Haarlemsche Courant Worosjilofsk in Duitsche handen. Jekaterinofska 287o Jaargang No. 182 X Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal S,<2, ftanco p. post 3,73, loss8 nummers 6 cent. Advertentlën S—15 m.m. 3.— elke m.ra. meer 20 cent. Reclames dubbele pry®. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. man. Kennemer Bdltte 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Ultff.t Grafische Bedrijven Damlate. Wnd- Hoofdredacteur! J. V. BAUDEWTN8. Nieuwsblad voor Noord-Holland Vöensdag 5 ïugustus 1942 Bnrean* Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724. 11825. Soendapleln 12230. Postgiro 13195». Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- Duitsche troepen bereiken de Koeban Luchtactie lot aan den Kaukasus Slachting onder de Sovjets bij Woronesj. Het opperbevel van de Duitsphe weer macht maakt bekend: Ten Oosten van de Zee van Azof braken Duitsche divisies den tegenstand van de deels nog taai strijdende bolsjewistische achterhoeden. Snelle formaties van het leger e.n van de Waffen SS hebben in on verschrokken opmarsch op verscheidene plaatsen de rivier de Koeban bereikt. Be industriestad Worosjilofsk werd na hevige straatgevechten ingenomen. Formaties van de luchtmacht vielen terugtrekkende vijandelijke colonnes met vernietigende uitwerking aan en bombardeerden overdag en des nachts vijandelijke vliegvelden, transportbe wegingen en spoorwegcomplexen tot aan de Noordelijke uitloopers van den Kaukasus. Tusschen de S a 1 en de Don drin gen Duitsche en Roemeensche troepen verder naar het Oosten op. W o 1 g a-scheepvaart werd een Sovjet- tankboot tot zinken gebi'acht. In de groote bocht van dén Don zetten de bolsjewie ken hun vergeefsche tegenaanvallen voort. In het gebied van R z j e f werden nieuwe vijandelijke ontlastingsaanvallen in hard nekkige gevechten afgeslagen. Aan het front van de Wolchof en voor Leningrad hadden eigen aanvalsonder- nemingen plaatselijke successen. In de Fin- sche Golf werden twee bolsjewistische mij nenvegers door bommen tot zinken ge bracht, een andere werd beschadigd. In Egypte bestookten Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 2 op 3 Augustus en Maandag overdag Britsche- vliegvelden en veldkampen bij Alexandrië met bommen. In Noord-Afj-ika en boyen Malta werden iji luchtgevechten n«gen Brit sche vliegtuigen door Duitsche jagers zon der eigen verliezen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië viel de luchtmacht Maandag weer belangrijke militaire inrichtingen' en vliegvelden in de Midlands alsmede aan de Oost- en Zuidkust van Engeland ten deele in scheer- vlucht aan. In de wateren van Torquay werden Maandagnacht door gevechtsvlieg tuigen yoltreffers geplaatst op drie koop vaarders van een Britsch convooi. In het gebied van de Koeban. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht meedeelt, zijn de Duitsche troe pen in het gebied van de Koeban bezig de terugtrekkende bolsjewieken te achtervol gen. Terwij] hier en ten Zuiden van den benedenloop van de Don de Duitsche aan val over een breed front aan terrein wint, ondernemen de bolsjewieken' vergeefsche ontlastingsaanvallen in den Noordelijken sector, Aanvallen van de luchtmacht brach ten een merkbare verlichting voor de Duit sche troepen, die- in een door voortdurende regen zeer modderig geworden terrein, moesten vechten. Duitsche jagers schoten 45 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Aan het omsingelingsfront van Leningrad werd een plaatselijke Duitsche aanval met succes ondernomen. Ook in dit gebied be moeilijkten de aanhoudende regenbuien het optrekken der Duitsche troepen. In lucht gevechten schoten Duitsche jagers boven den Noordelijken sector 39 bolsjewistische vliegtuigen heer. Woronesj. Sinds vier weken is Woronesj stevig in Duitsche handen. Alle pogingen der bolsje wieken, deze belangrijke stad door massale aanvallen van talrijke divisies en pantser- brigades te heroveren, werden door den Duitschen afweer verijdeld. Ruim 800 pantserwagens verloren de bolsjewieken bij de Duitsche afweer- gevechten alleen in dezen gevechtssec tor. Duizenden en nog eens duizenden bolsjewieken bleven voor de Duitsche stellingen dood liggen. Een Duitsche divisie, overwegend be staande uit Opper-S.ilezische infanteristen, heeft aan het bruggehoofd