as MAANDAG 3 AUGUSTUS PRODENT HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK TANDPASTA - met Riiu/ieikokdet „de Ueiikaau" wegens vacantie gesloten FEUILLETON door FRANZ HTENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerkinr door B. L. VENZELAAR. Trevor ademde diep, daarna keek hij de anderen beurtelings uitdagend aan en Ir chic Hij boog zich voorover en tikte met zijn wijsvinger tegen het voorhoofd. „Geloof je, dat ik werkelijk zoo stom be,?Wat moet dat be teekenen?" stoof Weyman op. Trevor lachte nog steeds. „Ik denk er in het geheel niet aan, jullie de bergplaats te noemen. Daar behoeven we in geen geval verder over te spreken. Ik wil het omkeeren. Ik haal het radium er jullie blijft waar je bent." „Maar dat is toch de reinste onzin?' pro beerde Weyman hem over te halen. „Denk toch aan de politie. Je gelooft toch niet in ernst, dat men je rustig je gang zal laten gaan, als je den schuilhoek nadert?" „Jawel dat geloof ik wel, om de een voudige reden, dat niemand weet, waai ket,Ook dan!" antwoordde Weyman. „Jc zult er toch heen moeten gaan. Men zal jc volgen, zonder dat je het bemerkt." Trevor lachte spottend: „Laat dat maar aan mij over. Ik haal het radium als jullie voor het andere zorgdraagt". Weyman trok zijn wenkbrauwen op en schonk zich nogmaals in, terwijl hij een veelbeteekenenden blik op zijn makkers wierp. „Wantrouwen tegen wantrouwen zei hij daarna. „Wie garandeert ons, dat je terug komt?" De ander- haalde onverschillig z'n schou ders op. „Een van jullie kan toch meegaan? „Mooi je bent een voorzichtige kerel maar nu moet je ons vertellen, op welke wijze je de stof uit de bergplaats wilt halen zonder dat de politie het ziet". „Heel eenvoudig! Met een roei- of een motorboot varen we door het Noordzee kanaal en verder langs de kust, of over hef IJ en dan door het iJselmeer." „Hoever moeten we varen?" „Tot de Waddeneilanden!" „Hm, we kunnen een motorboot huren Kunnen we vannacht gaan?" „Ja, hoe eerder hoe beter, dan zijn we bij het aanbreken van den dag daar", ant woordde Trevor. ,,In orde. Even voor twaalf kunnen wc opbreken." „Ik stel nog een voorwaarde!" zei Trevor met halfgesloten oogen. „Het radium houd ik bij me en sta het niet eerder af, voordat ik het geld en het paspoort heb. Hoe denk je daarover?" Weyman, die de aanvoerder der bende scheen te zijn, lachte joviaal en boog zich tot vlak bij het oor van Trevor: „Dat i< volkomen in orde. Je zult nog ondervinden dat het de moeite waard is, om met mij samen te werken. Vraag het maar aan de jongens. De twee andere mannen, die nog steed: hun hoed op bet hoofd hadden, en stomme getuigen van dit gesprek waren geweest knikten mechanisch als twee voortreffelijk werkende automaten. „Een kerel als jij, die in staat is, onge looflijke streken uit te halen, laat. Weyman niet zoo gemakkelijk schieten, daar kan jc je op verlaten." Hij wierp de anderen een veelzeggend glimlachje toe bij die woorden. 1 „Ik heb overal voor gezorgd. Morgen komt er iemand om het radium te koopen. Hij heeft het geld en het paspoort by zich. Hij telt ons in contant geld tweehonderd duizend gulden uit, dat is meer, dan je er zelf voor maken kunt. Dus honderd duizend voor jou en honderd duizend voor ons. Je ziet, ik ben eerlijk. Voor ons is het gauw verdiend en voor jou ook." Trevor schudde z'n hoofd. „In Brussel had ik er stellig veel meer Voor gemaakt!" Weyman lachte ongeloovig en spottend „Daarvoor zou je toch eerst in Brusse' moeten zijn en vergeet vooral niet, dat Je je vryheid aan ons te danken hebt. Dat iï toch ook wat waard? Bovendien zou de buit vroeger door vier handen gegaan zijn en nu maar door twee." Trevor keek hem duister aan. „Wat bedoel je daarmee?" „Denk je soms met domme jongens ^te doen te hebben? We hebben alles onder zocht van den diefstal in St. Anthonius af, de ontploffing aan boord van de Brabant. Enfin. je begrypt me wel. ik bedoel, dat als het ongeluk met de Brabant er niet geweest was, dan zou je met Tom Barner, Hendrik Adamson en Robert Stfnd hebben moeten deelen". Trevor keek hem getroffen aan. „Je schijnt goed ingelicht te zün!" Weyman knikte onverschillig. ,Dat is zoo, maar dat moet men ook. als men wil, dat de zaken vlot van stapel loo- ïn. In elk geVal drogen wordt". „Nu ja. het is goed!" gaf Trevor toe, maar in stilte verheugde hij zich reeds over de goede zaak, die hij maken zou. Hij zou zich echter buitengewoon ver- - baasd hebben, indien hij Weyman had kun nen volgèn naar een andere kamer, waar deze een gesprek had met een onbekenden man. Hij zou echter nog meer verbaasd zijn geweest, als hij dezen onbekenden man had kunnen zien en het gesprek door de tele foon had kunnen verstaan. Die man was inspecteur Hans Wildschut, die reeds urenlang gewacht had, totdat hij uit deze villa door Weyman zou worden opgebeld. En achter hem stond de kleine Cninees, Yen Fung Tsee, die nieuwsgierig naar de woorden van zijn meester luisterde. 