"éSf BESPARING TEXTIELPUNTEN HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK STADSNIEUWS Vulpennen ADVERTEERT IN DIT BLAD KOOPT M. REM WASSERIJ KLEVERPARK WASGOED FEUILLETON door FRANZ WEN'DELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerkine door B. L. VENZELAAR. 77 „Wie komt?".vroeg Homan verbaasd. „Pstt psst Toen Piet en het meisje verschrikt om hoogkeken, zagen ze het lachende gezicht van inspecteur Wildschut oven het kopje van het duin. „Het spijt mij, dat ik u storen moet zei Wildschut, „maar ik moet u vriendelijk ver zoeken, achter de duinen te gaan, opdat de kerel geen achterdocht krijgt." „Welke kerel?" vroeg Homan hoofdschud dende. „Die met hondend duizend gulden naar Amerika wil gaan, maar hij heeft de fout gemaakt, om de geweldige mannen van commissaris Peeters voor een schurkenbende aan te zien. Ze komen met een motorboot om het kostbare radium te halen, dat hij hier op Eyerland verborgen moet hebben. Kom vlug achter het duin, de boot is al in het gezicht." Homan en het meisje klauterden over het duin en lieten zich aan de andere zijde naar adem happende naast Wildschut in het zanid vallen. „Waarom juist hier op Eyerland?" vroeg het meisje. „Omdat ik hier zijn boot gevonden heb, •waarmee hij tusschen Texel en Vlieland heen en weer is gevaren. En in de boot lag nog zijn verrekijker. De boot is van vis- scher Schelfhout, die al weken geleden bij de politie melding gemaakt heeft, dat zijn boot gestolen werd, maar de veldwachter geloofde, dat hij haar niet goed vastgemaakt had en zij weggedreven was met den etroom." „En heeft hij hier het radium verborgen?' vroeg de jongeman. Wildschut knikte. „Ongetwijfeld, waar anders? Maar u moet bedenken, één gram radium is een kleinigheid en Eyerland is in verhouding tot die kleinigheid zeer groot Hoe zouden wij tdat moeten vinden, zelfs als we de ge- heele kust met een spade omgraven? In elk geval is het de beste methode, om den ban diet zelf zijn bergplaats te laten aanwijzen. Dat is korter en beter." Het jongemeïsje liep enkele tientallen meters langs de duinen landinwaarts. Eens klaps bleef ze staan en staarde met een zachten kreet op de lippen naar een bepaald punt van de duinhelling. Toen Homan nieuwsgierig naderbij kwam. zag hij een meeuwennest. Het dier zat er nog in. alsof het broedde, maar het kopje was levenloos opzij gezonken en hing aan het kleine lichaam, alsof het er niet toe behoorde. „Ze is dood", zei Piet „Bij hel broeden is ze door den dood verrast geworden. Natuur lijk moesten de jongen ook sterven." Leida Mulder schudde het hoofd en keek hem met een vreemden blik aan. „Dat be grijp ik niet want alleen gezonde meeuwen broeden." „Misschien is ze aangeschoten, of heeft een roofvogel haar verwond." „Maar er is nergens een wonde aan het dier te zien en ook het nest is zonder bloed". Het geluid van de motorbooot was intus- echen steeds nader gekomen en plotseling werd het stil. De motor was afgezet. Toen kwamen haastig twee gestalten over het duin geloopen. Yen, de kleine Chinees en inspecteur Wildschut. „Doe me een plezier!" riep hij het jonee paar toe, „en ga samen een kwartiertje wandelen, verder naar binnen. Een paar honderd meters is genoeg. Wat er nu gebeu ren gaat, is naar mijn meening niet geschikt voor het oog en het gemoed van een jonge dame". „Kom mee, mijnheer Homan!" zei het meisje. „Hoewel het een misdadiger is, kan ik toch niet zien, dat hij geboeid en gevan gen genomen wordt." Zonder het antwoord van den jongeman af te wachten rende ze als een haas door het mulle zand en langs den duinweg, tot ze aan de oogen van de politiemannen onttrok ken was. „Hallo!" zei Piet Homan tot zichzelf. „Nu ligt het aan jezelf", en zoo snel als zijn beenen het veroorloofden, snelde hij wég, achter het meisje aan, tot ook zijn gestalte achter de duinen verdwenen was. De motorboot liep met knarsend geluid op het strand. Weyman sprong èr als eerste uit met een geweldigen zwaai en belandde Sredes op het droge zand. Trevor volgde em slechts aarzelend. „Ben je bang!" riep Weyman spottend. „Waarom aarzel je?" „Het kwam mij voor", zei de schurk zacht, „dat ik van