damiaatjes HEI GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK STADSNIEUWS FEUILLETON door FRANZ VVENDELMÜXH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 77 „Wie komt?".vroeg Homan verbaasd. „Pstt psst Toen Piet en het meisje verschrikt om hoogkeken, zagen ze het lachende gezicht van inspecteur Wildschut over het kopje van het duin. „Het spijt mij, dat ik u storen moet", zei Wildschut, „maar ik moet u vriendelijk ver zoeken, achter de duinen te gaan, opdat de kerel geen achterdocht krijgt." „Welke kerel?" vroeg Homan hoofdschud dende. „Die met honderd duizend gulden naar Amerika wil gaan, maar hij heeft de fout gemaakt, om de geweldige mannen van commissaris Peeters voor een schurkenbende te zien. Ze komen met een motorboot v„. het kostbare radium te halen, dat hij hier op Eyerland verborgen moet hebben. Kom vlug achter het duin, de boot is al in ;t gezicht." Homan en het meisje klauterden over het duin en lieten zich aan de andere zijde naar adem happende naast Wildschut in het zand vallen. „Waarom juist hier op Eyerland?" vroeg het meisje. „Omdat ik hier zijn boot gevonden heb, waarmee hij tusschen Texel en Vlieland heen en weer is gevaren. En in de boot lag nog zijn verrekijker. De boot is van vis- scher Schelfhout, die al weken geleden bij de politie melding gemaakt heeft, dat zijn boot gestolen werd, maar de veldwachter geloofde, dat hij haar niet goed vastgemaakt haden zij weggedreven was met den stroom." „En heeft hij hier het radium verborgen?" vroeg de jongeman. Wildschut knikte. „Ongetwijfeld, waar anders? Maar u moet bedenken, één gram radium is een kleinigheid en Eyerland is in verhouding tot die kleinigheid zeer groot. Hoe zouden wij idat moeten vinden, zelfs als we de ge- heele kust met een spade omgraven? In elk 'eval is het de beste methode, om den ban diet zelf zijn bergplaats te laten aanwijzen. Dat is korter en beter." Het jongemeisje liep enkele tientallen meters langs de duinen landinwaarts. Eens klaps bleef ze staan en staarde met een zachten kreet op de lippen naar een bepaald punt van de duinhelling. Toen Homan nieuwsgierig naderbij kwam, zag hij een meeuwennest. Het dier zat er nog in, alsof het broedde, maar het kopje was levenloos opzij gezonken en hing aan het kleine lichaam, alsof het er niet toe behoorde. „Ze is dood", zei Piet. „Bij het broeden is ze door den dood verrast geworden. Natuur lijk moesten de jongen ook sterven." Leida Mulder schudde het hoofd en keek hem met een vreemden blik aan. „Dat be- jrijp ik niet, want alleen gezonde meeuwen jróeden." „Misschien is ze aangeschoten, of heeft een roofvogel haar verwond." „Maar er is nergens een wonde aan het dier te zien en ook het nest is zonder bloed". Het geluid van de motorbooot was intus- schen steeds nader gekomen en plotseling werd het stil. De motor was afgezet. Toen kwamen haastig twee gestalten over het duin geloopen. Yen, de kleine Chinees en inspecteur Wildschut. „Doe me een plezier!" riep hij het jonee paar toe, „en ga samen een kwartiertje wandelen, verder naar binnen. Een paar honderd meters is genoeg. Wat er nu .gebeu ren gaat, is naar mijn meening niet geschikt voor het oog en het gemoed van een jonge dame". „Kom mee, mijnheer Homan!" zei het meisje. „Hoewel het een misdadiger is, kan ik toch niet zien, dat hij geboeid en gevan gen genomen wordt." Zonder het antwoord van den jongeman af te wachten rende ze als een haas door het mulle zand en langs den duinweg, tot ze aan de oogen van de politiemannen onttrok ken was. „Hallo!" zei Piet Homan tot zichzelf. „Nu ligt het aan jezelf", en zoo snel als zijn beenen het veroorloofden, snelde hij weg, achter het meisje aan, tot ook zijn gestalte achter de duinen verdwenenwas. De motorboot liep metknarsend geluld op het strand. Weyman sprong er als eerste Uit met een geweldigen zwaai en belandde Elecies op het droge zand. Trevor volgde em slechts aarzelend. „Ben je bang!" riep Weyman spottend. „Waarom aarzel je?" „Hei kwam mij voor", zei de schurk zacht, „dat ik van de boot uit een paar menschen op het strand gezien heb". Hij keek zijn metgezel wantrouwend aan. „En wat zou dat? Het zullen een paar boeren geweest zijn, die meeuweneieren zochten." Trevor deed besluiteloos enkele passen in de richting van de duinen. „Vooruit!" commandeerde Weyman. „Jij gaat voorop!" „Dat weet ik nog niet", zei Trevor aar zelend. „Er is hier iets niet in orde. Mijn boot ligt omgekeerd op het strand en dat kan niet vanzelf gebeurd zijn. „Alle donders!" spoorde de ander hem aan, „ben jij een kerel of een oud wijf? Wat moet er gebeurd zijn? Je boot is na tuurlijk door de golven omvergeworpen, of een visscher heeft 'm omgekeerd, om weg drijven te voorkomen. Als dat zoo doorgaat, aan keer ik op de plaats om en zie van de neele zaak af!" „Je hebt gelijk!" zei .Trevor, maar de klank van zijn stem verried, dat hij nog ang niet overtuigd was, van de ongevaar- lijkheid van het avontuur. „Hoe nu?" vroeg Weyman. „dezen kant op?" (Slot volgt.) .Circus Saltarino. Het Nederlandsche circus met den Ita- liaansch klinkenden naam, dat thans