Nieuws uit IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Omstreken Opnieuw naar de Katoenboot. BUBBELTJE EN KNOR Allouez wint de draverij. Oome Jan is eigenwijs en slaat raadgevingen van geleerde in den wind. Hoe moet een duiker van een flinke diepte worden opgehaald? „Ineens"! zei Van Drimmelen... Directeur Doeksen aan de telefoon! In IJmuiden werd bij de bergingsmaatschappij met aandacht geluisterd, „Ik moet Jan van Drimmelen hebben", zei hij. „Van een bui- tenlandsche maatschappij heb ik bericht gehad, dat de West Arfada weer zal worden onderzocht. - Ze hebben den gerou- tineerdsten duiker noodig. Laat Jan van Drimmelen naar Terschelling komen!" Nieuwsgierig vroeg Oom Jan zich af wat de buitenlanders in hun schild voerden. De West Arfada? Dat was de katoenboot, die in de buurt van Terschelling op een mijn was geloopen. Het gebeurde in den oorlog van 19141918. Het groote schip was in de mijnenvelden ge raakt. Het had een treffer gekregen, maar bleef nog drijven. Een sleepbootje was het mijnengebied binnengevaren om dé rijke buit te bergen. De poging mislukte echter, omdat de boot opnieuw door mijnen werd geraakt. Een daarvan deed het schip naai den kelder gaan. In oorlogstijd, onder zeer gevaarlijke om standigheden, is Oome Jan op het wrak aan den slag geweest. Er was hem verteld, dat het schip de rijkste lading vervoerde, die tot dusver op zee was getrampent. Het was stampvol katoen, De gevaren ten spijt heeft Van Drimmelen er een jaar lang gewerkt en het gelukte hem voof- een kapitaal aan balen katoen op te geven. Toen in de na bijheid van dezelfde reederij een wijnboot ten onderging liet hij het schip echter in den steek. „Het vet was er af." Bovendien waren de ijzeren banden van vele balen gesprongen, aangezien de katoen door het zeewater uitzette. En nu zou er weer een poging worden gewaagd? Jan van Drimmelen kon het zich nog niet goed voorstellen. Maar hij ging naar Terschelling en vandaar met een sleepboot, die vier uur recht op zee moest stoomen, naar het wrak. waarvan de plaats door enkele boeien was aangegeven. Gedurende een paar dagen was hij met het onderzoek bezig.-Den derden dag kwa men er twee heer en en een buitenlandsche duiker, die een levepdige belangstelling toonden. Den volgenden morgen gingen zij bij goed weer mee naar de katoenboot. Oome Jan dacht, dat de vreemde duiker -wel naar beneden zou gaan. Maar deze maakte er-geen aanstalten toe. Voor alle zekerheid vroeg Van Drimmelen hem nog even of hij van plan was te duiken. De man bedankte echter voor de eer. „Jij niet, ik wel!" dacht onze verteller en hij ging zich aankleeden, Toen kwam ee.n: van de gasten bij hem, die een „geleerde" bleek te zijn. Van Doeksen als tolk gebruik makend, wilde hij aanwijzingen geven. „Zeg tegen den duiker, dat Van Drimmelen spitste zijn ooren. Wat had die geleerde te vertellen? Doeksen ver taalde het. „Zeg tegen den duiker, dat hij, als hij op de groote dieptje is en wil op komen, eerst een kwartier wacht...." „Wat-blief?", vroeg Oome Jan verbaasd. „Eerst een kwartier wachten herhaalde de tolk. „Wachten? Waarom? Nou zullen we wat beleven!" Doeksen knipoogde. „Zeg tegen aen duiker, dat hij dan moet opseinen." Van Drimmelen vertrouwde zijn ooren niet „Is hij halverwege, dan moet hij weer een kwartier wachten. „Kunnen we onzen tijd niet beter gebrui ken, dan elkaar vdor den gek te houden?' vroeg Van Drimmelen sarcastisch. „M,oeten e nog langer naar dien onzin luisteren?" Blijf maar kalni, wenkte de tolk, „Als hij een kwartier wacht, dan gaat de' groote druk, ijie hij heeft, weg." „Hij kan van mijzeg dat maar tegen i"; antwoordde Oome Jan laconiek. „Wat zegt de duiker?" vroeg de geleerde. „Hij wil er wel 'ns wat meer van weten", zei de tolk. Oome Jan lachte. Je kunt niet alles ver talen. De geleerde vertelde verder: „Hij moet het zelf weten, maar er zijn al eenige dui kers op zoo'n diepte gestikt, omdat ze te hard naar boven kwamen." „Zie-zoo, Jan, dat zal ik er, nu eens voor rer hebben." dacht Van Drimmelen! Hij liet zijn glas vastdraaien. Hij sprong van den ladder af en liet zich langs een boeilijn zakken. Eenmaal bij het wrak ge komen onderzocht hij dit weer. Toen hij klaar was wilde hij eens toonen wie Jan van Drimmelen nu eigenlijk was. Hij draaide zijn fontein een beetje dicht. Zoo bleef de lucht in het pak. Op! seinde hij en fluks draaide hij zijn fontein vaster. „Nu zullen we wat beleven! dacht hij. De lezer moet hierbij bedenken, dat er geregeld