Haarlemsche Courant Overgang over Manytsj en Sal veroverd. Zij profiteeren van den nood van ons volk; „Ook de poging is strafbaar!" 287e Jaargang No. 177 x X Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.in- 3.— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prüs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m s cent p. m.m. Cltg.t Grafische Bedrijven Damlate Nieuwsblad voor Noord-Holland iDoncIerclag 30 juli 1942? Bureaus Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soonda* plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie isosi, Redactie 10600, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Postrlro 134358. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. 8AUDEWYNS VerschUnt dagelijks behalve op Zon- Kennemer Editie Bureau Umuldeni Kennemertaan 102, Telefoon 5437. Tegenstand der bolsjewisten bij Kalatsj gebroken. Vergeefsche tegenaanvallen der Sovjets aan Wolchoffront. Sterke luchtactiviteit boven tgypte. Het opperbevel der Duitsche weermacht, maakt bekfend: „Ten Zuiden van den beneden-Don heb ben de Duitsche troepen den voor een deel taai strijdenden vijand naar het Zuiden ge worpen en, door het luchtwapen met sterke «trijdkrachten gesteund, den overgang over de Manytsj en dc Sal veroverd. Ten Noord-Westen van Kalasj is op ver scheidene plaatsen de bolsjewistische te genstand gebroken en de vijand gedwongen tot den terugtocht. Het ravitailleeringsver- keer van de bolsjewieken, evenals de spoor wegverbindingen ten Oosten van de Wolga, zijn bij luchtaanvallen zwaar getroffen. Bij de bestrijding van scheepsdoelen heeft het luchtwapen in de Delta van den Don drie treffers geplaatst op nog twee booten. Bovendien werden bij nachtelijke aanvallen verscheidene transportschepen op den Wolga vernietigd of beschadigd. Bij d.e afweer van vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd Woronesj zijn 29 •tanks vernietigd en een v-rij groot aantal door gevechtsvliegers buiten gevecht ge steld. Aan het front van de Wolchof heb ben de Sovjets een bruggehoofd met sterke strijdkrachten vergeefs aangevallen. In E g y p t; e herhaalde de vijand zijn aanvallen niet. In den nacht van 27 op 28 Juli is het havengebied van Suez met bommen bestookt, treffers werden waargenomen op kadeinstallaties, ben zineopslagplaatsen en tusschen scheeps- concentraties. Een vliegveld ten Westen van Alexandrië en luchtsteunpun- ten op Malta zijn door Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen aange vallen, waaiiüoor uitgebreide branden ontstonden. In het Kanaal is een' Duitsch pa- 'trouilleschip na harden strijd met verschei dene Britsche torpedobootjagers en kanon- neerbooten gezonken. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen hebben overdag eenige bommen in West-Duitsch- land neergeworpen, benevens in het Noord- Duitsche kustgebied. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is opnieuw het stedelijk gebied van H a m - burg hoofdzakelijk met brandbommen, bestookt. Er ontstond schade ook aan open bare gebouwen, o.m. werd het Eppendorfer Krankenhaus zwaar getroffen. De burger bevolking leed verliezen. Nachtjagers, af weergeschut en marine-artillerie schoten 45 der aanvallende Britsche bommenwer pers neer. In Midden- en Zuid-E ngeland hebben gevechtsvliegtuigen gisterennacht fabrieken der wapenindustrie, spoorweginstallaties en vliegvelden van geringe hoogte met goed effect aangevallen. De strijd in Egypte. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front eindigden acties van afideelingen verkenners met verliezen voor den tegenstanden en gevangenneming van een patrouille onder bevel van een of ficier. Formaties Italiaansche en Duitsche bom menwerpers en jagers hebben tijdens her haalde aanvallen op colonnes in den rug van den vijand zichtbare resultaten behaald door een behoorlijk aantal pantser- en rachtauto's in brand te doen vliegen of onbruikbaar te maken. Twee toestellen wer den vernield door Duitsche jagers en vier door luohtdoelartillerie. De vliegvelden op Malta zijn gebombar deerd door formaties van de As. die er uit gestrekte branden deden ontstaan. De R.A.F. 