Nieuws uit IJmuiden, Velsen/ Beverwijk en Omstreken Jan van Drimmelen als leermeester, In het Kerbert-Asyl. BUBBELTJE EN KNOR Ronde van Kennemerland een succes. Van een leerling, die een benauwd avontuur beleefde. Aan den slag op een gezonken Wijnboot. Duikers onder elkaar! Dat gaf heel wat drukte op Terschelling: vele schoolkinderen kwamen eigenaardig zingend en joelend thuis. De ouders, hard als ze zelf waren, letten er eerst niet zoo zeer op. Maar het verschijnsel was zoo al gemeen, dat zij eens poolshoogte gingen nemen. Toen bleek, dat de kinderen dron ken waren Er was een wijn boot gestrand, 't Gebeurde in den vorigen oorlog. De boot was op een m ij n geloopen, maar bleef door varen tot zij op de gronden van Ter schelling vastraakte. Daar brak het schip in tweeën. Het was volgeladen met zoete en zure wijn en andere dranken. Door het ruwe weer sloegen de luiken er af en er dreven verscheidene vaten naar het strand van Terschelling. Jongens van de zee houden er van op het strand te zijn. Daar is altijd wel iets bijzonders te vinden. Nieuwsgierig als ze waren, dachten ze er niet aan de vaten, die ze op talrijke plaatsen zagen liggen, met rust te laten. Ze sloegen de bodems stuk en schepten er met hun klompen wijn uit. Toen het eenmaal was ontdekt werden er direct maatregelen genomen om dit ver der te voorkomen, te meer daar ook oudere fijnproevers een eigenaardige belangstel ling voor het strand aan den dag gingen leggen en er plotseling.'veel jolijt in Ter schelling was. Er werd een wacht in dienst gesteld en de aangespoelde vaten werden met paard en wagen onder toezicht van kommiezen naar Terstelling gebracht. De bergingsmaatschappij, waarvoor Jan van Drimmelen werkte, had een contract met de reederij, die ook eigenaar van de katoenboot was, afgesloten. Met den werk- blazer en het duikmaterieel gingen haai mannen naar de plaats van de stranding. Nu had Oome Jan al lang iemand op het oog, die graag duiken wilde leeren en de noodige onverschrokkenheid bezat. Al dik wijls had deze gevraagd of Van Drimmelen hem wegwijs wilde maken. Onze duiker hield er w.el van jongelui met durf en een sterken wil te helpen. Daarom gaf hij hem een kans. De jongen had er trouwens reeds eenigszins kijk op, omdat hij al langen tijd bij het duiken was geweest. In de haven mocht hij het voor het eerst probeeren. Dat ging naar wensch en de tijd was dus rijp om hem ook eens onder moeilijker om standigheden te laten werken. De wijnboot was er geschikt voor Een paar dagen ging het goed, maar den derden dag liep alles minder vlot van sta pel. De leerling was naar beneden gegaan en Oome Jan stond aan de signaallijn. Zijn pupil was nog maar even onder water toen Van Drimmelen het gevoel had, dat er iets niet in den haak moest zijn. En zijn ver moeden werd bevestigd. Even later schoot de leerling naar boven. Alleen zijn eene been kwam echter boven water. Wat was er gebeurd? Oome Jan begreep het dadelijk.- De jongen moest een duikerschoen hebben verloren Zoo'n schoen is bijzonder zwaar. Verlies ie er onder water een dan wordt je been langzamerhand weggetrokken. De lucht is immers alleen in het bovenstuk van het duikerpak, zoodat het been veel te licht is. De kop, de kraag en de lboden drukken steeds zwaarder en hebben tenslotte geen tegenwicht meer. Wanneer de duiker geen rijke ervaring heeft, wordt hij tenslotte' omver getrokken en komt hij op zijn kop terecht. Jan van Drimmelen heeft dit ge vaar al dikwijls geloopen. Bovendien weet hij wat het zeggen wil een tros uit een schroef te halen. Hij werkte dan „voorover" en moest natuurlijk zoo nu» en dan kijken hoever hij was gevorderd. Dan ging zijn hoofd even opzij en onmiddellijk voelde hij, dat zijn kop werd weggetrokken. In zoo'n geval moet je direct een touw of je signaal lijn grijpen, want anders ga je onderstebo ven omhoog. Zooals gezegd, had de leerling een schoen verloren, waardoor alleen zijn eene been boven water kwam. Hij had het allemach tig benauwd. Direct voer Van Drimmelen met een vlet en een paar helpers naar hem toe. Hij werkte hem, in het bootje en stelde vast, dat de jongeman al half be wusteloos was. Maar:' „dat kan geen kwaad" dacht hij, „daar leert hij mee"! En de jongen heeft veel „deurgehouwe". Hij blééf duiken en Oome Jan kreeg—veel steun van hem. „Ik heb er een goeie duiker van gemaakt", zegt hij nu. „Op heden duikt hij nog, meneer, en zijn naam moet u ook vermelden. Het is Marius Witte, gewoond hebbende te Ouddorp en op heden te Rot terdam." Dagelijks is Oome Jan met hem bezig geweest om de vaten van de wijnboot te bergen. Het was een dankbare karwei, want de lading was zeer kostbaar. En het zal wel niemand verwonderen, dat er hel pers te kust en te keur waren. Iedereen wilde graag een handje helpen, want de wijn smaakte opperbest en zoo'n buiten kansje krijgt men niet eiken dag! ..Als ze me 's avonds opseinden, omdat het werk voor den dag gedaan was, was ik —wanneer