Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Handelsonderwijsvernieuwing trekt de aandacht Op bezoek bij Antoon Drenth Onze Voetbalclubs in bet afgeloopen seizoen. BUBBELTJE EN KNOR Belangen der leerlingen op de eerste plaats. Baanbrekend werk van den heer A. Wiedemeijer. Nog slechts korten tjjd geleden maakten wü er melding van, dat het Handelsonderwijs in onze gemeente Maandag 11 September zal worden hervat. Dit heeft des te grootere be- teekenis als men bedenkt, dat hiermede de nieuwe richtlijnen voor dezen tak van onder richt verwezenlijkt worden. In een onderhoud, dat wjj met den heer A. Wiedemeijer, directeur der Handelsavond school en leider van den Middenstandscursus Algemeene Handelskennis hadden, vernamen wij een reeks interessante gegevens over de voorbereiding van het belangrijke plan om het handelsonderwijs in onze gemeente in nieuwe banen te leiden. Met de uitwerking van dit streven heeft men niet gedraald. Onlangs werd de toe stemming der betrokken instanties verkre gen, waarmede de laatste beletselen voor de uitvoering verdwenen waren. Ongetwijfeld ral het handelsonderricht hierdoor doeltref fender gegeven kunnen worden, want er is in de eerste plaats aan de belangen der leer lingen aandacht gewijd. Het gaat uitsluitend om hun toekomst en hél belang hiervan mag onder geen enkele voorwaarde worden on derschat. De opleiding is zoo practisch mogelijk in gedeeld en aan de financieele bezwaren kan worden tegemoet gekomen. Het Handelsonderwijs is in onze gemeente met haar vele reeders- en fabriekskantoren van groot belang, want geregeld kunnen nieu we krachten gebruikt worden, die echter aan verscheidene eischen dienen te beantwoorden. Bovendien zijn er talrijke jonge midden standers, wier opleiding tot heden de ver wachtingen niet bevredigde. De Handelsavondschool zal in de toekomst uit zes klassen bestaan (elk met ongeveer vier en twintig leerlingen). In het plan der eerste twee leerjaren kpmt geen wijziging voor, doch bij het laatste, dus derde cursus jaar wordt een splitsing toegepast. Een klas volgt de normale opleiding zooals die vroe ger bestond, maar de nieuwe gevormde groep met de overige leerlingen wordt voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handels kennis opgeleid. Duidelijk komt het nut van dezen maatregel eerst tot uiting als men be denkt, dat het Handelsavondschoolonderwijs met zijn Fransche-f Duitscne- en Engelsche handelscorrespondentie, alsmede boekhouden en handelsrekcnen eigenlijk de basis vormt van de voorwaarden, waaraan de toekomstige middenstanders dienen te voldoen. Bovendien kunnen degenen, die het examen Algemeene Handelskennis wenschen af, te leggen, slechts mededingen als zij ouder dan zeventien jaar zijn, daar men eerst dan eenigszins over de beginselen der menschen- kennis en zakenmanservaringen beschikt. Juist in het tijdvak tot bovengenoemden leeftijdsgrens schuilde tot heden een leemte, die voor de betrokkenen niet zelden moeilijk heden opleverde. Het was immers heel ge woon, dat als een zoon van een middenstan der op veertienjarigen leeftijd da lagere school verliet, hij spoedig in de zaak \>an zijn vader werd opgenomen. Aan het Handels- avondschoolonderricht werd niet gedacht, want te zijner tijd (op zeventien-jarigen leef tijd) kon de middenstandscursus worden ge- volgt en: „alles was voor elkaar". In deze periode van bijna drie jaren is men echter inmiddels het onderwijs eenigszins ontgroeid. De lessen vergen grootere. inspan ning en er ontbreekt eigenlijk een schakel, welke een hecht fundament had kunnen zijn. De Handelsavondschopl vormt thans een der- gelijken ondergrond, waardoor men gemak kelijke het gestelde doel bereikt. De jonge middenstanders kunnen over meer kennis tegen minder kosten beschikken en tevens wordt er geen tijd verspild. De heer Wiedemeijer, diè ons dezer dagen nog enkele aanvullende bijzonderheden mede deelde, was er zeer verheugd over in de ge legenheid te zijn deze waardevolle wijziging in te voeren, want zeer zeker zullèn de gun stige resultaten niet uitblijven. Het tweede gedeelte der nieuwe richtlijnen is van groote waarde voor de jongere kantoor bedienden in onze plaats en omgeving. Een groot aantal geslaagden van Ulo-school en H. B, S. kan elk jaar op de talrijke kantoren geplaatst Worden, waar zij in de beginperiode niet te veel verdienen. Spoedig moeten zij evenwel constateeren, dat hun kennis nog lang niet voldoende ls, want er blijkt veelal behoefte te bestaan aan een bepaalden graad van ontwikkeling (de practijk-diploma's). Om een dergelijk diploma te bemachtigen^zijn de kosten vaak te hoog, vooral in verhouding tot de geringe verdiensten. Teneinde aan dit bezwaar te ontkomen, blstffat het voornemen om kleine klasjes (met ongeveer tien leer lingen) te vormen, aansluitend op het H.B.S.