as. MAANDAG 3 AUGUSTUS JUiwieikaudei ,,de Ïïeiikaak" FEUILLETON HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK door FRANZ WENDEXMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerkinr door B. L. VENZELAAR. 75 Trevor ademde diep, daarna keek hij de anderen beurtelings uitdagend aan en lachte Hij boog zich voorover en tikte met zijn wijsvinger tegen het voorhoofd. „Geloof je, dat ik werkelijk zoo stom ben?" „Wat moet dat beteekenen?" stoof Weyman op. Trevor lachte nog steeds. „Ik denk er in het geheel niet aan, jullie de bergplaats te noemen. Daar behoeven we in geen geval verder over te spreken. Ik wil het omkeeren. Ik haal het radium en jullie blijft waar je bent." „Maar dat is toch de reinste onzin?" pro beerde Weyman hem over te halen. nDenk toch aan de politie. Je gelooft toch niet in ernst, dat men je rustig je gang zal laten gaan, als je den schuilhoek nadert?" „Jawel dat geloof ik wel, om de een voudige reden, dat niemand weet, waai ke*Ook dan!" antwoordde Weyman. „Je zult er toch heen moeten gaan. Men zal je volgen, zonder dat je het bemerkt." Trevor lachte spottend: „Laat dat maar aan mij over. Ik haal het radium als jullie voor het andere zorgdraagt". Weyman trok zijn wenkbrauwen op en schonk zich nogmaals in, terwijl hij een veelbeteekenenden blik op zijn makkers W „Wantrouwen tegen wantrouwen", zei hij daarna. „Wie garandeert ons, dat je terug komt?" De ander haalde onverschillig z n schou ders op. „Een van jullie kan toch meegaan? „Mooi je bent een voorzichtige kerel, maar nu moet je ons vertellen, op welke wijze je de stof uit de bergplaats wilt halen zonder dat de politie het ziet". „Heel eenvoudig! Met een roei- of een motorboot varen we door het Noordzee kanaal en verder langs de kust, of over het IJ en dan door het IJselmeer." „Hoever moeten we varen? „Tot de Waddeneilapden!" „Hm, we kunnen een motorboot huren. Kunnen we vannacht gaan?" „Ja, hoe eerder hoe beter, dan zna we bij het aanbreken van den dag daar'ant woordde Trevor. „In orde. Eveji voor twaalf kunnen we „Ik stel nog een voorwaarde!" zei Trevor met halfgesloten oogen. a „Het radium houd ik bij me en sta het niet eerder af, voordat ik het geld en het paspoort heb. Hoe denk je daarover?" Weyman, die de aanvoerder der bende scheen te zijn, lachte joviaal er> boog zich tot vlak bij het oor van Trevor: „Dat is volkomen in orde. Je zult nog ondervinden, dat het de moeite waard is, om met mij samen te werken. Vraag het maar aan de jongens. De twee andere mannen, die nog steeds hun hoed op het hoofd hadden, en stomme getuigen van dit gesprek waren geweest, knikten mechanisch als twee voortreffelijk werkende automaten. „Een kerel als jij, die in staat is, onge looflijke streken uit te halen, laat Weyman niet zoo gemakkelijk schieten, daar kan je je op verlaten."® Hij wierp dc anderen een veelzeggend glimlachje toe bij die woorden. „Ik heb overal voor gezorgd. Morgen komt er iemand om het radium te koopen. Hij heeft het geld en het paspoort bij zich. Hij telt ons in contant geld tweehonderd duizend gulden uit, dat is m.eer, dan je er zelf voor maken kunt. Dus honderd duizend voor jou en honderd duizend voor ons. Je ziet, ik ben eerlijk. Voor ons is het gauw verdiend en voor jou ook." Trevor schudde z'n hoofd. „In Brussel had ik er stellig veel meer voor gemaakt!" Weyman lachte ongeloovig en spottend. „Daarvoor zou je toch eerst in Brussel moeten zijn en vergeet vooral niet, dat je je vrijheid aan ons te danken hebt. Dat is toch ook wat waard? Bovendien zou de buit vrpeger door vier handen gegaan zijn en nu maar door twee." Trevor keek hem duister aan. „Wat bedoel je daarmee?" „Denk je soms met domme jongens te doen te hebben? We hebben alles onder zocht van den diefstal in St. Anthonius af, de ontploffing aan boord van de Brabant. Enfin. je begrijpt me wel, ik bedoel, dat als het ongeluk met de Brabant er niet jeweest was, d}ui zou je met Tom Bamer, iendrik Aiaamson en Robert Sand hebben moeten deelen". Trevor keek hem getroffen aan. „Je schijnt goed ingelicht te zijn!" Weyman knikte onverschillig. ,Dat is zoo, maar dat moet men ook, als men wil, dat de zaken vlot van stapel loo- pen. In elk geval ben jij niet de man. die bedrogen wordt". „Nu ja, het is goed!" gaf Trevor toe, maar in stilte verheugde hij zich reeds over de goede