de boot uit een paar menschen op het strand gezien heb". Hij keek zijn metgezel wantrouwend aan. „En wat zou dat? Het zullen een paar boeren geweest zijn, die meeuweneieren zochten." Trevor deed besluiteloos enkele passen in de richting van de duinen. „Vooruit!" commandeerde Weyman. „Jij gaat voorop!" „Dat weet ik nog niet", zei Trevor aar zelend. „Er is hier iets niet in orde. Mijn boot ligt omgekeerd op het strand en dal kan niet vanzelf gebeurd ziin. .Alle donders!" spoorde de ander hem aan. „ben jij een kerel of een oud wijf? Wat moet er gebeurd ziin? Je boot is na tuurlijk door de golven omvergeworpen, of een visscher heeft 'm omgekeerd, om weg drijven te voorkomen. Als dat zoo doorgaat dan keer ik od de plaats om en zie van de heele zaak af!" „Je hebt gelijk!" zei Trevor, maar de klank van zijn stem verried, dat hii nog lang niet overtuigd was. van de ongevaar- liikheid van het avontuur. „Hoe nu?" vroeg Weyman. „dezen kant op (Slot volgt.) IJMUIDEN UIT RIJDENDE BUS GESTAPT. Zaterdagavond stapte mej. K., wonende in Velsen-Noord, op den Stationsweg, uit een rijdende autobus, hoewel de chauffeur haar had gewaarschuwd te wachten tot de wagen stil stond. Zij viel op den grond en liep een hoofdwonde op. Per ziekenauto werd zij naar het Antoniusziekenhuis ver voerd. MOTOR REED TEGEff EEN BQ?M. Zaterdag reed de Rotterdammer Van V. op een motor op de Zuiderkade in de rich ting van de Kennemerlaan. Bij het nemen van de bocht sprong de voorband, waardoor de motor tegen een boom botste. De bestuur der kneusde een been. Dr. P. Brouwer ver leende de eerste hulp. Iemand die op de duo zat, kwam met den schrik vrij. Agenda IJmuiden. Maandag 3 Augustus. Thalia: Vrienden erf vrouwen, 8 uur. Rex: Gevangene 317, 7.30 uur. De Pont: De Kribbebijter, 8 uur. Zaal v. d. Lem: Bijeenkomst Allen Present, 8 uur. Dinsdag 9 Augustus. Thalia: Vrienden en vrouwen. 6.30 en 8.30 u Rex: Gevangene 317, 7.30 uur. De Pont: De Kribbebijter, 8 uur. Royal: Zomertournooi D. C, IJ. DIENST APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst Kennemer Apo theek. Wijk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau 5178, 4377. 5555. Politie. Willemsplein 5400. Brandweer 5242 E H B. O. (A. P. Bakker) 5455. E. H. B. O. (Velsen) 4989. Luchtbescherming, hoofdpost 4145. Anthonlus Ziekenhuis 4444. IJmuider Apotheek 4229. Kennemer Apotheek 4204 BEVERWIJK Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W. Verhagen, leeraar ambachtsschool, Omiastraat 26, Steenwijk en P. A. Fossen, Romerkerkweg 115. Toe komstig adres te Steenwijk; W. Kolk. Stuwstraat 159, 's-Gravenhage en A. Posch, de Visscherstraat 16. Toek. adres te Den Haag; P. Lansen, Hoflanderweg 113 en A. Pirovano, Hoflanderweg 115. Getrouwd: G. v. d. Outenaar en F. Al- berda: N. Hoogewerf en E. J. A. Backer; P. J. Gorter en E. M. Appel! W. J. S. Ves- sies en C. C. A. de Mug; H. v. d. Bos en M. de Gooyer. Geboorten: M. C. Oudhuis-Bierman, tweeli% z.. Alkmaarscheweg 389; C. H. Schellevis-Goedhart, z.. Iepenlaan 4; M. E. Hart-Ligthart, z., Groote Houtweg 80; A. Vermaat-Duiveman, z.. Grensstaat 48; J. Loocks-v. 't Veer, z., Grensstraat 16, A. J. M. Kamps-Jansen, d., Mrt. van Heems- kerckstraat 67: M. E. J. Grapendaal-de Kruyff, z„ Wijkermeerweg 75; v. Hens- bergen-Henneman. zv Peperstraat 12. Overleden: M. Kuiper, 70 jaar, Lijster beslaan 42; A. J. Spanjaard, 54 jaar, Alk maarscheweg 421. FEESTELIJKE REPETITIE UITGESTELD. Aanvankelijk zou het Doopsgezind Koor in het begin van Augustus een feestelijke repe titie houden. Door bijzondere omstandigheden moest deze evenwel voorloopig worden uit gesteld. CASTRICUM UITSTEL SCHOUW Het dagelijksch bestuur van den Castrl- cummerpolder maakt bekend, dat de wate- ringschouw is uitgesteld tot Vrijdag 14 Augustus. GEVONDEN VOORWERPEN. Damesschoen, glacé handschoenen, zilve ren kettinkje met medaille, blauwe cein tuur, regenmantel, trainingsblouse, kinder schoentje, zilverkleurig vulpotlood, zilveren armbandje, textielkaart. VERLOREN VOORWERPEN Een halskettinkje, bos sleutels, een hou ten klepperschoen, windjack, regenjas met blauwe kraag, kinderbril, heerenjas, bruine portemonnaie. Inlichtingen: politie Castri- cum. WARME MAALTIJDEN. Deze week worden door de Centrale keu ken dagelijks 398 warme maaltijden bereid voor hen. die te werk zijn gesteld in de Provinciale duinterreinen. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. De herijk van maten en gewichten zal in onze gemeente plaats hebben op Donderdag 20 en Vrijdag 21 Augustus. NIEUW GEBOUW. De R.K. parochie is dezer dagen een nieuw gebouw rijker geworden. Door de goede zorgen van den directeur van de Vrouwelijke Jeugdbeweging is dit beschik baar voor de vrouwelijke jeugd. Gezien de uitbreiding van het meisjespatronaat in den laatsten tijd was 'dit een eerste vereischte. Het lokaal is geplaatst op het schoolplein van de Meisjesschool. SANTPOORT BENOEMING KERKVOOGD. Door hfet college van Notabelen der Ned. Hervormde kerk is de heer B. Elzer, tot kerkvoogd benoemd. De heer Elzer zal boven dien de functie van kerkelijk ontvanger ver vullen. Het tijdelijk ontvangkantoor ten huize van den president-kerkvogd is hiermede ingaande 1 Augustus opgeheven. Pandit Nehroe tegen nieuwe ronde-tafelconferentie. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Pandit Nehroe. de leider van het Indische Congres, te Allahabad verklaard: zonder er kenning van ons principieel standpunt inzake de onverwijlde onafhankelijkheidsverklaring, zou elke ronde-tafel conferentie, zooals door den leider der Indische liberalen wordt voor gesteld, voor ons niet aanvaardbaar zijn, daar zulks slechts een teruggaan zou betee- kencn naar de oude methoden, die een mis lukking gebleken zijn. Het denkbeeld, een andere mogendheid te voet te moeten vallen, stuit ons tegen de borst. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde Nehroe nog, dat een Ameri- kaansche of Chineesche bemiddeling slechts aanvaardbaar is op grondslag van de Indi sche onafhankelijkheid. Moet ik ook? „Neen, u moet niet, maar flinke kérels melden rich aan", zoo staat het op het nieuwe affiche van ons legioen. Het laat aan duide lijkheid niets te wenschen over. Het spreekt vanzelf, dat in ons legioen geen plaats is voor 1 slappelingen en lafaards. In ons legioen, dat strijdt tegen het duivelsche bolsjewisme is uitsluitend plaats voor flinke kerels, die hun volk en land zoo lief hebben dat zij bereid zijn, als het moet, het hoogste offer te brengen. Moet ik ook Neen landgenoot, u moet niet, maar indien gij begrijpt waarom het gaat, indien gij den moed hebt een strijd op leven en dood te aanvaarden tegen de mach ten der duisternis die onze beschaving en cultuur bedreigen, meldt u dan aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. f 50.— schadeloosstelling voor ingeleverde rijwielen. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. Offifieel wordt het volgende bekend gemaakt: De schade loosstelling voor een ingeleverd rijwiel, dat niet teruggegeven wordt of waarvoor geen ander rijwiel wordt verstrekt, bedraagt 50. Behalve deze schadeloosstelling krijgen personen, die door het leveren hun eenige rijwiel verloren hebben, zonder daarvoor 'n ander rijwiel in de plaats te krijgen, een formulier voor de aanschaffing van 'n nieuw rijwiel, voorzoover zij het volgende kunnen aantoonen. Ie. Dat zij voor de uitoefening van hun beroep onvoorwaardelijk een rijwiel noodig hebben: 2e. Dat zij op andere wijze niet a; rijwiel weten te komen. Wie een dergelijk formulier ontvangt en houder van een vetkaart is, wordt op verzoek) bij de aanschafifng van het nieuwe rijwiel vrijgesteld van de betaling van het verschil tusschen de uitbetaalde schadeloosstelling en den prijs van een eenvoudig heerenrijwiel. Schadeloosstelling. aanschaffingsformulie- ren en bonnen zullen worden uitbetaald en uitgereikt door den burgemeester, in wiens gemeente de inlevering is geschied. De be slissingen van de burgemeesters over ver zoeken tot het verstrekken van een aan schaffingsformulier en tot het uitreiken van een bon, zijn bindend. De burgemeesters zullen nadere Inlichtin gen over de uitvoering van deze maatregelen bekend maken. Men wordt verzocht voordien geen verzoe ken tot schadeloosstelling in te dienen. Fransch-Britsch incident