Haarlemsche Courant Achtervolging van de Sowjets van de Koeban gebied m Luftwaffe grijpt met sterke strijdkrachten in. Zware aanvallen op spoorlijn Rostof-Bakoe De Nederlanders in Z. Afrika gearresteerd Alleen vrijwilligers op Duitsche duikbooten 287c jaargang No. 181 Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,14. p. kwartaal 8,45, franco p. post 5,73, losso nummers 6 cent. AdvertentUn 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr()s. Advertentieabonnementen lsoo m.m. 12 cent p. m.m. Kenncmer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement t500 m.m. s cent p. m.m. tntg.i Grafische Bedrijven Damlate. Wnd. Hoofdredacteur» J. V. BACDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. BïnsSag ïuguslus 1942 Bureaux Haarlem: Groote Boutstraat 03, Bijkantoor: Soend** plein 57. Tel. Dlrecüe 13042. Hoofdredactie 14(44, Redactie 10000, Administratie 10724. 14824. Soendapleln 12230. Postgiro 134551. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Zondag 114 Sowjet vliegtuigen neergeschoten Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten nadert het pantserleger. dat voor de achtervolging 'gebruikt wordt, den „bovenloop van de Koe- ban. Onsamenhangende plaatselijke tegenstand van den vijand werd gebro ken en talrijke buit, vooral stukken ge schut, gemaakt. Ten Noord-Westen daarvan werden vijandelijke achterhoe den van den Jeja-sector naar het Zuiden geworpen. Ook hier duurt de opmarsch voort. Tusschen S a 1 en D o n drijven Duit sche en Rocmcensche troepen den vij and naar het Oosten terug. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen en jacht- kruisers hebben in deze gevechten in gegrepen. De achterwaartsche verbin dingen der Sovjets in het Koeban- gebied, vooral de spoorlijn Bakoe Rostof, stond aan zware aanvallen bloot. In de groote bocht van den Don werden nieuwe Sovjet-Russische tegenaanvallen afgeslagen en 85 pantserwagens vernietigd. Eskaders duikbommenwerpers en slagvlieg tuigen, alsmede afdeelingen luchtdoelartil- leric der luchtmacht namen ook aan deze gevechten met succes deel. Tijdens nachtelijke aanvallen op de scheepvaart op de W o 1 g a werden twee tankbooten en zes vrachtschepen tot zinken febracht, negen vrachtschepen beschadigd, 'en Noorden van Rzjef aan het Wolchof- front en voor Leningrad mislukten verdere aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten, die blijkbaar ter ontlasting van het sterk in het nauw gebrachte zuide lijke front door den tegenstander werden uitgevoerd. In Lapland veroverden Duitsche infanterie en bergjagers, met effect door duikbommen werpers gesteund, een door den vijand sterk bezette en versterkte hoogte. Tijdens hard nekkige boschgevechten werd een groot aantal vijandelijke gevechtsstellingen ver nield. Aan het M o c r m a n s k-front heb ben bergjagers tijdens succesvolle stoot troep-operaties verscheidene vijandelijke gevechtstellingen vernield. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft Zondag 114 vliegtuigen verloren. Vijf 'eigen toestellen worden vermist. Op Malta werd het vliegveld Halfar door Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen met goed gerichte bommen bestookt. In het Oostelijk deel van de Middelland- sche Zee heeft een Duitsche duikboot een transportzeilschip tot zinken gebracht. Aan de Oostkust van Engeland en in de Midlands heeft de luchtmacht Zondag en Zondagnacht voor denroorlog belangrijke installaties op verscheidene plaatsen aan gevallen. In den tijd van den 23sten Juli tot den 2en Augustus heeft de Britsche luchtmacht 248 vliegtuigen verloren, waarvan 84 bo ven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 73 eigen toe stellen verloren. De stry'd .in Egypte Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In Egypte levendige duels tusschen de ar tillerie. Aanzienlijke activiteit in de lucht van weerskanten. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht bombardeerde troepenconcentra ties en vijandelijke voertuigen met zichtbaar resultaat. Het luchtdoelgeschut van de di visie „Trento" vernietigde twee Britsche vliegtuigen. Het vliegveld Halfar op Malta werd door formaties van de As gebombar deerd. Twee Spitfires werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergehaald. Herhaalde luchtaanvallen op een van onze convooien in de Middellandsche Zee mislukten volko men dank zij de snelle manoeuvre der schepen en doeltreffende reactie van de es- corteerende vaartuigen. 