Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Onze voetbalclubs In 'het afgeloopen seizoen, Woning- en gezinstelling in de gemeente Velsen BUBBELTJE EN KNOR Hoe de 2de en 3e klassers zich weerden. (Van onzen .voetbalmedewerker). De tweede klassers uit ons rayon hebben zich met een vrij bescheiden plaatsje moeten vergenoegen, hoewel anderzijds er direct aan kan worden toegevoegd, dat noch de Kenne- mers, nèch Santpoort in ernstig degradatie gevaar verkeerd hebben. R. C. H. stak met hoofd en schouders in deze 2de klas A. boven de andere clubs uit, AÜnvankelijk schenén ook Z. F. C. en W, F. C. zin in de eervolle bovenste plaats te hebben, Joch later zakten deze clubs af. Ook aan H. B. C. hadden velen een goede kans toe gedacht en als we dit, bedenken cn tevens in aanmerking nemen, dat -de prestaties der Kennemers die van H. B. C. maar zeer weinig ontliepen, dan kan daaruit geconcludeerd worden, dat men in het Kennemerskamp niet ontevreden behoeft te zijn. Opvallend mag het heeten, dat de Bever- wijksche voorhoede, die irf-18 wedstrijden 41 doelpunten scoorde, productiever was dan die van de hooger geplaatste clubs W. F. C. en K. F, C.; ook de Beverwijksche verdedi ging, die zich gemiddeld per wedstrijd nog niet ten volle tweemaal liet passeeren, kan men bezwaarlijk onvoldoende noemen. Santpoort ondervond, dat een elftal, het welk met vlag en wimpel gepromoveerd is naar een hoogere afdeeling, in deze afdeeling nog niet altijd direct tot de uitblinkers be hoort. Bakkum deed dit seizoen niet zoo van zich spreken als in het daaraan voorafgaande, maar desniettegenstaande scoorde de voor hoede een zeer behoorlijk aantal doelpunten, n.l. 45 in 20 wedstrijden. De verdediging echter bleek nog niet vol doende op het hoogere tempo der tweede klas ingesteld te zijn, waarvoor de 53 tegen- punten in 20 wedstrijden het bewijs zijn. Nu echter verwacht mag worden, dat dit deel van het elftal leering heeft opgedaan en het bovendien versterkt zal worden door de opname van Kuypers (ex-Kinheim), zien we, wat de defensie betreft, het nieuwe seizoen met vertrouwen tegemoet. In de derde klas B. viel er voor o kampioen te noteeren, n.l. Beverwijk De Wij- kers zaten in een afdeeling, waarvan tal van clubs aan elkaar gewaagd waren. Tenslotte schoten Beverwijk en Schoten uit den kop groep naar vore"i\, waarbij o.a. Zandvoort- meeuwen ten opzichte van welke combinatie de verwachtingen aanvankelijk nog al hoog gespannen waren, achter zich latend. Beide clubs streden tot het uiterste om den eere- titel. doch tenslotte passeerde Beverwijk met één punt verschil het eerst de eindstreep. Het was echter jammer, dat de Wijkers in de promotie-wedstrijden vrijwel kansloos wa ren. Daarvoor speelde de ploeg te weinig constant,.zelfs in één en denzelfden wedstrijd. We behoeven daartoe slechts te herinneren aan de ontmoeting tegen O. V. V. O. Juist; toen de Wijker supporters aan „ophalen gingen denken, zakte de ploeg in elkaar en werd het tenslotte nog een sprekende Am- sterdamsch'é zege. Sportieve Speldeprikken. Natte belevenissen. „Waterpolo is een aardig spel." Wie er van houdt knikt heftig, opdat toch vooral iedereen van zijn instemming zal weten. Wie het nidf kent zegt „o ja?" en brengt het gesprek op den heerlijken smaak en de voedzaamheid van worteltjes en dop erwtjes. m Ik-heb de eer gehad het Landelijke Tour- nooi van de Velser Zwemvereeniging bij te wonen. Het was een eer, want ik zat bijna op den burgemeesterszetel, de beroemde (je ziet het niet aan hem) Smitshuijzen zat bij me op schoot (waar was Jopie Waalberg. en de amicale Pum Swier, glunderend m zijn woestijnmantel na de kranige Haav- lemsche overwinning op Den Haag. zat aan mijn voeten, die jgtwat nattig waren, om dat mijn schoenmaker mett vacantie is en Ide wild zwemmende spelers nogal eens bij me in de buurt kwamen. He had dus goede voorlichting, terwijl ik rustig en zonder de handen op elkaar te brengen de wedstrij den volgde. Kijk 'ns, ik maakte voor het eerst met waterpolo kennis en dan ben je je emotie nog meester. V.Z.V. had het aardig voor elkaar, daar niet van, maar ik moest me toch nog even aanpassen. Het is vreemd, wanneer het wa ter een grasmat voorstelt en de scheidsrech ter op een soort boegspriet heen en weer loopt. Ik heb eerst uitsluitend' naar hem gekeken, want ik vleide me toen nog met de gedachte, dat hij wel eens zou uitglijden. Hij gunde me het genoegen niet, wél een andere official, maar die had er blijkbaar gauw genoeg van, tenminste zijn kleedij bleef dróóg. Toen de scheidsrechter stand hield en ik meer dan genoeg had gekregen van zijn fluiten (:hij had er zooveel schik in, idat-ie zelfs een solo gaf wanneer die eerlijke achtersneler iemand bijna van een been ontdeed) toen ben ik meer op het spel gaan letten. Alleen snapte ik er niet veel van, *ïooals de man zei, die maar geen shag op zijn bonnetjes kon krijgen. Eén lieve dame achter me probeerde me een betere op voeding te geven. Dat is een strafwurp, zei ze, Zóó, zei ik, een rare wurp is dat dan, zeker omdat die speler naastschoot. Géén schoten, würpen! kraaide ze. 