in de Middellandsche Zee. De Fransche admiraliteit maakt bekend: Het Fransche s.s. Mitidja is op 26 Juli tegen den avond, toen het oapweg was van Oran naar Marseille, aangehouden en op gebracht door een Engelsche duikboot, hoe wel het slechts een lading graan, wyn en erts voor Frankrijk en in het geheel geen contrabande aan boord had. Een Fransche torpedoboot, die op patrouille was en een afdeeling marinevliegtuigen, grepen in en bevrijdden het schip uit de macnt van de Engelsche duikboot. De Mitidja is op 30 Juli zonder verdere incidenten te Marseille aangekomen. Twee industriecentra in de Sowjet-Unie bezet. Bij de bezetting van belangrijke ge bieden in de Oekraine zijn twee steden, die van belang voor de industrie zijl), door de verbonden troepen genomen, Sjachthy en Kamensk-Sjachtinski. De eerste stad is gelegen aan den uitersten Zuidoostelijken uitlooper van het kolenge- bied van den Donets, aan den spoorweg NloskouRostof. Vroeger heette zij Alexan- drowsk-Groesjeskij. De omgeving wordt als het productiefste kolengebied der Sovjet- Unie beschouwd en levert bijna 10 procent der steenkolenproductie der Sovjet-Unie. Kamensk-Sjachfinsi ligt Noordelijk van Rostof aan den Don en bezit verscheidene wanpenfabrieken en chemische fabrieken. De militaire medewerker van de Londen- Nieuw handelsverdrag V.S.—Moskou. Naar radio New-York meldt, zou te Washington een nieuw handelsverdrag tusschen de Ver. Staten en de Sovjet- Unie onderteekend zijn. Het verdrag zou voorloopig geldig zijn tot 6 Augustus 1943 Circus Saltarino. Het Nederlandsche circus met den Ita- liaansch klinkenden naam, dat thans zijn tenten aan den Kinderhuissingel heeft op geslagen, had Zaterdagavond bij de openingvoorstelling niet te klagen over de belangstelling der HdÉrlemmerS. De tent was tot de laatst^plaats bezet en er zal wel niemand van de bezoekers geweest zijn, die niet voldaan huiswaarts is gegaan. Want hoewel dit circus niet beschikt over leeu wen, tijgers, olifanten of andere uitheem- sche dieren, heeft men ook zonder de mede werking van deze een uitstekend program ma samengesteld, dat veel afwisseling biedt en dat geheel door Nederlandsche artisten wordt verzorgd. Daaronder bevindt zich een aantal dames en heeren, die bewonde renswaardige prestaties laten zien als gla diatoren en acrobaten en die ook verbazing wekkende toeren verrichten aan een in den nok van»het circus opgehangen scheepsan- ker. Het zijn niet alleen sterke, maar ook bijzonder evenwichtige menschen, zooals bijv. de Brions demonstreerden tijdens hun balanceerkunsten op een ladder. Ook wat de paardendressuur betreft, valt er veel te genieten. Mr. Henri, een bekend hippoloog en auteur op het gebied der paardensport, geeft fraaie staaltjes van hoogeschool- rijkunst te zien op den prachtigen Lippiz- zaner schimmel Favoriet en ook zijn num mers vrijheidsdressuur met Maximum en Minimum^ Castor en Pollux, en den ponnyhengst Mikado mogen gezien werden. Een charmant nummer is dat, waarin mr. Henri-te-paard een bekoorlijke jongedame ten dans geleidt. Van geheel anderen aard is het optreden van een fakir, die met bloote voeten over spijkers wandelt en zich ook ruggelings op een spijkerbed neervleit, waarna hij een aar zware halters van 50 K.G., waaraan ovendien nog vijf personen hangen, te ragen krijgt. Dit experiment lijkt grieze lig, maar het verloopt volkomen bloedeloos. Ér is nog een ander nummer, waarbij men vaak den adem inhoudt. Eefi lieftallige jongedame verricht waarlijk bewonderens waardige toeren aan de trapeze, die ver uitgaan boven hetgeen men gewoonlijk op dit gebied te zien krijgt. AI ontbreken, zooals gezegd, de tijgers in dit programma, hun absentie wordt ruimschoots vergoed door het optreden van eenige hunner familieleden, n.f. een zestal fraaie katten, die tot groot vermaak van jong en oud over hekjes springen, ladder; beklimmen om via een glijplank weer naai beneden te komen. Hun dresseur, de heer Goleman, heeft ook met een paar hondjes aardige resultaten bereikt, die eveneens de lachlust van het publiek opwekken. Maar het hardst is er gelachen om den clown Pipi, die, allerpotsierlijkst