Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Vóór IJmuider Athletiek- vereeniging en Sportdag! IJmuiden kan op medewerking van Suomi rekenen. (Van onzen correspondent) Velsen-Noord, Vrijdag. Het is weer bijna een maand geleden dat in ons blad een actie tot stichting van een specifieke athletiekvereeuiging te IJmuiden werd in gezet. Deze actie heeft veel stof doen opwaaien onder hen, die de athlctiekbcoefcning bij zonder aanhangen, doch door het gemis van een plaatselijke vereeniging tot nu toe veel al het bij voornemens hebben gelaten en dus nimmer zich hiervoor actief hebben kunnen toonen. Toch heeft een en ander niet nagelaten indrukken te doen weergeven en denkbeel den te doen overwegen, zooals wel uit de verschillende sportkringen is gebleken, die zich voor de stichting van een specifieke athletiekclub uitspraken en ook de moge lijkheden daartoe niet hebben onderschat Het bestuur van Suomi, welke vereem- ging zich in een steeds grootere belangstel ling mag verheugen, hebben wij naar zijn meening inzake een athletiekvereeniging te IJmuiden gevraagd. Het kon zich volkomen de behoefte daarvan indenken en zou 't tot stand komen van een IJmuidensche athle tiekvereeniging uit het oogpunt van bevor deren der athletiek zeker toejuichen. Overi gens onderstreept het Suomi-bestuur in alle deelen de In ons blad weergegeven uiteen zetting van den heer J. de Vries, secretaris district Noordholland N.A.U. Met betrekking tot het organiseeren van een „sportdag" te IJmuiden, waarvan even eens sprake was, beweerde het Suomi-be- stuur hiervoor vanzelfsprekend bijzonder veel te voelen. Een „sportdag" zou de jon geren stimuleeren athletiek te gaan beoefe nen en tevens de mogelijkheid tot een kern achtige propaganda bieder^. Doch het zal volgens „Suomi" waarschijnlijk te laat m het seizoen worden om dit jaar nog zulk een sportfestijn te doen plaats hebben. In derdaad is hét nu te laat. (Red.) Maar wat in het vat zit, verzuurt niet' IJmui- 'den kan in alles op de medewerking van „Suomi" rekenen R.K. Zwemclul) jubileert. 6 September herdenking. Dezer dagen mocht bovengenoemde club haar eerste lustrum vieren. Daar velen harer leden van vacantie profiteeren is de officieele herdenking uitgesteld tot 6 Sep tember. Een zwemmid'dag met verschil lende attracties staat dan op het program ma. Gezien den afzwemmiddag in het begin van dit jaar, kan men er van verzekerd zijn, dat ook' dan het alles tezamen zal klinken als een klok. Inmiddels hopen bestuur en lesgevend personeel volgende week alvagt een uit stapje te maken naar Arnhem en Om streken. Ook thans weer blijken de heeren Van den Boogaard en Van den Broek zeer actief te zijn. Op een en qii'der komen we ter gele gener tijd nader terug. De Moerberg ook 's morgens open. In verband met den grooten toeloop heeft de heer Arends, beter bekend als Oom Henk, zich belangeloos beschikbaar gesteld om ook gedurende de morgenuren het toe zicht te houden op het speelterrein van De Moerberg aan de Cornelis Drebbelstvaat. Van tien tot twaalf uur zal de jeugd dus volop kunnen genieten. De middaguren blijven normaal gehandhaafd1. Dienst apotheken. De dienst der apotheken zal Zondag dooi de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeër weg worden waargenomen. Van he den tot en met Vrijdag is de inrichting ook met den avond- en nachtdienst belast. Burgerlijke Stand. GEBOREN: E. L. Roemer, z„ Gr. Houtweg 181. Velsen-Noord: P. J- de Vos. z„ Rijksweg 202. Vel- sen- K B. v. d. Steen. d.. Jb. v. Heemskerk- straat 38. IJmuiden; G. Visser, d„ Kievitslaan 23 IJmuiden: P. Hoekstra, z„ v. Galenstraat IJmuiden; D. Koster, z., Schulpweg 5. Velsen, L, Kramer, d.. Huljgensstraat 81. IJmuiden. OVERLEDEN: A. Mulzer, 58 J-. echtgenoote v J. v. d. Plas, Annastraat 33. IJmuiden; H. Schrai 31 j., echtgen. v. M. Noot, Rijksweg 250, Sant poort. Gevonden voorwerpen. Zooals wij elders in dit blad mededeelen, zijn aan het hoofdbureau van politie in lichtingen