zijn tenten aan den Kinderhuissingel heeft op geslagen, had Zaterdagavond bij de openingvoorstelling niet te klagen over de belangstelling der Haarlemmers. De tent was tot de laatste plaats bezet en er zal we) niemand van de bezoekers geweest zijn, die niet voldaan huiswaarts is gegaan. Want hoewel dit circus niet beschikt over leeu wen, tijgers, olifanten of andere uitheem- sche dieren, heeft men ook zonder de mede werking van deze een uitstekend program ma samengesteld, dat veel afwisseling biedt en dat geheel door Nederlandsche artisten wordt verzorgd. Daaronder bevindt zich een aantal dames en heeren, die bewonde renswaardige prestaties laten zien als gla diatoren en acrobaten en die ook verbazing wekkende toeren verriohten aan een in den nok van het circus opgehangen scheepsan- ker. Het zijn niet alleen sterke, maar ook bijzonder evenwichtige menschen, zooals bijv, de Brions demonstreerden tijdens hun balanceerkunsten op een ladder. Ook wat de paardendressuur betreft, valt er veel te genieten. Mr. Henri, een bekend hippoloog en auteur op het gebied der paardensport^ geeft fraaie staaltjes van hoogeschool- rijkunst te zien op den prachtigen Lippiz- zaner schimmel Favoriet en ook zijn num mers vrijheidsdressuur met Maximum en Minimum, Castor en Pollux, en den ponnyhengst Mikado mogen gezien worden. Een charmant nummer is dat, waarin mr. Henri-te-paard een bekoorlijke jongedame ten dans geleidt. Van geheel anderen aard is het optreden van een fakir, die met bloote voeten over spijkers wandelt en zich ook ruggelings op een spijkerbed neervleit, waarna hij een paar zware halters ^an 50 K.G., waaraan bovendien nog vijf personen hangen, te dragen krijgt. Dit experiment lijkt grieze lig, maar het verloopt volkomen bloedeloos. Er is nog een ander nummer, waarbij men vaak den adem inhoudt. Een lieftallige jongedame verricht waarlijk bewonderens waardige toeren aan de trapeze, die ver uitgaan boven hetgeen men gewoonlijk op dit gebied te zien krijgt. Al ontbreken, zooals gezegd, de tijgers in dit programma, hun absentie wordt ruimschoots' vergoed door het optreden van eenige hunner familieleden, n.l. een zestal fraaie katten, die tot groot vermaak van jong en oud over hekjes springen, ladders beklimmen om via een glijplank weer naar beneden te komen. Hun dresseur, de heer Goleman, heeft ook met een paar hondjes aardige resultaten bereikt, die eveneens de lachlust van het publiek opwekken. Maar het hardst is er gelachen om den clown Pipi, die, allerpotsierlijkst uitgedost, tus schen de verschillende nummers door het publiek ware lachkrampen bezorgt met zijn origineele grappenmakerijen. En we mogen ook vooral de zes Brox niet vergeten, de vermaarde accordeonvirtuózen, die zonder eenige moeite weten te bereiken, dat hun auditorium uit volle borst hun populaire liedjes meezingt en die bovendien vlotte stepdansen op klompen demonstreeren. Tot besluit v^n het programma mag het publiek zelf zijn rijkunsten demonstreeren op den ezel Bosco, een schrander dier, dat een zwak voor de dames heeft. Yij mogen op zijn rug een ritje door de manege maken, maar de leden van het sterke geslacht wijst Bosco pertinent af. Dat dus ook dit laatste num mer aanleiding tot groote vroolijkheid geeft, kan men zich voorstellen. M.U.L.O.-EXAMENS HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: R. C. Boxs, J. H. Blankwater, P. M. Klaverweiden, E. A. Roest, N. Loos, L. S. W. Boonders, J. Bakker, H. Scholten, H. M. van Asten, J Allard, A. Pes- man, J. E. Radsma, allen te Haarlem, S. J. Biesheuvel, Spaarndam, J. J. Verwer, Velsen, M. Heerooms, Zandvoort. Afgewezen 11 can didates EXAMENS HANDENARBEID HAARLEM. Geslaagd: G. Botter, J. R. v. d. Busken, L. H. Cornelisse, A. M. A. Wijdeveld, L. C. van Teeseling, H. W. Swaneveld, allen te Amsterdam; W. van Vliet en M. E. Kingma, Bussum, E. van Leyden. Krommenie. EXAMENS HOOFDACTE HAARLEM. Geslaagd voor de geheele acte de dames J. M. Nijenhuis en A. Schamharst en de heer J. Vos. Geslaagd voor gedeelte A: mej. A. C. van der Lans en de heer C. Bol. Voor gedeelte B., mej. J. van Aken. Afgewezen twee candidaten. WIE HEEFT DEZE AANRIJDING GEZIEN? Vrijdagmorgen omstreeks kwart over acht heeft op het Sóendaplein nabij het tramhuisje een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijdster en een driewielige motorbakfiets. Waarschijnlijk zijn eenige personen, die ter plaatse op de tram stonden te wachten, ge tuige geweest van dit ongeval. Daar zij reeds waren vertrokken, toen de politie kwam, worden deze getuigen verzocht, op het politie bureau in de Smedestraat te komen om in lichtingen te geven. Moet ik ook? „Neen, u moet niet, maar flinke kerels melden zich aan", zqo staat het op het nieuwe affiche van ons legioen. Het laat aan duide lijkheid niets te wenschen over. Het spreekt vanzelf, dat In ons legioen geen plaats is voor slappelingen en lafaards. In ons legioen, dat strijdt tegen het duivelsche bolsjewisme is uitsluitend plaats voor flinke kerels, die hun volk en land zoo lief hebben dat zij bereid zijn, als het moet, het hoogste offer te brengen. Moet ik ook Neen landgenoot, u moet niet, maar indien gij begrijpt waarom het gaat, indien gij den moed hebt een strijd op leven en dood te aanvaarden tegen de mach ten der duisternis die onze beschaving en cultuur bedreigen, meldt, u dan aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland". Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. WE GAAN MEE MET DEN N.V.D.' DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST SCHAPEN IN DE WEIDE GESLACHT. Zaterdagmorgen vroeg zag een agent van politie, dat twee mannen ieder op hun rij wiel een zwaren zak vervoerden. De agent vertrouwde het zaakje niet en hield de mannen aan. Hij deed een goede vangst, want in iederen zak bevond zich een pas geslacht schaap! De mannen werden meege nomen naar het politiebureau, waar bleek dat men te doen had met een 29-jarigen grondwerker en een 21-jarigen expeditie knecht, die in een weiland aan den Oude- weg twee schapen hadden geslacht. Het vleesch werd in beslag genomen en de da ders kregen een proces-vebbaal. Pandit Nehroe tegen nieuwe ronde-tafelconferentie. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Pandit Nehroe, de leider van het Indische Congres, te Allahabad verklaard: zonder er kenning van ons principieel standpunt inzake de onverwijlde onafhankelijkheidsverklaring, zou elke ronde-tafel conferentie, zooals door den leider der Indische liberalen wordt voor'- gesteld, voor ons niet aanvaardbaar zijn, daar zulks slechts een teruggaan zou betee- kenen naar de oude methoden, die een mis lukking gebleken zijn. Het denkbeeld, een andere mogendheid te voet te moeten vallen, stuit ons tegen de borst. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde Nehroe nog. dat een Ameri- kaansche of Chineesche bemiddeling slechts aanvaardbaar is op grondslag van de Indi sche onafhankelijkheid. Fransch-Britsch incident in de Middellandsche Zee. De; Fransche admiraliteit maakt bekend: Het Fransche s.s. Mitidja is op 26 Juli tegen den avond, toen het op weg was van Oran naar Marseille, aangehouden en op gebracht door een Engelsche duikboot, hoe wel het slechts een lading graan, wijn en erts voor Frankrijk en in het geneel geen contrabande aan boord had. Een Fransche torpedoboot, die op patrouille was en een' afdeeling marinevliegtuigen, grepen in en bevrijdden het schip uit de macht van de Engelsche duikboot. De Mitidja is op 30 Juli zonder verdere incidenten te Marseille aangekomen. Twee industriecentra in de Sowjet-Unie bezet. Bij de bezetting van belangrijke ge bieden in de Oekraine zijn twee steden, die van belang voor de industrie zijn, door de verbonden troepen genomen, Sjachthy en Kamensk-Sjachtinski. De eerste stad is gelegen aan den uitersten Zuidoostelijken uitlooper van het kolenge- bied van den Donets, aan den spoorweg MoskouRostof. Vroeger heette zij Alexan- drowsk-Groesjeskij. De omgeving wordt als het productiefste kolengebied der Sovjet- Unie beschouwd en levert bijna 10 procent der steenkolenproductie der Sovjet-Unie. Kamensk-Sjachtinsi ligt Noordelijk van Rostof aan den Don en bezit verscheidene wanpenfabrieken en chemische fabrieken. De militaire medewerker van de Londen- Nieuw handelsverdrag V.S.—Moskou. Naar ra^io New-York meldt, zou te Washington een nieuw handelsverdrag tusschen de Ver. Staten en de Sovjet- Unie onderteekend zijn. Het verdrag zou voorloopig geldig zijn tot 6 Augustus 1943 Burgerlijke Stand. HAARLEM BEVALLEN: 31 Juli: C. M. Koster—Stee- mann, z„ M. LiebenJansen, z.: E. H. Pas- Vlek, z.; G. Kampman—Diekmann, d.; M. Rozenhart—Van Dijk, d. OVERLEDEN: 31 JuliriW. C. D. Keijzer— Tophoff, 76 j., Westerhoutpark, Advertenties voor gebruikte goederen. Moeten naam en adres van aanbieder bevatten. De secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bepaald, dat, in verband met de beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, betreffende de prijzen van gebruikte goede ren. vanaf Zaterdag 8 Augustus alle adver tenties, waarin goederen te koop worden aan geboden, den prijs dier te koop aangeboden goederen per artikel, den naam alsmede het adres van den aanbieder moeten bevatten. Deze bepaling geldt zoowel voor nieuwe als gebruikte goederen van eiken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de advertenties van bekende firma's die uitsluitend nieuwe artikelen te koop aanbieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de adver tenties waarin gebruikte goederen, waarvoor een afzonderlijke prijsregeling geldt of wordt getroffen of goederen, welke een verzamel- of kunstwaarde bezitten, te koop worden aan geboden. In herinnering wordt gebracht, dat ge bruikte goederen mogen worden verkocht tegen ten hoogste den prijs, die, in aanmer king genomen den toestand, waarjn het goed verkeert, in een redelijke verhouding staat tot den op het moment van den verkoop toe laatbaren prijs voor hetzelfde of soortgelijke goed. De voor gebruikte goederen berekenden prijs mag echter in geen geval meer dan 75 pet. bedragen van den in vorenstaande zin snede bedoelden prijs. EERVOL ONTSLAG HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE UTRECHT. