Geslaagden In/eest $ek. Catuetisse LOTION MALWIDA 31 Geldbelegging HUWELIJK EENVOUDIGE FLINKE ZAKENVROUW of MEISJE VOOR HET GEZIN M. REM Patent I Geneesmiddelen VROUWENSPUITEN 1 HYGIËNISCHE ARTIKELEN I SANITAS Adverteert Bekwame strijksters MIDDENSTANDS-DIPLOMA N.V. Keiler Macdonald Centrale Verwarming WenschtUeen heldere wasch? IJmuider Wascli- en Strijkinrichting FEUILLETON Roman van Else Wernecke Nadruk verboden 1) Mag een vrouw zóó leelijk zUn? „Doe me een genoegen. Eva, en sta toch niet altijd te eten!" Juffroyw Gabi trekt in pijnlijke wan hoop haar fraai gebogen wenkbrauwen zoo hoog op. da: deze den rand van het blonde haar op haar voorhoofd bijna raken en maakt een mat afwerend gebaar met haar slanke, welverzorgde handen. De ietwat ronde Eva. die zoojuist uit haar gebloemde jurk is gestópt, hangt reeds in een mouw van het zalmkleurige japonnetje met de donkerblauwe omslagen de voorgeschre ven kleeding der jongedames in het insti tuut „Gezonde Schoonheid" van mevrouw dr. Scheele en ziet daarbü zoowaar nog kans een stuk van een appel af te bijten, terwijl ze intusschen ijverig naar de andere mouw hengelt. „Gun me dat genoegen", zegt ze met een vollen mond. „Bovendien is rauw fruit ge- Eermitteerd en om met jouw lijn te wil- m concurreeren. heb ik, als een verstandig kind. allang opgegeven. Vertel me liever, hoe het gisteren met Frits was „Ooooah". Gabi rekt haar overslanke ar men uit en geeuwt naar hartelust. „Wat zeg je? Frits? Met Frits is 't uit!" Ze geeuwt nogmaals en slaat zich ter bekrach tiging op den mond. Dan wrijft ze haar vin gers langs de zijden blouse en bekijkt cri- Ösch den spiegelenden glans van de rose nagels. „Maak geen gekheid. Gabi!" Eva heeft nu ook de tweede mouw te pakken gekregen en spert haar oogen wagenwijd open. „Ruzie maken doen jullie altijd, maar uit? Echt. voor goed uit? Vertel dan toch „Er is niets te vertellen", antwoordt Gab: verveeld. „Hij had weer eens een van zijn vervelende buien en toen lokte het eene woord het andere uit, tot ik ten slotte zei: Wilt u zoo goed zijn bij den volgenden hoek te stoppen? U vergeet, dat u een dame voor u hebt. meneer doctor Vogel! En toen stapte ik uit". Juffrouw Gabi trekt het beleedigde ge zicht van een. op haar teentjes getrapte, ne gentienjarige koningin en spreekt met een licht buitenlandsch accent. Eva schudt het hoofd. „Als je daar later maar geen spijt van hebt. Zoo'n netten vent krijg je niet zoo gauw terug. En bo vendien nog met een wagen „Pah. die ouwe comode!'" Gabi trekt verachtelijk haar schouders op. „Van zoo iets zul je toch zeker geen hartzeer krij- f;en." En na oen pauze laat ze er. als ter- oops, op volgen: „Bovendien trouwt hij over vier weken". „Aha", zegt Eva begrijpend en niet ge heel zonder leedvermaak. „Niks aha!" valt Gabi uit. „Wedden, dat ik binnen acht dagen wat beters heb?" Eva keert het hoofd om en luistert. Door de half geopende deur dringt onduidelijk een scherpe stem. Het kleine vertrek met de witte wandkasten, de vele glazen schaal tjes. reageerbuizen en electrische appara ten ligt aan het andere eind van de gang Desondanks zijn eenige woorden te ver staan. „Is hier dan niemand om te helpen'' Moet ik misschien tot overmorgen wachten? Ze hebben het hier blijkbaar niet noodig. Een geregelde klant eenvoudig een schandaal „Lieve goedheid, de Pelikaansche!" roept Eva halfluid, terwijl ze haastig haar jurk dichtknoopt. „Laat ze klepperen", repliceert Gabi met overtuiging en begint kalm haar rok en blouse uit te trekken. „Die kan nu eenmaal niet zonder emoties". Zonder eenige haast grijpt Gabi naar het zalmkleurige japon netje in de wandkast. „Hè!" Eva blijft bij de deur staan. „Wat :s er nou aan de hand?" Beide meisjes luisteren ingespannen en hooren een vriendelijke, rustige stem. de stem van een jong meisje: „Ach mevrouw, excuseert u een oógenblikje. U wordt direct geholpen wilt u intusschen even plaats nemen ik zal onmiddellijk een van de dames roepen De beide meisjes kijken elkaar sprakeloos aan. Het is een volkomen onbekende stem. Maar de rustige vastberadenheid, die er in ligt opgesloten, is ontwapenend. „We zijn hier zeker verkeerd, wat?" vraagt Eva en is met een paar stappen bui ten de deur. Juffrouw Gabi schiet als de weerlicht in haar zalmkleurige jurk en botst biina gelijktijdig met Eva achter de deur tegen het