ik boven op net trapje stond en mijn glas er af was gedraaid al half dronken, enkel van de lucht van de man schappen," vertelt Jan van Drimmelen. „Als het eerste vat boven was, werd de bodem ingeslagen en de mannen dronken de wijn geregeld als water Nou, het was een heele ruk van de strandingsplaats naar Ter schelling, maar u begrijpt,«meneer, dat er geen saaie stemming was. Ze waren alle maal geregeld aan het zingen van die Ter- schellingen liederen: waar pit in zit Van Drimmelen en zijn nelper hadden van de boot al een paar duizend vaten ge borgen toen er bericht kwam, dat er een derde boot van dezelfde reederij was ge strand. Oome Jan moest direct naar Ame land, waar jiet schip met zijn schatrijke lading was „gesneuveld". Weer wachtte 'n dankbaar werk. Opnieuw kon hij toonen, dat hij een meester in zijn vale was. De jaren 19141918 zijn dus ook voor Jan van Drimmelen niet onbewogen voor bij gegaan. Veel heeft hij medegemaakt, zoodat hij er urenlang van zou kunnen ver tellen. Het is deh.n avond echter al tame lijk laat geworden. Reeds is het schemerig en de hond van*)öme Jan doet al een zwaar dutje, alsof de nacht is gekomen. Maar al kan Van Drimmelen nu het verhaal van de derde boot in den mobilisatietijd niet vertellen, omdat dit' vrij veel tijd in beslag neemt, hij zit nu eenmaal op zijn praatstoel en daarom wil hij nog vlug een andere herinnering ophalen. Jan van Drimmelen heeft in zijn hoofd 'n compleet archief. Hij behoeft maar even te denken, om een spannend relaas te kunnen doen. „Fantasie, daar moeten we het niet van hebben", zegt hij. „Je zou me alles drie maal kunnen laten vertellen en dan krijg je telkens hetzelfde te hooren, een bewijs, dat ik de waarheid spreek." Nu ja, laten wij eerlijk zijn: Van Drimmelen is vijftig jaar lang „onder water" geweest. Hij heeft ge werkt. onder de moeilijkste omstandigheden, ook al, omdat hij als Nederland's beste dui ker werd beschouwd en hierdoor de gevaar lijkste opdrachten kreeg. Het lijkt wel of Oome Jan alles heeft meegemaakt wat een duiker maar kan ondervinden. Als je hem er naar vraagt, zoekt hy maar fluks in zijn denkbeeldig archief en hij heeft al iets bij de hand Hij lacht en steekt genoegelijk een pijpje aan. Het is nu gezellig in zijn woning aan de De Ruijterstraat, waar het den laatsten tijd zoo druk is geweest, omdat velen, die Oome Jan jarenlang niet meer hebben ge sproken, van hem in de krant hebben ge lezen en de behoefte gevoelden weer eens een babbeltje met hem te gaan maken. Ze zijn welkom geweest, Alleen zou Van Drim melen best éen paar extra-distributie bonnetjes hebben kunnen gebruiken, want hij is maar een man alleen en dan neb je met jezelf al genoeg te stellen. Tijdens een van deze bezoeken heeft iemand Oome Jan aan een komisch voorval herinnerd. „Weef je het nog Jan?" Oome Jan. wist het na tuurlijk. Hij is nog zoo vergeetachtig niet! Onze verteller was met een collega aan den slag. Beiden waren in een ruim van een gezonken schip bezig. Van Drimmelen had al veel aangeslagen en zoo langzamer hand was zijn ruim nagenoeg leeg. Hij dacht: „Ik ga eens kijken wat mijn maat uitvoert." Hij klom uit zijn ruim en tuurde in de verte. Daar ontdekte hij de signaal lijn en de luchtslang van zijn maat. Oome Jan houdt van een grapje, vooral als het anderen betreft. ,Ik zal 'm eens te pakken nemen!" besloot hij. Nou ja, een rt,"-pje moet er wel eens bij zijn, nietwaar? „Ik keek in het ruim, waar mijn maat werkte. Hij was zoo druk in de weer, dat-ie geen erg in me had. Stiekum pakte ik van boven zijn signaallijn en ik seinde: Op! Nu krijg je steeds een seintje terug en daar had ik op gerekend. Ik had ae lijn wat vrij, zoo dat ik het signaal kon opvangen, zonder dat de aïider er iets van bemerkte. k liet de lijn los en ging me op een luik verschuilen.Daar zag ik hem naar boven schieten. Later hebben ze me verteld wat er boven was gebeurd. Hij kwam nieuws gierig op het trapje en vroeg direct wat er jandorie aan de hand was. Hij was juist met een moeilijk werkje bezig en daar had den ze hem vandaan gehaald. Nu kon hij bliksies weer naar beneden gaan en d'r was een hoop tijd verloren gegaan, juist terwijl het al vrij laat was. Wat voor een bijzon- NIETS. Ik vraag me ietwat kribbig af. Wat. ik zal presenteeren. Niets, dat mij inspiratie gaf. En kan ik dit ontberen Mijn rijmader verlangt naar werk; Reeds voel ik woorden vloeien, Maar hoe ik peins, het is toch sterk, Niets helpt me dit vermoeien. Een onderwerp.... Van zomertijd? Van worteltjes en peulen Van bonnen of een aardigheid Ik kan er niet mee heulen. Mijn pen blijft vol, 't papier blijft wit, De tijd begint te dringen; Ik yraag me af, waar het in zit, Hoé and'ren 't ondervingen Neen. heden komt mijn rijm niet klaar, Ik kan niet steeds paraat zijn; Ik doe ook nu mijn best, maar.... 