't Is geen fuutbal! O, zei ik, nou ja, ik ben een leek, he! Dat zie ik, zeide ze en dat krenkte me, want ik dacht, dat ik ei- nogal sportief uit zag. Maar even later viel ze me van en thousiasme om de hals, toen Memelink een goaltje maakte en daarmee was alles in orde, al dacht haar druk noteerende echt genoot er anders over. Ik heb les in jiu-jitsu gehad. Een van de eerste dingen, die je leert is. dat je je te genstander genade moet schenken, wanneer hy een tik op den grond of elders geeft. Dan geefV-ie zich over, weet u. Bij polo' laten ze dat tikken achterwege. Daar schrééuwen ze liever. Beste lezer- en be minde lezeres, hoe sterk zijn de longen van de polomenschen! Als Winnetou present had kunnen zijn, zou hij hen zeker bii zijn stam hebben ingelijfd. Daar waren jongelui, die een geluid ten beste gaven, dat zelfs mijn papegaai niet zou kunnen verbeteren. An deren schreeuwden uiterst beschaafd. Ze hebben me willen vertellen, dat het uit geestdrift gebeurt, on\ elkaar op iets attent te maken. Dat neèm ik graag aan, zooals ik graag dat mooie, kleurrijke wand- bordje aannam, dat de heer Borst me zoo vriendelijk als herinnering overhandigde. N.iet alleen daarom zeg ik, dat V.Z.V. een goeden voorzitter heeft, al „doet" het bordje het uitstekend in mijn (hm!) wèrkkamer. Want de croquetjes smaakten me óók op- ferbest en het brood ging er in als koele, etgeen me toch weer een B-bonnetje scheelde (dank familie Swier, als ik mijn haardstede ga verlaten reken ik op uw gast vrijheid!). Ik heb nog veel meer over mijn indruk ken van de wedstrijden te vertellen, maar dat komt nog wel. .Van de supporters. Van de beslissing. En zoo meer. Maar op het oogenblik heb ik er geen 'tijd voor. Ik ben namelijk op zoek naar de eetgelegenheid, waar V.Z.V. de croquetjes heeft gekregen. Dat is niet sportief, vind u? U vergist zich. HU mijn speurtocht heb ik harder gefietst dan Arie van Vliet en harder geloopen dan Joop Weenink. wanneer ik mijn vermoeid heid als maatstaf gebruik. En ik zal zwem menin tranen dan, wanneer ik het buitenkansje misloop. En al polo ile niet, ik „pool"! DINGES. beter, Enfin, het volgend seizoen Beverwijkers De andere 3de klassers uit ons rayon, Kinheim en D. E. M., hebben geen rol van beteekenis vervuld. Zelfs moest D, E. M. nog oppassen voor de onderste plaats, die ten slotte met slechts één punt verschil door het inderdaad zwakkere Ripperda bezet werd. Zwak waren bij de "Wijkers zoowel de aan val als de verdediging, wat hun doelgemid- delde 2951 na 18 wedstrijden wel be wijst. Uitgezonderd Ripperda hadden alle. clubs uit deze afdeeling meer goals vóór en minder tegen. Kinheim kwam niet voor de onderste plaats In aanmerking, had zelfs met een weinig ge luk nog wel een paar plaatsen hooger kun nen staan. Wanneer de Noordelijke Velsenaren er in slagen hun defensie wat hechter te maken, dan zullen zij in het komende seizoen wel weer meer van zich doen spreken. (Wordt vervolgd)", Halve eeuw huwelijkstrouw. Feest in de Frans Naereboutstraat. Vrijdag 14 Augustus zal voor het echt- gaar D. Jongens en M. JongensMiddel- urg een zeer bijzondere datum zijn. Het is dien dag namelijk een halve eeuw gele den, dat het in het huwelijksbootje stapte. Over deze lange periode zou stellig heel wat vermeld kunnen worden, doch het is slechts de bedoeling óm even de aandacht op dit gouden huwelijksfeest te vestigen. De heer Jongens wend 10 December 1868 te Wormer geboren en zijn echtgenoote aanschouwde op 17 April 1873 te Jisp (nabij Purmerend) het levenslicht. Van zijn jeugd af was de heer Jongens werkzaam bij de papierfabricage en zoo kwam hij. reeds op 12-jarigen leeftijd bij de fabriek te Wormer. Na zijn overplaat sing (in 1898) naar Velsen heeft hij de ont wikkeling van dit enorme bedrijf medege maakt. Zijn veertig-jarige jubileum biedt riog steeds een aangename herinnering. Gedurende zeven en veertig jaren was de bruidegom op de fabrieken der «ïa. Van Gelder Zonen werkzaam en de laatste jeriode (ongevèer vijftien jaren) vervulde lij zijn taak als bergbaas. De heer Jongens moest om gezondheids redenen zijn welbesteede loopbaan eindi gen en geniet thans reeds veertien jaren van een verdiend pensioen. Sinds geruimen tijd woont het echtpaar in de geriefelijke woning aan de Frans Naere boutstraat 