Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Marktprijzen. BUBBELTJE EN KNOR ■Het Arbeidsbureau in een nieuw kleed. 1 VRIJSTELLING VAN RIJWIELVORDERING. Let op de officieele bekendmaking! Het is noodzakelijk, dat iedereen aan dachtig kennis neemt van hetgeen de waar nemende commissaris van politie, de heer P. IJtsnia. inzake de bewijzen van vrij stelling van rijwielvordering heeft mede gedeeld. Om onaangenaamheden te voor komen. dient men nauwkeurig de gegeven aanwijzingen op tc volgen. Op verzoek la ten we de bekendmaking, die we «Maandag voor het eerst hebben gepubliceerd, nog maals volgen! Bewijzen van vrijstelling worden alleen uitgereikt aan de navolgende personen: I. werkzaam in den landbouw; II. handwerkslieden, waaronder worden verstaan fabrieksarbeiders, mijnar beiders en overige handarbeiders; III. die het rijwiel voor de uitoefening van hun beroejj«ter beoordeeling van den burgemeester volstrekt noodig hebben. Iedere inwoner dezer gemeente, die ipcent op grond van het vorenstaande in aanmer king te komen voor een bewijs van vrijstel ling dient dit schriftelijk aan te vragen bij ondergeteekende, hoofdbureau van politie. Tibèriusplein no. 1, afdeeling „Vordering rijwielen". Be aanvraag moet inhouden een opgave van: a. naam b. voornamen (voluit) c. geboorteplaats en -datum d. beroep e. adres f. nummer persoonsbewijs, alsmede een uitvoerige omschrijving van de redenen, op grond waarvan gemeend wordt voor het bewijs in aanmerking te komen. Rekening dient te worden gehouden met de bepaling, dat binnenkort alleen een hee renrijwiel mag worden bereden, indien de gebruiker in het bezit is van een bewijs van vrijstelling. Deze aanvraag behoeft niet te worden in gediend door personen, werkzaam bii: a. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken en nevenbedrijven, b. Vereen. Papierfabriek Fa. v. Gelder en Zon., c. N.V. De Plaatwellerij, d. Java Deurenfabrïek, e. N.V. Melkinrichting Velsen. f. N.V." Vereen. Ijsfabrieken „Frigo'C g. N.V. Vereen. Ijsfabrieken en Koel huizen „IJsvries". h. Staatsvisschershavenbedrüf, i. Rijkswaterstaat. j. - Tunnelbouw, k. N.V.i&msterdamsche Ballast Maat schappij, daar de directies dezer bedrijven voo£ de gezamenlijke aanvraag zorg dragen. Velsen, 25 Juli 1942. De wnd. Commissaris van Politie, P. IJTSMA. Stationschef vertrekt. J. G. Boer te Koog Zaandijk opvolger. Naar wij vernemen zal dc stationschef van IJmuiden, de heer J. II. Hemelrijk, 1 Augustus onze plaats gaan verlaten. Van jlïe'.n dag af zal hij in dezelfde functie te, Helmond werkzaam zijn. Tot zijn opvolger is de heer J. G. Boer, stationschef te Koog Zaandijk, benoemd. De heer Hemelrijk is hier maar korten tijd gestationneerd geweest; 1 Juli 1941 is hij naar IJmuiden gekomen 'als opvolger van den heer K. Bloothoofd. Hem wachtte een moeilijke taak. De werkzaamheden aan het station IJmuidem dragen immers een bijzondèr karakter, zooals maar op weinig andere plaatsen is op te "merken. De kern vormt het visscherijbedrijf. Nu is het waar, dat de hfeer Hemelrijk niet den normalen gang van zaken heeft medegemaakt, maar desondanks werd er geregeld veel van hem gevergd. Ondanks dé belangrijk kleiner ge worden aanvoer hadden de Nederlartdsche Spoorwegen nog veel drukte te verwerken, waartoe vooral van eerf buitenstaander veel wordt geëischt. Bovendien moettmen in aanmerking ne men, dat het passagiersvervoer steeds meer is toegenomen, bok al door de vermindering van de gelegenheid om van autobussen en rijwielen gebruify te maken. Om er toch voor te zorgen, dat onaangenaamheden zooveel mogelijk worden voorkomen, is het nood zakelijk, dat de chef, die de spil dient te zijn, zich een nauwgezet werker toont, welke over veel aanpassingsvermogen beschikt. De heer Hemelrijk heeft in een moeilij ken tijd te IJmuiden gewerkt. In Helmond zal zijn werkkring, al blijft zijn functie on gewijzigd, een ander karakter dragen. Vele foede wenschen zullen den heer Hemelrijk ii zijn vertrek vergezellen. De nieuwe chef is respectievelijk tc Amersfoort, Bentheim, Hilversum, Almelo, Bussum eri Zevenbergen werkzaam geweest. In Mei 1936 volgde zijn benoeming tot chef van het stalion Koog Zaandijk. Hü is er in geslaagd een breeden vriendenkring tc ver werven en onderhoudt goede relaties met degenen, die. door zijn functie met hem in aanraking zijn gekomen. De heer Boer heeft zich een plichtsgelrouw en goed onderlegd ambtenaar getoond. Jubileum in de hotelwereld, H. YVichman 20 jaar bij Augusta. Op Zaterdag 1 Augustus zal de Oberkell- ner van Hotel Augusta, de heer H. Wich- man. den dag herdenken, waarop hii twin tig jaar geleden zijn intrede aldaar deed. Het is, naar wij meenen. de eerste maal, dat in onze gemeente een dergelijk jubileum