Haarlemsche Courant Duitsche troepen reeds 180 k.m. ten Zuiden van den Don. Geen liefdadigheid, maar volkswelvaart 287e Jaargang N». 179 x x Abonnement p. week #,M, p. maand MS» p. kwartaal 3,41, franco p. post 3,73, losse nummers S eent. Advertentlën 15 m.m. 3,— elke m.m. meer 30 cent. Reclames dubbele priJ». Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. f 1,20. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. Ultp.t Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteuri 3. V. BAUDEWYXS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dacelljks behalve op Zon- en feestdagen. Zaterdag 1 Augustus 1942 Bureau* Haarlem; Groote Houtstraat S3, Bijkantoor: Soenda- pleln 37. Tel. Directie 130K. Hoofdredactie 1SW4. Redactie 10600, Administratie 1*724, llttt. Soendapleln 12230 Postgiro 13493». Directie PB. A- StBES - P. W. PEEREBOOM. Rivier over een front van 250 k.m. overschreden. Aanvallen der bolsjewisten aan Wolchijf en bij Leningrad afgeslagen. Luchtmacht heeft groot aan deel aan de successen. Koetsjefskaja en Salsk genomen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Duitsche, Roemeensche en Slowaaksche troepen hebben den benedenloop van den Don over een breedte van 250 Km. overschre den en de in dezen sector ter verdediging opgestelde vijandelijke strijdkrachten t slagen. De vijand, die in volslagen vlucht en wanorde terugstroomt, wordt door snelle formaties en vooruïtgezonden afdeelingen der infanterie en door divisies jagers vlak op de hielen gezeten en hem is reeds thans op ver scheidene plaatsen in voorbijstrevende ach tervolging de verdere terugtocht afgesne den. De toppen der Duitsche aanvalslegers staan reeds op 180 Km. ten Zuiden van den Don. a Om het belangrijke spoorwegknooppunt galsk wordt sedert Vrijdagochtend gestre den. Een divisie infanterie heeft Koets jefskaja ingenomen. Het aantal gevange nen en de buit nemen voortdurend toe, doch »Ün bij den snellen opmarsch tot dusver niet te overzien. Het luchtwapen heeft in onophoudelijk op treden ingegrepen in de achtervolgingsge vechten, het drgef talrijke colonnes uiteen en verhinderde, dat de tegenstander zich op nieuw nestelde. In de groote bocht van den Don hebben Duitsche en Romeensche troepen den vijand over de rivier geworpen. Italiaansche forma ties hebben plaatselijke, door tanks gesteunde Sowjet-aanvallen .bloedig afgeslagen. Uit- braakpogingen van ingesloten vijandelijke strijdkrachten en ontlastingsaanvallen der Sowjets bleven vruchteloos. Bij deze gevech ten heeft de vijand Donderdag 62 tanks ver loren. Ook in de bocht van den Don hebben formaties gevechtsvliegers en slagvliegtuigen^ ïn de aanvalsoperaties ingegrepen. Den ravi- tailleeringsverbindingen der bolsjewieken werd op spoorwegen en waterwegen overdag en des nachts zware schade toegebracht. In het gebied van R z j e f zijn krachtige aanvallen der bolsjewieken, ten deele in tegenaanvallen, afgeslagen en daarbij zijn 40 tanks vernield. Aan het front van de W o 1 c h o f en voor Leningrad zijn plaatselijke aanvallen van den vijand mislukt. Bij pogingen der bols.iewiekqp om de Newa over te steken werden 7 booten vernietigd. In de Finsche golf neeft het luchtwapen een vijandelijk luchtsteunpunt op het eiland Lavansaari bestookt. In Egypte hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den nacht van 2930 Juli verschei dene vliegvelden bij Cairo bestookt met bom men van zwaar kaliber. In loodsen en tank kampen ontstonden verscheidene groote bran den. Voltreffers tusschen dicht bü elkander staande vliegtuigen richtten zware vernie lingen aan. Van twee vliegtuigen, die Donderdagmid dag boven N o o rd-D u i t s c h kustgebied hebben gevlogen, is een tijdens luchtgevech ten neergeschoten. Nog 17 Brilsche vliegtui gen zijn aan het Kanaal en aan de Noorsche kust neergeschoten. In de wateren van Brighton hebben lichte gevechtsvliegtui gen overdag een koopvaarder van 3000 brt. tot zinken gebracht. Donderdagnacht heeft het luchtwapen met vr\j sterke strijdkrachten zijn aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Bir mingham herhaald. De verkenning in de vroege ochtenduren deed zien, dat talrijke ïeer uitgestrekte branden woedden. Zooals in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten de vijandelijke scheepvaart weer zwaar getroffen. Uit krach tig beschermde konvooien werden in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust tot zinken ge bracht vijf schépen met 41.000 brt.. 12 afzon derlijk