13 Japansche luchtaanvallen Nieuwe Japansche aanvallen in op Australië. In den loop dezer week hebben de Japanners 13 aanvallen op Australische steden gedaan. Darwin werd negen maal, Townsville 3 maal en Portland één maal aangevallen. LUXEMBURG 2 JAAR ONDER DUITSCH BESTUUR Op een groote vergadering heeft Gouw leider Sinvon een overzicht van twee Jaar Dujtsoh bestuur In Luxemburg gegeven politieke reorganisatie van het land heeft verfetrekkende maatregelen met zich ge. bracht. Hij noemde de invoering vaflj Duitsche administratie en van het Duitsche gemeenterecht, de stlmuleering van het ge heel verlamde economische leven er slechiiiiug dier tolmuren de stabilteeering dor prijzen en loonen en 6e invoering den Duiteohen arbeidsdienst. LOURENCO MARQUEZ, 4 Aug. - Men verneemt, dat büna alle In de Unie van Zuid-Afrika wonende Nederlandsche burgers gevangen genomen zijn. omdat zij zich verzetten tegen den aanmati genden eisch van de Britsche autori teiten, die hen wilden mobiliseeren, om hen te laten deelnemen aan den strijd overzee. Bommen op York, Bedford, Harwich en Great Yarmouth. Omtrent de Duitsche luchtaanvallen op Groot Brittannië van Zondag en Zondag nacht deelt het opperbevel van de weer macht het volgende mede: Zondagochtend waren militaire doelen in midden. Noord en Oost-Engeland het doel van aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Bommen van zwaar kaliber vielen op de stad York. Ook de verkeerswerken aan de Britsche Oostkust werden doeltreffend met bommen bestookt. Op een station ten Zuid-Westen van Norwich werden talrijke bominslagen waargenofnen, die verwoestingen teweeg brachten in locomotiefloodsen en op spoor wegcomplexen. Zondagnacht zette de Duit sche luchtmacht haar aanvallen op het Britsche eiland voort. Van geringe hoogte lieten de machines in verscheidene golven haar bommen vallen op inrichtingen, die voor de oorlogvoering van belang zijn te Bedford in Midden-Engeland. Na de ont ploffingen ontstonden verscheidene groote branden. Tevens werd een aanval onderno men op vliegvelden, luchtdoelgeschut en zoeklichten ten Zuid-Oosten van deze stad. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten Zondagnacht de havenwerken van Harwich en Great Yarmouth met brisant- en brandbommen. In twee andere steden aan de Oostkust van Engeland werden na net uitwerpen der bommen verscheidene branden waargenomen. Duce aan Dalmatische grens. «Wetten van Italië worden ook ginds meedoogenloos toegepast." De Tuce is 31 Juli in gezelschap van den secretaris der partij, minister Vidussomi. naar Görz gevlogen, vanwaar hij zich per auto be gaf naar Castelnuovo d'lstria, een dorp nabij de voormalige Italiaansch- Joegoslavische grens, waar hij schietoefeningen met nieuwe •oopgraafmortieren en nieuwe vuurwapens der Infanterie bijwoonde Na een maaltijd uit de veldkeuken te heb ben gebruikt, koerde Mussolini terug naar Görz. Daar ontving hij een aantal generaals, onder wie de chef van den generalen staf der weermacht, maarschalk graaf Cavallero. die hem rapport uitbrachten Op uitnoodiging van Mussolini bracht de op- berbevelhebben der Italiaansche troepen tn Slowenië en Dalmatië. generaal Roatto. uit voerig rapport uit over de situatie in Slo wenië en aangrenzende gebieden. Mussolini gaf een uiteenzetting' van de algemeene si tuatie aan de verschillende Asfronten en van de taak der Italiaansche weermacht Hii be steedde bijzondere aandacht aan de aangele genheden van Dalmatië en vooral van Slowe nië. Vervolgens sprak de Duce van het balcon af de geestdriftige volksmenigte toe en zei o a., dat tegen dengenen, die aan deze en aan geene *iide der oude rrens ziekelijke droomen koes teren de wetten van Italië meedoogenloos lullen worden toegepast, zooals reeds is ge schied. Een tweede front zal noch hier, noch elders ter wereld ontslaan De As en de mo gendheden van het Pact van. Drie beschikken over de middelen om de zege te veroveren. Toegejuicht door de mcnschenmenlgte ver trok de Duce weer naar het vliegveld, na af- reneid te hebben genomen van de booge auto riteiten. De nieuwe Winterhulploterij kan zich weer in een groote