'verloor vier Spitfires in gevechten. In de Middellandsche Zee zijn tijdens een vergeefsche actie tegen een onzer con- vooien twee Britsche torpedovliegtuigen neergeschoten en vijf andere stellig ge troffen. Enkele leden der bemanning, onder wie twee officieren, werden gevangen ge nomen. Protestnota van Vichy aan Londen. Verhouding met Washington „latent critiek". Naar verluidt heeft de Fransche regee ring in een nota geprotesteerd tegen de be dreiging van de Fransche scheepvaart op de Middellandsche Zee door de Britten. In de nota wijst de Fransche regeering op den volkomen ongevaarlijken aard van de Fransche visschers op de Middellandsche Zee. De Britten hebben den Franschen visschers op de Middellandsche Zee, evenals den visschers aan de Atlanti sche kust aangeraden, onder bedreiging met militaire tegenmaatregelen, niet naar open zee uit te varen, aangezien het En- gelsche luchtwapen geen garantie kan ge ven voor de veiligheid der opvarenden. Als voorwendsel tot dezen stap was door de Britten beweerd, dat Fransche visschers- booten door de Spilmogendheden gebruikt zouden zijn als militaire vaartuigen. In dit verband wijst men in politieke kringen te Vichy op de schijnheilige wijze, waarop de Engelschen de verscherping van de blok kade tegen de Fransche bevolking trachten te rechtvaardigen. Op de vraag van buiten- landsche persvertegenwoordigers naay de Fransch-Amerikaansche betrekkingen is in de Wilhelmstrasse verklaard, dat men niet noodzakelijkerwijs behoeft te spreken van een vei'scherping, ofschoon de situatie niet bijster verheugend genoemd kan worden. Volgens de opvatting alhier kan de toe stand het best worden gekenmerkt met de uitdrukking „latent kritiek". DE DUITSCH-ITALIAANSCHE CULTUREELE BANDEN. Te Catania heeft men een gemeenschap pelijke tentoonstelling geopend van Duit sche en Italiaansche kunstenaars, die zich thans onder de wapenen bevinden. De stad heeft voor deze expositie de prachtige ver trekken van het uit de dertiende eeuw da- teerende Castello TJrsino ter beschikking gesteld. 4 De president van de Duitsche Academie, Ludwig Siebert, heeft den germanist van de universiteit te Milaan, prof.,. Erranto, op grond van zijn verdiensten met betrèkkirig tot de Duitsch-Italiaansche cultuuruitwis- seling benoemd tot correspondeerend lid van de Duitsche Academie. Tevens verleen de hij aan prof. Pasquali, te Florence, de Humboldt medaille der Duitsche Academie. Prof. dr. Reiter, president van het Rijks- gezondheidsbureaute Berlijn, is benoemd tot eerelid van de Reale Accademia Valdar- nese der Poggio te Montevarchi in Italië. Krupps grootste geheim. P. St. 15. Sedert den aanval op de vesting Sebas- topol, waar de fortificaties met geweldig geschut beschoten werden, is menig arti kel gewijd aan de beheimen van de Duit sche wapenindustrie. Interessant is in dit verband een artikel van de ,,National-Ti- dende" te Kopenhagen, waarin de Berlijn- sche correspondent den lezer den schep per der nieuwe Duitsche wapenen voorstelt De Duitsche legerleiding werkt volgens het beginsel, dat de artillerie in alle front sectoren opgewassen moet zijn tegen alle moeilijkheden. Om dit principe te verwe zenlijken moet voor het begin van een ge compliceerde of bijzonder zware operatie heel wat voorbereidend werk in de Duit sche wapenfabrieken verricht zijn. Aan het hoofd van de talrijke experimenten, die dagelijks gedaan worden, staat een Düitsch ingpnieur, wiens naam slechts in een betrekkelijk kléinen kring bekend is, ml, de chef-constructeur van het Krupp- concern, ingenieur Erich Müller. Erich Müller is sedert tal van jaren de deskundige medewerker en adviseur van Adolf Hitler bij ialle problemen, die betrek king hebbenfop de fabricage en construc tie van zware wapenen. Hitier heeft zich het devies gesteld, dat alle groote müitaire operaties, die in de toekomst uitgevoerd dienen te worden, reeds jaren van te voren de aandacht moeten hebben van teekenaars en constructeurs in de wapenfabrieken, en daarom werd Erich Müller reeds in 1934 door den Duitschen Rijkskanselier zelf als chef-constructeur bij Krupp aangesteld. Muller, heeft niet alleen de leiding over 311e groote wapensmederijen in het Roer gebied, maar ook over de wapenfabrieken in andere werkplaatsen van Krupp zooals ■bijvoorbeeld over de Germaniawerf in Kiel, Ongeveer een jaar geleden vertelde Erich Müller, aan enkele bezoekers, dat men in dezen oorlog enkele verrassingen zou zijn, waarover zijn toch werkelijk des kundige collega's in het buitenland ver baasd zouden staan. Over het werk, dat door Duitschlands eersten