wezen, dat bij de stem be>- hoort. „Faust", zegt het en het is een meisje. Een meisje met een reusaohtigen, zwart om randen bril op haar wipneus en met rossig, gladgestreken haar. Het tweetal staart haar sprakeloos aan. „Margarete Faust". zegt het meisje nog eens. „Ik geloof, dat ik uw nieuwe collega ben Juffrouw Gabi laat haar blik vorschend over Jiet zwarte japonnetje met de strenge, witte omslagen glijden en zegt: „U vergist u bepaald, wij hebben geen dienstmeisje noodig Juffrouw Faust glimlacht flauwtjes. „Die dame", ze duidt met haar hoofd naar achteren, „die dame wordt al ongeduldig" (Wordt vervolgd.) IJMUIDEN PERSONALIA. De instrumentmaker der P. T. T.. J. A Ver haren te IJmuiden. is overgeplaatst naar Hoofddorp. VELSEN PERSONALIA. Geslaagd te Den Haag voor het examen Hoogduitsche taal L. O. de heer J. de Visser te Veisen. SANTPOORT PERSONALIA. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Hoogduitsche taal L. O-, de heer J. van der Lijn, Santpoort. DRIEHUIS PERSONALIA. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. de heer H. Horbeek te Drie huis. BEVERWIJK ZWEMFEEST VOOR DE JEUGD. De Heemskerksche Zwcmclub heeft zijn jeugdfeest gehouden, waarvoor zoowel van de zijde der deelnemers als van de toeschou wers veel belangstelling bestond. De uitsla gen waren als volgt: Hinderniszwemmen J. Wiw Reymer. 2. Wim van Dok, 3. Wim Noortman. Idem voor kleine jongens: 1. Piet van Wensveen. 2. Loutje Nijman. Afvalwedstrijd voor geoefende jongens: I. Nico Blom, 2. Wim Reymer. Idem voor kleine jongens: 1. Loutje Nijman. 2. Tonny Poerstamper Afvalwedstrijd ongeoefende jongens: 1. Louis Rulipoom. 2. Egbert Hutter. Idem voor kleine jongens: 1. Jan Hutter, 2. Piet Klein. Puntenwcdstrijd geoefende meisjes: 1. Anny Berghuis. 2. Fietje Sprangers. Pollepelzwemmen kleine geoefende meisjes I. Annle Berghuis, 2. Fietje Sprsngers. Afvalwedstrijd groote geoefende meisjes 1. Marie Boogaard. 2. Eefje Kluft. Afvalwedstrijd kleine meisjes: 1. Annie Berghuis. 2. Henny van Wijk. Idem groote ongeoefende meisjes: 1. Fietje Put, 2. Henny Ulrich. Idem kleine meisjes: 1. Rietje de Jong. 2. Annie Amiate. Zaterdag 8 Augustus zal er voor den eersten keer in dit seizoen voor het diploma worden gezwommen Tevens wordt de traditioneele kilometerzwemtocht gehouden. AAN DEN VOOR AVOND VAN DE DRAVERIJ Gerekend wordt op groote belangstelling Een voorbeschouwing „Op uw plaatsen, één, twee, drie. Af Hoevele keeren zullen morgenmiddag deze woorden over de Breestraat schallen, hoeveel malen zal starter Commijs zijn roode vlag opsteken en vragen om attentie, hoeveel kee ren zullen de paarden over de baan stormen en hoeveel keer zullen duizenden menschen in spanning de ritten volgen. Allemaal vra gen, w^ar morgenmiddag pas een antwoord op gegeven zal kunnen worden, wanneer de bekendste kortebaandraverij in ons land een maal draait. Maar vóór dat Ket zóó ver is, zijn door het bestuur bergen werk verzet en heeft het in de laatste dagen geleefd in angst en spanning of er wel voldoende paarden zouden komen en of de organisatie wel zou kloppen. Wat het organiseeren van draverijen be treft, heeft het bestuur van de Beverwijksche Harddraverijvereeniging met den energieken voorzitter A. Bom Hzn. aan het hoofd en diens rechterhand, de heer E. Rus. reeds zoo- ele ervaringen opgedaan, dat het haast niet anders kan, of deze draverij zal wat de orga nisatie betreft opnieuw slagen. Op papier klopt althans alles als een bus. De organisatie kan echter nog zoo goed zün, doch wanneer de eigenaars hun paarden niet inschrijven, dan is de draverij toch nog tot een mislukking gedoemd. Verscheidene dra- ■erijen en zelfs ook al eenige lange-baan- courses konden om deze redenen niet door gaan. hoewel er zeer hooge prijzen uitgeloofd waren. Dit is niet, omdat de eigenaars niet willen komen, maar alleen door het feit, dat zij geen kans zien om hun paarden naar de plaats, waar de draverij is uitgeschreven, te •ervoeren. Als deze moeilijkheid opgelost wordt zal blijken, dat ook de korte baan nog reden van bestaan heeft In dezen moeilijken tijd werd dit reeds bewezen door de drave rijen te Hoofddorp en Zandvoort. waar beide keeren een voldoende aantal aan den start kwam. Moge de draverij in Beverwijk hierop geen ongunstige uitzondering maken en de beweringen, dat de toekomst alleen voor de lange