plaats heeft en wij twijfelen er dan ook niet aan of velen zullen van de gelegenheid ge bruik willen maken om den jubilaris hier mede geluk te komen wenschen. Immers, gedurende de reeks van jaren, dat hij in Hotel Augusta werkte, heeft hij zich ook onder de cliëntèle een breeden kring van bekenden en vrienden verworven, die zeker er het hunne toe zullen willen bij dragen om met de directie dezen dag voor den jubilaris tot een onvergetelijke te maken. NED. HERVORMDE GEMEENTE. De heer Van Dullemén, hulpprediker te Watergraafsmeer, ?al Zondagmorgen om tien uur de godsdienstoefening in de Goede Herderkerk aan den Vclserduinwcg tc IJmuiden-Oost leiden. In den middagdienst, waarin te half zes ds. G. F. Callenbach Voorgaat, heeft de H. Doopsbedicning plaats. Agenda IJmuiden. VRIJDAG 31 JULI. Thalia: Vrienden en Vrouwen, 8 u. Rex: Gevangene 317. 8 u. De Pont: De Kribbebijter, 8 u. ZATERDAG 1 AUGUSTUS. Bioscopen: Zie Vrijdag. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apo theek, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178, 4377 5555 POLITIE, Willemsplein 5-TOO BRANDWEER 5242 E.H.B.O.. A. P. Bakker 5455 E.HB.O.. Velsen 4989 LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4H" ANTONIUS ZIEKENHUIS 4444 IJMUIDER APOTHEEK 4229 KENNEMLR APOTHEEK4204 Rex Films van deze week. Gevangene 317. Na de genoegelijke films presenteert hei Rex Theater een rolprent met inhoud in een genre, dat wel wat verwaarloosd wordt Gelukkig heeft men het in de film Gevan gene 317 niet al te mooi willen doen; het verhaal is weliswaar rijk aan misdaden maar over het al gemeen is de op lossing niet onna tuurlijk. Zeker zul len vele filmlief hebbers deze film eens willen zien. De hoofdfiguur is Luise Ullrich, die*n dubbel-rol uitbeeldt, een moeilijke opgave, waaraan ze veel aan dacht blijkt te hetjben gewijd. Eenerzijds vertolkt ze Betty Gall, een populaire revue ster, die „Weenen's lieveling" wordt ge noemd. Anderzijds geeft ze de café-violiste Hélène Gall weer, welke indertijd van moord op een vrouw werd verdacht en tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Wegens goed gedrag werd zij voor haar tijd om was vrijgelaten. Ze zoekt haar zuster op, die voor een lastig geval staat, omdat het aan haar popu lariteit afbreuk zou kunnen doen wanneer zij met een ontslagen gevangene wordt ge zien en tevens omdat zij met dr. Hellwig (Gustav Dïesal), officier van justitie is ver loofd. Daarom gaan de zusters naar Betty': weekeindhuisje aan een meer om te zien Wat haar te doen valt. Tijdens een zeiltocht slaat haar boot om en Betty verdrinkt. Hélene, die sprekend op haar tweelingzus ter lijkt, wordt bewusteloos aangetroffen. Zij geneest en vertelt niet Betty (zooals ieder denkt) maar Hélène te ziin. Men denkt, dat zij ijlt en zelfs dr. Hellwig wei gert haar te gelooven. Hélène heeft lang op een man gewacht waarvan ze zou kunnen houden. Ze is er van overtuigd, dat ze niet meer buiten dr. Hellwig kan en besluit de menschen in de waan te laten,, dat zij Betty is Twee mannen, die het met de eerlijkheid niet nauw nemen, herkennen haar echter. Zij willen haar geld afpersen en een van hen steelt een armband, die zij van dr. Hell wig heeft gekregen. De misdaad blijft zijn schaduw op haai leven werpen. Het is tragisch, te meer, om dat ze steeds meer van dr. Hellwig houden. Het kan zoo niet doorgaan. Haar emoties zijn te groot. Gelukkig worden de schaduwen tenslotte weggenomen. Hoe dit geschiedt? Daarover moeten wij. vooral in een beschrijving van een film in dit genre, zwijgen. We noemden reeds twee namen. Verder spelen mede Lucie Hoeflich, Oskar Sima. Anton Pointer, Tiborvon Halmay en Rudolf Carl. J. J. E. VAN BAARSEL. Mondaccordeoiiclub De Moerberg. Zooals men weet, heeft de Speeltuinver- eeniging De Moerberg sinds kort haar poor ten voor de jeugd ontsloten. Het overwel digende succes toont tuidelijk, dat het speeltuinwerk in onze gemeente een groo- tereh omvang aanneemt dan ooit te voren. Aan de Cornells Drebbelstraat heerscht dan ook steeds een prettige, drukte. Het actieve bestuur maakt hiervan een dankbaar ge bruik en heeft niet geaarzeld om een mond- accordeonclub in het leven te roepen. Reeds gaven zich ruim twintig jongens en meisjes op, die allen een Hohner instru ment bezitten. Hedenavond om zeven uur zullen de „Moerberg" Mondaccordeon- Muzikanten voor het eerst in het clubhuis repeteeren onder leiding van de bestuurs leden v. d. Veen en v. d. Hurk. I.V.H. actief. Zooals we "reeds mededeelden, zal jde accordeonclub der Speeltuinvereeniging In Veilige Haven, Zondag een boottocht naar Amsterdam maken. Er zijn reeds verschei dene plannen uitgewerkt, zoodat heb voor de jongelui een onvergetelijke dag belooft te worden. Verder