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van par. 1 no. 6 zijner verordening no. 108'40 (vierde verordening over bijzondére bestuursrechte lijke maatregelen) in verbinding met par. 1 zijner verordening no. 3/40 over de uitoefe ning der regeeringsbevoegdheden in Neder land, den hoofdcommissaris van politie te Utrecht, D. Schuitemaker, eervol ontslag ver leend uit zijn functie. ƒ50.— schadeloosstelling voor ingeleverde rijwielen. •s-GRAVENHAGE, 1 AugOfficieel wordt het volgende bekend gemaakt: De schade loosstelling voor een ingeleverd rijwiel, dat niet teruggegeven wordt of waarvoor geen ander rijwiel wordt verstrekt, bedraagt 50. Behalve deze schadeloosstelling krijgen personen, die door het leveren hun eenige rijwiel verloren hebben, zonder daarvoor.'n ander rijwiel in de plaats te krijgen, een formulier voor de aanschaffing van 'n nieuw rijwiel, voorzoover zij het volgende kunnen aantoonen. Ie. Dat zij voor de uitoefening van hun beroep onvoorwaardelijk een rijwiel noodig hebben; 2e. Dat zij op andere wijze niet aan een rijwiel weten te komen Wie een dergelijk formulier ontvangt en houder van een vetkaart is, wordt op verzoek bij de aanschafifng van het nieuwe rijwiel vrijgesteld van de betaling van het verschil tusschen de uitbetaalde schadeloosstelling en den prijs van een eenvoudig heerenrijwiel. Schadeloosstelling. aanschaffingsformulie ren en bonnen zullen worden uitbetaald en uitgereikt door den burgemeester, in wiens gemeente de inlevering is geschied. De be slissingen van de burgemeesters over ver zoeken tot het verstrekken van een aan schaffingsformulier en tot het uitreiken van een bon, zijn bindend. De burgemeesters zullen nadere inlichtin gen over de uitvoering van deze maatregelen bekend maken. Mén wordt verzocht voordien geen verzoe ken tot schadeloosstelling in te dienen. IJMUIDEN UIT RIJDENDE BUS GESTAPT. Zaterdagavond stapte mej. K., wonende in Velsen-Noord, op den Stationsweg, uit een rijdende autobus, hoewel de chauffeur haar had gewaarschuwd te wachten tot de wagen stil stond. Zij viel op den grond en liep een hoofdwonde op. Per ziekenauto werd zij naar het Antoniusziekenhuis ver voerd. MOTOR REED TEGEN EEN BOOM. Zaterdag reed de Rotterdammer Van V. op een motor op de Zuiderkade in de rich ting van de Kennemerlaan. Bij het nemen van de bocht sprong de-voorband, waardoor de motor tegen een boom botste. De bestuur der kneusde een been. Dr. P. Brouwer ver leende de eerste hulp. Iemand die op de duo zat, kwam met den schrik vrij. HOOFDDORP NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST Op Woensdag 5 Augustus a.s. wordt te Hoofddorp in Hotel „De Beurs" een door de N.S.V. en N.V.D. gemeenschappelijk be legde bijeenkomst gehouden, waarop de ideëele en pr.actische doelstellingen van 't Volksdienstwerk grondig zullen worden be handeld, onder het motto: „Geen liefdadig heid, maar Volkswelvaart". Vele misver standen zullen uit den weg worden geruimd Als spreker zal o.a. optreden de Provin ciaal Leider van den N.V.D. in Noordhol land, de heer D. G. Avenarius. De bijeen komst begint om half acht precies. BADHOEVEDORP PERSONALIA. Geslaagd te Utrecht voor het examen Engelsch L. O. de heer J. G. de Winter. Badhoevedorp. HAARLEMMERMEER burgerlijke stand GEBORENCornelia Maria, d. v. J. L van der Zwaan en C. J. M. van Kasteren; Hermanus Franciscus, z. v. J. J. NIJssen en M. D. van Brug gen; Bernardus Gerhardus. z. v. A. J- Elferlnk en A G. H. Rlbbens; Adrianus Leendert, z. v. J. van de Koppel en A. van Leeuwen: Derk, z. v G. Snijders en E, J. van Slochteren, Geertrulda Aleida. d. v. K. Boer en C. E. Delzenr.e; Maria Catharlna Johanna, d. v. L. van Diemen ei van der Klauw; Bernardus Johannes, z. v. F. J. de Vries en J. C. Rljgersberg; Heinz Alfred Hu- bert. z. v. H. Craenen en D. E. L. Pfeiffer. Hen- nle Maartje, d. v. J. Smits en C. M. Rosmolen. Dma, d. v. I. de Graaf en M C. Schmidt; Elske, d. v. C. Kamerman en J. Verinooten; Willem Jan, z. v. J. L. Swen en W. F Gerritsen; Adriaan, z. v. C. Tates en M. J. van Hoven; Clasina Ann; Geertrulda, d v. J. p. H. van der Voort van der Kleij en G. M. Boelaars ONDERTROUWD: Jacob Gorter, 34 Jaar en Neeltje Hooljberg, 36 jaar; Gerrlt van Staverden, 22 jaar en Maria van Kalkeren, 19 jaar. GETROUWD: Wilhelmus Engelmundus Gra- man. 25 Jaar en Margaretha Schönhage. 28 jaar; Roelof Alzes van den Berg, 25 jaar en Franclna Berrevoets, 23 Jaar; Hendrik Jan Bos, 20 Jaar en Geertje van Rijn. 18 Jaar; Theodorus Petrus de Vos, 28 jaar en Anna Catharlna Bulser, 27 Jaar; Hendrik Heijkoop, 28, Jaar en Evertje van den Bosch, 30 jaar; Adriaan van der Wekken, 31 jaar en Hiltje Veenstra, 28 Jaar; Andries Andricus Smits, 25 Jaar en Catharina Kulk, 22 Jaar; Cor nells Arie Molenaar-, 25 jaar en Cornelia Kamer man, 30 Jaar. OVERLEDEN: Sijtje van der Bijl. 50 Jaar, echtg. v. C. van der Veer; Cornelia Maria van der Zwaan. 1 dag, d. v. J. L. van der Zwaan ei T J. M. van Kasteren; Catharlna van den Boogaard, 76 jaar, èchtg. v. C. van Beem. NIEUW-.YENNEP CHR. GEREF. KERK. De kerkeraad der Chr. Geref. gemeente van Nieuw Vennep heeft beroepen als pre dikant den heer G. A. Zijderveld, theolo gisch candidaat te Nieuwland (Z.