Achtervolging van de Sowjets in gebied van de Koeban Luftwaffe grijpt met sterke strijdkrachten in. Zware aanvallen op spoorlijn Rostof-Bakoe Alleen vrijwilligers op Duitsche duikbooten Hauptdienstleiter Schmidt spreekt over de Jodenkwestie. 287e Jaargang No. 181 xx 1 Dinsdag 4 Augustus 1942 Abonnement p. week 0,!S, p. maand I,IS, p. kwarta.1 Ml, I £2k O B 1 S >X Bnreana Baarlem: Oeooie Unnialiaal M. Btlkanloom Soenda- rrsnco p. poet Ï.77, losse nummers Si cent. Advertentlln 3u I ft fl I I a I I I 1.1 f7 %_A 1. M gT S J 1 plein 17. Tel. Dleeelle HO»!, Ilooldr.d.rtl. 1S0S1. Red.cHe 1HN. m.m. 1,- elke m.m. meet M eent. keelamei dnkkele pt»., Mk A M M M M. M, B»/ BA» A *P AdmlnWt.tle 10711. IUU. soendaplelu lim Poe«len UDU. Advert.ntleabonnementen 1SOO m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer AUrtf//. flnlln H Dlrectl. PH. A. MEES P. W PEEREBOOM. Editie 3—15 m.m. 1,2#. Abonnement 1500 m.m. S cent p. m.m. Li IGlllVS OIQU V OOl 11 OOftl' fl Ullllflll -tr n iy W1E.1 Grafltehe BedrUve. Diunlate SAUDEWTNS. V.nieh»n, da.e.Uk. Utah. op Ton- en l.e.tda.en, KCIinemer tidltie Umnld.n. E.n.em.rtaan .07. Telefoon un. Zondag 114 Sowjet vliegtuigen neergeschoten Het opperbevel der Duitsche weermacht Biaakt bekend: In het Oosten nadert het pantserleger, dat voor de achtervolging gebruikt wordt, den bovenloop van de Koe- ban. Onsamenhangende plaatselijke tegenstand van den vijand werd gebro ken en talrijke buit, vooral stukken ge schut, gemaakt. Ten Noord-Westen daarvan werden vijandelijke achterhoe den van den Jeja-sector naar het Zuiden geworpen. Ook hier duurt de opmarsch voort. Tusschen S a 1 en D o n drijven Duit sche en Roemeensche troepen den vij and naar het Oosten terug. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen en jacht- kruisers hebben in deze gevechten in gegrepen. De achtenvaartsche verbin dingen der Sovjets in het Koeban- gebied. vooral de spoorlijn B a k o e R o s t o f, stond aan zware aanvallen bloot. In de groote bocht van den Don werden nieuwe Sovjet-Russische tegenaanvallen afgeslagen en 85 pantserwagens vernietigd. Eskaders duikbommenwerpers en slagvlieg tuigen, alsaaede afdeelingen luchtdoelartil lerie der luchtmacht namen ook aan deze gevechten met succe-s deel. Tijdens nachtelijke aanvallen op de scheepvaart op de W o 1 g a werden twee tankbooten en zes vrachtschepen tot zinken Nieuw Turksch regeëringsprogram. Ambassadeurswisseling te Koebisjef. Men verneemt, dat de nieuwe Turksche mi nisterpresident Saradjogloe het regeerings program Woensdag 5 Augustus aan de kamer van Afgevaardigden zal voorleggen. Reeds nu kan verzekerd worden, dat de motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet door de overgroote meerderheid zal worden aangenomen. De bedrijvigheid, die het reeds ontwikkeld heeft en de maatregelen, die het sedert zijn oprichting heeft getroffen op het gebied der ravitailleering, hebben een uitstekenden ii druk gemaakt in het geheele land. De pasbenoemde Turksche ambassadeur in de Sovjet-Unie, Atsjikalin, is Zondagavond uit Ankara naar Bagdad vertrokken. Vandaar gaat de reis naar Teheran, waar hij het vlieg tuig voor Koeibisjef neemt. Saradjogloe, zal aan de parlementaire frac tie der Republikeinsche Volkspartij, naar uit Ankara wordt gemeld, op haar vergadering van Dinsdag rapport uitbrengen over de ver klaring, die hij voornemens is af te leggen in de nationale vergadering. Duce aan Dalmatische grens. „Wetten van Italië worden ook- ginds meedoogenloos toegepast." De Duce is 31 Juli in gezelschap van den secretaris der partij, minister Vidussomi, naar Görz gevlogen, vanwaar hij zich per auto be gaf naar Castelnuovo d'Istria, een dorp nabij de voormalige Italiaansch- Joegoslavische grens, waar hij schietoefeningen met nieuwe loopgraafmortieren en nieuwe vuurwapens der infanterie bijwoonde. Na een maaltijd uit de veldkeuken te heb ben gebruikt, keerde Mussolini terug naar Görz. Daar ontving hij een aantal generaals, onder wie de chef van den generalen staf der weermacht, maarschalk graaf Cavallero, die hem rapport uitbrachten. Op uitnoodiging van Muswini bracht de op- berbevelhebben der Italiaansche troepen in Slowenië en Dalmatië, generaal Roatto, uit voerig rapport uit over de situatie in Slo wenië en aangrenzende gebieden. Mussolini gaf een uiteenzetting van de algemeene si tuatie aan de verschillende Asfronten en van de taak der Italiaansche weermacht. Hij be steedde bijzondere aandacht aan de aangele genheden van Dalmatië en vooral van Slowe- Vervolgens sprak de Duce van het balcon af de geestdriftige volksmenigte toe en zei o.a., dat tegen dengenen, die aan deze en aan geene zijde der oude grens ziekelijke droomen koes teren, de wetten van Italië meedoogenloos zullen worden toegepast zooals reeds is ge schied. Een tweede front zal noch hier. noch elders ter wereld ontstaan. De As en de mo gendheden van het Pact van Drie beschikken