Haarlemsche Courant Spoorlijn Krasnodar-Stalingrad overschreden Italiaansch hospitaalschip gebombardeerd. Sow jetstrijdkrachten ingesloten Aanmeldingsverordening afgekondigd In één week verloren de Bolsjewisten 482 tanks 287e Jaargang No. 180 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 145, p. kwartaal ƒ5,41, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlSn 3—1» m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent.. Reclames dubbele pril*. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. nun. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. ültgr.i Grafische Bedreven Damlate. Wad. Hoofdredacteuri 1. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 3 Augustus 1942 Bureaux Haarlem; Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: 5o«nda- plein ST. TeL Directie 130S2, Hoofdredactie ïsost. Redactie 10600, Administratie 10724, 14125, Soendapleln 12230. Post»4ro 134»». Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. BOMMEN OP HULL Duitsch weermachtbericht van Zaterdag Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag luidde: In het Oosten is bij' de achtervolging van den verslagen vijand de spoorlijn Krasno darStalingrad thans over een breed fronl overschreden. Sovjet-Russische strijdkrach ten werden ingesloten en gaan htm vernie tiging tegemoet. Het spoorwegknooppunt Salzk werd genomen. De luchtmacht viel inet sterke strijdkrachten de vijandelijke terugtochtbewegingen aan. Tijdens voortdurende zware gevechten in de groote bocht van den Don werden Vrij dag weder gedeeltelijk met medewerking van batterijen luchtdoelartillerie 48 vijan delijke pantserwagens vernietigd. Vlieger- formaties vielen overdag en des nachts troepen, die werden uitgeladen en transpor ten aan op spoorlijnen, land- en water wegen. Op de Wolga werden een tankboot en zeven vrachtschepen tot zinken gebracht, Nog zestien vrachtschepen werden bescha digd. Ten Noorden van R z j e f zijn nieuwe, verscheidene malen herhaalde aanvallen der Sovjettroepen tijdens hevige gevechten mislukt. Infanterie bracht daarbij vier vijandelijke vliegtuigen ten val. Aan het Wolgafront sloeg de Spaansche blauwe divisie een vijandelijken aanval op bloedige wijze af. Aanvallen van den vijand op een tyjuggehoofd stortten gedeeltelijk in gevechten van man tegen man ineen. In het zeegebied ten Noord-Westen van Tripolis hebben Duitsche gevechts vliegtuigen den 30sten Juli een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Na enkele storingsvluchten op den 31sten Juli is de vijand Vrijdagnacht het industrie gebied van Rijnland en Westfalen binnengevlogen. Het zwaartepunt van zijn aanval lag in Dusseldorf, waar in woon wijken, o.a. in twee ziekenhuizen branden en materieele schade ontstonden. De burger bevolking leed verliezen. Door nachtjagers en luchtdoelartillerie werden 26 der aan vallende vliegtuigen neergeschoten. Burgerbevolking en luchtoorlog. Duidelijk antwoord op Britsch dreigement. De diplomatieke correspondent van het D. N. B. schrijft In een radiorede tot. het Duitsche volk heeft de Engelsche luitenant-generaal der vliegers. Harris, verklaard, dat het doel der Britsche luchtaanvallen op Duitsch gebied minder is het vernielen van mili taire installaties, dan wel intimidatie der burgerbevolking. Harris meent door een systematische terroriseering het Duitsche volk flir toe te kunnen brengen, dat het tegen zijn regeering opstaat en evenals in 1918 door een opstand in het binnenland de overwinning der legers in een neder laag verandert. De luitenant-generaal der vliegers Harris, ichijnt werkelijk naief te zijn, indien hij ge- Hooft aan de uitwerking van zijn dreigemen ten. Hij vergeet niet alleen de lessen, die het Duitsche volk uit den eersten wereld oorlog heeft getrokken, doch ook het feit, dat de geestelijke vgrhbuding van iederen Duitscher tegenover dezen oorlog een der meest essentieele factoren is, Zelfs een Dorothy Thompson heeft onlangs op dit be langrijke onderscheid tusschen de Duitsche en de Engelsaksische oorlogvoering gewezen. Het is inderdaad zoo, dat de Duitscher even als zijn bondgenooten, precies weet waarvoor hij strijdt, terwijl den Engelschen en den Amerikanen deze kennis ontbreekt. Onder die omstandigheden