te bekomen inzake een bankbil jet van honderd gulden, dat in de gemefcnte Velsen is gevonden. n_ Het lijstie der in het tijdvak van 23 tot en met 30 Juli gevonden voorwerpen vermeldt verder: een kinder-armband, enkele .portc- monnaies. een bruin tule sjaaltje, twee aardappelbonnen, een rozekrans (waaraan twee medailles), een sleutel, een bankbiljet van twintig gulden, een paar gele dames handschoenen. een R.K kerkboekje, een paar gymnastiekschoentjes van een kind van zes jaar, een grijs colbertjasje mét brief ten name van Ravenstein, 'n bril met hoorn montuur, een manchetknoop, een bruine zeildoeken damestasch en een rood-bruine ceintuur. Aan 't hoofdbureau van politie, Tiberius- plein, zijn eiken werkdag van elf tot twaalf en van vier tot vijf uur inlichtingen te be komen, 's Zaterdagsmiddags uitgezonderd. Telefonisch worden er geen gegevens mede gedeeld. GESLAAGD. Voor het diploma Engelsche Handelscor respondentie van de Associatie voor Prac- tijkexamens slaagde mej. Corrie Schilder te Velsen. NED. HERV. EVANGELISATIE. Voor de Nederlandsche Hei-vormde Evan- felisatie zal Dinsdagavond in het lokaal hanjestraat 8 de heer Luitjes van Oegst- geest optreden. De Pont De Kribbebijter. In de komende dagen zullen de bezoe kers van Bioscoop De Pont de Nederland sche rolprent De Kribbebijter kunnen ga deslaan. Deze film is weliswaar geen on bekende, doch we twijfelen er niet aan, of velen zullen zich de moeite getroosten om de komische geschiedenis nogmaals te beleven. Vooraf wordt lehalve de gebruike lijke journaals een aardige Polygoon film onder den titel „Land en Water" vertoond. De liefheb bers van de zeilsport zullen bij de fraaie opnemingen van het Sneeker- en Kager- meer met htm vele jachten naar harte lust kunnen genieten. In de hoofdfilm speelt Cor Ruys zijn rol als de driftige slotheer op onverbe terlijke wijze. De Kribbebijter kan zich namelijk niet vereenigen met de huwe lijksplannen van zijn zoon Willy. Daar deze toen met het „typjuffie" in het hu- wekelijksbootje stapte moest hij het land goed verlaten. Voor de dochter Mary ontstaan even eens moeilijke problemen, want ook haar geliefde Mr. Van Baarle kan de gunst van zijn schoonvader De Kribbebijter niet winnen. De geschiedenis zou wellicht een drama geworden zijn, als niet Louis de Bree als oom Moeki steeds voor de noo- dige vroolijkheid zorgt. Hij immers, weet altijd raad en trots alle spannende mo menten volgen de verrassende verwikke lingen elkaar snel op. Door zijn listige be middeling is het zelfs mogelijk, dat de onbekende schoondochter tijdelijk als huishoudster fungeert. De geïmproviseerde echtgenoot voor Mary, de heer Schimmelman, brengt de lachspieren in werking, doch heeft geen kans. Tenslotte, als de eigenlijke huishoudster £en dierentemster opdaagt, volgt de sen- sationeele ontknooping. Voor de zooveel- ste maal komt oom Moeki (Louis de Bree) om De Kribbebijter te kalmeeren. Het besluit willen wij echter niet verklap pen, want het temperamentvol heerschap ziet zich geplaatst voor een serie overrom pelende feiten en dus Behalve Cor Ruys en Louis de Bree verschijnen Frits van Dongen, Louis Bo- rel, Mary Dresselhuijs en Dolly Mollin- ger op het witte doek. Alhoewel in de gegevens, waar uit deze film is samengesteld, de gebeurtenissen als onderdeelen van een puzzle bij elkaar passen, is men er in geslaagd om het pu bliek kostelijk te vermaken. Wellicht zullen dan ook velen de ge legenheid gebruiken oni een der voorstel lingen bij te wonen. H. J. DE VRIES. Bioscoopbezoekers, attentie! Wijziging in regeling voorstellingen. In de regeling der bioscoopvoorstellingen van het Rex- en het Thalia-Theater zijn wijzigingen gekomen, waarvan de filmlief hebbers goede nota dienen te nemen. De voorstellingen in Rex beginnen van heden af te half acht. in plaats van te acht uur. In Thalia worden voortaan 's Vrijdags en 's Dinsdags twee voorstellingen gegeven, welke te half zeven en half negen zullen beginnen. Zondag