lucht werd toegevoegd, terwijl er niets uit het NOG EEN MAANDJE Dra zal de voetbal rollen gaan. Ik moet met kracht de lust weerstaan Om nu reeds te beginnen. Ik vraag me zelf reeds menigmaal: Spreek nu eens duidelijke taal; Wie zal „den eersten" winnen De-clubs zijn blijkbaar weer actief. En nemen zorgen maar voor lief. Ze zullen straks paraat zijn. Ze trainen of 't om 't hoogste gaat En toonen zich tot veel in staat. Ze willen niet te laat zijn En Jan Supporter vraagt zich af Wat 't vorige seizoen hem gaf. Zal 't ditmaal beter wordèn Wordt 't doel nóg beter straks bewaakt, En worden er méér goals gemaakt Hij let al op de borden Het groote competitierad Heeft nu voldoende rust gehad. Het spel gaat weer beginnen. Nog rpaar één maand, we -leeren wel Bij onze liefde voor hét spel Steeds aan. geduld te winnen pak ging. De hoeveelheid werd -dus grooter dan normaal en verantwoord was. Wie eenigszins met duiken op de hoogte is, weet hoe gevaarlijk het kan zijn, Er.behoeft maar één misrekening te zijri gemaakt om een ongeluk mogelijk te doen worden. Snel ging de duiker naar boven. Steeds- vlugger ging het. Op de bergingsboot moest men alle krachten inspannen om signaal lijn en luchtslang „door te halen". In span ning wachtte men aan boord van dit schip af wat er zou gebeuren. Niemand durfde een woord te zeggen. Oome Jan als kwajon genIedereen tuurde naar de Zee en voor men hem verwachtte, zag men den duiker bovenkomen. Het was ontzettend snel gegaan! De buitenlandsche dujker en de geleerde chef stonden krijtwit op de sleepboot toe te 'zien. Toen Van Drimmelen aan boord was, kwam directeur Doeksen naar hem toe. „Jan, je verslaat ze allemaal," zei hij, „maar doe dat nu nooit meer, want d'r an ga ie „Hoor 'ns", merkte Oome Jan nuchter op, „als ik opsein van: er uit! dan ophalen en zoo gauw mogelijk. Veronderstel, dat m'n glas onder water breekt of dat ik een gat! in mijn duikerspak krijg. Dan sein ik vlie- gens op en stel je nou bs voor, dat er dan boven water wordt gezegd: „hij moet eerst een kwartier wachten. Ben ik halverwege dan weer wachten! Zoodoende kun je me, ais ik boven kom, wel meteen in de kist leggen!" Het werk van Oome Jan op de katoen boot was direct af. Maar hij kende rust noch duur. Andere moeilyke opdrachten werden hem gegeven. Daar vertellen we in de volgende artike len van. Oome Jan al uitgepraat? tyelneen, lezer, hij belaagt zelfs de eerlijk verdien de vacantie van v. B. De nieuwe bioscooppro gr ammcd s COMEDIANTEN. Het is -een bijzondere film, die in het Rex-Theater wordt vertoond. Het gaat hierbij niet om een rolprent, die enkel een avondje genoegelijke ontspanning wil geven. Er is een groote idee in verwerkt: de moedige en toch zoo moeilijke strijd om een waarachtig Duitsch tooneel. Daarom, is er veel zorg aan besteed, mede dank zij de knappe regie van G. W. Pabst, die een internationale routine heeft verworven. Er zijn nog altijd tal- rijke verkeerde begripT o'en over de waarde, de JXM2X redoeling en de moge- 'iijkheden van het too- ïeel. In onze gemeente tijn er bijvoorbeeld nog zooveel menschen, die onder „tooneel" niets anders verstaan dan het aan de loo- pende band opvoeren van kluchtige nie- mandalletjes. Vandaar, dat de vereeni- gingen soms genoodzaakt zijn toezeggingen te doen; wanneer zij verstandig zijn banen zij, als zij het groote publiek eenmaal op /de eenig mogelijke wijze hebben getrok ken, geleidelijk maar zeker een weg naar het echte tooneel. Als dit in klein verband al heel moeilijk blijkt te zijn, hoe zwaar was de opgave dan in de achttiende eeuw? De hansworst was heer en meester op de planken. Op de meest ongelegen oogenblikken kwam hij ten too- neele, ora maar te voldoen aan de eischen van een weinig'ontwikkeld publiek, dat „uit" wilde zijn en ernstig werk slechts „en passant" wilde bezien. De Duitsche actrice Karolina Neuber („Die Neutoerin") heeft daartegen den strijd aangebonden. Ze streefde naar een juiste opvatting, om aldus het Duitsche tooneel te verheffen. Vele vooroordêelen moesten er worden overwonnen, de „come- dianten" dienden eindelijk te worden er kend als volwaardige menschen, als kunste naars. Haar gedachte heeft gewonnen. Het is een dankbaar, maar moeilijk ge- fleven voor een film. Ongetwijfeld zal men ang hebben geaarzeld voor men tot de uit werking overging. Maar er; waren bekwame krachten ter beschikking, die den kracht proef zouden kunnen doorstaan. Comedianten is een film geworden, die opvalt door haar