Haarlemsche Courant Laatste groote spoorwegverbinding met den Kaukasus verbroken. Het tuberculosegevaar in Nederland. De Duitsch—Fransche betrekkingen. 2H?t Jat.rpntTr* "fo. 17S V Abonnement p. week #,2#, p. maand 1,15, p. kwartaal S.tt» franco p. post 3,73; losse nummers 6 cent. Advertentlën 315 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames- dubbele prijs. Advertentleabonnementen isoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. tntf.i Grafische Bedrijven Damtate. Vrijdag 31 Juli 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAÜDEWVNS. Nieulvsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie c Haarlem: Groote Houtstraat S3, Bijkantoor: goenda- plein 37. Tel. Directie 130». Hoofdredactie 1S0M, Redactie ïoeoo. Administratie 10724. IIS25. Soendapleln 12230- Postgiro 134555. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Bureau tJmolden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. Croote achtervolging ten Zuiden van Rostof begonnen. Proletarskaja gevallen Vijand in de Donbocht afgesneden 5 Britsche oorlogsbodems voor de Nederlandsche kust vernietigd Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Zuiden van Rostof achtervolgen formaties van leger en Waffen SS in ten deele zware gevechten met vijandelijke achterhoedetroepen den wijkenden vijand. Ten Zuiden van de rivier de Sal hebben gnelle troepen de stad Proletarskaja stormenderhand genomen en op verschei dene plaatsen de' laatste groote spoorweg verbinding tusschen het Kaukasusgebifyl en de rest van de Sovjet-Unie verbroken. Hierbij onderscheidde zich een Branden- burgsche divisie tanks "in hooge mate. Bij de afweer van vijandelijke ontlastingsaan- vallen vernietigde een Würtembergsch- Badensche sijelle divisie Woensdag in een verbitterden strijd 68 grootendeels zware tanks. Sterke groepen gevechtsvliegtuigen steunden na een succesvolle luchtverken- ning de aanvallen van het leger. In de groote bocht van den Don werd den vijand de terugtocht afgesneden. In het gebied van Woronesj heeft de vijand Woensdag weer 18 tanks verloren. In den midden-sector en ten Zuiden van het Ilmenmeer worden in moeilijk terrein succesvolle plaatselijke gevechten geleverd. In het hooge Noorden zijn bijft luchtaan vallen de ravitailleerings- en werfinstalla- ties bij Moermansk benevens een groot troepenkamp ten Westen van de baai van Kola zwaar getroffen. Stooraanvalïèn van afzonderlijke Brit sche bommenwerpers, die overdag onder de bescherming van zware bewolking op steden in het R ij n 1 a n d werden gedaan, hadden slechts geringe uitwerking. Woens dagnacht viel een formatie Britsche bom menwerpers enkele plaatsen in de Saarpalts aan, vooral woonwijken in de stad Saar- brücken, waarbij o.a. de gouwschouwburg compleet werd verwoest. De burgerbevol king leed verliezen. Zeven der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten, twee andere door schepen der Duitsche marine boven de Duitsche bocht omlaaggehaald. Aan de Oostkust van Engeland heeft een gevechtsvliegtuig overdag voltreffers van bommen geplaatst op de installaties van een wapenfabriek. Vrij sterke strijdkrachten der luchtmacht hebben Woensdagnacht opnieuw een aanval gedaan op Birmingham. Verkenners namen Donderdagochtend tal van uitgestrekte, groote branden waar. Voor de Nederlandsche kust heb ben patrouillevaartuigen van 10 aanvallen de Britsche snelkanonnccrbooten er 4 tot tinken gebracht en een ander in brand doen vliegen .De vijand sUakte den strijd. Aansl. Weermachtbericht Moskou en de Randstaten. wegens de bolsjewistische aanspraken op de respondenz schrijft, dat, de viering door Moskou van den tweeden verjaardag van het „vrijwillige" besluit van Estlanders, Letlanders en Litauers, zich met de Sovjet- Unie te vereenigen, de onoprechtheid der Anglo-Amerikaansche propaganda duidelijk onthult. Vooral de propaganda van Roose velt had, met het oog op de bezorgdheid, aie bij het Amerikaansche volk bestaat wegens de bolsjewstische aanspraken op de randstaten, getracht den indruk te wekken, dat dergelijke aanspraken er niet meer wa ren Te dien einde werd een uniforme rege- iHd V°°r de Amerikaansche Pers vastge- Zoo meldde op 13 Juni de Scripps- Howardpers, dat Roosevelt in het belang van de beginselen van het Atlantic Charter al zijn krachten had ingespannen