zaak, die hi j maken'zou. Hij zou zich echter buitengewoon ver baasd hebben, indien hij Weyman had kun nen volgen naar een andere kamer, waar deze een gesprek had met een onbekenden man. Hij zou echter nog meer verbaasd zijn f/eest, als hij dezen onbekenden man had men zien en het gesprek door de tele- n had kunnen verstaan. Die man was inspecteur Hans Wildschut, die reeds urenlang gewacht had. totdat hij uit deze villa door Weyman zou worden opgebeld. En achter hem stond de kleine Chinees, Yen Fung Tsee, die nieuwsgierig naar de woorden van zijn.meesterjuisterde. (Wordt vervolgd.) Kostelooze melkverstrekking. Aan kinderen van armlastigen en ondersteunde werkloozen. Door den waarnemend Secretaris-Gene raal van het departement van Sociale Za ken is bepaald, dat voor de kinderen van ondersteunde werkloozen de ingevolge de distributiebepalingen beschikbaar gestelde hoeveelheid gestandaardiseerde melk koste loos zal worden verstrekt. In aansluiting hierop is door den Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken jpaald, dat deze verstrekking eveneens ?lden voor kinderen van armlastigen. Als onderdeel van deze verstrekking zijn de kinderen van beide groepen ondersteun den, voorzoover zij de lagere scholen bezoe ken, in de eerste plaats verplicht om deel te nemen aan de bestaande verstrekking van melk op de scholen. De resteerende hoeveelheid melk,, waarop de kinderen krachtens de Rijksdistributieregeling recht hebben, zal door den melkhandelaar'van 't gezin aan huis worden geleverd. Deze regeling zal ingaan op 10 Augustus a.s., in verband waarmede door den dienst Van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haar lem voor het eerst bij het uitbetalen van de ondersteuning in de week van 38 Augus tus 1942, de noodige bons aan belangheb benden worden uitgereikt. Ten behoeve van deze melkverstrekking zullen de volgende bonnen worden ver strekt: 1. bons, waarop vermeld de namen en adressen van belanghebbenden, alsmede het aantal liters melk, waarop deze in het op de bons aangegeven tijdvak recht heb ben; 2. bons, uitsluitend recht gevende oj het gratis verkrijgen van 7/8 liter melk per week en per kind, te verstrekken op de scholen; 3. bons, recht gevende op het gra tis verkrijgen' van 7/8 liter melk per week en per kind, te leveren door den melkhan delaar. Deze laatste soort bons wordt slechts uït- ;ereikt, wannéér de schcol-melkverstrek- :ing om de een of «andere reden, zooals vacantie, ziekte, enz., niet plaats vindt. Zij mogen, wanneer noodig, ook worden aan genomen op de scholen. De aldus op de hiervoor onder 1 en 3 ge noemde bons beschikbaar gestelde gestan daardiseerde melk moet aoor den melk handelaar van het gezin tegen afgifte van deze bons en een daarpiee in overeenstem ming zijnde hoeveelheid geldige distributie- melkbons, zooveel mogelijk in gelijke hoe veelheden dagelijks worden afgeleverd. De bons, hiervoor genoemd onder 1, moe ten door belanghebbenden voor ontvangst van de melk worden afgeteekend en de bons onder 2 en 3 bedoeld, moeten worden voor zien van hun naam en adres, overeenkom stig de aanwijzingen op de bons. HONDEN- EN KATTENBROOD. In Augustus verkrijgbaar op bon 6. Van 1 tot en met 31 Augustus 1942 zijn op bon no. 6 van de voederkaarten voor hon den dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar als in de voorafgaande periode. Op bon no. 6 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over de ver melde periode \y2 kg kattenbrood beschik baar gesteld. Na 31 Augustus zijn de bonnen no. 6 van vermelde kaarten ongeldig. Zij mogen na dien niet meer worden aangenomen. PERSONALIA. Geslaagd te Amsterdam voor het opti ciensdiploma V.V.O. de heer H. Besse, Haarlem. HEEMSTEDE PERSONALIA. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Fe H< Achtste Zomerconcert der H.O.V. Solist: Eduard Biele, cello. De solo-cellist van ons orkest concerteer de ditmaal met het concert in d kl. t van Lalo, een werk. dat naar verhouding weinig gespeeld wordt, ondanks de kwaliteiten die net bezit. Het is vooral dankbaar voor het solo-instrument geschreven. Met zijn pa thetische recitatieven, zijn innig romanti sche cantilenen en zijn pittige scherzo thematiek blijft het uitmuntend in het cello karakter en bovendien laat het orchestrale aandeel, hoe belangrijk symphonisch door werkt ddn ook. steeds toe, dat de solist blijft domineeren. Zelfs in de omspelingen van de doorwerkingen kan de virtuoos zich zonder extra zwoegen zeer gunstig laten hooren. Dit alles maakt dat het opus aan zijn doel voortreffelijk beantwbordt, m.a.w., dat het een goed concert is. Zuiver muzikaal moge het werk van Lalo in de schaduw staan Dij het beknopte teconcentreerde concert in a kl. t. van aint-Saëns, zijn minder strenge gebonden- beid wordt echter vergoed ■door een stage afwisseling van effectvolle invallen, die door een kleurige orchestratie tea hoogste ge diend worden. Eduard Biele heeft het stuk uitnemend vertolkt, rustig en beheerscht, ik zou haast zeggen: met een klassieken ernst, indien zulks niet in contradictie zou zijn met het pétillante karakter, dat hij aan de scherzo-passages wist te geven. Adam gaf den solist, met een fijn yerzorgde en steeds doorzichtige begeleiding, de beste kansen. Het publiek stelde de vertolking van het Lalo-concert ten zeerste op prijs. De avond was ingezet met Van Anrooy's Piet Hein-Rhapsodie, die in een gunstige verklanking andermaal haar voortreffelijke eigenschappen toonde. Het tweede deel van het concert was ge wijd aan de Eroïca van Beethoven. De Mar- cia funebre kreeg m.i. wel wat te veel Schwung; ik denk mii dit rustpunt in het werk strakker. In het Scherzo wal men uit stekend op dreef. De belangstelling voor dit zomerconcert Was bijzonder groot. JOS. DE KLERK. STAD EN LAND. De Zomertentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Terecht heeft men deze uitgebreide tentoon stelling een nationaal prentenboek -genoemd, 't Is echter geen prentenboek dat men in een verloren oogenblik ter hand kan nemen, om er zich een kwartiertje mee te amuseeren. want Stad en Land is een lijvig boekwerk, dat uit zes dikke deelen bestaat, die elk de volledige aandacht van den beschouwer voor zich opeischen. Deze zes deelen heeten: het land, de mensch en het land. dè stad. het verkeer, de ont spanning en ten slotte de schoopheid van ons landschap en van onze steden. Door middel van tallooze groote en duide lijke foto's van landschappen, stadsgezichten, en karakteristieke stukjes volksleven, aan gevuld door plattegronden van steden, dor pen en streken, maquetten van stadswijken, modellen van boerderijen en molens, statistie ken, schilderijen en teekeningen,historische vervoermiddelen, landbouwgereedschappen en yischtuig, wordt de bezoeker in niet minder dan acht-en-twintig zalen met het leven op het land en in de stad vertrouwd gemaakt biedt men hem als 't ware een vogelvlucht van de gebeurtenissen, die in den loop der jaren onze samenleving veranderd hebben. Op sprekende wijze krijgt hij vaak tegen stellingen te zien tusschen stad en land. oud en nieuw of mooi en leelijk. Niet alleen in beeld, maar ook in getallen of met woorden zooals een paar treffende regels uit een gedicht,of een stuk proza worden hem die tegenstellingen duidelijk gemaakt. Zoo hangt er in een der zalen een groote foto van een_ouden lachenden boer en daar onder staat geschreven: toen ik op de school banken zat, had Nederland drie millioen inwonersEenige passen verder leest men. dat we omstreeks het laatste St. Nicolaas- feest met een curieuze surprise verblijd wer den, want toen zag de negenmillioenste inwo ner van ons land het levenslicht. Dat beteekent dus in een menschenleeftijd zes millioen Nederlanders meer en ineens be seffen we dat een klein land als het onze in zoo'n korten tijd onmogelijk voor zulk een aanwas pasklaar kan worden gemaakt en toch heeft ieder recht op zijn plaats onder de zon Zoo stemt deze tentoonstelling den serieuzen bezoeker vrijwel bij iedere schrede tot na denken. Dat is ook haar aantrekkelijke kant. Bovenal schenkt zij ons echter eerbied voor de natuur en voor de landelijke en stede lijke schoonheid en daarvoor dient men de samenstellers der tentoonstelling jhr. Röell en jhr. Sandberg, respectievelijk directeur en' conservator der gemeentelijke musea, erkert- telijk te zijn. In hoevérre zij met de inrichting der expositie geslaagd zijn, hoop ik ook in een volgend artikel te bespreken. JAN D. VOSKUIL. EXCURSIE TUINLIEDEN. Gisteren maakten de leden van de Onder linge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omgeving" him jaarBjksche groote excursie. Eerst ging men naar Schiedam, waar