as MAANDAG 3 AUGUSTUS PRODENT RUwietUokdet „de Vetikaau" HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK TANDPASTA - met wegens vacantie gesloten FEUILLETON door FKANZ WENDEUMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 7 Trevor ademde diep, daarna keek hi| de anderen beurtelings uitdagend aan en lr.cnte Hij boog zicli voorover en tikte met zijn wijsvinger tegen het voorhoofd. „Geloof je, dat ik werkelijk zoo stom ben?" „Wat moet dat beteekenen?" stoof Weyman op. Trevor lachte nog steeds. „Ik denk er in het geheel niet aan, jullie de bergplaats te noemen. Daar behoeven we in geen geval verder over te spreken. Ik wil het omkeeren. Ik haal het radium er jullie blijft waar je bent." 1 „Maar dat is toch de reinste onzm?" pro beerde Weyman hem over te halen. „Denk toch aan de politie. Je gelooft- toch niet in ernst, dat men je rustig je gang zal laten gaan, als je den schuilhoek nadert?" „Jawel dat geloof ik wel, om de een voudige reden, dat niemand weet, waai ^Óok dan!" antwoordde Weyman. „Je zult er toch heen moeten gaan. Men zal je volgen, zonder dat je het bemerkt." Trevor lachte spottend: „Laat dat maai aan mij over. Ik haal het radium als jullie voor het andere zorgdraagt". Weyman trok zijn wenkbrauwen op en schonk zich nogmaals in, terwijl h" veelbeteekenenden blik op zijn m« W1,^Wantrouwen tegen wantrouwen", zei hij daarna. „Wie garandeert ons, dat je terug komt?" De ander haalde onverschillig z'n schou ders op. „Een van jullie kan toch meegaan? „Mooi je bent een voorzichtige kerel, maar nu moet je ons vertellen, op welke wijze je de stof uit de bergplaats wilt halen zonder dat de politie het ziet". „Heel eenvoudig! Met een roei- of een motorboot varen we door het Noordzee kanaal en verder langs"*de kust, of over he' IJ en dan door het IJselmeer." „Hoever moeten we varen?" „Tot de Waddeneilanden!" „Hm, we kunnen een motorboot huren Kunnen we vannacht gaan?" „Ja, hoe eerder hoe beter, dan zijn we bij het aanbreken van den dag daar'ant woordde Trevor. „In orde. Even voor twaalf kunnen we opbreken." _^Ik stel nog een voorwaarde! zei Trevor met halfgesloten oogen. „Het radium houd ik bij me en sta hel niet eerder af, voordat ik het geld en het paspoort heb. Hoe denk je daarover?" Weyman, die de aanvoerder der bende scheen te zijn, lachte joviaal en boog zich tot vlak bij het oor van Trevor: „Dat is volkomen in orde. Je zult nog ondervinden dat het de moeite waard is, om met mij samen te werken. Vraag het maar aan de jongens. 4 De twee andere mannen, die nog steed hun hoed op het hoofd hadden, en stomme getuigen van dit gesprek waren geweest, knikten mechanisch als twee voortreffelijk werkende automaten. „Een kerel als jij, die in staat is, onge looflijke streken uit te halen, laat Weyman 'niet zoo gemakkelijk schieten, daar kan je je op verlaten." Hij wierp de anderen een veelzeggend glimlachje toe bij die woorden. „Ik heb overal voor gezorgd. Morgen komt er iemand om het radium te koopen. Hij heeft het geld en het paspoort bij zich. Hij telt ons in contant geld tweehonderd duizend gulden uit, dat is meer, dan je er zelf voor maken kunt. Dus honderd duizend voor jou en honderd duizend voor ons. Je ziet, ik ben eerlijk. Voor ons is het gauw verdiend en voor jou ook." Trevor schudde z'n hooïd. „In Brussel had ik er stellig veel meer voor gemaakt!" Weyman lachte ongeloovig en spottend „Daarvoor zou je toch eerst in Brusse1 moeten zijn en vergeet vooral niet, dat je je vrijheid aan ons te danken hebt. Dat is toch ook wat waard? Bovendien zou de buit vroeger door vier handen gegaan zijr en nu maar door twee." Trevor keek hem duister aan. „Wat bedoel je daarmee?" „Denk je soms met domme jongens te doen te hebben? We hebben alles onder zocht van den diefstal in St. Anthonius af, de ontploffing aan boord vafi de Brabant. Enfin. je begrijpt me wel, ik bedoel, dat als het ongeluk met de Brabant er niet geweest was, dan zou je met Tom Barner, Hendrik Ariamson en Robert Sand hebben moeten deelen". Trevor keek hem getroffen aan. „Je schijnt goed ingelicht te zijn!" Weyman knikte onverschillig. J)at is zoo, maar dat moet men ook. als men wil, dat de zaken vlot Van stapel loo- pen. In elk geval ben jjj niet de man, die .bedrogen wordt". „Nu ja. het is goed!" gaf Trevor toe, maar in stilte verheugde hij zich reeds over de goede zaak, die hij maken zou. Hij zou zich