tegenover de pogingen van Stalindie den waarborg wenschte, dat de Sovjet-Unie na den oor- Jog de drie randstaten en deelen van Fin- and, Polen en Roemenië kon inlijven. Daarop had men het plan laten vallen, al dus het bericht. De Philadelphia Record schreef, dat de Sovjet-Unie den Vereenigde Staten een groote concessie had gedaan door niet te blijven vasthouden aan de annexatie dei- randstaten. De Diplo merkt op. dat Cripps de oneer lijkheid van deze Amerikaansche propa ganda heeft onthuld, door onlangs in de World Review te verklaren, dat het een vaststaand feit was, dat de Randstaten, welke reeds van het Tsarenrijk een inte- peerend deel waren geweest, bij de Sovjet- Unie moesten worden ingelijfd. De herden king te Moskou en het daarover gepubli- Beperkte bedrijvigheid op Noord-Afrikaansche front 1400 Egyptenaren naar Britsch concentratiekamp. Het Italiaansche weermachtbericht luidt lis volgt De operatieve bedrijvigheid aan het Egyp tische front heeft zich Woensdag beperkt tot acties van patrouilles en artillerieduels. Onze J'l'egtuigformaties deden met succes aanval len op vliegvelden en centra achter de vijan delijke linies. Een onzer toestellen keerde Het op zijn basis terug. Vliegtuigformaties van de As hebben "mili taire installaties op Malta gebombardeerd. Aanzienlijke verwoestingen werden aange richt in de doelen. Twee Spitfires werden in luchtgevechten neergeschoten door Duitsche lagers. Britsche vliegtuigen hebben Woensdagnacht brisantbommen laten vallen op de omgeving van Licata. Een burger werd gewond. Geen schade werd waargenomen. Y°f8ens berichten uit Cairo hebben de Britsche militaire overheden opnieuw vier Egyptische contingenten gevangenen n net concentratiekamp van „Tour Sina" ronden. Het aantal Egyptische geïnterneerden dit kamp bedraagt thans 1400. ceerde bericht van Tass hebben dit thans ten overstaan van de wereld bevestigd. Een misleidingspoging van Roosevelt is daarmee een snellen dood gestorven. Het bolsje wisme. dat reeds voor den oorlog met Duitschland van plan was de volken der Randstaten te liquideeren door vernietiging of wegvoeren naar Siberië, houdt aan zijn oude bedoeling vast. De annexatie dezer landen en de vernietiging der bevolking is natuurlijk niet het laatste doel, maar een etappe op den weg naar het Westen. k „Sovjettroepen mogen niet meer wijken' De zender New-York meldt, dat Stalin den Sovjettroepen bevel heeft 'gegeven, thans in geen geval meer te wijken. De Prawda keert zich weer tot de bolsje wistische soldaten en verklaart, dat men volstrekt begrijpen moet, dat de bolsjewie ken zich met mogen terugtrekken. Iedere duimbreed Sovjetgrond, die wordt opge geven, verzwakt de verdere verdedigings mogelijkheden. Een terugtocht maakt in breuk op den door de strijders van het Roode leger afgelegden eed. Sovjetsoldaten die hun stellingen opgeven, plegen een mis daad. De grootste problemen, waarvoor de Sovjet-Uniet zien na de jongste Duitsche successen geplaatst ziet, zijn, naar de diplo- Telegram van Mussolini aan den Führer. De Duce heeft den Führer voor diens gelukwenschtelegram op zijn verjaardag met het volgende telegram geantwoord: „Hartelijk dank. Führer, voor Uw tele gram ter gelegenheid van mijn verjaardag. Met de meest vriendschappelijke gevoelèns beantwoord ik hiermede uw goede wen- schen. Schouder aan schouder zullen wij voortgaan, gemeenschappelijk te strijden, als trouwe, oprechte kameraden." (w.g.) MUSSOLINI. Nieuw bestuur in Birma. Naar Domei uit Rangoon meldt, zal het Japansche militaire bestuur op 1 Augustus als eerste stap naar de stichting van een tiieuw Burma voor de Burmanen dé benoe- mng bekend maken van 'n executieven lei der en van andere hooge ambtenaren der nieuwe centrale bestuursoverheid. Voorts wordt vernomen, dat de inwij dingsplechtigheden van het nieuwe bestuur op 1 Augustus zullen plaats hebbe* in tegenwoordigheid van den opperbevelheb ber der Japansche strijdkrachten in Burma. DE MEEVALLER. Een arbeider te Boedapest huurde onlangs het huis van een weduwe, die enkele weken tevoren overleden was. Tot zijn schrik be merkte de nieuwe huurder in een der ka mers vele luizen. Om deze ongewenschte medebewoners te verwijderen, werd h'et behang van de muren gescheurd, hetgeen r.