-, Ulo- en Handelsavondschool onderwijs. Naar vrije keuze kan men in Nederlandsch. Fransch, Duitsch, Boekhouden of Handels- rekenen studeeren, onder deskundige leiding. De duur van deze cursussen bedraagt ander half tot twee jaar. Evenals bij''privaatlessen blijft het persoonlijk contact met den leeraar gehandhaafd, want tegen de funeste gevolgen van het zoogenaamd „massa-onderwijs" wordt zorgvuldig gewaakt. Harde werkers met veel vrijen tijd kunnen zelfs twee cursussen voor hun rekening nemen en de kosten zullen voor deze groepjes slechts zeer gering zijn. De heer Wiedemeijer toont zich optimi§- |tisch#over de ontwikkeling zooals deze zich jop het gebied van het handelsonderwijs zal gaan voltrekken. Met inachtneming van aller lei eventueele bezwaren is er naar gestreefd de belangen der betrokkenen zoo uitste kend mogelijk te behartigen. Er kan geprofi teerd worden van de rijke schat der in den loop der jaren opgedane ervaringen, zoodat het welslagen onvermijdelijk is. Aanvankelijk zou men deze nieuwe kente ring oppervlakkig bezien, kunnen beoordeelen als een experiment op Handelsonderwijsgebicd. Dit is evenwel allerminst juist, want de her ziening is niet nieuw, doch vormt de toe passing van een aantal dringend noodzake lijke verbeteringen met het gebrnik maken an het reeds bestaande. Moge de toekomst bewijzen, dat de onderwijshervorming niet vergeefs zal zijn. Er is baanbrekend werk verricht. De 4de klassers en reserue-elf tallen onder de loupe (Slot.) .77 (Van onzen voetbalmedewerker) Aan vierde klassers heeft ons rayon geen gebrek: Welgeteld zetelen er hier niet min der dan 9. Ze waren gezamenlijk onderge bracht in de 4e klasse D en waar er geen „vreemde eend" om het tiental vol te ma ken aan dit negental werd toegevoegd, móést ons rayon aan 't eind» van het sei zoen tenminste één kampioen rijk zijn. De gelukkige was „Terrasvogels". Eigen lijk drukken we ons niet duidelijk uit, is deze zin voor tweeërlei uitleg vatbaar. In derdaad, gelukkig waren de Vogels met hun kampioenschap, doch te beweren, dat ^ij den eere-titel op gelukkige wijze behaald hebben, zou in strijd met de waarheid zijn: Zóó er één kampioensclub getoond heeft met hoofd en schouders boven haar klasse- genooten uit te steken, dan is het wel deze Santpoortsche club geweest. Onder 't motto FANTASIE ALS CONCENTRATIE Een amateur-wielrenner, die meteen fiets van f9 begon. Andermans inlegvel gebruikt. Bij uitreiking distributiebescheiden betrapt. Een IJmuïdenaar had een inlegvel ge vonden en besloot dit tegen de wettelijke bepalingen in als zijn eigendom te be schouwen. •Hij ging van de gedachte uit, dat het op deze wijze mogelijk moest zijn vele extra rantsoentjes te bemachtigen. Met spanning zag hij dan ook den dag tegemoet, waarop de nieuwe distributie bescheiden zouden worden uitgereikt en toen het eenmaal zoover was aarzelde hij niet met het inlegvel naar het Patronaats gebouw te gaan. waar hij het zonder blik ken of blozen aan den ambtenaar -voor telde- Deze was echter op zijn hoede. Hij ont dekte al spoedig, dal er iets niet m orde moest zijn en het gevolg was, dat de politie er aan te pas kwam. Deze slaagde er in bet feit nauwkeurig te ontleden en maakte tegen den IJmuidet\aar wegens het onbe voegd voorhanden hebben van distributie bescheiden procesverbaal op. 't Is slechts pronken met een* ander mans veeren Agenda IJmuiden. "dinsdag 4 augustus Thalia: Vrienden en-Vrouwen, 6.30 - 8.30 u Rex: Gevangene 31?. 7.30 uur. De Pont: De Kribbebijter, 8 uur. WOENSDAG 5 AUGUSTUS Thalia: Vrienden en Vrouwen, 8 uur. Rex: Gevangene 317. 7.30 uur. De Pont": De Kribbebijter, 8 uur. DIENST DER APOTHEKEN Avond- en nachtdienst: Kennemer Apo theek, Wjjk aan Zeeërweg. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie, hoofdbureau 5178 4377 555.- Politie, Willemsplein 5400 Brandweer 524^ H. B O A. P. Bakker5455 H. b. O., Velsen 4W? Luchtbescherming, hoofdpost414 Aatoniu? Ziekenhuis 444 Unuiider Apotheek 422! Kennemer Apotheek 4204 FAILLIET. (De scheermesjeskoning Gilctte heeft een aanvrage voor faillis sement ingediend). De mesjeskoning is failliet! Begrijpt u het? Uw dienaar niet. Het heeft me erg verwonderd. Een man met zooveel kapitaal! Is er van het „en nu betaal". Dan niemand uitgezonderd? Hij bracht zoo velen onder 't mes En krijgt nu felf ook eens een les. „Het mes er m" besloot hy. Zijn schulden zijn bijzonder groot. Hoe raakt een koning zoo in nood? Geloof me, het verdroot my. Zijn vader vond het mesje uit En maakte vele dollars buit. Hetgeen is te waardeer en. Men scheert zichzelf, dank zij papa, Terwijl zijn zoon, ga het maar na. Zichzelf nu weg moet scheren! Antoon Drenth, die zichzelf geen renner van groot