varende schepen met 73.000 brt.. vijf vrachtzeilschepen en een bewakingsschip. Voor de Westkust van Afrika zeven schepen met 53.000 brt. en in het Oostelijke bekken van de Middellapdsche Zee vijf vraehtzeil- schcpen. Uit konvooien in den Atlantischen Oceaan werden door torpedotreffers zwaar beschadigd een torpedojager en twee schepen met 17.000 brt. en in de wateren van Cyprus een Britsche torpedojager. Het Duitsche duikbootwapen heeft daar mede de torpedeeringen van deze maand ver hoogd met opnieuw 167.000 brt. De vijand verloor weer 24 koopvaardijschepen, tien vraohtzellschepen en een bewakingsvaartuig, behalve de als beschadigd vermelde schepen en torpedojagers. In Geallieerde havens wachten goederentreinen vergeefs. Met betrekking tot de nieuwe groote suc cessen van de Duitsche duikbooten deelt het opperbevel der weermacht nog het volgende mede Het tot zinken brengen der schepen ge- •ehiedde in een operatiegebied van meer dan 5200 zeemijlen. De zware bescherming van Doelen bij Cairo en te Birmingham bestookt. 5 Britsche vliegtuigen boven Malta neergeschoten. Aanval ten Z. van El Alamein afgewezen. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Een vijandelijke aanval ten Zuiden van El Alamein is duidelijk teruggedrongen door onze detachementen. Normale activi teit van verkenningselementen van weers zijden aan de rest van het front. De sterkte Tobroek is gebombardeerd door Britsche toestellen, waarvan er één door het afweer geschut werd neergeschoten. Het stortte brandend omlaag. De schade is beperkt, er worden geen verliezen gemeld. Boven Malta Werden tijdens bombardementsacties van Italiaansche en Duitsche luchtformaties le vendige gevechten geleverd, waarbij de R.A.F. 5 toestellen verloor, die neergescho ten werden door jagers der Spil. Een van onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis terug. Volgens Dags Posten heeft de hertog van Devonshire in het Britsche Hoogerhuis ver klaard. dat van de Indische brigade, die in Noord-Afrika strijdt, slechts een enkele overlevende zonder verwondingen was over gebleven. zijn bedreigde zeewegen door den vijand kan niet verhinderen, dat zijn schepen zoowel aan de Amerikaansche als aan de Afrikaansche kust op het uitgestrekte zeegebied van den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee aan de duikbooten van de Spilmogend- heden ten offer vallen. Het feit, dat er zich onder de tot zinken gebrachte schepen niet minder dan 10 zeilschepen bevinden, is ken merkend voor het toenemende gebrek aan scheepsruimte van den vijand. Daar de zeil schepen niet, zooals de grootere schepen vei op zee behoeven te gaan, doch in de onmid dellijke nabijheid van de kust hun plaats van bestemming trachten te bereiken, staan zij niet in dezelfde mate bloot aan de aanvallen der duikbooten als de grootere koopvaardij schepen. Als gevolg van het gebrek aan scheeps ruimte erv de onveiligheid der zeeroutes zijn duizenden bedienden en arbeiders werkloos geworden. Belangrijke petro- leummaatschappijen zooals de „Sf&ndard Oil" en de „Shell" hebben een groot ge deelte van hun personeel moeten ontslaan. Op de kaden der Amerikaansche havens, zoowel aan den Atlantischen als aan den Stillen Oceaan stapelt het oorlogsmateriaal zich op, aangezien men door gebrek aan scheepsruimte tevergeefs op verzendmogelijk- heid wacht. Volgens een mededeeling van den Amerikaanschen admiraal Greenslade, wach ten duizenden volgeladen goederentreinen op omslaan hunner ladingen. Het project van ingenieur Henry Kaiser die aan Washington voorgesteld heeft de constructie van vrachtbooten op te geven en plaats daarvan 5000 transportvliegbooten tc laten bouwen, wordt; heftig bestreden door talrijke deskundigen 'van het bureau voor oorlogsproductie. Deze experts zijn van mee ning dat dit plan niet zal kunnen uitge voerd worden omdat er gebrek heerscht aan zekere grondstoffen o.a. aan chroom. Kaiser vertoeft op dit oogenblik te Wash ington waar hij Roosevelt voor zijn project tracht te interesseeren. Canada's premier beleedigt parlementslid. In het Canadeesche parlement is het tot een conflict gekomen tusschen Mackenzie King en de conservatieve oppositie. Het ;ing hierbij om de Canadeesche troepen, die iet vorig jaar naar Hongkong zijn gezon den en op een verloren post onder.'de Ja pansche aanvallen zware verliezen hebben geleden. Een conservatieve afgevaardigde ver langde van den minister-president voor lezing van een briefwisseling over deze kwestie