't Moet heden surrogaat zijn dere reden hadden ze dan wel om hem op te halen Dat moest werkelijk iets be langrijks zijn, anders zou hij ze even de waarheid zeggen en niet zoo zuinig ook. De mannen op de bergingsboot keken hem verwonderd aan en deelden hem niet al te beleefd mede, dat hij toch wis-en- waarachtig zelf had gevraagd hem op te halen. Ze hadden het sein heelemaal niet verwacht en vroegen zich al af. wat er wel aan de hand kon zijn. Niet waar? Meneer de 'duiker kon nog veel meer vertellen, maar dan zouden zij hun mondje ook eens gaan i-oeren. Meneer wilde schelden? Laat-ie er eerst aan denken, dat zij een hoop werk voor niks hadden gedaan, om dat hij had opgeseind zonder te weten waarom Van het eene woord kwam het andere en tenslotte werden de vuisten zelfs gebald. Het scheelde een haar of het zou op een vechtpartij zijn uitgeloopen. En onder water zat Oome Jan op het luik en hij moest zijn buik vasthouden als hij bedacht wat er boven gebeurde Dit verhaal heeft nog lang de ronde ge daan, vooral omdat Van Drimmelen zoo eerlijk was later de schuld op zich te nemen. Alleen zijn maat had er niet van terug. Het schuim stond van woede óp zijn mond als hij-het weer eens over de grap had. „En hiermee is de zitting gesloten" zegt Oome Jan. „Het is bedtijd". En hij groet v. B. Mondaccordeonclub er op uit.1 Prettige tocht naar Marken Zondag heeft de mondaccordeonclub van de speeltuinvereeniging In Veilige Haven een reisje naar Marken gemaakt. Reeds voor het vertrek (te half acht van het Velser- duinpléin)kon men zien, dat er iets bijzon ders ging gebeuren. De jeugd wa3 al pre sent, vóór de leiders en leidsters zich meld den. Er ging een spontaan gejuich op. toen Oom Piet, mevr. Reek en dirigent P. v. d- Braker. arriveerden. Te kwart voor acht ging het fluitje van Oom Piet voor het ver trek. De speeltuinvader hield eerst nog een korte toespx-aak. in bijzijn van de ouders. Daarbij zeide hij, dat mevr. Reek en hit- dezen dag de ouders van de jeugd zouden zijn. Er werd naar de boot gewandeld onder een stemming, die veel beloofde. Oom Piet zorgde voor 47 plaatsen en toen allen op de boot zaten, kwamen de muziekinstrumen ten voor den dag. Even voor negen uur zette men onder de vroolijke tonen van een marsch koers naar Marken. „De kleine Jopie" (of liever „de groote zanger" zooals men hem wel noemt), zong leuke liederen, die veel bijval oogstten Daar was de boot in Amsterdam. Van de De Ruyterkade af werd de pont gebruikt en vervolgens ging men met de tram naar Monnikendam. Vandaar trok het jonge volkje naar Marken. Hoeveel bewondering toonden de kinde ren hier. Oom Piet hield zich natuurlijk direct met de jeugd van Marken bezig en deelde zelfs snoep uit. Talrijke enthousiaste opmerkingen werden op hem afgevuurd. Spoedig werd de terugtocht naar Volendam aanvaard. Ook daar werd volop genoten. Per tram reisde men naar Amsterdam. Daar werd op een ijsje getracteerd, dat een prettig onthaal vond. Per boot arriveerde men weer in onze gemeente. Het was een fijne dag, die natuurlijk vooral door de kleintjes werd gewaardeerd. De goede zorgen van den beheerder. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het Kerbert-Asyl aan den IJmuiderstraat- weg kon worden geopend. Aanvankelijk was het een experiment, doch kort na de op richting van dit geriefelijk dierentehuis bleek reeds heel duidelijk de behoefte aan een dergelijke inrichting. Degenen, die aan de verwezenlijking van het plan medewerk ten, kunnen dan ook met gerechtvaardigde trots op hun arbeid terugzien. Thans, na ruim een jaar heeft men welis waar met groote moeilijkheden te kampen, doch desondanks bestaat er van de ztide van het publiek een geleidelijk toenemende be langstelling. Dit verheugend feit bewijst .volkomen, dat het Kerbert-Asyl als zetel van de afdeeling Velsen en omstreken der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren ten volle aan zijn doel beant woordt. Men aarzelt niet om met het prac- tische werk der vereeniging kennis te ma ken en de propagandistische waarde is groot. Tijdens feen bezoek aan het asyl was het de heer M. Struijs. die ons ontving. Als be- heerdei\ doch bovenal als dierenvriend, is hij voor zeer velen reeds een goede bekende geworden. Hierbij mag niet worden ver zuimd te vermelden, dat zijn echtgenoote eveneens veel toewijding voor de diei-en toont. In vei-band met de vacantieperiode vroe gen wij den heer Struijs enkele gegevens omtrent den gang van zaken te verstrekken. Zijn relaas droeg echter helaas geen opbeu rend karakter, integendeel, het zal immers velen bekend zijn, dat het voedselprobleem voor honden en katten nijpend is. Een vo rige maal trachtte de heer Struijs reeds het tekort met voedsel van eigen-bonnen aan te zuiveren. Zeer zeker was dit een mooi staaltje van opofferingsgezindheid, maar het zou onverantwoordelijk, ziin om hier mede door te gaan. Een ieder zal dus kun nen begrijpen, dat de zorgen van dezen die renvriend groot zijn. Zoo bleek het nood zakelijk om gedurende de vacantieweken voor Ag gebruikelijke pensfongasten