-H.). HILLEGOM BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacobus Johannes, z. van F. Weterings en H. M. van Uijen; Wilhelmlna Cor nelia Johanna Maria, d. van J. W J van der Klugt en J. C. Hogendoom: Anna Jacobs, d. van W. B, Kortekaas en A. Tromp; Slmon Hulbertus, z. van P. J. Keijzers en L. M. Vermeere; Cor nells. z. van J. H. Rovers en A. M. van Egmond Klazina Antonia, d. van J. W. van der Eertwegh en H. A. Wlerlnga. ONDERTROUWD: K. Stelnmeler en G. Lei; Smit en M. G. van Roon. GETROUWD: H. Selhorst en J. de Rooij. OVERLEDEN: S. J. G. M. van Plnxteren. echtg. van J. A. Faase, v., 72 J.; L. A. van Ma- ris, m., 72 J. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. POOTAARDAPPELREGELING 1942/1913. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Noord-Holland te Alkmaar maakt bekend, dat voor de pootaardappelrege- ling 1942/1943 de navolgende richtlijnen 'ijn vast gesteld 1. Alleen de handel in door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst te velde en op par tij goedgekeurd pootgoed ls toegestaan. Indien de omstandigheden hiertoe aanleiding geven kan ie zijner tijd door de Onderbedrijfs organisatie voor Zaalzaad en Pootgoed worden bepaald, dat ook van bepaalde rassen en onder bepaalde voorwaarden ongekeurd pootgoed mag worden verhandeld. 2. Het pootgoed moet in de navolgende maten zijn gesorteerd: Groep I: Alberta. Dunbar Yeoman, Eersteling, Frühmölle, Ideaal, Limosa, Roode Eersteline, Royal Kidney en Volgeling: 25/28 m.m., 28/35 m.m. en 35/55 m.m. AUe rassen van de groepen II, in en IV 25/28 i.m., 28/35 m,m„ 35/45 m.m. en 45 m.m. opwaarts. De maat 45 m.m.' opwaarts mag slechts met 5- of veelvouden van 5 m.m. naar boven worden afgerond, met dien verstande, dat de kleinste maat steeds 45 m.m. moet zijn. De grootste maat van de sorteering 45 m.m. opwaarts mag voor de rassen Bevelander, Present, Souvenir, Westeln- der Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Rode star en Bonte Rode Star ten hoogste 60 m.m. bedragen en voor alle andere rassen ten hoogste 70 m.m. De rassen van groep V (jonge en bijzondere rassen). Deze rassen moeten met volledige inacht neming van het sorteerlngsreglement van den N. A. K. worden gesorteerd, daar zij anders niet door de keuringsdiensten worden geplombeerd Extra vroeggerooid A-pootgoed mag ook als veldgewas worden afgeleverd en verhandeld, desgewenscht vanaf 25 m.m. 3. Het afleveren van te velde goedgekeurde pootgoed voor consumptie of veevoeder is alleen toegestaan, Indien het op partij is afgekeurd en voor zoover het betreft bovenmaatsch pootgoed d. w. z. voor de rassen Alberta. Dunbar Yeoman, Eersteling, Frühmölle, Ideaal, Limosa, Rode Eersteling, Royal Kidney en Volgeling boven b. voor de rassen Bevelander. Present, Souve nir, Westeinder Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Blauwe en Rode en Bonte Rode star boven 60 m.m. c. Voor alle overige rassen boven 70 m.m. 4. Zoolang het aanbod niet onevenredig groot is in verhouding tot de vraag is het toegestaan, dat met inachtneming van de voorgeschreven sorteeringen de geheele opbrengst per H.A. wordt geplombeerd en afgeleverd. Het afleveren van pootgoed door telers resp. het ontvangen door handelaren mag. zooals reeds eerder ls bekend gemaakt, eerst met Ingang van 2 Augustus a.s. plaats vinden, met uitzondering van Eersteling, A, Ben C 35/55 m.m.. Industrie en Furore A. B en C 45 m.m. opwaarts. Dit poot goed mag dus tot nader aankondiging niet wor den verhandeld en afgeleverd. 5. Ingevolge de prijzenbeschikking mag het pootgoed alleen per gewichtseenheid worden ver handeld. Het verhandelen van het gewas per op pervlakte eenheid is dus niet toegestaan. Hetzelfde geldt voor pootgoed, dat op een z.g. teeltcontract is verbouwd. Dit pootgoed mag dus ook alleen met volledige Inachtneming van de vastgestelde prijzen en voorgeschreven sortee ringen door den werkelijken teler worden afge leverd. 6. Het verhandelen van pootgoed ls alleen toe gestaan aan die handelaren, die na 1 Juli 1942 ln het bezit zijn gesteld van een N. I. C. A. ver gunning tot het verhandelen van pootgoed van den oogst 1942. De in het vorig seizoen ultge reikte, voorloopige N. I. C. A. vergunningen zijn niet meer van kracht, terwijl ook de erkenningen als pootaardappelhandelaar van de V. B. N. A geen reebt geven pootaardappelen te verhan delen. De handelaren, die ln het bezit van een nieu- Zij hield zooveel van zoetigheid Hij lette op de kwaliteit Bonera is de naam Die kreeg een groote laam Te danken aan de smakelijkheid we N.I.C.A. vergunning zijn gesteld mogen eerst pootgoed ontvangen en aflev ren, nadat zij van de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten (P. I. C. A.) voor de provincie waarin zij woonachtig zijn, de noodige bloes formu lieren hebben ontvangen, als nede een uitvoerige Instructie omtrent het gebruik van deze formu lieren en de te voeren artmln'stratte. Met de meeste nadruk wordt erop gewezen- dat het niet of niet volledig nakomen van de re geling en de administratieve voorschriften, aan leiding kan zijn dat de betrokken handelaar on middellijk van den pootgoedhandel wordt uit gesloten. 