wapenconstructeur verricht wordt, woeden nimmer nadere bijzonderheden medegedeeld. Bewoners van Essen, die het kunnen weten, vertellen, dat Hitier, als hij Erich Müller in Essen een bezoek brengt, zijn gevolg buiten laat staan, wanneer hij diens geheime laboratorium 'binnengaat. Bovendien gaan er zeer mysterieuze ver halen over een Krupp-werkplaats buiten het Roergebied. Zij draagt het geheime teeken P, St. 15. Met uitzondering van Erich Müller en enkele zijner medewer kers wordt deze werkplaats slechts' be zocht door Hitier, Göring en minister Speer. Drie ingenieurs experimenteeren in de werkplaats P. St. -15 met projecten, die door Erich Müller ontworpén zijn. Deze drie mannen hebben de werkplaats reeds gedurende een jaar niet verlaten en de ver plichting op zich genomen niet te spreken met de büitenwereld, alvorens het prac- tischc onderzoek van het meest sensatio nele Müller-project gereed is. Exploitanten .van het gerucht. Oplichters „vorderen" alles wat van hun gading is. Vele handen maken licht werk. In de tuinderijen rond Rotterdam is de doperwten pluk in vollen gang. Velen melden zich bij de boeren, om mede te helpen bü het binnenhalen van den oogst. (Polygoon-Hof-Pax Holland-c) De aanval op Hamburg. Van militaire zijde wordt verklaatd dat van de Britsche bommenwerpers, dk- gisterennacht een aanval hebben ge daan op Hamburg, 50 pet. is neerge schoten. In een officieel bericht geeft de En ■telsche nieuwsdienst het verlies van 32 bommenwerpers bij den aanval toe Jajian pakt aan. De Japansche pers geeft uiting aan haar levendige voldoening over den spoed en ener gie, waarmee de premier. Tojo, de bestuurs- hervorming" uitvoert. Volgens een kabinetsbesluit worden de rechtstreeks door de regeering benoemde ambtenaren met niet minder dan 98 vermin derd .De departementen vangen deze beper king op door fusie of afschaffing van afdee lingen. De middengroep en de lagere ambte naren zullen binnenkort met 30 procent wor den verminderd. Het eerste/gedeelte van de uitbreiding van de haven van Tientsin Taku is thans gereed gekomen. In overeenstemming met de Japan sche plannen zal Taku een dusdanig belang rijke zeehaven worden, dat deze het geheele verkeer van Japan naar Noord-China zal kunnen verwerken. De uitbreiding van de haven zal in 1946 gereed zijn. Groote Japan sche schepen kunnen reeds ligplaats vinden aan de nieuwgebouwde kaden. De Sjanghai Times verneemt, dat de wer ven te Sjanghai ter uitvoering van het groo te, onlangs te Tokio opgestelde scheepsbouw- programma opdracht hebben gekregen tot den bouw van een vrij groot aantal vracht schepen. Deze bouw, die van half December een aanvang zal nemen, zal de werven vern delijk tot Maart 1944 bezig houden. Dit is voor het .eerst, dat Sjanghai wovdt betrokké<- bij een zoo omvangrijk scheepsbouwprogram. Deskundigen wijzen op«de noodzaak tot uit breiding van den scheepsbouw te Sjanghai in de Groot-Aziatische sfeer van welvaart. Het Japansche ministerie van landbouw werkt aan een vijfjarenplan, dat beoogt een vergaande mechaniseering van den Japan- schen landbouw tot stand te brengen, terwijl pis tweede doel beoogd wordt het handhaven van het tegenwoordige aandeel van de land bouwbevolking in de totale bevolking. Dit aandeel bedraagt thans 40 procent Dr. Göbbels beantwoordt de stemment die om een tweede front roepen. In New-York acht men den toestand der bolsjewieken critiek, zoo meldt United Press Men zou niet verbaasd zijn wanneer, als de toestand der bolsjewieken de volgende we ken nog ernstiger zou worden, Moskou een tweede S.O.S. zou uitzenden. Deze tweede hulproep van Rusland zou wellicht een be spoediging van de oprichting van een twee de front tengevolge hebben. Men is het in het kamp der Geallieerden er over eens, dat het onvoorwaardelijk noodig is de Sovjet-Unie in, staat te stellen den oorlog voort te zetten. In „Das Reich" publiceert rijksminister dr Göbbels onder het opschrift: „Ook de poging is strafbaar" een artikel, waarin hij de Anglo-Amerikaansche campagne ten gunste van een tweede front bespreekt. Hij wijst er om te beginnen op, dat de Duitsche weermacht na den winter ondanks alle leugens in staét is tot prestaties waarvan men in de Angelsaksische landen geen be grip had. Tevens heeft de Duitsche weer macht uitstekende troepen naar het Westen kunnen verplaatsen, terwijl Timosjenko