van den eigenaar het voedsel te verlangen. Slechts als de baas van een hond of kat aan dezen eisch voldoet, kan de asylhouder zijn logé's ontvangen. De vacantiedrukte in Vel- sen's Dierenhotel is dit jaar gering. Tot nu toe maakte men er voor enkele honden en een klein aantal katten van de goede ver- 7-ox-ging een dankbaar gebruik. De tijdsom standigheden zijn ongunstig voor de honden en kattenliefhebbers en toch doet men noode afstand van de „vrienden". Ondanks deze symptomen ontbreekt ook in dit* artikel gelukkig geen verblijdend nieuws. Het ledental van de afdeeling Vel sen toont een toename. In de afgeloopen maanden konden zelfs bijna tien nieuwe lingen worden ingeschreven. Verder kan nog worden medegedeeld, dat' de zittingen van den dierenarts, dokter J. Jongkind te Haarlem door vele dierlijke patiënten wordt bezocht. 's Dinsdags, 's Donderdags en ook 's Zaterdags is de wachtkamer van het asyl 's morgens om half twaalf soms met verscheidene men- schen en dieren gevuld. Men verschijnt met patiënten, dxe vaak met de meest uiteenloo- pende kwaaltjes behept zijn. MOTORGROEP KENNEMERLAND. De leden der Motorgroep Kennemerland zullen Dinsdag 11 Augustus wederom hun clubbijeenkomst houden in gebouw v.d. Lem aan den Zeeweg. De aanvang is bepaald op acht uur en men rekent er op, dat allen tijdig aanwezig zullen zijn. BEDEVAART. De mannelijke personen der Sint Lauren- tius parochie te IJmuiden-Oost zullen Zondag de bedevaart naar Heiloo houden. Te kwart over negen wordt, per trein van het station Velsen-IJmuiden-Oost vertrokken. GEREF. KERK. Te voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. J. Kapteyn, predi kant der Geref. Kerk aan de Burg, Ram- bonnetlaan werd een tweetal opgemaakt, bestaande uit ds. G. A. Hoekstra te Niezy! en dr. H. Mulder te Deventer. Eerstgenoem de is beroepen. Kennemerland in trek bij de stedelingen. Genieten van de natuur, die vrede ademt, los zijn van alle, dagelijks terug- lceerende, beslommeringen, maar ook van de nauwe en benauwde stad. een andere lucht, gezondheid bij teugen op doen voor de komende dagen! Zoo heb ben vele stedelingen gedacht, toen zij met enkele honderden na een pi-achtige bootreis in Velsen kwamen. Vanzelfspre kend was dit vroeger anders, doch men zag er iets van den ouden tijd in terug. Minder fietsen, de treinen te druk er werden andere wegen gezocht! De boot was een uitkomst voor velen. Ver kan men. eenmaal de bootreis beëindigd hebbende, niet gaan, maar dat was ook niet noodig. De stedelingen kennen de plekjes, waar zij rust voor lichaam en geest kunnen vinden, veelal beter dan plaatsgenooten. Zij hebben ze benut, die "plekjes en rust gevonden, die anders was dan anders. Dit waardeeren de ste delingen, daarom komen zij. Zij trek ken naar Kennemerland, hun dierbaar oord, om s avonds voldaan huiswaarts te gaan, verrijkt met vreugde en nieuwe kracht voor de tSak, die in huis of be drijf wacht Bezoldiging ambtenaren. De burgemeester heeft besloten de „Veror dening tot regeling dei* bezoldiging van de ambtenaren in dienst der gemeente Velsen", gerekend-met ingang van 1 Januari 1942, te wijzigen en aan te vullen in dien zin, dat in artikel 2: A wordt ingevoegd: in categorie A: Ia Controleur bij den Gemeentelijk® Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon èn de Steunverleening f 1550—f 1937; in categorie B: Illb Hoofdcontroleur bij'den Gemeentelij ken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en de Steunverleening f 1950f 2500; Xa Ge neeskundige 'bij den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst f 4600—f 5600; B wordt doorgehaald: in categorie A: sub III de woorden: „en controleur bij de bur gerlijke instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon"; in categorie B: sub II de woorden: „e klerk tevens controleur bij de Arbeidsbeurs' sub VI de woorden: „en Directeur van de Ar beidsbeurs". Het bepaalde sub A Ia is niet van toepas sing op de controleurs in vasten dienst J. Post en A. H. Jansen. Deze blijven het thans door hen genoten salaris behouden. Marktprijzen. IJMUIDEN I Augustus 1942 Tarbot per kg. f 13,90—f 13,00, tong per kg. f 13," —f8.20, kleine schol le soort £320—f 285, se soo f240— f 200, pufschol le soort f202—f 130, 2e soort f126—f74, groote bot f 272, kleine bot f 182—f 142, kleine schar f 100—f 94, pufschar le soort f 81— f 12. 