banen is. opnieuw logenstraffen. Hoe de „Toto" werkt. De totalisator op de korte baan werkt iets anders dan op de lange baan, daar op korte baan draverijen alleen op den definitieven uitslag gespeeld kan worden. Stel bijv., dat er 16 paarden starten. Hier uit kan een keuze gemaakt worden; natuurlijk kunnen ook alle 16 gespeeld worden, zoowel winnend en plaats. Wanneer winnend ge speeld wordt, dan krijgt de inzetter alleen een bedrag terug, als zijn keuze de course wint; Wordt echter „plaats" gespeeld, dan moet zijn paard bij de eerste vier eindigen, mits er in den eersten omloop gezet is. In den tweeden omloop moet het paard bij de eerste drie eindigen en als er in derden om loop gespeeld wordt, dan moet het paard bij de eerste twee eindigen. Op een rit kan niet gespeeld worden, daar uit op de kortebaan te veel tijd in beslag zou nemen. Gespeeld kan dus alleen worden tusschen de omloopen; zoodra er dan ook een omloop geëindigd is worden de loketten van den totalisator weer geopend. Het hoeft wei geen betoog, dat inzetten gedaan voor den eersten omloop in de meeste gevallen de hoogste uitbetalingen geven. De uitbetalingen van den totalisator in de verschillende om loopen zullen na afloop van de draverij direct omgeroepen worden en bovendien nog in de nabijheid van het totalisatorgebouwtje ge publiceerd worden. De minimum-inzet is eên gulden. Een voorbeschouwing. Een voorbeschouwing maken voor een korte baan draverij is haast onmogelijk, doch om onze lezers, die de course willen bezoeken, een kleine handleiding te geven, zullen we trachten een tip van den sluier op te lichten. Daar ook Xerxes vermoedelijk nog aan den start zal komen, zullen 21 paarden elkaar bekampen. Hiervan kunnen al uitgeschakeld worden Cesar Norton, Corrie M en Cy, die in Zandvoort door een zeer gelukkige loting een vierden prijs won. Het zou al bloot toeval moeten zijn als één van deze drie paarden het tot de finale zou brengen, temeer daar het veld sterker bezet is dan in Alkmaar. Paarden, die een kans maken om tot de finale door te dringen, zijn Zonnestraal, De Fanfare Prinses, Dictator Spears, Xaverius, Donar, Douglas H-, Absyrthus en Dienares. De eerste drie zijn paarden uit één stal en Zonnestraal is hier de beste kortebaner van. In Zandvoort werden echter vele fouten ge maakt, wat ook de Dictator in de kustplaats overkwam. De Prinses zal deeer van haar stal hoog moeten houden, maar of zij daar toe in staat is, betwijfelen we. Donar, Dou glas H en Dienares zijn geen specifieke korte- baners. Het Beverwijksche paard is daarop dit seizoen zelfs-nog geen enkele maal uit gekomen en Dienares nog maar één maal, n.l. in Hoofddorp, waar zij in den tweeden omloop werd uitgeschakeld. Donar gaat slecht van start, maar ontwikkelt een aardige snelheid In de bekwame handen van Joop v. d. Berg kan Douglas er niettemin dicht bij komen. De kantpaarden zitten echter in bet vol gende negental: Diabola, Welkom. Beminde, AUouez. Anzolor, Zora. Y Kerner. Claudy O en Dumas Hannover. Vooral Jan de Vlieger uit Nieuw Vennep is hierin met sterke ver tegenwoordigers. n.l. Allouez. Anzolor en Be minde. Beminde won in de afgeloopen week te Zandvoort, een dag later te Beemster en Zondag te Hilversum, wel een bewijs, dat dit paard momenteel best in conditie is. Diabola en Claudy O zijn de grootste con currenten van dit drietal. Welkom, Zora, Xer xes en Dumas Hannover zijn ook zeer snel, maar Dumas zal over 300 M. wel weer fouten maken. Resumeerend kunnen op den „toto" met de meeste kans op winst gespeeld worden een keuze uit stal De Vlieger. Diabola, Claudy O. Xerxes en Welkom. De loting kan deze voor spelling weer geheel te niet doen, maar toch zal een aantal van deze paarden in de prij zen komen. Ditjes en Datjes. De totalisatorgebouwtjes zullen evenals •orig jaar een plaatsje vinden in de Zee straat. één van de zijstraten van de Bree straat. Langs een groot gedeelte van de baan zullen weer tribunes gebouwd worden om het te verwachten groote aantal bezoekers te kunnen bergen. De loting wordt 's morgens te elf uur Hotel „Ter Burg" aan den ingang van de baan gehouden. De prijzenuitreiking heeft direct na afloop van de draverij vanaf de eere-tribune plaats. Het aantal loketten zal uitgebreid worden. Een aparte ingang voor leden en donateurs zal gemaakt worden in de Zeestraat, dit om