0 (Wordt vervolgd.) Achtste Zomerconcert O der H.O.V. Solist: Eduard Biele, cello. De solo-cellist van ons orkest concerteer de ditmaal met het concert in d kl. t. van Lalo, een werk. dat naar verhouding weinig gespeeld wordt, ondanks de kwaliteiten die net bezit. Het is vooral dankbaar voor het solo-instrument geschreven. Met zün pa thetische recitatieven, zijn innig romanti sche cantilenen en zijn pittige scherzo- thematiek blijft het uitmuntend in het cello karakter en bovendien iaat het orchestrale aandeel, hoe belangrijk symphonisch door- vv£kt dan ook, steeds toe, dat de solist blijft domineeren. Zelfs in de omspelingen van de doorwerkingen kan de virtuoos zich tonder extr§ zwoegen zeer gunstig laten nooren. Dit alles maakt dat het opus aan tijn doel voortreffelijk beantwoordt, m.a.w., flat het een goed concert is. Zuiver muzikaal moge het werk van Lalo m de schaduw staan bij het beknopte en geconcentreerde concert in a kl. t. van Samt-Saëns, zün minder strenge gebonden heid wordt echter vergoed door een stage afwisseling van effectvolle invallen, die door een kleurige orchestralie ten hoogste ge diend worden. Eduard Biele heeft het stuk uitnemend vertolkt, rustig en beheerscht, ik ?ou haast zeggen: met een klassieken ernst, uioien zulks niet in contradictie zou ziin met het pétillante karakter, dat hij aan de scherzo-passages wist te geven. Adam gaf den solist, met een fijn verzorgde en steeds doorzichtige begeleiding, de beste kansen. Het publiek stelde de vertolking van het ualo-concert ten zeerste op prijs. De avond was ingezet met Van Anrooy's piet Hein-Rhapsodie, die in een gunstige Verklanking andermaal haar voortreffelijke eigenschappen toonde. Het tweede deel van het'concert was ge- wyd aan de Eroïca van Beethoven. De Mar- cia funebre kreeg m.i. wel wat te veel Schwung: ik denk mij dit rustpunt in het werk strakker. In het Scherzo was men uit stekend op dreef. De belangstelling voor dit zomerconcert was bijzonder groot. Kosteloozc melkverstrekking. Aan kinderen van armlastigen en ondersteunde werkloozen. Door den waarnemend Secretaris-Gene raal van het departement van Sociale Za ken is bepaald, dat voor de kinderen var ondersteunde werkloozen de ingevolge de distributiebepalingen beschikbaar gestelde hoeveelheid gestandaardiseerde melk koste loos zal worden verstrekt. In aansluiting hierop is door den Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat deze verstrekking eveneens zal J"!lden voor kinderen van armlastigen. Als onderdeel van deze verstrekking zijn de kinderen van beide groepen ondersteun den, voorzoover zij de lagere scholen bezoe ken, in de eerste plaats verplicht om deel tc nemen aan de bestaande verstrekking van melk op de scholen. De resteerende hoeveelheid melk. waarop de kinderen krachtens de Rijksdistrbuti'eregeling rech! hebben, zal door den melkhandelaar van '1 gezin aan huis worden geleverd. Deze regeling zal ingaan op 10 Augustus a.s., in verband waarmede door den diensl van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haar lem voor het eerst by het uitbetalen van de ondersteuning in de week van 38 Augus tus 1942, de noodige bons aan belangheb benden worden uitgereikt. Ten behoeve van deze melkverstrekking zullen de volgende bonnen worden ver strekt: 1. bons. waarop vermeld de namen en adressen van belanghebbenden, alsmede het aantal liters melk, waarop deze in het op de bons aangegeven tijdvak recht heb ben; 2. bons, uitsluitend recht gevende op het gratis verkrijgen van 7/8 liter melk per week en per kind, te iverstrekken op de scholen; 3. bons. recht gevende op het gra- is verkrijgen van 7/8 Titer melk per week en per kind, te leveren door den melkhan delaar. Deze laatste soort bons wordt slechts uit- gereikt, wanneer de school-melkverstrek- king om de een of andere reden, zooals vacantie, ziekte, enz., niet plaats vindt. Zij mogen, wanneer noodig, ook worden aan genomen op de scholen. De aldus op de hiervoor onder 1 