echter buitengewoon ver baasd hebben, indien hij Weyman had kun nen volgen naar een andere kamer, waar deze een gesprek had met een onbekenden man. Hij zou echter nog meer verbaasd zijn geweest, als hij dezen onbekenden man had kunnen zien en het gesprek door de tele foon had kunnen verstaan. Die man was inspecteur Hans Wildschut, die reeds urenlang gewacht had. totdat hij uit deze villa door Weyman zou worden opgebeld. En achter hem stond de kleine Chinees, Yen Fung Tsee, die nieuwsgierig naar de woorden van zijn meester luisterde. (Wordt vervolgd.) Kostelooze melk vers trekking. Aan kinderen van armlastigen en ondersteunde werkloozen. Door den waarnemend Secretaris-Gene raal van het departement van Sociale Za ken is bepaald, dat voor de kinderen van ondersteunde werkloozen de ingevolge de distributiebepalingen beschikbaar gestelde hoeveelheid gestandaardiseerde melk koste loos zal worden verstrekt. In aansluiting hierop is door den Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat deze verstrekking eveneens gelden voor kinderen van armlastigen. Als onderdeel van deze verstrekking zijn de kinderen van beide groepen ondersteun den, voorzoover zij de lagere scholen bezoe ken. in de eerste plaats verplicht om deel te nemen aan de bestaande verstrekking van melk op de scholen. De resteerende hoeveelheid melk, waarop de kinderen krachtens de Rijksdistributieregeling recht hebben, zal door den melkhandelaar van 't gezin aan huis worden geleverd. Deze regeling zal ingaan op 10 Augustus a.s., in verband waarmede door den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haar lem voor het eerst bij het uitbetalen van de ondersteuning in de week van 38 Augus tus 1942, de noodige bons aan belaagheb- benden worden uitgereikt. Ten behoeve van deze melkverstrekkin; zullen de volgende bonnen worden ver strekt: 1. bons, waarop vermeld de namen en adressen van belanghebbenden, alsmede het aantal liters melk. waarop deze in het op de bons aangegeven tijdvak recht heb ben: 2. bons, uitsluitend recht gevende op het gratis verkrijgen van 7/8 liter melk per week en per kind, te verstrekken op de scholen: 3. bons, recht gevende op het gra tis verkrijgen van 7/8 liter melk per week en per kind, te leveren door den melkhan delaar. Deze laatste soort bons wordt slechts uit- lereikt, wanneer de school-melkverstrek- :ing om de een of andere reden, zooals vacantie, ziekte, enz., niet plaats vindt. Zij mogen, wanneer noodig, ook worden aan genomen op de scholen. De aldus op de hiervoor onder 1 en 3 ge noemde bons beschikbaar gestelde gestan daardiseerde melk moet door den melk handelaar van het gezin tegen afgifte van deze bons en een daarmee in overeenstem ming zijnde hoeveelheid geldige distributie- melkbons, zooveel mogelijk in gelijke hoe veelheden dagelijks worden afgeleverd. De bons. hiervoor genoemd onder 1, moe ten door belanghebbenden voor ontvangst van de melk worden afgeteekend en de bons onder 2 en 3 bedoeld, moeten worden voor zien van hun naam en adres, overeenkom stig de aanwijzingen op de bons. HONDEN- EN KATTENBROOD. In Auiustus verkrijgbaar op bon 6. Van 1 tot en met 31 Augustus 1942 zijn op bon no. 6 van de voederkaarten voor hon den dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar als in de voorafgaande periode. Op bon no. 6 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over de ver melde periode IVi kg kattenbrood beschik baar gesteld. Na 31 Augustus zijn de bonnen no. 6 van vermelde kaarten ongeldig. Zü mogen na dien niet meer'worden aangenomen. HEEMSTEDE PERSONALIA. Te Den Haag is geslaagd voor het exam,en Hoogduitsche taal L.O. de heer G. Bantje, Heemstede. EXCURSIE TUINLIEDEN. Gisteren maakten de leden van de Onder linge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omgeving" hun jaarlijksche groote excursie. Eerst ging men naar Schiedam, waar plantsoenen en parken werden bezich tigd, waarna onder leiding van den hoofd opzichter der gemeente een bezoek werd ;ebracht aan ae Polyantha. Ook het fraaie Immapark trok aller aandacht. Des mid dags ging men naar 't dierenpark Blydorp. waar men met veel belangstelling de kassen met cactussen, tropische planten e.a. be zichtigde. Tenslotte werd een bezoek aan den Maastunnel gebracht. ZWEMMEND REDDEN. De afd. Heemstede van de Eerste Hulp brigade zal a.s. Zondag deelnemen aan de te Utrecht te houden