n dramatisch terugtochtsbevel heeft moeten geven om tenminste een deel van zijn for maties te kunnen behouden. Daarmede is een toestand ontstaan, dien men in Londen noch in Washington had verwacht. Het z.g tweede front dat men zich had voorgesteld als een onderneming bijna zonder risico, staat thans als een duister vraagteeken voor de Engelsch-Amerikaansche oorlogvoering. Churchill staat daarmede voor een vreese- lijk dilemma. Zonder tweede front heeft hij een binnenlandsche politieke crisis te ver wachten, die hij nauwelijks nog meester kan worden, met alle daaruit voortvloeien de catastrophale gevolgen in de betrekkin ten van Engeland en de V. S. met de lovj et-Unie. Van Duitsche zijde is reeds uitvoerig ge motiveerd, waarom een poging tot vorming van een tweede front niet gevreesd wordt, integendeel in zekeren zin zelfs gewenscht wordt geacht. De verdediging van den Duit schen Westelijken flank door strijdkrachten die voor iedere eventualiteit voldoende zijn, heeft de offensieve kracht in het Oosten geen afbreuk gedaan. De Duitsche troeper in het Westen zijn volkomen voldoende om de Engelschen,wanneer zij komen, op waar dige wijze te ontvangen. Wij zijn er op voorbereid, zoo schrijft Göbbels, dat wan neer zij komen, zij nu juist niet met slechte formaties zullen komen. Een zekeren tijd lang zal de wereld vervuld zijn van het rumoer der wape nen en agitatieleugens. Maar dan komt langzaam maar zeker onze oorlogs machine in beweging en op een goeden dag zien wij de heeren Engelschen naar Berlijn oprukken, weliswaar niet als veroveraars, maar als gevangenen, en de rest streeft verslagen naar 'n nieuw Duinkerken om over het Kanaal den langen weg naar Tipperary in te slaan. Dat de vijand zou kunnen probèeren een tweede front te vormen hebben wij nooit betwijfeld. Wij bestrijden slechts met goede redenen, dat deze poging kans op succes heeft. Wat de Britsch-Amerikaansche oorlog- wering in deze kwestie tenslotte zal be sluiten, zoo gaat Göbbels verder, weten wij niet. Wellicht weten zij dat zelf nog niet precies. In zulke gevallen doet men er goed aan zich op alle gebeurtelijkheden in te stellen, ook op de onwaarschijnlijkste. Dat is gebeurd. Of Engeland in ernst een grootsch opgezette invasiecampagne zal be ginnen of" slechts een poging daartoe zal doen, interesseert ons slechts matig. Ook de poging is strafbaar. Zij zal beant. woord worden met middelen, die het Engel- sche volk zelf in dit opzicht van zijn laat ste illusies zullen berooven. Ook in deze eenige nog opengebleven critieke kwestie van den oorlog zal dan duidelijkheid heer- schen. Dat zou ons slechts aangenaam kun nen zijn. Wij roepen derhalve den Engel schen een hartelijk welkom toe. Het is te hopen, dat zij ook eenige Amerikanen mee brengen. De MacArthurs zouden dan voor de eer ste maal kennis maken met Duitsche sol daten, die weliswaar geen tennisrackets en golf ballen meebrengen, maar eerste klasse wapens en een op alle oorlogstooneelen van Europa vergaarde rijke schat aan oorlogs ervaringen. Met genoegen zouden zij ge bruik maken van de gelegenheid om de Yankees duidelijk te maken dat ook voor hen de toegang tot Europa verboden is. Tsjang-Kai-Sjek in Br. Indië? Maarschalk Tsjang Kai Sjek zou opnieuw naar Indië gegaan zijn om er te confereeren met den vertegenwoordiger van president Roosevelt. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de minister voor Indië, Amery, ver klaard: „Men is voornemens de regeering van Tsjoengking onmiddellijk materieele hulp over den weg door Burma te doen toekomen, zoodra de omstandigheden dat veroorloven" KORT NIEUWS In Duitschland is men met de productie in serie begonnen van een óp houtgas rijden den landbouwtractor, welke reeds bij de komende oogstwerkzaamheden in grooten getale ter beschikking zal staan 600 Duitsche onderdanen zijn. koménde uit de mïdden-Amerikaansche landen, heden te Warnemuende gearriveerd. De bekende Fransche tooneelschrijver en journalist Albert Acremant is te Lessac, in Charente, overleden, waar Maandag de be-, grafenis heeft plaats gehad. Hij heeft talrijke stukken doen spelen, bewerkt naar de romans van Germaine Acremant .Vooral „Ces Dames aux Chapeaux Verts", heeft zeer groot succes gehad. Tusschen President Roosevelt en James Farley is een strijd uitgebroken over de be antwoording van de vraag, wlen de bemo- eratische