uitgedost, tus schen de verschillende nummers door het publiek ware lachkrampen bezorgt met zijn origineele grappenmakerijen. En we mogen ook vooral de zes Brox niet vergeten, dc vermaarde accordeonvirtuozen, die zonder eenige moeite weten te bereiken, dat hun auditorium uit volle borst hun populaire liedjes meezingt en die bovendien vlotte stepdansen op klompen demonstreeren. Tot besluit van het programma mag het publiek zelf zijn rijkunsten demonstreeren "op den ezel Bosco, een schrander dier, dat een zwak voor de dames heeft. Zij mogen op zijn rug een ritje door de manege maken, maar de leden van het sterke geslacht wijst Bosco pertinent af. Dat dus ook dit laatste num mer aanleiding tot grobte vroolijkheid geeft, kan men zich voorstellen. M.U.L.O.-EXAMENS HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: R. C. Boxs, J. H. Blankwater, P. M. Klaverweiden, E. A. Roest, N. Loos, L. S. W. Boonders, J. Bakker, H. Scholten, H. M. van Asten, J. Allard, A. Pes- man, J. E. Radsma, allen te Haarlem, S. J. iesheuvel, Spaarndam, J. J. Verwer, Velsen, M. Heerooms, Zandvoort. Afgewezen 11 can didates EXAMENS HANDENARBEID HAARLEM. Geslaagd: G. Botter, J. R. v. d. Busken, L. H. Cornelisse, A. M. A. Wijdeveld, L. C. van Teeseling, H. W. Swaneveld, allen te Amsterdam; W. van Vliet en M. E. Kingma, Bussum, E. van Leyden, Krommenie. EXAMENS HOOFDACTE HAARLEM. Geslaagd voor de geheele acte de dames J. M. Nijenhuis en A. Schamharst ên de heer J. Vos. Geslaagd voor gedeelte A: mej. A. C. van der Lansen de heer C. Bol. Voor gedeelte B„ mej, J/*van Aken. Afgewezen twee candidaten. Die zwaluw brengtVUUR! En u weet het: één enkel lucifertje kan een heel bosch In rook doen opgaan! Juist n£i moeten we dubbel oppassen met vuur: ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) Burgerlijke Stand. haarlem BEVALLEN: 31 Juli: C. RL KosterStee- mann, z., M. Lieben—Jansen, z.; E. H. Pas Vlek, z.; G. KampmanDiekmann, d.; Rozenhart—Van Dijk, d. OVERLEDEN: 31 Juli: W. C. D. Keijzer— Tophoff, 76 j-, Westerhoutpark. Advertenties voor gebruikte goederen. Moeien naam en adres van aanbieder bevatten. De secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bepaald, dat. in verband met de beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment "van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, betreffende de prijzen van gebruikte goede ren, vanaf Zaterdag 8 Augustus alle adver tenties, waarin goederen te koop worden aan geboden, den prijs dier tc koop aangeboden goederen per artikel, den naam alsmede het adres van den aanbieder moeten bevatten. Deze bepaling geldt zoowel voor nieuwe als gebruikte goederen van eiken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de advertenties van bekende firma's die uitsluitend nieuwe artikelen te koop aanbieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de adver tenties waarin gebruikte goederen, waarvoor een afzonderlijke prijsregeling geldt of wordt getroffen of goederen, welke een verzamel- of kunstwaarde bezitten, te koop worden aan geboden. In "herinnering wordt gebracht, dat ge bruikte goederen mogen worden verkocht tegen ten hoogste den prijs, die, in aanmer king genomen den toestand, waarin het goed verkeert, in een redelijke verhouding staat tot den op het moment van den verkoop toe laatbaren prijs voor hetzelfde of soortgelijke goed. De voor gebruikte goederen berekenden prijs mag echter in geen geval meer dan 75 pet. bedragen van den in vorenstaande zin snede bedoelden prijs. EERVOL ONTSLAG HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE UTRECHT. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van par. 1 no. 6 zijner verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondère bestuursrechte lijke maatregelen) in verbinding met par. 1 zijner verordening no. 3/40 over de uitoefe ning der regeeringsbevoegdheden in Neder land, den hoofdcommissaris van politie te Utrecht, D. Schijitemaker, eervol ontslag ver leend uit zijn functie. WE GAAN MEE MET DEN N.V.D.! DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. POOTAARD APPELREGELING 1342/1943. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Noord-Holland te Alkmaar maakt bekend, dat voor de pootaardappelrege- ling 1942/1943 de navolgende richtlijnen /.ljn vast gesteld: 1 1. Alleen de handel In door den Nederlandsche» Algemeenen Keuringsdienst te velde en op par tij goedgekeurd pootgoed is toegestaan! Id/dien de omstandigheden hiertoe aanleiding geven kan te zijner tijd door de Onderbedrijfs organisatie voor Zaaizaad en Pootgoed wdrden bepaald, dat ook van bepaalde rassen en onder bepaalde voorwaarden ongekeurd pootgoed mag worden verhandeld. 2. Het pootgoed moet ln de navolgende maten zijn gesorteerd: Groep I: Alberta, Dunbar Yeoman, Eersteling, Frühmölle, Ideaal, Llmosa. Roode Eersteling, Royal Kidney en Volgeling: 25/28 m.m., 28/35 m.m. en 35/55 m.m. Alle rassen van de groepen II, III en IV 25/28 m.m.. 28/35 m.m., 35/45 m.m. en 45 m.m. opwaarts. De maat 45 m.m. opwaarts mag slechts met 5- of veelvouden van 5 m.m. naar boven worden afgerond, met dien verstande, dat de kleinste maat steeds 45 m.m. moet zijn. De grootste maat van de sorteering 45 m.m. opwaarts mag voor de rassen Bevelander, Present, Souvenir, Westein der Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Rode Star en Bonte Rode Star ten hoogste 60 m.m. bedragen en voor alle andere rassen ten hoogste 70 m.m. De rassen van groep V (jonge en bijzondere rassen). De£e rassen moeten met volledige inacht neming van het sorteerlngsreglement van den N. A. K. worden gesorteerd, daar zij anders niet door de keuringsdiensten worden geplombeerd. Extra vroeggeroold A-pootgoed mag ook als veldgewas worden afgeleverd en verhandeld, desgewenscht vanaf 25 m.m. 3. Het afleveren van te velde goedgekeurde pootgoed voor consumptie of veevoeder is alleen toegestaan, indien het op partij is afgekeurd en voor zoover het betreft bovenmaatsch pootgoed d. w. z. a. voor de rassen Alberta, Dunbar Yeoman, Eersteling, Frühmölle, Ideaal, Limosa, Rode Eersteling, Royal Kidney en Volgeling boven 55 m.m. b. voor de rassen Bevelander, Present, Souve nir, Westeinder Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Blauwe en Rode en Bonte Rode Star boven 60 m.m. c. Voor alle overige rassen boven 70 m,m. 4. Zoolang het aanbod niet onevenredig groot is in verhouding tot de vraag ls het toegestaan, dat met inachtneming van de voorgeschreven sorteeringen de geheele opbrengst per H.A. wordt geplombeerd en afgeleverd. Het afleveren van pootgoed door telers resp. het ontvangen door handelaren mag, zooalk reeds eerder is bekend gemaakt, eerst met ingartg van 2 Augustus a.s. plaats vinden, met uitzondering van Eersteling, A, B en C 35/55 m.m., Industrie en Furore A, B en C 45 m.m. opwaarts. Dit poot goed mag dus tot nader aankondiging niet wor den verhandeld en afgeleverd. x 5. Ingevolge de prijzenbeschikktng mbg het pootgoed alleen per gewichtseenheid worden ver handeld. Het verhandelen van het gewas per op pervlakte eenheid ls dus niet toegestaan. Hetzelfde geldt voor pootgoed. dat op een z.g. teeltcontract is verbouwd. Dit pootgoed mag dus ook alleen met volledige inachtneming van de vastgestelde prijzen en voorgeschreven sortee ringen door den werkelijken teldr worden afge leverd. 6. Het verhandelen van pootgoed is alleen toe gestaan aan die handelaren, die na 1 Juli 1942 in het bezit zijn gesteld van een N. I. C. A. ver gunning tot het verhandelen van pootgoed van den oogst 1942. De in het vorig seizoen uitge reikte, voorloopige N. I. C. A. vergunningen zijn niet meer van kracht, terwijl ook de erkenningen als pootaardappelhandelaar van de V. B. N. A. geen recht geven pootaardappelen te verhan delen. De handelaren, die in het bezit van een nieu- de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten (P. I. C. A.) voor de provincie waarin zij woonachtig zijn, de noodige bloes formu lieren hebben ontvangen, als nede een uitvoerige instructie omtrent het gebruik van deze formu lieren en de te voeren administratie. Met de meeste nadruk wordt erop gewezen, dat het niet of niet volledig nakomen van de re geling en de administratieve voorschriften, aan leiding kan zijn dat de betrokken handelaar on middellijk van den pootgoedhandel wordt uit gesloten. 