en 3 ge noemde bons beschikbaar gesteld gestan daardiseerde melk moet door den melk handelaar van het gezin tegen afgifte van deze bons en een daarmee in overeenstem ming zijnde hoeveelheid geldige distributie- melkbons, zooveel mogelijk in gelijke hoe veelheden dagelijks worden afgeleverd. De bons. hiervoor genoemd onder 1, moe ten door belanghebbenden voor ontvangst van de melk worden afgeteekend en de bons onder 2 en 3 bedoeld, moeten worden voor zien van hun naam en adres, overeenkom stig de aanwijzingen op de bons, HONDEN- EN KATTENBROOD. In Augustus verkrijgbaar op bon J>. Van 1 tot en met 31 Augustus 1942 zijn op bon no. 6 van de voederkaarten voor hon den dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar als in de voorafgaande periode. Op bon no. 6 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over de ver melde periode V/o kg kattenbrood beschik baar gesteld. Na 31 Augustus zijn de bonnen no. 6 van vermelde kaarten ongeldig. Zij mogen na dien niet meer worden aangenomen. HAARLEMMERMEER TAXATIE-PAARDENMARKT. Op Donderdag 6 Augustus a.s. v.m. 10 u. zal te Hoofddorp op het Marktplein, een taxatiemarkt voor paarden worden gehou den. HOOFDDORP UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Zaterdag worden nieuwe distributiebescheiden uitgereikt In hötel De Landbouw van 9 tot 12 uur voor de letters U tot en met Z. GRANEN EN ZADEN. HOOFDDORP 30 Juli 1912. Prijslijst C klasse.Per 100 K.G-. C Witte tarwe f 13,73; Roode tarwe f 13,73; Rogge f 13,23; Chevalier gerst f 12,38; Wintergerst f 11,98; Haver f10; Duiveboonen f 15,12; Paardeboonen f 15,12; Bruine boonen f 21,87; Groene erwten f 14.75; Hale erwten f 18,37; Koolzaad fl9.i Zonder baal. AALSMEER DE NIEUWE BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten voor voedingsmiddelen .voor de negende periode 1942, de nieuwe aardappelkaarten en de puntenkaarten EV voor serviesgoed, zal voor de letters (J tot en met Z in het dorp plaats hebben op Zaterdag 1 Augustus a.s, in het gebouw van de Bijzondere school aan de Ophelialaan. Het lokaal is geopend tus- schen half tien en half twaalf. AFHALEN TOESLAGKAARTEN Bij het afhalen van de toeslagkaarten ten behoeve van arbeiders, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, moeten de distri butiestamkaarten van de belanghebbenden en een formulier MP 47 worden overgelegd Aan arbeiders in de sier- en de groenten- teelt, worden slechts toeslagbonkaarten ver strekt indien op zijn minst 50 groente wordt geteeld. Aan zelfverzorgers van brood of vleesch worden geen toeslagkaarten verstrekt. Ver der moeten de kaarten afgehaald worden in de gemeente, waar men zijn werkzaam heden verricht, EEN NIEUWE SLAAPSTEDEN- VERORDENING. De burgemeester van Aalsmeer maakt bekend, dat ingevolge de slaapstedenver- ordening, welke op Woensdag 5 Augustus a.s. in werking treedt, èen vergunning van den burgemeester is vereischt voor het op richten, in gebruik nemen, in stand houden of verplaatsen van een slaapstede. Hieron der wordt verstaan: iedere ruimte, waar aan logeergasten nachtverblijf pleegt te worden verschaft. Het is noodzakelijk, dat allen, die boven- idoelde logeergelegenheden verstrekken. io spoedig mogelijk, doch in ieder geval iór 5 Augustus 1942 een aanvrage om ver gunning bij den burgemeester dezer ge meente indienen. In het byzonder is hierbij gedacht aan het verleenen van nachtverblijf aan de water- sportgasten. KORT NIEUWS In de Spaansche provincie Valencia is door nog onopgehelderde oorzaak een groot kruitmagazijn notploft. De explosie was zoo hevig, dat zij duidelijk gehoord kon worden in de op 200 Km. afstand liggende stad Va lencia. Op grond van een door de FasotetiSohe Partij u ingevoerd onderzoek zijn eeniee voora^nsstaande leden vain don bond van hoirt .in diur?tri celen en hou th am dol aren ge- an-esteerd, zoo wordt van officieels Ifcaiiaam sche zijde bekend gemaakt. Gistermiddag is een 28-jarige man bij het verrichten van werkzaamheden aan het Cineac-theater op het Damrak te Amster dam van een ladder gevallen. Behalve een hersenschudding kreeg hij verschillende frac turen. De G. G. en G. D. heeft hem naar het Binnengasthuis vervoerd. Burgerlijke Stand. HAARLEM, 30 Juli. Bevallen: 29 Juli: M. van DriestKort hals, d., M. A. J. Nelissen—van der Eisen, 30 Juli: W. van Burenvan Oldenborgh, Overleden: 28 Juli: P, M, Dernison—Koele- meijer, 60 j„ Noorder Tuindorpslaan. 