belangstelling verheugen. Bij het rad van fortuna gaan de plankjes grif van de hand. (Pax Holland-Van Bemmel-c) Nieuw Turksch regeeringsprogram. Ambassadeurswisseling te Koebisjef. Men verneemt, dat de nieuwe Turksche mi nisterpresident Saradjogloe het regeerings program Woensdag 5 Augustus aan de kamer van Afgevaardigden zal voorleggen. Reeds nu kan verzekerd worden, dat de motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet door de overgroote meerderheid zal worden aangenomen. De bedrijvigheid, die het reeds ontwikkeld heeft en de maatregelen die het sedert zijn oprichting heeft getroffen op het gebied der ravitailleering, hebben een uitstekenden druk gemaakt in het geheele land. De pasbenoemde Turksche ambassadeur in de Sovjet-Unie, Atsjikalin. is Zondagavond uit Ankara naar Bagdad vertrokken. Vandaar gaat de reis naar Teheran, vaar hij het vlieg tuig voor Koeibisjef neemt Saradjogloe, zal aan de parlementaire frac tie der Republikeinsche Volkspartij, naar uit Ankara wordt gemeld, op haar vergadering! van Dinsdag rapport uitbrengen over de ver klaring, die hij voornemens is af te leggen in de nationale vergadering. Weer stakingen in Britsche mijnen. De Manchester Guardian meldt, dat in Lancaster en Cheshire 3000 tot 4000 mijnwer kers in staking zijn. in verband met loon eisehen. Het gevaar bestaat, dat andere mijn werkers in sympathiestaking gaan Wegens het ernstige gebrek aan arbeids krachten heeft de Britsche regeering een op roep gericht tot alle Britsche mannen en vrouwen, die in de V S. wonen, om naar Groot Brittannië terug te keeren om bij te dragen tot de oorlogvoering. Naar de Daily Herald meldt, heeft de mi nister van productie. Lyttelton. aan 30000 Britsche industrieën per brief het dringende verzoek gericht om voortaan zoo zuinig moge lijk te zijn met steenkolen, daar anders het gevaar dreigt, dat men de voor den oorlog belangrijke bedrijven in het land niet meer •oldoende van steenkolen kan voorzien. Nieuwe oorlogscredieten in de V.S. Morgenthau over het gevaar voor inflatie. President Roosevelt heeft een wet onder tekend, waarbij aan 18 voor den duur van den oorlog opgerichte organisaties een cre- diet van 18 milliard dollar wordt verstrekt Van dit bedrag komt 1 milliard dollar voor rekening van het behepr der oorlogs- en handelsvloot en 0.12 milliard dollar voor reke- ing van het prijzencommissariaat. Naar uit Washington wordt gemeld, is Roosevelt tot het besluit gekomen, dat hij zonder verdere wetgevende maatregelen alle stappen kan ondernemen om een inflatie te voorkomen. Hij beschikt naar zijn meening als opperste bevelhebber in oorlogstijd en op gnond van de prijscontróle over voldoende machtsbevoegdheid om aan iedere situatie het hoofd te kunnen bieaen. De Amerikaansche minister van financiën, Morgenthau. heeft verklaard, dat er daad werkelijk met een inflatie in de Vereenigde Staten rekening moet worden gehouden. Hij voegde hieraan toe, dat het tegenwoordige apparaat ter bestrijding van de inflatie onvol doende is en kondigde de overdracht aan van de prijzencontröle op een speciaal Instituut. Kanonnen der Maginotlinie nu aan Frankrijks Westkust. Amerikaanseh deskundige over tweedefront-idee. Quenton Reynolds. een bijzondere mede werker van het f Amerikaansche tijdschrift Colliers, telegrafeert van White Hall uit, een realistische beschouwing over de groote moeilijkheden, waarmede een eventueele hulpactie in West-Europa ter ondersteuning van Sovjet-Rusland, gepaard zou gaan. Deze' nuchtere uiteenzetting wint aan waarde, wanneer men bedenkt, dat zij door de Brit sche censuur zonder eenige wijziging voor Amerika werd toegelaten. Reynolds verklaart ronduit, dat iedere Anglo-Amerikaansche poging om een landing West-Europa te ondernemen, gedoemd is op een mislukking uit te loopen, welke aan politieke en strategische gevolgen voor de tragedie van Duinkerken niet zou behoeven onder te doen. De veronderstelling, dat de Duitsche ver dedigingslinie langs de Atlantische kust als de muren van Jericho bij het blazen ^li ijanöelijke bazuinen ineen zou storten, be rust op een fatale vergissing. Hier kan alleen met betere kanonnen, betere vliegtuigen en betere pantserauto's dan die der Duitschers iets worden bereikt. Maar wie kan met zeker heid zeggen, dat Engeland