7. Alleen die handelaren, die van de Onderbe- De NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST is DIENST AAN HET VOLK. Steunt den N.V.D., U helpt daarmee Uw volk drijfsorganisatie bericht hebbel ontvangen, dat zij wel van telers pootgoed mogen aankoopen, zullen door de P. I. C. A. in het bezit van bloes- afleveringsbriefjes worden gesteld. Alle andera handelaren mogen alleen pootgoed van hande laren aankoopen. Overigens zijn alle bepalingen ten aanzien van aankoop- en verzendquotum ver. vallen. 8: Bij verkoop van een teler aan een handelaa» coöperatie moet bij de aflevering van de door den handel aangekochte op partij goedgekeurd en geplombeerde of van een verklaring voor. ztene partijen door den handelaar een afleve. ringsbriefje in 4-voud worden uitgeschreven. Dit afleveringsbriefje moet door den teler en den handelaar (of in diens naam door een commls. sionnair) worden onderteekend. Het origineel» exemplaar ontvangt de teler/leverancier, die het moet bewaren. Ook bij aflevering aan een expor. teur van de B. e. A. II zullen door den expor. leur of diens gemachtigde „afleveringsbriefjei export" worden uitgeschreven. Het ls den telers ten strengste verboden pootgoed af te leverea zonder dat hiervoor een afleveringsbriefje wordt Ingenomen. 9. Bij aflevering van ongesorteerde pootaard. appelen naar een sorteerinrichting wordt het vervoer gedekt door een geleidebiljet, dat door den contröleur van den keuringsdienst is uit. geschreven. Gaat de' gesorteerde partij terug naar het bedrijf van den teler, dan moet het ver- voer wederom gedekt zijn door een geleidebiljet, dat door den controleur van den keuringsdienst is uitgeschreven. Wordt de partij rechtstreeks nj sorteering in de sorteerinrichting afgeleverd aan een handelaar dan worden na plómbeering, de afleveringsbriefjes door den handelaar uitge. schreven op naam van den teler. Het is niet mo gelijk. dat uit gesorteerde consumptie- en vee- voederaardappelen van de sorteerinrichting naar het bedrijf van den teler .worden teruggevoerd. Deze moeten door de sorteerinrichting op naam van den teler rechtstreeks aan de V. B. N. A. worden afgeleverd. Hetzelfde geldt voor partijen pootgoed, \^lke ln de sorteerinrichting op zijn afgekeurd. 10. Aflevering van pootaardappelen door telen rechtstreeks aan teler/Verbruikers mag slechts plaatsvinden, indien de teler/leverancier vooraf in het bezit van een bestelbon is gesteld, welk» door den teler/kooper bij zijn plaatselijken Bu. reauhouder is aangevraagd. Met den bestelbon wendt de teler/verkooper zich tot zijn plaatse- lijken Bureauhouder, die den bestelbon inneemt en een afleveringsbriefje ln 4-voud uitschrijft Het eerste exemplaar moet door den teler/leve rancier worden bewaard, terwijl het 2e exemplaar dient als geleidebiljet voor het vervoer naar den teler/kooper. Met nadruk wordt er op gewezen, dat ook door telers slechts definitief geplombeer de of van een verklaring voorziene partijen rechtstreeks aan andere telers mogen worden afgeleverd. 11. Bij aflevering van handelaar aan handelaar schrijft de handelaar/leverancier-risen verzend- advies in 5-voud uit, waarvan het 2e exemplaar deint als geleidebiljet voor het vervoer naar den handelaar/kooper. 12. Aflevering door een handelaar/coöperatii aan een verbruiker is slechts toegestaan, nadat de handelaar of coöperatie een bestelbon van den verbruiker heeft ontvangen. Bij de afieverinj wordt door den handelaar of coöperatie een ver- zendadvies in 4-voud uitgeschreven waarvan hei 2e dient als geleidebiljet voor het vervoer naar den verbruiker. De op den bestelbon vermelde hoeveelheid moet steeds overeenkomen met de totaalhoeveelheid, welke op het bijbehoorende geleidebiljet is vermeld 13. Indien teler/verbruiker pootgoed wenscht aan te schaffen voor nitpoot op zijn bedrijf moet hij vooraf bij zijn plaatselijken BureauhoudCf een bestelbon aanvragen. Is de Plaatselijk» Bureauhouder van oordeel, dat de aangevraagd» hoeveelheid gemotiveerd is, dan wordt de bestel bon uitgeschreven en afgegeven. Deze bestelbon moet door den teler aan zijn leverancier wor- dén toegezonden of overhandigd, waarna den voor aflevering kan zorgdragen. 