29 Juli: de Dortmundtde Mooij,70 j„ Zomer straat. W. MöringHulstijn, 74 j., 2e Voor uitgangstraat. L. J. M. F. T Bonnike Francken, 57 j„ Kamperlaan. L. Cauveren— de Haas, 71 j„ Marnixplein. Gehuwd: 30 Juli: N. H. van Loenen en S. Franzen; A. H. Huizinga en M. I. M. v. Bre- ro; W. G. J. Roosen en C. C. Kors; A. van Roode en M. E. Groeneveld; J. J. Prins en Smelik; W. Haasbeek en W. A. Klabou: M. W. Noordhof en G. 'C. Molenaar; H. A. STAD EN I.AND. De Zomertentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Terecht heeft men deze uitgebreide tentoon stelling een nationaal prentenboek genoemd 't Is .echter geen prentenboek dat men in een verloren oogenblik ter hand kan nemen, om er zich een kwartiertje mee tc amuseeren. want Stad en Land is een lijvig boekwerk, dat uit zes dikke declen bestaat, die elk de volledige aandacht van den beschouwer voor zich opeischen. Deze zes deelen heet en: het land, de mensch en het land, de stad. het verkeer, de ont spanning en ten slotte dc schoonheid van ons landschap en van onze steden. Door middel van tallooze groote cn duide lijke foto's van landschappen, stadsgezichten, en karakteristieke stukjes volksleven, aan gevuld door plattegronden van steden, dor pen en streken, maquetten van stadswijken, modellen van boerderijen en molens, statistie ken, schilderijen en teekeningen, historische vervoermiddelen, landbouwgereedschappen en vischtuig, wordt de bezoeker in niet minder dan acht-en-twintig zalen met het leven op' het land en in de stad vertrouwd gemaakt en biedt men hem als 't ware een vogelvlucht van de gebeurtenissen, die in den loop der jaren onze samenleving veranderd hebben. Op sprekende wijze krijgt hij vaak tegen stellingen te zien tusschen stad en land, oud cn nieuw of mooi en leelijk. Niet all^n in beeld, maar ook in getallen of met woorden zooals een paar treffende regels uit een gedicht of een stuk proza worden hem die tegenstellingen duidelijk gemaakt. Zoo hangt er in een der zalen een groote foto van een ouden lachenden boer en daar onder staat geschreven: toen ik op de school banken zat, had Nederland drie millioen inwonersEenige passen verder leest men dat we omstreeks het laatste St. Nicolaas- feest met een curieuze surprise verblijd wer den. want toen zag de negenmillioenste inwo ner van ons land het levenslicht. Dat beteekent dus in een menschenleeftijd zes millioen Nederlanders meer en ineens be seffen we dat een klein land als het onze in zoo'n korten tijd onmogelijk voor zulk een aanwas pasklaar kan worden gemaakt en toch heeft ieder recht op zijn plaats onder de zon Zoo stemt deze tentoonstelling den serieuzen bezoeker vrijwel bij iedere schrede tot na denken. Dat is ook haar aantrekkelijke kant. Bovenal schenkt zij ons echter eerbied voor de natuur en voor de landelijke en stede lijke schoonheid en daarvoor dient men de samenstellers der tentoonstellingjhr. Röell en jhr. Sandberg, respectievelijk directeur ?n conservator der gemeentelijke musea, erken telijk te zijn. In hoeverre zij met de inrichting der expositie geslaagd zijn, hoop ik ook In een volgend artikel te bespreken. JAN D. VOSKUIL. Bezoekt de vergadering van hedenavond in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem (aanvang 8 uur). Onderwerp: „HET DOEL VAN DEN NEDERLjfNDSCHEN VOLKSDIENST". JOS. DE KLERK. Plessius en H. Wevers. LAATSTE NIEUWS De Br.-Indisclie kwestie in het Lagerhuis. Londens dilemma. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Lagerhuis een debat over het Britsch-Indische vraagstuk gehouden. De minister voor indië, Amery, deelde •mede, dat het bestuur der Indische Congres- party een resolutie heeft aangenomen, waarin een onmiddellijk terugtrekken der Britsche heerschappij uit Indië geëischt wordt en met een massabeweging wordt gedreigd voor het geval deze eisch niet wordt ingewilligd. De Britsche regeering waarschuwt allen, die achter de politiek staan, welke door het bestuur der Congres partij wordt bepleit. De Britsche regeering hoopt ernstig, aldus Amery, dat het Indi sche volk geen beweging zal steunen, waar aan catastrofale gevolgen verbonden zijn. De arbeidersafgevaardigde Ammon stelde nieuwe onderhandelingen met Indië voor. Men zou daarbij een grtjot prestigeverlies lijden, zoo zeide hij. De Labourafgevaardigde Shinwell zeide. dat Engeland „reeds genoeg in het nauw zit" om nog een conflict met Indië op zijn schouders te nemen. De conservatief Locker Lampson zeide, dat Gandhi in geen geval gearresteerd moet worden, omdat