de andere toegangen tot de baan te ontlasten. De heer D. M. G. Botterop heeft voor den pikeur van het winnende paard een prijs be schikbaar gesteld. Het is een marmeren asch- bak met een zilveren paardje. Voorts verzocht het bestuur ons nog mede te deel en, dat het publiek zich aan de maat- egelen van bestuur en politie moet houden :n de grasgazons langs de baan zooveel moge lijk dient te ontzien. INSPUITINGEN TEGEN ROODVONK EN DIPHTERIE. De tweede en derde inspuiting tegen rood- vond en diphterie voor hen, die op 24 Juli de eerste inspuiting hebben gekregen, ge schieden resp. op Vrijdag 7 en 21 Augustus in het gymnastieklokaal van de Bisschoppelijke Kweekschool aan de Baanstraat. EXAMENS. Voor het diploma stenografie Engelsch slaagden te Amsterdam de dames M Danger- mond en T. van Eek. Voor kantoorstenograaf „Groote" slaagde de heer G. J. Offerhaus Nieuwe Japansche aanvallen in Australische richting. Ook luchtalarm te Los Angelos. Het Japansche hoofdkwartier deelt in een extrabericht mede, dat Japansche marine vliegtuigen op 30 Juli J.l. een aanval hebben gedaan op Port Hedland, een strategisch punt aan de Noordwestkust van Westelijk Austra lië. Aan de vijandelijke luchtbasis en nan verschillende militaire inrichtingen werd vare schade toegebracht. Naar uit New-York wordt gemeld, hebben de Japanners het vliegveld Cocoda, 90 kilo meter van Port Moresby bezet De stad Los Angeles heeft een tamelijk lang luchtalarm meegemaakt, aangezien vlieg tuigen van onbekende nationaliteit de kust naderden. De ware beteekenis van de operaties der Keizerlijke vlootstrijdkrachten in het gebied van de Aleoeten en de Midway-eilanden is onthuld door Itaroe Tasjiro, verbonden aan de marine-persafdeeling van het hoofdkwartier. In deze redevoering werden drie belangrijke factoren aan het licht gebracht. 1) De ontplooiing der Japansche vlootope- raties in het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan heeft een eind gemaakt aan de hoop der V.S., tegen Japan te kunnen optrekken langs den eenigen weg welke voor dat doel was overgebleven, de Noordelijke route. 2) Het wapen in den vorm van deze Noor delijke route, dat in handen was van de V.S. .voordat de vlootoperaties in het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan begonnen, be rust thans bij de Japansche vloot om gebruikt te worden tegen het Amerikaansche vasteland, dat thans is blootgesteld aan een werkelijk rechtstreeksche bedreiging. 3) Het terrein is geëffend voor een aanval op het Amerikaansche vastelarfd van beide z(jden, t.w. aan de eene zyde door de Japan sche vloot en aan de andere zijde door de vlootstrijdkrachten van de As. Duidelijk zichtbare prijs kaartjes op groentenwagens! Daar er bij de prijsaanduiding op groentenwagens onzekerheid bestaat om trent de wijze, waarop zij moet geschie den. vestigt de gemachtigde voor de prijzen er de aandacht op. dat groenten- venters verplicht zijn de waren op hun wagens alle afzonderlijk te prijzen. Volgens artikel 2 van het prijsaandui- dingsbesluit 1941 moeten zichtbaar uitge stalde waren immers van duidelijk zicht bare en leesbare prijskaartjes worden voorzien. Het meevoeren van een prijs lijst is derhalve niet voldoende. Wehrmachtsbonnen niet meer Wie zön volk met hart en ziel wil dienen slnit zich aan als lid van den Nederland- schen Volksdienst. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN Bekendmaking No. 25/1942. Deze prijslijst geldt van 5 Augustus 1942 af. De prijzen, direct achter de artikelen genoemd, zijn de grossiersprijzen per 100 eenheden, de an dere zijn de detaillistenprijzen per eenheid. FRUIT. Pruimen (glas): I boven 50 mm. doorsnee 15,— st. 0.19 st. II van 4050 mm. doorsnee 8,50 st. 0.11 st. Ill van 35—40 mm. doorsnee 5.50 st 0.08 st. IV minder dan 35 mm. «doorsnee 27.— kg. 0,35 kg. Perziken. Ia boven 8 cm. doorsnee 37.st. 0.43 st. Ib van 9—8 cm. doorsnee 21,— st, 0.25 st. II van 5—8 cm doorsnee 12,— st. 0.15 st. Ill van 4—5 cm. doorsnee 5.50 st. 0.08 st. IV beneden 4 cm. doorsnee 37,50 kg. 0.47 kg. Druiven: Groep I. Cros Collman, Golden Champion. Muscaat, West- Fnsia, Leopold 100 kg. 1.20 kg. Groep II. Franken- thaler 95.— kg. 1,15 kg. Groep III. Overige soor ten 89.— kg. 1.07 kg. Meloenen: suiker en kleine groene ananas 42,— kg. 0.50 kg. overige soorten 31.— kg. 0.38 kg. Kruisbessen (rijp) 22.