- .tot een merkwaardige ontdekking leidde. matieke correspondent van de Times Achter het behang waren honderden bank- schrijft, de levensmiddelen- en petroleum- biljetten verborgen. De familieleden der voorziening, alsmede het verkrijgen van op-1 weduwe waren spoedig ten tooneele, maar geleide soldaten voor de technische wapens, groot was hun teleurstelling, toen ook een Na dc bevrijding van de bolsjewistische terreur door de Duitsche troepen begint het religieuze leven der bevolking in 't Sovjet gebied weer op te bloeien. Na tientallen jaren heeft de doop weer in het opeftbaar plaats, welke volgens Grieksch-Orthodoxe ritus geschiedt door drievoudige onderdom peling in het water. Behoedzaam ontdoet de Pope den kleine van znn kleertjes en vol trekt de plechtige handeling. (Scherl- Felhnga-p.k. Wacker-Pax Hoïland-c) Datgene, wat de Sovjet-Unie tot nu toe reeas verloren heeft, is voldoende om de Sovjet-Unie wat deze voorzieningen betreft, in een uiterst kritieke positie te brengen. brief gevonden werd, waarin de weduwe den eerlijken vinder tot haar erfgenaam verklaarde, omdat haar familie zich nooit om haar had bekommerd. Beschouwing van prof. Grimm. (Van onzen Haagschen redacteur). In Den Haag heeft prof. Grimm, die zoo juist met veel succes een reeks lezingen in bezet en onbezet Frankrijk heeft gehouden, voor een aandachtig gehoor onder wie Com missaris-Generaal Schmidt en de Secretaris- Generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten prof. dr. Goede- waagen, een uiteenzetting gegeven over de Duitsch-Fransche betrekkingen. De deskundige spreker die thans aan een Duitsche instantie in Parijs verbonden is en die ook reeds lang voor den oorlog gele genheid had met vooraanstaande Fransche staatslieden besprekingen te voeren, begon zijn betoog met er op te wijzen dat de oorlog nu zoo uitgebreid is, dat men wel-eens Tergeet dat hij ontstaan is uit de oorlogsverklaring van Engeland en Frankrijk. Bij een beschouwing van de Duitsch-Fran sche betrekkingen dringt zich allereerst de vraag op of het nu niet te vermijden is, dat deze twee landen elkaar altijd op de slag velden moeten ontmoeten. Deze verhouding steunt op een eeuwenoude geschiedenis berust voor een grobt deel op de traditioneele Engelsche „balance of power" politiek, waar bij Engeland telkens de op een na sterkste militaire macht op het Europeesche continent hulp verleent. Reeds tijdens Bismarck begon Eduard VII met een omsingelingspolitiek te gen het in zijn oogen te sterk wordende Duit sche Rijk. Na de opkomst van Adolf Hitier js Enge land weer met een omsingeling van Duitsch- land begonnen, doch het had nooit een oor logsverklaring in zee durven sturen als het niet geweten had, dat het kon rekenen op bepaalde Fransche kringen die de klassieke Fransche politiek aanhingen. Deze klassieke politiek noemt men ook wel: het testament ■an Richelieu. Zij berust hierop, dat volgens Richelieu, Duitschland en Frankrijk altijd tegenover elkaar moeten staan. Als grootste gevaar voor Frankrijk wordt*daarbij de Duit sche eenheid beschouwd. In April 1915 schreef bekende Fransche geschiedschrijver Jacques Bainville: „Men moet de Duitsche eenheid weer verbreken". Nooit is de Fran sche politiek van deze basis afgeweken. CJeorges Blondel drukte het in een artikel in 1914 als volgt uit: „Welk een kostbare ge legenheid biedt ons deze oorlog om Duitsch land weer te verdeelen". Men sprak in den wereldoorlog bij de Geallieerden ook niet van Duitschland, maar van de „Duitsche landen". Reeds toen de Duitschers voor Parijs stonden werden de Fransche aanspraken op de Saar en de Rijn in talrijke eomité's o.a. het b» kende „Comité pour Ia Rive Gauche" (voor den linker Rijnoever) klaar gemaakt. Op die manier werd de „overwinningsvrede" van Versailles voorbereid. Clemenceau kon echter bij den vrede de verdeeling van Duitschland niet. doorzetten daar hij op. te veel Engelsche (balance of power) en Amerikaansche tegen stand stuitte. Wel zelden is een staatsman, die zijn land van den afgrond heeft gered, daarna zoo verguisd als deze Franschman. Sprak men eerst van „père de la victoire". later spelde men dit als ..pèrd de la victoire" (verliezer van den vrede). Toen Clemenceau in 1919 voor den Franschen Senaat zijn be leid verdedigde sprak hij de ware woorden „De natTonale eenheid van een Staat kan men niet in diplomatieke akten