van Woronesj dagenlang standgehouden tegen de aanval len van zes vijandelijke divisies en drie pantserbrigades. Tot 36 malen per dag her haalden de bolsjewieken hun aanvallen, die alle mislukten door het geconcentreerde afweervuur der Duitsche wapens. Ook het 'optreden van sterke artillerie en luchtstrijd krachten vermocht den bolsjewieken geen succes te bezorgen. De strijd in Egypte Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front optreden van patrouilles. Tijdens verscheidene luchtge vechten hebben Duitsche jagers drie Spit fires en drie Hurricanes neergeschoten. Formaties vliegtuigen van de As bombar deerden vliegvelden op Malta en vernietig den drie Britsche toestellen. Besprekingen door Fransche autoriteiten Laval is gistermiddag naar Vichy terug gekeerd. In een communiqué wordt gezegd, dat hij gedurende zijn verblijf te Parijs be sprekingen met vertegenwoordigers der Duitsche bezettingsautonteiten heeft gehad. Pétain heeft Maandag den staatssecreta ris voor de marine, admiraal Auphan en minister Romier ontvangen. Voorts heeft Pétain een langdurig onder houd gehad met den "Opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten, admiraal Darlan Japanners veroveren twee steden in Tsjekiang De m het Zuiden van de provincie Tsje kiang opereerende Japansche strijdkrachten rijn de stad Soeitsjang binnengetrokken, na ongeveer 500 man vijandelijke troepen op vijf km. ten Noorden van de stad te hebben verslagen. Tijdens de operaties in het Zuid-Westen van de provincie Tsjekiang hebben de Ja pansche troepen Soeng-Jan veroverd. Vol gens bericht uit Tsjoengking zijn de Japan sche luchtstrijdkrachten de laatste dagen Pijzonder actief geweest in de provincies Foe Kien, Tjekiang en Honan. Nieuwe bestüursindeeling op Java De Japansche militaire autoriteiten heb ben op Java een nieuwe bestuursindeeling ingevoerd. Volgens deze nieuwe indeeling worden de z.g. Oostelijke. Centrale en Wes telijke provincies, zooals zij onder Neder- landseh bestuur stonden, opgeheven Java en Madoera worden thans verdeeld in de gebieden Djokjakarta en Soerakarta. als mede in 17 provincies en een district Bata via. Elk der provincies is onderverdeeld in Prefecturen, districten, steden en dorpen. Zooveel mogelijk zullen de oude bestuurs- hcpalingen bestaan blijven. Voor de acht Provincies van Sumatra hebben de Japan sche militaire autoriteiten aldaar Japansche gouverneurs benoemd. Worosjilofsk en de Koeban Li verband met het feit, dat Duitsche troepen den Koeban bereikt hebben, deelt het opperbevel der Duitsche weer macht mede, dat de belangrijkste grond stoffen van het Koebangebied petro- 1 e u m, ijzererts en cementmergel zijn. De productie van aardolie en de levens middelennijverheid zijn de belangrijk ste takken van industrie. In de stad Wo rosjilofsk bevindt zioh een aantal be langrijke fabrieken, vooral op het ge bied van levensmiddelen-, metaal- en textielindustrie. in stormloop genomen. Duitsche infanterie zwemt de Jeja over. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, zijn de Duitsche troe pen den derden Augustus ondanks ver bitterden afweer der bolsjewisten tot in de stad Jekatarinofska doorgedrongen en deze in stormloop genomen. Om deze niel ver van de bocht van Jeisk liggende plaats te bereiken, zijn de Duitsche infanteristen in vermetelen opmarsch zwemmend over de rivier Jeja getrokken. Britsche schendingen van Zweden's neutraliteit De afdeeling luchtafweer van den Zweed schen defensiestaf qjaakt bekend, dat een Engelsch vliegtuig Dinsdagmorgen in de Zweedsche provincie Jaemtland over de Zweedsche grens vloog en terstond daarop op Zweedsch gebied neerstortte. De bestuur der kon zich met de parachute in veiligheid brengen eh werd door Z.yeedsche militairen gearresteerd. Het Duitsche nieuwsbureau deelt mede: Binnen het bestek van het door de oorlog voerende partijen van beide kanten goed gekeurde Zweedsche verkeer op Amerika zijn de Zweedsche schepen Uddeholm en Argentina met een lading lijnkoeken, katoen koffie en rijst op weg van Brazilië naar een Zweedsche haven, op 6 Juli voor de Noor- sche kust op mijnen geloopen en gezonken. Opvarenden bereikten na 14 uur in boo- texj het land. Er werden drie man vei-mist. Oo 5 Juli was door de Duitsche luchtver- kênning in het Noorden van het Skagerrak aan de