grootschen öpzet en sym pathieverwekking. Het publiek leeft zich in en volgt den strijd met aajidacht. De rollen zijn trouwéns goed bezet; we zien Kathe Doruh in den titelrol, bijgestaan door een keur van artisten als Hilde Krahl. Henny Porten (wie herinnert zich haar niex Van de „zwijgende film"?), Gustav Diessl en Richard Haeussler. Verder noemen wij Friedrich Domin, Ludwig Schmitz, Curt MuellerGraf, Harry Langewisch en Araulf Schroeder. Over den inhoud nog het volgende. Het komt tot een breuk tusschen „Die Neube- rin" en den hansworst Muller (Ludwig Schmitz); die zeer populair is en invloed rijke beschermers heeft, als den raadsheer Klupsch (Arnulf Schroeder). Deze belaagt Philina Schroder (Hilde Krahl) met on gewilde attenties, waardoor het meisje tenslotte uit het huis van haar voogd vlucht en zich tot „Die Neuberin"f wendt. Ze wordt in de theatergroep opgenomen en toont zich een actrice van groot formaat. Karo lina Neuber verwacht veel van haar, maar wordt teleurgesteld, omdat het meisje verliefd wordt op een jongen baron (Ri chard Haeussler). Zij wil trouwen en ver laat de troep. Een tante van den baron keert zich echter tegen een huwelijk en komt daardoor in conflict met „Die Neu- berin", hoewel zij haar in haar strijd steeds heeft gesteund. Karolina verwijt haar eveneens èen vooroordeel tegen actrices te hebben. De Hertog Biron (Gustav Diessl), gun steling van Czarina Anna en in feite heer- scher in Rusland, wordt gegrepen door de grootheid van „Die Neuberin" en toont, haar zijn gevoelen. Zij weigert'échter haar troep te verlaten: ze heeft een roepmg, waaraan ze zich niet mag onttrekken De zorgen worden telkens grooter. Het publiek wil een hansworst zien en bKjft weg. Juist als de nood het hoogst is. komt cr een verlokkelijk voorste] om in St. Pe tersburg gastvoorstellingen te verzorgen. Ook Philine is weer in de troep opgeno men. De film bereikt dan de climax. Maar dit kan men zoo niet zoo overtuigend vertel len als de film vermag. Daarom laten we dit terrein onbetreden. Men ga het zelf tien. of beter beleven. J. J. E. VAN BAARSEL. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Ds. L. W. Erdman zal Zondagmorgen om ..tien uur in de Nieuwe Kerk, aan de Kanaal skaat tijdens de godsdienstoefening de H Doop bedienen. Sportieve agenten hadden succes. Bij schermen en zwemmen te Amsterdam. Het was een goede gedachte van het be stuur der Poliliesportvcreeniging Velsen om enkele leden aan de Politiesportwedstrijden te Amsterdam te laten deelnemen. Zij heb ben zich er uitstekend geweerd zoodat veler aandacht op hen gevestigd werd. Wij twij felen er niet aan of hun prestaties zullen een krachtige stimulans voor de overige Velsensche leden zijn om zich nog doel treffender op de door hen uitverkoren tak ken van sport toe te leggen. J. L. v. Elmpt, waarover we eerder reeds een en ander hebben medegedeeld, kwam bij de schermwedstriiden, die in de sport zaal van het hoofdbureau van politie te Amsterdam werden gehouden, in de tweede afdeeling uit. Van de zeventien door hem gespeelde partijen wist hij er elf te winnen, waardoor hij als derde eindigde. Wanneer men in aanmerking neemt, dat er veertig deelnemers waren, begrijpt men hoe bevre digend de prestatie is. Hierdoor maakt Van Elmpt thans behoorlijk kans om tot de eer ste afdeelmg te worden toegelaten. Zijn op treden zal zeker niet zonder invloed blij ven-op de beoefening van de schermsporl in onze gemeente, in welk opzicht de' Politiesportvereeniging Velsen een vooruit- zienden blik heeft getoond. N. v..d.-Bos en J. Timmermans toonden' hun krachten bij het zwemmen. Laatstge-; noemde slaagde er in in de afdeeling C eer ste te worden. Er waren zeer vele deelne mers, zoodat zijn verrichting er alleszins mag zijn. Ongetwijfeld zien velen met belangstel ling tegemoet wat onze sportieve agenten in de komende maanden zullen weten te presteeren. Aalfuik uit Kanaal ontvreemd. Een IJmuidensche beroepsvisschers deed een onaangename ontdekking. Toen hij naar zijn in het Noordzeekanaal geplaatste aalfuik ging kijken, moest hij vaststellen dat deze door een onbevoegde was weggehaald. Hij heeft de politie van den diefstal op de hoogte gebracht en deze stelt thans een onderzoek in. Diefstal in Velserbad. In het Velserbad is opnieuw een diefstal jepleegd. Een bezoeker deed bij de politie aangifte, dat uit zijn kleedhok een portemon- naie met inhoud was ontvreemd, welke hij onbeheerd had achtergelaten. Nogmaals wordt er met