houdt in de groote Duitsche 6teden, waar thans huizenblokken en oude cultuurgedenkteekenen door Britsche en Ame- rikaansche bommen worden vernield, de be volking rekening met de noodzakelijkheid van haar offers.' Zij weet niet alleen, dat derge lijke bouwwerken na den oorlog opnieuw zullen ontstaan, doch ook, dat de boven haar woningen uitgeworpen bommen den te velde staanden bloedverwanten gespaard blijven. De dreigementen van den luitenant-generaal der vliegers Harris, zijn derhalve een stoot in het luchtledige. De Engelschen mogen nog zoo veel Duit- «che vrouwen en kinderen door bommen ver moorden, kathedralen, ziekenhuizen en arbei derswoningen in puin leggen, de beslissing van den oorlog zullen zij geen dag vertragen. Want deze beslissing valt op het slagveld en Piet in het achterland. Turksche waardeerende woorden voor Von Papen. In zake de verklaringen van den nieuwen Turkschen ambassadeur te Berlijn, Saffet Arikan, schrijft het Turksche blad Tasvipi Efkiar o.a. het volgende: Er bestaat geen twijfel over, dat Duitsch- land tot dusver aan Turkije niets dan' vriendschap bewezen heeft. Even zeker is het, dat de Duitsche ambassadeur Von Pa pen in den vriendschap groot aandeel heeft. Hij is de ervaren, bekwame diplo maat mét wijden blik, die in den vongen oorlog in het Turksche leger diende en een oprecht vriend van Turkije is. Dat Von Papen zich van het begin van dezen oorlog af in óns land bevindt, is voor beide par tijen stellig een buitenkansje, want de be dachtzame en voorzichtige politiek van de zen ambassadeur heeft de loyale en zui vere houding der Turksche regeering ge steund welke vermeed, in eenig avontuur te geraken. Zoo zijn de beide staten vrien den gebleven en hebben zij hun wederzijd- sche betrekkingen versterkt ondanks de vele moeilijkheden en crises. Dank zij deze aan beide zijden heerschende hartelijke vriendschap konden er tusschen Duitsch- land en Turkije voordeelige handelsover eenkomsten gesloten worden. Saffet Arikan, zoo vervolgt het blad. is een politicus uit de militaire 6chool, die deze feiten op hun juiste waarde weet te schatten. Daarom heeft hij ook," alvorens naar Berlijn op reis te gaan, gesproken over de Diiitsch-Turksche vriendschap, die hij met alle krachten nog wil pogen te be vorderen. Niemand kan voorspellen, zoo besluit het blad, hoe lang deze oorlog nog zal duren. Ook ae landen, die niet aan de zen strijd deelnemen, maliën zekere crises door, precies zooals de landen die den oor- ktg voeren. Daarom is het van beteekenis, dat aan beide zijden de buitenlandsche po- htiek gevoerd wordt door mannen, die de bestaande vriendschap weten te waardee- ten. Tijdens aanvalgpogingen van een ge mengde Britsche formatie bommenwerpers en jagers op het gebied van den mond van de S o m m e hebben Duitsche jagers Vrij dag in een half uur tijds zestien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarbij eern eigen toestel verloren ging. Een ander; Britsch vliegtuig werd bij Cherbourg ten val gebracht. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben Duitsche formaties gevechts vliegtuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus voor den oorlog belangrijke haven- en industrieinstallaties van Hull met brisantbommen van zwaar en het zwaarste kaliber aangevallen. Alle daartoe gebruikte toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. In den strijd tegen de Amerikaansche en Britsche scheepvaart werden door de marine in de maand Juli 98 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 632.400 brt. tot zinken gebracht, waarvan 92 koop vaardijschepen van tezamen 613.400 brt. door duikbooten en zes met een gezamen- lijken inhoud van 19.000 brt. door motor- torpedobooten. Zes schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Verder brachten eenheden der Duitsche marine vier duikbooten, zeven motortor' pedobooten en drie bewakingsvaartuigen tot zinken en beschadigden twee torpedo jagers en verscheidene motortorpedobooten. Door de luchtmacht werden in denzelfden tiid 30 koopvaardijschepen van tezamen 183.500 brt. tot zinken gebracht en zeven tien koopvaardijschepen beschadigd. Aldus hebben Engeland en de Vereenigdc Staten in totaal 815.900 brt. van de voor hun oorlogvoering