bondswedstrijden, waarvan de nummers zijn ingesteld op het zwemmend redden. Achtste Zomerconcert der H.O.V. Solist: Eduard Biele, cello. De solo-cellist van ons orkest concerteer de ditmaal met het concert in d kl. t van Lalo, een werk. dat naar verhouding weinig gespeeld wordt, ondanks de kwaliteiten die net bezit. Het is vooral dankbaar voor het solo-instrument geschreven. Met zijn pa thetische recitatieven, zijn innig romanti sche cantilenen en zijn pittige scherzo thematiek blijft het uitÉiuntend in het cello- karakter en bovendien laat het orchestrale aandeel, hoe belangrijk symphonisch door- Werkt dan ook. steeds toe. dat de solist blijft domineeren. Zelfs in de omspelingen van de doorwerkingen kan de virtuoos zich fonder extra zwoegen zeer gunstig laten hooren. Dit alles maakt dat het opus aan zijn doel voortreffelijk beantwoordt, m.a.v dat het een goed concert is. Zuiver muzikaal moge het werk van Lalo in de schaduw staan bij het beknopte en geconcentreerde concert in a kl. t. van Saint-Saëns, zijn minder strenge gebonden heid wordt echter vergoed door een stage afwisseling van effectvolle invallen, die door een kleurige orchestratie ten hoogste ge diend worden. Eduard Biele heeft het stuk Uitnemend vertolkt, rustig en beheerscht, ik sou haast zeggen: met een klassieken ernst, indien zulks niet in contradictie zou zijn met het pétillante karakter, dat hij aan de scherzo-passages wist te geven. Adam gaf den solist, met een fijn verzorgde en steeds doorzichtige begeleiding, de beste kansen. Het publiek stelde de vertolking van het Lalo-concert ten zeerste op prijs. De avond was ingezet met Van~Aprooy's Piet Hein-Rhapsodie, die in een gunstige verklanking andermaal haar voortreffelijke eigenschappen toonde. Het tweede deel van het concert was ge wijd aan de Eroïca van Beethoven. De Mar- cia funebre kreeg m.i. wel wat te veel Schwung; ik denk mij dit rustpunt in het werk strakker. In het Scherzo was men uit- v Stekend op dreef. De belangstelling voor dit zomerconcert bijzonder groot. JOS. DE KLERK. den, want toen zag de negenmillioenste inwo ner van ons land het levenslicht. Dat beteekent dus in een menschenleeftijd zes millioen Nederlanders meer en ineens be seffen we dat een klein land als het onze in zoo'n korten tijd onmogelijk voor zulk een aanwas pasklaar kan worden gemaakt en toch heeft ieder recht op zijn plaats onder de zon Zoo stemt deze tentoonstelling den serieuzen bezoeker vrijwel bij iedere schrede tot na denken. Dat is ook haar aantrekkelijke kant. Bovenal schenkt zij ons echter eerbied voor natuur en voor de landelijke en stede lijke schoonheid en daarvoor dient men de samenstellers der tentoonstelling jhr. Röell en jhr. Sandberg, respectievelijk directeur en conservator der gemeentelijke musea, erken telijk te zijn. In hoeverre zij met de inrichting der expositie geslaagd zijn, hoop ik ook in een volgend artikel te bespreken. JAN D. VOSKUIL ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Geboren: Robert, z. van G. Kuiper en W. Ruizendaal.Koninginneweg 13zw.;Ella Hen- drika Jannetta, d. v. J. de Wit en M.E.J. v.d. Steen. Brugstraat 14a: Cornelia Johanna, d van H. C. C. J. van Vliet en W. Bos. Van Speykstraat 3: Bemardina Catharina, d. van E. J. Poster en C. Rijnders, Kostverloren- straat 117. Ondertrouwd: J. Koper en E. H. Koreman Kostverlorenstraat 33; J. D. Croese en H. Bostdorp, Van Haemstedeweg 31. Getrouwd: A. Bolwidt en A. van der Schaaf, Brederodestraat 91. LISSE PERSONALIA. Het diploma „kantoorstenograaf" jverd behaald door mej. C. Braun en den heer A van Berkel. Als typisten slaagden mej. M. Slootweg en de heer W. de Bruin. De heer A. van Loon alhier slaagde voor de acte Handelskennis L. O. MULO-DIPLOMA. Van de R.K. School slaagden de volgende leerlingen voor het Mulo-diploma: de da mes N. v. d. Berk, C. Hoes, J. Lefeber, en de heeren: G. Beelen, A. Buts, W. van Dijk D. Kortekaas, H. Kozijn, P. Noordermeer en H. de Vroomen. KORT NIEUWS In de Spaansche provincie Valencia is door nog onopgehelderde oorzaak een groot kruitmagazijn notploft. De explosie was zoo hevig, dat zij duidelijk gehoord kon worden in de op 200 Km. afstand liggende stad Va lencia. Op «rond van een door de Fascistische Partij uitgevoerd onderzoek zijn eenlge •ooraansta-ande leden van den board van homtindnistrieelen en houthandelaren ge arresteerd, zoo wordt van officieel© Italiaan sche zijde bekend gemaakt. Gistermiddag is een 28-jarige man bij het verrichten van werkzaamheden aan het Cineac-theater op het Damrak te Amster dam van een ladder gevallen. Behalve een hersenschudding kreeg hij verschillende frac turen. De G. G. en G. D. heeft hem naar het Binnengasthuis vervoerd. Burgerlijke Stand. HAARLEM, 30 Juli. Bevallen: 29 Juli: M. van Driest—Kort hals, d„ M. A. J. Nelissen—van der Eisen, z., van Burenvan Oldenborgh, z 28 Juli: P. M. DernisonKoele- Noorder Tuindorpslaan. 