en» Amerika inder daad over betere wapens beschikken Wan neer men in Engeland en Noord-Amerika wist over welke enorme hulpmiddelen, wapens en verdedigingsmateriaal Duitschland niet alleen Frankrijk, maar ook in Noorwegen en alle andere bezette gebieden beschikt, dan zou men gaan inzien, dat dë agitatie voor een tweede fj-ont op het vasteland volkomen doel loos is. Een krachtige, nieuwe Siegfriedlinie. niet alleen reeds sterk met de Duitsche wapens, maar ook voorzien van niet minder krachtig geschut, afkomstig van de vroegere Maginot- linie, daarbij bezet door Duitsche elitetroepen die in het bijzonder getraind zijn in het af- eren van een invasie, sluit hermetisch den toegang tot het continent af. ..Ik heb", zoo verklaart Reynolds. ..gespro ken met waarnemers van het Engelschc lucht- wapen, die deze verdediging van de Atlanti sche kust nauwkeurig hebben waargenomen hun discussies over de Duitsche luchtafweer en de kracht van de gebouwde stellingen be wees. dat ook zij twijfelen aan het succes an een Engelsche invasie Reynolds karakteriseerde verder de kwestie an een tweede front als een onoplosbaar pro bleem. dat niet anders dan met geweldige erliezen gepaard zou gaan. Zelfs al zouden de Engelschen er in slagen voor een momen' de superioriteit in de lucht te verkrijgen, dan nog zou het transport van troepen en mate riaal enorme moeilijkheden opleveren. Men heeft namelijk uitgerekend, dat minstens dertig divisies noodig zijn. wil men zich eenigszins met de Duitsche verdediging kun nen meten. „Ik betwijfel echter aldus Rey nolds of er in Engeland scheepsruimte te vinden is voor één enkele divisie, laat staan voor dertig KONING MICHAEL AAN HET FRONT. Officieel wordt medegedeeld, dat Koning Michael op 30 Juli, in gezelschap van den plaatsvervangenden minister-president prof. Mihail Antonescu. naar het front vertrokken is. Aan het front werd hij verwelkomd door den minister van oorlog, generaal Pantazi, den onderstaatssecretaris van luchtvaart en de commandanten der afdeelingen. Op 3 'Augu- tus zijn de Koning en prof. Antonescu naar Boekarest teruggekeerd Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent: blijdschap in vele gezinnen. Australische richting. Ook luchtalarm te Los Angelos. Het Japansche hoofdkwartier deelt in een extrabericht mede. dat Japansche marine vliegtuigen op 30 Juli j.l. een aanval hebben gedaan op Port Hedland, een strategisch punt aan de Noordwestkust van Westelijk Austra lië. Aan de vijandelijke luchtbasis en aan verschillende militaire inrichtingen werd zware schade toegebracht. Naar uit New-York wordt gemeld, hebben de Japanners het vliegveld Cocoda, 90 kilo meter van Port Moresby bezet. De slad Los Angeles heeft een tamelijk lang luchtalarm meegemaakt, aangezien vlieg tuigen van onbekende nationaliteit de kust naderden. De ware beteekenis van de operaties der Keizerlijke vlootstrijdkrachten ia het gebied van de Aleoeten en de Midway-eilanden is onthuld door Itaroe Tasjiro, verbonden aan de marine-persafdeeling van het hoofdkwartier. In deze redevoering werden drie belangrijke factoren aan het licht gebracht. 1) De ontplooiing der Japansche vlootope- raties in het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan heeft een eind gemaakt aan de hoop der V.S., tegen Japan toi kunnen optrekken langs den cenigen weg welke voor dat doel was overgebleven, de Noordelijke route. 21 Het wapen in den vorm van deze Noor delijke route, dat in handen was van de V.S. voordat de vlootoperaties in het Oostelijke d^el van den Stillen Oceaan begdnnen. be rust thans bij de Japansche vloot om gebruikt te worden tegen het Amerikaansche vasteland, dat thans is blootgesteld aan een werkelijk rechtstreeksche bedreiging. 