18 rd. Het gezin wend verrijkt met twee doch tertjes en drie zoons, die allen in hun hu welijksbootjes stapten en reeds vijftien kin deren 'bezitten. Deze kleinkinderen zullen vanzelfsprekend niet op het groote feest ontbreken. De heer Jongens is nog kwiek, alhoewel hij nog onlangs van een zeer ernstige ziekte is hersteld. In het kerkelijk leven der Ne- dërlandsch Hervormde Gèmeenten te Vel sen en IJmuiden was hij vroeger een goede bekende. Gedurende twee en twintig jaar had hij als ouderling zitting in de kerke- rad#n der beide gemeenten en de schoolbe sturen hadden in hem gedurende een pe riode van dertig jaren een toegewijd werker, Bij dit gouden h.uwelijksfeest*zal het dan ook zeer zeker niet aan belangstelling ont breken. Er zal feestvreugde in de Frans Naereboutstraat heerschen. Bij Jong Geluk. Alhoewel men slechts zeer weinig van zich laat hooren. wordt het werk der Stichting Jong Geluk ook onder de huidige tijdsom standigheden normaal voortgezet. Zooals men, weet berust het streven dezer instelling op de grondgd'achte om aan kinderen van on- en minvermogenden doelmatige ont spanning en ontwikkeling te verschaffen. Hiervoor toont mej. G. de Vries steeds een groote activiteit en zij is eigenlijk de stu wende kracht, welke bij dit alles de onmis bare leiding geeft. In de afgeloopen periode moesten tal van bezwaren uit den weg worden geruimd, doch hiervoor schrok men geenszins terug, Integendeel, geheel belangeloos stelt men zioh voor de jeugd beschikbaar en er wordt al het mogelijke gedaan om alle moeilijk heden te trotseeren. Mej. De Vries ondervindt veel steun van haar staf getrouwen. De financieele positie is echter niet altijd even rooskleurig, zoodat blijken van medeleven geenszins overbodig zijn. Voorloopig geniet de jeugd evenwel van een korte vacantiepeyiode. Het ligt in het voornemen om begin September het werk te hervatten. Allen Present. Bij Allen Present is in de afdeeling A de competitiestand als volgt (resp. gesp., gew., verl., pnt en marschen): Sohiebroek 18 13 5 13 8 Jo Glas 18 12 6 12 9 C. Siewertsen 18 12 6 12 9 J. Bohm 18 11 7 11 10 H. Rademakers 18 10 8 10 Stiemer 18 10 8 10 A. Mertens 18 9 9 9 12 C. Linden 18 9 9 9" 11 C. Moot 18 9 9 9 9 H. Oostveen 18 9 9 9 5 C. Zwanenburg 18 8 10 8 10 T. de Lange 18 7 11 7' 9 R. Hout 18 7 11 7 8 R. Roes 18 6 12 6 10 R. Wanaar 18 6 12 6 9 H. Verduin v 18 6 12 6 7 De stand in de afd. C is (resp. gesp., bogen en marschen): L. Ootte 12 11.600 7 Posthuma 12 11.328 8 J. Webbe 12 10.530 7 De Boer 12 9.295 2 Van Vuren 12 9.117 2 S. Jonker Jr 6 5.816 4 T. Nierop 6 5.610 5 W. Moos 6 5.163 3 P. Roes 6 4.912 0 T. de Weers 6 4.772 0 T. over Zier 6 4.703 1 Jansen 6 4.210 1 Marktprijzen. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Tarbot 13.90, Tong 148.50 per Kg. Kleine schol le s. 390362, idem 2e s. 348—284, puf- schol le s. 236188, idem 2e s. 14886, groote bot 228, kleine bot 150, horsmakreel 132126, alles per 50 Kg. Besommingen: Trawler IJm. 86. Rijnstroom 20 m. 2035;" VI. 80 Gezina 20 m. 2382; VI.'130 Noord-Holland 997 Sch. 161, Adriaan v. d. Zwam 25 m. 277% Zk. 68 Johannes 30 m. 3373 KW 1 de Zes Gezusters 25 m. 2598, KW 129 Bali 15 m, 1858, Kotters-IJm. 222 1206, IJM 224 669. Loggers: TJm., 283 2020, ICW. 52 2014, KW 60 1461, KW 175 1959, Sch. 223 1247. Sch. 245 2021, Sch. 402 1718, Sch. 246 2200, Sch. 324 1500, Sch. 332 1192, Sch. 243 1477. Kustvisschers: Tx 36 438, Hd. 38 1072, Hd. 67 997, Sch. 56 324, IJm, 226 928, IJm, 215 941, Urk 53 468, Urk 85 431, Urk 236 492, Urk 102 Urk 61 348, Urk 28 956, Urk 147 2570, Urk 52 895, Urk 76 3263, Urk 98 647, Urk 95 802, Urk 96 375, Urk 86 463, Urk 69 A68, Urk 91 1279. PERSONALIA Pater Ricardus. rector te Rotterdam- Charlois, is benoemd tot rector van het klooster der Paters Capucijnen te IJmui den. Juist overzicht van groot belang. ZOEKENDE „AARDBEIEN".. „Dertien", zeggen vele menschen, Wijst altijd op ongeluk. Hoeveel goeds je ook gaat wensohen „Dertien" slaat illusies stuk. Het zal niet zoo lang meer duren Voor een spórtclub „dertien" is. Steeds kon men "haar goed besturen, Maar nu loopt het leelijk mis. Strawberries heeft recht tot klagen, Want zij ondervindt veel tast, Die heel moeilijk is "te dragen En waarvoor geen middel past. Hard is deze club gaan werken Na den kinderlijken tijd. Daardoor kon-ze zich versterken. Nu erkent een elk als feit: Strawberries heeft ons bewezen, Dat zij reeds onmisbaar -werd. Juist, onmisbaar, maar we vreezen, Dat de weg haar wordt versperd. Strawberries zoekt naar terreinen En de tijd gaat snel voorbij. Waar moet zij „direct" verschijnen, Ifi de competitie-tij'? Alles heeft zij ondernomen Omknel raad te schaffen, maar Waar 't