vastleggen; zij is in de harten van de menschen gegrift". In zijn tweede boek, dat in 1920 verscheen en dat handelde over de politieke gevolgen van den vrede, schreef Bainville: „Clemen ceau wat heb je gedaan, je kon voor ons wel den oorlog winnen, maar niet den vrede sluiten. Je hebt dit volk (het Duitsche) zóó geprikkeld, dat het eenmaal onder een leider op zal staan en zijn ketenen zal verbreken. Ook Oostenrijk, het Saargebied, Dantzig, de Corridor en Memel zullen zich dan bij het Groot-Duitsche Rijk aaneensluiten". Zooals men ziet heeft Bainville een profetischen blik gehad. Clemenceau hoopte echter door een lang durige bezetting van het Rijnland toch nog de verdeeling van Duitschland na den oorlog Ie verwezenlijken. Op vijf zuilen was deze politiek van den Tijger" gegrondvest 1. De langdurige bezetting van het Rijnland. 2. De onvervalbare eischen inzake de herstelbeta lingen. 3. De beperking van het Duitsche leger. 4. De onmogelijke Duitsche grenzen in het Oosten en 5. Het Instituut van den Vol kenbond. Wat de herstelbetalingen betreft, deze wa ren zoo hoog. dat ze 3V? maal grooter waren dan het totale wereldbezit aan goud, zooals Lloyd George later in zijn mémoires vertelt. Clemenceau rekende er natuurlijk op, dat het Duitsche volk zooveel niet kon betalen. Hij zoü dan art. 430 van het Versailles-verdrag kunnen toepassen, dat Frankrijk het recht gaf bij niet nakoming aan de financieele verplich tingen door Duitschland het Rijnland te blij ven bezetten, ja zelfs ontruimde gebieden opnieuw binnen te marcheeren. Dit is echter alles op den eenheidswil van 't Duitsche volk afgeketst. Kenmerkend voor den toestand was de passieve weerstand in 1923 door het geheele Rijk toen Duitsche industrleelen alleen voor Duitschland wilden werken. Wel moest de Duitsche regeering in September '23 den passieven tegenstand staken en leek het alsof Poincaré had gezegevierd, doch in Mei 1924 werd hij ten val gebracht, waardoor het Fransche volk tot uiting bracht, dat het de Fransche „klassieke" politiek van Clemenceau wenschte te verlaten. Daarna kwamen de Londensche en de Haagsche conventies en tenslotte de ontruiming van het Rijnland. De wederopstanding van Duitschland kon digde zich weer aan hel dieptepunt was overschreden. De Duitsche eenheid was ge handhaafd en Hitler nam het werk van Bis marck over om het te voleindigen. In zijn op 11 Nov. 1932 verschenen boek schreef de reeds meer aangehaalde Jacques Bainville: ster van Bismarck is weer opgestaan, dat is geen. goed teekenHitler's greep naar de macht beteekent de totstandkoming van de Groot-Duitsche eenheid. In een gesprek dat de Ftihrer prof. Grimm toestond heeft h(j het geheele verdragvan Versailles besproken en b(j elke grens cor rectie gevraagd: „Kan dat zonder oorlog". Telkens had spreker geantwoord dat dit i gelijk was. Ook de inlijving van Dantzig de Corridor was zonder oorlog gegaan, maar Engeland heeft het anders gewild. In Frankrijk begon onmiddellijk na den oorlog weer de leuze: „Duitschland moet ver deeld worden", doch thans vond deze leuze geeB weerklank in de harten van het Fran sche volk. Een dag voor het uitbreken van den oorlog schreef Charles Maurras: „De vijand is de Duitsche eenheid". Toen in Juni 1941 de Fransche Armee echter capituleerde, capitu leerde ook de traditioneele politiek. Het Frankrijk van vandaag staat op nieuw voor een probleem: samenwerking of niet Wie nu door Frankrijk reist is gewoonlijk wat pessimistisch. De menschen klagen over de bezettings-malaise. maar als men tot den kern der dingen door dringt, aldus spr.. dan weet men dat het Fransche volk een goede verstandhouding met Duitschland wenscht. Waaneer de Londensche radio* zegt de Fransche be volking is voor 90 pet. Gaullistisch, dan is dat, zoo betoogde spr., absoluut onjuist. Het Fransche volk heeft begrepen waar het om gaat; dat thans de idee van Clemen ceau moet worden losgelaten, daar de histo rische missie vat. den Führer door niets meer tegen gehouden kan worden. Op een bijeenkomst waar prof. Grimm in Bordeaux sprak, zei de burgemeester Mar- quet: „Er zijn thans drie mogelijkheden, óf een terugkeer naar het oude parlementarisme, die niemand wenscht öf het bolsjewisme en daar tusschen in het Europeesche socialisme Adolf Hitler. Ik, aldus Marquet, heb mijn keus reeds bepaald