heeft er in Thalia alleen te drie. uur een matinee plaats. Onbezorgde vacantie? Nu de vacanties begonnen zijn. heeft' de jeugd ten volle de gelegenheid om van haar vrijheid te genieten. Het spreekt als vanzelf, dat er naar hartelust wordt gespeeld, doch nogmaals is het noodzakelijk om de jongens en meisjes op gevaren te wijzen. Nogsteeds vergeten velen, dat de rijweg geen speelterrein is. Al blijkt de verkeersdrukte sterk te zijn afgenomen, voor de jongeren zijn de mogelijkheden op ernstige ongelukken geenszins uit gesloten. De jongste verkeersvoorschriften ver bieden zelfs het spelen op straat. De kinderen zijn echter onbezonnen en storen zich niet spoedig aan een dergelijken maatregel. Ouders en op voeders dienen zich in dit opzicht van hun verantwoordelijkheid bewust te zijn. Het speeltuinwerk heeft ook op dif ter rein reeds zijn doeltreffendheid bewe- zerf. De jeifgd kan zich in de speeltuinen veilig en onbezorgd vermaken. Trekt er op uit, mènschen durft toch te léver. Breekt met de sleur, schudt het stof toch eens weg Kent de natuur, zij wil levenslust geven. Weest eens haar gast; zij zegt: „alles kom reg". Nog is het zomer, nog kunt ge vergaren Vreugde, gezondheid en moed voor wat komt. Hamstert er van, blijft het goede bewaren Straks geeft het kracht als de kachel weer gromt. Durft toch te leven! Vlucht eens uit de zorgen. Weest nog eens jong, het verkwikt en het sterkt. Veel wat zoo mooi is blijft voor u verborgen Veel wordt ook thans door uzelf nog beperkt Trekt er op uit, mènschen durft toch te leven Zoekt toch de Zon op, zij koestert u bly. Gaat eens naar buiten, al is het voor even, Plukt toch den dag, hij gaat spoedig voorbij. Bijplaatsing van meters gas en water. Verordening aangevuld. De burgemeester, op grond van de arti kelen 3 en 28 van de Achtste Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzon dere maatregelen op administratiefrechte lijk gebied (Verordening no. 152/1941) de taak van den gemeenteraad waarnemende, heeft besloten: de „Verordening regelende de voorwaarden voor de levering van gas over den gewonen meter en over den munt- fasmeter door het Gasbedrijf te Velsen" en e „Verordening regelende de voorwaarden voor de levering van water door het water leidingbedrijf der gemeente Velsen" aan te vullen. Er is nu een bepaling bijgekomen, krachtens welke de. directie van' deze be drijven, ingeval van verhuizing, niet tot meterplaatsing in het nieuw te betrekken perceel zal overgaan, vóór haar is gebleken, dat, vóór zooveel noodig, is ingeleverd de verklaring, bedoeld in art. 1 van het Besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken betref fende de bestrijding van wandgedierte dd. 29/30 Januari 1941, B.Z. no. 1 V. Marktprijzen. IJMUIDEN 31 Juli 1942, Tarbot, f 13,60, tong f 13,50—f 7,60 belden per k§. kleine schol 2e soort f 265—f 210, pulschol le soor f 200f 156, 2e soort f 114—£86, kleine schar f 110. pufschar ie soort f 84—f 61, idem 2e soort f 56— f 42, horsmakreel f 146, alles per 50 kg. Besommingen trawlers: IJM 86 Rijnstroom 30 mnd. £3200, ZK 68 Johannes 18 mnd. f 1809, KW1 De Zes Gezusters 15 mnd. f 1405, KW 150 Corne lis IJsbrand Willem 20 mnd. £1951, VL 80 Gezina 15 mnd. f 1608, VL 130 Noord-Holland 15 mnd, f 1640, VL 103 Voorbode 10 mnd. f 1347, SCH 161 Adriaan van der Zwam 15 mnd. 1509. Kotters: IJM 203 £1741, 1-ID 7 f661. Loggers: SCH 73 £2180,' SCH 402 £150, SCH 223 £782, KW 60 £1651, KW HO f818, IJM 283 £124?., SCHEVENINGEN 30 JuH. Met versche vlsch waren hedenochtend aan de markt de motorlog- gers SCH 15. H. Plug met £539. SCH 280, H, Mes- semaker met 788, SCH 260, H. Ouwehand met 870, SCH 47, J. van Beelen met f 863, SCH 110, G. Groen met f 618, de motorkotter SCH 37. C. de Jong 275, de motorschokker SCH 76, W. Rog f 1199 en 120 botters met tezamen f 30.517 b« somming. De prijzen waren: tarbot 19—£13. griet f4- £4,90, tong f4,90—f6,80, slips £2,80—£3.50, alles per kg., middelschol f 189—f 306, kleinschol