29 Juli (ft/ de Dortmundt—de Mooij. 70 j., Zomer straat. W. MöringHulstijn. 74 j., 2e Voor uitgangstraat. L. J M. F. T Bonnike Francken. 57 j„ Kamperlaan. L. Cauveren- de Haas. 71 j„ Marnixplein. Gehuwd: 30 Juli: N H. van Loenen en S. Franzen; A. H. Huizinga en M. I M. v. Bre- ro; W. G. J. Roosen en C. C Kors; A. van Roode en M. E. Groeneveld; J. J. Prins en H. Smelik; W. Haasbeek en W. A. Klabou; J. M. W. Noordhof en G. C. Molenaar; H. A. Plessius en H. Wevers. STAD EN LAND. De Zomertentoonstelling in het Stedelijk 3Iuseum te Amsterdam. L Terecht heeft men deze uitgebreide tentoon stelling een nationaal prentenboek genoemd 't Is echter geen prentenboek dat men in een verloren oogenblik ter hand kan nemen, om er zich een kwartiertje mee te amuseeren, want Stad en Land is een lijvig boekwerk, dat uit zes dikke deelen bestaat, die elk de volledige aandacht van den beschouwer voor zich opeischen. Deze zes deelen heeten: het land. de mensch het land, de stad, het verkeer, de ont spanning en ten slottede schoonheid van ons landschap en van onze steden. Door middel van tallooze gro.ote en duide lijke foto's van landschappen, stadsgezichten, en karakteristieke stukjes volksleven, aan gevuld door plattegronden van steden, dor pen en streken, maquetten van stadswijken, modellen van boerderijen en molens, statistie ken, schilderijen en teekeningen, historische Vervoermiddelen, landbouwgereedschappen vischtuig, wordt de bezoeker in niet minder dan acht-en-twintig zalen met het leven op het -land en in de stad vertrouwd gemaakt en biedt men hem als 't ware een vogelvlucht van de gebeurtenissen, die in den loop der jaren onze samenleving veranderd hebben. Op sprekende wijze krijgt hij vaak tegen stellingen te zien tus^hen stad en land, oud en nieuw of mooi en leelijk. Niet alleen in beeld, maar ook in getallen of met woorden f zooals een paar treffende regels uit een gedicht of een stuk proza worden hem die tegenstellingen duidelijk gemaakt. Zoo hangt er in een der zalen een groote foto van een ouden lachenden boer en daar onder staat geschreven: toen ik op de school banken zat. had Nederland drie millioen inwonersEenige passen verder leest men, dat we omstreeks het laatste St. Nicolaas- feest met een curieuze surprae verblijd wer- hij nog Bezoekt de vergadering van hedenavond in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem (aanvang 8 -uur). Onderwerp: „HET DOEL VAN DEN NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST". LAATSTE NIEUWS De Br.-Indische kwestie in het Lagerhuis. Londens dilemma. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Lagerhuis een debat «over het Britsch-Indische vraagstuk gehouden. De minister voor Indië, Amery. deelde mede, dat het bestuur der Indische Congres partij een resolutie heeft aangenomen, waarin een onmiddellijk terugtrekken der Britsche heerschappij uit Indië geëischt wordt en met een massabeweging wordt gedreigd voor het geval deze eisch niet wordt ingewilligd. De Britsche regeering waarschuwt allen, die achter de politiek staan, welke door het bestuur der Congres partij wordt bepleit. De Britsche regeering hoopt ernstig, aldus Amery, dat het Indi sche volk geen beweging zal steunen, waar aan catastrofale gevolgen verbonden zijn. De arbeidersafgevaardigde Ammon stelde nieuwe onderhandelingen met Indië voor. Men zou daarbij een groot prestigeverlies lijden, zoö zeide hij. De Labourafgevaardigde Shinwell zeide, dat Engeland „reeds genoeg in het nauw zit" om nog een conflict met Indië op zijn schouders te nemen. De conservatief Locker Lampson zeide, dat Gandhi in geen geval gearresteerd moet worden, omdat daardoor nog meer reclame voor hem gemaakt zou wordep. In antwoord op een vraag van den arbei dersafgevaardigde Sorensen verklaarde Amery, dat in Indië een aantal communis ten is vrijgelaten, „die bij de oorlogvoering behulpzaam