met den vertegenwoordiger van de Kroon. Hij herinnerde bovendien aan een schrijven van Kolonel Drewes over het zelfde thema en. verlangde hiervan even eens voorlezing. |>e premier wond zich hier over ten slotte zoo op, dat hij den woord voerder voor vlegel uitschold. Toen na een korte pauze van hem verlangd werd, dat hij zich wegens deze uitlating zou verontschul digen. gaf Mackenzie King toe. dat het hierbij om een onparlementaire formule gaat, maar het optreden van zijn politieken tegenstander had volgens hem deze karak teriseering toepasselijk gemaakt. Hierdoor werd de situatie uiteraard nog spannender. De ontevredenheid der conservatieven be perkt zich niet tot het streven der regee ring om de militaire bepalingen ten aan zien van de weermacht te veranderen, maar ook op economisch gebied is men met den premier en de overige leden van het Kabi net niet tevreden. Drie Japansche luchtaanvallen op Townsville in Australië. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat vliegtuigen van de Japan sche marineluchtmacht op de avonden van 25, 27 en 28 Juli Townsville. stra tegisch punt in Noord-Oost-Australië, hebben aangevallen en aanzienlijke schade hebben aangericht aan de vij andelijke luchtbasis en aan andere mi litaire inrichtingen. Canadeesche soldaten moeten ook buiten Amerika vechten. De Canadeesche senaat heeft Woensdag het wetsontwerp, op grond waarvan Cana deesche soldaten ook buiten Amerika deel kunnen nemen aan den oorlog, aangenomen. Om in kracht te treden, wacht het nog slechts op de onderteekening van den gou verneur-generaal. Naar uit Ottawa wordt gemeld, zal deze spoedig geschieden, daar hij juist in opdracht van Churchill op een spoedige behandeling van dit ontwerp heeft aangedrongen. Berlijn over de Spaanscli- Portugeesche toenadering. De diplomatieke bedrijvigheid tusschen Spanje en Portugal, die tot uiting komt in talrijke wederzijdsche bezoeken, wordt te Berlijn beschouwd als een bewijs voor de nauwe betrekkingen tusschen beide landen, welke berusten op een aantal gemeenschap pelijke belangen. Daartoe behoort, zoo zegt men te Berlijn, ook het gevoel van een gemeenschappelijke bedreiging. Van een bedreiging van Spanj^of Portugal Üoor de Spil kan geen sprake zijn, maar er ziin zekere uitlatingen van Roosevelt, die blijk geven van Amerikaansche belangstelling voor zekere eilanden. Uit dit oogpunt be ziet men ook de van tijd tot tijd bekend wordende verschepingen van Spaansche en Portugeesehe troepen naar de Azoren en de Canarische eilanden. FORSCH OPTREDEN TEGEN BRITSCHE DIENSTWEIGERAARS. De Britsche minister van binnenlandsche zaken, Mori&son, heeft drastische maatre gelen genomen tegen de 17.000 aanhangers der secte van „getuigen van Jehova", die wegens gewetensbezwaren krijgsdienst wei geren. De leider der secte is uitgewezen uit En geland en moet terugkeeren naar de Ver. Staten. Van de leden bevinden zich er 440 in de gevangenis, daar Morrison deze secte niet erkent als religieuze vereeniglng. Duitsch materiaal ^oor de Turksclie spoorwegen. De Turksche minister voor het verkeers wezen heeft in een verklaring aan de pers den transporttoestand in Turkije bevredi gend genoemd. Hij deelde o.a. mede. dat de laatste maand 14 locomotieven en 248 wa gons uit Duitschland ziin aangekomen en dat nog 315 wagons verwacht worden. Bo vendien heeft Turkije uit Duitschland 200 wielen voor locomotieven en wagons ont vangen. Z. Afrika's ontwikkeling ten koste van Engeland. De Unie van Zuid-Afrika heeft sedert hel uitbreken van den oorlog krachtige pogin gen aangewend om een gedeelte van den weggevallen invoer op andere wijze te dek ken. In den tijd van September 1939 tot September 1941 werden 158 nieuwe fabrie ken opgericht, waarvan het grootste gedeelte voor het civiele verbruik werkt. Met welke gevoelens Engeland deze ontwikkeling ga deslaat kan men nagaan, wanneer men weet. dat elke nieuwe fabriek in de Unie van Zuid-Afrika een verminderde exportmoge lijkheid voor de Britsche industrie betee- kent. Duitschlands verdediging van West-Europa Van bevoegde zijde wordt gemeld: Achter den Europeeschen kustwal, die van Biarritz reikt tot Kirkenes, liggen honder den nieuwe of uitgebreide Duitsche vlieg velden. De betonnen startbanen maken het de Duitsche luchtmacht mogelijk onder alle weersomstandigheden te starten en te lan den. De uitgestrekte hangars ziin geheel opttrokken aan den blik van den vijand. Omvangrijke beveiligingsinstallaties be schermen