over de middelen om de zege te veroveren. Toegejuicht door de menschenmenigte ver trok de Duce weer naar het vliegveld, na af scheid te hebben genomen van de hooge auto riteiten. Bommen op York, Bedford, Harwich en Gr eat-Yarmouth. Omtrent de Duitsche luchtaanvallen op Groot Brittannië van Zondag en Zondag nacht deelt het opperbevel van de weer macht het volgende mede: Zondagochtend waren militaire doelen in midden. Noord en Oost-Engeland het doel van aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Bommen van zwaar kaliber vielen op de stad York. Ook de verkeerswerken aan de Britsche Oostkust werden doeltreffend met bommen bestookt. Op een station ten Zuid^Westen van Norwich werden talrijke bominslagen waargenomen, die verwoestingen teweeg brachten in locomotiefloodsen en op spoor wegcomplexen. Zondagnacht zette de Duit sche luchtmacht haar aanvallen op het Britsche eiland voort. Van geringe hoogte lieten de machines in verscheidene golven haar bommen vallen 'op inrichtingen, die voor de oorlogvoering van belang zijn te Bedford in Midden-Engeland. Na de ont ploffingen ontstonden verscheidene groote branden. Tevens werd een aanval onderno men op vliegvelden, luchtdoelgeschut en zoeklichten ten Zuid-Oosten van deze stad. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten Zondagnacht de havenwerken van Harwich en Great Yarmouth met brisant- en brandbommen. In twee andere steden aan de Oostkust van Engeland werden na het uitwerpen der bommen verscheidene branden waargenomen. gebracht, negen vrachtschepen beschadigd. Ten Noorden van Rzjef aan het Wolchof- front en voor Leningrad mislukten verdere aanvallen van, sterke vijandelijke strijdjfrachten, die blijkbaar ter ontlasting van het sterk in het nauw gebrachte zuide lijke front door den tegenstander werden uitgevoerd. In Lapland veroverden Duitsche infanterie gp bergjagers, met effect door duikbommen werpers gesteund, een door den vijand sterk bezette en versterkte hoogte. Tijdens hard nekkige boschgevechten werd een groot aantal vijandelijke gevechtsstellingen ver nield. Aan het Moermansk-front heb ben bergjagers tijdens succesvolle stoot troep-operaties verscheidene vijandelijke gevechtstellingen vernield. De Sovjet-Russische luchtmacht heeft Zondag 114 vliegtuigen verloren. Vijf eigen toestellen worden vermist. Op Malta werd het vliegveld Halfar door Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen met goed gerichte bommen bestookt. In het Oostelijk deel van de Middelland- sche Zee heeft een Duitsche duikboot een transportzeilschip tot zinken gebracht. Aan de Oostkust van Engeland en in de Midlands heeft de luchtmacht Zondag en Zondagnacht voor den oorlog belangrijke installaties op verscheidene plaatsen aan gevallen. In den tijd van den 23sten Juli tot den 2en Augustus heeft de Britsche luchtmacht 248 vliegtuigen verloren, waarvan 84 bo ven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 78 eigen toe- stellep verloren. De strjjd in Egypte Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In Egypte levendige duels tusschen de ar tillerie. Aanzienlijke activiteit in de lucht van weerskanten. De Italiaansch-Dpitsche luchtmacht bombardeerde troepenconcentra ties en vijandelijke voertuigen met zichtbaar resultaat. Het luchtdoelgeschut v^n de di visie „Trento" vernietigde twee Britsche vliegtuigen. Het vliegveld Halfar op Malta werd door formaties van de As gebombar deerd. Twee Spitfires werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergehaald. Herhaalde luchtaanvallen op een van onze convooien in de Middellandsche Zee mislukten volko men dank zij de snelle manoeuvre der schepen en doeltreffende reactie van de es- corteerende vaartuigen. DE NEDERLANDERS IN Z.-AFRIKA GEARRESTEERD. LOURENCO MARQEEZ, 4 AuE. verneemt, dat by'na allé in de Unie van Zuid-Afrika wonende Nederlandsche burgers gevangen genomen zijn, omdat zij zich verzetten tegen den aanmati genden eisch van de Britsche autori teiten, die hen wilden mobiliseeren, om hen te laten deelnemen aan den strijd overzee. Admiraal Dönitz dementeert fantastische berichten over den Duitschen duikbootoorlog De nieuwe Winterhulploterij kan zich weer in een groote belangstelling verheugen. Bij het rad van forluna gaan de plankjes grif van de hand. (Pax Holland-Van Bemmel-c) Een Europeesche sportorganisatie. Naar aanleiding van de internationale wedstrijden in het Olympiastadion te Ber lijn. vonden tusschen de aanwezige sport leiders van Bulgarije, Finland. Italië. Kroa tië, Nederland, Noorwegen, Roemenië, Slo wakije en Hongarije besprekingen plaats, welke tot algeheele overeenstemming leid den. Vastgesteld werd, dat het Europeesche sportverkeer zich niettegenstaande de moei lijkheden van den oorlog in stijgende lijn ontwikkelt, doch dat de internationale sportorganisatie zeer gebrekkig functio neert. Daarom werd met het oog op de noodzakelijkheid om de komende uitbrei