar den wind zullen hangen en die maling hebben aan hun Nederlanderschap, mits het andere maar meer voordeel oplevert. Intusschen geven wij óók hen geen kans. Ons optimisme plaatst ons ook hier aan de zonzijde van het geval; wij vertrouwen op het gegeven woord van Hitier en op de offers die onze mannen thans brengen aan het Oostfront. Kofferdiefstallen aan het Centraal-Station te Amsterdam opgelost. De politie van het bureau Warmoesstraat ontving den laatsten tijd tal van aangiften van kofferdiefstallen, bij het bagagebureau van het Centraal Station. De diefstallen werden niet i n het bureau gepleegd, doch daarbuiten, wanneer de eigenaars zich even ter zijde bevonden, b.v. om nog een fiets af te geven of te halen, of aan het loket stonden. De recherche van het bureau, die een on derzoek in de omgeving instelde, viel liet daarby op, dat twee mannen vaak des avonds op den O.Z. Achterburgwal met koffers liepen te sjouwen. Het eigenaardige was wel, dat diezelfde mannen des mor gens in de richting van het station gingen en dan nimmer eenige bagage bii zich hadden. Daarop werden zij eenige malen gevolgd en het gelukte den politiemannen hen op heeterdaad te betrappen, toen zij bij de bagage-afdeeling van het station hun slag dachten te slaan. Beide dieven werden ge arresteerd. Een hunner bleek voor een- zslfde feit reeds met de Hilversumsche po litie in aanraking te zyn geweest. Bij den ander, die in Arnhem woqnt, werden bij huiszoeking verscheidene koffers, ten deele nog met inhoud-/ van diefstal afkomstig, aangetroffen. Thans wordt onderzocht, wat het tweetal op ziin kerfstok heeft. Bonnen handelaarster veroordeeld. Meer dan 1500 bonnen verhandeld. Het Bossche Economische Gerechtshof heeft gistermorgen arrest gewezen in de zaak tegen Johanna D. uit 's-Hertogenbosch, die vorige week Woensdag terecht heeft gestaan wegens handel in distributiebonnen. De vrouw, die moeder is van 7 kinderen, kocht links en rechts distributiebonnen op en verdocht die weer aan afnemers te Amster dam, die voor de bonnen hooge prijzen be taalden. In totaal heeft de vrouw op deze ma nier meer dan 1500, voornamelijk vet-, boter en suikerbonnen verhandeld. Door den .economslcben rechter te Den Bosch was de bonnenhandelaarster tot 50t) gld. boete en 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld. terwijl zij ter zitting gevangen ge nomen werd. De advocaat-generaal had bevestiging van dit vonnis geëischt. Het hof heeft thans de vrouw veroordeeld tot 200.— boete en drie maanden gevangenisstraf Wie den Ncdcrlandschen Volksdlenst steunt, steunt ons volk. Sluit u aan als lid«

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 9