daardoor nog meer reclame voor hem gemaakt zou worden. Irt antwoord op een vraag van den arbei dersafgevaardigde Sorensen verklaarde Amery, dat in Indië een aantal communis ten is vrijgelaten, „die bij de oorlogvoering behulpzaam zullen zijn." In een artikel „historische beslissing" houdt Karl Megerle zich in de Berliner Börsenzeitung bezig met de Britsch-Indische kwestie. Engeland heeft geantwoord met dreige menten en aankondigingen van geweld en daarmede te kennen gegeven, dat het de macht in Indië niet uit handen wil geven. Daarnaast echter werkt Londen met het middel van -schijnbare tegemoetkomend heid. Zoo heeft de Onderkoning in zijn re geering drie nieuwe Indische leden opge nomen, die echter geen macht hebben en aan den toestand niets kunnen veranderen. Door het Indische publiek is deze „conces sie" met onverschilligheid en een afwij zende houding ontvangen. De belangen van Engeland en Indië blijven onvereenigbaar. Indië eischt vrijheid, zelfbeschikking en vrede. Het wil van den Engelschen onder drukker bevrijd zijn en niet tot oorlogs- tooneel worden. Engeland daarentegen wenscht het enorme gebied, zijn volkskracht en zyn rijkdommen voor zyn oorlog te mo- biliseeren. De aanhouder wintniet altijd Voor de tweede maal in hetzelfde warenhuis gearresteerd. Gisternacht zag een bewaker van de Bijen korf te Amsterdam bij 2ijn ronde door het gebouw twee koffers klaar staan met aller lei goederen, kennelijk neergezet om door iemand meegenomen te worden. Hij ging op zoek, maar kon eerst niemand vinden. Toen hij bij de koffers terugkwam, was een koffer verdwenen. Hierop zocht hij weer en vond een man op een der verkoopafdelingen. De man werd overgebracht naar het bureau Warmoesstraat. Eenigen tijd geleden was deze voor hetzelfde feit gearresteerd, toen hij dronken in dit magazijn in slaap was ge vallen. Het leven is duur. Ja, landgenoot, wij weten het minstens even goed als u. Het leven is duur, de tijden zijn moeilijk. Maar dat is geen wonder. Er woedt een wereldoorlog, zooals er nog nooit een in de geschiedenis voorkwam, omdat nog nimmer onze beschaving en kuituur be dreigd werden als nu door de duivelsche machten van het bolsjewisme. Daarom is 'iet léven duur. Zoo duur kan het echter niet zijn of u zult toch nog wel een bedrag kunnen storten waarmede u ons verzor gingsfonds versterkt. Vergeet door uwe zor gen onze strijders in het Oosten niet. Stort uwe bijdrage op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Ne derland. Koninginnegracht 22 te 's Graven- hage. Een werkelijk gevaar. Bs. Toen wij ons hoofdartikel „Ock dén nog!'' schreven, vonden wij gelegenheid aandacht te vragen voor het zeker niet ge ringe gevaar, dat ons land na den oorlog dreigen zal van de zijde van hen die maling hebben a^n hun Nederlanderschap, mits het andere maar meer voordeel oplevert; n.l. de Nederlanders die thans door dik en dun Engélsch gezind zijn. Wij hadden allerminst gedacht, dat wij zoo spoedig reeds door een van onz% lezers die, o wonder boven wonder, met z'n echten naam onderteekent, bevestigd zouden zien. wat wij hier als onze groote vrees hebben te kennen gegeven. Deze lezer is er een van het „goede" soort. Zijn naam zullen we niet aan de openbaarheid prijs geven om dat wij meenen hemzelf daarmede den grootsten dienst te bewijzen. In de eerste plaats geeft hij hoogop van den honger, die hij en de zijnen eiken dag weer moeten lij den. Dan beklaagt hij zich over prijzen, die klaarblykelyk aan den zwarten handel ont leend zijn, zoodat het met zijn honger ver moedelijk nog wel losloopen zal. Vervolgens vindt deze man gelegenheid via een heel woordenboek, voor scheldpartijen tegen N. S. B.'ers en Duitschers "n paar landgenoo- ten met naam en adres aan te klagen, om dat zij.... hun fiets, hun koper en eieren niet zouden hebben ingeleverd en tenslotte verklaart hij, als fiere eerlijke werkelijke Nederlander, dat hij er nimmer, ook dón niet, toe over zal gaan zich ooit bij de N.S. B. aan te sluiten, neert, dan wordt hij nog liever Duitscher. Wij zouden ons om dezen verdwaasden man niet druk maken, indien hij niet een Uit velen was. Deze geestesgesteldheid heerscht inderdaad by zeer velen die men thans het etiket van Engelschgezinden op den rug kan plakken. In den loop der jaren zyn de democratische sprekers en schrijvers er in geslaagd ons volk zóóveel gift in te spuiten, dat allerwege een geestverwarring heerscht, waaruit het bijna hopeloos lijkt