ding van de Europeesche sport op te van gen en de ontwikkeling er van volgens een vast plan te doen geschieden, aangedrongen op de oprichting van een Europeesche sport organisatie, en zoo spoedig als ten aanzien van de afzonderlijke sportgebieden de be staande internationale organisaties zijn ver dwenen op het in het leven roepen van Europeesche organisaties voor de verschil lende takken van sport. De instemming van Spanje met dit denkbeeld was reeds ver kregen. Aan den rijkssportleider Von Tschammer und Osten werd met algemeene stemmen verzocht, tot dit doel 'n Europeesche sport- conferentie bijeen te roepen. Een dienovereenkomstige mededeeling aan de niet vertegenwoordigde landen, wejke voor de volgende bijeenkomst in aanmerking komen, is reeds verzonden. Zoo teekenen ook op het gebied van de sport het saamhoorigrteidsgevoel, de wil tot opbouw en de eensgezindheid van het nieuwe Europa zich af. Op een groote vergetdering heeft Gouw- le-iider Simiop een overzicht vam twee jaar DU'i'tsoh bestuiur In Luxemburg gegeven. De póüiMefoe reorganisatie van het land heeft v&nstmetókiemde maatregelen met zich ge bracht. Hij noemde de invoering vam de Duaitsche administratie en vam het Divttsotve gemeenterecht, d.e stimul-eerimg van het ge heel verlamde eootnoffniische leven en d< slechting dier toflimrarem die stabiMseering der prijzen en loomen én die invoering vam den Duiiitsahen arbeidsdienst. Ziekengeld bij werkverruimingsarbeid. Het feit heeft zich voorgedaan, dat bij werkverruimingswerken geplaatste arbei ders. die ziek werden en daardoor niet in staat waren hun werkzaamheden voort te zetten, in financieele moeilijkheden geraak ten. Dit is het geval, wanneer, na de ziekte aangifte, het verzekerend orgaan, op grond van artikel 53a der ziektewet, van oordeel is, dat geen recht op ziekengeld bestaat, omdat de ziektetoestand reeds aanwezig was, op het tijdstip, waarop de betrokkene bij de werkverruiming werd geplaatst. Hangende het onderzoek naar den ziekte toestand ontvangt de belanghebbende als dan loon noch ziekengelduitkeering. Om nu te verzekeren, dat het gezin niet zonder inkomsten zal blijven heeft de secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken thans besloten, dat, ingeval de betrokken arbeider di rect vóór zijn plaatsing bij de werkver ruiming in de steunregeling was opge nomen. hij, van den datum zijner ziek temelding af, opnieuw in de steunrege ling kan worden opgenomen. Wordt later toch tot de uitbetaling van zieken geld overgegaan, dan moet verrekening van het inmiddels uitgekeerde steun bedrag met het ziékcngeld plaats vinden. Weer stakingen in Britsche mijnen. De Manchester Guardian meldt, dat in Lancaster en Cheshire 3000 tot 4000 mijnwer kers in staking zijn, in verband met loon- eischen. Het gevaar bestaat, dat andere mijn werkers in sympathiestaking gaan. Wegens het ernstige gebrek aan arbeids krachten heeft de Britsche regeering een op roep gericht tot alle Britsche mannen en vrouwen, die in de V S. wonen, om naar Groot Brittannië terug tc keeren om bij te- dragen tot de oorlogvoering. Naar de Daily Herald meldt, heeft de mi nister van productie, LyÜelton. aan 30.000 Britsche industrieën per brief het dringende verzoek gericht om voortaan zoo zuinig moge lijk te zijn met steenkolen, daar anders hot gevaar dreigt, dat men de voor den oorlog belangrijke bedrijven in het land niet meer voldoende van steenkolen kan voorzien. Het verloop op den Atlantischen Oceaan Svenska Dagbladet publiceert een inter view met den Duitschen admiraal Dönitz over de actie der Duitsche duikbooten. De Anglo-Amerikaansche oorlogsleiding, aldus Dönitz,. heeft tot dusverre op ieder tebied geleden aan een gebrek aan nieuwe enkbeelden. Zij heeft het oude recept van net konvooistelsel te voorschijn gehaald. Duitschland heeft er natuurlijk naar ge streefd, dit systeem vruchteloos te maken door opleiding en technische ontwikkeling. Ten aanzien van de Engelsche stelling, dat de verdediging tegen de duikbooten supe rieur aan den aanval is gebleken en dat de verplaatsing van den belangrijksten strijd naar de Amerikaansche kust, de Mid dellandsche Zee en de Noordelijke IJszee een vlucht der Duitsche duikbooten naar de wijde ruimte beteekent, verklaarde ad miraal Dönitz, dat de Duitsche duikbooten bepaalde belangrijke operatïeterreinen heb ben verlaten om elders de koe bij de horens te vatten. Dit kan echter geen vlucht naar de ruimte genoemd worden. Het overbrengen van een aantal Duitsche strijdkrachten naar de Mid dellandsche Zee is geschied om motie ven van marinestrategie, m verband met den strijd om de vrije zeeverbin ding tusschen Italië en Noord-Afrika. De wereld kent het succes daarvan. De Spilverbindingen over de Middelland sche Zee bestaan en worden uitgebreid. Het Engelsche'verkeer van het Oosten naar het Westen is onmogelijk gewor den, zoöals uit de laatste gebeurtenis sen is gebleken. De