14. Uit het voorgaande kan worden afgeleid, dat het vervoer van pootaardappelen onder meet in de navolgende gevallen door een geleidebiljet moet zijn gedekt. a. van teler naar handelaar of coöperatie door een door den handelaar of coöperatie uitgeschre ven geleidebiljet (2e exemplaar aflevering* briefje). b. van teler naar teler door een geleidebiljet uitgeschreven door den plaatselijken Bureauhou der van den teler/verkooper (2e exemplaar afle- veringsbriefj e) c. van handelaar naar handelaar door een gelei debiljet, uitgeschreven door den handelaar/ver- kooper (2de exemplaar verzendadvies). d. van handelaar/coöperatie naar teler, doot een geleidebiljet, uttgesereven door den handeleer of Coöperatie, (2e exemplaar verzendadvies). e. van den teler aan een sorteerinrichting door 'n geleidebiljet, uitgeschreven door den handeleer tröleur van den keuringsdienst. f. van de sorteerinrichting naar den teler door een geleidebiljet, uitgeschreven door den con troleur van den keuringsdienst. Ingeschreven als Persbericht No. 97, Heden overleed na een lang en smartelijk lijden gesterkt door de genade middelen der H. Kerk, ons lief dochtertje en zusje Henny in den jeugdigen leeftijd van 9 jaar. Haar bedroefde Ouders, Broers en Zusje A. BOTMAN T. BOTMAN—HLOM. ANTOON GERARD TRUUSJE IJmuiden, 1 Aug. 1942. Oranjestraat 24. De heilige uitvaartdienst zal gehouden worden op Woensdag 5 Aug. v.m. 10 uur in de R.K. Parochie Kerk te IJmuiden waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. UW adres voor IN- en VER KOOP van Vulpennen, Verre kijkers, Horloges, Meubelen enz. is steeds nog KROONshuis BIJ DE GROOTE KERK RIVIERVISCHMARKT 5 TEL.14911 Op verzoek van WILHELMINA BLOK, te IJmuiden, Napier dwarsstraat 18, is opgeroepen haar vader: KLAAS BLOK, woon- en verblijfplaats onbe kend ter terechtzitting Kanton gerecht Haarlem 7 Augustus 1942 v.m. 9,30 uur, Jansstraat 46, om te worden gehoord op het ingediend verzoek tot huwe lijks tusschenkomst. Deurwaarder C. H. ERBRINK. TREKKERS Personeel gevraagd FLINK DAGMEISJE gevraagd volle kost. Koningstem, De Gene- stetlaan 2, Driehuis. KEURIG MEISJE gdVr. v. 8 tot 3 u. Vrijd. tot 6 u. goede beh. goed loon. Eschdoornstr. 20, IJmuiden-O. Diversen Net persoon vraagt SLAAP KAMER. Br. bur. v.-d. blad T 443 TANDEM te huur gevraagd van 10 t/ra 15 Aug. Zeeweg 209. IJmulden-Oost. SAMENWONEN gevraagd, in fl. huis d. wed. m. drie werkende dochters. Omg. Beverwijk, Vel sen Driehuis of Santpoort. Br. T 444 bur. van dit blad. Diversen te koop Te koop: 1 n. dubbele H. BREUKBAND, m. 105. Adres te vern. bur. van dit blad. Te koop: 1 pers. KANO. Van Galenstraat 12, IJmuiden-O. Te koop aangeboden: 1 paar WERKSCHOENEN m. 45. Te bevragen Helmstraat 20. Na 8 u. Te koop: z. g. a. n. wollen BABYCAPE. Kompasstraat 60, IJmuiden. TE KOOP: M. T. S. teeken- portefeuillé en groote teeken- haak. Tollenslaan 1, Driehuls. Welke soorten brood baktFunke': 1. Roggebrood (wit en zwart) 2. Qeldersch roggebrood (zeer voedzaam) 3. Gestoomd roggebrood (rond model) 4. Volkorenbrood (zuiver graan) 5. Roggestoeten (rogge- en tarwebloem) VRAAGT HET UW BAKKERLET OP DEN NAAM Laat deze advertentie aan Uw kinderen lezen! Jongens, voorzichtig zijn met je schoenenl Het materiaal voor schoenreparatie is schaarsch en al die reparatierekeningen kan bruin tje niet trekken. Daarom van nu af aan: Zuinig zijn op je zolen en zoolbeslag. Niet meer rem men met je voet langs den grond als je fietst... niet meer steentje trappen... En als je met natte schoe nen thuis komt, trek ze dan direct uit en stop ze vol met prop pen papier om te drogen. PubllOlle »en hel Daoartemsnl 4. HsoJsl. Nijverhalfl en Scheepvaart. voor Uw vacantierelsje Mondwater Oorbeschermers voor zwemmen Likdoorntinctuur Brillantine (oude kwal.) Beenbruin per maatje Vinolia crème Haarwater Boldoot gr. fl. 1.25 Schrijfpapier Tandpasta Rubber Tandenborstels Koffers Kalverstr. 14, IJm.-O., Tel. 5162 SANTPOORTERSTR. 41 HAARLEM Tel. 10131 LEVERT HELDER MET MINIMUM SLIJTAGl iLIJTAGE, DUS:

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4