formaat maar een uitstekend voorbeeld geeft mogelijkheden, om zich op primitieve wijze to concentreeren, teneinde paraat te zijn wannee „de groote dag" komt. (Foto archief H. C.) U hebben, den Velsen-Noordschen ama teur secretaris Antoon Drenth in zijn wonin;. aan de Melklaan opgezocht om hem eens van zijn ondervindingen en belevenissen op wielergebied te laten vertellen, waartoe hij gaarne geneigd was. Reeds bij zijn intrede in de woning be merkt men bij een sportenthousiast te zijn. Een goed gevulde medaillekast aan den wai enkele fraaie bekers, prijkend op den schoor steen, bewijzen dit. Toch is Drenth geen van groot formaat, zooals hU zelf beweert, doch dit neemt niet weg, dat hij zich thans in de A- klasse amateurs best op zijn plaats voelt. iDt is trouwens wel gebleken bij de op 26 Juli verreden „Ronde van Haarlem", waarbij hij de twintigste plaats bezette uit een veld van 12c renners, ondanks het feit, dat hij toen voor he: eerst dit jaar in een open course reed Nadat wij een aardig album met leuke actie- en herinneringsfoto's hadden bezichtigd-vertelde de 21-jarige Drenth. hoe hij einde 1936 door den heer A. Clee^en. die zelf in zijn tijd een bekend renner was het „fietsen" (d.w.z. het wielrennen) heeft geleerd. Deze crack bracht hem de eerste beginselen van de wielersport bij door Drenth naar wegwedstrijden als toeschouwer mee te nemen. Dl-t gaf den „renner" in spé zulk een enthousiasme, dat alles er aan te pas moest ko men om negen gulden bij elkander te garen ten einde een wielrenfiets compleet te kunnen aan schaffen. Hiermede fietste hij op aanraden zijn leermeester de ronde van Schagen me beginnelingen (niet licentie-houders), om, hoe wel'hij betrekkelijk nog nooit echt „gefietst had, den 21en prijs te bemachtigen. Daarna fiet ste Drenth nog 2 ronden van den Beemster nieuweling. Actief wielrenner werd hij in 1937 toen hij lid werd ,van de B. R. c. „Kennemeriand". Reeds in den derden wedstrijd zakte hij zoowel letter lijk als figuurlijk door zijn zuinig opgespaarde velo. Doch toen werd de geestdrift eerst levendig Spoedig was uit verschillende onderdeelen een nieuwe flets ontstaan, waarmede hij zich nog flt) „Kennemeriand" in de A klasse amateurs wist te brengen, waar hij tot de middelmatigen bleef behooren. Midden 19*0 naar Achilles" te Haar lem overgegaan wist hij in de clubwedstrijden den Beverwuker Aat Kuilman één maal in io sprint te slaan. Thans is hij reeds eenigen tijd lid van „D. T. S." te Zaandam. Vervolgens heb ben wij een blik In een interessant boek vat: Drenth gfslagen, dat keurig verzorgd was. Om den lezer, even een indruk te geven citeeren wij een tochtverslag van Zondag 7 September 1941. toen Drenth in zijn eentje „even den weg op ging". „Ik fietste naar Wijk bij Duurstede. In ongekenden vorm heb ik deze 174 K.M. (precies) afgelegd. Op de heenreis schuin wind in den rug met „72 inch" had ik den lutteren tijd noo- dig van 2 uur 55 min. met 2 maal oponthoud (een keer voor brug en een keer voor geslote, bareelen (overweg). De Utrechtsche straatweg (een van Nederland's mooiste wegen, althans voor wielrenners, aldus Drentfi) gleed aan 30 K.M. per uur onder me door! De terugreis met harden wind schuin tegen, 87 K M. lang. Toch had ik niet meer npodig dan vier uur met inbegrip van een kort bezoek aan een kennis. Had niets gegeten en gedronken Geen derailleur. geen bandbreuk." „Deze rit wierp de vruchten af bij de clubkampioenschap pen over 60 K.M.. waarbij de weg onder nte doorgleed." Maar Drenth doet voor zij theoretische trai ning nog meer: Hij fantaseert en wel groote tou- ren, waarin buitenlandsche renners van faam uitkomen. „Waarom doe je dat?, vragen wij „Dan", is het antwoord, „concentreer ik mij ge heel en al op zulk een tocht en voel je je in nerlijk zelfvertrouwen toenemen, omdat Je In den geest de groote afstanden meerijdt en over heu velruggen en in dalen dc noodige handelingen verricht. Men moet zich als wielrenner steeds kunnen concentreeren. Dat is de beste training voor een goed wielrenner, die zich den heclcn dag in de wielersport moet kunnen indenken en daarmee bezig z(jn om zich zelf vooruit te helpen," ,,Veni, vidi, vlei" beëindigden de jongens van Van Vliet-Van Echter c.s. na een één jarig verblijf in de 4e klasse met 31 van de 32 te behalen punten het seizoen. En gedachtig aan „bet einde kroont het werk" promoveerden zij vervolgens ongeslagen naar de derde klas. A. D. O. (Heemskerk) was de club, die geruimen tijd de meest gevaarlijke mis schien was het beter te spreken van de „minst ongevaarlijke" tegenpartij was der Santpoorters. Tenslotte echter hadden de A.D.O.'ers 7 verliespunten meer dan de Terrasvogels, wien ze geen enkel puntje afhandig konden maken. Zeevogels, dat ook al alle vier