strijd tusschen Oost-West en Noord-Zuid in deze zee is ton gunste van Noord-Zuid beslist. De verplaatsing van het Atlantische ope ratieterrein naar de Amerikaansche kust had ten doel, den vijand met snelle, ge voelige slagen te treffen en hoezeer dit ge lukt is, weet de tegenstander hèt beste. Geen steunpunten op neutraal gebied. Ten aanzien vaarde vaak in het buiten land gestelde vraag, of de Duitsche duik booten steunpunten op neutraal gebied hebben of dat de Duitschers drijvende benzine- en voedselvoorraden op den At lantischen Oceaan vferankerd hebben, ver klaarde de admiraal: „Ik verheug mij er over, dat onze vijanden klaarblijkelijk ge meend hebben, dat onze duikbooten niet tot aan de Amerikaansche kust konden doordringen. Reeds in vredestijd deed het mij genoegen, dat men onze duikbooten van 500 ton „kustbooten" noemde. Daaruit bleek, dat de vijand het operatiebereik onzer duikbooten onderschatte en dat hem eens een licht zou opgaan. Wij zijn er in geslaagd onze booten zóó te bouwen, dat alle beschikbare ruimte slechts is gebruikt voor de verhooging van de gevechtswaarde. Het is belachelijk, wanneer men spreekt van steunpunten op neutraal gebied of van fantastische benzine-eilanden ergens op den Oceaan. Onze „kustbooten" hebben de eigenschap, dat zij dwars over den Oceaan naar de vijandelijke kust varen. In dezen zin zijn zij inderdaad „kustbooten". Tegenover een zeer verbreide meening wensch ik er den nadruk op te leggen," al dus de admiraal, „dat de strijd in de Ame rikaansche wateren geenszins een gemak kelijke zaak is. De Amerikanen zijn er in geslaagd, zeer snel een verdediging te scheppen, waarmede rekening gehouden moet worden. Ik ben niet geneigd, onze tegenstanders te onderschatten. Het is duidelijk, dat wij er naar ge streefd hebben, tegeovcr deze methode De vordering der rijwielen. De Ned. vrijwilligers aan het Oostelijk front. Sluikhandel en woekerprijzen. Het tweede front. Een belangwekkende redevoering te Waubach. Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent: blijdschap in vele gezinnen. De Ortsgruppe Waubach In het Arbeitsberetch der N. S. D. A. P. heeft Zondag haar tienjarig bestaan gevierd. De leider van het Arbeitsbe- reich, Haupdienstleiter Schmidt, heeft daaripij als dankbetuiging en erkentelijkheid van aén Rijkscommissaris aan de Ortsgruppe Waubach een buste van den Führer, van den beeldhouwer Ferdinand Liebermann, overhandigd. In het middelpunt van de bijeenkomst stond een toespraak van den leider van het Arbeitsbe- reich. commissaris-generaal Schmidt, waarin deze opheldering verstrekte over verschillende kwes ties welk op het oogenblik in Nederland bijzon der actueel zijn. Na een korte schildering van den huldigen stand van den oorlog behandelde commissaris- generaal Schmidt uitvoerig de jodenkwestie in het algemeen en voor Nederland in het bijzonder De joden, zoo zeide hij. zijn de gevaarlijkste en gemeenste vijanden van het nationaal-socialisti sche Duitschland. Schrijvers en denkers hebben te allen tijde het Duitsche volk voor deze para sieten gewaarschuwd. Aan de hand van talrijk** voorbeelden schilderde commissaris-generaa: Schmidt het noodlottige optreden der joden. Na men als Karl Marx, die zich als z.g. arbeiders leider aan de ontrechte arbeidersmassa's opdrong teneinde de macht van het jodendom te veran keren. voorts Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht enz. die tijdens den burgeroorlog beestachtige slemperijen hielden en bloedbaden aanrichten, kenmerken dezen weg. Met den moord van den jood David Frankfurter op den zieken en herstel zoekenden landesleiter Gustloff en twee jaar later met het vermoorden van den legations-sekretar Ernst vom Rath door den Poolschen burger He-- schel Gruenspan bracht het internationale Jm- dendom op niet met te verstane wijze tot uiting dat het niet alleen de nationaal-socialls- ten maar alle Duitschers wilde vernietigen. Het jodendom en den oorlog. Aan de hand van andere overtuigende voor beelden toonde commissaris-generaal Schmidi aan hoe het jodendom vooral in Frankrijk, doch ook in Engeland en Amerika tot den oorlog tegen Duitschland heeft opgehitst en de volkeren stel selmatig den oorlog ingedreven heeft, zooals het ook in hoofdzaak schuldig Is aan den moord op 60.000 volksdnitschers in Polen. Wie zal het ons als Duitschers derhalve euvel duiden, zoo vervolgde commissaris-generaal Schmidt, wanneer jvij in den verbitterden, be- siissenden strijd, me het lot van de volgende eeuwen zal bepalen dezen gevaarlijken tegen stander uitschakelen? Of het een Duitschen. Franschen. Belgischen, Zwitserschen of Neder- landschen lood betreft, steeds is hij de vertegen woordiger van zijn ras. Om die reden moet deze ergste en meest gehate vijand'ook hier uit het Westen verdwijnen. De westelijke kust is krachtig beschermd, de Westwall van 1939 is verplaatst tot aan de zee. Wij zijn dus sterk en zullen