zoo belangrijke scheeps- ruimte verloren. Drie Britsclie bommenwerpers bij Vlissingen neergeschoten. Het opperbevel.der Duitsche weermacht deelt met betrekking tot den succesvollen af weer van Britsche luchtaanvallen op Zater dag nog mede: Een Britsche formatie jachtvliegtuigen die om 1 uur in den namiddag boven het kustge bied van Noord-Frankrijk, op ongeveer 25 K.M. ten Westen van Dieppe vloog, kwam in het concentrische afweervuur van de Duitsche batterijen luchtdoelartillerie terecht, die drie Spitfires brandend ten valbrachten. De for matie, die door de beschieting door de lucht doel artillerie uiteen was geslagen, draaide naar het Noordwesten naar open zee af. Om vijf uur in den namiddag openden Duitsche batterijen luchtdoelartillerie het vuur op Britsche Bostonbommenwerpers, die sterk beschermd door jachtvliegtuigen in de omgeving van Vlissingen aan de Hollandsche kust waren binnengedrongen. Drie der zes aanvallende Boston-toestel len, die door hun bommen geringe schade hadden aangericht in woonwijken en en kele verliezen onder. de. Nederlandsche burgerbevolking hadden veroorzaakt, wer den in korten tijd neergeschoten. Verder brachten Duitsche jagers in den loop van Zaterdagmiddag twee Britsche vliegtui gen, die het-.zeegebied van de Duitsche bocht waren binnengedrongen, boven de Noordzee ten val. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd tenslotte een alleen vliegende vij andelijke bommenwerper door de luchtdoel- artillerie in de 'nabijheid van Evreux neer geschoten. In den tijd van 12 uur hebben de Britten negen vliegtuigen verloren. Een Duitsch jachtvliegtuig wordt vermist. De Britsche berichtendienst heeft de ver liezen gepubliceerd van de R.A.F. gedurende de afgeloopen week. Toegegeven wordt, dat het Britsche luchtwapen in die week boven het Europeesche vastelands 137 machines heeft verloren, in het Midden-Oosten 23. Voor de maand Juli wordt een vérlies van 432 vlieg tuigen toegegeven. De Führer in zijn hqpfdkwartier in gesprek met general-oberst Schmidt, den opper bevelhebber van een pantserleger. (Hoffmann-Stapf-Pax Holland-c) Achtervolging van den vijand in de richting van de Koeban voortgezet. Duitsche troepen veroveren in de bocht van den Don vijandelijk bruggehoofd. Britsche oorlogsbodems in de Noordzee vernietigd. Norwich bestookt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag het volgende bekend: In het Zuidelijke deel van het Oostelijk front rukken snelle formaties en Infanterie divisies in een ononderbroken achtervolging van den vijand op in de richting van de Koeban en breken het hier en daar nog taaie verzet van de vijandelijke achterhoe den. Talrijke ingesloten groepen werden vernietigd. Formaties van de luchtmacht steunden de aanvallen van het leger en richtten boven dien onophoudelijke aanvallen op de öch- terwaartsche verbindingen der bolsjewisten. In de groote bocht van den Dorw ver overden Duitsche en Italiaansche troepen een bolsjewistisch bruggehoofd. Sterke formaties vliegtuigen voor dgn strijd op korten afstand mengden zich met succes in deze gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op het scheep vaart- en veerbootverkeer werden vyf Wolgaschepen door bomtreffers tot zinken gebracht, vijf andere, alsmede een veerboot, werden beschadigd. Van 23 Juli tot 1 Augustus vernietigde een pantsercorps in het gebied ten Noordwesten van K a 1 a t s J 482 meerendeels zware en zeer zware tanks. Ten Noorden van R z j e f vielen de Pjestsjanokoposkaja genomen. Tijdens dc achtervolgingsgevechten in het gebied van Koeban zijn snelle troe pen van het Duitsche leger opnieuw op enkele plaatsen over de spoorlijn Krasnodar-Stalingrad getrokken. Zij hebben de stad Pjestsjanokoposkaja ge nomen. Aldus hebben zij de groote spoorlijn naar den Kaukasus over een breedte van meer dan 75 kilometer in handen gekregen. Vliegvelden in Egypte, o.m. Aboukir bestookt. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde: Activiteit van patrouilles en artillerie aan het Egyptische front. Onze luchtformaties deden aanvallen op den spoorweg en den kustweg tusschen El Alamein en Alexan- drië. Talrijke bommen van allerlei kaliber troffen de gestelde doelen. Ook tal van ge motoriseerde voertuigen werden -getroffen en geraakten in brand. Een Italiaansch es kader jachtvliegtuigen ging succesvolle ge vechten aan met een formatie vijandelijke jagers, die numeriek in de meerderheid waren. Zonder zelf verliezen te lijden scho ten onze machines zes vijandelijke toestel len neer. In een ander luchtgevecht werd een Wellington bommenwerper door Duit sche vliegers neergehaald. Het luchtdoel geschut van Tobroek haalde twee vijande lijke machines neer, die een aanval pro beerden te ondernemen, waarbij geen noe menswaardige schade werd aangericht. Duitsche vliegtuigen schoten tijdens een luchtgevecht boven het eiland Malta drie Spitfires neer. Tqr hoogte van Port Said werd een klein vrachtschip door onze bom menwerpers ernstig beschadigd. Het Italiaansche opperbevel heeft nog de volgende aanvulling gegeven: In den nacht van 28 op 29 Juli j.l. heb ben vijandelijke vliegtuigen enkele mijlen ten Noord-Oosten van Derna het hospitaal schip „Citta di Trapani" gebombardeerd, on danks de Roode-Kruisteekens, waarvan het op duidelijke wijze was voorzien. De on- menschelijke daad had gelukkig geen enkel gevolg, maar dit heeft zeker niet van den wil der vliegers van de Britsche luchtmacht, afgehangen, voor wie de herinnering aan het hospitaalschip „Po", dat verleden jaar door vliegtuigen in de Golf van Valona is getorpedeerd, geen enkel moreel gewicht schijnt te hebben. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondpg luidde: Aan het front in Egypte activiteit van verkenningstroepen. Onze vliegtuigformaties hebben succesvolle aanvallen ondernomen op het vijandelijke achterland en vooral op de vliegvelden Boerg el Arab, Aboekir en El Amiriya. In het gebied van deze doelen, die herhaaldelijk getroffen werden, werden omvangrijke branden en hevige ontploffin gen waargenomen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten twee vijandelijke vlieg tuigen neer. Een derde vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie van de vesting To broek getroffen en stortte neer. Formaties van onze luchtmacht hebben Micabba met bommen bestookt. Een met talrijke vlieg tuigen ondernomen vijandelijke aanval op de haven van Navarrino (Griekenland) richtte geen schade aan. Engelsclien nemen Portugeesche post in beslag. De Engelsche controle-autoriteiten te Gi braltar hebben de geheele post, welke het Portugeesche passagiersschip Carvalho Araujo vervoerde, in beslag genomen. Zoo als bekend werd het schip, dat zich op weg bevond van de Portugeesche eilanden naar het vaderland, door Engelsche controle- vaartuigen voor den haveningang van Lis sabon gedwongen eerst de haven van Gi braltar aan te doen. Dit feit heeft onder de Portugeesche openbare meening zeer groote verontwaardiging veroorzaakt, temeer, daar de Portugeesche adressanten zelfs nu nog niet de voor hen bestemde post hebben ont vangen. De in beslag genomen post is zuiver Portugeesche post, welke van de Portugee sche koloniën en van de eilanden naar het moederland werd gezonden. SCHEERMESJESKONING GELETTE FAILLIET. Naar United Press uit Los Angeles meldt, heeft de scheermesjeskoning Gilette een aanvraag voor faillissement ingediend. Zijp schulden bedragen 49.000 dollar, waar geen activa tegenover staan. Hij weigert in lichtingen te verstrekken, wat er gebeurd is met de millioenen, die zijn vader hem na gelaten heeft. „TWEE SOORTEN VAN LUCHT AANVALLEN". 's-GRAVENHAGE, 3 Aug. Hedenavond om 21.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hil- het onderwerp aanvallen". üwee soorten van lucht- bolsjewisten ook Zaterdag herhaaldelijk aan. Zij werden in verbitterde gevechten, deels in een tegenaanval met zware, bloe dige verliezen afgeslagen. In de Finsche Golf beschadigden gevechtsvliegtuigen twee bolsjewistische vrachtschepen door bomtreffers. In de periode van 21 tot 31 Juli verloor de bolsjewistische luchtmacht 815 vliegtui-, gen, hiervan werden 641 in luchtgevechten, 66 door de luchtdoelartillerie en 11 door formaties van het leger vernietigd, terwijl de rest op den grond werd vernield. In de zelfde periode gingen aan het Oostelijk, front 61 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte vielen Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 31 Juli op Augustus :t vliegveld Heliopolis bij Ciriro aan. Verscheidene hangars werden in brand geworpen en zeven op den grond staande vliegtuigen vernietigd. Een aantal Britsche vliegtuigen heeft Zaterdag in den loop van den middag op groote hoogte storingsvluchten ondernomen boven het Westduitsche gebied. Door bom men op woonwijken in enkele steden ont stonden verliezen onder de burgerbevolking en schade aan gebouwen. Twee vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookte de luchtmacht Zaterdagnacht zonder eigen verliezen voor den oorlog belangrijke installaties in Norwich met brisant- en brandbommen. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus werd ten noorden vafi Zeebrugge bij een gevecht tusschen Duitsche patrouille vaartuigen en Engelsche motortorpedoboo ten een Engelscne motortorpedoboot tot zinken gebracht en een andere in brand geschoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus ont stond voor de Fransche kust een gevecht tusschen Duitsche patrouillevaar tuigen, Engelsche motortorpedobooten en motorkanonneerbooten. Hierbij werden twee Engelsche motortorpedobooten waar schijnlijk vernietigd. Op andere booten werden treffers waargenomen De eigen strijdkrachten bleven onbeschadigd. De Javaansche sultans. Aan vier sultans op Java, die van Solo en Djokja incluis, zal volgens een besluit van de Japansche militaire autoriteiten bestuursrecht over him gebieden terug gegeven worden. UITWISSELING JATANSCHE EN BRITSCHE ONDERDANEN EEN FEIT. Het Japansche departement van buiten landsche zaken heeft officieel bekend ge maakt, dat het Japansche schip Tatoeta Maroe met 600 Engelsche diplomaten en onderdanen aan boord uit Yokohama vertrokken naar Lourenco Marques. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de Japansch- Britsche onderhandeliiigeh over de uitwis seling-van diplomaten en onderdanen met succes zijn geëindigd. MEXICO'S GEZANT IS ONVOORZICHTIG. Naar de nieuwsbureaus melden, heeft zich te Mexico een incident voorgedaan tusschen den ambassadeur van Chili, Hi dalgo, en den gezant van Columbia, Za- wadzky. Laatstgenoemde verklaarde n.l. aan een banket: „alle volkeren, die thans nog een neutraal standpunt innemen, hande len, zacht uitgedrukt, egoïstisch en moord dadig ten aanzien van zichzelf". De Chi- leensche ambassadeur verliet hierop het banket, hetgeen geinterpreteerd werd als een uiting van verontwaardiging. Later verklaarde de gezant van Colum bia, dat zijn woorden niet op Chili gemunt waren geweest. MOEDER VAN GEëMIGREERDE GROOTHERTOGIN GESTORVEN. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit New York meldt, is de moeder van de geëmi- ireerde groothertogin van Luxemburg op ■1-jarigen leeftijd gestorven. Het Zaterdag versohenen verordeningen- billad bevalt een verordening van den Rijks- oamiirulasarib vor het bezette Nederlamdsch-e gebied, hoandiende uitbreiding der verplich ting tot aanmelding (aanmeldimgijvemrde- niing)Hierbij wordt in artikel 1 bepaald De houders vam orvdenftemlTigenwefke diienen tot 't bij wijze van bedrijf of Sm het adgemieen belang verstrekken vaai huisves ting aan retalgens en vreemdelingen, wel tot verblijf van herstellenden (b.v. tels, herbea-genpensions, liefdadige instel lingen, herat ellingsordten, jeugdherbergen, tehuizen voor dakloozen), particuliere per soenen, die geregeld kamers verhuren, als mede de bestuurders van kloosters, ordete huizen, retraitehuizen en tehuizen van ker kelijke genootschappen, zijn verplicht de personen, wieiï huisvesting wordt verstrekt, op een door den secretaris-generaal van het departement van blmnenlandsche zaken voor geschreven aanmeldingsformulier 'bij het plaatselijk hoofd van politie aan te melden. Voor iederen persoon dient een afzonder- lijk aanmel dlngsfo-mvull er te werden ge bruikt. Slechts kiimd>eren beneden 15 Jaar kunnen met een ouder op een gemeenschap pelijk formulier worden aangemeld, waar bij slechts van de persoonlijke gegevens van dien ouder opgave dient te geschieden en van de onder diens geleide zich bevindende kin deren beneden 15 jaren slechts het aantal behoeft te worden opgegeven. De aanmeldingsformulieren dienen zes uren na aankomst vam den aan te melden persoon, bij personen evenwel, die vóór 2! uur aankomen, in