bestuur ook is gekomen. Nergens week toch het gevaar. Strawberries zoekt naar terreinen En nog steeds zonder succes. Moet de groote club verdwijnen? Wacht IJmuiden dp een „les"? Laat men toch gaan medewerken Ja: met raad én.metterdaad! Dan zal men wellicht bemerken, Dat het ondanks alles „gaat". Wie kan een terrein aanwijzen? Wie staat er een veldje af? U? Dan mag ik u wel prijzen. Reeds vóór u uw krachten gaf. Strawberries mag niet verdwijnen,- Na de regenbui van bhans Moet de zon weer blij gaan schijnen. Geeft den „Aardbeien" een kans! Fotowedstrijden in De Heerenduineii. V.Z.V. 3 en V.Z.V. 1 (dames) ook kampioen? Donderdag zetten drie zeventallen der Velser Zwemvereeniging de compètitie in De Heerenduinen voort. Het derde, dat zich tot nu toe uitstekend heeft geweerd, komt tegen. Watertrappers I uit. Deze ploegen hebben elkaar nog niet ontmoet, doch zijn tegen elkaar opgewassen. De winnaar is dan ook nagenoeg kampioen van den Kring Haarlem. Als V.Z.V. 3 het kampioenschap behaalt, komt ze het volgende jaar in de BQndscompetitie uit. Het is dus een belang rijke wedstrijd! Het tw&eede zevental speelt tegen H.P.C. 3. Van dezen wedstrijd hangt niet te veel af, daar V.Z.V. 2 geen kans meer heeft om op de bovenste plaats te eindigen. De wedstrijd V.Z.V. 1—H.P.C. 1 (dames) is van zéér veel belang. Den uitwedstrijd hebben de V.Z.V.-dames van H.P.C. met 1-0 gewonnen. Ze zijn dan ook aardig tegen elkaar opgewassen. De grootste concurrent van V.Z.V. is echter het IJ, waarmede ze gelijk op de bovenste plaats staat. V.Z.V heeft van de vier wedstrijden er drie ge wonnen en één gelijk gespeeld. Als ze Don derdag verliest, gaat de kans op het kam pioenschap waarschijnlijk haar neus voorbij Er staat dan ook een spannende strijd voor dé deur. De wedstrijden beginnen 's avonds om half acht. Burgerlijke Stand. Geboorten: A. W. Schong, z.. Kanaalstraat 115, IJmuiden. A. G. Lindhout, du Meèu- wenlaan 16, IJm.-O.; L. de Geus, d., Ken- nemerlaan 41, IJmuiden: J. A. Jansen, z., Tasmanplein 11, IJmuiden; F. Dukel, z.. Bloemsteeg 5. IJmuiden; C. G. Zorgdrager* d., 2e Alex. Belldw.straat 3. IJmuiden; H. 'P. M. de Jong, d.. Hyacinthenstraat 51, Santpoort; A. H. v. d. Wensch, d„ Bloemen- daalschestr.weg 94, Santpoort: J. P. Hand- graaf, d., Uitendaalstraat 30, Santpoort. Aller medewerking noodzakelijk! Zooals gemeld, zal binnen enkele da&en in onze gemeente een aanvang worden ge maakt met een .woning- en gezinstclling. ten doei hebbende het verzamelen van ge gevens in het belang van de volkshuisves ting. Deze telling als zoodanig houdt het zij hier met nadruk verklaard geen ver band met de tegenwoordige bijzondere om standigheden. Wel wordt thans door den stilstand in den woningbouw het vraagstuk van de woningvoorziening in de toekomst meer urgent. In de meeste gemeenten van eenige be teekenis werden van tijd tot tijd, bijvoor beeld om de 5 of 10 jaren, tellingen ge houden, in de meeste gevallen als gemeen telijke tellingen, een enkele keer als Rijks- lling. De laatste Rijkstelling had plaats in 1919. Bij K. B. van 3 Juli 1919, gewijzigd bij K, B. van 14 Augustus 1919, werd het houden van een woningtelling aan de gemeentebe sturen opgedragen. In de laatste maanden van 1919 werd aan die opdracht gevolg ge geven, ook in onze gemeente. j Behoudens een overzicht, vermeld in een verslag van het Centraal Bureau voor de Statistiek, werden die gegevens echter niet verder verwerkt; de opzet van deze telling bleek geen .goede en betrouwbare basis te geven om op door1 te werken. Het werd daarna aan de gemeenten zelf overgelaten om, indien noodïg, woning- en gezinstellingen te houden. In vele, vooral de zich snel uitbteidende gemeenten, bestond daaraan zelfs dringen de behoefte, omdat het eenvoudig onmoge lijk was om ook maar bij benadering een bouwprogramma (te verwerken in de uit breidingsplannen) op te stellen, dat aange past was aan de werkelijke behoefte. Zoo werden o.m. in 1925 en latere jaren vele hellingen gehouden. In onze gemeente werd echter na 1919 geen telling meer gehouden. De oorzaken hiervan zijn moeilijk te achterhalen. Het aantal inwoners bedroeg, ongeveer de helft (in 1919: 26.491) van het tegenwoordige aantal en vermoedelijk zag men aanvanke lijk de noodzakelijkheid van een systema tisch onderzoek nog niet in. Onze gemeente breidde zich echter gelei delijk, doch vrij snel uit. In 1920 bedroeg het aantal inwoners 27.848, in 1925: 31115. in 1930: 39.276, in 1935: 44.329, in 1940: 48.730 en thans reeds bijna 50.000, terwijl in normale omstandigheden ongetwijfeld- dit getal reeds verre zou zijn overschreden. De laatste jaren deed zich het ontbreken van een volledig overzicht over den woning voorraad