— kg. 0,28 kg. Boschbessen 80.— kg. >1.— kg. Frambozen 60.— kg. 0.75 kg. Appelen: Groep I. Coc Oranje Pippin enz. Extra kwaliteit 58,50 kg. 0,73 kg. lste kwaliteit 42,— kg. 0,52 kg. 2de kwaliteit 25,— kg. 0,32 kg. Groep II. Goudreinette enz. Extra kwa liteit 42.— kg. 0,52 kg lste kwaliteit 31.— kg. 0.39 kg 2de kwaliteit 19.50 kg. 0,25 kg. Groep III. Bra- bantsche Bellefleur enz. Extra kwaliteit 36.kg. 0.44 kg. lste kwaliteit 27.50 kg 0.35 kg. 2de kwa liteit 16.50 kg. 0.20 kg. Groep IV. Jacques Lebei enz. lste kwaliteit 25,— kg. 0,32 kg. 2de kwaliteit 16.50 kg 0.20 kg. Groep V. Overige soorten, lste kwaliteit 22.— kg. 0.28 kg. 2de kwaliteit 14.— kg. 0.18 kg. Val van Goud- en Sterreinetten, Yellow Transparant en de soorten uit Groep I 16.50 kg. 0.20 kg. Van van alle overige appelen 14.— kg. 0.18 kg. Kroetappelen (zuur) 12.— kg. 0,15 kg. Kroetappelen (zoet) 8,50 kg. 0,11 kg. Peren Groep I. Beurré d" Anjou enz. Extra kwaliteit 52,— kg. 0,65 kg. lste kwaliteit 35,50 kg. 0,44 kg 2de kwaliteit 19,— kg. 0,25 kg. Groep II Legipont Extra kwaliteit 41,50 kg. 0,52 kg. lste kwa liteit 30,— kg. 0,38 kg. 2de kwaliteit 13,50 kg. 0.17 Groep II A. Brederode enz. 30,— kg. 0,38 kg. 2de kwaliteit 13,50 kg. 0,17 kg. Groep III, Beurré de Mérode enz. lste kwaliteit 27.— kg. 0,34 kg. 2de kwaliteit 13,50 kg. 0.17 kg. Groep IV Overige soorten lste kwaliteit 19,— kg. 0,25 kg. 2de kwaliteit 13.50 kg. 0.17 kg. Kroet 8.— kg. 0.10 kg. Vroege aardappelen: I boven 28 m.m. kg. 0.09 kg. II kriel boven 15—28 m.m. 0,06 kg. Voor de bezorging van fruit mag door detaillis- ;n 1 cent per kg. in rekening gebracht worden boven den verkoopprijs af winkel. Voor afwijkende qualiteit van bovengenoemde producten, alsmede voor het z.g. uitschot, moeten prijzen berekend worden die in een redelijke verhouding staan tot de hierboven gepubliceerde maximumprijzen, welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen lagere dan de ge publiceerde maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig worden verlaagd. geldig. Volgens een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zijn de in omloop zijnde weermacht bonnen voor levensmiddelen met ingang van 1 Aug. 1942 niet meer geldig. Zij mogen dus na dit tijdstip voor den inkoop van levens middelen en voor het nuttigen van spijzen niet meer worden gebruikt. Wie losse weermacht- bonnen, die den opdruk dragen „Deutsche Wehrmachtmarke Niederlande" uitgeeft of in ontvangst neemt, is strafbaar. Een uitzondering bestaat slechts voor de nieuwe roode bon voor gebak, die den zwarten opdruk draagt „Deutsche Wehrmachtmarke Niederlande 25 gr. Kuchen", die bij genoemde verordening wordt ingevoerd. Evenzoo blijven de groene levensmiddelen kaarten der Duitsche weermacht in Nederland verder geldig. Jongetje van 2 jaar door panter gegrepen. Vreeselijk ongeluk in Artis. Onoplettendheid van de begeleiders is Maan dagmiddag oorzaak geweest van een ernstig ongeval in Artis. Een twee-jarig jongetje kroop n.l. onder de afzetting door tot vlak bij de tralies van de roofdieren-efdeeling. waar een panter onverhoeds een poot naar het ventje uitstak en met zijn klauw in het gezicht sloeg. De hoofdhuid met het haar werden den kleine afgerukt en ook aan de wangen werd het ernstig gewond. In zorg- wekkenden toestand is het jeugdige slacht offer naar 't O.L. Vrouwe Gasthuis gebracht De voedselbévoorrading voor den a.s. winter. Maatregelen van Overheidswege. Nu de tijd voor het conserveeren van pro ducten van den nieuwen oogst is aangebroken, heeft het A.N.P. te bevoegder plaatse inlich tingen ingewonnen omtrent hetgeen de over heid in dit opzicht voornemens is te doen Voor wat de daarvoor in aanmerking ko mende groenten betreft ls het drogen daarvan wel een van de voornaamste conserveerings- methoden. die van overheidswege^ worden toegepast. Dit geschiedt thans op groote schaal. Groenten, die voor droging geschikt zijn, zijn nu in ruime mate ter beschikking. Men kan een strengen winter rustig tegemoet zien. Aardappelen, winterpeen, koolrapen e.d worden in groote massa's door de overheid opgeslagen om die in de moeilijke maanden voor de bevolking verkrijgbaar te stellen. De moeilijke maanden zijn- vooral April tot en met Juni. wanneer de in kassen gekweekte producten opraken en de koude grond nog niet voldoende nieuwe gewassen heeft opge leverd. Deze