3) Het terrein is geëffend voor een aanval op het Amerikaansche vasteland van beide zjjdcn, t.w. aan de eene zydc door de Japan sehe vloot en aan de andere zijde door d> vlootstrijdkrachten van de As. Wat Europa bindt. Uiteenzetting van Karl Megerle. In de Berliner Börsenzeitung schrijft Karl Megerle onder meer: Niemand kan ontkennen, dat het Euro- peesche vasteland door tallooze elementen voorbestemd is tot een inwendige eenheid. Tot deze elementen behoort de geestelijke gemeenschap, gevormd door de versmelting der cultuurelementen uit Griekschen. Ro- meinschen en Germaanschen tijd, de vroe gere godsdienstige eenheid en de 2000 jaar van gemeenschappelijken arbeid en strijd. Andere elementen zijn de gemeenschappe lijke afhankelijkheid van invoer, het ge meenschappelijke verlangen naar een vei- ligen vrede en naar welstand, het belang bij een uniform verkeersnet en de gemeen schappelijke vraagstukken op sociaal, eco nomisch en technisch gebied. Ten slotte wordt een belangrijk element gevormd dooi de van buiten komende noodzaken, zooals de liquidatie van het bolsjewisme. Uit dit alles volgt, aldus Megerle, dat slechts een vereenigd Europa in den nieu wen tijd der groote gebieden bestaan en gedijen' kan. Wie een vereenigd en bloeiend Europa wil, moet ook de middelen willen. Van Engeland rjoch van de Vereenigde Sta ten kan in deze ontwikkeling positieve me dewerking verwacht worden. Van de Ver eenigde Staten niet, omdat de Amerikaan sche pseudocultuur zich nooit kan meten met de 2000 jaar oude cultuur van het scheppende Europa, van Engeland met, omdat Europa voor dat land niets positiefs meer beteekent. maar nog slechts een bij functie der Engelsche wereldpolitiek is. Alleen daarom, zoo vervolgt Megerle, richten zich de Engelschen tegen de nieuwe ontwikkeling en trachten zij tot de oude politiek van het evenwicht van krachten terug te keeren. Het ideaal van het groote ebied (Grossraumideal) in het jonge luropa zal echter toch verwezenlijkt wor den. omdat op alle oorlogstooneelen mee doogenloos onthuld wordt, hoe zeer de En gelsche machtspositie verzwakt is. Ziekengeld bij werkverruimingsarbeid. Het feit heeft zich voorgedaan, dat bij werkverruimingswerken geplaatste arbei ders, die ziek werden en daardoor niet in staat waren hun werkzaamheden voort te zetten, in financieele moeilijkheden geraak ten. Dit is het géval, wanneer, na de ziekte aangifte, het verzekerend orgaan, op grftnd van artikel 53a der ziektewet, van oordeel is, dat geen recht op ziekengeld bestaat, omdat de ziektetoestand reeds aanwezig was, op het tijdstip, waarop de betrokkene bij de werkverruiming werd geplaatst Hangende het onderzoek naar den ziekte toestand ontvangt de belanghebbende ?ls- dan loon noch ziekengelduitkeering. Om nu te verzekeren, dat het gezin niet zonder inkomsten zal blijven heeft de secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken thans besloten, dat. ingeval de betrokken arbeider di rect vóór zijn plaatsing bij de werkver ruiming in de steunregeling was opge- npraen. hij, van den datum zijner ziek temelding af, opnieuw in de steunrege ling kan worden opgenomen. Wordt later toch tot de uitbetaling van zieken geld overgegaan, dan moet verrekening van het inmiddels uitgekeerde steun bedrag met het ziekengeld plaats vinden. Een Europeesche sportorganisatie. Admiraal Dönitz dementeert fantastische berichten over den Duitschen duikbootoorlog Het verloop op den Atlantischen Oceaan Svenska Dagbladet publiceert een inter view met den Duitschen admiraal Dönitz over de actie der Duitsche duikbooten. De Anglo-Amerikaansche oorlogsleiding, aldus Dönitz. heeft tot dusverre op ieder ;ebied geleden aan een gebrek aan nieuwe ienkbeelden. Zij heeft het oude recept van het konvooistelsel te voorschijn gehaald. Duitschland heeft er natuurlijk naar ge streefd, dit systeem vruchteloos te maken door opleiding en technische ontwikkeling. Ten aanzien van de Engelsche stelling, dat de verdediging tegen de duikbooten supe rieur aan den aanval is gebleken en dat de verplaatsing van den belangrijksten strijd naar de Amerikaansche kust, de Mid dellandsche Zee en de Noordelijke IJszee een vlucht der Duitsche duikbooten naar de wijde ruimte beteekent, verklaarde ad miraal Döpitz, dat de Duitsche duikbooten bepaalde belangrijke operatieterreinen heb ben verlaten om elders de koe bij de horens te vatten. Dit kan echter geen vlucht naar de ruimte genoemd worden. Het overbrengen van een aantal Duitsche strijdkrachten naar de Mid dellandsche Zee is geschied om motie ven van marinestrategie, m verband met den strijd om de vrije zeeverbin ding tusschen Italië en Noord-Afrika. De wereld kent het succes daarvan. De Spilverbindingen over de Middelland sche Zee bestaan en worden uitgebreid. Het Engelsche verkeer van het Oosten naar het Westen is onmogelijk gewor