partij candidaat zal stellen voor de in November plaats vindende verkiezingen voor £en post van gouverneur van den staat New-York. Enorme sehrootreserves op rle slagvelden. Een bijna onuitputtelijke grondstoffenbron. (DaD) Blijkens de jongste weermacht- berichten hebben de Duitsche en verbonden troepen bij hun ppmarsch naar den Don en bij de inneming van Rostoy weder enorme hoe veelheden oorlogsmateriaal buitgemaakt, beteekent een aanzienlijke versterking va schrootvoorraden der Duitsche oorlogsindus trie, welke daardoor haar ijzerreserves, welke als uitvloeisel- van de kortelings ingeluide inzamelingsactie toch reeds met den dag aan groeien, onaangetast kan laten. Een moeilijk heid vormt weliswaar het wegvoeren van het schroot van de slagvelden. Het spreeki immers vanzelf, dat de beschikbare vervoer middelen in eerste instantie moeten dienen voor het transport van gewonden en krijgs gevangenen en van in het ongereede geraakte wapentuig en dat eerst daarna gedacht kan worden aan het weghalen van het door de Duitschers vernietigde resp. door den vijand op zijn vlucht achtergelaten oorlogsmateriaal Doch in ieder geval beteekent dit zich tel- "s opnieuw ophoopende „schroot" voor de logsindustrie der Asmogendheden een bij na onuitputtelijke grondstoffenbron, welke in het verloop van dezen oorlog bijna zon der onderbreking gevloeid heeft. De geallieerden, die indertijd de eerste in zamelingsactie van oud ijzer in Duitschland welke bedoeld was als een voorzorgsmaat regel, met kennelijk leedvermaak gadesloe gen, omdat zij daarin het bewijs meenden te zjen van Duitschland's nijpend tekort aan grondstoffen, zijn intusschen reeds lang zelf overgegaan tot soortgelijke maatregelen, waarbij al het oud ijzer, dat maar eenigs- jzins gemist kan wórden, zonder pardon in beslag wordt genomen. Daar zij echter bij lange na niet In die mate als de Spilmogend heden hun enorme behoefte aan schroot op de verschillende oorlogstooneelen kunnen dek ken, mag men, naar te Berlijn verklaard wordt, veilig ^aannemen, dat de balans, wat de schrootvoo'rzienlng betreft, definitief ten gunste van Duitschland en zijn bondgenooten is doorgeslagen. De „Daily Telegragh" publiceert een arti kel, waarin de basis der'Britsche oorlogs productie wordt onderzocht. Het blad komt tot de conclusie, dat de Britsche staalpro- ductie ondanks alle daartoe in het werk ge stelde pogingen niet in de loopende behoeften kan voorzien, terwijl aan een verdere uit breiding der productie het gebrek aan grond stoffen in den weg staat. Hoezeer de economische krachtsverhoudin gen tusschen de geallieerden en de Spil mogendheden zich gewijzigd hebben tijdens het verloop van den huldigen oorlog, werd door het bekende Britsche parlementslid Vernon Bartlett op treffende wijze geken schetst. Bartlett verklaarde n.l. woordelijk „Thans hebben wij niet meer het opwekkende bewustzijn "dat wij dezelfde hulpmiddelen als de tegenstanders hebben, de meeste grond stoffen der wereld bevinden zich in handen m den vijand". Na de Russische debacle. Geallieerd opperbevel beraadslaagt. In het Witte Huis is de eerste officieele conferentie gehouden tusschen den onlangs benoemden persoonlijken stafchef van Roo sevelt, admiraal Leahy, waarvan behalve Roosevelt en Leahy ook nog de beide opper bevelhebbers van leger en vloot, generaal Marshall en admiraal King hebben deel- 'genomen. Volgens Britsche persberichten uit Washington stond deze conferentie geheel in het'teekr^ van de jongste berichten uit de Sovjet ie.'-De berichten, welke in Washington op het oogenblik der confe rentie waren ontvangen, worden door den Britschen berichtendienst als volgt samen gevat: na den val van Rostof is nu ook Ba- taisk gevallen. De Duitschers rukken verder in Zuidelijke en Oostelijke richting op. Zij zijn er "in geslaagd op talrijke plaatsen groote hoeveelheden troepen enoorlogs materiaal over den Don te brengen. Het afvfeerfront der Sovjets op den Zuidelijken resp. Oostelijken oever van den Don moet bijna overal als ineengestort worden be schouwd. De algeheele toestand, aan het Zuidelijke front moet gezien worden als een voortdurend toenemend gevaar voor het Sovjet leger. De slag om den Don blijkt welhaast voor de Sovjets verloren. 