Zuidkust van Noorwegen een Brit sche duikboot gemeld. Aangezien de onder gang der beide schepen op een overeenge komen koers is geschied, welke den beiden gezagvoerders ate gevaarloos bekend stond, hebben zij eensgezind de overtuiging uitge sproken, dat het hier Britsche mijnen be trof, welker aanwezigheid verklaard kan wogden door de Britsche duikboot die ge zien was. De Engelschen hebben voor deze onder neming tegen de Zweedsche scheepvaart een tijdstip uitgekozen, waarop de duikboo- ten van hun bolsjewistische bondgenooten Zweedsche schepen in Zweedsche territo riale wateren torpedeerden en Engelsche vliegtuigen in Zweedsch-Deensche wateren herhaaldelijk mijnen hebben laten vallen Geheime zitting van het Lagerhuis Verklaring van Attlee Sir Staffoi-d Cripps heeft Dinsdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de plaatsver vangende ministerpresident, Attlee, een verklaring wilde afleggen, die „het best in een geheime .zitting kon worden bekend ge maakt". Vervolgens ging het huis over tot een geheime zitting. Naar de Britsche berientendienst meldt, is de geheime zitting slechts van korten duur geweest. Het huis kwam verder weer in gewone zitting bijeen. De minister van binnenlandsche zaken, Morrison, verzocht het Lagerhuis nog heden in alle lezingen een wetsontwerp goed te keuren, dat de Amerikaansche autoriteiten machtigt, alle misdrijven, die onder de leden der Amerikaansche strijdkrachten in het vereen igd Koninkrijk mochten voor komen, te berechten. Round Table Conferentie in Indië Naar Reuter uit Bombay meldt, zou Gandhi zich bereid hebben verklaard deel te nemen aan een door den liberalen leider Saproe voorgestelde round-table conferentie. GEN.-MAJ. JULIUS VON BERNUTR GESNEUVELD. Midden in een geweldige operatie is generaal-majo.or Julius von Bermuth als chef van den generalen staf van een pant- serleger gesneuveld. Hij is van een vlucht naaf/her. ver in den rug van den vijand op gerukt pantsercorps, dat hij persoonlijk een belangrijk bevel wilde brengen, niet terug gekeerd. Als schitterend voorbeeld staat hij voor zijn soldaten: een krachtige persoonlijkheid, die allen boeide, een soldaat uit roeping, die trofsch de „bloedorde" droeg, een generaal, die zich reeds in den Poolschen veldtocht had onderscheiden, in Frankrijk door zijn dapperheid het Ridderkruis verwierf en in den Russischen winter in een der belang rijkste sectoren van het geheele Oostelijk front op een verantwoordelijke post streed, en die thans op het groote offensief in het Zuiden als eerste adviseur den opperbevel hebber van een pantserleger ter zijde stond SPAANSCHE ARBEIDERS NAAR DÜITSCHLAND. Dinsdag zijn 490 Sg^ansche arbeiders per extra-trein uit Murcia vertrokken om iri Duitsckland te gaan werken. Bij hun af scheid waren tal van autoriteiten aanwezig. AaJX het Oostelijk front. Terwijl de pioniers aan de herstelling van de brug werken, gaat de opmarsch der bespannen voertuigen op de doorwaadbare plaats verder. (P.B.Z.-v. Eijsden-p.k. Jesse-Pax Holland-c) Leeds, Leicester, Lowestoft cn Middlesborougli Bommen van zwaar kaliber Omtrent de Maandag ondernomen aanval len van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Groot-Brittannië, deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht nog mede, dat de Duitsche machines verscheidene steden van de Midlands met bommen van zwaar kaliber bestookt hebben, o.a. Leeds, Middlesborough, Leicester en Lowestoft. Ook vliegvelden wer den aangevallen. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Critiek op de Londensche effectenbeurs. De gebreken van de kapitalistische eco nomische structuur en haar beginselen in oorlogstijd hebben den laatsten tijd tot veelvuldige aanvallen geleid op de Londen sche effectenbeurs als een der bolwerken an het kapitalisme. Uit deze aanvallen blijkt, dat de beurs niet voldoet aan de functies van een regulator der kapitaal markt in een min of meer gedirigeerde economie, zooals de oorlogstoestand deze nu eenmaal vereischt. Inziende, dat hieruit revolutionnaire eischen zouden kunnen, voortvloeien, welke het bestaan van de Londensche beurs zouden kunnen bedrei gen, tracht de City haar aanvallers den wind uit de zeilen te neihen. Tot dat doel publi ceert Fin. News een hervormingsplan voor, de effectenbeurs. Het ongeduld in Br.