zullen zijn." In een artikel „historische beslissing" houdt Karl Megerle zich in de Berliner Börsenzeitung bezig met de Britsch-Indische kwestie. Engeland heeft geantwoord met dreige menten en aankondigingen van geweld en daarmede te kennen gegeven, dat het de macht in Indië niet uit handen wil geven. Daarnaast echter werkt Londen met het middel van schijnbare tegemoetkomend heid. Zoo heeft de Onderkoning in zijn re geering drie nieuwe Indische leden opge nomen, die echter geen macht hebben en aan den toestand niets kunnen veranderen. Door het Indische publiek is deze „conces sie" met onverschilligheid en een afwij zende houding ontvangen. De belangen van Engeland en Indië blijven onvereenigbaar. Indië eischt vrijheid, zelfbeschikking en vrede. Het wil van den Engelschen onder drukker bevrijd zijn en niet tot oorlogs- tooneel worden. Engeland daarentegen wenscht het enorme gebied, zijn volkskracht en zijn rijkdommen voor ?ijn oorlog te mo- biliseeren. mei, toe over zal gaan zien ooit bn B. aan te sluiten, neen, dan wordt '"»ver Duitscher. Wij zouden ons om dezen verdwaasden man niet druk maken, indien hij niet een uit velen was. Deze geestesgesteldheid heerscht inderdaad bij zeer velen die men thans het etiket van Engelschgezinden op den rug kan plakken. In den loop der jaren zijn de democratische sprekers en schrijvers er in geslaagd ons volk zóóveel gift m te spuiten, dat allerwege een geestverwarring heerscht, waaruit het bijna hopeloos lijkt nog ooit te voorschijn te treden. Deze man, specimen van het soort, toont in ieder woord een zoodanige verwarring, dat men. als hij tien regels gesproken of geschreven heeft, kolommen noodig zou hebben om alle misverstand, verkeerde begrippen eh moed willige verdraaiingen recht te zetten; altijd aangenomen, dat hij er naar zou willen luisteren, want in negen-en-negentig van de honderd gevallen is het toch boter aan de galg gesmeerd. Men houdt werkelijk het hart vast, als men bedenkt wat er van deze menschen terecht moet komen, straks wan neer zij zich zullen moeten neerleggen bij een gang van zaken, waarvan zij letterlijk niets begrijpen en ook niet genegen zijn iets te leeren. De stemming in dergelijke kringen: dan liever Duitsch worden, teekent een volko men verlies van nationaal besef en natio nale waardigheid. Het groote gevaar voor een dergelijke stemming is de opvatting die er in zekere kringen heerscht, volgens de welke een volk, dat geen nationale trots meer toont te bezitten, drft in zichzelf ho peloos vendeeld is, voor een groot deel be staat uit zelfzuchtigen, die in de aller eerste plaats vragen wat iets aan voordeel oplevert en dat bovendien volstrekte on geschiktheid vertoont om de nieuwe revo- utionaire ideeën in zich op te nemen, in feite geen zelfstandig leven meer waard is en verdient onder te gaan in andere, meer levenskrachtige volken. Dat nu zou in werkelijkheid een volko men verkeerd beeld van ons volk zijn, om dat het levenskrachtig genoeg is en kwali teiten bezit, die het niet alleen geschikt maken voor een eigen zelfstandig bestaan, maar ook als kultuurbrengende factor bin nen de gemeenschap der volkeren ken- teekenen. Mochten vele stemmen als deze in koor klinken, dan zijn wij er niettemin niet zoo gerust op, dat de goede eigenschappen van ons volk, zooals wij die zien, ten slotte den doorslag zouden geven. Ziedaar een wérke lijk gevaar! De aanhouder wintniet altijd Voor de tweede maal in hetzelfde warenhuis gearresteerd. Gisternacht zag een bewaker van de Bijen korf te Amsterdam bij zijn ronde door het gebouw twee koffers klaar staan met aller lei goederen, kennelijk neergezet om door iemand meegenomen te worden. Hij ging op zoek, maar kon eerst niemand vinden. Toen hij bij de koffers terugkwam, was een koffer verdwenen. Hierop zocht hij weer en vond een man op een der verkoopafdeelingen. De man werd overgebracht naar het bureau Warmoesstraat. Eenigen tijd geleden was deze man voor hetzelfde feit gearresteerd, toen hij dronken in dit magazijn in slaap was ge- ■allen. Het leven is duur. Ja. landgenoot, wij weten het minstens even goed als u. Het leven is duur, de tijden zijn moeilijk. Maar dat is geen wonder. Ér woedt een wereldoorlog, zooals er nog nooit een in de geschiedenis voorkwam, omdat nog nimmer onze beschaving en kuituur be dreigd werden als nu door de duivelsche machten van het bolsjewisme. Daarom