f 129—f 240, pufschol f 89—162, bot f 70—f 210, poon f 140—f 196, schar f 54—f 62, alles per kist yan 40 kg. i SCHEVENINGEN 31 Juli. Met versche vlsch waren hedenochtend aan de markt de motor- loggers SCH 100, G. Green met 538, SCH 15, H. Plug met f 521, SCH 280, H. Messemaker met f 542, SCH 260, H. Ouwehand met f 606, SCH 41, Jac. van Beenen met f 761. De motorschokker SCH 76, w. Rog met f 851 en 105 botters met tezamen f 29.296 besomming. De prijzen waren: kleine tarbot f 3—6,80, griet f 4,30—f 5, kleine tong f 5—f 7, slips 2.80— f 3,20, alles per kg., middelschol f 159—260, klein schol £100—f120, pufschol £46—£90, bot f60— £194, horsmakreel £69—£78, poon f 100—f 189, schar f 36—f 64, alles per kist van 40 kg. BRIEFJE VAN £100 GEVONDEN. Aan het hoofdbureau van politie zijn inlich tingen te verkrijgen over een bankbiljet van £100 dat ln deze gemeente is gevonden. CONTRÖLE PERSOONSBEWIJZEN. Donderdagavond heeft de politie te IJmuiden Oost contröle op de persoonsbewijzen gehou den. Drie personen, die het bewijs niet bij 2lch hadden, werden bekeurd. Goede oogst voor V.Z.V. Groote overwinningen te Zaandam. De kampioensploeg V.Z.V. I speelde Vrij dagavond den laatsien competitiewedstrijd te Zaandam tegen Neptunus I. Zooals he: behoorde, was deze wedstrijd-een peuleschil voor de Velsenaren. Zij waren veel sneller zoodat ze steeds in den aanval waren, waar door al ras een goal door Schoone werd ge maakt. Wegens verzwemmen moest Schoone hierna het. water verlaten, bijna op den voet gevolgd door een man van Nep tunus. De Zaandammers hadden geen kans eenig doelpuntje te scoren, terwijl V.Z.V er voor de rust nog drie in het net depo neerde, resp. door Gottmer, Swier en Vis- man. Na de rust maakte V.Z.V. er een spelletje van, waarbij toch uitstekend werd "samen gespeeld. Swier vergrootte den voorsprong, /ele malen was het Neptunus-doel m ge vaar, doch de bal vloog dikwijls over de lat. Mede door het verkeerde plaatsen van Ch Visman naar zijn broer kreeg Neptunus de gelegenheid de eer te redden, waarvan ze een dankbaar gebruik maakte. De eindstand was 71. Waterlelie I—V.Z.V. (dames) 0—6 Op overtuigende wijze heeft ook het eer ste dameszevental de overwinning op zijn gastvrouwen behaald. Evenals Donderdag tegen H.C.C. I werd er sortis weer aardig geknoeid, want door het slechte plaatsen m er niqt behoorlijk worden samen speeld. Hetzelfde euvel van Neptunus geldt voor De Waterlelie: ze is niet snel genoeg. Als het nog eens critiek was voor net V.Z.V. - doel, wisten de Zaandamsche dames den bal niet te schieten. V.Z.V. wist zes maal het doel te vinden door goede schoten van mej. Buding (2), mej. Huisman (1), en mej. Kwak (3). Laatstgenoemde speelde weer, in tegenstelling met Donderdag, zoo als wij van haar gewend zijn. Er resten den Velser-dames nu nog twee wedstrijden, n.l. tegen Kroosduikers en het IJ. Vooral de wedstrijd tegen het IJ zal een zware dobber voor haar worden. Er is ech ter al meer dan eens getoond, dat zij tegen een goede tegenstander ook beter spel kun nen leveren. Daarom, V.Z.V. zet je beste beentje voor entrain PERSONALIA. Te Utrecht slaagde voor de acte Fransch M.O.-a de heer A. Morrien te IJmuiden. VELSEN VÏSCHWEDSTRIJD. De Hoogovenvischclub De IJzeren Voorn zal Zondag een vischwedstrijd in de Staalhaven houden. Te half acht wordt begonnen. JAARVERGADERING. Vrijdag zal de vischclub De IJzeren Voorn haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering houden. De bijeenkomst heeft in het Staten- huis, te Beverwijk plaats. NED. HERVORMDE GEMEENTE. De heer J. de Haan heeft bedankt als ouder ling van den Kerkeraad der Nederlandsch Hervormde Gemeente tc Velsen. SANTPOORT Terrasvogels ten strijde. Ook tweede elftal in tournooi. De drie vrije Zondagen voor de competitie worden door Terrasvogels, zooals we eerder hebben medegedeeld, gebruikt om aan het Mid-Kennemerland-tournooi deel te nemen. Ook het tweede elftal komt, in een tournooi en wel 23 en 