iedier geval uiterlijk 21 uur, en bij personen die na 22 uur» aan komen, uiterlijk des voormiddags te 7uut bij het plaatselijk hoofd vam politie ti wordien ingeleverd. Volgens artikel 2 dienen: Pairtdcuilieren personen en openbare of particuliere Inrichtingen welke niet bij wijze van bedrijf of geregeld een persoon boven' jaren, al of niet tegen; vergoeding, lam g-er dan vier en tv.ilnitlg uren te hunnent huisvesting verstrekken, hiervan im elk bij zonder geval binnen vier en twintig uren aankomst van denzelve een schriftelijke aangifte bij het plaatselijk hoofd van poll- In te leveren. Dc persoon, die huis vesting verstrekt, en degene, wien huisves ting wordt verstrekt, zijn belden voor de inlevering der aanmelding op gelijke wijze verantwoordelijk, ►e verplichting op grond vam het vorige lid geldt niet. wainneerr de In een particu lier huishouden opgenomen persoon to den hem opnemenden persoon staat im de rechte linie dan wel in de zijlinie tot en met den derden graad van bloed- of aanver wantschap. Artikel 4 schrijft voor dait: De tot ainnimeldlng gehouden personen het aanmeldingsformulier eigen handig naar vaarheid dienen in te vullen en te onder teekenen. Onjuiste, onvolledige of onlees bare gegevens dienen door dien logies ver strek kenden persoon te worden aangevuld Indien een tot aanmelding verplichte per soon weigert het aanmeld'lngeformuller In te vullen, zijn persoonlijke gegevens op te geven, dan wel het formulier te ondertee kenen, dient de logies verstrekkende per soon onverwijld, in het betreffende geval eerst telefonisch, het plaatselijk hoofd va.n politie daarvan in kennis te stellen. Artikel 5 verplicht: De houders van de genoemde huis nestings gelegenheden een vrecmdieflingenneglster te voeren. Krachtens artikel 7 zijn: Do bestuurders vam ziekenhuizen, klinie ken, inrichtingen voor kraanwerpneglng, sanatoria, en dergelijke taridhitnmgen. In ge- vall ven verhindering hun vertegenwoordi gers verplicht, aan het plaatselijk hoofd politie op verzoek een volled.ige lijst den- in de inrichting ter behandeling opgenomen personen benevens dierzdhner persoonlijke bescheiden teer inzage over te leggen. Personendie opgenomen worden met scEót-, sleek- of Slagverwotwllngo-ri, dan wel in een anderen op een strafbare h«mde_ ling d'utóenden toestand, moeten door allo deze inrichtingen, onder opgave vam den aard der verwonding, onverwijld, in het be treffende geval eerst telefonisch, bij het plaatselijk hoofd van politie wonden aange meld. Artikel 10 bepaalt, dat de houders vam ondernemingen von de in art. 1 eerste genoemd© soorten en de particuliere perso nen. die geregeld kamers verhuren, voor zooven dit nog niet is gésobled, hun be drijf, resp. hun werkzaamheid, binnen een week na het In wenk In g treden dezen ver ordening bij het plaatselijk hoofd van po litie moeten aanmelden. De houders nieuw te openen ondernemingen moeten van den aanvang van deze werkzaamheid ten minste twee weken te voren bij het plaat selijk hoofd van politie aangifte doem. Bij de aanmelding moeten de Ligging van het huls, waarin het huisvestlngSbedirijf zich bevindt, alsmede de locaMtelten, welke door het hiulsveeblngsbedTljf worden gebruikt, nauwkeurig worden aangeduid. Het plaat selijk hoofd van politie kam aanvullende ge gevens betreffende het hulaveetrtngsbedrljf verlangen. Volgens artikel 11 reikt bet plaatselijk hoofd van politie den persoon, door wien de aanmelding geschiedt, een verklaring' uit. dat de aanmelding heeft plaats gehad. De opening of voortzetting van het bedrijf zonder een verklaring vam aanmelding erbodem. Bij artikel 12 worden voor zooveir niet op grond van andere voorschriften een zwaar dere straf Js bedreigd, handelingen in strijd et de bepalingen vam deze verordening ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogst' duizend gulden of met een dezer straffen. Artikel 13 behelst met het opsporen van d._ In deze verordening vermelde strafbare feiten behalve de ambtenaren-, bedoeld bij artikel 14 i vam het wetboek vam strafvordering, allo ambtenaren vam rijks- en gemeentepolitie. Zij zijn bevoegd elke plaats, daaronder be grepen gesloten lokalen, erven en woningen, binnen te treden, voor zoover zij dit voor een Men