-Indië stijgt. Merkwaardige uitlating van Gandhi. In Britsch-Indic wachten millioenen en millioenen werklieden, koelies 'en knechten met ongeduld op het begin van de door Gandhi aangekondigde burgerlijke onge hoorzaamheidscampagne. Deze beweging zal in de Indische fabrie ken stakingen uitlokken, die zware gevol gen kunnen hebben voor de oorlogsindustrie en de geheele productie in de war zouden kunnen sturen De door Gandhi aangekondigde beweging werd door het uitvoerend comité van het Congres, dat de meerderheid van het Indi sche volk vertegenwoordigt, goedgekeurd Hoewel het Congres slechts voorstander is van een beweging van lijdzaam verzet, sluiten de politieke centra de mogelijkheid van sporadische onlusten niet uit diè door zekere Mohammedanen zouden kunnen uit gelokt worden. In een artikel, dat te Bombay werd ge publiceerd, heeft Gandhi verklaard, dat de ontevredenheid der Indiërs over liet uit blijven van de algeheele onafhankelijkheid wel eens zou kunnen stijgen in die mate, dat zij de Japanners hartelijk zouden ont halen, wanneer dezen het land zouden bin nenvallen. DIENST GAAT VÓÓR ALLES. Veldwachter arresteerde zijn eigen vrouw. In een kleine Zwltsersche „gemeente nam den laatsten tijd de diefstal van veldgewas sen sterk toe. De dievenbende ging hierbij bijzonder sluw tewerk, zoodat de veldwachter er niet in slaagde hen op heeterdaad te be trappen. Waar hij zich 's avonds ook opstelde, steeds hadden de diefstallen juist aan den anderen kant van het dorp plaats, Op een avond, toen hij bij een koolveld de wacht hield, kwam het jMan bij hem op zijn standplaats in den loop van den nacht meermalen te veranderen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Thans scheen hij meer geluk te heb ben. Nauwelijks had hij zich in de buurt van een groentenkweekerij verdekt opgesteld of hij ontwaarde een vrouwelijke gestalte, die een grooten zak met groente vulde. Hij hield haar aan enarresteerde zijn eigen vrouw' Thans begreep hij waarom hij den laatsten tijd zulke heerlijke groente had kunnen eten. Omdat hij zijn vrouw altijd had medegedeeld waar hij in geval van nood te bereiken was, kon zij haar diefstallen zonder vrees voor ontdekking uitvoeren. Op zijn nieuwe plan was zij echter niet voorbereid. Eerlijk als goud liet de veldwachter zich niet door de tranen van zijn vrouw vermur wen, doch maakte proces-verbaal op. De rechter veroordeelde haar tot een voorwaar delijke straf plus schadevergoeding, terwijl zij de bestolenen bij den oogst moet helpen. De eerlijke veldwachter kreeg een pluimpje. Zijn taak is hu uitgebreid met het toezicht houden op zijn vrouw, wat hem als recht geaard echtgenoot niet zwaar zal vallen. KORT NIEUWS De Roemeensche staatscourant publi ceert een. decreet van den leider van den staat, waarbij 15 generaals en 18 kolonels op pensioen worden gesteld. Onder hen be vinden zich de vroegere .chef van den gene- ralen staf. generaal Jacobici en 10 divisie- generaals. Naar gemeld wordt is tysschen Gross- wardein en Klausenburg in Roemenië een grot ontdekt. Het zou een der grootste grotten ter wereld zijn. Paus Pius XII heeft den chef van het Spaansche luchtwappn, generaal Roa, en kolonel Nunez in. particuliere audiëntie ontvangen. Baldur von Schirach heeft Dinsdag op den Ballhausplatz te Weenen de delegatie Turksche journalisten ontvangen, die thans op uitnoodiging der regeering in Duitsch land vertoeft. Duitsche maatregelen aan de Europeesche^W estkust Indrukwekkende serie defensiewerken Eenige dagen geleden hebben de Rijks minister voox bewapening en muntie, Speer, en de commandant van de Leibstandarte „Adolf HitleriJ, de generaal der Waffen-SS, Dietrich, vergezeld van den marinebevel hebber, eenige der krachtigste versterkings- werken bezocht, die tot verdediging van de kust van het Europeesche vasteland zijn aangelegd. Voor en achter de reusachtige stukken geschut rijt zich batterij aan batterij. Uit de lucht, van land noch van zee uit, is iets. opvallends te zien. Er is echter geen doode hoek, de draagwijdte der stukken van de eene batterij doorsnijdt die van de volgende- De -aanvaller kan landen, waar hij wil, hij wordt in elk geval gepakt: Allereerst door de mijnversperringen op zee, door de zoek lichten en het vuur der zwaarste, zware, middelzware en lichtere marine-artillei-ie. Zou