is het leven duur. Zoo duur kan het echter niet zijn of u zult toch nog wel een bedrag kunnen storten waarmede u ons verzor gingsfonds versterkt Vergeet door uwe zor gen onze strijders in het Oosten niet. Stort uwe bijdrage op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Ne derland. Koninginnegracht 22 te 'sGraven- hage. Ecu werkelijk gevaar. Bs. Toen wij ons hoofdartikel „Ook dan nog!" schreven, vonden wij gelegenheid aandacht te vragen voor het zeker niet ge ringe gevaar, dat ons land na den oorlog dreigen zal van de zijde van hen die maling hebben aan hun Nederlanderschap, mits he- andere maar meer voordeel oplevert; n.l. de Nederlanders die thans door dik en dun Engelsch gezind zijn. Wij hadden allerminst gedacht dat wij zoo spoedig reeds door een van onze lezer? die, o wonder boven wonder, met z'n echten naam onderteekent, bevestigd zouden zien. wat wij hier als onze groote vrees hebben te kennen gegeven. Deze lezer is er een van het „goede" soort. Zijn naam zullen we niet aan de openbaarheid prijs geven om dat wij meenen hemzelf daarmede den grootsten dienst te bewijzen. In de eerste plaats geeft hij hoogop van den honger, die hy en de zijnen eiken dag weer moeten lij den. Dan beklaagt hij zich over prijzen, die klaarblykeljjk aan den zwarten handel ont leend zijn, zoodat het met zijn honger ver moedelijk nog wel losloopen zal. Vervolgens vindt deze man gelegenheid via een heel woordenboek voor scheldpartijen tegen N. S. B.'ers en Duitschers 'n paar landgenoo- ten met naam en adres aan te klagen, om dat zijhun fiets, hun koper en eieren niet zouden hebben ingeleverd en tenslotte verklaart hij, als fiere eerlijke werkelijke Nederlander, dat hij er nimmer, ook dan FOTOGRAFEN EN FOTOWINKELS HEBBEN VESTIGINGSVERGUNNING NOODIG. In de Staatscourant van 27 dezer is opgenomen het vestigingsbesluit fotobedrijven 1942. Inge- volg^dit besluit is het verboden een inrichting, bestemd voor de uitoefening van het fotogra fisch bedrijf resp. een kleinhandel in fotografi sche artikelen te vestigen of uit te breiden zon der daartoe van de kamer van koophandel en fabrieken verkregen vergunning. Aan de bepa lingen van hetzelfde besluit is ook onderworpen de voortzetting van genoemde bedrijven, in ge val van wijziging in de personen van onderne mers of beheerders. S.S.-troepen marcheeren door Parijs. (DaD) De marsch, dien een troepen onderdeel van den Waffe-SS Woensdag door de Fransche hoofdstad gehouden heeft, is een Interessant onderdeel van de maatregelen, die Duitschland met het oog op de mogelijke vorming van een tweede front genomen heeft De SS-mannen rukten van het Oosten het Parijsche stadscentrum binnen en marcheer den over „Les Champs Elysées" naar het Westen. De doormarsch, die in twee parallel- colonnes plaats vdnd. duurde acht uur Alleen reeds de duur van den doormarsch geeft een indruk van de sterkte van het SS-ccrps. dat ter beschikking staat van den opperbevel hebber in het Westen Het betreft hier troe pen, die reeds in het Oosten gestreden hebben en die als de elite van de Duit sche weer macht beschouwd kunnen worden. Een groot aantal der manschappen droeg hooge onder scheidingsteekenen die niet alleen verleend waren door Duitschland. maar ook door de regeeringen van de verbonden naties. Het feit dat de troepen me: rieuwe voer tuigen en nieuwe wapenen uitgerust waren, trok sterk de aandacht van de Parijsche be- x'Olking, die met belangstelling dit schouwspel \olgde en over het algemeen de beteekenis van dezen marsch door Parijs bleek te be grijpen. SCHEURPCIC1IT 1912.1543 IN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Zeer binnenkort zal er een begin worden ge maakt met het keuren en aanwijzen van de per- ceelen grasland welke gescheurd moeten worden Aan scheurplichtigen zal een schriftelijke aan slag worden uitgereikt direct na de keuring De scheuraanslag zal zeker ook eenlg verband houden met hetgeen op een bedrijf reeds werd omgezet tot bouwland in de Jaren 1941 en 1942 Datgene wat evenwel boven de aanslag van '41 en "42 is gescheurd ten behoeve van derden wordt geacht gescheurd te zijn door dengene die zijn scheurplicht had overgedragen. Indien landgebruiker en gemachtigde van den Productiecommissaris het ntet eens kunnen wor den over het te scheuren perceel besltst de ge machtigde. Mocht men meenen niet accoord te kunnen gaan met de beslissing