winstpun ten aan de Santpoorters moest laten, ein digde met 3 punten minder dan A.D.O. op de derde plaats. Geen kwaad werk van de Egmonders. maar een kampioensploeg van een vierde klasse moet toch uit een tactisch en technisch oogpunt bekeken, nog wat meer in den mars hebben. Met, een aanteekening er bij, dat de Ter rasvogels eigenlijk een eenzame post be zetten, zouden we deze drie clubs de kop groep'kunnen noemen. Vervolgens komt'cr dan een poosje niets en dan verschijnen er ineens 5 clubs, die elkaar weinig in kracht ontloopen, tw. Vitesse 1922, I.E.V., V.V.B., Uitgeest en C.S.V. De voorhoeden van I.E.V. en Uitgeest vooral hebben haar uiterste best gedaan om op meer winstpunten beslag te leggen, doch de verdedigingen in 't bijzonder die van I.E.V. waren wat al te royaal met de tegenpunten. Van dit quintet verdient C.S.V. een loffe lijke aanteekening voor het feit, dat zij het was, die den Terrasvogels, tenminste één puntje afhandig maakte. V. V. E.'s elftal heeft dit seizoen jammer lijk gefaald. Het bracht het na 15 wedstrij den niet verder dan 2 winstpunten en zelfs e gingen verloren, doordat het team in i uitwedstrijd tegen Vitesse verstek liet gaan, wat, zooals men weet, met „2 punten in mindering" bestraft wordt. Het elftal, dat in 1941-1942 den naam van V.V.E. hoog oest houden, is werkelijk te zwak voor de klasse. De reserves. Van de tweede elftallen van Stormvogels. V.S.V. en Kennemers, die alle 3 in de Res. 2e klasse A waren ingedeeld, bracht daf van V.S.V. er het slechtst af, wat na he< goede vorige seizoen wel even tegenviel De onproductivteit van de voorhoede het VS.V.-quintet scoorde het minste aantal doelpunten van alle clubs dezer afdeeling! is aan een en ander niet vreemd. De Kennemers-reserves waren met 19 punten uit 18 wedstrijden een goede „mid- denmoot"-club. Stormvogel^ 2 werd weliswaar met haar 25 punten uit 19 wedstrijden, geen kam pioen, maar mocht toch promotie-wedstrij den spelen. Dat zij geen beslag op den titel legde, kwam, doordat Ajax 3 met 32 pun ten uit 20 Wedstrijden zich onbetwistbaar sterker toonde; dat zy toch promotie-wed strijden mocht spelen, vond z'n oorzaak in 't feit, dat Ajax 2 reeds in de Reserve le klas speelt en Ajax 3 daarop dus geen aan spraken kan doen gelden. De promotie wedstrijden brachten den Vogels echter niet het gewenschte succes. Santpoort 2 huisde in de Res. 3e klas C weer zoo'n beetje in de lagere regionen, doch van degradatie-gevaar was geen sprake. Waar wel sprake van was? Van een „lekke" verdedteing: 62 tegenpunten in 16 wedstrijden is wel wat rijkelijk veel n. c. G. o. v. De afdeeling Velsen van de Nationale Christelijke Geheelonthoudersvereeniging heeft gedurende de afgeloopen periode een zeer geringe activiteit ontwikkeld. Dit wi! echter geenszins zeggen, dat men den ver- eenigingsarbeid staakt. Integendeel, in ver band met de geringe mogelijkheden konden alleen verscheidene plannen niet worden uitgevoerd. Men heeft echter het voornemen om in het begin van September een ledenverga dering te houden, tijdens welke verdere plannen voor een eventueel te houden cam pagne zullen worden besproken. Het Kanaal trekt Het is nog niet zoo lang geleden, dat wij ernstig nebben gewaarschuwd voor het gevaar, dat jonge kinderen loopen. wanneer zij bij het Noordzeekanaal vertoeven. Nu zij veel vrijen tijd heb ben, kan men hen weer dikwijls bij en in het water zien spelen. Zoo merkten wij dezer dagen op. dat enkele kleuters van een jaar of vijf zich ve*maakten door over een lange loopplank te gaan, welke van een dekschuit tot den kant reikte. Bovendien gingen zii tot aan hun knieën in het kanaal. Het gevaar is geenszins denkbeeldig. We behoeven er alleen maar aan te herinneren, dat al enkele malen jongens, die de zwemkunst niet ver stonden, te water geraakten en eerst na veel moeite door toevallig in de na bijheid vertoevende personen konden worden gered. De ouders doen er dus goed aan hun kinderen op het gevaar te wijzen hun zoo mogelijk op veiliger 6laats ontspanning te laten zoeken. e speeltuinen en de zweminrichtingen geven daartoe ruimschoots gelegenheid. Tegen diphterie en roodvonk. (Jelegcnheid tot inenting. In jverband met het veelvuldiger voor komen van diphtheric cn roodvonk zal ge legenheid worden gegeven voor kostelooze inenting tegen deze beide ziekten in het Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125, te IJmuiden. Voor de inenting zijn drie in spuitingen noodig, telkens met twee weken tusschenrnimte. De eerste zal plaats hebben op Dinsdag 11 Augustus. De gelegenheid js bijzonder bedoeld voor kinderen van een tot en met zes jaar, die een goede gezondheid genieten. Zij is niet noodig voor kinderen, die reeds eerder zijn ingeënt, tenzij deze vroegere inenting reeds meer dan vier jaar is gefeden. Het is nood zakelijk dat de stamkaart wordt getoond. Wij komen nog nader op een en ander terug. Pro Juventiite. Dc aapdacht wordt er op gevestigd, dat Pro Juventute deze maand geen zifting zal houden. Dengenen, die hierbij belang heb ben, wordt verzocht er goede nota van te nemen. Distributiebon vervalscht.