het afzonderlijken aanvallers toch nog gelukken er door te komen, dan wachten nieuwe wapens en afweermaatregelen op hen: landxjxijnen, zwaar gebetonneerde ma- chinegèweerhesten. prikkeldraadversperrin gen en vervolgens handgranaten, vlammen werpers en handvuurwapens. Voor het ge val de aanvaller er de voorkeur aan mocht geven troepen uit de lucht te landen, zijn de versterkingswerken in staat naar voren, naar achteren, naar links en naar rechts gelijktijdig aanvallen van allerlei aard af te slaan. Onmiddellijk achter de yerster- kingswei-keh der marine beginnen de diepe verdedigingslinies: van het leger en de lucht macht. Nieuwe generaal-kwartier- meester in Engeland Het Britsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat luitenant-generaal Sir Riddell Webster de opvolger zal zijn van generaal Sir Walter Venning als generaal-kwartier- meester van het leger. Webster is de man, die bij den Britschen aftocht, uit Duinkerken den terugkeer van de Britsche expeditiestrijdkrachten naar Engeland organiseerde. Hij aanvaardt zijn ambt op 14 Augustus. Verbod tot het houden van duiven. Treedt in werking op Vrijdag 7 Augustus a.s. In het verordeningenblad" is opgenomen een erordenlng van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende •erbod tot het houden van duiven. Hij die duiven houdt, moet deze binnen een week slachten, de pooten, waaraan een ring is bevestigd bij den burgemeester inleveren en zijn slag onverwijld sluiten, waarna de burgemeester de slagen verzegelt en onder zoekt of de ringen van alle ten gemeente huize geregistreerde duiven zijn ingeleverd. De in- en uitvoer van duiven is verboden. Hij hij wien een duif binnenvliegt of die op andere wijze een duif daadwerkelijk in zijn bezit krijgt, moet deze met de zich bij de duif bevindende berichtkokers en mededeelingen. aan den dichtsbijzijnden burgemeester afge ven. Pootringen en dergelijke mogen niet worden afgenomen. De burgemeester dient er voor zorg te dra gen. dat duiven zonder eigenaars of verwil derde duiven onverwijld worden gedood. Hij die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met een bepaling van deze ver ordening, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste drie maanden, doch ten hoog ste van vijf jaar; in bijzonder ernstige geval len kan tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren woren opgelegd. Hij die kennis krijgt van het ongeoorloofde houden van duiven en zulks niet onverwijld aan den burgemeester aangeeft, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. De bepalingen van deze verordening zijn •niet van toepassing ten aanzien van: a. duiven, welke door de Duitsche weer macht worden gebruikt of in beslag zijn ge nomen; b. duiven, welke door den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor financiën en eco nomische zaken) wegens h/ar bijzondere fok waarde zijn vrijgesteld en met betrekking tot welke de aan de vrijstelling verbonden voor waarden worden nagekomen; c. duiven, welke in dierentuinen worden gehouden, op een zoodanige wijze, dat zij niet kunnen wegvliegen; d. lachduiven, welke in afzonderlijke kooien worden gehouden. Deze verordening treedt in werking op Vrij dag 7 Augustus, op welken datum de verorde ning 140/1941 betreffende het houden van dui ven huiten werking treedt. BEKENDMAKING. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. - Het bureau van den Weermachtsbevelhebber in Nederland maakt het volgende bekend: De marinebevelhebber in Nederland verleent op grond van de verordening van den Rijkscommissaris 100/41 inzake bijzondere maatregelen ten behoeve van de kustverdediging vrijstelling van de verordening voor het in het afgesloten febied liggende deel van het Merwede- anaal van Amsterdam tot 't kruispunt met den weg naar Bussum. Het opengestelde stuk van het Mer- wedekanaal mag door watersportvaar tuigen tusschen zonsopgang en zons ondergang bevaren worden. Ir. W. Terpstra overleden. In den ouderdom van 53 jaar is Maandag te Utrecht overleden, ir. W. Terpstra, tech nisch directeur van de Nederlandsche Jaar beurs. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Don derdag 12 uur op de begraafplaats Den en Rust te Bilthoven. Op 4 September 1889 werd de overleden technische directeur van de Nederlandsche Jaarbeurs geboren. Nadat hij in Delft had gestudeerd, trad hij. na zijn ingenieurs examen, in dienst bij de spoorwegen en was hij allereerst werkzaam bij den Woltjerspoor- weg in Groningen en later bij het bureau voor waterleidingen. Op 22 April 1919 trad hij in dienst als hoofd van den technischen dienst bij de Nederlandsche Jaarbeurs als opvolger van ir Tollenaar. Toen de reorga nisatie bij de Jaarbeurs op 1 Mei 1940 haar beslag kreeg, werd de heer Terpstra benoemd tot technisch directeur van de Jaarbeurs. Hij heeft een groot aandeel gehad in den bouw. zoowel van het eerste als van het tweede en derde gebouw van de Jaarbeurs. Ook was hij architect van de groote machinehal en de tusschenh'al. In ir. Terpstra verliest de Jaar beurs een zeer bekwaam functionaris, die volledig op de hoogte was van de technische eischen. die deze instelling stelt. Reist niet op Zaterdagmiddag In verband met de overstelpende drukte die de spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te verwerken krijgt, wordt van bevoegde zijde op het volgen de gewezen: ;ers wordt in hun "uiig moge- Zaterdag middag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apel doorn te 15.04 (trein no. 1841) en rich ting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut Zaterdagsmid dags moeten reizen wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinen" gebruik te maken, die, in verband met de vacan- tiespreidng, reeds van 4 Juli af in dien?' gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient he aanbeveling te trachten Zaterdagsmid dags vóór 12 uur de plaats van bestem ming te bereiken, of te reizen na 19 uur Zondags worde bij voorkeur tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur ge reisd. Echter niet na 19 uur. Bussen rijden er, zooals bekend, Zondags niet. De rijwielbandenprijsvraag bracht goede oplossingen Evenwel is optimisme ongewenscht Men zal zich herinneren, die eenigen tïid geleden een prijsvraag is uitgeschreven dö<pr het centraal instituut voor de industriali satie, waarbij gevraagd werd een rijwiel band te construeeren, die den normalen rubberband zou kunnen vervangen. De be langstelling voor -deze prijsvraag is bui tengewoon groot gebleken. Er is door alle Inzenders naar gestreefd de moeilijkheden, welke zich door het gebrek aan normale rij wielbanden voordoen, op de best denk bare wijze te overwinnen. De taak van de jury is niet eenvoudig geweest. Haar beslissing zal bovendien ge volgd moeten worden door een onderzoek of de noodige grondstoffen ter beschikking kunnen worden gesteld voor de vervaardi ging van de voor de praktijk geschikt ge achte vervangingsbanden. Het is geenszins zeker, dat dit op beteekenende schaal mo gelijk is. Tot optimisme ten aanzien daar van bestaat allerminst aanleiding. Zelfs indien de materialenpositie de vervaardi ging van yervangingsbanden op eenigszins groote schaal zou toestaan, zullen deze ban den toch nog distributiegoed moeten blij ven. Het publiek zal ze dus niet vrü kun nen lcoopen. Men kan, wanneer tot fabri- cage wordt overgegaan, slechts hopen, dat de kahsen op een toewijzing van een band iets grooter worden en dat wellicht ook dengenen, die thans niet voor een toewij zing in aanmerking komen, een vervan gingsband in uitzicht kan worden gesteld. Voorts is het duidelijk, dat bij vervaardi ging op groote schaal zich nog onverwachte moeilijkheden kunnen voordoen. Daarom dienen eei-st nog de fabricage-methoden te worden bestudeerd, terwijl verder eventueel machines en machine-onderdeelen voor die fabricage moeten worden aangeschaft. De uitslag. De jury is van oordeel, dat de inzending onder het motto ..Libra" onder de huidige omstandigheden de beste kansen biedt op een bruikbare en uitvoerbare oplossing van het vraagstuk van den vervangenden rij wielband. Gebleken is echter, dat deze in zending buiten mededinging heeft plaats gehad, zoodat aan den inzender geen eersten prijs kan worden toegekend. De inzendingen onder de motto's ..Gertro" „Flexifix" hebben bij proefnemingen aanvankelijk gebreken vertoond, welke de toepassing in ongewijzigden vorm onmoge lijk maakten. Na wijziging in de construc tie of materialen zijn echter constructies te voorschijn gekomen, die goed bruikbaar zijn of bruikbaar kunnen worden. Op grond hiervan heeft de jury besloten de prjjsverdeeling te wijzigen en in