plantsoenen en parken werden bezich tigd, waarna ohder leiding van den hoofd opzichter der gemeente een bezoek werd gebracht aan de Polyantha. Ook het fraaie Emmapark trok aller aandacht. Des mid dags ging men naar 't dierenpark Blijdorp, waar men met veel belangstelling de kassen met cactussen, tropische planten e.a. be zichtigde. Tenslotte werd een bezoek aan den Maastunnel gebracht. ZWEMMEND REDDEN. De afd. Heemstede van de Ee»ste Hulp brigade zal a.s. Zondag deelnemen aan de tq Utrecht te houden bondswedstrijden, waarvan de nummers zijn ingesteld op het zwemmend redden. Haarlemsche Rechtbank. SUIKERDIEVEN BERECHT. Vier Zaandammers, J. E., J. H.. H. M. R. en H. van der G., braken op 13 Mei j.l. in te Zaandam in een pakhuis van Blauwhoe- denveem-Vriesseveem, waarbij zij niet min der dan 54 balen suiker, die daar voor een Zaanoamsche conservenfabriek lagen opge slagen, stalen. 48 van deze balen werden gekocht door den sigarenwinkeliér-kruide- nier H. S., uit Zaandam, die weer op zijn beurt eenige balen had verkocht aan A. van K. Tegen J. E., J. H., H. M. R. en H. van der G. was twee jaar geëischt; zij werden door de Rechtbank te Haarlem tot een gevan genisstraf van een jaar en zes maandqp veroordeeld. H. S., die 10 maanden tegen zich had hooren eischen, kreeg 8 maanden gevangenisstraf. De zaak van A. van K. werd naar den Rech ter-Commissaris verwezen teneinde een voorlichtingsrapport in te winnen. KLEEDINGDIEFSTAL. De 23-jarige Haarlemsche slager J.B. had met eenige kornuiten een inbraak gepleegd in het kleedingmagazijn van „De Faam" aan de Anegang. De kameraden van J. B. hadden de feitelijke inbraak gepleegd, ter wijl J. B. op wacht had gestaan. De officier van justitie had tegen hem een jaar gevan genisstraf geëischt, rekening houdende met iet feit, dat J. B. reeds "eerder was veroor deeld en net een straf van drie maanden achter den rug had. De Haarlemsche recht bank veroordeelde hem hedenmorgen tot een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Stad. KORT NIEUWS In de Spaansche provincie Valencia is door nog onopgehelderde oorzaak een groot kruitmagazijn notploft. De explosie was zoo hevig, dat zij duidelijk gehoord kon worden in de op 200 Km. afstand liggende stad Va lencia. Op grond va.n een door de Fascistische Partij uitgevoerd onderzoek zijn eenigre vooraanstaande leden van den bond van houtindustrieelen en houthande-1 aren ge arresteerd, zoo wordt van officleele' Italiaan sche zijde bekend gemaakt. Gistermiddag is een 28-jarige man -bij het verrichten van werkzaamheden aan het Cineac-theater op het Damrak te Amster dam van een ladder gevallen. Behalve een hersenschudding kreeg hij verschillende frac turen. De G. G. en G. D. heeft hem naar het Binnengasthuis vervoerd. Burgerlijke Stand. LAATSTE NIEUWS De Br.-ïndische kwestie in het Lagerhuis. Londens dilemma. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft- het Lagerhuis een debat over het Britsch-Indische vraagstuk gehouden. De minister voor Indië, Amery. deelde mede, dat het bestuur der Indische Congres partij een resolutie heeft aangenomen, waarin een onmiddellijk terugtrekken der Britsche heerschappij uit Indië geëischt wordt en met een massabeweging wordt gedreigd voor het geval deze eisch niet wordt ingewilligd. De Britsche regeering waarschuwt allen, die achterde politiek staan, welke door het bestuur der Congres- artij wordt bepleit. De Britsche regeering _.oopt ernstig, aldus Amery, dat het Indi sche volk geen beweging zal-steunen, waar aan catastrofale gevolgen verbonden zijn. De arbeidersafgevaardigde Ammon stelde nieuwe onderhandelingen met Indië voor. Men zqji daarbij een groot prestigeverlies lijden, zoo zeide hij. De Labourafgevaardigde Shinwell zeide. dat Engeland „reeds genoeg in het nauw zit" om nog een conflict met Indië op zijn schouders te nemen. De conservatief Locker Lampson zeide, dat Gandhi in geen geval gearresteerd moet worden, omdat daardoor nog meer reclame voor hem gemaakt zou worden. In antwoord op een vraag van den arbei dersafgevaardigde Sorensen verklaarde Amery, dat in Indië een aantal communis ten is vrijgelaten, „die bii de oorlogvoering behulpzaam zullen zijn." In een artikel „historische beslissing" houdt Karl Megerle zich ia de Berliner Börsenzeitung bezig met de Britsch-Indische kwestie. Engeland heeft