kan nog worden vermeld, dat het bestuur overweegt om binnenkort voor de jongsten beneden zés jaar een gezelligen middag te organiseeren. Uitreiking Distributiebescheiden. Zaterdag voor het laatst. Wij herinneren er nog even aan, dat de nieuwe distributiebescheiden Zaterdag voor het laatst aan de inwoners van Oud-IJmui- den en IJmuiden-West zullen worden uit gereikt, Dit zijn degenen, op wier bonkaar ten voor de achtste periode als datum'van uitreiking I Augustus is gestempeld. Zij moeten zich, evenals de vorige maal, in het Patronaatsgébouw te IJmuiden-Oost ver voegen, dat van negen tot twaalf uur en van twee tot vijf uur is geopend. Uitgereikt worden de levensmiddelen kaarten voor de negende periode, punten- kaarten voor serviesgoed, nieuwe aardap- pelkaarten en extra zeepbonnen voor kin deren tot en met zeven jaar. Pietje Bell bezoekt IJmuiden. Kindermiddag in Thalia. Vele, zeer vele kinderen kennen het ko mische kinderboek Pietje Bell van Qhr. van Abkoude. Al verschillen de opvoeders van meening over de waarde, vast staat, dat de jeugd er van heeft genoten en er nog steeds graag in leest. Het kinderboek is voor het tooneel bewerkt en het spel is reeds in eenige plaatsen vertoond. Zaterdag 3 Augustus komt Pietje Bell naar IJmuiden, waar hij 's middags in het Thalia Theater het middelpunt van een kinderfeestmiddag zal zijn. De directie van genoemd theater-heeft gemeend den kinde ren in hun vacantie een prettigen middag te moeten bereiden en wy twijfelen er niet aan of haar streven zal de noodige belang stelling trekken. NOG NIETS GELEERD? Herhaaldelijk kwamen er in onze gemeente reeds ongelukken voor door baldadighed en roekeloosheid der jeugd. Vooral nu de ver- voersmoelijkheden zijn toegenomen, pogen ,-ele jongens door een gratis rit het tijd verlies in te halen. Zij vergeten daarbij jn, -;«V, inccarcn hlcnt^fpllcn Hl ic urnen. "ow 4 - echter, dat zij zich aan gevaren blootstellen Zoo kan men niet zelden achter op een auto van den Reinigingsdienst een aantal (soms acht) opgeschoten jongelui aantreffen, die 5 deze wijze vroeg thuis willen komen. Ut t altijd zonder ongelukken zal afloopen, Het hPte'hopeft, dat de betrokkenen voortaan een dergelijke methode niet meer zullen toepassen. Desnoods kan de politie hieraan een einde maken. DE BAKKER. (Een bakker, die in den sluikhandel vier vaten boter had gekocht, stelde na de koopsom te hebben voldaan vast, te zijn bedrogen, aangezien dt vaten zaagsel en steenen bevatten.) Daar was een slimme bakker, die Aan boter wilde komen. Hü richtte zich vol sympathie Tot hen, die in zyn droomen Als wonderdoeners heerschten en Zij waren wel te spreken. ('k Bgrijp 't hoewel ik hen niet ken. Als ik den prijs bereken Vier vaten boter hadden zij, Die hii zou kunnen koopen. De bakker toonde zich te blij Om 't kansje te ontloopen. Hij telde fluks zijn centen neer (Twééduizend gulden bijna!) En dacht „zie-zoo, ik ben meneer" Het is niet zonder weerga Tevreden heeft hij van een vat Den bodem ingeslagen. Hij bukte- zich voorover, wat Kon dat hem toch behagen Maar. .wat was dat? Reeds wit van schrik Ging hij het onderzoeken. En hy begreep: vandaag heb ik Een „zwarte post" te boeken. De boter-was en bleef absent, Wel zag hij vele stéenen En zaagsel. Daders onbekend De bakker kon we - eenen Zóó komt de snoeper nu te pas De goede man kan, zoo ik las, Geen zoete broodjes bakken! Afscheid leerlingen. Voor de leerlingen der 6e en 7e klasse Van de Juliana van Stolberg- en de Emma- school was het Donderdag een gewichtig moment. Velen van hen betraden voor het laatst die gebouwen en zooals gebruikelijk draagt zoon afscheid steeds een officieel karakter. Emmaschool. Allereerst waren te twee uur in de Emma school vele ouders gekomen om van hun belangstelling in het wel een wee hunner kinderen bliik te geven. De heer K. J. Noy, hoofd der school, heette allen welkom, waarna de heer H. H. Belgraver. 'voorzitter van het bestuur, die met den heer R. de Boer aanwezig was. het woord richtte tot xie scheidende leerlingen. Spr. wees er op, dat de eerste mijlpaal thans in het leven .der kinderen bereikt was. Welke gedachten zouden jullie hebben op dien laatsten dag? zoo. vroeg de heer Bel graver zich af. Gedachten aan vrienden en vriendinnetjes, of ook aan een band tusschen jullie en de onderwijzers? Zijn jullie blij, dat het leeren afgeloopen is. of verheug je je, dat je nu komt in het ver dere leven, de samenleving? Hoe dat gaat, hier komt een groot vraagteeken achter. Toch is er een richtingslijn, deze hangt af van de wijze, waarop» jullie de taak op school hebt opgenomen. Heb je meer ge daan dan je opgedragen is, of was het pre cies mondjesmaat. Voor hen, die de han den uit de mouwen steken, die meer doen