elke aanvalspoging. zooals dr. Goebbels ln zijn Jongste groote artikel schrijft, met de nu reeds bekende Duitsche militaire grondigheRl afslaan. Daarvoor is het echter ook noodzakelijk dat wij alle voorzorgs maatregelen nemen die genomen moeten wor den Voor eiken Nederlander spreekt het van zelf dat wvj geen Engelschman en geen Ameri kaan in dit gebied vrij laten rondloopen. Dat dit heel in het bijzonder geldt voor onzen ergsten vijand moet eiken verstandtgen Nederlander dui delijk zijn. Om die reden moet de Jood het westen verlaten. Wij hebben ook arbeidskrachten noodig en hebben die joden daarom in arbeidskampen grootste deel echter moet ln het oosten werken en daarmede weer goedmaken wat het met zijn ophitsing ten aanizen van den oorlog heeft mis dreven Wij zyn geen barbaren, wy willen ook den joden toestaan dat hun gezinnen meereizen. Zij moeien echter ginds ln het verwoeste oosten, in de ledige steden, een begin maken met het opruimingswerk. Hun lot zal hard zyn. maar la ten wij het ook niet vergeten dat zij eens arm en haveloos onze landen zyn binnengekomen. Deze historische opdracht, die het nationaal- socialisme op zich heeft genomen wordt uitge voerd en iedereen die dezen als Juist en noodza- keiyk ingezienen weg dwarsboomt of ons by de uitvoering daarvan hindert, moet. onverschillig tot welke nationaliteit hy behoort, verwachten dat hy hetzelfde lot als de Joden moet onder gaan. Om die reden moeten de Nederlanders zich gereserveerd houden en zich niet mengen ln aan gelegenheden die tusschen strydende partyen worden uitgevochten. Nu hebben zich in deze kwestie vertegenwoor digers van de kerken gericht tot den Rykscom- missaris en tot den generaal der vliegers Chris tiansen en zyn voor hun Joodsche geloofsgenooten opgekomen. Ik heb met een vertegenwoordiger der kerken gesproken en hem uiteengezet dat ln onze principieele houding niets gewyzigd kan worden. Nu is de %-orige week Zondag, vooral ln de katholieke kerken, een schrijven voorgelezen, waarin de geestelijkheid critiek oefent op de maatregelen die genomen zün tegen de Joden ter bescherming van onzen strijd tegen den erf- vüand van het avondland, zy meenen voor de joden te moeten opkomen wier rasger.ooten in het oosten, ln de sowjetunie, de ware aanstich ters van het bolsjewisme en de vernietigers der godsdiensten en moordenaars der priesters zyn. Ook in eenige protestantsche kerken hebben voorlezingen plaats geh#d. waarin een principieel standpunt werd bepaald. De vertegenwoordigers van de protestantsche kerk hebben ons echter medegedeeld dat deze volledige voorlezing niet in hun voornemen gelegen heeft en door tech nische moeiiykheden niet overal kon worden voorkomen. Geen verbittering van het Ned. Volk. Wanneer echter de katholieke geesteiykheid zich aan geen onderhandelingen stoort, zijn wij van onzen kant genoodzaakt dë katholieke vol joden als onze ergste tegenstanders te beschou wen en derhalve zoo spoedig mogeiyk voor hun wegvoering naar het Oosten te zorgen. Dat geschied. Eens zal ook de kwestie van het jodendom Nederland zyn opgelost. Adolf Hitler zeide op 12 Februari 1936 aan het graf van Gustloff te Schwerin: ..deze daad valt terug op den dader. Niet Duitschland wordt daardoor verzwakt, maar de macht, die deze daad pleegde: het loden- dom". Wanneer Ik thans overga lot een andere kwes tie, n.l. de vordering der rywielen, dan wil Ik terstond beginnen met er op te wüzen, dat de ry wiel vordering niet geschiedde om de Neder landsche volksgenooten te verbitteren, doch als noodzakeiyke maatregel voor de Duitsche weer macht moest worden uitgevoerd. Het is de voornaamste plicht van alle dienst- Instanties van het Duitsche rijk en de bezette gebieden zoo snel mogelijk en zonder dralen te voldoen aan de vereischten van de weermacht Alleen daardoor kunnen de groote overwinningen en prestaties van de Duitsche weermacht ver klaard worden, doordat het thuisfront zich steeds weer "onvoorwaardeiyk ter beschikking dergebracht, ten deele hier in Nederland. Het van de weermacht stelt en van alles afziet. Ditmaal waren het nu de Nederlanders, die hun rywlelen moesten afstaan. Ook Duitschers zyn door deze actie getroffen. Wanneer de rij wielen van de arbeiders en boeren werden mee genomen dan was zulks*in beginsel niet den wü van den rijkscommissaris en van den weer- machtsbevelhebber, want belden hadden op dracht gegeven, dat deze groepen hun rywre! moesten behouden. Daar de tyd echter drong, moest er gehandeld worden. Had er een betere geest van vrywilligheid onder de bezittende klas se der Nederlanders geheerscht, dan hadden de zen terstond ln de bres kunnen springen. Anders praten zy altyd over de eenheid van alle Ne derlanders. Wanneer het er echter om gaat, dat de bezittende zyn rywiel moet afstaan, om het aan den arbeider weer terug te geven, dan kan men met 60 politiebeambten een geheelen dag door de villawyken loopen, waarna