99 „Veel ernstiger dan in 1941. Engelsche pers over den toestand in de Sowjet-Unie. De Britsche berichtendienst verspreidt het volgende bericht: De ernst van den toe stand in de Sovjet-Unie wordt thans door de geheele Engelsche en Russische pers toe gegeven. De Engelsche pers verzoekt Rus- Een klein gedeelte van de in ons land in gebruik zijnde heerenfietsen is ge vorderd en prompt is de geruchten stroom weer losgebroken. Op zichzelf heeft dit verschijnsel niet zooveel te beteekenen Men is in moeilijke, bewo gen oorlogstijden nu eenmaal meer er toe geneigd het oor te leenen aan aller lei zonderlingè. oncontroleerbare ge ruchten dan anders. Als regel pleegt men dan achteraf maar eens te lachen om al de nonsens, die iemand zelf, of een ander, korten tijd geheel of ten declc voor waarheid heeft versleten. Zulke geruchten stichten dan slechts weinig onheil en in laatste instantie zullen zü terugslaan op de Heden, die met de verspreiding zijn begonnen. Anders wordt het echter, wanneer dc lieden, die op duistere wijze munt trachten te slaan uit anderer verwarring,trachten den geruchtenstroom voor hun eigen obscure doeleinden richting te geven en te leiden Iedereen is op de hoogte van de verschei denheid aan actueele sensaties, waarmede men elkaar thans weer tracht te verblijden Het betreft o.m. de vordering van: dekens, naaimachines, stofzuigers, wasch teilen, vleeschmolens, pollepels, serviezen, bedde- lakens, heerericostuums, dameskleeding, als mede lijfgoederen, enz. De lijst groeit met het uur en het.zou ons niet verbazen, indiert er na het ter perse gaan van dit nummer bijvoorbeeld ook nog vensterruiten en kin derautopeds bijgekomen waren. Nogmaals op zich zelf zijn al deze geruchten onschul dig en de menschen, die er zich druk over maakten, zullen te zijner tijd nog wel een beetie uitgelachen worden. Men moet echt- ter begrijpen, dat de eerste gevallen van „vordering" ,van bovengenoemde goederen door oplichters inmiddels weer al gesigna leerd zijn, d.w.z. dat er bereids menschen zyn die bovengenoemde artikelen hebber- afgestaan aan dat schuim der maatschappij dat er zonder krachtigen dwang nu eenmaa' niet toe komen kan zijn brood te verdienen door eerlijken arbeid. Men moet erkennen, dat de situatie waarin Jemand een gedeelte van zijn bezit BRUTALE DIEFSTAL TE AMSTERDAM. Vrachtauto verdwenen en later leeggeplunderd teruggevonden. O.a. twee geldtrommels met f 68.000vermist. Gisterochtend te ongeveer half twaalf moest de chauffeur.van een vrachtauto, toebehoo- repde aan een expeditie-onderneming, een pak bezorgen op de Prinsengracht te Amster dam. Hij liet daartoe den' wagen, die vol met pakken en andere colli beladen was, eenige loogenblikken onbeheerd. Ook het contact sleuteltje liet de chauffeur in de auto achter Toen hij even later terugkwam, bleek de vrachtauto verdwenen te zijn. Onmiddellijk waarschuwde, hij de politie, die direct het signalement van den wagen door de geheele gemeente liet verspreiden, met het gevolg, dat hij laat in den namiddag werd terugge vonden. Hij was toen echter grondig geplun derd. niet een pakje was er in gebleven. Eerst des middags werd bekend, welk grooten slag de dieven geslagen hadden. De auto bevatte n.l. ook twee geldtrommels. weike. zooals later bleek, voor niet minder dan 68.000.aan zilverbons inhielden, 8000 V3n 2.50 en 48.000 van 1.00 en die aan een bankinstelling hier ter stede waren geadresseerd. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de daders met deze zending op de hoogte zjjn geweest. De politie zet met kracht haar on derzoek voort. Ernstig ongeluk te Leidsekendam. Fietser door de tram gegrepen. Gistermorgen is aan den onbewaakten overweg aan de Windlustlaan te Leidschedam een ernstig ongeluk voorgevallen, waarvan de 24-jarige heer J. R uit Hazerswoude, het slachtoffer is geworden. De heer R., die per rijwiel was. liet een sneltram van de N. Z H. T. M. in de rich ting Leiden passeeren, en vervolgde toen zijn weg. Hij zag niet, dat uit de richting Den Haag een tramtrein ln aantocht was. Door deze tram werd het slachtoffer gegrepen en een eind weg geslingerd. Dr. Martini, die de eerste hulp verleende. constateerde naast verschillende verwondingen, gebroken beenen en een schedelbasisfractuur. In zorgwekken- den toestand is R. naar St. Antoniushoeve vervoerd. Amsterdamsche bakker kocht boter in den zwarten handel. Maar bet was slechts saagsel en steenen. Zoo komen de snoepers te pas Eenige weken geleden