Haarlemsche Courant Spoorlijn Krasnodar-Stalingrad overschreden Italiaansch hospitaalschip gebombardeerd. Sowjetstrijdkrachten ingesloten In één week verloren de Bolsjewisten 432 tanks Aanmeldingsverordening afgekondigd 287e Jaargang No. 180 x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlSn 3-15 m.m. 3,*- elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prjls. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. tntg.s Grafische Bedrijven Damlate. Maandag 3 Augustus 1942 Wnd. Hoofdredaeteori <7. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bureaux Haarlem: Groolc Boutstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13062, Hoofdredactie 15054, Redactie ÏOSOO, Administratie 10724, 1482S, Soendapleln 12230. Postjlro^ 13WSI. Directie PH. A. MEES P. w. PEEREBOOM. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- K 129^ BOMMEN OP HULL Duitsch weermachtbericht van Zaterdag Het Duitsohe weermachtbericht1 van Zaterdag luidde: In het Oosten is bij de achtervolging: van den verslagen vijand de spoorlijn Krasno darStalingrad thans over een breed front overschreden. Sovjet-Russische strijdkrach ten werden ingesloten en gaan hun vernie tiging tegemoet. Het spoorwegknooppunt SaJzk werd genomen. De luchtmacht viel met sterke strijdkrachten de vijandelijke terugtochtbewegingen aan. Tijdens voortdurende zware gevechten in de groote bocht van den Don werden Vrij dag weder gedeeltelijk met medewerking van batterijen luchtdoelartillerie 48 vijan delijke pantserwagens vernietigd. Vlieger formaties vielen overdag en des nachts troepen, die werden uitgeladen en transpor ten aan op spoorlijnen, land- en water wegen. Op de Wolga werden een tankboot en zeven vrachtschepen tot zinken gebracht. Nog zestien vrachtschepen werden bescha digd. Ten Noorden van R z j e f zijn nieuwe, verscheidene malen herhaalde aanvallen dei-Sovjettroepen tijdens hevige gevechten mislukt. Infanterie bracht daarbij vier vijandelijke vliegtuigen ten val. Aan het Wolgafront sloeg de Spaansche blauwe divisie een vijandelijken aanval op bloedige wijze af. Aanvallen van den vijand op een bruggehoofd stortten gedeeltelijk in gevechten van man tegen man ineen. In het zeegebied ten Noord-Westen van Tripolis hebben Duitsche gevechts vliegtuigen den 30sten Juli een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Na enkele storingsvluchten op den 31sten Juli is de vijand Vrijdagnacht het industrie gebied van Rijnland en Westfalen binnengevlogen. Het zwaartepunt van zijn aanval lag in Dusseldorf, waar in woon wijken, o.a. in twee ziekenhuizen branden en materieele schade ontstonden. De burger bevolking leed verliezen. Door nachtjagers en luchtdoelartillerie werden 26 der' aan vallende vliegtuigen neergeschoten. N Burgerbevolking en luchtoorlog Duidelijk antwoord op Britsch dreigement. De diplomatieke correspondent van het D. N. B. schrijft: In een radiorede tot het H&iitschc volk heeft de Engelsche luitenant^eneraal der vliegers, Harris, verklaard, dat het doel der Britsche luchtaanvallen op Duitsch gebied minder is het vernielen van mili taire installaties, dan wel intimidatie der burgerbevolking. Harris meent door een systematische terroriseering het Duitsche volk er toe te kunnen brengen, dat het tegen zijn regeering opstaat en evenals in 1918 door een opstand in het binnenland de overwinning der legers in een neder laag verandert. De luitenant-generaal der vliegers Harris, schijnt werkelijk naief te zijn, indien hij gé- looft aan de uitwerking van zijn dreigemen ten. Hij vergeet niet alleen de lessen, die het Duitsche] volk uit den eersten wereld oorlog heeft getrokken, doch ook het feit, dat de geestelijke verhouding van iederen Duitscher tegenover dezen oorlog een der meest essentieele factoren is. Zelfs een Dorothy Thompson heeft onlangs op dit be langrijke onderscheid tusschen de Duitsche en de Engelsaksische oorlogvoering gewezen. Het is inderdaad zoo, dat de Duitscher even als zijn bondgenooten, precies weet waarvoor hij strijdt, terwijl den Engelschen en den Amerikanen deze kennis ontbreekt. Onder die omstandigheden houdt in de groote Duitsche steden, waar thans huizenblokken en oude cultuurgedenkteekenen door Britsche en Ame- rikaansche