deze vliegvelden volkomen tegen aanvallen. Zij vormen de basis van sterke formaties jagers en gevechtsvliegtuigen, die van hier uit met succes het Britsche eiland slagen toebrengen, zooals de jongste aan vallen op Birmingham en andere kust- centra bewijzen. Ondanks deze activiteit in het Westen maakt de omvang van de Duitsche lucht macht het mogelijk den aanstormenden op marsch van het Duitsche leger aan het Oostelijk front ook in de toekomst met onverminderd sterke luchtstrijdkrachten succesvol te steunen. De Geallieerden zonder kinineproductie. Het verlies van Nederl. Oost-Indië heeft voor de Geallieerden met betrekking tot de voorziening met kinine buitengewoon groote moeilijkheden veroorzaakt. Dit kostbare medicijn, dat voor een oorlogvoering in tropische gebieden onmisbaar moet worden geacht, werd voor den oorlog voornamelijk op Java geproduceerd, waar 90 pCt. van de wereldproductie werd verkregen. Toen het verlies van dit gebied dreigde heeft Enge land, volgens de Daily Mail, getracht op Ceylon compensatie te vinden. Er werd een kininedeskundige naar Ceylon gestuurd, teneinde ter plaatse de mogelijkheden van de productie van kinine te onderzoeken Tot dusverre zijn diens pogingen echter zonder resultaat gebleven. De bevolking van Ceylon verbruikt per jaar zelf 210.000 lbs. kinine, terwijl in verband met.de aanwezig heid van Britsche troepen op het eiland het verbruik der bevolking reeds moest worden beperkt. Het gevaar bestaat nu zelfs dat geleidelijk aan de kininevoorraden zullen opraken. Branden in Birmingham. Donderdagnacht is Birmingham we derom door sterke Duitsche formaties gevechtsvliegers aangevallen. Bij goed zicht drongen de vliegtuigen door den vijandelijken afweergordel heen en wierpen bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber, benevens duizenden brandbommen op de talrijke voor den oorlog belangrijke doelen, die reeds zwaar getroffen waren door de vorige aanvallen. Er werden 10 groote en 11 uitgestrek te branden geconstateerd, behalve tal- looze brandhaarden over een breedte van 3 tot 4 Km. van het Noord-Westen naar het Zuid-Oosten over het geheele gebied. I Na de bezetting var bunkers gebouwd. Rostof. De Duitsche soldaten zuiveren de bosschages. Overal zijn (P.B.Z.-V. Eysden-p.k. Grimm Kastein-Pax Holland-c) De Paus ontvangt Finschen gezant. Pius XII heeft in officieele audiëntie den eersten Finschen gezant bij het Vaticaan, Gripenberg, ontvangen voor de overhandi ging van zijn geloofsbrieven. Gripenberg las den Paus een adres van huldebetuiging voor. Deze dankte hem en prees zich gelukkig, dat er diplomatieke be trekkingen tusschen Finland en het Vati caan zijn tot stand gebracht. Vervolgens noodigde hij den gezant bij zich in .zijn par ticuliere bibliotheek en voerde een lang durig, hartelijk gesprek met hem. Na de Pauselijke audiëntie bezocht de minister den kardinaal-secretaris, Maglione, die naderhand dit bezoek beantwoordde. Geen autoraces meer in de V.S. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Amerikaansche regeering verordend, dat van 3 Augustus af in heel Noord-Amerika geen petroleum meer verstrekt mag worden. Het oorlogsbureau voor verkeerswezen heeft vqprts bekend gemaakt, dat voor den duur van den oorlog de autorensport in de Ver. Staten is verboden, teneinde gummi banden té sparen. KORT NIEUWS Een verdere 'uitbreiding van den Griek- schen katoenaanplant, welke momenteel 'n oppervlakte van 80.000 H.A. omvat, zal ten uitvoer worden gebracht. Door het staats- katoeninstituut zijn «proeven genomen met Egyptsche katoensoorten, waarmede gun stige resultaten werden bereikt, Op bevel van de Grieksche regeering'is; de effectenbeurs van Athene, welke eenige maanden gesloten is geweest, wederom her opend. Er werden echter verschillende be perkende maatregelen genomen, welke spe culatieve transacties zullen voorkomen. Naar uit mededèelingen van den Oeen- schen landbouwraad blijkt, is voor het eerst sinds geruimen tijd wederom een stijging in het aantal varkens in Denemarken te constateeren. De stijging tusschen 13 Juni en 11 Juli j.l. bedroeg 52.000, waardoor het totale aantal thans 1206.000 bedraagt. Thailand en Spanje hebben het voor nemen weer diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. Gisterochtend is de 74-jarge K. G. Poene te Middelburg, die alleen woonde, dood in zijn woning aangetroffen. De oude man was Donderdagavond blijkbaar bij het afsluiten van de hoofdkraan der waterleiding voor over in den put gevallen, waarin water stond. Hij moet met den schouder bekneld zijn geraakt en niet meer in staat zijn ge weest het hoofd boven water te brengen. Donderdag is de schipper Huygen uit Dordrecht van het schip „Eiram" bij het vieren van het anker in de verlengde Maas te Wessem over boord geslagen. De man, niet kon zwemmen, verdronk. Het lijk is nog niet geborgen. Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent:- niet minder dan twee millioen prijzen. 32 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt heeft gistermiddag een formatie Britsche bommenwerpers getracht een aan val te doen op de kust van het bezette Westelijke gebied, ter hoogte van den mond van de Somme. De bommenwerpers werden sterk door jachtvliegtuigen be schermd. Alvorens het gelukte dieper het land binnen te dringen, werden de Brit ten in het kustgebied door de Duitsche ja gers opgevangen en tot den strijd gedwon gen. Binnen korten tyd werden veertien Britsche vliegtuigen ten val gebracht, waarbij slechts een Duitsch toestel verlo ren ging. In den afgeloopen nacht werden ver scheidene plaatsen van het Rijnsch-West- faalsche industriegebied door Britsche bommenwerpers met brisant- en brand bommen aangevallen. Volgens voorloopige berichten werden daarbij 18 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Duitsche'' formaties gevechtsvliegtuigen bestookten tezelfdertijd doeltreffend ha venwerken en fabrieken die voor de oor logvoering van belang zijn aan de Oost kust van Groot-Brittannië. Geen schoenenverkoop in de komende week. In verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande is in de periode van 2 tot en met 9 Augustus 1942 het koopen, verkoo- pen en afleveren van alle soorten schoenen in den meest uitgebreiden zin, met inbegrip van pantoffels en Ieerloos schoeisel, VERBODEN, ook al zou hiervoor een geldige schoenen bon worden ingeleverd. In verband met het bovenstaande i; de geldigheidsduur van ae schoenenbon nen, die in genoemde periode verloopen, verlengd tot en met 15 Augustus 1942, zonder dat hiervoor afstempeling van den bon door den distributiedienst noodig is. Een nieuwe gemeente Beers. Bij besluit van den secretaris-generaal va het departement van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat met ingang van 1 Augustus a) De gemeente Linden wordt opgeheven, het Oostelijk gedeelte van haar gebied bij de gemeente Cuyk c.a. wordt gevoegd en het Westelijk gedeelte bij de nieuwe gemeente Beers. b) De gemeenten Gassel en Beers worden opgeheven, en haar gebieden, samengevoegd met het Westelijk gedeelte der gemeente Lin den, een nieuwe gemeente Beers vormen Tot burgemeester-secretaris der nieuwe ge meente Beers wordt benoemd de burgemees ter-secretaris der bestaande gemeente Beers en tot ontvanger der nieuwe gemeente de tegenwoordige secretaris-ontvanger der meente Gassel. Het doel van den Nederlandschen Volksdienst. Vele vragen rijzen op bij de menschen over het doel. het wezen en de strekking van den Nederlandschen Volksdienst. Zij. die gisteravond naar het Gem. Concertge bouw te Haarlem waren gegaan, hebben op die vragen een antwoord kunnen krijgen in de groote bijeenkomst van den Nederland schen Volksdienst. waarop de directeur-ge neraal, de heer F. W. van Vloten, burge meester van Delft, en de heer Reher, Pres- sereferent bij de Hauptamtleitung van de N.S. Volkswóhlfahrt der N.S.D.A.P. in Ne derland het woord voerden. De bijeenkomsi trok groote belangstelling en de groote zaal van het Concertgebouw was bijna geheel ge vuld. Tal van autoriteiten, vertegenwoordi gers van den burgemeester van Haarlem, van den commissaris der provincie Noord- Holland, van den Beauftragte van den Rijks commissaris voor Noord-Holland en tal van hooggeplaatste autoriteiten der N.S.B.. N.V.D. en andere organisaties in de provincie wa ren aanwezig. De heer D. G. Avenarius, provincaal di recteur van den Nederlandschen Volks dienst, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot alle aanwezigen, waarbij hij den heer Van Vloten in het bij zonder dank zegde voor zijn komst. De heer Van Vloten wees er in zijn rede op, dat een volk. dat sterk en gezond is. recht heeft op een eervolle en gelijkgerechtigde plaats in het midden van de Germaansche landen an het nieuwe Europa. Het is de plicht van iederen Nederlander te strijden voor het verkrijgen van die plaats. Daarom heeft de N.V.D. zich ingezet voor he* vaderland bm het volk te dienen en gezonder te ma ken wat gezond