vervoegden zich bij een bakker in de Kerkstraat te Amsterdam eenige beoefenaren van den zwarten handel die hem vier vaten roomboter te koop aan boden. Na wat loven en bieden kwam de and dringend, met de uiterste krachtsin- lc0°P voor f 1900 tot stand. Het spreekt spanning tegenstand te bieden. De toestand is ongetwijfeld veel ernstiger dan in 1941". De Times schrijft in verband met de Duitsche successen aan het Oostelijk front o.a., dat de militaire siutatie der Geallieer den thans waarschijnlijk ernstiger is dan op welk moment van den zomer 1940. In een commentaar over de Sovjet-Unie heeft radio Ankara o.a. gezegd: „Haar ko renschuur heeft de Sovjet-Unie reeds aan Duitschland verloren. Dit. verlies is zeer ge voelig, want men mag niet over het hoofd zien, dat de Oekraïne negen tienden van den geheelen Russischen oogst opleverde. Dat dit gebied zich thans in Duitsche han den bevindt, is een buitengewoon belang rijke factor." Voor den Londenschên omroep heeft Montgomery, de diplomatieke adviseur van de B.B.C., o.a. verklaard: „De zaak, waar voor 'wij strijden, bevindt zich in een acuut gevaar, dat niet geringer is dan in 1940. toen de Franschen ons verlieten. Het verlies van de beide laatste dagen aan Engelsche vliegtuigen, bij de aanvallen op Duitschland, toont aan hoe groot liet ri sico van deze aanvallen is. zelf, dat het „boter bij de vtsch" was. zoodat het geld al direcj moest worden betaald het geen dan ook geschiedde. Dc 'afspraak werd gemaakt, dat enkele da gen later, óp een bepaald uur de aflevering zou plaats hebben op de Lauriergracht. Daar zouden de vier vaten worden neergezet en de bakker had niets anders te doen, dan op te laden en mee te nemen Natuurlijk moest alles zoowel vlug als geheimzinnig ge schieden om geen achterdocht te wekken Alles liep op rolletjes. totdat de bakker met zijn vier vaten was thuisgekomen en ver- Ringend het eerste vat openmaakte. Zaagsel en steenen waren de Inhoud en ook de drie andere vaten bevatten eenzelfde mengsel, het geen zelfs geen vervangmiddel voor boter kan worden genoemd. De gedupeerde bakker ijlde naar de politie, doch kon geen enkel signalement van zijn „leveranciers" opgeven slechts wist hij te vertellen, dat een hunner met een Groningsch of Drentsch djalect sprak. Dit weinige was echter voor de recherche voldoende om de oplichters, drie in getal, te achterhalen en in arrest te stellen. Het geld was evenwel volkomen verdwenen. verliest, tengevolge van een hausse in ge ruchten, waarvoor hij zelf mede-verant woordelijk is, niet ontbloot is van 'n zekere ruwe humor, maar het pijnlijke, dat men eenige oplichters verrijkt met gebruiksvoor werpen, waar het eigen gezin behoefte aan heeft, blijft toch overwegen. Daarom wil len wij nog eens het is bereids in den treure herhalen, dat men niet het slachtoffer moet worden van den geruch tenstroom, welke in oorlogstijd zoo gemak kelijk aanzwelt tot een lawine, welke,over al vernielingen aanricht. Men herinnere zich slechts de bespottelijke oplichterij van den vorigen winter, toen ongure individuen oorzaak waren dat brave vrouwelijke en mannelijke landgenooten hun bontmantels of leeren jassen afgaven in ruil voor een waardeloos stukje papier, terwijl de streng ste winter sedert menschenheugenis de lan den in zijn ban held! Wanneer de oorlogs- noodzaak de burgery bepaalde beperkingen oplegt, dan weten de autoriteiten waarlijk wel, hoe zij het aan moeten leggen en dat behoeft nog lang niet altijd alleen maar door middel van vordering te zijn. Immers, toen het Oostfront behoefte had aan bonten en wollen kleedingstukken, zijn die er ook gekomenen zonder vordering. Maar men hoede zich er inmiddels voor, goede bruikbare voorwerpen waar men zelf. of het eigen gezin, behoefte aan heeft, a£ te staan aan de exploitanten van het ge rucht: De moord op het achtjarige meisje te Arnhem. Een ouder zusje de daderes? Op Zondag 19 Juli werd op den weg lang» 't Hazegrietje te Arnhem het 8-jarig meisje van B. vermoord, welk misdrijf groote op schudding verwekte. Bij het eerste onderzoek kwam de politie op de aanvankelijk geopperde meening terug, dat aan dit misdrijf een ander was vooraf gegaan. Er werden eenige bijzonderheden ontdekt, die er op wezen, dat de oplossing van dit drama in een geheel andere richting dan de eerst gevolgde gezocht moest worden Het trok n.l. de