nog ooit te voorschyn te treden. Deze man. specimen van het soort, toont in ieder woord een zoodanige verwarring, dat men. als hy tien regels gesproken of geschreven heeft, kolommen noodig zou hebben om alle misverstand, verkeerde begrippen en moed willige verdraaiingen recht te zetten; altijd aangenomen, dat hij er naar zou willen luisteren, want in negen-en-negentig van de honderd gevallen is het toch boter aan de galg gesmeerd. Men houdt werkelijk het hart vast, als men bedenkt wat er van deze menschen terecht moet komen, straks wan neer zy zich zullen moeten neerleggen bij een gang van zaken, waarvan zij letterlyk niets begrijpen en ook niet genegen zyn iets te leeren. De stemming in defèeHJke kringen: dan liever Duitsch worden, teekent een volko men verlies van nationaal besef en natio nale waardigheid: Het groote gevaar voor een dergelyke stenuning is de opvatting die er in zekere kringen heerscht, volgens de welke een volk, dat geen nationale trots meer toont te bezitten, dat in zichzelf ho peloos verdeeld is, voor een groot deel be staat uit zelfzuchtigen, die in 'de aller eerste plaats vragen wat iets aan voordeel oplevert en dat bovendien volstrekte on- jeschiktheid vertoont om de nieuwe revo- utionaire ideeën in zich op te nemen, in feite geen zelfstandig leven meer waard is en verdient onder te gaan in andere, meer levenskrachtige volken. Dat nu zou in werkelijkheid een volko men verkeerd beeld van ons volk zijn, om dat het levenskrachtig genoeg is en kwali teiten bézit, die het niet alleen geschikt maken \fcor een eigen zelfstandig bestaan, maar ook als kultuurbrengende factor bin nen de gemeenschap der volkeren ken- teekenen. Mochten vele stemmen als deze in koor. klinken, dan zyn wij er niettemin niet zoo gerust op, dat de goede eigenschappen van ons volk, zooals wij die zien. ten slotte den doorslag zouden geven. Ziedaar een wérke lijk gevaar! FOTOGRAFEN EN FOTOWINKELS HEBBEN VESTIGINGSVERGUNNING NOODIG. In de Staatscourant van 27 dezer ls opgenomen het vesllgingsbeslult fotobedrljven 1942. Inge volge dit besluit ls hot verboden èen Inrichting, bestemd voor de uitoefening van het fotogra fisch bedrtif resp. een kleinhandel ln' fotografi sche artikelen te vestigen of uit te breiden zon der daartoe van de kamer van koophandel cn fabrieken verkregen vergunning. Aan de bepa lingen van hetzelfde besluit is ook onderworpen de voortzetting van genoemde bedrijven, ln ge val van wijziging ln de personen van onderne mers of beheerders. S.S.-lroepen marcheeren dóór Parijs. (DaD) De marsch. dien een troepen onderdeel van den Waffe-SS Woensdag door de FranscKe hoofdstad gehouden heeft, ls een interessant onderdeel van de maatregelen, die Duitschland met het oog op de mogelijke vorming van een tweede front genomen heeft. De SS-mannen rukten van het Oosten het Parijsche stadscentrum binnen en marcheer den over „Les Champs Elysées" naar het Westen. De doormarsch. die in twee parallel colonnes plaats vond. duurde acht uur. Alleen reeds de duur van den doormarsch geeft een indruk van de sterkte van het SS-cerps. dat ter beschikking staat van den opperbevel hebber in het Westen. Het betreft hier troe pen, die reeds in het Oosten gestreden hebben en die als de elite van de Duitsche weer macht beschouwd kunnen worden. Een groot aantal dgr manschappen droeg hooge onder scheidingsteekenen. die niet alleen verleend waren door Duitschland, maar ook door de regccringen van de verbonden naties. Het feit dat de troepen me; ricuwe voer tuigen en nieuwe wapenen uitgerust waren, trok sterk de aandacht van de ParUsche be- ■olking, die met belangstelling cit schouwspel Aolgde en over het algemeen de beteekenls van dezen marsch door Parijs bleek te be grijpen. AANWIJZINGEN IN VERBAND MET DE SCHEURPLICHT 191Z1S43 IN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Zeer binnenkort zal er een begin worden ge maakt met het keuren en aanwijzen van de pcr- ceelen grasland welke gescheurd moeten worden Aan scheurplichtigen zal een schriftelijke aan slag worden uitgereikt direct na de keuring. De scheuraanslag zal zeker ook eenie verband houden met hetgeen op een bedrijf reeds werd omgezet tot bouwland ln de Jaren 1&41 en 1942 Datgene wat evenwel boven de aanslag van "41 en '42 ls gescheurd ten behoeve van derden wordt geacht gescheurd te zijn door dengene die rijn scheurplicht had overgedragen. deri over het te scheuren perceel beslist de ge machtigde. Mocht