2e soort f51f22, horsmakreel f 144—f 136. Besommingen trawlers: KW 158 Cornelis IJs brand Willem 25 mnd, f 2444, KW 129 Bali 25 mnd. f 2530, KW 1 Zes Gezusters 15 mnd. f 1274, VL 130 Noord-Holland 5 mnd. f 568, VL. 80 Gezin; 10 mnd. £1303, VL 103 Voorbode 10 mnd. f856 ZK 68 Johannes 15 mnd. f 1575, SCH 161 Adrlaan van der Zwan 15 mnd. f 1646, IJM 86 Rijnstroom 15 mnd. f 1558. Kotters: IJM 244 f 1681. IJM 224 f 1061, IJM 222 f 1956, IJM 221 f 1759, IJM 203 f 1439, UK 143 f 4325. Loggers: IJM 283 £776, KW 97 f 1425, KW 110 f1167, KW 60 f 723, KW 52 f 2065, SCH 223 f756, SCH 245 f 1636, SCH 5 f2062. SCH 30 f 1807. SCH 39 f782, SCH 246 f 1992, .SCH 247 f 1674, SCH 87 f442, SCH 332 £787, SCH 243 f722. Zomertournooi D.C.IJ. Laatste ronde demi-finale. Dinsdagavond wordt de laatste ronde van de demi-finale gespeeld. Er zullen vele be slissingen vallen. In de A-groep spelen B. DukelT. Basstra: v. d. Heid^-Bal. In de B-groep komen uit: P. PostmaK. de Jong P. DukelJonker. Voor de finale heeft Dukel zich reeds ge plaatst. Postma kan door een overwinning op den thans uit vorm zijnden De Jong het goede denkbeeld volgen. Voor het verliezerstournöbi wordt de be langrijke partij OttWaal gespeeld. Weet Ott beide punten te behalen, dan is hij win naar van het verliezerstournooi. Verder is de partij Schagenv. Straten belangrijk voor het bezetten van de tweede plaats. De aanvang is bepaald op half acht precies. VELSEN Jubileum J. Steenbakker. Zaterdag was de heer J. Steenbakker, arbeider in de afdet^ng buitenploeg, der tig jaar in dienst bij ae Papierfabriek. Zooals gebruikelijk werd hij 's morgens ten kantore ontvangen door ir. W. A. Sta ring, procuratiehouder en lid der fabrieks- directie. Deze heeft zich met hartelijke woorden tot den bescheiden jubilaris ge richt. Met betrekking tot de werkzaamheden, die de heer Steenbakker in den loop der jaren heeft verricht, o.a. over den tijd, die hij in het ketelhuis heeft doorgebracht en ten slotte over zijn tegenwoordigen werk kring, werden mede in aanwezigheid van den neer Jac. Schilp, chef der buitenploeg. aardige herinneringen opgehaald, .evenals ten aanzien van de groote houtbootencam pagne, waarin de heer Steenbakker steeds blijk heeft gegeven van een buitengewoon goed humeur, hetgeen zijn weerklank vond in het feit, dat hij zijn collega-arbeiders on danks het zware werk opgewekt kon laten zingen; dit werkt steeds stimuleerend. Namens de directie overhandigde ir. Sta ring den jubilaris als blijk van waardeering een geschenk in enveloppe. Wat Suomi presteerde. De H.A.V. „Suomi", welke zich met een groote groep deelnemers bij de Zondag op het D.È.M.-sportterreyi te Beverwijk ge organiseerde regionale atletiekwedstrijden heeft geweerd, behaalde de volgende resul taten: 200 M. c-klasse: H. van Lint no. 3: 800 M. c-klasse J. Kooyman no. 2; G. van Dool no. 5; 1500 M. c-klasse: J. v. d. Steen no. 3: 3000 M. c-klasse: T. L. v. d. Ree no. 5: discuswerpen: G. Jansen no. 4. In 800 M. Junioren plaatsten zich: 2. J. Hoffman, 3. J. Bosman, 4. P. Wouters. De juniorenploeg werd tweede in de 4 x 100 M. estafette. Slechts in de Olympische estafette wist „Suomi", zonder Weenink en Van Wijn gaarden. met een borstbreedtèverschil voor D.E.M. de eerste plaats te bezetten. Distributiemeuws. Morgen zijn de inwoners van Velsen- Dorp voor het laatst, in de gelegenheid om de nieuwe distributiebescheiden in het Pa tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost af te halen. Dit is van twee tot vijf uur ge opend. Uitgereikt worden bonkaarten voor de negende periode, puntenkaarten voor ser viesgoed, aardappelkaarten en extra zeep- bonnen voor kinderen tot en met zeven jaar. DE BEL WERKTE NIET. In de Gildelaan werd Zaterdagmiddag dame doer een wielrijder aangereden, welke geen behoorlijk werkende bel op zijn fiets had en dus geen signaal kon geven. De dame, die een paar boodschappentas- schen droeg, in één waarvan zich gen bloem potje bevond, viel zoo ongelukkig, dat een scherf van het gebroken bloempotje een flinke bloedende wonde aan haar linkerscheenbeen veroorzaakte. Enkele E, H. B. O.'ers, die zich toevallig met een verbandkist in de nabijheid bevonden, legden een verband aan, waarna de getroffene haar weg kón vervolgen. Zonder commentaar af te wachten, reed de betrok ken wielrijder door. DRIEHUIS Distributiebescheiden halen. De inwoners van Driehuis kunnen de nieuwe distributiebescheiden Dinsdag voor het laatst in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost halen. Dit is van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur geopend. Men ontvangt de levensmiddelenkaarten voor de negende periode, puntenkaarten voor serviesgoed, aardappelkaarten en ex tra zeepbonnen voor kinderen tot en met zeven jaar. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. In het tweede' kwartaal van 1942 hadden er in het Crematorium 274 verasschingen plaats. Hiervan behoorden 147 personen tot net mannelijke 12^ personen tot het vrouwelijke geslacht. Het aantal gecremeer- den boven den leeftijd van twaalf jaar be droeg 265, terwijl ér 9 jonger waren. Er werden in deze periode 162 ledep der ver eeniging voor Facultatieve Lijkverbranding, één en twintig leden der Arbeiders Veree niging voor lijkverbranding en één en twin tig niet-leden verascht. Zooals uit de gegevens blijkt betreft het meerendeel der crematies aangeslotenen bij de bekende vereenigingeg. PERSONALIA. Te Den Haag is geslaagd voor het examen handelskennis L. O. de heer V. Vennik Driehuis. SANTPOORT