en sterker te maken wat sterk is. Want een volk. dat niet gezond en sterk is en niet voor zichzelf kan zorgen, zal ten onder gaan. Het volk is verdeeld in cellen. Ieder huisgezin is zoo'n cel. Is het gezin gezond, dan is ook de cel gezond. In het gezin zijn de moeder en het kind de zwakke plekken en daarnaar ga^t de zorg van den N.V.D. in de eerste plaats uit Deze zorg vindt men terug in de verschillende onderafdeelingen van den Volksdienst. o.a in de Algemeene Bijstand, Jeugduitzending, Gezinshulp. Moedèruitzending, Tandver- zorging, Consultatiebureaux. inrichting en oprichting van kinder- en. moedertehuizen, enzoovooft. De taak van den N.V.D. is niet voor den enkeling, doch voor iederen Ne derlander, zonder eenige uitzondering. Politiek komt hier niet bii ter sprake, het gaat er om of hulp noodig is of niet. Wij doen niet aan het oude systeem van hokjes, waardoor de splijtzwam zoo welig kon tieren. Iedereen wordt ge holpen. van welke gezindheid of poli tieke richting ook. Bii ons werk gaan wij recht op ons doel af. zonder rechts en zonder links. Spreker legde er den nadruk op, dat hij de „anti-broeders", die tegenwerken en die het werk van den Volksdienst niet begrij pen, niet haat: hij heeft slechts medelijden met hen. De heer Van Vloten ging uitvoerig in op het onderwerp: de N.V.D. en de burgemees ters. Hij zeide. dat er veel burgervaders waren, die meenden den N.V.D. hun hulp te kunnen ontzeggen, omdat het grootste deel van hun bevolking er tegen was. Doch die burgemeesters redeneeren verkeerd: zij zijn er voor hun volk en moeten begrijpen, dat zij juist daarom moeten helpen aan het werk van den N.VJD. Doch straks zullen zij tegenover het geheele volk rekenschap moeten afleggen van hun houding. (Ap plaus). Spreker ging vervolgens in op het praatje, dat alom verspreid wordt: de Duitschers zitten achter den N.V.D. Inderdaad zitten die er achter, doch de heer Van Vloten noemde dit een verheugend teeken. Want hieruit blijkt, dat zij achting hebben voor ons volk en het waard achten hun mede werking te verkrijgen. Zij helpen ons. om dat zij 'met hun tienjarige ervaring op dit gebied ons leiding kunnen geven en vin gerwijzingen waar die noodig zijn. Spreker zeide, dat hij daar de Duitschers dankbaar voor was, want dat zij daarmee toonden, dat zij Nederland een plaats waard achten in het nieuwe Europa! De directeur-generaal wekte tenslotte al len op mede te werken aan het groote en groolsche doel van den Nederlandschen Volksdienst en te probeeren het vertrouwen van het volk te winnen voor deze organi satie. Iedereen moet helpen, zich als lid la ten inschrijven, omdat daarmee het Neder- landsche volk geholpen wordt. Men moet zijn eigen persoon wegcijferen en slechts zeggen: ik dien! Want steeds moet men voor oogen houden, dat het gaat om volk en va derland! De lieer Ilgner, Referent für Volkswohl- fahrt bij den Beauftragte voor de provincie Noord-Holland, leidde den volgenden spre ker, den heer Reher, in. De heer Reher gaf in het kort een vergelijking tusschen Duitschland en Engeland, waarbij hij Duitschland het idealisme noemde, dat strijdt tegen het materialisme, van Enge land. Dat Engelsche materialisme was de oorzaak van den oorlog en voert nu het En gelsche volk in den afgrond, waaruit het niet meer op zal komen. Wat vallen moet. zal vallen! In 6 jaren tijd is uit de N.S.D.A.P. een volk gegroeid. Doch dit is eerst het begin van het Xationaal-Socialistische program ma. Na den oorlog pas begint het socialisme. Dan zal men kunnen leven en kunnen ge nieten; de moeder"zal haar kinderen krijgen en opvoeden met de zekerheid dat zii ge lukkig zullen worden in den Nationaal- Socïanstischen staat. De Duitsche Winter hulp en de N.S. Volkswohlfahrt hebben ge holpen met de opvoeding. Veel is er gedaan voor het volk, in het bijzonder voor de moeders, die vroeger voor het Nationaal- Socialisme geen vacantie kenden en de kin deren, vooral die uitde groote stad. die dikwijls nog nooit een echte levende koe hadden gezien. Er werd voor gezorgd, dat de stadskinderen naar buiten, naar het land werden gestuurd, waardoor zij nauw ver bonden werden met dit zoo belangrijke deel van het volk. Er werden maatregelen ge troffen op allerlei gebieS, voor het gezin, de familie en voor het geheele volk. Niet al leen voor de armen, ook voor anderen wordt er gewerkt, want het gaat om het geheele volk. De afkeer, die men vroeger dikwijls voor het leven had. is verdwenen. Op deze grootsche