en wel op het Europee- h«t b«?t kunnen sche socialisme". rupsbanden wam Het Fransche volk begint te begrijpen dat het met de oude ideeën niet meer gaat. Ook Maarschalk Pétain heeft zich nog onlangs een gesprek dat prof. Grimm met hem mocht hebben, onomwonden voor de Duitsch- Fransche samenwerking verklaard. In het nieuwe Europa, zoo besloot spr., zullen Duitschland en Frankrijk die plaatsen innemen, die hun rechtens toekomen. Commissaris-Generaal Schmidt heeft prof. Grimm voor zijn interessante uiteenzetting bedankt. De slag op de Oceanen en zijn i;gevolgen voor de kustbewoners Het Amprikaansche ministerie van ma rine heeft, naar de Amerikaansche berich tendienst meldt, medegedeeld, dat op 9 Juli een Amerikaansch koopvaardijschip van middelbare grootte op den Atlantischen Oceaan op een afstand van duizenden zee mijlen van de Noordkust van Zuid-Amerika fetorpedeerd, beschoten en tot zinken is ge- racht. De overlevenden werden in een haven aan de Noordkust van Zuid-Amerika aan land gezet. In het door het statistische bureau te Oxford uitgegeven maandblad wordt ge constateerd, dat de Geallieerde scheepsver- liezen in het eerste halfjaar van 1942 zorg wekkend zijn. Op het oogenblik gaan de meeste schepen verloren in de Amerikaansche wateren, op den Stillen en op den Indischen Oceaan. De slag om de ravitailleering over zee blijft in de komende maanden de beslissende factor in de economische strategie der Geallieer den. De Amerikaansche scheepvaart lijdt voor al in de Caraibische Zee zware verliezen. Dagelijks worden hier vrachtschepen met kostbare lading tot zinken gebraoht. Het gevolg is, dat langs alle kusten van deze zee door de bewoners ijverig naar aange spoelde voorwerpen gezocht wordt. Duizen den kisten en tonnen, waarvan de inhoud soms nog bruikbaar is, worden in veiligheid febracht. In sommige kuststeden van Mid- en-Amerika zijn zelfs markten voor deze goederen ontstaan. Dat de strandvonderij haar beoefenaars echter niet altijd voordeel brengt, bewijst het geval van eenige ne gers, die uit een ton met een naar alcohol ruikende vloeistof dronken en terstond naar het ziekenhuis overgebracht moesten wor den. Doodvonnis voltrokken. Officieel wordt bekend gemaakt De Nederlander Arie de Haan uit Rotterdam, die bij vonnis van het Duit sche gerechtshof van 1 Juli 1942 wegens communistisch optreden als saboteur was ter dood veroordeeld, is vandaag terechtgesteld door den kogel. Is er sprake van een toeneming? Dr. F. O. BRUIJNING: Wanneer men de cijfers beziet valt het erg mee. Beauftragte Schwebel tot Reichsrichter benoemd. De Führer heeft den öeauftragte voor de provincie Zuid-Holland, pg. Schwebel. be noemd tot Reichsrichter aan het Reichsver- waltungsgericht. Pg. Schwebels werkzaam heid als Beauftragte van den Rijkscommissa ris voor de provincie Zuid-Holland wordt door deze benoeming niet beïnvloed. Sowjet-bouwstijl. De verliezen der Engelsche luchtmacht Over ce zware verliezen, die de Brit sche luchtmacht den laats ten tijd bij haar aanvallen op Duitsche steden heeft geleden, deelt het opperbevel der Duit sche weermacht mede: Alleen al in de laatste vier dagen heeft de Engelsche luchtmacht boven Duitschland en het bezette gebied 110 bommenwerpers verloren, hetgeen on geveer 50 procent der gebruikte toestelr len vormt. Daarnaast wordt de Engel sche luchtmacht zwaar getroffen door het verlies aan vliegers. In nauwelijks vijf weken tijd zijn meer dan 1000 Britsche of in Britsch*en dienst staande vliegers, die behoorden tot de beman ningen der boven Duitsch gebied neer geschoten vliegtuigen, in Duitsche ge vangenschap geraakt. Het loerend monsfer op den heuvel; Rostofs schouwburg. (DaD) In hi»n ooggetuipewberichten uit Rostof maken de Duitsche bladen nog mel ding van een schouwburg aan den noorde lijken rand van de stad Rostof. welke, af gezien van glaseohadie, temildden van de pulnhoopen in de omgeving vrijwel onbe schadigd is gebleven. Dit feit is in «ooverre vermeldenswaard, omdat men hier te deen heeft met een typisch voorbeeld van de bols jewistische bouwstijl. „Een reusachtig loe rend monster" wordrt het in den „Völkl- sohen Beobachier" genoemd. „In de verte doet het denken aam een van dile tractoren, welke men op de opmarschwegen zoo vaak vomietigd aan den karet ziet liggen. Het ge. bouw vertoont