bommen worden vernield, de be volking rekening met de noodzakelijkheid van haar offers. Zij weet niet alleen, dat .derge lijke bouwwerken na den oorlog opnieuw zullen ontstaan, doch ook, dat de boven haar woningen uitgeworpen bommen den te velde staanden bloedverwanten gespaard blijven. De dreigementen van den luitenant-generaal der vliegers Harris, zijn derhalve een stoot in het luchtledige. De Engelschen mogen nog zoo veel Duit sche vrouwen en kinderen door bommen ver moorden, kathedralen, ziekenhuizen en arbei derswoningen in puin leggen, de beslissing van den oorlog zullen zy geen dag vertragen. Want deze beslissing valt op het slagveld en niet in het achterland. Turksclie waardeerende woorden voor Von Papen. In zaïke de verklaringen van den nieuwen Turkschen ambassadeur te Berlijn. Saffet Arikan, schrijft het Turksche blad Tasviri Efkiar o.a. het volgende: Er bestaat geen twijfel over, dat Duitsch- land tot dusver aan Turkije niets dan vriendschap bewezen heeft. Even zeker is het, dat de Duitsche ambassadeur Von Pa pen in dgn vriendschap groot aandeel heeft. Hij is de ervaren, bekwame diplo maat met wïjdfen blik, die in den vorigen oorlog in het Turksche leger diende en een oprecht vriend van Turkije is. Dat Von Papen zioh van het begin van dezen oorlog af in ons land bevindt, is voor belde par tijen stellig een buitenkansje, want de be dachtzame en voorzichtige politiek van de zen ambassadeur heeft de loyale en zui vere houding der Turksche regeering ge steund welke vermee'd, in eenig avontuur geraken. Zoo zijn de beide staten vrien den gebleven en hebben zij hun wederzijd- sche betrekkingen versterkt ondanks de vele moeilijkheden en crises. Dank zij deze aan beide zijden heerschende hartelijke vriendschap konden er tusschen Duitsch - land en Turkije voordeelige handelsover eenkomsten gesloten worden. Saffet Arikan, zoo vervolgt het blad, is een politicus uit de militaire school, die deze feiten op hun juiste waarde weet te schatten. Daarom heeft hij ook. alvorens naar Berlijn op reis te gaan, gesproken over de Duits'ch-Turksche vriendschap, die hij met alle krachten nog wil pogen fe be vorderen. Niemand kan voorspellen, zoo besluit het blad, hoe lang deze oorlog nog zal duren. Ook de landen, die niet aan de zen strijd deelnemen, maken zekere crises door, precies zooals de landen die den oor log voeren. Daarom is het van beteekenis, dat aan beide zijden de ^.litenlandsche po litiek gevoerd wordt door mannen, die de bestaande vriendschap weten te waardee rt Tijdens aanvalspogingen van een ge mengde Britsche formatie bommenwerpers en jagers op het gebied van den mond van de S o mm e hebben Duitsche jagers Vrij dag in een half uur tijds zestien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarbij een eigen toestel verloren ging. Een ander Britsch vliegtuig Werd Dij Cherbourg ten val gebracht. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben Duitsche formaties gevechts vliegtuigen in den nacht van 31 Juli-op 1 Augustus-voor den oorlog belangrijke haven- en industrieinstallaties van Hull met brisantbommen van zwaar en het zwaarste kaliber aangevallen. Alle daartoe gebruikte toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. In den strijd tegen de Amerikaansehe en Britsche scheepvaart werden door de marine in de maand Juli 98 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 632.400 brt. tot zinken gebracht, waarvan 92 koop vaardijschepen van tezamen 613.400 brt. door duikbooten en zes met een gezamen- lijken inhoud van 19.000 brt. door motor- torpedobooten. Zes schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Verder brachten eenheden der Duitsche marine 'vier duikbooten, zeven motortor- pedobooten en drie bewakingsvaartuigen tot zinken en beschadigden twee torpedo jagers en verscheidene motortorpedobooten. Door de luchtmacht werden in denzelfden tijd 30 koopvaardijschepen van tezamen 183.500 brt. tot zinken gebracht en zeven tien koopvaardijschepen beschadigd. Aldus hebben Engeland eh de Vereenigde Staten in totaal 815.900 brt. van de voor hun oorlogvoering zoo belangrijke scheeps- ruimte verloren. Drie Britsclie bommenwerpers bij Vbssingen neergeschoten. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt met betrekking tot den succosvollen af weer van Britsche luchtaanvallen op Zater dag nog mede: Een Britsche formatie jachtvliegtuigen die om 1 uur in den namiddag boven het kustge bied van Noord-Frankrijk, op ongeveer 25 K.M. ten Westen van Dieppe vloog, kwam in het concentrische afweervuur van de Duitsche batterijen luchtdQelartillerie terecht, die drie Spitfires brandend ten val brachten. De for matie, die door de beschieting door de lucht doel artillerie uiteen was geslagen, draaide naar het Noordwesten naar open zee af. Om vijf uur in den namiddag openden Duitsche batterijen luchtdoelartillerie het vuur op Britsche Bostonbommenwerpers, die sterk beschermd door jachtvliegtuigen in de omgeving van Vlissingen aan de Hollandsehe kust waren binnengedrongen. Drie der zes aanvallende Boston-toestel len, die dooc hun bommen geringe schade hadden aangericht in woonwijken pn en- Ifele verliezen onder de Nederlahdsche burgerbevolking hadden veroorzaakt, wer den in korten tijd neergeschoten. Verder brachten Duitsche jagers in den loop van Zaterdagmiddag twee Britsche vliegtui gen, die het zeegebied van de Duitsche bocht waren binnengedrongen, boven de Noordzee ten val. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd tenslotte een alleen vliegende vij andelijke bommenwerper door de luchtdoel- artillerie in de nabijheid van Evreux neer geschoten. In den tijd van 12 uur hebben de Britten negen vliegtuigen verloren. Een Duitsch jachtvliegtuig wordt vermist. De Britsche berichtendienst heeft de ver liezen gepubliceerd van .de R.A.F. gedurende de afgeloopen week. Toegegeven wordt, dat het Britsche luchtwapen in die week boven het Europeesche vasteland 137 machines heeft verloren, in het Midden-Oosten 23. Voor de maand Juli wordt een verlies van 432 vlieg tuigen toegegeven. De Führer in zijn hoofdkwartier in gesprek niet general-oberst Schmidt, den opper bevelhebber van een pantserleger. (Hoffmann-Stapf-Pax Holland-c) Achtervolging van den vijand in de richting van de Koeban voortgezet. Duitsche troepen veroveren in de bocht van den Don vijandelijk bruggehoofd. Britsche oorlogsbodems in de Noordzee vernietigd. Norwich bestookt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag het volgende bekend: In het Zuidelijke deel van het Oostelijk front rukken snelle formaties en infanterie divisies in een ononderbroken achtervolging van den vijand op in de richting van de Koeban en breken het hier en daar nog taaie verzet van de vijandelijke achterhoe den. Talrijke ingesloten groepen werden vernietigd. Formaties van de luchtmacht steunden de aanvallen van het leger en richtten boven dien onophoudelijke aanvallen op de ach- terwaartsche verbindingen der bolsjewisten. In de groote bocht van den Don ver overden Duitsche en Italiaansche troepen een bolsjewistisch bruggehoofd. Sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op korten afstand mengden zich met succes in deze gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op het scheep vaart- en veerbootverkeer werden vü Wolgaschepen door bomtreffers tot zinken gebracht, vijf andere, alsmede een veerboot, werden beschadigd. Van 23 Juli tot 1 Augustus vernietigde een pantsercorps in het gebied ten Noordwesten van K a 1 a t s j 482 meerendeels zware en zeer zware tanks. Ten Noorden van R z j e f vielen de Pjestsjanokoposkaja genomen. Tijdens de achtervolgingsgevechten in het gebied van Koeban zijn snelle troe pen van het Duitsche leger opnieuw op enkele plaatsen over de spoorlijn Krasnodar-Stalingrad getrokken. Zij hebben de stad'Pjestsjanokoposkaja ge nomen. Aldus hebben zij de groote spoorlijn naar den Kaukasus over een breedte van meer dan 75 kilometer in handen gekregen. Vliegvelden in Egypte, o.m. Aboukir bestookt. Het Italiaansche ;weermachtbericht van Zaterdag luidde: Activiteit van patrouilles en artillerie aan het Egyptische front. Onze luchtformaties deden aanvallen op den spoorweg en den kustweg tusschen El Alamein en Alexan- drië. Talrijke bommen van allerlei kaliber troffen de gestelde doelen. Ook tal van ge motoriseerde voertuigen werden getroffen en geraakten in brand. Een Italiaansch es kader jachtvliegtuigen ging succesvolle ge vechten