geantwoord met dreige menten en aankondigingen van geweld en daarmede te kennen gegeven, dat het de macht in Indië niet uit handen wil geven. Daarnaast echter werkt Londen met het middel van schijnbare tegemoetkomend heid. Zoo heeft de Onderkoning in zijn re geering drie nieuwe Indische leden opge nomen, die echter geen macht hebben en aan den toestand niets kunnen veranderen. Door het Indische publiek is deze „conces sie" met onverschilligheid en een afwij zende houding ontvangen. De belangen van Engeland en Indië blijven onvereenigbaar. Ircaië eischt vrijheid, zelfbeschikking en vrede. Het wil van den Engelschen onder drukker bevrijd zijn- en niet tot oorlogs- Litninof zoekt uit eigen hew^ging Roosevelt op. Litwinof heeft in hqt Witte Huis vijftien minuten met Roosevelt gesproken, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Hij weigerde een of andere verklaring over den aard der besprekingen af te leggen, doch merkte alleen op. dat hij uit „eigen beweging" naar Roosevelt was gegaan. Naar de Amerikaansche nieuwsdienst meldt, heeft de Sovjet-ambassadeur vervol gens besprekingen gevoerd met minister Huil. Duitsche actie boven Engeland en Malta. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren en vannacht boven de Britsche wateren en het kustgebied verkennings vluchten ondernomen en zijn weer behouden op hun basis van uitgang geland. Van militaire zijde wordt gemeld, dat gis teren bij aanvallen van jagers door Duitsche jachttoestellen twee Spitfires boven Malta zijn neergeschoten. VerlioogTng van den bieraccijns. 's-GRAVENHAGE. 30 Juli. Bii besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van financiën is met ingang van 3 Augustus a.s. de bieraccijns verhoogd met 1.20, waardoor deze dan gebracht wordt op 5.60. LIJK VAN VERMISTEN TANDARTS GEVONDEN. Gisteravond is het lijk van den heer J. Ch. Oobink v. d. Els. tandarts te Amsterdam, die Vrijdag bij het zeilen op de Goengarijpster Poelen verongelukte en van wien sedert dien niets meer vernomen werd, gevonden. Het is naar Sneek overgebracht. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOK- DOELEINDEN. Met den nieuwen bon moet men uitkomen tot 15 September. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1942 it en met 30 April 1943 geven de met „03 KF" gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen voor kook- doeleinden, «net uitzondering van anthraciet en fabrieksturf. Men dient er rekening mede te houden, dat men met de op dezen bon betrokken brand stoffen tot 15 September 1942 .dient uit te komen, aangezien eerst op genoemden datum, wederom een «bon zal worden aangewezen. CRICKET QUICK <N.). COMB.—R. E. W. COMB. i verloren toss had R. en W. eerst batten en scoorde in ongeveer 1% uur 153 runs voor het verlies van 7 wickets. Hackenltz 15, J. R. Meeu wenoord 49. J. Berendsen 22, J. Klein de Groot 53, laatstgenoemde scoorde zeer snel 5x4 en 1x6, Meeuwenoord 5x4 en 2x6. Bowlingcijfers waren: N. Blok 1 voor 41; H. van Halst. 3 voor 45, deze bowler was gevaarlijk door z'n hoog opkomende ballen. F. Veugelers voor 29, G. Hagdorn 1 voor 10;.Fiege 0 voor 20. Bowlingcijfers van R. en W. waren: J. R. Meeu wenoord 3 voor 11, J. Klein de Groot 0 voor 2, H. Thon 0 voor 7; J. Berendsen 1 voor 3, M. Kruiff 0 voor 1, H. A. Hackenltz 0 voor 2, H. J. E. Everard 0 voor l, P. A. Roorda 1 voor 2, H. an Zijl 0 voor 1. Er werden drie catches egdaan door M. Kruiff, H. Thon, L. C. Boogerd, H. J. E. Everard. U. D. COMB.—R. EN W. COMB. U. D. gaat eerst batten en scoorde 147 runs, waarvan T. Meeuwenhuis 15, M. Brascamp 29, S. Klopman Bearselman een zeer goede 33, B. Meyer 11, W. Lubbers 21 pn nummer 11 S. Wieg man 11. Bowlingcijfers waren: J. Klein de Groot 2 voor 37, H, Thon 0 voor 33. J. R. Meeuwenoord 4 voor 22, J Berendsen 4 voor 36, H. J. E. Everard 1 Dor 5. Er werden 3 catches gedaan door L. Boogerd, J. H. Meeuwenoord en H. van Zijl. Bowlingcijfers van U. D. waren: B. Meyer 5 voor 32 en M. Brascamp 5 voor 30. iHerna wordt R. en W. nogmaals ingestuurd. De :ore gaat omhoog op de twee change bowlers van U. D., Klopman Bearselman, die 2 voor 2f bowlde, P. v. d. Berg 0 voor IB en P. U. Kloos terman 1 voor 36. Bowlingcijfers luiden als volgt: S. Klopman Bearselman 2 voor 28, P. v. d. Berg 0 voor 19, P. M. Kloosterman 1 voor 36. Dc aanhouder wintniet altijd