opslag van houdbare aardappe len en groenten zal vooral in en nabij de groote wooncentra geschieden. Aardappelen zijn er thans voldoende. Wan neer desondanks de distributie van dit artikel wordt gehandhaafd, geschiedt dit om ver spilling b.v. door particulieren, die op eigen gelegenheid aardappelmeel zouden willen gaan maken, zooveel 'mogelijk te voorkomen. Om trent het scheppen van de gelegenheid tot be voorrading door particulieren ls overigens nog niet beslist, doch het ligt wel in de be doeling om degenen, die over een doelmatige rnimte voor het bewaren van aardappelen be schikken, hierin tegemoet te komen. Verder speelt de transpoi-lmogeltjkbeid hierbij «en belangrijke rol. Voor de groenten appelen e. d.. die niet op den bon komen, doch wel geschikt zijn voor bewaring tijdens den winter, zal naar een verdeelingsmethode. met inschakeling van den groentenhandelaren. worden gestreefd Ten slotte zullen artikelen als jam en stroop, zij het in dezelfde beperkte mate als totnutoe op den bon verkrijgbaar gesteld blijven. Ook slachtproducteD worden door de over heid in groote hoeveelheden geconserveerd en wel in de koel- en vrieshuizen, waardoor de distributie van vleesch enz gedurende den winter niet behoeft te stagneeren. Boter en margarinegrondstoUen zijn eveneens op ruime schaal ten beboevA van de bevolking inge slagen. De verwerking van melk tot melkpoeder gaat geregeld door, een methode, die het transjjort aanmerkelijk vereenvoudigt en het mogelijk maakt, in den wintertijd dit poeder weder om te zetten In melk. Zoo wordt voor onze voeding gezorgd en profijt getrokken uit de lessen van den af geloopen buitengewoon strengen winter. Burgerlijke Stand. Bevallen, 1 Aug: D. van der VeldtPiers- ma, z.; 2 Aug.: C. M. H. BerkhoutRöbken. d.; 3 Aug.: C. E. JansenZwart, d.: B. J. P. ConsentSchilte, z.\ T. M. van HooXf Persoon, d.; 4 Aug.: A. van der Putten— Loos, d. Overleden, 31 Juli; J. Smeuter, 54j„ Ar- nulftstraat; H. G. P.. 7 j„ d. v. H. Kruse, Prévinairestraat; 1 Aug.: B. J.. 14 j.. z. v. J. D. v. d. Veen, Hazepaterslaan; 2 Aug.: M. SmitVan Westerop. 77 j., Lombokstr.: J. W. Molenaar. 65 j„ Vosmaerstraat; 3 Aug.: A. H. Bergman. 47 j., Emmaplein; W. van GasterenSmit, 66 j., Wouwermanstraat; C. van Roode, 70 j., Theemsplein; 4 Aug.: J. H. van der WerffCassee. 56 j.. Kenaupark. Gehuwd. 4 Aug.: H. Presser en E. van den Berg, P. J. Stringer en'A. Scheephouwer; H. J. Alma en W. H. V. Heerens. In plaats van kaarten. Ondertrouwd: DICK SPAANS NEL MOOT IJmuiden, 3 Augustus 1942. Fultonstraat 15. Kanaalstraat 198. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Voor de orijzen van kersen, aardbeien, aal bessen en pruimen (natuur) zie de publicatie van de Vorige week. ONDERZOEK NAAR DEN KLEINHANDEL IN GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. De Landbouw-Crisls-Organlsatie voor Noord- Holland maakt bekend, dat in het tijdvak van 3 tot en met 15 Augustus 1942 een onderzoek naar den kleinhandel in groenten, fruit en alrdappe- len zal plaats vinden, waaronder zoowel natuur lijke als rechtspersonen vallen, die in 1941 den kleinhandel in groenten, fruit en aardappeler hebben uitgeoefend. Een ieder, die hieronder valt Is verplicht alle gegevens die in het inventarisatieformulier wor den gevraagd, volledig aan de hiervoor aange stelde tellers te verstrekken en het desbetreffen de formulier te ondei teekenen. Het weigeren of wel het verstrekken van on juiste gegevens ls strafbaar ingevolge artikel 15 van het Voedselvoorzlentngsbesluit. Is men niet door een teller in bovengenoemd tijdvak bezocht, terwijl men wel onder het on derzoek valt, dan moet vóór 19 Augustus 1942 een inventarisatieformulier worden aangevraagd bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Hol land. Kerkplein 13 te Alkmaar. Ingeschreven als Persbericht No. 90. OFFICIEELE MEDEDEEL1NGEN VERGUNNING VERHANDELEN EN VERVOEREN KOFFIE SURROGAAT. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat reeds sedert ge- ruimen tijd geen vergunningen toor het bereiden van koffiesurrogaat, anders dan in opdracht en voor rekening van de Nederlandsche meelcen trale, meer werden verleend, doch dat het ver handelen, vervreemden, afleveren en vervoeren van voor eigen rekening bereide koffiesurroga- ten tot dusverre behalve voor de bereiders zelve werd vrijgelaten, teneinde de handelaren in de gelegenheid te stellen hun voorraden van laatstbedoelde producten te ruimen. Voortaan dient evenwel ieder, die ander dan voor rekening van de Nederlandsche meelcen trale bereid koffiesurrogaat verhandelt, ver vreemdt, aflevert of vervoert, dan wel een dezer handelingen doet verrichten, in het bezit te zijn van een hem door genoemde centrale verleende vergunning. ARBEIDSKRACHTEN VOOR LAND EN TUINBOUW. De Voedselcommissaris voor Noord-Holland brengt het navolgende onder de speciale aan- ls het noodzakelijk, dat de Land- en Tuinbou wers over voldoende arbeidskrachten kunnen beschikken. Daar in diverse gemeenten geen voldoende ar- beidskrachten aanwezig zijn, is het noodzakelijk, dat via de Arbeidsbureaux uit andere gemeenten arbeiders Worden te werk gesteld. In verband hiermede ls het apparaat der P. H.'s ingeschakeld om deze aanvragen zoo vlot mogelijk te doen verloopen en zoodoende te be. werkstelligen. dat er voor den komenden oogst voldoend personeel beschikbaar is. Land- en tuinbouwers, die momenteel een te kort aan arbeidskrachten hebben kunnen zich tot de P. B. H's wenden, alwaar zij een formu- Her ter verkrijging van arbeiders kunnen halen en invullen. Deze formulieren worden dan door de P. B. H.'s naar de betreffende Arbeidsbemid- delingsbureaux opgezonden. Ingeschreven als Persbericht No. 91. INLEVERING KOOLZAAD OOGST 1942. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voor Noord-Holland maakt aan de te- Iers van koolzaad bekend, dat zij vóór inleve- ring van dit product aan een opslaghouder, zich eerst om inlichtingen tot den PlaatselijkerwBü- reauhouder dienen te wenden. Voorts wordt de aandacht van de erkende op- slaghouders erop gevestigd, dat zonder toestem ming van de Plaatselijke Bureauhouders geen koolzaad van telers in hun pakhuizen mag wor- den aangevoerd. Ingeschreven als Persbericht No. 9J. ALGEMEENE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIGDE VOOR DEN WE- DEROPBOUW EN VOOR DE BOUWNIJVERHEID MACHTIGING TOT AANKOOP GEZAAGD NAALDHOUT. Ten einde zoo spoedig mogelijk een overzicht te verkrijgen van de hoeveelheden gezaagl naaldhout, welke noodig zijn voor door den al- gemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid goedgekeurde bouwwer- ken. waarvoor ontheffing van het bouwverbod is verleend, is door hem de volgende regeling getroffen 1. houthandelaren mogen van df heden geen nieuwe machtigingen tot aankoop van gezaagd naaldhout in ontvangst nemen. De machtigin gen, welke reeds in hun bezit zijn, moeten zij behouden, doch hiervan moet opgave worden ge daan aan het hoofdkantoor van den algemeen gemachtigde. Carel van Bijlandtlaan 30. Den Haag. op de wyze. zooals in een rondschrijven aan de verschillende handelaren nader ls mede gedeeld (voor eventueele inlichtingen kan de har:- delaar zich wenden tot den houtgemachtigde ln zijn rayon). 2. opdrachtgevers en aannemers, welke nog in het bezit zijn van machtigingen tot aankoop, moeten deze opzenden aan de instantie, welke de machtigingen aan hen heeft verstrekt. Te koop wegens vergevorderden leeftijd, op een der beste stan den te Den Helder, een onder architect gebouwd HEEREN HUIS met apart BOVENHUIS, waarbij groote tuin met vrucht- boomen. Koopsom f 16000. Br- T 457 Bureau van dit blad. Eenvoud, ser. mensch, tegen de veertig, van onbespr. gedrag. Café-houder met mooie zaak, in kl. plaats, behoorlijk bestaan, zoekt kennismaking met Alléén die brieven, die door huji uitvoerigheid bewijzen vertrou wen in mijn adv. te stellen, zul len worden beantwoord. Foto gewenscht. Brieven onder no. 94079 aan Adv.-Bur. BOLREK, Koningsplein 1, Amsterdam. Koffiefilters - Ruitenwisschers, Zeemsponsen, Kastpapier, Kast randen, Boterhampapier. Closet rollen, Servetten, Drooglijnen, Waschkïiijpers, Zakjes-blauw, Schuurpoeder, Staalwol, Poets- doozen, Raspen, Eierkloppers, Afwaschkwasten, Asbest-platen. Vliegen vangers KALVERSTR. 