men meenen niet accoord te kunnen gaan met de beslissing van den gemachtigde, of verkeert men in de veronderstelling dat een ver zoek om overdracht van scheurplicht ten on rechte is geweigerd dan kan men in beroep ko men en wel binnen 10 dagen na ontvangst van de uit te reiken scheuraanslag of mededeeling in zake het niet toestaan van overdracht. Beroep moet schriftelijk worden ingediend bij den Productiecommissaris, kantoor Voordam J te Alkmaar. Hierbij moet tevens een bewijs wor den overgelegd dat laat uitkomen dat men op de postrekening van de L. c. O. voor Noord-Holland een bedrag van 10 cent per are, waarop het be roep betrekking heeft, heeft gestort. Beroepschriften welke niet binnen de gestelde termijn zijn Ingestuurd komen niet ln behan deling. Uitslag van het beroep zal binnen een maand na ontvangst aan belanghebbenden worden toe gezonden. VERPLICHTE KOOLZAADTEELT. Hierover kan nog het volgende worden mede gedeeld. In afwijking van de vorige mededeeling is deze verplichting eenigszlns gewijzigd, Aan diengene welke zaalzaad op contract gaat •erbouwen van diverse koolsoorten, koolrapen, voeder- en mergkool kan ontheffing van de ver plichte koolzaadteelt worden verleend, voor zoo ver betreft de oppervlakte welke met die con tract-teelt ls bezet. Mocht op hetzelfde bedrijf groot gevaar voor kruisbestuiving bestaan dan is verdere onthef fing mogelijk. Inplaats van het koolzaad dient dan evenwel eenzelfde oppervlakte te worden beteeld met blauwmaanzaad ln het komende voorjaar. Dit geldt uitsluitend voor den con- teler en niet voor de buren. zeer bijzondere gevallen is eveneens ont heffing van de verplichte koolzaadteelt mogelijk, laar dan wordt men tevens verplicht blauw- aanbaad te gaan vefbouwen over een opper- .alfté welke tenminste SO "/o grooter is dan de oorspronkelijke koolzaadoppervlakte. Tenslotte wordt er nog op gewezen dat soms ook overdracht van de koolzaadteeltplicht moge lijk ls, nadat «men dit heeft verzocht op gemo tiveerde gronden. Tevens dient men dan aan te geven wie de verplichting wil overnemen boven zijn eigen portie. t DE PRODUCTIECOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. DORSCHEN OOGST 1912. Van de oogst 1941 is een gedeelte met vloeibare brandstoffen gedorseht, het restant met genera toren, locomobielen of eleetrisch. Voor de oogst 1942 zullen practi6ch gééo vloei bare brandstoffen beschikbaar gesteld worden, zoodat met bijna uitsluitend aangewezen zal zijn op de navolgende aandrljfkrachten voor dorwh- machines: le. electricitelt; 2e. turf- en anthraciet-gasgeneratoren; 3e. locomobielen. Het beschikbare dorschmaterlaal zal zoo econo misch mogelijk gebruikt dienen te worden; het verplaatsen van de machines mag niet over te verre afstanden geschieden en is het noodzake lijk. dat zij ln een bepaald gebied blijven. Met het oog hierop zijn er dorschrayons ge vormd en wel rayons, waar uitsluitend elee trisch gedorseht zal moeten worden en rayons, waar een generator of een locomobiel als aan- drljfkracht gebruikt zal kunnen u-orden. In tegenstelling met andere Jaren kunnen de telers niet vrijgelaten worden in de keuze van degenen, die voor hun zullen dorschen. Bij de P. B. H.'s zal bekend gemaakt worden onder welken loondorscher de teler ressorteert of welke teler zelf dorscht; ook ls daar de aan- dryfkracht, die aangewend zal worden, bekend. Diverse omstandigheden kunnen oorzaak zijn, dat dc loondorscher het hem toegewezen rayon niet geheel zal kunnen afdorschen. Indien op een bedrijf een voor de aansluiting van een dorschmachine geschikte electrlsche ge leiding aanwezig is of aangebracht kan worden, zulks uitsluitend ter beoordeelinf door den Prov. Voedselcommlss aris of diens gemachtigde, is het verbruik van brandstof, zoowel vloeibare als vaste, verboden, tenzy van dit verbod schrif telijk ontheffing wordt verloend door den P. V. C. of den P. B H. na overleg met het Bureau te Alkmaar. In het rayon, waar eleetrisch gedorseht wordt, dient men er rekening mede te houden, dat niet alle telers tegelijk kunnen dorschen, Dc P. B. H. bepaalt in overleg met het P. E. N. of G. E. B., wanneer men kan dorschen. Het Is vooral zaak tijdig de dorschvergunnlng aan te vragen en wel minstens 3 x 24 uur van te voren. Behalve het dorschbriefje wordt door den be- roepsdorscher en den zelfdorschcr een vcrant- wqordingsbrlefje voor de aandrljfkracht inge vuld voor de goede contröle op het kWh.