Voor de tweede maal in hetzelfde warenhuis gearresteerd. Gisternacht zag een bewaker van de Bijen korf te Amsterdam bij zijn ronde door het gebouw twee koffers klaar staan met aller lei goederen, kennelijk neergezet om door iemand meegenomen te worden. Hij ging op zoek. maar kon eerst niemand vinden Toen hij bij de koffers terugkwam, was een koffer verdwenen. Hierop zocht hij weer en vond een man op een der verkoopafdelingen. De man werd overgebracht naar het bureau Warmoesstraat. Eenigen tijd geleden was deze man voor hetzelfde feit gearresteerd, toen hij dronken in dit magazijn in slaap was ge vallen. Bezoekt de vergadering van hedenavond in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem (aanvang 8 uur). Onderwerp: „HET DOEL VAN DEN NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST". AANWIJZINGEN IN VERBAND MET DE SCHEURPLICHT 1942TS43 IN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Zeer binnenkort zal er een begin worden ge maakt met het keuren en aanwijzen van*de per- ceelen grasland welke gescheurd moeten worden. Aan scheurpllchtigen zal een schriftelijke aan slag worden uitgereikt direct na de keuring De scheuraanslag zal zeker ook eenle verband houden met hetgeen op een bedrijf reeds werd omgezet tot bouwland in de jaren 1941 en 1942 Datgene wat evenwel boven de aanslag van '41 en '42 ls gescheurd ten behoeve van derden wordt geacht gescheurd te zijn door dengene die zijn seheurplicht had overgedragen. Indien landgebruiker en gemachtigde van den Productiecommissaris het niet eens kunnen wor den over het te scheuren perceel beslist de ge machtigde. Mocht men meenen niet accoord te kunnen gaan met de beslissing van den gemachtigde, of verkeert men in de veronderstelling dat een ver doek om overdracht van seheurplicht ten on rechte ls geweigerd dan kan men in beroep ko men en wel binnen 10 dagen na ontvangst van de uit te reiken scheuraanslag of mededeeling In zake het niet toestaan van overdracht. Beroep moet schriftelijk worden Ingediend bij den Productiecommissaris, kantoor Voordam 5 te Alkmaar. Hierbij moet tevens een bewijs wor den overgelegd dat laat uitkomen dat men op de postrekening van de L. C. O. voor Noord-Holland een bedrag van 10 cent per are. waarop het be roep betrekking heeft, heeft gestort. De beroepscommissie wordt gevormd door den Prov. Boerenleider en den Productiecommissaris Beroepschriften welke niet binnen de gestelde termijn zijn ingestuurd komen niet in behan deling. Uitslag van het beroep zal binnen een maand na ontvangst aan belanghebbenden worden toe gezonden. VERPLICHTE KOOLZAADTEELT. Hierover kan nog het volgende worden mede gedeeld. In afwijking van de vorige mededeeling 4s deze verplichting eenigszins gewijzigd. Aan diengene welke zaaizaad op contract gaat verbouwen van diverse koolsoorten, koolrapen, voeder- en mergkool kan ontheffing van de ver plichte koolzaadteelt worden verleend, voor zoo ver betreft de oppervlakte welke met die con tract-teelt is bezet. Mocht op hetzelf kruisbestuiving bestaan dan is verdere onthi flng mogelijk, iriplaats van het koolzaad dient dan evenwel eenzelfde oppervlakte te worden beteeld met blauwmaanzaad in het komende voorjaar. Dit geldt uitsluitend voor den con- tractteler en niet voor de buren. In zeer bijzondere gevallen ls eveneens ont heffing van de verplichte koolzaadteelt mogelijk, maar dan wordt men tevens verplicht blauw maanzaad te gaan verbouwen over een opper vlakte welke tenminste 50 grooter is dan de oorspronkelij ke koolzaadoppervlakte. Tenslotte wordt er nog op gewezen dat soms ook overdracht van de koolzaadteeltpllcht moge lijk is, nadat men dit heeft verzocht op gemo tiveerde gronden. Tevens dient men dan aan te geven wie de verplichting wil overnemen boven zijn eigen portie. -DE PRODUCTIECOMM1SSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. DORSCHEN OOGST 1942. Van de oogst 1941 ls een gedeelte met vloeibare brandstoffen gedorscht, het restant met genera toren, locomobielen of electrisch. Voor de oogst 1942 zullen practlsch géén vloei bare brandstoffen beschikbaar gesteld worden, zoodat met bijna uitsluitend aangewezen zal zijn op de navolgende aandrljfkrachten voor dorsch- machines: le. electricltelt; 2e. turf- en anthraciet-gasgeneratoren; 3e. locomobielen. Het beschikbare dorscnmateriaal zal