plaats van een eersten en tweeden prijs, twee hoofdprijzen van gelijke waarde toe te ken nen ten,bedrage van ƒ100 en wel aan de 'nzendeite onder de motto's ..Gertro" en .Flexifix". Voorts zijn in plaats van vijf- prijzen van f 50.zeven prijzen van 50.toegekend aan inzenders, wier gedachten uitmuntten door originaliteit, doch onder de huidige om standigheden niet voor verwezenlijking vatbaar waren. Het zijn de inzenflers onder de motto's Bloemendaal. Zwartsluis, Apel doorn. Ressort, Stark. Veerrond en Kur- venas. Ten slotte besloot de jury een troostprijs van 50.toe te kennen aan den inzender onder het motto ..Ook voor na den oorlog", op grond van de buitengewoon goede uiter lijke verzorging van diens inzending. De banden. De Libra-band bestaat uit een dun band- stalen met thiokol bekleed loopvlak, dat ondersteund wordt door een aantal houten blokjes, waaronder zich spiraalveeren be vinden, die in de velg bevestigd zijn. Uit proefnemingen is gebleken, dat deze band zeer goed berijdbaar is. De Gertro-band heeft een houten loop- vlak, ondersteund door een groot aantal schuingeplaatst .veerende houten lamellen, die in de velg zijn bevestigd. Ook op deze constructie is octrooi aangevraagd. De eerste hiermee genomen proefnemingen brachten teleurstelling, doch na het aanbrengen van een loopvlak heeft de band bij latere proe ven voldaan. De Flexifix-band bestaat uit een houten hoepel, waarin de velg van het wiel vceren 's opgehangen. Op deze constructie is eveneens octrooi aangevraagd. Er zijn ver schillende uitvoeringen van veeren en loop- vlakken beproefd, waarvan drie uitvoerin gen geslaagd mogen heeten. MEN KAN NOG TERUG Bs. De Amerikaansche schrijver A. F. Voigt, dien men onderbrengen moet in den- zelfden kring waarin ook Anthony Eden thuis hoort, schrijft als hoofdredacteur van •het tijdschrift „Nineteenth Century" over oorlogsdoeleinden. Deze schrijver is geen vriend van Duitschland. Wat hij Duitsch- land en de Duitschers gunt. is niet veel goeds, maar hij heeft de verdienste van eenig begrip voor Europeesche toestanden en verhoudingen te bezitten en hij durft daarvan gebruik te maken om te zeggen hoe hij de toekomst ziet. Volgens dezen schrijver dan zal Engeland in geen enkel geval in staat zijn het vaste land van Europa te beheerschen, ook met wanneer Duitschland den oorlog verliest. Het verlies van Duitschland zou echter evenmin beteekenen, dat Amerika hier zijn heerschappij kan doen gelden, neen, wanneer het zoover kwam, dan zou Europa mét het Duitsche volk onder Russische heerschappij komen. Het. geloof dat de bolsjewisten bij de uit oefening van deze heerschappij nog eens in de richting van het liberalisme en de men- schelijkheid zouden kunnen afzwenken, noemt Voigt erg onnoozel. Het kan zijn, dat men in een van haat vervuld hart Duitschland allerlei moois toewenscht, maar zij, die er zoo over denken, moeten niet vergeten, dat Duitschland aan Neder land grenst. Duitschland zou overgeleverd worden aan plundering en moord en nog jarenlang onaer vreemde overheersching blijven. Is men dan werkelijk zoo haief om te meenen, dat de Sovjet-Unie, bü een zegevierenden opmarsch, doodeenvoudig halt zou houden bij Lemberg of Kowno? Neen. Duitschland wordt bezet. Dan halt houden bij Lobith, Keulen of Straatsburg en bij de grens een eeresaluut brengen aan deEngelsche troepen? Geen verstandig man die weet, dat de horden V3n Stalin een leger vormen, welks doel het is het bolsje wisme aan dc wereld te brengen, zal ge- looven dat het inderdaad dien kant uit zou gaan. Al te veel wordt vergeten, dat een feallieerde overwinning bij de enorme racht van het Duitsche leger slechts mogelijk ware op de troostelooze puin- hoopen der bezette landen, aangenomen altijd, dat de Britsche en Amerikaansche troepen tot een dergelijke prestatie in staat zouaen zijn. Dat laatste nu gelooft niemand die weet hoe het met hun oorlogvoering en met hun kansen gesteld is. De victorie zou dus toch werkelijk van Rusland moeten uitgaan. Wie de krant van heden nog leest, zal, met ons. overtuigd zijn dat de Sovjets op dit oogenblik wel andere zorgen hebben dan aan victorie te denken en bloedig- glorieuze opmarschen te organiseeren, maar als zij het konden dan zouden ze (zooals altijd) het volle pond nemen. Engeland dat op dit oogenblik aan de