verandering is he sche volk trotsch! Het Socialisme is geen politiek alleen maar naar buiten, neen het is vooral naar binnen en zoo dus ook een huishoudelijke politiek, die het volk sterker wil maken. Het ging bij ons in Duitschland niet om geld en goud, maar om arbeid en die arbeid werd ook uitgewisseld. Die arbeid was de groote garantie. Ieder volk. dat Duitschland op dezen weg zal durven en willen volgen, zal dan kunnen toonen. dat het haar erf deel in Europa waardig is. Ook in Nederland zal eenmaal de tijd komen, waarbij men den N.V.D. als een vanzelfsprekend iets zal erkennen en men er lid van zal zijn, niet als van een vereent- ging. maar als lid van het volk. Zoo zal men meebouwen aan een wereld met een nieuw 'ieaal tot een nieuwe ordening daarvan. Het Socialisme kent vele vormen, doch de arbeid blijft steeds neutraaL Zoo ook bij den Nederlandschen Volksdienst, wiens ar beid volkomen neutraal is, hoewel met een zuiver Nationaal-Socialistische ziel. De heer Reher eindigde eveneens met een oproei# tot allen om zich onder den N.V.D. te scharen en mee te werken aan dit prach tige werk, dat voor een volk zootf eel betee kent. IN DE KAART GEKEKEN. Bs. De herinnering aan den heer uit Utrecht, die Nationaal-Socialisme en Com munisme voor hetzelfde verschijnsel hield, kreeg nog een extra kantteekenmg. toen wjj hedenmorgen gelegenheid vonden een in het geheim gedrukt krantje „Het Parool", I dat ons dezer dagen in een enveloppe, voor zien van de Amerikaansche vlag en van het onderschrift „Stars and Stripestoegezon den werd. De inhoud die blijkbaar de gees telijke krachtspijs voor patriotten merk ..echte Nederlanders" vormt, spreekt by ieder die nog over gezonde hersens be schikt, een duidelyke taal. Het krantje is daarom eigenlijk overbodig, men kan even goed naar de uiteenzettingen van den Jood Blankenstein luisteren; ze zijn handiger in gekleed. het gesproken woord overtuigt meer, mits door een goed leugenaar voor gedragen en bowndien bestaat er op deze wijze geen gevaar, dat de zetterij ontdekt wordt en weer enwle „onschuldige" Neder landers moeten boeten. De schrijver van het hoofdartikel be spreekt de consequentie van het bondge nootschap met de Sovjet-Unie, die hy „een valsch schrikbeeld" noemt en komt tot de conclusie, dat de vijanden met de bolsje wieken zijn, maar de Nationaal-Socialisten. Van het „Nazi-regime" vertelt hy, „dat het handig gebruik lieeft weten te maken van den angst die in vele kringen tegen het bolsjewistische gevaar bestond en het feit, dat velen geloofden, dat het Nationaal- Socialisme inderdaad het eenige middel ter bestrijding van het bolsjewisme en ter ver dediging van godsdienst, kuituur en bescha ving was. Zij miskenden de grondslagen van het communisme en begrepen niets van de beginselen van het Nationaal-Socialisme. dat zich in wezen hoe langer hoe meer had doen kennen als de ergste vijand van gods dienst, kuituur en beschaving en dat in wezen hoe langer hoe meer gemeen had gekregen met het elke menschclijkhcid en geestelijke vrijheid onderdrukkende terro risme, waartoe het bolsjewisme op den duur was ontaard". Het is alsof we den heer uit Utrecht weer hooren spreken Moedwillig wordt hier een verkeerde voorstelling van zaken gegeven, waarbij het, zooals wij reeds vaststelden, uitsluitend er om begonnen is den vijand afbreuk te doen; de vijand moet slecht, de bondgenoot, goed zijn. Alleen.wie te veel zeggen wil vergaloppeert zich wel eens en dat doet deze „echte Nederlander", die in de door ons vetgedrukte woorden onbe schaamd toegeeft wat het ware karakter is van den „bondgenoot", dien men ons op gedrongen heeft en van den politieagent, dien men het toezicht over Europa wil op dragen. De angst voor de toekomst, wanneer eens de horden van Stalin Europa zouden over- stroomen, grijpt trouwens ook dezen „ech ten Nederlander" naar de keel, daarom stelt hij de vraag: „Zal een overwinning van het Russische leger dan niet toch de verspreiding van het bolsjewisme over ge heel Europa en misschien zelfs daarbuiten beteekenen? En zijn we dan niet van den regen in den drup gekomen?" Het antwoord dat hij zich zelve geeft, baseert hij op de historische ontwikkeling, waarin we ons bevinden „Wie dit goed begrijpt, zal het n'ietavreemd vinden klinken, als wij durven beweren, dat de roode soldaten óók vechten voor de bevrijding van hun eigen Russische bodem van het schrikbewind, dat daar te lang heeft geheerscht, zooals-de golven nog lang blijven