7. Alleen die handelaren, die van de Onderbe drijfsorganisatie bericht hebben ontvangen, dal zij wel van telers pootgoed mogen aankoopen, zullen door de P. I. C. A. ln het bezit van blocs- afleverlngsbriefjes worden gesteld. Alle anderé handelaren mogen alleen pootgoed van hande laren aankoopen. Overigens zUn alle bepalingen ten aanzien van aankoop- en verzendquotum ver vallen. 8: Bij verkoop van een teler aan een handelaar# coöperatie moet bij de aflevering van de door den handel aangekochte op partij goedgekeurd en geplombeerde of van een verklaring voor ziene partijen door den handelaar een dfleve- ringsbrlefje in 4-voud worden uitgeschreven. Dit afleveringsbriefje moet door den teler en den handelaar (of ln diens naam door een commis- slonnair) worden onderteekend. Het origineel» exemplaar ontvangt de teler/leverancier, die het moet bewaren, Ook bij aflevering aan een expor teur van de B. E. A. II zullen door den expor teur of diens gemachtigde „afleverlngsbrlefjea export" worden uitgeschreven. Het is den telen ten strengste verboden pootgoed af te leveren zonder dat hiervoor een afleveringsbriefje wordt Ingenomen. 9. BIJ aflevering van ongesorteerde pootaard appelen naar een sorteerinrlchtlng wordt het vervoer gedekt door een geletdeblljet. dat door den contröleur van den keuringsdienst is uit geschreven. Gaat de gesorteerde partij terug naar het bedrijf van den teler, dan moet het ver voer wederom gedekt zijn door een geleldebiljet, dat door den contröleur van den keuringsdienst is uitgeschreven. Wordt de partij rechtstreeks na sorteering In de sorteerinrlchtlng afgeleverd aan een handelaar dan worden na plombeering, de afleveringsbriefjes door den handelaar uitge schreven op naam van den teler. Het is niet mo gelijk. dat uit gesorteerde consumptie- en vee voederaardappelen van de sorteerihrlchting naar het bedrijf van den teler worden teruggevoerd. Deze moeten door de sorteerinrlchtlng op naam van den teler rechtstreeks aan de V. B. N. A. worden afgeleverd. Hetzelfde geldt voor partijen pootgoed, welke ln de sorteerinrlchtlng op partij zijn afgekeurd. 10. Aflevering van pootaardappelen door teters^v rechtstreeks aan teler'verbruikers mag\ slechts plaatsvinden, indien de teler/leverancier vooraf ln het bezit van een bestelbon ls gesteld, welke door den teler/kooper bij zijn plaatselijken Bu reauhouder ls aangevraagd. Met den bestelbon wendt de teler/verkooper zich tot zijn plaatse- lijken Bureauhouder, die den bestelbon Inneemt en een afleveringsbriefje ln 4-voud uitschrijft. Het eerste exemplaar moet door den teler/leve rancier worden bewaard, terwijl het 2e exemplaar dient als geleideblljet voor het vervoer naar den teler/kooper. Met nadruk wordt er op gewezen, dat ook door telers slechts definitief geplombeer de of van een verklaring voorziene partijen rechtstreeks aan andere telers mogen worden afgeleverd. 11. BU aflevering van handeiaar aan handelaar schrijft de handelaar/leverancier een verzend- advies in 5-voud uit, waarvan het 2e exemplaar deint als geleideblljet .voor het vervoer naar den handelaar/kooper, 12. Aflevering door een handelaar/coöperatie aan een verbruiker ls slechts toegestaan, nadat de handelaar of coöperatie een bestelbon van den verbruiker heeft ontvangen. Bij de aflevering wordt door den handelaar of coöperatie een ver- zendadvles ln 4-voud uitgeschreven waarvan het 2e dient als geleideblljet voor het vervoer naar den verbruiker. De op den bestelbon vermelde hoeveelheid moet steeds overeenkomen met de totaalhoeveelheld, welke op het bljbehoorende geleideblljet ls vermeld 13. Indien teler/verbruiker pootgoed wenscht aan te schaffen voor uitpoot op zijn bedrijf moet hij vooraf bij zijn plaatselljken Bureauhouder een bestelbon aanvragen. Is de Plaatselijke Bureauhouder van oordeel, dat de aangevraagde hoeveelheid gemotiveerd Ls, dan wordt de bestel bon uitgeschreven en afgegeven. Deze bestelbon moet door den teler aan zijn leverancier wor den toegezonden of overhandigd, waarna deze voor aflevering kan zorgdragen. 14. Uit het voorgaande kan worden afgeleid, dat het vervoer van pootaardappelen onder meer in de navolgende gevallen door een geleldebiljet moet zijn gedekt. a. van teler naar handelaar of coöperatie door een door den handelaar of coöperatie uitgeschre ven geleideblljet (2e exemplaar afleverings briefje). b. van teler naar teler door een geleideblljet, uitgeschreven door den plaatselljken Bureauhou der van den teler/verkooper (2e exemplaar afle veringsbriefje). c. van handelaar naar handelaar door een gelet deblljet, uitgeschreven door den handelaar/ver* kooper (2de exemplaar verzendadvles). d. van handelaar/coöperatie naar teler, door een geleideblljet, uitgescreven door den handelaar of Coöperatie, (2e exemplaar verzendadvles). e. van den teler aan een sorteerinrlchtlng door 'n geleideblljet, uitgeschreven door den handelaar tróleup van den keuringsdienst. f. v*n de sorteerinrlchtlng naar den teler door een geleldebiljet, uitgeschreven door den con tröleur van den keuringsdienst. Ingeschreven als Persbericht No. 87. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per m.m. 8 ct. Niet voorultbet. p. m.m. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per m.m6 ct. Niet voorultbet. p m.m. 8 ct minimum 6 m.m. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Voorultbet. p. m.m. 12 ct minimum 6 m.m. max. 30 m.m Lessen ENG. HANDELSCORRES PONDENTIE. Les gevraagd van bevoegd leeraair. Br. 6806 LEKRAAR(ES) voor Ktovar- «krlbo pie,wo gieaoehrt., Br. iruet vam oo'Wdii'tliea 68 27 - PHARMACEl TISCH LATIJN Bijwerken in de maand Augustus 3a 4 keer per weekBr. miet ooin- dklea 6893 Jongeman miet boot geeft ZErLLES. Biffil. co<ndMeeuwen- Kraait 42. Personeel gevraagd Voor Huishouding Gwr, MEISJE P'l.m. 17 j.. «•39-12.30 u. Vrijdag en Zater dag 2.30 u. Goed loon. v. Slli/nge "®dUaan 15, Hee mate die. - Gevr, WERKSTER 2 x per Week of een dagnuelsje v. 9-12.30 vw. Zond. vrij. Zonverzorgeidiaan 15, Bboem-endaal. - >>'ET MEISJE gevr. vain 9-1 "or in kl, gez. 1 d. p. w. en Zo. JriJ. Vlak bij tiraim en trerin. Zaïwd- Poorterweg 84, NETTE HUISKNECHT gevr. bov. 40 j. Alle wenkz .heden kumn. verr. Br. 6916. Hear met volwassen aoom. zoekt tegen 1 Sept. een JTTFFR. VOOR DE HUISHOUDING, leef tijd 30-38 jaar, die genten is aliLe werkzaamheden te verrich ten. Hu;lp vam werkster aanwezig. Br. 6918 Gevr. wegens alekite NET MEISJE 8.30-4.30. Kileta gèzdm. Mevr. v. d. Sleem. Kioniimgriirune- weg 62, Gevraagd te Heemstede een MEISJE van haflif negentot ha.ltf één. Adres te bevr. bur. v. d. bl. of br. 6920 NET DAGMEISJE gevr. in k'lieim gezin, goed loom. Wakiker- kadie 3. hoek Merfiewlaan, H'st. Gevraagd KINDERMEISJE van 8.30-12.30. Mevr. Hoeke, Bach'taan 16. NET METSJE gevraagd vam S.30-5 u. Ln kliedm, rustig gezin. Mevr. Koning. Heeren weg 17 9, Heemstede. Daime-aiMeen vr. een METSJE voor heele of halve dagen. Aanib. tusschen 7-9 u. WouwermamstT. 69, 2 x be/llem. Gevr. FLINK MEISJE voor dag en nacht. Overbosohiiaam 13. Heemstede. Tel. 18120. Gevr. NET MEISJE. Aanm. Zijilweg 308. NET DAGMEISJE gevraagd van 8-4 bij damte alleen. Aamim. tepenlaan 47. Bloemendaal. Gevraagd per. 15. Augustus of Later, fliink>e, degelijke, zelfstan dige DIENSTBODE, voor dag en nacht, goed kunnende koiken en werken. Goed loon. Br. 6957 Voor Bedrijf NETTE LEERLING voor de slagerij gevr. H. Peper, Zandv,- laam 24. AANEKANTOORBEDIEN DE gevraagd, kennis typen en net handschrift vereischit. Eigen handig geschreven soflflïcitaitie- brieven met oipgave van leeftijd, geslacht, evtil, vorige werkkrin gen, godsdienst, wo. 6897 HALFWAS HOVENIER of handige jongen gevr. Aawm. na 7 uur. A. H. v. d.. ValdemAns- lijnstraa/t 53. Gevr. v. d;ir. ENKELE JON GENS v. fabricage van massa- artilkelen. Adres bur. v. d. blad.. NETTE BEZORGER gevr, niet ouder dam 20 j. Aamim. Kle ver park weg 100. Gevr. een NETTE JONGEN voor Iiichfe werkzaanwheden en kleine boodschappen. Drogisterij H. Gerrite, Schouwtjeela an 3. Voor terst, gevr. FLINKE HALFWAS SCHOENMAK ERS- KNEOHT, netjes kuinm. wenken. Schoenmakerij Perfect. Keizer straat 5. LEERLING-WINKELJUF FROUW gevraagd in hoekhandc-'l en leesbibliotheekBr. miet wil. 'inilichtimgein 6956 Personeel aangeboden Voor Huishouding HUISHOUDSTER m. I. z. zelfst. werkkring, per Sept. of la ter bij Dame of Heer of voor ver pleging. Br, B. 289 Boekh. Ver- n ouit, Blo enne nd aal. GEDIPL. COSTUMIèREnog eenige dagem vrij aag die gaarne bezet. Ook voor kinderwerk (geen veretelw.) Br. 6915 B. z. a. nette juffir. als HUIS HOUDSTER bij miam-alleen. Liefst Haarl.meer. 61 jaar. G. G. Brie ven 69-58 B. z. a. NAAISTER, voor nieuw en veronderwerk. Heereniover- liemden en Jomgensgoed. Br. 6954 B. z, a. per 15 Aug. een NET BUITENMEISJE leeftijd 23 jaar. liefst in een klein niet, gezin, zelf- stand-ig koken en werken, in Hrl. Br. 6928 Hulzen gevraagd Rijhsambt. 2 pers. vraagt BEN. of BOV.HUIS dir. of ia ter pr. f 26-f 35 p. m. Br. 6831. Te koo.p gevraagd een vrij staand HUISJE MET TUIN, omgeving Haarlem, f 15.000 be schikbaar. Br. m-et o-pg. 6850 Jongelui zoekpn per 1 of half Augustus een net BOVEN- of BENEDENHUIS, eventueel oo.k gestoffeerde kauwers nnet vrije keuken. Br. 6862. Jongelui, d'le wenschen te trouwen zoeken VRIJE WONING of ETAGE. Br. 6877 Huizen aangeboden Voor kortoren of tongeren tijd -te huur aamgeb. voor max. 4 pers. keurig GEM. HUIS ni. tu4m bev. 6 k. en. badk. omg. Stoop's bad. Prijs f 125 p. m. Br. 6811 Kamers gevraagd Gez. per 1 Sept. te Haarlem. 