14 - TEL. 5162 TREKKERS Flinke Bloembollenrooiers gevraagd. N-V. Hooggreef's Bloembollenbedrijf, v. d. Von dellaan 40, Driehuis. Wie bakt het zuiverste en voed zaamste brood Funke's Roggebroodfabriek Vraagt het Uw bakker Let op den naam Prima Gummiwaren, g De nieuwste modellen GEN. CRONJESTRAAT 98 Haarlem-Noord. Bestellingen per brief wor- den discreet uitgevoerd g in dit Blad Personeel gevraagd AANK. MEISJE gevr. voor de morgenuren. Hofdijkplein 16, Drie huis. NET MEISTE gevraagd van tot 3 uur. Aanm. P. C. Hooftlaan 50, Driehuis. Gevr, te Beverwijk MEISJE voor dag en nacht. Beslist zelfst. k. werken, v.g.g.v. Br. no. T 455 bur. v. d. bl. FLINKE KINDER- of KRAAM VERZORGSTER gevraagd Intern voor huishouding en verzorging v. zoontje 1V£> jaar en niet ernstig zieke moeder van 7-15 Aug. a.s. Overdag lichte hulp aanwezig. Aanm.: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, IJmuiden-O. FL. MEISJE gevr., zelfst. k. werken. Boon slagerij, Meeuwen laan 4, IJm.-O. LOMPENSORTEERDER ge vraagd, liefst ongehuwd en Ger. Doustraat 31, IJm.-O. Voor direct gevraagd: JONG STE BEDIENDE, mnl. of vr.; leef tijd ca. 16 jaar. Sollicitaties schrif telijk aan no T 453 bur. v. d. blad. Gevr. FL. R.K. HULP IN DE HUISH. in kb gez. van 8-5 Goed loon m. middagkost. IJmui- derstraatweg 116. IJm. Diversen Te huur GEMEUB. ZITKA MER, groote frissche slaapkamer met stroomend water en geheel vrije keuken. Br. ho. T 456 bur. van dit blad. Paar MEISJESSCH. m. 34 te ruil aangeb. v. meisjessch. m. 37. Keizer Wilhelmstr. 14. Na 6 uur, IJmuiden. Diversen te koop gevr. Te koop gevraagd BOVENDEK- ZEILTJE v. kinderwagen, donker blauw of beige. Noorderkade rd., IJm. Diversen te koop Te koop z.g.a.n HAARDK. en kachel. Lumeystraat 36. IJm.- T. o. SAL.KAST mah. f 65, leeslamp f 30, bl.tafel f 5, bloem bak eiken m zink b.b. f 17.50. 12 boeken f 12, 2 Lat. woordenb. f 4. Alles als nieuw. Rijksweg 215', Rozensteyn. Te koop aangeb. grijze KIN DERWAGEN m bed en wol. de kentje, 2 pers. veerenbed, 1 pers. veerenbed. wieg. canapé, groote babypop, groote poppenwagen en poppenwieg. J. IJff, Pres. Steynstr. 52 rood. IJm. Te koop aangeb. z.g.a.n. v Delft KINDERWAGEN, v. Speijk- straat 33, IJm.-Oost. Te koop pr. bruine HEEREN- SCH. m. 42 en kinderledikantje. Na 7 u. Neptunusstr. 21 rood, IJm. Te koop witte TROUWJAPON m. sleepje en 1 paar witte satij nen schoenen maat 38. Adres: IJmuiderstraatweg 65. IJmuiden- Oost. Te koop onderh. mod. POP- PENW. en poppenwieg m. toebeh. Roodwol, d.badp. Adres te vern. bur. v. d. blad. Te koop aangeb. goed onder houden HAARD. Huygensstraat 40 IJmuiden Prima gesloten REISWIEG te koop f 14. Adr. te vern. bur. v. d. bl. BUITENBAND te koop 28 x 1V2. Leeweriklaan la rood, IJm.-O. Te koop 3 mooie ONTBIJT- LAKENS en massief eik. ovale salontafel voor niet al te hoogen prijs. Br T 454 bur. v. d. blad. Voor billijken prijs ter overna me aangeboden prima VEEREN BED met peluw, bedovertrek en peluwsloop- Adres te vernemen bur. van dit blad. Te koop aangeb. groote ijzeren KOOKKACHEL. Meervlletstr. 67. Veisen. Te koop ELEC. WASCHMA- CHINE met wringer. E. Groot, Zeeweg 50, IJmuiden-Oost. Te koop LUIDSPREKER voor centrale. Kastanjestr. 34, IJm.-O. leerling strijksters en nette meisjes gevraagd. Aanm. IJMUIDER WASSCHERU, Snelliusstraat 39, IJmuiden. Na 5.30 Burg. Rambonnetlaan 25, IJmuiden INSTITUUT „NOVUM" Schomvburgstr. 39-(voorli. Wilhelminastr.) Haarlem, Tel. 15814 1 SEPTEMBER WEDEROM AANVANG NIEUWE CURSUSSEN Jansweg ^3, Tel. 11828 Aanleg, reparatie en onderhoud Dan is Uw adres: SNELLIUSSTRAAT 59, I] MUI DEN Ook voor de heerenwasch Voor de in Mei en Juli afgenomen examens vanwege de Fede ratie voor Stenografie „Groote" slaagden 13 van mijn 14 candi- daten, n.l.: Kantoorstenograaf Duitsche taal: de dames L. Wijminga, IJmuiden en L. G. D. Kemperman, Driehuis; Kantoorstenograaf Fransche taal: Mej. A. Vuyk, Umuiden- Oost; Kantoorstenogfraaf Engelsche taal: Mej. J. M. de Zoeten, Velsen-Noord; Kantoorstenograaf Nederl. taal: de dames J. v. d. Harst, C. Th. E. H. van Hoogen, A. Rooze, IJmuiden; G. L. Folkerts, G. E. van Laar, IJmuiden-Oost; Machineschrijvende dames W. Bakker. C. H. Heida, Vei sen; G. E. van Laar, IJmuiden-Oost en de heer J. A. Woud huizen, IJmuiden. Allen ontvingen hun opleiding van den heer 3. C. Cramer Jr., Noorderkade 88, IJmuiden Telefoon 43S0 er bijtijds bij! en laat uw banden vulcaniseeren of ze voorzien van nieuwe loopvlakken. Onze z hiervoor speciaal ingeisjpht en dus Uw aangewezen adres! le Klas Rijwielreparatie-inrichting BEGIJNESTRAAT 14—Ié, BEVERWIJK inleveren I Voortaan 'n doos Erdal No. 20 (van 16 cent alléén bij inlevering van een ledige Erdal-doos. Schoenen geen langer mee... door ERDAL

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4