hoogopspatten, nadat een storm de zee m hevige beroering heeft gebracht." Men zou geneigd zijn zich af te vragen of deze Nederlander dan werkelijk zóó naief ist dat hij van een triomfeerend Stalin met zyn trawanten verwacht, dat zij na den oor log om historische overwegingen zullen op krassen. ofwel dat hij moedwillig zyn lezers bedriegt. Als de Russische soldaat den strijd tegen het binnenlandsche schrikbewind werkelijk zou willen voeren, dan ware er maar éen uitweg: nu reeds de wapens tégen Stalin en zijn commissarissen zelf te keeren. Het ware karakter van dezen Nederlan der, deze echte, want hij schrijft immers in het verborgene, blijkt de passage van zijn artikel, waarin hij vaststelt, dat „de strijd tegen de drie fascistische as-mogendhedon wordt gevoerd in nauwe samenwerking door het Britsche Rijk, de Vereenigde Sta ten, de Sovjet-Unie en, als vierde bondge noot, (wie lacht daar?) „onze eigen Neder- landsche regeering"; deze samenwerking kan na de eindoverwinning niet verbroken worden, maar zal dan wellicht nog meer' dan nu noodzakelijk zijn." Precies wat wij ook vreezen! Neen. wat wy met zekerheid weten. Onze eigen Nede?- landsche fegeering zal na den door de ge allieerden gewonnen oorlog samenwerken of geheel onderworpen zijn met het elke menschelijkheid en geestelijke vrijheid onderdrukkende terrorisme van Stalin Daarom vinden wij volkomen vrijheid, ja, achten wij het dure plicht, dag in-dag-uit te waarschuwen tegen het gevaar dat uit Londen naar ons goede Nederlandschc volk loert, door dagelijks weer de mentaliteit v er van te vergiftigen. ZIEKENFONDSVERZEKERING. Bij verblijf van meer dan 30 dagen buiten de woonplaats. Vanwege het staatstoezicht op dc ziekenfond- j?ns-eerl voorloopige regeling getroffen betreffende.de positie van de rechtstreeks ver- zexerden en de indirect verzekerden Ingevolge het zieken fo»idsbcsluit. die zich voor een ver. blijf van meer dan dertig opeenvolgende dagen begeven naar een Andere verblijfplaats ln Neder* land dan hun eigenlijke woonplaats Wanneer een rechtstreeks verzekerde of een indirect verzekerde gedurende dertig opeenvolgende dagen verblijf gaat houden ln een andere gemeente dan die zijner inwo ning. moet de rechtstreeks verzekerde hier van onverwijld kennis geven aan het alge meen ziekenfonds, waartoe bij behoort. Dit geldt ook voor degenen, die op 31 Juli J.l. den dag van inwerkingtreding der nieuw* regeling reeds ln bovenvermelde omstan digheden verkeerden. Deze kennisgeving dient vergezeld te gaan van een opgave van den naam van de gemeente van het tijdelijk verblijf, zoo mogelijk den verrnoe- delljken duur van dit verblijf en het adres ter plaatse. Indien de gemeente, waarheen dc rechtstreek» verzekerde of de indirect verzekerde zich be geeft. buiten het werkingsgebied ligt van het algemeen ziekenfonds, waarbij hU ls aangeslo ten, dan moet tevens naam en adres worden op gegeven van het algemeen ziekenfonds, waarbij de rechtstreeks verzekerde wensch», dat de be langhebbende gedurende zijn tijdelijk verblijf wordt ingeschreven. Het algemeen ziekenfonds, waarbij de tijde lijke inschrijving geschiedt, reikt den belangheh- bende een kaart uit. op vertoon waarvan de ver- strekkingen worden verleend, waarop deze recht heeft. Wanneer het verblijf in de tijdelijke verblijf plaats eindigt geeft de rechtstreeks verzekerde hiervan onverwijld kennis aan het algemeen zie kenfonds. waarbij de tijdelijke inschrijving plaat» vond. terwijl de uitgereikte kaart dan tevens ~ioet worden ingeleverd. Ter voorkoming van misverstand ztj er met nadruk op gewezen dat alle aangiften, waarvan In deze regeling wordt gewaagd, door dra rechtstreeks verzekerde zelf moeten geschieden, onverschillig of deze persoonlijk dan wel een, krachtens zijn verzekering. Indirect verzekerde zich voor een verblijf naar elders begeeft. Overigens dient in het oog te worden gehouden, dat de regeling uitsluitend geldt voor hen. dto zich voor een verblijf van meer dan dertig op eenvolgende dagen naar een andere gemeente dan die van hun wettelijke Inwoning begeven. Zij draagt het karakter van een voorloopige re geling. die tot stand is gekomen in afwachting van een definitieve regeling van de ondcrwer- pelijke aangelegenheid. KANTOREN ZIEKENFONDSWEZEN. De kantoren van het Staatstoezicht op het Zieken fonds wezen worden met ingang van 1 Augustus a.s. verplaatst naar Iepenlaan 176, 's Gravenhage, tel. 39 99 44,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1