en de woningbehoefte steeds meer gevoelen. Ook van de zijde der Inspectie 'van de Volksgezondheid (Volkshuisvesting) werd de laatste jaren herhaaldelijk pressie uitge oefend op de gemeenten om tot tellingen te komen en -werd steeds weer op het be lang daarvan 'gewezen. Zoo schreef de hoofdinspecteur iri het jaarverslag over 1937 het volgende: „Omtrent het aantal beschikbare wonin gen. de grootte en de huren daarvan, in ver houding tot het aantal gezinnen, de grootte en de draagkracht, zün als regel weinig zakelijke gegevens bekend. Dit ontbreken doet zich vooral in de gemeenten van mid delmatige grootte pijnlijk gevoelen. In kleine gemeenten is de stand van de wo ningmarkt ook zonder gegevens te over zien." In de kleinere stads- en grootere Bruidspaar op school. Het merkwaardige feit doet' zich voor. dat er op de Emmaschool een bruidspaar is, n.l. de heer S. A. Doevendans en mej. J. Schipper, beiden aan die school verbonden. Gisteren was het daarom feest op deze school, waaraan alle klas sen deelnamen. Het feest had plaats op de speelplaats, waar het bruidspaar welkom werd geheeten met gezang van de kinderen en waar het door 14 kinde ren. twee uiriejke klas, een prachtige huiskamerlanAwerd aangeboden, waar bij twee kineïren der hoogste klas een toespraak hidden. Ook het hoofd der school, de heer H. J. Noy. voerde het woord en de bruidegom dankte in wel gekozen woorden. Het was daarna feest voor de kinderen, die versnaperingen ontvingen, terwijl de poppenkast werd vertoond. Aardig was het voorhet bruidspaar, toen het tusschen de 200 kinderen doorging, die met opgeheven armen een eerehaag vormden. Het was een echte middag voor bruidspaar en kinderen. dorpsgemeenten valt echter als gevolg van een gebrek aan gegevens niet wel te be- oordeelen, of in de woningbehoeften rede lijk wordt voorzien. Vooral de voorziening in de behoefte aan goedkoope woningen voor weinig draagkrachtigen komt hierdoor in het gedrang. In zeer welvarende gemeen ten kan zoodoende incidenteel blijken, dat een onbewoonbaar verklaarde woning vele jaren niet ontruimd kan worden, bij ge breke aan beschikbare goedkoope woningen, of dat ter zake van de verhouding van in komen en huur of huur en kwaliteit van de woning bedenkelijke toestanden bestaan. In andere gemeenten kan zich zoodoende betrekkelijk onverwacht een dringend wo ninggebrek in meerdere huurklassen voor doen. „Doordat voorziening in behoefte, in het bijzonder van overheidswege, zeer traag kan plaats hebben vooral indien bijv. de gemeente geen voldoenden grond of bouw grond beschikbaar heeft is dit gebrek aan inzicht in de woningmarkt te betreuren. Voor gemeenten van eenigen omvang moe ten woning- en gezinstellingen in vele ge vallen onontbeerlijk worden genoemd.'.' De dienst, die met dit onderzoek moest worden belast, het Bouw- en Woningtoe zicht, was echter de laatste jaren voor den oorlog dermate overbelast, dat de organi satie van een zóó omvangrijk werk als een woning- en gezinstelling daarbij in 't ge drang kwam. Anderzijds werkten ook van Rijkswege genom enmaatregelen eenigszins stagnee- rend. Men achtte het namelijk gewenscht, dat in.de verschillende gemeenten de gege vens op meer uniforme wijze werden ver zameld en bewerkt. Het duurde echter nog al even vóór de daartoe strekkende richt lijnen vastgesteld waren. Intusschenis juist' door den oorlog het vraagstuk der woning- en gezinstellingen bijzonder urgent geworden. Na den oorlog moet een steeds toene mende bouwbedrijvigheid worden verwacht om den achterstand, ontstaan door den oorlog, in te halen. De materialenschaarsch- te zal echter slechts geleidelijk verdwijnen en het is dus zaak, dat van overheidswege regelend wordt opgetreden om te bereiken, dat de beschikbare materialen zoo doel matig mogelijk worden aangewend, m.a.w. dat uitsluitend gebouwd wordt naar de be hoefte. Om die behoefte te leeren kennen, is dus het houden ..van een woning- en gezins- telline noodzakelijk. Het volledig opnemen van 12 a 13.000 woningen, metihaar bezetting, is op zichzelf reeds een- heel 'werk. Komen de tellers dan bovendien herhaaldeljjk voor gesloten deu ren te staan, of worden onvolledige in lichtingen gegeven, waardoor navraag noo- dig wqrdt, dan wordt daarmede de afwik keling ernstig belemmerd. Het welslagen dezer telling is dus in hooge mate afhanke lijk van de medewerking der ingezetenen en met deze uiteenzetting wordt dan ook beoogd, de bewoners te doordringen van het belang dezer telling om zoodoende te berei ken, dat ieder straks naar vermogen zal medewerken 'om deze vlot te doen ver- loopen. Bovendien zal worden getracht om zoo veel mogelijk tijdig bericht te geven van de komst van den teller, in de hoop. dat de bewoners daarmede rekening willen houden en zorg zullen dragen, dat zijzelf of één der gezinsleden op dat tijdstip thuis zijn. Onderlinge sportdag I.E.V. De R.K. Sportvereenïging I. E. V. orga niseert Zondag 9 Augustus een ouderlingen sportdag voor adspiranten, junioren en senioren. De wedstrijden, welke 's middags te 2 uur op het terrein in park Rooswijk plaats hebben, omvatten de nummers 60," 80, 100. 