* Winkelier ontdekte het, Enkele malen is door de politie reeds proces-verbaal opgemaakt tegen personen, die distributiebescheiden hadden vervalscht. Na drukkelijk werd er de aandacht op gevestigd, dat de winkeliers geregeld op hun hoede dienen te zijn. Dezer dagen is door de oplettendheid van een zakenman een Santpoortsche vrouw be trapt. die een bon met opzet had vervalscht Een van haar huisgenooten probeerde hier mede suiker te koopen. De winkelier ont dekte, dat er iets niet In de haak was en waarschuwde de politie. Deze nam de vrouw onder handen, welke een bekentenis aflegde. Intusschen moge een en ander weer een waarschuwing inhouden, aan de winkeliers om op hun hoede te blijven en aan de klan- teri om in te zien, dat vervalsehing spoedig! wordt opgemerkt en zwaar wordt gestraft. D.G.S. had prettigen dag. De Vereeniging van Jonge Oud-Katholie ken „D. G. S." heeft Zondag tijdens haar boottocht en bezoek aan Amsterdam een prachtigen dag gehad, wat niet alleen de omstandigheden mogelijk maakten maar ook het groote aantal deelnemers. Zondagmorgen om kwart voor acht kwa men 57 leden bij het O. K. Vereenigings- gebouw bijeen ohi gezamenlijk te voet naar Velsen te wandelen. In uitstekende stem ming namen allen hun plaats op de boot in voor een heerlijke reis. Na aankomst in de hoofdstad werd de kerkdienst bijgewoond in de Oud-Kath. Kerk aan de Brouwers gracht, welke dienst verricht werd door pastoor J. v. d. Oord. Op het Damrak voegden zich ook de leden van de zusterverenigingen Van Heussen te Amsterdam, O.I.O.S. te Utrecht, Vita Nuova te Hilversum en Van Neercassel te Amers foort bij de IJmuidenaren om gezamenlijk ten getale van ongeveer 140 personen een bezoek aan Artis te brengen. Hier werd den geheelen middag onder groote opgewekt heid doorgebracht. Bij het bezichtigen van de kooien hadden zooals gebruikelijk, de apen de meeste aan dacht, hoewel het doen en laten van de „wilde" beesten, zooals tijgers, leeuwen enz. al even opmerkelijk werd gadegeslagen. Na afloop vertoefden de D.G.S.'ers nog eenigen tijd in de hoofdstad, om voldaan en vermoeid weer per boot huiswaarts te keeren. R.K. Zwemclub. Ten aanzien van het uitstapje van een 'oepje leden der R.K. Zwemclub IJmui- m-Oost naar Arnhem, waarvan wij Zater dag melding maakten, blijkt een misver stand te bestaan. Het clubje trainsters en instructeurs vorm de een soort fonds, teneinde te zijner tijd een dagje gezamenlijk te genieten. Dit plan wordt thans verwezenlijkt. Met nadruk vestigt men er evenwel de aandacht op, dat het bestuur een dergelijk besluit nimmer genomen heeft. Het officieel onderwijzend personeel belastte zich even-' min met de organisatie van het uitstapje. Desondanks valt het toe te iuichen, dat het onderling contact onder de huidige om standigheden de uitwerking van dit plan mogelijk maakte. Voorwaar een mooi resul taat van samenwerking. Uitstapje Centrale Bond. Heden heeft de Centrale Bond van Haven en Transportarbeiders voor de jeugd van zijn leden een uitstapje georganiseerd. Niet hedenmorgen om kwart over acht weJgemoed van het Kennemerplein voor een fiksche wandeling naar het fraaie env drukbezochte Natuurbad Velserend. Men hoopte om zes uur weer in IJmuiden te zijn. Keuring van stieren. De burgemeester brengt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 9 van het „Stie renreglement Noordholland", ter openbare kennis de hierna volgende resultaten van de in 1942 plaats gehad hebbende keu ringen van sferen, waarvan de houders in deze gemeente woonplaats hebben: Wed. Molenaar. Santpoort. Iebeltje Roosevelt, afgekeurd. K. v. Weelderen. Hofgeesterweg 25, Hansa, 24-12-49, goedgekeurd voorloo- «ig. J. F. Rutte, Hofgeesterweg 19 Adolf 5-5-41, goedgekeurd voorloopig. A. J. A. v. Marfc. Hagelmgerweg 242 H. Jantje's Bravo, 21-1-41. goedgekeurd voorloopig. H. D. Smit, Middenduinerweg 80, Betsy s Frans, 16-3-40, afgekeurd. J. v. d. Sluis. Driehuizerkerkweg 11, Const. FranS 20, 27-3-40, goedgekeurd blijvend. Ds. A. A. WILDSCHUT. Ds. A. A. Wildschut, vroeger predikant te IJmuiden-Oost, thans te Rotterdam, heeft bedankt voor het beroep naar Groningen. NED. HERV. EVANGELISATIE. Voor de Nederlandsche Hervormde Evaft- felisatie zal Woensdagavond zeven uur in et lokaal Oranjestraat 8 de heer Luitjes te Oegstgeest optreden. DE HEER J. P. WEYBURG By besluit van den secretaris-generaal van net departement van justitie is de heer