dan ze doen moeten, is er plaats in de maat schappij. Wees waard in de samenleving te wonden opgenomen. Het leven moet nooit vervlakken, het gaat over hoogten en door diepten. Leer de moeilijkheden onder het oog zien. De oplossing van dje moeilijk heden vindt men in den bijbel, die ditmaal als motto draagt voor elk van jullie:, Psalm 103 13. Namens de ver. voor C.V.O. overhandig de spreker hierna deze bijbeltjes. De heer K. J. Noy nam in huiselijke, ge- noegehjke bewoordingen afscheid van eiken leerling afzonderlijk, na eerst in het alge meen geschetst te hebben de bestaande on derlinge sfeer. Bewaar, zoo zeide de heer Noy, geen vervelende gedachte tegenover je naaste, want als er iets is, wat we graag hebben, dat je meeneemt ih het verdere leven, is het de overtuiging, dat we eerlijk en oprecht met elkaar getracht hebben om te gaan. Het ï-ichtsnoer in je leven mag zijn: God gehoorzamen en daarnaast de minste willen zijn. Er is niet veel, wat voldoening geeft in het leven, dóch deze houding zeker. Juliana van Stolbergschool. In ide Juliana van Stolbergschool had te 3 uur het afscheid plaats. De heer A. Kool nam hier het woord en vestigde er de aandacht op, dat het rap port van zeer groote waarde is voor het verdere leven, terwijl het getuigschrift een persoonlijk' aandenken is. De beelden, op dit laatste aangebracht, hebben speciale be- teekenis voor den jongen zoowel als het meisje. De jongen, die het forsche leven in gaat, het meisje, dat het zachtere werk ver richt, toch vullen de werkzaamheden elkaar aan. Deze middag heeft twee kanten, een blijde en een weemoedige. De ouders hebben de school gekozen om een richting aan jullie leven te geven. Het is een school voor christelijk volksonder wijs, de verwachting der'ouders was dus, dat jullie zoudt gewezen worden op Chris tus. In het Nieuwe Testament vroegen de eenvoudigen: ..Heer. wat wilt Gii dat ik doen zal?" Ieder heeft zijn taak op aarde en daarbij wil Gods Geest helpen. Moge het beeld van Christus levend worden in je hart. Het woord van den heer Kool tot eiken leerling wees er op, dat de kinderen nog niet konden zeggen: Ik ben er! „Als onder wijzer en leerlingen nemen we nu afscheid, doch niet als menschen, want we hopen jullie nog vaak te ontmoeten." Ook hier richtte de heer Belgraver het woord tot de jongens en meisjes en reikte de bijbeltjes uit, die als motto een tekst droegen, die bij eiken leerling afzonderlijk paste. Na gemeenschappelyk gezang en dankgebed verlieten ouders en jeugd het schoolgebouw en hiermede- was ook deze plechtigheid ten einde. Prijsuitreiking D.C.IJ. Feestavond in Royal. Op een nog nader te bepalen datum in Augustus zal de Damclub IJmuiden een feestavond houden in Royal te IJmuiden- Oost. Tijdens deze byeenkomst, waaraan eenige bekende humoristen en een gezel lig orkestje hun medewerking züllen ver- leenen, zullen de pryzen van de in dit jaar gespeelde wedstryden worden uitgereikt. H. Laros zal worden gehuldigd wegens het ciubkampioenschap. B. Du kei ondergaat hetzelfde lot wegens het winnen vlan het tournooi om het damkampioenschap van Kennemerland en het winnen van de dam- match met v. Dixhoorn. Verder zijn er nog tal van andere prijzen Uit te reiken voor onderlinge competities. Tenslotte zal de prijsuitreiking van het zomertournooi van D.C.IJ. plaats hebben., De donateurs en hun dames hebben toe gang. IJMUIDEN 30 Ju!t 1942 Tarbot f 14—113.90. tong f 14—f 10,60 per kg kleine kabeljauw f25 per stuk. kt. schot le soort f 347—f 300. 2e soort f 350—f 274. pufschol ie soort f 236—f174. 2e soort 1134—f80. groote bot f 262— f 230. kleine bot f 134f 108. pufsehar Ie soort f :;s f 63. 2e soort i 60-—f 20. al'.es per 50 kg. Besommingen trawlers- SCH 161 Adriaan van der Zwan 20 mnd. f 1945. ZK 68 Johannes 20 mno. f 2300. KW 1 Zes Gezusters 10 mnd. f 1024. KW 129 Bali 15 mnd. f 1514. KW 158 Cornells IJsbrand Willem 15 mnd. f 1670. VL 80 .Geziena 10 mnd. f 1269, VL 130 Noord-Holland 15 mnd. f 1572. Kotters: IJM 203 f1814. IJM 221 f1150, IJM 222, f 1170. IJM 224 f 547. HD 7 f 555. Loggers: KW 60 f 1445, KW 52 f 1224. KW 110 f 492. KW 97 f 844. KW 175 f637. SCH 324 f 1540. SCH 97 f 1088. SCH 246 f 1S05. SCH 402 f 1147. SCH 223 f 1208. SCH 245 f 1085. SCH 30 f 1498. SCH 247 f 1339. SCH 243 1562. SCH 5 f 1329. LJM 283 f 1285. Kustvlsschers: KD 160 f661, TX 51 f809, IJM 207 f475, IJM 203 f 693. IJM 318 f1075. HD 22 f318. HD 131 f414. HD 38 f.500, HD 80 i 1129, UK 143 f3122, UK 190 f 1121. UK 115 f 884, UK 45 f 1679. UK 243 f1152. UK 37 f 848. UK 161 f 825, UK 41 f 89. UK 202 f 1740. UK 47 f 592, UK 172 f 123S. UK 61 f1361. UK 187 f 628, UK 3 f 988, UK 1 f2287. UK 168 f 1973. VRIJE EVANGELISATIE. Voor de Vrye-Evangelisatie zal Zondag middag