een log en plomp, naar voren oploopend middenstuk en aan weerszijden glas bekleede Ijzen-constructies, welke •orden vergeleken met de sn tractor. Niets verraadt den uiterlljken vorm zijn bestemming. Kale, gladde muren en een niets zeggend Ijzeren geraamte moeten hier de cuitureole taak van een gebouw tot uitdrukking bren gen, waaraan alle beschaafde landen te: wereld terecht de hoogste aesthetische «iecben hebben gesteld. Tevergeefs poogt deze .schouwburg" dan ook zijn materia listische oorsprong endoelstelling t< Verbergen. De tractorvarm van dit gebouw en zijn Kgg-lng op een, het dal van den Don beheersohende hoogte bewijzen Immers duidelijk, dat deze zoogenaamde kunsttem pel niet diende tot geestelijke verheffing van he>t volk. doch Integendeel dienst deed als instrument der Bolsjewistische agitatie' De cholera in Sjanghai. De gemeenteraad van de internationale nederzetting van Sjanghai heeft bekend ge maakt. dat ook het gebied van de interna tionale nederzetting epidemisch door cho lera is aangetast. Het bureau van gezond heid der Fransche nederzetting waarop de epidemie eveneens is overgeslagen, heeft strenge sanitaire veiligheidsmaatregelen ge nomen. AARDBEVING IN ROEMENIë. Het seismologisch instituut te Boekarest heeft een aardbeving geregistreerd, waar van de haard zich omstreek*; 160 km van Boekarest bevond. In de hoofdstad werd de aardbeving weinig krachtig gevoeld. GENERAAL SCHARFE OVERLEDEN. Op 66-jarigen leeftijd is te Münchcn: overleden de SS-Obergruppenführer en generaal der Waffen-SS Paul Scharfe. In verband met de distributiemaatregelen en de daaruit voortvloeiende voedings problemen hier te lande zijn er velen, die de meening zjjn toegedaan dat het gevaar voor uitbreiding van de tuberculose ern stige vormen gaat aannemen. Vanzelf sprekend is deze tijd niet bevorderlijk voor een goede bestrijding van dit gevaar, doch daarnaast mag met vreugde worden geconstateerd, dat dank zij de zorgen van overheid de tuberculose onder de gegeven omstandigheden geen ernstige vormen heeft aangenomen en voor de toekomst zijn alle mogelijke maatregelen getroffen. Daar dit onderwerp zeer terecht in bree- den kring belangstelling geniet, geven wij hieronder enkele passages weer uit een artikel van Het Volk. welk blad daarom trent een onderhoud had met dr. F. O. Bruyning. directeur-generaal van de Volksgezondheid in Nederland. Het blad schrijft Wij hebben tot onze geruststelling verno men, dat van een onrustbarende toeneming der t.b.c. geen sprake is: Of er dan niets aan de hand is Zeker wel Er zijn enkele ver schijnselen, die de meening in de hand wer ken, dat het aantal tb'.c.-gevallen ziender- oogen stijgt. In feite hebben wij echter met een schijnbare toeneming te maken. Wat is het geval Er komen op het oogenblik heel wat men schen op de consultatiebureaux, die daar vroeger niet kwarten, doch die zich nu laten onderzoeken om na te gaan of zij aanspraak kunnen maken op extra voeding. Daaronder wordt natuurlijk ook een bepaald aantal t.b.c - gevallen ontdekt. Veelal betreft het hier reeds bestaande gevallen, die nu pas worden geregistreerd. Vaak zijn daar menschen onder, die reeds langer in lichten graad t.b.c. hebben en die voorheen een behandeling van hun huisarts voldoende achtten. Om extra-voeding te krij gen, moeten zij nu wel naar een consultatie bureau, waar zij als een nieuw geval .worden ingeschreven. Er is ook een contingent arbeiders, zich voorheen niet liet onderzoeken, m dat nu jot een keuring komt om na te gaan of zij voor bepaald werk al dan niet geschikt zijn. Daaronder worden ook tot nu toe niet bekende gevallen van t.b.«f. ontdekt. Tenslotte moet er op gewezen worden, dat de laatste jaren in toenemende mate massale onderzoekingen in bedrijven enz. worden ge houden, waarbij natuurlijk ook tot nu toe niet geregistreerde gevallen te voorschijn komen. Door dit alles krijgen wij een schijnbare toeneming van het aantal t.b.c.