J. P. Weijburg te Velsen eervol ontslagen als commissaris van rijkspolitie. DRIEHUIS PERSONALIA Te Leiden is geslaagd voor het examen medisch analyste mej. N. van Rensen te Driehuis. JOOP WEENINK, (Foto-archief H.C.) VELSEN Athleten in actie. Joop Weenink tweede te Amsterdam. Op prachtige wijze hebben Jaap van Wijngaarden en Joop Weenink by het Zon dag te Amsterdam gehouden Ajax-tournooi de kleuren van „Suomi" verdedigd. Weliswaar kon Weenink niet zege vieren, doch net tijdsverschil met zijn rivaal van slechts een tiende seconde spreekt duidelijke ta^l. Beide startten op de 1500 M. de eer ste in de B-klasse en Weenink als A- klasser. Van Wijngaarden liep een tactische race, waarbij hè; aan spanning niet ontbrak. Op 100 Meter voor het einde had hij nog ongeveer 10 M achterstand. Toen Sleght van P.S.V. echter zyn eindspurt inzette, trok Van Wijngaar den met hem op. In een fraaie eindsprint bereikte hy als eerste de finish in den tüd van 4 mii* 24.7 sec. Weenink daarentegen maakte tijdens zyn loop een storende fout, die hem noodlottig werd. Zijn grootte rivaal was De Roode van „Haarlem", met wien hy om beurten van plaats wisselde. Jammer genoeg viel hii by de eindspurt te vroeg aan en nog wel in de bocht. Dit kostte hem tijd, want wat hij 'n.df bocht te veel had geloopen moest hii by de eindstreep inhalen. Toch bleek hy' daartoe nog voldoende reserve te hebben, want slechts met 0.1 sec verschil bereikte De Roode de fmish vóór Weenink in 4 min. 12.4 sec. Distributienieuws. De inwoners van Velsen-Noord moeten de nieuwe distributiebescheiden van Woensdag tot en met Zateixiag in het ge bouw aan den Wijkerstraatweg nalen. Dit is van negen tot twaalf en van twee tot viif uur geopend. De juiste data zijn op de levensmiddelenkaarten voor de achtste pe riode aangegeven. Men ontvangt de bonkaarten voor'de negende periode, puntenltaarten voor ser viesgoed, aardappelkaarten en extra zeep- bonnen voor kinderen tot en met zeven jaar. CASTRICUM BEDEVAART De jaarlijksche Derde Orde-bedevaart naar O. L Vrouwe ter Nood te Heiloo zal ait jaar plaats hebben op Zondag 23 Aug UITREIKING ERKENNINGEN Woénsdag zal in de zaal van De Rusten de Jager de uitreiking plaats hebben van de erkenningen voor de groenten- en fruit handelaren voor Castricum en Limmen. CENTRAAL BELANG Door Centraal Belang te 's-Grajienhage is tot agent aangesteld de heer B.'Buter, alhier, als controleur der .groentehande laren. DIPHTHERIE In onze gemeente zijn eenige gevallen van diphtherie geconstateerd. Bij. de fam. B. is de 15-jarige zoon hieraan overleden. DAT MAG NIET Zondag zijn verschillende personen ver- baliseeitl en ry wielen in beslag genomen wegens het-betreden van verboden grond in de dumen. Men zij gewaarschuwd! BEVERWIJK De maximumprijzen. Voor het tijdvak van 4 tot en met 10 Aug. heeft de Ned. Groenten- en Fruitcentrale voor het binnenlandsche verbruik de volgende maximumprijzen vastgesteld Koolrabi 3.Kropsla 2.-—, Komkom mers 5.5013.50, Bloemkool f 8.—, f 1^,— per 100 stuks; Tomaten f 18, roode kool f 5, witte kool f 3.50, spitskool f 4, tuinboonen augurken f 3f 10, peen zonder lof f 4 f 5.50, boonen f 15f 18.meloenen f 26. per 100 Kg.; bospeen f 5 per 100 bos; postelein 11.20f 14, spinazie f 7.20f 8, peterselie f 2 80f 3.50, bosuien f 3.20f 4, andijvie f 6 f 7.50, stokboonen f 16—f 20, doppers f 9.60— aalbessen f 18—f 30, frambozen f 35—f 50. kruisbessen f 12.80—f 16, alles per 100 Kg. De draverijen te Alkmaar. De gedachte van het Paardensportcomité Vooruit" om op een Woensdag draverijen te or- ganiseeren. is een goede gedachte geweest, want niet minder dan 89 paarden zijn voor de courses van Woensdagmiddag a.s. te Alkmaar ingeschre- der dan negenenzestig kinderen vertrokken £en; °"der d>1 groote aantal bevinden zich de hodanmnman nm „„t,. a beste dravers van ons land. leste dravers van ons land. Hét programma wordt geopend met een prijzen- draverij 4e klasse over 2040 M„ waarvoor 16 paarden zijn aangegeven: 8 starten er hiervan op 2000 M Van dit achttal slaan wij Frar.s en Frits v. Siiladar het hoogste aan. Op 202» M. staat Floris A alleen en dus heel gunstig. De andere kanspaarden zijn Freddy Scott en Donar. waar mee Jan v. Leeuwen Sr. kort geleden zoo'd ver rassende overwinning mee behaalde. De heat 3e en 4e klasse over 1700 M. geeft eer. nog grootere deelname te zien, want 17 paar den zullen hierin om de prijzen strijden. Wan neer deze allen aan den start komen dan wordt dit nummer als een Engelsche heat verreden. Het koppaard Is Frits v. SiUadar. maar dat het lang in deze positie zal blijven gelooven wij niet. Op 17CO M. staan o.a. de kleine, maar sterke Fred Mac Clyo K. Carma Norton en BelanviUe. Niet minder dan 11 paarden zullen starten op 1720 M en dit zal een heel gedrang