den, zooals uit de laatste gebeurtenis sen is gebleken. De strijd tusschen Oost-West en Noord-Zuid in deze zee is ten gunste van Noord-Zuid beslist. De verplaatsing van het Atlantische ope ratieterrein naar de Amerikaansche kust had ten doel, den vijand met snelle, ge voelige slagen te treffen^sn hoezeer dit ge lukt is, weet de tegenstander het beste, Geen steunpunten op neutraal gebied. Ten aanzien van de vaak in het buiten land gestelde vraag, of de Duitsche duik booten steunpunten op neutraal gebied hebben of dat de Duitschers drijvende benzine- en voedselvoorraden op den At lantischen Oceaan verankerd hebben, ver klaarde de admiraal: „Ik verheug mij er over, dat onze vijanden klaarblijkelijk ge meend hebben, dat onze duikbooten niet tot aan de Amerikaansche kust konden doordringen. Reeds in vredestijd deed het mij genoegen, dat men onze duikbooten van 50Ö ton „kustbooten" noemde. Daaruit bleek, dat de vijand het operatiebereik onzer duikbooten onderschatte en dat hem eens een licht zou opgaan. Wij zijn er in geslaagd onze booten zóó te bouwen, dat alle beschikbare ruimte slechts is gebruikt voor de verhooging van de gevechtswaarde. Het is belachelijk, wanneer men spreekt van steunpunten op neutraal gebied of van fantastische benzine-eilanaen ergens op den Oceaan. Onze „kustbooten" hebben de eigenschap, dat zij dwars over den Oceaan naar de vijandelijke kust varen. In dezen zin zijn zü inderdaad „kustbooten". Tegenover een zeer verbreide meening wensch ik er den nadruk op te leggen," al dus de admiraal, „dat de strijd in de Ame rikaansche wateren geenszins een gemak kelijke zaak is. De Amerikanen zijn er in geslaagd, zeer snel een verdediging te scheppen, waarmede rekening gehouden moet worden. Ik ben niet geneigd, onze tegenstanders te ondeipchatten. Het is duidelijk, dat wij er naar ge streefd hebben, tegenover deze methode nieuwe golven duikbooten en den ster keren aanvalswil der bemanningen tc stellen. Hoe dit duel nu verloopt, blijkt uit de laatste hooge cijfers der tot zin ken gebrachte tonnage". Ten aanzien van buitenlandsche bewe ringen, volgens welke de Duitsche duik- bootvloot gebrek zou hebben aan man schappen en vooral aan opgeleide en erva ren officieren, zeide Dönitz: „Ik heb de ge woonte, mijn mannen de Engelsche berich ten over gebrekkige opleiding door te geven. Berichten over landratten op duik booten. al te jeugdige commandanten, kin- Naar aanleiding van de internationale wedstrijden in het Olympiastadion te Ber lijn, vonden tusschen de aanwezige soort- leiders van Bulgarije, Finland, Italië. Kroa tië. Nederland. Noorwegen. Roemenië, Slo wakije en Hongarije besprekingen plaats, welke tot algeheele overeenstemming leid den. Vastgesteld werd. dat het Europeesche sportverkeer zich niettegenstaande de moei lijkheden van den oorlog in stijgende lijn ontwikkelt, doch dat de internationale sportorganisatie zeer gebrekkig functio neert. Daarom werd met het oog op de noodzakelijkheid om de komende uitbrei ding van de Europeesche sport op te van gen <jp de ontwikkeling er van volgens een vast plan te doen geschieden, aangedrongen op de oprichting van een Europeesche sport organisatie, en zoo spoedig als ten aanzien van de afzonderlijke sportgebieden de be staande internationale organisaties zijn vef- dwenen op het in het leven roepen van Europeesche organisaties voor de verschil lende takken van sport. De instemming van Spanje met dit denkbeeld was reeds ver kregen Aan den rijkssportleider Von Tschammei und Osten werd met algemeene stemmen verzocht, tot dit doel 'n Europeesche sport- conferentie bijeen te roepen. Een dienovereenkomstige mededeeling aan de niet vertegenwoordigde landen, welke voor de volgende bijeenkomst in aanmerking komen, is reeds verzonden. Zoo teekenen ook op het gebied van de sport het saamhoorigheidsgevoel, de wil tot opbouw en de eensgezindheid "van het nieuwe Europa zich af. EXAMENS HOOFDACTE HAARLEM. Geslaagd voor de geheele acte de dames M. H. Bouman, S. J. Brauchman, P. J. J M. van den Eerenbeemt, A de Graaf f en de heer J. Kraay. Voor gedeelte A: de heer F. A. Buuns en voor gedeelte B de heer J van den Bosch. BEKENDMAKING. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. - Het bureau van den Wearmachtsbevelhebber in Nederland maakt het volgende bekend: De marinebevelhebber in Nederland verleent op grond van de verordening van den Rijkscommissaris 100/41 inzake bijzondere maatregelen ten behoeve van de kustverdediging vrijstelling van de verordening voor het in het afgesloten gebied liggende deel van het Merwede- kanaal van Amsterdam tot 't kruispunt met den weg naar Bussum. Het opengestelde stuk van het Mer- wedekanaal mag door wat Tsportvaar- tuigen tusschen zonsopgang en zons ondergang bevaren worden. KORT NIEUWS Uit Cairo wórdt vernomen, dat Ali Ma- her Pasja weer in Egypte is teruggekeerd Hij houdt gedwongen verblijf op zijn land goed in de Nijldelta. Zijn terugkeer wordt officieel gemotiveerd met een gezondheids kuur. Er wordt streng op gelet, dat hij geen contact zoekt met Koning Faroek. In het klooster La Rabida bij Huelva aan de Spaansche zuidkust waar Colum bus met zijn bemanning voor zijn vertrek naar de nieuwe wereld op 3 Augustus 1492 voor de teatste maal de Mis bijwoonde, i< een herdenkingsplechtigheid gehouden. Hi voer 450 jaar geleden uit. Op 87-jarigen leeftijd overleed te Krakau de bekende schüder Adalbert von Kossak, specialist in het schilderen van slagvelden en ruitergevechten. Van de in de maand Juli door de Duit sche marine tot zinken gebrachte 98 Gealli eerde koopvaardijschepen, heeft de Ameri kaansche admiraliteit tot nu toe het verlies van 78 schepen toegegeven. De Canadeesche minister-president, Mackenzie King, heeft in het Canadeesche parlement medegedeeld, dat. na ruggespraak met Groot-Brittannië en de Ver. Staten be sloten is, den Canadeeschen zaakgelastigde te Vichy op zijn post te laten en het Fransche gezantschap in Ottawa niet te sluiten. In het niet-bezette gebied der Landes in Frankrijk, heeft een groote boschbrand ge woed. waardoor verscheidene duizenden hec taren in vlammen opgingen. Na anderhalven dag kon het vuur worden beperkt Sedert Zaterdagmiddag 4 uur wordt tc Groningen vermist het vier-jarig zoontje Harm van de familie J. Koekkoek wonende aan de Vlasstraat. Daar het vermoeden be stond. dat het ventje in het Schuitendiep was geraakt, is des avonds en ook den geheelen Zondag gedregd, doch zonder resultaat. Thans heeft de recherche de zaak in handerf, om een nader onderzoek in té stellen. deren onder de bemanning en beweringen als „Duitsche duikbootbemanningen wor den door de revolver der Gestapo tot den dienst gedwongen" maken op ons den in druk van stuiverromans. De duikbooten worden alleen met vrijwil ligers bemand." Admiraal Dönitz sprak vervolgens over de vraag, of de Engelsche luchtaanvallen op de kuststeden invloed op den duikboot oorlog kunnen uitoefenen en of die zou kunnen worden verlamd door eventueele schade aan werven, voorraden en steun punten. Hij zeide: „Ik geef toe. dat nog in 1940 hevige bombardementen onaangenaam voor ons geweest hadden kunnen zijn. Thans zou ik wenschen. dat Churchill eens kon zien, hoe dik het beton is. waardoor de installaties der duikbootvloot beschermd worden. Noch de werfhellingen. noch de manschapsverblijven, noch de werkplaatsen kunnen door bommen getroffen worden. Soms heb :k medelijden met de Engelsche vliegers, als zü hun bommen vergeefs bo ven dit dikke beton laten regenenden men zou hun den vriendschappeliiken raad wil len geven, met die dwaasheid op te houden. Het is ons strategische doel. de Engel sche zeeverbindingen od gevoelige wijze te storen en meer vijandelijke tonnage tot zin ken te brengen dan alle vijanden van Duitschland samen kunnen bouwen. Om dit doel te bereiken, zullen de Duitschers zich bü iedere verandering in den toestand weten aan te passen. Eens komt er een dag, dat het tonnaeogebrek bij onzen tegenstander zoo duidelijk zal zijn. dat hü geen speelruimte voor zijn strategische be slissingen meer heeft". ONZE „BEVRIJDERS'' Bs. In het verloop van dezen oorlog is steeds weer gebleken, dat de Britten, als het op vechten aankomt, liever niet van de partij zijn. Allerlei diensten achter het front willen ze graag waarnemen desnoods steken zo gaarne Dij den aftocht de resteerende voor raden in brand, maar vechten, neen, een heer echt niet. dót laat hij over aan z'n onder- hoorigen cn de Britten voelen zich héér 1 Hierbij komt nog iets anders. Om met geest drift te vechten moet men 'n doel hebben. De Britten