600 en 800 M. hardloopen, kogelstooten, discus- en speerwerpen, hoog- en versprin gen, doelschieten, inwerpen en baldribbe len. Het seniorlid, dat dezen dag het hoogst aantal punten weet te behalen, wordt hou der van den wisselbeker. In verband met deze wedstrijden, waar voor in vorige jaren groote belangstelling was, zoodat ook dit keer naar dezen onder- lingen kamp groote verwachtingen uitgaan, verzoekt het bestuur ons mede te deelen. dat tot 2 Augustus inschrijving openstaat bij den heer W. v. d. Meer. Meerweiden- laan 48, Velsen-Noord. CLUBBIJEENKOMST KENNEMER JAGERS. In het Nederlandsch Hervormd Vereem- gipgsgebouw aan de Kalverstfaat. houdt de wand^lsportverêeniging De Kennemer Jagers Donderdag om acht uur haar gebruikelijken clubavond. Stellig zal het ook dit keer niet aan afwisseling ontbreken en het is te ver wachten, dat de opkomst groot zal zijn. Zomertournooi D.C.1J. B. Dukel in de finale. '(Van onzen dammedewerker). Dinsdagavond is In Royal te IJmulden-Oost het Zomertournooi van D. C. IJ voortgezel. Het pro gramma was klein, maar men moet ver in de ge schiedenis teruggaan om een vergelijking te kun nen maken met de strijdlust, waarmede de spe lers zich volkomen gaven, om toch vooral dc begeerde finale te bereiken. In de A-groep heeft Dukel zich na een o' winning op v. d. Heide geplaatst. Dit ls de eerste partij, waarin Dukel eenige benauwde oogen- blikken medemaakte. In het middenspel wist v d. Heijde een stuk winst af te dwingen. Toen leek het er veel op, dat de meester, die in dit tournool nog geen verliespunt te boeken kreeg, er twee tegelijk zou krijgen. Onbegrijpelijk ls hët dan ook,dat v. <1. Heijde in het eindspel faalde. Volkomen 'volgens de eindspelbegrippen had hij winst kunnen forceeren. Toen keerden de kansen en met een stuk ac'ntcr in het afspel wist Dukel op dam teVkomen. Na een lang. door Dukel correct gespeeld eindspel capituleerde v. d. Heijde, die hiermede zijn kans om zich nog te plaatsen vrijwel zeker verspeelde. Basstra kwam uit tegen Bal. Na een gecompli ceerd openlngspel, wist Basstra verrassend een mooie combinatie uit te voeren; welk een stuk winst opleverden. De stand van 9 om 8 stukken was voor Bal zoo hopeloos dat <feze van verder spelen af zag. Jonker, die een mooie start had van 2 gesp., 3 pnt.. moest thans tegen N. N. spelen. Laatstge noemde maakte korte metten. Jonker werd geheel overspeeld. Zonder eenige kans te heb ben gehad moest hIJ opgeven. De vierde partij (F. Dukel—K. de Jong) werd uitgesteld en zal Donderdagavond worden ge speeld, De stand der demi-finale luidt: B. Dukel 2 2 0 0 4 Groep A. gesp. gew. gel. verl. pnt. 2. Basstra 110 0 2 cl. Heijde 2 0 111 4. Bal 3 0 12 1 Groep B. 1. Jonker 3 1113 2. N. N. 110 0 2 3. F. Dukel 10 10 1 4. De Jong 1 0 o l 0 De twee bovensten van iedere groep plaatsen zich in de finale. HET VERLIEZERSTOURNOOI. Thans is ook in het verliezerstournooi de vier de beslissing gevallen. Waal en Beets waren voor dc finale gelijke candidaten. Daar Beets geheel onverwacht een veer tegen Riedeman moest la ten. had Waal ln de besllsslngpartlj aan remise tegen Beets voldoende, om zich le plaatsen. Deze partij had in het eindspel een sensationeel ver loop. Waal's stelling was overwegend, doch na een blunder kreeg Beets de kans van den dag om zich door een eenvoudige winst te plaatsen Hij verzuimde deze en toen werd de partij re mise. Daardoor plaatste Waal zich ln den eind- StVoor deze finale werd verder nog de partij Dè.Ott—v. Straten gespeeld. Eerstgenoemde wist op geheel regelmatige wijze winst af te dwin gen, waardoor zijn kans om het verliezerstour nooi te winnen wel aanmerkelijk ls verbeterd. De stand dezer groep luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. D. °tt 2 2 0 0 4 2. J. v. Straten 1 0 0 S 3. A. Schager 1 J 0 4. Waal 0 0 Indien Ott zijn laatste partij tegen Waal wint Is hij reeds winnaar van het verliezerstournooi en daarmede tevens winnaar van den keurlgen prijs. Dinsdag wordt het tournooi voortgezet. VELSEN Ver. Fac. Lijkverbranding. Blijkens een mededeel ing der Vereeni- ging voor Facultatieve Lijkverbranding be droeg het ledental op 1 April 20.728. Er ;tonden 1 Juli evenwel 20.947 personen in geschreven. In verband hiermede kan wonden vast gesteld, dat de vereéniging zich ook in het. tweede kwartaal van dit jaar kenmerkte door een gestadigen groei. Deze toename omvat niet minder dan tweehonderd negen tien leden. CASTRICUM Voor vestiging en verhuizing vergunning no o dig. De burgemeester heeft overwogen, dat het noodzakelijk is de vrijheid, om zich in de gemeente Castricum te vestigen of hier zijn hoofdverblijf te gaan houden, te beperken, zulks in verband met de (in verhouding tot de bevolking) geringer wordende woning ruimte. Gelet op de artikelen 68. 