vier uur de heer A. Th. Besseiaar, te Amsterdam, in het gebouw Willebrord- straat 10, voorgaan. VELSEN Weer een jubileum. De heer J. Steenbakker zal Zaterdag den dag herdenken, waarop hü 30 jaar geleden bij de Papierfabriek der firma Van Gelder Zonen in dienst kwam. Hij werd 6 October 1887 te Beverwijk ge boren. Iri de toenmalige afdeeling Centrale werd hij te werk gesteld, waar hij vele jaren heeft doorgebracht. Bedrijfsrationalisatie en mechanisatie zijn er oorzaak van geweest dat hy de verschillende functies, welke hij in het ketelhuis bekleedde, waarvan de kolen- aanvoer naar de ketels wel de voornaamste was, verwisselde voor het werk in de afdee ling Buitenploeg, waar hij thans sedert vele jaren zijn bezigheden verricht. In dezen tijr is hij behulpzaam geweest bij het lossen van vele en velerlei grondstoffen. De jubilaris gaat bij het bedrijf door voor een bescheiden figuur. Smit in 't huwelijksbootje. Woensdag is de populaire voetballer en dammer Jaap Smit, een bekende persoonlijk heid in IJmuiden's sportleven, in ondertrouw gegaan met mej. M. Blok te IJmuiden. Het huwelijk zal 13 Augustus te Velsen worden voltrekken. Het zal Smit op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Vrije apothekerskeuze. Ziekenfonds velsen en omstreken. Met ingang van 1 Augustus .zal bij hpt „Ziekenfonds Velsen en omstreken" de vrije apothekerskeuze worden ingevoerd. Zooals bekend was het tot heden gebruike lijk, dat de aangesloten leden hun medicijnen enz. betrokken van den hen behandelenden geneesheer, indien deze tevens apotheek- houdend was. Het laat zich aanzien, dat de apotheekhou- dende artsen het nu minder druk zullen heb ben met de bereiding van medicijnen, hoewel niet verwacht mag worden, dat dit voorals nog duidelijk merkbaar zal zijn, daar vele patiënten zich ongetwijfeld nog gaarne door hen zullen laten bedienen. Belangrijke verbetering. De bij alle „Wykeroogers" bekende „oude" locomotieven-remise aan den Wijkerstraat- weg heeft in ruim een jaar een zoodanige verandering ondergaan, dat velen, wanneer de bouwtrant niet gebleven was, het ge bouw niet meer zouden terugvinden. In den loop der jaren na de opheffing van den stoomtramdienst, is het voor ver schillende doeleinden gebruikt, evenals de oorspronkelijke rijtuigen-remise. Door de vestiging van de „Java"-deuren- fabriek is het laatste gebouw grondig ge wijzigd. De locomotievenloods op hetzelfde terrein werd tot ruim een jaar geleden nog gebruikt door een houthandelsfirma. De directeur der fabriek, de heer Jae. Boon. heeft verleden jaar het vervallen gebouw gedeeltelijk laten restaureeren en het "In wendige ten behoeve van het personeel laten veranderen. De heer Boon kon zijn personeel dan ook een fraai ontspanningslokaal aanbieden, hetgeen veel waardèerïng ondervond. Er wordt nog steeds" een dankbaar gebruik van gemaakt. Het andere gedeelte van de oude loods stak hierbij sterk af. Gedurende eenige maanden heeft de heer Boon de verbou wingswerkzaamheden door den heer P Bart. aannemer ten onzent, laten uitvoeren en met verrassend resultaat. Dit gerestau reerde deel is thans herschapen in een com fortabel woonhuis, dat van alle gemakken is voorzien en een prachtige»aanvulling van het ontspannïngslokaal vormt. Op de be nedenverdieping is een fraaie hal ontstaan, waarachter de keuken-inrichting is gelegen, terwijl de „toren" van het gebouw een goede gelegenheid bood voor slaapvertrek ken. Het schilderwerk verfraait het geheel. De buitenmuren en schoorsteenen doen het goed in hun witte aankleeding. waarbü de groen-witte luiken en glas-in-lood ramen aardig afsteken. Met dit al heeft de heer Boon uit een oud rommelpakhuis iets fraais tot stand doen brengen, dat aan de om geving door vorm en aanzicht een byzondw cachet verleent. SANTPOORT KINDERKOOR ELIMELECH. Na een rustperWde van enkele weken zal het Kinderkoor Elimelech te Santpoort in September in de Hervormde Kapel weer met de repetities beginnen. De leiding be rust, zooals gewoonlijk, by den heer S. Wiersma. Het is te hopen, dat de belang stelling voortaan Zaterdags grooter zal zijn. GESLAAGD. Voor het Mulo-diploma A slaagde Tj. Stam, alhier. EGMONO AAN ZEE VRIJSTELLING RIJWIEL VORDERING. De bewijzen van vrijstelling van rijwiel- vordering worden te Egmond aan Zee heden nog uitgereikt aan het steunbureau, van 1417 uur en van 2021 uur. Men dient een schriftelijke aanvrage om vrijstelling mee te brengen, volgens officieel model. ERNSTIG ONGEVAL. Het 3-jarig zoontje van den heer Sch. te Egmond aan Zee viel in de Voorstraat van een vrachtauto, waar hij achterop was ge klommen en kreeg het achterwiel over zijn been. Hij werd bij dokter Belonje binnen gedragen, waar dokter Berkhout de eerste hulp verleende. Hierna werd het ventje, dat aan hoofd en beenen gewond was, naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. UITGEEST VOOR DEN KANTONRECHTER. De kantonrechter te Alkmaar veroor deelde P. N. wegens overtreding der ver- keersbeperkmg tot f 3 boete of 1 week tuchtschool en J. K. tot f 3_boete of 2 da gen hechtenis wegens overtreding der Mo tor- en Rij wiel wet. CASTRICUM OVERSCHRIJVING. Bü den N.V.B. heeft C. Schoen" een ver zoek om overschrijving van Alkm. Victrix naar C.S.V. ingediend. BEVERWIJK Drie man met een koe aan den wandel. De politie greep echter in. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden door surveilleerende ambtenaren van dc Beverwijksche gemeentepolitie drie per sonen, die een koe met zich meevoerden, in de verboden uren tusschen 12 en 4 uur des nachts op straat aangetroffen. By nadering van de politie liet het drietal het koebeest in den steek en sloeg op de vlucht. Eén van hen, een 27-jarige chauffeur uit deze gemeente, kon worden achterhaald. Hij werd wegens het zich in de verboden uren op straat bevinden, overgebracht naar het bureau van politie. De koe werd, in af wachting van het resultaat van een nader onderzoek naar haar eigenaar, overgebracht naar het Openbaar Slachthuis. De volgende morgen' werd door een tuin der uit Bevarwyk aangifte gedaan van dief stal van een koe uit zijn weide. Toen hij nu in het Slachthuis zyn koe herkende, kon de chauffeur als verdacht van diefstal aan het politiebureau in verzekerde bewaring wor den gesteld. De koe werd aart den eigenaar teruggegeven. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Dc Ronde van Kennemerland. De organisatoren van de eerste Ronde van Kennemerland zijn druk bezig om het par cours Koningsweg, Schulpweg en Gildenlaan voor Zaterdagmiddag a.s. in orde te brengen. De kuilen in het wegdek zullen worden ge dicht. Daar het onmogelijk is om het IV2 Km. lange parcours met touwen af te zetten, wordt het publiek dringend verzocht de wegen niet zonder noodzaak over te steken, daar dit de veiligheid van renners en publiek in ge vaar brengt. By de amateurs zullen o.a. nog starten D. Mooy en J. Berkhout, Assendelft; Halbesma, Krommenie; Deuzing, v. d. Vliet, Kuiken, Rotschafer, Boskernper, Ruiter en Batten, allen uit Amsterdam; K. de Vries, v. 6traten, v. d. Kaa. Rotterdam; J. Pool, Schoorl; v. d. Slooten, Alkmaar; L. Ekkers. Heiloo; P. Pau- lussen. Steyn (Limburg); v. Meetelen en Bijl, Den Haag; De Reyer, Scheveningen: Rijs- bergen, Schiedam'; Van Beek en Bakker, Zaandam; Pepels (Elsloo, Limburg); Hendrikx (Beek, Limburg); Boersma, Haarlem en Van Eikelen, Haarlemmermeer. In totaal zullen ruim 100 renners aan den start komen. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer is in het be zit gekomen van een kaart van „De Hofstede Akerendam", geteekend en gekleurd door H. Stoopendaal in 1794. De schenker is de heer G. W. P. Stoutenbeek. EXAMEN. Voor het gedeelte B. van de hoofdakte slaagde te Haarlem de heer P. J. Philipoom. PERSONALIA Te U'breoht is geslaagd voor het éxarmen Eransoh L. O. mej. M. J. V. Buul tre Bever- Teekening Hessels (Pax Holland m Sportieve Speldeprikken. Supporter No. Een Toen ik den ernst des levens nog niet besefte was ik een vervaarlijk Stormvo- gels-support^tje. Ik had een gruwelijken hekel aan neuzen. M n eigen dieroaar reukorgaan was zoo vaak stuk door onver- hoedsche aanrakingen met het brume monster, dat de dokter me als een oude bekende begroette. De neuzen van m n schoenen hadden de eer kanonkogels af te vuren, zoodat de schoenmaker (hy heeft nu een villa in Bloemendaal) me even eens als een trouwe klant verwelkomde. En de oudere Stormvogelsaanhangers mochten me niet. Want als witte Jan het op z'n heupen had en Thijssen geen zoete broodjes bakte (deed hii het nü maar!) dan was er geen huis met me te houden! ik sprong op hun schoenen, die kaler wer den dan de meneer van de advertenties voor het haargroeimiddel en die is kaal „men" zegt: vóór het gebruik. Maar zóó enthousiast als die meneer bij het Landelijke Polotournooi van V.Z.V. ben ik (erbarmen, Stormvogolsbestuur, dat me laatst zoo hartelijk voor mijn moeite dankte!) nooit geweest. Dat is Nederlands' Recordhouder op Sportsup- portersgebied, V.Z.V. biede hem alsnog een wandbordje aan. U heeft hard ge werkt, heer Borst, maar hy was sterker, zooals een plaatsgenoot zei, die een tik van hem kreeg, toen Rotterdam die eer ste strafworp miste. Welk een prachtsup- porter! Welk een enthousiasteling! Welk een „temperamentmaker", zou m n Eg- mondsche vriend Cor zeggen. Met m'n buurman op den eerezetel, den heer Swier (niet die van de croquetjes maar van de schoenen), heb ik telkens naar Supportret No. Eén gekeken. Ik dacht aan een vooroorlogsch