30 Augustus in dat van T. C., eerste klasser der afdeellng Am sterdam van den Nederlandschen Voetbal bond. Behalve door Terrasvogels 2 wordt hieraan deelgenomen door D. T. C., S. D. W., derde klasse N.V.B. en Gold Star, vierde klasser N.V.B. Ongetwijfeld zullen onze plaatsgenooten alles ln he.t werk stellen om goed voor den dag te komen. In de eerste plaats moet men in aanmerking nemen, dat zij houders van dén wisselbeker zijn en verder, dat zij zich goed voor de competitie willen voorbereiden. Zeker zullen hun verrichtingen met veel belang stelling worden tegemoet gezien. Verder kan nog uit het Terrasvogels-kamp Ren i'gemeld, dat de plannen voor de op ing van een supporters-vereeniging ver gevorderd zijn. Bij het Mid-Kennemerland- tournooï zal er voor de initiatiefnemers veel zijn te doen. HERVORMDE GODSDIENSTOEFENINGEN. Zondagochtend zal in de Ned. Herv. Kerk niet, zooals ons was medegedeeld, ds Visser van het Provinciaal Ziekenhuis voor gaan, doch ds. H. Visser van Terborg. I laatste behoort tot de vrijzinnige richting. 's Middags om 4 uur is er dienst in de kapel Ds. J. Adr. Visser zal hierin voorgaan. Hervormde Evangelisatie in kerkelijk verband. Wat dit beteekent. (Van onzen medewerker). Zooals wij reeds mededeelden is de Santpoort- sche Ned. Hervormde Evangelisatie thans ln kerkelijk verband opgenomen. Van verschillende zijden bereikten ons vragen Wat wil dat eigenlijk zeggen? Bestaat de Evan- gellsatlevereenigïng nu niet meer? Worden er nu nog wel diensten in de akpe! gehouden? Om op al deze vragen het juiste antwoord te kunnen geven, hebben we ens tot den heer L. Gorter, secretaris der Evangelisatie, gewend. De/e gaf ons de volgende uiteenzetting: „Aan het verzoek door onze Evangellsatlever- eeniging eenige weken geleden aan den Ker keraad der Ned. Herv. Gemeente, alhier gericht om inzake de verhouding Kerk-Evangellsatle te 'lUen handelen o\'ereenkornstig den wensch der Synode onzer Kerk, is door den Kerkeraad thans gevolg gegeven. Ofschoon de getroffen maatregelen principieel niet van diep ingrijpenden aard zijn. zoo kan toch wel worden vastgesteld, dat een nieuw sta dium ls bereikt in de wederzljdsche betrekkingen tusschen Kerk en Evangelisatie. Doch hierover, zoo aanstonds, laten wij vooral de genomen maatregelen in oogenschouw nemen. Deze behelzen, dat de Kerkeraad heeft inge steld een „Evangelisatie-commissie" waarvan leden zijn benoemd: vier leden van den Kerkeraad t.w. ds, R. H. Oldeman en de heeren E. A. van der Kllft, A. P. F. Bijtelaar en E. Enschedé, benevens de bestuursleden der Evan gelisatie, die stemgerechtigde lidmaten zijn der Santpoortsche gemeente; tot buitengewone leden zijn benoemd de bestuursleden der Evangelisatie, die, hoewel lidmaten der Ned. Hervormde Kerk. toch niet stemgerechtigd zijn te Santpoort, om dat zij buiten het gebied der Santpoortsche ker kelijke gemeente wonen. Overigens staan deze z.g. buitengewone leden in elk opzicht in de u t- oefening van hun functie als leden der com missie met de gewone leden gelijk. Tegelijkertijd heeft de Kerkeraad den voor ganger-evangelist der Evange'isatle benoemd tot hulpprediker in de gemeente Santpoort, door welke handeling cand. J. Adr. Visser een offi cieele functie ln de Ned. Hervormde Kerk heeft gekregen. Welke is nu de strekking var. deze regeling en welken invloed zal zij hebben op de situatie ln onze gemeente? De taak van de Evangelisatie-commissie wordt eenvoudig en duidelijk door de officieele syno dale Commissie van Advies aldus omschreven: „aan deze evangelisatieconjmissie (is) op te dra gen den voortgang van den arbeid der betrok ken Evangelisatie en haar voorganger in ker kelijk verband te verzekeren". Niet meer en niet minder! Alle nadruk moet hier vallen op „voort gang van den arbeid" en op „in kerkelijk verband". Het ls de zeer beslist uitgesproken be doeling, dat het werk der Evangelisatie in vollen omvang onbelemmerd voortgang vindt; grond slag en doel blijven