PERSONALIA. Geslaagd te Utrecht voor het examen Engelsch L. O. de he,er J. de Vroome, te Santpoort. Teekening Hessels (Pax Holland i Mooy en Grift Winnen resp. bij amateurs en nieuwelingen. Veel belangstelling. BEVERWIJK, Maandag. De eerste ronde van Kennemerland. welke Zaterdagmiddag op het parcours Gildenlaan. Koningsweg, Schulpweg Is ver reden, is in alle opzichten een succes geworden en vooral uit een sportiefapog- punt bekeken. De duizenden toeschouwers, waarvan het grootste gedeelte een plaatsje had gezopht in de lommerrijke Gildenlaan. hebben van een mooien en spannettden strijd kunnen genieten, omdat het is beide courses tot aan de laatste meters in on zekerheid werd gelaten over den winnaar. Bij de nieuwelingen zegevierde tenslotte t W. Grift uit Socstdilk en bij de amateurs D. Mooy uit Assendelft. De nieuwelingen. Bij deze categorie verschenen 50 renners aan den start voor een afstand van 30 K.M., wat neerkwam op 22 ronden. De Haarlemmer Voorting was hier de favoriet, doch hij heeft' in het verloop van den strijd waarschijnlijk wel te veel van zijn krachten gevergd, want bij den eindsprint kon Voorting niet mee komen, De eerste vijf ronden werden in een vrij hoog tempo afgelegd, doch daarna werd het tempo veel kalmer. Tot aan de 10 ronden bleef het peleton bijeen, maar toen probeer den Voorting. Schuiten en v. d. Plas de eerste serieuze uitlooppoging, welke echter op niets uitliep. De Assendelver v. 't Veer probeerde het alleen, maar na 2 ronden viel hij weer terug. Steeds maar weer werd" in de restee- rende ronden geracht uit de groote groep weg te komen, maar alle wegloopers werden weer ingehaald. De eindsprint moest de beslissing brengen. W. Grift, die in het peleton heel niet opge vallen was, toonde zich van de groote groep den besten sprinter en won met gering ver schil in den tijd van I uur, 10 min. en 20 sec., vóór J. Fleury en de Haarlemmer K, Neeft. Uit den tijd blijkt wel, dat ermiet snel ge reden is, doch zoo langzaam als deze tijd doet vermoeden is het niet gegaan. Want de jury was unaniem van oordeel, dat het par cours verkeerd opgemeten en langer w dan 1400 M. De amateurs. Ook de strijd van de 50 gestarte amateurs bood aanvankelijk een zelfde beeld als bij de nieuwelingen. Ronden achtereen bleef het peleton bijeen en jakkerde in egn hoog tempo als een klit over het parcours. Hierbij viel op dat de Beverwijksche favorieten Arie Vooren en Aat Kuilman meermalen aap den kop trokken. Nauwlettend werd echter iedere uit looppoging gevolgd en zoodra de renner even te ver was ontspon zich een jacht om den vluchteling in te halen. De groep verviel dan weer in het oude tempo, dat niettemin zeer hoog bleef. Eerst in de 25ste ronde van de 55 ontsnapte een groepje van 4 renners w.o. Rottschafer en van Meetelen. Later voeg de zich hier Hoek uit Amsterdam ook nog bij- Onmiddellijk trok het peleton hier weer achteraan en ook deze poging strandde, evep- als die in de 27ste ronde van Vooren. Aat Kuilman kampte in deze periode met een in zinking, waardoor hij achter in het peleton kwam te hangen. Langzaam heeft hij zich Iedere ronde weer naar voren gewerkt en was zelfs één van de eersten, die Denzing^uit Am sterdam achterna ging. Deze ondervond van den ingeloopen Westerhof uit Zaandam steun en in den beginne vergrootte hij regelmatig zijn voorsprong. Zes ronden hield hij vol, laar toen zwichtte ook hij weer. Tijdens deze jacht kwam Van Boheemen, „e winnaar van Haarlem, te vallen en nam hierbij den Asseldelver Mooy mee. Boheemen werd hierdoor uitgeschakeld, maar Mooy kon de course vervolgen. Met een kwart ronde achterstand stapte hij weer op zijn fiets Zonder eenigen steun van anderen knabbelde hij ronde achter ronde iets van zijn achter stand af en in de 39ste ronde pakte hij de staart van het peleton ,weer. Eenlge ronden lang heeft hij hierin gezeten en werkte zich toen naar voren om nog met elf ronden te rijden een sprong te nemen, die hem 60 meter voor het peleton bracht. Twee ronden achtereen hield hy dezen voor sprong na eerst een kwart ronde Ingeloopen té z(jn. Deze prestatie is des te mooier, daar in deze ronden een gemiddelde werd gehaald an tegen de 40 K.M. De Amsterdammer Rottschafer was de tweede, die uit de groep wegsprlntte en Mooy wist te bereiken. Ook de Bosschenaar Savels- kouls probeerde het, maar deze poging mis lukte, evenals die van Van Meetelen. De beide vluchtelingen duwden echter door en stampten er zoo'n snelheid uit, dat na iedere ronde hun voorsprong nog groeide Eerst zes ronden voor het einde ontbrandde de strijd bi het peleton, maar in de 51ste ronde stapte fle groote groep weer af, omdat geen één het „vuile" werk voor een ander wilde opknap pen. Daarentegen losten Mooy en Rottschafer elkaar uitstekend af en duidelijk werd het toen, dat deze beide renners niet meer te achterhalen waren. Mooy trachtte ook nog los te komen van Rottschafer. doch dit lukte De Omroep komt naar de draverij. Als attractie een 3000 M.