zoo econo misch mogelijk gebruikt dienen te worden; het verplaatsen van 'dc machines mag niet over te verre afstanden geschieden en ls het noodzake lijk. dat zij tn een bepaald gebied blijven. Met het oog hierop zijn er dorschrayons ge vormd en wel rayons, waar uitsluitend elec trisch gedorscht zal moeten worden en rayons, waar een generator of een locomobiel als aan- drijfkracht gebruikt zal kunnen worden. In tegenstelling met andere Jaren kunnen de telers niet vrijgelaten worden in de keuze van degenen, die voor hun zullen dorschen. Bij de P. B. H.'s zal bekend gemaakt worden onder welken loondorscher de teler ressorteert of welke teler zeil dorscht; ook ls daar de aan- drijfkracht. die aangewend zal worden, bekend. Diverse omstandigheden kunnen oorzaak zijn, dat de loondorscher het hem toegewezen rayon niet geheel zal kunnen afdorschen. Indien op een bedrijf een voor de aansluiting van een dorschmachir.e geschikte electrlsche ge leiding aanwezig ls of aangebracht kan worden, zulks uitsluitend ter beoordeellng door den Prov. Voedselcommiss arts of diens gemachtigde, is het verbruik van brandstof, zoowel vloeibare als vaste, verboden, tenzij van dit verbod schrif telijk ontheffing wordt verleend door den P. V. C. of den P. B. H na overleg met het Bureau te Alkmaar. In het rayon, waar electrisch gedorscht wordt, dient men cr rekening mede te houden, dat niet alle telers tegelijk kunnen dorschen. De P B. H. bepaalt in overleg met het P. E. N. of G, E. B., wanneer men kan dorschen. Het ls vooral zaak tijdig de dorschvergunnlng aan te vragen et» wel minstens 3 x 24 uur van te voren. Behalve het dorschbrlefje wordt door den be- roepsdorscher en den z.elfdorscher een verant woordingsbriefje voor de aandrijfkracht inge vuld voor de goede contröle op het k\Vh.-vcr- bruik en de brandstoffen De beroepsdorschers zullen tevens een dorschkaart hebben bij te houden, die ln het dorschwagentje bij de kWh.» meter steed^ianwezig moet zijn. Om zooveel mogelijk electrisch te kunnen dor schen zullen vele transformatoren uitgewisseld dienen te worden om overbelasting van dc net ten te voorkomen en zullen vele tijdelijke net ten gebouwd moeten worden. De mogelijkheid zal opengelaten worden meer dan éénmaal te dorschen. De noodzaak hiervan dient uitsluitend ter beoordeellng van de P. V. C. of P. B H. gelaten te worden. Op de bedrijven, waar de vorige oogst reeds electrisch gedorscht ls, geschiedde dit op het be drijf zelve. Er ls maar weinig electrisch van het land afgedorscht. Het ls zaak bij dezen oogst en vooral wanneer van het land af electrisch gedorscht zal worden, de machines aan dien kant van den akker te plaatsen waar de electrlsche leidingen loopen of bij ondergrondsche leidingen, daar waar ccn voedingspunt aanwezig ls Voor bedrijfjes, waar minder dan 3 ha te dor schen gewassen geteeld worden, zal geen elec trlsche aansluiting gemaakt worden: voor bedrij ven van 3 tot 6 ha. zal de afstand van de dorsch- plaats tot aan het voedingspunt een belangrijke factor zijn voor een al dan niet electrlsche aan sluiting. De eigenaars van bedrijven, waar niet elec trisch gedorscht kan worden kunnen ln goede samenwerking de schelven bij hun buren plaat sen, indien men daar wel electrisch' kar» dorschen. Op sommige plaatsen zijn reeds besprekingen gevoerd voor' de mogelijkheid om op een cen traal punt electrisch te dorschen, zooals dit reeds te Warmenhulzen geschiedde met de vorige oogst. Vooral in West Friesland met zijn vele kleine telers, alwaar men met kleine hekelmachines dorscht, die aangedreven kunnen worden door electromotoren van 5—8 P K. en op het bestaan de Uchtnet aangesloten kunnen worden, zullen de telers zelf een regeling dienen te treffen in overleg met den P. B. H. en den gemachtigde van den P. V. C., die het electrisch dorschen tn die streken verzorgt. Wat het dorschen van het land af betreft, ts, vooral bij electrisch dorschen hierboven reeds gewezen op het plaatsen der machines Wanneer men echter buren 1 -eft, die electrisch van het land willen dorschen zal men moeten samen werken o.a. door elkander met wagens en paar den te helpen,waardoor men ook den kleinen ver bouwers de gelegenheid geeft om te dorschen. Het dorschen zal zoo weinig mogelijk stag natie mogen ondervinden. Een leder zal dus niet alleen ln zijn eigen