worden, waaruit nog wel eens een verrassing kon voortvloeien. Dumas Hannover kan de le heat winnen, maar heeft geen stoom genoeg om de heele heat voor zijn rekening te nemen. Douglas H heeft dit wel en hierin zien wij dan ook het grootste -kanspaard mits fouten achterwege blijven. Veel valt er echter niet te voorspellen daar de reeds genoem den en Darelet V. Cisca B. E Carla Lee en Caval cade eikaar niet veel zullen ontloopen. Het be looft een uiterst spannend nummer te worden dat in twee heats niet beslist zal zijn. De draverij voor Nederlandsche paarden om den Grooten Prijs van Alkmaar (f 1000), brengt het puikje aan den start Onder de 14 ingeschre venen zfln De Gleaner I. Xerxes. C. Albatros, Amazone G. Barones Spencer. Zampa van N. Z en Abdullah Scott. Hiermee zijn ook de kans paarden opgesomd. Xerxes achten wij niet In staat deze course te winnen, omdat dc afstand 2400 M. te groot voor hem is. Voor Zampa en Amazone G ls het echter een mooie afstand De snelste van het heele gezelschap ls Barones Spencer, maar of de Barönes er ditmaal komen zal is de vraag. De heerrijderscourse over 2000 M. brengt even eens een zeer sterk bezet veld- aan den start met Blénot. Colombine S, Dalver. Feldstecher. Wladimir. Bobichon. Baronesse. Hollo. Néosko en Frances May. Ciaudyo wordt in deze draverij door den heer A. Blom Hzn. uit Beverwijk gereden Ook dit is een geheel open strijd. De kortebaandraverij over 800 M. zal waar schjjrzlijk in 5 series van vijf paarden worder. verreden. Om uit 26 paarden een winnaar aan te wijzen is een onmogelijke taak, temeer daar veel van de loting afhangt. Eventueele finalisten zijn echter Diana Norton, Dumas Hannover, Dal ver. Bobichon. Barones Spencer en y Kemel Al met al wacht de bezoekers Woensdagmiddag een buitengewoon interessante en spannende dra verij. welke haar hoogtepunten wel zal vinden in de 3e en 4e klasse heat en ln den Grooten Prijs van Alkmaar. Teekening Hessels (Pax Holland m 31 'x/at do»it IT. Vf" Ij .e.ynl.jk B wb fc»A>béi "5||§i|Wr- •r*' Sportieve Speldeprikken. DE DAMES. Ik wil niet beweren, dat waterpolo een openbaring voor mij was toen ik er voor het eerst kennis mee maakte. Maar toch heeft het aantrekkingskracht. Toen ik ver leden week genoeglijk in gezelschap in de bocht van den Veiserduiftweg wandelde hoorde ik ijseliike kreten, die voor mij geen vreemde klanken meer waren. Ah. er werd aan waterpolo gedaan! Voor ik het wist stond ik aan de cassa van De Heerenduinen, waar een sportieve jongedame me hartelijk verwelkomde, toen ze vernam, dat ik van de krant was. Ik keek haar achterdochtig aan. maar ze bleek het goed te meenen, zoodat ik vriendelijk gestemd me zand- waarts begaf. Er Werd al gespeeld, dat had ik reeds op den Veiserduinweg gehc.ird en ik zag het bovendien aan het talrijke publiek. v.z.v. stelt het natuurlijk op prijs wanneer er veel menschen komen kijken, maar ik kon het niet met haar eens zijn. want-door de drukte struikelde ik bijna over de teedere voeten van een zwemlustige, waarbij natuurlijk van geen opzet sprake was. Ik zocht en vond een goed plaatsje by do Toko. ik nam de schijnhouding van belangstellende aan en ging het spel volgen. Het was aardig, vooral toen de vrouwe lijke kampioenscandidaten in actie kwa men. Want ik had me al enkele malen af gevraagd. hoe dat kon worden gerijmd: de zachtheid van de vrouw en de kracht van waterpolo. Ik weet wel. dat de sportvrouw van het geykte type van vroeger afwijkt. Toch blyven de uitersten interessant. Het is me werkelijk meegevallen. De dames waren wellicht niet in vorm, want- zij wa ren verbazend eerliik. Wel jammerde een der speelsters na afloop, dat iemand haar rug had opengekrabd, maar dat is natuur lijk een praatje geweest De menschen rod delen zoo graag Heeft u even drie stuivers voor me? vroeg iemand aan den toko-houder. Wacht maar tot het afgeloopen is. zei deze en dat vertelt alles over de spanning, want elke stuiver is er één. Spanning, tja het is aardig, de gezichten en gebaren van de enthousiaste supporters dan te be- studeeren. Het is zoo geheel anders dan bij voetbal. De gelaatsuitdrukking blijft bU p9i0 verfijnd, evenals trouwens de aanoioe- digings- en afkeuringskreten. Ik hoor de voetbalmenschen liever, want zij zU "rond- borstiger. De geaffecteerde uitingen van de polo-lieden kunnen me niet ip stemming brengen, maar dat zal wel aan mii liggen. Soms kan een mensch toch wel lachen. Bil het Landelijk Tournooi, zaliger nagedach tenis, hoorde je bijvoorbeeld iemand schreeuwen: Schat, bij je man blijven. Als leek lach je er om. Daarom keken ze mil verbaasd aan. Want het was bedoeld voor een Rotterdamschen speler, die inderdaad Schadd heet. Voor ik het laatste wist, hoorde ik den aanvoerder van Rotterdam roepen: Schadd, kom terug. Iemand langs het lijntje voegde ver laconiek aan toe: „Alles is ver geten en vergeven.Wat beteekent een naam! En zou hoorde men bij de dames veelbo- teekenend roepen: „Hou je vrouw in het oogLaat me nu direct dit zeggen: Er zijn nog steeds tegenstanders van „vrou- wensport", maar ik schaar me niet zonder meer achter hen. Het is verkeerd als een meisje steeds in een duffe kamer wordt op gesloten, of haar heil in pantoffelparades 52 /rJ zoo'" polowedstrijd kan ze zich (beschaafd, zeker) uitleven, ze heeft ge zonde ontspanning en haar spieren worden gestaald. Dat is kort en krachtig gezegd en ik meen het van ganscher harte. En heusch niet al leen omdat ik met den commissaris van materiaal van V.Z.V. heb staan praten, dia een -sportsman is in hart en nieren, al wil hij natuurlijk niet, dat zooiets in de krant wordt gezet. Bescheidenheid siert den mees ter, jawel, maar ik heb respect voor de lie- n> -41 j G,r voor zorgen, dat er kan worden gespeeld. Wat er vroeger kon gebeuren, toen er alleen nog commissarissen van politie en N V s waren, heeft spórtbroer Br. onlangs m zijn beschouwing over Soep- en Anrd- beienvoetbal zoo pittig verteld Soep cn aardbeien.... Waarempel, da vergelijking gaat op: er waren vurige sup porters, die dezen avond van Soep-wed- stryden spraken, maar ik smulde er van als van Aardbeien: het smaakte naar meer. Evenals de koeken van den enthousiasten Tokohouder! dinges. 20 paarden aan den start! Voor de Donderdagmiddag a.s. tc houden kortebaandraverij op de Breestraat zijn thnns definitief 20. paarden ingeschreven. Het zijn de volgende dravers: Zonnestraal, 320 M eigenaar en berijder Ph. Knijnenburg; De Fanfare Prinses, eigenaar en berijder dezelfde; César Norton. 305 M„ eigenaar dezelfde, berijder J. Graaman; Corrl M„ 305 M., eigenaar dezelfde, berijder j. Graaman; Dictator Spears, 305 M, eigenaar dezelfde, berijder onbekend: Xaverlus, J10 M.. eigenaar en berijder O. Popma; DiabOla, 320 M„ eigenaar L. W. Bolderdijk, berijder Jan van Leeuwen Jr.. Cy. 315 M„ eigenaar J. Groot, berijder L. Combee; Welkom. 315 M„ eigenaar Van Dam. berijder K. Bakker; Do- nar, 305 M„ eigenaar W. de Boer, berijder J. van Leeuwen Sr.. Beminde. 310 M.. eige naar en berijder J. de Vlieger; Allouez. 320 M.. eigenaar en berijder dezelfde; Anzolor, 315 M., eigenaar dezelfde, berijder L. Com bee; Zora, 315 M.. berijder en eigenaar J. Wa genaar: Dumas Hannover, eigenaar Stal Ken nemeriand, berijder Jan v Leeuwen Jr.; Dou glas H„ eigenaar A. Blom Hzn berijder Joop v d. Berg, Absyrthus, 310 M.. cigertaar J. Koelemij, berijder J. Vergay; Y Kernel. 315 M„ eigenaar J. Haan, berijder J. Haan Jr., Dienares. 305 M., eigenaar C P. Butter, be rijder J. Vergay: Claudy O. eigenaar S. v. d. Oord, berijder W. Geersen. In de jury hebben zitting genomen de hee- ren A. C. Schaap, M. Brandjes, H. Koelman, H. Troost en A. C. v. d. Veen. Starter is de heer A. Commijs. WEDSTRIJDEN VAN TURNLUST. Maandagavond hield de B. G. V. Tumlust ln het Gemeente'.ijk Sportpark atletiekwedstrijden voqr adsplranten. Voor alle deelnemenden was een vierkamp voorgeschreven, bestaande uit 30 M. hardloopen, hoogspringen, vèrspringen en balwerpcn. Resp. bij dc Jongens en de meisjes waren de beste prestaties: 80 M. hardloopen 12.2 en 12.» sec., hoogspringen 1.15 en 1.20 W„ vèrspringen 3.91 en 4.28 M„ balwerpen 22J5 cn 21.40 M. De uitslagen luiden: Jongens l. N. Jurrien» 42t4 p., 2. h. Brethouwer en B. v. Amstel 34 p.( 3. H. Verhorst 33V4 P- Meisjes: 1. E Weljs en N. Zwart 33 p„ 2. R. Ockers 29 p.. 3. H. Jongejans 20 p. Vrijdag 28 Augustus hebben de dames en hee- ren hun atletiekwedstrijden met een driekamp, bestaande uit 100 M. hardloopen, een springnum- mer naar keuze en een wtrpnummcr naar keuze. Deze wedstrijd geldt tevens voor de jubileum- bekers. die voor gymnastiek en athletlek samen beschikbaar ztjn gesteld. Houders van deze bekers zijn mevr. D. v. Geenhuizen—Tabak en L. Brou wer. van welke de laatste zijn beker zal ver dedigen. Prijsnoteerlng van 3 Augustus 1942. Natuursla per krop lVj—2; Sla per kg. 7; An dijvie per kg. 8: Rabarber per kg, 4—5; Selderij per bos 3; Peterselie per bos 3W: Tomaten 1. 2. 3. 4 per kg. 20; Bloemkool 2 per st. 11; Bloemkool 3 per st. 6.40; Stamboonen z. dr. per kg. 20; Koolrabi l per st. 3: Bospeen per bos 6; Hcrfst- en Mclrapen pgr kg. 7; Tuinboonen per kg. 7; Roode bessen per kg. 30; Zwarte bessen per kg. 42; Komkommers 1 per st. 11—13%; Idem 2 per st. 8; Idem 3 per st. 5%; Snljblet per kg, 7; Fram bozen per kg. 50; Vr. Aardappelen per kg. 5 60; Augurken per kg. 17. PERSONALIA Tc Den Haag is geslaagd voor het eerst® deel van het notarieel examen de heer A. Meddens te Beverwijk

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3