2 gestoff. KAMERS, liefst m. vr. kookgel. Br. O. 212, Boekh. A. VermoutO v erveem Gevr. ga\ gem. ZiIT-SLP.K. m. v. waschit. en pens. f 5-5 p. m. Centr. Br. 6834. Te huur gevr. GJEMEÜB. KA MER m. gebr. vam keu-ken. Br. 6853. Nette ZJT-SLAAPK. gevraagd door juffr. f 3 p. w. centrum, bij Du/itsch gezlmden. Br. 6S89 Te "huur gevr. geet. KAMER en keuken of kil. kamer daar voor Ln te richten, str. water door juffr. b. b. h. h. bij Duitsoh ge zinden, Br. 6-900. Te huur gevr. qeu germeu-b. ZITKAMER en SLAAPKAMER voor mijn vrouw en één kind. Br. 6845. Gevr. te Ï-Fstede. VRIJE ETAGE of KAM. m. keuk. door echtp. z. k. B-r. 6S99 Kamers aangeboden A. d. Hout ruime ZONNIGE SUITE ra. serre v. 1 of 2 pers. voM. pens. cenitr verw., bad. tel-ef. Te huur EéNKAMER-WO NING. Kerkstraat 24. Te bevra gen Gr. Houtstraat 160 rd. boven. Aangeb. gem. of gest. IneenL ruime KAMERS m. of z. pen sion op mooien st. voorz. str. w. centr. verw. tel. 16118. Mevr. Bremer, Frederiiksp0irk 4. Te huur voor bej. dame P.G. gr. ang. KAMER m. kook- en st. gel. d. str. zijde, riamit uitz. bij bej. m-ensohen. Br. 6826 Te huur gedieelit. geimeub. KAMER. Br. 6835 Huisraad gevraagd TE KOOP GEVR.: 2 stel over gomdijnen en klein karpet m-et of zonder vergunning, Tel. 1812S. Gevr. EL1-XTR. KOOKSTKL EN MELKKOKER. Br. 6849 of telef. 13764. Te koop gevr. KACHEL OF FORNUIS, o-pkilapbed of 1 of 2 pers. lediikamt, Nobelstraait 8 a r. KOOKDUVELTJE w? koop gevr. Rijksstraatweg 34. H.-N. Huisraad aangeboden Te koop DRESSOIR en boe kenkast. nieuw. Raadhuisstraat 31A. Heemstede. Te koop Albaste staande SCHOORSTEEN KLOK a f 22.50. Zaanenstraat 32, boven. en.spr.b., nachtkastje en wasch- com„ 2 spiegels, theekast, sche merlamp. Tesselschadestraat 85. Haarlem-Noord. eTe k. een ln goeden st. zijnde GASFORNUIS. Adr. bur. v. d. bl AANGEBODEN wegens op heffing der zaak blank eiken huiskamer, old finish salon, old finish fauteuilstel, serveerboy. luxe spiegel, schilderijen, invalide wagen, piano, glaswerk, boeken muziek, alles nieuw. Spoed. Kam pervest 27 zw. Tot 6 uur. Te koop agb. eikenhouten KLOK f 25: Rolstoffer f 4: Thee kastje f 4.50. Zandvaartkade 6. Heemstede. - Te koop 2 linn. dam. TAFEL LAKENS. o.kw. Schouwtjeslaan 59 rood. Part. offreert Eng. LITS- JUMF.AUX m. ,pr. kapokmatras sen, Zweedsche stofz. (Nillfisk), 2 rundlederen clubfauteuils, alles nieuw. Br. 6879. Te koop een eikonh. LEGKAST (boekenkast) Br. 6895. Voor Jonge menschen met trouwplannen, prima KARPET te koop. Gr. Houtstraat 155 rd. Muziekinstrumenten Te koop PHILIPS RADIO, studiepiano, muziekstandaard, elk tafel, fletszitje. Accaciastraat 12. Hrl. N. Te koop pr. RADIOTOESTEL Philips. Saenredamstr. 49. na 7 u. Te koop gevr. modern RADIO TOESTEL. Br. met merk en prijs opg. 6S02. Te koop KOFERGRAM. f 25. Amsterd. vaart 123, Haarlem. Te koop mooie oikenh. PIANO vioolkist. Adr. te vern. bur. v. d. blad. HUISORGEL ter overname gevraagd door particulier. Geen zwarte kast. Br. prijs, merk, reg no. 6S30. Te koop PHILIPS RADIO 63SA in prima staat. Br. 6807. Te koop ACCORDEON, 12 bassen, z.g.a.n. Rozenstraat 13 r Te koop PHILIPS RADIO- GRAMOFOON COMB, en Avro- kassandra. Bevragen Werf van H en B. Spaarndam. Prima SUPER ln prachtige salonkast. Stuyvesantstr. 9 5 zw Tc koop luxe RADIO, Blau- punkt. Alléén 8-9 uur 's avonds Borskilaan 12, Bloemendaal. Rijwielen - Auto's Particulier vraagt te koop. gebr. of z.g.a.n. JONGENSFIETS Maat banden 26 x W,. Aanb. Gen. Cronjéstraat 25. Raleigh MOTORRIJWIEL 30U cc. In prima staat, met goéde banden. Delftlaan 55. Haarlem DRÏEWJELERTJE gevr. i. g. st. Prijsopg. etc. Vogelenzang- scheweg 44, Aerdenh. tel. 27759. Te koop gevr. een IIEEREX- RIJWIEL, liefst nierkflets. Fon- gers of Raleigh. Br. met voll. om schrijving 6884. Diversen WIE RUILT een paar beste h. jongensschoenen m. 37 voor een paar m. 38? Br. 6812. INMAAKKEIEN. Vanaf 10 Augustus wederom verkrijgbaar bij: N.V. „De Steenwerf' Spaarn- damseheweg 48, Tel. 10072 15700, 13796. AAN WIE HEB IK UITGE LEEND; „Walt Whitman" van Maurits Wagevoort? Br. 6841. STOFZUIGER te koop of te huur gevraagd. Br. met opgave van merk en prija 6847. ROCAMBOLE UI, vaste plant, winterhard, geeft elk jaar op nieuw 10 a 20 heerlijk kruidach tig smaxende uitjes, welke in trossen 40 c.M. boven don grond groeien. Kunnen ook langs de randen in dén bloementuin ge zet worden. Nu planten. Plant uitjes 3 cent per stok. per 100 f 2.50. Smit, Deckerstraat 11, Hrl. GOOCHELAAR met poppen kast b.z.a. Coornljertstraat 24 r., Haarlem. IN RUIL of te koop 1 p. br. z.g.a.n. jongensschoenen m. 40. Te rullen voor 1 of 2 m. gr. en 1 p. gedr. jongenssch. m. 39. Te bevr. tuss. 6-8 uur. Fr. Schubert- Iaan 62, Heemstede. OVERHEMDEN ter reparatie gevr., ook ander verstelwerk. Br. 6D29. WONINGRUIL. Vrij huls omg. Mulderslotweg, f 7 p. w. voor vrij ben. huls of étage te Hrl. On- gev. f 5.50 p. w. Br. 6950. Diversen te koop gevr. Te/koop gevr. D. TRAININGS-. PAK m. 4OM2 of ln ruil met D.- rijbrook m. 40-42, z.g.a.n. Te koop 2 p. schoenen m. 36 en 37 en kof fergram. met pl. Kort© Rozen straat 1, Haarlem. Gevr. KIDFRSCHOENTJES rtt. 20. v. Wickevoort Crom- melinstraat 3. Hrl. N. Gevr. van part. eenige BORD JES Delftsch blauw v. Porc. Flesch. Br. 6809. Een GASOVENTJE te koop gevr.. moet beslist in goeden st. zijn. Br. C. A- Mlchlelse, Bosb. Toussaintlaan 19, Heemstede. D. ZEILPAK en Egypt, regen- m. m. 42 te koop gevr. Br. 6842. To koop gevr. een OPEN HAARD en een serre ameuble ment. moet in zeer goeden staat verkeeren, Br. 6853. 1

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3