-gevalleh. Grootendeels gaat het hier echter om gevallen die geenszins in verband staan met de huidige omstandigheden, maar die door de genoemde oorzaken eerst thans worden geregistreerd. Wanneer men de cijfers beziet, valt het dan ook erg mee. Zoo blijkt bijvoorbeeld, dat het aantal ziektegevallen in Groningen in 1941 kleiner was dan in 1940. Wel kan worden vastgesteld, dat het aan tal sterfgevallen bij t.b.c. toeneemt. Men moet echter rekening mee .houden, dat geeste lijke schokken hierbij wellicht epn grootere rol spelen dan kwesties van voeding enz. Wat de genezing van de nu aan den dag tredende gevallen betreft, heeft men te kam pen met een tekort aan sanatoriumruimte. De patiënten moeten dikwijls lang wachten voor zij opgenomen worden. Daardoor blijft uiter aard gevaar voor de omgeving aanwezig. Voor een doeltreffende bestrijding zullen in de toekomst ingrijpende maatregelen ge troffen dienen te worden. Heel het volk moet door middel van schermbeeld-fotografie wor den onderzocht. Dit is practisch uitvoerbaar. In Duitschland heeft men reeds in bepaalde streken de geheele bevolking met veel succes door middel van deze methode onderzocht Bij schermbeeld-fotografie wordt een foto ge maakt van het doorlichtbeeld. Aan de hand van deze foto kan de arts vaststellen of een nader onderzoek noodig is. Verder zal het aantal consultatiebureaux moeten worden uitgebreid. Nu zijn b.v. alle Vacantieregeling in de visscherijbedrijven. Bij beschikking van het college van rijks- bennddelaars is een vacantieregeling vast gesteld voor haringpakkers en kuipers in het visscherijbedryf te IJmuiden, Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen. De berekening der vacantie geschiedt aldus, dat een halve dag vacantie wordt toe gekend voor elke maand dienst in de twaalf maanden voorafgaande aan den lsten Juli van elk jaar. Voor iederen halven dag vacantie wordt 2.50 betaald. Bij tusschentijdsch ontslag wordt voor elke maand dienst sedert 1 Juli van het vooraf gegane jaar, waarvoor nog geen vacantie of vacantievergoeding is genoten, 2.50 betaald. De beschikking is gepubliceerd in de staatscourant van 30 dezer en treedt in werking op 3 Augustus a.s. Kaapvaarders in het hartje van Amsterdam. Zolderschuit met hout was de buit. Een wel kras staaltje van brutaliteit heb ben gisteren eenige mannen vertoond, die op klaarlichten dag een dekschuit, volgeladen met hout. kaapten in de Minervahaven. Toen zij de wacht bij den toegangsweg tot de haven passeerden, gaven zij voor, wat houtafval te willen zoeken. Nauwelijks waren zij echter buiten gezicht gekomen, toen zij hun arbeidsveld op ander terrein zochten. Er lag een zolderschuit met planken en, nadat zij eerst de omgeving verkend hadden, werd de,scbuit losgemaakt en naar de Prinsen gracht nabij de Anjelierstraat gevaren. Daar werd de lading grootendeels gelost en in een kelder, welke een der mannen in huur had, opgeslagen. Vervolgens voeren de dieven met de nog gedeeltelijk beladen schuit terug, doch daar bij wachtte hun een groote tegenslag. In de Haarlemmersluis, welke zij moesten passee- ren, hield de havenpolitie controle en toen kwam de diefstal al spoedig aan het licht. De houtdieven werden gearresteerd en de buit in beslag genomen. BURGEMEESTER VAN ELST ONTSLAGEN. 's GRAVENHAGE, 30 Juü. Bij besluit an den commissaris-generaal voor be stuurden justitie is W. Th. de Leeuw met ingang van 22 Juli 1942 ontslagen als bur gemeester van Eist. LIJK MAN VERMISTEN TANDARTS GEVONDEN. Gisteravond is het lijk van den heer J. Ch. Oobink v. d. Els, tandarts te Amsterdam, die Vrijdag bij het zeilen op de Goengarijpster Poelen verongelukte en van wien sedert dien niets meer vernomen werd, gevonden. Het is naar Sneek overgebracht. bureaux In Zuid-Holland overbelast Daarbij moet nog worden opgemerkt dat de sociale positie van het personeel der bureaux dus danig moet worden, dat dit zich door zijn werk een redelijk bestaan kan verwerven. Voor een juiste béstrtjding zal het tenslotte nog noodig zijn, dat er de mogelijkheid komt om a-sociale lieden, die iederen raad in den wind slaan, tot een behandeling te verplichten. Maar vooral zal, aldus de meening van dr. Bruyning, in de toekomst gestreefd moeten worden naar voorkomen. Onze zorg zal moe ten beginnen bij de zwangere moeder. De lichamelijke opvoeding van de jeugd zal een belangrijke rol spelen. Op veel grootere schaal zullen gezonde kinderen naar buiten moeten worden gestuurd. In het algemeen zullen goede sociale toe standen een gewichtige factor zijn voor het voorkomen van de gevreesde ziekte. Onder de huidige omstandigheden zullen vooral de ouders voor hun kinderen moeten doen wat mogelijk Is. Hoe