zijn den oorlog ingegaan zonder idieel- en practlsch doel. Het begrip „wereld revolutie" is voor hen iets vreemds, iets wat zij niet alleen niet begrijpen, maar dat zU om velerlei redenen ook niet zouden kunnen begrijpen, omdat hun vaderland nu eenmaal anders stond tegenover de verdeeling der aardsche goederen Engeland was zich be wust van zijn mapht. hoefde zich niet bij zonder in te spannen, het had, zoo meende men. alle denkbare maatregelen getroffen zijn heerschersposltie te handhaven. Toen Engeland dan ook tegenover het Nationaal- Soclalisme kwam te staan, was het militair en politiek nog heelemaal Ingesteld op ver ouderde begrippen, dateerende uit den vori- gen oorlog. De geest van het Natlonaal- Socialisme bleef onbegrepen, zoowel voor de leiding als voor het volk von Engeland en men streed tegen Iets va^ welks geweldig elan en kracht men geen flauw benul had gehad. In Engeland had bovendien de demo cratische systeem toestanden geschapen, die noodzakelijkerwijs een enorme verzwakking moesten tengevolge hebben, terwijl de over- heersching der plutocratie mede een zwenking ter rechter ure in den weg stond. Dit alles, mét het feit dat de Britten nu eenmaal geen militair \'olk zijn en de verre gaande organisatorische en militaire meerder heid van het Duitsche volk, verklaart de opeenvolgende nederlagen, die Engeland steeds meer aan den rand van den afgrond hebben gebracht De vraag laat zich stellen of de Britten uit dit alles tenslotte toch leering zullen trekken Het komt ons voor dat het daartoe te laat is De Britten zullen zich zelf blijver» tot zij er bij neerzijgen I Wie meent dat wij maar wat zeggen, verwijzen wij naar het vol gende bericht Stockholm, 29 Juli. De minister van buitenlandsche zaken. Eden. heeft ln het Lagerhuis verklaard, dat de meerderheid der Engelschen. die in het onbezette deel van Frankrijk wonen om „verschillende redenen" niet nanr Engeland willen terugkeeren. Nog duidelijker verklaard wordt ons deze fkeer van de Britten om te vechten wan neer wij een nader bericht uit Washington lezen: GENEVE. 29 Juli. Uit Washington wordt gemeld: Randolph Churchill heeft naar de San Francisco Chronicle meldt, in New-York verklaringen afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat de Engelschen in dezen oorlog niet zoo flink zijn als de vijand. De Amerikanen zijn, even min als de Britten een militaire natie. De Ver. Staten en de Britten hadden geen beroepsleger, zooals de Fransche en Duitsche legers. De Ver. Staten heb ben geen werkelijk verlangen gehad om te vechten, terwijl de Duitschers steeds dat verlangen hebben gehad. Dit is ook het geval bij de Japanners. Dat de Duitschers en de Japanners ver langen hebben tot vechten is verklaarbaar, want zij vormden steeds de partij die om levensruimte vechten moest. Intusschen wordt hier onomwonden te kennen gegeven, dat Engeland niet weet waarvoor het strijd voert, en dat de Britten het liever aan anderen overlaten om de kastanjes uit het vuur te halen. Let wel De kastanjes, want als de overwinning hun deel mocht worden, dan zouden zij straks wél de vruchten plukken en anderen laten toekijken! Engeland heeft nog nobit anders gehandeld, dat is de grondslag van het im perium geweest! Alle volken ter wereld zijn er goed voor te worden ingezet als kanonnenvleesch, mits de Britten maar met rust gelaten worden, mits zij slechts diensten kun nen vervullen die in overeenstemming zijn te brengen met hun karakter als heeren en heerschers. Het bewijs De bewijzen liggen zoo lang zamerhand opgestapeld, maar voor wie des alniettemin nog ziende blind verkiest-te zijn halen wy hier het jongste bericht aan: Lourenco Marquez, 4 Aug. Men ver neemt, dat bijna alle in dc Unie van Zuid-Afrika wonendo Nederlandsche burgers gevangen genomen zijn, omdat zij zich verzetten tegen den aanmatigen den eisch van de Britsche autoriteiten, die l^en wilden mobiliseeren, om hen te laten deelnemen aan den strijd overzee. Onze zeelieden op de schepen van den nood Onze burgers in het leger dat overal waar bet met den tegenstander in aanraking komt, gedecimeerd wordt De Britten blijven liever thuis, bij moe der de vrouw, of in het veilige buitenland. Wie juicht daar onze „bevrijders" nog toe?

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1