aan met een formatie vijandelijke jagers, die numeriek in de meerderheid waren. Zonder zelf verliezen te lijden scho ten onze machines zes vijandelijke toestel len neer. In een ander luchtgevecht werd een Wellington bommenwerper door Duit sche vliegers neergehaald. Het luchtdoel geschut van Tobroek haalde twee vijande lijke machines neer, die een aanvai pro beerden te ondernemen, waarbij geen noe menswaardige schade werd aangericht. Duitsche vliegtuigen schoten tiidens een luchtgevecht boven het eiland Malta drie Spitfires neer. Ter hoogte van Port Said werd een klein vrachtschip door onze bom menwerpers ernstig beschadigd. Het Italiaansche opperbevel heeft nog de volgende aanvulling gegeven: In den nacht van 28 op 29 Juli j.l. heb ben vijandelijke vliegtuigen enkele mijlen ten Noord-Oosten van Derna het hospitaal schip „Citta di Trapanj" gebombardeerd, on danks de Roode-Kruiéteekens, waarvan het op duidelijke wijze was voorzien. De on- menschelijke daad had gelukkig geen enkel gevolg, maar dit heeft zeker niet van den wil der vliegers van de Britsche luchtmacht afgehangen, voor wie de herinnering aan het hospitaalschip „Po", dat verleden jaar door vliegtuigen m de Golf van Valona is getorpedeerd, geen enkel moreel gewicht schijnt te hebben. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidde: Aan het front in Egypte activiteit van verkenningstroepen. Onze vliegtuigformaties hebben succesvolle aanvallen ondernomen op het vijandelijke achterland en vooral op de vliegvelden Boerg el Arab, Aboekir en El Amiriya. In het gebied van deze doelen, die herhaaldelijk getroffen werden, werden omvangrijke branden en hevige ontploffin gen waal-genomen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten twee vijandelijke vlieg tuigen neer. Een derde vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie van de vesting To broek getroffen en stortte neer. Formaties van onze luchtmacht hebben Micabba met bommen bestookt. Een met talrijke- vlieg tuigen ondernomen vijandelijke aanval op de haven van Navarrino (Griekenland) richtte geen schade aan. Engelschen nemen Portugeesche post in beslag. De Engelsche controle-autoriteiten te Gi braltar hebben de geheele post, welke het Portugeesche passagiersschip Carvalho Araujo vervoerde, in beslag genomen. Zoo als bekend werd het schip, dat zich op weg bevond van de Portugeesche eilanden naar het vaderland, door Engelsche controle- vaartuigen voor den haveningang van Lis sabon gedwongen eerst de haven van Gi braltar aan te doen. Dit feit heeft onder de Portugeesche openbare meening zeer groote verontwaardiging veroorzaakt, temeer, daar de Portugeesche adressanten zelfs nu nog niet de voor hen bestemde post hebben ont vangen. De in beslag genomen post is zuiver Portugeesche post, welke van de Portugee sche koloniën en van de eilanden naar het moederland werd gezonden. SCHEERMESJESKONING GILETTE FAILLIET. Naar United Press uit Los Angeles meldt, heeft de scheevmesjeskonïng Gilette een aanvraag voor faillissement ingediend. Zijn schulden bedragen 49.000 dollar, waar geen activa tegenover staan. Hjj weigert in lichtingen te verstrekken, wat er gebeurd is met de millioenen, die zijn vader hem na gelaten heeft. „TWEE SOORTEN VAN LUCHT AANVALLEN". •s-GRAVENHAGE, 3 Aug. Hedenavond om 21.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hil versum 2 in zijn politieke weekpraatje over het onderwerp „Twee soorten van lucht aanvallen". bolsjewisten pok Zaterdag herhaaldelijk aan. Zij werden in verbitterde gevechten, deels in een tegenaanval met zware, bloe dige verliezen afgéslagen. In de Finsche Golf beschadigden gevechtsvliegtuigen twee bolsjewistische vrachtschepen door bomtreffers. In de periode van 21 tot 31 Juli verloor de bolsjewistische luchtmacht 815 vliegtui gen, hiervan werden 641 in luchtgevechten, 66 door de luchtdoelartillerie en 11 door formaties van het leger vernietigd, terwijl de rest op den grond werd vernield. In der zelfde periode gingen aan het Oostelijk front 61 eigen vliegtuigen veidoren. In Egypte vielen Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus 't vliegveld Heliopolis bij Cairo aan. Verscheidene hangars werden in brand 'geworpen en zeven op den grond