druk de huisvrou wen het ook hebben, z)j moeten zooveel moge lijk mejp de kinderen naar buiten. En xU zullen ook tijd inoefen vrij maken om zich te laten voorlichten over het meest doelma tige gebruik van het beschikbare voedsel. Bezoekt de vergadering van hedenavond in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem (aanvang 8 uur). Onderwerp: „HET DOEL VAN DEN NEDERLANDSCHEN VOLKStïIENST". CHURCHILL IN 'T NAUW. Bs. De laatste groote spoorwegverbin ding van de Sovjet-Unie met den Kaukasus is verbroken! Het loopt mis in Rusland, zoo zeker als wat. „onze bbndgenooten met het onuitputtelijke menschenmateriaal en den ongeëvenaartjen grondstoffenrijkdom" gera ken (om hef eens populair te zeggen) steeds verder van de sokken en het oogenblik is niet veraf meer. waarop ze op bloote voe ten verder vechten moeten.Dat is echter ook het oogenblik waarop het met Engeland misloopen kan: misloopen in dezen zin, dat Churchill, om aan een binnenlandsche crisis te ontkomen, verplicht is zijn volk aan een catastrophaal buitenlandsch avontuur te qnderwerpen. Dat Churchill hiertoe over gaat met dezelfde gevoelens van den man, die zijn laatste en lastigste kies zonder ver- dooving trekken laat, verandert niets aan de zaak, evenmin als het feit, dat de tand arts over stevige stalen tangen beschikt, waartegenover iedere kies, al is het nog zoo'n knaap, het afleggen moet. Het nieuws uit de Sovjet-Unie is waarlijk ontmoedi gend, voor Churchill wel te verstaan, het nogenbljk waarop Engeland dan toch ein delijk wat Europa betreft, geheel op de eigen oorlogvoering zal zijn aangewezen, nadert met rassche schreden en dus zou het wel eens kunnen gebeuren, zooals Dr. Göbbels ons gister nog waarschuwde, dat wij op een kwaden dag midden in het ru moer ontwaken, omdat Churchill plaats ge nomen heeft in den stalen stoel, waaruit hy straks wegvluchten zal. hevig bloedend uit het gat waarin zijn verstandskies ge zeten heeft. Die sigaar is mü te zwaar (Teekening J. L. Baudewyns) Dat Duitschland niet onvoorbereid ls, moge blijken uit de gegevens, die wij dezer dagen hebben gepubliceerd omtrent de ver sterking der Westkust van Europa. De Pa- rijzenaars hebben kunnen zien hoe 'n groote formatie van de Waffen S.S., die zich bü de troepen van goneraal-veldmaarschalk Von Rundstedt schaarde, door de Fransche hoofdstad van Oost naar West trok. Het passeeren van deze formatie, die in twee kolonnes opmarcheerde en van nieuwe voer tuigen en wapens was voorzien, duurde niet minder dan acht uur. Dat is wat Frankrijk betreft, elders in de bezette gebieden is het er niet anders mee gesteld. De Duitsche Weermacht zal den vijand van zijn laatste illusies berooven en. men kan er gerust op zijn, zij zal die burgers, die meenen. dat hun tijd gekomen is om zich met dc oor logvoering te bemoeien, genadeloos zal neer slaan. De zender New York meldt, dat Stalin aan zijn troepen het bevel gegeven heeft, thans in geen geval meer te wijken, maar ver liest uit het oog, dat het niet Stalin is. maar de Duitsche Weermacht, die hier het tempo aangeeft. Churchill wist dat reeds lang. van het begin van den oorlog af heeft hij dat geweten van Duinkerken tot Kreta maar telkens weer bleef hij hopen, dat het hem gelukken zou door nieuwe remblokken voor de wielen te gooien de vaart waar mede hij bezig was het Imperium te verlie zen, te kunnen minderen. En thans rest hem niet anders meer dan zijn kostbaarste blok voor de wielen te werpen. Churchill de spe ler is er toe in staat. Misschien echter be- oordeelen wij hem nog niet goed. Het zou n.l. kunnen zijn. dat het nuchtere verstand het op het laatste oogenblik nog won van zijn spelershartstocht. Geen nood echter, dan zal de Sovjet-Unie ondergaan op de zelfde wijze waarop zoovele hulpvolken zijn ondergegaan. Churchill keert zich om en kijkt reeds naar andere mogelijkheden uit. Churchill, de onverbeterlijke, gooit deze driekwart opgerookte sigaar weg. de kwa liteit was inferieur en zij lag hem. zooals de teekenaar van onze karikatuur het zoo juist typeerde: te zwaar op de maag. De vraag van den dag, ja van het oogen blik, blijft intusschen of het tweede front er komen zal. Wanneer Churchill nog 'n paar weken geduld heeft krijgt hij auto matisch in Iran de gelegenheid.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1