betrede liet strand niet Waarschuwing: van den Weermachtsbevelhebber. Het bureau van den Weermachts bevelhebber in Nederland deelt mede Dezer dagen heeft zich een noodlottig ongeval voorgedaan. In strijd met het verbod is een Nederlander het strand opgegaan, waar hjj in aanraking kwam met een aldaar neergelegde mjjn en door de ontploffing terstond gedood werd. In dit verband wijst de weermachts bevelhebber in Nederland er nog eens op, dat het betreden van het strand en de duinen, zooals zulks overal door bdrden Is kenbaar gemaakt, algemeen verboden is, en dat de schildwachten opdracht hebben, by overtredingen ge bruik te maken van de wapens. Wie ondanks het bestaande verbod een mili tair terrein betreedt, loopt bovendien zooals bovenstaand voorbeeld leert, ge vaar. in een der ialrjjk aangelegde mijn- velden te geraken en zijn leven op het spel te zetten. Duitsche vliegtuigen boven Engeland. 0 Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht belangrijke mili taire inrichtingen in Midden-Engeland met brisant- en brandbommen bestookt. KORT NIEUWS Naar uit Dublin gemeld wordt, is in het Iersche plaatsje Breaghy een vijfling geboren, ni. twee knaapjes en drie meis jes. Kort na de geboorte stierven twee van de drie meisjes. Het derde meisje en de knaapjes zijn echter gezond. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie zijn be noemd tot substituut-griffier bij de arron dissementsrechtbank te Rotterdam, mr. Chr. J. Enschedé, tijdelijk ambtenaar bij het de partement van justitie. Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekentk Winst voor eigen volk goede vervulling van hun taak noodig oo<r- dee-len. Indien hun de toegang wordt gewei gerd. verschaffen» zij zich dien zoo noodig met behiuip van den sterken arm. To woningen treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan vergezeld vnzn een commissaris van politie of van den bur gemeester van de gemeente, dan wel voor zien van een algeiaaenen of bljzonderen schriftelijke® last van den procureur-gene raal bij het gerechtshof of va® den o.ffiolor van justitie ran een bijzonderen scheniftefliij- ken last van den commissaris van politie of in gemeenten, waar geen camronLssarte is, vain dien burgemeester. Van dit binnentreden, woirdit binnen twee maal vier en twintig uren. proces-verbaal opgemaakt. Daarin womdlt mede van het tijdstip ram liet binnentreden en van het daarmede beoogde doöl melding gemaakt. De opsporingsambtenaren rijn be voegd zich van bepaalde door hen aan te wijzen personen te doen vergezellen. In dnit geval wordt hiervan in het proces-ver baad maiding gemaakt. Artikel 5 verklaart de bepalingen ram deze verordening niet van toepassing on de led-en ran de Duitsche weermacht, van de „Waffem SS" en op het overige personeel daarvan, op de leden der Duitsche politie en ran het personeel rait de bureaux ran het Duitsche rijk of vam <te Nairloniaal-So- ctallstiische Duitsche Arbeiderspartij In het bezette Nedertatndscbe gebied, wannieer die- zen in uniform rijn gekleed of een be hoorlijk legitimatiebewijs, voorzien ram een foto, bij rich dragen. Deze verordening Sb L. Augustus in wer king getreden. De luchtaanval op Norwich Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, werd de aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op voor den oorlog belangrijke installaties in de stad Norwich in verscheidene golven ondernomen. Talrijke brisant- en duizenden brandbommen werden op de dicht bij het centrum der gelegen fa brieken neergeworpen, waardoor, éen groot aantal uitgestrekte branden, o.a. ook in het stadsgebied zelf, werden werden veroorzaakt. De in den strijd veroorzaakt. De in den strijd geworpen Duitsche gevechtsvliegtuigen keerden zonder verliezen op hun bases terug. VAN TERREUR GESPROKEN. Bs. Men heeften zekere kringen graag den mond vol over „onvrijheid". Allerlei handelingen durft men niet, uit angst voor den „terreur" van N.S.B.