195 e.v. van de Gemeentewet heeft hij de volgende verordening inzake de vestiging en verhui zing binnen de gemeente Castricum vast gesteld: Ar.t 1. Het is een ieder verboden zijn woonplaats binnen" de gemeente Castricum te vestigen of aldaar hoofdverblijf te hou den, voor zoover hij op het oogenblik van het in werking treden van deze verordening aldaar geen woonplaats df hoofdverblijf houdt. Art. 2. Het is verbaden binnen de gemeente te verhuizen. Art. 3. Het is verboden aan personen, die zich in strijd met het in art. 1 en 2 bepaalde in de ge meente vestigen of hebben gevestigd, dan wel binnen de gemeente verhuizen of zijn verhuisd een woning geheel of ten deele ter bewoning af te staan. Art. 4. De voor gaande bepalingen zijn niet van toepas sing voor zoover het betreft personen, die a) in het bezit zijn van een door of na mens den burgemeester afgegeven schrif telijke vergunning: b) overeenkomstig het bepaalde in art. 3, 4e lid der Woningwet zijn begrepen onider een gezin, dat zich niet in strijd met de bepalingen dezer verordening in de gemeente vestigt of heeft gevestigd dan wel verhuist of is verhuisd. Art. 5. Overtredingen van de bepalingen dezer ver ordening worden gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van ten hoogste ƒ300. Art. 6. Met de handhaving van de bepalingen dezer veror dening en het opsporen van de overtredin gen zijn belast de ambtenaren der gemeen tepolitie, zoomede de ambtenaren der ge meentesecretarie en van den Bouw- en Wo- ningdienst. Art. 7. Deze verordening treedt in werking op den dag harer af kondiging, te bepalen dat de afkondiging van deze verordening geschiedt onmiddel- lijkmadat zij is vastgesteld. SPORTDAG ST. JOSEPH-GEZELLEN. Zondag 23 Augustus organiseert de af deeling Castricum van bovengenoemde Ver- eeniging hier ter plaatse een Ouderlingen Sportdag. Naar wij vernemen zullen aan het programma volksspelen worden toege voegd, ONS VERMAAK. De Gemengde Uooneelvereeniging „Ons Vermaak" heeft in studie genomen „In an dermans schoenen", blijspel in 3 bedrijven van Dom de Gruyter. PRIJS BEHAALD. Op de te Meereveld (Utr.) gehouden Dra- erij behaalde „Baroline", eigenaar en be rijder onze plaatsgenoot de heer Nic. Groot, 'n de handicap draverij een derden prijs. n.i.u. De repetities 'van de muziekvereeniging ,Door Inspanning Uitspanning" zullen voortaan iederen Dinsdagavond worden ge houden in de zaal van Hotel Heerema. BEVERWIJK PERSONALIA. Geslaagd te Den Haag voor het examen Hoogichiilsche taal L.O. mej. W. van der Ploeg te Beverwijk. Teekening Hessels (Pax Holland pi DE RONDE VAN KENNEMERLAND. Zaterdag 1 Augustus. Parcours: Koningsweg, Schulpweg, Gildenlaan. Na een periode van neergang schijnt thans de wielrensport in ons land weer de oude populariteit van voorgaande jaren te veroveren en het zijn vooral de wegwed strijden, welke momenteel ifi het middel punt der belangstelling staan. Vrijwel geen weekeinde gaat er voorbij of in /verschil lende plaatsen worden deze wedstrijden ge organiseerd. Tot nu toe heeft de streek Kennemerland rond IJmuiden en Beverwijk nog nooit een dergelijk sportevenement gekend, ondanks dat er in den loop der jaren vele plannen voor hebben bestaan. Het bleef echter bij plannen, want tot verwezenlijking zijn zij nooit gekomen. Verwend op dit gebied is Kennemerland dus niet. De eenige wed strijden. welke hier ooit zijn geweest waren de grasbaanwedstrijden in het gemeentelijk Sportpark te Beverwijk, de onderlinge wedstrijden van de B.R.C. „Kennemerland", de wedstrijden op Harddraverijdag van een renner tegen een paard, de jaarlijksche strijd tusschen de fietsende loopjongens en lest best de enkele wielerwedstrijden (sprint) te IJmuiden. De belangstelling van de zijde der renners was altijd groot en die van net publiek steeds enorm groot. Wel een bewijs, dat ool$ in onze omgeving de wielersport veel aanhangers vindt, maar die wilden zij een wedstrijd zien nooit in eigen huis konden blijven. L)it jaar is wederom het plan opgevat om eëh: Ronde van Kennemerland te laten ver rijden en naar het schijnt zullen deze plan nen nu niet eens voor goed opgeborgen worden. Want Zaterdag 1 Augustus a.s. zullen de wieltjes