nadruk aller aan dacht op gevestigd, dat het noodzakelijk is voorwerpen van waarde aan de cassa af te geven. Dan behoeft men tijdens het baden niet ongerust te zijn. Het. geval bewijst op nieuw hoe verkeerd het is een onverschillige houding aan te nemnn. De oogst van de straat. Bij de politie werd in het tijdvak van 30 Juli tot en met 6 Augustus aangifte van de volgende gevonden voorwerpen gedaan: Een heerenwinterjas met twee rijen knoopen, enkele sleutels, een geel kinder sokje, een gabardine meisjesvegenmantel, een bus vet (wagensmeer), eenige porte- monnaies, een bruine kinderschoen, een zwempak, een paar groene sokjes, een hee- renhoed, een bruine sportkous, een kinder- tascbje, vier bankbiljetten van een gulden, twee brillen, een kindergummilaars, een blauw kindersokje, een reddingsboei, een horloge, een inlegvel no. 28.217 en een ceintuur. - Aan het hoofdbureau van politie, Tibe- riusplein, zijn eiken werkdag van elf tot twaalf en van vier tot vijf uur inlichtingen te bekomen, 's Zaterdags uitgezonderd. Telefonisch worden er geen gegevens mede gedeeld. Scholieren verzorgen eigen tuintje. Door eigen arbeid respect voor' anderer werk. Wie thans langs de Kanaalstraat, by de oude P.E.N.-centrale loopt, ziet, dat de kale vlakte, waar vroeger de barakken stonden, herschapen is in keurige tuintjes. Steeds kan men daar kinderen bezig zien. Hier hebben de leerlingen uit de hoogste klassen van school I hun stukjes grond. In het voorjaar waren wij getuige van de officieele opening, waarbij het hoofd der school, de heer P. H. van Os, de hoop uit sprak, dat de leerlingen veel zorg aan hun tiiintjes zouden wijden. Dit is inderdaad ge beurd en de kinderen hebben hier veel vrijen tijd nuttig besteed. Natuurlijk zijn er ook tuintjes bij die een prachtige collectie onkruid bevatten, maar het meerendeel ziet er goed onderhouden uit. Het is een lust om de kin deren aan het werk te zien en 's avonds is oók menig ouder present om zoon of dochter te assisteeren. Met ware trots worden ons de gerooide aardappelen getoond of het maaltje spercie- boontjes, uit eigen tuin geplukt. Het is een bekend euvel, dat voor de groote stadijeugd de plantsoenen en ook par ticuliere tuinen niet veilig zijn. Vaak wordt hierop gewezen en ook in dit blad hebben wij hiervan meerdere keeren melding moeten maken. Ligt de fout echter wel bij de kin deren Juist deze schooltuintjes hebben een groote opvoedkundige waarde. De kinderen hebben een stukje grond, dat ze zelf bewer ken, waarvoor ze zelf de verantwoording dragen, enwanneer ze de opbrengst zelf mogen behouden. Dit laatste is speciaal in dezen tijd een prikkel om den grond zoo goed mogelijk te bebouwen. Hier is de kans groot, dat deze kinderen het werk en de eigendommen van de volks tuinders en de gemeente leeren waardeeren en er minder toe komen om de gewassen die daar groeien te schenden. Zou het dan ook geen aanbeveling verdie nen als de gemeente dit schooltuinwerk voor alle scholen organiseerde en de leerlingen der hoogste klassen in staat stelde ora volgend jaar schooltuintjes te laten verzorgen Wy zyn ervan overtuigd dat daardoor het z.g. vandalisme van de jeugd voor een groot ge deelte uit de wereld geholpen zal zyn. Marktprijzen. IJMUIDEN, 6 Augustus, Tarbot per kg 15.30—14.50: tong per'kg 15—8.20, kleine kabeljauw per stuk 35; kleine gul per stuk 13; roggen per 10 stuks 96—90; kleine rog oer hoop 128—124; kleine schol le soort 312—309, 2e soort 304—250; pufschol le soort 186—136. 2e soort 122—86; pieterman 300280; kleine poontjes 146—126; pufschar le soort 86—66, 2e soort 59—12 kleine griet 258; alles per 50 kg. Besommingen; trawlers: IJm. 86 Rijnstroom 15 manden f 1275; VI. 80 Gezlna 10 manden f 93S: VI. 103 Voorbode 10 manden f 813; Zk. 68 Jo hannes 15 manden f 1273; Sch. lbl Adrlaan van der Zwan 20 manden 1537; KW 158 Cornells IJsbrand Willem 15 manden 1364: KW. 1 Zes Gezusters 10 manden 886; KW 129 Ball 20 man den I 1800. Kotters: IJM. 203 i 13371: IJM. 222 t 6635. Loggers: KW. 45 f 717; KW 97 f 548; KW 173 f 900; KW 59 i 892; KW 175 f 397; SCH. 87 f 958: SCH. 245 I 117; SCH. 243 f 614. Kustvis- schers: KW 164 f 448; RO 3 f 538; HD 213 i 451; HD 220 f 906; HD 87 f 725; HD 135 f 489; IJM. 213 f 717; IJM. 343 f 585; UK 61 f 783; UK 97 f 877; UK 266 f 714; UK 59 f 907; UK 206 f 599 UK 93 764; UK 163 f 462; UK 66 f 673; UK 43 f 769: UK 109 f 863. SCHEVENINGEN. 