staande vliegtuigen vernietigd. Een aantal Britsche vliegtuigen heeft Zaterdag in den loop van den middag op groote hoogte storingsvluqfci' boven het Westduitsche gel men op woonwijken in enkele steden ont stonden verliezen onder de burgerbevolking en schade aan gebouwen. Twee vliegtuïger werden in luchtgevechten neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookte de luchtmacht Zaterdagnacht Zonder eigen verliezen voor den oorlog" belangrijke installaties in Norwich met brisant- en brandbommen. In den nacht van 31 Juli op 1„Augustus werd ten noorden van Zeebrugge bij een gevecht tusschen Duitsche patrouille vaartuigen en Engelsche motortorpedoboo ten een Engelsche motortorpedoboot tot zinken gebracht en een andere in brand geschoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus ont stond voor de Fransche kust een gevecht tusschen Duitsche patrouillevaar tuigen, Engelsche motortorpedobooten en motorkanonneerbooten. Hierbij werden twee Engelsche motortorpedobooten waar schijnlijk vernietigd. Op andere booten werden treffers waargenomen De eigen strijdkrachten bleven onbeschadigd. De Javaansche sultans. Aan vier sultans op Java, die van Solo en Djokja incluis, zal volgens een besluit van de Japansche militaire autoriteiten bestuursrecht over hun gegeven worden. gebieden terug- UITWISSELING JAPANSCHE EN BRITSCHE ONDERDANEN EEN FEIT. Het Japansche departement van buiten- landsche zaken heeft officieel bekend ge maakt, dat het Japansche schip Tatoeta Maroe met 600 Engelsche diplomaten en onderdanen aan boord uit Yokohama is vertrokken naar Lourenco Marques. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de Japansch- Britsche onderhandelingen over de uitwis seling van diplomaten en onderdanen met succes zijn geëindigd. MEXICO'S GEZANT IS ONVOORZICHTIG. Naar de nieuwsbureaux melden, heeft zich -te Mexico een incident voorgedaan tusschen den -ambassadeur van Chili, Hi dalgo, en den gezant van Columbia, Za- wadzky. Laatstgenoemde verklaarde n.l. aan een banket: „alle volkeren, die thans nog een neutraal standpunt innemen, hande len. zacht uitgedrukt, egoïstisch en moord dadig ten aanzien van zichzelf". De Chi- leensche ambassadeur verliet hierop het banket, hetgeen geïnterpreteerd werd als een uiting van verontwaardiging. Later verklaarde de gezant van Colum bia, dat zijn woorden niet op Chili gemunt waren geweest. MOEDER VAN GEëMIGREERDE GROOTHERTOGIN GESTORVEN. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit New York meldt, is de moeder van de geëmi- -reerde groothertogin van Luxemburg op 1-jarigen leeftijd gestorven. Men betrede het strand niet! Waarschuwing van den Weermachtsbevelhebber. Het bureau van den Weermachts- bevelhebbcr in Nederland deelt mede Dezer dagen heeft zich een noodlottig ongeval voorgedaan. In strijd m^t het verbod is een Nederlander het strand opgegaan, waar hy in aanraking kwam met een aldaar neergelegde mijn en door de ontploffing terstond gedood wern In dit verband ufjst de weermachts bevelhebber in Nederland er nog eens op, dat het betreden van het strand en de duinen, zooals zulks overal "door gorden is kenbaar gemaakt, algemeen verboden is, en dat de schildwachten opdracht hebben, by overtredingen ge bruik te maken van de wapens. Wie ondanks het bestaande verbod een mili tair terrein betreedt, loopt bovendien zooals bovenstaand voorbeeld leert, ge vaar. in een der talrijk aangelegde mijn- velden tc geraken en zyn leven op het spel te zetten. Biet Zart-erdag versohenen verondienilinsen- blad be wart een vea-oird-enlmg van den Rij-ks- oominiassarls vor hert 'bezette Nederlandse he geMed, houdende uirtbreading der verplich ting tot aamnteldiiing (aam meld imgsverorde- mln-g-). Hiienbij wordrt in artikel 1 bepaald De hou dietra A-ain o-rudermem imgien. wel'k* dtienen tot 't bij wijze vain bedrijf of in het aflgemeen belang verstrekken van hu Inves ting aam reizigers en vreemdelingen, dam wel tot verblijf van hersteltienden (b. fels, henbeirgem, pensions, liefdadige instel lingen, htensteLlingsordiem, jeugdherbergen tehuizen voor dak! o ozon)particuliere p&r- sonën. die geregeld kamers verburen, als mede de bestuurders van kloosters, orde te- buizen, retraitehuizen en tehuizen