zooals omschreven in de statuten der vereeniging. In wezen verandert er dus niets. De verandering is louter van formee- len aard en dit wordt uitgedrukt door de woor den „in kerkelijk verband". Deze woorden ge ven aan waar het om gaat In de huidige omstandigheden is het gewenscht, dat de bedoeling en de aard van het werk dei- Evangelisatie klaar tot "uitdrukking komen, zoo dat twijfel daaromtrent uitgesloten is, ook bij de niet-kerkelijke wereld. Ofschoon het werk der Evangelisatie in wezen naar de Kerk toe ge richt is, getuige de zinsnede ln de statuten om trent het bevorderen van den bloei der Ned. Hervormde Kerk in het bijzonder, zoo komt dit naar buiten niet duidelijk tot uiting, omdat de Evangeilsatiearbeid uitgaat van een vereeniging; van een organisatie, welke volkomen los staat van de Kerk, waarvoor dientengevolge de Kerk gee nerlei verantwoordelijkheid kan aanvaarden. Ter ondervanging van deze moeilijkheid heeft de reeds genoemde Commissie van Advies aan de Kerkeraden voorgesteld het werk der Evan gelisaties onder Kerkelijke hoede te nemen en wel in den vorm zooals thans hier Is geschied. In den gang van zaken komt practisch geen wijziging; het werk der Evangelisatie gaat rustig voort. Wel is er een verheugend nevengevolg te verwachten, n.l. de vergemakkelijking van het contact tusschen bestuur en kerkeraad. hetgeen de samenwerking op practisch gebied ten goede kan komen. Of dit contact een oplossing van de bestaande beginselverschillen naderbij kan bren gen? In het kerkeraadsbesluit, waarbij de Evan gelisatie-commissie in het leven Is geroepen, wordt uitdrukkelijk vermeld, dat niet is bedoeld om vooruit te loopen op een principleele en definitieve oplossing van de verhouding van den Kerkeraad en de Evangelisatie. Of plaatselijk contact zal kunnen bewerken dat de principleele moeilijkheden worden uit den weg geruimd, wel ke in onlosmakelijk .verband staan met den nood toestand onzer geheele Kerk? De getroffen nood maatregel beklemtoont veeleer den waren, on- kerkelijken aard; der verhouding, welke in ons dorp reeds meer dan 50 jaren bestaat; wellicht, dat de begeerte naar een oplossing des te sterker naar voren komt.'Dit zal dan moeten geschieden In 'den kerkdijken weg van gebed en broeder lijk overleg." Tot zoover deze uiteenzetting. Volledigheidshalve merken wij hierbij nog op, dat de thans tot stand gekomen Evangelisatie commissie wordt gevormd door de heeren ds. H. Oldeman, A. P. F. Bijtelaar, A. Bruines, E Enschedé, L. Gorter, G. de Jonge, E. D. v. Kllft, H. Harmsen, D. Peereboom, P. Rensen en J. Winters. FRUIT TE DUUR VERKOCHT. Een te Haarlem wonende fruithandelaar die te Santpoort met fruit ventte verkocht aalbessen UI cent per halve kg. te duur. Hij werd betrapt door een rechercheur die proces-verbaal op maakte. De venter bleek reeds eerder te Driehuis wegens het verkoopen van fruit tegen te noogen prijs te zijn bekeurd. De menschen. „Wanneer je een mensch goed wilt leeren bennen, moet je met hem 'n vacantie door brengen." Ik weet niet precies meer van wien ik die opmerking eens heb gehoord, maar de waarheid erken ik. Als je „buiten bent, gooi je het mom, dat je in het aage- lijksch leven onwillekeurig camoufleert, ver van je. Vooral wanneer er geen beken den in de buurt zijn. toon ie je zooals je bent en je bent er blij mee. Want iedereen, al zijn er wellicht lezers, die een andere opvatting huldigen, gevoelt er dikwijls be hoefte aan zichzelf te zijp.. Doorgaans kan het niet. Men moet zich een houding geven. Het gevolg is stierlijke verveling en onop rechtheid. Hier, op dit prachtige, rustige en onbe dorven platteland, voel ik me „thuis". Ik kan zoo oprecht praten met de menschen, die hun levenlang hier hebben gewoond. Neen, IJmuidenaar, zij zeggen niet achter je rug, dat het je „om iets te doen is". Zij .