van de fietsen over het parcours Koningsweg Schulpweg Gildenlaan snorren. Twee categories'renners, n.l. nieu welingen en amateurs, zullen aan den start komen. Het is een bescheiden begin, maar wij zijn er van overtuigd, dat deze wed strijd zoo naar meer zal smaken, dat in de naaste toekomst de Ronde van Kennemer land steeds meer uitgebreid zal worden en zal gaan behooren tot de bekendste crite riums in den lande. Eén van de organisatoren, de heer T. Mooy, voorzitter van „Kennemërland", deelde ons omtrent de organisatie nog de volgende bijzonderheden mede. Het par cours KoningswegSchulpwegGildenlaan is ongeveer V/2 km lang. De nieuwelingen starten te 4 uur en ce amateurs een uur la ter. De eerste categorie rijdt 40 km en de amateurs 80 km, wat dus ongeveer neer komt op resp. 25 en ruim 50 ronden. De start heeft vermoedelijk plaats tegenover den ingang van het sportterrein „Water vliet" aan den Koningsweg. Het parcours Ls reeds door de bevoegde instanties goedge keurd. Tot zoover de heer Mooy. Het traject is voor het grootste gedeelte geasphalteerd en telt. maar drie bochten, waarvan ongetwijfeld de haarspeldbocht KoningswegSchulpweg nabij de halte VelsenHoogovens de moeilijkste is. Vlak na den start zal dit misschien wel eenige moeilijkheden voor de renners met zich meebrengen, maar als eenmaal het peloton uit elkaar is, behoeft men voor ongevallen niet te vreezen. De toeschouwers op de Gil denlaan zullen het grootste deel van het km lange traject kunnen overzien. Rest ons nog te vermelden, dat de inschrijving voor amateurs reeds gesloten is. Op de deel nemers aan dezen wegwedstrijd komen we nog nader terug. In ieder geval belooft het Zaterdagmiddag een zeer interessante strijd te worden. Dipliterie neemt snel af. Naar wü vernemen, kan thans met stel ligheid gezegd worden, dat de diphtcrie in Beverwijk het hoogtepunt achter den rug heeft. Het aantal ziektegevallen neemt nog steeds regelmatig af. Voorwaar een verheu gend verschijnsel Is hier iets van U bij In de week van 20 tot en met 26 Juli is op het politiebureau aangifte gedaan van de volgende gevonden voorwerpen: Bruine portemonnaie met inhoud, licht bruin jongensjasje, donkergroene kinder muts, blauw wollen kindervest, regencape, portemonnaie, bruine ceintuur, ring met 5 sleutels, paar kousen, regencape, zwarte portemonnaie met inhoud, nikkelen arm bandhorloge. Het bureau van politie is voor het afha len van gevonden voorwerpen uitsluitend geopend: Maandags van 79 uur en Zater dags van 3 tot 6 uur. Arbeidsbureau in nieuw kleed. Donderdag a.s. zal in het Gewestelijk Arbeidsbureau aan den Kees Delfsweg een bijeenkomst plaats heben, waartoe o.m. zijn uitgenoodigd de voornaamste werkgevers Uit dit rayon en eenige gemeentelijke en andere autoriteiten. Daarna zal het geheel verbouwde kantoor bezichtigd worden. DE VORDERING VAN FIETSEN De waarnemend burgemeester deelt mede, dat een ieder, die meent aanspraak te kun nen maken op een schriftelijk bewijs van vrijstelling der inlevering van zijn rijwiel, eventueel terugontvangst van een ander rijwiel zich schriftelijk tot hem kan wen den. EXAMEN. Mej. D. Withaar behaalde het diploma kinderverzorging uitgereikt door het Prot. Chr. Nijverheidsonderwijs te Haarlem. PRIESTERWIJDING Op Maandag 10 Augustus zal onze plaats genoot de eerw. heer Jan Sneekes uit de handen van Z. H. Ex. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmes de priesterwijding ontvangen in de Kloosterkapel te Stein (L.). Zondag 16 Augustus zal hij zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de Parochiekerk van O. L. Vrouwe van Goeden Raad aan den Arends- weg. PERSONALIA. De heer J. Albers slaagde te Amsterdam voor het examen adsp. waterbouwkundig op zichter P. B. N. A. DE ZEESTRAAT WORDT OPGEKNAPT. Het gedeelte van de Zeestraat, dat vorig jaar van een nieuwe rioleering ls voorzien, wordt thans onder handen genomen door de stratenmakérs. Het gedeelte wegdek wordt opgebroken om de kuilen in den weg weer op te halen. In verband met deze werkzaamheden is het rijverkeer omgelegd door de Dr. Schuitstraat en de Beeckzanglaan. Agenda IJmuiden. WOENSDAG 29 JULI. Thalia: Kellnerin Anna, 8 uur. Rex: Eens op 'n Nacht, 8 uur. De Pont: Quax, de Brokkenpiloot, 8 uur. DONDERDAG 30 JULI. Thalia: Kellnerin Anna, 8 uur. Rex: Geen voorstelling. De Pont: Geen voorstelling. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, Hoofdbureau 5178, 4377, 5555. Politie, Willemsplein 5400. Brandweer 5242. E. H. B. O.. A. P. Bakker 5455. E. H. B. O., Velsen 4989. Luchtbescherming, hoofdpost 4145. Antonius Ziekenhuis 4444. IJmuider Apotheek 4229. Kennemer Apotheek 4204.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3