-loop. De jaarlijksche groot? kortebaandraverij op Donderdag 6 Augustus op de Breestraat blijkt weer in het middelpunt der belang stelling te staan van de draverswereld. Deze belangstelling uit zich ook in het feit. dat de Nederlandsche Omroep met een reportagewagen de draverij zal bezoeken voor het opnemen van enkele flitsen van deze grootste kortebaandraverij in Neder land. vermoedelijk zal nog op denzelfder. avond een reportage worden gegeven van den Grooten Dag van Kennemerland, welke ongetwijfeld weer door duizenden men- schen zal worden bezocht. Het aantal ingeschreven paarden is reeds gestegen tot 18 en hieronder zijn de beste kortebaners van dit seizoen. Ingeschreven zijn o.m. reeds Diabolo. Dumas Hannover, Xerxes, Beminde, Anzolor, Douglas H, Ab- syrthus, Xaverius, Dienares. Welkom, De Fanfare, Prinses en Dictator Spears. Bij wijze van attractie zal tusschen den eersten en tweeden omloop een hardloop wedstrijd worden gehouden over 3000 M. waarvan de organisatie weer in handen is van de R.K. Sportvereeniging „D. E. M." Het traject is hetzelfde als vorig jaar. n.l Breestraat, Bloksteeg. Meerstraat, Bree straat. Dit traject moet driemaal afgelegd worden. Een aantal fraaie prijzen is hier voor beschikbaar gesteld. Daar atletiekwedstrijden alleen onder auspiciën van de N. A. gehouden mogen worden, staat de inschrijving uitsluitend open voor C-klassers, leden van de N.A.U. Waarschijnlijk zal het aantal deelnemers door deze bepaling niet zoo groot zijn als vorig jaar; niettemin heeft reeds een be vredigend aantal loopers ingeschreven. De inschrijving staat nog open bij den heer D Burger, Breestraat 86, Beverwijk. Orgelconcert. 'in de serie zomeravond-orgelconcerten geeft Piet Halsema Dinsdag 4 Augustus een bespe ling van het orgel der Ned. Herv. Kerk. De zangsoliste is Annie Schoen (sopraan). Het programma luidt: Toccata, adagio en fuga in C groot, J. S. Bach; sonata da chicsa, tema con variazioni e finale, Hendrik An- driessen; 1ste sonate van F. Borowski (orgel) De soliste brengt ten gehoore: Handel's „Er weidet seine Herde" (uit „Der Messias") n „Tu virginum corona" (uit het motet Exultate, jubilate"), „Fiat Domine" en „Mag na res est amor" van Hendrik Andriessen. niet. terwijl Middelink gevlucht was uit de achtervolgende groep. Met grooten voorsprong op het peloton werden hierna Mooy en Rottschafer bü de finish zichtbaar. Wie zou er winnen Wieltje aan wieltje werden de laatste 100 meters af gelegd. waarin de Assendelver. die zoo'n prachtige course gereden had, zich langzaam voorby Rottschafer werkte om met eenlge meters verschil te winnen. Ook In het peleton moest de sprint beslis sen en daarbij stelde Arie Vooren teleur door nog achter Piet Ott. Bcp de Kort en de Vries te eindigen. Hij legde daarmee beslag op den zesden prijs. De organisatie van den wedstrijd was goed. Een woord van huldo komt ongetwijfeld de politie te Velsen toe voor de uitstekende af zetting van het percours. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Nieuwelingen: 1. W. Grift, Soestdijk. 1 uur, 10 min 20 see.; 2. J. Fleury. Amsterdam; 3. K. Neeft. Haarlem; 4. R. van Zalingen, Bus- sum; 5. H. Schuiten, Amsterdam; 6. G. Raven- steln, Amsterdam; 7. J. Groenewald, Amster dam; 8. v. d. Heuvelen, 's-Hertogenbosch; 9. M. Schoutema, 's-Gravenhage; 10. De Boer, Zaandam. Amateurs 80 K.M. (55 ronden): 1. D. Mooy, Assendelft, 2 uur, 3 min. 40 sec.; 2. C. Rot- schafer, Amsterdam; 3. P. Ott, Amsterdam; 4. B. de Kort, Amsterdam; 5. K, de Vries, Rot terdam; 6. A. Vooren, Beverwijk; 7. J. Berk hout, Assendelft; 8. J. Middelink, Amster dam; 9. P. den Rijer, Scheveningen. DE SPORTDAG VAN D.E.M. Successes, voor „Suomi" en „D.E.M.". Vele spannende nummers. Voor den derden keer in dit seizoen organi seerde de R.K. Sportvereeniging „D.E.M." Zondagmiddag op haar terrein atletiekwed strijden, welke evenals de vorige wedstrijden uitstekend slaagden. Uit het groote aantal toëschouwers bleek ook nu weer, dat de ath- letieksport in onze omgeving zich in een steeds stijgende belangstelling mag verheugen. Maar het meest verheugende verschijnsel is echter ongetwijfeld, dat de prestaties van de athle- ten van „D.E.M." en „Suomi" van dien aarf waren, dat Jij onder de bijna 200 deelnemert een uitstekend figuur sloegen. Vele prljzoA bleven in Beverwijk en Velsen. Eén van de mooiste nummers was de Olym pische estafette, waarin twee ploegen va® D.E.M. en één van „Suomi" startte. Jan Bur» ger bezorgde D.E.M op de 800 M. een flinke® voorsprong, die echter op de 400 M. bijna tg niet werd gedaan, omdat Gaarthuis in den be ginne te hard van stapel liep. BU het wissel- punt 100 M. had „Suomi" een zeer klein® voorsprong, maar de 100 M.-man van D.E.M. Tervoort zette dezen achterstand weer om in een voorsprong. Adelaar als de laatste looper voor Suomi overtrof zich echter zelf door if de laatste meters Tervoort nog te passeeren. Voor beide ploegen werd dezelfde tijd opge nomen. een bewijs hoe spannend het was. De 4 x 100 M.