6 Aug. Met versche vtsefi waren hedenmorgen aan de markt de motor schokker SCH 76, W- Rog met 1128 en de mo- torloggers SCH, 47 J. van Beelen met 563, SCH 260 H. Ouwehand met f 473, SCH. 110, G Groen met f 373, SCH. 15 H. Plug met f .766 en SCH. 280, H. Messemaker, met f 701 besomming De prijzen waren: Kleine schol f 149-158; puf schol f 93-107,60, beide per kist van 40- kg. V.Z.y.-dames haalden geen succes. Het IJ won met 10 Velé supporters hebben Donderdagavond den polowedstrijd van de damesconipetitie bijgewoond, n.I. V.Z.V. IY I. twee rivalen die in aanmerking voor het kampioenschap kwamen. Zij hebben dari ook een spannen- den, maar geen mooien strijd gezien, daar er van beide zijden te zwaar en te rom melig werd gespeeld. De Amsterdamsche dames waren sneller en daardoor iets ster ker, zoodat haar 10-overwlnning zeker verdiend is. Dat neemt toch niet weg, dat het ons voorkwam, dat de scheidsrechter soms eigenaardige beslissingen hamMaar' het is nu eenmaal geen gemakkelijke taak een dameswedstrijd goed te leiden. Zooals we reeds zeiden, was het Y over het alge meen .sneller, waardoor ze met uitzwemmen eerder den bal wist. te bemachtigen en direct een aanval op het V.Z.V.-doel deed: De achterspeelsters, waren echter op haai' hoede en konden den bal wegwerken. Ver scheidene schermutselingen hadden voor de V.Z.V.-keepster, Bep Blok. plaats, maar zij! beheerschte zien uitstekend en wist op den juisten tijd in te grijpen. Ook onze plaats- genooten maakten van elke gelegenheid gebruik om er met den bal tusschen uit te trekken, doch tegen de zwaar dekkende Amsterdamsche achterhoede was niet veel te beginnen. Het spel werd hoofdzakelijk op de V.Z.V.-helft gespeeld, en het gebeurde, dat er twaalf menschen voor één doel lagen. Van mooi open spel was dus geen sprake. Kansen om te schieten kregen de Y-dames maar weinig. -Bovendien was Bep Blok op haar qui-vive. Maar toch kon er niet ver hinderd worden, dat uit een langdurig ge krioel van armen en hoofden voor het do mein van de keepster eindelijk een bal in het net werd gewerkt. Dit gebeurde korten tijd na de rust.. V.Z.V. kreeg nog een kans deri stand gelijk te maken,' doch de mid- voor, C. Huisman, wierp den bal recht in de handen vari de keepster. De stand bleef 10 voor Amsterdam. Bij V.Z.V. debuteer de L. Loup, die het er niet slecht afbracht. Integendeel, zij kan een goede verdedig ster worden, als ze eerst maar wat meer balconfröle heeft. Wat het kampioenschap betreft, dit zullen de V.Z.V.'sters wel verspeeld hebben, ten zij het Y van H.P.C. I verliest. Onze plaats- genooten spelen Zonda.? den laatsten com petitie-wedstrijd in dit seizoen tegen De Kroosduikers. Hierbij zullen ze waarschijn lijk meer succes hebben. Voor dienzelfden middag is een combinatie uit het tweede en derde heeren-zevental uitgenoodigd om tegen Kroosduikers I uit te komen. VEREENIGING VRIJZ. HERVORMDEN. De voorbereidingen voor het Zondags schoolonderwijs der Vereeniging voor Vrij zinnig Hervormden zijn reeds rlink gevor derd. Zoo kan worden medegedeeld, dat he; onderricht Zondag 6 September zal worden hervat. In het geoouw aan de Tolsduiner- laan worden allen 's morgens om twaalf uur verwacht. HONKBALPROGRAMMA. Het honkbalprogramma vermeldt voor de Strawberries ae volgende wedstrijden: Za terdag 8 Augustus: StrawberriesE.H.S. 3 (terrein E.H.S.), 3.30 uur en Donderdag 20 Augustus: H.H.C. 6Strawberries, 7.15 uur. NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT. Het Nederlandsche Aroeidsfront houdt Maandagavond om acht uur een bijeenkomst voor leden en belangstellenden in café „Van der Lem" te IJmuiden Tussenbeekseweg hoek Zeeweg. Behandeld zal worden het doel en streven van het Nederlandsche Arbeidsfront. Er is gelegenheid tot het stellen ^van vragen. VELSEN Spreekuur wnd. burgemeester. De wnd. burgemeester der gemeente Velsfen is voortaan voor het publiek eiken Woensdag morgen van 10-11% uur te spreken. Geel-Zwart bijeen. De Supportersvereniging „Geel-Zwart" hield Donderdagavond haar jaarvergadering in café „Centraal" aan den Wijkerstraatweg De voorzitter, de heer J. Wesselius, herin nerde in zijn openingswoord aan het 12V2- jarig bestaan in Januari 1943 om den wensch uit te spreken, dat de toestand in het algemeen en zoowel voor de Voetbal vereniging Kinheim als voor Geel-Zwart zoo zal mogen zijn, dat er gelegenheid zal bestaan dit feit op gepaste wijze te her denken. Zooals gewoonlijk waren ook nu de no tulen en het jaarverslag van den heer H. S. de Reus, secretaris, keurig verzorgd. In hei jaarverslag werd