van den gemachtigde, of verkeert men in de veronderstelling dat een ver zoek om overdracht van scheurplicht ten on rechte is geweigerd dan kan men in beroep ko men en wel binnen 10 dagen na ontvangst van de uit te reiken scheuraanslag of mededeellng In zake het niet toestaan van overdracht. Beroep moet schriftelijk worden ingediend bij den Productiecommissaris, kantoor Voordam 3 te Alkmaar. Hierbij moet tevens een bewijs wor den overgelegd dat laat uitkomen dat men op de postrekening van de L. C. O. voor Noord-Holland een bedrag van 10 cent per are, waarop het be roep betrekking heeft, heeft gestort. De beroepscommissie wordt gevormd door den Prov. Boerenleider en den Productiecommissaris Beroepschriften welke niet binnen de gestelde termijn zijn ingestuurd komen niet in behan deling. Uitslag van het beroep zal binnen een maand na ontvangst aan belanghebbenden worden toe gezonden. VERPLICHTE KOOLZAADTEELT. Hierover kan nog het volgende worden mede gedeeld. In afwijking van de vorige mededeellng is deze verplichting eenigsztns gewijzigd. Aan diengene welke zaalzaad op contract gaat verbouwen van diverse koolsoorten, koolrapen, voeder- en mergkool kan ontheffing van de ver plichte koolzaadteelt worden verleend, voor zoo ver betreft de oppervlakte welke met die con tract-teelt Is bezet. Mocht op hetzelfde bedrijf groot gevaar voor kruisbestuiving bestaan dan is verdere onthef fing mogelijk. Xnplaats van het koolzaad dien» dan evenwel eenzelfde oppervlakte te worden beteeld met blauwmaanzaad in het komende voorjaar. Dit geldt uitsluitend voor den cott- tractteler en niet voor de buren. In zeer bijzondere gevallen ls eveneens ont heffing van de verplichte koolzaadteelt mogelijk, maar dan wordt men tevens verplicht blauw maanzaad te gaan verbouwen over een opper vlakte welke tenminste 50 grooter is dan de oorspronkelijke koolzaadoppervlakte. Tenslotte wordt er nog op gewezen dat soms ook overdracht van de koolzaadteeltpllcht moge lijk is, nadat men dit heeft verzocht op gemo tiveerde gronden. Tevens dient men dan aan te geven wie de verplichting wil overnemen boven zijn eigén portie. DE PRODUCTIECOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. DORSCHEN OOGST 1942. Van de oogst 1941 is een gedeelte met vloeibare brandstoffen gedorscht, het restant met genera toren, locomobielen of electriseh. Voor de oogst 1942 zullen practisch géén vloei bare brandstoffen beschikbaar gesteld worden, zoodat met bijna uitsluitend aangewezen zal zijn op de navolgende aandrijfkrachten voor dorsch- machlnes: le. electricltelt: 2e. turf- en anthraclet-gasgeneratoren; 3e. locomobielen. Het beschikbare dorschmateriaal zal zoo econo misch mogelijk gebruikt dienen te worden: het verplaatsen van de machines mag niet over te verre afstanden geschieden en ls het noodzake lijk. dat zij In een bepaald gebied blijven. Met het oog hierop zijn er dorschrayöns ge vormd er. wel rayons, waar uitsluitend elec triseh gedorscht zal moeten worden en rayons, waar een generator of een locomobiel als aan- drijfkracht gebruikt zal kunnen worden. in tegenstelling met andere Jaren kunnen de telers niet vrijgelaten worden in de keuze van degenen. d:e voor hun zullen dorschen. Bij de P. B. H.'s zal bekend gemaakt worden onder welken loondorscher de teler ressorteert of welke teler zelf dorscht; ook is daar de aan- drljfkracht. die aangewend zal worden, bekend- Dlverse omstandigheden kunnen oorzaak zijn, dat de toondorscher het hem toegewezen rayoa niet geheel zal kunnen afdorschen. Indien op een bedrijf een voor de aansluiting van een dorschmachtne geschikte electrische ge leiding aanwezig ls of aangebracht kan worden, zulks uitsluitend ter beoordeeling door den Prov Voedselcommlss aris of diens gemachtigde, Is het verbruik van brandstof, zoowel vloeibare als vaste, verboden, tenzij van dit verbod schrif telijk ontheffing wordt verleend door den P. V. C. of den p. B. H na overleg met het Bureau te Alkmaar. alle telers tegelijk kunnen dorschen. De P. B. H. bepaalt in overleg met het P. E. N*. of G. E. B., wanneer men kan dorschen Het is vooral zaak tijdig de dorschvergunnlng akn te vragen en wel minstens 3 x 24 uur van te voren. Behalve het dorschbriefje wordt door den be- roepsdorscher en den zelfdorscher een verant woordingsbriefje voor de aandrljfkracht inge vuld voor de goede contróle op het kWh -ver bruik en de brandstoffen. De beroepsdorschera zullen tevens een dorschkaart hebben bij te houden, die in het dorschwagentje bij de kWh.