wezen, toen hy aanmoedigend gilde. Vooruit. Hou vol! Toe dan. Joop! Deksels! Hoera! Groote grutten nog-an-toe! Ach, ach, ach, tut, tut, tut! Hoera-a-a-a-hü Eerst zat hij bij het scorebord, later bij ons, weer later bü het scorebord. Eerst zat hü netjes, toen viel hij op z'n knieën, daar lag hij bijna te wa ter: Toe dan toen, jongens! Finale. Spanning! Rotterdam wint. Nee, Utrecht wint, Nee, néé: gelijk! Straf wor pen. Hy kan het niet houden. Utrecht erpt, eenmaal mis, raak, raak, mis. raak, misMéér drie doelpunten. Rotter dam gooit, raak, raak, mis, mis, mis, raak, mis! Weer staan de partijen gelijk. Nu kan hij het heelemaal niet meer houden. Utrecht werpt weer. E e nmaal: goal, tweemaal: raak. driemaal: goed zoo, viermaal: prachtig, vyfmaal: succes, zes maal: raak, raak! Hy schreeuwt. Hij danst! Het fluitje gaat. Het zweet parelt op z'n voorhoofd. Als Rotterdam, dat nu aan bod is, maar éénmaal wint, is Utrecht kampioen! De werper zwemt af. De kee per gaat naar zün hok. De werper is klaar. Het fluitje gaatbliksemsnel vliegt de bal vooruit. Supporter ziet niets meer. Dan een hartelijk applaus: Rotter dam miste, Utrecht is winnaar! Hij huilt en lacht tegelijk. Hy moet gek doen. Hiep-hiep-hoera! „Au", zegt iemand, „trap op je eigen teenen Bravo, Supporter. Had V.Z.V. zulke menschen! Dèt zijn sportkerels. De heele boel zetten ze op stelten. Alles begeeste ren ze. Kent u het boek: Mysterieuze Krachten in de Sport? Het heeft maar één fout: er staat geen foto van Supporter in.. Bezoekt de vergadering van hedenavond in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem (aanvang 8 uur). Onderwerp: „HET DOEL VAN DEN NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST". Bijeenkomst van autoriteiten en werkgevers. Rede van den heer G. Paauw Jr- Toen de heer G. W. Paauw Jr. tot leider van het Gewestelijk Arbeidsbureau, bijkan toor Beverwijk, werd benoemd en wij hem kort na zijn benoemingeen bezoek brach ten. ontving hij ons in een hokje, dat nau welijks aanspraak op een kantoor kon ma ken. Zijn eerste woorden waren toen, dat in dezen toestand zoo snel mogelijk verande ring diende te komen. Dit is nu ruim een jaar geleden. Gisteren zijn wij ter gelegen heid van de opening van het verbouwde bureau opnieuw in hetzelfde gebouw ge weest en hebben daar de veranderingen ge zien. die daar tot stand zijn gekomen. Van de hokkerige ruimten en andere gebreken is thans niets meer te merken. In ruime frissche afdeelingen, waar licht, lucht en zon vrij binnen kunnen komen, zijn de ver schillende diensten ondergebracht. De don kere wachtkamer heeft plaats gemaakt voor een lokaal, dat aan alle eischen van dezen tijd voldoet. Op de gelijkvloersche verdie ping zijn de bureaux van de sociaal-econo mische documentatie, boekhouding en de afdeelingen metaalvakken, land- en tuin bouw en bouwvakken ondergebracht. Boven heeft de jeugdbemiddeling, werkverruiming en de afdefeling administratieve beroepen een ruim lokaal tot beschikking. Verder is er een goed geoutilleerde keuringskamer ingericht. Op alle manieren is getracht een prettige sfeer in de kantoren te scheppen èn hierin is men volkomen geslaagd. Bovendien is na deze verbouwing de be schikbare ruimte van het arbeidsbureau bijna verdubbeld daar een flink deel van de bovenverdieping ook ten nutte is ge maakt. Al met al is het thans zoo, dat het Arbeidsbureau nu gehuisvest is conform zijn belangrijkheid en ongetwijfeld zullen al deze verbeteringen zekér bijdragen tot een nog doeltreffender arbeid van het bureau, waarin thans de staf van den heer Paauw met plezier zal werken voor de be langen Van den werknemer en werkgever. De Opening. Voor de heropening van het gemeiamor- ohoseerde Bureau bestond zeer veel belang stelling. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de heeren Kuyk. leider van het Bureau te Haarlem: Op der Heide, leider van het bijkantoor IJmuiden: Blaauw, secretaris Hoogovens: H. J. de Groot, direc teur gem. gasbedrijf te Beverwük: P. Ma joor. A. van Delft, vertegenwoordiger van den .burgemeester van Limmen: N. J. Out, wethouder van Beverwijk: mr. P. J. Engels, hoofdinspecteur van politie: mr. L. Spaan, directeur Dienst van Sociale Zaken: G. K. de Bie, directeur van Openbare Werken; R. van Lunzen, Ir. J. Telders, W. v. Dok, loco burgemeester van Beverwijk; A. A. Post, gemeente-secretars: W. de Groot, directeur van de Vereenigde Veilingen; F. A. v. Loe- nen. Masdorp. burgemeester van Castricum; B. Heesterbeek, vertegenwoordiger van den burgemeester van Heemskerk; G. Schaui- kes, leider van den Distributiedienst; v. d. Ven, burgemeester van Uitgeest en vele directeuren van groote bedrijven uit Bever wijk en omgeving. In zijn toespraak bracht de heer Paauw allereerst