dan aan het einde van dien dag in totaal 42 rijwielen verkre gen zün. Hier komt het werkeiyke uiterlijk der volksverbondenheid en de opoffering van de be zittende klasse tot uiting voor hen. die met hun rywiel hun brood moeten verdienen of zich met hun rywiel naar hun werk moeten begeven. Wat zou het niet mooi zyn, wanneer thans al degenen, die hun rywlelen uitsluitend gebruiken o mer pleziertochtjes op te maken, hun fietsen ter beschikking zouden stellen van de NederTand- sche burgemeesters. Ik bedoel, dat het gemakke- lijk moest zyn om van 4 millioen rywlelen ei 100.000 af te staan. Wanneer deze kringen einde- ïyk eens de teekenen des tyds begrepen hadden, zouden zy hun rywiel afstaan en het geven aan hem, die het voor zyn werk noodig heeft. Dat zou nationaal socialisme zyn. Tot ons leedwezen moeten wy echter constateeren. dat zulks alleen wordt ingezien en ook beleefd door de vertegen woordigers van de arbeidende klasse. De 375 Nederlandsche natlonaal-socialisten, die de vwrlge week weer vrouwen en kinderen ver lieten en zich ter beschikking stelden voor den stryd tegen'het bolsjewisme, hebben zich meer offers getroost, dan wanneer een rUkHhd zyn rywiel voor de verdediging ook van zyn land zou afstaan. Derhalve zal de dag komen, waar op de natlonaal-socialisten zoo noodig de rywle len zullen ontnemen aan hen, die ze werkelUK bezitten, zy moeten zich niet verbeelden dat wij niet zouden weten, waar zy die ry wielen hebben of hoe wy ze in handen zouden kunnen krUgeit Het valt niet te ontkennen, dat dezp maatre gel hard is geweest. De Rytekcommissaris heeft echter reeds laten mededeelen. dat hy aan allen een schadeloosstelling van 50 gulden voor hun rywiel zal laten uitkeeren en zorg zal dragen dat zy zoo spoedig mogelyk een gebruikt of nieuw rywiel terugkrijgen. Voor zoover zij een fiets voor hun werk noodig hebben. Het kwaad van den sluikhandel. Een andere kwestie is die van den sluikhandel en van de woekerpryzen. Vorige week Vrijdag zyn vier saboteurs doodgeschoten. Anderen wor den nog berecht en wachten hun rechtvaardige bestraffing af. 1200 zyn er reeds in een kamp ondergebracht en leeren daar. wat ordeninc beteekent. Hun zal worden bijgebracht, wat het zeggen wil in het zweet zyns aanschijns zyn brood te verdienen. Alle krachten moeten zich thans ter beschik king stellen van deze contröle. de Duitsche en Nederlandsche nationaal socialisten in de eerste plaats. Geen persoon en geen rang zal worden ontzien. Elkeen moet zich aan deze yzeren wet onderwerpen, onverschillig welke uniform ny draagt, of welke clvielen rang hy bekleedt Al leen wanneer iedereen de grondbeginselen de* gemeenschap volgt en een voorbeeld geeft var Juiste houding, zal de man. die zwakker ls eo met minder geldmiddelen moet rondkomen, ln zien. dat hier met natlonaal-soclalistische groi dighetd geleid en bestuurd wordt. Partljgenooten, gU zyt jegens my er vooi ver- antwoordeiyk, dat elke overtreding terstond ter kennis wordt gebracht van de*Duitsehe of Ne derlandsche politie instanties en dat daarvan aar, my een afschrift wordt toegezonden. Door een fout by de pers is onlangs ln Neder landsche en Duitsche bieden gemeld dat er 3 millioen Nederlanders naar het oosten zoude.- moeten verhulzen. Niets Is dom genoeg of hei wordt terstond door de te Londen woelende emlgrantenkllek aangepakt. Ieder verstandig mensch heeft terstond kunnen nagaan dat hier sprake was van een verwisseling. Er zyn 300 Ne derlanders naar Charkof vertrokken. Hier be gint de fout van dit bericht. Nederlanders en het Oostfront. Een ding mag echter wel voor altoos worden gezegd: nooit zal het geb:ed dat aan 9 millioen Nederlanders 230 menschen op een vierkante km. ter beschikking staat, toereikend zyn om een normale voedselvoorziening te waarborgen. Alleen met Inspanning van alle krachten de zorgvuldigste indeeling der benoodlgde rantsoe nen is het mogeiyk de Nederlandsche bevolking te voeden. De oogst staat er goed voor en daar mede is ook de voedselvoorziening voor het ko mende jaar 1942/43 gewaarborgd. Dat deze voed selvoorziening gering is en dat zy eens weer be ter moet worden weet ieder van ons. Derhalve stellen Duitsche en Nederlandsche instanties pogingen in het werk om de aanvullen de hoeveelheden brood en koren uit het oosten te betrekken. Het gaat er dus niet om dat S millioen Nederlanders naar het oosten vertrek ken. doch dat wellicht 3000 of 30.000 Nederland sche pioniers van het beste gehalte ginds het be stuur van landgoederen op zich nemen en daar mede er toe bydragen dat de broodvrijheld in eigen land gewaarborgd ls en dat de hoeveelhe den die voor de voeding van de Nederlandsche bevolking noodig zyn eens uit het oosten weer hier in de haven van Rotterdam worden gelost Het spreekt vanzelf dat de een of ander ginds een nieuw vaderland zal vinden en even van zelf spreekt het dat een bepaalde stroom, die zich vroeger eens heeft uitgegoten