-ver bruik en de brandstoffen. De beroepsdorscher* zullen tevens een dorschkaarl hebben btj te houden, die ln het dorschwagentje bij de kWh.- meter steeds aanwezig moet zijn. Om zooveel mogelijk eleetrisch te kunnen dor schen zullen vele transformatoren uitgewisseld dienen te worden om overbelasting van de net ten te voorkomen en zullen vele tijdelijke net ten gebouwd moeten worden. Dc mogelijkheid zal opengelaten worden meer dan éénmaal te dorschen De noodzaak hiervan dient uitsluitend ter beoordeeling van de P. V. C. of P. B -H. gelaten te worden. Op de bedrijven, waar de vorige oogst reeds eleetrisch gedorseht is, geschiedde dit op het be drijf zelve. Er l» maar weinig eleetrisch van het land afgedoracht. Het is zaak bij dezen oogst en vooral wanneer van het land af eleetrisch gedorseht zal worden, de machines aan dien kant van den akker te plaatsen waarde electrlsche leidingen loopen of bij ondergrondsche leidingen, daar waar oen voedingspunt aanwezig ls Voor bedrijfjes, waar minder dan 3 ha. te dor schen gewassen geteeld worden, zal geen elec trlsche aansluiting gemaakt worden; voor bedrij ven van 3 tot 6 ha. zal de afstand van de dorseh- plaats tot aan het voedingspunt een belangrijke factor zijn voor een al dan niet electrlsche aan sluiting. De eigenaars van bedrijven, waar niet elee trisch gedorseht kan worden kunnen in goede samenwerking de schelven bij hun buren plaat sen. indien men daar wel eleetrisch kan dorschen. Op sommige plaatsen zijn reeds besprekingen gevoerd voor de mogelijkheid om op een cen traal punt eleetrisch te dorschen, zooals dit reeds te warmenhulzen geschiedde met de vorige oogst. Vooral in West Friesland met zijn vele kleine telers, alwaar men met kleine hekelmachlnea dorscht, die aangedreven kunnen worden door electromotoren van 5—8 P.K. en op het bestaan de lichtnet aangesloten kunnen worden, zullen de telers zelf een regeling dienen te treffen in overleg met den P. B. H. en den gemachtigde van den P, V. c., die het eleetrisch dorschen in die streken verzorgt. Wat het dorschen van het land af bejreft, ls, vooral bij eleetrisch dorschen hierboven reeds gewezen op het plaatsen der machines. Wanneer men echter buren hielt, die eleetrisch van het land willen dorschen zal men moeten samen werken o.a. door elkander met wagens en paar den te helpen.waardoorimen ook den kleinen ver bouwers de gelegenheid geeft om te dorschen. Het dorschen zal zoo weinig 'mogelijk stag natie mogen ondervinden, Een leder zal dus niet alleen ln zijn eigen belang, doch ook in het be lang der voedselvoorziening cr toe dienon mede te werken, dat het dorschselzoen 1942 ondanks de vele moeilijkheden, die zich voor kunnen doen, een zoo vlot mogelijk verloop heeft en er voor te zorgen, dat onze broodgraanvoorziening geen gevaar loopt. In een van de volgende publicaties gullen nog nadere mededeehngen worden gedaan omtrent de stroomafname en de methode van de stroom- berekenlng. LEVERING VAN RUNDVEE OP DE MARKT. Den veehouders zij er nogmaals op gewezen, dat rundvee slechts mag worden aangex-oerd op een markt, Indien een lastgeving daartoe wordt ontvangen. Dit geldt voor alle leveringen en om vat dus ook elke contractueele levering, alsmede vrijwillige levering. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSAJUS VOOR NOORD-HOLLAND. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem (aanvang van den cursus 1 September 1942) Zij, die het onderwijs aan bovengenoemde school wenschen te volgen en zich nog niet hebben aange meld, kunnen zich alsnog als leerling laten inschrijven op Maandag 3, en Dinsdag 4 Augustus a.s. des .avonds tusschen 8 en 9 u. aan de school Zijlvest 25 A (H.B.S. A). Geboórtebewijs en schoolrapporten medebrengen. Vlugkokend H-O en Quaker havermout bespaart U gas en eleetriciteit H-0 en Quaker zijn in minuten klaar, zij besparen U dus gas en eleo triciteit, zijn gemakkelijk te bereiden, maar boven alles: zijn een'krachtige, gezonde voeding. Ontvangt U nog bonn$n voor ha vermout. vraag dan ook nu naar het beste dat er is. vraag naar H-O of Quaker. Verlangt dispergon tegen tandsteen voor Uw oude tube! flinke tube 25 c» ZEER GROOTE TUBE 37% ct. N. BOXS, SOENDAPIEIN 35 VAN 5 TOT EN MET 8 AUGUSTUS Waarnemend Is CHR. PETERS, Rijw.handel De Poort, Gen. Cronjéstraat 6. AANVANG DER 9de PREMIETREKKING DER N.V. „HAIGHTON CO." De uitslagen der trekking zullen regelmatig in DIT BLAD verschijnen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 7