- meter steeds aanwezig moet zijn. Om zooveel mogelijk electriseh te kunnen dor schen zullen vele transformatoren uitgewisseld dienen te worden om overbelasting van de net ten te voorkomen en zullen vele tijdelijke net ten gebouwd moeten worden. De mogelijkheid zal opengelaten worden meer dan éénmaal te dorschen. De noodzaak hiervan dient uitsluitend ter beoordeeling van de P. V. C. of P B -H. gelaten te worden. Op de bedrijven, waar de vorige oogst reeds electriseh gedorscht ls, geschiedde dit op het be drijf zelve. Er ls maar weinig electriseh van het land afgedorscht. Het is zaak bij oezen oogst en vooral wanneer van het land af electriseh gedorscht zal worden, de machines aan dien kant van den akker te plaatsen waar de electrische leidingen loopen of bij ondergrondsche leidingen, daar waar een voedingspunt aanwezig ls Voor bedrijfjes, waar minder dan 3 ha. te dor schen gewassen geteeld worden, zal geen elec trische aansluiting gemaakt worden: voor bedrij ven van 3 tot 6 ha. zal de afstand van de dorsch- plaats tot aan het voedingspunt een belangrijke factor zijn voor een al dan niet electrische aan sluiting. De eigenaars van bedrijven, waar niet elec triseh gedorscht kan worden kunnen in goede samenwerking de schelven bij hun buren plaat sen. Indien men daar wel electriseh kan dorschen. Op sommige plaatsen zijn reeds besprekingen gevoerd voor de mogelijkheid om op een cen traal punt electriseh te dorschen, zooals dit reeds te Warmenhulzen geschiedde met de vorige oogst. Vooral in West Friesland met zijn vele kleine telers, alwaar men met kleine hekelmachines dorscht, die aangedreven kunnen worden door electromotoren van 5—0 P.K. en op het bestaan de lichtnet aangesloten kunnen worden.' zullen de telers zelf een regeling dienen te treffen in overleg met den P B H. en den gemachtigde van den P. V. C„ die het electriseh dorschen in die streken verzorgt. Wat het dorschen van het land af betreft, is. vooral bij electriseh dorschen hierboven reeds gewezen op het plaatsen der machines. Wanneer men echter buren 1 'eft. die electriseh van het land willen dorschen zal men moeten samen werken o.a, door elkahder met wagens en paar den te helpen,waardoor men ook den kleinen ver bouwers de gelegenheid geeft om te dorschen, Het dorschen zal zoo weinig mogelijk stag natie mogen ondervinden. Een ieder zal dus niet alleen in zijn eigen belang, doch ook in het be lang der voedselvoorziening er toe dienen mede te werken, dat het dorschselzoen 1942 ondanks de vele moeilijkheden, die zich voor kunnen doen, een zoo vlot mogelijk verloop heeft en er voor te zorgen, dat onze broodgraanvoorziening geen gevaar loopt. In een van de volgende publicaties zullen nog nadere mededeeiingen worden gedaan omtrent de stroomafname en de methode van de stroom- berekenlng. LEVERING VAN RUNDVEE OP DE MARKT. Den veehouders zij er nogmaals op gewezen, dat rundvee slechts mag worden aangevoerd op een markt. Indien een lastgeving daartoe wordt ontvangen. Dit geldt voor alle leveringen en om vat dus ook elke contractueele levering, alsmede vrijwillige leering. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem (aanvang van den cursus 1 September 1942) Zij, die het onderwijs aan bovengenoemde school wenschen te volgen en zich nog niet hebben aange meld, kunnen zich alsnog als leerling laten inschrijven op Maandag 3, en Dinsdag 4 Augustus a.s. des avonds tusschen 8 en 9 u. aan de school Zijlvest 25 A/H.B.S. A). Geboortebewijs en schoolrapporten-medebrengen. Vlugkokend H-O en Quaker havermout bespaart U gas en electriciteit H-O en Quaker zijn in 3 minuten klaar, zij besparen U dus gas en elec triciteit, zijn gemakkelijk te bereiden, maar boven alles: zijn een krachtige, gezonde voeding. Ontvangt U nog bonnap voor ha vermout vraag dan ook nu naar het beste dat er Is, vraag naar H-O of Quaker, Verlangt dispergon tegen tandsteen voor Uw oude lube FLINKE TUBE 25 ct. ZEER GROOTE TUBE 371/2 ct. N. BOXS, SOENDAPLEIN 55 VAN 3 TOT EN MET 8 AUGUSTUS Waarnemend is CHR. PETERS, Rijw.handel De Poort,. Gen. Cronjéstraat 6. AANVANG DER 9DE PREMIETREKKING DER N.V. „HAIGHTON 8. CO." De uitslagen der trekking zullen regelmatig in DIT BLAD verschijnen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 11