van ker kelijke genootschappen, zijn verplicht de personen, wd-en huisvesting wordt verstrekt, op een door den«ecretaris-geneiraal vain het d<epartem ent Vftm bira nenlandeche zaken voor geschreven aanmieldJingsfonimulier bij het pQaajteelijik hoofd Van politie aan te melden. Voor iederen persoon dient een afaomder- Mjik aanmeldingsformiuflleir te worden ge- brraiikt, Slechts kinderen beneden l>5 jaar krammen met een ouder op een gemeenschap pelijk formrailier worden aangemeld, bij ölechits van de persoonlijke gegevens van den orad-er opgave d.ienrt te geschieden en van die ondier diens gelelde zich bevindend-© klod deren beneden 15 jaren ölechits het aantal! behoeft te worden opgegeven. De aammeldingsfomnulderen dienen zes uren na aankomst van den aan te melden persoon, bij personen evenwel, die vóór 2 uur aankomen. In leder geval uiterlijk uur, en bij personen die na 22 uur aan komen, uiterlijk die« voormiddags te 7 bij bet plaatselijk hoofd van politie te worden ingeleverd. Volgens artikel 2 dilenen: Pantile u-lier en personen en openbare of particuliere inrichtingen welke niet bij wijze van bedrijf of geregeld een persoon boven 15 jaren, ail of miet tegen vergoeding, lan ger dan vier en twintig uren te hunnent hulsvesting verstrekken, hiervan In elk bij zonder geval binnen vier en twintig trrei na aankomst van denzelve een schriftelijke aangifte bij het plaatselijk hoofd van poli tie in te leveren. De persoon, die huis vesting verstrekt, 'en degene, wien huisves ting wordt verstrekt, zijn beiden voor de inlevering der aanmelding op gelijke wijze veran-two ordelijk. De verplichting cup grond vara het vorige Md geldit niet, wamn-eer de in een particu lier huishouden opgenomen persoon tot den hem opnemen-den persoon staat lm de rechte linde dan wel tn de zijlinie toit en met den derden graad vara bloed- of aanver- a-nitschap. Artikel 4 schrijft voor dart: De tot aamimelding gehouden personen het aan-melddingsformn lier eigenhandig naar waarheid dienen in te vullen en tie onder- t©ekenen. Onjuiste, onvolledige of onlees bare gegevens dienen door dien logies ver- strekkenden pensoon te worden aangevuld. Indien een tot aanmelding verplichte per soon weigert het aanraieldl-ngsformuilileir in te vullen, zlj-n persoonlijke gegevens op te geven, dan wel het formulier te ondertee kenen, dient de logies- verstrekkende per soon onverwijld, in hert betreffende geval eerst telefonischhet plaatselijk hoofd van politie daarvan In kennis te stellen. Artikel 5 ven-plicht: De houders van de genoemde huisvestlngs gelegen heden een vreemdelingenregister te voeren. Kraoh tehs artikel 7 zijn: De bestuurders vam ziekenhuizen, Winde ken, inrichtingen voor kraamvcnpll-eging, sanatoriaen diergelijke inrichtingen, in ge val van verhindering hran vertegenwoordi gers verplicht, aan het plaatselijk hoofd van politie op verzoek een volledige lijst dier ln de inrichting ter behandeling opgenomen personen benevens dierzeflwer persoomlljke bescheiden ter Inzage over te leggen. Personen, die opgenomen worden met schort-, steek- of ölagverwond'lngen, dan wel in een anderen op een strafbare hande ling duidend en toestand, moeten door alle e inrichtingen, ondier opgave vam dien aard der verwonding, onverwijld. In hert be treffende geval eerst telefonisch. Mj hert plaatselijk hoofd van politie worden aange meld. B Artikel 10 bepaalt, dart de hou diers vara ondernemingen vam. de in art. 1 eerste lid. genoemde soortera en de particuliere perso- <Me geregeld kamers verhuren, voor zoover d-it nog n-l-et is geschiedhun be drijf, resp. hun werkzaamheid, binnen een week m-a het in werking treden dezer ver- ordieadng bij het plaatselijk hoofd van po litie moeten aannnel-d-en. I>e houders van nieuw te openen onder nemingen moeten vam den aan-vaing van deze werkzaamheid ten minste twee weken tc voren bij bet plaat selijk hoofd van politie aangifte doen. Bij de aanmelding moeten de ligging var het huls, waarin het hulsvestingsbed-rijf zich bevindt, alsmede de locollbelrten. welke door het huisvest-!ngsbedrljf worden gebruikt, nauwkeurig worden aangedu-ill. ITet plaat selijk hoofd van politie kan aanvullende ge gevens betreffende bet hralsv-estlngsbedrijf verlangen. Volgens