-estafett.e junioren bracht echter een mooie overwinning voor „D.E.M." In de 3000 M. speelden plaatsgenooten geen rol van beteekenis, daar hier de strijd ging tusschen Rietdijk en Bouber, beiden van De Volewijckers, Joustra van „Haarlem" en Die- meer van Lycurgus. Laatstgenoemde toonde zich de sterkte in den eindsprint. Niet minder dan 30 loopers verschenen aan den start voor de 1500 M Langen tijd had v. d. Steen van „Suomi" de leiding, maar een verkeerde verdeeling van zijn krachten maak te, dat hij op het laatste einde nog door Kolk huis en Pels gepasseerd werd. Vooral het loo- pen van Kalkhuis viel op. want van achter uit het veld passeerde hij tegenstander voor tegenstander en legde nog met ruim verschil beslag op de eerste plaats. De 100 M. bracht een teleurstelling, daar v. d. Waa en Tervoort hierin niet meevielen en resp. tweede en vijfde werden. Ten Wolde van Zaanland werd winnaar van dit nummer. Om tot de finale van het 200 M.-nummer te komen waren niet minder dan 7 series noodig. Van Lint van „Suomi" weerde zich verdien stelijk en "plaatste zich in de finale derde. De 800 M -junioren was volkomen een strijd tusschen D.E.M. en Suomi, die voor dezen af stand goed materiaal"Rebben. A. Schelvis van „D.E.M." won dit nummer met miniem ver schil; de drie volgende plaatsen waren voor Suomi-leden. Dank zij de uitstekende organisatie, hadden de wedstrijden een vlot verloop. De gedetail leerde uitslagen luiden als volgt: Hoogspringen klasse C: 1. Haringhuizen H.A.V. „Haarlem" 1.66 M.; 2. H. Kluft, idem I.61 M.; 3. J. Burger, D.E.M. 1.56 M. 800 M. junioren: 1. A Schelvis. D.E.M. 2.16.6; 2. R. Hofman, Suomi 2.16.6; 3. J. Bosman, Suomi 2.17.1; 4. W Wouters, Suomi 2.17.2. Discuswerpen Junioren: 1. H. de Jong, Ly curgus 33.40 M., 2 C. Appel, H.E.O., 32.15 M-, 3. C. Hersenvoort, Meteoor. 32.10 M. 1500 M. klasse C: 1. T. Kalkhuis. S.L.T.O.. 4.34; 2. M. Pels. Volharding 4.36; 3. J. v. d. Steen, Suomi, 4.36.8; 4. Somer Sr., H.A.V. „Haarlem", 4 41.8". 300 M. Juniores* le serie: 1. J. Zwetsloot, Holland 41.7; 2. E. Baars, Zaanland, 41.8; 2e serie: 1. J. Klomp, Volharding 42.9; 2. A. Hoe ben. Suomi. 43.8; 3e serie: 1 P. J. Bakker, S.L.T.O. 40.8; 2. J. Veidt, D.E.M. 41.4. Finale: I. J. Klomp, Volharding, 40 sec., 2. J. Veldt, D.E.M. 40.5 sec., 3. P. Bakker, S.L.T.O., 40.5 sec. 800 M. klasse C: le serie- 1. D. Schaay, A.V. 1923 2.22: 2. F. v. Es, H.A.V. „Haarlem"; 3. G. v, Dool. Suomi; 2e serie: 1. G. W. Goert- man, A.P.G.S., 1.23.1: 2 J. Kooyman, Suomi, 2.23.2; 3. J. Wernik, H.A.V. „Haarlem". 2.23.3. Finale: 1. J. Wernik, „Haarlem" 2.16; 2, J. Kooyman, Suomi, 2.16, 3. W. Bottenheft, SL. T O.. 2.16.1, 4. F. V. Es, Haarlem; 5. G. v. Dool, Suomi. 100 M. klasse B: le serie; 1 A. J. ten Wolde, Zaanland, 11.6 sec., 2. J v. d Waa, Haarlem, II.6 sec 3. L. Bruynis, De Meteoor. 11.6, 2e serie 1. G. v. Lieshout. Lycurgus, 11.8 sec., 2. A. Tervoort, D.E.M. 12 sec., 3. N. Adelaar, Suomi, 12.2. Finale: 1. A. J ten Wilde, Zaan land, 11.4 sec.: 2. J. v d. Waa, Haarlem, 11.4 sec.. 3. L. Bruynis,«De Meteoor, 11.5 sec. 200 M. klasse C.: le serie: 1. H. v. Lint, Suomi. 25.7 sec., 2. J Poel. A.V. 1923. 25.8 scc., 3. Mooy, BI. Wit 25.9 sec.. 2e serie: 1 B. G. Hil- horst, A.P.G.S., 25.2 sec., 2. Lans, A.V. 1923, 25.7 sec.; 3. v. Leeuwen, Holland, 25.7 sec.. 3e serie: 1. 7. Belle, Haarlem, 25 6 sec.; 2. F. Sy- mons. Volewijckers, 26.1 sec.; 3. P. Zaagstra, Suomi. 28.8 sec.; 4e serie: 1. Boes. A.P.G.S., 26.1 sec.. 2. P. v. Eist. Holland. 26.5 sec.. 3. W. v Kollenberg. Zaanland, 26.5 sec., 5e serie: 1 J. v. Senus. BI. Wil 26.1 sec., 2. A. W. Rom- bouts, Holland, 26.5 sec. 3. P J. v. Son, Hol land. 27.5 sec. Demi-finale: le serie: 1. J. Poel, A.V. 1923, 25.2; 2. Boes 25.4; 3. F Symons, 25.4; 2e serie: 1. H. v. Lint, 24 9 2 B. G Hilhorst 24.9; 3. J. Belle. Holland. 25:1 Finale: 1. B. G. Hilhorst. 24 8 sec.; 2. Boes. 25 sec.. 3. H. v. Lint, Suomi: 25 sec., 4. Symons. Discuswerpen klasse C: 1. D. Westraten, A.P.G.S.. 34.16 M.. 2 P Koeten, Haarlem, 30.94 M.. 3. A. Kaptein, D.E.M 30.14 M. Polsstokhoogsprmgen klasse C: 1. H. Mul der, BI. Wit, 3 M„ 2 P. Duyh, Docos, 2-90 M., 3. C. Stapel, W.A.C.. 2 60 M. Idem klasse B: 1. W. Kaptein, D.E.M., 3.20 M. 300 M. klasse B: 1. H. Diemeer, Lycurgus, 9 min. 52.6 sec., 2. W. Rletdyk, Volewijckers, 9 528; 3. J..J. Joustra. Haarlem. 3000 M. klasse C: 1 Reyndorp, A.P.G.S., 10.11 -6- 2. Stevenson, Volewijckers, 10.20,5; 3. v. d. Stroom, Lycurgus. Ilink-stap-sprong klasse C: 1. A. J. ten Wolde. Zaanland, 13.35 M. 2. G- Booy. Zaan land, 13,27 M„ 3. S. Jonker* A.A C., 11.38 M„ 4 N. Adelaar, Suomi, 10.46 M. 4 x 100 M. estafette juniores: 1. D.E.M., 50 sec., 2. Suomi, 53.1 sec., 3 Holland 56.6 sec. Olympische estafette: 1. Suomi 4.4.1: 2. D.E.M. 1, 4.4.1; 3. A.V. 1923 4.8.1; 4. D.E.M. 2.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3