over alle zeeër, koloniën opbouwde en aan andere volken als hulpkrachten diende, zich thans den weg naar het oosten zal banen. Allen mogen wy slechts wenschen dat het oude Nederlandsche lied ..Naar het Oostland willen wy ryden" zoo spoedig mo- geiyk luide in koor gezongen wordt en van hier tot ginds weerklinkt tot aan de 5 meter diepe zwarte aarde van de Oekraïne, tot welzyn van de 9 millioen Nederlanders doch ook tot welzyn van alle germanen en daarmede van Europa. Vaak heb ik Sn opdracht van den Rykscommis- sarts en van den Weermachtsbevelhebber waar schuwende mijn stem verheven. De vroegere of ficieren van de Nederlandsche weermacht wilden hi«r niet naar luisteren en leenden steeds weer het oor aan vyandeiyke influisteringen, totdat de hun door den Ftihrer geschonken vrij heid door den weermachtsbevelhebber moest worden ontnomen, om hen voor den ondergang te behoeden. De tyd ls ernstig. Belacheiyke pamfletten radiostemmen probeeren de goede en fatsoeniyke Nederlandsche bevolking op te hitsen en haar voor hun smerig wagentje te spannen. Zooals k reeds tevoren vermeldde beleven wy een der ernstigste beslissende veldslagen der wereldge schiedenls. Elkeen die het waagt Duitschen mili tairen of civlelen dlenstinstanties moeiiykheden te berokkenen wordt met de gestrengheid van de wet gestraft. Niemand kan ontzien worden. Meer dan 1000 Nederlanders zyn gegyzeld en moeten met hun leven Instaan voor de daden die hun volksgenooten in onbezonnenheid plegen Elkeen moet zich van dezen maatregel goed be wust zyn en er niet op rekenen dat Duitsche militaire instanties daarvoor zouden terugschrik ken. zy het ook de geringste sabotage, terstond zal met de hardste maatregelen geantwoord worden. Wanneer vroeger vaak de spreuk ge bruikt werd „rust is de eerste burgerplicht" dan geldt zulks vooral In den tyd van heden Asri elke verordening van de weermacht of van de verantwoordeiyke nolitieinstantles moet terstond gevolg gegeven worden. Elke overtreding kar. slechts met de oorlogswetten gestraft worden. Laat het tweede front over aan de Duitsche soldaten en de civiele besluren, dan zal nie mand Iets gebeuren. Elkeen zal ook daardoor zichzelf en zyn volk van dienst zyn. Wat er ook mag komen, deze woorden biyven geldig: „geen vierkante meter grond zullen wy prijsgeven". Duitsche soldaten hebben dezen grond van Engelsche en Fransche troepen gezui verd en Allien het ook met elke nieuwsgierige weten klaar te spelen. De legers van het oosten, die reeds in honderden veldslagen bewezen heb ben wat zij waard zyn, zullen den voorstanders van het z.g. tweede front wel mores weten te leeren. Wij als natlonaal-socialisten willen echter on zen plicht doen. wij vëlllen ons werk voortzet ten en willen den Führer in hoogste plichtsver vulling dienen omdat wij weten dat wU daar mede niet alleen de wetten van den Führer op volgen maar ook werken in het welzyn van het Duitsche zobwel als van het Nederlandsche volk. nieuwe golven duikbooten en den ster keren aanvalswil der bemanningen te stellen. Hoe dit duel nu verloopt, blijkt uit de laatste hooge cijfers der tot zin ken gebrachte tonnage». Ten aanzien van buitenlandsche bewe ringen, volgens welke de Duitsche duik- bootvloot gebrek zou hebben aan man schappen en vooral aan opgeleide en erva ren officieren, zeide Dönitz: „Ik heb de ge woonte, mijn mannen de.Engelsche berich ten over gebrekkige opleiding door te geven. Berichten over landratten op duik booten. al te jeugdige commandanten, kin deren onder de bemanning en beweringen als „Duitsche duikbootbemanningen wor den door de revolver der Gestapo tot den dienst gedwongen" maken op ons den in druk van stuiverromans. De duikbooten worden alleen met vrijwil ligers bemand." Admiraal Dönitz sprak vervolgens over de vraag, of de Engelsche luchtaanvallen op de kuststeden invloed op den duikboot oorlog kunnen uitoefenen en of die zou kunnen worden verlamd door eventueele schade aan werven, voorraden cn steun- unten. Hij zeide: „Ik geef toe, dat nog in 940 hevige bombardementen onaangenaam voor ons geweest hadden kunnen zijn. Thans zou ik wenschen. dat Churchill eens kon zien. hoe dik het beton is, waardoor de installaties der duikbootvloot beschermd worden. Noch de werfhellingen, noch de manschapsverblijven, noch de werkplaatsen kunnen door bommen getroffen worden. Soms heb ik medelijden met (je Engelsche vliegers, als zij hun bommen vergeefs bo ven dit dikke beton laten regenen en men zou hun den vriendschappelifken raad wil len geven, met die dwaasheid op te houden. Het is ons strategische doel, de Engel sche zeeverbindingen op gevoelige wijze te storen en meer vijandelijke tonnage tot zin ken te brengen dan alle ^vijanden van Duitschland samen kunnen bouwen. Om dit doel te bereiken, zullen de Duitschers zich by iedere verandering in den toestand weten aan te passen. Eens komt er een dag, dat het tonnagegebrek bij onzen