artikel 11 reikt het plaatselijk hoofd van poili-tle den persoon, door wlen de aanmelding gesoh-ledt. een verklaring uit. dat de aanmelding heeft plaats gehad. De opening of voortzetting van het bedrijf zonder een verklaring ram aanmelding er-boden. Bij artikel 12 worden voor zoover niet op gro-nd van andere voorschriften een zwaar dere straf is bedreigd, handelingen ln strijd met de bepalingen van deze verordening ge straft met hechtenis van ten h-oogste maanden,en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen. Artikel 13 behelst met het opsporen van de ln deze verordening vermelde strafbare feiten behalve de ambtenaren, bedoeld hij artikel "41 ran het wetboek vam strafvordering, alle mbtenaren van rijks- en gemeentepolitie. Zij zijn bevoegd elke pJ&ahs. daaronder be grepen gesloten lokalenerven en woningen, binnen te treden, voor zoover zij dit voor een goede vervulling van hun taak noodtg oor- deelen. I-ndlen hun de toegang wordt ^•wei- gerd. verschaffen zij zioh dien zoo n-oodlg met behulp van den sterken arm. In woningen treden zij tegen den wil vara dien bewoner .niet binnen dan vergezeld vara een commissaris ran politie of van den bur gemeester van de gemeente, dan wel voor zien van een algemeenen of bijzomderen echrlftelljken last rara den procureur-gene raal bU het gerechtshof of van den officier van/justitie ran een bijzonderen sohri-fteJIj- ken lost ram den commissaris vara politie of in gemeenten, waar geen commissaris !s, vain dien burgemeester. Van dit binnentreden wordt blmrnen tweg maal vier en twtnrtiig u-ren proces-verbaal opgemaakt. Daarin wordt mede van het tijdstip ram het binnentreden en van het daarnjed© beoogde doel melding gemaakt. De opsporingsanvbtena-rem zijn be voegd zich rara bepaalde door hen aam te wijzen persomen te doen vergezellen. In dart. geval wordit bier vam in het proces-verbaa.1 melding gemaakt. Artiikel 15 verklaart de bepalingen ram deze verordening niet vam toepa.sséng o.p de leden ra-n de Duitsche weermacht, ram de „■\Vpffen SS" en op het overige personeel daarvan, op de leden der Duitsche politie en ran hert personeel' van de bureaux vara het Duirtsoshe rijk of vam de Nait-Vnaal-So- clalilsbLsche Duitsche Arbeiderspartij in het bezet-te Nederlamdsohe gebied, waaneer de zen in uniform rijn gekleed of een be hoorlijk legitimatiebewijs, voorzien vam een foto. by zioh dragen. Deze verordening Is 1 Augustus in wer king getreden. De luchtaanval op Norwich. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, werd de aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op voor den oorlog belangrijke installaties in de stad Norwich in verscheidene golven ondernomen. "Talrijke brisant- en duizenden brandbommen werden op de dicht bij het centrum der gelegen fa brieken neergeworpen. waardoor een groot aantal uitgestrekte branden, o.a. ook in het stadsgebied zelf, werden werdeh veroorzaakt. De in-den strijd veroorzaakt. De in den strijd geworpen Duitsche gevechtsvliegtuigen keerden zonder verliezen op hun bases terug. Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht belangrijke mili taire inrichtingen ln Midden-Engelan4 met brisant- en brandbommen bestookt. KORT NIEUWS Naar uit Dublin gemeld wordt, is in het Iersche plaatsje Breaghy een vijf ling geboren, n.l. twee knaapjes en drie meis jes. Kort na de geboorte stierven twee van de drie meisjes. Het derde meisje en de knaapjes zijn echter gezond. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie zijn be noemd tot substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam, mr. Chr. J. Enschedé, tijdelijk ambtenaar bij het de partement van justitie Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent: Winst voor eigen volk VAN TERREUR GESPROKEN - Men heeft in zekere kringen graag den mond vol over „onvrijheid". Allerlei handelingen durft men niet, uit angst voor den „terreur" van N.S.B.