herinnerd aan het uit stapje van de Kïnheim-jeugd naar Amster dam, waartoe Geel-Zwart had medegewerkt terwijl voorts het Midden-Kennemerland- tournooi van het vorig jaar onder vde aan dacht werd gebracht. Verder maakte-het melding van de benoeming van den heer F A van Asselt tot bestuurslid van het Midden Kennemerland-tournooi in de vacature wijlen J. Huisman, voorzitter van de B.V.V „De Kennemers". Het verslag, dat geheel sober was ge stemd. maakte nog melding van de ver-' wachtingen voor het a.s. voetbalseizoen van Kïnheihi in verband met het vertrek van eenige bekwame spelers. Het jaarverslag van den penningmeester den heer F. A. van Asselt, toonde een ach teruitgang in den financieelen toestand. De ontvangsten in het afgeloopen boekjaar be droegen 127.65, terwijl uitgegeven' wa' 138.13%, zoodat dit boekjaar een nadeelig saldo had van 10.48 Het bezit der ver eeniging is hierdoor teruggeloopen tot 163.01. De controle-commissie had de staad van zaken in orde bevonden, ofschoon Zy' niet aanwezig was. Tot leden der contróle-commissie voor het komende jaar werden benoemd de hee- ren A. Voorhout, G. Bleyendaal en W. Zonneveld. De heereh H. de Reus, secretaris en F. A. van Asselt, penningmeester, welke af tredend waren, werden oij acclamatie her kozen. Aan het slot van de vergadering bracht de secretaris van Kinheim, de heer Kroeze, dank voor de goed verzorgde verslagen van secretaris en penningmeester. Hij ver wachtte dat juist nu Kinheim en Geel- Zwart velkaar hun steun niet zullen ont houden. Spr. hoopte, dat waar de voetbal en de supportersvereniging elkander zoo zeer noodig hebben, de resultaten daarvan zullen blijken, hetgeen de heer Wesselius bij de sluiting onderstreepte. DRANKWET. Bij den Burgemeestér is ingekomen een verzoekschrift van Caspar van Eerden, van beroep houtzager, wonende te Velsen-Noord, Ladderbeekstraat 95 om een verlof B. voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, in het ontspanningslokaal van de „Java" deurenfabriek van het perceel Lad derbeekstraat 95 te Velsen-Noord. Vóór 21 Augustus kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij den burgemeester ihbren^en. Teekening Hessels (Pax Holland m.) Prachtig geslaagde dag. .10.000 bezoekers. Spannende strijd tusschen Zora en Allouez. Geen verrassingen. Lof van alle kanten. 17 paarden aan den start. Een recorddag. Ruim 10.000 bezoekers waren aanwezig toen Donderdagmiddag te Beverwijk de jaar- Ujksche kortebaan-dravcry in de Breéstraat werd gehouden. Allouez werd 1ste (links) (Foto .Stevens) Duizenden bezoekers, veel paarden, waren factoren, welke er toe bijdroegen de groote kortebaan draverij te Beverwijk te doen sla gen als nimmer te voren. Alle bestaande records van de Harddraverij Vereeniging zijn Donderdagmiddag met stukken gebroken, en opnieuw is bewezen, dat deze dag inderdaad de Groote Dag van Kennemerland is en dat de draverij in Beverwijk tot de grootste en bekendste van heel ons land behoort. Belangstelling was er uit 3lle deelen van het land en onder hen merkten w(j o.a. op de heeren N. de Jager, secretaris van de Ned. Iïarddraverü- en Rcnvereeniging: J. van den Berg. directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam; loco-burgemeester W. v. Dok: A. A. Post, gemeente-secretaris en nog vele andere vooraanstaande figuren uit dravers- kringen. Veel belangstelling ging uit naar den tota- lisatop; waar het reeds lang voor het begin •van de draverij enorm dtuk was. Het aantal loketten was niet groot genoeg om deze druk te te verwerken; de politie moest af en toe ingrijpen om de goklustigen^ in de rijen te houden. De omzet bedroeg ruim 16.000.—. wat veel hooger is dan vorig jaar Dit was record, maar ook het aantal verkochte programma's verbeterde een record, want de stuks waren nog onvoldoende om aan de vraag te voldoen. DE DRAVERIJ. Starter Commïjs dirigeerde even na twee uur 17 van de 21 ingeschreven paarden over de baan voor het défilé, om kort daarna Xerx§s en Y Kernei aan den start te roepen voor den eersten rit, welke een uitstekend begin was voor de draverij, die een buiten gewoon spannend verloop had. In totaal wa ren er niet minder dan acht kampritten noo- dig om de Minnaars aan te wijzen. De eerste rit bracht er reeds direct één; Y Kernel won den eersten rit en Xerxes de herkansing. In den beslissenden rit werden beiden nog een keer teruggeroepen voor een valschen start. Xerxes had zijn oude vorm nog niet te pak ken en moest met gering verschil