dank voor de groote belangstel ling, waarin hij een blijk van vertrouwen waardeering zag van de zijde der werk gevers. Voorts wees hij er op, dat Beverwijk evenals overal in ons land. een arbeidsbeurs heeft gehad. De naam „beurs" is de wereld uit, omdat het niet gaat om handelswaar, maar om menschen. Sinds 1 Mei 1941 is deze naam veranderd in Arbeidsbureau, een levend orgaan, waarin allerlei leden te zamen een groote taak op zich nemen. Het Arbeidsbureau is fliet iets van den nieuwen tijd, want de plannen voor verbetering van het oude systeem lagen reeds voor den oor log gereed. Na in het kort op de organisatie van het Bureau gewezen te hebben, merkte spr. op, dat zoolang er geen arbeidsbemid deling bestaat, die spontaan van de arbei dende menschen en de bedrijfsorganisaties uitgaat en gericht is op het algemeen be lang, zoolang zal de staat als gemeenschaps orgaan zelf een taak moeten vervullen en de arbeidsbemiddeling en wat daarmede samenhangt, moeten ordenen en regelen, ja, zelf moeten uitoefenen. Het doel van deze bemiddeling is het in den arbeid brengen en houden van de men schen op de voor hen geschikte plaats cn wel zoodanig, dat de belangen van de men schen zelf, van de bedryven en van de gemeenschap in harmonie worden gebracht. Eén der uitwassen van onze maatschappij was het gemis aan liefde voor den arbeid, aan arbeids- en levensvreugde in groote groepen der bevolking. De liefde voor den arbeid is op een zware proef gesteld, maar als de arbeid van den mensch waardeering vindt bij hoog en laag, dan zal de waarde van den arbeid stijgen. Het Arbeidsbureau wil de menschen in dien arbeid brengen, waarby zü zich tevreden en gelukkig voe len. De arbeidsbemiddeling, zoo opgevat, dient dus niet slechts den mensch. maar ook het bedryfsleven en niet het minst de gemeenschap. De mensch heeft belang bij den artieid, niet slechts omdat hij den grondslag van zyn bestaan vormt, maar evenzeer omdat de arbeid het leven van den mensch zijn eigenlijke volheid geeft. In staat zijn om te werken, doch dit niet te kunnen, omdat de arbeid niet gevonden wordt, beteekent voor den lcvenskrachtigen mensch geestely'ke inzinking. Het echte doel is echter den mensch in den arbeid te hou den, ieder op zijn plaats, ieder met zyn talenten. Deze taak wordt eerst dan goed verricht, wanneer de mensch op de plaats komt in de productie, waar hij volgens ziin aanleg en eigenschappen den meest nutti gen arbeid kan verrichten. Op deze wijze wordt de arbeidsbemiddeling het middel punt van den arbeid. Voorts wees spr. op het belang, dat er X documentatie komt van bedryven en idskrachten en hun ontwikkeling in den "loop der jaren. Het arbeidsboek. waarin de staat van dienst van den werknemer nauw keurig wordt bijgehouden, is een belangrijk hulpmiddel voor de beoordeeling van den arbeider als arbeidskracht. Ten aanzien van de jeugdbemiddeling met beroepskeuze voorlichting. leerlingenstelsel, verplicht vakonderwijs, scholing en omscholing van jeugdigen naar den aard van de bedryven, zie de heer Paauw. dat vooral de jeugd de aandacht heeft van het Bureau en wel in de eerste plaats om de jeugd een goede plaats in de maatschappij te laten verwer ven. In overleg met de werkgevers zal bin nenkort de leerlingen-methode worden toe gepast, waaraan een verplicht vakonderwijs verbonden is. Dit stelsel beoogt de vakoplei ding van jonge arbeidskrachten in de fabrieken ter verkrijging van goed ge schoolde %'akliedfen. Het ligt in de bedoeling dit stelsel niet alleen te betrekken tot de metaalindustre, maar het in de toekomst uit te- breiden' tot de oouwvakken en ge mengde bedrijven. Daarnaast zal ook aan de vakbemiddeling voor volwassenen alle zorg besteed worden. Alle gegevens worden vastgelegd op een stamkaart, die voortdurend wordt aange vuld. Ook aan de on'volwaardigen heeft het Arbeidsbureau reeds veel gedaan. In twee maanden tijds konden niet minder dan 40 onvolwaardigen geplaatst worden en ook deze menschen ondergaan nu weer de vreugde die arbeid in de menschen schept. Met den wensch. dat er een prettige samenwerking zou ontstaan met de ge meentelijke diensten en de werkgevers, eindigde de heer Paauw zijn rede. De genoodigden bezichtigden hierna het febouw en waren eenstemmig van oordeel, at hier inderdaad een groote verbetering in de huisvesting van het Arbeidsbureau tot stand was gekomen. Wij vernamen nog van den heer Paauw, dat het in dc bedoeling ligt. ook bijeenkom sten met werknemers tc organiseeren, om hen daarin voorlichting te geven van het veelomvattende werk van het Arbeidsbu reau en vooroordeelen hierover weg te nemen. De werknemers zullen hiervoor groepsgewijze worden uitgenoodigd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3