ïebben geduld om naar je te luisteren en begrijpen je dus. Zij geven je kalm en een voudig raad en aarzelen niet je metterdaad te helpen. Dat waardeer ik hier zoo. Het kikkert me op en stelt me in staat straks weer in een geheel andere sfeer verder te werken. Vooral 's avonds is het goed. Dan zitten we voor mijn huisje en we babbelen gezel lig. Roddelen? We denken er niet aan. Met belangstelling luister ik naar de .kleine" dingen van eiken dag, die mijn gastheer vertelt, omdat ze voor nem hoofdzaak zijn. Zelf praat ik niet veel. Rond me is het stil, alleen de rustige, gedragen stem van mijn gastheer hoor ik. En terwijl ik zoo, vrijuit zittend, luister naar zijn belevenissen met rijn vee en zijn land, tuur ik naar de verte die zoo wijd is. Het is hier alles zoo groot, zoo ruim. Hier passen geen benepen ge dachten. 's Morgens help ik mijn beminde in de vroege uren en als het een uur of tien is jnaken we een fiksche wandeling, 's Mid- 'dags trekken we er wéér op uit. Het ver kwikt ons. We voelen hoeveel gezondheid we krijgen. Mijn stadsche, bleeke kleur Ls verdrongen door een degelijk bruin. Ik voel het leven in mijn vingertoppen. Vermoeie- nRfcen ken ik niet meer, een gedrukte stem ming evenmin. Ik ben een ander mensch.. Eiken avond zitten we voor mijn huisje. Eiken avond praten we over kleine en toch zoo belangrijke dingen. Eiken avond leeren we elkaar beter kennen. Wanneer we elkaar in IJmuiden zouden hebben ontmoet, zou ik geen aandacht aan mijn gastheer hebben «schonken, zoo min als hij op mij zou let- en. Ik stel me voor hoe het zal zijn als ik hem nu in IJmuiden zal zien. Dan zal ik verrast en blij vzijn, dan zullen ze op mij aanstormen, de prachtige herinneringen aan deze vacantie. Het is aardig zooiets te be denken, als je het grootste deel van je vacantie nog voor den boeg hebt Er zijn menschen, die er van houden, in hun vrijen zomertijd van stad naar stad te snellen. Ze razen door het land, nemen hier een bioscoopje, bezoeken daar een schouw burg, bekijken elders winkels, bezichtigen musea en andere bezienswaardigheden. Hun tijd vliegt om. Vermoeid komen ze weer thuis. Als ik thuis kom zal ik uitgerust zijn. Wanneer men mij vraagt naar interessante belevenissen, dan zal lk slechts alledaag- sche verhalen kunnen doen. Ik heb louter rust gezocht. En ik heb gevonden ARGUS. Agenda IJmuiden. ZATERDAG 1 AUG. Thalia: Vrienden en Vrouwen. 8 u. Rex: Gevangene 317, 7.30 u. De Pont: De Kribbebijter, 8 u. ZONDAG 2 AUG. Thalia: Vrienden en vrouwen. 3 eR 8 uur. Rex: Gevangene 317, 3 en 7.30 uur. De Pont: De Kribbebijter. 3 en 8 uur. MAANDAG 3 AUG. Bioscopen: Zie ZatdWag. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178. 4377 5553 POLTTIE. Willemsplein 5400 BRANDWEER 5242 E.H.B.O., A. P. Bakker 5453 E.H.B.O., Velsen 4989 luchtbescherming, hoofdpost 414," antonius ziekenhuis 444' ijmuider apotheek 422! Kennemer apotheek4P0' Linksi Pantserwagens rollen aan voor den aanval op Rostof. De strijd vanuit de huizen j Holiand-p.k. Knödler-Pax Hoiland-c) - Rechts: De verovering van Rostof. Motor- ligt den bolsjewisten bijzonder. Reeds bij de eerste huizen der stad moesten de binnen- I rijders der Duitsche weermacht zijn in de binnenstad doorgedrongen, rukkende Duitsche troepen een sterken vijandelijken tegenstand breken. (Atlantic- (P.B.Z.-v. Eysden-p.k. Leher-Pax Holland-c) Links: 350 Nederlandsche vrijwilligers zijn Donderdag naar het Oostelijk front ver trokken. In den Dierentuin te 's-Gravenhage vond een afschcidspleohtigheid plaats. Vóór hun vertrek werden de manschappen toegesproken door den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, luitenant-generaal Seyffardt en SS Gruppenführer Rauter. Een overzicht tijdens het spelen van het volkslied. (Stapf-Borrius-Pax Holland-c). Rechts: In het Gem. Concertgebouw werd gisteravond een bijeenkomst gehouden van den Nederlandschen Volksdienst, waarop o.m. door den directeur-generaal, den heer F. W. van Vloten, het- woord werd gevoerd. Eeiuoverzicht van de goed gevulde zaal tijdens de rede van den heer Van Vloten. (Foto Peperkamp.) CASTRICUM ZIEKENDAG. Voor de zieken der R.