-ers en Duitschers. In zeer vele, ja de meeste gevallen, betreft het handelingen, die door een of andere strafverordening noodzakelijkerwijze ge troffen moesten worden, om te voorkomen dat Nederlandsche volksgenooten elkanders bestaan onmogelijk zouden maken in dezen moeilijken tijd door zwarten handel, onge oorloofde handelingen, prijsopdrijving, enz., enz. Vaak echter was het noodig wetsbepa lingen af te kondigen die in gevoelige straf fen voorzien, wanneer burgers zich be moeien met de oorlogsvoering. In nog andere gevallen gevoelt men zien niet vrij, omdat de overheid een einde heeft gesteld aan allerlei willekeur, of omdat reaelooze en zinlooze beleedigingen van volksgenoo ten werden bestraft. Laat al deze dingen toe en tezamen scheppen zij een democra tisch dorado, waarin' het heerlijk is te leven voor een zeker soort menschen; samen vormen zij „den goeden ouden tijd" in overtreffenden trap, waarin niet alleen de borden der werkloozen, maar ook die der werkenden leeg zouden zijn, omdat de bezittende klasse al te royaal eten wil en waarin men het zoo nauw niet neemt met de eer van een volksgenoot. Dat deze klasse, van „onvrije'' Nederlan ders op hetzelfde oogenblik waarop zij zich beklaagt over het feit, dat de Overheid orde geschapen heeft en zooveel mogelijk de volksgenooten tegen elkaar in bescherming neemt, zelf terreur voert tegenover ande ren, -ligt zóózeer in de I!jn van Hun geheele wezen, dat niemand zich daarover verbazen zal. Wie overtuigd wil zijn neme de proef en hij zal ervaren, dat wij volkomen de goede zaak van Nederland dienen door deze ter reur te signaleeren. De groote massa van volksgenooten die in hun hart overtuigd zijn van de gerechtvaar digheid van onzen tijd, die Inderdaad wel toegankelijk zijn voor wat het Nationaal- Socialisme aan goeds heeft gebraoht en nog brengen zal, wier oogen reeds zijn open gegaan of op het punt staan open te gaan, maar die, blijkens de vele brieven welke wij iederen dag weer ontvangen, toch angst vallig in het kamp der anti's moeten ver blijven, leggen daarvan een ondubbelzin nige getuigenis af. Velen van hen zijn door grooten angst bezeten, bevinden zich wer kelijk in geestelijken nood, want het is hun gebleken, dat zoodra ook maar door een enkele uitlating blijken zou hoe het met hun overtuiging gesteld is een golf van haat over hen wordt uitgestort. Geen laster is dan schandalig genoeg, broodroof eeling zijn de alledaagsche midde- en benadeu len waarmede men hen te lijf gaat en een boycot der „vriendschap" is het krachtmid del, de koevoet waarmede men direct deze menschep probeert van hun voetstuk te wei-pen. Men behoeft nog volstrekt geen N.S.B.-er te worden, het is voldoende dat men eenig begrip voor den nieuwen tijd toont, om den storm over zich heen te voelen gaan. Oude vrienden en kennissen sluiten plotseling een periode van jaren- langen omgang af, broers en zusters wor den vijanden en zelfs ouders en kinderen ontzien elkaar niet meer. Wie voor den nieuwen tijd voelt, wie zelfs maar meent, dat het een vaderlandsch belang zou kun nen zijn het met jezelf eens te worden over de \Taag wat er dient te geschieden in verband met de toekomst, wanneer Duitschland den oorlog zal gewonnen heb ben, is minder dan een zieke hond ge worden, men vermijd hem en geeft hem zoo mogelijk een trap na. Hierbij komfen dan nog dagelijks de dreigementen met vervolging; na den oor log, als we weer „vrij" zullen kunnen ade men in een democratisch land. Het behoeft niemand te verwonderen, dat bij deze gesteldheid van zaken alleen de héél sterken het er durven op wagen voor hun meening uit te komen, Iaat staan den strijd te voeren tegen deze geesten der duisternis en paladijnen van den haat. Het behoeft echter ook niemand te verwon deren, dat de zwakke broeders met den dag meer gesterkt worden in hun overtuiging en dat er toch een oogenblik zal komen, waarop zij als gelouterde strijders de rangen der Nationaal-Socialisten met vele duizendtallen zullen versterken. Het is dan maar te hopen, dat de actie uit het verleden bij hen geen reactie zal verwek ken. Nederland heeft in de toekomst vooral rust noodig. Rust, opdat het geheele volk zich kan inzetten om de fouten van het verleden goed te maken en een waardige Ëositie in de rij van Europeesche volken in nemen. De straf welke de hedendaag- sche terroristen toekomt vojor hun houding moet in hoofdzaak een mof^ele straf zijn- maar er kan geen twijfel oveï-t5e$iaan- dal z^j er niet aan ontkomen zullen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1