bolsjewisten reeds veel meer vrijen voet gegeven heeft, dan in het belang van dit land en volk goed kan zijn. zou met een bolsjewistischen opmarsch ook niet gediend worden. Het zou niet alleen den bolsjewisti schen beer als overbuur krijgen, maar een schier hopeloozen strijd moeten voeren tegen 'het kwaad in eigen land. Een in -zijn overwinning arm geworden land, dat reeds tijdens den oorlog liquidatie van steunpun ten gehouden heeft, en zijn heerschers- positie aan Amerika af moest staan, is wel de allerslechtste garantie tegen een over weldiging van Europa door de horden van Stalin. Het komt ons voor, dat zelfs in Engeland velen, wien het gegeven is, een gezonden kijk op de gebeurtenissen te houden, niet gaarne zouden willen, dat het dien kant uitging. Wat wil men dan wel? zal menigeen vragen. Wij zouden al is dat onbeleefd wil len antwoorden met een wedervraag: Waarom trekt Engeland niet de juiste conclusies uit de werkelijke positie waarin het verkeert? Ohurchill kan niet meer terug, maar de velen in ons land die tot nog toe verblind waren, kunnen dat wel. Jeugdige dieven te Amsterdam Na schietpartij aangehouden Eenige survellleerendè politie-agcnten ont dekten gisteravond op het rangeerterrein Watergraafsmeer drie jongelui, die bezig wa ren, goederen uit een wagon te stelen. Zoodra de jongens zich ontdekt zagon. pro beerden zij, de vlucht te nemen, doch nadat eenige pistoolschoten waren gelost, konden zij gearresteerd worden. Een der jongens had een schot in een been gekregen en moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Bij den wagon werden eenige pakken met shag aan getroffen. Enkele dagen geleden werd een inbraak ge pleegd in een opslagplaats aan het Zeeburgor- pad, waarbij voor ongeveer duizend gulden aan lams- en veulenvellen werd ontvreemd. De politie is er gisteren in geslaagd, de vel len op to sporen en de dieven ten getale van vier en bewoners van de eilanden te arresteeren. Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen door lid te worden van den Volksdienst. Arbeidsbemiddeling voor land- en tuinbouw. Plaatselijke burcauhouders ingeschakeld. Hier en daar in het land schijnt onder de werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf onrust te bestaan ten aanzien van de ar beidsvoorziening. Het dikwijls vermeende tekort aan arbeidskrachten is echter vrijwel steeds een gevolg van het feit, dat de werk gevers zich niet wenden tot de gewestelijke arbeidsbureaux. Daar een spoedige bemid deling er toe kan bijdragen, dat aan de on middellijke behoefte kpn worden voldaan, wordt de aandacht van belanghebbende werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf er op gevestigd, dat de plaatselijke bureau houders voor die bemxddeling thans zijn ingeschakeld. De boeren, die zich voor hun bedrijfsaan- gelegenheden toch al regelmatig wenden tot den P. B. H. in hun district, kunnen zich nu bok tot dezen ambtenaar wenden voor het aannemen van arbeidskrachten. Zij dienen ten kantore van den P. B. H. een formulier in te vullen, dat de plaatselijke bureauhou- der vervolgens doorzendt aan het geweste lijk arbeidsbureau. Op deze wijze kunnen de werkgevers ervan verzekerd zijn, dat aan hun oogenblikkelijke behoefte aan ar beidskrachten zoo spoedig mogelijk wordt voldaan. De werkgevers, die hun arbeids- behoefte zelf reeds aan het gewestelijk ar- bexdsbureau hebben opgegeven, behoeven 7-uhcs begrijpelijkerwijs niet nogmaals aan de P. B. H. op te geven. OPSPORING VERZOCHT. Dc commissaris van politie, chef van den Justi- tieelen dienst B 1 te 's Cïravenhage, verzoekt de opsporing, aanhouding on voorgeleiding van George van Oogh, geboren te Rotterdffm 20 Juni 1919. loopkneoht. wonende te Rotterdam, Zwarte Paardenstraat 102 b. H1J werd aldaar op 30 Juli ).l. door zijn patroon uitgezonden met een bedrag van ongeveer 5400 gulden, bestaande uit 40 bank biljetten van honderd gulden, 40 van tien, en o.m. twintig van 25 gulden. Hij keerde tot heden niet terug. HIJ heeft een hecrenrljwlel merk „Pon" van zijn patroon bij zich. Verduistering wordt vermoed. Signalement: lang plus minus 1.75 meter, slank postuur, donkerblond haar met scheiding in het midden. Hij was blootshoofds, droeg blauw ge streept colbertcostuum cn lage Zwarte schoenen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1