tegen Y Kernei in dezen rit het onderspit delven. Dg kleine Dienares klopte De Fanfare Prin ses gedicideerd in twee ritten. Het Bever- wijksche paardje Cy, de lieveling en ver rassing te Zandvoort, had weer goed geloot tegen Caesar Norton, die er nog minder van terecht bracht als in Zandvoort. Ondanks een 15 M. voorgift won Cy met gemak. De clou van den middag was dc strijd tus schen Allouez. kampioen 1941, en Zora, resp. op 320 en 315 M. De eerste rit won de groote Allouez, de tweede Zora, die prachtig in vorm was. De kamprit moest hier beslissen. Spanning heerschtc op dc baan, toen beide paarden van start gingen. Nek aan nek stoven zy op de finish aan. waar de jury constateer de, dat Allouez en Zora gelijk over den streep kwamen. Opnieuw was een rit noodig en wat voor een 300 M. wei^d het. Van begin tot einde streden De Vlieger cn Wagenaar en vergden het uiterste van hun paarden. Ook deze rit eindigde onbeslistIn den vijfden rit wist Allouez Zor3 den baas te blijven, mede door dat Zora vlak voor dc finish steigerde. Diabolo stuurde Xaverius naar stal en Absyrthus had geeh moeite om Corri M te kloppen. Tusschen Beminde en Anzolor, beiden van stal De Vlieger, was weer efen kamprit noodig. die Beminde in haar voor deel wist te beslissen. Zonnestraal blijft haar stalgenoote Dictator Spears de baas. Welkom trof een „stilstaand" rit en kwam zoodoende zonder strijd in den tweeden omloop. De loting voor den tweeden omloop had het vol gende resultaat; WelkomDiabolo; Y Kernei —Beminde; AllouezDienares; Absyrthus—Cy en Zonnestraal een „stilstaand" rit. Deze omloop had niet zoo'n spannend ver loop als zijn voorganger, hoewel er verschei dene scherpe ritten waren. In den derden omloop plaatsten zich; Zonnestraal—Diabolo. BemindeAllouez en Absyrthus een stilstaand rit. Diabolo had drie ritten noodig om Zonne straal te overwinnen. Allouez won van zijn stalgenoote Beminde. Voor den 4en en 5en prijs traden nu in het strijdperk Zonnestraal en Beminde. Eerst na een kamprit kon Be minde Zonnestraal op dé vijfde plaats zetten, waardoor zijzelf vierde werd. Het drietal Absyrthus, Diabolo, Allouez moest het uit vechten om den eersten, tweeden en derden prijs. Diabolo raakte in zijn eersten rit tegen Absyrthus kreupel en speelde toen jammer genoeg geen rot meer: Zooals te verwachten was kon Absyrthus het niet tegen den snellen Allouez opnemen. Gedecideerd won dan ook Allouez beide ritten en daarmede ook den eersten prijs. De uitslag luidde als volgt le prijs 600.Allouez. eigenaar en be rijder de Vlieger 2e prijs 250.Absyr thus, eigenaar W. Koelemay, berijder J. Ver gay; 3e prijs 100.Diabolo, eigenaar L. W. Bolderdijk, berijder J. van Leeuwen Jr.; 4e prijs 50.Beminde, eigenaar en berijder J de Vlieger; 5e prijs 25: Zonnestraal, eigenaar en berijder Ph. Knijnenburg; Uitslag totalisator: Eerste omloop: winnend f 2.90, plaatsen f 1.40. f 1.40. f 2.60 en f 1.40. Tweede omloop: winnend f 4.20, plaatsen f 1-8% f 1.60 en 2.40. Derde omloop: winnend f 2.9^ plaatsen f 1.50 en f 1.30. Dc 3000 M.-loop. Deze door D. E. M. georganiseerde loon bracht 11 deelnemers aan den start. De win naar van vorig jaar Jaap van Wijngaarden was ook nu weer ongenaakbaar en won met groot verschil. Het publiek leefde echt met den wedstrijd. Tnee en moedigde de loopers' luid aan. De organisatie was weer goed, De uitslag was tenslotte: I. Jaap van Wijn gaarden 10 min. 4.6 sec:; 2. G. van Dool, 10 min. 17 sec.; 3.' T. v. d. Stroom, 10 min. 22.6 sec.; 4. L Kooyman, 5, E. Beentjes, 6. H. Vessies. Voor de eerstaankomenden waren aardige prijzen beschikbaar. Dc prijsuitreiking. Direct na afloop van de draverij reikte de voorzitter op de van hem zoo bekende manier de prijzen uit. Hij bracht hierbij dank aan den Rijkswaterstaat, autoriteiten, gemeente bestuur, marechaussee en gemeente politie; Ned. Harddraverij- en Renvereeniging. D. E. M., jury, stacter Commijs, medebestuurders en de eigenaars. Met een driewerf hoera werd de draverij, die zoo prachtig slaagde besloten. Tot weerziens in 1943 Tot diep in den avond bleef het nog ge zellig druk in de Breestraat en omgeving. Op de Meerkade vierde de kermispret hoogtij. De draai- en zweefmolen hebben ht waarschijn lijk wel nog nooit zoo druk gehad. Ook in de café's bleef het tot aan het sluitingsuur druk. En zoover wij weten is de feeststemming door geen wanklank verstoord. Beverwijk vierde het draverijfeest op een waardige wijze. EVENTUEELE UITBETALINGEN TOTO. Het is voor onze