tegenstander zoo duidelijk zal zijn, dat hij geen speelruimte voir zijn strategische be slissingen meer hefcft". ONZE „BEVRIJDERS". Bs. In het verloop van dezen oorlog is steeds weer gebleken, dat de Britten, als het op vechten aankomt, liever niet van de partij zijn. Allerlei diensten achter het front willen ze graag waarnemen, desnoods steken ze gaarne bij den aftocht dc resteerende voor raden in brand, maar vechten, neen, een heer vecht niet. dat laat hij over aan z'n knecht en de Britten voelen zich héér Hierbij komt nog iets anders. Om met géést- drift te vechten moet men 'n doel hebben. De Britten zijn den oorlog ingegaan zonder idieel- en practisch doel. Het begrip „wereld revolutie" is voor hen iets vreemds, iets wat zij niet alleen niet begrijpen, maar dat zij om velerlei redenen ook niet zouden kunnen begrijpen, omdat hun vaderland nu eenmaal anders stond tegenover de verdeeling der aardsche goederen. Engeland was zich be wust van zijn macht, hpefde zich niet bij zonder in te spannen, het had, zoo meend® men, alle denkbare maatregelen getroffen om zijn heerscherspositie te handhaven Toen Engeland dan ook tegenover het Nationnal- Socialisme kwam tc staan, was het militair en politiek nog hcelcmaal Ingesteld op ver ouderde begrippen, dateerende uit den vori- gen oorlog. De geest van het Nationaal- Socialisme bleef onbegrepen, zoowel voor do leiding als voor het volk van Engeland en men streed tegen iets van welks geweldig elan en kracht men geen flauw benul had gehad. In Engeland had bovendien de demo cratische systeem toestanden geschapen, dio noodzakelijkerwijs een enorme verzwakking moesten tengevolge hebben, terwijl de over- heersching der plutocratie mede een zwenking ter rechter ure in den weg stond. Dit alles, mét het feit dat dc Britten nu eenmaal geen militair volk zijn en de verre gaande organisatorische en militaire meerder heid van het Duitsche volk, verklaart de opeenvolgende nederlagen, die Engeland steeds meer aan den rand van den afgrond hebben gebracht. De vraag laat zich stellen of de Britten uit dit alles tenslotte toch leering zullen trekken Het komt ons voor dat het daartoe te laat is. De Britten zullen zich zelf blijven (pt zij er bij neerzijgen Wie meent dat wij maar wat zeggen, verwijzen wij naar het vol gende bericht Stockholm. 29 Juli. De minister van buitenlandsche zaken. Eden. heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de meerderheid der Engelsehen. die in het onbezette deel van Frankrijk wonen om „verschillende redenen" niet naar Engeland willen terugkeeren. Nog duidelijker verklaard wordt ons deze afkeer van de Britten om te vechten wan neer wij een nader bericht uit Washington lezen: GENEVE, 29 Juli. Uit Washington wordt gemeld: Randolph Churchill heeft, naar de San Francisco Chronicle meldt, in New-York verklaringen afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat de Engelschen in dezen oorlog niet zoo flink zijn als de vijand. De Amerikanen zijn, even min als de Britten een militaire natie. De Ver. Staten en de Britten hadden geen beroepsleger, zooals de Fransche en Duitsche legers. De Ver. Staten heb ben geen werkelijk verlangen gehad om te vechten, terwijl de Duitschers steeds dat verlangen hebben gehad. Dit is ook het geval bij de Japanners. Dat de Duitschers en de Japanners ver langen hebben tot vechten is verklaarbaar, want zij vormden steeds de partij die om levensruimte vechten moest. Intusschen wordt hier onomwonden te kennen gegeven, dat Engeland niet weet waarvoor het stryd voert, en dat de Britten het liever aan anderen overlaten om de kastanjes uit het vuur te halen. Let wel De kastanjes, want als de overwinning hun deel mocht worden, dan zouden zij straks wèl de vruchten plukken en anderen laten toekijken! Engeland heeft nog nooit anders gehandeld, dat is de grondslag van het im perium geweest Alle volken ter wereld zyn er goed vooï te worden ingezet als kanonnenvleesch, mits de Britten maar met rust gelaten worden, mits zij slechts diensten kun nen vervullen die in overeenstemming zijn te brengen met hun karakter als heeren en heerschers. Het bewijs De bewijzen liggen zoo lang zamerhand opgestapeld, maar voor wie des alniettemin nog ziende blind verkiest te zijn halen wij hier het jongste bericht aan: Lourenco Mafquez, 4 Aug. Men ver neemt. dat bijna alle in de Unie van Zuid-Afrika wonende Nederlandsche burgers gevangen genomen zyn, omdat zij zich verzetten tegen den aanmatigen den eisch van de Britsche autoriteiten, die hen wilden mobiliseeren. om hen te laten deelnemen aan den strijd overzee. Onze zeelieden op de schepen van den dood Onze burgers in het leger dat overal waar het met den tegenstander in aanraking komt, gedecimeerd wordt. De Britten bliiven liever thuis, bij moe der de vrouw, of in het veilige buitenland. Wie juicht daar onze „bevrijders" nog toe?

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1