aandacht van de politie, dat door een der naaste familieleden Yan ^e' slachtoffertje omtrent de wijze waarop het) kind den dood moet hebben gevonden bijzon derheden werden verteld, die zij op dat mo ment onmogelijk van anderen kon weten. Toen nu een getuige gevonden werd, dia het slachtofffer met een van haar zusters ia de onmiddellijke omgeving van de plaats van den moord had gezien op een tijdstip, kort den tijd, waarop het misdrijf volgens de berekening van de politie moest zijn ge pleegd, werd onverwijld overgegaan tot aan houding van de 23-jarige G. H W. van B. Hoewel het onderzoek ook in andere rich tingen is voortgezet, werd zooveel bezwarend, materiaal tegen de zuster van het slacht offer gevonden, dat men overtuigd is de hand te hebben gelegd op de daderes van dit vree- selijke misdrijf. De verdachte, die niettegenstaande tegen haar gerezen ernstige bezwaren blijft ont kennen, is Zaterdag ter beschikking van d« justitie gesteld en in het huis van bewaring ingesloten, Tabaktabak Zuid-Oost Europa produceert wat het kan. De eerste plaats onder de landen van Zuid-Oost-Europa, welke tabak producee- ren neemt ongetwijfeld Bulgarije in. Dit is vooral het gevolg van de inlijving van West-Thracië en van Zuid-Macedonië. Bul garije heeft in 1941 in totaal 62 millioen kg tabak geoogst, waarvan 44.1 millioen kg afkomstig zijn uit het Oud-Bulgaarsche ge bied. Dank zij een door de regeering ge voerde actie werd de met tabak beplante op pervlakte in Oud-Bulgarije vergroot met 10 pet tot 52.000 ha, in Thracië bedroeg de oppervlakte 40.000 ha en in Macedonië 10.700 ha. Griekenland heeft als gevolg van de oor logsgebeurtenissen. gepaard gaande met de afscheiding van Macedonië en Thracië, on geveer de helft van zijn vroegere tabaks productie verloren en daar deze gebieden de fijnste tabakssoorten opleveren zal het ver lies aan waarde vermoedelijk zelfs wel twee derden bedragen. In Turkije werd de tabaksoogst van vorig jaar geraamd op 53 millioen kg. tegen 66 millioen kg in 1940. hetgeen ten deele moet worden toegeschreven aan een tekort aan arbeidskrachten. De volgende week zal te Stamboel een bijeenkomst worden gehouden van tabaksproducenten en handelaars, waar- In toesloten zal worden over te gaan tot stan daardiseering van de voor export bestemde tabak, waaroii ook de verpakking gestan daardiseerd zal worden. Voortaan zal niet langer het firmateeken het kenmerk zijn, doch het krachtens de standaaiviiseerings- voorschrift^n vastgestelde merk. Omtrent' de activiteit van het tabaks monopolie in Kroatië wordt gemeld, dat in Dalmatië en Herzogowina de tabakscultuur de eerste plaats inneemt en dat de staat 25 pet van zijn uitgaven dekt uit de ontvang sten van het tabaksmonopolie. In Servië zullen dit jaar 500 millioerr tabaksplanten worden uitgezet. In Slowakije is de met ta bak beplante oppervlakte sinds 1939 bijna verdubbeld, n.l. van 500 tot 960 ha. Ook Hongarije is de laatste jaren overgegaan tot een uitbreiding van de tabakscultuur. Dnitscliland zal Noorwegen 150.000 ton graan leveren. Op een boerenvergadering in Noorwegeiï heeft de Noorvcie mn.ister va.' landbouw, Fretheim, de beginselen van de boerenpoli- tiek in het nieuwe Noorwegen ontwikkeld. De minister wees vooral op de aaneensluiting van alle boerenorganlsaties in het „Noorsche Boerenvèrbond". dat ln het bestek van den nieuwen staatsopbouw een belangrijke plaats1 inneemt. Ten slotte behandelde hij den ravi» .tailleeringstoestand van "Noorwegen en zeide, dat 300.000 ton gra jd noodig zijn om de hui dige broodrantsoenen te kunnen handhaven. Hiervan zal Noorwegen 150.000 ton zelf p>*o- duceeren, terwijl Duitschland zich bereid ver klaard heeft de resteerende 150.000 ton graan te ieveren. Met deze hulpvaardigheid bewijst Duitschland midden in den eigen lotsstrijd oprueuw zijn vriendschappelijke houding tegenover de Noren. SCHORSING ACCI.TXSHEFFING OP RUNDVEE. Bij besluit van dx.-n G-m.retairis-generaaJ mn het departement vam fina/nclën la bepaaJd; dat die heffing van den accijns op" geslacht wordend rundvee tijdelijk wordt geschorst, „DE LOODZWARE ERFENIS". 's-GRAVENHAGE. 30 Juli. Heden avond om 21.— uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „De loodzware erfenis". De Nedcrlandsche Volksdienst wil: „Qeen liefdadigheid, maar welvaartV

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1