lezers wel eens aardig te weten, wat paarden, die niet wonnen, even tueel bij een overwinning hadden uitbetaald. Hier volgen eenige eventuee'le uitbetalingen: Y Kernei f 39.10; Dienares f 16.10; Cy f 157.60; Diabolo f 4.70: Absyrthus f 21.40; Beminde 30; Zonnestraal f 39.10; Welkom f 31.50. WAT ANDEREN ZEIDEN. Tijdens de draverij vroegen wij aan verschillende personen hun meening over de draverij. Deze .antwoorden kre- gen^ve van Den heer F. A. Hof,, radio-verslag- gever: „Ik heb er geen verstand van, maar wat ik hier heb gezien, had ik nooit verwacht. Een pracht van een dag voor Beverwijk 1" N. C. M. Brantjes, 36 jaar reeds onaf gebroken jurylid: „Nog nooit heb ik het zoo drulc gezien, 't Is verschrikke lijk^ gewoon verschrikkelijk, zeg ik." Penningmeester mr. J. A. B. Sanders: „Een kleine 6000 betalende bezoekers, schat ik. Dit is nog aan den lagen kant. We hadden het dubbele aantal kaartjes van vorig jaar, maar er waren er toch nog tekort. Tot straks, ik moet afreke- Voorzitter A. Blom Hzn. is moeilijk te vangen, want hij heeft geen tijd. „Nog nooit een course gehad, zooals van van daag. Ook niet toen met he' kampioen schap en de struisvogels. Een record is het." Bestuurslid E. Rus, zijn snor krult als nooit tevören. Een goed teeken. - „De dag van Donderdag gewoon een record, nog- nooit heb ik het zoo gezien. Zet maar gerust in de krant, dat er 10 tot 12.000 bezoekers geweest zijn. Wat een dag H. de Jager, secretaris Ned. Hard draverij- en Renvereeniging: ,,'t Is een mooie draverij. Hoofddorp en Zandvoort halen het niet bij deze course. Werke lijk in alle opzichten een succes I Ik geloof, dat die Blom het altijd treft GEEN LIEFDADIGHEID, MAAR VOLKS WELVAART. Vrijdag 21 Augustus wordt in het Kenne- raer Theater, Zeestraat 43. een door de N.S.V. en N.V.D. gemeenschappelijk belegde bijeen komst gehouden, waarop de ideëele en prac- tische doelstellingen van het volksdienstwerk grondig zullen worden behandeld. Vele mis standen zullen uit den weg worden geruimd. Gesproken zal worden door den heer D. G. Avenarius, provinciaal leider van den Ned. Volksdienst in Noordholland en door den heer Ilgner, Referent für Volkspflege. beim Beauftragten des Reichskommissars in Noord holland. BEVERWIJKSCHE HARMONIEKAPEL De Beverwijksche Harmoniekapel zal in de maand September het feit herdenken, dat zij 30 jaar geleden werd opgericht. Op 16 September zal dit jubileum herdacht worden met 'n concert in t Kennemer Thea ter. Het uit te voeren muziekprogramma zal een bijzonder karakter dragen. Vier concertnummers zullen ten gehoore worden gebracht en wel die van het eerste concours waarop de Harmonie Kapel uitkwam. Dit was in 1913 te Warmond. Ook de npmmers van het laatste concours - 1939 te Soestdi- zullen op het programma komen. Op beide concoursen verkreeg men het hoogst aantal punten en de lof der jury. Aan dit concert, zal medewerken heb Kleinkunst-ensemble Hoffman. CASTRICUM t VERGADERING C.V.S. Hedenavond zal in de zaal van Hotel Bak ker een ledenvergadering plaats hebben van de Castricumsche Sportvereeniging. TE LAAT OP STRAAT. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen twee inwoners en een Heems kerker wegens het zich na 24 uur bevinden in de open lucht. BEGRAFENIS JACOB BORST. Onder overgroote belangstelling heeft Woensdagmorgen in de Parochiekerk van den H. Pancratius de uitvaart plaats gehad van den 16-jarigen Jacob Borst, welke zoo plotse ling door een ernstige ziekte overleed. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door ka pelaan Holhuijzen. Het zangkoor voerde o.l v. directeur Küijs de plechtige gezangen van Requiem uit Op het kerkhof werd de absoute verricht door kapelaan Holhuijzen. Velen, waaronder zijn makkers en vrienden, bega ven zich naar de begraafplaats. AANMELDINGS VERORDENING. Nogmaals wordt er van politiezijde met nadruk op gewezen, dat de hotel- en pension- hpuders ingevolge de aanmeldingsverorde ning verplicht zijn voor 9 Augustus zich als zoodanig aan te melden daar anders strenge maatregelen zullen worden toegepast. Agenda IJmuiden. VRIJDAG 7 AUGUSTUS XliaJila; De romn.n van een manmequin, 6.30 en' S.30 uur. Rex: Comedianten. 7.30 uur. De Pont: Een nacht in Mel. S uur. ZATERDAG 8 AUGUSTUS Thsüiin: De roman van een mannequin, S uur. Rex: Comeddamten, 7.30 uur. De Pont: Een naehit in Mol. 8 uur. DIENST DIOR APOTHEKEN Avond- en nochtdiienfKennemer Apo theek, Wijk aan Zeeënveg.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3