-K. Parochie zal Woensdag 19 Augustus een ziekendag wor den gehouden in het Meisjespatronaat. Dit zal als kapel worden ingericht. Aan de zieken zal nader bekend worden gemaakt wat er op dezen dag gedaan zal worden. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot H. Brow slaagde aan dc Machinistenschool te Amsterdam voor het eindexamen B. M. Tevens is hij toegelaten tot de tweede klasse van de M. T. S., afdce- ling werktuigkunde, te Amsterdam. VEILING VAN WOENSDAG. Doperwten 16 ct. Peulen 16 ct. per Kg. Komkommers SVs.—13V2 ets. per stuk. Bloem kool 514 ct. per stuk. Sla 2 ct. per krop. Seldery 3 ct. per bos. Peterselie 3% ct. per bos. Capucijners 16 ct per Kg. Wortelen 7 ct. per bos. Snijbiet 6 ct. per Kg. Spinazie 10 ct. per Kg. Aardbeien 87 V2 ct. per slof, 35 ct. per Kg. Zonder dop 30 ct. per Kg. Zwarte bessen 42 ct. per Kg. Roode bessen 30 ct. per Kg. Kruisbessen 16 ct. per Kg. CASTRICUMSCHE ORKEST VEREENIGING. Behoudens goedkeuring der autoriteiten zal het bestuur van de Castricumsche Orkest Vereeniging voor leden en donateurs, in ver band met het tienjarig bestaan, in den loop der komende maand een uitvoering organi seeren. VERORDENING TER INZAGE'. De burgemeester brengt ter openbare ken nis, dat gedurende drie maanden op de secre tarie der gemeente ter lezing is neergelegd de door hem vastgestelde verordening inzake de vestiging en verhuizing binnen de ge meente Castricum. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Willy Cecilia Maria Krimp. Bak- kummerstraat 32 A; Cecilia Johanna Helena Maria Brouwer, Be verwijkerstraatweg 4; Jaco bus Johannes de Winter. Heerenweg 23; Lucia Christina van Bont, Schulpstrnat 17; Petrus Jo hannes Jacobus Brakenhoff, Schoutenbosch 27; Franclscus Hen He us Staats, Schoutenbosch 14. OVERLEDEN; Wulbert Zoontjes, 73 J.. wonen de tc Castricum. weduwnaar van Catharina Tramper; Job Visser. 90 J., wonende tc Castri cum. weduwnaar van Hilkc Visser. <JEHUWD: Jan Swart en Petronella Koppes. J. M. GOES OVERLEDEN. Onze plaatsgenoot de heer J. M. Goes, oud-lid van den vroegeren gemeenteraad en de voormalige Provinciale Staten is te zijnen huize te Driebergen-Rijsenburg in den ouderdom van 81 jaar overleden. De teraardebestelling heeft onder groote be langstelling op de R.-K. Begraafplaats al daar plaats gehad. GESLAAGD. Voor het examen Machineschrijven systeem „Groote", slaagden te Amsterdam de dames Annie Broeknulzer» er» M. Ver hoede en de heeren Charl van Aalst, Jac. de Beurs en M. Maas, laatstgenoemde met 304 lettergrepen per minuut. BOND VAN GEPENSIONEERDEN. De Bond van Gepensioneerden, afdeellng Kennemerland (Zuid), vergaderde in de zaal van café Brouwer. De voorzitter, de heer G. Wouters, opende met een woord van dank. Hij verheugde zich over de goede opkomst, vooral over het feit, dat wederom nieuwe leden present waren. In het bijzonder heette hij het lid den heer Bolander welkom, die na een langdurige ziekte hersteld is. Van het bestuurslid den heer T. Visser was bericht gekomen, dat deze wegens ziekte als secretaris bedankt Besloten werd hem dank le betuigen voor het vele dat hij voor de afdeeling heeft gedaan en een spoedige beterschap toe te wenschen. Tot secretaris werd by accla matie de heer. Gomes gekozen. Hierna volgde het verslag van de gehou den Bondsvergadering, welke nader werd toegelicht door den voorzitter. Daarna had een bespeking voor het voeren van propa ganda plaats, waarvoor een commissie werd benoemd: de heeren Mulder en Van der Vechte verklaarden zich bereid om in deze commissie zitting te nemen. Op voor stel van den heer Mulder werd met alge meene stemmen besloten het bestuur met twee leden uit tc breiden. De heeren Mul der en van' der Vechte werden bij acclama tie gekozen. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. De voorzitter antwoordde waarna deze met een woord van dank de geanimeerde bijeenkomst sloot.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3