belang, doch ook ln het be lang der voedselvoorziening er toe dienen mede te werken, dat het dorschselzoen 1942 ondanks de vele moeilijkheden, die zich voor kunnen doei», een zoo vlot mogelijk verloop heeft en er voor te zorgen, dat onze broodgraan voorziening geen gevaar loopt. In een van de volgende publicaties zullen nog nadere mededeellngen 'worden gedaan omtrent de stroomafname en de methode van de stroom- berekening. LEVERING VAN RUNDVEE OP DE MARKT. Den veehouders zij er nogmaals op gewezen, dat rundvee slechts inag worden aangevoerd op een markt, Indien een lastgeving daartoe wordt ontvangen. Dit geldt voor alle leveringc/i en om vat dus ook elke contractueele levering, alsmede vrijwillige levering. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem (aanvang van den cursus 1 September 1942) N. BOXS, SOENOAPLEIN 35 Zij, die het onderwijs aan bovengenoemde school wenschen te volgen en zich nog niet hebben aange- wegens vacantie gesloten meld, kunnen zich alsnog als leerling laten inschrijven op Maandag 3, en Dinsdag 4 Augustus a.s. des avonds tusschen 8 en 9 u. aan de school Zijlvest 25 A (H.B.S. A). Geboortebewijs en schoolrapporten medebrengen. HAARLEM 31 Juli 1942. BEVALLEN: 29 Juli, W. A. Henzen—Schreuder, z.; T. Smit—Mol, d.; C. Blom—van der Walt, d 30 Juli, T. C. Israëls—Vrijburg, d.; C. M. van Wort—van Kampen, z.; J. J. C. Siérag—de Graaf, 7„; 31 Juli M. W. BeereDuineveld, z.: A. de Leeuw—Langenberg. d. OVERLEDEN: 29 Juli, A. J. Lapère, 79 i., Prin- sessekade; A. Aarts, 69 j., Kamperlaan; 30 Juli. C. G. Zeeman—van Esterik, 57 j., Dljkstraat; 31 Juli, A. Möhrlnger, 71 j., Gasthuislaan. wenscht het enorme gebied, ziin volkskracht en zijn-rijkdommen voor zijn oorlog te mo- biliseeren. Maisky spreekt voor de Lagerhuisleden. net „tweede front". De Sowjet-ambassadeur te Londen, Maisky, heeft voor de leden van het Britsche parlement tüdens een besloten vergadering een verklaring afgelegd over den toestand aan het Sowjet- front. Zijn verklaring heeft, naar de Britsche berichtendienst mededeelt, op de Britsche afgevaardigden een „die pen indruk" gemaakt. Naar de politieke correspondent van de News Chronicle meldt, zouden bij het be gin van de Engelsche parlementszitting enkele leden van het Lagerhuis de poging hebben gedaan om de kwestie van het tweede front in het kader van een debat in het parlement aan te snijden. In de Engelsche discussie over het tweede front is een, volgens te Berlijn heerschen- de opvatting interessante, ontwikkeling in getreden. Binnen 48 uur heeft nl. de Brit sche pers, met uitzondering van twee bla den, de gedachtenwisseling over deze kwestie stop gezet. Zelfs bladen, die nog enkele dagen geleden het luidste riepen om een tweede front, beijveren zich van het thema af te komen door te wijzen op de avontuurlijkheid van een dusdanige po ging. In de Wilhelmstrasse wordt van deze wending nota genomen, men zwijgt echter over de achtergronden. Het feit, dat 1500 demonstranten tot de wandelgangen van het Engelsche Lagerhuis zyn doorgedrongen, heejt te Berlijn de aandacht getrokken. Het ging hierbij om den eisch, dat de Daily Worker, het or gaan van de communistische partij, dat ruim een jaar geleden werd verboden, door den minister van binnenlandsche za ken, Morrison, weer onmiddellijk moet worden toegelaten.. Men brengt deze de monstratie te Berlijn in direct verband met de bijeenkomst, welke Zondag te Londen, Trafalgar Square, in de buurt van bet Nelson standbeeld werd gehouden en men stelt vast, dat sinds dien de eisch van het tweede front blijkbaar onder den druk van hoogerhand weer sinds 48 uur op den ach tergrond is geraakt. VAN 3 TOT EN MET 8 AUGUSTUS Waarnemend is CHR. PETERS, Rijw.handel De Poort, Gen. Cronjéstraat 6. Vlugkokend H-O en Quaker havermout bespaart U gas en electriciteit H-0 en Quaker zijn in 3 minuten klaar, zij besparen U dus gas en elec triciteit, zijn .gemakkelijk te bereiden, maar boven alles: zijn een krachtige, gezonde voeding. Onfvangf U nog bonnen voor ha vermout vraag dan ook nu naar het beste dat er is. vraag naar H-O of Quaker. FLINKE TUBE 25 ct. ZEER GROOTE TUBE 37'/2ct f).V. PRODENM AANVANG DER 9°E PREMIETREKKING DER N.V. „HAIGHTON CO." De uitslagen der trekking zullen regelmatig in DIT BLAD verschijnen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 15