-ers en Duitschers. In zeer vele, ja de meeste gevallen, betreft het handelingen, die door een of andere strafverordening noodzakelijkerwijze ge troffen moesten worden, om te voorkomen dat Nederlandsche volksgenooten elkanders bestaan onmogelijk zouden maken in dezen moeilijken tija door zwarten handel, onge oorloofde handelingen, prijsopdrijving, enz- enz. Vaak echter was het noodig wetsbepa lingen af te kondigen die in gevoelige straf fen voorzien, wanneer burgers zich be moeien met de oorlogsvoering. In nog andere gevallen gevoelt men zich niet vrij, omdat de overheid een einde heeft gesteld aan allerlei willekeur, of omdat redelooze en zinlooze beleedigingen van volksgenoo ten werden bestraft. Laat al deze dingen toe en tezamen scheppen zij een democra tisch dorado, waarin het heerlijk is te leven voor een zeker soort menschen; samen vormen zij „den goeden ouden tijd" in overtreffenden trap, waarin niet alleen de borden der werkloozen, maar ook die der werkenden leeg zouden zijn, omdat de bezittende klasse al te royaal eten wil en waarin men het zoo nauw niet neemt met de eer van een. volksgenoot. Dat deze klasse van „onvrije" Nederlan ders op hetzelfde oogenblik waarop zij zich beklaagt over het feit, dat.de Overheid orde geschapen heeft en zooveel mogelijk de volksgenooten tegen elkaar in bescherming neemt, zelf terreur vóert tegenover ande ren, ligt zóózeer in de lijn van hun geheele wezen, dat niemand zich daai'over verbazen zal. Wie overtuigd wil zijn neme de proef en hij zal ervaren, dat wij volkomen de goede zaak van Nederland dienen, door deze ter reur te signaleeren. De groote massa van volksgenooten die in hun hart overtuigd zijn van de gerechtvaar digheid van onzen tijd, die inderdaad wel toegankelijk zijn voor wat het Nationaal- Socialisme aan goeds heeft gebracht en nog brengen zal, wier oogen reeds zijn open gegaan of op het punt staan open te gaan, maar die, blijkens de vele brieven welke wij iederen dag weer ontvangen, toch angst vallig in het kamp der anti's moeten ver blijven, leggen daarvan een ondubbelzin nige getuigenis af. Velen van hen zijn door grooten angst bezeten, bevinden zich wer kelijk in geestelijken nood. want het is hun gebleken, dat zoodra ook maar door éen enkele uitlating blijken zou hoe het met hun overtuiging gesteld is een golf van haat over hen wordt uitgestort. Geen laster is dan schandalig genoeg, broodroof en benadeeling zijn de alledaagsche midde len waarmede men hen te lijf gaat en een ooycot der „vriendschap" is l?et krachtmid del. de koevoet waarmede men direct deze menschen probeert van hun voetstuk te werpen. Men behoeft nog volstrekt geen N.S.B.-er te worden, het is voldoende dat men eenig begrip voor den nieuwen tijd toont', om den storm over zich heen te voelen gaan. Oude vrienden en kennissen sluiten plotseling een periode van jaren- langen omgang af, broers en zusters wor den vijanden en zelfs ouders en kinderen ontzien elkaar niet meer. Wie voör den nieuwen tijd voelt, wie zelfs maar meent, dat het een vaderlandsch belang zou kun nen zijn het met jezelf eens te worden over de vraag wat er dient te geschieden in verband met de toekomst, wanneer Duitschland den oorlog zal gewonnen heb ben, is minder dan een zieke hond ge worden, men vermijd hem en geeft hem zoo mogelijk een trap na. Hierbij komen dan nog dagelijks de dreigementen met vervolging, na den oor log, als we weer „vrij" zullen kunnen ade men in een democratisch land. Het behoeft niémand te verwonderen, dat bii .deze gesteldheid van zaken alleen de héél sterken het er durven op wagen voor hun meening uit te komen, laat staan den strijd te voeren tegen deze geesten der duisternis en paladijnen van den haat. Het behoeft echter ook niemand te verwon deren, dat de zwakke broeders met den dag meer gesterkt worden in hun overtuiging en dat er toch een oogenblik zal komen, waarop zij als gelouterde strijders de rangen der Nationaal-Socialisten met vele duizendtallen zullen versterken. Het is dan maar te hopen, dat de actie uit het erleden bij hen geen reactie zal verwek ken. Nederland heeft in de toekomst vooral rust noodig. Rust, opdat het geheele wik zich kan inzetten om de fouten van het verleden goed te maken en een waardige jositie in de rij van Europeesche volken m e nemen. Dé straf welke de hedendaag- sche terroristen toekomt voor hun houding moet in hoofdzaak een moreele straf zijn. maar er kan geen twijfel over bestaan, dai zij er niet aan ontkomen zullen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1